Uitverkoop PRESBURG 8 PRESBURG I w mmm BON BALLON Vrijdag 26 October 1923 46st0 Jaargang No. 14572 DIT MM BESTAAT 12 BLADZIJDEN* EERSTE BUD Wat Indie waard is. tl odtober Ingezsiïden MedecMngen. STADSNIEUWS. Middenstandsraad voor Haarlem. Nogal voorzichtig. Tentoonstelling. Giften. Rectificatie. Gemeente-secretaris van Rotterdam. Haarlemsche Bach Vereeniging. De R. K. Universiteit. Nieuwe uniformen. eOEDE VOEDING behoedt U veelal voor ziekten. FR&MKEN'S MELK BROOD SS HET VOEDSEL BIJ UIT NEMENDHEID R. K. Stucadoorspatroonsbond „St Antonius." a 75 cents per regel. Zaterdag 27 ca Maamdag: 29 October geeft bij eiken inkoop dszse gratis recbi op een extra groot®, fraaie De Roode Winakel „De Eendracht." Tulpenkweekers. Hyacinthen. Eerste oefening Dienstplicht lichting 1923, 2e ploeg. De reorganisatie in onze R. K. Kies- vereeniging. Vrijwillige opwachtgeldstelliiig. Een veelbelovend acrobaat. Een oude bekende van Haarlem. Uit de Bollenstreek, IEDERE Amsterdammer kent IEDERE Haarlemmer zal leeren kennen. Werktijd-verlenging. Het handelsverdrag met Tsjecho- Siowakije. Aig. R. K. Aambtenaarsvereeniging. Reisbureau Lindeman. De Schoonheids-Commissie. Het eeuwig nieuwe. <8t OPGAVE van; 3. J. W EBER ZOON Opficieus - Fabrikanfen Koningstraat 10 Haarlem Hoe dit zij: het is een verblijdend teeken, even de aandacht te mogen vestigen, iets zachter. Teiegraphisch Weerbericht. t)e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem cn Agentschappen: Per week 0-25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HftftRI FMSCHE COURANT 'Adverter.tiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel, kraag- en aanbod-advertentiën 1—4 rege.s 60 cent per plaatsing; elke rcge, meer 15 cent. bij vooruitbetaling. 't Is opmerkelijk, dat er in deze tijden hu we met de Vlootwet tef bescherming van ïndië ópstaan en naar bed gaan van so ciaal-democratische zijde zoo welsprekend gezwegen wordt over de beteekenis, over de waarde van Indië voor het economisch leven der arbeiders. Hóè men ook denken moge over de vloot wet, zóóveel is zeker, dat bij heel dc pro-Vlootwet-gezindheid der regeering de bedoeling vóórzit: Indië voor Nederland te behouden, althans: het verlies van Indië, zooveel als het in ons vermogen is, té ver hinderen. Dat de regeering met dit streven in ieder geval werkt in de goede richting en daar door blijk geeft, de economische belangen van Nederland goed te begrijpen, daarop is van roode zijde maar liefst weinig of niet de aandacht gevestigd. Het is ook veel gemakkelijker en voor de partij veel profijtelijker, alleen te gewagen van de zooveel en zooveel „millioenen^" wel ke de Vlootwet ons kosten gaat, van het militairisme" onzer regeering, van de slachtoffers, welke een volgende oorlog eischen zal, enz. En tóch, wanneer het in eenig ander op zicht in hun kraam te pas komt, willen de heeren wel getuigenis afleggen van de groo te economische waarde der Indische bezit tingen voor Nederland. „Het Volk" van Woensdagavond herinnert eraan, dat (om in de ,,Volks"-terminologie te spreken) „de Twentsche katoenmagna ten den Minister bezworen hebben een lan gere werkweek dan de 48-urige toe te staan voor de textielindustrie, daar deze anders door dc concurrenten Engeland en Japan vermoord wordt." Verder heet het: „Men weet, dat een aanzienlijk deel van de Twentsche manufacturen naar Ncdcriandsch-fndië gaat. Daar is een vrije markt, waar de leveranciers van de heele wereld op precies dezelfde wijze worden behandeld en waar dus niemand wordt voorgetrokken." Om r.u te bewijzen, dat „de Twentsche ka toenmagnaten" niet bevreesd behoeven te zijn voor de „vermoording" der textielin dustrie door Engeland en Japan, geeft „Het Volk" triomphantelijk de cijfers van den in voer in Indië der laatste jaren. „Welk deel van den invoer in Ned,- Indië kwam voor rekening van Neder land? In 1920 25, in 1921 32, in 1922 35 en in het eerste half-jaar 1923, 35.3 proc. Hieruit blijkt, dat Nederland zich niet alleen handhaaft, maar zijn positie zelfs regelmatig verbetert. Hoe groot was het gedeelte dat Enge land leverde? In 1920 40, in 1921 38, in 1922 38, en in^ het eerste half-jaar 1923 36.2 proc. Engeland bleek dus niet in staat zijn positie te handhaven; integendeel het wordt hoe langer hoe meer teruggedron gen. En hoe staat het met Japan, dat even eens wordt voorgesteld als de groot moor denaar van de Twentsche industrie? Zijn aandeel bedroeg: In 1920 25, in 1921 21, in 1922 19 en in het cerste-half-jaar 1923 18.2 proc. Ook Japan ziet zich dus hoe langer hoe meer teruggedrongen." Het kan den Nederlandschen sociaal-demo eraat niet onaangenaam zijn, dergelijke cijfers over te leggen en daarmede z.i. een bewijs te leveren voor zijn stelling dat de „Twentsche katoenmagnaten" niet zoo ang stig behoeven te zijn en op grond van con currentie den arbeidstijd niet nog weer ver lengd behoeven te krijgen. Dat kan den Nederlandschen sociaal democraat niet onaangenaam zijn, maar wanneer deze met zooveel ophef gewag maaakt van een vergrooten Nederlandschen invoer in Indië (en een verkleinden invoer aldaar van Engeland en Japan,) waardoor de welvaart in Nederland, dat is dus óók de welvaart der arbeid.ers, stijgen moet, dan gelieve Hij daarvan in deze Vlootwet- dagen ook deze consequentie te aanvaarden: dat het behoud van Indië voor de Nederlan ders en ook voor de arbeiders van het grootste belang is, en dat dit belang dus naaf best vermogen door ons gediend moet worden. Oók wanneer 'dit belang desnoods eischt, dat men stemt vóór de Vlootwet! 't Is hier met de roodëvheeren echter net als altijd: ze willen wèl profiteeren en het velte der aarde genieten doch daarvoor offers brengen.... hó maar! 't Is het oude liedje: Wè! rechten en voordeden eischen! Géén plichten erkennen, noch ook ver plichtingen, die in welken vorm óók, wat kósten! Sociëteit „St, Bavo" Gewone zittingen Tentoonstelling prijzen van verloting ten bate van de kerk te Bentveld van 105 en v3n half 810 uur Spaarbank voor Katholiek Nederland van 5half 8. Stadsschouwburg Chaitley Kwintet. Museum v. Kunstnijverheid Tentoon stelling reproducties naar vroegere Ja- pansche-Boeddhistiscbe kunst. Peddemors Tentoonstelling Batiks, 10 lot 6 uur, Toonzaal Kruisweg 51. R. K. Leeszaal en uitlcenbibliotbeck Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012,van 25 en van 710 uur, bi- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van half 39 uur, R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15. Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 9—12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot hall 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8—half 9 uur. Tele foon 2981. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Bloemendaal R* K. Leesbibliotheek Bloemendaalscheweg 48 Dinsdag en Vrijdag van 24 uur. Het Dagelijksch Bestuur van den „Mid denstandsraad voor Haarlem" roept dc loden van dezen Raad op ter vergadering, welke zal wórden gehouden op Dinsdagmiddag 30 October, des middags te 3 uur in bet Ilanze- gebouw. (Leden van den Middenstandsraad voor Haarlem zijn alle bestuursleden, resp. van „Boaz", van de „Haarl. Handelsvereniging en van „De Hanze"). De agenda vermeldt: 1. Opening. 2. Loten voor het praesidium. 3. Verkiezing secretaris. 4. Notulen. 5. Mededeelingen: a. Officieelc toetrednig tot den M. St.- Raad van „Boaz" en „Haarl. Handelsver- eeniging." b. Adres B. en W., verzoekende ook voor z.g. Tentoonstellingen de Verordening op de Verplichte Winkelsluiting toe te pas sen. c. Bemoeiingen verkiezingen Kamer van Koophandel. 6. Het in huurkoop geven op afbetaling van gaskachels door het Gem. Gasbedrijf. 7. Diverse aangelegenheden, door de Raadsleden ter sprake te brengen. 8. Het ontwerpen van Statuten of Regle ment op de basis der bekende Punten van Overeenkomst, met advies van een der Rechtskundige Adviseurs. 9. Rondvraag en sluiting. Gisteravond te ongeveer kwart over 7 werd aan de politie mededeeling gedaan, dat in de derde klasse wachtkamer van het station der H. IJ. S. M. een vrouw in be- wusteloozen toestand was gevonden, die te 6 uur uit Amsterdam was gekomen en had te kennen gegeven, dat zij plan had zich van het leven té berooven. Nu is het over 't al gemeen niet de gewoonte, dat iemand, die op zelfmoord zint, hiervan eerst de noodige mededeelingen doet. Misschien was bet de bedoeling, van deze dame aan de gebeurte nis een bijzonder cachet te geven. In alle ge val was het zeer voorzichtig en zeer ver standig. Wat het ook zij, van deze bekend making werd gebruik gemaakt om de politie en een geneesheer te waarschuwen, die beiden spoedig ter plaatse waren. De dokter, die de levensmoede juffrouw, die, toen zij was bij gebracht, weigerde haar naam op te geven, had onderzocht, gelastte onmiddellijke opneming in het ziek inhuis, waarheen zij per auto werd vervoerd. Door het gebruik van veronal was zij intusschen in een slaaptoestand geraakt. De politie stelt nu naar de herkomst van deze patiënte nog een nader onderzoek in. In de voormalige Sociëteit „Trou moet Blycken", wordt van 28 October tot 5 No vember een tentoonstelling gehouden van tapijten, divankleeden, kussens, enz., ver vaardigd door de Hand-Tapijtknooperij „Kinheim" te Beverwijk, onder leiding van mevr. C. Polvliet-van Hoogstraten. De tentoonstelling zal geopend zijn van 11 uur 's morgens tot 5 uur 's avonds. Voor de Duifsche Priesters, van C. H. te H2,—. In onze courant van gisteren maakten wij melding van een winter-propaganda-eam- pagne voor het R. K. Vereenigingsleven. In- plaats echter van R. K. Vrouwenbond leze men R, K, Vakorganisatie. De gemeenteraad van Rotterdam benoem de gisteren tot gemeente-secretaris van Rotterdam den heer mr. M. Smeding met 22 stemmen. De heer mr. M. W. Scheltema uit Haarlem verkreeg 18 stemmen. Door afwezigheid wegens ongesteldheid van Willem Mengelberg zal Dinsdag a.s. dv bekende componist Maurice Ravel zijn eigen composities dirigeeren. In de maanden October en November zul len de parochiale comité's in de parociiies rondgaan tot inzameling der bijdragen voor de R. K. Universiteit. Het boekwerk, houdende beschrijving der I ii'.fornwMi v.aarin thans de nieuwe donkere (z.g. geklecrle) uniform is opgenomen is lio- Öen aan de autoriteiten van <lc Landmacht uitgereikt. Vanaf 11 September 11)23 treedt het in werking, behoudens de navolgende overgangsbepalingen: Voor. zoover de hiervoren gegeven be schrijvingen wijziging brengen in de Ihans vror officieren, onderofficieren en minderen odragen kleedioigsltikken. in de tenuen en in het voorgeschreven paardentuig, regelt onze Minister van Oorlog de uitvoering, indien daaromtrent bij deze geen nadere voorschrif ten zijn gegeven. Gedurende een tijdvak van vijf jaren na dagieekciring van dit besluit, kunnen door dc officieren en onderofficieren nog worden gedragen óf de uniformen, vastgesteld hij Ko ninklijk Besluit van 2 October (900 No. 50, óf die vastgesteld bij Koninklijk Besluit van 7 Scpf.eir.ber (912. Xo. 41. Het is ëoh'er geoorloofd de overt'coding, vastgesteld, bij het sedert herhaaldelijk ge wijzigd Koninklijk Besluit van 2 October 1900, Xo. 50, gedurende bet overgangslij i- ferk tc dragen bij de uniform vastgesteld bij het sedert herhaaldelijk gewijzigd Koninklijk Bcwiuit van 7 September 1912 No. 41, en vastgesteld bij dit besluit. Aan Officieren en Adjudant-onderofficie ren (ent daarmee gel ijkgc stelden) vóór de dn"tockening van hel Koninklijk Besluit van 7 September 1912, No. 41 „in het bezit van één der sabels, waarvan het dragen is toe gestaan bij Koninklijk Besluit van 2 Octo ber 1900 No. 50, zooals dit sedert herhaal delijk is gewijzigd, wordt vergund uezo le blijven dragen behoudens in de gevallen door Onzen Minister van. Oorlog te bepa en. Beroepsofficieren vóór 1 Januari 1921 be noemd, voor wie bij dit besluit eten donkere uniform is ingevoerd, behoeven niet eerder dan vijf jaar na 'flagleekening rail dit besluit van de voor ben voorgeschreven donkere uni form met toebc-hooren te zijn voorzien. Officieren, adjudant-onderoffioieisen en overige onderofficieren op of na 1 Janauri 1924 benoemd, c.q. aangesteld, dragen uitslui tend de bij dit besluit vastgesteld uniform. Kring Haarlem en Omstreken. Woensdag vergaderden dc leden van bo- vengenoemden Bond uit. Haarlem en Om streken en besloten tot het voTmen van den Kring Haarlem en Omstreken. Besloten werd, om in samenwerking met de organisaties van andere onderaannemers, eene aefie le beginnen, om de Bisschoppelijke Bepalingen voor Reken plichtige Besturen beter dan voorheen le doen nakomen en, in dien mege'ijk, nader vastgelegd te zien. Verder werd besproken het verrichten van stuca doors werk door enkele schilders- en met- selaarspafroons, Hieromtrent zal met deze organisaties een bespreking worden verzocht. Voorts werd besloten een krachtige actie Ie beginnen, om de nog niet aangesloten R.- K. Stueadoorspatroons in den Bond te ver eenigen, waarbij voorat gedacht werd aan de medewerking der Z.Ëenv. Geestelijken, voor wie ongeorganiseerden weel verrichten. Ten slotte werd een besliun gekozen, het welk is samengesteld als volgt: F. van Dam, voorzitter, Oranjeboomstraat 95; V. J. Knape, Spa a m w oud e r stra a t 21, Haarlem, se cretaris en B. J. Reiber, Soliagohelstraat 14, penningmeester. Gisteravond had in het gebouw van den Ned. Protestantenbond de jaarvergadering plaats voor de leden van de Coöp. Brood bakkerij en Verbruiksvereeniging „De Een dracht". Om half acht opende de voorzitter de heer L. Modoo, met een woord van welkom de vergadering. Na de lezing der notulen, welka na ampele bespreking wer den goedgekeurd, had de vaststelling der jaarrekening plaats; het percentage voor de afd. broodbakkerij werd vastgesteld op 10 en voor de afd. kruidenierswaren op 2.77. Vervolgens kwam een bestuursverkiezing aan de orde, wegens periodiek aftreden van de heeren J. H. Bregonje, J. S. Holster en J. J. Hooman, allen herkiesbaar. Gekozen werden de heeren J. H. Bregonje, J- J- Hooman, beide aftr., en de heer J. J. Wes- selius. Voor de aftredende commissarissen we gens periodieke aftreding van de heeren A. J. Hekkelman en wegens bedanken van den heer J. M. Westendorp, werden ge kozen de heeren Niesten en Prikker. Een voorstel van het bestuur om de ver goeding van het bestuur met 20 pet. te ver lagen, werd, na eenige bespreking, met al- gtmeene stemmen aangenomen. Na nog icenige mededeelingen van huishoudelijken aard, werd de goed bezochte vergadering te ongeveer elf uur onder een woord van op wekking in het belang van de coöperatie gesloten. Het Kweekersblad deelt mede, dat er pogingen in het werk worden, gesteld om te geraken tot het oprichten van een groep tulpcnkweekers. De aanleidende oorzaak is stelselmatig te gaan werken tegen over productie, die in de naaste toekomst onaf- .i„ zien aus DiijKoaar in goea gezciscnap wijsbaar komen zal, als men doorgaat alle mt verk]aring va« dcn" beambte kweekjes van de snelgroeiende v-arieteiten L_A- A op te planten. Uit verschillende gesprekken met Hya- cinthenkweekers. maakt het Kweekersblad op, dat deze niet veel uitplanten. Het ge was was goed, doch de prijzen vielen mede, zoodat velen meer raapten, dan oorspron kelijk de bedoeling was. Bij Ministerieele Beschikking d.d. 13 Oc tober 1923 is bepaald cn thans bij Leger order ter algemeenc kennis gebracht: Met afwijking van het bepaalde in para graaf 58, eerste en derde lid van dc Indee- lingsbeschikking 1923 (L. O. 1922 No. 456) (Voor Infanterie, Genie en Wielrijders twee de ploeg vervullen in twee niet aan eenge- sloten gedeelten), geldt ten aanz.ien van het vervullen der eerste oefening het volgende: a. De eerste oefening van dc dienstplich tigen der lichting 1923, behoorende tot de infanterie, de wielrijders en de genie, die na hun inlijving in opleiding zijn genomen tot onderofficier, wordt bijzondere gevallen uitgezonderd zonder onderbreking ver vuld, tenzij den wensch te kennen gegeven wordt om die oefening in twee gedeelten te vervullen, in welk geval op den desbetref- fenden persoon wordt toegepast hei be paalde in L. O. 1922. nos. 407 en 435; b. de eerste oefening van de dienstplich tigen der lichting 1923, die behooren tot dc tweede ploeg (inlijving 15 November 1923) van de infanterie, de wielrijders en de ge nie. (pioniers) wordt bijzondere gevallen uitgezonderd zonder onderbreking ver vuld. Het vorenstaande wordt voor zooveel aangaat het gestelde onder a. reeds dade-, lijk na ontvangst van deze legerorder ter kennis van belanghebbende gebracht en voor zooveel betreft het gestelde onder b. dadelijk na inlijving van de desbetreffende personen. Uit het vorenstaande blijkt dus, dat de dienstplichtigen, die tusschen 1 en 5 No vember a.s. in dienst worden gesteld, half April 1924 hun eerste oefening zullen heb ben volbracht. Gisteravond hield de Reorganisaliecommis- sie bare slotvergadering. In eind'ezing werden met algemeene stem men goedgekeurd en door alle Commissiele den onderteckend: a. het Advies dér Commis sie betreffende de Bestuursverkiezing: b. het AI genreen Reorgani sat je ra ppo rl. Beide Zullen, ingevolge opdracht, aan do Alg. Ledenvergadering worden uitgebracht. Diensvolgens is reeds naar den Voorzitter van het demissionaire Bestuur der Kiesver- ;eeHiging een schrijven verzonden, waarin de R. O. Commissie allereerst meedeelt, dat zij met haren arbeid is gereed gekomen. Vervol gens wordt verzocht, zoo spoedig mogelijk, een algemeene ledenvergadering te willen uit schrijven en daaraan de grootst mogelijke publiciteit le geven. Do Commissie geeft tenslotte in overweging de agenda a's volgt le doen luiden: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Bestuursverkiezing, voorafgegaan van het Advies der Reorganisatie-Commissie. 5. Uil- brengen van baar Rapport door de. Reorga nisatie-Commissie. 6. Voorstel tot bet doen publiceoren van bet Rapport, waarna behan deling in ©en volgende ledenvergadering. 7. Rondvraag en sluiting. Bij Ministerieele beschikking d.d. 22 Oct. 1923 is bepaald en thans bij Legerorder ter algemeene kennis gebracht: Ten Aanzien van sergeanten (wachtmees ters) bij het wapen der infanterie en der ar tillerie blijft de gelegenheid, om vrijwillig cp wachtgeld gesteld te worden, geopend, zoo lang onderofficieren van de jongste lanstel lingen (1922 en 1923), die indertijd buiten rangschikking zijn gelaten, nog boven de for matie aanwezig zullen zijn. Deze gelegenheid strekt zich eveneens uit ten aanzien van de hiervoren genoemde in 1922 en 1923 aangestelde onderofficie ren. Te kwart over twaalf werd aan 'het bu reau van politie gebracht de 11-jarige J. C. v. W„ wonende aihier, die was aangetroffen in de werkplaats van W. A. H., gelegen in de Amsterdamstraat 1. Uit het onderzoek van de politie is gebleken, dat dit jong- mensch 56 ets. in zijn bezit had, die hij weggenomen had uit een perceel van M. v. 't W„ Heerensingel 7. Te 10 uur was- hij door middel van overklimming van een 2 Meter hooge schutting in den tuin van laatstgenoemd perceel gekomen en door een niet gesloten keukendeur in de keuken, waar hij het geld ontvreemdde. Vervolgens was hij van een schutting in de dakgoot van perceel Amsterdamstraat 1 beland, van daar bij de pannen opgeklommen naar de vorst van het dak, dan op een vensterbank, door een tuimelraam naar binnengeklauterd, waarna hij langs een trap de werkplaats bereikte, waar hij licht ontstak. Hier werd hij door den eigenaar, die door het gestommel argwaan had gekregen, ontdekt. Wc lezen in de „N. R. Crt.": Dc politie heeft gisteren een anatomisch museum aan Charing Cross Road te Londen, dat daar sedert 13 October voor volwasse nen openstond, gesloten. De Engelsche bladen zeggen, dat zekere Lawrence Wynant er eigenaar en A. Mon- nickendam er directeur van is. Een beambte van het museum verklaarde, dat het mu seum ai twintig jaar op het vasteland had rondgereisd en dat vele dokters, studenten in de geneeskunde en in het algemeen men- schen, die in de wetenschap en in ziekten belang stellen, het hadden bezocht. Tot zoover het bericht. Dit is hetzelfde museum, dat eenige maanden geleden in de voormalige sociëteit „Trou moet Blycken" geëxposeerd is ge weest tot groote ergernis van velen. Het doet ons genoegen, dat zelfs in Lon den, waar men als groote wereldstad toch voor geen kleintje vervaard is, deze viezig heid is weggebezemd. Haarlem bevindt zich dus blijkbaar in goed gezelschap. van het museum zou men den indruk kunnen krijgen, dat men op het Continent heel wat breeder van opvatting is dan in Londen. Hieruit kan men weer eens opmaken, hoe veel waarde tc hechten is aan verklaringen van dergelijke beambten, hoe goed men elders ontvangen is. Wij herinneren er aan, dat hier ter stede, omdat de publieke ver ontwaardiging zoo groot was geworden, dat gedeelte van het museum gesloten is ge worden. hetwelk heirekking had op de ge slachtsziekte. Dat vertellen de heeren ech ter in Londen er niet bij. Achteraf be schouwd, moet het ons nog spijten, dat Haarlem aan Londen niet liet voorbeeld ge geven heeft, door het heele zaakje op te ruimen. Wij lezen in de ,,R. K. Landarbeider": Sinds ons laatste orgaan verscheen, waarin wij den wensch uitspraken, dat de werkgevers vanwege de gunstige bedrijfs- toestand ook rekening zouden houden met den toestand der arbeiders, kunnen we reeds van een zeer gunstig feit melding maken. Vanuit Hiliegom bereikt ons n.l. het be richt, dat een 5-tal firma's het zomerloon doorbetalen, en we hopen, dat als ons Orgaan uitkomt, er al meerderen zullen zijn. dat door de betrokken arbeiders ongetwij feld ten zeerste zal worden gewaardeerd. I Vooral nu we voor den duren tijd staan, zullen de huismoeders deze maatregel van harte toejuichen. En zij niet alleen; hel behoeft nauwelijks gezegd, dat ook wij gaarne een woord van dank brengen aan de werkgevers, die voor dezen daad het initiatief namen. Wat niet wegneemt, dat we vooral in ver ruiming van werkgelegenheid, in het laten verrichten van voor het bedrijf productieve werken, een even groot, zoo al met grooter, goed blijven zien. De werkloosheid is de grootste kwaal van onzen tijd, die niet slechts in materieelen, doch ook in moreelen zin onze gezinnen ondermijnt. Ailes wat daartegen kan worden gedaan, is dus niet alleen in t belang van die ar beiders en hunne gezinnen, maar is een groot algemeen belang, waarvan de werk gevers niet de Iaatsten zijn. die daarvan de voordcelen zullen ondervinden. De Minister van Arbeid heeft aan A. Prins te Sliedrecht, aannemer van grondwerken voor de verbreeding van den Rijksstraatweg Amsterdam—Haarlem, vergunning verleend, roet 50 man personeel tot uit December 60 uur per week en 11 uur per dag te werken. Door de Kamer van Koophandel is een adres aan de Tweede Kamer gericht, waar in deze verzocht wordt, het daarheen te willen leiden, dat bij definitieve totstand koming van eenig handelsverdrag met Tsje- cho-Slowakije: Het contingent van het artikel: grames de carvi (cumin des prés) bepaald wordt op 1500 ton. 2. Voor het artikel margaringe een con tingent wordt vastgesteld en dit bepaald wordt op 2500 ton. De afd.Haarlem van bovengenoemde vcr- eeniging viert Zondag 28 October haar 50- jarig bestaan. Het feest zal worden ingezet met een gezongen H. Mis in de kapel van dc Eerw. Zusters van de Mariaschool aan de Koningstraat. Des middags te 3 uur zal een vergadering worden belegd in het Hanzegebouw aan de Jacobijneslraat. Als spr. zal optreden ae Bondsvoorzitter, de heer Von Vrijtag Drab- be. Des avonds te half 8 zal het feest beslo ten worden met een cabaret-avond door de reticeer-afdeelmg en de zangafdeeling van den R. K. Kring, met medewerking van het muziek- en cabaretgezelschap „De Krekel". Deze cabaret-avond zal gehouden worden in de zaal van de Militaire Vereeniging aan de Zoetestraat. De firma Lindeman zal met ingang van 1 December a.s. in het tegenwoordige een nieuw informatiebureau der Nederlandsche Spoorwegen openen. Het bureau, dat tot nog toe onder direc tie der Nederlandsche Spoorwegen stond, zal dus onder andere directie overgaan. De /toestand blijft ongeveer dezelfde, al leen met dit verschil, dat de firma Linde man nu haar eigen belangen zal behartigen, waardoor de omvang van de exploitatie zal toenemen, daar gelegenheid zal zijn, hotels in het buitenland te bespreken, reisbiljet ten voor stoomvaartlijnen te nemen en rei zen onder leiding te ondernemen, hetgeen tot dusverre niet mogelijk was. Dnze medewerker M. v. d. W. schrijft ons: Het spreekt haast vanzelf, dat de kwestie „Schoonheids-commissie" cok den mede werker voor beeldende kunst enz. van dit blad belang inboezemt. Er is o. i. wel iets voor :het bestaan van een dergelijke com missie te zeggen, doch ook hier heeft de medaille haar keerzijde. Reeds het feit, dat een schoonheidscommissie kan voor- voorkomen, dat een karakterloos en smake loos bouwwerk een stadsdeel zal ontsieren, zou haar reden en recht van bestaan geven. Ook zou zij van groot nut kunnen zijn, waneer zij er toe mee mocht werken, te verhinderen, dat een, in schoonheid en historie belangrijk bouwwerk, zonder nood zaak zou verdwijnen. De woorden van Pot gieter „Weer rees, zoo vaak de moker klonk, iets schooners op, dan wat er zonk", zijn nog maar al te dikwijls waar. De keerzijde, of misschien beter gezegd de moeilijkheid, zit 'm o. i. in dc samen stelling van zoo'n commissie. Bestaat deze bijv. voornamelijk uit architecten, die de uiterst moderne richting zijn toegedaan, dan is 'het lang niet uitgesloten, dat haar ad viezen, weinig instemming zullen vinden. We willen hiermede niets ten nadeele dezer commissie zeggen we wilen in deze zoo neutraal mogelijk zijn doch van haar aanhangers kan men haast verwchten, dat zij de zaken slechts onder een bepaalden heek zullen bezien. Evenzoo zou het een gevaarlijken kant hebben, wanneer de mee ning der commissie te sterk werd be- heerscht door architecten, die vijandig staan tegenover alles wat zweemt naar het mo derne in de bouwkunst. Dat de kunstschil ders over het algemeen niet de aangewezen menschen zijn, om in een dergelijke com missie zitting te nemen, zegt ons het dezer dagen namens K. Z. O. D. gepubliceerde stuk. We gelooven echter, dat er wel schil ders zijn, die een ander standpunt innemen dan de steller daarvan. Er zijn wellicht meer voorbeelden te noe men, doch uit het hier aangehaalde blijkt wel voldoende, dat een schoonheidscommis sie, althans een met een zoo zuiver mo gelijk oordeel, niet zoo heel gemakkelijk is samen te stellen. Wè willen niet op de dingen vooruit 1 lo pen het besluit een schoonheidscommissie in het léven te roepen, is nog niet gevallen doch op de eigenaardige bezwaren, die zich daarbij kunnen voordoen, meenden we derf met ie Sc rie verdienen Ja. ik heb hem ontmoet, eindelijk, sukkel, die er ook ingevlogen is Brussdsche Bank. Al naar Irafl ik mij afgcMaa^ ol' Haarlem en omgeving, dat zijn contingent aan geruchtmakende misdrijven (deuk ecsns aan den bankbiljet ten diefstal, aan de ettelijke dubbele vrgifiigmgen enz.i ZOO ruim oplevert, ik had me al af gevraagd of Haarlem en Schoten, dat maar liefst twee directeuren van de zwendelende Bnissriselie Bank herbergde, ooi; niet. behalve déze acteurs, eenige slachtoffers zou ten tooTieele brengen. Ik heb er naar gevraagd bij de politie P Schoten en bij die in Haarlem, maar nergeii: was er iets van bekend. Het schijnt dat de heeren der Brusselsche Jaank bet er al te „ié oplegden, te veel auto'den. te veel feest vier den. En zoo blijkt, dal de zaken ook te ..best" kunnen gaar,. De mensehen vertrouw'.en iner het zaakje blijkbaar niet. Ore'gen- e:o praoht-omgeving 'hier om een goeden dig if slaan. Het rijke Bloemendaal en lUv.r en bet opkoincn.dc Schoten berhe-g-n kleine renteniertjes, die we! wat willen. Maar eindelijk heb ik het dan toch gevon den, het slachtoffer. Het stond op de tram. naar Sehoten en ging zien of hei nog v at hos zou kunnen krijgen van den luxueuseu. inboedel, die nu door den fj-cus bewaakt wordt om aan bel achterstallige belasting geld te komen. Ik troostte mij. het slachtoffer was geen Haarlemmer, maar een landbouwer uit deu Achterhoek. Hij beklaagde zich jammerlijk over de. Justitie. Zij had dit; zij had dat. Zij ba4 moeten ingrijpen, want al een jaar geleden werden de boeren door <i'r Amsterdammers bedrogen. Si-bande sprak hij er ven. dat zelfs Beurslui zich' met de Brusselsche Bank inliet ten cn de heeren hielpen aan beursnoteerin- gen. waarmede zij de^iprren konden bedotten. Over één d'mg bekhlagde hij zich niet: over. zichzelf. En toch! Ligt hier niet de fout? MiHoenenzwewkit Wij allen berinneren ons zulke histories vanaf onze prilste jeugd. Hét Panama-schandaal, Pink trof f. om maar enketen te n-oemen, wc kennen ze met aller lei pikante bijzonderheden. Het is de eeuwen oude geschiedenis, die we©r altijd nieuw wordt en waarvoor telkens acteurs en ook telkens slachtoffers zijn te vinden. Altijd zijn er menschen, die zulke mïllioe- ïenzwendetaars helpen rijk maken! Met ten flikkerende auto en een fleemenden mond wisten dc heeren heele dorpen te hypnoti se eren. Ik vrceg mijn man. hoe dat kon. Hij zweeg. M'n hemel, men vraagI zich af. hoe bet mogelijk is. dal in onzen tijd van a gemeenen leerplicht, zocdat in ieder huis bijna ieder lezen kan en in dezen tijd van ongekend: vluggen en uitgc breiden journalistieken inlich tingsdienst. men vraagt zich af, boe het mo gelijk is, dat in dezen tijd de menschen ge loof hechten eau praatjes van mooie - 's- heertjes, die paaien met ongekende winsten. Het is 't eeuwig nieuwe, dat altijd oud en al tijd nieuw zal blijven. Zul'en de' zwendelaars pleizser van het bloedgeld hebben? Natuurlijk zitten zij hoog en droog in het buitenland, buiten schot der Justitie en reken, er maar cp. dat zij ook de noodige quo mum in veiligheid gebracht hebben. Anders zijn zij als zwendelaars geen knip voor d'r neus waard. Maar of zij er pleizier van zullen hebben? Gestolen goed gedijt niet en boe dikwijls boort men. na jaren,, dat een, held uit de een of andore zwendelgeschiedenis als go.- sjochten jongen -weer naar de plaats zijns mi-sdrijfs wederkeert'? 750. S liJst and- Barometerstand: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro. logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen val 26 October. Hoogste Barometerstand 761.2 m.M. te Weenen. Laagste Barometerstand 734.0 m.M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 26 tot den. avond van 27 October: Aanvankelijk krachtige tot stormachiige zuidelijke tot zuidwestelijke of westelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken met tij delijke opklaring, regenbuien, aanvankelijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1