iigsouBBsgH nmm. BUITENLAND *Fweed@ Bl&d - 22 October 1923 Zondagsrust. Het model-huwelijk. ARGENTINIË EN DE VOLKENBOND. GEM. BUiTENl. BERIGSÏEN. BESPREKING RAPPORT - BARGE. VERKEER EN POSTERIJEN. Saksen en het Rijk; ontspanning in den toestand. De Beiersche re geering handhaaft von Lossow en neemt de rijksweerbaarheidtroepen over. Beperking der ambtenaren en ambtenaarsalarissen in Duitsch land. Duurterelletjes in Duitschland. President Masarijk te Brussel. Onder de Telegrammen: Uitroeping van de republiek-Rijnland te Aken. Proclamaties van Generaal Von Seeckt. De Iersche hongerstakers. Masarijk te Londen. Een Italiaansch schip op een mijn geloopen. Een gelukkig verschijnsel is het toene mend streven om Zondagsarbeid tot het al lernoodzakelijkste in te perken. Onderscheidene godsdienstige gezindten zijn het vrijwel eens over de wenschelijkheid, dat de Zondagsrust bevorderd en in eere ge bracht moet worden. Maar ondanks deze overeenstemming loo- pen de meeningen bij de practische toepas sing soms wijd uiteen, En hierin juist zien we duidelijk de uit werking van het beginsel, dat de voorstan ders van Zondagsrust aanhangen. In de oogen van den streng geloovigen Pro testant is alle arbeid op Zondag, waarvan de absolute onmisbaarheid niet duidelijk vaststaat, afkeurenswaardig. Hij zal daarom 's Zondags niet reizen, noch zich in een café ontspannen; hij doet op Zondag geen in- koopen en onthoudt zich in 't algemeen van alles, wat den dag des Heeren z.i. kan ont wijden. Minder streng is de Katholieke opvatting. We kupnen zelfs het verwijt niet geheel ont gaan, dat we pas in de laatste jaren zijn ge komen tot een beter inzicht van Zondagshei liging en Zondagsrust en dat wij tot dusver den Zondag nog te veel benutten voor aller lei doeleinden, waarvoor hij allerminst is be stemd. Toch kan het Calvinistische, het orthodox- protestantsche standpunt het onze niet wor den. Een gepaste ontspanning op Zondag is ver dedigbaar, ook wanneer wij daarvoor op reis gaan. In vergaderingen, uitvoeringen en sportfeesten op Zondag, hebben wij geen be ginsel-bezwaren. Dit alles neemt niet weg, dat wij ten aan zien van de Zondagsopvatting principieel naast de geloovige Protestanten en tegen over de Vrijzinnigen en Socialisten staan. Evenals bij de geloovige Protestanten stel len wij de Zondagsheiliging voorop.- De Zondag is de dag des Heeren en dient dus God allereerst gewijd. Vandaar de ver plichting onder doodzonde tot Mishooren. Hierin gaan we zelfs verder dan de Protes tanten, bij wie de verplichting Zondags ter kerke te gaan, niet dringend bestaat. Ons beider uitgangspunt is dus gelijk. Hebben wij Katholieken echter eenmaal de voorgeschreven godsdienstoefening bijge- Martha was bijna vijf-en-twintig jaar, toen Zij dokter Richard Kool trouwde en beide partijen ontvingen hartelijke gelukwenschen met de verloving. Die twee waren als voor elkaar geknipt, heette het. Allebei zoo knap en verstandig Nu, zij hadden gelijk. Martha hoorde tot de „denkende geesten" en heel dikwijls ge lukte het haar, tot het wezen der dingen door te dringen. Zoo had ze nu ook al lang ont dekt, v/at de bezwaren waren aan het huwe lijksleven verbonden en zij had dikwijls ge lachen over dwaze kleingeestigheden van andere paren. Neen, dan zou zij 't huwelijk beter opvatten, daar was ze van overtuigd 1 Niet voor niets had ze zoo scherp toegekeken bij haar oudere getrouwde broers en zusters. Zij zou gelukkiger worden en gelukkig ma ken daar waren haar ervaringen haar borg voor. In de eerste plaats zou zij dus trachten, verstandig te zijn zich met filosofische lijd zaamheid zien te schikken in enkele alge- meene mannenkwalen en ondeugden 1 Zoo wist zij bijvoorbeeld, dat de mannen, ondanks de uiterste spaarzaamheid hunner vrouwen, zich er toch altijd weer over ver wonderen, dat er zooveel huishoudgeld noodig is maar dat zij toch 's avonds veel liever naar een café gaan dan met een boek bij de vermoeide huisvrouw te komen zitten. Ook was ze er op voorbereid, dat van de veelge noemde vaderliefde al heel weinig meer over- I blijft, zoodra de kleine lieveling het op een [schreeuwen zet, enz. En tegenover ieder woond, dan huldigen wij ruimer zoo men wil minder nauwgezette ideeën omtrent hetgeen verder op den Zondag geoorloofd is. Wanneer de Katholieken in de latere ja ren voor krachtiger handhaving der Zondags rust pleiten en optreden, dan spruit dit niet voort onder protestantschen invloed. De oorzaak dient elders gezocht. Wij tiebben ervaren, dat de liberale op vattingen over'den Zondag ons dreigden te overmeesteren, waardoor te kort werd ge schoten aan de eerste verplichting van den Katholiek op den Zondag: den dienst van God. Vooral de ongebreidelde voetbal-expansie leerde waarschuwend, waarin de Zondag zou ontaarden. De liberaal beschouwt immers den Zondag niet als de dag des Heeren. In 't gunstigste gev.al rekent hij met God binnenkamers af en vandaar dat hij in 't openbare leven slechts gewaagt van Zondagsrust. Ee: zintje erger is het nog bij de socia- lister ;teld. Hun strijd voor Zondagsrust is get jerd op louter stoffelijke overwegin gen. Allerlei humanitaire, menschlievende begin selen mogen Liberalen en Socialisten hervor men tot warme strijders voor Zondagsrust, hun uitgangspunt ligt verre van het onze en biedt onvoldoende houvast, omdat de zelf zucht alle ideeën van menschelijk maaksel beheerscht. Indien alle partijen het daarom over een bepaald onderdeel van Zondagsrust eens worde dan hebben zij deze overeenstem ming bereikt langs geheel verschillende we gen, los staande van elkander. Bij het streven naar Zondagsrust heeft men dit alles niet uit het oc' te verliezen. We worden geleid d eigen drijfveeren en komen tot eigen toepassingen, welke niet uitsluiten samenwerking met anderen ter be reiking van een bepaald, welomschreven doel, maar zich verzetten tegen een geregeld samengaan met hen, wier beginselen ge scheiden zijn van de onze. In onze eigen kringen aankweeken eene hoogere waardeering voor den Zondag als zijnde de dag des Heeren, zal een heilzamen invloed uitoefenen op de actie die allerwege gevoerd wordt voor Zondagsrust. dezer gebreken kende zij het passende mid del. Zoo meende zij tenminste Hun huwelijkssreis was heerlijk, in één woord, maar Martha wist het die tijd van de wittebroodsweken, kon niet;,tot maatstaf die nen Daarom verlangde zij, vol verwachting, naar het oogenblik dat zij de opgezamelde wijsheid in practijk zou kunnen brengen 1 1 En ziet daar deed zich al heel gauw de ge legenheid voor op. Toen zij namelijk in hun nieuwe woonplaats aankwamen, was het eer ste bericht, dat zij ontvingen, dat de meubels nog niet gekomen waren 1 Haar moeder had, uit voorzorg, opzettelijk de geheele inrichting eerst eenige dagen voor hun thuiskomst afgezonden, maar daarbij ze ker de snelheid der expeditie overschat. Dit was natuurlijk een heele teleurstelling voor het jonge paar, dat toch al moe was van de reis. Ze hadden zich onderweg juist zoo ge vleid hoe ze zich dadelijk in hun gezellig huis je zouden installeeren en nu zaten zij in een weinig comfortabel hotel gelaten af te wach ten de dingen die nog komen moesten 1 Martha beproefde de zaak kalm onder de oogen te zien. Ze stelde zich al voor dat Ri chard heftig zou uitvaren., dat hij met harde woorden de beschikkingen van mama zou cri- tiseeren kortom, dat hij tamelijk onhandel baar zou zijn. Zóó ging zij dus in gespannen verwachting doch vastberaden naar hem toe en deelde hem, verontschuldigend, het onaangename nieuws mee. In het eerst schenen de theorieën dan ook schitterend bewaarheid te worden Richard werd rood, sprong van zijn stoel op en barstte alle landbouwers, met uitzondering der allerkleinste boeren, voor 17 Nov. a.s. 30 pet. van hun aardappeloogst onder het pu bliek zullen moeten hebben gebracht. De re geering zal zoo noodig transportmaterieel ter beschikking stellen, als er gebrek aan ver voermiddel mocht zijn. BEZUINIGING IN DUITSCHLAND, Naar Wolff meldt heeft het rijksministerie van financiën een verordening ontworpen tot beperking van het aantal rijksambtenaren en beambten. De verordening behelst o.m. dat het rijk geen nieuwe ambtenaren en beambten zal aanstellen en van het bestaande korps ten minste 25 pet. zal ontslaan. Naar Wolff uit Berlijn meldt, zullen de be zuinigingsmaatregelen nu ook toegepast worden op de ambtenaren, die in het buiten land vertoeven. Zoo zullen de tractementen der gezanten met 12 en 15 procent vermin derd worden, UIT DUITSCHLAND. Het rijkskabinet heeft Zaterdag vergaderd ter bespreking van den binnenlandschen toe stand. De bijeenkomst duurde tot laat in den middag en was grootendeels gewijd aan de in het Roergebied heerschende toestan den. Het plan bestaat, aan alle buitenland- sche regeeringen een nota te richten om de aandacht te vestigen op de consequenties, die de onverbiddelijke houding van Poinmré zal moeten hebben. Een nota in denzelfdcn geest zal aan de commissie van herstel wor den gezonden. Na de sociaal-democratische partij hebben zich thans ook de groote verbonden van vak- vereenigingen voor de opheffing van den uitzonderingstoestand uitgesproken. In de bruinkolenmijnen van midden- Duitschland is een staking uitgebroken, na dat alle onderhandelingen over het treffen van een nieuwe loonregeling mislukt zijn. Deze staking zal, indien zij lang duurt, nood lottige gevolgen voor de Berlijnsche bevol king hebben, aangezien ongeveer 75 pet. van de voor Berlijn bestemde brandstoffen uit dit gebied komen. Te Charlottenburg hebben de werkloozen Zaterdagochtend bij het halen van hun on dersteuning verhooging van de uitbetalingen geëischt. Men heeft hun toen een uitkeering gedaan driemaal zoo groot als de tot nu toe betaalde. De werkloozen hebben zich daar mee niet tevreden verklaard en nieuwe eischen opgesteld. Te Berlijn is het van wege de ontzaglijke stijging van de vleesch- en broodprijzen tot relletjes gekomen. In de Jacobstraat wilde een groote menigte de bakkers dwingen het brood te verkoonen tegen den prijs van Za terdag, die 715 millioen bedroeg, terwijl he den 1320 millioen gevraagd werd. De oolitie greep in en verspreidde de menigte. Kort daarop ontstonden relletjes op de week markt. De vleeschstalletjes werden omgewor pen en de betoogers eigenden zich het vleesch toe zonder te betalen. De politie greep in en zuiverde de markt en de omlig gende straten van betoogers. Het bedrijfsradencongres dat Zondag te Karlsruhe gehouden zou worden, is vanwege den uitzonderingstoestand verboden. UIT HET BEZETTE GEBIED. Ofschoon Woensdag alle spoorweglieden zich bij de Fransche regie aangemeld heb ben om den dienst' te hervatten, zijn er te Essen nog slechts veertig op de verscheidene duizenden, die zich aangemeld hébben, in diénst genomen. In andere plaatsen is het aantal dat in dienst genomen is, al even gè- ring, zoo b.v. te Gelsenkirchen slechts 28. Ter zake kundigen zijn van meening-, dat het op deze wijze nog wel 5 of 6 weken zal du ren eer het verkeer voor zijn t'aak berekend zal zijn. Generaal Degoutte zou besloten hebben in het bezette gebied economische raden op te richten, waarin vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel en van de vak- vereenigigingen zitting zullen hebben en ook Franschen, en die belast zouden worden met een onderzoek naar de verschillende pro blemen van den huidigen toestand. Op de markt te Essen heeft de menigte een dreigende houding aangenomen. De ver- koopers sloegen op de vlucht. De politie moest van schietwapenen gebruik maken. Een vrouw en een man kregen schotwonden, andere personen kregen sabelhouwen. De menigte trok onder het zingen van de Inter nationale naar het stadhuis. Daar werd ze weder door de politie uit elkaar gejaagd. Te Mulheim moest de politie ook met de blanke sabel tegen de samenrottende me nigte optreden. Te Wange v/ilde een stoet naar het stad huis optrekken vanwege de slechte aard appelverzorging. Op bevel van Fransche mi litaire zijde gegeven, keerde de stoet echter terug. De sociaal-democratische Essener Arbeiter Zeitung wijst er op, dat het stilleggen der industrieele bedrijven in de Roer een ramp te voorschijn dreigde te roepen en van de zijde der ondernemers een daad van-sabo tage is, die onlusten ten gevolge moet heb ben. In het Roergebied is zich een uiterst gevaarlijke stemming aan het vormen. Het blad eischt van de regeering, dat zij uit kracht van de machtigingswet zal optre den tegen de anarchie, die de ondernemers in het Roergebied invoeren. In een officiëele mededeeling over het Roer-gebied wordt gezegd met betrekking tot den financieelen toestand: De geweldige depreciatie van de mark heeft niet alleen de in toornige woorden los. Zapbt antwoordde Martha Ja, je hebt gelijk vent 1 't Is ergerlijk. Maar nu gebeurde er toch iets, dat regel recht tegen het programma indruischte Ri chard trad op haar toe, tikte Tiaar liefkoozend op de wang en zei teeder Nu, troost je kind 1 Trek het je maar niet erg aan. We zullen immers nog lang ge noeg in ons huisje kunnen zitten, naar we hopen, zoodat we over een paar verloren da gen niet zoo behoeven te morren Martha zag hem verwonderd aan en was earlijk gezegd, wel een beetje teleurgesteld Maar wacht er zou nog wel een betere gelegenhekd komen om haar krachten te beproeven, want 't was nu in den ongezelligen tijd dat er altijd werklui over den vloer wa ren en heel het huis in rep en roer was. Nu, Richard was af en toe dan ook recht onaardig 1 Stil en ijverig cteed echter Martha haar werk en na acht dagen was 't huisje van onder tot boven in de volmaaktste orde. Zie zoo de beslommeringen aan kant, nu konden de emoties een aanvang nemen, zoo dacht ze. Maar die lieten anders lang op zich wachten Kalm vlood hun echtelijk leven voort. Martha was er natuurlijk diep van door drongen, dat dit uitsluitend haar verdienste was. En zéér verbaasd zou zij zijn geweest, als zij geweten had, dat naast haar onuit gesproken, maar daarom niet minder stellig dezelfde meening bestond. Want de jeugdige echtgenoot was óók met tal van goede voor nemens en ernstige beloften aan zichzelf het huwelijk ingegaan, ook hij wandelde vol- financiën van het rijk, maar ook die van de gemeenten volkomen ontwricht. Wij weten vandaag niet waar wij het geld voor morgen vandaan moeten halen. De groote fabrieken in het Roer-gebied zijn alle zonder geld. Hoe- er in de volgende week nog loonen moeten worden betaald weet geen mensch. Volgens berichten uit Venezuela heeft een collecte voor het Roer-fonds, aldaar ge houden, 3355 dollar opgebracht. De Dusseldorfer Nachrichten melden, dat de communisten zich meester gemaakt hebben van het stadhuis te Rotthausen. De Koelnische Zeitung meldt, dat de Franschen 5 mijnen in eigen beheer genomen hebben om steeds voldoende kolen voor de regie-treinen te hebben. In die mijnen beta len ze de arbeiders met het overal wegge nomen Duitsche geld. Het Duitsche personeel der posterijen, dat weer in dienst genomen is, heeft zich weer moeten neerleggen bij de bepaling, dat de Franschen die beambten, die hun niet aanstaan, kunnen ontslaan. Het telefoonver keer in het bezette gebied is nog niet weer aan den gang. De bezettingstroepen hebben zeer veel lijnen voor eigen gebruik noodig en verstrekken telefonische verbindingen aan anderen eerst na bijzonder verlof. DE REIS VAN MASARYK. President Masaryk heeft zich laten inter viewen door een vertegenwoordiger van de Petit Parisien en gezegd, dat zijn bezoek aan Parijs ten volle beantwoordt aan hetgeen hij daarvan verwachtte. De president van de Tsjecho-Slowaksche republiek heeft verder gezegd, dat het vol doende was Frankrijks verwoeste gebied te zien, om te begrijpen hoe zwaar het Frank rijk moet vallen alleen de tot kerkhoven her schapen provincies te herstellen. Masaryk sprak tenslotte zijn overtuiging uit, dat de Fransche politiek volkomen vre delievend is. President Masaryk is om elf uur Zater dagochtend aan het station van de Leoorid- wijk te Brussel aangekomen en is door den koning ontvangen. De menigte heeft Masaryk een sympathieke ontvangst bereid. Bij de toespraken gewisseld op het gala diner, door den koning van België aan pre sident Masaryk aangeboden is door den koning gezegd, dat de economische betrek kingen tusscben België en Tsjecho-Slowakije weldra door een handelsverdrag bekrach tigd zouden worden. Benesj heeft met Jaspar ook een bespre king over het sluiten van een handelsver drag gehouden. De Argentijnsche regeering heeft den di recteur van het internationaal arbeidsbu reau medegedeeld, dat Argentinië op de in de volgende week te Genèvc aanvangende vijfde' internationale arbeidsconferentie door officieele regeeringsgedelegeerden zal wor den vertegenwoordigd. Voor het eerst sinds minister Pueyrredon en zijn medegedele geerden de eerste Volkenbondsvergadering in December 1920 protesteerend verlieten, zal Argentinië weder op een volkenbonds conferentie vertegenwoordigd zijn. FINLAND EN SOVJET-RUSLAND. De Russische regeering betuigt, in een nota over de moorden in Oost-Karelië, haar instemming met het Finsche voorstel no pens een Russisch-Finsche grenscommissie tot onderzoek van deze aangelegenheid en trekt haar 'eisch tot het geven van waar borgen in. Baldwin bereid of krachtig genoeg zou zijn, 1 met het oog op de verhoudingen in het par- lement, om Curzon thans te laten vallen. DE BRUG OVER DE KLEINE BELT. Het plan tot het bouwen van een brug over de Kleine Belt tuschen het vasteland van Jutland en hel eiland Funen is nog steeds in een voorbereidend stadium. De Deensche Rijksdag heeft onlangs wederom 53.000 kronen toegestaan voor verder onder zoek en men verneemt, dat de ingenieurs- afdeeling van de Staatsspoorwegén bezig is aan het ontwerpen van twee nieuwe plan nen, die vermoedelijk a.s. Dinsdag in de zit ting van den Rijksdag zullen worden inge diend. Er is nog weinig uitgelekt over den stand van zaken, maar men verneemt, dat het oorspronkelijke ontwerp om de brug tc bouwen over het nauwste gedeelte van de Kleine Belt moest worden opgegeven als zijnde onuitvoerbaar en de twee nieuwe ontwerpen hebben betrekking op een ander punt. Op voorstel van den Uitvoerenden Raad der Oekraine en met instemming van den Raad van Transkaukasië is besloten de bij eenkomst' van den centralen Raad der Rus sische Sowjetrepublieken, die op 5 Novem ber te Tiflis zou worden gehouden, ditmaal te Moskou te laten samenkomen en dan de volgende vergadering te Tiflis te houden. Het Tsjecho-Slowaksche parlement komt op 30 dezer weder bijeen. Een der eerste bezigheden zal zijn de vaststelling van de begrooting voor het volgend jaar, die dertig procent minder bedraagt dan die voor het loopende dienstjaar. Men verwacht evenwel vóór de behande ling daarvan een uitvoerig debat over de buitenlandsche politiek, aan de hand van de mededeelingen, die Benesj direct na de ope ning zal doen. Het incident tusschen het diplomatieke korps te Peking en de regeering ontstaan, naar aanleiding van het ontslag van den mi litairen gouverneur van Sjantoeng, is, naar Reuter meldt, gesloten. De promotie van den gouverneur had n.l. moeten voorafgaan aan zijn 'ontslag er niet daarop moeten vol gen. Het diplomatieke korps heeft met deze verklaring genoegen genomen. Prins Sigyard, de tweede zoon van den Zwc:dschen kroonprins, is ziek tengevolge var pleuritis, zoodat de kroonprins zijn reis naa Engeland tot 26 October heeft moeten uits ellen. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Zwit ser-che gezant door Poincaré ontvangen is en aan den Franschen minister-president een nadere uiteenzetting gegeven heeft van de Zwitsersche nota over de kwestie van de vrije zones. Thomas Mac Orlin, de Iersche afgevaar digde op de internationale arbeidsconferen tie, die Vrijdag te Genève was aangekomen, is in zijn hotel aan een hartverlamming over leden. Generaal Charpy is benoemd tot com mandant van de stelling Parijs. Hij is toege voegd aan den militairen gouverneur van Parijs generaal Gouraud. Het congres van de Fransche socialis tisch radicale partij heeft een motie aange nomen, waar' ij aan de parlementsleden, die tot de partij behooren, wordt voorgeschre ven hun medewerking en hun vertrouwen e onzeggen aan elk ministerie, dat niet zal steunen, op een meerderheid, die voor het grootste deel bestaat uit elementen uit de linkerpartijen. van de vraag, wat alsnog gedaan kon wor den om te bewerken, dat het besluit van minister Colijn om de nooduit* eering aan de gemeenten in te trekken, ongedaan te maken. Uit de mededeelingen van den voorzitter, den burgemeester van Amersfoort, bleek, dal een poging van het bestuur om een be spreking betreffende deze zaak te hebben met den minister van Binnenlandschc Zaken, tot nu toe geen succes had gehad. VOORKEUR AAN EIGEN FABRIKAAT. Het kerkelijk weekblad voor het bisdom Breda publiceert het volgend schrijven van Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Bréda: Door de economische crisis zijn veel on dernemingen in ons lanid genoodzaakt ge worden haar arbeiders geheel of ten deck Ie ontslaan. Deze omstandigheid was voor de wereld- ijke overheden aanleiding te bepalen, dat bij bestellingen van overheidswege de voorkeur wordt gegeven aan het eigen fabrikaat, ook wanneer in vergelijking met bui teniandische aanlüedingen, de prijs van het inheemscli product hooger is. Ingevolge een verzoek van hooger hand tot ons gericht, kunnen wij niet anders dan onze geestelijken, onze geloovigen en katho lieke instellingen dringend aanraden hel voorbeeld der wereldlijke overheid te vol gen. opdat onze werklieden zooveel mogelijk in staat worden gesteld hun brood te verl dienen. Wij moeten wel bedenken, dat aan gedwongen werkloosheid voor de werklieden en hun gezinnen naast materieele ellende ook godsdienstige en zede'ijk e gevaren ver bonden zijn. MGR. NOLENS EN DE VLOOTWET. Naar he! Gorr. Bur. verneemt zal de mi uister van Staat, Mgr. Nolens, lid der Twee de Kamer, die benoemd is tot afgevaardigde der Nederiandaohe regeering naaT de in de volgende week te openen vijfde zitting tier Internationale Arbeidsconferentie te Genève voorioopig nog niet daar heen vertrekken in verband met de behandeling der vlootwet, welke zeker nog de volgende week za! voort doi ren. H.ÈT DEENSCHE GESCHENK AAN HET VREDESPALEIS. Zooals men weel, heeft de Deensche re geering, als geschenk van haar land aan het Vredespaleis, eenige jaren geleden aangobo den een monumentale fonlein van Kopen- haagsch aardewerk, ter plaatsing op de bin nenplaais van het paleis. Door verschillende omstandigheden, u.a. gebrek aan materiaal tijdens de oorlogsjaren, kon tot dusver nog niet tot de plaatsing worden overgegaan. Intusschen kon in het voorjaar van het loopende jaar meit de voorbereidende werk zaamheden worden aangevangen. Gisteren nu had het bestuur van bet Vre despaleis den Deenscben gezant r.ilgenoo- dagd, de fontein, welke thans geplaatst is, in oogenschow te komen nemen, aan welke uit noodiging de gezant voldaan heeft. De fontein, die een fiinlke afmeting heeft, moet hel omvangrijkste kunstproduct zijn dat tot dusver uit bovenvermeld Kopen- haagsch materiaal vervaardigd is. Vrijdag 2 November a.s. houdt, naar het Centrum meldt, het Bureau voor de R.K. Vakorganisatie een vergadering met de bij het Bureau aangesloten R.K. Vakbonden. Op die vergadering komt in bespreking het Rapport-Barge. Aan de vergadering zal een resolutie worden voorgelegd, waarin zij haar oordeel over het rapport kan vastleggen. Op dezelfde bijeenkomst zal mr. v. Haas- tert een inleiding houden over Bescherming bezien van landbouwkundig standpunt. DE BIOSCOOP-WET. De vereeniging van leden van Gemeente lijke en Particuliere Bioscoopcommissies in Nederland heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin zij met leedwezen constateert, dat ten opzichte van de in art. 19 van het ontwerp-bioscoop-wet, niet alge- heele wijziging in de plannen der Regeering. is gebracht, zoodat haar bezwaren regen het voorgestelde systeem ten volle blijven gelden, terwijl hare ernstige bedenkingen tegen de bepalingen van art. 193e lid, waardoor de mo gelijkheid van een uitschakeling der Cen trale Commissie in 't leven geroepen wordt, nog zijn versterkt. Adressante spreekt de hoop uit, dat de Kamer bij de behandeling van het voorge stelde art. 19, met deze bezwaren op zoo danige wijze zal rekening houden, dat het oorspronkelijk bedoelde stelsel van Rijks keuring neergelegd in het ontwerp der Staatscommissie zoo gaaf mogelijk zal worden behouden. DE RAMP IN JAPAN. Het totaal bedrag der ingekomen giften bij het „Centraal Nederlandsch Comité, Ramp Japan 1923" (Secretaris H. C. Buw- man) bedraagt thans ƒ116.874.4214. KWITANTIES VOOR BELGIE. Blijkens van de 3elgische Postadmini stratie ontvangen bericht, zijn de op de kwitanties en verrekenzendingen uit het buitenland geïnde bedragen voor den ver volge in België onderworpen aan een belas ting van 10 centimes per 500 francs of ge8 deeiten van 500 francs. Van bedragen be neden frs. 10 wordt geen belasting gevorderd. Nu werd Richard driftig. Maar man, ben je niet goed bij het hoofd 1 Ik zou niet gelukkig zijn met mijn Martha Zij, die de toewijding zelve is Een ideaal-huwelijk is het onze.. Ja.... Otten zag zijn vriend een paar minuten zwijgend aan toen uitte hij een langgerekt, ongeloovig Ziezoo, en zette zijn wandeling voort. Richard stapte zwijgend naast hem voort hij was nog altijd te zeer verbaasd om ver der iets te kunnen zeggen. Maar eindelijk was hij toch genoegzaam van den schrik bekomen en achtte het nu niet anders dan een staaltje van zijn plicht om zijn vriend te genezen van diens ergerlij ke dwaling Hij trok den ongeloovige dus mee naar het prieel, installeerde hem daar op een stoel, ging vóór hem staan en begon op welspre kende wijze te argumenteeren. Otten hoorde hem opmerkzaam aan en toen Richard uitgesproken had, antwoordde hij leuk Dan heb ik mij natuurlijk vergist Ik meende, dat de gedruktheid het gevolg was van een ongelukkig huwelijksleven. Onze dokter dacht nu echter zijn vriend voldoende overtuigd te hebben en keerde j naar de niets-vermoedende Martha terug. Slof volgt. EGYPTE. In een redevoering te Londen heeft veld maarschalk burggraaf Allenby, Engeland's hooge commissaris in Egypte, verklaard dat de Engelsche regeering aan alle eischen, die haar in dat land waren gesteld had voldaan. Het prachtige gedrag, de zelfbeheersching der. Engelsche soldaten had de regeering in staat gesteld om onafgebroken door te gaan met haar liberale politiek. Er waren vraagstukken, die nog niet zijn opgelost, maar zij waren niet onoplosbaar en, als de politiek van de Engelsche regee ring in Egypte werd voortgezet, was hij er bepaald zeker van dat de Engelsche regee- ring tot een eervol en blijvend vergelijk met de Egyptische bevolking zou komen. Voor de bevolking had hij groote achting en eerbied. Het land bevat groote commer- cieele hulpbronnen en een vriendelijk ge zind Egypte zou een groot bezit beteekenen. Ik ben, zeide Allenby, optimistisch met be trekking tot Egypte en ik geloof dat wij in dat land uit onze moeilijkheden zijn geko men, omdat wij onze beloften zijn nage komen. DE ENGELSCHE RIJKSCONFERENTIE. Men verwacht, dat Smuts in zijn rede van a.s. Donderdag zijn plan zal uiteen zetten, ten aanzien van de Duitsche schadeloosstel ling en aanverwante problemen, die tot dus ver alleen in algemeéne trekken bekend zijn, en men verwacht tevens, dat hij dan aan de meening der dominions, die in dit opzicht aan de zijde van Zuid-Afrika staan, meer bekendheid zal geven, Natuurlijk zal dit met groote voorzichtigheid moeten ge schieden, aangezien, zooals bekend is, ver schillende dominions het niet eens zijn met de politiek, door Baldwin in den laatsten tijd gevoerd. In politieke kringen spreekt men over een hernieuwde poging der die-hards om Curzon ten val te brengen en door een waschecht conservatief, zooals bijv. Derby, te vervan gen. Het is echter zeer onwaarschijnlijk, dat gens vaste grondbeginselen. Want toen men den jongen dokter bij gelegenheid van zijn engagement zoozeer den lof van zijn aanstaan de gezongen had, was het edele plan in hem opgekomen, om zich zijn zeldzaam geluk waardig te toonen. En dus had hij zich vast voorgenomen, van zijn kant altijd toegevend, kleine luimen en onaangenaamheden te ver dragen. En dat het hem zoo gemakkelijk viel, Zich aan dit programma té houden, schreef hij natuurlijk weer aan zijn eigen tact toe. Zijn practijk als dokter ging aardig voor uit en met dit vermoeiend bestaan was zijn kalm tehuis hem een verkwikkend rustoord. Hij verheugde zich overdag al op het heerlijk theeuurtje 's avonds en merkte in 't geheel niet, dat dit langzamerhand veranderd was. Richard en Martha waren altijd van de zelfde meening en zoo kwijnden hun gesprek ken, ja verstomden op 't laatst, door te veel verdraagzaamheid. Ieder van de twee ver loochende zijn eigen innige overtuiging jam merlijk ter wille van den ander en zoo bracht ieder ontelbare kleine offers om den ander tóch geen vreugde te bereiden Martha gaf haar wandeling op, als zij meen de, dat Richard te moe was Richard ging met tegenzin, maar met vriendelijk-lachend gelaat, naar comedies en concerten, enkel en alleen om Martha een pleizier te doen 1 Kortom het was een model-huwelijk maar met dit al, ongelooflijk vervelend en pijnlijk. Zoo ging ruim een half jaar voorbij en voor beiden leek dit uiterst gelukkige echtelijk leven tóch af en toe een ware kwelling. Eindelijk werd Richard's beste vriend naar het stadje verplaatst, waar de doktersfamilie De Amerikaansche kruiser Pittsburgh is te Antwerpen aangekomen. Pirns Leopold van België zal een bezoek brengen aan den Arr.erikaanschen admiraal. Dr. Fr. Ganshoff, oud-leerling van Pi- renne, is tot hoogleeraar aan de universiteit te Gent benoemd om onderwijs te geven in de geschiedenis van de middeleeuwen. Bij ministerieel besluit is een commissie van 25 personen benoemd ter bestudeering van het plan tot aanleggen van een kanaal Luik-Antwerpen ter verbinding van Ant werpen met den Rijn. Hedenochtend zou de Canadeesche ten- toonstellingstrein te Amsterdam aankomen. De 32 wagens van deze economische expo sitie zullen in het drukke stadsdeel, nabij het hoofdstation geplaatst worden. De Canadeezen, leiders der rollende ten toonstelling worden Dinsdag door het' stads bestuur ten stadhuize Ontvangen. Op rekening van de oorlogsschadeloos stelling heeft de Zuid-Slavische regeering in Duitschland postzegels ter waarde van 500 millioen dinar besteld. De drukkosten der zegels bedragen 500.000 goudmark. DE VLOOTWET. Dinsdag a.s. komt dr. Nolens aan het woord. Na hem staan de heeren Troelstra, Schokking en Rutgers ingeschreven, waar mee het eerste dozijn sprekers vol zal zijn. HET RIJK EN DE GEMEENTEN. Donderdagmiddag is te Utrecht een ver gadering der Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten gehouden, welke buiten gewoon druk bezocht was, ter bespreking woonde, en geen wonder, dat onze medicus met deze gebeurtenis zéér in zijn schik was Zooals van zelf spreekt, werd vriend notaris de dagelijksche gast bij het jonge echtpaar en hij bracht met zijn bezoeken een hoogst wel kome afleiding. Otten scheen zich ook zéér op zijn gemak te voelen bij hen, maar toch kreeg Martha den indruk of hij 't geluk van zijn vriend niet genoeg op prijs wist te stel len. Richard zelf was dit nooit opgevallen, en daarom was die des te meer verbaasd, toen de notaris op een goeden dag bij een wande lingetje na het eten hem plotseling op zijn schouder tikte en hem recht in de oogen kij kend, medelijdend sprak Hoor eens, ouwe jongen, dat kan ik zoo niet langer aanzien 1 Richard keek verwonderd op. Wat dan vroeg hij. Nu, zeg eens eerlijk ben je erg ongeluk kig Ongelukkig Hoe zoo Wat bedoel je eigenlijk De notaris wierp een veelbeteekenenden blik naar de veranda, trok zijn vriend toen nog een eind verder den tuin in en fluisterde Nu-, natuurlijk met je vrouw in je huwelijk De dokter kon van verbazing geen woord uitbrengen. Met mijn vrouw Met Martha Maar maar Otten schudde hem hartelijk de hand en sprak weer Nu, beste kerel, doe maar geen moeite om het te verbergen, want een vriendenoog ziet scherp. s SAKSEN EN HET RIJK. In Saksen is de rijksweerbaarheid in actie getreden. Generaal Von Mueller heeft het begin van deze actie aangekondigd in een brief, dien hij aan dr. Zeigner, minister president, heeft gestuurd. In zijn schrijVen herinnert generaal von Mueller eraan, dat hij den rijksminister van verdediging had verzocht een verdere beslissing aangaande de in Saksen heerschende toestanden te wil len treffen. Hij heeft thans opdracht ont vangen, met de hem ter beschikking staande Jmiddelen en met behulp van de hem toege stuurde versterkingen te zorgen voor het herstel van den grondwettelijken toestand in den vrijstaat. Generaal von Mueller acht zich verplicht, dit aan de Saksischen mi nister-president mede te deelen. Aan de be volking zal hij mededeelen, waarom de actie der rijksweerbaarheid noodzakelijk was. Hij hoopt, dat de maatregelen die door de rijks- regeering in het belang van het gansche volk zijn getroffen, door de Saksische regeering zullen worden gesteund. In het bijzonder hoopt hij, dat dr. Zeigner erin zal slagen, Je communistische leden van zijn kabinet te bewegen, hun tegen de grondwet gerichte actie te staken. Slechts op deze wijze zal de generaal erin slagen, zich van zijn moei lijke opdracht te kwijten. Voorts heeft generaal von Mueller de vol gende mededeeling aan het publiek gericht: De bevolking lijdt zeer onder het heerschen de gebrek aan levensmiddelen. Door het plunderen van bakkerijen en winkels komt er echter geen einde aan den heerschenden nood. Ik zal maatregelen treffen om het in voeren van levensmiddelen in den vrijstaat Saksen te vergemakkelijken, maar dit alleen voor geval de zoogenaamde commissies van controle hun activiteit staken. Geen bak ker zal zich meel aanschaffen en geen slager zal vleesch koopen, als hij met de mogelijk heid moet rekening houden, dat zijn voorra den hem zullen worden ontnomen. Ik waar schuw daarom voor verdere relletjes. Ik herinner de schuldigen er aan, dat zij met hun leven spelen, voor geval ik gedwongen zou moeten worden, de troepen handelend te doen optreden. Aan het slot van deze mededeeling zegt de generaal nog, dat de troelen hun eigen proviand naar Saksen hebben meegebracht, zoodat hun tegenwoordigheid in dit opzicht niet nadeelig voor de bevolking kan zijn. BEIEREN EN HET RIJK. De Beiersche regeering kondigt aan, dat zij haar opvatting in het jongste conflict weldra zal uiteenzetten. Ook deelt zij mede, dat generaal von LoSsow tot op dit oogen blik zijn ontslag nog niet heeft ontvangen. Zaterdagochtend is te Munchen een kabi netszitting gehouden, waaraan ook staats- commissaris von Kahr en generaal von Los sow hebben deelgenomen. Tijdens de zitting ontving men uit Berlijn het bericht, dat men aldaar inderdaad nog niet had besloten, von Lossow te ontslaan en dat er nieuwe on derhandelingen zouden beginnen. De kabi- netszitting werd daarop onmiddellijk ge schorst, aangezien men het nutteloos vond verder te beraadslagen, zonder eerst nadere mededeelingen uit Berlijn te hebben ontvan gen. Men vermoedde heden te München dat de rijkskanselier een onderhandelaar naar de Beiersche hoofdstad zou zenden. Volgens Berlijnsche bladen wil de rijksre- geering alleen nogmaals trachten, von Los sow te bewegen, vrijwillig heen te gaan. De generaal zou, aldus het Acht Uhr Abend- blatt, tot Zaterdagmiddag 12 uur bedenktijd hebben gekregen. Tevens heeft rijksminis ter Gessier het schriftelijke ontslag van generaal von Lossow reeds naar München gezonden, alwaar het den generaal nog heden zou worden overhandigd, voor geval hij zelf intusschen niet ontslag uit den dienst mocht hebben verzocht. De Beiersche staatsregeering deelt in een oproep mede, dat zij. tot de verstandhouding tusschen Beieren en het rijk is hersteld, het Beiersche deel van de rijksweerbaarheid in dienst neemt, generaal von Lossow tot Beicrsch landseommandant heeft benoemd en met de verdere leiding van de Beiersche divisie heeft belast. De Beiersche regeering heeft gelast, dat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5