1 8PAARNEBANK MOGEN WIJ VRAAG» EN AANBOD Ondervinding Onze Gratis-verzekering. Oplaag 24.000 exemplaren. HONDERD GULDEN ZESTIG GULDEN [mm li VIJF EN DERTIG GULDEN Hongaarsche kinderen ter audiëntie bij Z.D.H Monseigneur A. CaS- üer, Bisschop v. Haarlem wm*m Woningbouwvereniging „Vesta" in liquidatie. Verlies van f 3600. Waar zijn de gelden gebleven? 'J ES Woensdag 24 October 1932 Dit nummer bestaat uit 16 bladzijden. Eerste blad. ^tfl 46ste Jaargang No. 14570 IngszonsSên KsdeMiitgen GROOT HAARLEM. SPAARBANKRENTE 4 pCt. lRg®z®Btd@s? ^ededcsllngen. STADSNIEUWS. wm&m m Heden keerden wij uit, aan den Heer H. MOLENAAR, Vermaningpad 20 Krommenie, de somma van Wegens het verlies van zijn duim en wegens het verlies van zijn wijsvinger. De superieure grondstoffen van FRA^KëM'S MEL!KBI?OOD garandeeren U de hoogste voedingswaarde Aan den Heer J. HOLTHAUS, Relweg 226 Wijk aan Zee de somma van wegens een aan hem overkomen ongeval aan zijn arm. DE DIRECTIE NIEUWE HAARL. COURANT. r a 75 cents per regel. Op aanvrage zal aan onze nieuwe abonnés gratis de voor waarden der Ongelukkenverzekering verstrekt worden. Ook uw zaak! Directie; Mr. Th. WESTE63WOUDT. Onze dagelijksche financieele mededeeiingen met verslag van het vsrfoap der Amsterdamsche beurs worden op aanvrage gratis toegezonden. Vraagt onze deposito-tarieven. onzen geachten lezers en lezeressen beleefd verzoeken bij het schrijven op de in onze Nieuwe Haarl. Courant voor komende advertentiën va in hun brieven de a 75 cents per regel. NIEUWE HAARLEMSCHi COURANT te vermelden? De Administratie. AGENDA 25 Q0TOBER Winterjas is gereed ONBERISPELIJK PASSEND VOOR UW.FIGUUR. Haarlemsche Orkest Vereeniging. PRIJZEN 'GULDEM5 CONTANTEN 6ULDEN5 De verloren 3600 worden rente- gevend aandeel der leden van „Vesta" in een nieuw op te richten woningbouwvereeniging, indien de oprichting daarvan slaagt. PLEIN 35 Tel. 1265. is de beste leermeesteres De Zondebok 1&- J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Rer week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT l 06 Advertentiën 35 cents per regen Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- cn aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. met lichtbeelden „Proza en Poezië" 8 uur „St. Christoffel" 8 uur. Groote Kerk Van 2—3 uur orgelbespe ling door den heer George Robert. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Van 12 uur aanvragen óm verster kende middelen voor arme zieken der S. E. V. St. Vincentiusgebouw Nieuwe Groen markt Bestuur R. K. Reclasseerings- vereeniging half 9. Gem. Concertgebouw Leden-Concert H. O. V. 8 uur. Luxór-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoopvoorstelling. Museum v. Kunstnijverheid Tentoon- woners Priesters en leeken. groot en klein zich bevindt, te lenigen. Met de grootste liefde en de meest min zame welwillendheid heeft Monseigneur de kleinen ontvangen, en nadat allen voor den Bisschop geknield, den ring hadden gekust, sprak eerst Mejuffr Schirilla eenige woer den van eerbied en dank Toen kwam de beurt aan de kleinen, en terwijl zij aan Mon seigneur een prachtig bloemstuk aanboden in de Hongaarsche kleuren wir de kleur der onschuld, rood de kleur der liefde, en groen het zinnebeeld der hoop werd door een hunner, in de Hollandsche taal Monseig neur aldus toegesproken: „Monseigneur' Mij valt de groote eer te Wij zijn niet gewoon voor eigen parochie te preeken; wij meenen dat een nieuwsblad, al dient het dan ook ideëele belangen, zich zelf moet aanbevelen. Vandaag maken wij een uitzondering en vragen eenige oogen- blikken aandacht voor de Nieuwe Haarlem- iche Courant.Ons blad komt vandaag in zeer groote oplage van de pers en zal in han den komen van duizenden, voor wie het geen dagelijksche lectuur is. Laten zij er onbe- "ooroordeeld kennis van nemen en dan wij zijn er zeker van is geen verdere aan- Oeveling onzerzijds noodig. De oorlogsjaren zijn voor de dagbladpers zeer moeilijk geweest. Ook daarna kostte 't heel wat inspanning zich het materiaal te verschaffen, dat voor een moderne en zich uitbreidende couranten-exploitatie noodig is. Die moeilijkheden is onze onderneming nu alle te boven. Reeds een jaar lang wordt de Nieuwe Haarlemsche Courant op de meest moderne, best geconstrueerde pers gedrukt, een pers, die het verschijnen in al- 'erlei vorm en kleur mogelijk maakt. Maar ook onze redactiestaf, onze nieuws bronnen, het aantal onzer medewerkers is met het groeien der behoeften van het lees graag publiek uitgebreid. Wij meenen met -echt te mogen zeggen, dat wij onzen Room- ■chen lezers meer dan eenig ander Katholiek gewestelijk blad in Nederland geven en vij hebben nog veel op ons program. Over belangstelling onzer lezeressen en le zers hebben wij niet te klagen; wij mogen dagelijks ondervinden hoe 't publiek, dat te genwoordig in zake couranten-lectuur een scherp onderscheidingsvermogen heeft, den groei onzer onderpeming weet te waardee- ren. Laten die katholieken van ons gewest, die de N. H. Ct. nog niet tot hun dagelijks :he lectuur hebben genomen, zich daarbij voe gen. 't Is hun zaak zoo goed als de onze een krachtig katholiek dagblad voor ons gewest te scheppen! Neen, nu eens niet over annexatie, wat zulk opschrift zou doen vermoeden. Want bij de volhardende zwijgzaamheid van ons gouvernement zijn wij allerminst in staat, daarover onthullingen te doen en van alle rijden is nu wel zoo langzamerhand voor en tegen door de verschillende belanghebbende aartijen voldoende belicht. Maar ook zonder dat eenige tienduizen den het zielental onzer stede vermeerderd hebben, zijn daar wel aanleidingen, die, zij i tiet in alle bescheidenheid, wel eens van J een „Groot Haarlem'' mogen doen spreken. En op een der der eerste plaatsen denken we daarbij' aan de groote vlucht, die lang- j zaam aan, ook in de laatste jarën nog, onze handel en industrie genomen hebben. Maar nog is het dan niet ons drukke havenbe drijf, waar het groote publiek het meeste »an bemerkt, of onze belangrijke groothan del, en evenmin overziet het de vele groote ondernemingen op velerlei industrieel ge bied, die zich, al is deze na-oorlogsche. ook voor Haarlem geen gouden tijd, hier geves- igd hebben en steeds verder uitgebreid. Wat het meest spreekt op commerciëee gebied tot het publiek, dat geen cijfers of statistieken voor zich heeft, en economische beschouwingen over het algemeen hartgron dig veracht, is dat, wat meer en meer het provinciaal aspect aan zoovele en zoo grocte stadsgedeelten ontnemen gaat en reeds ont nomen heeft; de ontwikkeling van het Haar- 'emsche winkelbedrijf, dat Haarlem niet als onze provinciale stadjes één of enkele gezellige winkelstraten heeft, maar dat heel centraal Haarlem een bloeiende winkelstad geworden is. Vanaf het station tot aap den Hout, zoo links als rechts, Kruis- of Jans- weg, Groot of Kleine Houtstraat en al wat daar tusschen ligt, nog verder Zijlstraat, Ko ningstraat, enz., daar brandt de vuurkern van de Haarlemsche winkelnering. En in den komenden wintertijd vooral, nu perspectieven van Sinterklaas- en Kerst leesten zich openen gaan, nu de officiee- e tijd weer met de natuurlijke broederlijk land in hand om vijf uren al en nog vroeger straks den avond onze straten en huizen binnen haalt, is het een genot, door onze winkelwijken te gaan met hun uitbundig licht over 'feestelijke uitstalling, die drukte en gezelligheid uit de buitenwijken, uit om liggende gemeenten tot zich trekken. Zou Haarlem 's winters wel zoo prettige woonstad zijn, zonder die feestelijke winkel straten, zou Haarlem 's Zaterdags en Zondags die Kalverstraatdrukte kennen, wanneer niet onze winkelstand de eischen van onzen tijd zóó bleek te kennen en zoo te kunnen opvolger.: als thans het geval is? Zijn wezen van grootstad (nog eens; het zij voorloopig nog in alle bescheidenheid ge zegd) dankt Haarlem aan veel vereenigde factoren, maar zijn aspect van grootstad, dat brengt ons onze winkelstand. Nu is het een typisch conservatief ver schijnsel, dat in zoo vele families nog de traditie uit grootmoeders tijd onveranderd gebleven is van het twee- of meermaal nog 's jaarsche reisje naar Amsterdam om daar te gaan inkoopen (vooral op het gebied van damesmode natuurlijk!) Zooals onze winkelnering zich echter ont wikkeld heeft, ook het groot-winkelbedrijf, is het echter wel haast wat achterlijk, te meenen, dat men daar wat koopen zou kunnen, wat hier niet te krijgen is, of dat men daar goedkooper terecht kan. Misschien trekken nog even de groote warenhuizen, die we hier nog niet zoo hebben, maar (zonder dat we iets onvriendelijks zeggen willen zoo min aan het adres dier exploitanten als aan dat van onze marktkooplui) daar vergaat het je toch als op een markt; je zult inderhaast wat koopen, dat ie goed leek en voordeeiig, maar thuis' gekomen en bij vergelijking, zie je toch wel, óf dat de kwaliteit niet zoo deugdelijk is, óf dat de koop niets voor- deeliger was, dan bij den gewonen leveran cier. Maar is dat koopen buiten zijn eigen woonplaats (vooral nu er geen persoonlijk, oogenblikkelijk voordeel mee bereikt wordt niet blijk van even weinig gemeenschapszin als welbegrepen eigenbelang? Door buiten Haarlem te gaan koopen, hel pen we den handel in die andere plaatsen uitbreiden en dien in onze eigen woonstad knotten.... en brengen we geld in een vreemde belastingkas, terwijl we de opbrengst der Haarlemsche belastingen tot ons eigen nadeel beperken. Zou het niet goed zijn, wanneer we Haar lem tot ons eigen gemak en genoegen „groot Haarlem" willen maken dat eens te beien- ken, en een der machtigste factoren voor den bloei onzer stad, den winkelstand, te versterken? stelling reproducties naar vroegere Ja- pansche-Boeddhistische kunst. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Peddemors Tentoonstelling Batiks, 10 tot 6 uur, Toonzaal Kruisweg 51. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, b- halve des Maandagsochtendr en op Zoo- en Feestdagen. Uitleènen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen - Jaco- bijnestraat 15. Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs vobr vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8half 9 uur Tele foon 2981. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. ffloemendaal R. K. Leesbibliotheek Bloemendaalscheweg 48 Dinsdag en Vrijdag van 24 uur Gisteren, Dinsdag 23 October, om 12 uur, zijn een viertal der in Haarlem geplaatste Hongaarsche kinderen door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier in audiëntie ontvangen. Het waren 4 meisjes in den leeftijd van 5, 7, 10 en 53 jaar, keurig en allerliefst door hunne pleeg ouders in een wit kleedje gestoken. Zij wa ren vergezeld en werden aan Mgr. voorge steld door de hier ter stede vertoevende Hongaarsche onderwijzeres Mejuffr. Ro.sika Schirilla. Het doel van dit bezoek was, om aan Monseigneur, namens al de hier aanwe zige Hongaarsche kinderen de gevoelens tb vertolken van den grooten eerbied en inni- gen kinderlijken dank, voor al hetgeen Mon seigneur heeft gedaan en nog doet, om den grooten nood waarin Hongarije en zijne c.c- Schaakclub 8 8 uur Ledenver- 8 uur Ledenver- Sociëteit „St. Bavo uur Esperanto gadering Bakkers - gadering kleermakers 8 uur Gros siers 8 uur Wit Gele Kruis 1 uur Ledenvergadering Spoor en Tram 3 uur Bond van Technici half 8 Maria- vereeniging 8 uur. Hanze-gebouw R. K. Jongevrouwenbond; van half 89 uur godsdienstonderricht U kunt bij ons keus maken uit een groote verscheidenheid der nieuwste modellen Het' succes onzer Eerste klas Engelsche ge maakte Heerenkleeding ligt in de Onberispelijke Pasvorm der Modellen voor ieder 51. "uur. De prima kwaliteit der verwerkte stoffen en eerste klas afwerking en LAGEN PRIJS. Wij brengen de nieuw ste modellen en dessins in ULSTERS en PALETOTS (met en zonder fluweelen kraag) vanaf 32,59, RATINEE-PALETOTS (Chique coupe) vanaf 38.50. JONGEHEEREN ULSTERS vanaf 24.75. Motorjekkers met imm. Bontvoering vanaf 21.75. Motorjekkers met echte Bontvoering (Nutriet). Demisaisons, Najaars- en Winter- costuums, nieuwste modellen, chique coupe vanaf f 35.- GABARDINE REGENJASSEN voor Heeren en Dames vanaf J 27.50 GABARDINE REGENJASSEN met "''en. plaid Gevoerd. beurt om U, Monseigneur, in naam van alle Hongaarsche kinderen te Haarlem, te dan ken, dat wij door U, zoo vele liefdevolle pleegouders gevonden hebben Mijne Hol landsche taal is nog te gebrekkig om U onze gevoelens te vertolken, maar dat de na tionale kleuren van ons arm land tot u spreken van ons geloof, vertrouwen en dankbaarheid. De goede God moge U alles ruimschoots vergelden." Zichtbaar was Monseigneur getroffen door dit liefdeblijk, door deze toespraak, en on derhield zich alsnog eenigen tijd met de kin deren op zijn bekende liefdevolle vaderlijke wijze. Ten slotte ontvingen alle den Bisschoppe- lijken zegen. De audiëntie was hiermede be ëindigd. Voorzeker een heugelijke dag voor de Hongaarsche kinderen, maar ook voor de pleegouders! Wanneer ons hoogste Kerkelijk Gezag c-p dusdanige wijze zijn liefde en medeleven toont met de arme Hongaarsche kleinen, dan kan het niet anders, of het zal voorzeker voor de pleegouders eene aansporing zijn, hun schoone opofferende taak voort !e «et- ten. Moge nog vele ouders zich geroepen ge voelen de liefde van hun medelijdend hart uit te storten, en zich bereid verklaren een Hongaarsch kind tijdelijk in hun huis op te nemen, Op het ledenconcert van aanstaanden Don derdagavond zal de bekende pianist Eduard Biljardt spelen hte concert op. 54 (a-moil) van R. Schumann voor piano met orkest. Het erkestprogramma bevat voorts: Van Beethoven s Ouverture Collins Trauerspiel en werken, van Li.dd.ow, Rachmaninow, Lid- pouncw en RimskyKorsakow. Niet-leden kunen tegen entree dit ton- cert bijwonen. Le? MM (N OSCKUNT IN HErfElllllSïHcERD STUtVctSELtD"VAN 28 act.as ALGEMEEN VEMNJSBJA# DU OEN MEttUNDEt, W958EN ENZ. EN ANGZilS TEtEN INZE:LD!N6 VAN 12 CU. BU CE AOMISSTtOTE Tl UTMGKÏ de vele woningbouwvereeni- in penibele omstandigheden MODE (t.o. de Tempeliersstraat.) Onze RECLAME RATINEE-PALETOT (eerste klas, met zijde gevoerd 45.- In de uitstalkast van een boekwinkeliiggen zeven modebladen, naast elkaar als prenten uit een legdoos. Welgeteld zeven stuks, alle met fraai omslag, waarop een kittig zusje in Zwaren beverpels, een spichtige figuur in een g durfd avondtoilet, een juffrouw in rij costuum, statig uitgedoste dames in laag-af- hangend kleed, met helle panden ingelascht tusschen donkere kleuren, erg grillig, erg vreemd. Het zijn ware boekdeelen, deze modebla den, rijk geillustreerd, met een oneindige va riatie in ontwerpen en modellen, artistiek, bizar, soms „echt leuk." Bedenk eens wat een energie er verbruikt worde voor de samenstelling dezer bladen een leger van teekenaars. van kunstzinnige me dewerksters zijn dag aan dag in de weer, om tee keningen en ontwerpen te maken, om nog te zwijgen van de zuiver technische werf z jamheden. En dat alles voor de kleeding, de kleeding der vrouw. De heeren staan in dit opzicht wel ver achter bij de dames. Op een carton- netje wordt je het nieuwste model van een smoking voorgelegd of het meest gewilde colbert-costuum. Zoekt ge een winterjas, dan wordt je een ander carton voorgeschoven, waarop een schoone jongeling prijkt met ro se wangen en hamkleurige ooren, gestoken in een onberispelijk passenden jas. De dames beweren, dat ze niet ijdeler zijn dan de heeren. Welnu. Als kleeding practisch en eenvoudig is, is dan ook aan alle eischen voldaan. Practisch, dat is doelmatig voor 't klimaat. Zoo waren voor ons, klimaat onpractisch en leelijk de gelukkig doorzichtige verdwij nende kousen, die zelfs gedragen werden als de bruggen wit-bevroren waren. En even- Zeer getuigt 't van domme navolging. Als men een welgedane moeder met vijf kinderen naar Zantvoort ziet trekken met een re ticule in de hand, oorspronkelijk gecrieerd door een Parijsche aristocrate, die de schoone lijn in haar kleeding niet wilde storen door een uiteenpuilenden zak. Eenvoudig moet de kleeding zijn, wijl eenvoud 't kenmerk is van 't ware. Wat wordt er ten slotte bereikt met de groote verscheidenheid, de ruime keuze in de meest uiteenloopende modellen Niets. Want als je 's avonds met je vrouw uit moet en ze staat voor haar rijk gesorteerde gar derobe, klinkt 't als in vertwijfeling „Als ik nu in 's Hemels naam maar eens wist man, wat ik van avond aan zal trekken STRIX. Dut onder gingen, die verkeeren, de woningbouwvereeniging „Vesta een al heel droevig figuur maakte, was, naar men ons mededeelt, onder vele belangstellenden reeds geruimen tijd be kend. Thans echter is onherroepelijk het laatste uur van deze onderneming geslagen. Over deze aangelegenheid deelde de heer R. H. Rooda, accountant, ons het volgende mede: Zij werd opgericht ongeveer Augustus 1921 door de gebr. H. en A. Evelijns en hun zwager M. Ockeloen. De laatste, die bestuurslid was van de woningbouwvereeniging „Eigen Haard- Trampersoneel" bracht deze vereeniging in kennis met de gebr. Evelijns, waarvan de een, A.. Evelijns, aan deze vereeniging ver bonden werd, maar daar al spoedig, omdat met zijn werkwijze (hun systeem is: bouwen in eigen beheer, zonder architecten, zonder uitvoerders, enz.) in de practijk iïict kon worden ingestemd, werd ontslagen. óooals gezegd, met den ne >r Ockeloen richtten toen de gebrs. Evelijns zelf eene bouwvereeniging „Vesta" -op, waarvan se cretaris werd de heer A. Hensen Jr. Door de leden werden aandeelen van 25.genomen, terwijl de vereeniging ver dere gelden tot bedragen van eenige hon derden guldens per persoon leende tegci^. schuldbewijs. Andere vereenigingen louche-eren echter zulke gelden niet (zooals nu ook weer het geval zou zijn bij de straks te bespreken nieuw op te richten vereeniging); wel ech ter deed dit „Vesta." Wanneer een woningbouwvereeniging den benoodigden grond bezit, geeft het Rijk pas premie. De toegezegde premie van 500 per wo ning werd door het lange traineeren door „Vesta" vervallen verklaard, terwijl nu nog slechts per woning 309 beschikbaar is. 4000 was reeds g istor'. 'n voorkoop voor het terrein hoek Jan Gijzenvaart- - Rijksstraatweg te Scho'en, maar de defini tieve koop kon nog ma, doorgaan. In September 1922 werd nu door het Be stuur besloten tot V.: emiiteeren van een prernie-obligatie-leemng groot 200 000 in 20.000 coupures van 10.— met een totaal bedrag van 100.OC0, zegge honderddui zend gulden aan premiën Dat voor het welsiagen van deze leening niet op 'n dubbeitie gezien werd. btwiist wel. dat drie van de bestuursleden den boer op gingen om deze obligaties te plaatsen, waarvan alleen de heer H. Eve lijns 700 declareerde aan hotelkosten, salaris, enz. voor deze reclame-campagne. Verder werd er reclame gemaakt door sand- wich-mannetjes, in bioscopen, enz. Bij den heer Ockeloen was het kantoor gevestigd, (oorspronkelijk in een woning van Eigen Haard, en daar het hierdoor en eveneens doordat O. nog bestuurslid was van Eigen Haard, scheen, alsof de actie ei genlijk onder deze vereeniging thuis be hoorde, moest O, uit deze laatste functie ontslag nemen). Aan bureau-onkosten declareerde de heer O, pl.m. 300. lntusschen slaagde, trots deze belangrijke onkosten, de premieleening maar niet. wat wel blijkt uit 't feit, dat de schuld aan derden De ondervinding heeft den zakenman geleerd dat een goedgestelde advertentie in een GOED ADVERTENTIEBLAD DOET VERKOOPEN! Er wordt in ons tand veel gecongrest nv veel gepokmiekt over de fcela:hl»erde HveMan-t den, die we nu al een paar jaar in ons land beleven. Malaise en v.diiia-concurreniie zijn woorden, die de door-mee-burger vóór den oorlcg bijna r el kende, maar nu op ie :er» lippen als bestorven liggen. En menschen in de straal kijken elkaar aan en zouden liefst den eers'en tien lieslen de stihuld van eigen leed geven. Dezer dagen vergaderde de Vereeniging voor Staathuishoudkunde en Statistiek e* ook daar werd een onderwerp van socroal- econoniiscben aard behabdejd. Wat onze niet altijd even vriendelijke buur uil Heem steile, de heer baron A. H. varr Hardend)roek lol Ammerslol, daar ojn. als zijn nieenirg uitte, lijkt or.s weer bel bewijs dat men eenvoudig naar ren zondebok zoekt. ..De duurte hier le 'ande'' reide hij. ..is on gehoord. De looien zijn le hoog. De oorzaak ligt bij de middeiislandsbedirijven. Door bakkers. kleermakers, kruideniers, slagers, wnschbazen e. <1. worden enorme winsten, gemaakt. Hel graan, i en koe en een varken kosten op het ©ogenblik even duur als voor den corlog, doch hel brood en het tleescdi zijn nog tweemaal zoo duur!" Hel zou een leerzame enquête kunnen zijn, dunkt t;ii-, eens le onderzoeken van welker» omvang, die „enorme w! sden" zijn. l'itzon- deringen daargelaten ge'ooven wij dat de uitkomsten den lieer v. Hardenbroek zouden hoeden een tweed? maal dezelfde vriende lijkheid le lanceeren aan het adres der win kelier.. Voer een al te groote winst word! de win- ki "er W(j4 behoed door de dagelijks meer dwingende concurrentie en door de vermin derde koopkracht van het publiek, welke zich uit in slapie, waarover de winkeliers algemeen klagen. Dat Ie prijzen van versehiflemip artikelen: hoog zijn, zal niemand ontkennen, maar men dient daarbij loeli rekening te houden met hel feit dat wij leven in een tijdvak dat de' oorlogsweeën geliquideerd worden. Oorlogs weeën, die zich uilen, om maar iets te noe men, in hooge belastingen, ontstaan door 'e ciisiscitgaven. hooge huis-buren, hooge rente, gemeentelijke uitgaven lol bestrijding van werkloosheid, enz. Ik herinner mij in dit verhand nog een specifiek Haarlemsen geval. De tuinen van Zoeher aan den Klopper- S'ingel zc„den wor verkocht. Een com binatie van eenige heeren. die ook de lieer v. Harden&rcek wei kent. slaagde er in die terreinen in handen ie krijgen en z? nog den-ze'fden of 'den volgenden dag Ie verkoo- pen met winst van eenige tonnen gouds aan de womngsl'ichfing „Patrimonium". De gel den voor den aankoop van dat bouwterrein werden voor een deel vergoed uit bijdragen van Rijk en Gemeente, (waarvoor wij allen nu mg de betasting moeten opbrengen) en voor een ander deel dru kken die hooge kos ten op de huurprijzen der woningen. Wij welen niet of en zoo ja hoe die koop-' mans-transactie wordt goedgepraat, maar, dergelijke uilgaven, die mede een gevolg zijn van door den oorlog geschapen toestanden, moeten geliquideerd worden alvorens men tot normale verhoudingen terugkeert. Wat wij willen zeggen is dit, dal men ei niet af is met een zcudibok te zoeken en de oorzaak van onze malais? te wijten aan le hooge kronen of aan een hepoa'de categorie der bevolking. De kdnst is die middelen aan Ie wijzen, die ons land uit het moeras hel pen. Dal gebeurt scans door een revolutie: voor ons lau'j wachten «o op andere ad-' viezen. dan elkaar heftige verwijlen le doen. Kent gij. lezer, hel verhaal van dal kleine Schotsche meisje'? Moeilijk liep ze voor!, zoo goed als ze kon esn knaap dragend, die jonger was dan zij. maar bijna even groot scheen. Iemand zei tol haar: „Wat een zw mr vrachtje zal hij voor u zijn."' Aanstond" kwam hel antwoord: „Hij is nael zwaar, hij is mijn broertje!" Er ligt in dit kieine voorval zulk een die-( pe waarheid en deze is zoo sterk en krach tig. dat indien ze heler werd erkend en stee ls verder haar inv oert deed gelden in a'Ie mensrlielijke verhoudingen er een nieuw— wereld zou worden opgebouwd." De „Nieuwe Haarl. Courant" beveelfzich vooruw advertentie- opdrachten aan (de schuld aon de ieden bedraagt 3875. met inbegrip van de geplaatste obligaties en onder attrek van de bezittingen der vir- eeniging. 2000.— bedraagt! Nader deelde ons de heer Rooda mede, dat het bedrag der geplaatste 'obligaties j 1340.bedraagt. Het is dan ook te begrijpen, dat de eerste trekking, die op 2 Januari 1923 zou plaats hebben met (volgens prospectus) 1 premie van 6000.10 premiën van 250.-s-, 10 premiën van 150.30 premiën van 50.100 premiën van 25.— en 103 premiën van 20.—, niet kon doorgtan. Daarbij komt nog, dat, zooals de heer Rooda ons vertelde, sommige ontvangsten Burjmet eestend 7rit>. N'eigirg vooruit: OPGAVE VAN: in de boeken blijkbaar niet verantwoord zijn. Voor het houden van conferenties in Haarlem of Schoten berekenden de Be stuursleden 7.50, 8.10.enz. per persoon^ per conferentie of per 2 gecombi neerde conferenties, voor een conferentie in den Haag 12.enz. In totaal bracht dit Bestuur, behalve de 4GC0.storting op den nog steeds niet in eigendom verkregen grond, ongeveer 3609.naar de heer Rooda ons mede deelt, zoek aan diverse onkosten of niet veranlwoorde gelden. In Januari en Februari van dit jaar heeft zich, toen commissarissen het met het be leid van het Bestuur niei eens meer waren, een heel bespottelijke toestand voorgedaan. Commissarissen schcrsten het Bestuur. Het Bestuur belegde wederrech.eüjk een vergadering en liet commissarissen schor sen. Door commissarissen werd toen weer een vergadering belegd om bet Bestuur te doen ontslaan, maar daar niet genoeg leden aan wezig waren, kon dit eerst op een volgende vergadering definitief geschieden. Daar werd een nieuw Bestuur gekozen; het oude hield de bescheiden vast en eeai

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1