a.s. Vier en twintig duizend E 8PAARNEBANK m. 1 Dinsdag 23 October 1923 46st® Jaargang No. 14569 Ons nummer van Woensdag zal, ter opening van de winter-propaganda der Nieuwe Haarlemsche Courant verschijnen in ALLE BANKZAKEN PIT HUMMER BESTAAT UIT 8 BLAMJDEM, EERSTE BLAB DE DIRECTIE Vlootwet sensatie. UIT 0EH OMTREK. HEEMSTEDE. VOORHOUT. DEPOSITO-RENTE EGMOND-BINNEN. LEIDEN. BLOEMENDAAL. BEVERWIJK. LISSE. CASTRICUM. NOORDWIJK" Een klacht van velen, AISSTERDAMSSHE BEURS. 87* Jc abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. "Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teks' als ingezonden mededeeling, op d< le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag< en aanbod-advertentiën 14 regel: 60 cent per plaatsing; elke rcgë meer 15 cent, bij vooruitbetaling Ons nnminei van «■-"U slaande 'apenbare school ter beschikking van het schoolbestuur word'l gesteld. De gemeente behoefd dan slechts een nieuwe openbare schoot niet één' lokaal te bouwen. Dit zou een besparing zijn van ongeveer 25,000. Aldus werd besloten. Een verzoek van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs, om hol salaris van de sdboalschoonmaakster te Egmond aan den Hoef te herzien, werd aangehouden. Een verzoek van dezelfde commissie, om hel vervolgonderwijs te doen doorgaan, werd van de liand gewezen, zoodal aan geen der drie schollen dezen winter gelegenheid zal zijn een cursus le volgen. Een verzoek van de muziek vereeniging om verhooging van subsidie, werd aangehouden; eerst zal inzage gevraagd worden van de de- kening over 1922 en de begroeiing over 1923. Een rapport van den administrateur over .verbetering van de straatverlichting, werd, voor kennisgeving aangenomen, daar uitbrei B. en W. adviseerden afwijzend le beschik ken op hel verzoek van het raadslid Belle- man, om de raadsvergaderingen beurtelings te Bgmiond-Binnen en le Egmond aan den Hoef te houden. Aldus besloten. Op voorstel van B. en W. zal de onder wijzer J. P. Klerks mei ingang van 1 Januari a.is. overgaan van de O. E. School Ie Egmond aan dén Hoef niaar die le Egmond-Binnen. Aangeboden werd een on I werp iregiemen t van orde voor de vergaderingen van B. en W. Een langdurige discussie ontspon zich over de kwestie ot dat stuk zou voorgelezen worden of niet. Het gebruik wil, dJatt de slak ken Ier inzage liggen en dan niet voorgelezen worden. Dit is overeenkomstig een vroeger raadsbesluit. Op voorstel van den heer J. Apeldoorn werd dat bestuit ingetrokken en besloten, dat de stukken in 'l vervolg, als het verlangd wordt, voorgelezen zullen wor den. De burgemeester las daarna liet ontwerp, dat werd aangenomen. Insgelijks een onl- TT7W Met letters, als gold het een regeerings- />roclamatie, waarbij een algemeene mobili satie wordt afgekondigd, deelde bet libe rale „Vaderland" Zaterdagavond het vol gende mede: „Naar wij hedenmiddag vernemen, heeft de Minister-President, Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, zich lot de R. K. Kamer club gewend, met de mededeeling, dal Zijne Excellentie zich, naar aanleiding van de in zekere kringen uitgesproken wenschelijkheid om de Vlootwet te ver werpen, verplicht acht mede te deelen, lat bij verwerping van de Vlootwet door een meerderheid, bestaande uit de lin kerzijde cn een zeker getal Roomsch- Kath olieken, het geheele Kabinet af treedt. De vertegenwoordigers der beide coalitie partijen (Anti-Revolutionairen en Chris- telijk-Historischen) hebben den premier medegedeeld, dat zij in dit geval op geen verdere samenwerking prijs stellen. Op grond van de ten deze ter zijner be schikking gestelde gegevens, is naar het oordeel van Minister Ruvs de Beeren brouck de vorming van een rechts kabi net, steunende op de drie rechtsche par tijen, daarna absoluut uitgesloten. Deze mededeeling heeft gisteren een onderwerp van beraadslaging uitgemaakt in de vergadering van de RoomscU- Katholickc Kamerclub". Boven deze .mededeelingen uit absoluut pc trouwbare bron" gelijk er werd bijge voegd h?.d de redactie met passende letters laten drukken, „regeeringspressie in zake dc Vleciv/et. Geen lands-, maar een coalitiebelang Nu is deze mededeeling absoluut onwaar; de ministr- president heeft n.m. aan het bestuur v.-.r. dc R. K. Kamerclub geen mede deeling gedaan over de gevolgen van de verwerping der Vlootwet en de R. K. Ka merclub heeft Vrijdag niet vergaderd. Wat de feiten betreft is het Vaderland-bericht dus van a tot z duimzuigerij. Hoe een blad, dat toch nog wel eenige reputatie te veJ" liezen heeft, dan tot zulk een gemakkelijk te achterhalen valsche publicatie komt. Dat is niet zoo moeilijk te verklaren. Als vast staand kan worden aangenomen, dat dit rechtsche kabinet zijn leven aan de Vlootwet verbinden zal: wordt deze wet verworpen, dan treedt het ministerie af. Ons dunkt, dat kan niet anders. Bij de groote, rechtsche meerderheid van 20 stemmen, waarover de Tweede Kamer beschikt en waarop deze regeering steunt, althans steu nen moet, kan de verwerping der Vlootwet alleen plaats hebben, wanneer een aantal Katholieke Kamerleden tegenstemt. Wanneer dezen dus den val van dit •echtsche ministerie veroorzaken, is hel met le coalitie gedaan. Ook dat kan een n de politiek begrijpen. Dat over een en ander in leidende lieke kringen is gesproken, ligt natuurlijk ook voor de hand. Een regeeringscrisis op dit oogenblik, een verbreken van de rechtsche coalitie, waaraan wij zooveel zegeningen danken, Is een feit van te verstrekkende beteekenis, dan dat de gevolgen daarvan en de mogelijk heid om zulks te voorkomen, met tijdig genoc'1 onder de oogen zou worden gezien. Wanneer nu een liberale courantenredactie, die al jaar en dag speculeert op het uit eenspatten der christelijke coalitie, politici :lcr rechterzijde een wemig te hard over deze dingen hoort fluisteren, is het een kleine kunst om het een en ander er sij te phantaseeren en een bericht als bovenstaand met veel lawaai de wereld m te slingeren; een bericht, dat op de keper beschouwt, niets zegt, wanneer men he ontdoet van de pertinente omuistheden, de valsche, feitelijke mededeelingen, waar door het een tendentieus karakter krijgt. Toch heeft ook deze duimzuigerij nog haar goede zijde. Er wordt daardoor de aandacht gevestigd op het gevaar van een lichtzinnige actie tegen de Vlootwet eener- zijds en een halsstarig doordrijven der wet in dezen vorm anderzijds. Over zakelijke bezwaren, als door de hceren Van Schaik en Feber naar voren gebracht, valt natuurlijk te praten en wij vertrouwen dan ook, dat de regeering daar aan zal tegemoet komen. Maar de dema gogische praat, als b.v. door prof. Veraart over de Vlootwet op vergaderingen en in een brochure is verkocht en die op niets anders dan ijle theorieën steunt, zouden wij met gaarne tot motief om tegen te stemmen m dc Kamer zien gebezigd en zeker niet door Katholieke Kamerleden. Een dergelijke moti- vecrin<i zou al te zeer den indruk wekken, alsof 'de Vlootwet misbruikt werd om de coalitie te breken. Na het gebeurde bij de verkiezingen voor Gedeputeerden in de Noord-Hollandsche Staten, zullen sommige Katholieke Kamerleden des te voorzichti ger moeten zijn met dezen schijn op zich te laden. Anderzijds zal de Regeering moeten dui delijk maken, dat het doordrijven der Vlootwet en hare invoering op 1 Januari 1924, door zeer billijke en dringende over wegingen wordt ingegeven. Is er echter eenige mogelijkheid om den datum van in voering tot 1 Januari 1925 te verschuiven, aat zij het dan doen; dan immers zullen, volgens Minister Colijn, de Nederlandsche cn vermoedelijk ook de Indische financiën tn orde zijn. Van practische en gewetensvolle staats lieden als ministers Ruys, Colijn en Heems kerk kunnen wij intusschen niet verwach ten, dat zij het landsbelang, hetwelk zeker op het oogenblik een stabile regeering vraagt, aan overwegingen van partij politiek zouden opofferen. SCHOTEN. WONINGBOUWVEREENIGINC „VESTA". Men schrijft ons Bij de vele Bouwvereenigingen welke met moeilijkheden te kampen hebben, vooral in ons kwartier, behoort in 't. bijzonder ook de bouwvereeniging „Vesta". Bij schrijven van den president-commis saris, den heer R. H. Rooda, aan de werkelijk aansprakelijke leden, blijkt zeer duidelijk dat de opzet om coöperatieve woningen te stichten voor de leden een totale mislukking zal zijn. De heer Roorda deelt o.m. in een schrijven aan de leden mede, dat de toestand van de vereeniging hoogst critiek is. Maandenlang wordt reeds de vereeniging steeds heviger door faillissement bedreigd, hetwelk voor de meeste leden noodlottig zal zijn. Ondanks alle tot nu toe gedane pogingen door den heer Rooda, is het hem niet mogen gelukken dezen toestand te voorkomen. Bij het te verwachten faillissement is ieder lid voor de totale schuld aansprakelijk en wel ieder voor een evenredig deel. Inclusief de obligaties, met aftrek van de bezittingen, is de totaalschuld aan derden bijna 2000 en aan de leden 3875. Ieder lid zal alzoo ge rechtelijk worden aangesproken voor een bedrag van ƒ58, verhoogd met ongeveer 50% voor kosten enz., alzoo totaal circa 87. Het schrijven spoort verder de leden aan tot aller medewerking, om zoo mogelijk een faillissement te voorkomen, om alsdan nog over te kunnen gaan tot liquidatie, doch dan zal per lid even goed nog 58 worden be taald. Ten slotte wordt voorgesteld over* te gaan tot de oprichting van een nieuwe vereeniging met name „Luctor et Emergo". Bij de tot stand koming hiervan is het noodzakelijk tot redding van de gelden, dat door de leden nog 2000 wordt bijeengebracht voor afbetaling der schulden en medegewerkt wordt tot bijeenbrenging van 6000 voor de nieuwe vereeniging. Aan de leden is gelijk met deze circulaire een prospectus gezonden van het doel en de bestaansvoorwaarde der nieuw op te richten vereeniging. Hiervan wordt het volgende ontleend Ieder is verplicht een aandeel van ƒ10 op naam te nemen tevens is ieder verplicht een spaarbrief, groot 100 te nemen, waarop maandelijks of wekelijks een nader vast te stellen bedrag moet worden gestort. Over deze gelden wordt 4% rente vergoed. Het plan is, een terrein aan te koopen aan de Jan Gijzenvaart, hoek Rijksstraatweg, groot 17920 vierkante Meter. Bij het voorloopig plan is bepaald dat op dit terrein zullen gebouwd worden 16 heeren- hpizen en 70 arbeiderswoningen. De kostende bouwprijs voor de laatste woningen zal c.a. 3800 bedragen. Bij het koopen der woningen zijn diegenen, welke het meeste hebben gestort, preferent, voorloopig wordt het bedrag, waartegen defi nitief een woning kan worden toegewezen, gesteld op ongeveer 400. Wie een woning van 3800 neemt en hier op 400 stort, betaalt jaarlijks 6% van 3400 of 204 huur, 80 aflossing en 52 voor reparaties, stratenbelasting enz., totaal 336 of per week 6.45. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, oncter eenige voorwaarden aan de wcniing- bouvereeniging ,,De Haamstede'1 uit de Ge meentekas te verstrekken, een voorschot van ten hoogste 110,000 of zooveel minder als in verband met de uitvoering dier plannen moedig zal blijken voor betaling van het bouwterrein en den bouw van 33 woningen op een perceel grond, gelegen aan de Bali- stnaat en de Sumatra straat. Voorts vragen B. en W. afwijking van het in art. 18 der bouw- en womingverordening voor eenige door de vereeniging 1-e houwen woningen. B. en W. bieden ter vaststelling aan, een afwijking wan liet bouwplan op „Land- cn Spaarmezicht". B. en W. bieden Ier vaststelling aan een afwijking van de bebouwing van den Craveneslersingel. Gevaarlijk. Langs de Teyliingeriaan is een lelephoonpaal zoodanig scheef gezakt, dal -deze gevaar oplevert voor het verkeer. Dit is vermoedelijk het gevolg van het natte weer. Daarnaast is een greppel gemaakt. Met den steviigen wind van Zondag j.l. miste dte paal zijn steun van omte" Direct!»: Mr. Th. WESTERWOUDT. Mel 1 dag opzegging 1% Mel 1 maand opzegging proiongaliekoers. Mei 3 maanden opzegging 3% Mei 6 maanden oplegging 4% Eén jaar vasS 4 (één jaar opzegging) 5% Spaarboekjes mei 4 ironievergoeding. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd :B. Degenaars en A. Veen- hoven Getrouwd geen. Geboren d. van C. Rusman-Zonneveld. Overleden geen. Missie. In December wordt in beide onze parochie-kerken eene H. Missie gegeven. Het is dan 8 jaar geleden, dat zoo iets alhier plaats vond. Gemakhuisje. Tegenover het Postkantoor komt een nieuw gemakhuisje, geheel van beton en een mooi stuk werk. Het oude was totaal op. Oratorium uitvoering. Steeds meer wordt de kunst dienstbaar gemaakt aan de christelij ke Charitas dit zal ook dezen winter hier weer plaats hebben. Ten bate der St. Eli sabeth en St. Vincentiusvereeniging wordt een Oratorium-uitvoering gegeven (We ver trouwen meerdere.) De heer P. J.JLitjens be last zich hiermede, zoodat iets heel moois te hooren komt en dus succes verzekerd is. Geen wonder dan ook, dat reeds 80 zangers en zangeressen zich tot deelname opgaven Mond en klauwzeer. Ook onder het vee in deze gemeente breidt de gevreesde ziekte zich uit. Bij den landbouwer C. de Jong aan de Leidschestraat is ook het vee aangetast. Een en ander zij voor de huismoeders een ernstige wenk, om toch vooral de melk te koken, totdat de ziekte geheel geweken is. Directeur Zangv. De heer S. P. Visser, orga nist der Ned. Herv. Kerk en Directeur van mèerdere Chr. Zangvereenigingen is benoemd tot Directeur der chr. Zangver- eeniging „Excelsior" te Lisse. De laatste Ook de heer F. J. A. J. van Gennep heeft voor zijne benoeming als lid van den Gemeenteraad bedankt. Het stembureau heeft nu den heer G. H. Nermans gekozen verklaard. Als deze niet aanneemt, is de lijst uitgeput. Vocht in huizen. Het gedeelte Meerstraat nabij Ceres is door de gemeente het vorig jaar ter dege opgeknapt. Ook is daar eene rio leering aangebracht. Tot heden werd echter vergeten de kolken voor de rioleering aan te brengen. Het gevolg is, dat de huizen ^aar extra vochtig zijn en het water ook in de kel ders blijft staan. Een en ander is in het wei nig gedeelte der gemeente daar, ook uit gezondheidsoogpunt, (slaapplaatsen als an derzins) verre van aan te bevelen, zoodat af doende en spoedige verbetering daar uiterst gewenscht is. Personalia. Mej. Betsy Schildzand alhier slaagde te Leiden voor het examen van apot- he kersassistente Raadsvergadering. Vrijdag 19 October vergaderde de raad dezer gemeente. Aanwe zig waren alle leden. De notulen der vorige twee vergaderingen werden ongewijzigd vastgesteld. Besproken werd het zwakke liobl aan de einden van het electrisohe net. Een proef lot verbetering zal genomen worden door ver andering der aardiplaten. Kostbaarder zou liet zijn, zoo alle draden door zwaarder ko perdraad zouden moeten vervangen worden. De heer Bélleman verzocht te onderzoeken of er ook gevaar beslaat voor ongelukken, daar Tted's enkele palen geknapt zijn. Ingekomen was een schrijven van Gedep. Stalen, berichtende, dat het beroep vam en kele ingezetenen tegen het raadsbesluit, waar bij gelden beschikbaar werden gesteld voor dé stichting van een Kathotiicke school, on gegrond iis verklaard. In verband met de veranderde omstandig heden, waardoor wellicht het 7e leerjaar niet word! ingevoerd en dus slechts 4 lokalen zouden gebouwd behoeven Ie worden, stelden B. en \V. voor het besluit in le trekken en in de plaats daarvan te besluiten, dat de be ding lé veel kosten zal medebrengen. Kleine veranderingen zullen aangebracht worden. Ingekomen was een schrijven van Gedep. Slaleu, meldende dat door ben kas en boe ken van den gemeente-ontvanger zijn nage zien en bi orde bevonden. Op verzoek van liet raadslid Bclleman was het riolieeringstelset op de agenda geplaatst. B. en W. gaven een overzicht van wat er reedis gedaan is, n.l. verschillende plannen maken. Nu zolen er besluiten moeten komen. f Zij vragen den raad of deze de verantwoor delijkheid will aanvaarden voor een riool-be lasting. B. en W. zouden het wenschelijik lin den, dal de rioleering groo lende ris door de belanghebbenden zou worden betaald- De heer Beileman vindt dli'l alles le langdurig, al was het maar met het graven van een slool. Besloten werd een groot plan le laten maken door den gemeente-opzichter, en een belasting systeem te ontwerpen. Aan de commissie voor het Koningiiinmefeest werd een bedrag van 50 toegestaan. De bijdrage aan het Burgerlijk Armbestuur over 1923 werd met f 150 vcijboagd- wcrp-reglement van orde voor de vergaderin gen van den raad. De begrootiimgen van hel Burgerlijk Arm bestuur, het G. E. B. en van de gemeente werden gesteld in banden van «jen commissie. De beide afdeelingen van den B.-K. Volks bond hadden een verzoek ingediend om tij dig pluimen le ontwerpen voor werkverschaf fing. Dit werd gesteld in handen van B. en W. om advies. Nog werd1 besloten het besluit der laatste vergadering in te trekken (des avonds ver gaderen) en bepaald, dat gedurende de win termaanden overdag en in den zomer des avonds zou vergaderd worden. De hoer Van Duin verzocht B. en W. po gingen in 't werk te stellen om te voor komen. dat het hulpkantoor der posterijen te Egnncnd-Binnen Wiet zal opgeheven wor den. De burgemeester zag in opheffing niet zoo'n groot bezwaar. Toch zal met den directeur overleg gepleegd worden. De beer Apeldoorn meende, dat dc weg werker te veel dagen werkt, cn vond liet jammer, dal er geen werk uitgesteld is tot den winter. De heer Straathof vond het keurloon voor een Mg van 120 pond, ten bedrage van 5.50, te hoog. Deze vroeg ook naar den toestand der brandspuit. Niet in orde! Er zal naar gezien worden. Volgt sluiting. Jacht. Op Vrijdag 26 October zal .Z. K. H. Prins Hendrik deelnemen aan een jacht partij in de diuimen alhier. R.-K. Volksbond. Deze hield op Zondag j.l. in 't Voliksbondisgebauw een gewestelijke vergadering, waarop de 13 uitgenoodigde af- dieetingen tegenwoordig waren. De vergadering werd bijgewoond' door die hceren Grohben en Mouwens. leden van hei Centraal Bestuur, waarvan eerstgenoemde de vergadering pre sideerde. Na een woord van welkom feliciteerde de voorzitter de afdieeting Noordwijkenhou I met de herdenking van haar 10-jarig bestaan. Den afdeelingen werd afgevraagd boe hal stond met de controle der penningmeesters en of er leden ter retraite gingen en. of al dan niet een fonds bestond. Op liet eerste dient, streng te worden gelei, het tweede ter luind genomen of vervolmaakI. De voorzitter moedigede do aanwezigen aan propaganda te maken lot bezoek aan 't Eucharistisch Congres, te honden' in 1924 te Amsterdam. Tor sprake kwamen de vacaniliekoiomes. Gewezen werd', in verband met <te Zieken- huisverpteging, dat in sommige gevallen de kosten op de Rijksverzekeringsbanlk Ie ver halen zijn, wanneer het een verplicht ver zekerde volgens de Invaliditeitswet betreft. De heer Mouwens leidde het vijldeelig jiro- graim in. Men was algemeen van meening, dal, zoo het niet geheel, dan toch gedeeltelijk doorgevoerd diende ie worden. Overwogen zal nog worden of eeu ..Klein- vee-Centrate" kans van slagen beeft. Tot vie ring van Katholieke feestdagen zal opgeweld worden. Bij de rondvraag kwam ter sprake, pogin gen in 't werk te stelten, om bij Encycliek- meetings in ons gewest bet voetbalspel slop 1e zetten. Ter sprake kwamen de Ziekeii.- 11 uïsverplegin gsf o nd'senEnkele afdeel ingen waren van meening, dial deze onder den Bond moesten blijven en in een centraal ver band geplaatst, terwijl anderen zulks afkeur den. Zij waren voor plaatselijke fondsen, waarin ieler kon plaats nemen en deze, zoo noodSg, buiten den Bond plaatsen. Hierna sluiting. Deze vergaderingen diragen een abviseerend ka ra k ier. Filmavond. De heer Van Holst, die vroeger een poging gedaan heeft een bioscoop in Bloemendaal te brengen, beeft deze po ging met een groot fiasco bekroond gezien Eu Zaterdagavond? Een uitverkochte zaal met ruim 400 bezoekers, groot en klein. Toen we om half 8 de zaal hamen stapten, waren er nog maar enkele plaatsjes lie vinden. En om 8 uur zou 't pas beginnen. Nu moeien we toegeven, dat 't programma zeer aantrekke lijke nilmmers bevatte en voor een groot deel gewijd was aan de jubileumfeesten, hier en elders. De heer Dik Laan, onze eenige ama teur-filmer genoemd, en de Mij. Polygoon 1e Haarlem, waren zoo welwillend geweest hun jiiblieumfilms voor dezen avond af le slaan. De Polygoon had dan heer Aatjes gezonden met een filmtoestel. dat. in weerwil van zijn, wc zouden haast zeggen, zakformaat, locii uitstekend voldeed. Het programma opende mei een reeks na tuuropnamen, kiekjes vanaf hef „Kopje ge nomen, gezichten in Duin en Daal, zwemmen de zwanen en eenden, de Saxenburger kom, de Dorpsstraat, enz. Vervolgens kwam een PadVind'ersfi'in. nil den tijd, dal de „Zwarte Pijl" nog in haar glorie was, met veel mooie nailuunopnanren uit Bloeinendüal en omge ving, bekende Bfoemendaalsöhe gezichten en voor een niet verwend publiek veel reden gevend tot werking der lachspieren, 't Num mertje „Zeilen" bevatte ook keurige opna men uit de Zaanstreek, van de Zuiderzee en het Spuarne. Velen zullen bun hart wel vast gehouden hebben, als zij de zeilende boot jes, bijna mei de zeilen hel water rakende, zagen voorbijgaan. Vervolgens werden een paar Polygoon- fillmis vertoond', de bezoeken van H. M. de Koningin aan verschillen die sled en in binnen- en buitenland1, gedurende de Ifcialste jaren afgelegd, in l>ecld brengende Deze filmen werden gevolgd door een. die opnamen be vatte van de jubileumfeesten in Den Haag en Amsterdam.- Bnitjengewoon scherp en duidelijk zijnde, was deze film een prachtig slukjc reclame voor die Polygoon-Mij. In de korte pauze) die hierna gehouden werd, bracht de lieer A. Boer een woord van bartelijken dank aan de „Polygoon" en den heer D. Laan, voor hun bereidwillligheidi, de films, diio met zooveel kosten en moei ten, geduld en opoffering van veel middelen waren gemaakt, voor diezen a/vond af le staan, aan den heer Aatjes, (ten bekwamen operateur van „Polygoon1', voor zijn mede werking en aan dftn jeugdigen pianist, den jongenheer Dankbaar, d'ile den geheelen avond onverdroten gespeeld had, inplmats vafi naai de mooie films ie zien en aan het publiek voor zijn groote opkomst. Als 't applaus, dal op deze woorden volgde, was uitgestorven, volgde het laatste nummer, een reeks op namen van de Blocmendlaalisdhe jubileum feesten, vervaardigd door den beer Laan. Eerst het kenmis-terrein, waarop velen zich zelf zullen hebben teruggevonden, dan mo menten uit die volksspelen, wedstrijden en ten sl'Otte 't nummer van de Elf Provinciën en. <te Bloemendaalsohe Maagd, 't Was of 'l weer den ten September was, moo duidelijk werd alles nog eens weergegeven. Ook diit nummer viel buitengewoon in den smaak. BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersver. „Kennemerland". Veilingnoteering van 22 Oct. Snijboonen, per K.G. 1666. Sper- cieboonen m. dr., per K.G. 2034. Spercie- boonen z. dr., per K.G. 2544. Tros, per K.G. 3540. Dikke boonen, per K.G. 1220. Spruitjes, per K.G. 1522. Witlof, per K.G. 14—16. Tuinboonen, per K.G. 15—20. Uien, per K.G. 610. Aardappelen, per K.G. 7—8. Aardbeien, per K.G. 60. Meloenen, per stuk 3045. Bloemkool, per stuk 614. Roode kool, per stuk 5—6. Groene kool, per stuk 4—10. Sla, per kist 601.70. Andijvie, per kist 501.30. Spinazie, per kist 1.002.30. Postelein, per ben 7580. Appelen, per ben 601.25. Appelen per kw. mud 2.502.75. Wortelen, per bos 414. Selderie, per bos 35. Pieterselie, per bos 34. Prei, per bos 1217. Knolselderie, per stuk 68. Gevonden voorwerpen: een halsketting brillant, twee handbeschermers, wagenmoer, mantelceintuur, bril, boekje, kerkboekje, boodschappentasch, sierspeld, beerenho«jd, zilveren armbandhorloge mantelceintuur, Verloren: polis, cape, jongenskous, bruine regenhoed, zwarte portemonnaie met inli., ceintuur gum mij as, ceintuur man-tel, cein tuur japon. Veiling te Lisse, op 20 dezer, onder Di rectie van Holland's Bloembollenhuis. E.V.T. Keizerskroon top. 4.90. E.V.T. Cram. Brillant too 1.70. E.V.T. Wouwer man I 1.60. E.V.T. La Reine I 1.20. E.V.T. Artus IJ 1.30; E.V.T. Rose La Reine I 1.80. E.V.T. Flamingo I 1.90. E.V.T. Fred. Moore II 1.70. E.V.T. Verm. Brillant 3.10. E.V.T. Gele Prins 1.80. E.V.T. La Reine Max? 1.50. E.V.T. Duchesse de Parnn^2.10, E.V.T. Rose Gridselin II 1.50. E.V.T. Witte Valk II 1.60. D.T. Murillo II 1.40. Dw. The Sultan II 1.10. E.L.T. Caledonia II 1.10. E.L.T. Gouden Kroon 1.10. Br. Madras II 1.20. E.N. Poëticus Ornatus II 1.50. D.N. Von Sion rond 2.D.N. Incomparable rond 2.20. D.N. Zulphur Phoenix rond 3.Glad. Prince of Wales 14/ op 2.10. Glad. Prince of Wales 12/ op 1.70. Glad. America 14/ op 2.Glad. America 12/ op 1.60. Glad. Empress of India 14/ op 2.20. Glad. Empress of India 12/ op 1.90. Glad. Pink Beauty 14/ op 2.10. Glad. Pink Beauty 12/ op 1.60. Alles per 100 stuks. Prijsschieten. Op laatstleden Vrijdag is alhier, in éte zaal van de erven van Benlhem de plaatselijke schietwedstrijd van den Bijz. Vrijwi Landstorm gehouden. Door het Gemeentebestuur van Caslricum was voor dezen wedstrijd een zilveren me daille uitgeloofd voor den eersten prijswin naar. -■ Door zestien schutters werd aan dezen wedstrijd deelgenomen met den volgenden uilslag: le prijs: G. H. Essing; 2e prijs J. Res Czn., 3de prijs C. M. Juffennans. Maandag '29 October a.s. des avonds zeven uur zal de verbandweilslrijd plaats hebben ook weer in de bovengenoemde zaal en zul len de prijzen worden uitgereikt Collecte. Pater Schut heeft alhier op Zon dag 1.1. een hcfdadighcidspredaealie gehouden ten behoeve zijner Missie- waarheen hij omstreeks 15 November hoopt te vertrekken. De collecte heefl opgebracht de som van f 819. Jubileumfeesten. Naar ons is medegedeeld is door bet comité voor de jubileumfeesten van II. M. de Koningin de eindvergadering gehouden, waarbij gebleken is dal een voor- deeiig saldo in kas was, nadat alle rekenin gen waren voldaan. Hel saldo is besloten over te dragen, aan de hoofden van scholen om dlit te verdeelen of een bestemming te geven bij het eerstvolgend schoolfeest. Onderwijs. Door liet gemeentebestuur is verleden jaar een verzoek gericht aan H. M. dc Koningin om eene extra-subsidie inzake de uilgaven door de gemeente te doen voor onderwijszaken. N ie liegen staande een gun stige beschikking alleszins gerechtvaardigd was is door de Kroon afwijzend op de aan vrage beslist Zeker vanwege de benarde loc stand van de financiën van het Rijk. liet autobus-verkeer, liet gemeenlebeslnnr van Noordwijk beeft adbaesie betuigd aan een adres van hel gemeentebestuur van Ren- nehroek aan dut van Haarlem, om le ver krijgen, dat meerdere halles voor de auto bussen in de gemeente Haarlem zullen wor den aangewezen. Hel aulohusverkeer lus- schen Haarlem en omliggende gemeenten schijnt veel last le ondervinden van het ge brek aan voldoende plaatsen, waar in de stad mag worden gestopt. Vergunning. Door B. en W. is ingetrokken de ten name van H. Valk staande vergun ning voor (ten verkoop van sterken drank in het klein voor de luchroom ..Het Hoek je" op grond, dal de vergunninghouder lan ger dan 3 maanden iiiiet woonde in hel huis, waarin de vergunning werd uitgeoefend. Heusch, mijnheer dc Damiaatjesluider, het is een onderwerp, wat ik ongaarne aanroer, maar ik zal trachten zoo zacht mogelijk mijn vinger op de wondeplek te leggen, in de hoop dat een goed woord een goede plaats vindt bij de betrokkenen. Aldus een abonnee, die de gastvrijheid van dit hoekje inroept voor een klacht over het optreden van de talïooze leurders en venters, die Haarlem bezoeken. Het is niet te verwonderen, schrijft zij, dat velen door de werkloosheid gedwongen, trachten een geringe bijverdienste te krijgen door den verkoop van een kleine negotie als briefpapier, veters, garen, band. Hoe dikwijls ik mij ook naar de deur moet begeven, ik vind het niet erg, omdat ik aanneem, dat de meeste leurdes en venters inderdaad door den nood gedrongen tot zulk een onmaat schappelijk bestaan hun toevlucht nemen. Ik ben «_us welwillend genoeg en over het groot aantal bedelaars, dat langs de huizen komt, zal ik bet niet hebben, maar wel over liet on gepast optreden van sommigen hunner. Niemand wil graag voor de mal worden ge houden en toch maakt het sterk den mdrulc dat dit door sommigen gebeurt. Er wordt door hen soms waardelooze rommel ver kocht. Zoo werd een kennis van mij een map schrijfpapier in de hand gestopt voor de som van één kwartje, zes velletjes waarde loos onbeschrijfbaar papier, dat op de Maan- dagmarkt a 5 cent per map van 10 vel is te verkrijgen. Wanneer de goede ziel want het zijn juist de goede zielen, die aan de deur van een venter koopen, wanneer de goede ziel zoo'n map koopt, kijk zij den inhoud natuur lijk niet na, doch vertrouwt dat de man of de vrouw, die haar nood klaagt, dat zij een an der mensch tenminste niet bedotten wil. ten andere maal wilde men ansichten, die men in den winkel voor 2 centen koopt, voor 10 cent van de hand zetten. Kijk, mijnheer de Redacteur, dat moesten zij die met negotie langs de deuren gaan, toch niet doen, om niet de geheele sympathie te verliezen. Er is nog wat. Den goeden niet te na ge sproken, schijnen er sommigen te zijn die ook brutaal worden. Zij bellen aan en wan neer, wat bij de velen, die op deze wijze trachten hun brood te verdienen niet te ver wonderen is wanneer niets gekocht wordt, Iaat men brutaalweg de deur openstaan, zoo dat bewoners van verdiepingen naar bene den moeten komen om de deuren weer te sluiten, om niet te spreken van de grauwen en snauwen, die zij den bewoonster toe- duwen. Deze soort kooplui bederven het voor allen, want zij bereiken er mede, dat de bewoners zelfs de deur niet meer zullen openen. Intusschen mag 't ook voor de politie een vingerwijzing zijn eens een oogje in 't zeil to houden. ramnniiw; Barometerstand 10 uur v.m.: 745. StilshnnS OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens - Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door de SPAARNEBANK De Beurs opende heden: prijshoudend. V. K. HEDtN 5Nederland 1919 9 4 94% 6% Nederland 1923 99 100 Oude Vaart 82 82 dito Gem. Eigendom 70 70 Mij. „Nederland" 139 138 Scheepvaart-Unie 108% 109 Rotterd. Lloy' 120% 120 Holl. Lloyd 8% 9 Paketvaart 114% 115 Oude Boot •>6% 56 Holl. Stoomboot 21% 21 H. V. A. 4681 1, 470 Java Cultuur 368% 369 Jurgens gew. 56% 56 Koloniale Bank 163 164 Indische Bank 11S% U7% Cert, Handel Mij. 128% 127% Re sc. dito »-*■ to co M 128 Orion Geconsolideerde 130% 130 Kon. Olie 347 350 U. S. Steel 91% 92 Marine contra 8% Vorstenlanden 176 175 Aclions id. 171% 1717* Poerworedjo 103% 103% Oude Deli 282% 283 Senembah 231 231 Deli Balavia 286% f 85 Amsterdam Rubber 140 139 Serbadjadi 280% S'ïlau 112% 111 YVai Sumatra 112% U2% Dordtsche Petr. 334 334 Southern Rails 34 34% Union 132% 133 Anaconda 76%, - iWabash 0% 97,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1