etc •4- v o. •J^vtVlkaatr uit der mim&, INGANG MAGAZIJNEN ALLEEN onder de Klok (Tt-Opa ..S: N00RDW1JKERH0UT. feestelijke herdenking van het [Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. GELENSD NIEUWS. KORTE BERICHTEN. BINNENLAflDSGN NIEUWS. UIT ONZE OOST. RECHTSZAKEN. SPURT EN SPEL STADSNIEUWS. De Schoolgeldheffing bij Nijver heids* en Handelsonderwijs. De verkoop van buitenlandsch vleesch. De Postcheque- en Girodienst. R. K. Coöp. Bouwvereeniging „St. Jozef." Garnizoensberichten. 10-JARIG BESTAAN VAN DEN NED. R.-K. VOLKSBOND. Deze herdenking had vooraf plaats door «en Triduüm, gehouden i.11 de Sl. Jozefpa.ro- «Fie, Het 'Tridluum is uitstekend geslaagd. Vele ledten van den Ned. R.-K. Volksbond naderden Zondagmorgen ter H. Tafel, om d a nik te brengen aan God, voor bet geen de Volksbond "in zijn streven gedurende de 10 jaren heeft mogen ondervinden. Door den Geestelijken Adviseur, den, Weleerw. heer Pol der, werd die H. Mis opgedragen en hij hield een toespraak tot alle lédten van den Volks bond, De gewijde redenaar feiliditeerde de ofdee'ing met het 2e lustrum en sprak den vurigen wensch uil, dat de mannen op den- zelfden weg voort mochten gaan en niet eer der zouden rusten voordat alle Katholieke mannen lid zouden zijn van den H.-K.Volks bond. Daardoor zal 'het heilig geloof meer jversterikl worden. De liefde tot Christus zal meer beoefend worden. De Katholieke man ben moeten soldaten van Christus zijin, altijd op wadht en uitzien naar den vijand, die thans in den modernen tijd steeds dreigt. De gewijde redenaar eindigde met den wensdh. dat allen nu eens in deze dagen hun ziel, door de genade Gods versterkt zouden heb ben, om als kinderen van de H. Kerk en als apostelen van St. WiUibrord te strijden voor ons dierbaar Geloof. En zoo heeft dan gisteravond de herden king plaais gehad in het „Wapen van Noord- ■wijkerhoull". De zaal w:.;s vol belangstellen den, gienoodigden, enz., waaronder wij op merkten den Geestelijken Adviseur, Pastoor Kwant, Rector Jansen, den Weleerw. heer Sahmidlt, Kapelaan v. d. Voort, het raadslid Oostdam, wethouder Mairijnen, afgevaardig den van de afdirelingen Sassenheim!, Lisse, jNoordwijk en Voorhout en dten oudi-president Smit van het Centraal Bestuur en den burge meester. Ruim half 8 opende de voorzitter, de heer 'A. H. v. Noort, deze feestelijke bijeenkomst Wet den Chrislelijken groet en hield een toe spraak tot d'e aanwezigen, die een opgewekt :n geestdriftig karakter droeg en sprak on- feveer als volgt: Hij sprak de volgende openingsrede uit: Het is mij een genoegen u allen een har telijk welkom Ie mogen toeroepen op dezen feestavond, nu wij het 2e lustrum vieren 'an onze afd. van den Ned. R.K. Volksbond. ->aar het bij zulk een gelegenheid d'e ge woonte is, dat een terugblik wordt gestagen )p het afgeloopen tijdperk, zoo wil ik diit Dok hedenavond heel in liet kort even doen. ün dan slaak ik de verzuchting: Hoe spoe- iig gaat toch het leven voorbij! Ruim 10 laar is het nu geleden, dat ide Zeereerw. lieer pastoor wan Halen zjg. het initiatief van tot oprichting van dien bond, en dat leze door den oud-centr. president den heer W. Smit, die hier tegenworodig is (en die k in het bijzonder een hartelijk woord van welkom toeroep) werd opgericht. Veel is in dit afgeloopen tijdperk gebeurd en in dit rorte tijdsbestek heeft de Bond reeds rijke 'ruchten voortgebracht. Ik rou in dit ver- >and kunnen wijzen op den ons nog versch in iet geheugen figgenden lijd der distributie, toen door onzen R.K. Volksb. werd gezorgd, dat aan de minderbedeelden onder ons, üoedkoope brandstoffen werden verschaft. En toen later liet wreede spook der werk-, 'loosheid dreigde, was het weer de Bond, die voor haar leden in de bres sprong en bij het gemeentebestuur met succes aandrong op werkverschaffing en een regeling wist te ver krijgen, Idie als sociale maatregel met de beste kon vergeleken worden, waardoor zeer velen onzer leden werden gebaat. En hebben wij niet meer gedaan, dan is dit niet te wij ten noob aan mij, noch aan mijn voorgan gers, noch aan het volijverig bestaur, maar is dit voor een groot ded te wijten aan den, algemeenen druk der tijdsomstandigheden, aan die malaise op allerlei gebied. Toch kun- aen wij dankbaar zijn en met vertrouwen gaan wij de toekomst tegemoet. Onze Volks bond en zijne onderafdeèlingen nemen steeds n bloei toe. Ik wijs in dit verband op de Bloei onzer spaarkas, waarin in twee jaar door de leden 2500 werd bespaard', tot inkoop van brandstoffen. Ik wijs op de bloei der retrarledub, waandloor dezen win ter 2 retraites in het St. Clemenshuis alhier fijn aangevraagd. Ik herhaal, wij kunnen [dankbaar zijn en die dankbaarheid hebben [wij dan ook viezer dagen getoond. Gij hebt 'Zoo dan niet allen, toch in groöl aantal deel genomen aan het plechtig Triduum. en de ialgemeene Communie, waarvoor ik u allen ook namens het bestuur dank zeg. Ik wil [bier ook nog een woord van dank brengen aan dten Zeereerw. heer Pastoor der St. .To- zefparochie voor de bereidwilligheid, waar- Wede hij zijn kerk voor dit doe] heeft be- sJh'ik.I'aar gesteld en ik dhrf hierbij den /wensch uitspreken, dat wij spoedig, al is het dan ook voor een ander doel, weer 'bij hem Imogen aankloppen om gastvrijheid. Wij heb ben bi idte dagen van het Triduum uit den mond van Pater Cleopbas gehoord, dat de Volksbond aan de spits staat als sociaal godsdienstige vereeniging. Laten wij dteze Woorden ook in de toekomst indachtig zijn. I Alleen lid' zijn van omzen Volksbond is niet 'genoeg. Wij moteten ook Katholiek zijn in 'het openbaar, in het huisgezin, op liet werk, i'-ikander aansporen en schragen in den dik wijls moeilijken strijd in het leven. Wij moe- ,ten ook anderen aansporen tot het vereeni- Igingsleven, dat zoo onmisbaar is vooral in J°nze dagen. Wanneer wij dit betrachten, dan zal de Volksbond bloeden en de rijkste zege ningen afwerpen tot heil van Noordwijlker- hout. Ik zou tekort komen, als ik allen geen genoegelijken avond toewenschte en ik 'Wil dat dan ook doen. Do tooneelafdeeling heeft haar uiterste best gedaan om met 2 mooie stukken voor het voetlicht ie komen. Ik hoop dat wij van haar goede spel mogen genieten en wij allen veel genoegen zullen hebben. Dan zullen deze avondten er zeker ioe bijdragen o.m de feestviering ter gelegen heid van ons 2e lustrum te doen slagen. Hierop vertrouwend, wil ik eindigen en den wensch uitspreken Öa't wij steeds getrouw zul Ien zijn aan ons devies: „Voor God en Kerk, Vorstin en Vaderland." Een luid applaus volgde op deze redevoe ring. Daarnet verzocht de voorzitter het Bondslied te zingen. Toen het Bondslied dioor allien gezongen was, stond de heer C. Duivenvoorden voor het voetlicht en hield als penningmeester een declamatie over: Het verleden, bedien en toe komst van den R.-K. Volksbond''. De mee- niing van den dleclamator is, dat er spoedig een eigen gebouw moet komen. De zorgen van een penningmeester kwamen op een uil- Stekende wijze naar voren. Iedere afdeeling werd ook herdacht. Het was werkelijk „Elk wat wils. De declamator eindigde met de ver maning, dat wij allien moetien: Luisteren naar het wijze woord, Van Paus en Geestelijkheid. Dan zal de Volksbond' bloeien* En schenken jong en oud, Onderling hulp en steun, Tot heil van Noord'wijkerhou't. De heer Duivenvoorde mocht een dank baar applaus oogsten. De heer Smit, oud-president vam 'het Cen- Iraal Bestuur, vroeg het woord, wat hem volgaarne werd verleend en sprak ongeveer als volgt: Het is mij hoogst aangenaam in uw mid den te zijn, om feest te vieren en volgaarne heb ik aan de yiitnoodliging van het bestuur gevolg willen geven, om tot u ook een enkel woord te mogen spreken. Voor de uitnoodï- ging breng ik mijn oprechten dank. Van harte feliciteerde spr. de afdeeling Noordiwijkerhottt, niet de herdenking van het 10-jatig bestaan. Voor dit feest hebben al len bij het zoo goed geslaagde Triduum een dankgebed gestort tot God, dicch vuriger nog zullen die leden gebedten hebben toen zij ter H. Tufal naderden, om zich te versterken naar ziel en lichaam. Met blijdschap wil spr. op dezen feestavond er op wijzen, dat dé afdeeling Noordlwijker- lliout steedis groeit en bloeit, maar moet ook wijzen op diegenen, die buitenstaanders zijn. Dat zijn de leden, die d'en Volksbond vaar wel 'helbben gezegd. Dóch vanaf dezen dag moeten deze ledten teruggehaald worden, terug om ook dn de afdeeling een plaals in te nemten, opdat zij met een groote mocht zal strijden, Spr. hoopt, dat dle wensch vain dten declamator in vervulling moge gaan. Tenslolle spoorde spr. de aanwezigen aan, ■zne'h te houden aan hel Kerkelijk gezag. Wan neer allen dit doen, zijn zij mannen van de daad. De leden moeten toonen, aldus spr., waai- zij ook zijn, propagandist te zijn. Ook moeten de leden de verschillende cursussen bijwonen, die door den Volksbond gegeven worden. In zijn geestdriftige toespraak deelde de president ook nog mede, welk een ma oh 11- gen indruk het bezoek bij Z. H. den Paus haid gemaakt Als met een woord van Z. H. Paus zelve spoorde spr. aan, tot dankbaar heid vooral in ons klein Holland. Van harte feliciteert de spr. de afdeeling en wenschte haar ten slotte een gelukkige toe komst. Door de Tooneelafdeeling werd opge voerd: „Heit spel van dien Sleutel", Tooneel- «pel dn 4 bedrijven door Jaquas Schmidt, Pr. Aan de tooneelcJub komt een eere-saluut toe voor het prachtig spel, wat zij geeft. Het spel geeft werkelijk voldoening aan de toe schouwer. De rollen werden uitmuntend ge speeld. Vooral Goverds, de smid van liet dorp, zijn beide zonen en de marskramer, wisten door hun fraai spel de aanwezigen te boeien. Ook Hans, kirad van Doms, en de 9-jarige An toon v. Dijk vervulden hun rollen op een echt kinderlijke wijze. Een aanbeveling, om het bij te wonen, is hjer zöker op zijn plaats. Hedenavond zal het voor de leden opgevoerd' worden en Woens dagavond voor de inwoners van Noordwij- kerhout. Na dit tooneelspcl werd een blijspel ge geven: „De verdraaide sectie". Onbedaarlijk is er gelachen en de sergeant Kannegieter vervulde zijn taak in het dresseeren prach tig. Het was zeer laat' geworden, alvorens de voorzitter dezen genoegelijken avond sloot. De stemming was gezellig. Een ieder genoot. Ook de heer Smit wist de aanwezigen nog eens goed te laten lachen. Deze eerste feestavond behoort Weer tot het verleden, en met voldoening mogen al len, die medegewerkt hebben, op dezen avond terugblikken. BLOEMEND A AL. De Reddingsbrigade. De Bloemendaalsche Reddingsbrigade begint nu aardig op pooten te staan. Zij beeft een 70-tal leden, een be- scbermheere den Burgemeester van Bloe- men'daal, een eere-voorzitter, in den per soon van den heer C. W. de Visser, 4 in structeurs, waarvan 2 instructrices, en een 1000-tal contribueerende leden. O neen, daar ontbreken er nog met 900 en zooveel aan. Zij, die roeping gevoelen om voorloopig die den dag gelegenheid 'hebben daar elk uur van den dag gelgenheid voor, door zich op te geven bij mej. De Wild op den N, Stations weg te Bloemendaal, die met bare bekende welwillendheid zich bereid verklaard heeft, alle voorstanders van de Bloemendaalsche Redingsbrigade als contribuieeren'd-, mensch- lievend- of kunstminnend lid, in te schrijven. Het bestuur heeft besloten, voorloopig geen 'heerenleden tneer aan te nemen, die niet uitstekend kunnen zwemmen. Dames zwemsters word'en echter nog met open armen (figurlijke open armen) ontvangen. In Stoop's Bad. Was 't den vorigen keer meer een kennismaking met het watier van Stoops Bad, gisteravond was het uit met ihlet doelloos geplas en werden deleden om beurten eens onder handen genomen. Allereerst kregen de zwembankjies voor droogzwemmen een béprt. Vervolgens moest het geleerde in 'het water toegepast worden, of aan den hengel, of aan de lat, of met be hulp van de zwembussen. De heeren J. Noor deloos, W, van Leersum en A. H. de Bruyn Jzn., en de dames N. C. J. van Esch en J. van Luykers, die de zwemlessen leidden, hadden gedurende, de heele oefening „beet". 23 OCTOBER. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN (p.milliard) 0.00. 4% PARIJS 14.82% BRUSSEL 12.62'/a WEENEN 0.35V2 LONDEN I1.571/, STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHRISTIANJA BAZEL 45.65 NEW-YORK 2.58% 11.47% En de generalissimus, de heer A. J. Meyerink, zat niet werkeloos in zijn tent, maar onderwierp de zwemmers aan een kort onderzoek, om naar aanleiding daarvan zijn opmerkingen te maken. Dank zij dit deskundig onderricht, zal de brigade wel spoedig flinke vorderingen maken. DE BRAND TE EINDHOVEN. De toestand van het tweede slachtoffer van den brand der sigarenfabriek te Strijp- Eindhoven, den heer M. van Hout, oud 27 jaar, stratenmaker der gemeente Eindhoven, is vrij wel. De heer van Hout heeft 3 ribben en een been gebroken, benevens eenige brandwonden opgeloopen. De heer Jansen, gemeente-opzichter, kon Maandag weder uitgaan. Deze heer was eerst bewusteloos geweest, doch kwam spoedig weder bij. Hij werd slechts licht getroffen. De overleden commandant der brandweer, de heer C. van der Harten, bereikte den ouderdom van 42 jaar. Hij laat een weduwe met 2 kinderen achter. De overledene was onder-voorzitter der Kon. Ned. Brandweer vereniging, tevens 18 jaren lid van de vrij willige brandweer te Eindhoven, waarvan de laatste 12 jaren als commandant. Ook was hij voorzitter van den Nederl. Bond van Bierbrouwers, directeur der Invert Suiker fabriek van den Brouwersbond te Eindhoven, en secretaris van het bestuur van den Raad van Arbeid te Eindhoven. De teraardebe stelling geschiedt op 24 dezer des v.m. 10 uur. DIEFSTAL IN 't PALEIS VAN VERSAILLES. Twee kostbare gobelins gekaapt In het paleis van Versailles heeft een buitengewoon gedurfde inbraak plaats gehad. Misdadigers hebben zich 's nachts van buiten af toegang weten te verschaffen tot een van de groote zalen. Zij zijn een muurhoek opge klommen met behulp van den bliksemafleider hebben vervolgens een ruit verbrijzeld en in een van de twee groote zalen twee buiten gewoon waardevolle gobelins gestolen. De beide weefwerken dateerden van 1674. Het zijn twee van de drie zeer beroemde ^gobe- lins, die Versailles bezit, n.l. het beleg van Douai en de intocht van den koning in Duinkerken en die deel uitmaakten van de groote tapisserie van Lodewijk XIV. De waarde van ieder wordt op een millioen ge schat. Het schijnt dat de dieven vertrokken zijn langs het bassin van Neptunus, waar buiten het park een auto hen wachtte. Er zijn na tuurlijk uitgebreide maatregelen tot naspo ring genomen. De dieven hebben geen ge makkelijk werk gehad, daar de beide tapijten 70 kilo wegen, 5 M. hoog en 7 M. lang zijn. INBRAAK OF INSLUIPING? In de Haverstraat te Utrecht wonen een broer en een zuster te zamen; men had op den zolder in een koffer een Veldtrommel staan, waarin voor ongeveer 2000 was ge borgen. Zondag waren broer en zuster uit gegaan. Toen ze des avonds thuiskwamen, vonden ze de straatdeur open staan en op zolder dien koffer geopend. Het geldtrom- meitje bleek eveneens opengemaakt te zijn en het geld goeddeels verdwenen. Dc dief heeft echter de vriendelijkheid gehad, 15 bankbiljetten van 10 in hiet geldtrommeltje achter te laten; een beminnelijke dief dus, die van pl.m. 2000 nog 150 achterlaat om de menschen niet ihéelemaal troosteloos te stemmen. DE „HAD-JE-ME-MAAR" PARTIJ IN DEN KERKRAADSCHEN GEMEENTERAAD. In den gemeenteraad van Kerkrad® heeft dezen zomer zijn intrede gedaan iemand, die met overgroot® meerderheid van stemmen tot raadslid werd gekozen. Dit personage, zekere Alexander Haas, een bekend straattype, ontvangt sedert jaren ondersteuning van het Burgerlijk Armbe stuur en van verschillende particuliere lief dadigheidsinstellingen. Hij staat bekend als te lui om te wierken, maakt voor arme en domme menschen wat requesten (waarin hij zich als specialiteit uitgeeft) en teert voor de rest op kosten van het algemeen. In die laatst gehouden raadsvergadering zijn de verschillende raadscommissies inge deeld, en werd de Bdelachtb. Heer Alexan der Haas ingedeeld in de Commissie voor Volkshuisvesting. Het eigenaardige van het geval is, diat Sander Haas reeds verscheidene maanlden woont in.... een bouwvallig ver- i klaarde woning. HET WEER IN SEPTEMBER. Gedurende een groot deel der maand werd een gebied van hooge drukking in de omge ving der Azoren en ten N. daarvan aangetrof fen, meermalen met uitloopers tot de golf van Biscaye en het Iberische schiereiland den 26 verplaatste het zich naar N.-Frankrijk en Z.-Duitschland, alwaar het tot den 30 bleef. Overigens was W.-Europa onder den invloed van talrijke depressies. H. t. 1. waren ge-' durende de geheele maand Z-lijke tot W.- lijke winden veel talrijker dan gewoonlijk; in de derde dekade kwamen N.-lijke tot O.-lijke winden in het geheel niet voor. Gemiddeld over de geheele maand was de temperatuur ongeveer y2 gr. beneden nor maal in de eerste dekade was zij 2 gr. er be neden, in de derde waren de dagelij ksche schommelingen bijzonder klein. De hoeveel heid neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg 74 tegen 64 m.M. normaal. In Noord-Holland, Zuid-Holland en Friesland viel meer regen, ongeveer 116 tegen 68 m.M. in het Oosten was de regenval iets beneden normaal. Vooral in de derde dekade kwamen groote hoeveelheden voor. Uitgebreide on- weders kwamen voor op den 1, 18, 19 en 20 Het aantal uren met zonneschijn gemiddeld over de vijf hoofdstations bedroeg 157% tegen 133 uren normaal in September de drie dekaden telden resp. 61, 57% en 39 uren. (Maand. Overz.) DE BURGERWACHT IN ACTIE. De leden der burgerwacht in het buurt schap Beltrum (Geld.] zullen geregelde pa trouilles houden, ten einde ongewensohte ■elementen, die uit Pruisen komen, uit de gemeente te weren. DE BEZUINIGING. De Algemeene Rekenkamer heeft zich met een uitvoerig schrijven tot de Tweede Kamer gewend, waarin zij tal van posten van de Staatsbegrooting voor 1924 aanwijst, waarop nog bezuinigd kan worden. DE VLOOTWET. Naar de „N. Rott. Crt." verneemt, wordt ter rechterzijde in de Tweede Kamer ver wacht, dat van de R. K, fractie tenslotte al leen de heeren Bomans, Bulten en Kuiper tegen de Vlootwet zullen stemmen. De heer van Schaik, die ernstige kritiek op het ont werp heeft uitgeoefend, maar zich zijn de finitief oordeel voorbehouden heeft in af wachting van de argumenten der regeering zal, naar wordt aangenomen, zich door de noodige „toezeggingen" van haar laten be praten. Men rekent erop, dat hij zal voorstem men en dat zijn voordeel ook andere twijfe laars in zijn fractie de zijde der regeering zal doen kiezen. BOSCHBRANDEN OP JAVA. Omtrent boschbranden op den top van den Soembing, deelde „Mataram" het vol gende mede: „Gedurende vijf dagen heeft in de bos- schen om den top van den Soembing een machtige brand gewoed. Het vuur is op ver schillende plaatsen ontstaan binnen het re- boisatiegebied van het boschwezen. Dit en ook het feit, dat enkele dagen te voren een paar houtdieven door de boschpolitie ge snapt werden, wettigen het vermoeden, dat kwaadwilligheid in het spel zit. „Ongeveer duizend bouws zijn totaal ver nield. De cultuuraanplantingen beneden de boschgrens hebben gelukkig niet de minste schade geleden." HET DRAMA TE VALKENSWAARD. Kerssemakers, diie, naar men weet tot acht jaren gevangenisstraf veroordeeld is we gens poging tot moord op den heer Desmet, werd Maandagmiddag naar de strafgevange nis te Leeuwarden overgebracht. I NEDERLANDZWITSERLAND. Het Nederlandsrhe elftal,, dat 25 Nov. a.s. in het Stadion dien strijd tegen Zwitser land zal aanlbünden, wordt 4 November ge kozen. Op 18 November wordt op heit Ajax-terrein een oefenwedstrijd gespeeld tegen een nog nader aan ie wijzen tegenpartij. (Sp.k-r.) DE ZWALUWEN NAAR BRUSSEL. In tegenstelling met de loopende geruchten, bericht de secretaris der Zwaluwen dat de wedstrijd van Donderdag 1 November tus- "chen die Entente-Bruxeloise en de Zwalu wen beslist doorgaat. R. K. VOETBALCLUB „GEEL WIT". Secretariaat Weslerstraait 71. Uitslagen 21 October 1923: Zilk 1—Geel Wit 1 3—3. Na Geel Wit een zilveren medaille. Santpoort 3-Geel Wit 3 00. S. D. S. 3Geel Wit 4 0—1. Gestaakt. Het eerste eilftal speelt Zond'ag a.s. tegen Vitesse I, oan half 3 te Heem-stede. De uitwedstrijd 'tegen dte Casliriicuimimers werd met 2—1 gewonnen. Dethui srvedstrijd mag dus welïets moer opleveren, temeer daar wij Zondag a.s. een sterker elftal hebben. Het tweede elftal. Hiervoor is weer geen coimipelitie-weêslrijd vastgesteld. Er zal echter voor een vr;endsxthappeüijken wedstrijd ge zorgd worden. Het dere'-e elftal. Een goed begin is heit halve werk. Zoo hebben jullie gedacht Zon dag, door in de nieuwe -klasse met den eer- slen wedstrijd een puntje in de wacht te slepen. Zondag a.s. komt B.S.V. 2 op bezoek te half 3. Zorgt dat er dan 2 puntjes binnen komen, hoor. Het vierde elftal. Zoo moge-lijk zal de Zon dag door den regen geslaakte wedst-rijd a.s. Zondag opnieuw vastgesteld worden. Als jullie tenminste niet voor die Junioren-Competitie m-oeten s-pe-len. Ter vaststelling bieden B. en W. aan verordeningen op de heffing en invordering van schoofgelden op de gemeentelijke A- vondschool voor Nijverheidsonderwijs en die voor handelsonderwijs. Zij schrijven den raad Nu de buitengemeenten wettelijk ver plicht zijn in de kosten, althans van de Avondschool voor nijverheidsonderwijs, bij te dragen, moeten voor de leerlingen uit die gemeenten, (bij toelating), ten opzichte van het schoolgeld dezelfde regelen gelden als voor de leerlingen uit Haarlem de school geldregeling moet dus in overeenstemming worden gebracht met de wet. Een en ander geldt niet, ten minste nog niet, voor de Avondschool voor handels onderwijs, maar toch zouden wij, (om de gelijksoortigheid), voor beide inrichtingen éénzelfde regeling, en dan vastgelegd in één verordening willen doen gelden, ook ten aanzien van het schoolgeld, omdat een verschillend schoolgeld ons niet genoegzaam gemotiveerd voorkomt. Bestond daartoe vóór 1923 eenigê aan leiding, wijl men voor de Burgeravondschool, (thans Avondschool voor nijverheidsonder wijs), gebonden was aan het bij de wet vast gestelde maximum ad. 12.-"-, een bedrag, dat als „maximum" te laag moest heeten, en daarom voor de Avondschool voor handels onderwijs, welke niet aan die bepaling onder worpen was, op 20.werd vastgesteld, na dat wettelijk voorschrift vervallen is, is daarmede het beletsel voor gelijkstelling weggenomen. Dat het maximum, voor beide onderwijs inrichtingen, thans aanmerkelijk hooger. voorgedragen wordt, is een noodzakelijk gevolg van den aard der heffing, welke voortaan progressief zal zijn. De totale op brengst der voorgedragen regeling zal -ver moedelijk weinig verschil opleveren met die der bestaande, indien men althans uitgaat van de veronderstelling, dat aantal en draag kracht der leerlingen ook ongeveer dezelfde zullen blijven. (Die totale opbrengst was over 1922 Aan de Avondschool voor nij verheidsonderwijs 2.604.en aan die voor handelsonderwijs 4.935. Het voorgedragen tarief, is voor inkomens beneden 2.000.niet belangrijk lager dan tot heden werd gevorderd, en voor de han delsavondschool zet die vermindering zich voort tot inkomens van 2.800.een gevolg van de omstandigheden, dat het vroegere maximum 20.was, (niet 12.zooals aan de nijverheidsschool), en de opklimming thans zeer geleidelijk is. Een juiste voorstelling daarvan wordt ver kregen bij raadpleging van het overzicht, dat voor Uwe leden ter inzage is gelegd. Zoöals gezegd, bestaat de bij de wet opge legde verplichting tot het verleenen van een bijdrage door de buitengemeenten alléén ten opzichte van de nijverheids-avondschool, maar niets belet die gemeenten, om zoodanige verplichting vrijwillig op zich te nemen ook voor de handels-avonschoolte dezen aan zien zijn wij met de besturen der omliggende gemeenten in briefwisseling getreden. Moch ten een of meer dier Besturen daartoe niet bereid bevonden worden, dan zou de toegang tot laatstgenoemde school aan kinderen uit de weigerachtige gemeente ontzegd kunnen worden, óf men zou, bij toelating, kunnen overgaan tot heffing van het maximum schoolgeld. Aan dit laatste zouden wij de voorkeur geven, waarom eene ten deze die nende bepaling in de heffingsverordening is opgenomen, (zie art. 6, 2 lid, laatste zin snede). Wij doen U daarbij opmerken, dat voor het nijverheidsonderwijs een verplichte bij drage door de buitengemeenten moet worden gegeven van 20% der netto-kosten, terwijl door ons voor het handelsonderwijs voor gedragen wordt 40% dier kosten. Wij komen daartoe, omdat door het Rijk voor eerstgenoemd onderwijs 70%, daaren tegen voor het handelsonderwijs slechts 50% der netto-kosten wordt bijgedragen, weshalve een buitenleerling der handels-avondschool aan de gemeente 20% méér zou kosten dan een leerling der nijverheidsschool, bij al dien van de buitengemeenten voor de beide inrichtingen een gelijk percentage, (d. w. z. 20%) werd gevraagd. Voor Haarlem zijn alle buitenleerlingen gelijk, en er is geen redelijk motief te noemen, waarom wij een leerling der handelsavondschool méér gel delijk zouden tegemoet komen dan een leer ling der nijverheids-avondschool vandaar, dat wij de 20%, welke het Rijk minder geeft, voor een evenredig deel op de buitengemeen ten willen verhalen. Het schoolgeld, aan andere scholen in deze gemeente verschuldigd, w ordt geheven naar het belastbaar inkomen berekend overeen komstig de artt. 37 en 38 der wet op de Rijks Inkomstenbelasting 1914, (Stbl. no. 563) en dus met inachtneming van kinderaftrek. Dezelfde wijze van berekenen achten wij, ook ter wille van de uniformiteit, wenschelijk voor de hiervoren genoemde avondscholen, en daaraan geeft de schaal, opgenomen in art. 5, uitdrukking. Behoudens enkele noodzakelijke afwijkin gen, komen overigens de artikelen der hef- fings-verordening overeen met die der school- geld-verordening voor het lager onderwijs. De K. v. K. te Zwolle verzoekt de K. v}1 K, te Haarlem in overweging te nemen een' door haar aan de in haar district gelegen gemeenten gezonden adres en concept-ont-; werp betreffende in het leven te roepen; bepalingen, waarbij het verkoopen van bui-J tenlandsch vleesch, spek en vet in eenzelfde verkoopruimte, waarin ook voorhanden te en verkocht wordt inlandsch vleesch, spek! en vet verboden wordt en waarbij voorts! de verkoopruimte, waarin die buitenland-^ sche voedingsmiddelen worden verkocht,! benevens die voedingsmiddelen zelf als zoo danig worden aangeduid. Het Bureau der Kamer stelt voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De K. v. K. te Dordrecht is na kennis geving van bij haar ingekomen klachten en^ na ingesteld onderzoek tot het inzicht ge komen, dat in verschillende gemeenten de bestaande verordening, regelende de maxi mum snelheid voor motorvoertuigen, auto mobielen, en motorrijwielen binnen de be- bebouwde kom, tengevolge der bepalingen der gemeente wordt gerekend te behooren, onnoodig verkeersbelemmeringen worden veroorzaakt. De Kamer rekent het haar taak, waar in toenemende mate handel, in dustrie en verkeer zich van het motorver- voer hebben te bedienen, te bevorderen dat daar waar mogelijk zonder overwegende bezwaren, binnen de grenzen door de wet. aangegeven, aan de verkeersbelangen zoo veel mogelijk worde tegemoet gekomen. Té dien einde heeft zij de eer zich tot Uw College te wenden met de vraag of niet, ter bereiking van opgemeld doel, zoodanig voorzieningen zouden zijn te treffen, dat de' grenslijn van het gedeelte dat als bebouwde kom in Uwe Gemeente wordt aangemerkt,, binnen engere grenzen zoude zijn terug te brengen. Het zal dezerzijds ten zeerste worden, op prijs gesteld te mogen vernemen wat ten aanzien van het genoemd belang ter ver betering als omschreven in overweging ge nomen en in uitzicht kan gesteld worden. Het Bureau der K. v. K. stelt voor, voor kennisgeving aan te nemen een door de K. v. K. te Utrecht aan den minister gezonden adres, betreffende een betere functioneering van den Postchèque- en Girodienst, h, i, te verkrijgen door de navolgende wijzigin gengen. Geen rentevergoeding over de sal di (fer postrekening, opheffing van het recht van chèques; opheffing van het stortings- recht. DE BRUSSELSCHE BANK, Uit Amsterdam meldt men ons nog het volgende: Zoowel politie als justitie zijn nog steeds druk in de weer met het onderzoek naar de oplichtingen van de Directie van de Brusselsche Bank en hun handlangers. Uit de provincie melden zich dagelijks personen aan, die in betrekking hebben ge staan met deze Bank en die benadeeld zijn. Uit Amsterdam zelf is het aantal perso nen, die met deze Bank „zaken" heeft ge daan, minder groot, althans er melden zich weinig personen aan. Toch is hef bekend, dat hier ter stede dezelfde soort zaken zijn gedaan als in de provincie. Men weet dat bijvoorbeeld personen, die direct met de heeren Bridee en de Jong in relatie hebben gestaan, steeds onder vier oogen zijn ge weest. Toch is het in het belang van het onder zoek, dat meer licht gaat schijnen over het geen de heeren Briedee en de Jong zelf heb ben gedaan. Daarom is het voor de justitie van gewicht, dat ook deze personen zich melden bij de politie of justitie. Vrijdagavond had een vergadering plaats van bovengenoemde vereeniging in de Oude Kerk, Tugelasfraat, alhier, welke zich ken merkte door een zeer vriendschappelijke houding, en welke bijna door alle leden werd bijgewoond. Het bestuur zette uiteen in welk stadium de vereeniging was gekomen, wat tot volle tevredenheid stemde van de vergadering. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren Janus en Bleijswijk. Dank werd gebracht aan notaris Daamen en zijn vertegenwoordiger, voor de bemoei ingen in deze betoond, terwijl deze zijn volle steun toezegde in het verdere verloop der vereeniging. Na afloop der vergadering liet de heer Scholte. Architect te Heemstede, de detail- teekeningen ter beoordeeling der vergade ring circuleeren, terwijl hij op de hem eigene wijze de leden van toelichting diende, en daarmede aantoonde, wat er te bereiken is op gebied van arbeiders woningbouw. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKE LINGEN. Maandag 22 October zwemoefeningen in Stoop's Bad van half negen tot half tien. Trouwe opkomst gewenscht. Woensdag 24 October cursus Dr. Venema, 's avonds ne^en tot tien uur in het Gebouw voor Lichamelijke Opvoeding, Kleine Hout weg 31. Daar op den eersten avond de op komst gering was, zal opnieuw worden over gegaan tot indeeling naar bekwaamheid. Voor de meesigevorderden zal ditmaal het geheele Oranje Kruis boekje behandeld worden, daar de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelin gen dit eisch, voor het Diploma C. Bij Koninklijk besluit van 18 October 1.1. is aan den reserve-eerste-hrifenon* jhr. G. C. Six, van het 21s'te regiment infanterie, op het daartoe d'oor heim gediaan verzoek, een eer vol ontslag als zood'an'ig verleend uit den militairen dienst. •VL 12 Slaagt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 3