Koningstraat 48-54 k a- pr- Ziet onze Etalages A Koningstraat 48-54 k BINNENLAND. m u o n n n n a m o n n n n o n o Lak in zwart bruin, zeer sterk en waterdicht vanaf f14.75 Gummy „doublé face", ge ruit en effen vanaf f9.- BEZfJEftTONZE AFD?1 orrrN iassfKiI Gabardine, „geheel prima voering vanaf f 27.50 wol" Lak, zwart en br., zeer sterk en waterdicht vanaf f 14.75 Gummy, met effen en ge ruite rugzijde vanaf f 7.50 Gabardine „geheel wol" half gevoerd vanaf f17.50 SPECIALE AANBIEDING TWEEDE KAMER. b BI Speciale Aanbiedinp c Haarvlechten echt Haar vanaf 1.98. Haarkrullen echt Haar 49 en 149. Haarkapjes vanaf 19, 26, 34, enz. Haarvulling Crèpé 14 en 18. Haargolfc'jzers 5, 11 en 17 cent. Haarnetten, Mutsmodel 7—10 cent. Haarborstels 19, 26, 39, enz. HET PARFUMERIEHUIS, Kruisstraat 43. g n land" 'acTiririj'nfel "juist en" daarin dient vér- andering te worden gebracht, waardoor ver- mindering van kosten is te wachten. Het om- 1 wisselingsstélsel dient te vervallen, want daarmede komen zij nooit tot een goede personeelsorganisatie in Nederland. ilHMEKUHRSeH H1EBWS, Speciale Aanbieding. in zwart en bruin voor school- gaande Jongens en Meisjes. Speciale Aanbieding. t Yerjjaidenng van Dinsdag 23 October, 1 uur n.m. DE VLOOTWET. Voortgegaan wordt met het wetsontwerp tot vaststelling van de sterkte en samenstel ling der zeemacht en aanleg van steunpun ten en versterkingen in Ned.-Indië (Vlootwet 1924.) De heer NOLENS, R.-K., zegt dat belang rijke financieele, economische, technische, strategische en nautische beschouwingen over dit ontwerp zijn gehouden. Spr. is tr eer.igszins mee verlegen dat hij slechts en kele opmerkingen van eenvoudigen acr-d heeft te maken. In bedekten, zij het niet-onvriendelijken vorm, is de meening uitgesproken dat spr.'s houding verleden jaar April bedoelde deze wet op de lange baan te schuiven. Spr.'s ar gumenten zijn daarbij niet vermeld: de Mi nister van Buitenlandsche Zaken ging naar Genua en de Kamer wilde op reces. Deze 'Minister kon dus geen inlichtingen verstrek ken en spr. vreesde dat het niet gelukken zou in één dag gereed te komen met de dis cussie. De Vlootwet zou naar spr's. oordeel onmiddellijk na het reces kunnen worden behandeld. Spr. s bedoeling was dus duide lijk en voor de andere veronderstelling is dus geen reden. Bij de verkiezingen is niet over de Vloot wet gesproken. Spr. vraagt of dat noodig "was? De atmosfeer van overdrijving ten opzichte van dit ontwerp bestond toen nog niet. De keeren dat spr. bij de verkiezingen sprak, heeft hij over defensie gesproken op de wijze waarop hij dat altijd heeft gedaan. Dat bij spr. weinig geestdrift bestaat voor het Vlootplan, spr. zal het niet ontkennen. Dergelijke behandeling heeft niet plaats. jNolens volens, maar Nolens nolens. (Ge lach), In dat opzicht staat hij in dezelfde po sitie als de geheele Kamer. Graag besteedde hij de gelden anders, maar hij acht dat de defensie-uitgaven blijven behooren tot de noodzakelijke uitgaven. De Regeering ver dient daarom waardeering die haar niet ont houden wordt, zelfs niet door de tegenstan ders, dat zij deze zaak inziet, niettegen staande zij zich bewust is van den tegen stand die haar wacht. De atmosfeer waarin de behandeling plaats heeft en de aard van het onderwerp, maakt de positie niet aangenaam. Na een oorlog is het niet anders dan natuurlijk dan dat de oorlog nog meer verafschuwd wordt [en dat die afschuw zich uitstrekt tot alles •wat met dien oorlog verband houdt. Maar uit afschuw voor den oorlog mag net land niet weerloos worden gemaakt en. niet buiten staat gesteld worden om zijn in ternationale plichten na te leven. Men hoe de zich dus voor verwarring van begrippen. Nu er bezuinigd moet worden is het ver klaarbaar dat een schijn van tegenstrijdig heid wordt gewekt. Men is geneigd om het noodzakelijke van alle uitgaven uit het oog te verliezen. De atmosfeer waarin deze be handeling plaats heeft, is niet gunstig. Het geheele land verkeert in een atmosfeer van overdrijving. Het petitionnement wordt aan geboden onder de leuze dat 300 millioen gld. iwordt gevraagd voor vlootuitbreiding. Dit Is natuurlijk niet juist: de werkelijkheid is klat over twaalf jaar verdeeld zal worden een bedrag ter organisatie van de vloot, waardoor ieder jaar een bedrag wordt be schikbaar gesteld dat niet veel hoogor is dan thans wordt uitgegeven. De indruk wordt gewekt dat wij een groote vloot gaan bouwen, terwijl hel fcf om gaat om het achterstallige in te halen en het geheel te organiseeren. Bij verwerping van dit ontwerp wordt de schijn gewekt in het buitenland dat Neder land niets voor zijn vloot en zijn verplichtin gen over heeft. De tegenstand is grootendeels gebaseerd op een bewusten of onbewusten afkeer van iedere defensie. De vraag is of het voor ons noodzakelijk is de vloot te hebben en in stand te houden? Dat is de primordiale kwestie, Altijd is tegen de defensie-uitgaven ge sputterd, maar toen het gevaar dreigde, werd in den jongsten milicien een redden de engel gezien. Nu hoort men weer het oude: wat kan een legertje, wat kan een vlootje tegen de overmachtige staten doen? Men kan aan de waarde twijfelen, maar spr, meent dat het in de eerste plaats aan leger en vloot is te danken, dat wij buiten den oorlog blijven. De preventieve werking van het leger gelijk die is of gelijk die vermoed kan worden hetgeen hetzelfde is heeft haar beteekenis. (Gelach). Volgens den heer Marchant zijn er v.ele groepen van tegen standers tegen deze wet: nihilisten, anti militaristen enz., zij die niet gelooven in de doelmatigheid van het plan. Dezen laatslen zijn natuurlijk niet te helpen, omdat zij hun eigen plannen moeten maken. Ten slotte de bezuinigers. Met deze valt ook moeilijk te praten en de geloovigen in den vooruit gang der beschaving. Deze laatste groep heeft wellicht den meesten aanhang en voor deze is het gemakkelijkst propaganda te ma ken. Het geloof berust op een verkeerd be grip van de verhouding van macht en recht, en deze menschen willen nationaal toepas sen wat slechts internationaal is toe te passen. Zij zullen het probeeren zonder machtspositie, maar verkeeren zij niet in dwaling over de vordering van het interna tionale recht en gelooven zij, dat van alle machtsmiddelen kan worden afgezien tijdens uitoefening van dat recht? Zij, die zoover geloopen in 'het recht, zijn dikwijls de eersten die naar machtsmiddelen grijpen om het recht te handhaven. Hoe optimistisch men mag zijn ten opzichte van de ontwikkeling van den Volkenbond, het staat wel vast, dat deze Bond onvol doende machtsmiddelen bezit. Dit zegt niets van den Volkenbond, want'deze is nog niet de internationale organisatie die men wcnschte dat hij was. Daardoor zijn er weer personen, die zich van dien bond afwenden, naast anderen, die een te hooge illusie er van houden. Inmiddels zullen de Staten zelf voorshands hun machtsmiddelen moeten houden, niet om tegen het recht te ageeren, maar wel om die in dienst het recht van te stellen, nationaal en internationaal. De heer Van Ravesteyn veronderstelde, dat de Katholieken tegen den oorlog zijn. Dat is juist, maar niets bijzonders. Wie is niet tegen den oorlog? Maar daaruit af te leiden, dat men tegen ieder zelfverdediging moet zijn, dat gaat niet aan. Die fout wordt door velen gemaakt. Misschien deed de heer Van Ravesteyn beter zijn theorie te verkon digen tot zijn partijgenooten in andere landen. Spr. wijst op de vredesactie van den Paus, die echter geen eenzijdige ontwapening oplegt aan de landen. Wij zijn nog heel ver af van hetgeen wij allen willen, maar voor- loopig blijven de sancties van het recht on misbaar. Zij, die nationaal ontwapening wil len, zijn eigenlijk degenen die het er maar o^^vagen^^Ble^enhe^i^^wjillra^a^ vaarden? "Daf" nu kan "spr," niet goedKeuren; het geloof in den Volkenbond moet niet ge paard gaan met een poging om reeds natio naal te ontwapenen. Vele vragen kunnen bij deze Vlootwet rijzen. Waarom dit plan? Omdat de deskun digen dit voor het beste houden. Waarom voor zes jaar? De Kamer houdt toch reke ning met de verandering van omstandig heden. Is de uitvoering urgent? Spr. weet dat een reorganisatie van de vloot noodig is. Er zijn nog vele bezwaren gemaakt; spr. hoopt, dat de regcering ze kan weerleggen of wegnemen. Als de Kamer dit voorstel beziet is het in het werkelijke licht en in de werkelijke pro porties en zij geen nationale oplossing wil geven aan wat internationaal moet geschie den, dan zal zij dit ontwerp aanvaarden. Spr. meent het niet te mogen afwijzen en zal dus uit volle overtuiging er vóór stemmen. De heer DE BOER (Plattel, partij) acht dit voorstel één stuk inconsequentie. Overi gens spreekt hij geheel in den geest van zijn partijgenoot Braat. De heer KUIPER (R. K.), staat hier niet op het standpunt: geen man en geen cent, maar hij staat ook niet op het standpunt, dat vóór alles de militaire uitgaven verzorgd moeten worden. Hij wenscht telken jare, ge zien de economische en financieele omstan digheden, te bepalen wat voor defensie kan worden uitgegeven. Het zal hem moeilijk zijn zijn stem aan dat ontwerp te geven als het ongewijzigd blijft op het punt der vast- legging der jaren. volg van onze onverdedigbaarheid en als een gevolg van de bezuinigingspolitiek. De Regpcring zal ten slotte op de defensie politiek stranden, want die politiek is anti nationaal. Of er nu al 3 of 5 Katholieken tegen deze wet zijn, maakt niets uit. Er is malaise in die partij en de kunstmatige eenheid in het Parlement in stand gehou den, zal zich in de partij zelf wreken. Waarom brengt de Regeering alles in ge vaar met dit plan? Zelfs de coalitie wordt in de waagschaal gesteld. Hebben wij hier te doen met een wanhoopsdaad van iemand, die het leven moe is? Of is het een kracht toer om zijn macht te doen géiden? Spr. begrijpt niet waaraan hij dit drijven met de Vlootwet moet toeschrijven. Hij last in het duister. Ten slotte bestrijdt spr. sommige gedeel ten uit de rede van den heer Marchant. Het gaat niet om de vraag Ruys of Troelstra, want de Regeering zal struikelen over de bezuinigingsconflicten. Spr.'s actie tegen de Vlootwet is niet een daad van partij politiek en dus wijst hij af het verwijt dat hij hier partijpolitiek voert. Spr. vreest dat er onder de Katholieken wel mannen zullen zijn, die hun steun aan de Regeering geven, al zouden zij liever tegen deze wet stem men. Indien deze wet op die wijze wordt aangenomen, zal de agitatie in het land niet uit zijn en zal spr. het volk de oogen ope nen voor de wijze waarop met zijn belan gen in het Parlement wordt gespeeld. De aanneming van de Vlootwet zal het sein zijn voor een actie zóó krachtig als nog zel den is gezien. Mevrouw BRONSVELD—VITRINGA (R.K.) neemt van deskundigen aan dat Indië ver dedigd moet worden. De nieuwe defensie-plannen moesten ech ter gepaard gaan met een streven naar ontwapening en alleen in die gedachte zou zij haar stem aan dit ontwerp kunnen geven. Algehecle ontwapening ligt in den geest van alle Katholieke vrouwen. Als zij aanneemt, dat het noodzaakelijk is Indië te verdedigen, dan begrijpt zij dat nieuwe lasten noodig zijn Zal de Regee ring zich beperken tot het uiterst noodzake lijke? Spr. kan niet beoordeelen of de Re geering dit doet. Met dit ontwerp had ech ter gepaard moeten gaan een herziening van onze defensie, waardoor alles tot het uiter ste werd beperkt, In dit opzicht is de Re geering te kort geschoten. Zij acht zich niet verantwoord haar stem tc geven aan dit ontwerp, omdat zij niet de overtuiging heeft, dat hier een voorstel wordt gedaan dat beoogt den oorlog te voor komen. Het valt haar zwaar af te wijken van haar partij, maar zij meent te handelen naar haar innige overtuiging als zij tegen dit ontwerp stemt. De heer SCHOKKING (C. II.) bestrijdt de bewering van den heer Van Ravesteyn, dat spr.'s partij voor den oorlog is. Hij ontkent dit ten stelligste: ieder weet, dat Nederland geen oorlog wil en dus ook niet zijn partij. Vervolgens zet hij uiteen dat verdediging een dringende eisch is. Wij zijn verplicht onze neutraliteit te handhaven en onze internationale verplichtingen na te komen. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag 1 uur. Op pagina 1, vierde blad van dit hummer gelieve de lezer een inteekenbiljet aan te treffen. Wij verzoeken, dat men dit, indien men nog niet geabonneerd is, ingevuld in onze bus steke (Nassaulaan 49) of aan onze agenten ter hand stelt, of in open enveloppe met 2 cents-postzegel post. DE ADMINISTRATIE. De heer TROELSTRA (S. D. A. P.) meent, dat niet alleen het gevoel maar ook het verstand zich doet gelden bij de beoordee ling van deze wet. Het risico, dat de heer Nolens op zich neemt, kost zeer veel geld. Spr. wil niet meer meedoen aan militaire uitgaven, zelfs niet voor de verdediging der neutraliteit. Spr. heeft daarvan afgezien se dert hij weet, dat ons leger het hoogstens twee dagen tegen Duitschland zou hebben kunnen uithouden. De heeren moeten niet denken, dat zij door aanneming van dit ontwerp er zullen afzijn; telkens zullen nieuwe agitaties ont staan tegen verdere uitvoering der Vloot wet. Over den Volkenbond zal spr. niet veel spreken, omdat dit spoedig wel zal kunnen geschieden. Spr. bespreekt nu de buitenlandsche poli tiek. De heer TROÉLSTRA, voortgaande, be toogt dat de Katholieken de paragraaf over de defensie op hun program verschoven naar de rubriek Buitenlandsche Zaken. Dat is een typeerend feit. Wanneer men vast houdt aan de stelling dat ontwapening in ternationaal pioel geschieden, dan kan men dus wachten tot de meest reactionnaire staat er voor te vinden is. Nederland toont een sterke zucht naar ontwapening als ethisch streven, als ge- Dc heer FRUYTIER, R.-K., sluit zich in veel bij den heer van Schaik aan. Hij is nu ook niet gerust of deze wet ons niet te veel bindt. Omtrent de financieele gevolgen is hij niet gerust en de Regeering heeft z.i. niet voldoende inlichtingen gegeven. Hij vraagt daarom eenige nadere gegevens. Waarom heeft de minister niet cijfers ge geven over onderhoud en exploitatie? Alleen wanneer die bedragen bij de totale kosten werden geteld, kunnen wij nagaan wat deze zijn, Spr. kan een vlootplan, zooals hier is voorgesteld acepteeren, maar een volledig financieel plan had men moeten geven. Zoo veel mogelijk moet de Kamer geregeld kun nen nagaan hoet het met de uitvoering der wet staat. Spr. is het met den heer Bomans eens, dat de vloot hier te lande zoo klein mogelijk zij. De verdeeling der kosten tusschen Neder land en Indië acht hij niet billijk. Het gaat niet aan, dal Indië een deel van de verde diging van Indië zal dragen. De heer DECKERS (R. K.) acht herstel van de vloot gewenscht. Echter meent hij, dat het financieel perspectief wel verbeterd kan worden, waardoor de waarde van de vloot zal stijgen. Met name wijst spr. op de personeelsorganisatie: de verhouding tus- schen de getallen voor Indië en voor Neder- R, K. LIEFDEWERK VOOR WOONWAGENS- EN SCHEPENBEWONERS. Te Utrecht heeft dezer dagen plaafs ge had de federatievergadering van het R. K. Liefdewerk voor woonwagens- en schepen bewoners. Vertegenwoordigd waren de diocesen Utrecht, Den Bosch, Breda en Haarlem, Medegedeeld werd, dat in het af geloopen jaar de Bisschoppelijke en Koninklijke goedkeuring verkregen is op de statuten der federatie en dat in de bovengenoemde bisdommen een diocesane bond is opgericht. Het bestuur onderging eenige verande ring, doordat mej. de Meester en mej. Düt- ting door drukke werkzaamheden genood zaakt waren te bedanken. Gekozen werden mej. Tilman en mej. v. d. Bilt; de laatste als secretaresse. Wat de financiën betreft, werd medege deeld, dat de kas een batig saldo heeft van ,f 51.50. De nog schuldige contributie wordt kwijtgescholden en alle diocesane bonden moeten voor 1 Januari 1924 20 aan de penningmeesteresse van de federatie afdra gen voor 't jaar 19231924. Besloten werd, dat de geestelijke adviseur der federatie, in overleg met de geestelijke adviseurs der diocesen, een kerkboekje zal samenstellen, bijzonder geëigend voor de woonwagenbevolking. Een kleine katechis- musuitleg, gevolgd door eenvoudige gebe den. zal de inhoud zijn. Om eenheid te krijgen in het katechis- musonderricht, werden eenige boekjes voor zelfstudie aanbevolen. In den loop van het jaar zal een uittrek sel verschijnen van de Woonwagenwet, be nevens een beknopte uitleg. Ook zal er een familieboekje gedrukt worden, waarin moet worden aangeteekend huwelijk der ouders, Geboorte, Doopsel, eerste H. Communie en Vormsel van ouders en kinderen. Deze boekjes zullen de thans in gebruik zijnde kaarten vervangen. Besloten werd, dat iedere afdeeling c/:i de twee maanden aan de secretaresse vat den diocesanen bond een lijst zal inzenden met naam, geboorte, huwelijk, doopsel, eerste H. Communie en Vormsel van de ge zinnen, die in dien tijd in die "laats gestaan hebben. Het voornaamste zal dan door de secretaresse voor het centraal kaartregister opgestuurd worden. Besloten werd verder het werk te vev melden in den Pius-almanak. Betreffende het onderwijs, werd besloten in plaatsen, waar de wagens zeer kort staan of te ver van de school, om deze te bezoeken, den inspecteur van het onderwijs verlof te vragen, deze kinderen met gods dienst-onderricht en elementair onderwijs tc mogen bezighouden, desnoods door iemand zonder akte, om zoo het straatloopen dezei kinderen tegen te gaan. Voor de oudere jongens werd nog gewe, zen op vakopleiding door een baas, en voor de oudere meisjes op het beroep van dienst meisje en werkster. Daarna werd de vergadering gesloten. SPOORWEGRAAR Bij bschikking van den Minister van Wa terstaat is de nieuwe - oorwegraad voor den tijd van drie jaar benoemd. Voorzitter is de heer A. H. W. v. d. Vegt, hoofdinspecteur-generaal der Spoor- en Tramwegen. Van de katholieke organisaties hebben zitting: J. Hellemons, voorzitter van den Ned. R. K, Bond van Spoor- en Tramweg personeel St, RafrUtrecht; A. F. Koenders, algemeen voorzitter der Ned, R. K. Vereeniging van Handelsreizigers St. Christoffel te Utrecht, BEZUINIGINGSVOORSTELLEN DER REKENKAMER. De Rekenkamer heeft tot de Tweede Ka mer een brief gericht, ten geleide van af schriften van een briefwisseling der Reken kamer met de Regeering, waarvan kennis neming van nut zou kunnen zijn bij de be handeling der Staatsbegrooting voor 1924. Deze briefwisseling betreft: le korting cp salaris voor gevangenispersoneel, enz. we gens geneeskundige behandeling van Rijks wege; 2e het nijverheidsonderwijs; 3e op heffing van het boekenfonds, enz. aan de Militaire Academie; 4e subsidie voor ijsop- ruiming in het Noordzeekanaal. Op voorstel van den voorzitter zijn deze stukken gesteld in handen der commissiën voor de betreffende begrootingshoofdstuk- ken. TtIT1IkM /Ëk W M3 Jjj mjj JhL JWJLim.1^1 Regenjassen. *MAN Regenmantels BEEKMAN ■BS^gcsazBragsT 83555ÜE3I 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 14