0 Drankbestrijding. De Duitsche Passtelle te Arnhem zal met ingang van 1 Nov. a.s. worden opgeheven. Voorloopig kunnen nog voor zoover de pro vincie Gelderland betreft tot ultimo Decem ber 1923, mondelinge verzoeken om visa en paspoorten gericht worden tot die Passtelle, terwijl schriftelijke aanvragen vanaf 1 Nov. a.s. dienen ingezonden te worden bij het Duitsche consulaat-generaal te Amsterdam. Tweede Kamer. Dr. Darten, de leider der separatistische beweging in het Rijnland öii onze West, VAM GM2E 4 f' J0RAAOUOU2E TELEFOON fc' EEN AANSLAG OP LLOYD GEORGE IN ZIN? RECHTSZAKEN HANDEL EN NIJVERHEID. BÜARKTNIEUWS. I DE WET OP HET STATISTIEKRECHT. t De halve cent. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het Statistiekrecht, dat o.a. strekt tot hei doen verdwijnen van den halven cent uit de Rijksboekhouding, wezen verscheidene le den er op, dat dit ontwerp een verhooging met zich zal brengen van het statistiek- recht, dat, vooral in dezen tijd van malaise, reeds zoo zwaar drukt op handel en indus trie. De 20.000 meerdere opbrengst, welke deze wijziging ten gevolge zal hebben, zal moeten worden opgebracht door handel en industrie. Deze verhooging van lasten valt des te zwaarder te dragen, waar op den dienst der handelsstatistiek een steeds ver der gaande bezuiniging valt te constatee- ren, welke een aanzienlijke vermindering van de bruikbaarheid dier statistiek ten ge volge heeft. Moeten industrie en handel de gelden bijeenbrengen, welke voor de samenstelling van de statistiek van in-, uit- en doorvoer benoodigd zijn, dan mag naar het oordeel van vele leden toch geëischt worden, dat deze statistiek, waarvan de directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek constateerde, dat door zeer ingrijpende be zuiniging het voor deze uitgave beschikbare bedrag zoo gering is geworden, dat een pu blicatie tot stand was gekomen, welke niet voldoet aan de eischen, die men aan een jaarstatistiek mag stellen, goed zij en dat de bedoelde gelden niet ten koste dezer statistiek voor andere uitgaven worden be steed. Deze leden verklaarden daarom te gen het ontwerp bezwaar te moeten maken. DE BEZUINIGING. Critiek der Tweede Kamer. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Dep. van Binnenl. Zaken en Landbouw hebben verschillende leden de meening te kennen gegeven, dat de bezetting van sommige af- deelingen van het departement uit een oog punt van bezuiniging zeer veel te wenschen overlaat. In het bijzonder hebben ze de aandacht gevestigd op de afdeeling „Bin- nenlandsch Bestuur" en op de afdeeling „Visscherijen". Sommige leden hebben er op gewezen, dat voor de afdeeling Binnenlandsch Be stuur wel 120.5Ö3 minder is uitgetrokken dan verleden jaar, doch dat daaronder be grepen is 88.000 voor de kosten der 10e jaarlijksche algemeene volkstelling, welker wegvallen niet als een bezuiniging kan wor den beschouwd. De werkelijke bezuiniging bedraagt dus 120.503, verminderd met If 88.000. of 32.503, hetgeen op een totaal van ongeveer 3 millioen gulden niet meer dan ruim pl.m. één pet. is. Men achtte meerdere bezuiniging dringend gewenscht. De Commissie van Rapporteurs vestigt in dit verband de aandacht op het feit, dat de na het afdeelingsonderoek ingekomen Nota van Wijziging tot haar spijt geen wij zigingen bevat, welke op een inkrimping van de personeelpositie wijzen, terwijl een zoodanige inkrimping toch, zoowel ten aan zien van het Departement, als ten aanzien van het Centraal Bureau voor de Statistiek, zeer gewenscht is. WIJZIGING DER WARENWET. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot wijziging van de Warenwet merkten sommige leden op, dat de eisch, dat bij ten verkoop aangeboden goederen ook de hoeveelheid dier goederen op de verpakking wordt vermeld, in de practijk ivoor verschillende artikelen niet uitvoer baar zal blijken. Voorts werd betoogd, dat de voorgestelde wijziging buiten het kader treedt van de Warenwet. Vele leden hadden tegen de invoering van de bepaling, waarbij niet minder wordt gedaan dan aan de administratie de be voegdheid geven straf op te leggen in den vorm van een boete, in art. 23a onschuldig- lijk „vergoeding" genoemd, zonder dat daar tegen eenig beroep openstaat, ernstig be zwaar. Hetgeen thans wordt voorgesteld, achtten zij ontoelaatbaar. Administratie en rechterlijke bevoegdheid behooren ook hier geheel gescheiden te blijven. Eenige leden verklaarden zich met de voorgestelde bepaling wel te kunnen ver eenigen. Naar hun meening, wordt hierdoor in de wet vastgelegd, hetgeen bij de toepas sing der wet in de practijk is ontstaan. Ver scheidene leden, die zich als tegenstander van de voorgestelde wijzigingen hadden doen kennen, achtten deze meening aller minst juist MELANGES VAN BOTER. Het „Nederl. Weekblad voor Zuivelberei ding en Veeteelt" verneemt, dat na 1 De cember niet meer mogelijk zal zijn, melan ges af te leveren met een lager gehalte dan 15 procent natuurboter. Dit houdt verband met een onderhandsche afspraak tusscher, de directeuren van de keuringsdiensten en de margarinefabrikanten. OPHEFFING PASSTELLE. Vergadering van Woensdag 24 October, 1 uur n.m.: DE VLOOTWET. Voortgegaan wordt met het wetsontwerp fot vaststelling van de sterkte en samen stelling der zeemach en aanleg van steun punten en versterkingen in Ned.-Indië (Vlootwet 1924). De heer RUTGERS (A.-R.) zal vóór dit ontwerp stemmen in de vaste overtuiging, dat hij daarmede dient het werk van den vrede en van het recht. Het is zijn wensch buiten iederen oorlog te blijven en onze neu traliteit te handhaven In dien gedachten- gang hebben wij steeds onze defensie ge handhaafd; voor iedere andere verklaring ontbreekt elke schijn en schaduw. Ons leger heeft in 19141918 beteekenis gehad en er is rekening mede gehouden. Ons leger bewaart voor ons den vrede, en beschermt het recht door het onrecht der schending der neutraliteit tegen te gaan. Die opvatting wordt ook door tegenstanders van deze wet gehuldigd en is het standpunt dat door de deskundigen is overgenomen. Bij de kwestie van de organisatie van de vloot staan het belang van de continuïteit en het inzicht van den dag tegenover elkaar. Het inzicht van de meerderheid der Ka mer is thans in staat plotseling een spaak •n het wiel te steken en zelfs den aanbouw van schepen, die reeds ver gevorderd is, stop te zetten. Daarin schuilt een gevaar wanneer er onvastheid bestaat in de orga nisatie. De continuïteit heeft een groot voor deel, al ontkent spr. niet, dat er een nadeel tje aan verbonden kan zijn. De moeilijkheid, die de heer van Schaik gevoelt moet niet te zwaar worden genomen. Feitelijk wil die afgevaardigde wel continuïteit met recht van ingrijpen. Dat is mogelijk, mits de continuïteit van het algemeen vaststaat. In het parlemen taire arsenaal zijn stellig wel wapenen te vinden, die de heer van Schaik zou kunnen aangrijpen om tegen een eventueel nadeel van de continuïteit op te treden. Voor licht vaardige koersverandering wil spr. waken en dat doet juist deze Vlootwet. Daarom is de aanneming van deze wet een landsbelang. De beteekenis van het petionnement acht spr. niet groot. Als richtsnoer voor staats beleid kan het niet worden aanvaard, om dat het financiëele punt hierbij te veel heeft gewogen. De heer KETELAAR (V.D.): Was dat niet het geval met het onderwijspetitionnement? (Gelach). De heer RUTGERS (A. R.) beroept zich op den Toelstra, die zich tegen het refe rendum verzette met de stelling, dat wetge- ven geen zaak is van den kleinen man. Een tnassale petitie heeft hier wel dezelfde be teekenis als een referendum. Mej. KATZ (C. H.) meent, dat met dat al, langs de Vlootwet heengegaan is. Er is o.a. gesproken van de vrouwen, die vóór de vre desbeweging strijden. Ook in spr.'s kring bestaat het verlangen naar den vrede. Waar is nu de schakel tusschen dat verlangen en het vooroodeelen van dit ontwerp? Het gros der vrouwen zal meer haar ge voel dan haar verstand laten werken. Iedere vrouw die in de politiek wil mee oordeelen, zal de vraagstukken moeten onderzoeken en nauv/keurig beoordeelen. In samenwerking van gevoel en verstand zal een zuivere voor stelling van de zaken worden verkregen. Het kan niet de bedoeling dezer Regeering zijn om een oorlog te maken. Het is echter niet onschuldig de gedachte te propageeren, da de regeering en een groep in ons land mili taristisch zouden zijn. De vraag is of deze wet noodig is. Heeft de Kamer de vloot slecht gemaakt uit ontwapeningsoverwegin gen? Spr. gelooft het niet en herstel van den afstand is dus niet in strijd met den tot nu toe gevolgden regel. Deze zaak is van groot gewicht en wij moeten naast onze idealen de realiteit zien. Die realiteit ziet spr. zóó, dat de Regeering alleen een wet wil hebben om onze neutra liteit en nationaliteit te handhaven. Die taak acht spr. ons land door God opgelegd en daarom moet de verdediging zoo goed mo gelijk zijn. Laten wij strijden voor de nieuwe banen van de toekomst; maar zoolang die er niet zijn hebben wij onze nationaliteit te verde digen. Spr. gelooft niet, dat deze wet een belemmering is voor deze toekomst. Ware dat zóó, dan zou zij zich er tegen verzetten. De heer WIJNKOOP (C. P.) betoogt, dat deze vloot moet dienen voor de olie en de hoogovenbedrijven. Spr. betoogt verder, dat de vloot in Indië is als een fakkel op een vulkaan. Men pro voceert Japan en zal toch niet in staat zijn dat land te weerstaan. Spr. geeft geen man en geen cent voor dit doel en hij roept de arbeiders op zich tegen deze wet te blijven verzetten. Het zal de zorg zijn der tegen standers, te maken, dat er geen personeel komt voor deze vloot. De heer SCHOUTEN (A.-R,) wenscht en kele punten te behandelen. Hij zet voorop, dat de Kamer zich thans alleen kan binden, tot hetgeen nu wordt voorgesteld, n.l. voor een tijdvak van zes jaar en in 1929 zal een nieuwe beslissing moeten worden genomen. Dan moet beslist worden wat men verder wil doen en beslist men niet verder te gaan, dan is er nog een schuld van 80 millioen, die over zes jaren verdeeld zal worden. Dit kan z.i. heel gemakkelijk. Onjuist is het, dat de Kamer zich reeds vastlegt voor de tweede helft. Kamer en Regeering staan in dit op zicht geheel vrij. Vervolgens verdedigt hij de instelling van een fonds, dat z.i. wel degelijk beteekenis heeft voor de betalingsmethode. Volgens hem heeft de heer van Gijn ongelijk. Het fonds reguleert de betaling over een aantal jaren en daartegen is geen bezwaar aan te voeren. Over het begrip fonds wil spr. niet twisten maar hij acht den naam niet onjuist van het systeem van verrekening dat men hierbij wil volgen. Ook de berekening van de heeren Dressel- huys en Oud acht hij onjuist, hetgeen hij met voorbeelden illustreert. De Regeering heeft zoover haar mogelijk was, gegevens verstrekt en het gaat dus niet aan haar er een verwijt van te maken, dat zij niet vol doende gegevens verstrekt. Betoogd is, dat alle ramingen op maritiem gebied weinig waarde hebben en daarbij is gewezen op de beide kruisers. Die verwijzing gaat niet op, aangezien die kruisers in de zeer dure tijden zijn gebouwd. Alle ramin gen in 1915 en 1916 voor groote werken zijn verre overtroffen. Dat geldt niet alleen voor kruisers, maar even goed voor woningen bij voorbeeld. Juist echter al dergelijke wisse lingen zijn een reden om een vaste lijn voor den vlootbouw aan te geven. Minister RUYS DE BEERENBROUCK antwoordt op de vraag naar meer vastheid cn meer stelsel. Wil men dit, dan dient dit in een wet te geschieden en moet men dus iets van de vrijheid opofferen. Dat kan niet anders. Als toevallige meerderheid den pas aan geeft bij de organisatie van de marine, dan komt men weer op het oude pad. Ten aan zien van de leermaterialen en vliegtuigen wijst spr. er op dat deze buiten het Vloot- fonds blijven en dus onder het gewone bud get blijven. Mochten zich in de eerstvol gende jaren omstandigheden voordoen die belangrijk de vloot-plannen beinvloeden, dan wil de Regeering deze wet toch niet voor een heilig huisje verklaren. Als het getij verloopt, zal men de bakens verzet ten. De Kamer houdt haar controleerende taak en kan ieder jaar nagaan hoe de posi tie is. De Regeering zal toch niet aarze len de hand aan deze wet te slaan als zij dat noodig acht. In dit opzicht dient men vertrouwen te hebben in de Regeering. De Vlootwet haalt den achterstand in die er op vlootgebied bestaat. Mevrouw Brons veld heeft zich beroepen op de Pauselijk schrijven en betoogt dat sommige personen te veel speling laten aan de geleidelijkheid. Van algemeene ontwapening is in dien brief geen sprake en evenmin van geleide lijkheid, maar wel van gelijktijdigheid van ontwapening. Vervolgens geeft spr. eenige cijfers van de marinebegrooting om te be wijzen dat de Regeering wel degelijk bezui nigingen betracht: de totale uitgaven daal den van 59 tot 42 millioen in een tijdvak van 4 jaar. Hetzelfde geldt voor de begrooting voor oorlog, die van 87 to 62 millioen daalde in vier jaar tijds, terwijl de uitgaven voor pen sioen nog zeer zijn gestegen. Tal van maatregelen tot bezuiniging zijn genomen o.a. verkorte oefening, verminde ring van contingent en afvloeiing. Spr. noemt het vredeswerk dat ons leger en onze vloot door handhaving van de neu traliteit ons buiten conflicten houden. Het ware gemakkelijk geweest de Vloot wet te laten rusten, maar een behoorlijke vloot ware dan niet te krijgen. Het was meer dan tijd dadelijk eens een beslissing te nemen. Over het volkspetitionnement zal spr. niet spreken. De vergelijking met het vroegere petitionnement gaat niet geheel op, omdat het andere zaken betrof. Spr. citeert den brief van de Regeering aan de Kamer, waarin op spoedige behan deling der Vlootwet werd aangedrongen. Het Kabinet in zijn geheel en ieder lid indi vidueel zal de verantwoordelijkheid voor de verwerping van deze wet niet kunnen dra gen. (Rumoer). De Minister van Marine, de heer WES- TERVELD, beantwoordt eenige technische detailpunten. Hij deelt o.a, mede, dat de beide kruisers 35,4 millioen zullen kosten. Voor Indië is de vloot onmisbaar, gelijk de minister-president reeds heeft betoogd, Spr. gaat van die stelling uit. De nationale veiligheid en de handhaving der neutraliteit zijn de onderwerpen der verdediging. Het Volkenbondsverdrag legt daartoe de ver plichting op met de middelen waarover ieder land zal kunnen beschikken. De weer macht moet dus op deze verdediging zijn berekend. Zonder vloot kunnen wij onze rechten niet verdedigen, beschermen en handhaven. Aan welke gevaren wij kunnen bloot staan is reeds voldoende gezegd. De bedoeling van dit ontwerp is: het scheppen van 'n vasten band voor de vloot- organisatie in verband met onze finanpieele middelen. Spr. bestrijdt allereerst de opvatting dat de Kamer zich thans verbindt om over zes jaar de tweede helft te voteeren. Die bedoe ling heeft nooit bestaan en de Kamer kan nergens het bewijs daarvoor vinden. De Regeering is van meening dat Indië de heele vloot behoeft voor haar verdediging. De technische bezwaren weerlegt spr. Het ligt voor de hand, dat spr. dergelijke vragen ook heeft overwogen en juist daarom ook was de beperking tot zes jaar gewenscht. In zoo'n korten tijd zal de techniek niet zoo veel veranderen dat zij de gansche plannen omver werpt. Het materiaal voor de hulpdiensten wil spr. wel weglaten, zoodat dit onder het jaarlijksche budget van marine zal blijven. Men achtte dit tijdstip psychologisch niet eglukkig voor dit ontwerp. Welk moment is dat wel? Misschien alleen het moment waarop het gevaar nabij is. De Regeering die daarop wacht, komt stellig te laat. Voor de Regeering bestaat een ander psy chologisch moment. De waarde van de vloot is in de laatste jaren zeer verminderd en zij is eenzijdig samengesteld, zij heeft geen vloot-basis en heeft geen voldoende flottiel je-vaartuigen. Het moment is dus belangrijk genoeg om tot reorganisatie over te gaan. Een jaar uitstel van de Vlootwet zou na deel opleveren, omdat de werkeloosheid be streden kan worden door spoedige werkver schaffing en dus uitgaven ter bestrijding daarvan worden uitgespaard met spoedige inwerkingstelling. Het vlootplan acht spr. het beste dat op dit oogenblik is samen te stellen. Natuur lijk is er kritiek op te oefenen, maar waar om zouden de deskundigen der regeering nu juist de minste zijn? Spr. bestrijdt allerlei deskundige kritiek op het plan uitgeoefend. Onderling zijn zij het niet eens en de Regeering voelt zich dus veilig bij haar adviseurs. (Rumoer). De op vatting van den heer Bomans deelt spr. niet: diens plan voor de verdediging van ons land acht spr. niet goed, ook al omdat er te wei nig mijnenleggers bij zijn opgenomen. Het is spr. niet duidelijk waarom de heer Bomans tegen dit ontwerp is, want die afgevaardigde heeft niet aangetoond dat Indië nog meer kan betalen dan nu al wordt voorgesteld. De Minister stelt nu de vraag of genoeg luchtvaartuigen zijn ontworpen. Naar zijn meening wel en hij beroept zich op buiten- landsche deskundigen die niet zoo'n over wegende beteekenis hechten aan de vlieg machines in den zee-oorlog. Een politie-vloot acht spr. van geen betee kenis. Zij beteekent niet meer dan een bord je „verboden toegang" voor iemand die bin nen wil gaan. De verdediging en beveiliging van dat gebied eischen meer dan dat. Wat de vlootbasis betreft, spr. acht deze noodig om de vloot te steunen en te voeden. Hij hoopt op de onderdeelen van dit punt bij de artikelen terug te komen. De Minister erkent dat ieder deel van de vloot zijn eigen personeel heeft en in die richting zal spr. gaarne werkzaam zijn. Aan de bezwaren van een incompleet van hooger personeel zal spr. tegemoet komen. Ten slotte verdedigt spr. de ramingen ven dit plan. De bezwaren daartegen zijn niet met cijfers gestaafd. Zijn ramingen zijn met zeer veel voorzichtigheid gesteld en zoo zuiver mogelijk gehouden. Met nadruk dringt spr. aan op aann;ming van dit vlootplan, dat niet verder bindt dan wat het ontwerp vraagt. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag 1 uur. SPOORWEGONGELUK. In razende vaart stoof de trein over de gladde rails. De seinlichten wezen door de dikke duisternis den veiligen weg, waar mannen waakten tegen mogelijk onheil. Plotseling een gevoel als zweefde men los van de aarde, een gekraak, en de trein viel van den dijk, waar de grond verzakt was en de rails geen steunpunt boden. En uit de ruïne van verbrijzelde wagens klonken wanhoops kreten. Van alle zijden snelde men toe om te helpen en te redden wat men kon. De machinist lag onder zijn machine zwaar ver wond. Men wilde ook hem helpen, maar hij riep: „Redt ten minste den volgenden trein"! Van menigeen ontspoort de levenstrein, omdat door den alcohol zijn gezondheid, ver stand, welvaart weggespoeld zijn. En de volgende trein, dat zijn de kinderen en kleinkinderen. Menigeen, wiens leven door den alcohol in een catastrophe eindigt, zegt of denkt tenminste: „Mocht mijn kinderen deze ramp bespaard worden!" Zulke rampen voorkomen, tenminste voor de kinderen, het geslacht der toekomst, ligt in onze macht. Wij bestrijden het alco holisme niet met het oog op het heden al leen, maar ook en vooral omwille der kin deren, de hoop der toekomst. PROF. WENT OVER DE WEST- INDISCHE CULTURES. Professor Went is op 14 September via Nickerie en Demerara naar Trinidad ver trokken om van daar per Colonboot teri g te keeren naar Europa. Hij wordt tot Nickerie vergezeld door den directeur van den land bouw, den heer Snellen, in wiens gezelschap de heer Went nog een kort bezoek zal bren gen aan eenige polders in Nickerie. De heer Snellen gaat niet verder dan Nic kerie en is de volgende week Zaterdag per kolonialen stoomer terug te Paramaribo. Iemand, die op de doorreis van professor Went in Demerara. aldaar een onderhoud met hem had, sch ij "t aan „De West", dat d heer Went voor Suriname goede verwachtin gen heeft van de suikercultuur, dat hij nr'r - der optimist da: h over dkansen der kati en- cultuur en weinig hoop had op het tot stand komen der bacovencultuur- ."ic K, JVi DE SCHADEVERGOEDING. PARIJS, 24 October. De Duitsche nota over Duitschland's draagkracht is aan de commissie van herstel overhandigd. BERLIJN, 24 October. De Duitsche re geering heeft aan de commissie van herstel te Parijs een nota laten overhandigen, waarin zij vaststelt dat Duitschland in be ginsel bereid is de vergoedingen volgens bet verdrag van Versailles te leveren, nu het lijdelijk verzet is opgeheven. De finan- cieele toestand van Duitschland maakt het echter onmogelijk de leveringen te hervat ten. Daarom verzoekt de Duitsche regee ring om overeenkomstig art. 234 van het verdrag van Versailles een onderzoek in te stellen naar de hulpmiddelen en het pro ductievermogen van Duitschland, en de vertegenwoordigers van Duitschland gele genheid te geven den tegenwoordigen staat der Duitsche hulpbronnen en van het Duit sche productievermogen in bijzonderheden uiteen te zetten, en de maatregelen mee te deelen, welke men wil treffen tot herstel van het evenwicht in de begrooting en tot reorganisatie van de financiën. De Duitsche regeering zal ook haar standpunt met be trekking tot de voorstellen van de Belgi sche commissie van herstel meedeelen, doch acht het doelmatig dat aan de verte genwoordigers van Duitschland gelegenheid wordt gegeven, zich mondeling te uiten. BRUSSEL, 24 October. De Libre Belgi- que meldt, dat tijdens den ministerraad het verzoek van de regeering te Berlijn om een moratorium voor de leveringen in natura inkwam. De raad heeft dit besproken zon der een besluit te nemen, aangezien Brussel het eerst eens met Parijs moest worden. DUSSELDORF, 24 October. Te Krefeld hebben de separatisten drie aanvallen ge daan op het stadhuis, waarbij enkele per sonen gedood zijn. Te Mainz handhaven de separatisten zich op het regeeringsgebouw, niettegenstaande 'eenige betoogingen van nationalisten. Te Koblentz is gisteravond een anti-sepa ratistische beweging door de troeoen zon der incidenten uiteen gejaagd. De burge meester, die de bevelen, die hem ter hand having van de orde waren gegeven, niet had opgevolgd, is uitgezet. Andere sancties zullen worden genomen. Te Wiesbaden is de kalmte teruggekeerd. DUSSELDORF, 24 October. Er wordt ge meld, dat er gisteravond te Elberfeld be langrijke betoogingen van werkloozen heb ben plaats gehad. KOBLENTZ, 24 October, Gistermiddag om 2 uur is de Rijnlandsche republiek zonder incidenten te Duisburg afgekondigd. DUSSELDORF, 24 October. De republi keinen hebben vannacht versterkingen naar Miinchen-Gladbach gezonden om die stad te hernemen, die zij gistermiddag hadden moeten ontruimen wegens de groote nume rieke meerderheid van hun tegenstanders. De strijd moet tamelijk hevig zijn geweest. Te Aken houden de separatisten nog altijd de regeringsgebouwen bezet. Te Duisburg hebben de separatisten som mige bladen verboden te verschijnen. Zij hebben een der hunnen tot burgemeester benoemd. BERLIJN, 24 Oct, Bij de gevechten te Aken met de separatisten zijn 1 doode en 5 zwaar gewonden te betreuren. Het op treden van de veiligheidspolitie wordt over al voorbeeldig genoemd. In de handen der separatisten zijn nog drie voorname inge zetenen van Aken die als gijzelaars dienst moeten doen. ANDERNACH, 24 Oct. De stad is weer van de separatisten bevrijd. Toen de sepa ratisten zich tot den Franschen bevelhebber om hulp wendden, weigerde deze dit en zeide daarbij: De strijd is voor de separa tisten verloren. MAINZ, 24 Oct. Bij een proclamatie van de bezettingsoverheid zijn samenscholingen van meer dan 5 personen van 8 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens verboden. Naar ver luidt zouden er nog eenige separatisten zijn in bet gouvernementsgebouw, dat in een groote kring door Marokkanen omgeven is. De vlag van de Rijnlandsche republiek, die vanochtend vroeg weer op het gouver nementsgebouw was geheschen, werd 's mid dags ingehaald. SPIERS, 24 Oct. In den vandaag geopen- den kreitsdag van de Palts stelde de verte genwoordiger der Rijnland-commissie, ma joor Louis, in verband met den onrustigen en gevaarlijken toestand in Beieren, voor, in de Palts een autonomen staat met een voorloopige regeering te stichten. Alle partijen hebben met eenparige stem men dit voorstel van den Franschen majoor verworpen. BERLIJN, 24 Oct. Naar de Vorwarts uit Kaiserslautern verneemt zijn daar alle voor bereidingen getroffen om nog in den loop van heden een republiek de Palts binnen het kader van het rijk te stichten, aange zien het geduld van de republikeinsche be volking, die trouw aan het rijk is, door de houding van München is uitgeput. Deze bevolking acht de stichting der re publiek een daad van verweer tegen het reactionaire separatisme, een daad van trouw aan het rijk. MÜNCHEN, 24 October. Dr. von Knilling, de minister-president, heeft aan de bevol king in de Palts een oproep gericht, waarin hij erop wijs,t, dat onverantwoordelijke ele menten de tegenstelling tusschen Beieren en het rijk willen gebruiken om, steunend op de Fransche bajonetten, de banden tus schen de Palts en het moederland te ver breken en aansporen, daarvan een zelfstan dige staat te maken. Hij noodigt de inwoners van de Palts uit, tegenover de vijanden van het vaderland den vasten wil tot saamhoorigheid met het moederland te stellen. DE AANSTAANDE REDE VAN BALDWIN. LONDEN, 24 October. Na de rede van Smuts en die van Harvey begint men nog meer aandacht te vestigen op wat Baldwin zal zeggen. Algemeen gelooft men, dat de rede van Smuts niet is uitgesproken zonder voorkennis en goedkeuring van den pre» mier, zoodat men thans in hoofdtrekken het standpunt van het Britsche rijk kent, waar tegenover Harvey het Amerikaansche standpunt heeft uiteengezet. Men fluistert dat Baldwin de uiting der openbare mee ning over de rede van Smuts heeft willen afwachten, teneinde zich in de bijeenkomst der conversatieve partij partij te Plymouth niet te zeer bloot te geven, doch den een tegen den ander te kunnen uitspelen. Zoo dit inderdaad zijn bedoeling geweest is, zal het resultaat vermoedelijk geheel aan de bedoeling beantwoorden, daar omtrent de richting, die het Britsche rijk thans behoort in te slaan, de meeningen verder uiteen loopen, dan ooit te voren. Algemeen is dan ook de meening, dat er een periode van nog heftiger slingering in de Engelsche politiek zal volgen, dan men in den laatsten tijd reeds heeft aanschouwd. Toch gelooft niemand thans, dat Baldwin, in geval eener heftige oneenigheid tusschen de leden zijner partij, het op een parle- mentsontbinding zal laten aankomen. DUITSCHE TREILERS IN ENGELAND, LONDEN, 24 October. Elf Duitsche trei- lers liggen stil in de haven van Aberdeen. De bemanning weigert uit te varen, voor dat haar betaling in Engelsch geld gewaar borgd is. Zij beklaagt zich erover dat, ter wijl de reeders f 450 krijgen voor iedere lading visch, die zij in Aberdeen aanbrengt, zij betaald wordt in marken, waarmee zij hun gezin niet kunnen onderhouden. EEN REDEVOERING VAN MC, KENNA. LONDEN, 24 October. In een rede te Belfast heet MacKenna heden de redevoe ring van Smuts zeer sterk gesteund door er op te wijzen, welke schade de Britsche handel van den toestand in Duitschland ondervindt. Hij zeide, dat geen enkel land, dat zich vooral op handel toelegt, een der- gelijken slag kan overleven als het ten i ondergaan van een groot afnemer als Duitschland, en dat de gevolgen hiervan I vooral aan den dag waren gekomen na de Roer-bezetting. MacKenna verklaarde, vol- maakt vertrouwen in Baldwin te hebben, zoodat dus feitelijk zijn rede kan worden beschouwd als een nieuwe poging om het pad van den premier te effenen, als in de partij-conferentie morgen de Engelsche bui- tenlandsche politiek behandeld wordt. Inmiddels heeft Smuts zich van verschil lenden kant kritiek op den hals gehaald. Men verwijt hem, niet voldoende van den toestand op de hoogte te zijn en zeer wei nig diplomatiek te zijn opgetreden, terwijl men verder vreest, dat zijn aanval op Frankrijk een deel der kleurlooze midden stof aan de zijde van Poincaré zal brengen, hoewel deze het aanvankelijk feitelijk niet met den Franschen premier eens was. In middels kan worden gezegd, dat niet slechts de liberale en de arbeiderspartij, doch ook een groot deel der conservatieven het vol maakt met Smuts eens zijn, LONDEN, 24 October, In zijn rede te Bel fast logenstrafte de bekende bankier en oud kanselier der Schatkist MacKenna de be wering dat Engeland meer voordeel zou hebben van het uitschakelen van Duitsch land als mededinger, dan verlies door het uitvallen van een deel der Europeesche markt. Hij zeide: men kan een groot han deldrijvend land nooit ernstige schade toe brengen, zonder dat andere landen even zeer ernstige schade daardoor lijden. Met cijfers toonde hij aan, dat, terwijl het aan deel van Engeland aan den wereldhandel van 1912 tot 1922 wat export betreft, in verhouding tot den wereldhandel was ge stegen, niettemin de uitvoer feitelijk 25 pet. was gedaald, terwijl de bevolking met 2 millioen was vermeerderd. Als wij deze cijfers terugbrengen tot den totalen omvang van de wereldhandel en zelfs rekening hou den met verdwijnen van den handel van concurrenten, staan wij voor een achteruit gang. Wij gaan vooruit als de wereld voor uitgaat, en achteruit als het de wereld slecht gaat en dus mogen wij nooit met on verschilligheid toezien dat een groote natie met geweld verarmd wordt, en dat een or ganisatie van het industrieele leven zou mogen worden verwoest, kunnen wij zeer zeker niet ongestraft toelaten, AMERIKA EN EUROPA. LONDEN, 25 October. De Britsche regee ring houdt zich op het oogenblik bezig met de bestudeering van het aanbod, gedaan door de Vereenigde Staten, dat zij bereid zijn deel te nemen aan een internationale conferentie, indien zij door de geallieerden wordt gewenscht. HEVIGE STORM. NEW-YORK, 24 October. Een hevige noord-oosterstorm, welke gisteren en in den afgeloopen nacht woedde langs de kust van New Foundland naar Kaap Hatteras, heelt groote schade aangericht aan eigendommen en de scheepvaart. Meer dan 20 personen werden te New-York en omgeving gewond. LONDEN, 25 October. Een Exchange telegram uit New-York meldt, dat de secre taris van Lloyd George den Amerikaan- schen geheimen dienst te Cleveland heeft verzocht een man aan te houden, die het gezelschap van Lloyd George van Chicago naar Indianapolis en Cleveland heeft ge volgd. De man gaf zich uit voor een vriend van een vertegenwoordiger van een Lon- densch blad. Het bleek evenwel, dat deze hem niet kende. In verband met deze gebeurtenis is het reisplan van Lloyd George gewijzigd. Don derdag zal hij lunchen bij president Coolid- ge, terwijl hij Vrijdag thee zal drinken bij den vroegeren president Wilson. TURKIJE BESMET VERKLAARD. De Minister van Arbeid heeft Turkije be smet verklaard wegens pest en pokken. EEN PROTEST-STAKING VAN OUDERS. In Juli van dit jaar werd aan de overzijde van het IJ, te Amsterdam, een kind over reden door de Noord-Hollandsche Stoom tram. Verscheidene bewoners van die buurt meenden, dat het ongeluk te wijten was aan het feit, dat de trambaan op een ge vaarlijke wijze langs den weg liep. Er vormde zich in de Vogelwijk een comité, dat er bij de ouders van schoolgaande kin deren in die buurt op aandrong hun kinde ren, bij wijze van protest, eenige dagen niet naar school te sturen. Verscheiden ouders deden mede aan die „protest-staking" en op den 18en en 19en Juli verzuimden hun kinderen de school. Maar er werd proces-verbaal opgemaakt tegen die ouders, wegens overtreding van art. 22 van de Leerplichtwet. De ouders hadden zich Dinsdag voor den kantonrechter, mr. Carsten, te verantwoor den. Eerst een vader en een moeder, die vier kinderen op die dagen thuis hadden gehou den. De vader zeide, dat op een der pleinen een toespraak was gehouden, waarin erop aangedrongen werd, de kinderen thuis te houden, om gedaan te krijgen, dat de tram baan minder gevaarlijk gemaakt zou wor den. Hij had niet aan die „flauwe kul" mee willen doen. Maar zijn vrouw had de kin deren toch thuis gehouden( toen hij al naar zijn werk was, Zïjn vrouw moest dan ook maar de gevolgen dragen vond de vertoorn de vader. De kantonrechter sprak deu vaucr vrij en veroordeelde de moeder tot 2 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Een moeder, die haar zoontje om dezelfde reden de school had laten verzuimen, kreeg eenzelfde straf. Daarna stond weer een ouderpaar terecht. De vader zei, dat het comité hem gedwon gen had zijn kinderen thuis te houden. Als hij ze toch naar school had laten gaan, zou den ze zeer zeker lastig gevallen zijn. Ou ders, die niet mee hadden gedaan, waren uitgescholden. Ook dit ouderpaar kreeg 2 boete of 2 dagen hechtenis. Tenslotte werd nog een moeder, die niet verschenen was, voor hetzelfde feit bij ver stek tot eenzelfde straf veroordeeld. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In de October aflevering van het Tijd» schrift der Vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat" treffen wij o.a. aan: Een bijdrage „Practische Werkverrui ming," waarin met tal van voorbeelden wordt aangetoond, op welke verschillende wijzen rekening kan worden gehouden met de belangen van de Nederlandsche Indu- strie, In de bijdrage „Nederlandsche Glasblaze rijen" wordt op vlotte wijze een overzicht gegeven van dezen tak van Nationale Nij verheid. De Treil- en Trawlvisscherij bevat een be langwekkende uiteenzetting omtrent dezen belangrijken tak van het Nederlandsch be drijfsleven terwijl verscheidene uitstekende afbeeldingen de waarde van het geschrevene verhoogen. Van de officieele berichten in deze afleve ring zij ten slotte de aandacht gevestigd op: de lijst van fabrikanten, welke gerechtigd zijn tot het voeren van het nationaliteitsken- merk V.N.F. der Vereeniging; de opgave van verschillende propaganda uitgaven der Ver eeniging; de rubriek „Bemiddeling voor werkgevers en werkzoekenden" en ten slot te de „Exportrubriek," welke een opgave bevat van een groot aantal firma's in het buitenland, welke in aanraking wenschen te komen met Nederlandsche Fabrikanten. GOUDA. VEILING VAN 24 OCTOBER. Stokboonen, per 100 K.G., 18 tot f 35; Slamboonen 19 lot f 38; Pronikboonien 0.60 tot 12; Spinazie f 7.90 tot 16.60; Kroten 3,40 tot 3,80; Uien f 4,70 tol 7,20; Andijvie, le soort, per 100 stuks f 1,10 tot f 3,40; id. 2e soort 0.60 tot 1,40; Kropsla 0,50 tot f 2,40; Groene Savoyekool 2,70 lot f 5; gele id. 3,90 tot 8,10; Roode kool f 4,90 tot 6,10; Witle kool f 2,10 tot 6,20; Peen per 100 bos 0.80 tot f 7.20, Krolen 0.80 tol f 3,80; Selderie 0,70tot 1,10. ASSEN, 24 Oct. Eeleren, Op dv markt van de V, P. W. waren aangevoerd 28.900 stuks. Prijs 1315 per 100 stuks. ASSEN, 24 Oct. Paarden. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 312 stuks. De prijzen waren als volgt: ruinen 275400, merriën 325— 450, enters 175250, veulens 100160. Handel matig. ENKHUIZEN, 24 Oct. Zaden en peul- vruchten. Wijker vale erwten 2225, grauwe 3237, vale (groote) 3035 per H.L. Bruin mosterdzaad 2728 pet 70 K.G. Maanzaad 2222,50, karwijzaad 6063, beide per 50 K.G. HOORN, 24 Oct. Vee. 59 varkens: vette 0.780.82 per K.G., Londensche varkens 0.70, 14 lammeren 3640. (Voormarkt-Najaarsmarkt). Aanvoer 768 koeien: melkkoeien 250450, vette 250 540, kalfkoeien 250400, vare- of gelde- koeien 250450, stieren 200400, pin ken 120350, graskalveren 80175. Han del goed. MAASTRICHT, 24 Oct. Boter, Hoogste prijs 2.16, middelprijs 2.05, laag ste prijs 1.95, VOLENDAM, 24 Oct. Eieren. Aan de eierenveiling waren heden aangevoerd 100.000 eendeneieren, 8.609 per 100 st. WOERDEN, 24 Oct. Vee. op de na- jaarsmarkt voor runderen waren aange voerd 1487 koeien en 67 kalveren. De prij zen beliepen voor stieren 120350; vaar zen 225.340; pinken 120180; melk koeien 225425; kalfkoeien 270425; vette koeien 280400. Handel redelijk. AMSTERDAM, 24 Oct. Vee. Ter markt waren aaagevoerd, 283 vette kalveren, le kw. f 1.10— 1.2p, 2e kw. f 0.96—1.10, 3e kw. f 0.800.96 per K.G.28 nuchtere kalve ren f 1828 per stuk 431 vette varkens, Hollandsche le kw. f 0.9395, 2e en 3e kw. f 0.91—0.93 per K.G. BOVENKARSPEL, (Station), 23 Oc tober. Aardappelen, Blauwe f 3.053.40 id. Bonte f 3.203.55, id. kriel f 0.45 per baal. Aangevoerd 335 baal. Uien, drielin gen f 4.705.15, groote gele f 3.204, kleine gele f 6.106.50 per baal. Aangevoerd 1525 baal, le bloemkool f 38, 2e id. f 1.504, 3e id. f 0.751.30 per 100 stuks. Aange voerd 158.100 stuks. Roode Kool f 1.90 3.20 per 100 K.G. Aangevoerd 53.200 K.G. Gele Kool f 1.70—2.90 per 100 K.G. Aan gevoerd 22.300 K.G. Witte Kool f 1.10—1.50 per 100 K.G. Aangevoerd 69.600 K.G. Bie ten, groote f 19.5026, id., kleine f 57 per 1000 st. Aangevoerd 61-200 stuks. Slaboonet f 1.804.25 per 15 K.G. Aangevoerd 400 zak, AMSTERDAM, 24 Oct. (Noteering van het Nieuwe Veilinggeb., expl. De Jong Koene). Beurré Lebrun 2030, Bonne Louise d'Avranches 5690, Beurré Clair- geau 3854, Souvenir de Congres 44 56, Callebas de Tirlemont 42—58, Duran- deau 2842, Hertogin Elza 2842, Nou veau Poiteau 3036, Jodenperen 1824, Trimph de Vienne 5264, Beurré Hardy 4268, Signeur d'Esperen ƒ4866, Wil- Williams Duchesse 3860, IJsbouten 18 26, Winterjannen 20—24, Sterappelen 30—40, Bellefleur 18—26, The Queen 3254, Goudreinetten 2228, Transparant de Cronsel 3246, Codlin Keswick 24—28, Lord Suffield 2.0—30, Camerenszuur ƒ1422, Calville 2630, Suffield 2030, Zweden-appelen 2634, Fram'oooszuur 2630, Camerenszuur 14 22, Calville 2634, Present v. Engeland 3038, Zonzoet 1620, Honingzoet ƒ18 22, Evazoet 1418, Cox Ponma exra ƒ4052, idem le soort 1622, Bismarck 1420, Grieters 1420, Campagnezoel 1418, Gerrit Roelof 1822, Hollemans ƒ1420, Charlemonsky 2236, Notaris appelen 2026, Lemoenappelen 3036, Hazelnoten 3038, Tomaten 2432, per 100 K.G.Druiven Frankenthallers 0.70 1, idem Alicanten 0.760.90 per K.G. Bloemkool 612.40, Andijvie 2.303.40, per 100 stuks Kassnijboonen 7886, Prin- sesseboonen 2642, Dubb. boonen 16 28, alles per 100 K.G. Spruiten 1.40—2.50, Uien 1.301.50 per zak. Roode kool 3.40- 5.10, Gele kool 4.705.80 per 100 stuks, Bloemen. Chrystanthemums 1320, Ro zen 411, Callas 2342, Am. Anjers 4- 12, Dahlia's 0.90—2.50, Snijgroen 3—5.50 Eiketakken 23.50 per 100 tak. Fransche pepers 22.80 per mand Fransche Anje lieren 0.200,35, Margrieten ƒ0.05—0.10 per dozijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6