VAN ONZE RECHTBANK. Een kwitantie van f1438 verduisterd Personalia. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. VOOR DEN POLITIERECHTER. Verzoek om huurverlaglng. Sipkes' Jamfabrieken, H. B. Harmans t. De pont aan het Zuider-Buiten- Spaarne. Een adres van deu Kamer van Koophandel aan Gemeenteraden. Haarlemsche Orkesfvereentging. Derde Ledenconcert. Kimstzaal Smit. Tentoonstelling van schilderijen door H. van Doornik Een waarschuwing. Z. D. H. MGR. A. J. CALLIER. BURGERLIJKE STAND. UIT DEN OiïiEK, LISSE. SCHOTEN. HEEMSTEDE. VELSEROORD. v LAATSTE NIEUWS. Da laatste zaak in de ochtendzitting was die tegen A. J. H„ 31 jaar, arbeider, geboren te Wijhe, wonende te Haarlem. Hem is^ten laste gelegd, dat hij een kwitantie tot een. be drag van 1438, die hij betalen meest aan den timmerman W. C. Kloos, zich we derrechtelijk heeft toegeëigend. Hij heeft de kwitantie niet betaald. Onder voorwendsel dat hij betalen zou, vroeg hij de kwitantie, toen Kloos daarmede aan de deur kwam, en ging daarmede naar boven. Na eenige minu ten aldus verhaalde getuige Kloos kwam beklaagde terug en begon weer te praten over het huis, dat Kloos voor hem had opgeknapt Dat had zoo'n tijdje geduurd, toen Kloos zei „zullen we nu eens afrekenen Daarop zei beklaagde „Ik heb de hypotheek nog niet ontvangen. Maar laat mij de kwitantie, dan zal ik daarmede naar mijn schoonvader gaan die zal dan morgen vóór 12 uur betalen." j Getuige had aanvankelijk begrijpelijk bezwaar, de kwitantie in handen van zijn schuldenaar te laten, zonder dat deze betaal de 1 Maar hij had, zei hij, nog nooit „actie" gehad met beklaagde en hij liet hem de kwi tantie in vertrouwen, dat er inderdaad be taald zou worden. Maar er werd niet betaald. Zaterdagmorgen zou het gebeuren. Toen ge tuige er den schoonvader over aansprak, zei- de deze, dat beklaagde hem gezegd had de kwitantie te hebben voldaan 1 Dinsdag daar op ging getuige beklaagde aan de Centrale Werkplaats opzoeken, en verzocht hem, nu hij getuige, de kwitantie ktvijt was, een ver klaring te teekenen, dat hij niet betaald had, doch beklaagde weigerde dit, en zeide, dat hij met getuige niet te maken had 1 De bedro gen timmerman nam daarop de politie in den arm. Beklaagde ontkende in alle opzichten en hield met allerlei verhalen die ontkentenis hardnekkig vol. Hij had, zeide hij, betaald met 14 bankbiljetten van ƒ100, 1 van 25, 1 van 10 en 3 gulden. Gevraagd hoe hij aan dit geld kwam, verklaarde hij dat dit huishuur was (bekl. bezit inderdaad huizen en loon van de Centrale Werkplaats. Maar uit het verhoor van verschillende andere ge tuigen bleek alweer, dat bekl. in denzelfden tijd bij zijn schoonvader 500 had geleend, om een schuld te voldoen. Ook waren er nog een meubelmaker, en een electricien, die geld van bekl. kregen (resp. ƒ300 en 185), doch dit werd niet betaald, ook niet toen de deur waarder er aan te pas kwam. Met notaris Hoeflake was bekl. bezig geweest om een hy potheek. In de dagen, dat de betaling van die kwitantie moest geschieden, had bekl. meermalen tevergeefs op een voorschot van 600.van deze hypotheek aangedrongen. Deze en enkele andere aanwijzingen gaven den ambtenaar van het O.M. dé overtuiging, dat de financieele omstandigheden van bekl. zoodanig waren, dat het onaannemelijk is, als zou hij de dag, dat de kwitantie werd aan geboden, contanten hebben gehad. Sor. meen de, dat bekl. buitengewoon schurkachtig was opgetreden, en eischte voor dit feit, dat in den grond der zaak oplichting is, 1 jaar gev. straf. Verdediger van bekl. was tnr. Pliester, die meende, dat geen veroordeeling zou kunnen volgen, daar het bewijs niet wettig en over tuigend geleverd is. Bedriegelijke bankbreuk. In de middagzittir yrerd na eenige onbe- teekenende zaakjes behandeld de zaak tegen den 27 jarigen meubelmaker H. H. P., te Beverwijk. Hij was beklaagd van bedriegelijke bank breuk, doch door een misslag in de ten Jaste- legging werd in de beschuldiging slechts ge handhaafd, dat hij, zijnde koopman, bij von nis der Rechtbank van 3 October 1922 in staat van faillissement verklaard, de door hem gehouden koopmansboeken niet in onge schreven staat, nl. in het geheel niet, heeft te voorschijn gebracht, toen zijn curator hem vroeg die boeken te tooneh De curator, Mr. v. d. Goot, als eerste ge tuige gehoord, zeide, dar er geen boekhou ding was. Hij had een heele bende paperas sen (kwitanties, facturen en handelscorres pondentie) in ontvangst genomen, maar geen boeken. Bekl. zei, dat zekere Park een begin van van boekhouding gemaakt had, doch daar spoedig mede opgehouden had. De deskundigheid van dezen boekhouder werd in twijfel getrokken. Als getuige ge hoord, verklaarde deze, dat bekl. gezegd had, als hij failliet ging wel te zullen zorgen, dat de boeken wegkwamen. Getuige, was met de boekhouding opgehouden, omdat be klaagde hem geen gegevens gaf. Het O.M. verklaarde in zijn requisitor, dat deze zaak een anderen oorsprong heeft. Er waren klachten gekomen vanmenschen,dat zij, kort voor het faillissement, goederen, waar onder zeer incourante goederen, van bekl. gebeurd hadden, onwetend omtrent den finan- cieelen toestand van bekl. Met buitengewone virtuositeit is bekl. er in geslaagd, al deze goederen te doen verdwijnen. Er was in de zaak mets meer aanwezig, maar er was ook geen geld in de kas Na uitvoerig onderzoek is geld noch goed gevonden en voor deze fei ten kan bekl. dus niet terechtstaan. De han delingen leveren nu slechts op overtreding van art. 340 subs. 3 W. van Strafrecht, waar op geen primitieve hechtenis gegund is, zoodat bekl. in elk geval in vrijheid moet worden gesteld. Het O.M. achtte het subs, ten laste gelegde bewezen en vroeg, mede met het nog op den eigenlijken oorsprong der zaak, 8 maanden gev.straf. Mr. Ali Cohen, die beklaagde verdedigde, kwam er tegen op, dat hier de vermoedens, welke men wegens ontbreken van eenig be wijs heeft moeten laten varen, weer. in het ge ding werden gebracht. Pleiter betoogt, dat tenslotte de dagvaarding ook nog gehalveerd is. Beklaagde heeft de boeken niet getoond Dat is alles wat er over blijft. Maar bekl. kon ze niet toonen, want ze waren er niet. Wat Park had gedaan, had geen waarde. Dat waren geen boeken. De heele fout van bekl. is, dat hij een ontzettende grootspreker is. Naar pleiter's oordeel moet vrijspraak volgen, want om boeken te leveren, moeten er boeken zijn, op het moment der faillietverklaring ze waren er niet, dus kon den ook niet te voorschijn worden gebracht. Sr waren slechts kladjes, die niet hadden ge deugd deze rommelige aanteekeningen zijn weggeraakt. De beschuldiging van Park, dat aekl. de boel zou willen vernietigen met het oog op het faillissement, wordt tenslotte door bekl. volledig weersproken. Daar is dus niets van bewezen. Pleiter concludeert dan ook tot vrijspraak. De rechtbank gelast dan, zonder in Raadkamer te zijn geweest, de invrijheids- stelling van bekl. De uitspraken zijn 8 November. Te Amsterdam is geslaagd voor hei :xamen vrije- en orde-oefeningen. de heer I, van der Zant, alhier- 26 OCTOBER. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN (p.milliard) 0.00.23/, PARIJS 14.24 BRUSSEL 12 92y2 WEENEN 0.36V8 LONDEN 11.551/, STOCKHOLM. 67.75 KOPENHAGEN. 44.75 CHRIST1ANJA 39.40 BAZEL 45.82Vj NEW-YORK 2.59 V. ROME 11.521/2 (Zitting van heden), Verzet. fn den avond van 1 October zijn een drie tal mannen wat boven hun theewater ge weest; een agent van politie ontmoette hei drietal op de Oude Gracht op de fiets en constateerde, dat een der drie, die het ach terste reed, geen licht op had. De agent maakte daar een aanmerking over, maar de mannen reden door.Later vroeg den agent den naam, doch de lichtlooze wielrijder weigerde dien op te geven. De agent drong er op aan, en zeide, dat hij ander» maar mee moest gaan naar het politiebureau. De betrokkene zeide dit niet en verzette zich, daarin door zijn beide kameraden krachtig gesteund. De agent, die ter zelfverdediging zijn sabel trok, en daarmede een klap uitdeelde, slaagde er, idoor het hevig verzet niet in. den wielrijder over te brengen naar het bureau. Later op den avond kwam het drietal zich aan het bureau befk'agen over het optreden van den agent! Beklaagden zeiden, dat zij dit in een dronken bui hadden gedaan. Het O. M. vo-md het verzet ernstig. Een boete kon, voor ver zet door drie vereenigde personen, niet wor den opgelegd. Geëischt werd een gevangenis straf van 3 weken tegen ieder. Beklaagden waren daarover wel wat onthutst, vooral de derde, zekere B., die nog nooit met de politie in aanraking was geweest. De politie rechter wees er op, dat de politic-agent zijn plicht ha-d gedaan. De drie hebben door hun verzet ernstig gefaudeerd. Ik wil echter, zegt hij, alle mogelijke clementie gebruiken en veroordeel ieder tot 10 dagen gevangenis straf. Beklaagden vroegen, of daar nu niets aan te doen was, maar de politierechter zei, dat ze gratie konden vragen. Vooral Bosman, die nog met de politie in aanraking is geweest, raadde hij dat «an. Misschien was er dan wei kan», dal de straf in een flinke geldboete kon worden omgezet! Beleedigmg. Een Haarlemsche jongeman P. N. was op Koninginnedag met een paar kennissen in de Lunchroom Luxor, waar zich ook een jongeman S. S. bevond, die met vrienden va» P. N. wel eens kwestie had gehad over gel delijke aangelegenheden. P. N. nam daar een paar glaasjes bier in een luidruchtige bui, ging naar I. S. toe en zei publiekelijk ..Menschen, hier zie je nu den grootsten op lichter en flesschentrekker van Haarlem." Voor deze uitlating moest N. nu wegens beleediging terecht staan. Hij bekende, dat hij het had gezegd, omdat, zegt hij, vrienden var. hem wel eens door S. bedrogen zijn. De eisch luidde 20 boete of 20 dagen hechtenis. Overeenkomstig dezen eisch werd beklaagde veroordeeld. „Steenen voor brood!" De gebrs. V. zijn al een tijd zonder werk. Chris V. heeft, om geld te krijgen voor eten te koopen, een partij steenen, totaal pl.m. 800, uit het plaveisel van de voorkamer ge nomen en de opbrengst met zijn broer samen gedeeld. De eisch luidde tegen beide 14 dagen hechtenis en beiden werden tot 6 dagen ver oordeeld. Een diefachtig mensch. Dat is de schoenmaker S. G. uit Heemste de, die een partij dakpannen, die hem niet toebehoorden, ongevraagd op zijn dak leg- om lekt te voorkomen. Ook had hij tegels gevonden op een stuk grond, dat hem toe behoorde. Pannen en tegels waren het eigendom van den aannemer v. d. Pol. De tegels wou beklaagde teruggeven, maar hij had ze desondanks goed verstopt op zijn zolder. Eisch: 14 dagen gev. straf. De politierech ter vond het wel erg, dat bekl, het publieke vertrouwen had geschonken, maar wilde hem toch uit de gevangenis houden en veroor deelde hem mitsdien tot 20 boete of 20 dagen hechtenis. Door een commissie uit bewoners van de woningstichting „Patrimonium" is een aures om huurverlaging gezonden aan den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid, In het adres word* gezegd: dat voornoemde Commissie is gevormd naar aanleiding van de abnormaal hooge huren in verhouding tot de loonen; dat deze verhouding door de drukkende economische omstandigheden steeds ongun stiger wordt; dat door de heerschende woningsch inrste goedkoopere woningen beschikbaar zijn; dat de treurige gevolgen van deze te hooge huren zich duidelijk doen gelden; redenen, waarom zij Uwe Excellentie be leefd verzoekt door aanmerkelijke huurver laging een meer gezonde verhouding te scheppen, tusschen huur en loon. Het adres is vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. Naar we vernemen, zijn, in verhand met het Dinsdag uitgesproken faillissement der vennooten, welk faillissement we reeds ver meldden, Sipkes' Jamfabrieken aan den Koudenhom gesloten. In den laatsten tijd waren er niet veel Haarlemmers meer werk zaam. De eigenlijke fabriek was al sinds eenigen tijd naar Boskoop overgebracht, welke fa briek dus zal verdwijnen. Door dit faillisse ment worden ongeveer vijftig man gedu peerd, voor het meerendeel inwoners van Boskoop. Het ügt niet in de bedoeling de exploitatie onder andere firma door te zet ten. De gebouwen zullen dan ook worden verkocht. Naar men ons mededeelt ligt de oorzaak van dit faillissement grootendeels in de malaise. Kier ter stede is overleden de heer H. B. Harmans, in vroeger jaren bekend als visch- afslager aan 't bekende vischhuisje aan de Groote Markt gelegen. De heer Harmans bereikte den leeftijd van ruim 66 jaar. Voor vele oud-Haarlemmers gewis geen onbekende, De begrafenis vindt a.s. Zaterdag plaats op de Algem. Begraafplaats aan den Scho- terweg. Hij ruste in vrede. Deze pont is tijdelijk buiten werking ge steld, omdat er in de constructie nog eeni ge verbetering zal gebracht worden. Met een hulppontje wordt het verkeer tusschen de beide oevers onderhouden. Verzocht wordt: verlenging van den arbeids tijd voor gemeente-personeel. Verlaging van salarissen. Inkrimping van personeel. Her ziening van het stelsel van werkloosheids steun. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken, is het volgende adres gezonden aan de gemeente raden in het district der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en om streken: De Kamer van Koophandel en .Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken heelt dc eër U mede te deelen, dat zij, in hare ver gadering van den 23 October 1.1., met 13 te gen 6 stemmen besloten heeft, de aandacht van Uwen Raad, evenals die van alle ande re Gemeenteraden in het district der Ka mer, te vestigen op den zorgvollen toestand, waarin de meeste takken van nijverheid, evenals verschillende andere helangrijke be drijven, tengevolge van den algemcencn cri sistoestand in Europa, verkeeren. De gevol gen van dezen toestand worden hier te lan de nog noodeloos verscherpt door twee fac toren, n.l.: 1. te korte werktijden, waardoor: a. de algemeene duurte wordt besten digd, immers alle diensten en leveringen voor dagelijksche behoefte-bevrediging (dit betrfet alle ambachten, alle nering) hoog in prijs blijven; b. zeer ongewenschte toestanden ontstaan en voortkankeren op het punt van onzuive re mededinging door arbeiders tegenover hun werkgevers, daar zij in hun te veel aan vrijen tijd, optreden als concurrenten, ter wijl zij niet de beschikking hebben over localen, voldoende aan de wettelijke eiscben, noch belastingen, noch kosten van sociale wetgeving e.d. daarbij hebben te dragen; c. de concurrentie met het buitenland voor de meeste bedrijven vrijwel ondoenlijk is geworden. 2. te zware belastingdruk, waardoor niet alleen de in verband met den bevolkings aanwas zoo wenschelijke vorming van nieuw kapitaal wordt verhinderd, maar zelfs de noodzakelijke vernieuwing van kapitaal door afschrijving op gebouwen, schepen, machines en ander materiaal, benevens diverse reser veeringen, voor de meeste bedrijven onmoge lijk zijn geworden. Dat hierdoor meerdere bedrijven op den duur tot' ondergang gedoemd zijn, behoeft geen betoog. Verscheidene worden thans reeds in de hoop op een gunstige kentering in den algemeen-en toestand kunstmatig door hunne geldschieters in het leven gehouden Nog ernstiger zou de toestand zich laten aanzien, indien, door de nog steeds dreigen de inflatie de waarde van' den gulden zich in de dalende richting ging bewegen, welke beweging, zooals de voorbeelden van zoo vele andere Europeesche valuta aantoonen, eenmaal in gang, in steeds' versnelde mate voortgang maakt, totdat' de winsten, gedu rende de dalende beweging geboekt, blij ken schijnwinsten te zijn geweest, en eene inzinking intreedt, als thans Duitschland tv aanschouwen geeft. De Regeering bewandelt thans den eeni gen weg, waarop deze gevaren nog kunnen worden afgewend. Inzake het werktijd- vraagstuk verwijst de Kamer naar de be antwoording door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, van de vragen, ge steld door het Tweede Kamerlid Kuiper, in zake overwerkvergunning aan de N. V. Wil ton's Scheepswerf en Machinefabriek te Rot terdam, waaruit duidelijk blijkt, dat het stelsel van eene te korte werkweek door den Minister niet meer gehandhaafd wordt. Wat het belasting-vraagstuk betreft, de maatregelen, door den Minister van Finan ciën voorgesteld, om tot eene sluitende be grooting te geraken, zullen voorloopig eene verdere stijging der directe Rijksbelastingen voorkomen, en langzamerhand tot eene ver mindering van belastingdruk moeten leiden. Wil echter binnen afzienbaren tijd, de tweeledige druk op de bedrijven werkelijk eenigszins verlicht' worden dan is het nood zakelijk, dat vooral de Gemeenten maatre gelen nemen van dezelfde strekking als door 's Lands Regeering ingevoerd of voorgesteld, in de eerste plaats om deze te steunen bij het doorvoeren harer maatregelen, waardoor immers zoovele particuliere belangen geraakt worden, en in de tweede plaats, om direct te kunnen komen tot eene vermindering van den Gemeentelijken belastingdruk. Om een en ander te bereiken, achten wij het van buitengewoon belang, dat de vol gende maatregelen ook door de Gemeenten worden overwogen: 1. Verlenging van den wekelijkschen ar beidstijd van Gemeenteambtenaren en arbei ders. 2. Verlaging van salarissen en loonen, daarbij zooveel mogelijk rekening houdende met de indexcijfers, vroegere verhoogingen, en onderlinge verhoudingen van salarissen en loonen. 3. Inkrimping van personeel in gemeen telijke bureaux en bedrijven, waar mogelijk ■en noodig; in de eerste plaats van los per soneel. 4. Herziening van het stelsel van werk loosheidssteun, zoodanig, dat de prikkel om werk te zoeken, in sterke mate weder wordt opgewekt. Daar de maatregelen van de Gemeenten in zoo belangrijke mate van invloed zijn op handel en nijverheid, meent de Kamer haar waarschuwende stem te moeten doen hooren, voordat de loop der gebeurtenissen een ramp onvermijdelijk, maakt. Het interessante programma werd ge opend met de ,,Corialan"-ouverturc, die in de eenvoudige Beethovensche bezetting een uitnemenden indruk maakte. Het mag als bekend worden verondersteld, dat Wein- gartner's voorbeeld ook door anderen werd nagevolgd: het Beethovensch orkest te ver- jrooten, en inzonderheid bij deze ouvertura meende men, dat de trompetten en hoorns, zooals de meesten ze destijds tot zijn Ce- schikking had, thans hun boeien mochten verbreken, nu de ventielinstrumenten zoo veel meer mogelijkheden bieden, de scherpe contrasten die de karakterteekening der personen van noode heeft, voldoende dtll» fl'elijk naar voren te brengen. Nico Gerharz heeft zich aan de origineele zetting gehouden en wat hij er mee bereikte, was waarlijk grootsch. Voor hem is deze ouverture niet een contrastrijk klankenbeeld zondei meer, maar een drama van felle realistiek. De kennis van het historisch moment is voor het begrip van dit werk noodzakelijk, en het verwonderde me, dat bij het pro gramma niet een kleine toelichting was toe gevoegd. 2e moge kort hier volgen. Coriolanus was de bijnaam van den Ro- meinschen veldheer Ca;us Marcius. Dien eeretitel had hij van de Romeinsche bur gers ontvangen, daar hij door zijn persoon lijke dapperheid de vesting Carioli verover de, Maar zoo dapper hij was, zoo heftig en >pvliegend was hij. Als hij naar de hoogste staatswaardigheid dong, liet hij de Romein sche plebejers, inplaats van hen zooals de anderen deden, te vleien, hun zijn verachting gevoelen. Deze hitsten het volk op en Co riolanus werd uit Rome verbannen. Uit wraak verbond hij zich met den vijand en versoheen met diens leger voor de stad om haar te verwoesten. Den Romeinen sloeg de schrik om het hart, en wat deden zij? Zij zonden hem tegemoet: zijn oude moeder, zijn vrouw en zijn kind. Hiertegen kon zijn wraakgevoel geen weerstand bieden en hij werd tot zachtere gevoelens gestemd. Maar nu was ook tevens zijn lot bezegeld, want hij werd nu tot verrader van zijn bondge- nooten, .met wie hij een „eed" voor den duur van zijn leven had aangegaan. Al laat Shakespeare hem den dood vinden door de verwoede bongenooten, in het treurspel van Collin, waarvoor Beethoven zijn mu ziek schreef, sterft Coriolanus door eigen hand. Beethoven heeft in zijn ouverture dit cul minatiepunt van het drama weergegeven: de scène tusschen Coriolanus en de beide vrouwen. In de eerste maten staat de held in zijn genzenloos zelfgevoel voor ons. Ge-* weldig stijgt de drift in hem op en wordt tot heftige haat tegen Rome. Op het gezicht van vrouw en van moeder wendt hij zich af, hij kent het gevaar dat hem bedreigt, het éénige gevaar dat hij vreest. Het smee- ken der vrouwen blijft hem echter in de ooren klinken, hij breekt uit in een wilde smart, en in het machtig unisono van het strijkorkest klinkt thans zijn „neen, neen!" Doch de vrouwen vinden weder den moed om den geweldige te naderen. En zij zege vieren. Want Coriolanus'' weerstand is ge broken, maar dit vraagt een offer. Het zwaard, dat hij tegen zijn vaderland richtte, hij stoot het zich zelf in de borst. Zoo dichtte Beethoven in tonen den Coriolanus, Hoe schoon benut de tonendichter den klassieken vorm met zijn reprise, zijn ne venmotief, expositie en vooral zijn coda: het sterven van den held. Daar Nico Gerharz het geheel op mees terlijke wijze weergaf, het gel»el prachtig overzag en exposeerde, wa* bet jammer dat niet een kleine toelichting het pro gramma vergezelde. Het gemis van een grooter koperbezetting hebben wij absoluut niet gevoeld; de volmaakte uitdrukking werd hier in het orkest niet bereikt door het „wat", maar door het „hoe". Intusschen bleef niet voor ons verborgen, welk een prachtig instrument thans den energieken leider ten dienste staat. Tot welke klanken- weelde het nu in staat is, bleek o.m. over duidelijk bij Rimsky-Korssakoff en Ljadow, die thans, een momentje door het gestopt koper buiten beschouwing latend, onberis pelijk in klank waren gezet. Maar ook Schumann's heerlijk klavier- konzert bood in dit opzicht menig verras send moment. Ik wijs slechts op het schoon gespeelde nevendeel van I, waar de prach tige toon der a-klarinet de klavierpartij in het heerlijkst coloriet zette. We herinneren ons van eenige jaren geleden hoe op „Bach" in ditzelfde concert met als solist Emil Sauer de klarinet gruwelijk tegen den kla- viertoon disharmonieerde en daardoor het heele concert een marteling werd om te hooren. Toch had thans het genot nog be langrijk kunnen stijgen, zoo niet de solist, de heer Eduard Biljardt, dien wij ons van het vorig seizoen zoo gaarne herinneren, (hij speelde toen Beethoven's Es-dur-concert) zich niet te veel tot een te snel tempo had laten verleiden, waardoor de echte Schu mann niet altijd aan het woord kwam. In zonderheid de octaven-passages in 't eerste deel, waar hem de rem van het orkest ont breekt, leden door ongemotiveerde tempo versnellingen, waardoor het geheel iets on rustigs kreeg. Het prachtige Andantino maakte indruk, een klein vlekje bij de eerste violen, waar het imitatie-figuurtje wegbleef, kon die 'uitwerking nauw onderbreken, en de vio loncellen gaven door hun intense voor dracht veel relitf aan dit middendeel Al leen het finale kon in het tempo, dat door den solist werd opgezet, niet volledig tot zijn rec-ht komen. Al worden al de noten gespeeld, dan nog gaat dit hoogst interes sante stuk muziek te snel voorbij om den gewenschten indruk te maken, zoo men het voorgeschreven tempo (72 voor de maat) veronachtzaamt, en een virtuose voordracht in een te snel tempo, raakt toch slechts de uiterlijke lijn, niet de innerlijke idee. Wat zou men zeggen, zoo men in Schumann's orgelsonaten, die uit dezen tijd stammen, het tempo aldus ver-snelde? Het contact' met het orkest ontbrak overi gens n:et, en de toonkleur was bij dit laatste uitnemend. Dit kan ook gezegd worden van de stukken van Rachmaninoff, die ook tc<i- nisch meer volmaakt' werden beheerscht datï de, ter Lisztvereering geschreven derde étude uit den bundel „12 études d'exécution transcendante." Hier maakte de pianist den indruk, wat' vermoeid te raken, en zoo'wekte deze Carillon-etude niet den indruk dien men zich bij het doorlezen der partitie mocht voorstellen. Overigens wekte weer zijn kun nen ferecht bewondering. Het orkest' besloot glanzend met de Spaan- sche Suite van den, voor ditmaal zijn natio naliteit verloochenenden Rimsky-Korssakoff, G. J. K. Voor eeltige jaren terug zagen we het werk van Van Doornik op een tentoonstelling te Amsterdam, waar hij exposeerde met den schilder S. van Beek en den Haarlemschen beeldhouwer S. Klinkenberg. We vonden toen, dat hij in dit trio geen slecht figuur maakte en konden voor zijn arbeid wei waar deering hebben. Van Doornik heeft nadien niet stilgezeten en is ook niet ongevoelig ge bleven voor de stroomingen. die zich sedert ■deden geldien. Toch is hij niet uit den koers geraakt, al verliest hij o.i. in zijn laatste wer ken veel van zijn persoonlijkheid door te veel naar Van Wijngaerds te kijken. Overi gen» meenen we van vooruitgang te mogen spreken, vooral in technisch opzicht. Zoo is b.v. het vrueh ten-stilleven No. 0 een werk met uitstekende schilderkundige kwali teiten en daarenboven een mooi kleurgdheel. De bloemstukken links, en rechts daarvan ge plaatst doen er haast burgerlijk tegen, hoewel ook hierin een zekere fijnheid van kleur en verfbehandeling niet valt te miskennen. Over het algemeen mogen we zeggen, dat de schilderijen frisch en smakelijk zijn geschil derd en dat dc aquarellen een spontane ma nier van doen verraden. Verdienstelijk zijn de boeren-woningen, die, te midden van het landelijk schoon en dooT het levengevend zonlicht bestraald, door den schilder aantrek kelijk werden verbeeld. Overigens meenen we te mogen volstaan met te zeggen, dat Van Doornik een schilder is met vele goede eigenschappen. Hij zal ech te^ o.i. eerst dan meerdere betcekenis krij gen, wanneer hij wat vaster is van beginsel. M. v. <1. Ws In verband met onze gisteren geplaatste waarschuwing ,geen aalmoezen te geven aan geestelijken, die niet van de vereischte vol machten zijn voorzien, kunnen we nog mede- deelen, dat deze waarschuwing niet geldt voor zekeren broeder Bavo van de orde der Trappisten, die op he oogenblik in onze stad vertoeft. Deze broeder is in het bezit der vereischte volmachten. Intusschen blijft van kracht onze op ver zoek geplaatste waarschuwing, welke we gaarne nog eens herhalen, niet te geven aan personen, die niet kunnen toonen een be wijs, werkelijk gerechtigd te zijn tot het bedelen voor een of ander klooster, Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, herdenkt a.s. Zondag den twintig sten verjaardag van zijn concecratie tot Bis schop. Telken jare wordt op dezen herden kingsdag een Kapittelmis, waarbij Mgr., zooals men weet, tegenwoordig is, gecele breerd, Dit zal ook a.s. Zondag het geval zijn. Geboren: 25 October, z. van A. M. G. Har- ren-Oomen. z. van J. D. van der Veen- van Hoogdalem. z. van L. van de Burgt- Pennings. d. van E. J. Burger-Bemard. z. van C. J. Schneider-Lancel. Overleden: 25 October, J. B. Slebe, 69 j., M. van Heemskerkstraat. H. C. Hubers, 64 j., M. van Heemskerkst'raat, H. Vetter, 69 j., Gasthuissingel. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmina Johanna, d. v. J. Póllé en Jt M. C. Stabel. Johannes, z. v. P. Hosseling en C. van der Vlugl. Gerardus Johannes, z. v. 'A. J, van Zeist en C. Bon. Arie, z. v. A. van der Leede en J. A. Feeleus. Cornelis en Adriana. z. v. z. en d. van M. van den Berg en C. A. Wo- wys. Gehuwd: C. de Vries en T. van Tob Overleden: Hendrikus Johannes van den Berg, oud 8 maanden. R, K. Kiesvereeniging. De R. K. Kles- vereeniging vergaderde Donderdagavond in het Patronaatslokaal, Tu-gelastraat. Na de opening met den christelijken -groet, werden de goedverzorgde notulen v-oorgelezen en onveranderd onder dank zegging vastgesteld. De voorzitter, de heer A. J. Loerakker, memoreerde hierna de laatst gehouden -ge meenteraadsverkiezing, er op wijzende, dat ondanks het feit, dat de linkerpartijen in totaal e-en hoo-ger stemmencijer wisten te verkrijgen, toch de raad van Schoten rechts is geworden. Spreker memoreerde verder de samenstelling van he-t college van B. en W. Hieraan is voorafgegaan een gecombi neerde bestuursvergadering van de drie rechtsc-he politieke groepen, waarin beslo ten werd, een wethouderszetel aan links af te staan. Dit werd bericht aan de link- sche partijen. Een antwoord hierop kwam zeer laat binnen. Kort voor de verkiezing van de wethouders. De voorzitter meende, dat het bestuur in deze 'in den geest van de leden heeft gehandeld en vroeg af de leden hierover nog het woord wenschten. De heer K. Botter vraagt, of onder de rechtsche raadsleden geen twee personen waren te vinden, bekwaam voor de taak van wethouder en of in dit geval de Kath. partij niet te veel samengaat met de S.D.A.P. De voorzitter bestrijd dit en toont aan, -dat met de evenredige vertegenwoordiging een dusdanige verdeeling ook in de wet houderszetels plaats vindt. Spr. bespreekt dan het rapport-Barge. Hij geeft allereerst een overzicht van wat de aanleiding is geweest tot het in het leven roepen van de commissie-Barge.' Er was een verdeeldheid in de Katholieke Staats partij. ür waren twee stroomingen naast de Kath. Staatspartij. Vandaar dat prof. Barge werd opgedragen e-en rapport samen te stellen, waarin de verschillende groepen tevredenheid en gelijksoortige vertegen woordiging zouden vinden. Het rapport-Barge wil dit bereiken door naast het honds-bestuur e-en verkiezings- raa-d te benoemen, bestaande uit vijf ver schillende groepen. Dit is het hoofdmotief van het rapport. Spr. vindt het bezwaarlijk voor het vakbureau, om vijf personen aan den verkiezin-^sraad toe te voegen; vooreerst het onjuiste, om als vakbureau mee te doen aan de politiek; en verder is naar verhou ding van de katholieke arbeiders het aan tal van vijf te klein, volgens spr. De heer Jansen brengt verschillende be zwaren en opmerkingen naar voren, welke door den voorzitter worden beantwoord. Verder nemen nog enkele aanwezigen aan de belangrijke bespreking-en deel. Besloten wordt de afgevaardigden een vrij mandaat te geven, rekening houdend met de geuite wenschen. Gelegenheid wordt vervolgens geboden, besprekingen te houden over den algemee n-en politieken toestand. Verschillende onderwerpen worden naar voren gebracht, o. a. -de Vlootwet, art. 40, salarisvermindering rijksambtenaren, de hou ding van de coalitie. De iheeren Jansen, Hoog, Emans en v. Wierin-gen bespreken deze zaken breedvoerig. Een ingekomen schrijven van den heer Steen vraagt uiteenzetting van het stand punt der Kath. Staatsparij in zake de Vlootwet, enz. De voorzitter geeft den spre-kers een zeer breedvoerig antwoord en treedt in verschil lende détails, om één en ander duidelijk weer te geven. Bij het einde hiervan verklaart spr., dat het hem aangenaam was deze verschillende onderwerpen onderling te -hebben behan deld, wat altijd leerzaam is, Spr, spoort de leden aan, voortaan trouw de vergaderin gen te bezoeken, en anderen mede te bren gen en sluit dan de vergadering met den Christelijken groet, Melkkar omvergereden. Woensdagavond ongeveer half acht botste een motorwagen van de gele tram -op -den Scïiotenveg, te genover de Algemeene Begraafplaats tegen een daar staagden melkwagen. Deze werd o-p zij geslingerd en -de gevulde bussen tuimelden op straat. De inhouil vloei de over den weg. Het gedeelte van dien weg daar onder de ihooge hoornen is 's avonds bijzonder -slecht verlicht en het is zeer wel begrijpelijk, dat de wagenvoerders op dit slecht verlichte ge deelte ere™s tegen oprijden. Ben paar straatlantaarns oneer daar ter plaatse -is geen overbodige luxe. Inmiddels voor den melkventer een sch-a- depo-stje. De hond, welke onder de -kar ge spannen was, rukte zich los en koos al jan kend het hazenpad. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen hij: G. Bergman, Rijksstraatweg 190, een bos sleutels; M. Kos, Paul Krugerstr. 5rood, een glazen rozenkrans. J. Muller, Suimatrastr. 25, een Eorgn-et dn étui. J. Boeren, Lind-estr. 31, een jockeypet. J. v. Straaten, Tu-gelastraat 39, een zwart hondje. A. ide Zwart, Loni'boikstr. 7, e-en portemonnaie met inhoud. J. v. d. Weij- de, Dir. Leijdstr. 65, een wollen muts. C. Ho-ebe, Dr Leijdstr. 21, een zilveren- vinger ring. C. Fin, Soenldastr. 22, een po-rlemo-nnaie met inhoud. A. Kraker, Golen-sostr. 58rd„ een koperen gewichtje. H. Eijs, Rijksstraatweg 19, eien zilveren bril. A. Lokerse, Rijksstraat weg 158, een zil-veren armbandhorloge. Aan het Politiebureau-een houten trapje, een R. K. kerkboekje, een pet en eenige sleutels. Goed afgeloopen. Woensdagmiddag zijn op het Schoterboschplein twee mannen, J. P. M., uit Haarlem en P. V., wonende alhier, van een 6 M. boogen steiger gevallen, door dat een IbaRi brak. Beiden kwamen met den schrik vrij. Dr. Lindenberg.h schreef I: een-i-ge rust voor. Aanrijding. In de Gen. Cronjéstr botste een wielrijder, komende uit d-e Rh:/- straat, tegen een rijtuig aan. Hij bekwam hoofdwonde, terwijl zij-n fiets beschadig.: werd, Burg. Stand. Geboren: d. van A. Ti ai mersvan Velzen. d. van W. Pool—van den Heuvel. d. van K. J. Oudwolf-Pater. z. van G. HugtenburgHoenderdos. d. va-n M. C. Lamm-ersvan der Eem. Ondertrouwd: P. L. Roskam en H. M. v.ui Bruggen. M. Wetselaar en J. C. Am-ink. Getrouwd: A. H. Klever met B. Zwaag. P. A. van der Veldt met M. A. A. Westc:- hoven. R. Hoen-hoven tnot W. H. de Haas. Overleden: Joh. Franc. Ketting Olivier, wed. G. Schilithuis, 81 j. N. G. Bispinck, wed. J. B. v. Menu, 79 j. Patronaatsfeest, Zondlagt, Maandag en Dinsdag, des avond-s om 7 uur, geeft -he t Jongens- en Meisjespatronaat alhier een feed- ui-tvoering. Zondag voor de ou-ddrs en leden. Maandag voor donateurs en. donatrices en Dinsdag voor het publ-iek tegen entree. Opgevoerd wordt „Goudmuiltje", zangspel in 2 bedrijven en „Een drukfout", -blijspel in 1 bedrijf. Het tooncelspel wordt afgewisseld door muziek. B.-K. Jortgemannenver. „St. Gerardus Ma- jella". De R.-K. Jongemannen ver. „St. Gerardus Majella" heeft Zondag j.-l. wederom op plechtige wijze het jaarfeest gevierd van haar patroonheilige. Aan de generale H. Com munie namen alle leden deel en de Heem- steedsehe jongemannen hebben daardoor weer eens blijk gegeven van hun medeleven met deze jonge doch zoo bloeiende vereeni- ging- Na de kerkelijke plechtigheid volgde een gemeenschappelijk ontbijt in het R.-K. Vei- cenigimgsgebouw. Maandagavond vond de meer feestelijke viering plaats. Velen hadden aa-n de uitnoo- digi-ng van het bestuur gehoor gegeven en waren tezamen gekomen in de feestelijk in gerichte zaal van het R.-K. V-ereen-igings- gebouw. om met de vereenigin-g feest te vie ren. Zij h-ehben het niet -betreurd. Van het gegeven spel zoowel als van het nastu-k is algemeen genoten en wat een wc-n-der. Do spelers gaven zich geheel en al. In het voor slak werd er vanaf den ouden Loviwk tot de kleine Fri-e-da, d-oor allen-, in één woord, schitterend gespeeld', getuige wel het dank bare applaus en de vele goedkeuringen, welke d-e spelers na afloop in ontvangst hadden te nemen. De Z.Eerw. -heer Pastoor, die even eens aanwezig was, kon niet naïaiten een warm woord van waardeering en aanbeveling uit te spreken, waarin hij zijn wensch te kennen gaf, d-at de R.-Iv. Jongemannen, van „St. Gerardus Majella" nog vele jaren zou blijven beslaan, tot welzijn en steun van het Heeinsleed'sche jonge -katholieke leven. En het nasluk? Ook dit slaagde schitte rend. Alle spelers deden hun best. Het was als het 'ware een wedstrijd-, wie het beste spel lever-de, van den nuchteren Hannes tot den onbenuHigs'ten boer toe. Het „Leve dc Keizer" sl-oeg in. Na afloop volgde -een gezellig samenzijn. Jammer, dat dit zoo kort duurde. Degenen, die zich -hadden ingespannen, dezen avond te doen slagen, verdienen a'le hulde. Biljarter.. Om den Hecmstedeprijs. Ver- heijde—de Nijs 146150; v, d. Eem-Minis 122150; P. Ko-bu-s--Minis 146i50. BLOEMENDAAL De Roede Kruls-collecfe. De collecte dag te Bloemendaal is, niettegenstaande het slechte weer, uitstekend verloopen. Dit is voor het overgroote deel toe te schrijven aan den energieken steun, die de commissie gehad heeft van de zusters uit het Pro vinciaal Ziekenhuis Bloemendaal-Santpoori. Regen en wind trotsecrcnd hebben zij ge werkt voor het goede doel. De opbrengst in de gemeente Bloemen daal is geweest ongeveer 900. Burg. Stand. Gdb-oren: z. van S. VoÜ- behr-Muldier. z. van J. H. Elizen—Os. Getrouwd: L. Kenfccc-k en W. va-n der Reep. G. Swaneveld en G. de Koning, Overleden: J. F. J-ongk-ees, 59 j, Schaakwedstrijd. Dinsdagavond werd de 3c ronde gespeeld. Ook deze ronde bracht weer eenige verrassingen. Ook nu weer (zooa!s meermalen gebenrd als sterkere en zwak kere spelers tegenover elkaar staan bij en kele partijen verlies voor de slankere en winst voor de zwakkere broeders. E-en sterk ■staaltje dienaangaande in groep I waar dc heer H. Sant, bekend als een der sterkste spelers, met 1 winstpunt in de 4 partijen nog steed-s in de achterhoede blijft bengelen. In groep 2 trekt de partij Verhoogv. <k WeeSc de aandacht, terwijl in groep 3 de heer Raad-man zijn eersten winstpunt in d-c wacht sleepte. De uilslag der uitgestelde partijen in de 3e ron-de is: .ten Vaarwcrk HWou denberg, M. A. Post 10 W. C. Post, terwijl de partij C. Post Jz.H. Sant de vorige week afgebroken, thans door den heer Sant gewonnen werd gegeven. De partij Krinlen Kufhns in groep 3 werd remise. Hier volgen de uitslagen der 4e rondte. Groep I: ter Vaarwcrk 01 Baarda, M A. Post 0—1 Koene, Woldenberg 10 H; Sant, C. Post Jr. 01 C. E. Post, S. Bos xx W. C. Post. Groep II: Oderkcrk 10 Baljet, Verhoog 01 v. d. Weele, v. d. Vlerk xx Dorsman, J. Stal-s 10 J. Bontenbal, P. Munlerakamp 10 b d. Berg. Groep III: P. v. Bós Vi1A K. Ruifs, Rol- loos 01 J. Kaaij, Raadman 10 R rug mans, C. C. Post Y<lA Ch. Duin, P. Bon, tenbal 01 Kruinen, K-ufhus vrij. D-e stand is thans: Groep I: Woudenberg SA, Bos 3, Koene 3, C. E. Post 2, Baarda 2, M. A. Post 1K, ten Vaarwertk 1, W. C. Pos-t 1, C. Post Jr 1 enl I-I San-t, 1. Groep II: Muntcnkamp 3, v. d. Berg 3, Stal.s 3, Oderkerk 3, Bontenbal 2, Baljet 1, Verhoog 1 v. d. Weele 1, v. d .Vlerk 0, Dors man 0. Groep III: v. d. Bos S]A, Kaaij 3, C. C, Post 21-2. Ch. Duin 2'A, Krinten 2A, Brugj man-s 2, Raadman 1, Rolloos 1, Bontenbal 1, Ru ijs A, Kufhus A. De xx gemerkte partijen zijn uitgesteld. JUBILEUM-VEREENIGIMG. V LONDEN, 26 October. In een heden ge houden Vergadering onder voorzitterschap van den heer D. A. Goedhardt werd hier ter stede opgericht de Jubileum-Vereeniging tot reorganisatie der Beeldende Kunsten. DE KOSTEN VAN HET HANDELS REGISTER, Het Verbond van Ned. Fabr. Vereenigin- gen heeft, naar uit „De Ned, Nijverheid" blijkt, een adres gezonden aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin het Verbond, verwijzende naar het verzoek van de regeering aan, de Kamers van Koop handel om de salarissen van haar personeel met 10 pet. te verlagen, aandringt op een verandering van de wet op het Handelsre gister in dien zin, dat de rechten op in schrijving ia het register worden verlaagd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2