Sport- en wedstrijden. INTEEKENBILJET. Vierde Blad 24 October 1923 ELCK WAT WILS. ZWEMMEN Nederland en de Olympische Spelen. VOETBAL-1 SPORT B. H. V. B. ATHLETIEK S&iiiN. BOKSEN. GYMNASTIEK. KEGELEN. tfINNEHLANDSCN NIEUWS. VERKEER EN POSTERIJEN. In 1924 over hoe luttel maanden slechts hebben de Olympische spelen te Parijs plaats. Natuurlijk zal Nederland daaraan deelnemen. De vraag, hoe het met die deel neming zal gaan, is niet alleen een kwestie van sportieve prestatie, maar in hooge mate ook een kwestie van geld. Daarom ook had de Regeering op de be- l grooting voor onderwijs tien duizend gulden uitgetrokken, als steun aan de Nederland- sche deelneming. Maar daarmede waren we er nog lang niet. De voorzitter der Nederlandsche athlctick Unie en vice-president van het Nederlandsch Olympisch comité, kapt. P. W. Scharroo, heeft nu een brochure geschreven om de belangstelling voor dit doel op te wekken. In een handig boekje, waarin de N.O C.-voor- zitter, baron van Tuyll een voorwoord schrijft, wordt de geschiedenis der Olympi sche spelen beknopt verhaald en de betee- kenis der Olympiade en haar voorbereiding besproken. Dit niet alleen met het oog op de Parijsche Olympiade van 1924, maar cok niet het minst in verband met de Olympiade, die in 1928 in ons land zal worden gehouden. Het lijkt misschien wat voorbarig, vijf jaar te voren al de aandacht te vestigen op en de belangstelling te vragen voor een sport gebeurtenis, maar hoe men ook over sport mag denken, men zal moeten toegeven, dat een Olympiade een gebeurtenis kan zijn, die veel en veel meer dan enkel sportieve be- teekenis heeft. Bij duizdenen bezoeken de vreemdelingen de sportbeoefenaars en hun aanhangers ons land en zij verblijven hier gedurende ze ker een zestal weken. Ieder voelt dadelijk, dat een Olympiade een gewichtig belang is om de eer van het land, en ook belangrijke economische en in ternationale voordeelen biedt. Maar ook al- 1een dan, wanneer de Olympiade qua organi satie slaagt. Bereiden wij de zaak onvoldoen de voor, bieden wij den buitenlandschen gas ten niet een tip-top organisatie, waarbij alles in de puntjes gaat, zoodat geen nederlijke klachten mogelijk zijn, dan zal Nederland niet alleen zijn internationale reputatie verster ken, maar ook grooten nieuwen roem ver garen en in de rij der volkeren een plaats van hooger aanzien krijgen. Maar mislukt de zaak dan zijn wij voor jaren voortreffelijk geblameerd! Om dat te voorkomen moet helaas nieu wen achteruitgang allereerst worden inge haald, doordat de regeering de subsidie voor 1924 heeft geschrapt door haar bezuinigins- voorstellen. En dan moet met verdubbelde' energie aan den arbeid getogen, om de fun damenten voor 1928 en wat zijn die fun damenten anders dan de benoodigde finan ciën! te bouwen; eerst daarna is een goe de organisatie van onze Olympiade voor '928 mogelijk. Het boekje van kapt. Scharroo is zeer ge- igend, om de belangstelling voor dit stre- en op te wekken en het is bovendien inte- essante historische sportlectuur. Wij beve len de lezing ervan ten zeerste aan. Het is dom verkrijgbaar tegen den prijs van J 0.95, /aarvan 10 pet. ten bate van het „Oly npi- che Fonds 1928" komt. „Nederland en de Olympische spelen," oor P. W. Scharroo, Amsterdam, Uitg. Mij. Cosmos. H. N. S. ZILK II—T.Z.B. I. Beide partijen wegen tegen elkaar op. Al eel gauw weten de Zilkers een doelpunt te orceeren, doch veel plezier hebben ze er iet van, want voor rust is de stand reeds 1 in 't voordeel van Zandvoort. Na ,ust is Zandvoort met den wind in den rug, ster ker, maar kan 't dank zij de goede verdedi ging niet tot een vierde doelpunt brengen. Welvcrdient heeft T.Z.B, dezen wedstrijd ge wonnen en alzoo ook de uitgeloofde me daille 'ti 't bezit gekregen. ZILK—GEEL-WIT. Hierna komen Zilk I en Geel-Wit I in 't eld. Beide partijen tellen eenige aanvallers. Zilk is met den wind in den rug sterker en de Gcel-Wit-verdediging kan niet verhinde- en dat de midvoor 2 maal achtereen scoort, Langzamerhand komen de '/itters erin en raken het den Zilk-doelman, die uitstekend werkte, tamelijk lastig. Met rust is de stand 20 voor Zilk. Er wordt dadelijk gedraaid met 't oog op den tijd. 't Is te zien dat de Geel-Witters 't anders aan willen pakken want ze weten do Zil kers eenigen tijd op eigen helft terug te dringen. Een prachtschot van den Geel-Wit midvoor is den Zilk-keeper te machtig, 2— 1. Zilk onderneemt dan een aanval op 't Geel- Wit doel. Hieruit onstaat een penalty. D"ze wordt recht op den keeper geschoten. Hij kan niet .wegwerken en 't is 31. De Z;!k- verdediging begint te verslappen. Nu is 't met de Zilkers gedaan, te meer nog daar G. W. 't één back-systeem gaat toepassen. Zilk onderneemt nu wel eenige aanvallen maar deze gaan allen door offside verloren. G. W. scoort 2 maal achtereen. 33. 't Begint al donker te worden en als scheidsrechter Slob be einde blaast, heeft geen der partijen 't tot een overwinning kunnen brengen. De medaille wordt verloot en G. W. is de geluk kige winnaar. BELGIË—ENGELAND. BRUSSEL, 22 October. De Belgische elf tal-commissie heeft hedenmiddag het elftal samengesteld, dat België 1 November a.s. in den wedstrijd tegen een gecombineerd Engelsch elftal van professionals en ama teurs in het nieuwe Antwerpsche Stadion, dat dien dag geopend wordt, zal vertegen woordigen. Doel; De Bie (Racing Club Brussel); Achter: Swaertebroex (Daring Club Brus sel) en Verbeek (St. Gillec); Midden: Fierens (Beerschot), F. v. Halme (C. S. Brugge) en Schelstraete (C. S. Brug- ge). Voor: Goetinck (C. S. Brugge), Gilles (Standard C. L.), Larnoe (Beerschot), Thijs (Beerschot) en Bastin (Antwerp. F. C.). Reserves zijn: Van der Kloot (Antwerp. F. C.), Moucheron (Antwerp. F. C.), Morled {Daring Club Brussel), Joris (R. C. Brussel) en Musch (Union St. Gilles). HET FRANSCHE ELFTAL. PARIJS, 23 October. Het Fransche elftal, dat Zondag a.s. in het Pare des Princes tegen Noorwegen zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel: Cottenet; achter: Vanco en Gravier; midden: Mistral, Hugues, Domergue; voor: Dewaguez, Dargues, Boyer, Bard, Dubly. Chayrigues, Nicolas, Joyaut en Bonnardel kunnen, wegens onlangs opgeloopen ver wondingen, niet opkomen. IerlandEngeland; 21. Tot ieders verbazing, aldus schrijft de Loridensche correspondent van de „Tel.", werd de internationale ontmoeting Ierland Engeland te Belfast met 21 door de Ieren gewonnen. Gewoonlijk loopen de Ieren hard van stapel, verspillen al hun energie in het eerste half uur en worden met gemak ge klopt. Maar ditmaal verliep het anders. En geland was het eerst in den aanval, en nam na een kwartier spelens door Bradford, den middenvoor van Birmingham, een voor sprong. Dit had eenige scherpe aanvallen der tegenpartij ten gevolge, en nadat Irvine tegen de lat geschoten had, kopte Gillespie den terugspringenden bal in het net,. 11. Daarna verdedigden de Ieren hardnekkig, en bij halftime was de stand onveranderd. In de tweedie helft verwachtte men het gebruikelijke Engelsche stórmtempo, met de daaraan verbonden hooge score voor de be zoekers, maar in plaats daarvan namen de Ieren het spel in handen, en na een halfuur verwoed attaqueeren, leidde prachtig samen spel van Irvine, Gillespie en Croft tot een goal van den laatste, Taylor, de Hudders- field-doelman kreeg geen kans. De Engelsche voorhoede kwam daarna in volle actie en deed aanval na aanval, maar kon er niet meer doorkomen. Het merkwaardigste van Ierlands over winning (het derde succes in 38 matches tégen Engeland!) is wel, dat het elftal zoo onvolledig was. Verscheidene spelers had den bedankt voor die eer, hetgeen in Enge land niet gebeuren kan, want de Football Association legt den profs de verplichting op om voor het nationale elftal te spelen als zij daarvoor gekozen worden. In Ierland be staat idie verplichting niet HET OLYMPISCH VOETBAL-TOURNOOI 1924. Verwacht wordt, dat aan het Olympisch Voet bal -To u rn ooi maximum 32 ploegen zullen deelnemen. De eerste ronde van dit tournooi zal op Donderdag 23 Mei 1924 een aanvang nemen om 28 Mei te eindigen. In die periode worden dan dn totaal 16 wedstrijden gespeeld, d.w. z. twee ontmoetingen per dlag in de week en vier op dén in deze periode vallenden Zondag. De 2e ronde begint Diondierdiag 29 Mei en eindigt Zaterdag d'en 31 sten. De 3e rondte, dus de finales, duren van 13 Juni, de demi- finales van 4—6 Juni, terwijl de groote finale op 9 Juni zal gespeellij worden, d. i. dus^ op 2e Pinksterdag. („Sp.kr.' DE GELDER'SCHE VOETBALBOND EN DE N. V. B. Naar de „Sportkroniek" verneemt heefit het bestuur der Federatie van Erkende Voetbal bonden, j.'l. Zaterdag te Deventer een bespre king gehad met dat van den Gelderschen Voetbalbond in zake de moeilijkheden, welke tusschen dezen bond en dén N.V.B. reeds gt.ruimen lijd' bestaan en hare oorzaak von den in het toelaten in den N.V.B. van ver- penigingen uit een niet erkenden hond, n.l. den Arnbemsohen V.B. Verwacht mag. worden, dat deze besprekingen den grondslag hebben gelegd voor een goede oplpssing. in ruig winterwoud toeterde de robijnen neus, eenzaam wegdrijvend het trompettend gerucht. OLYMPISCHE SPELEN TE PARIJS IN 1924, (Ingezonden.) De groote geldnood der N.A.U. Deelname van Hoilandsche athleten in handen van het Nederlandsche volk. Een krachtig beroep op de iiefda- digheidszin der Haarlemmers en. omwonenden. Nog slechts een tiental maanden scheiden ons van de VUIe Olympiade, het grootste sportevenement dat men zich denken kan. En weet u wel, geachte lezer(es), dat bij deze Internationale spelen de „Athletiek" (de kern aller sporten) daar de eerste plaats in neemt! Daarom zou ook de Nederlandsche Athle- tiek-Unie gaarne met een ploeg athleten in 1924 willen uitkomen, maar er zuilen helaas vermoedelijk geen gelden zijn om vooroefe ning en uitzending te kunnen bekostigen, tenzij spoedig huip komt opdagen. Of zou het geen Nationale schande zijn, als straks de Hoilandsche voetballers, roeiers, zwemmers, boksers, tennissers enz., die mét de athletiek thans een goeden naam in het buitenland hebben veroverd, bij hun aan komst te Parijs moeten melden: „we hebben onze athleten maar thuis gelaten, want voor hen was helaas geen geld beschikbaar!" Dit moet tegen eiken prijs voorkomen wer den. Nu zouden wij niet graag durven beweren dat de andere sportbonden in Holland er zoo warmpjes bijzitten, maar het dient eeriijk erkend, met de financiën der N.A.U. is het al erg treurig gesteld. In de dagbladen lezen we zoo nu en dan berichten over de plannen van andere na ties, in verband met de op handen zijnde spelen. De een heeft voor zijne athleten een villa hier gehuurd, de ander daar beslag ge legd op een huis in de omgeving van Parijs. Dan lees je weer een bericht, dat deze of gene Regeering, bankinstelling, scheepvaart maatschappij of groot dagblad een flink be drag beschikbaar stelde. En wat lazen we omtrent de Hoilandsche plannen? De Telegraaf stelde den wereldberoemden trainer Hjertberg voor de athleten beschik- baar, wat het blad op een enorme som gelds. is komen te staan. Dan lieten Blauw-Wit, H.B.S. en Vitesse zich niet onbetuigd, maai: verder niets, heelemaal niets!! Zeker, technisch is de aangelegenheid al geruimen tijd in voorbereiding. Men heeft -'in de Techn. Commissie van de N.A.U. vv;l- strekt niet stilgezeten. De athleten, die in voortraining genomen zullen worden, zijn ter plaatse reeds bekend. Het training-cm itra is reeds aangewezen. Hjertberg zijn handen jeuken om te kunnen beginnen. Maar.... de benoodigde gelden daartoe ontbreken. Zoo schreef Meijer, de volijyerige secretaris van de T.C. der Unie ons nc g een dezer dagen: „Hjertberg wil voorloopig de verschillen de menschen, die hebben uitgeblonke n laten oefenen; een speciale selectie wil hij au nog niet maken, omdat hij van velen nog iets bijzonders verwacht. In Amsterdam, zou dan een groep oefenen met eenige Haarlemmers. Na 15 Januari a.s. doet Hjertberg een defini tieve keuze en wil dan vervolgens deze hoofdgroep laten oefenen in den H aag, omdat de Residentiestad volgens hem 't bieste centra is,maar Vraag niet Wat dit. zal koStèh aan reizen, enz. Ik heb er een pwaar, hoold in, Hjertberg evenwel blijft als iqzhte Ameri kaan zeer optimistisch gestemd, vertrouwt geheel op de liefdadigheidszin. der Hollan ders, waarover hij altijd zooveel goeds heeft gehoord en zegt ::we must haire the money und we will find the money»; at first for training and money for Paris i&c a question of later time," maar, zegt Meijer, waar moet ik de menschen vinden, die de gelden bijeen brengen!" Toen achtten wij als N.AjEsJ.-officials ook voor ons het oogenblik ge/komen om iets te doen. Maar hoe, als éénling! Neen, alléén zullen we zeker niet staan, Want omzoomde de laatste jaren niet een t;G rijke schare de plaats der atheletische kamden in onze stad! Doen de groote zoowel alsi kleine, voetbal, korfbal en gymnastiekverenigingen niet daadwerkelijk mede aan de verbreiding der athletiekbeoefening onder hare leden? Be oefent men hier in Haarlem niet op alle mid delbare scholen de athletiek, onder leiding van eenige kundige leeraren? Telt Haarlem niet een vijftal aangesloten N.A.U.-vereenigingen? Em zouden al deze voor athletiek voelende .menschen niet een steentje voor het goede doel willen bijdra gen? Wij meenen van wel! Wat kan er door vereenigingen en particu lieren in dit verband al zoo voor onze athle ten worden gedaan? Nu komt het. Ten eerste zouden d»s Haarlemsche groote voetbalvereenigingen, alsmede het krachtige „Stormvogels" met hun, athleet Sint als mid delpunt, hetzij afzondierlijk of met een ge combineerd team een -wedstrijd kunnen spe len, waarvan de opbrengst ten goede zou moeten komen van het N.A.U.-fonds. In het laatste geval zou de Haarl. V.B. zeer zeker gaarne zijne bemiddefling willen verleenen! Ten tweede. Teneinde het sportminnend Haarlemsch publiek en dat uit de omgeving in staat te stellen een kleinigheid voor bet Nationale doel te offeren, zouden H.F C., Haarlem, R.C.H. en Stormvogels hare be middeling kunnen verleenen door b.v. bij de eerstvolgende 3 thuiswedstrijden de entree prijzen met 0.05 per plaatsbewijs te ver- hoogen. En wij twijfelen er geen oogenblik aan, of ieder bezoeker zal zender eenige te genkanting gaarne tot dezen Nationalen daad bereid zijn. Wie zal de eerste vereeniging zijn, die de andiere tot voorbeeld wil strek ken? Haar naajn zal met vergulden letteren worden gegrift in d'e geschiedenis van de Nederlandsche Athletiek. Van Haarlem uit begint de victorie voor Hjertberg en ziine discipelen. Ten derde. Zooafs bekend, verkoopt de N.A.U. speciaal daarvoor vervaardigde i prentbriefkaarten tegen een minimum-bedrag van 0.10 per stuk. Laten de sportvevecni- gingen op voetbal-, korfbal-, hockey- en gymnastiekgebied r;ich ten spoedigste in ver binding stellen met: den heer H. A. v. d. Meij, lid van het uitvoerend comité der Prop. Commissie N.A.U.„ Jacobijnestraat 7. Door middel van dezen heer kan men in 't bezit worden gesteld v,an een pakje briefkaarten, welke vervolgen;; onder de leden, vrienden en kennissen kuainen worden verkocht. Ook een krachtig beroep op de Hoofden der Middelbare scholen, de gymnastiekleraren, die uit ondervinding weten wat de Athletiek beteekent voor rle alzijdige lichaamsontwik keling der jeugd/, lijkt ons alleszins op zijn plaats. len vierde. De Haarlemsche dagbladen! Wat zouden zij al niet kunnen doen. Een ko lom openen vo/or giften uit de burgerij, waar onder zich vele gelukkigen bevinden, die zonder bezwaar een kleinigheid voor de stoere Hoilandsche athieten kunnen missen. Door zelf mei; een gift de lange rij van wel- doeners(sters) te openen. Komaan Haarlemsche burgers, veel is er den laatsten tijd van uwe liefdadigheidszin gevergd, vooral voor het buitenland, maar toont nu tL?»t gij ook een kleinigheid te mis sen hebt voor de Nationale sport bij uit nemendheid! Of, was het loopen, springen en werpen, wat ge bij uwe spelletjes als kleine jongen of aanvallig meisje in welken vorm ook toepaste, iets anders dan athletiekbe oefening! Ieder gelieve dit beroep te beschouwen als een officiëele uitnoodigir.g om steun. Het geschied't n.l. in opdracht van de Prop. Com missie der Ned. Athletiek Unie. Voor alle gewenschte nadere inlichtingen luidt h<;t adres; H. A. v. d. Meij, Jacobijne straat 7, Haarlem. HET 100 M. RECORD VAN BROOS. Geen erkenning. Na ar wij vernemen, is het thans zoo goed als tzeker, dat het befaamde 100 M.-record door Broos kortgeleden te Venlo met 10 3/5 sec. „gevestigd" niet erkend zal wo rden. .'Er zijn verschillende bezwaren, waardoor de record-commissie niet tot homologatie k'an overgaan. Wij teekenen hierbij aan, dat ons een yoodanige beslissing als de eenig juiste 'voorkomt. Broos is een uitmuntend athleet, doch tot het loopen van 100 M. op een matig veld tegen matige tegenstanders, in wereld-record-tijd, daarvoor zien wij hem vooralsnog niet aan. EEN BUITENGEWONE VERGADERING DER N. A. U. Men is voornemens een buitengewone nl- gemeene vergadering der Nederland scl ie Alhletiek-Unie 1e houden, in verband! met hel intrekken der Regeeringisisuhsidlie voor de dieelneming onzer athleten aan d'e Olympiade in 1924 te Parijs. Vrije baan Hamburger Telling: 1. A. Koe koek, Amsterdam 120 2. J. v» d. Veer, A'dam 104 3. W. Berrier 96, 4. L. Boerlagen, Haar lem 94 5. Haitsch, Baarn 90. Vrije baan dames: 1. Mevr. Frissia, Rot terdam 40 2. Mevr. van Ginkel, Amster dam 2 maal 36 3. Mevr. Riks, Bussum 36 4. Mevr. J. de Jong, Utrecht 36 5. Mevr. Groothand, Amsterdam 34 6. Mevr. Coert, Haarlem 32 7. Mevr. Weenink, Zand voort 32. Vaste baan 1. H. v. Duivenbode, Sche ve; iagen 42 2. J. Wirtjes, Amsterdam, 39 3. Van Rooijen, Rotterdam 38 4. A. J. Her- togh, Baarn 37 5. Troupen, Haarlem 35. WEDSTRIJD OM HET KAMPIOEN SCHAP VAN HAARLEM EN OMSTR. 23 October 1923. Gisteravond ving te Haarlem de vierde rende van bovengenoemden wedstrijd aan De gedetailleerde uitslag volgt hieronder H. T. Luif wint van D. A. van Abs. H. C. Teunisse wint van W. van Daalen. De partijen J. W. van Dartelen—H. A. van Abs P. J. van DartelenF. A. Berkemeier en J. B. SluiterJ. Lycklema werden totna- der te bepalen datum uitgesteld. DE HAARLEMSCHE GROEPENWED- STRIJDEN. Voor de vierde ronde van bovengenoem de wedstrijden werden gisteravond de vol gende partijen gespeeld lste Klasse. De partij S. M. MonsAebe de Jong werd afgebroken en wordt op 29 dezer voort gezet. 2e Klasse J. Wielenga wint van H. Greeuw. B. W. Kensen wint van A. Slinger. De partij Ph. F. AmelungH. H. Roe da werd afgebroken en wordt op 29 dezer voort gezet. 3 de Klasse J. Otter wint van P. van Engelen. W. J. Knoop remise met J. Pletting. H. Koelemeij wint van Th. A. Kok. W. J. Kok wint van J. H. Reedijk EEN NIEUWE MATCH v. d. VEER— SPALLA. ROTTERDAM, 23 October. Zoo men weet, heeft Piet v. d. Veer een nieuwe uit daging gericht tot den Europeeschen zwaar gewicht-kampioen Erminio Spalla. Naar wij vernemen, heeft de I.B.U. deze uitdaging thans officieel goedgekeurd. Een termijn van dertig dagen, vervallend op 18 November, is toegekend aan Erminio Spalla om deze uitdaging aan te nemen. K. N. G. V. De lieer Joh. Heynen, jaren bestuurslid en voorziter van het K. N. G. V., heeft mede gedeeld, om persoonlijke redenen dn Maart a.s. (eerstvolgende bondsvergadering) Ie zul len bedanken als voorzitter van dit 'verbond. Nationaal Kegelconcours te Haarlem. De stand van het Kegelconcours was Maandagavond te acht uur als volgt Korpswedstrijd 1. Klein Hamburg, Delft 274 2. Allen Present II, Amsterdam 272 3. Klein Hamburg, Rotterdam, 254 4. De Baanvegers, den Haag 251; 5. Voor ons Ge noegen, Amsterdam 244, Laagste stand 219. Treffersprijs Klein Hamburg, Delft 48 treffers. Hoogste korpswerpers 1. S. Menist, A'dam 69 2. M. Steens, den Haag 66 3. H.Rieu- werts, Ad'am 65 4. E. Vacano, Utrecht 63 5. A. J. Benavente, Amsterdam 61. Consolatie-prijs Heer W. ten Dam, Hil versum 10 treffers 43. Meesterschap van Haarlem 1. A. Vink, Delft 163 2. K. Warburger, Utrecht 158 3. P. C. v. d. Gaart Sr., Heemstede 155 4. H. Schaarman, Delft 153, Laagste stand 144. Jubileum-wedstrijd 1. C. Booij, Haarlem, 69 2. C. J. v. Laere, Utrecht 66 3. H. J. Klauwers, Santpoort 64, laagste stand 60. Stichtingswedstrijd 1. G. Lembeck,Haar lem 100 2. W. J. Serné, Haarlem 96 3. J. H. G. Weenink, A'dam 93, 14 tr. einc. 4. P. Kuipers, Haarlem 93 14 tr. einde. 5. P. Reitsma, Haarlem 92, 6. J. A. Bekink, A'dam 90, 15 tr. eindcijfer 9 7. G. H. vanLunen- berg, Haarlem 90 15 treffers einc. 8. Vrije baan juniores 1. C. v. d. Donker Amersfoort 42 2. J. Leegte, Beverwijk 40 3. P. C. v. d. Gaart Sr. Heemstede 2 maal 39 en 2 maal 38 4. H. Harmsen, Amsterdam 2 maal 39, 35 5. J. Hibbeln, A'dam 39 6. J. Pais, Amsterdam 39, Laagste stand 38. Vrije baan seniores 1. A. Fransen, Haar lem 41 2. W. v. d. Berg, Haarlem 37 3. H. d_e Vos, Haarlem 37 Laagste stand 35. groote stille uitgevoerd, waarna een harte lijk applaus volgde. Aan de dames en hee- ren uitvoerenden een woord san hulde vooi de keurige prestaties, waaruit het H iriem- schc publiek heelt kunnen leeren wat eigenlijk schoonspringer. is. De polo-wedstrijd H. V. G. B.Nepiumis Z. (kampioen v Nederland 2e klas) eindigde in gelijk spel 51, waarmede Nepiunus wei iets te veel kreeg. Het was- een aardige wedstrijd, waarbij sportiviteit de hoofdtoon voerde. Een estafette-nummer was verder het slot van dezen avond, waarop zeer veel fraaie op zwemgebied werd vertoond. Aan hei wakkere Besiuur van H. V. G. B. onze op- recute hulde voor het organiseeren van dit zwemfestijn, waarbij het neusje van den zalm op zwemgebied v.erd opgediend. Laat ons hopen, dat de stad Haarlem ook op zwemgebied in de toekomst een belangrijk* rol zal gaan spelen. Rest ons nog te ver. melden, dat wij onder de belangstellenden o.m. opmerkten den Burgemeester, den heer Maarschalk, den heer Tenckink, commissa ris van politie en den heer Warnier, gem, inspecteur van Lich. Opvoeding. Een talrijk publiek vulde Stoop's Bad, hetwelk met vlaggen, kleine en groote feestelijk was aangekleed. Het strijkje „Jan Boon", onder leiding van den heer Pereira, verhoogde als steeds de prettige stemming, Officieelc uitslagen: Juniores tot en met 14 jaar (40 meter)): lste prijs J. Brandenburg, 31 2/5 sec.; 2e prijs: H. Vettewinkel 32 sec.; 3e pr. A Hoppe 32 3/5 sec. Juniores tot en met 16 jaar (40 meter): lste prijs: H. v Essen, 26 sec.; 2c prijs: S. Koé, 26 1/5 sec. Estafette 4 X 40 meter wisselslag: le pr Zwemvereen. „Het IJ", 1 min. 53 15 sec., 2e prijs: Amslerdamsche Zwemclub, 1 min. 55 sec.; 3e prijs Zwemvereen. „Het ;J" (tweede ploeg), 2 min. 3 5 sec. 80 Meter snelzwemmen seniores: Eere- prijs Jean v. Silfhout (IJ), 53 15 sec; lste prijs Bakker (A. Z.j, 57 3 5 sec.; 2e prijs J. Reynders (IJ), 57 4 5 sec.: 3e prijs Dil (Ncp- tunus Zaandam) 58 2 5 sec. Extra-prijs eerst-aankomende Haarlem mer J. de Bruyn, 1 min. 42 5 sec. Polo-wedstrijd H. V. G. B.Neptunus Zaandam 11. ,3. V. G. B.". Wij vernemen, dal het bestuur van H. V. G. B. heeft besloten op de clubavonden, Donderdags in Stoop's Bad een trainer aan te stellen tot het beoefenen van snelzwem men. Onderhandelingen zijn aangeknoopt met den heer Paesie, Zaandam, op zwem gebied niet onbekend. Waarschijnlijk zal reeds spoedig met het oefenen onder ge noemde leiding een aanvang gemaakt w ar den. Wij twijfelen niet of gunstige resulta ten zullen niet uitblijven. HET NATIONALE ZWEMFEEST VAN H. V. G. B. IN STOOP'S BAD. De Haarlemsche Zwem- en Poloclub ,,H. V. G. B." heeft gisterenavond getoond goed slag te hebben van het organiseeren van zwemfeesten. Versch ligt nog in ons geheugen het keurige zwemfeest in Augus tus, of het Bestuur dezer vereeniging heeft den moed om wederom een feest te organi seeren, hetwelk alle voorgaande verre heeft overtroffen. Wat gisterenavond op zwem gebied in Stoop's Bad is gepresteerd, heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. Precies acht uur is de Jury, bestaande uit mej. A. ten Broeke en de heeren Dr. W. E. Merens, Dr. R. Remmelts, Joh. M. Schmidt en Th. Peltenburg, op haar post en starten de juniores tot en met 14 jaar. Het programma wordt regelmatig afgewerkt, waarvan wij de uitslagen hieronder vermel den. Speciaal de volgende nummers hadden groote belangsteling n.l.: Wisselslag-estafette 4 X 40 Meter, waar aan door niet minder dan acht vereenigin gen werd deelgenomen. Figuur-zwemmen door de leden van de Haarl. Dames-zwemclub. 80 Meter snelzwemmen seniores. Het nummer estafette 4 X 40 Meter werd door „Het IJ", Amsterdam, gewonnen in 1 min. 53 1/5 sec., met de zwemmers Jean v. Silfhout, J. Reynders, v. Essen en R. Wijss. Deze namen spreken voldoende voor zich zelf. Het nummer figuurzwemmen slaagde uit muntend. De licht-effecten kwamen volko men tot hun recht en het spontane applaus aan het slot was een waardige belooning voor de dames en den leider, den heer Schmidt. Het nummer 80 Meter snelzwemmen was natuurlijk voor den kampioen van Neder land, Jean v. Silfhout, tijd 531/5 sec. Voor dit nummer was ingeschreven door het keurcorps der Nederlandsche zwemmers, zoodat de toeschouwers konden genieten van een keurigen strijd. Het was een lust te zien hoe deze zwemmers het water door kliefden, meestal met den crawl-slag, welke vooral door v. Silfhout soepel en onberis pelijk werd gezwommen. De dames Bante, Braun en de heeren Mette, Hemsing, Lottgering, Nickel, Smit gaven een demonstratie schoonspringen. Ook dit nummer slaagde schitterend, waar voor de namen der deelneemsters en deel nemers trouwens reeds voldoende borg stonden. Keurige sprongen werden onder OPHELDERING. Naar de „Msb." verneemt, is de Minister van Onderwijs bij die opening der R. K. Uni versiteit te Nijmegen vertegenwoordigd ge weest door den chef der afdeeling Hooger Onderwijs aan het Departemet van O. K. en W., mr, A. J. L. van Beeck Calkoen. Het blad meldt zulks, naar aanleiding van het, ook door ons onder de rubdiek „Uit de Pers" overgenomen bericht uit de „Nieuwe Venlosche Crt.", dat minister De Visser bij de officieele opening der Kat i. Universiteit niet zou vertegenwoordigd ge weest zijn. Ook wij stellen er prijs op, een misver stand op te helderen, dat tot verkeerde ge volgtrekkingen zou kunnen leiden. DE GIRO-DIENST. De directeur met verlof. Naar de Tel. verneemt, is de directeur van dien Postcheque- en Girodienst, de heer A, W. Kymmel, met verlof gezonden. Het directeurschap wordt thans waargeno men door den onder-directeur, den heer W, Pott. De heer Kymmel moet aan een ernstige ze nuwoverspanning lijden. Uit het antwoord van minister Van Swaav op de vragen van !het Kamerlid, mej. Var. Dorp, heeft men kunnen vernemen, dat he, tijdstip van heropening van den girodiens!, niet te benaderen, valt. Van welingelichte zijde deelt men echter mede, dat de heropening nog zeer lang zal kunnen duren, afgaande op de langzame wij. ze, waarop men vordert met de afwerking dér afrekeningen. De opzet er van geschiedt op dezelfde wijze als voorheen op de post kantoren; dag voor dag wordt rekening voor rekening nagegaan. Om den eersten dag van de reorganisatie, den! fatalen 24sten Augustus, te controleeren, is het personeel vijf dagen in de weer ge weest. Als men aanneemt, dat er een 40 <1 i- gen gecontroleerd moeten worden, zo-u dit op een totalen; arbeidstijd van tweehonderd da gen komen. Met eenig optimisme zouden dus zes maan den aangenomen kunnen worden als termijn voor heropbouw van den girodienst. Ondergeteekend» wonende abonneert zich hiermede tot wederopzegging op de „Nieuwe Haarlemsche Courant" per week 0.25 Hij verlangt te betalen;1) per 3 maanden 3.25, per post 3.57s. x) Doorhalen wat niet verlangd wordt. JNaam) Duidelijk schrijven, s.v.p. Dit inteekenbiljet s.v.p, ingevuld en onderfeekend in de bus steken, Nassaulaan 49, Bureau Nieuwe Haarlemsche Courant. WAT WEER GAAT GEBEUREN. De heer keek eenige oogenblikken mei strakken blik naar de kraai, die tegenover hem was gezeten en hem met kralenoogjes toepinkt:. Boven de twee rees, in welving van flets- blauw, de klare lucht, leeg, strak en onge meen zuiver. Om hen was de schoone verlatenheid van het bevroren weiland, waar door de sloot j een voor trok, gekarteld de rulle, zwarte j randen, de aarbonken hard stijf,^ mat j glanzend het ijsvloertje, smal maar einde- loos. In de verte, aan gene zijde van ijlen goud nevel, dampte, zongebaad, de stad. Somtijds toog, op den Amsteldijk, een mensch voorbij. Met zoevend, zwak gerucht klapwiekte even de kraai en zette 'n stap dichter bij den heer neder, op 'n aardkluit. De heer liet het schaatsband los, richtte zich op, kreunde zachtjes. Haalde uit zijn jekkerzak een nog niet ontvouwen zakdoek en omvatte hiermede het kristalijn bedrupte einde van den robi;n- rooden neus. Lang lang en melancholiek als waldhorun De aap als motorrijder. Een meester stukje van dressuur. Plotseling bemoeide de heer zich weder om met zijne schaatsen. Knus keek de kraai toe, stil en onbeweeg lijk. De heer kruiste de handen. Haalde ze onder de andere einden door, trok pijnlijk het rood gelaat, en knoopte de banden aaneen. Hij zette beide beschaatste voeten voor zich op het ijs, keek er met zorgelijk gelaat naar. Hij stond op, de handen naast zich steu nend op den oever van de sloot, en vormde het volgend oogenblik een brug hier over heen, de voeten links, de handen recbls van de slootvore. Steunend begraaide hij een onnoozel boschje geel-bevroren grashalmen, scherp als messen. Hij trachtte zijn voeten onder 't vaartepunt van het stugge lijf te krijgen.^ Zeer snel gleden en gleden beurtelings-4e twee schaatsen achteruit. De heer omvatte blazend een ijl boompje, omhelsde het als een bemind lief, vleide zijn frischgeschoren hangwang tegen de sc'ncts, bijna huilend van ellende om eigen schutte rige en dwaze onmacht. De kraai lachte heel stil en heel onbeweeg lijk voor zich heen. De heer had ziin voeten verzameld en greep een fraaien stok met een knop aan ieder einde. Met behulp hiervan sukkel-schoof hij, de beenen stijf, het bovenlijf schokkend voor- en achteruitwerpend, hikkend van inspan ning, naar 't einde van den sloot, die het dichtst bij den Amstel was. Hier gekomen zette de heer zich met on gelooflijke snelheid neer op het ijs, zonder dit voornemens te zijn. Over den weg schreden juist drie jentige trantige meisjes, bloeiend, jong, aanbidde lijk, en met schaatsen aan den arm. De heer hield zich, alsof hij daar zoo maar wat zat en naar 'n verloren kwartje zocht. Hij wachtte tot de meisjes voorbij waren en krabbelde, de robijnen neus opnieuw klaar bepareld, overeind. Hij gleed uit en, terwijl hij zijn linkerbeen om zijn hals poogde te wikkelen, mepte de knop van den stok, die veerend terugsprong, hem een bult op 't voorhoofd. IJzig kalm ontbond de heer de scha risen. Sloeg de aardklonten van zijn jekker. Trek zijn muts over den buil. De kraai wiekte heen, voldaan. De heer beklom de veilige aarde, bereikte den weg, stapte op een wagen van lijn vier. Gaf den conducteur een sigaar en sprak winderig: Het ijs is nog niet best verderop. IN DEN TREIN Reiziger (nijdig): Conducteur, waar is urn bagage? Conduteur; Die heeft meer hersens dan u meneer, u zit verkeerd. AFGEPOEIERD. Barbier; Uw haar wordt dun meneer, zal ik u iets geven, dat. Klant: Och nee. Ik doe er al iederen morgen iels qp. Badhier: Wat voor iets, als ik vragen mag? Klant: M'n hoed, man. BEZUINIGING. Meester: Jantje, waarom heb ie appel met één P geschreven? Jantje: Om de bezuiniging, meeste*-1 RADIO-POCHERIJ. Gehoord in den trein; 't ging over de draa i- loO'Ze en ze waren erg aan 't opsnijden over- hun toestellen. Mijnheer, met mijn aparaat kon ik gis-, leren, toen ikSchaveningen ontving, de ko nijnen ftcor de duinen hooien loopen. Oh, mijnheer, beweert de tweede nadio- entihousiasl, dat is nog niets vergeleken bij mijn toeslcl. Daarmee kan ik, als het op Keulen ingesteld is, de Eau de Cologne riiilken. Maar mijn zeen, mijnheer, vertelt num mer drie, die heb zoo'n sterk apparaat, als ik je nou vertel, dat as die mét Teneriffe in ver binding 'is, dan ken die de Kanarische eilan den hoorcn zingen! NAPOLEON OP Z'N PLAATS GEZET. Napoleon I. destijds nog Generaal Bona parte, had Milaan ingenomen. Op een partij, goedschiks of kwaadschiks te zijner eer ge geven, wendde hij zich met zijn bekende plompheid tot een Müanceschc dame met de vraag: „Is liet waar, 'lal al uwe fan Kleinoten schavuiten zijn?" „Non tutti Signor" (niet allen, mijnheer) tna (maar) buona parte (een gced deel ant woordde de snedige dame. Napoleon, die deze r NpcUng zeer g-n-ï begrepen had, glimlachte: hij gevoelde, dat hij ditmaal aan het kortste eind had getrok ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 13