SPAARNEBANK PRESBURG presburg! Filmpjes SS Maandag 29 October 1923 46ste Jaargang No. 14574 Van het Vaticaan. NEEMT GELD a DEPOSITO TEGEN EFFECTENONDERPAND Aan onze Weekabonné's. PIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAB KLACHTEN OVER BEZORGINC. De Coalitie. wmmmm F RAN KEN'S MIELKBROOD STREEFT HET VOLMAAKTE TER ZIJDE. Spaarboekjes mei 4 pCt. Rentevergoeding. STADSNIEUWS. AGENDA 30 OCTOBER Het 1212-jarig bestaan der St. Joseph Gezellen-vereeniging. De verbinding AmsterdamParijs. Hinderwet. „Herwonnen Levenskracht." De Rijksweg AmsterdamHaarlem. IEDERE Amsterdammer kent IEDERE Haarl emmer zal leeren kennen. Wij verzoeken onze weekabonné's dringend, de abonnementsgelden steeds bij vooruitbetaling DES MAANDAGS niet des Dinsdags of nog later te voldoen. Het is voor onze agenten zeer lastig wanneer de betaling der weekabonnementsgel- den niet op tijd geschiedt. DE ADMINISTRATIE. Het werk aan de Zomervaart. programma Jubileum. Jubileum. ï"<»rr/ y Pruttelaars, J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. Personalia. Inbraak. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. A.dvertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Abonné's die te klagen hebben over ONREGELMATIGE oi SLECHTE BEZOR GING der „N. H. Courant", worden DRIN GEND verzocht, dit ONMIDDELLIJK schrif telijk te berichten aan de Administratie of mondeling aan onze Bureaux, NASSAU LAAN 49. Voor Bavo-dorp, en omgeving daarvan kan men zich wenden tot den heer J, Th. ELLIGERS, Emostraat 1. ADMINISTRATIE N. H. COURANT. Uit de persoverzichten zien wij, dat maar weinigen het hebben aangedurfd een oordeel over de toekomst der coalitie uit te spre ken na de verwerping der Vlootwet. Omdat wij den uitslag der Kamerstemming van j.l. Vrijdag een breuk in de Coalitie hebben genoemd, willen wij deze onze meening, die velen wellicht gewaagd en overdreven lijkt, wat nader uitwerken. Niet zonder reden heeft natuurlijk minis ter Ruys eerst aan de R.-K. Joumalisten- vereeniging en daarna in de Kamer ver klaard, dat hij voldoende gegevens had om te beweren: na den val van het Kabinet- Ruys is een nieuwe regeering op de basis der coalitie uitgesloten, Dit was geen loos dreigement. Minister Ruys heeft in heel zijn openbaar optreden altijd getoond, dat hij niet van groote woorden houdt, dat hij wars is van listigheden. Maar hoe dan te verklaren, dat de heer Schokking in dezelfde Kamerzitting heeft tegengesproken, dat de christelijk-histori- schen de coalitie hebben opgezegd? Dat is niet zoo moeilijk. Er is absoluut geen tegen spraak tusschen de verklaringen van minis ter Ruys en die van den heer Schokking. De eerste heeft gezegd voldoende gegevens te zijner beschikking te hebben om aan te nemen, dat na de verwerping van de Vloot wet „de vorming van een rechtsch Kabinet, steunend op de drie rechtsche partijen, is uitgesloten"; en de tweede heeft verklaard, dat hij wilde tegenspreken het bestaan van het feit der verbreking der coalitie; er was geen brief, waarbij de coalitie was opgezegd; er had geen officieele samenspre- king tusschen den premier en de leiders der christelijke partijen plaats gehad. Men ziet het verschil: minister Ruys zeide: ik heb voldoende aanwijzingen; de heer Schokking: er zijn geen feiten, waarop men zich ten deze beroepen mag. En hij wendde zich daarbij niet tot minister Ruys, maar tot „Het Vaderland" en den heer Dresselhuys. En nu zegt deze zuiver formeele verkla ring van den heer Schokking o.i. al heel weinig. Het verloop van zaken, de voor geschiedenis der Vlootwet, ja de geschiede nis der laatste Kamerverkiezingen, gevoegd bij de verklaring van den premier, maken het wel zoo goed als zeker, dat de vorming van een zuiver rechtsch ministerie is uitge sloten. Hierop wijst nog meer. Een der Haagsche correspondenten van het „Hbl." had een onderhoud met „een hooggeplaatste autori teit" over de ontstane crisis. En deze zeide o.m.: „Ach, gij persmenschen, gij hebt niet ge zien waarom het eigenlijk in de Kamer ging. Gij hebt gedacht, dat het werkelijk bij deze debatten ging om de Vlootwet, of om de coalitie. Maar ik zie het heel anders. In de katholieke fractie was een groep, die de krachtige, ingrijpende bezuinigingen, voor gesteld door dit kabinet, niet durfde ver antwoorden tegenover de bevolkingsgroep, die zij achter zich had. En die groep heeft min of meer bewust de behandeling dezer Vloowet aangegrepen om van die, voor zoo velen onaangename bezuinigingen, af te komen, althans ze te verschuiven. Zoo zie ik het!" En deze „autoriteit" had er bij kunnen voegen, dat hiermee indirect de coalitie werd ondermijnd. Immers de rechtsche te genstanders vormen één derde der R. K Kamerclub. Voeg daar nu nog bij, dat ook de Stan daard over de crisis schrijft: „dat doorde verwerping der wet aan het zittend Kabi net de bestaansgrond ontviel en door de wijze van verwerping, door de groepeering der stemmen, ook de vorming van eenig ander rechtsch Kabinet ondenkbaar wordt"; dan is het toch wel hopen zonder rede lijken grond, wanneer men uit den ontstanen chaos binnenkort weer een nieuw rechtsch ministerie ziet oprijzen. Laten wij nuchter zijn en de feiten ne men, zooals zij er liggen. De tien Katho lieke tegenstemmers hebben geweten, wat zij deden, toen zij dit ministerie lieten val len; en het was hun genius misschien wel voornamelijk om verbreking der coalitie te doen. Dat doel is thans ten deele bereikt. Wij krijgen thans geen zuiver rechtsch ministe rie, steunend .op de christelijke coalitie, ondanks de zeer groote rechtsche meer derheid. Het vermoedelijk verloop zal wel zijn een slap zakenkabinet, dat na eenigen tijd zijn hals breekt en dan gevolgd wordt door Kamerontbinding. Daarbij zal dan eerst goed aan den dag komen, dat de groep van tien Roomschen, welke deze crisis veroorzaakte, wat anders bedoelde dan de verwerping der Vlootwet; dat zij zich aan de tegenwoordige leiding in Kamerclub en Staatspartij wilde ont trekken; dat zij een andere politieke oriën tatie op het oog heeft. Dat bedoelden wij met: „de coalitie ver broken; de R, K. Staatspartij gebroken. Het is ëoed dit tijdig onder de oogen te zien; want alle opzet behoeft nog niet al tijd te slagen! De Apostolische Vicaris van Denemarken. Onze correspondent te Rome seint: Mgr. Brems, de apostolische Vicaris van De nemarken, heeft, na een audiëntie bij Z. H. den Paus, Zondagavond Rome verlaten en is naar België vertrokken. Einde November hoopt hij wederom in zijn residentie te zijn. ONZE GEZANT BIJ DEN PAUS. Onze correspondent te Rome seint: Jhr. van Nispen de Nederlandsche gezant bij den H. Stoel, is door Z.H. den Paus in audiëntie ontvangen. nut en den leden werd er op gewezen, hoe het bestuur er steeds naar tracht, de jon gens op te voeden tot ware katholieke mannen, die wat beteekenen vöor kerk en maatschappij. Den leden werd verzocht, van hun kant ook altijd als goede gezellen, vol gelingen van vader Kolping, te leven, opdat het bestuur en verder de geheele vereeni- ging rijke vruchten moge oogsten. Namens de gezellen bracht de heer Roo- zen dank aan het bestuur. Des avonds werd weder in het gebouw een feestuitvoering gegeven. Ook nu weer was de zaal geheel bezet met een vroolijke, geestdriftige schare bezoekers, die genoten Nu dus binnenkort een betere verbinding Amsterdam Brussel wel tot stand zal komen, mag, eer het misschien te laat is, de aan dacht wel gevestigd worden op de wensche- lijkheid, dat al deze treinen te Haarlem zul len stoppen. Wij Haarlemmers behoeven geen overdre ven gedachten van onze stad te hebben om tfc meenen dat èn als groote .stad op zichzelf èn als centrum van welvarende, druk met het buitenland handelende streek, Haarlem ook van de internationale treinen wel een minuut stoppen mag vergen, opdat zij niet naar Amsterdam of Den Haag behoeven te Directie Mr. Th, WESTERWOUPT. De heropening van het Hooge Gerechts hof te Londen. Een der nieuw benoemde Lords in zijn traditioneel costuum. mdiL Sociëteit „St. Bavo" Bestuur R. K. Kies- vereeniging 8 uur Moedercursus R, K. Vrouwenbond 8 uur Tooneel- clufe R. K. Vrouwenbond 8 uur Oud-weezen-vereeniging 8 uur Rechtskundig Bureau van half 9half 10. Hanze-gebouw Reddingsbrigade kwart over 8 „Kunst na Arbeid" 8 uur Middenstandsraad 3 uur. Groote Kerk Van 23 uur orgelbespe ling door den heer George Robert. Gem. Concertgebouw Haarlemsche Bachvereeniging. Museum v. Kunstnijverheid Tentoon stelling reproducties naar vroegere Ja- pansche-Boeddhistische kunst. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Peddemors Tentoonstelling Batiks, 10 tot 6 uur, Toonzaal Kruisweg 51. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, b.- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van half 3—9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15. Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. K.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8half 9 uur. Tele foon 2981. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Bloemendaal R. K. Leesbibliotheek Bloemendaalscheweg 48 Dinsdag en Vrijdag van 24 uur. Op echt hartelijke wijze, de feestvierende vereeniging zoo eigen, heeft de St. Joseph Gezellen Vereeniging gisteren haar 12 A- jarig bestaan hier ter stede herdacht. Er heerschte bij allen een recht feestelijke stemming. Men kon het hun aanzien, dat zij blij waren, deze herdenking gezamenlijk te kunnen vieren, omdat men zich zoo één soelt, omdat er altijd de ware katholieke stemming heerscht, omdat men ook, en dat niet op de allerlaatste plaats, met trots terug mag zien op het vele goede, in de af- geloopen 1214 jaar door de vereeniging ge wrocht en waaromtrent we Zaterdag reeds uitvoerige mededeelingen publiceerden. Natuurlijk werd de feestdag geopend met een algemeene H. Communie. Om kwart voor 7 gisterenmorgen droeg de praeses der vereeniging, de Zeereerw. pater J. B. G. Verhaar, in de St. Antoniuskerk een H. Mis op voor het geestelijk en tijdelijk wel zijn der vereeniging. Onder deze H. Mis zongen de leden eenige kerkelijke liederen. Het was prettig te zien, hoevele leden en ook oud-leden bij deze H. Mis tegenwoor dig waren en allen tot de H. Tafel naderden. Het was een bewijs van den grooten bloei van het godsdienstig leven der vereeniging. Na deze H. Mis vereenigden bestuur, le den en ook eenige oud-leden zich in het gebouw der vereeniging aan de Jahsstraat, waar een feestelijk ontbijt wachtte. Was het ontbijt werkelijk feestelijk, de stemming onder de leden was het niet minder. Pater Verhaar en de heer H. J. L. Klein Schip horst spraken nog enkele hartelijke woor den, waarin o. m. geschetst werd de oprich ting en de groote bloei der vereeniging. Uit eengezet werden in het kort haar doel en hebben van wat er geboden werd aan schoons. De onderafdeeling „Utile Dulci" voerde op uitstekende wijze eenige keurige mu zieknummers uit, terwijl de onderafdeeling „De Zangersgezellen" verscheidene fraaie liederen zong, o. m. het „Ave Maria" van Franz Wilt. De onderafdeeling „St. Genesius", de welbekende tooneelvereeniging van de St. Joseph-Gezellen, voerde op „De Knappe Nazei". Over het algemeen werd er heel goed gespeeld en het succes, dat geoogst werd, was dan ook groot. Door zusterafdeelingen uit Beverwijk en IJmuiden werden bloemstukken aangeboden. Pater Verhaar sprak de aanwezigen nog even toe, terwijl de heer Roozen een lezing hield over heg nut van de St. Jozef-gezellen- vereeniging. De eerste dag van het feest is dus reeds schitterend verloopen. Maar daarmee is de pret nog niet afgeloopen. Deze week vinden er nog verschillende wedstrijden plaats, zoo als prijsdammen, prijsschaken, enz. En a,s. Zondagavond geeft de vice-praeses der ver eeniging, pater Frankenmolen, ten licht beeldenavond. Er wacht den leden dus nóg veel genoegen. Aan beide zijden van de grens gaan her haaldelijk stemmen op voor een snellere ver binding Amsterdam—Parijs en omgekeerd. Op de lijn BrusselParijs heeft men in beide richtingen al een zoogenaamden bloktrein ingelegd, die de verbinding tusschen de beide hoofdsteden in ruim 3)4 uur tot stand brengt. Geen oponthoud aan de grens, visi tatie in de treinen, daardoor is de verbin ding BrusselParijs er al een geworden van vóór-oorlogsche snelheid. De express Amsterdam—Brussel echter ondervindt aan de grensstations en in Ant werpen nog zooveel oponthoud, dat het vra gen om sneller verbinding alle reden van bestaan heeft. trekken, om daar met vrij wat tijdverlies in den express over te gaan. Het is volstrekt niet noodig trouwens een Hollandsch gebrek dat de interna tionale trein hier drie of vier minuten staat te blazen; zij zullen heusch wel zorgen op tijd te zijn, maar laat nu, als er een kortere verbinding met Brussel en Parijs komt, deze vóór ons niet bedorven worden doordat we den express met donderend geweld door Haarlem's mooie station zien voorbijvliegen, alsof ons goede Haarlem een onwaardig pro vinciestadje ware. Zou hier de invloedrijke Kamer van Koop handel niet kunnen helpen? Ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van de Maat schappij tot Detailverkoop van Petroleum „De Automaat" te Rotterdam, om vergun ning tot oprichting van een ondergrondsche benzinebewaarplaats op het perceel aan her Plein No. 22,met aftapinrichting aan den openbaren weg. Ter voorbereiding voor een te houden filmavond op Dinsdag 20 November, zal a.s Dinsdagavond de Feest-commissie een be spreking houden in het gebouw „Sint Bavo", om te beraadslagen, op welke wijze deze film-avond, die gehouden zal worden ten bate van het fonds, het beste kan slagen. Aan het voorloopig verslag der Staatsbe- grooting voor 1924 (Waterstaat), ontkenen we, dat eenige leden met voldoening hadden bemerkt, dat de verbetering van den Rijks weg Amsterdam-Haarlem thans krachtig zal worden ter hand genomen. Zij verzochten, dat daarmede de noodige voortgang zal worden gemaakt. Ada Blackjack, de eenige overlevende van een expeditie-aldeeling van vijf man op het Wrangel-eiland, welke deel uit maakte van de Steffanson-expeditie van 1921. Twee jaar verbleven zij van alle commu nicatie verstoken in de Noordelijke wilder nissen. Langzamerhand stierven alle leden door voedselgebrek: De laatste man werd nog 5 maanden door deze volbloed Eskimo- sche verpleegd en gevoed, en meer dan 2 maanden hield zij zijn lijk bij zich. Het weinige voedsel, dat de arme vrouw vond, werd dikwijls nog door ijsberen gerooid. Het lot der expeditiegroep werd eerst bekend door een bericht van het reddings schip „Donaldson", dat dezen zomer van het eiland terugkeerde, en de Eskimosche meebracht. Men is thans druk bezig, een gedeelte van de Zomervaart leeg te pompen, vanaf de Kwakel tegenover de van Oorschotstraat tot voorbij de Kruistochtstraat, om aldaar de Zomervaart te verbreeden, door een ge deelte van de wal weg te graven. Die moest vooraf geschieden, wilden de schuiten daar elkaar kunnen passeeren. Wanneer dit' ge reed is gekomen, zal een aanvang gemaakt worden met het ophoogen van het daarach ter gelegen terrein. Voor de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavo kerk te Haarlem, op Dinsdag 30 October 1923, ds namiddags van 23 uur, door den heer George Robert, met medewerking van den heer Jos. de Klerk, fluit. 1. Giacona d kl.t. (orgel) Joh. Paehelbel. 2. Largo uit de 1ste Sonate (fluit en orgel) J. S. Bach. 3. Concert F gr.t. G. F. Handel. Allegro moderato. Andante maestoso. Adiago. Allegro. 4. Adagio uit het 1ste Con cert (fluit en orgel) W. A. Mozart. 5. Pas- sacaglia c kl.t. (orgel) J. S. Bach. Nos. 3 en 5 op verzoek. De heer J. van Nimrwegen, wonende Lange Vlamingstraat 8, hoopt 5 November a.s. den dag 1e herdenken, 'dat hij 12)4 jaar verbon den is aan den Haarlemsehen Nachtveilig- iheidsdienst en controle, directie C. de BMd l en C. van Beveren, Raaks 32, waarvan hij 10 achtereenvolgende jaren de wijken, Kinder- huisvest, Nieuwe Gracht, Kruisstraat, Bartel- joris'.straat en Zijlstraat geloopen heeft. Heden herdenkt de heer Joh. P. Douglas, Nieuwe Kerksplein, den dag, dat hij zich vóór 25 jaar als schoenwinkelier vestigde. \\\l 1 llf'MHl V V. s PIJPEDROP-IDYLLE. Door Schoten's schemerdonkere hoofd straat, waar vroege étalage-lichten een nog bleek valsch licht in werpen, glijdt met veel belgerinkel gelijkmatig de breede stroom fietsers uit Haarlem aan, bij elke rechtsche zijstraat door een zeker getal gedund, tot op de helft der straat al de drukte uitge storven is. Daar staan voor een veelzijdigen winkel, waar blijkens de uitgebreide étalages, naast de onderscheidenste dropsoorlen evengoed foto-toestellen als rollen „Ideaal'-closctpa- pier en gezuiverde levertraan te bekomen zijn, drie kleuters met onplooibaren ernst te zuigen aan de pas gekochte pijpen drop (een genotmiddel, dat zich blijkbaar nog niet heeft laten verdringen door de lolly, al heb ben vernuftige fabrikanten al onderscneid gemaakt tusschen de gewone „zomer", en de „winterlolly", een uitgebreid soort hoest balletje). Ze zuigen met onverstoorbaren ernst, de pijpen tusschen smoezelige knuistjes rond draaiend, kin en bovenlip met kleverig bruin besmeerd, de een heel, heel voorzichtigjes nu, om de lange punt, die hij al gekregen heeft, de anderen, die nog zoover niet zijn, met korte, krachtige haaltjes. De heele ge zichtjes zuigen, zuigen, met bij eiken haal toespitsen van mondjes, optrekken van wenkbrauwen, en zoo nu en dan een veeg van den handrug langs neus of druipende kin. Nu en dan wordt van de inspanning even ge rust en worden de resultaten vergeleken: t gaat er om, wie de langste punt kan krijgen en toch de langste pijp behoudt. De jongste, tobberig hummeltje nog, steekt bij elk onderzoek zijn pijp, zonder een wootd te spreken, mee omhoog bij die van de an deren, zonder dat die van hem of z n puntje eenige notitie nemen. Nu komt er ruzie tusschen de twee groct- sten: de een z'n pijp is langer dan die van den ander. „Kijk maar 's, wat 'n stuk ie d'r boven uit steekt.Nei, hou 'm nou recht, zet 'm 's op 't raam!" „Nei, maar jouw punt begint pas daar en de mijne hier al! Het kleintje rekt zich zoo hoog mogelijk uit, nog steeds zonder een woord te spreken. Tracht z'n pijp naast die van de anderen te steken. Om de hoek van den nabije zijstraat komt het gezicht van een zusje met vettige pinha- ren boven een gescheurd wit schortje. „Offe jelie niet eten moete!" En dadelijk worden de discussies gestaakt, en wordt op een drafje met den kleine aan de handjes in het midden, aan zus' invitatie ge- volg gegeven. De met drop bedropen maagjes hong. ren nog met evenveel graagte naar zuurkool of bruine boonen met spek. Straks wordt na den maaltijd de kleverige wedstrijd wrer met vernieuwde woede verder gestreden. ARGUS. Zoo'n regenachtige Zondag als wij giste ren weer eens beleefden werkt prikkelend blijkbaar op des pruttelaars gemoed en ook produceerend, want een rijke oogst van klachten is vanmorgen op onze redac tie-tafel gevallen. Moest ik ze alle in ex- tenso opnemen, ik had eenige kolommen kostbare plaatsruimte noodig. Ik zal er hier echter enkele ingemaakt den lezers en autoriteiten voorzetten. Eén abonné heeft gezien dat de brieven bus, staande aan de Onze Lieve Vrouwe gracht tegen de R. K. Pastorie door een postbeambte 's avonds laat vijf minuten vroeger werd gelicht dan op het bord staat aangegeven en hij waagt de veronderstel ling dat ook andere brievenbussen wel eens te vroeg gelicht worden, wat velen teleur stelling bereiden kan, die nog gaarne hun brief met de avondbestelling meegeven. Eerlijk gezegd, geloof ik dat deze abonné gelijk heeft. Het is ook mij een enkele keer overkomen dat op de aanduiding stond bus lichting 11 uur, dat ik voor de bus stond toen de klok bezig was elf slagen te iai- men, maar dat mij vanaf de bus sarrend het cijfertje 5 tegengrijnsde. Ik moest mij toen wel een gang naar het Postkantoor getroos ten. Wat, als men een heelen avond hard gewerkt heeft om vóór de buslichting klaar te komen, niet zoo prettig is. Een abonné uit een buitengemeente be treurt de opheffing van het ijkkantoor te Leiden en beklaagt zich dat bij nu voortaan voor het ijken van maten en gewichten naar den Haag toe moet, iets wat elk jaar voor komt. Hij woont in Lisse. Zoo erg is het nu wel niet, want in elke gemeente wordt telkenjare en telkenmale als dat noodig is gelegenheid gegeven om de maten en gewichten te laten herijken. Maar juist is het dat de winkelier en han delaar, wanneer hij een nieuw gewicht of een nieuwe maat heeft, dat ter ijking in den Haag zal hebben te presenteeren. Een andere klager is tot de ontdekking gekomen, dat nu al gedurende eenige iaren een huisje in de Zijlstraat naast het nieuwe postkantoor leeg staat, terwijl het heel goed als woning zou kunnen dienen. Hij vraagt, dat de Staat wat meer hart zal hebben voor een der vele gezinnen, in Haarlem, die een behoorlijk onderdak missen. Een andere lezer steekt den draak met het eeuwig tijdelijke van de hoofdbus aan ons postkantoor. Aan de zijde van de Raaks staat boven de monumentale hoofdbrieven bus in dikke letters aangegeven dat zij tijde, lijk is gesloten. Dat tijdelijke duurt nu al een paar jaar. Zou de directie van dat tijde lijke maar niet liever „voor goed" maken en de lilliputterige busjes aan den voorkant door wat royaler bussen laten vervangen. We hebben nu een postkantoor zonder brie venbus. Barometerstand 9.30 v.m.: 763. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Koninklijk Meteor®» logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 29 October. Hoogste Barometerstand 766.8 m.M. le Haparanda. Laagste Barometerstand 740.9 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 29 tot den avond van 30 October: Matige, tijdelijk krachtige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, aanvankelijk licht cf halfbewolkt. later toenemende bewolking en waarschijnlijk regen, koude ochtend^ overdag iets zachter. oor het examen v re - orde nleningen zijn geslaagd de heeren G. ten Nape cn G, Dinkel, alhier. Met ingang van 1 November is be noemd tot controleur der comcUbiiii'-jit t-_ Groningen, de heer C. E. J, van H:ng;!~ adspirant-coniroleur bij de Nederlandsche' spoorwegen, alhier. In den afgeloopen nacht heeft men zich toegang verschaft tol een gebouwtje - an de Pe t r r. 1 eum m a a tsc h a pp ij „de Aula:iv:al op het Pihoenix-lerrein. Alles werd c.. irrsie ho ven gehaald en onderzocht, doch niets is oni- vreemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1