sias De Hanze in Haariem. De millloenen-zwendel. Ingezonden Mededeelingen Centrale Commissie van overleg. De arrestatie van Witteveen. Nog eenige bijzonderheden van piaatselijken aard. KERK ER SGM03L 6Ö cent per regel. -KARNEMELK YOGHURT BINNENLAMDSCH NIEUWS Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. o.oo.ot KPNST EN KENNIS. UIT BOEK EN BJJVD. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 24 October 1923t des namiddags ten 1 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof), zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure. Aan de orde zal worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). 2. Voorstel B. en W. vaststelling le sup- pletoire schoolgelden Hooger- en Middel baar onderwijs, cursus 1922/1923. 3. Voorstel B. en W. vaststelling primitief kohier straatbelasting en precariorechten 1923. 4. Voorstel B. en W. vaststelling staat, beschikking post „Onvoorziene Uitgaven" dienst 1923 met advies Commissie van bij stand beheer gemeente-financiën. 5. Voorstel B. en W. toekenning vergoe ding art. 100 Lager Onderwijswet 1920 aan twee bijzondere scholen. 6. Voorstel toekenning subsidie tentoon stelling ontwikkeling boekdrukkunst. 7. Voorstel B. en W. vaststelling veror dening heffing en invordering schoolgeld ge meentelijke avondschool voor Nijverheids onderwijs en voor Handelsonderwijs. 8. Voorstel B. en W. overeenkomst met Bloemendaal inzake gaslevering. 9. Voorstel B. en W. openstelling beweeg bare bruggen op Zondag. 10. Voorstel B. en W. vertegenwoordiging van den Raad in de Commissie van Overleg. 11. Interpellatie-Gerritsz aanschaffing mo torrijwielen politie. 12. Benoeming van a. vier tijd. leeraren(essen) Gymnasium b. een tijd. leerares le H.B.S. met 5-ja- rigen cursus. c. twee tijd. leeraren le H.B.S. met 5- jarigen cursus. d. één tijd. leeraar 2e H.B.S. met 5-ja- rigen cursus. e. een tijd. leeraar H.B.S. met 3-jarigen cursus en Hoogere Handelsschool s H. O. V. Men schrijft ons Het concert van Zondagmiddag kenmerkte Zich als een in de ware behoefte voorziende genoegdoening aan Haarlem's ingezetenen die de kunst op prijs stellen, en wel voor namelijk op orkestraal gebied, want zonder de belangrijke vocale genietingen die de so liste Victorine van der Werff ten beste gaf in hare sublieme vertolking van Mahler's „Lieder eines fahrenden Gesellen" terzijde te stellen, waren de Orkestwerken de hoofd schotel van deze, zoo bij uitstek goedgeslaag de muziekuitvoering. Mozart's Jupiter Symphonie, nu juist niet een der gemakkelijkst te begrijpen en te voelen werken van dezen grootmeester, genoot een aandacht zoo ten volle waardig aan dit Opus, dat hiermede bewezen is dat de bezoekers van deze concerten balangrijke vorderingen maken in de opvatting van wer kelijke kunst en zich niet meer behoeven te bepalen tot het aanhooren van minderwaar dige muziek. De H.O.V. is erkentelijk voor deze, op hoogen prijs gestelde belangstelling en dank zij den genialen leider Noc» Gerharz, die den inhoud van een muziekwerk duidelijk weet te maken, die zijn gehoor weet te boeien in de hoogste mate, zullen deze concerten een aantrekkingspunt blijven voor muzikaal Haarlem. Er bestaat geen tweede onder de tegenwoordige Orkestleiders die zijn gevoe lens weet over te brengen op de toehoorders zooals de beer Gerharz dat vermag. Bij het concert van aanstaanden Zondag middag zal dit wederom blijken. GEVONDEN VOORWERPEN. Histal, Leidschevaart 14, Autogereedschap W. Westendorp, Gierstraat 42 rood, Bril Regelink, H. v. Alphenstraat 16, Gummi bal Teeuwen, Fr. Halsstraat 59, Bril in étui C. v. d. Bogaard, Rozenprieelstraat 8, Bruine damesceintuur;v.Vliet, Olieslagerslaan 58, Gabardine ceintuurMobach, de Clercqstraat 20, Bruin wollen ceintuur; v. Egmond, Oranjeboomstraat 133 b. rood, Grijze ceintuur Knegt, Kamperstraat 39, Blauwachtige duif v. Es, Romoienstraat 52, HondenpenningOchse, Schoterweg 2a. rood, Hond (Iersche setter) Lams, Dijk- straat 13, Hond (Dobb. pincher), Lamp, Kruisweg 51, Hond (Spaniel) De Nieuwe Heerensingel 71e W;t-zwarte hond J. de Keizer, Saracenenstr. 1, R. K. Kerkboekje; Lichtenberg, Harmenjansstraat 71, Wit wol len kindermuts S. Woudstra, Oranje- boomstraat 133, Bruine rozenkrans Th. Schotel, Hasselaersplein 17, Zwarte rozen krans Politiebureau, Smedestraat, Rijwie len Handwagen v. Huis, Oranjestraat 135, Bruin kinderschoentje Bruyning, Wouwer- manstraat 17 rd, Serie No A. L. 181209 van Gardenier, N. N. Geldeloozepad 9, Vulpen houder Bruyning, Wouwermanstraat 17 rd. Zilverbon Spruit, Houtmarkt 49, Zilverbon. GEMEENTEZAKEN. B. en W. stellen voor,aan het Bestuur van de de Tentoonstelling van de ontwikkelingder boekdrukkunst in Nederland, gevestigd te Amsterdam ten behoeve van de in de maand November 1923 te Haarlem te houden ten toonstelling ter herdenking van de uitvin ding der boekdrukkunst, eene subsidie te verleenen van f 500. B. en W. stellen voor, te benoemen aan het Gymnasium voor den cursus 19231924 tot tijdelijk leerares in de oude talen Mej C. J. Hengeveld tot tijdelijk leerares in de Fransche taal Mevr. C. Tielrooij-de Gruij- ter ;tot tijdelijk leeraar in de natuurkunde den heer Ir B. Wigersma en tot tijdelijk leeraar in de geschiedenis den heer J. van Arkel. B. en W. stellen voor, aan de le H. B. S. met 5-jarigen cursus alhier te benoemen tot tijdelijk leerares in de lichamelijke oefening, zulks voor den verderen duur van den cursus 1923—1924, mevr. A. J. J. Admiraal-Meije- rink, alhier. B. en W. stellen voor, aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus en daaraan verbonden H. H. S. met 2-jarigen cursus te benoemen tot tijdelijk leeraar in de plant en dierkunde voor den cursus 19231924 den heer dr. B. H. Danser, te Amsterdam. (Vervolg.) Be verschil üenld'e beschouwingen, die ten aanzien van de wijze, waarop de Raad in het Overleg vertegenwoordigd zal zijn onbe sproken latend, merken wij op, dat de hier voorgestelde wijze van vertegenwoordiging, Wiaarmede de toenmalige Voorzitter, de di recteuren en de vier richtingen in de orga nisaties zich vereenigden, Uitgaat van een overweging, die door den Voorzitter van de Commissie van Voorbereiding in een nota ter zake aldus werd omschreven: „Eén zaak kan ik niet ontkennen. Er „heerscht(e) in den Raad (vaak) veel misver stand over de werking van het Georganiseerd ..Overleg. De Raadsledenbegrepen wording en „voorgeschiedenis niet en beoordeelden daar- j„osn het resultaatver keerd." Hieraan zoude tegemoet gekomen kunnen „worden door de Raadsleden als toehoorders „toe te laten of uit te noodigen.'' Deze gedachtengang, door de Commissie als compromis aanvaard, leidde tot de hier boven geformuleerde wijze van vertegenwoor diging. Bij de behandeling van de Ontwerp- Regding, in de vereenigde vergadering der beide Commissies, werd deze wijze van ver tegenwoordiging niet slechts als zoodanig overgenomen maar werd zelfs gesteld als voorwaarde voor de aanvaarding van de re organisatie in haar geheel, zooals zij overigens in het Ontwerp belichaamd was. Deze voorwaarde werd gesteld in verband met een verklaring van den Voorzitter, vóór de behandeling van het Ontwerp, dat het hem gebleken was, dat ons College zich met een deelneming dooT de raadsleden aan de werk zaamheden van het Georganiseerd Overleg niet zou kunnen vereenigen. Imtusschen heeft nadere overweging van deze aangelegenheid ons College (in de oude samenstelling) er toe geleid, de voorgestelde formuleering van de verlegenwoordigingswijze van den Raad in het Georganiseerd Overleg als compromis over te nemen. Wij geven Uwen Raad dan ook in overweging dienover eenkomstig te besluiten. Naar onze meening zal door vertegenwoor diging van Uwen Raad in de vergaderingen van het Georganiseerd Overleg, bij de behan deling van aangelegenheden, waaromtrent het besiiisingsrecht bij Uw College berust, worden bevorderd een juiste waardeering van het Georganiseerd Overleg en van de adviezen, door de Commissie van Overleg uitgebracht. Een dergelijke vertegenwoordiging is op verschillende wijze te regelen. Naar het ons voorkomt zal dit het best geschieden door aan te grijpen het middel, dat de Gemeente wet (art. 54) daartoe biedt, de benoeming n.l. van een Commissie van Bijstand, samen gesteld uit een Vorzitter en vier leden, door Uwen Raad aan te wijzen. Wordt door bekrachtiging van het u hierbij aangeboden besluit, een verlegenwoor- digingswijze als bovenbedoeld door uwen Raad aanvaard, dan zal daarna het Ontwerp Reglement zooals dat door de Commissie van Voorbereiding met eenparige stemmen werd goedgekeurd, door de Commissie van Overleg kunnen worden behandeld en uw College le zijner lijd in de gelegenheid wor den gesteld, tot de samenstelling van een Commissie van Bijstarid, als bovenbedoeld over ie gaan. In verband met den millioenenzwendel, weet de „Tel." nog mede te deelen, dat het onderzoek voorts aan licht heeft gebracht, dat er ook in huizen en hypotheken „ge daan" werd. De perceelen (het waren er 6) aan den Overtoom te Amsterdam, zijn op een veiling gekocht door de Nationale Bank van Onroerende goederen, die in hetzelfde per ceel, Beursstraat 9 gevestigd was en waarvan Bridée en De Jong de eenige aandeelhouders waren. Directeur in naam was een zekere v. d. Vossen in Haarlem. De huizen werden voor 154000 gekocht en waren het eigendom van zekeren Ko de Rooy, die thans in de gevangenis een straf ter zake oplichting ondergaat. De Jong en Bridée waren op de veiling aanwezig en merkbaar onder den invloed van sterken drank, wat niet wegnam, dat De Jong mijnde. De perceelen werden ten overstaan van een notaris overgedragen. Een gedeelte van het andere geld, dat door zwendel werd verkre gen, werd belegd in tweede hypotheken van huizen, onder meer in Vossius-, De Clercq- en Buiten Dommerstraat; ook in de Nieuw- straat te Utrecht. Natuurlijk geschiedde een en ander legen zwendelvoorwaarden, o.a. 8 rente en 5% afsluitprovisie. Ten slotte werden de hypo theekhouders geprest spaarbrieven in de Brusselsche Bank te nemen, waarop elke maand moest worden bijgestort. Het schijnt, dat Bridée en De Jong met hun auto zijn gevlucht. Karssemeyer heeft het land per vliegmachine verlaten. Waarheen het drietal is gestoven is niet bekend. Zaterdagmorgen hebben de Subst. Officier van Justitie, mr. dr. van Heynsbergen, de rechter-commissaris, mr. Dons, en de inspec teur Stolp met eenige rechercheurs nog een huiszoeking gedaan in perceel Zocherstraat 24, huis, alwaar de vrouw woont van De Jong, een der directeuren der Brussel sche Bank. Ook hier werd een aantal papieren in be slag genomen. De echtgenoote verklaarde heel weinig af te weten van de handelingen van haar man. Het „Hbld." verneemt nog een en ander omtrent de oorzaken welke hebben geleid tot de huiszoeking in het kantoor van de Brus selsche Bank. De eerste ontdekking was deze: Iemand uit Gelderland had aan Karsse meyer, vertegenwoordiger van de Crediet- en Commissiebank, opgedragen te koopen één aandeel Koninklijke Petroleum. Hij gaf 1000 surplus. Na eenigen tijd wenschte de man het aandeel „Koninklijke" in ontvangst te nemen en wendde zich tot de Nationale Bank, die de Crediet- en Commissiebank aanschreef het aandeel tegen betaling van het saldo, aan de Rotterdamsche Bank- vereeniging uit te leveren. „Dat kon niet", luidde het antwoord. „De man had een debetsaldo van 37.000." De man had voortdurend afrekeningen ontvangen, waarbij zijn debetsaldo steeds was opgevoerd. Daar de uitlevering van het aandeel werd geweigerd, deed hij aan gifte bij de politie, die in September een inval deed in het kantoor der Crediet- en Commissiebank om het aandeel op te eischen. Het stuk was er niet en bleek ver duisterd. In verband daarmee zijn Vosselman en Bymoets in hechtenis gesteld. Karsse meyer wist te ontsnappen. Zooals gemeld, stond genoemde Bank in nauwe relatie met de Brusselsche Bank. Aangaande deze laatste hoort het blad nog het volgende teekenende geval. Witteveen had iemand uit Noord-Brabant bewogen zeer solide beleggingsfondsen af te geven, onder voorspiegeling daarmee veel winst te kunnen maken. De man kreeg een opgave dat voor hem waren aangekocht tien aandeelen Brusselsche Bank tegen 125 pCt. (tegelijkertijd ontving een ander bericht van aankoop van aandeelen Brusselsche Bank tegen 100 pCt.). Tevens ontving hij een ver koopnota van alle soliede fondsen. De man schreef aan de Brusselsche Bank de tien aandeelen te willen verkoopen. Maar hij hoorde niets meer. Nadat Witteveen in de gaten begon te krijgen, dat de provincialen hem niet al te zeer meer vertrouwden, trok Karssemeyer er op uit voor de Brusselsche 71 "nk. Hij kwam bij een persoor, een paar contracten met Witteveen had afgesloten en die vreeselijk te keer ging, dat men hem verlies had laten lijden met incourante aan deelen. Karssemeyer antwoordde, dat het een schande was, zooals Witteveen de zaken had behandeld. Hij vroeg de contracten op en zegde toe te zullen trachten de zaak in orde te brengen. Maar, ondanks herhaald verzoek, kreeg de man de contracten niet terug. Hij ging naar Schoten, waar Bridée woon de. Maar die was niet te spreken. Men ver wees hem naar Witteveen, die was net uit gegaan. De man zou wachten. Maar niemand kwam. Eindelijk werd hem verteld, dat Bridée en Witteveen naar Amsterdam waren gegaan. De man ging daarop naar Hilver sum, waar Karsemeyer woonde. Die was wel thuis, maar hij zeide, de contracten niet te hebben. Zij lagen in Amsterdam. Den volgen den dag vertelde De Jong aan het kantoor, dat Karssemeyer de contracten in bezit had. De contracten zijn intusschen nooit terug gegeven. De man stelde zich in verbinding met den heer Ph. Selten, als deskundige op effectengebied. De heer Selten ging naar Zevenbergen en het bleek hem daar, dat de Brusselsche Bank heel wat klantjes had. Inmiddels had, als gemeld, de Brusselsche Bank medegedeeld de effecten-afdeeling te liquideeren. De klanten kregen opgave, dat zijn hun fondsenbezit in ontvangst konden nemen tegen aanzuivering van het debetsaldo. Zoo werd iemand aangeschreven, dat zijn debet saldo was 85.000 en dat zijn bezit bestond o.a. uit 25.000 aandeelen Stoomwasscherij „De Spreng," 25.000 aandeelen Brussel sche Bank en circa 10.000 aandeelen Na tionaal Administratiekantoor voor Onroe rende Goederen. De laatste onderneming was weer een creatie van de Brusselsche Bank. De Brusselsche Bank gaf ook nog uit spaarbrieven voor dc jeugd, waarvan" er een zelfs het nummer droeg 5079. Daarop was 90 gestort. De heer Selten, die, op verzoek der bena deelden en der justitie, een uitvoerig onder zoek had ingesteld, naar de gestie der Brus selsche Bank, en die, te zamen met den in specteur van politie J. Stolp van het bureau Stadhouderskade, in Zevenbergen een voor onderzoek had ingesteld, zeide, dat hem was gebleken, dat deze bank niet anders was dan een gewone „bucketshop." Nog meer „ban ken" van deze soort zijn werkzaam. Naar de meening van den heer Selten, werken zij de malaise op de effectenbeurs in de hand. Het is hem n.l. gebleken, dat dagelijks zeer groote aankooporders in Koninklijke Petro leum, Handelsvereeniging „Amsterdam" en andere solide courante fondsen werden te gengehouden. Wel werden de solide fondsen, welke de „klanten" afhandig waren gemaakt verkocht, zoodat er wel aanbod kwam, doch reëele vraag werd tegengehouden. Door z.g. „banken drukken de reëele beurszaken en Scheppen wantrouwen. Het ligt in de bedoeling, nu de actie tegen dit soort instellingen eenmaal is begonnen, maar voort te zetten. De rechtbank te Middelburg heeft nu ook rechtsingang verleend, met last tot instruc tie en gevangenhouding tegen H. W., rei zend inspecteur der bank. Deze moet ook goederen verkocht hebben, die alleen in be waring waren gegeven. In verband met de berichten over de knoeierijen van de Brusselsche Bank te Am sterdam is in Overijsel zekere L., wonende te Almelo, werkzaam geweest, die er zijn werk van maakte, den boeren papieren van waarde te ontfutselen en door middel van de bekende contracten aan handen en voe ten te binden. Van politiewege wordt tegen hem een onderzoek ingesteld. In aansluiting op wat wij reeds in ons nummer van Vrijdag berichtten omtrent den zwendel van de Brusselsche Bank te Am sterdam waarvan de Schotensche heeren Briedé directeur en Witteveen inspecteur van den buitendienst, en waarschijnlijk te vens directeur van het Middelburgsche bij kantoor (andere bijkantoren waren ook ge vestigd te Bergen op Zoom, te Sluis en te Brussel) waren, kunnen wij thans eenige nadere plaatselijke bijzonderheden mede- deelen. Het parket te Haarlem en de Inspecteur van Politie te Schoten ontvingen van het Middelburgsche parket Zaterdagmiddag 13 October telegrafisch het verzoek tot aan houding van Witteveen, die te Schoten op'1 den Spaarnhovenweg 12, een oud huis van Briedé (hun beider huizen staan ten name van de Brusselsche Bank Briedé) woont. De heeren waren altijd bijna den geheelen dag in trein of auto, en de vangst was dus geen heel gemakkelijke, maar W. is heel rustig zelf in de val geloopen. Daar andere trucs in dit geval niet doel matig bleken, liet de inspecteur door een agent een briefje naar W.'s woning brengen, met het verzoek, te half 8 even op zijn bureau te willen komen. W„ (die reeds in staat van faillissement verkeerde) kwam met zijn auto toevallig thuis, toen de agent daar was, en verze kerde, onmiddellijk met de auto weer naar den trein en op reis te moeten, maar toch wel even bij den inspecteur te zullen aan komen. En inderdaad kwam hij met de auto te half 6 aan diens bureau, waarop telefonisch de inspecteur door de aanwezige agenten van huis ontboden werd, met de boodschap dat W. om half 8 geen gelegenheid had, om den inspecteur te spreken, en daarom nu een enkel oogenblik wilde wachten. De inspecteur kwam onmiddellijk en W. begon met te zeggen, dat hij maar een oogenblik tijd had, waarop de inspecteur hem verzekerde, dat hun onderhoud slechts heel kort behoefde te duren, daar hij hem niets anders mede te deelen had, dan dat hij het bureau niet weer zou verlaten. „Nou, in godsnaam dan," antwoordde W. laconiek. W., die in December van het vorig jaar eerst zich uit Amsterdam, waar hij effecten handelaar was, in Schoten vestigen kwam, en die tijdens de mobilisatie kapitein ge weest moet zijn (naar hij opgeeft: kapitein bij den generalen staf) qualificeerde zich thans als remisier. Geen enkel papier, geen geld, niet het minste had hij op zich. Den chauffeur had hij alles in de auto in bewa ring gegeven. Hij werd in het arrestantenlokaal te Schoten in verzekerde bewaring gesteld. s Zondagsmiddags (14 October) kwam per auto vermoedelijk de Jong (de mede-direc teur van Briedé, evenals deze thans voort vluchtig) bij den inspecteur met veel air informeeren, wanneer Witteveen naar Mid delburg op transport zou worden gesteld. „Hij heeft een abonnement le klas en is natuurlijk niet gewoon 3e te reizen; ik zal het dan met de veldwachters wel in orde brengen, dan kunnen die ook le reizen." De inspecteur noemde als vermoedelijk uur van vertrek Maandagmorgen half 10. Echter is W. Maandags reeds te 8 uur 23 op transport gesteld, zoodat de pogingen van de Jong, of wie deze trawant ook moge geweest zijn, schipbreuk geleden hebben. Eerst de vorige week Donderdag heeft de justitie te Amsterdam ten kantore der Bank een onderzoek ingesteld, met het be kende verloop. De beide directeuren, die zich na de ar restatie van W. wel niet meer op hun ge mak zullen hebben gevoeld, hadden toen waarschijnlijk al de vlucht genomen. De opdracht om B. te arresteeren be reikte den inspecteur te Schoten eerst dien Donderdagmiddag en het is te wijten aan het late ingrijpen (wat daarvan dan ook de reden moge zijn geweest) van de Amster- damsche justitie, dat de directeuren tot nog toe niet zijn gevat, z' Briedé woonde te Schoten aan den Rijks straatweg 92, villa „Why not," een naam, dien zijn blufferige natuur en levenswijze hem inspireerden. De inrichting is vorstelijk. Op den in boedel is echter j.l. Zaterdag vanwege de belastingen beslag gelegd, terwijl 2 wakers toezicht houden. B. trachtte n.l. altijd de belastingen te ontduiken. Vroeger heette het, dat huis en inboedel eigendom waren van de Brussel sche Bank, die per slot van rekening niets anders was dan Briedé zelf, en toen dit niet meer opging werden achtereenvolgens verschillende anderen als eigenaars bestem peld, bij wie voor de belastingen toch niets te halen was. Zoo ook had hij aan zijn garage in de Floresstraat, waar 3 auto's van de heeren geborgen werden, een uithangbordje beves tigd: „N. V. Algemeene Taxi-Maatschappij", terwijl zulk een maatschappij in het geheel niet bestaat, en alles zijn (of hun) eigendom was. Ieder oogenblik verwisselden deze auto's van nummer om overtredingen van verkeers- verordeningen te verbergen. Gewoonlijk kwam Briedé eerst 's nachts te ongeveer 1 uur thuis met de auto om dan 's morgens weer te 9 uur reeds op reis te gaan naar het kantoor Beursstraat 9 te Amsterdam. Dat in Schoten en omgeving waarschijn lijk geen slachtoffers gevallen zijn, is ver moedelijk juist te wijten aan de verkwis tende levenswijze der heeren en hunne on- geloofelijke uitgaven, waardoor niet zoozeer W.. maar vooral B. van zich spreken deed. De inrichting van huize „Why not" noemden we koninklijk, de ameublementen, zilverkasten, de verlichting (electrisch licht tot in kippen- en hondenhokken), enz. ver tegenwoordigen kapitalen en dé ettelijke duizenden, die de uitgaven van B. maande lijks beliepen, trokken ten zeerste de aan dacht. Omtrent de wijkplaats van B., wiens vrouw en kind nog te Schoten wonen, heeft de justitie nog geen zekerheid, evenmin als betreffende die van de Jong. DE VREDES-NOVENE. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft in zake de Vredes-Novene eenzelfde schrij ven als de Aartsbisschop, dat gisteren door ons werd gepubliceerd, uitgegeven. Aan al zijn diocesanen beveelt Mgr. Callier het houden dezer internationale Novene ten dringendste aan. Om hun dit te vergemakkelijken en om aan die Vredesnovene tevens de kracht van een openbaar gebed te schenken, schrijft Mgr. bovendien voor: dat van 24 October tot en met 1 November a.s. alle priesters van het Bisdom na een gelezen H. Mis, ge volgd door het gebed van Z. H. Leo XIII het gewijzigd Vredesgebed van Z. H. Paus Benedictus XV, met de Smeekbede luidop zullen bidden en dat zij na een gezongen H. Mis de drie gebeden zullen doen volgen. INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES. „Adauge ficlem omnium in Te credentiuan". Hoe vaak reeds galmde de zoete melodie dier Eucharistische smeekbede in het plechtig „Adoro Te" door onze kerken. Vermeerder het geloof van allen die in Ugelooven! Een feit van beteekenis voor Katholiek Nederland gaat in 1924 werkelijkheid wor den. Van 22 tot 27 Juli zal in Amsterdam het 27e Internationaal Eucharistisch Congres plaats vinden. Nederland heeft, altijd aan den spits ge staan waar het arbeid, liefde en offer i gold voor God en den naaste Heel de Katholieke wereld ziet nn met spanning uit naar de a.s. grootsche wereld-hulde aan den Rex Euc'haristócus, voor het eerst in Nederland. We zullen daaj- zien samenstroomen, Room- sohen uit alle windstreken naar de EI. Stede. Kardinalen, Bisschoppen, priesters en man nen, vrouwen zoo goed als de kinderen van allen rang en stand, in een bonte schakeeTing van taal en kleur. Allen zullen hier komen om liun onwrikbaar geloof te betuigen in d'e II. Hostie, het Centrum, de Magneet van ons H. Geloof. Al wordt ons Katholieke volk dan nog zoo dikwijls voor lauw uitgemaakt, wanneer er sprake is van de EI. Eucharistie, dan ontvlammen de harten, dan springen onze mannen en vrouwen op de bres, des- nods ten koste van hun leven. W, hebben het gezien aan onze Eucharistische Martela ren. We zijn er van overtuigd geworden op Eucharistische Congressen in Amsterdam en 's Bosch verleden jaar en op den Eucharisti- schen Katholiekendag te Bergen-op-Zoom in Juli 1.1. gehouden. Nederland heeft majestu euze kerkgebouwen, Nederland heeft een klooster, waar eeuwigdurende aanbidding is voor het Allerheiligste, dat er diag en nacht plechtig staat uitgesteld. Nederland is be woond door vijf bij uitstek Eucharistische congregaties. Nederland heeft duizende aibonné's op zes Nederiandsche en vele buitenland,sche tijdschriften. Nederland lelt een twintigtal Eucharistische vereenigingen en allerlei Eucharistische werken, waaronder na de priesten-ereeniigingen, vooral de Eucharis tische Bond, de Eucharistische Kruistocht, de Allaarwacht en de Eucharistische Volken bond in den H. Geest verdienen genoemd te worden. Een laatste bewijs van Eucharistisch geloof en liefde in ons land is wel de mon strans, voor enkele weken geplaatst op de H. Landstichting. Hel is zeer zeker een der kost- baarsten der wereld. Den heiligen en vooral Eucharistaschen Pius X lieeft liet zoo verheugd dat zijn Ne deriandsche zonen en dochters vooraan stonden, toen de Decreten oveir de veelvul dige H. Communie en over de Kindercom- muniie de wereld waren ingezonden. Waarom ons land zoo Eucharistisch is? Het is door een bevoorrechte liefde van Jezus Christus zelf! Niet minder d'an 27 opgeteekende Eucharis tische wonderen hebben sand's de 8e tot aan de 18e eeuw in Nederland plaats gehad. Waardeeren wij dan de Gave Godsl Ne derland, Katholiek Nederland, houdt hoog uw naam! Holland let op uw saack! Wij allen weten dat een Eucharistisch Con gres is een groote bijeenkomst van priesters en leeken, om het Al.lerh. Sacrament wijder en dieper te bestudeeren en tevens om door een grootsche manifestatie openlijk getuige nis af te leggen van ons onwrikbaar geloof in de wezenlijke tegenwoordigheid van Jezus Christus in de H. Eucharistie, het Centrale Geheim van onzen heiligen Godsdienst. Wan neer wij dat weten, dan kunnen wij ook gemakkelijk begrijpen, welk een groote zorg aan de voorbereiding er van moet worden besteed. Gezien de algemeene onverschillig heid, vooral coram Sacra'Assimo, dan is het duidelijk, dat wij nog niet ten volle kun nen zeggen „Credo Domincl" Dat moet ver anderen! Oportet Illium regnare! Ons geloof in de H. Eucharistie moet groo- ter, ons vertrouwen vaster en onze liefde warmer worden. Ons leven dient meer Eu charistisch te zij»! De Vredes-engel wordt nog steeds door het slagzwaard gedreigd. Welnu, vrede zal er heerschen, liefde in de huisgezinnen, levensgeluk alom, als Jezus Christus heerscht door Zijn Goddelijk Hart in de H. Eucharistie. Daarom moet en zal het a.s. Eucharistisch Congres een ongekende tri omf worden voor het Hoogwaardig Altaar- Sacrament. Reeds is een Comité van voorbereiding be- -t 1tv-ri HEEMSTEDE - TELEF. 280B5 VAN 9 - 13 EN 2 - 5.30 UUR noemd. Ieder Diocees van Nederland heeft haar vertegenwoordiger. Van verschillende zijden hoorden we van voorbereiding tot colleCAeve deelname aan het Congres. Vooral de groote steden behoo- ren schitterend vertegenwoordigd te zijn. Geen sociale of godsdienstige vereenignng blijve ten achter. Zeker duizende buitenlanders zullen aanwezig zijn. Nederland moet de hoofd plaats innemen. Uit ieder gezin ga minstens één lid op naar Amsterdam. Men bespreke dat nu reeds, men spare daar zoo noodig voor. Wat we vandaag doen kunnen, late men dat niet uitstellen tot morgen; laten we diaarom allen, ieder in haar of zijn omge ving het Congres voorbereiden. Allen moe ten wij meedoen, niemand blijve achter. Her haalde malen hebben we in de couranten ge lezen: „Vrouwen, wat doet gij?" Ik vraag u nu mannen en vrouwen, wat doet gij? AUen moeten wij meedoen, niemand blijve achter! E ris nog volop tijd, doch die tijd moet ook volop gebruikt worden. Drie zaken zijn hier onmisbaar en wel: gebed, offer en ar beid. lo. Bidden moeten wij en veel bidden lot welslagen van het Congres. Vraagt en gij zult verkrijgen. Gods zegen zal niet uitblij ven, wanneer wij er Hem met aandrang om vragen. Immers het gaat nu om den aan- biddelijken Persoon van Jezus-Christus zelf. Een gebeds-actie moet er komen en zal er ook komen, we vernamen er reeds iets over. Gbeeden meet er worden in de huisgezin nen, in de scholen (het kindergebed is zoo machtig), in de pensionaten, overal. Vooral daar, waar de Intironisatie van het H. Hart heeft plaats gehad. Laten wij in deze maan den van voorbereiding ook eens wat vaker, wat vuriger communioeeren. 2o. Offers moeten er worden gebracht. Offers in dazen tijd? Ja, juist in dezen tijd? Ja, juiist in dezen tijd, nu het offer ons zwaarder, Gode aangenamer zal zijn. Hoe mooi en buiten verwachting schitterend is het jubileumfeest van Hare Majesteit onze be minde Koningin geslaagd. Niemand is dan ook teruggedeinsd voor offers. Het volgend jaar zal het gelden een feest voor den reeds eeuwen jubileerenden Koning, voor Wiens H. Eucharistie wij nooit genoeg kunnen doen. Gaarne moeten wij ons geld offeren. Nog veel meer moeten wij tot welslagen van het Congres het offer van ons zelf geven.Onzm zin eens niet doordrijven, enz. Een kleine versterving iederen dag zou zeer veel ten goe de uitwerken. 3o. Arbeid. Gewerkt moet er worden door ons allen. We moeten niet zeggen, daar zor gen anderen wel voor. Zoo we lichamelijk of zinnelijk winst kunnen behalen, laten we dat ook niet aan anderen over. Het Comité van voorbereiding zal werk te over hebben. Neen, eensgezind moeien onze Roomsche mannen en vrouwen de handen uit de mou wen slaan (we veronderstellen, dat de dames nog mouwen hebben). In deze voorberei- dingsmaanden moeten we schrijven over de H. Eucharistie in de tijdschriften, niet min der in de dagbladen. Treffen we nu reeds maatregelen, om onze vereenigingen met vaandels, vlaggen en zoo veel mogelijk menschen te doen opgaan naar de H. Stede. Lezen we veel en doen we lezen over- de H. Eucharistie. Spreken willen we sten, vooral ook in particuliere gezelschap pen de aandacht te vestigen op deze luister- er over door in vergaderingen en bijeen,kom- rij'ke gebeurtenis. Een ware voldoening zul len wij het mogen noemen, zoo het Congres mede door ons aandeel in de voorbereiding, schitterender slaagt dan alle voorgaande. Wanneer we alle kerken open wenschen te zien, wanneer we erkennen moeten dat er betrekkelijk nog weinig geloovigen de veel vuldige en dagelij,ksche H. Communie in be oefening brengen, wanneer we eindelijk er naar verlangen onzen Emmanuel door de straten te dragen, dan moet noodzakelijk eerst het geloof vermeerderen van allen, die in de H. EEuoharistie gelooven. „Adauge fi- dem omnium in Te credentium!" Dat geve het a.s. Eucharistisch Congeres in de Mirakelstad! Ginneken. W. J. A. de V. INRICHTING VOOR EEN 50.000 VOLT VOEDINGSSYSTEEM BIJ DE CEN TRALE NOORD IN GEBRUIK GENO MEN. Men schrijft ons uit Amsterdam Zondagmiddag had een belangrijke ge beurtenis plaats aan de „Centrale Noord" van de Gemeente Electriciteits werken. Want daar werd in gebruik genomen een nieuw gebouwd transformator-station, een inrichting voor een 50.000 volt voedingssy steem. De „Centrale Noord" is de hoofdcentrale van de Electrische productie maatschappij P.E.G.E.U., waaruit stroom voor Amster dam en de provincie geleverd wordt. Tot nu toe werden beide stroomgebieden voorzien met 10.000 volt kabels. Deze spanning kan op den duur niet toereikend zijn. Er moet daardoor in de provincie tot een hoogere spanning worden overgegaan, met het oog op den grooten afstand, waarover de stroom in de provincie moest worden gevoerd, hetgeen geaccentueerd werd door de toenemende af name aldaar. Vandaar dat werd overgegaan tot de in richting van 't 50.000 volt voedingssysteem. Bij de „Centrale Noord" werd het transfor mator-station gebouwd, dat Zondag in ge bruik genomen werd. Het station biedt plaats voor een drietal groote transformatoren, ieder van 15.000 kilo volt ampère, waarvan er voorloopig twee geïnstalleerd zijn. Die trans formatoren doen dienst om de door de tur bine's geleverde spanning van 10,000 volt op te transformeeren tot 50.000 volt. Deze stroom onder spanning van 50.000 volt ge bracht, wordt nu door kabels voor deze span ning, ingericht vervoerd naar Wormerveer, waar de P.E.V. een aftransformatie-station heeft, waardoor transformatoren de 50.000 volt weer op 10.000 volt wordt teruggebracht. De bedoeling van de P.E.V. is de 50.000 volt spanning binnenkort eerst naar Oterleek en later tot Schagen door te voeren. Het economisch voo;4eel van de 50.000 volt spanning is, dat er minder energiever lies is, en dat het spanningsafval geringer is. Met de inrichting van het 50.000 voltsy- steem werd ruim 254 Jaar geleden aangevan gen en zij werd voltooid onder leiding van hoofdingenieur F. Stapff, chef van den hoog- spanningsaanleg. R. K. Smedenpatroonsvereeniging Afd. Haarlem. In verband met de seizoen-drukte komt de gewone maandelijksche vergadering dezen keer te vervallen. De eerst volgende ont wikkelingsavond zal worden gehouden in de maand November, waar het onderwerp zal worden behandeld „Het uitslaan van ver schillende werkstukken," door den heer Sijtsma, Rijksnijverheids-assistent te 's Gra- venhage. Deze lezing vindt plaats op den 3en Don derdag in November, zoodat de leden reeds nu dien avond voor dat doel kunnen reser veeren. 22 OCTOBER. EERSTE KOERS ♦ATERE KOERS BERLIJN (p.milliard) 0.00.059 PARIJS 15.02i/2 14.98 BRUSSEL 13.011/2 12.68 WEENEN 0.35% 0.035% LONDEN 11.54V? 11.5414 STOCKHOLM. 67.25 67.25 KOPENHAGEN 44.75 44.75 CHRISTIANJA 39.35 39.35 BAZEL 45.67% 45.65 NEW-YORK 2.54% 2.54% ROME 11.47% VERWARMING VAN ELECTRISCHE TRAMS. In de Vereenigde Staten is het vrij alge meen gebruikelijk om de tramwagens elec trisch te verwarmen. Een moeilijkheid is hierbij evenwel de juiste regeling van de wagentemperatuur, speciaal bij eenmans- wagens en langere electrische treinen, waar de bestuurder de temperatuur in den wagen moeilijk kan beoordeelen. Naar het Poly technisch Weekblad meldt, heeft men in Brooklyn deze moeilijkheid opgelost door den schakelaar, welke het aantal verwar mingselementen regelt, te voorzien van een aantal cijfers. Op een centraal punt wordt nu door een beambte door een signaal aangege ven welken stand de schakelaar moet heb ben, dit beoordeelt hij naar de gegevens van de temperatuur op verschillende punten, welke hem worden getelefoneerd. VOORDRACHTEN UIT DE WERKEN VAN DICKENS. Binnenkort zal Mr. John Stelling in een aantal steden in ons land eene serie voordrach ten uit het werk van Charles Dickens houden, daartoe uitgenoodigd door de English Asso ciation in Holland en het Genootschap Ne- derland-Engeland. De data zijn als volgt vastgesteld Amsterdam, 23 October Lei den 24, Den Haag 25, Arnhem 26, Rotterdam 27, Groningen 29, Dordrecht 30 October, Utrecht 1 November. Te Amsterdam wordt de lezing gehouden des avonds te 8 uur in de Industrieele Club. In verband met de plaatsruimte kunnen geen introducties worden gegeven. Inlichtingen omtrent het lidmaatschap zijn te verkrijgen aan het Secretariaat, Keizersgracht 491, Amsterdam. DE NATIONALE OPERA. Louis Bouwmeester Junior, directeur Naar de Tel. verneemt, is aan den heer Louis Bouwmeester Jr. door het personeel der Nationale Opare voorgesteld het direc teursschap dezer instelling op zich te nemen. KERK EN TOREN TE MUIDEN Met de restauratie van kerk en toren te Muiden behoorende tot de oudste gebouwen van het Vechtgebied zal een begin gemaakt worden. Bijeen aan fondsen is thans een bedrag van 76.500. De totale herstelling van het geheele bouw werk vordert ruim een ton gouds. EIGEN KULTUUR. Bij de fa. Dekker en v. d. Vegt en J. van Leeuwen te Leiden, verscheen dezer dagen de rede „Eigen Kuituur", die de rector- magnificus der R. K. Universiteit bij de openingsplechtigheid heeft gehouden. De uitgaye is zeer artistiek. Het portret van prof. Schrijnin in ambts gewaad prijkt voor in de brochure. ONS EIGEN TIJDSCHRIFT. Het O ctober-numm er van „Ons eigen Tijd- schrift" bevat: Kunstbijlage Dhjani- Boed dha met d'e Abh arja-moedera dat is de hou ding der handen, die „virij van vrees" uit drukt. Chdneesch beeld der Tang-periode (618 906) Collectie Kleykamp. De wandelen de Jood, door M. A. P. C. Poelhekke, met tien illustraties van Ahasverus naar Fransche, Duitsche, Zweedsche en Belgische gravures, met twee reproducties naar teekeningen van Gusitave Doré, een van Gavaxni en een naar de schilderij van Willem van den Berg. Van een kunstnijvere door Louis Kuitenbrou wer met vier foto's naar beeldhouwwerk en twee foto's naar gebrandschilderd glaswerk van Chris Agterberg. Van de last af, een dorpsvertelling in Betuwsch dialect door K Lantermans. „Alleen" door Peerke dan Belg. Rotterdam, gedicht van Henri Ba- kels met aoht photographieën van H. Bres- senbrugge. De Toilettafel, novelle van Herman Saloononson met drie illustraties van Bernard van Vlijmen. Dorre Bladeren, ge dicht van David Tomkins. Het rijk van het zwijgen, door Anne Hallema met drie foto's naar Boeddhistische kunstwerken uit de col lectie A. Voltz en Kleykamp te 's Gravenhage. Getuigenissen door Henri van Booven. Arend naar een houtsnede van Jan School;, Octobcr-wehhe in morgendauw, foto's Jos. Raenuaekers. 't Liedje van den bedel zak, door Jozef Simons.Voor onze kinde ren. De laatste ronde, voetbalspel in één bedrijf, door J. R. Schuit. Poppen-jour, kindervers van Jac. Schaap, geïllustreerd met een penteekening van EUa R'iemersma. Ruzie op het theeblad, door Jo Thuring met vijf teekeningen van Mariefje Heijligers. Klompenliedje door K. F. Jungde C. W. getoondicht door Anna Wins. Voor vrije uurtjes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2