Brieven uit Frankrijk, BUITEN LAND BINNENLAND. Tweede Biad 23 October 1923 Het model-huwelijk. de beroemde fransche keu ken IN GEVAAR. Verordeningen der bezettingsoverheid. Uit de Engelsche politiek; Baldwin zal a.s. Donderdag een belangrijke rede houden. Beieren en het Rijk. Onder de Telegrammen: Nadere berichten over de Rijnlandrepubliek; de separatistische beweging wordt blijkbaar een mislukking. De rijks- weer rukt Saksen verder binnen. Masarijk in Londen. De verkiezin gen in Oostenrijk. ©EBfl. BlïlTIML. BESS5SHTEN, Liberale gelukwensch. eiHMENLÜKDSeN NIEUWS. R.K. bond van groote gezinnen. Smaken verschillen, maar hierover is men het vrij algemeen eens, dat de Fransche keu ken zelfs de grootste lekkerbekken weet te bevredigen. Al geef ik graag toe, bij een bezoek aan het vaderland, een Hollandsch potje bijzon der te waardeeren, al heb ik nooit een echt Hollandsche biefstuk met aardappelen zoo op prijs gesteld als na een langdurig verblijf in het buitenland, de Fransche keuken komt de eer toe tot de allerbeste te hooren. De Fransche kok is een soort kunstenaar in zijn vak. Niet alleen in de groote Parijsche hotels en restaurants, waar men recht heeft voor een gepeperde rekening veeleischend te zijn, ook in de eenvoudige eethuizen laat meestal de bereiding weinig te wenschen over. Ik herinner mij eens in een heel merkwaar dig restaurant voor de somma van twee francs, wijn inbegrepen, uitstekend te heb ben gegeten. Hoofdzakelijk arme kunste naars en weinig bezittende Russen maakten er de clientele uit. De bediening was wel wat erg primitief, de zindelijkheid bedenkelijk en een gemeen schappelijk servet hing aan een touwtje te bengelen, midden in het bedom pte lokaal. Het middagmaal zelf was echter uiterst vol doende en de dikke vleeschsoep, hoofdbe standdeel van het menue en specialiteit van het huis, was zelfs bijzonder smakelijk. Bovendien wist de hooggeroemde „Rosa lie" eigenares van dit zonderlinge etablisse ment, door haar geestige bespiegelingen van achter het buffet, zoodanig de stemming er in te houden, dat men haar zelfs minder ge slaagde spijzen zou hebben vergeven. In de laatste weken is er speciaal voor stu denten een restaurant geopend, waar deze voor een luttel bedrag een voedzaam mid dagmaal kunnen krijgen. Een hoogst nutti ge instelling, daar de financieele toestand de: meeste studenten in dezen tijd weinig roos kleurig is. Het is niet mijn bedoeling hier een opsomming te geven van goedkoope eet- gelegenheden, ik wil er alleen op wijzen dat ook de Fransche keuken haar goeden naam handhaaft, zelfs in inrichtingen, die Baede ker niet zou durven noemen en Lucullus met een argwanend oog zou zijn voorbij geloo- pen. De reden dat in Frankrijk over het alge meen zoo smakelijk wordt gegeten, is voor namelijk te zoeken in het feit, dat van ouds her de opleiding der koks zoo voortreffelijk is geweest. Het koksvak stond steeds in hoog aanzien, het aantal leerlingen was zeer groot en deze niet in staat alleen een eerste plaats te vinden, moesten er genoegen mee nemen hun kunst in restaurants van minderen rang ten toon te spreiden. Tot op heden is dit nog Zoo, maar er bestaat gevaar, dat dit in de naaste toekomst zal veranderen. Het is weliswaar een bekend verschijnsel dat menig vader voor zijn zoon een ander vak verkiest dan het zijne, terwijl de praktijk het anders uitwijst, maar voor het koksvak be rust dit tegenwoordig op waarheid. Een autoriteit op dit gebied, de president van de Parijsche Koksvereeniging, heeft het onlangs openlijk verklaard. En niet alleen de vaders, de zoons, zelf hebben er een broertje aan dood, dag aan dag vor een gloeiend for nuis te staan. Het koksbedrijf is niet alleen een moeilijk en inspannend bedrijf, maar wordt boven dien slecht betaald. De tienurige werkdag is regel en uitge zonderd enkele nieuwe hotels, moeten zij ar beiden in benauwde en halfondergrondsche lokalen, waar de hygiënische inrichting zoo danig is, dat een kok op ruim 45-jarigen leef tijd geheel is uitgeput. Heel veel toekomst zit er tegenwoordig al evenmin meer in. Het aan tal benijdenswaardige plaatsen is geringer ge worden sedert den oorlog. Vroeger stond geheel de wereld voor hen open. Waar men in het buitenland ook kwam, de groote hotels stelden het op prijs een Fran- schen chef-kok te bezitten en deze wilde, niet anders werken dan met behulp van zijn land- genooten. In de laatste jaren is dit veranderd. De meeste landen werken met eigen krach ten en de Fransche koks zien zich gedwon gen in het land zelf een betrekking te zoeken. Geen wonder derhalve dat zich geen koks leerlingen meer aanmelden en het aanzien1 van dit vak hard achteruit gaat. Op zich zelf is dit vraagstuk van niet min der ingrijpende beteekenis en behoeft men niet, gelijk sommige bladen hier doen, van een crisis te spreken. De mensch leeft nu eenmaal niet om te eten en eet alleen om te leven. En met of zonder kookkunstenaars, zal voor het potje als zoodanig wel gezorgd worden. Er is ech ter, afgezien van maagstreelende overwegin gen, nn ationale en commercieele zijde aan dit culinaire vraagstuk. De beroemdheid van de Fransche keuken droeg tevens een propagan distisch karakter. De liefde van heel veel menschen gaat nu eenmal door de maag ei zoo was indirect de Fransche kok in het bui tenland een propagandist voor zijn land. Hij wist het aangename met het nuttige te ver eenigen, op wel wat al te materieelen grond slag sympathieën voor zijn vaderland te win nen. En dat niet alleen. De grondstoffen door hem gebruikt waren veelal uit Frankrijk af komstig. Hij wist in den vreemde producten bekend te maken en te doen invoeren, die Hollandsche of Engelsche collega's onnoodig achten om een prima diner in elkaar te zet ten. De commercieele invloed van de Fran sche koks was grooter dan men op het eerste gezicht zou vermoeden. Wat Frankrijk zelf betreft, heeft de roep van de Fransche keuken er veel toe bijgedra gen, het vreemdelingenbezoek te bevorderen De klaagliederen over de middelmatigheid der Fransche hotels, vooral in de provincie werden overstemd door de lofliederen op de Fransche kookkunst. De voorname hotels en restaurants zullen dan oook verstandig doen dezen roem te handhaven en maatregelen te treffen om ook in de toekomst van bekwame vakmannen verzekerd te zijn. De vraag is zelfs geopperd of de staat niet wijs zou doen zich hiermede te bemoeien. De voorstanders hiervan zouden willen, dat een ieder, die een zeker aantal koks in dienst heeft, verplicht zou zijn eveneens één of meerdere leerlingen tot kok op te leiden. Het lijkt mij onjuist de staatsbemoeiing tot dezen tak van innerlijken dienst uit te strek ken. En twijfelachtig is, of op bevel ven den Minister van Binnenlandsche Zaken waartoe deze afdeeling krachtens haar wezen dient te behooren, de liefhebbers gevonden zullen worden wier gemis juist dit balletje aan het rollen heeft gebracht. Ik voor mij geloof, dat honger nog altijd de beste kok is en een beetje minder verfijn de keuken, zeker in dezen tijd en van be zuiniging eerder een stap vooruit dan achter uit is. En al zullen dan in de toekomst werkelijk niet alleen voortreffelijke koks zijn, die lange messen dragen, al zullen wellicht de manne lijke elementen op dit gebied schaarder worden.er zijn ook nog vrouwelijke keu kenpieten, waarvan „Aafje het verstandige keukenmeisje", het Hollandsche standaard type is. Men maken een tijd, dat zoovelen helaas niet te eten hebben, zich niet te druk voor hen, die het liefst een af-godje maken van een zeker lichaamsdeel. Parijs, 17 October 1923. Mr. P. v. S. gische agenten, maar Duitscbers. Morgen zal ik de geallieerde autoriteiten namens de Rijnlandsche republiek eerbied gaan betui gen. Wij zullen onze actie geleidelijk voort zetten; de Fransche zone zullen we eerst bewerken als de Belgische en de Engelsche zonen in onze macht. Ons doel is in vrede te leven met onze buren en de oorlogsscha de te herstellen. BEIEREN EN HET RIJK. l De rijksregeering gewaagt in een oproep aan het Duitsche volk van de openlijke in breuk op de Grondwet door de Beiersche regeering, die het ondanks den ondraaghjken toestand aan Rijn en Roer gepast heeft geacht innerlijken strijd in het rijk te ver oorzaken. Het uitgangspunt daarvan was de beslissing over de vraag oü de militaire tucnt ook in het huidige Duitschland nog geldt. Juist de Beiersche regeering had duidelijk moeten inzien, wat de beteekenis van mi litaire tucht'in den tegenwoordigen tijd is. De rijksregeering, welke de uiterste pogin gen heeft gedaan om een breuk te vermijden, wraakfcr met nadruk de poging van de Beier sche regeering om haar optreden als een strijd van een nationale en christelijke we reldbeschouwing tegen de marxistische In ternationale voor te stellen. De oproep wekt ten slotte alle Duitschers op de rijksregeering te steunen in het stre ven naar het behoud van het eenige wat het Duitsche volk nog gebleven is: het Duitsche rijk en de Duitsche eenheid. De Beiersche regeering blijft zich op het standpunt stellen, dat het conflict-Lossow niet door haar in de wereld is geroepen, doch dat het geheel de schuld der rijksre geering is, die liever de communisten in Saksen en Thuringen de hand boven het hoofd houdt, dan de Beieren, die niets wil len dan rust en orde. Door zoo te handelen aldus meent men te Munchen werkt de rijksregeering het bolsjewisme in de hand en verhindert zij de herleving van het Duitsche volk. Over de kwestie der rijksweerbaarheid wordt nog gemeld, dat de zevende (Beier sche) divisie geen nieuwe eed zal worden afgenomen, doch de toestand wordt ver scherpt door het feit, dat generaal von Seeckt een bevel heeft uitgevaardigd, dat de Beieren alleen het opper-commando mo gen gehoorzamen en niet de bevelen der Beiersche regeering of haar lasthebbers. DE RIJNLAND-REPUBLIEK. De Fransche bladen leggen nadruk op de afzijdige houding, die de bondgenooten te gen de separatistische beweging in acht ne men en die gekenschetst wordt door de hou ding van de Belgen te Aken. Het ,,Petit Journal" schrijft dat Parijs en Brussel bei den de aangelegenheid beschouwen als een aangelegenheid van binncnlandsch politieken aard, die wij zorgvuldig moeten beschouwen zonder in eenig opzicht tusschenbeide te komen, tenzij wij daartoe gedwongen werden door ernstige wanordelijkheden, die de vei ligheid van onze bezettingstroepen in gevaar zouden brengen. Naar Havas verneemt, hebben de regee ringen van het Duitsche rijk en van Pruisen de vertegenwoordigers van de Rijnlandsche partijen toegestaan te Keulen bijeen te ko men. Zij zijn van oordeel dat het, ter ver ijdeling van het separatistische streven, noodzakelijk is de Rijnlandsche republiek als bondsstaat van het rijk onmiddellijk te doen uitroepen. Deckers, de leider der repubükeinsche beweging te Aken, heeft in een onderhoud met den correspondent van het „Journal" verklaard een splitsing in de groene politie (schupo) te Aken waarschijnlijk te achten. De dagbladen mogen niet verschijnen voor en aleer de censuur is georganiseerd. Wij zullen zonder twijfel den staat van beleg afkondigen. Wij zijn geen Fransche of Bel- UIT HET BEZETTE GEBIED. Op verlangen der Franschen heeft de Rheinische Metallwaren und Maschinenfa- brik te Dusseldorf, die de vorige week we gens de betoogingen en plunderingen was stopgezet, het bedrijf hervat. De fabriek heeft voor drie dagen bruinkool gekregen, welke voorraad door vrijen aanvoer zal wor den aangevuld. De directie heeft een klein deel der kolenbelasting, waarvan het bedrag nog niet vaststaat, doch die zeker 100,000 dollar zal beloopen, betaald. De bezettingsoverheid heeft een verorde ning uitgevaardigd over het in omloop bren gen van noodgeld. Het bezette gebied is voor dat doel in negen districten verdeeld, t. w. de Palts, de provincie Rijn-Hessen en de districten Wiesbaden, Trier. Koblenz, Bonn, Keulen, Aken en Dusseldorf. Noodgeld zullen slechts de organisaties en instellingen mogen uitgeven, die de noodgeld-commissie daartoe machtigt. Ander noodgeld wordt niet meer toegelaten en verliest met ingang van 25 Dec. a.s. alle geldigheid. De overeenkomst tot levering van sohade- vergoedingskolen met het Otto Wolff-con- zern is thans geteekend, aan den Duitschen kant door Otto Wolff en Carp, aan Fran schen en Belgischen kant door Franzen en Hannecart. De Harpenier Bergban Ges., een 'groept'die verscheidene mijnen exploiteert, heeft look gevraagd, met de geallieerde injfenieurscóm- missie te mogen onderhandelen. DE BRITSCHE RIJKSCONFERENTIE EN DE ENGELSCHE POLITIEK. Gisteren is de Rijksconferentie met de vierde week van haar werkzaamheden be gonnen. Er schijnt weinig vooruitzicht te zijn, dat het programma in minder dan zes weken zal kunnen worden afgewerkt, de tijd die oorspronkelijk daarvoor noodig geacht werd. Hedenmiddag om 2 uur wordt' ëen nieuwe zitting in Downingstreet gehouden en het belangrijke vraagstuk van de rijksver dediging, waarover in het laatst van de vo rige week is beraadslaagd, zal weder aan de orde komen. De economische rijksconferentie houdt zich nog bezig met het vraagstuk der rijks verbindingen, dat morgen vierder zal worden behandeld. De bladen hechten groote beteekenis aan de rede, die de eerste-minister Donderdag te Plymouth zal houden, tier gelegenheid van een bijeenkomst van de nationale unionisti sche vereeniging. Men acht het waarschijnlijk, dat hij een deel van zijn rede zal wijden aan het vraag stuk der rijksvoorkeur en de Times verneemt dat hij uitbreiding zal bepleiten van het be staande rijksvoorkeursysteem en dat hij ver moedelijk den nadruk zal leggen op de nood zakelijkheid van zekere beschermingsmaat regelen, tegen dumping van de zijde der le veranciers van buitenlandsch staal, in ver band met de plannen voor dezen winter ter tegemoetkoming aan de werkloosheid. Hij zal echter niet treden in het aangeven van iets dat lijkt op een algemeen systeem van protectie als iets dat de regeering in een naburige toekomst zou benogen. Men verwacht ook dat hij aan het land eenige nadere aanwijzing zal verschaffen over de voorstellen der regeering met be trekking tot de werkloosheid en eenig denk beeld te geven van den 'huldigen toestand in het Roergebied en in de internationale politiek in het algemeen. Een interessante bijzonderheid in verband met de redevoering van den heer Baldwin, is, dat een draadlooze installatie gemaakt is om hem in staat te stellen ook de hoorders, die buiten het bereik van zijn stem zijn, toe te spreken. De rede zelf zal gehouden wor den voor 5000 menschen in een openbare zaal en zij zal worden herhaald door een luid sprekend instrument in een andere zaal en kan ook worden opgevangen door parti culieren, die een ontvangtoestel bezitten. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. seint nog aan zijn blad: Met gespannen verwachting ziet men Baldwin's rede op de nationale unionistische conferentie te Plymouth tegemoet. Gemeen lijk hebben dergelijke conferenties niet zoo veel belang, maar ditmaal wordt zij om Baldwin's rede als een belangrijke gebeurte nis beschouwd. Niet alleen de oppositie, maar ook vele conservatieven, de Times bij voorbeeld, hopen dat Baldwin, die over al de belangrijkste punten te lang gezwegen heeft, nu eindelijk zal toonen. dat het ver trouwen, dat hij zoo rijkelijk op zijn goede gezicht genooten heeft, niet misplaatst was. In liberale en arbeidersbladen is men van het laatste al zoo ongeveer overtuigd. Daar vraagt men zich af of het niet tijd wordt, Jat de oppositie haar taak van oppositie voeren, om dusdoende Baldwin actief te houden, weder vervullen gaat. Op de arbeiderspartij heeft het nieuwste plan tot bestrijding der werkloosheid voor dezen winter een hoogst ongunstigen indruk gemaakt. Trouwens, ook sommige liberale bladen zijn niet gesticht over de wijze, waarop met getallen gegoo cheld wordt, zonder dat de regeering veel voor eigen rekening neemt. Onder den in druk van de laatste gebeurtenissen in Duitschland begint men tegenover Baldwin's lijdelijkheid tegenover Frankrijk steeds kri tischer te worden. De uitbreiding d:er orefe- rentieele rechten heeft verder per saldo tooh vrij veel kritiek gewekt. De onmacht van het pos'tministerie om de draadlooze ver bindingen met de dominions behoorlijk te regelen, komt ook al niet op Baldwin's cre- diet. De leiding van. een sterk man raat vaste gedachten en een sterken wii ontbreekt klaarblijkelijk en met minder is men niet langer tevreden. De Times spoort Baldwin in een hoofdartikel dan ook aan, om met een flink program voor den dag te komen, een program echter dat niet alleen met de wenschen der conservatieven rekening houdt en dus na de volgende verkiezing aan intrekking zou blootstaan, maar een pro gram dat belichaamt wat door een man, die den oprechten' wil bezit, het uit te voeren, bereikt kan worden. Uit het artikel van de Times blijkt, dat de onrust en de onzeker heid ten aanzien van Baldwin een gevaar lijke algemeenheid begint te krijgen. UIT GRIEKENLAND. Plastiras heeft een proclamatie aan het le ger in den Peloponesus uitgevaardigd, waar in hij de reactionaire pogingen van twee ge neraals en eenige officieren veroordeelt en aankondigt, dat de revolutionaire regee-ing alle middelen zal aanwenden voor handha ving der orde. De staat van beleg zal voor het geheele land opnieuw worden ingesteld, doch de mate van toepassing zal aan het beleid van de militaire autoriteiten worden overgelaten. DE JAPANNERS IN CHINA. Japan voert onderhandelingen met ande re betrokken mogendheden over een oplos sing der moeilijkheid, nopens hel contract voor de uitsluitende levering door Japan van draadlooze installaties in China. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De buitenlanders te Tsjargsja hebben van de consuls bevgl, gekregen de_ stad te ver laten. £)e burgeroorlog tusscTi'en de Noorde lijke en de Zuidelijke troepen is hervat; de stad wordt beschoten. WIJLEN PRESIDENT HARDING. Er zullen kantoren worden geopend voor een campagne, door de Harding Memorial Association te Londen, om fondsen bijeen te brengen, teneinde in Marion (Iowa) een gt- denkteeken op te richten van wijlen presi dent Harding, Een officieus Wolff-bericht ontkent dal de rijksregeering haar vertegenwoordigers in het buitenland heeft opgedragen een verbale nota aan de buitenlandsche regce- ringen te overhandigen, waarin de gevaren van de Fransche politiek worden besproken en Poincaré verantwoordelijk wordt gesteld voor den verderen loop van zaken. Van een verbale nota is nooit sprake geweest. Wel hebben eenige Duitsche vertegenwoordigers in het buitenland opdracht gekregen, op de gevaren van den huldigen toestand te wijzen. De Rote Fahne. die Zaterdag, na twee weken te zijn verboden geweest, opnieuw was verschenen, is thans weer verboden, omdat het blad de arbeidtere had opgeroe pen tot een algemeens politieke werksta king. Zaterdagavond om half-zeven zijn een achttal gemaskerde bandieten het kantoor van de Deutsch Amerikanische Petroleum Gesellschaft te Spandau bij Berllin binnen gedrongen, De kassier, die onmiddellijk zelf een revolver te voorschijn haalde, werd ont wapend, De bandieten zijn er vandoor ge gaan met ongeveer acht milliard mark. Te Hamburg zijn Zaterdag en Zondag duurterelletjes in de buurt van de Raadhuis- markt voorgevallen. De politie moest her haaldelijk de menigte, die winkels trachtte te plunderen, uiteendrijven. Er zijn tal van gekwetsten. Uit Sofia wordt gemeld, dat de gemengde Bulgaarsch-Zuid-Slavischc commissie thans een definitief ontwerp heeft vastgesteld ter regeling van de uitlevering van eenige an dere rechtpuntcn, die hangende waren tus- schen de beide landen. De arbeidspartij te Warwick en Lear- nington heeft de gravin van Warnick uitge- noodigd, zich voor haar candidaat te stel len bij de aanstaande tusschentijdsche ver kiezing voor het parlement voor het district Warwick. De gravin is sedert eenige jaren bekend als socialiste. Te Ponchartraiin hebben de gendarmen Zaterdagavond drie boeren-arbeiders, die dronken waren en schandaal maakten, op het politie-bureau opgesloten. Toen een gendarme gisterochtend de arrestanten ging bevrijden, bleek een der mannen dood te zijn. Een onderzoek stelde air is aan het licht, dat de man geworgd was. Wie heelt de misdaad gepleegd. De beide mannen, die met het slachtoffer opgesloten hebben geze ten, geven elkaar de schuld van de mis daad. Het liberale „Utrechtsch Dagblad laat zich met veel waardeering uit over de ka tholieke Universiteit. Het blad schrijft o.m.: Waar het vroegere liberalisme het recht der vrije universiteiten heeft bestreden en ontkend, is het de plicht dier liberalen, wel ke dien tegenstand voorgoed en uit hoofde eener waarachtige liberaliteit hebben prijs gegeven, een woord van instemming en sym pathie te spreken bij de opening der Katho lieke Universiteit, Wij wenschen onze Katholieke landgenoo- len geluk met deze hunne bereiking, die reeds daarom van hooge moreele beteekenis is, wijl ze de vrucht is van een offervaardig heid, waaraan iedere geestelijke en maat schappelijke groep een voorbeeld nemen kun. Maar bovenal verheugen wij ons over de tol- siandkoming der Katholieke Universiteit, wijl ze een kroon is van het groote nationale be ginsel, dat de volkomen uitleving van alle overtuigingen en cultuurstroomingen -.vaar- bc gt. De Roomsche cultuur vormt een sterk sprskende trek in het gelaat der Nederland- sclie beschaving, en het is niet meer dan eene vervulling van rechtvaardigheid, dat die Ri omsche cultuur in de Nijmeegsche Univer siteit haar volkomen ontwikkelingskans krijgt. En verder: De periode van staatsdespotisme, dat groote groepen van onze bevolking dwong liooger wetenschappelijke vorming te zoe ken waar zij die niet begeerden, heeft uit, nu twee vrije universiteiten in Nederland verrezen zijn, vrije universiteiten, welke men zich door hoogescholen van andere geestesrichting kan denken, aangevuld. Als ware liberalen zijn wij er over verheugd, dat de onderdrukking tot het verleden be hoort, als politieke tegenstanders en reli gieus andersdenkenden gevoelen wij in de oprichting der Katholieke Universiteit alleen de mogelijkheid eener verdieping van dis cussies over de groote strijdvragen, weike tot verdieping leidt van het geestelijk leven in ons vaderland. Wij zeggen hiermede geenszins, dat wij het standpunt dat aan de Katholieke wetenschap ten grondslag ligt, deelen, maar wij erkennen het recht dier wetenschap om hare grondstellingen en denkwijze ongestoord te ontwikkelen bin nen het groote geheel van onze cultuur. Het U. D. gewaagt dan nog van den „rui- 'luCn geöst," welken prof. Schrijnen's rede voering ademde, noemt'hét „in het zicht van een nog immer boosaardig loerend annexio- nisme" een nationaal feit van beteekenis, dat de katholieke Universiteit liet Zuiden met het Moorden van Nederland verbindt, en besluit: Nationale samenwerking, het dient in tij den van ontwrichting en verzwakken natio naal besef de leuze te zijn van elk goed Ne derlander. En onderkennen wij de diepe scheidsvoor, die het Katholiek beginsel van het onze verwijderd houdt, wij stellen er prijs op, dat de gelukwensch van links- staande Nederlanders en van de linksche pers niet onbreke bij de inwijding der Nij meegsche Universiteit. Dit is ruiterlijke, onbekrompen taal. En hoe jammerlijk steekt daarbij af de benepen houding, welke tot vóór kort te Nij megen en elders van niet-katholieke zijde tegenover de stichting der katholieke Uni versiteit is aangenomen, zoo zelfs, dat haar komst als een schade en een ramp voor het land werd uitgekreten! De katholieken hebben zich daardoor niet laten afschrikken. Zij hebben volhard in hun streven en zi] zullen blijven volharden. En ook uit de rijen van hen, die princi pieel van ons verschillen, wordt thans het getuigenis vernomen zooals reeds op den dag-zelf der opening geschiedde dat rij daarmede een goed en groot werk verrich ten en verricht hebben, in het belang van geheel onze vaderlandsche gemeenschap. De tijden zijn wél veranderd! ANTI-REV. KAMERCLUB. Het bureau van de A.-R. Kamerclub is thans als volgt samengesteld: Mr. J. H. Rut gers, voorzitter; J. v. d. Molen, vice-voorz.; en mr. J. A. de Wilde, secretaris. Maar toch was er iets in Richard's gemoed achtergebleven, dat hem onrustig en gejaagd deed zijnNog dienzelfden avond sloeg hij zijn vrouw met meer oplettendheid dan gewoonlijk gade en meende op te merken, dat er een vermoeide trek lag over haar gelaat. Zou ze dan toch volkomen gelukkig wezen aan zijn zijde Willen we wat muziek maken, vroeg hij. Hè ja, daar had ik ook juist aan gedacht, luidde haar antwword. Dit nu was een bepaalde onwaarheid, want hij had zooeven gezien dat zij postpapier had klaar gelegd om een verjaarsbrief naar huis te schrijven. En daarom deed het hem onaan genaam aan, die overgroote inschikkelijk heid. Willen we quatre-mains spelen? vroeg hij weer. Ja best 1 Of wil ik je soms accompagneeren, ter wijl je wat zingt Nu als je dat liever hebt. Maar wat vindt je nu prettiger, kind Och, mij is het 't zelfde. Hè, daar had je het weer altijd was al les evengoed en geschiktHoe vervelend werd dat toch., dat moest hij erkennen En van dezen avond af greep er met den dokter een verandering plaats. Het werd hem kwellende noodzakelijkheid, het geduld van Zijn vrouw op de proef te stellen- Vurig ver langde hij eens naar een onaangenaam woord, een verdrietig gezicht 1 Hij werd dus al lastiger, heerschzuchtiger en bedillender, maar Martha verdroeg dit steeds met evenveel goedheid het werd haar nu eerst de moeite waard, de klip ren te ontwijken, waarop het huwelijksbootje stranden kan En trouw vervulde zij haar heiligen plicht, terwijl niemand iets vermoed de van haar onderdrukking en miskenning. Beide vrienden hadden nooit meer over Richard's huwelijksleven gesproken Otten kwam nog even dikwijls als vroeger en zoo was dokter Kool in 't minst niet verbaasd, toen er aan het venster getikt werd en hij het verge noegde gezicht van zijn vriend door de rui ten zag, Wel was hij aangenaam verrast, want hij zat alleen thuis dezen Zondagmiddag, omdat Martha bij een vriendin genoodigd was natuurlijk na eerst zijn toestemming te hebben gevraagd. Hij verzocht Otten dan ook dadelijk bin nen te komen en weldra zaten de beide vrien den onder 't genot van een flesch wijn bijeen. 't Is hier donker en ongezellig, vond Otten, laten we liever in de eetkamer gaan. Ze namen nu flesch en glazen mee en trok ken daarheen. Maar hier vonden zij een nog onafgeruimde tafel, met gebruikte servetten, broodkruimels en verwelkte bloemen de dienstboden hadden van de afwezigheid der vrouw des huizes gebruik gemaakt,de eene om reeds om drie uur uit te gaan en de andere om zich een dutje te permitteeren. Daar de heeren het in de salon ook niet erg gezellig vonden, namen zij de wijk naar Mar tha's „blauwe kamer," haar heiligdom 1 Ze trokken een klein pluche tafeltje naar zich toe en terwijl de dokter zich behaaglijk op e<n chaise-longue uitstrekte, maakte de notaris het zich in een kleinen bamboestoel zóó gemakkelijk als zijn lange beenen het maar toelieten. Verder brachten zij een paar uur zeer aangenaam pratend door, waarna de gast afscheid moest nemen, omdat hij nog wat te werken had. Richard vergezelde zijn vriend 'n eindweegs en trok zich toen terug in de studeerkamer, waar hij weldra opge schrikt werd door een luiden ruk aar de bel. Goeden avond mevrouw, hoorde hij de keukenmeid zeggen en niet weinig verbaasd was hij, toen Martha's stem boos vroeg Waarom duurde het zoolang, eer mij werd opengedaan Ik dacht dat je mij maar eenvoudig liet staan 1 Ze liep nu met harde stappen naar de eet kamer en sloeg de deur ook vrij onzacht dicht, Richard ging nu dadelijk óók naar beneden en was nog bezig een lachtje op zijn gelaat te tooveren, toen genoemde deur wéér openging en het op boozen toon klonk Ik weet het niet, mevrouw, luidde het kalme antwoord. Ik geloof dat de dokter zoo even met mijnheer Otten uitgegaan is. Alweer En de deur vloog in 't slot. Onmiddellijk daarop hoorde Richard de schreden zijner vrouw in het blauwe bou doir. Hij maakte een beweging om er ook heen te gaan, maar toen bleef hij toch weer aarzelend staan. Martha scheen de sporen van het bezoek ontdekt te hebben. —Wat is dat vroeg zij. En de stem der keukenmeid antwoordde De heeren hebben een flesch wijn ge dronken. O zoo Toen hoorde Richard het rinkelen der glazen en de langzame schreden der keuken meid, die wegslofte, waarna Martha een al leenspraak hield, zooals hij nog nooit vkn haar vernomen had. Zoo gaat het nu, als ik niet thuis ben In mijn kamer houden ze dan hun zwelg partijen en zitten daar te rooken en te dam pen, dat je er van stikken zoudt!.... En sigarenasch op den grond 1 Jawel, zeker 1 Zelfs geloof ik, zoo waar, dat ze met de schoe nen op de chaise-longue zijn gaan liggen Neen, maar, dat moet er nu nog maar bij komen 1 En een zacht snikken onderbrak dien woordenstroom. Nu achtte Richard het oogenblik gekomen om zich te vertoonen. Zachtjes opende hij de deur. Maar Martha sloeg geen acht op hem. Tegelijkertijd viel haar oog op het pluche tafeltje en zij ontdekte er een natten kring op. Nu dat tafeltje ook nog 1 Heelemaal bedorven En in een vlaag van drift wierp ze de beide prachtig geslepen wijnglazen tegen den grond. Nu kon Richard zich niet langer inhouden. —Martha, riep hij luid. Ze keerde zich om en een oogenblik stond zij als verstomd maar plotseling vloog er 'n vriendelijk lachje over haar gelaat. O, ben jij het, vroeg ze op vriendelijken toon. Ik dacht dat je uitgegaan was. Verbeeld je, ik heb een ongeluk gehad. Toen ik het tafeltje op zijn plaats wilde zetten, zijn plot seling die glazen gevallen. Een oogenblik wist Richard niet recht of hij doen zou alsof hij haar geloofde en dus op denzelfden toon voortgaan zou. Maar slechts één oogenblik was dit ook maar. Toen trad hij lagzaam op haar toe Marthalief, wees niet boos, maar ik heb al dien tijd aan de deur gestaan. Ze zag hem verbijsterd aan. Ja en ik heb gezien hoe mijn arme Mar tha zich over mij geërgerd heeft en Nog eenmaal wist zij zich te overwinnen. Ik was niet boos op je, zie je alleen maar 'n beetje verdrietig en teleurgesteld. Moge lijk ben ik ook wat zenuwachtig geweest omdat ik gisternacht niet goed geslapen heb. En waarom dan niet kindlief? Eigenlijk behoef je dat toch niet meer te vragen. Je hebt immers een gat in mijn beste tafelllaken gebrand en al heb ik ook niets gezegd, gehinderd heeft het mij toch En dan denk je niet dat ik het voel, dat je al een tijd lang zoo vreemd en koel tegen mij bent. Bijna een half jaar heb je mij avond aan avond alleen thuis laten zitten 1 Op mijn ouders had je allerlei aanmerkingen, en en.... En hoe meer zich de klachten van de jonge vrouw vermeerderden, hoe heftiger en scherper zij werd maar tegelijk helderde het gelaat van haar man voortdurend meer op. Wat zet jij een vreemd gezicht, riep ze, ten slotte. DE VLOOTWET. J) In de Tweede Kamer wordt, naar wij ver- nemen, er op gerekend, dat deze heele week nog door de behandeling der Vlootwet in beslag zal worden genomen. BEZUINIGING BIJ LANDBOUW. Naar het „Centr." verneemt bestaat bij de regeering het plan, wegens bezuiniging de Proefzuivelboerderij te Hoorn met het daar aan verbonden boterfabnekje, op te heffen. BEWAKING VAN DE GRENS In verband met den gespannen toestand in het Duitsche grensgebied, wordt de Ne- derlandsche grens door politie en mare- chaussées uit Kerkrade en Heerlen streng bewaakt. CENTRAAL BUREAU VOOR LEER- FILMS. Te 's-Gravenhage is een bijeenkomst ge houden ter bespreking van de totstandko ming van een centraal bureau voor leerfilms in Nederland. DE PAUSELIJKE INTERNUNTIUS. Z.E. Mgr. Cesare Orsenigo, Pauselijk In-' ternuntius, is Zaterdagavond te den Haag te ruggekeerd en heeft zijn ambtsbezigheden aan de Internuntiatuur hervat. HET RIJKSMUSEUM TEGEN ENTREE Het bezoek niet verminderd. Naar wij vernemen is het heffen van entrée voor het bezoek aan het Rijksmuseum te Amsterdam voor zoover thans uit de cijfers is op te maken, niet van veel invloed geweest op het aantal bezoekers. Van Dinsdag af tot en met Zondag bedroeg het aantal bezoekers 2655, en op Zondag is het 1033 geweest. Het gemiddelde van een werkdag, verge leken bij het gemiddelde in 3919, 1920 en 1921, waarover statistieken bestaan, scheelt niet noemenswaard met dat van de laatste dagen. Ook op Zondag was het bezoek niet veel minder. Men zag in het Rijksmuseum ook veel ouders met kinderen, die dus allen een dubbeltje betaalden. Maandag was de entrée 25 cent. Gewoon lijk is Maandag een zeer stille dag in het Museum. Ten einde het bezoek opidien dag nog meer te verminderen, is de toegangs prijs verhoogd, opdat men meer gelegenheid heeft tot verschikkingen of veranderingen in het Museum aan te brengen. M. A. P. C. POELHEKKE. De heer M. A. P. C. Poelhekke, directeur der H.B.S. te Nijmegen, heeft tegen 1 Ja nuari 1924 als zoodanig ontslag gevraagd. Sinds 1905 is de heer Poelhekke directeur der H.B.S. Jaarvergadering. Herdenkin van het eerste Bondslustrum. Zondag en Maandag j.l. werd in het R.K. Vereenigingsgebouw te .Nijmegen de jaar vergadering gehouden van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen tegelijk werd h'et eerste bondslustrum herdacht Van de 23 af- deeliiigén waren er 16 aanwezig. We ontleenen het volgende er van aan 't verslag in de „Msb." Zaterdagmiddag opende de bondsvoor zitter, de heer Dr. P. van der Heyden uit 's-Bosch 't congres met den Christelijken groet en schetste de wordingsgeschiedenis van den bond, waarbij hij bijzondere hulde bracht aan den stichter van den Bond, den heer M. H. Jansen, die mede gewaardeerd werd om zijn propagandistische kracht. Ondanks tegenwerking van zelfs onver wachte zijden, is de bond uitgegroeid tot een organisatie van 7000 leden en werd er veel nuttigs bereikt in het geestelijk en stoffelijk belang van de groote gezinnen. De Bondssecretaris, de heer H. van Alfen, uit 's-Bosch, gaf een lustrum-verslag, waarin hij vooral deed uitkomen de groote beteeke nis van den bond, ook nog in onzen tijd, als reactie op de beweging tegen het groote ge zin. De secretaris releveerde het vele werk der afdeelingen en wees vooral op de oprichting van een brókkkenhuis in de afdeeling Nij megen en op de stichting van een R.K. vacan- tie- en rustoord door de afdeeling Amster dam. j Het goedgekeurde financieel verslag van den penningmeester, den heer Lobach uit 's-Bosch wees een batig saldo aan. De begrooting voor 1924 sloot in inkom sten en uitgaven met ƒ3000. De aftredende bestuursleden de heeren H. van Alfen uit 's-Bosch, J. van Meijeren uit Venlo en B. Nieuwenhuis uit Amsterdam werden herko zen als zoodanig. De voigende jaarvergadering zal in Utrecht gehouden worden. Verschillende voorstellen werden nu be handeld en voornamelijk aangenomen ook. Aangenomen werd een voorstel-Nijmegcn om in samenwerking met andere organisaties propaganda te voeren voor een algemeene Och ja, Martha zie je, als ik nu einde lijk ook eens wat mag zeggen Je weet niet hoe blij ik ben dat ik nu toch zie dat je ook een mensch bent, een gewoon sterveling met menschelijke fouten en gebreken. Ik dacht altijd dat je een engel waart, zie je, en och, dat was toch zoo vreeselijk vervelend op dén duur. Zeg eens even kindje waarom deed je dat eigenlijk Och vent, zei Martha, geheel in tranen.' Ik wou nu eens een modelhuwelijk van het onze maken. En dat viel je niet mee Neen, het was vreeselijk moeilijk en ge- lukkig was ik toch niet. Nu lieveling, dan zal ik je eens een ge heim toevertrouwen ik had hetzelfde plan' en was ook niet tevreden 1 _Toen nam hij haar hoofd teeder tusschen' zijn handen en sprak vroolijk Weet jc wat vrouwtje We zullen dat model-huwelijk opgeven en het gewone pra- beeren. Natuurlijk zullen we dan zoo af en toe wel eens kibbelen, maar zoo'n klein buitje doet wel eens goed, zou ik zeggen! Dat is luchtzuiverend Ik geloof dat je gelijk hebt, Rik En ter belooning sloeg zij haar armen om zijn hals. (Gldl,") EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5