binnenlandsgm mmm Ingezonden Mededeelingen Baldadigheid. De millioenenzwendel. Mond- en klauwzeer, De zelfmoordiustlge juffrouw. Eerste Lustrum der A. R. K.A. Een goed geslaagde feestavond. Feestrede van den heer von Frijtag Drabbe. 60 cent per regel. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier, VAN ONZE RECHTBANK. Aanbesteding vernieuwing Zandersbrug. Pogingen tot inbraak? BURGERLIJKE ST\ND. INÜZQNOEN. UIT DEN OMTREK* ZANDVOORT. HEEMSTEDE. IJMUIDEN. LEIDEN. VELSEN L1SSE. BENNEBROEK. BLOEMENDAAL. LAATSTE NIEUWS. Afdeeiings-onderzoek der Tweede Kamer. De Kabinelcrisis. SPORT El SPEL AMSTiROAiSSüE BEURS. Door drie knapen van 79 jaar, is in de 5 achthuisstraat bij het Zui'der Builen Spaar- ne een straatlantaarn vermeld. R. K. MANDOLINECLUB „SINT CECILIA". De R.K. Mandolineclub „St.Cecilia'' on- derafdeeling van het meisjes patronaat „St. Agnes van de Parochie O. L. Vr. Spaarne, heeft gisteravond een uitvoering gegeven, welke in alle opzichten geslaagd mag heeten. De mandoline-nummers werden met vee! entrain ten gehoore gebracht,. De club heeft in haar drie-jarig bestaan flinke vorderingen gemaakt, dank zij de emi nente leiding van haar directeur den heer A. Hakkenberg van Gaasbeek. Een woord van buitengewonen dank dient gebracht aan 't bestuur dier club voor de medewerking van een alleraardigst gezel schap dames én heeren, welke ze zich wist te verzekeren. Er werden levensliedjes gege ven door Mej. G. v. d. Brink en prachtige duetjes van mej. H. v. Wermeskerken en den heer P. Burbach onder onovertroffen bege leiding van den Heer C. Burbach terwijl nog een kwartetje werd gegeven met medewer king van eenige onbekend t zangtrs wat de lachspieren danig in bew.ging zette. Iets heel nieuws werd ons geboden door den heer G. Schroder Hawaiien guitaar spe ler. Wij zeggen niet te veel wanneer wij be weren dat bovengenoemde club een buiten gewone aangename avond bereid heeft aan haar donateurs en donatrices. De club ver dient aller sympathie en steun. In zake den zwendel bij de Brusselsche Bank is thans nog naar het Huis van Be waring te Middelburg overgebracht de 50- iarige accountant W. H. B. Bridé, uit Noord- wijk aan Zee. De aangehoudene is de broeder van den directeur der Bank. CHAILLE Y-KWINTET. In het vorig seizoen, op de 2e kamer muziekavond van „Toonkunst", maakten we kennis met dit superieure ensemble, zij het dan in eenigszins andere samenstelling, dan thans. De tweede viool heeft plaats ge maakt voor Dodka Guilevitch, een jong kunstenaar van de prachtigste kwaliteiten en zeer bijzonder aanpassingsvermogen. Het samenspel heeft door deze mutatie aller minst verloren, en de toonkleur van het ..ssnza vibrato" is mystiek. Van een „gemoe delijk in klank zetten", zooals we dat bij meerdere ensembles kunnen aantreffen, zelfs bij de eerste maten van het kwartet van De bussy, is bij het Chailley-kwintet geen spoor te vinden. De opzet had een geheel andere uitwerking,dan waarop wij ons hadden voor bereid, maar werd algeheel gemotiveerd, toen het verrukkelijk toonpoëem was ten einde gespeeld en wij pas de intenties van dit fameuze ensemble konden omschouwen. Niet al onze bedenkingen vloden, want, al werd de ééns gevatte stemming prachtvol ten einde gevoerd en was alzoo het finale de schitterende bekroning van het geheel wij kunnen toch niet loochenen, dat de acoustiek de spelers werkelijk verraste. Toen zij later Chausson uitvoerden, namen zij andere plaat sen in, zoodat de klank meer onmiddellijk tot in de zaal kon uitstralen. Maar als kunste naars, voor wie het samenspel geen geheimen meer heeft, deden zij zich alreeds kennen in het sublieme Andantino, en het „doucement expressief" werd tot verpuurde schoonheid. Bracht ons deze visionaire vertolking van Debussy een verrassing, die wij dankbaar zullen blijven gedenken de beteekenis van dezen kamermuziekavond lag voor het aller grootste deel in de uitvoering van Chausson's pianokwartet. (Het programma vermeldde „strijkkwartet met piano" wat natuurlijk een onjuistheid is, die vooraf verwarring kon stichten). Chailley c.s. maakten de vorige maal reeds aanspraak op onzen dank, toen zij ons deden kennis maken met het hoogst belangrijke „Concert en ré" van denzelfden meester, waardoor wij tevens aan het klavierspel der hoogbegaafde Mme. Chailley-Richez zulke blijvende herinneringen bewaarden. De zin van d'Indy's woorden, waar hij het vroege heengaan van dezen jongen Franck-élève betreurt, doorvoelden wij thans bij de uit voering van dit klavierkwartet. Niet het meest bij het hoofd-allegro, waar de zeer uitgerekkte vorm mij niet geheel door den inhoud gemotiveerd lijkt, maar zeker toch in het scherzo-achtig derde deel en allermeest door het „tres cal me", waarvan men de stemming slechts kan terugvinden bij den meester der „Béatitudes". En zeker ook speel de de charmante Mme. Chailley hier voor hoogere doeleinden dan „voor het publiek", hervond men hier wat Chiaro Davanzati in woorden verklankte .„quamdo uomo la vede, „Gia mai non po pensar di cosa rea". Men zal haar straks in Februari ook als soliste ontmoeten op den 4en kamermuziek avond van „Toonkunst". Met het kwartet vormde haar klavier partij een wonderbaarlijke eenheid, en de zoo moeilijk te verkrijgen stemmingsreinheid tusschen klavier en strijkkwartet was hier ;ot een gelukkige oplossing gebracht. Men mocht een hoogst enkele maal, en juist waar 't kwartet optrad zonder piano, een moment worden afgeleid door een minder rein ge in toneerde noot, die zelfs het onvergelijkelijk schoone altspel van Leon Pascal trachtte te ontsieren, maar hun prachtig geconcen treerd samensoel was door de strak gespan nen eenheid in elk der partijen zóó fasci- neerend, dat er voor nevengedachten geen plaats was die eenheid was het ook, die Schumann's kwartet maakte tot een buiten gemeen opmerkelijke kunstuiting. Niet het eeuwig en altijd gespeelde no. 3 in A, maar no. 1 met zijn typische korte mediant-inlei- ding was het, dat thans tot uitvoering kwam. Bovenal het Adagio, waar de Beethoven- kenner even een „Miene macht", was een specimen van de wijze, hoe deze Fransche kunstenaars hun zeer eigen opvatting hebben van de werken der Duitsche meesters. We mogen in dit verband wel herinneren aan de sublieme Mozart-opvatting van het Capet- kwartet. G. J. K. Hel. mond- en klauwzeer breidt zich in Noord-Holland deeds meer en meer uit. Ook in Haarlem is het eerste geval van mond- en klauwzeer geconstateerd, n.l. bij (ten veehou- •i r J. van Brugge, Zuider Buiten Spaame 63a. Onze waarschuwing luidt: drinkt geen ongekookte melk. alen zal zich r.og herinneren, dot wij Za- ilerdag melding maakten van de overbren ging van een juffrouw, die, op zelfmoord be lust. in de wachtkamer derde klasse van het slation der H. IJ. S. M. in bewusteloozen toestand was aangetroffen. De politie heeft nu haar identiteit kunnen vaststellen. Zij is woonachtig te Am,sterdam en had daar reeds eerder een poging gedaan om zich van het leven te berooven, door in het water ie springen, waar zij echter onmiddel lijk werd uilgehaald. De patiënte is nog steeds niet bij kennis ge komen. Zondag 28 October vierde de afdeeling Haarlem van de Algemeene Roomsch Katho lieke Ambtenaarsvereeniging, haar eerste lustrum. De H. Mis. Het feest werd ingezet met een H. Mis, opgedragen door den geestelijken adviseur, den weleerw. heer J. van Rooy, in de kapel van de Eerwaarde Zusters der Mariaschool in de Koningstraat, waaronder de leden ter H. tafel naderden. De geestelijke adviseur hield een korte predicatie, waarin hij de af deeling gelukwenschte. De feestvergadering" Des middags te drie uur werd een bijeen komst belegd in het Hanzegebouw aan de Jacobynestraat, waar ais spreker optrad de neer von Frijtag Drabbe, bondsvoorzitter. Onder de aanwezigen merkten wij op den heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen en afgevaardigden van den Algemeenen Neder- landschen Politiebond St. Michael, afdeeling Haarlem en van de vereeniging van R. K. Overheidspersoneel, St. Paulus. De voorzitter, de heer A. Swolfs, opende de vergadering met den Christelijk^ groet, waarna hij den heer von Frijtag Drabbe en den heer Heerkens Thyssen welkom heette. Vervolgens gaf spr. een kort zakelijk over zicht van de wijze, waarop de afdeeling tot stand was gekomen en wat de vereeniging in de afgeloopen vijf jaar had tot stand ge bracht. Spr. bracht dank aan bet vorige zoowel als aan het tegenwoordige bestuur en vooral aan den geestelijken adviseur, den weleerw. heer J. J. van Rooy, die steeds de afdeeling met raad en daad heeft ter zijde gestaan spr. hoopte, dat door den machtigen steun van het H. Hart van Jezus, onder welks bescher ming de vereeniging zich gesteld heeft, de A. R. K. A. zou mogen groeien en bloeien en het ledental zou mogen toenemen. Daarna gaf de voorzitter het woord aan den heer von Frijtag Drabbe. Spr. ving zijn rede aan met de vraag te stellen, of een feestviering wel op haar plaats was. Deze vraag, aldus spr. kunnen wij bevesti gend beantwoorden. Er bestaat reden tot feestviering voor de vereeniging en voor de afdeeling Haarlem zeer in het bijzonder. Daarna gaf spr. eenige voorname gebeurtenissen aan, in de afgeloopen vijf jaren voorgevallen, zooals de perfectionnee- ring van het georganiseerd overleg, waar Haarlem een uitstekend voorbeeld gaf en waarvoor spr. aan het dagelijksch bestuur en aan den heer Mr. Bomans een woord van dank bracht. In het georganiseerd overleg, aldus spr. L niet alles te bereiken, maar wan neer het zóó is ingericht, dat uiting van mee ning vrij is, er goede wil bestaat en vertrouwen tot opening van zaken, en wanneer het alge meen belang boven het individueele wordt gesteld, is dit een zeer sterke vooruitgang voor de ambtenaarsbeweging. Vervolgens wees spr. op de groote saam- hoorigheid der leden en de groote bereidwil ligheid waarmede het bondsbestuur steeds werd gevolgd,waarvoor hij aan de afdeeling speciaal een_ woord van dank bracht. De vereeniging is in moeilijke tijden begonnen, maar niettegenstaande de tegenslag en on aangenaamheden is het ledental blijven stijgen tot een aantal van 116 voor de afdeeling Haarlem. De vereeniging is gesteld onder de be scherming van het H. Hart, de bron van lief de, waaruit de leden de naastenliefde zouden leeren, en waar zij hun troost zouden v.nden Wanneer ook de R. K. Vereeniging offers zal moeten brengen, zal zij dat met liefde doen, getroost en gesterkt door de liefde van Het Goddelijk Hart. Spr. wenschte ook, dat van de vergadering een propagandistische kracht uit zou gaan en wenschte het aantal leden verdubbeld te zien in de naaste toe komst. Met de woorden van het Bondslied. „En omvatte de A. R. K. A. ons allemaal" be sloot de heer von Frijtag Drabbe onder geest driftig applaus zijn rede. Na een dankwoord van den voorzitter nam de heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thys sen het woord, die de afdeeling ook namens het gemeentebestuur gelukwenschte en zijn waardeering voor de ambtenaars, speciaal van Haarlem, uitsprak. Spr. wees op het „teveel" aan ambtenaren, waarop bezuiniging zal moeten volgen. Vol gens spr. zal de bezuiniging niet gevonden moeten worden door inkrimping van salaris, maar wel op grootere arbeidsprestati e ook van andere werknemers. Spr. eindigde met den wensch, dat de af deeling zou mogen groeien en bloeien en bij een volgend lustrum de zaal te klein zou blijken te zijn om alle R. K. Ambtenaren van Haarlem te bevatten. De geestelijke Adviseur bracht daarna dank aan het bestuur voor de aangename wijze van samenwerking en sprak er zijn vreug de over uit, dat in jaren de vergadering niet zoo goed bezocht was als nu. Spr. achtte dit een gelukkige aanwinst en hoopte dat het blij vend mocht zijn. Nog werd de afdeeling gecomplimenteerd door den heer v. d. Hulst, namens de R. K. Politiebond. „St. Michael en door een afge vaardigde van de vereeniging van R. K. Overheidspersoneel „St. Paulus" Hierna sloot de voorzitter de vergadering met den christelijken groet. De feestavond. Des avonds werd voor de leden een feest avond gegeven in de zaal van de Militaire Vereeniging aan de Zoetestraat. Hierbij verleenden hare medewerking de reciteer- afdeeling en de zangafdeeling van den R. K. Kring en het muziekgezelschap „De Krekel", eveneens uit leden van den R. K. Kring be staande. De avond had een uiterst geanimeerd ver loop. Om half 8 opende de voorzitter, de heer A. A. Swolfs, de bijeenkomst met den Chr. groet en memoreerde in zijn openingswoord het verloop van den dag, heette alle aanwe zigen hartelijk welkom en merkte op, dat een vereeniging als de R. K. Kring zeer zeker de sympathie van Katholiek Haarlem ver dient, omdat zij, zooals ook heden, zeer veel hare medewerking verleent tot het welslagen van den avond. De heer A. Buijs, die als conferencier op trad, kondigde daarna aan „Freddy Lolly, des Krings grootste sec-komiek". Dan gaven „The Bottle Brothers" blijk van hun kunde, terwijl Signor Eliassi met het zingen van eenige liedjes veel succes oogstte. „Het geheimzinnig Geestenkabinet", waarin prof. Antonini de hoofdpersoon was, vermocht aller belangstelling te wekken. De avond werd verder nog aangevuld met zangnummertjes, terwijl de conferencier ook veel bijval oogstte. De avond was een'waardig slot van den zoo goed geslaagden dag. 29 OCTOBER. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN (p.milliard) 0.003-/, 0.003 PARIJS 15.10 14.97-/5 BRUSSEL 13.2% r^ co CN WEENEN 0.36% 0.36% LONDEN 11.54% 11.54-/5 STOCKHOLM. 67.70 67.85 KOPENHAGEN 44.65 44.70 CHRISTIANJA 39.50 39.40 BAZEL 45.50 45.75 NEW-YORK 2.56 2.57% ROME 11.57i/2 11.52 (Zitting van heden.) Wederrechtelijke toeëigening en onttrekking van goederen aan een faillieten boedel. Heden staat voor onize rechtbank terecht de 25-jarige reiziger D. C. B„ te Schoten, gedag vaard le ter zake, dat hij te Haarlem, althans elders in Nederland, in of omsltr. Nov. 1922 opzettelijk wederrechtelijk zich heeft toege ëigend een geldsbedrag van 500, althans omstreeks dat geldsbedrag! toehahoorende aan H. W. M. L., althans aan een ander dan hem, beklaagde, welk geldsbedrag hij van L. voornoemd in; (bewaring, althans ïnpfcund, Had ontvangen en zoo anders dan door misdrijf onder zich had; 2e. terzake dat hij te Haarlem, althans elders in Nederland, ten tijde hierna vrmeJd, opzet telijk wederrechtelijk zich na te melden goe deren., tebehoorend aan de Naamlooze Ven nootschap Haagsche Koloniale waren-Handel Maatschappij, gevestigd te 'sHage, althans aan een ander dan hem, beklaagde, heeft toegeëigend, alle welke goederen hij uit hoof de zijner persoonlijke dienstbetrekking als Directeur in dienst bij genoemde Vennootschap en zoo anders dan door misdrijf onder zich had, te weten: A. In het najaar van 1922, althans in 1922, ten zoogenaamden winkelopstand, afkomstig van het filiaal van genoemde vennootschap, hetwelk gevestigd was geweest in de Wagen straat te 's Gravenhage; B. In of omstreeks Januari 1923 een snel weger, een brandkast, een vleeschsnijimachine en een ijskast je. 3e. terzake, d'at hij te Haarlem, althans el ders dn Nederland, als koopman, die op of omstreeks 16 Januari 1923 door de Arrondis sementsrechtbank te Haarlem in staat van faillissement is verklaard, ter bedriegelijker verkorting van de rechten zijner schuleischers in of omstreeks December 1922 voor zijn faillissement een zoogenaamde vlakdrukma chine, welke tot zijin boedel behoorde, ver huurde, aan dien boedel heeft onttrokken, door ze aan zijn schoonvader Str. te Dord recht toe te zenden, althans toe te doen zen den, teneinde de machine huiten zijn boedel t doen blijven, hebbende hij ook, nadat hij failliet verklaard was, de machine niet meer in den boedel teruggebracht of aan den cu rator verantwoord als tot dien boedel behoo- rend; althans dat hij ten tijde en ter plaatse voormeld als koopman, die op of omstreeks Januari 1923 dcor voormelden Rechtbank in staat van faillissement is verklaard, voor dit faillissement bovenbedoelde tot zijn boedel behoorende drukmachine ten geschenke heeft gegeven aan zijn voornoemden schoonvader, althans aan dezen klaarblijkelijk beneden de waarde heeft verkocht, zulks ter bedriegelij ker verkorting van de rechten zijner schuld- eischers. Get. L. was, zooals hij verklaart in No vember 1922 door hem als filiaalhouder aangenomen en deze zou 500 borg moe ten storten voor den belangrijken winkel- inventaris, terwijl een contract zou wor den opgemaakt, waarin dit zou worden vermeld. Reeds eenige dagen was L. in dienst, en het contract was nog niet gereed; B. moest echter op reis en wilde daarom eerst de 500 borgstorting ontvangen. Deze werden door L. voor 2 X 24 uren gestort, onder voorwaarde, dat hij ze daar na weer terugontvangen zou, en bij teeke- ning van net contract zouden ze dan op L.'s naam geplaatst worden op een Haarlem- sche Bank, Een arbeidscontract werd ge- teekend op dezelfde voorwaarde, n.l. dat na 2 dagen de 500 zouden worden terug gegeven, ofwel het contract geteekend. L. heeft door Mr. v. d. G. een contract laten opmaken, dat hij aan B. ter inzage heeft gegeven, maar dat nooit geteekend is, Daar L. een faillissement van B. voorzag, heeft hij ontslag genomen, om zijn geld nog buiten het faillissement om te kunnen te rug bekomen. Een klein bedrag is hem aangeboden, daar zgn. op den inventaris van den win kel tekorten zijn, waarop L. echter niet iS willen ingaan. Betreffende den winkelopstand verklaart beklaagde, dat hij dezen in zijn qualiteit van directeur verkoopen mocht, en dat hij het geld gestort heeft bij een bank in Amster dam op de rekening Hako. Een ingewikkeld debat ontspint zich nu tusschen de Rechtbank en beklaagde, diens raadsman Mr. de Vrieze, de Officier, Mr. Löben Seis en den bank-procuratiehouder K. over de financieele handelingen van bekl. (die achtereenvolgens adjunct-directeur en directeur van de Hako was en later de za ken dezer N. V. wilde overnemen), waarin ook bekl.'s procureur, mr. Tuijmelaar te Heemstede, en de advocaat der Hako, Mr. B, van Rossum te 's-Hage betrokken werd den, evenals bekl.'s boekhouder B. Deze heeft ook onderzocht, of L. (de fi liaalhouder) op zijn exploitatie te kort ge komen is. Het tegendeel is volgens deze get. waar. Volgens get. heeft B. in verband ermede, dat L. de f 5G0 stortte gezegd: „Ik wou, dat ik meer van die gekken had." Bekl. betwist deze beide beweringen. Het tekort wordt door bekl. en zijn ver dediger verklaard door gemaakte fouten bij het opmaken van de balans bij de indienst treding van L., die pas later gebleken zijn. Get. D. verklaart, te weten, dat bekl. in December de zoo goed als nieuwe vlak drukmachine aan zijn schoonvader heeft ver kocht, zooals bekl. hem zelf verteld heeft. Te kwart voor één wordt de zitting ge schorst, om te half twee te worden voortge zet. Door B. en W. werd hedenmorgen in het openbaar aanbesteed: het sloopen van de bestaande, en het bouwen van een brug en bijkomende werken, ter vervanging van de te sloopen Zandersbrug. Inschrijvers waren N. V. Aanneem Mij, voorheen Zanen en Verstoep, Gouda, voor 73940.Th. Smul- lers, Dordrecht voor 94000.N. V. Mij, te Aannemen van Bouwwerken, voor heen Bakker en Co,, Haarlem voor 84000.W. A. Verbrugge, Gouda, voor 86400.A. A. Gneurep, Amsterdam voor J 81350.J. de Vries, Amsterdam, voor 61400.J. P. A. Nelissen, Spaarne, Haarlem, voor 68420.j J. Saras te Oude Wetering, voor 77949.Laagste inschrij ver is de heer J. de Vries te Amsterdam, DE ROODE-KRUIS-COLLECTE TE SCHOTEN. De Zaterdag te Schoten gehouden col lecte ten bate van het Roode Kruis beeft 180 opgebracht. Hedennacht te ongeveer 1 uur, bemerkte ren probeerde open te breken. Hij waar- diensten, allhier, op de Gedempte Oude Gracht, een persoon, die verschillende deu ren probeerde open le reken. Hij waar schuwde de politie, die den verdachte naar het bureau leidde. Geboren 26 Oct.: z. v. C. E. Dijkstra de Bruin z. van F. C. SpaargarenBos 27 Oct. d. v. E. P. van HerwaardeHerben 28 Oct. z. v. H. G. BoumanAssendelft z. van C. SmalingHirs d. v. A. Roodenburg van der Endt 29 Oct. z. v. M. Glas Metz z. v. G. M. Fransevan Kipshagen. Overleden: 26 Oct. A. Lijnzaad—Zoet 65 j, Leidschestraat H. Gooijer—Beentjes 67 j. Kamperl. M. T. Zegel, 72 j. M. van Heemskerkstr. 27 Oct. N. Zijlstra, 23 j. J. Nieuwenh. str. A. A, Moonen, 24 j. Z. B. Spaarne H, C. LijnzaatPellemans, 56 j. Jansstraat 28 Oct. M. Hogeboom van Buggenum—de Haan 49 j. Tw. Zudp. straat W. 17 d., z. v. W. van Elk, KI. Heiligland. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het in Uw blad van 24 dezer opgenomen artikel betreffende de Coöp. Woningbouwvereeniging „Vesta", ver zoek ik U beleefd voor het onderstaande een plaatsje in Uwe courant in te willen ruimen. Na Uwen journalist op vele zijner vragen welwillend te hebben ingelicht, verhaasde het mij ten zeerste in genoemde beschou wingen nog tal van onjuistheden en onwaar heden te zien gepubliceerd, welke door mij ten stelligste werden tegengesproken. Waar het voornaamste en belangrijkste deel voorafgegaan wordt met de mededee- Hng: ,,de heer Rooda deelde ons mede", kan ik dan ook niet nalaten hiertegen heftig te protesteeren. Voordat Uw journalist zich te mijnent vervoegde, had hij reeds bij andere perso nen zijn licht opgestoken, waar hem inlich tingen waren verstrekt als: Hotelkosten enz., van den heer Eveleens 700,—, bu reaukosten voor het kantoor van den heer Ockeloen 300,enz., en meer van dien onzin. Toen mij betreffende de juistheid hiervan vragen werden gesteld, heb ik me degedeeld, dat wat betreft de hotelkosten (plus reiskosten en salaris) voor 3 bestuurs leden gedurende een week te samen 360 in rekening gebracht werden. Wat betreft bureaukosten, dat de heer Ockeloen hiervan niets ontvangen heeft, aangezien deze post samengesteld is uit Onkosten voor huur van schrijfmachines, aanschaffing papier, enveloppe, boeken enz. Wat betreft de verdere mededeeling aan- taande de verwantschap tusschen de heeren veleens en Ockeloen, de geschiedenis met een andere bouwvereeniging, waar zij uitge treden zijn enz., hierover is door mij geen woord gesproken, noch is mij hiernaar ge vraagd. 1 al van punten zou ik nog kunnen tegen spreken en becritiseeren, doch dit zou mij te ver voeren, ik wensch evenwel geenszins mijn naam verbonden te zien aan dergelijke alarmeerende, onjuiste berichten, nog min der toe te laten, dat dergelijke beweringen gelanceerd worden, met de meo>—eeling,"als boven aangehaald. Over het beheer der vereeniging tot Ja nuari 1923, werd door mij medegedeeld, dat met de gelden op meer dan onverantwoor- delijk royale wijze is omjfe£Jaan en meerdere bedragen niet in de boeken verantwoord waren. Ik wensch hieraan evenwel toe te voegen, dat eerst de laatste maanden het kantoor bij den heer Ockeloen gevestigd was, en dit bestuurslid niet voor deze te korten verantwoordelijk is, doch wel zijn voorganger. V erder kan ik U mededeelen, dat in de laatste algemeene vergadering het bestuur, bijgestaan door een afzonderlijke uit de le den gekozen commissie, gemachtigd js zoo noodig tegen vorige bestuursledren rechts vervolging in te stellen. Ten zeerste vind ik het te blameeren, dat thans, door een blad dergelijke compromit- teerende artikelen worden geplubliceerd over eene vereeniging, welke, hoewel door langdurig wanbeheer geduoeerd, thans al de pogingen te werk stelt, een en ander nog toe een gunstig resultaat te leiden. Op de laatste druk bezochte vergadering werd, met slechts één stem tegen, besloten tot volstor ting der aandeden, teneinde de schulden te kunnen afbetalen; reeds de volgende maand zal met afbetaling oegonnen worden. Wat ^betreft de vereeniging „Luctor et Emergo, deze staat geheel los van de ver eeniging „Vesta." Indien deze vereeniging voldoende deelnemers verkrijgt, kan deze vereeniging het bouwterrein tegen zeer la gen prijs van den eigenaar betrekken, on der voorwaarde, dat de leden der „Vesta" schadeloos worden gesteld, voor de bedra gen op de grond voldaan en overige ge maakte onkosten. Op uwen journalist rust thans de plicht mede te deelen, welke personen deze on juiste berichten hebben verstrekt, opdat deze zaak verder gevolg gegeven kan wor den; blijft hij hierbij in gebreke, dan zal hij zelf voor de gevolgen moeten instaan, daar ik dit zoo maar niet ongestraft kan laten passeeren. Met dank voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Uw dw. dnr, R. H. ROODA. Naschrift. Het is in onze publicatie voor ieder dui delijk door de herhaalde mededeelingen, dat „de heer Rooda ons nader mededeelde" enz., dat ook andere gegevens door ons verwerkt werden. Het is geen gewoonte ■deze namen te noemen. Om op de feitelijke punten te komen: wij willen er niet over twisten of 700.of j 360.aan hotelkosten en salaris enz. werd gedeclareerd, zulke kleine bijzonder heden zijn slechts de illustratie van wat wij verder meldden: In totaal bracht dit bestuur, behalve de 4000.storting op de nog steeds niet in eigendom verkregen grond, ongeveer 3600, naar de heer Rooda ons mededeelt, zoek aan diverse onkosten of niet verantwoorde gelden. Eveneens gaf de heer Rooda toe, dat 300.voor schrijfmachinshuur en papier ruim genoeg is! Iets anders hebben wii ook niet gezegd. Het gaat echter hierom, dat, zooals boven door den heer Rooda gezegd: „met de gelden op meer dan onverantwoordelijk royale wijze is omgegaan, en meerdere bedragen niet in de boeken verantwoord waren". Ten nadeele van „Luctor et Emergo" heb ben wij niets gezegd of willen zeggen. NA HET VOTUM DER KAMER. Een ministerraad. Onmiddellijk na de sluiting der Kamer zijn de ministers bijeen gekomen en hebben ongeveer drie kwartier vergaderd. Naar de Maasb. verneemt, zal het kabi- net-Ruys de Beerenbrouck uit de verwer ping der Vlootwet de verwachte gevolg trekking maken en zijn ontslag aan de Koningin aanbieden. Een ernstig ongeluk. Een veertienjarige knaap, Georg Dondorp, wonende Brugstraat alhier was met kameraadjes aan 't spelen op den schoolmuur van D. Door een ongelukkig toeval kwam de knaap te vallen en dit kwam zoo ernstig aan, dat hij daarbij zijn been brak. Kame raadjes hebben hem op een handwagen ge legd en zoo naar de Haltestraat gereden op het erf van den heer Slagveld. Dr. Vare kamp, die een deskundig onderzoek instel de constateerde gecompliceerde beenbreuk en achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Per auto van De Geer werd de knaap onder geleide van de politie naar de Maria- Stichting te Haarlem vervoerd. De melkprijs. De melkprijs is thans 15 cent per liter. Bij den melkhandel moet het voornemen bestaan, voorloopig in deze prijsnoteering geen verandering te brengen. Roode Kruiscollecte. De Roode Kruis- collecte, die Woensdag 24 dezer, alhier ge houden is, heeft 100.53/t! opgebracht. Ontvreemd. Aangifte is gedaan bij de politie van het ontvreemden van eenige balken en platen van een erf van een per ceel aan den Strandweg. De dader is reeds opgespoord en het gestolene in beslag ge nomen. Oplichting. Alhier is aangehouden, op verzoek van den commandant der Kon. Marechaussée te Papendrecht, zekere D. B„ verdacht van oplichting, gepleegd te Papen drecht, Gouda en Dordrecht. Hij is naar Papendrecht overgebracht. Dierenbescherming. Tegen v. D. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens bet mishandelen van een paard; tegen P. alhier, wegens het zitten op een hondenkar in de bebouwde kom der gemeente en tegen H. F,, te Haarlem, wegens overteding der Trekhondenwet. In beslag genomen. Door de recherche is bij D. alhier in beslag genomen een rijwiel, dat vermoedelijk afkomstig is van verduis tering. Maximum-snelheid. Tegen den vracht- auto-bestuurder K. alhier, is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der maxi mum-snelheid. Mishandeling. Tegen B. P. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens het in een vergunningslocaliteit mishandelen van jhr. H. S. uit Heemstede. Burg. Stand. Ondertrouwd: W. A. Bac en T. Paap.. Getrouwd: K. J. van Kampen en A. C. Schipper H. J. Webber en A. R. J. Joacin; S. J. Bemdes en M. C. Heiden- relch. Geboren: Beatrix Elisabeth, dochter van D. Hoogeboom en O. M. Diedericks; Leutje, dochter van E. Koper en L. Koning. Gevonden voorwerpen. terug te be komen bij J. J. Sanders, Teslastraat 17, een zilveren potloodhouder; A. IJtsma, Eiken laan een gonje-zak; Stevens, Raadhuisstraat 35, twee paar kousen; mej. Kok, Prinsesse- kade 5, een vermoedelijk gouden bril; Hayer, Westerhoutstraat 5, een jong poesje; Bureau van Politie Boekenrodestraat 9, een huissleutel, teleghoondraad en een kinder- portemonnaie. De visscherij. Sinds langen tijd was er niet zulk een vischaanvoer als de vorige week. Er kwamen niet minder dan 116 stoomtraw lers aan de markt, benevens een groot aantal andere vaartuigen. De totale opbrengst bedroeg voor deze week niet minder dan ruim 353.000, DE MARE TE LEIDEN. Prof. Dr. J. Huizinga schrijft ons Het gavaar scheen geweken; opeens blijkt het dreigender dan ooit. Het dempingsplan komt in behandeling. Stadsschoon bedreigd met schending Kwestie van smaak, meenen B. en W. Het klinkt misschien verwaand, maar ik zou willen opmerken neen, een kwes tie van inzicht. Dertig jaar geleden begreep geen gemeentebestuur nog stadsschoon als stadsbelang. Nu weet ieder gemeentebestuur, dat men niet onnoodig aan een mooi geveltje mag raken (wat niet verhinderd, dat het toch herhaaldelijk gebeurt). Maar nog niet door gedrongen is het begrip, wat de structuur eener stad als zoodanig voor de schoonheid beteekent. Wie deze onnoodig schendt, be gaat iets veel onherstelbaarders dan wie een gevel afbreekt. Ik voorspel het u het wordt afschuwelijk, deze onbeholpen en ondoel treffende verkeersverbetering. Ik voorspel ook, dat men over twintig jaar algemeen het college, dat het ried, en den raad, dien het misschien zal aannemen, zal smaden als kort- zichtigen. Wellicht zal men een krasser woord gebruiken. Ik zou het ook doen, als de be leefdheid het mij niet verbood. Een Sovjetschip. Voor de Papierfabriek alhier is weder een Sovjetschip aangekomen, n.l. het Russische stoomschip Kommunist,,," komende van Petrograd met een lading pa pierhout. Het schip had slecht weer doorstaan en daardoor zware schade bekomen. Werkloozen. Een gelukkig verschijnsel is dat het aantal werkloozen alhkier min derende is. Er waren Zaterdag 186 ingeschre venen, waarvan 116 losse arbeiders. Dit laatste getal is in den zomer wel 300 geweest. Veiling te Lisse op 27 October, onder di rectie van Holland's Bloembollenhuis. Glad. Brenchleynsis 12/op 1,70; id 10/12 0.65; Glad. Willy Wigman 10/12 0,65; Glad. Hal- ley 14/17 1,70; ld. 10/12 0.55; Glad Brimstone 12/op 3,id, 10/12 1,40; Glad Glory of Holland 12/16 2,40; id. 10/12 1,10; Glad. Prince of Wales 14/17 2,05; id. 10/12 0,65; Glad, Panama 14/17 2,2o' id, 12/14 1,50; Glad. Mar. Foch 12/15 1,10 id. 10/12 0,55; Mombr, Cr. Miaflora 6/9 0,55;. Mombr. Gemengd 6/9 0,40; Ane monen te Caen I 1,10; Lilium Rubrum 18/op 17; Lilium Tigrinum Flora Plena 10/12 3,60. Alles per 100 stuks. Raadsvergadering. Dinsdagavond 8 uur Raadsvergadering. Agenda: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Notulen. 3. Aanb. gemeente,rekening 1922. 4. Af- en overschrij ving. 5. Reclames hondenbelasting en school geld. 6. Aanbeveling twee personen conirA sie van plaats, toezicht op hel lager onder wijs: 1. J. F. v. Lierop, 2. H. Roozen 7. Sub sidie Witte Kruis. 8. Verzoek R. K. School bestuur vergoeding ingevolge art. XXXIII O. L. 0. Wet 1920. 9. Overeenkomst Haarlem inzake O. L. ondierwijs. 10. Verplaatsing aanplakbord. 11. Aanleg riolen. 12. Rond vraag. FEESTAVOND B.G.V. Dank zij den aangenamen geest van kameraadschap, welke onder de leden van de B.G.V. heerscht, was 't Zaterdagavond een gezellige boel in de groote zaal van hötel „Vreeburg", waar de B.G.V. haar feestavond vierde. Zooals de voorzitter, de heer Pronk, in zijn openingswoorde mededeelde, was deze feestavond bedoeld als belooning voor 't geen de leden bij gelegenheid van 't eerste lustrum en 't bij die gelegenheid gehouden sportfeest hadden gepresteerd en tevens als vergoeding voor de teleurstelling, bij die gelegenheid ondervonden, toen 't sportfeest zoozeer bedorven werd door 't slechte weer. De feestcommissie bestond uit de dames Hekke, Ciceske en Handgraaf en de heeren A. Lindeman, P. v. d. Klinkenberg en G. Sweijen. Een veelomvattende taak had de feestcommissie niet, want 't programma was Zeer sober samengesteld. Na 't openingswoord van den voorzitter, werd de leiding van den avond overgedragen aan den heer Donkerloop, die tevens zorgde voor een aantal humoristische voordrachten. Een uitstekend orchestje zorgde voor dans muziek. We twijfelen er niet aan dat de genoodig- den een goeden indruk hebben meegenomen van den goeden geest, welke onder de leden van de B.G.V. heerscht. Opbrengst Filmavond. Aan het Bestuur der Jeugdwerk-vereeniging is een bedrag van 140 afgedragen voor het fonds tot stichting van een eigen gebouw, zijnde het batig saldo van den Filmavond van Zaterdag 21 October j.l. ACTIE VOOR HET 7e LEERJAAR. In de nota betreffende den toestand van 's lands financiën gaf de nu afgetreden re- geerinig het voornemen te kennen om de in voering van het 7e leerjaar uit te stellen tot het jaar 1930, terwijl 'het daar, vraar hel reeds bestaat, door middel van het uitsterven zal worden afgeschaft. Dit plan gaf den Amsterdamschen wethou der bij het Onderwijs aanleiding cm ambt- genooten te 's Gravenhage, Rotterdam, Haar lem en Utrecht uit te noodigen lot het hou den van een samen spreking, met het doel de wenschelijkbeid te overwegen van het doen van stappen bij de Regeering ten einde haar van het voornomen af te brengen. Op Zaterdag 17 Oct. heeft een vergadering van de wethouders plaats gehad. De vraag of hun actie voor bet 7e leerjaar, nu de regee ring gaat aftreden, zou worden voortgezet, werd bevestigend beantwoord. Men zal zich nog in deze tot wethouders van andere ge meenten wenden. Men seint ons uit Den Haag: Naar wij vernemen gaat, onafhankelijk van de Kabinetscrisis, het tegen Dinsdag vastgestelde afdeelings-onderzoek van de Tweede Kamer van verschillende wetsont werpen onder meer der Indische begrooting en der verhoogi.ng van het invoerrecht op thee hier gewoon door. Of de openbare vergadering van Woensdag, bestemd voor de behandeling der interpellatie-Boon, over den postchequé- en girodienst doorgaat is aan twijfel onderhevig. Men seint ons uit den Haag d.d. 29 Oct.: De Koningin heeft heden de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer ontvangen. „DE VRIJE HENGEL." Gisteren hield bovengenoemd visehcollege een onderliggen viseh wedstrijd in het Spaarne te Zuid-Schalkwijk. Van de drie prijzen, die daarvoor beschik baar gesteld waren behaalden de heeren Klumper den eersten prijs, veer de grootste visch (1934 c.M.), Out dan tweeden, voor c'e meeste visschen, en Vensveen den der den prijs vooir de daaropvolgende grootste visch. Medegedeeld door de SPAAR NEB ANK. De Beurs was heden prijshoudend V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotlerd. Lloyd Holl. Lloyd Pakctvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. dito Orion Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi S'rlau VVai Sumatra Dordtsche Petr, Southern Ratio (Jnion Anacondi Wabash 92 99VU 79 L 69 Vs 136V„ 108'/, 119 85/s 118 543/4 19 461-/4 3631/, 55 162 V, 117% 125% 120-/4 131% 361 91 713% 173% 166 102% 284 237 292 142% 285-/, 112-/, 116 347 33-/, 134 20% 9% 92% «9%, 80 137 108 120 118 55 462 363 54% 162 117 125% 126 131 367 91 7% 174% 166 103 283 239 .90 142% 113 116 349 34 133% 70 9%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2