BUITEN LA ND BINNENLAND. Tweed® Blad 29 October 1923 Uit de Pers. Verwerping van de Vlootwet. LUCHTVERKEER, België en Italië hebben hun instemming betuigd met het plan een gealli eerden-conferentie te beleggen. Hoe Frankrijk zich de conferentie voor stelt. Stresemann heeft het aftreden der Saksische regeering geëischt. Voorstellen der Duitsche Rijksregeering aan Beieren. Het Fransche parlement komt 13 November bijeen. Onder de Telegrammen: Een groote rede van Poincaré; de aanstaande conferentie; het Fransche antwoord aan Baldwin; de Commissie van Herstel moet de leiding houden; geen Duitschers in de commissie van onderzoek. De toestand in Rijnland. luchtvaartconferentie te FEUILLETON Het roode testament. ËEÜ: SUiïENL BERBSHTEN. Steun van de Communister verzekerd? SINNEKLAKDS6H M1EÖWS. HET MINISTERIE HEEFT ZIJN ONTSLAG GEVRAAGD. Van de beschouwingen, die de „Maasb." aan de verwerping van de Vlootwet wijdde, gaven wij bereids een uittreksel in ons no. van Zaterdag. Uit ,,De Tijd": De toekomstige geschiedschrijver van de arlementaire periode, welke Vrijdag is af gesloten, zal, na gewag gemaakt te heb ben van het dubbele kabinet-Ruys, op een bepaalde bladzijde neerschrijven: „Deze Christelijke regeering onder twee ministeries van dezelfde hoofdsignatuur, die na de dreigementen van den grooten oorlog, een oprijzende revolutie bedwong, om daarna door de sociale economische gevaren van een geteisterden tijd ons volk te oriënteeren naar een minder benard, evenwichtig be staan, werd in haar voortgang plotseling af gebroken op den bitteren Vrijdag van 26 Oct. 1923, toen zij, niet overwonnen door haar vijand«n, maar verlaten door haar vrienden, bezweek op hetzelfde oogenblik, dat de R. K. Staatspartij ineenzonk, wier kracht een kwart eeuw had gelegen in haar eenheid en die op den dies ater werd ge sloopt door een slecht begrepen en parle mentair wilde democratie. Wij gelooven, dat ook de Linkerzijde, in dien zij haar innerlijke gevoelens eerlijk wil verantwoorden, geen andere beteekenis zal toekennen aan het afscheid, dat zij na een niet onhandig spelen op het ongeschool de parlementaire sentiment van meer dan één Katholieken tegenstemmer aan het tweede Kabinet-Ruys de Beerenbrouck on der de uitbarstingen van haar tiomf heeft willen geven. Wta het blad bekommert is wat er ach ter deze stemming ligt; het gaat om de die pere om de onderstrooming, die zich nu heeft geopenbaard. En die zegt ons, dat het nationaal leven in groote staatkundige groe pen van Nederland ziek is, doodziek. En dat de Katholieke „democratie" daardoor on machtig is gebleken om een nationaal pro bleem op te lossen. Maar ons nationaal leven is niet alleen bij de Katholieken ziek. Dat de heele linkerzijde, in strijd met de overtuiging van vele nationaal-voelende li beralen en bloc stemde tegen ieen wet, waar mede groote internationale belangen zijn ge moeid, is een veeg teeken." Het „Centrum" meent, dat het niet vol komen duidelijk geworden is, waarvoor het Kabinet zoo nadrukkelijk zijn positie ver bond aan het tot stand komen dezer vloot wet. Daarna vervolgt het blad: Het liefst zouden wij zien een recon structie van het Kabinet met behoud van zijn meest naar voren tredende figuren. En welbeschouwd zou een dergelijke oplossing ook het meest in overeenstemming zijn met de werkelijke partijverhoudingen. Want het Kabinet heeft wel geen meerderheid voor zijn Vlootwet kunnen krijgen, maar dit be- teekent geenszins, dat de meerderheid der Kamer het in het algemeen zijn vertrouwen heeft' opgezegd. De tien Katholieke afgevaar digden, die hun stem aan het ontwerp ont hielden, stemden tegen de Vlootwet, maar niet tegen het Kabinet' als zoodanig. En daar om zou voor een aanblijven van het minis terie, zij het dan in gereconstrueerden vorm, veel te zeggen zijn, al lijkt de kans daarop, of de bereidvaardigheid daartoe, na de deze week van de regeeringstafel afgelegde ver klaringen, niet groot. Hoe echter zal men anders een oplossing weten te vinden? Wij zien voorshands nog teen Kabinetsformateur." De „Resb." merkt op: I Tegenover al de nadeelen door de verwer ping geschapen, zien wij voor ons toch één voordeel in het gevallen votum, dit n.l. dat ondanks alles nu voorgoed is gebleken, dat ons volk in groote meerderheid stevige be- uiniging op militaire zaken wil. Het blad bespreekt daarna de mogelijk heden in verband met een eventueel nieuw te vormen ministerie. Een kabinet, berusten de op de tegenstemmers, lijkt het blad on mogelijk. Kamerontbinding zou een politieke chaos scheppen. Het blad zegt dan: Een andere oplossing is echter o.i. ook aog niet onmogelijk, n.l. reconstructie. Het kabinet heeft zich wel unaniem aan de Vloot wet gebonden, heeft zelfs een minister van Financiën er om laten vallen. Den minister van Marine nu heensturen zonder meer en het ministerie-Ruys weer met een nieuwen dignitaris in zee sturen, zal natuurlijk niet Jaan. Maar als straks blijken zou, dat geen indere mogelijkheid over blijft, dan opnieuw ien ministerie uit de drie rechtsche partijen, hetwelk dan natuurlijk met een gewijzigd elootwet-ontwerp zou moeten komen en op verschillende punten de geopperde bezwaren zou moeten ondervangen, dan zouden mis schien de nu aftredende ministers allen of voor 't meerendeel niet meer in aanmerking willen of kunnen gebracht worden, maar zou althans reconstructie zoo niet ten opzichte der personen, dan toch voor wat de partijen betreft, den aard van het nieuwe ministerie ongewijzigd kunnen laten, „Er is in de Kamer over een politieke over- vinning gezucht, zegt het „Huisgezin": En indien men het als zoodanig opvat, kan alleen de heer Troelstra de nieuwe kabinets formateur zijn, Doch hij kan geen oogenblik de illusie heb ben de verzet-Katholieken, ook maar in mili taire zaken, ook enkel ter zake van de Vloot wet, naast zich te zullen krijgen: de heer Van Schaik heeft dit Vrijdagmiddag in de Kamer zoo duidelijk mogelijk gezegd. Een ministerie-Troelstra ware een waan zinnig bedrijf, omdat het noch in de Kamer, noch daarbuiten iets wat op een meerderheid gelijkt, achter zich vindt. Een zaken-kabinet is een oplossing als er geen enkele andere meer is. Maar waarom zou, nu tusschen de groep- Van Schaick en het overige deel der rech terzijde zich niet meer dan een graadverschil ten aanzien van de vloot-inrichting heeft ge openbaard, alle uitzicht op een vergelijk uit gesloten moeten worden geacht?" De „Standaard" zegt: „Parlementair gezien, staat het o. i. bui ten twijfel, dat nu ook de zorg voor 's lands bestuur door de aaneengesloten oppositie behoort te worden overgenomen en rest alleen de vraag, aan wien de leiding in de nieuwe parlementaire meerderheid toekomt. Het antwoord daarop dunkt ons niet twij felachtig. Men moet daarbij niet uitsluitend letten op de parlementaire oppositie, maar ook op wat achter die oppositie ligt, op datgene, waaraan zij haar drijfkracht ontleende. En dan is het zelfs voor een kind in den lande duidelijk, dat aan mr. Troelstra de eere toekomt de Vlootwet en daarmee het Kabinet ten val te hebben gebracht. Hij riep de volksbeweging in het leven, die aan zoo- velen een slappe ruggegraat bezorgde; hij was het, die, na het bijeenkomen der Kamer, de bekende interpellatie hield over het af treden van den heer De Geer; zijn groep marcheerde aan het hoofd bij den parlemen tairen strijd. Mr. Troelstra was overwinnaar. Maar dit brengt in het parlementaire leven ook plichten mee. Plichten, waaraan de heer Troelstra zich niet zal kunnen, ook niet zal willen onttrekken. Hij heeft trouwens in het debat getoond zich van zijn verantwoorde lijkheid bewust te zijn, toen hij verklaarde, dat de S. D. A. P. zich, bij de vorming van een nieuw Kabinet, niet afzijdig zou houden. Dc eenig houdbare conclusie uit het ge beurde te trekken, is o. i. dan ook, dat mr. Troelstra de aangewezen man is, om een nieuw parlementair Kabinet samen te stel len. Voor wat onze groep in het Parlement betreft, schijnt de zaak vrij eenvoudig. Wij hebben opgehouden regeeringspartij te zijn en staan in onze volle vrijheid. Maar voorloopig schijnt het ons toe, dat het woord aan mr. Troelstra is. De „Nederlander", welke klaagt, dat het oogenblik om te doen, wat plicht is, niet tot handhaving van den wereldvrede dat ligt buiten onze macht maar tot wering van oorlog en van vreemde overheersching van ons erf, niet is gebruikt, meent, dat door „de noodige beslissing" drie waarden zijn prijsgegeven'. „De sterkte en zelfstandigheid van onze positie als koloniale mogendheid leden bijna onherstelbare schade. Het parlementair stelsel kreeg een nieu wen geduchten knak; want een stelsel, waarbij zoodanige antinationale beslissing mogelijk is, verliest zijn grondslag. Het Kabinet, dat ons bedrijfsleven ver loste van den onnatuurlijken plooi, dien de oorlog daar in gebracht had en dat nu zich opmaakte tot behoud van ons even wichtig economisch bestaan het Kabinet, dat wilde blijven bouwen op de Christelijke grondslagen, waarop ons volksleven is opge trokken dit Kabinet, dat den moed had zijn leven aan een daad van nationale waarde te verbinden het werd tot aftre den genoopt, zonder dat iemand in staat is een oplossing van de gerezen crisis aan te wijzen." Het liberale „Handelsblad" komt tot het volgende besluit: Ons lijkt een nieuw rechtsch ministerie, zonder Vlootwet dan, maar desnoods mét een vlootplan, hét eenig mogelijke op den duur. Misschien kan men, als overgang en bij wijze van politieken calmains, tot een zakenkabinet van bezuiniging zijn toevlucht nemen, doch de ingrijpende financieele maatregelen, die noodig zijn, vereischen op den duur een stevig gefundeerd kabinet. En dat kan alleen een ministerie wezen op po litieken, dat is, bij onze bestaande politieke verhoudingen op rechtschen grondslag. Het „Vaderland" (Lib.) komt tot de slot som", dat er „op vastomlijnd program, een ministerie ge vormd kan worden, waarin de Katholieken met de S. D. A. P., de Vrijzinnig-democra ten en den Vrijheidsbond zitting nemen, en daarmee zou dan tevens het groote goed van een parlementair ministerie behouden blijven." Een juichkreet is gegaan door heel het land, constateert het „Volk", in de eerste plaats, omdat aan het gehate militairisme een geweldige slag is toegebracht, een slag, dien het niet meer te boven zal komen, in dien deze overwinning haar consequente gevolgen heeft en degenen, die den slag hebben toegebracht, voet bij stuk houden. Het is gauwer met den dictator-van-één- maand afgeloopen geweest, dan wij gedacht hadden. De hoovaardige eik heeft het nede rig kreupelhout te zeer geminacht. Neder land is geen land Voor Mussolini's geble ken." 'S HAGE. Blijkens van het Departement van Water staat ontvangen bericht, zal tusschen 6 en 10 November a.s. in Den Haag een Luchtvaart conferentie plaats hebben, waartoe de Neder- landsche Regeering uitnoodigingen heeft ge- richt aan de Regeeringen van Groot-Brittan- nië, Duitschland, Denemarken, Zweden en Noorwegen. Deze conferentie heeft ten doel, te bevor deren dat door middel van vliegtuigen in aan sluiting met boot en trein, een snelverbinding tot stand zal komen tusschen Groot-Brittan- nië, Nederland. Noord-West Duitschland, Denemarken, Zweden en Noorwegen, waar bij bepaaldelijk aandacht zal worden gewijd aan het postvervoer. „Dat zal zijn erfgenamen niet onaange naam zijn." „Zijn erfgenamen Hij heeft er geen." „Kom, kom 1" ,,'t Is, zooals ik u zeg, hij heeft noch naaste, Toch verre erfgenamen." „Zonder erfgenamen en dan millionnair 1 Sapristi 1 Aan wien zal hij dan zijn fortuin nalaten „Ik wenschte wel, dat het aan mij was." „Dat wenschte ik ook, kameraad, en ik zou zeggen elk de helft 1" „Helaas zal er zulk een prijzenswaardige gedachte niet in zijn geest opkomen. Hij is sen liefdadig man, een weldoener der mensch- h .id en hij zal zijn vermogen waarschijnlijk vermaken aan liefdadige doeleinden." „Als hij verstandig is, zal hij zulk een dwaasheid met begaan en zal hij maatregelen treffen, om zonder partijdigheid de onge lukkiger:, die waarlijk te beklagen zijn, te helpen." „Hij zal het zoo goed mogelijk doen, daar twijfel ik niet aan, want zijn gansche leven Kenmerkt zich door een opeenvolging van edelmoedige dadenhij heeft een gouden hart en een verheven geest. Daar hij een groot schrijverstalent bezit, heeft hij verscheidene Hoogstaande werken over de armoede uitgegeven. Aan hem dankt men dee Nacht- tnnmn611; Hl' heeft uit eigen middelen auu.uuo frank gegeven voor het stichten van het Nachtverblijf in de Tocqueville- straat» vondelingenhuis heeft hij rijk be giftigd. Het godshuis van Vésinet heeft eveneens veel aan hem te danken.... Als nij sterft, zal zijn nagedachtenis gezegend worden en bij allen in eere blijven.?.." »Als hij zulk een braaf man is, dan is het jammer, dat het zoo slecht met hem gaat. wij leven in een tijd, waarin er maar weinig njKen van die soort te vinden zijn. Terwijl de twee onderbibliothecarissen cue woorden wisselden, was de graaf de i nonneneux weder naar zijn plaats gegaan. Bij legde den catalogus open voor zich op den lessenaar, waarvoor hij zat en begon Wij hebben, reeds melding gemaakt van de gunstige antwoorden van Frankrijk en België omtrent het beleggen van een inter nationale conferentie tot vaststelling van Duitschland's schuld en betaalvermogen. Het Fransche antwoord is reeds Vrijdagavond laat te Londen op het ministerie van buitenlandsche zaken ont vangen. Men verneemt, dat het antwoord een beperkte aanvaarding van het onder zoek naar Duitschland's betaalvermogen inhoudt, met dien verstande, dat een derge lijke commissie zou moeten zijn een advi- seerend lichaam en zou werken onder de auspiciën van de commissie van herstel. De juiste inhoud van de Fransche mededeeling is nog niet bekend gemaakt, maar men ge looft, dat de beperkende bepalingen, die de Fransche regeering wenscht te stellen in verband met de voorwaarden voor het in stellen van een dergeb'ke commissie, nauw keurig zullen worden onderzocht door het Engelsche kabinet in het begin van deze week. De bladen vernemen, dat de overige voor naamste mogendheden, die bij het herstel- vraagstuk belang hebben, onmiskenbaar van hun sympathie hebben blijk gegeven met deze laatste poging van Engeland om met behulp van Amerika door een, wat de Daily Telegraph noemt: roestige prikkeldraadver sperring, waardoor het vraagstuk zoolang is omheind geweest, door te breken. De Amerikaansche correspondenten van de Engelsche bladen zeggen, dat in Ame rika, zooals zeker ook in Engeland het ge val is na Baldwin's plechtig en direct be roep op Poincaré, aller oogen thans op Frankrijk gericht zijn. Ten opzichte van dit feit, erkent de Times dat als een gevolg van verklaringen, plech tige beloften en de in de laatste maanden gevolgde actie elke zwenking door de Fransche regeering van de vastgestelde en geïsoleerde politiek van dit jaar af naar een ruimere sfeer van algemeene onderhande lingen slechts met moeilijkheid zal kunnen worden uitgevoerd. Het kan zijn, dat de voorwaarden voor zulk een beweging reeds in de Fransche openbare meening aanwezig zijn. Wij kunnen moeilijk aannemen, dat de buitengewone moeilijkheden van de econo mische vraagstukken, die verband houden met de reorganisatie van de nijverheid aan de Roer, velen duizenden in Frankrijk, die nadenken, niet levendig voor den geest zou den staan. En het snelle en scherpe bevat tingsvermogen van de Franschen, al wordt het dan ook misschien belemmerd door de beperkingen van het overheerschende denk beeld, is zeker niet blind voor het juiste logische verband, dat er bestaat tusschen het herstelvraagstuk en de tegenwoordige betreurenswaardige toestanden in Duitsch land. Wie ook daarvoor verantwoordelijk moge zijn, er moet een of andere groote en gunstige verandering in Duitschland plaats vinden voor het werkelijk aan de bondge- nooten de enorme sommen kan betalen, die het zijn opgelegd. De Daily Telegraph zegt: De wereld is zoo dikwijls teleurgesteld ten opzichte van dit bedroevende en verbijsterende vraag stuk, dat wij ons hoeden om een meening te uiten, die op optimisme zou lijken. Maar waar bij een vorige gelegenheid uit volle borst neen is geantwoord uit Parijs, zoodra de eerste onderhandeling was aangeknoopt, zijn er dit keer ten minste aanwijzingen, die beloven, dat aan de Engelsche uitnoodiging een nieuw en zorgvuldig onderzoek zal wor den gewijd. Er ziin echter nog groote strui kelblokken op den weg en het welspre kendste beroep op de zedelijke gevoelens van de menschheid kan zich daaraan stoo- ten, zonder dat men ongelukkigerwijs de macht heeft ze opzij te zetten. De liberale bladen drukken de hoop uit, dat, indien de conferentie gehouden wordt, haar bevoegdheden ook werkelijk iets zul len beteekenen en dat zij niet te erg wordt verzwakt door de voorwaarden, die Parijs of iemand anders zou willen stellen. Reuter verneemt intusschen, dat thans aangenomen wordt in welingelichte Engel sche kringen, dat er in verband met het Fransche antwoord geen volledige nieuwe conferentie zal plaats hebben. De Britsche regeering heeft van de Fransche instemming ontvangen met het denkbeeld, dat de com missie van herstel een nieuwe commissie van deskundigen zal benoemen, ten einde Duitschland's betaalvermogen te onderzoe ken binnen de voorwaarden van het ver drag van Versailles. Men verwacht, dat de commissie van herstel Amerika en de an dere bondgenooten zal uitnoodigen, in de voorgestelde commissie zitting te nemen. De juiste bedoeling van Frankrijk bleek inmiddels uit een rede van Poincaré. gisteren te Sampigny gehouden, waar hij uiteenzette, in welken geest van samenwer king en intergeallieerde solidariteit hij de vorming aanvaardt van een commissie van deskundigen, die belast zal zijn met het schatten van de capaciteit van Duitschland om te betalen. Ook deelde Poincaré daarin de waarborgen mee, die hij onmisbaar acht, om hetgeen geschiedt te houden binnen het raam van het verdrag van Versailles. Men zie hiervoor verder onder de Tele grammen. Ook Italië heeft een gunstig antwoord gegeven op de Engelsche nota betreffende het zen den van een gemeenschappelijke uitnoodi ging aan de Ver. Staten, om te zamen met de geallieerden een oplosing te zoeken voor het vergoedingsvraagstuk, aldus wordt uit Romie gemeld. Omtrent de separatistische beweging in het Rijnland i wordt uit Brussel het volgende gemeld: De belangstelling in de gebeurtenissen te Aken en elders is eenigszins geluwd. Nu ook in de Belgische pers geprotesteerd is tegen de alles behalve neutrale houding van sommige Belgische autoriteiten in het Rijn land houdt de annexionistische pers zich stil. De Soir weet wel mede te deelen in antwoord op de kritiek, geoefend op deze vaak al te welwillende neutraliteit ten aan zien van de separatisten dat de Belgi sche regeering duidelijk omschreven instruc tie liet geworden aan de Belgische militaire en civiele autoriteiten in het bezette ge bied en bevel gaf, een afwachtende hou ding aan te nemen en de orde te bewaren in de door de Belgische troepen bezette steden, een medejleeling welke door nie mand zal worden betwist; maar van de minste weerlegging van officieele en offi cieuze zijde der door Belgische en buiten landsche correspondenten aangehaalde fei ten, waaruit ten overvloede mocht blijken, dat sommige Belgische autoriteiten in het Rijnland er vrij zonderlinge neutraliteitsbe ginselen op na houden, valt nog geen let ter te bespeuren. De Nation Beige en de Vingtième Siècle gewagen van de nieuwe Rijnlandsche mi nisters, als van vertegenwoordigers van een stevig gevestigd gezag. Zij stellen het voor, alsof de separatisten nu overal meester zouden zijn van den toestand. In de Peuple, die om een officieel onderzoek heeft verzocht naar de voorvallen te Aken, j leest men dat de Belgische luitenant Peters aan Deckers, door de „Schupo" en de be volking belegerd en op het punt te capitu- leeren, een eigenhandig geschreven stuk ter onderteekening zou hebben voorgelegd, waarbij de separatistenleider de militaire bescherming van de hooge intergeallieerde commissie inriep en aldus de volledige j nederlaag van Akensche separatisten zou hebben voorkomen, in hetzelfde blad stelt van avond Emilc Vandervelde de vraag, wan neer het Belgische Parlement eindelijk eens bijeenkomt om de regeering te interpel- leeren over de handelwijze der militairen, die de politie ontwapenen en de gewapende separatisten vrij spel laten. Ook de Standaard meent, dat een on derzoek zich opdringt en vestigt verder, aan de hand van een landkaart, overge nomen uit de Revue Catholique des idees et des faits, waarop Frankrijk als een zwarte massa België van de Noordzee tot Emmerik omklemt, de aandacht op het ge vaar dat België van de kant van het naar Frankrijk georiënteerd Rijnlandsche sepa ratisme bedreigt. Het komt er op aan, zegt het Vlaamsche blad te midden der alge meene verwarring en der ingewikkelde drij verijen het hoofd kalm te houden. In de Wetstraat ziet men blijkbaar in, dat een neutrale houding in de Rijnaangelegen heden de eenige is, welke door de omstan digheden kan gewettigd worden. Deze over tuiging mag echter niet platonisch blijven. Inzake de troebelen te Essen, wordt nog meegedeeld, dat in verscheiden steden van het Roergebied, b.v. in Miihlheim en in Recklinghausen de plunderingen en ordever storingen voortduren. Uit Dusseldorf werd Zaterdag gemeld, dat bij de onlusten te Bochum 4 menschen ge dood en 16 gewond werden door geweer schoten, gelost op een groep vrachtauto's die infanteriepatrouilles overbrachten, cn op Duitsche politieagenten. Er zijn eenige win kels geplunderd. Te Gelsenkirchen waren er vijf gewonden in den loop van een botsing met de blauwe politie. In de geheele Fransche bezettings zone bleef het kalm, ook in de steden die voor het separatisme gewonnen zijn. De searaptisten hebben in de buitenwij ken van Duisburg een aantal lieden gevan genomen, die winkels plunderden. Te Dusseldorf zelf kwam het Zaterdag, tengevolge van de groote stijging der prij zen tot kleine betoogingen. Kleine troepen, bestaande uit vrouwen en jongelieden, door zochten verscheiden winkels om marg trine te zoeken, die daar naar zij meenden verborgen werd gehouden. De politie dreef de betoogende menigte met den sabel uiteen. Tot in den avond duurden de plunderingen voort. De plunderaars gingen op twee wij zen te werk. In sommige gevallen sloegen zij alles kort en klein zonder iets mee te nemen, in andere zaken eischten zij afgifte van goederen, hetgeen meestal plaats vond. Vele wagens met levensmiddelen werden leeggeplunderd. Niettegenstaande de groote inspanning van de politie, slaagde zij er niet overal in, de orde te herstellen. Café's hotels en bioscopen moesten sluiten. Bij een aan val op een politiebureau werd een 16-jarige jongen gedood. Wegens de gisting is het verbod van circulatie op 8 uur vastgesteld. Tusschen Saksen en het Duitsche rijk is de toestand al weer spannender geworden. Waar de communistische leden van de Saksische regeering in een oproep de Sak sische bevolking hebben aangespoord toï daden van geweld en verzet tegen het rijksgezag, heeft de rijkskanselier Zeigner, den Saksischen minister-president uitgenoo- digd, het aftreden van de Saksische regee ring tot stand te brengen, aangezien de rijks regeering de huidige Saksische regeering niet meer erkent als een landsregeering in den zin van de constitution. De rijkskanselier verklaart tevens, dat hij het antwoord van den Saksischen minister-president in den loop van morgen verwacht en deelt de maatregelen mede, die de rijksregeering in geval van weigering van haar verzoek on middellijk zal nemen. Wat betreft de verhouding van Beieren en het Rijk. wordt uit Berlijn het volgende gemeld: Onder verwijzing naar het besluit van de conferentie van minister-presidenten, op 24 dezer te Berlijn gehouden, heeft de rijksre geering aan de Beiersche het verzoek ge- dien te doorbladeren bij de afdeeling „Ge schiedenis Gedenkschriften" en eenigen tijd draaide hij de bladen met koortsigen haast om. Eindelijk vond hij, wat hij zocht, want hij nam zijn potlood weer en vulde de plaats in, welke op het briefje was vrijgelaten voor den titel van het verlangde werk. Hij schreef er den titel van het werk, den naam van den schrijver, het aantal deelen, de plaats en het jaar van uitgave op. Na dit werk, dat noodig is om het opzoeken voor de bedienden te vergemakkelijken, keerde hij weer naar den lessenaar terug en overhandigde zijn briefje aan den onder bibliothecaris, die hem het eerst had aan gesproken. Deze schreef aan den kant van dit briefje eenige bijzondere aanwijzingen en zond het door middel van een lift naar de bedienden, die belast zijn met het opzoeken der gevraagde boeken in de bibliotheek. Graaf de Thonnerieux was weer naar zijn plaats teruggekeerd, waar hij verschil lende papieren begon na te zien, die hij uit zijn portefeuille had gehaald. Zeven of acht minuten waren verloopen, toen een knecht van de Bibliotheek het ge vraagde werk kwam brengen en het voor hem richt om het constitutioneele opperbevel over het Beiersche deel van de rijks weer baarheid zoo spoedig mogelijk te herstellen. Volgens den correspondent van het Ber liner Tageblatt Munchen heeft de ovsr- groote meerderheid op het heden gehouden congres der Beiersche volkspartij de houding van von Kahr, die weigert te onderhandelen met de tegenwoordige rijksregeering, afge keurd. De aanhangers van von Kahr schijnen eenigszins teleurgesteld. De Völkische Bco- bachter, beweert, uit goede bron te hebben vernomen, dat een flink deel van de Beier sche volkspartij wil toegeven in het geval- von Lossow. Men wil dus het prestige van de rijksregeering niet aantasten, mits Beieren zekere rechten verkrijgt. Het blad betreurt het, dat ook ditmaal weer een compromis zal worden gesloten en verzekert, dat de strijd pas begonnen is. Omtrent den opstand in Griekenland, meldt een officieele mededeeling uit Athene, dat de regeeringstroepen Vrijdagavond tij Megara een gevecht zijn begonnen met op roerige afdeeling uit den Poloponnesus, die naar Athene oprukten en aan alle kanten door de regeeringsgezinden omringd zijn. Korinthe heeft zich onderworpen. Alle opstandelingen hebben zich onvoor waardelijk overgegeven. De contra-revolu- tionnaire beweging is feitelijk afgeloopen. Er is een besluit verschenen, waarbij de Fransche Kamers tegen 13 November in buitengewone zitting worden bijeenge roepen. De internationale conferentie, voor de op heffing van de douane-formaliteiten heeft besloten, te Genève en te Brussel twee cen tra te stichten, waaraan de regeeringen verplicht exemplaren van hun officieele pu blicaties over douane-regelingen zullen moe ten toezenden. Ook is besloten, dat het bestuur te Brussel geregeld afschriften van die publicaties zal toezenden aan een Ame rikaansche commissie te Washington, waar in ook de Zuid-Amerikaansche republieken vertegenwoordigd zijn. De conferentie van Fransche, Engel sche en Spaansche gevolmachtigden, die het definitieve statuut over Tanddzjer zul len uitwerken, is Zaterdagochend begonnen. Na een door de volkspartij, onder voor- z'tterschap van Moestaf a Kemal gehouden vergadering, heeft de raad van Turksche commissarissen besloten, af te treden. De plaatselijke administratieve com missie in Bohemen heeft Jencofski, den archivaris, naar Rome gezonden, ten einde de archieven van het Vaticaan te bestudee- ren in verband met een eventueele publi catie van daar berustende stukken, die be trekking heben op het oude Bohemen. De Tsjechische sociaal-democratische persdienst deelt mede, dat de internatio nale socialistische commissie de onderhan delingen met de socialistsche partijen in Tsjecho-Slowakije heeft voortgezet en dat op grond daarvan de vertegenwoordigers van de Tsjecho-Slowaksche en de Duitsche sociaal-democratie een voorstel hebben in gediend, waarbij de partijen zich vereeni gen tot een organisatorische samenwerking. De tusschen beide partijen betwiste punten zullen in bijzonderheden worden onder zocht. De Poolsche Minister-president Witos heeft bij het beantwoorden in den Land dag van een interpellatie over de kwestie van de minderheden verklaard, dat, wanneer men zonder vooringenomenheid de Poolsche grondwet wettigt, men genoopt is, tot de conclusie te komen, dat deze volkomen alle politieke rechten van de nationale minder heden waarborgt. In geen enkel land ter wereld hebben de Israëlieten overeenkom stige rechten als die, welk hun in Polen zijn toegekend in alle provinciën. De Joden hebben zich dus niet te beklagen. De re geering neemt alle verantwoordelijkheid op zich voor de stipte toepassing van grond wet. De duurte in de groote steden van Rusland neemt met een steeds versnellend tempo toe. De eerste 10 dagen van October bedroeg de stijging van het algemeene in dexcijfer 33 percent, terwijl de koers van den tsjirwonetsj in diezelfde periode slechts met 20 percent steeg. Naar de Izwestia meldt, valt voor landbouw-producten ver houdingsgewijze een prijsdaling waar te nemen. Aldus, constateert het blad, valt van resultaten van de prijsverlaging-poli tiek voor nijverheidsproducten nog niets te bespeuren. Een sterk uiteenloopen valt op te merken tusschen de prijsstijging voor levensmiddelen en andere producten, de eerste stegen in de vermelde periode van 10 dagen met 19 percent, de tweede met 49 percent. De algemeene raad van Russische volkscommissarissen der federatie van sowjet-staten heeft een verordening goed gekeurd, waarbij de grondslagen worden ge legd voor een algemeene belasting op het inkomen en het bezit. Aan deze belasting zullen onderworpen zijn alle personen bin nen het gebied der sowjet-federatie, die zelfstandige inkomsten hebben, naamlooze vennootschappen en credietinstellingen, als mede vertegenwoordigingen van buiten landsche firma's, die tot operaties op het sowjetgebied zijn toegelaten. De aan deze belasting onderworpen personen en lichamen worden in eenige categorieën verdeeld: zij, die inkomsten ontvangen uit persoonlijken arbeid in loondienst of uit zelfstandigen persoonlijken arbeid; zij die nijverheids- of handelsondernemingen, onroerend goed e.d. bezitten en juridische personen (ven nootschappen etc.) Verschillende maatstaf is voor deze categorieën toegepast, in dien zin, dat het hoogste percentage zal wor den gevergd van juridische personen, het laagste van hen, die inkomsten uit per soonlijken arbeid genieten. Van de belasting zijn vrijgesteld: zij, die zich met landbouw bezighouden, arbeiders en beambten, die minder dan 5 tsjerwonetsj in de maand verdienen, militairen, politie etc. Het volkscommissariaat van finan ciën heeft, volgens de Izwestia, een ont werp gemaakt voor een suikerleening op korten termijn. Het totaal bedrag dezer1 leening zal zijn 1 millioen poed geraffi-1 neerde suiker. De aflossing van deze lee ning zal aanvangen 3 maanden na de uit gifte. Uitgegeven worden rentelooze obli gaties ter waarde van 1 pond, 15 poed, 10 poed en 25 poed suiker. De obligaties aan- toonder zijn vrij van belastingen en wor den in de officieele beursnoteeringen opge nomen. Als garantie voor de oplossing ligt in het voornemen een speciaal suikerw fonds in natura in te stellen. De Henegouwsche metaalbewerkers er die in de provincie Luik en gedeeltelijk in de provincie Antwerpen hebben meegedeeld dat zij Maandag zouden gaan staken, als zij geen loonsverhooging van 15 pet. kregen. De gemengde commissie uit de metaalnijver heid heeft gisteren vergaderd en hun 5 pCt. toegestaan met ingang van 1 November.; Daardoor is de staking althans voorloopig,' vermeden. -Zaterdag is in alle kazernes de verjaaf dag van den slag aan den User herdacht. De Belgische minister van justitie heeft gisteren bij den Senaat een wetsontwerp ingediend, nopens de personen, waarom trent rechtsvermoeden van overlijden be staat. Na den oorlog is een vluggere regeling; van die materie noodig, met het oog op b.v. rouwen van soldaten, die vermist zijn. De nieuwe regeling kent slechts twee gevallen: of de vermiste wordt waarschijnlijk in leven' geacht, of men acht het waarschijnlijk, dat hij overleden is. De voorgestelde termijney zijn voor die gevallen 5 en 11 jaar. Op een aantal werven te Hamburg is Zaterdagochtend vroeg het werk hervat. De bijzondere rechtbank kwam bijeen en heeff reeds verscheidene vonnissen geveld. Zaterdagochtend heeft er in het noor den van Berlijn een botsing plaats gehad tusschen ongeveer 3000 werkloozen, die hum uitkeering gingen halen, en de politie, die ontboden was ter beveiliging van de amb tenaren en de kantoren. De menigte haalde n.l. vaten margarine van een wagen, die voorbijreed. De politie werd omsingeld eiy aangevallen. Een werklooze werd gewond. Masaryk is Zaterdagochtend van zijn buitenlandsche reis te Praag teruggekeerd»' Tegen de afspraak is Baldwin niet on middellijk uit Plymouth naar Londen terug gekeerd. Hij heeft eerst een bespreking ge houden met verschillende leiders der partij- organisatie die ettelijke uren duurde, het geen natuurlijk in verband wordt gebracht met de voorbereidingen eener actie als bet tot een parlementsontbinding komt. Aangaande de buitenlandsche politiek schijnt nog geen enkele nieuwe stap te zijn! gedaan. Alleen meent men te weten, dat de eerste afgevaardigde van Engeland in de commissie van deskundigen, indien deze werkelijk bijeenkomt, Mc. Kenna zou zijn. De Communistische „Tribune" bracht; deze dagen een verbijsterend bericht. Onder het opschrift „Drastische bezuiniging" brengt zij de tijding, dat in Rusland duchtig; met het snoeimes moet worden gewerkt. Ingrijpende maatregelen tot versobering van den Staatsdienst worden in die mate geno men, dat de begrootingen van alle volkscom missariaten met 40 pet. zegge veertig per cent, verminderd worden. De invloed van dit optreden voor onze binneulandsche politiek worde niet gering geschat, zegt de (a.-r.) „Rotterdammer" „Rusland toch is voor velen het lichtend voorbeeld 1 Als daar, waar de staatsorde op zoo veel solieder basis ingericht is, niet minder dan 4/10 van de uitgaven af moet, kan Minister Colijn hier tot veel drastischer maatregelen overgaan. Vast staat dan ook, dat de regeering bij haar zuinigheidsstreven, haar 20 pet. verlaging kan rekenen op den steun van den heer Wijn koop en „de massa." neerlegde, terwijl hij den catalogus weer meenam. Het was een klein werk in octavo-formaat op ouderwetsche wijze in kalfsleer gebonden en verguld op snee. Ongetwijfeld was het weinig gelezen want het verguldsel vertoonde niet die vlek ken, welke ontstaan door het herhaalde aan raken der vingers bij het omslaan der bladen De grijsaard opende het boek op de eerste bladzijde, welke den volgenden titel droeg HET ROODE TESTAMENT. Gedenkschriften van den Heer de Laffemas dienstig voor de geschiedenis van Zijne Em. Kardinaal de Richelieu eerste minister van Zijne zeer Christelijke Majesteit Koning Lodewijck XIII Gedrukt te Amsterdam Anno Domini 167 4. IL Graaf de Thonnerieux doorbladerde het boek tot de vijfde bladzijde, waarbij hij een Zaterdag hebben de ministers ontheffing uit hun ambt aan de Koningin gevraagd. De Koningin heeft de ontslagaanvrage in overweging genomen en het kabinet verzocht zich inmiddels te willen blijven belasten mei de behandeling en afdoening zoo mogelijk van de loopende zaken. DE VRIJHEIDSBOND EN DE POLITIQ KE TOESTAND. De fracties van den Vrijheidsbond in de beide Kamers der Staten-Generaal zullen, aldus 't „Hbld." Maandag met 't partijbestuur een vergadering houden ter bespreking van den politieken toestand, geschapen door ck verwerping der Vlootwet. RADIO-OMROEP IN NEDERLAND, De Directeur-Generaal der Posterijen eri Telegrafie in Nederland is verlangend, een definitieve regeling tot stand te brengen in zake den Radio-omroep. De Administratie der Posterijen en Telegrafie, wordt in deze aangelegenheid geadviseerd door de Perma nente Commissie voor de Radiotelefonie, waarvan de oudminister Lely de voorzitter is. Aan ieder die een radio-omroepstation wenschte te openen werd verzocht daarvan vóór 15 Augustus j.l. bij request aan de re geering kennis te geven. Daarbij is gebleken, dat er veel meer liefhebbers zijn, dan er ooit sein-uren door de regeering zijn vergeven. De regeering heeft daarop fusie-voorstellenj van de aanvragers verzocht om het aantal te I comprimeeren. stukje papier als bladwijzer legde dan egdel hij het boek ter zijde en haalde uit een zijner zakken een koker, die een fleschje rooden inkt en een gouden pen bevatte. Vervolgens doopte hij zijn pen in den inkt, nam het boek weder en begon een zonderling, onverklaarbaar werk. Hij onderstreepte som mige woorden van de twintigste bladzijde van het „Roode Testament, Gedenkschriften van den heer de Laffemas." Onder aan het blad gekomen, keerde hij dit om en ging met zijn teekens verder op de keerzijde en vervolgens op bladzijde 22. Voordat hij aan de laatste regels van deze bladzijde was gekomen, was zijn werk afge loopen. Hij legde zijn pen neer, sloeg de twintigste bladzijde weer op en begon op half luiden toon de letters en woorden te lezen, die hij onderstreept had en waarvan de samenvoeging de volgende drie zinnen vorm de „Kasteel van Granges-de-mer-la-Fontaine, Zeventienden zwarten vloersteen der kapel, Beginnende te tellen van den hoek links." „Zoo is het goed," mompelde hij, na het gelezen te hebben, „'t is onmogelijk, dat ingewijden het niet begrijpen, terwijl voor ieder, die de wijze van oplossing niet kent, het raadsel onverklaarbaar zal blijven De graaf deed het boek dicht en keek op zijn horloge. Het wees eenige minuten voor drie. De tijd was snel voorbij gegaan, maar het werk was ook lang en moeilijk geweest. Graaf de Thonnerieux raapte zijn papieren bijeen, stak zijn inktkoker en gouden pen in den zak, bracht het boek terug naar den be diende, die de te lezen gegeven boeken moet terugontvangen, groette de bibliothecarissen en verliet de werkzaal en vervolgens de bibli otheek. De landauer stond te wachten op het plein Louvois. De palfrenier bemerkte zijn meester en haastte zich hem tegemoet te gaan, terwijl de koetsier het rijtuig tot bij het trottoir bracht. „Waarheen wil mijnheer de graaf vroeg de knecht, toen hij het portier had gesloten? na graaf de Thonnerieux te hebben laten in stappen. Deze antwoordde „Naar de gravin de Chatelux. „Tournontstraat," zeide op zijn beurt de palfrenier tot den koetsier, terwijl hij bij hem op den bok klom. Tien minuten later hield de equipage stil in de Tournontstraat, op de binnenplaats van het huis van mevrouw de Chatelux.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5