KORFBAL HOCKEY WIELER SPORT Ingezonden Mededeelingen ELCK WAT WILS. 60 cents per regel. mm* KUNSTTANDEN mm verstrekt Kunsttanden en Gebitten tegen laag tarief ATHLETIEK Victoria II—T.O.G.O. II 4—1 T.O.G.O. I—H.O.C. I 0—2 Bloemendaal I—H.D.H. II 40 Bloemendaal IIVictoria I 11 (Victoria wint bij loting) Vrijbuiters Utrecht 05. Haariemsche Kegelbond. De stand van den wedstrijd. GEMENGD NIEUWS. HILLEGOAL SCHETSJE Het had flink gevroren. Overal waar den vorigen dag de wegdooiende sneeuw in plassen was uitgevloeid lag nu een wazig ijsvlies. De grond, gisteren nog week van den modder, was hard gewor den met brokkige hoeken en kanten, waaroverhêen het loopen slechts moeie- lijk ging. In het Haagsche Bosch was het al een druk beweeg, 't Liep tegen negenen in den morgen. Auto's suizelden voorbij, vrachtwagens sukkelden langzaam voor uit, fietsen schoven rakelings over het geasphalteerde paddoch de voetgan gers kwamen slechts moeizaam verder, maar rapper toch dan de vorige dagen toen hun voeten weggezogen werden in de sneeuw. Achter twee druk pratende werkvrou wen kwam Marietje aangestapt. Ze liep voorzichtig met schuifelpasjes, bevoelde met de rechterhand vaak den uitwaaie renden zwartzijden strik, waarmêe haar haren, onder den hoed uit, waren saam gebonden. Maar de linkerhand bleef on zichtbaar, weggemoffeld in den wijden mantelzak. Daar hield ze stevig haar zachtlêeren portemonnaietje vast, waarin ze den gulden voelde tusschen al de koperen centen, den gulden dien ze gisteren van Oom had gekregen. En terwijl ze met den duim en wijs vinger de plek kneep waar ze het zilver hard aanvoelde, dacht ze er over, hoe heerlijk het toch was een gulden te heb ben, een gulden die honderd centen waard was, waarvoor ze koopen kon den rood kralen halssnoer of het witzijden hand taschje of het paars-zijden lint voor haar nieuwe jurk.... Hoe langer ze liep, hoe krachtiger haar stap werd. Ze wende aan de gladde bob bels, die op den grond uitbuitten en waar over ze vaardig met haar vlugge voetjes hêenwipte. Ze keek naar de stralende, blauwe lucht, naar het gras terzij van den weg, dat thans frisch en groen uit de witte sneeuw-wade was te voorschijn gekro pen, naar de menschen die voor haar uitliepen in bonte mengeling, tot opeens haar oog bleef hangen aan een vreemde plek tusschen al de vroolijke morgen vreugd. Tegen het hek, dicht bij het huis van den boschwachter, zag ze een man staan, hoog gebogen in de schouders, een ar melijk, droef figuur, dat niets gemeen scheen te hebben met de frissche blijheid alom. Hoe dichter ze hem naderde hoe beter ze hem opnam het witte haar, tamelijk lang bij de ooren, de grijsgrauwe baard, door den wind dooreengewoeld, het ge zicht paars-gaderd door de kou, de kromme, oude handen trillend vanuit de verrafelde polsmoffen. Als een huiver ijzigde het over Marie- tje's vreugde hêen en haar handje be gon nerveus te trillen in den mantelzak, waar het nog steeds den gulden streelde. Toen stormde plotseling de gedachte op haar af.... als ze hem eens weg gaf!.... Het werd een tumult in haar hoofdje. De gedachten joegen op haar af, werden teruggeslagen om dan wêer op te stormen, krachtiger dan te voren. Nog drie stappen was ze van hem van daan. Ze voelde haar hartje bonzen haar vingers drukten den gulden zóó vast, dat ze er pijn van in de toppen voelde., ze zag den paarszijden ceintuur uitwap peren op haar nieuw kleedje, het wit zijden taschje bungelen aan haar hand, en den roodkralen snoer haar hals sie rennog twee stappennog één... Met een ruk, alsof iemand haar in den rug had geduwd, stond ze stil nam schuw gejaagd haar portemonnaietje te voorschijn en legde den gulden in de vereeltte hand. Er was beweging gekomen in het oude, stramme lijf, dat moeielijk zich rekte om beter te zien.te kunnen begrijpen, dat het waar was,.... dat een groot, rond zilverstuk daar lag te blinken in zijn stroeve, dorre hand Marietje keek op naar zijn gezicht, waarvan de kommer als een schaduw afviel en een plotseling geluks-straling lichtte. Het oude mannetje trilde een oogen blik als van een electrischen schok, in zijn trouwe, verdofte oogen glimmerden vreugdesterretjes. Dank je wel, kindlief,God zegen Ze had het nauwelijks meer gehoord en was snel weggefladderd met in haar zieltje een vreugd zooals zelfs de zonnig ste morgen nooit in haar had gewekt i R1NNOVATA. H, F. C. 2—Z. F. C. 2. 2—3. De Haarlemmers tellen eenige invallers en hebben de navolgende opstelling: J. de Jonge, Boorsma, Bijvoet, Eldering, Lamp, Wegerif, eignette, v. 't Wout, Engel Jr., Engel Sr., v. Been, Na een gelijk opgaand begin worden de H. F. C.'ers iets sterker, doch doelpunten blijven uit. Wanneer circa een half uur gespeeld is, doet een flinke bui spelers in het kleedlo kaal vluchten. Wanneer weer wordt begon nen, is het terrein totaal onbespeelbaar geworden. Het geheel ontaardt nu meer in een waterballet. De Haarlemmers voelen zich hierin blijkbaar het sterkst, en nemen door Seignette de leiding. Met dezen stand wordt gedraaid. De Zaandammers treden dadelijk flink op en de gelijkmaker komt uit een strafschop. (11). Een kleine verslapping bij H. F. C. 2, is oorzaak, dat Z.F.C. 2 vrij spoedig met 3—1 de leiding heeft. Dit vinden de Haarlemmers toch te bar. Na eenige vergeefsche pogin gen heeft H. F. C. 2 succes, eveneens door een strafschop. Engel Sr. was de fabrikant (3-2). Hoe hard de Haarlemmers nu ook werkten, steeds tond Z. F. C. in den weg. Hoewel H. F. C. 2 sterker bleef wisten de Zaandammers hunnen voorsprong te be houden, en wonnen ten slotte eenigszins geflatteerd met 32. Critiek op spelers, zullen wij, den terrein toestand in aanmerking genomen, maar ach terwege laten. i DE KORFBALUITSLAGEN. Oostelijke le klasse. Nijmegen Be Quick—Rapid 2—0 Overgangsklasse. N Amsterdam D.D.V.—T.E.K.C.A. 9—2 Westelijke 2e klasse. C Amsterdam D.V.D.—O.S.C.A. 10—3 E Hilversum Excelsior IID.T.V. II 24 F Laren De GooiersNausikaa II 51 H Den Haag EmmaH.S.V. II 21 J Dordrecht H.V.C. II—G.H.B.S.C. 1—4 Oostelijke 2e klasse. A Arnhem Quick IIThor 11 B Enschedé D.O.S. IIA.K.A 11 Oostelijke le klasse B. D.O.S. 3 3 17—2 6 H.K.C. 4 2 2 14—13 4 A.K.C. 4 2 2 13—14 4 Rapiditas 3 2 1 6—9 4 Na as 3 1 2 9—13 2 D.O.V.A. 3 3 6—14 DE HOCKEYDAG. 's-GR A VI F HA -E, 21 Oef. De hoc- keydag, geor:. ;erd ter gelegenheid van het jubileum van den Ned. Hockey- en Ban- dybond, werd heden op de terreinen bij Waalsdorp gehouden. In de le halve besissing kwam Arnhem II tegen de Oostelijke Combinatie. Voor deze ontmoeting bestond weinig belangstelling. Arnhem II was versterkt met v. Moorsel (T.O.G.O.), Wanholt, Broese en Van Geenen (M.H.C.). De Oostelijken liepen direct hard van stapel en hadden spoedig een 20 voor sprong. Kort daarna verkleinde Arnhem den achterstand en toen het einde werd aange kondigd, was de stand 22. Arnhem won oij loting. In de 2e halve beslissing speelde Utrecht tegen Bloemendaal. Voor de rust waren de kampioenen iets in de meerderheid, doch doelpunten konden zij niet. In de tweede helft kwam Utrecht iets in de meerderheid. Als De Mol van Otterloo even vrij spel gela ten wordt jaagt hij het leder onhoudbaar in de touwen. Spoedig daarop volgt nummer 2 van dezelfden speler. DE TANDHEELKUNDIGE POLIKLINIEK, GED. OUDE GRACHT 84, Spreekuren van 9—11. Maandag- en Donderdagavond van 7—9 nor. den en donateurs met eventueele achter stallige contributie, worden verzocht, dit zoo spoedig mogelijk in orde te maken. Voorgesteld als donateurs A. A. B. Vallegia, Emmalaan 1, Zandvoort. J. Chavot, Donkere Spaarne 50, T. M.Turn hout, Ruighaverstraat 23. WIELRIJDEN. Ren en Toeristenvereeniging „Haarlem" DE BESLISSING. In den eindstrijd komen dus Utrecht en Arnhem II. De Arnhemsche combinatie heeft uitmuntend partij gegeven. Na een buiten spel-doelpunt te hebben gemaakt neemt Arn hem spoedig de leiding als de Utrechtsche doelman een hard schot in eigen doel werkt. Dadelijk daarop zorgt Beets voor den gelijk maker, terwijl even voor de rust De Mol v. Otterloo aan Utrecht de leiding geeft. De tweede helft een gelijk opgaand spel. De aanvallen van Utrecht zijn evenwel iets gevaarlijker maar Van Moorsel verdedigt zijn doel goed. Verder dan tote en ongeldig verklaard doelpunt kunnen de le klassers het dan ook niet brengen. Het einde komt met een 21 zege van Utrecht. Dadelijk na afloop der wedstrijden reikte voorzitter Tresling met eenige hartelijke woorden de prijzen uit. De gedetailleerde uitslagen luiden le ronde >*-! 2e ronde Victoria II—H.O.C. I 1—7 D.D.D. I— Bloemendaal I 12 Victoria IAmster dam I 11 (Victoria wint bij loting) UtrechtM.H.C. I 10 't GooiA'damll 3—1. 3e ronde. H.O.C. IBloemendaal I 11 (Bloe mendaal wint bij loting) Victoria IUtrecht 02 't Gooischg H. C.Arnhem II 00; (Arnhem wint bij loting) Oostelijke com binatiePhilips 10. Halve beslissingen. BloemendaalUtrecht 02 Arnhem II Oostel. Comb. 22 (Arnhem wint bij loting). Beslissing. UtrechtArnhem II 21. Om den 3en prijs. Oostelijke CombinatieBloemendaal 20. Na dat reeds twee Zondagen de wedstrij den wegens het slechte weer, niet konden doorgaan, zijn gisteren dan, ondanks de zeer zwaren wind, welke dwars over den weg, stond, de wedstrijden verreden. Het program ma vermeldde, de handicap wisselbeker, uit geloofd door dhr. G. H. Stouten en de eerste maal gewonnen door W. Sleutel, over 1 ronde Zeeweg als tweede de consolatie der kam pioenschappen over een halve ronde, ten slotte record rijden op tandem. Zooals ver meld was, zouden onze beide clubkampioenen G. H. Stouten en B. Vallegia,probeeren een record te vestigen op tandem over 1 ronde Zeeweg, dit kon evenwel niet doorgaan aan gezien Vallegia, zich door een val, aan de knie had verwond. Onder groote belangstel ling kwamen te kwart over 9 de volgende rijders voor eerst genoemde handicap aan den startt.w. N. N. (met 180 sec. voorgift) H. Stouten (170), C. Kok (130) P. Straathof (120) W. Cuossen(llO), W. de Nijs (95), W. Sleutel (90), W. J. Scheffer (80), H. M. Voskuyl (40). Iedere renner vertrok op den aangewezen tijd en bonden den strijd aan tegen den zwaren wind, waarvan zij geduren de den geheelen rit groote hinder ondervon den. C. Kok wist N.N. en H. Stouten resp. te passeeren en hoewel de anderen ziender- oogen inliepen bleef hij eenige tientallen me ters voorsprong behouden, en eindigde als eerste tijd 17 min. 53 sec. C. Kok is zoodoen de bekerhouder voor het volgend half jaar 2e werd P. Straathof 4 sec. later 3e Voskuyl een handbreedte voor Sleutel 5 Cuossen 6. Schef fer, 7. H. Stouten, 8. N.N., 9. de Nijs. Hierna werd de consolatie verreden, waar aan 4 rennersdeelnamen W. Sleutel. W. de Nijs, W. J. Scheffer, H. Stouten. Tot op 1 K. M. voor het einde bleven de rijders bij el kaar, toen plotseling Sleutel demareerde, en zich een grooten voorsprong verzekerde, hoewel de anderen onder aanvoering van Scheffer onmiddellijk de achtervolging instelden konden zij hem niet meer bereiken, en passeerde Sleutel als eerste de eindstreep 2e Scheffer 3e de Nijs 4e H. Stouten. Vervolgens stelde G. M. Stouten zeer spor tief, zijn prachtige recatandem disponibel voor liefhebbers, teneinde een record te ves tigen over een ronde zeeweg. Hiervoor waren prijzen toegezegd. Het eerst vertrokken Voskuyl en de Nijs, welke ondanks hunne ongeoefendheid op tandem een niet slechten tijd maakte n.m. 13 min. 16 sec. als 2e tandempaart G. H. Stoute en Sleutel in 13 min. 1 2/5 sec.ten slotte Kok en Groeneveld tijd 14 min. 24/5 sec. Natuurlijk zijn deze tijden voor verbetering vatbaar, maar zooals reeds gezegd, de wind speelde een niet geringe rol. Binnenkort wordt in dit blad het plan voor de a.s. Wintercompetitie vermeld, het be loofd schitterend te worden, evenals de prij zen daaraan verbonden. Verder dringen wij er op aan, dat het ge- wenscht is met oog op de a.s. bestuursver kiezing en het jaarfeest, zooveel mogelijk de vergaderingen bij te wonen, terwijl H.H. le- BOKSEN. Wedstrijden te Zaandam. ZAANDAM, 21 Oct. Hedenmiddag werden onder groote belangstelling te Zaan dam in het gebouw Prins Hendrik boks wedstrijden gehouden, georganiseerd door de A. B. C. „Jee Beckett." Als scheidsrechter fungeerde de heer J. Hofmans. Het verloop der partijen was als volgt Gerretse, Joe Beckett, wint op punten van Ackerman, D.W.S. Leijenhout, Joe Bec kett, wint op punten van Moffi, D. J. B. Van der Zee, Joe Beckett, verliest op punten van Tunksma, Den HaagWitvliet, Joe Beckett, moet in de 3de ronde wegens bles sure opgeven tegen Bezemer, De Jonge Bokser Levie, Rotterdam, wint op punten van Dahmen, Jessing Wilde Verbeek, Rotterdam, verliest op punten van Brand, Joe BeckettVan der Horst, Zaandam, wint op punten van De Roover, Jimmy Wilde. 1 Hoog het lied van den H. K. Bt Alle negen is ons streven, Niet getalmd allen mee. Natuurlijk was daar ook weer een der ver dienstelijke bestuursleden aanwezig, n.m.l de heer J. Verdel, die wel overal tegelijk scheen te kunnen zijn. Ook het bronzen beeld van den heer Groenewegen hebben we bezichtigd. Het ic een werkelijk mooie gelijkende buste, zeer goed door den beeldhouwer getroffen. De damesclub „Diana" uit Amsterdam bleek niet voor een kleintje vervaart te zijn op kegelgebied. Al eerder heeft zij in haar afdeeling het kampioenschap behaald. Ook hier behaalde Zij een hoog aantal punten. De afdeeling Utrecht, welke anders een gevaarlijke tegenstander is, bleek niet erg gelukkig te zijn. Deels was dit h.i. aan de nieuwe banen te waijten wat wel op eenige waarheid berust daar men makkelijker gooit wanneer een baan reeds ingegooid is. Den geheelen dag bleef het vroolijk en levendig in dit nieuwe kegelpaleis. De wed strijd heeft een uitstekend begin gehad. We laten hieronder den stand volgen Korpswedstrijd. 1. Klein Hamburg, Delft 274 2. de Baanvegers, Den Haag 251 3. Altijd Kans, Utrech 238 4. Medjoe, Utrecht 235 5. Smijt Ze Allen Om,JA'dam 223 Treffersprijs. Klein Hamburg, Delft 48 treffers. Hoogste korpswerpers. 1. M. Steens, den Haag 66 2. H. Rieuwerts, A'dam 65 3. E. M. M. Vacano, Delft 63 4. J. Pais, A'dam 61 Meesterschap van Haarlem. 1. M. Steens, den Haag 144 2. A. van Schoten, Overveen 135 3. W. Berrier, A'dam 133 4. van Vroeden, Haarlem 119 5. Gakenholtz, Beverwijk 118, 21 treff. 6. Ph. Ph. Deys, Haarlem 118, 20 treff. 7. P. Steens, Den Haag 115 100 99 90 15 Zondagmorgen scheen er nog niet veel animo voor den wedstrijd te zijn. Tenminste er waren nog niet veel be zoekers. Toch waren verschillende banen reeds bezet, en er heerschte al gauw een vroolijke bedrijvigheid in de zaal. Ook de baancom missarissen maakte van de gelegenheid gebruik, om hun geluk ook eens te beproe ven. Er werd heel aardig gegooid door deze oude kegelbroeders. Men kon wel zien, dat hier oude wel onderlegde spelers aan het werk waren. Vooral de heer B. v. Aard, liet weer eens zien, dat hij nog steeds een niet te onderschatten tegenpartij is. De heer v. Aard was 4 jaar geleden kampioen van Nederland. Zijn eereteeken van dit kampioenschap prijk te bij deze gelegenheid op-z'n borst. Ook de heer N. Giebels is het kegelen nog niet verleerd. Kegelen is wel een leuk spel, maar het blijft een warm werkje. De kegelaars onder vonden het gisteren weer eens. Vooral voor de dames, die ook vertegen woordigd waren, leek het een beetje te zwa re sport. Maar kegelen is en blijft toch een aantrekkelijke sport. Vooral door dat deze sport binnens huis beoefend wordt, en er dan bijna altijd een echte huiselijke sfeer heerscht. Zoo ook ontbreekt deze gezellig heid in het nieuwe gebouw van den Haar- lemschen kegelbond allerminst. Doch we zullen tot de banen terugkeeren. Het werd reeds spoedig wat levendiger. Alle banen waren reeds gauw druk bezet. 't Is wel boven verwachting, dat het den eersten dag van den wedstrijd reeds zoo druk was. Meestal is het bij dergelijke wed strijden eerst de laatste dagen druk. De verwachting is, dan ook wel gewettigd, dat er de laatste dagen zeker tijd en handen te kort zullen zijn. Men deelde ons mede, dat er reeds ver schillende clubs teleur gesteld moesten wor den, daar zij niet op den gevraagden dag konden uitkomen. Ook elders in het gebouw was het levendig. De pracht van bloemen, en het strijkje niet te vergeten, dat onder leiding van den heer E. Stoeken stond, verleidden menig kegelaar om in de feestzaal wat rust te zoe ken. Op herhaaldelijk verzoek werd nogal eens het nu al bekende liedje van den H.K.B. gespeeld en het werd dapper meegezongen. Dit lied was juist voor deze gelegenheid expres gecomponeerd door den heer Stoeken op woorden van Jac. Kolderie. „Laat de victorie maar kraaien Voor deez' eed'le mooie sport, Laat ons roem op roem vergaren Als de bal de plank opmoet. Altijd strijd en nooit geen vreeze Waar de H.K.B. ooit komt, Slechts een doel is onze leuze „Gooi ze alle negen om." Hoog de Koning aller sporten, Stichtingswedstrijd. 1. G. Lombeek, Haarlem 2. P. Kuipers, Haarlem 3. J. A. Bekink, A'dam fers en einde. 9 4. G. H. v. Lunenburg, Haar lem 90 15 treffers en einde, 5. A. van Eyck, Haarlem 89 6. P. Faber, Haarlem 84 tref- zaak is gelegen in het feit, dat een partij rollen papier, door het bezwijken van een stellage, waarop deze lagen, op een bran dende kachel zijn gevallen. Het vuur deelde zich spoedig mede aan het papier en daarna aan het houtwerk van den uitbouw. Er is vrij ernstige schade aangericht, o.a. aan het dak van het gebouw. Verzekering dekt de schade. EPIDEMISCH GEVAAR IN NOORD FRANKRIJK. Een ernstig epidemisch gevaar bedreigt Noord-Frankrijk, melden de Fransche bla den. Men heeft er te doen met een microbe, die door arbeiders-kolonisten is meege bracht, zich in Frankrijk heeft geacclimati seerd en reeds zijn vernielingswerk begint. Uit verschillende plaatsen, vooral echter uit het kolenbekken van Bethune, worden ziektegevallen gemeld, waarvan reeds en kele met doodelijken afloop. De verschijn selen dezer ziekte zijn een hevige koorts en dysenterie, welke den zieke uitputten. Dokters, die in de koloniën zijn geweest, weten van het bestaan dezer ziekte af, hoe wel de vorm der microbe nog niet defini tief is vastgesteld. De amoebe, zooals haar naam luidt, is niet gemakkelijk te vernie tigen, daar zij zich in een haar-omhulsel kan verbergen. De microbe wordt momen teel in het Pasteur-instituut te Rijssel on derzocht. Men dringt aan op krachtige maat regelen, vooral tegen het volgende zomer seizoen. ning bedraagt f 275, een groot bedrag naar verhouding tot zijn inkomen. Voor het overgenomen meubilair betaalde! hi) mr. Galestin f 19,000 contant en liet in) Rijswijk nabij denHaag een huis voor f 23.000 bouwen, in welk huis zijn bejaarde ouders thans nog wonen* Van huis uit was Van Rossen onbemiddeld In 1903 kwam hij bij de Haagsche politie in dienst als klerk op een bezoldiging van f 400 per jaar. Door zijn voorbeeldigen dienstijver, zijn intelligentie en zijn onbesproken levenswan-i del maakte hij snel promotie. In 1913 vertrok Van Rossen naar Indië eniwerd hij te Batavia als commissaris van politie ze klas geplaatst, waarna hij in 1918 tot noofocommissaris van politie -werd be noemd. En deze zelfde man, die sedert 1918 voortdurend steen en been klaagde dat hij met zijn inkomen niet kon rondkomen, koni Piïï'S11?121 iaar geleden een huurhuis van; i 275 betrekken en beschikte over f42,000 aan gereed geld 1 Van Rossen heeft bekend f 100.000 aan po- WINKELROOF DOOR JONGENS. Op de Essex Quay te Dublin hebben twee jongens een brutalen overval gepleegd in een juwelierszaak. Zij vroegen den winkel bediende, hun een goedkoop horloge te la ten zien, en toen de bediende dit deed, haalden zij twee revolvers voor den dag en beletten den verschrikten jongeman al arm te maken, Eén der twee jongens begon de toonbank lade te ledigen, terwijl de andere zijn zak ken volstopte uit de étalage. Terwijl zij hier mee bezig waren, verscheen de winkelier, waarop de jongens het hazenpad kozen. Ofschoon de juwelier en zijn bediende hen onmiddellijk nazetten, slaagden de jon gelui er in, met hun buit te ontsnappen. 8. Jubileumwedstrijd. 1. C. J. van Laere, Utrecht 66 2. T. Michon, Utrecht 61, 9 treffers. 3. H. Das Jr., Haarlem 61, 8 treffers. Vaste Baan. 1. J. W., A'dam 39 2. van Rooyen, Rotterdam 38 3. A. J. Hertogh, Baarn 37 4. Troupen, Haarlem 35 Vrije Baan. Junioren. 1. C. v. d. Donker, Amersfoort, 42 2. J. Leegte, Beverwijk, 40 3. P. C. v. d. Gaarte Sr., Heemstede 39. 4. W. P. v. d. Gaarte, Heemstede, 38, 3 maal 37. Dameswedstrijd. 1. mevr. Frima, Rotterdam, 40 2. Mevr. Rike, Bussum, 36 3. Mevr. Court, Haarlem 32, 31, 2 m. 30. 4. Mevr. Weenink, Zandvoort, 32, 31, 2 maal 28. Hamburger Telling 1. L. Boerlage, Haarlem 94 2. Haitcsh, Baarn 90 3. A. Benraad, Haarlem, 88 4. M. de Vries, Haarlem 86 5. M. A. Verdel, Haarlem 85 6. J. B. Toustra, Haarlem 82 7. A. J. Hertogh, Baarn 82 SNELLE BEDIENING. Er wordt nog al eens den draak gesto ken met de snelle wijze, waarop rijksbu reaucratie de zaken afdoet. Onze gemeentelijke ambtenarij, schrijft de „Resb." heeft intusschen ook haar, tijd noo- dig. Op 18 Februari van dit jaar stelde de Raad een adres in handen van B. en W. ter afdoening in welk adres door eenige bewoners werd geklaagd over de slechte bestrating van een weg. Heden, precies 8 maanden later, hebben adressanten bericht gekregen, dat de weg in orde gemaakt is! Men ziet, de burgerij wordt vlug be diend. BRAND IN EEN ASBESTFABRIEK. Donderdagavond, omstreeks negen uur, werd brand gemeld in de N.V. Noord-Hol- landsche Asbestfabriek, voorheen J. de Boer, gevestigd Prins Hendrikkade 168 te Amsterdam. Toen de brandweer onder lei ding van den hoofdbrandmeester Brunet de Rochebrune aankwam, sloeg de vlam reeds fel uit een uitbouw van het perceel, die op 54 meter afstand van de straat gelegen is. Met twee stralen op een der motorspuiten slaagden de brandwachts er in over dezen grooten afstand het vuur te bereiken. Spoe dig was men den brand meester. De oor- HET LEVENDE LIJK. Dat er onder de Inlanders alevel rare snaken rondloopen, bewijst het volgende voorval, dat het ,,Vad." aan de „Nieuwe Soer. Courant" ontleent: Vrijdag den 7en September zou te Tasik- melaja, als een waardig einde van de jubi leumfeesten, een optocht gehouden worden, die bijna uitsluitend door menschen uit ver schillende dessa's zou worden gevormd. De patih was belast met alles wat tot de algemeene leiding behoort en ging eenigen tijd vóór de opstelling eerst nog eens de diverse kampongs door, om te zien, waar mee de menschen van plan waren voor den dag te komen. In een der dessa's zag hij een Chineeschen begrafenisstoet, die zich plech tig langs den weg voortbewoog en waarbij zooals gebruikelijk is, heel wat misbaar ge maakt werd. In de lijkkist, die open was, bevond zich een lijk, dat echter begon te grinniken toen de patih nader kwam en toen deze er zich over verwonderde, in die afgelegen dessa een dooden Chinees te vinden, die als een levende zijn gelaat tot 'n grijns kon plooien en nog eens scherper toezag, bemerkte hij dat hij niet met Chineezen te doen had, maar wel met als Chineezen verkleede in landers. Uit den mond van het lijk klonk een minzame welkomstgroet en de doode richtte zich overeind. De patih stond een oogenblik paf, maar al gauw kwam de loerah der dessa voor 't front om hem uit te leggen, dat de goe-ge- meente bezig was repetitie te houden voor den a.s. optocht. De mannen van zijn dessa zouden den toeschouwers een Chineesche begrafenis laten zien en aangezien alles ge beurde ter eere van Hare Majesteit, was de lijkkoets ook met de nationale kleuren op getuigd. De patih bracht hun toen onder het oog, dat het toch wel wat te gek was om op een feest een begrafenisstoet te vertoonen, doch de deelnemers vonden, dat de luister van den optocht stellig verhoogd zou wor den, als zij in fuifstemming langs de wegen zouden loopen janken naast een levend lijk. Het was dan ook voor hen een heele te leurstelling, toen de patih hun pertinent ver bood om aan den optocht mee te doen. En deze bestuursambtenaar kon, er op uit zijn de de gevoelens der Chineesche gemeente te respecteeren, moeilijk anders handelen. 't Was wel sneu voor de betrokken dessa- lieden, want zij hadden zich reeds dagen lang geoefend. HET POLITIE-SCHANDAAL IN INDIE. De onthullingen inzake het politieschan- daal worden met den dag vreeselijker, schrijft de Java Bode in haar nr. van 12 Sep tember. Thans is reeds over duidelijk gebleken, dat de totaal ongecontroleerde hoofdleiding der Bataviasche politie en enkle onder haar ge stelde hooge politie-autoriteiten als in onder- lingen wedijver er op uit zijn geweest om zich aan de laagste soort van diefstal te be zondigen de wederrechtelijke toeëigening van gelden, welke hun waren toevertrouwd op grond van het in hen gestelde ambtsver- trouwen. Van Rossen, die een maandelijksch inko men genoot van f 900en bovendien eenige niet noemenswaardige bijverdiensten had verhuisde nu ruim een jaar geleden van Parapattan naar de door mr. Galestin ont ruimde woning op Kebon Siri. De maandelij ksche huurprijs van die wo- litiegelden te hebben verduisterd, maar dat nlJ.?.lc)hln werkelijkheid veel meer wederrech telijk heeft toegeëigend, blijkt uit het gisteren door ons medegedeelde feit,dat de landsadvo caat van den Raad van Justitie te Batavia tce stemming heeft gevraagd en ook heeft.ge-I kregen, - om namens de Regeering „besfae,l urnonn ii t,e le,g£en voor een bedrag van' t 300.000, welk bedrag zeker uit het boeken-; onaerzoek door den heer Vleming is gebleken' ,v ?or Van Rossen te zijn verduisterd Wij kennen Van Rossen te lsng en te gced om te kunnen gelooven, dat hij uit aange boren misdadige neiging zich aan de lands- gelden vergrepen heeft. Er moet op hem een booze genius hebben gewerkt om hem tot zulk een misdaad te brengen. Men begrijpt ons wel wij wenscen Van' Rossen in geen enkel opzicht te disculpeeren. Hij is strafschuldig in ernstige mate. Hij wist zeer wel, dat hij zich door de verduistering aan een ernstig strafbaar feit schuldig maakte, en voor zijn schanddaad kan hij de armoede niet als verschoonende of verzach tende omstandigheid aanvoeren. Daarom nogmaals Van Rossen is niet te discul peeren. Maar dat een booze genius hem beïnvloed heeft, staat voor ons vast, en die booze genius was Kelder, het gewezen hoofd deE opium-recherche. i Kelder was een oude Haagsche relatie van Van Rossen, en bovendien een nauwe relatie. Ook Kelder was bij de Haagsche politie werk zaam en toen Van Rossen in 1913 naar Indië ging, vertrok ook Kelder als agent van politie naar Indië. Beiden werden te Batavia geplaatst en de booze genius kreeg vat op Van Rossen om! hem niet weer los te laten. Van Rossen is met) al zijn uitnemende eigenschappen als politie ambtenaar een zwakkeling en vermocht zich' daardoor niet aan den satanischen invloedl van Kelder te onttrekken. Een der wijzen, waarop gefraudeerd werdJ was het opbrengen van gefingeerde posten voor het detacheeren van opiumspionnen! naar Priok, Bekassi of Tangerang, om de 2 a 3 dagen, van 6 tot 12 man, over land of per prauw. De voor deze gefingeerde de tacheeringen betaalde gelden werden door de opiumrecherche, met Kelder aan hed hoofd, opgestreken. j Kelder genoot een maandelijksch inkomen! van f 500, en uit het gehouden onderzoek is gebleken dat hij in anderhalf jaar tijds on geveer f 10.500 heeft op zij gelegd, terwijl zijn huis royaal ingericht was. Zoo bezit Kelder o.a. een piano, waarvoor hij f 1500 contant betaald heeft. DE BELASTING-OORLOG TE ZAANDIJK. Naar verluidt, zullen in de a.s. week we-' derom te Zaandijk eenige beslagleggingen plaats vinden. Ditmaal betreft het particulieren, die wei geren de Rijks- en gemeentebelasting te vol doen. NIJMEGEN ZONDER WATER. Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur is een' groot lek ontstaan in de hoofdbuis van de' waterleiding te Nijmegen, waardoor de ge- heele stad zonder water zit. Van gemeentewege wordt met behulp van sproeiauto's de burgerij zoo goed en kwaad als het gaat van drinkwater voorzien. Het was in de heele stad een aanhoudend gesleep met emmers om uit de Waal en el-' ders waschwater te halen, hetgeen dikwijls! tot vermakelijke tafereelen aanleiding gaf. De directie van de waterleiding, die derf heelen nacht met man en macht liet door werken hoopte Zondag voormiddag het lek} gedicht te hebben. OVERREDEN EN GEDOOD. Het driejarig jongetje van Wensink, dat' Zaterdag in den vooravond voor de ouder lijke woning in de Alexandrinalaan te Apel doorn speelde, werd door een op hol gesla gen paard omvergeworpen. De beide wielen van den wagen, waarvoor het hollend dier gespannen was, gingen het ventje over het lichaam. Het kind was onmiddellijk dood. Personalia. Te Leiden dis hel examen apo'thekers-assdistienlt Schfflpzandi, alhier. voof, mej. E. je.. WEET GE.... dat kranten onder een vloerkleed gelegd, een goed middel is tegen mot. Weet ge dat ge strijkijzers altijd droog moet be waren; wrijf ze, wanneer ze nog warm zijn, in met was daarna met een wollen lap nawrijven. Weet ge dat bet beter is gewatteerde dekens in- plaats van op te vouwen, op te rollen, men krijgt dan geen slijtage op de vouwen. Weet ge dat ge bij het inslaan van een spijker dezen eerst door een stuk zeep moet drijven; het bout zal in dit geval niet splijten. Weet ge dat ge aangesneden citroenen het 'beste kunt bewaren, door ze met het snijvlak op een schoteltje te legigen en er een glas overheen te plaatsen. Weet ge dat men bij onweder in een bosdh nooit den edik moet zoeken voor beschutting, de beuk is vee! minder gevaarlijk. Van de 70 bliksemschichten, welke in boomen slaan, treffen er 54 den elk, 15 den pijnboom en één den beuk. Weet ge. dat vlekken in linnengoed met zeep moe ten worden ingesmeerd, desnoods uitge kookt moeten worden. Een scheut am moniak in het water helpt soms goed. Weet ge dat eiwit gauwer aan schuim klopt, wan neer er een mespunt zout aan wordt toe gevoegd. Weet ge. dat een groote flesch kan dienst doen als déegrol; wil men den deegral maanden hebben, doe dan wat water in d'e flesoh, doch pas op, dat dekurk goed vast zit Weet ge dat eierschalen bij het koken niet barsten, wanneer men ze even in koud water legt, voordat men ze in heet water doet. Weet ge dat waschgoed, dat men eenigen fijld moet opbergen, het beste weglegt schoon ge- wasschen, goed droog en zonder stijfsel. EXAMENPEGH. In een spoorwegcoupé zat dezer dagen een jong student, die met alle aandacht eeniige officieel-uitziende paperassen bekeek. Plotse ling begon de jongeman heel zonderling te doen, hij werd zoo rood alls een kreeft en stiet allerlei om samenhangende kl anken uit. Wat is er, Max! vroeg een zijner kame raden hem. Voor eeniig antwoord wees de jongeling hem op een zin van een vragenlijst voor 't schriftelijk examen Engelsch. „Explain the advantages of keeping a diary". (Noem de voordeelen van het houden van eeni dag boek) stond dlaar. Nu, wat zou idiat? Wel ik herinner me daar juist, dat ik vier velletjes volgeschreven heb over „The advantages of keeping a dlaury'' (De voordee len van het houden van een melkhuis) ant woordde de student wanhopig LITTERAIR SNELHEIDSRECORD. Een uitgever had een prijsvraag uitgeschre ven vooA een roman. Het oeuvre mocht een bepaald aantal woorden niet te boven gaan. Een beginneling in het „valk'', die ook mee- gedongen had, nu le bij het overleggen van zijn verhaal, dat lui het een paar honderd woorden te groot had gemaakt. Vindingrijk als hij was, vond' hij echter gemakkelijk een oplossing. - —i Hij maakte het slot van verhaal aldus; I „Van Ieperen nam een glas wijn, zijn hoed, afscheid van zijn vrouw, geen nota van zijn achtervolgers, een revolver uit zijn zak en ten' slotte ziclh het leven." HIJ HIELD VAN STILTE. Ja, ik weet het wel, zei mevrouw Hane-1 pen lot haar echliganioot, je wil altijd voor die buitenwereld voor een martelaar door gaan, voor iemand, dlie lijdt in stilte. Neen, volstrekt niet. Ik lijd juist door de, eeuwigdurende afwezigheid van stilte. Een beetje stilte zou me hoogst welkom zijn,) antwoorddte de ongelukkige echtvriend. EEN DUIDELIJK TEEKEN. In een strafzitting stelde een rechter aan' een getuige een uur lang de onmogelijkste vragen. Ten slotte vroeg hij, zonder dat voor iemand het verband ook maar eenigszins duidelijk was aan zijn slachtoffer: Kunt u mij ook zeggen, of er teekenen van krankzinnigheid bij één uwer familie leden zijn voorgekomen? J,a zeker, antwoordde de getuige. Ik had een oom, dtie indertijd in de medicijnen studeerde. Maar hij gaf zijn studies op eu ging voor rechter loeren. OP DE KUYPERSGHOOL. Onderwijzer tot schijnbaar-dommen leer ling: Toen dr. Kuyper zoo oud was als jij had hij het al heel wat verder gebracht dian jij in zijn studies. - Dat geloof ik graag, meester. Want toen hij zoo oudl was als u, was hij al mi nister. IN HET CAFE. Heer tot een kellner, dlie verschrikkelijk langzaam is in het bedienen: Zeg, Jan, breng mij een koffie en die dlaime ©en advocaatje, maar stuur ons van tijd tot tijd een ansiiciht, als je weg bent, wil je?,i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 8