Hongaarsche kinderen ter audiëntie bij Z. D.fi Monseigneur A. J. Cal- lier, Bisschop v. Haarlem Het Hoogoven-en Staal bedrijf. Woningbouwvereniging „Vesta" in liquidatie. WARMOND. VELSEROORD. HEEMSTEDE. HEEMSKERK. HAARLEM. Plotselinge dood. Personalia. Een schadepost. Loos alarm. Verlies van f 3600. Waar zijn de gelden gebleven? De verloren 3600 worden rente- gevend aandeel der leden van „Vesta" in een nieuw op te richten woningbouwvereniging, indien de oprichting daarvan siaagt. Een uitstapje in de wereldruimte. Inleiding tot een R. K. Volks universiteit. MUZIEK. VAN HET KANTONGERECHT. Faillissementen. De uitbreiding der gemeente Haarlem. Een verbetering. W. L. Schram. Excursie. R.-K. Schoolvereeniging. Fabricatie van 35 millioen M3. gas. Spoedige inwerking treding, BURGERLIJKE STAND. Optochten op Zondag. Kaïner van Koophandel. Beriehl [@13 ui! ©Rï® ¥03lg® oplage. S. K. Volksbond. In de vergadering van de afdeelrng verden de finandeede verslagen uitgebracht, die een saldo aangaven voor de kas der afdeeling. een bedrag van 288 en voor het ziekenfonds een bedrag van f 968. Dank verd gebracht aan de firma Schou ten voor haar levering van anthraciet, die als zeer coulant werd geprezen. Door den heer v. d. Pullen, directeur van de Volksspaar- bank werd een uileenzc! ting gegeven van hel spaarsysteem en hel z.g belasting sparen. Medegedeeld werd, dal evenals andere ja ren wederom voor de kinderen der leden een St. N'itolaasfeesl zal worden gehouden. Na de rondvraag, die geen belangrijke kwesties ter sprake bracht, werd de verga dering gesloten. Ledenvergcdcfinr/ Mariavereenhjina. Maandag lueld deze jonge vercenigiug haar eerste ledenvergadering in 'l SI. I:idelis-ge- hoirw, welke tamelijk goed bezl was. De presidente, mej. Steemneyer-La Grand opende de vergadering met den elirisielijken groet en heette allen welkom, waarna zij den Kerw. Pater Thcodorius hartelijk feliciteer de, ook namens de leden, met zijn benoe ming tol geestelijk adviseur der vereer.'.ging. Spr. dankte levens Zijn Eerw. voer al zijn moeite en werken en hel lol stand brengen van do M. V., daarbij den vvensch uitende, dat de geestelijk adviseur nog lang met de M. V. zou mogen samen wet ken. Hierna dankte ZijnEerw. de presidente voor de hartelijke woorden, tol hem gericht. Spr. zou, met Gods hulp. al liet mogelijke hijdra- gen tot heil en bloei van de vereeniging. De agenda werd vlug afgewerkt. Voor de SI. Anna-Vereeniging hadden zich opgegeven 34 gezinnen met te /.amen 120 kinderen, De geestelijk adviseur sprak nog een harte lijk woord van opwekking en over liet grooie nut van de drankbestrijding. De vereeniging mocht zich verheugen, weel een nieuw lid in Ie mogen schrijven. Hierna slool de presidente de vergade ring op gebruikelijke wijze. uljqarten. Kastanjeboom-Vriendenkring. Dinsdagavond is aangevangen met de massa kamp tusschen bovengenoemde clubs, waar in café De Kastanjeboom gespeeld werd tus schen de eerste vijftallen. De heer W. Kobus, no. 1 van de Kastanje boom, en in Haarlem en Oijist. bekend als een der beste spelers, was er zóó slecht in, dat hij in 15 beurten het niet verder bracht dan 54, waarbij nog een serie van 25. Zijn partner W. Verheyde was er beter in, begon met 19, daarna 30 en maakte in 16 beurten de 125 vol. De partij P. KobusR. van Lunenburg was zeer spannend. Kobus maakle de 3c beurt een serie van 31, waarop Lunenburg de 5e beurt antwoordde met 40. Eindstand 124125 in 22 beurten. De overige partijen waren: Yriendenkr.Kastanjeb. H. GiljanW. v. Raalte 125— 55 in 27 b. F. v. d. BergJ. Molhman 108125 in 45 fa. N. v. TunenB. de Zwart 76125 in 45 b. Totaaluitslag 559483 in het voordeel van Vriendenkring. Vrijdagavond wordt vervolgd in het calé .an Vriendenkring fusschen de 2e vijftallen. Underling veefonds. Maandagavond hield ons Onderling Vcefonds ten locale van den heer C. Groenland te Noorddorp hare jaarvergadering. De heer C. Baltus opende de bijeenkomst. Van de 280 leden hadden er ƒ80 de pre sentielijst geteckend. De heeren P. Klaasse en Jac. Beentjes brachten een goed gunstig verslag uit der boeken van den penningmeester. De heeren J. van Lieshout en J. Fermes werden benoemd tol het nazien der reke ningen van het atgeloopen boekjaar. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten bedoegen ƒ5134,68 en de uitgaven 5092.70. batig saldo 41 98. De voorzitter werd herkozen, evenals de aftredende bestuursleden de heeren J. Duin Az. G. Beentjes Jr. en A. Brakenhof. De heer J. Sennege vroeg in zake onver plichte uitkeering aan R. van Til hoe het bestuur in deze gehandeld had. Geantwoord werd, dat het bestuur naar recht en plicht gehandeld had en dienten gevolge niet van haar standpunt wijken mocht. Nog vroeg de spreker hoezeer hij het bestuur in zake haaf handelingen prees om het daggeld uit een zuinigheidsoogpunt te verminderen, waarop de voorzitter ant woordde, dat hier van vermindering geen sprake meer kan ziin Daarna sluiting. Gistermorgen ging de heer O., wanende in „Johannes de Deo", een wandeling, na ken. Onderweg voelde hij zich niet wel wor den en ging den winkel van den heer W. in, om even uit te rusten. Onmiddellijk werden dokter en geestelijkheid gewaarschuwd. Bei den waren spoedig ter plaatse, doch slechts de dood kon worden geconstateerd. Het lijk is naar het ziekenhuis „St. Johan- pes de Deo" overgebracht. Te Amsterdam slaafden voor het examen tvrije- en ordeoeleningen de heeren P. Klomp, F. W. Krens en M. W. Krui.ska.mp, alhier. De heer G. Scholte van Groningen is be noemd als hoornist bij de Haarlemsche Or- kestvereeniging. 0!' fc Dinsdag 23 October, om 12 uur, zijn een viertal der in Haarlem geplaatste Hongaarsche kinderen door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier in audiëntie ontvangen. Het waren 4 meisjes in den leeftijd van 5. 7, 10 en 13 )aar, keurig en allerliefst door hunne pleeg ouders in een wit kleedje gestoken. Zij wa ren vergezeld en werden aan Mgr. voorge steld door de hier ter stede vertoevende Hongaarsche onderwijzeres Mejuffr. Roz.sika Schirilla. Het doel van dit bezoek was, om aan Monseigneur, namens al de hier aanwe zige Hongaarsche kinderen de gevofelens te vertolken van den grooten eerbied en inni- gen kinderlijken dank, voor al hetgeen Mon seigneur heeft gedaan en nog doet, om den grooten nood waarin Hongarije en zijne be woners Priesters en leeken, groot en klein zich bevindt, te lenigen. Met de grootste liefde en de meest min zame welwillendheid heeft Monseigneur de kleinen ontvangen, en nadat allen voor den Bisschop geknield, den ring hadden gekust, sprak eerst Mejulfr. Schirilla eenige woor- aen van eerbied en dank. Toen kwam de beurt aan de kleinen, en terwijl zij aan Mon seigneur een prachtig bloemstuk aanboden in de Hongaarsche kleuren wit de kleur der onschuld, rood de kleur der liefde, en groen het zinnebeeld der hoop werd door een hunner, in de Hollandsche taal Monseig neur aldus toegesproken: „Monseigneur! Mij valt de groote eer te beurt om Monseigneur, in naam van alle Hongaarsche kinderen te Haarlem, te dan ken, dat wij door U, zoo vele liefdevolle pleegouders gevonden hebben Mijne Hol landsche taal is nog te gebrekkig om U onze gevoelens te vertolken, maar dat de na tionale kleuren van ons arm land tot u spreken van ons geloof, vertrouwen en dankbaarheid. De goede God moge !J alles ruimschoots vergelden." Zichtbaar was Monseigneur getroifen door dit liefdeblijk, door deze toespraak, en on derhield zich alsnog eenigen tijd met de kin deren op zijn bekende liefdevolle vaderl.jke wijze. Ten slotte ontvingen alle den Bisschoppe- lijken zegen. De audiëntie was hiermede be ëindigd. Voorzeker een heugelijke dag voer de Hongaarsche kinderen, maar ook voor de pleegouders! Wanneer ons hoogste Kerkelijk Gezag cp dusdanige wijze zijn liefde en medeleven toont me' de arme Hongaarsche kleinen, dan kan het niet anders, of het zal voorzeker voor de pleegouders eene aansporing zijn, hun schoone opofferende taak voort te zet ten. Moge nog vele ouders zich geroepen ge voelen de liefde van hun medelijdend hart uit te storten, en zich bereid verklaren een Hongaarsch kind tijdelijk in hun huis cp te nemen. Dinsdagavond omstreeks 7 uur reed een handkar, beladen met flcssclten wijn in oen gat. dat in de bestraling was gemaakt voor werkzaamheden der G. E. W. De kar dompte en 20 flesschien braken. Volgens den bestuurder van den handwa gen was bij do gevaarlijke plek geen. of slechts zeer onvoldoende licht geplaatst. Omtrent S uur Dinsdagavond werd door den gerant van bet Parkhotel aan de Park laan brand gemeld op het Phoenix-terrein. Do Slat' van de brandweer was spoedig aanwezig, doch het bleek, dal van brand geen sprake was. Wel sloegen uit een schoor steen van de werkplaatsen van die flirma Hi- Inrius eenige vlammen, maar dit is bij de werkzaamheden, die daar worden verricht, n.l. hel tin smelten, gewoonlijk het geval. Dat onder de vele woningbouwvereeni- gingen, die in penibele omstandigheden verkeeren, de woningbouwvereniging „Vesta" een al heel droevig figuur maakte, was, naar men ons mededeelt, onder vele belangstellenden reeds geruimen tijd be kend. Thans echter is onherroepelijk het laatste uur van deze onderneming geslagen. Over deze aangelegenheid deelde de heer R. H. Rooda, accountant, ons het volgende mede: Zij werd opgericht ongeveer Augustus 1921 door de gebr, H. en A. Evelijns en hun zwager M. Ockeloen. De laatste, die bestuurslid was van de woningbouwvereniging „Eigen Haard- Trampersoneel" bracht deze vereeniging in kennis met de gebr. Evelijns, waarvan de een, A. Evelijns, aan deze vereeniging ver benden werd, maar daar al spoedig, omdat met zijn werkwijze (hun systeem is: bouwen in eigen beheer, zonder architecten, zonder uitvoerders, enz.) in de praclijk niet kon worden ingestemd, werd ontslagen. Zooals gezegd, met den lieir Ockeloen lichtten toen de gebrs. Evelijns zelf cene bouwvereniging „Vesta" op, waarvan se cretaris werd de heer A. Hensen Jr. Door de leden werden aandeden van 25,genomen, terwijl de vereeniging ver dere gelden tot bedragen van eenige hon derden guldens per persoon leende tegen schuldbewijs. Andere vereenigingen touchceren eebter zulke gelden niet (zooals nu ook weer het geval zou zijn bij de straks te bespreken nieuw op le richten vereeniging); wel ech ter deed dit „Vesta." Wanneer een woningbouwvereniging den benoodigden grond bezit, gesft het Rijk pas premie. De toegezegde premie van 500 per wo ning werd door het lange traineeren door „Vesta" vervallen verklaard, terwijl nu nog slechts per woning 300 beschikbaar is. 4000 was reeds grstort in voorkoop voor het terrein hoek Jan Gijzenvaarl- Rijksstraatweg te Scho en. maar de defini tieve koop kon nog nice doorgaan. In September 1922 werd nu door het Be stuur besloten tot het cmittcercn van een premie-obligatie-leening groot 200 000 in 20.000 coupures van 10.met een totaal bedrag van 100.OC0, zegge honderddui zend gulden aan premiën. Dat voor het welslagen van deze lecning niet op 'n dubbeitie gezien werd, bewijst wel, dat drie van de bestuursleden den boer op gingen om deze obligaties te plaatsen, waarvan alleen de heer H. Eve lijns 700 declai eerde aan hotelkosten, salaris, enz. voor deze rcclan-.c-eampagnv. Verder werd er reclame gemaakt door sand- wich-mannetjes, in bioscopen, enz. Bij den heer Ockeloen was het kantoor gevestigd, (oorspronkelijk in een woning van Eigen Haard, en daar het hierdoor en eveneens doordat O. nog bestuurslid was van Eigen Haard, scheen, alsof de actie ei genlijk onder deze vereeniging thuis be hoorde, moest O. uit deze laatste functie ontslag nemen). Aan bureau-onkosten declareerde de heer O, pl.m. 300. Intusschen slaagde, trots deze belangrijke onkosten, de premieleening maar niet, wat wel blijkt uit 't feit, dal de schuld aan derden (de schuld aan de leden bedraagt 3875. met inbegrip van de geplaatste obligaties en onder aftrek van de bezittingen der ver eeniging. 2000.bedraagt! Nader deelde ons de heer Rooda mede, dat het bedrag der geplaatste obligaties 1340.bedraagt. Het is dan ook te begrijpen, dat de eerste trekking, die op 2 Januari 1923 zou plaats hebben met (volgens prospectus) 1 premie van 6000.10 premiën van 250.10 premiën van 150.30 premiën van 50.100 premiën van 25.en 100 premiën van 20,niet kon doorgaan. Daarbij komt nog, dat, zooals de heer Rooda ons vertelde, sommige ontvangsten in de boeken blijkbaar niet verantwoord zijn. Voor het houden van conferenties in Haarlem of Schoten berekenden de Be stuursleden 7.50, 8.10.enz. per persoon per conferentie of per 2 gecombi neerde conferenties, voor een conferentie in den Haag 12enz. In totaal bracht dit Bestuur, behalve de 4000.storting op den nog steeds niet in eigendom verkregen grond, ongeveer 3600.naar de heer Rooda ons mede deelt, zoek aan diverse onkosten of niet verantwoorde gelden. In Januari en Februari van dit jaar heeft zich, toen commissarissen het met het be leid van het Bestuur niet eens meer waren, een heel bespottelijke toestand voorgedaan. Commissarissen schorsten het Bestuur. Het Bestuur belegde wederrechtelijk een vergadering en liet commissarissen schor sen. Door commissarissen werd toen weer een vergadering belegd om het Bestuur te doen ontslaan, maar daar niet genoeg leden aan wezig waren, kon dit eerst op een volgende vergadering definitief geschieden. Daar werd een nieuw Bestuur gekozen: bet oude hield de bescheiden vast en een tijdlang regeerden twee besturen, totdat op een vergadering op 13 Maart beide bestu ren, nadat door een advocaat den chica neurs de pen op den neus was gezet, ont slagen werden, en weer een nieuw gekozen, waarin verscheidene der oud-commissaris sen zitting kregen met als president-com missaris den heer Rooda, accountant. Intusschen heeft dan nu, om aan den on mogelijk te houden toestand der vereeniging een einde te maken, de heer Rooda eene circulaire tot de aansprakelijke leden ge richt. In deze circulaire worden de leden voor de keuze gesteld tusschen faillissement, waarbij elk voor 58. plus 50 pet. kos ten, dus ongeveer 87.totaal aansprake lijk zal zijn óf wel liquidatie, waartoe ieder zijn aandeel tot 58.zal hebben te storten. In het laatste geval kunnen de 2000.aan derden worden afbetaald, en kan men een nieuwe vereeniging oprichten, waarin de leden met de aldus door hen bijeengebrachte 2000.plus 3875.als rentegevende aan- deelen deelnemen. Daartoe moeten zij echter nog 6000. bijeenbrengen, die de nieuwe vereeniging noodig heeft, door zelf te storten en andere leden te winnen. Een bijgevoegd prospectus voor de nieuwe vereeniging „Luctor et Emergo" houdt o. a. de bepalingen, dat ieder lid een aandeel van 10.houden moet, terwijl zij verder spaar- brieven dienen te nemen van 100.die belegd worden in hypotheken en vaste goe deren. Deze vereeniging wil dan aankoopen het terrein Jan Gijzenvaart, hoek Rijksstraatweg, B. 1203, waarop 16 heerenhuizen en 70 ar beiderswoningen kunnen worden gebouwd. De kostende prijs van de laatste zal 3800 bedragen. Voor den aankoop heeft de ver eeniging 12000.- noodig, terwijl het restant, als hypotheek gegeven wordt, 6000 van dit bedrag moet worden bijeengebracht door de leden, terwijl de vereeniging reeds over 6000.beschikt. Wie het meest heeft gestort, krijgt het eerst een woning toegewezen, 400.zal daarbij wel het minimum blijken. Zulk een woning van 3800.waarop 400.is gestort, doet dan 6.45 per week aan huur, welk bedrag na ieder jaar met ong. 10 ets. vermindert. Het kantoor dér vereeniging is voorloopig aan het adres van den heer R. H. Rooda, accountant, Vrouwehekstraat 95, die voor loopig als administrateur optreedt, en waar inlichtingen te verkrijgen zijn. Op een dezer dagen met de leden gehou den vergadering werd tot liquidatie en zoo mogelijk tot oprichting der nieuwe vereeni ging besloten. In de 6000.waarover deze ver eeniging reeds beschikt. en waarbij 6000.nog moet worden bijeengebracht, is, naar de heer Rooda, ons verduide lijkt, begrepen de reeds gestorte som van 4000.terwijl 2000.ongeveer het aandeel der nieuwe vereeniging in bezittingen enz. der oude bedraagt. Het is echter wel te betwijfelen, of vóór 13 November, waarop de bewuste bouw grond in veiling komt, voor 6000.in de nieuwe vereeniging zal zijn deelgenomen. Dan zijn er voor de nieuwe vereeniging nog de ongunstige omstandigheden, dat, wanneer zij kan worden opgericht en de grond wordt aangekocht, deze nog bouwrijp moet worden gemaakt, wat 6.a 7.— per vierk. M. kosten zal, terwijl misschien nog een kostbare schoeiing langs de Jan Gijzenvaart zal moeten worden aangebracht, ofschoon daar misschien ook middelen zijn om dit laatste te ontgaan. Intusschen is dit avontuur voor hen, die lid willen worden van een bouwvereeniging, misschien een les, om eerst zich van zulke zaken op de hoogte te stellen bij deskun digen en vooral te eischen, dat hun gelden gestort worden bij een notaris of op een bank, en niet eerder door de vereeniging worden getoucheerd dan na den afbouw. PROF. VERSCHAFFELT. In het Staatsblad van Zaterdag werd be kend gemaakt, dat aan de Gentsche Univer siteit o. m. benoemd is tot hoogleeraar in proefondervindelijke physica onze stadgenoot de heer J. E. Verschaffelt. De benoemde zal het professoraat aan vaarden. Prof. Verschaffeit is Belg en werd 28 Januari 1870 te Gent geboren. Na het Lyce um aldaar te hebben bezocht, ging hij stu- deeren aan de Gemeente Hoogeschool. Daar kreeg hij een beurs aan de universiteit te Leiden en na aldaar een jaar te hebben ge studeerd, werd hij assistent bij prof. Kamer- lingh Onnes. Gedurende zeven jaar was hij vervolgens leeraar in de wis- en natuurkunde te Dordrecht. Daar kreeg hij in 1906 zijn be noeming tot hoogleeraar in de natuurkunde aan de Vrije Hoogeschool te Brussel. Tot 1914 nam hij deze functie waar. Tijdens den oorlog ging hij naar Nederland. Wel bleef hij hoog leeraar maar omdat hij iets te doen wilde hebben werd de professor weer assistent bij prof. Onnes. Van 1918 tot 1920 is hij weer naar Brussel gegaan. Hij vestigde zich daarna te Haarlem en was alhier werkzaam als redacteur van de Hollandsche Maatschappij van Wetenschap pen. EEN VERBETERING. In de Wijde Steeg vlak over de Grave- steenenbrug is men bezig den zoogen. schui nen onderkant van den muur weg te breken, waardoor de straat verbreed wordteen goede verbetering. Dinsdagavond heben wij met den heer Geerling en een zeer klein auditorium op populair-wetenschappelijke wijze een uit stapje in de wereldruimte gemaakt, hetgeen voornamelijk bestond uit een vluchtig be zoek aan de meest bekende planeten en sterren van het heelal. Alvorens tot de beschouwing hiervan over te gaan, zagen wij in het kort het ont staan der aarde, de eerste tijdperken en eenige voorhistorische monsters, zooals de Ichthyosaurus, Plesiosaurus, Stegosaurus en meer dergelijke heeren. Vervolgens bezochten wij de zon, waar van ons de belangrijkheid werd getoond en zagen wij haar vlekken, wier verschijning dikwijls op zeer treffende wijze samenvalt met geweldige gebeurtenissen op onze aardbol, zooals b.v. de ramp in Japan, toen eenige zeer groote vlekken op de zon waren le zien. Wij zagen protuberanzen, fakkels en de corona der zon. Deze laatste is een sterke lichtglans om de planeet, waarneembaar bij een zoneclips. Het zonnespectrum, dit is de ontleding van het zonnelicht, zagen wij in al zijn kleurschakeering. Dan wandelden we naar de Maan, (figuur lijk! figuurlijk!), waarvan we zeer mooie af beeldingen en landschappen zagen en maak ten een geheelen dag op de Maan mee, het geen mechanisch zeer aardig was gecon strueerd. Na de pauze was een bezoek aan de overige leden van ons planetenstelsel aan de beurt. We zagen Mars, met zijn beruchte kana len van ettelijke honderden kilometers breedte, wandelden langs Jupiter en Satur- nus en kwamen dan aan de zwervers, de „buitenbeentjes", die ook in de wereld ruimte evenzeer worden aangetroffen, als hier op net ondermaansche. We berekenden met den heer Geerling het aantal sterren on ongeveer anderhalf milliard, waarbij we het aantal uitgedoofden maar niet meetelden. We kwamen langs den Grooten en den Kleinen Beer, Orion, den Melkweg, sterren- hoopen, veel gelijkend op mieren'noopen, nieuwe sterren enz te veel om op te som men. Over 't geheel een interessante tocht met uitstekende leiding. Jammer, dat er niet meer belangstelling was. Misschien is 't beter hedenavond, wanneer de heer Geer ling een reprise van zijn lezing geeft. Wij kunnen een bezoek wel aanbevelen. Gedurende den atgeloopen zomer zijn be sprekingen gehouden om te komen tot op richting van een R. K. Volksuniversiteit hier in Haarlem. Hierbij bleek eoHter, dat men bevreesd was hiervoor een nieuw orgaan in het le ven le roepen, met alle risico, die aan hel geven van een Volksuniversiteit verbonden is. Men heeft echter getracht op deze wijze een oplossing Ie verkrijgen, dat verschillende ver eenigingen cursussen zullen organiseeren en de risico daarvan zullen dragen. Aan deze cursussen zullen eehler ook mol leden als toehoorders kunnen deelnemen. Binnenkort zal een volledig programma van de te geven cursussen verschijnen. Den velen echler, die zeer zeker mei genoe gen zullen deelnemen aan een of meer cur sussen, vermelden wij nog de volgende bij zonderheden met de opwekking zich zoo spoedig mogelijk aan te melden. Cursus in kunst der Chr. Oudheid. Op Donderdag 8 November wordt een cur sus geopend door den welbekenden heer Dr. Xavier Smits, die aan de universiteit te Leu ven jxromoveerde tot doctor in de Historie en de Oudheidkunde, lid der provinciale commissie lot bewaring en bescherming van monumenten in Noord-Brabant. Deze cursus zal behandelen de kunst der Christelijke Oudheid, zoo mogelijk wordt er een excursie aan verbonden. Gegadigden kunnen zich hiervoor aanmel den bij de R. K. Bibliotheek en Leeszaal, Junsstraat. Hel cursusgeld bedraagt 8. Letterkunde. Door Dr. Jos. Vamlervelden, bibliotheca ris der R. K. Bibliotheek en Leeszaal, wordt een serie lezingen georganiseerd met voor drachten over cultuur-historische fragmen ten. De eerste lezing zal plaats hebben op Maandag 12 November. Het cursusgeld be draagt 3. Inschrijvingen kunnen monde ling of schriftelijk geschieden aan de R.K. Bibliotheek. Moeder schapszorg. Tenslotte wordt een cursus gehouden over Moederschapszorg door den R.K. Vrouwen bond. Vootr dezen cursus kan men zicli aan melden bij den R.K. Vrouwenbond of aan de R.K. Leeszaal. Cursusgeld f 2. Wij sporen een ieder aan zich voor een of meer dezer cursussen op te geven. VIOOLAVOND ERNA RUBINSTEIN. Gem. Concertzaal. Onze meening omtrent de violiste Erna Rubin stein is dezelfde gebleven als die, welke wij eenige jaren geleden, toen zij bier als won derkind oplrad, neerschreven, n.l. dal zij alle quaBleiten als violiste bezit, doch als kunste nares niet de gaven heeft om haar hoorders te verwarmen. Haar mooie viool, haar goede vil)rato, alsmede haar gave techniek, zijn alle factoren, die den hoorders boeien, doch er moet meer zijn, er moet ziel in het spel Van den kunstenaar zijn, en diie hebben we in het overigens virtuose spet van deze violiste gemist. Ook voelt zij nog weinig voor nu ancen, hetwelk men toch van een violiste niet wereld reputatie mag verwachten. Haar spel werd luisterrijk versierd door het schit terende pianospel van den heer Nikolaus Schwalb, ja wel eens overtroffen. In de sonate, een nog weinig bekend opus van een Hongaar Leo Weinet', gaf deze pi anist althans briljant spel te genieten. De compositie zelve is een voor deze Hon gaarsche vertolkers uitstekend stuk, waarin zij de eigenaardige ty Mimiek prachtig deden uitkomen. Hun samenspel was af, terwijl de pianist, soms solistisch optredend, een pnacb- tig staaltje van zijn oclavenj techniek deed hooien. Deze zonale, met hot prachtige A. dur concert van W. A. Mozart, de hoofdschotel van dezen avond vormende, zal een reper toire stuk van de grooie violisten worden. Het laatste gedeelte is evenwel sterk onder Brahms invloed gecomponeerd. Zij, dlie het piano-quintet van dezen groot meester kennen, zullen althans in de laatste salz een bijna paralel thema met deze com positie hebben gehoord. liet belangrijkste van den avond was de vertolking van het concert in A. gr. t. van Mozart. Dit werd mot fijne kunstzin door do vertolkster voorgedragen, vooral het tempo di Menuelto was pittig en elegant. Na de pauze eenige muzikale onbenullig heden, die door de schitterende techniek van de verlolkste.r hoewel door de vocht haar snaren jammerlijk zakten en daardoor niet alles vlekkeloos was, niet nalieten bewonde ring te wekken. Haar succes was dan ook uitbundig, zoo groot zelfs, dat zij nog een .ander onbenullig heidje, doch met prachtige flaguoletlen techniek toe moest goven. Waarom spelen grooteren dikwijls voor leege zalen? vroegen wij ons af. Zou hel antwoord niet luiden, omdat wij met een vrouwelijk wonderkind le doen heb ben? K. H. KERKHOFF. „Barbaarsch" Heemskerk. Mogen we den Heemskerkschen veld wachter Boersma gelooven, dan is het in Heemskerk des avonds dikwijls niet pluis. De opgeschoten jeugd houdt er een onge oorloofde methode van baldadigheid op na, waarvan vele rustige Heemskerkers en voorbijgangers overlast ondervinden. Zoo heeft een van de belhamels, P. J. E„ cp 12 September een kat gegooid in de richting van de fietsende juffrouw, Elisabeth Agatha B. Dit had tot gevolg, dat vol gens de dagvaarding deze kat op den rug van Elisabeth Agatha terecht kwam, waardoor gevaar of nadeel kon worden te weeggebracht. De Ambtenaar eischte voor deze snoode daad 15 boete of 15 dagen hechtenis, onder, aanzegging aan beklaagde, dat nauw keurig zou worden toegezien en bij herha ling hechtenis zou worden gevraagd. De kantonrechter veroordeelde den waardigen nazaat van Dik Trom tot 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. Voorts namen de traditioneele overtre dingen de aandacht in beslag. Dinsdag werden in staat van faillissement verklaard: L. P. Harren, bierhandelaar, wo nende te Beverwijk, Zeestraat 72; curator mr. F. Heemskerk. Hein Hooyberg, veehandelaar, wonende te Ilpendam; curator mr. H. Tuymelaar, C. G. de Nys, bloembollenkweeker, wo nende te Hillegom; curator mr. dr. W. P. Vis. L. van Delft Jr., wonende te Zaandam, Czaar Peterstraat 74 a; curator mr. J. H, Monnik. De Commanditaire Vennootschap Sipkes Jam Fabriek, fa. Corn. Sipkes, gevestigd te Boskoop en haren beheerenden vennoot Feiko Sipkes, wonende te Haarlem. Kouden Horn 34; curator mr. P. Tjeenk Willink. W. S. P .Klein, reiziger wonende te Haar lem, Schermerstraat 9; curator mr. F. Heems kerk. Rechter-commissaris in alle faillissementen j-hr. mr. R. de Marees van Swinderen. Geëindigd werden de faillissementen, door verbindend worden der uitdeelingslijst: 1c. A. L. van Bakcl, kruidenier te Schoten; 2e. A. F. van Basten te Heemstede; 3e. P .Chudron, groenen- en fruithandelaar te Haarlem; 4e. P. Vrijburg, in leven tim merman en mole-maker te Oud Ade; 5e. W. v. d. Water, expediteur te Hoofddorp. In het voorloopig verslag van de Staats- begrooting, Hoofdstuk V, Binnenlandsche Zaken en Landbouw, is de vraag gesteld, in welk stadium thans de voorgenomen uit breiding van het grondgebied der gemeente Haarlem verkeert. Vanwege de gemeente is Unen bezig met het verbreeden der trottoirs op de Rivier- vischmarkt langs de Groote Kerk. Daar deze tot dusver zeer smal waren en de tram daar dicht langs ging, was het verkeer daar ter plaatse niet van gevaar ontbloot en mag de thans aan te brengen verbetering een goede genoemd worden. Het oud-raadslid, de heer W. L. Schram, werd dezer dagen op den Nieuwen Zee.veg onwel, waardoor hij kwam te vallen. Zijn toestand was zoodanig, dat hem door dm dokter eenigen tijd rust is voorgeschreven. De toestand is nu vooruitgaande. Zijn functie als ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt nu door een ander waargeno men. Daartoe welwillend in de gelegenheid ge steld, bezocht een klas leerlingen van de Ambachtsschool onder leiding van eenige leeraren de maohine-fabriek van J. F. Reijkers, Oranjestraat, alhier. O.m. trok een der pas voltooide moderne machines op wasscherijgebied de aandacht. De inrichting en werking van het ver warmd oppervlak, het doel van de doorge voerde lucht, bleek in alle opzichten zeer duidelijk. Ook de beteekenis en de constructie van de verschillende onderdeelen trok aller be langstelling. Door de leerlingen is het geheel goed be grepen en dit uitstapje mag dan ook voor hen als zeer nuttig beschouwd worden. De heer J, Roodnat, die is afgetreden als hoofd, van de school der R.-K. Schoolver eeniging aan de Crucquiusstraat, is benoemd tot bestuurslid dezer Schoolvereeniging. Aan de overzijde van het Noordzeekanaal noord-westelijk van Velser spoorbrug, steekt dit fabriekencomplex zijn schoorsteenen, torens en transportkranen op. Dertig cokes ovens van Coppée, vereenigd in twee batte rijen met een capaciteit van 400 ton cokes per etmaal per batterij maken uit steenkool de cokes. Voorloopig zal slechts een van deze batterijen in werking worden gesteld. Bij de cokesovens sluit zich aan de gasfabriek met zuiveringshuis en secturateurs en bijgebou wen voor de bereiding van teer, benzol en sulphaat. Het is een gasfabriek als elke ande re, maar voorzien van een nieuw koelsysteem, dat het lek worden van de koelhuizen voor komt, en maar weinig koelwater behoeft, omdat ten ejrste het gebruikte koelwater opnieuw kan worden aangewend en ten twee de de luchtstroom, die langs de buizen kan strijken, mede afkoelt. Deze gasfabriek kan in volle bedrijf 35 millioen M3 gas leveren. Een deel daarvan zal voorloopig als proef worden gebezigd voor de verhitting der hoog ovens en het stoken der ketels, de rest is vrij voor distributie. De vervaardigde cokes wordt in gloeien- den toestand in ijzeren wagons met onder storting gevoerd naar den koeler. Na afkoe ling worden ze langs een helling en verdeel- roosters gestort op een gummitrajisportband, die ze brengt naar den breker waar ze op de gewenschte maat worden gebroken. Vandaar brengen onderstortwagens de cokes naar de bunkers van de hoogovens. Er zijn twee hoogovens, waarvan één zoo goed als gereed is, terwijl van den tweeden slechts de fundee ring en het geraamte staat. Elke hoogoven heeft drie lqchttorens, waarin de lucht in door gas verhitte steenen kanalen wordt voor verwarmd tot 900 graden, alvorens ze door de gesmo'ten erts-cokesmassa in den oven wordt geblazen. Een afvoerkanaal voert het vervaardigde staal in vloeibaren toestand naar de giethallen, een ander afvoerkanaal dient voor de verwijdering van de slakken. De ca paciteit van elk dér beide hoogovens is 250 ton ruw-ijzer per etmaal. Naar de zijde van het Noordzeekanaal is ruimte over voor uit breiding van het aantal hoogovens, zoodra de noodzaak blijkt. Het fabrieksterrein ligt aan een open haven met drie honderd meter kademuur, waar aan de ertsschepen direct kunnen meren. Groote transportkranen lossen het erts op, een opslagplaats achter de hoogovens. Een flinke electriscbe centrale met krachtige mo toren voor beweegkracht en voor het samen persen van de voor de hoogovens benoodigde lucht, een ketelhuis met reusachtige, met gas gestookte stoomketels en een keurig laborato rium voltooien de inrichting. Het bedrijf is bijna gereed om in werking te worden gesteld. Tegen 15 Nov. meldt de „N. R. Ct.", hoopt de directie de hoogovens te kunnen gaan stoken. Voor hun voor-ver warming is een tijd van 6 weken noodig. Tegen 1 Jan. 1924 zou dan de geheele ex ploitatie met 1 hoogoven in bedrijf kunnen worden gebracht. Dan zal te Velsen staal kun nen worden gemaakt en zal, als de verwach tingen worden vervuld, ons land een nietfWe en blijvende industrie rijke zijn. Ondertrouwd: 24 Oct. B. A. J. C. Zonder huis en J. H. van der Meij. G. Wensveen en A. Beekman. C. J. Koelemij en A. M. Brand. W. H. C. Heesemans en A. Snoek. J. C. Korthout en M. Brasser. J. A Koehorst en B. den Ouden. J. Jongbloea en A. van Bruggen. J. F K. de Graaff en K. van Lohuizen. Getrouwd; 24 October. .1. de Jong en A. H. van Wietingen. M. de Boer en A. C. 1 oily/. E. D. Bonte en G. Bakker. -J. P. Kreraer en H. G. Hesseling. J. B. Meijs en H. M. Kuiper. P. H. van Wocrkom en P. Dweelaar'd. W, Dirks en II. E. Laapcr. W. F. van Lieshout en C. A. van Vliet. J. Roobol en M. E. Klaarhamer. P. Mo lenkamp en J. van der Kolk. Geboren; 21 October, z. van J. Hoender dosBruins. 22 October, z. van A. G. Vester—Hulshof. 23 October, z. van L. ZuijderduinVogelaar. 24 October, z. van J. Draijervan Loon. Overleden; 22 October. D. M, Geels Poelman, 68 j„ N. Gracht. H„ 18 mnd, z. van J. Broekhof, KL Houtstraat. Ons wordt ter opneming in ons blaa toe gezonden de volgende motie; De vergadering in de Gemeentelijke Con certzaal, uitgeschreven door den Haarlem- schen Bestuurdersbond en de Federatie van de Soc, Dem. Arb. Partij, op Maandag den 22 October 1923: Gelezen het verzoek van den gemeente raad van Haarlem aan den Burgemeester C. Maarschalk om op Zondag 23 September 1923 aan den Haarlemschen Bestuurders- bond toe te staan een optocht te houden met muziek en ontplooide banieren; Gezien, dat hij evenals op 9 September daaraan voorafgaand de optocht heeft ge weigerd; Overwegende, dat het voor de georgani seerde arbeidersklasse noodig is, dat zij der gelijke betoogingen tot het ondei'steunen van hare politieke en economische eisèhen kan houden, terwijl dit ook gewenscht kan zijn voor andere deelen der bevolking; Overwegende, dat de Burgemeester door de Koningin benoemd wordt, zonder te let ten op den geest der bevolking, wat vooral voor gemeenten waar het politieke en eco nomische leven der arbeidersklasse behoor lijk is ontwikkeld, tot allerlei ongewenschte gevolgen kan leiden; Spreekt als zijn ineening uit, dat deze toe stand voor belangrijke gemeenten hoogst ongewenscht is, vooral als de benoemde niet wenscht te begrijpen, dat hij rekening dient te houden met de wenschen der gemeente naren en den Raad; Protesteert tegen het willekeurig, onde mocratisch en diktoraal optreden van den Burgemeester van Haarlem; Besluit deze motie te zenden aan de 2e Kamer der Staten-Genei-aal, de Gedeputeer de Staten van Noord-Holland, den Raad der Gemeente en den Burgemeester van Haar lem en haar te publiceeren in de pers. Onder voorzitterschap van den heer Ernst H. Krelage vergaderde Dinsdagavond de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. De notulen der vorige vergadering wordej» vastgesteld. Voor kennisgeving werd aangenomen: het schrijven van het Ministerie van Ar beid, Handel en Nijverheid, inzake de goed keuring van een aantal lidmaatschappen; een schrijven van Mejuffrouw A. Wencke bach, inzake hare benoeming tol ambtenaar van de Kamer; een schrijven van de Kamer van Koophan del te Dordrecht, inzake verkcersbelemme- ring door maximum snelheid automobielen, enz.; een schrijven van de Kamer van Koophan del te Zwolle, inzake den verkoop van bui- tenlandsch vleesch, spek en vet; een schrijven van de Kamer van Koop handel te Utrecht, inzake den post chèque- en Girodienst, (de laatste drie zijn reeds door ons gepubliceerd); een schrijven van de Kamer van Koop handel te Zwolle, inzake hetzelfde onder werp; een schrijven van de Kamer van Koophan del voor Westelijk Noord-Brabant, even eens over hetzelfd onderwerp; een schrijven van de Kamer van Koop handel te Middelburg, inzake opheffing Rijksinkoop-bureau; een schrijven van de Kamer van Koop handel te 's-Hertogenboscli, inzake werktijd verruiming; een schrijven van de Vereeniging tot be hartiging van Stoomvaartbelangen in Neder land, houdende adhaesiebetuiging aan het adres der Kamer, inzake het havengeld, enz. een schrijven van den Bond van sigaren fabrikanten in Nederland, inzake verhooging tabaksaccijns; een schrijven van het Oostenrijksche Ge zantschap te 's-Gravenhagc, inzake belas ting op luxe artikelen in Oostenrijk; een schrijven van de Vereeniging tot op heffing der zakelijke bedrijfsbelasting op het bedrijf te Amersfoort aan den Raad der gemeente, met verzoek de zakelijke be drijfsbelasting op te heffen. Het schrijven van de Staatscommissie voor het Vervoer-vraagstuk, inzake tariefvérla- ging wordt in handen van de Commissie van Verkeer en Vervoer gesteld. Het schrijven van B. en W. der gemeente Bennebrock, inzake stopplaatsen autobus sen, wordt- mede in handen gesteld van de Commissie van Verkeer en Vervoer. Een schrijven van de Kamer van Koop handel te Nijmegen, inzake het opmaken der kiezerslijsten 1924 wordt voor kennisgeving aaiigenomen. In handen der Commissie van het Winkel bedrijf wordt gesteld een schrijven van de K. v. K. te Nijmegen, betreffende het aan- vangsuur der werkzaamheden in bakkerijen. De K. v. K. te Nijmegen heeft een adres gericht aan den Minister van Arbeid oin het aanvangsuur voor de bakkerijen op 5 uur te stellen. Het verzoek van het Museum van Kunst nijverheid om subsidie voor 1924 zal in een volgende vergadering behandeld worden. Medegedeeld wordt, dat de ingeschreve nen in het Handelsregister verplicht zijn. van evenlueele wijziging kennis te geven. Goedgekeurd worden dc verzonden adres- sen: a. aan dc Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, inzake handelsverdrag met Tsjecho- Slowakije; b. an het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, inzake wijzigingen in de Statistiek. (Wordt vervolgd)-. DE MINISTER VAN ARBËID. Minister Aalberse is van verlof ferugge keerd en was Dinsdag in de vergaderzaal df Tweede Kamer aanwezig. SCHEEPSONGELUK. AMSTERDAM, 24 October. Bij het heden nacht om één uur in de haven binnenkomen de s.s. Orestes kreeg een gedeelte van liet dekpersoneel order de trossen aan de boeien vast te maken. Hiervoor werd een sloep over boord gezet. De matroos Neggen ge raakte hierbij ongelukkigerwijs te water; of schoon de man vrij spoedig aan boord ge bracht was, bleek hij reeds dood te zijn, on danks de pogingen om de levensgeesten we" op te wekke'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2