MOGEN WIJ VRAAG- EN AANBOD HENGELSPORT ZWEMMEN DAMMEN. SCHIETEN EHiHEKUMBSêH M3EUWS. uit miz OOST. RE6MT5ZAKEB. Haarlemsch Kegelconcours. 0e heer Voordouw wint den Zilveren Beker. De groote kegelaars aan het woord. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De verwerping der Vlootwet. HflHPEL EN MlJVERHEIPt KUNST EN KENNIS. @ESIENS9 NIEUWS. KPRTE ËERfSHTEHi VISCHWEDSTRIJD. Zonda.2 hield het vischcollege „De Ver- eenigde Visschers" een onderlinge wedstrijd op baars in de Leidschevaart tusschen Hil- legom en Lisse. Hoewel het weder des ochtends om half zes niet al te mooi was, werd toch door allen met veel animo ge fietst naar den waterkant. Voor dezen wed strijd was door den heer Joh. v. d. Burg, lid van het vischcollege ,,'t Baarsje", een gouden vischje beschikbaar gesteld voor het lid die het grootste baarsje ving De heer G. Klaseboer was zoo gelukkig om met een baars van 19Vi centimeter beslag te leggen op dit mooie vischje. De prijzen wer den als volgt gewonnen: 1ste prijs, F. Diks; 2de prijs, A. v. Asten; 3de prijs G. Klaseboer, ,4de prijs, J. J. Traksel; 5de prijs, S. Heit- lager; éde prijs, A. v. d. Wouwer Jr.; 7de prijs, B. v. Riet; 8ste prijs, J. C. Traksel; 9de prijs, A. v. d. Wouwer Sr. Alvorens de voorzitter, de heer A. v. Astens in het clubgebouw van den heer W. C. Newclsmzn, Baarevoetestraat, hoek Lange Boogaardstraat No. 1, de prijzen uit reikte, was hem de aangename taak opge dragen o:n aan den penningmeester, den heer J. J. Traksel een herinneringsmedailie te overhandigen, daar hij de persoon is ge weest die ons college heeft opgericht. Den heer J. X Traksel dankte den voorzitter"voor zijn woorden en sprak tevens de hoop uit, dat hij nog jarenlang met bestuur en leden mag samenwerken tot bloei van D. V. V. Ook aan onzen controleur, den heer F. Kok, moest hij namens bestuur en leden een zilveren horloge overhandigen. De heer Kok dankte zeer onder den indruk de aanwezige leden cn hoopte dat hij nog jaren lang met ons medegaat als controleur. Tevens hoopte hij dat onze vereeniging nog menigen bondtsprijs moge winnen. Er werd in totaal gevangen 25 stuks baars. Het vischcollege „De Vereenigde Vis schers" kan met groot genoegen op dezen góed geslaagden wedstrijd terugzien. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. Cursus Dr. Venema voor geoefenden op Woensdag 31 October, 's avonds 9V\ uur in liet Gebouw voor Lichamelijke Opvoeding, v srd.cr om de 14 dagen, oproep door Grocussecretaresse. Cursus voor de ongeoelenden op Woens dag 7 November, zelfde plaats en tijd, óók cm de 14 dagen, oproep dito. Wie op 24 October verhinderd waren bij de indceling tegenwoordig te zijn en graag dc cursussen willen volgen, kunnen zich nog aan het Secretariaat, Kleine Houtweg 2rd.t vervoegen ter bespreking. WEDSTRIJD OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN EN DE HAARLEMSCHE GROEPEN WEDSTRIJDEN. Gisterenavond ving te Haarlem in het cl'7'okaal der „Damclub Haarlem" de cicr. s ronde van de Haarlemsche Groepen- wc kiden 3de klasse aan. De gedetailleerde uitslag volgt hieronder: J. J. Auderheide wint v?pi J. H. van Balen. C. G. J. Gordijn wint van J, Merls. H. Koelemcij v.int van J. Pletting. J. H. Recdi;k remise met „Schijf". W. J. Kok v/int van P. A. Nooy. J. Otter wint van Th. C. v. d. Sluis. In dc 1ste en 2de klasse werden nog de volgende partijen gespeeld; lsie Klasse. G. P. Heek remise met H. M. Sprokke- lenburg. 2de Klasse. J. Poppen wint van B. W. Kensen. De afgebroken partij uit den Kampioens wedstrijd tusschen de heeren J. Lycklema en J. W. van Dartelen werd gewonnen door den heer Lycklema. De vijfde ronde van den Kampioenswed strijd en van de 1ste en 2de klasse der Groepenwedstrijden vangt aan op Woens dagavond 31 October a.s. in het clublokaal der „Damclub Haarlem". De vierde ronde der Groepenwedstrijden 3de Klasse vangt aan op Maandagavond 29 October a.s. in het clublokaal der „Haar lemsche Damclub". Gebouw „Olympia". Tevens worden Maandagavond a.s. de uit gestelde partijen uit den Kampioenswed strijd tusschen de heeren F. A. BerkemeierP. J. van Dartelen. H. G. Teunisse—-H. A. van Abs. J. LycklemaJ. B. Sluiter gespeeld, eveneens in Gebouw „Olympia". GEN. VAN MERLEN. De winter campagne is weer begonnen en gisteren werd reeds de eerste ronde geschoten v>por den Haarl. Competitiewedstrijd. Er is, na de korte voorbereidende oefening, goed geschoten een mooi totaal van 933 p. werd behaald door het eerste vijftal. Alle heeren, geen enkele uitgezonderd, waren onder den indruk van het korpsschieten het ging niet gemakkelijk en duurde vrij lang. Men moet eerst weer eens aan de buks wennen. Ge schoten hebben de heeren de Bont, de Boer, de Wilde, de Raad en Vink met series resp. van 182, 182, 186, 190 en 193 p. 't Zijn behoorlijke series al kunnen de eerste drie wat hooger zijn. Dat komt nog wel na wat oefening. Behoudens een klein ongelukje heeft ook het tweede vijftal goed geschoten en behaalde 883 p. Hier waren de heeren Schenkel en Spronk ieder met 187 de pre miers. Voor 't eerst werd 's morgens geschoten en 't bleek zeer goed in den smaak te vallen, althans de opkomst der leden was groot en de stemming goed. V/anneer nu de eene buks nog in orde wordt gemaakt en er komt een nieuwe bij, dan zal de deelname zeer zeker nog grooter worden en de lust tot oefenen worden aangekweekt. Waarschijnlijk zal met een twaalftal schutters worden deel genomen aan den propgandawedstrijd van de Kon. Verg. v. Ned. Scherpschutters. Deze wedstrijd vangt aan 15 November a.s. en de eerste ronde moet worden geschoten vóór of op 15 December. Men kan deel nemen aan den korps- en personeelenwed- strijd in vaste baan. De inleg is voor lezen f 1.50 en voor niet-leden f 2.50. Haarl. Schietbond. Heden zijn de inschrijvingen van den na- tionalen competitiewedstrijd verzonden in de hoop, dat de deelname dit jaar minstens net zoo groot zai zijn als vorig jaar. Toen heeft de wedstrijd een zeer gunstig verloop gehad en zijn mooie resultaten bereikt. Al vroeg was 't Zondagmorgen druk in het Kegelgebouw. Meestal is een groote drukte de laatste dagen te verwachten. „Maar er kunnen niet te veel bezoekers komen", zei een der bestuursleden. Want er zijn hier 9 banen. Wij zijn hier in Nederland de groot ste op dit gebied. Wel is waar heeft men ongeveer twee jaar geleden in Amsterdam op het concours ook 9 banen gehad, maar die waren extra voor die gelegenheid ge legd. Dat waren, om zoo te zeggen, losse banen. Zoo heeft ook Zwolle indertijd een flinke baan gehad in de bekende sociëteit „Het glazen Paleis", dat kort geleden afgebrand is. Doch dank zij den energieken heer Kleinsmit uit Zwolle is men al weer bezid met den bouw van een nieuw grootsch ke gelgebouw, maar toch niet zoo groot als het hier in Haarlem is. In Zwolle komen 4 of 5 banen. Wij kunnen dus, aldus het be stuurslid, hier veel meer deelnemers heb ben dan elders. Niet altijd is de deelname even groot. Toch hebben wij tot heden geen klagen gehad wat het aantal bezoekersbe- ireft. Zelfs heeft dit onze verwachting nog verre overtroffen. We verwachten dan ook een bevredigend eindresultaat. Iniusschen was op de banen alles druk in de weer. Dc welbekende heer Nieman uit Amsterdam gooide met zijn lsten bal reeds „alle negen". Eveneens de tweede maal en meerdere keeren. In 5 worpen gooide de heer Nieman 41. De heer van Berkel gooide voor V. O. K. uit Haarlem ook aardig: 73 houten. Jammer, dat zijn mcdeXegeibroeders uit het vijftal zoo slecht op dreef waren. Sommige cd 'hun beurt wachtende kegelaars trachtten intus- schen met een spelletje te kaarten den tijd te dooden. De welbekende heer Jac. v. Maris, ooi: bij den H. K. B. een der vele verdienste lijkste bestuursleden bleek ook hier weer een goed organisator te zijn. Er komt bij cen^ dag ds gisteren heel wat kijken. Het aantal P-2.ï,c,ekers(slers) werd gisteren op ongeveer 2000 geschat. Het was dan ook een drukte van belang. Uit 34 verschillende plaa.sen uit ens land waren de kegelaars bijeen gekomen. Onder de dames blonk Mevr. Meeldijk uit Utrecht in de jubileum-wedstrijd uit met 68 houten, waarvan 10 treffers. Werkelijk wel iets bijzonders. In den Dames-korpswedstrijd staat de Rotterdamsche vereeniging „Alle Nieuwe" nog steeds met 243 houten boven 'aan. andaag, (Maandag), is het uitsluitend gooien voor vrije baan. Zij, die een hoog aantal geworpen heb ben, hebben allen een goede kans op het winnen van een der vele prijzen, die a.s. Zaterdagavond 9 uur uitgereikt zullen wor den. Deze prijsuitreiking zal opgeluisterd wor den door een cabaret-voorstelling. Dat iedere dag ook bij het kcgelccncours nieuwe verrassingen met zich mee brengt, bleek ook dit keer weer eens, doordat dc heer Voordouw uit Haarlem, de tot dan hoogste gooi van den heer Martens in het Meesterschap van Haarlem, overtrof. Hij verkreeg 130 punten. De heer Voordouw was in geen 5 jaren op een concours uitgekomen. Ook de kegelaar Cliffort was er. De heer Cliffort cn Voor douw spelen altijd met handballen, terwijl de heer Nieman zijn bekendheid heeft met den gat-bal. 0°k in den korpswedstrijd bracht „Recht vooruit" van Hilversum een verrassing door op dc hoogste plaats beslag te leggen met 301 h. in korps. HET RADIO-LUISTERVERBOD. Het bericht dat deglndische regeering er in tegenstelling met vrijwel alfe andere be schaafde landen toe over zal gaan een streng luisterverbod te handhaven voor de draadlooze telegrafie, heeft in Indië een storm van protesten opgewekt bij de pers en de radic-amateurs. Gezamenlijk hebben deze een audiëntie aangevraagd bij den G. G. om opheffing van den fnui kenden en kortzich- tigen maatregel te krijgen maar veel succes heeft dit verzoek niet gehad. De „Ind. Ct" schrijft naar aan!eidin~ van dit, door de Radio-commissie en Dr.de Groet uitgelokte besluit Twee hoofdpunten treden naar voren Primo het eindelijk voldoen aan de ver plichting, welke Nederlandsch-Indië bij in ternationaal verdrag opgelegd werd om het ongebreideld „luisteren" tegen te gaan. Secundo om met behulp van een zooge naamd luisterverbcd, zij het ook niet onbe perkt, de vermoedelijke vrees van het pu bliek ten opzichte van stipte bewaring van het telegraafgeheim te kunnen elimineeren, waardoor het draadloos verkeer, tot heil van het economisch leven strekkend, zoo ren dabel mogelijk zou kunnen worden gemaakt. Het eerste noch het tweede bezwaar achten wij steekhoudend. Indien er sprake zou kunnen zijn van het voldoen aan internationale regelingen, zou Nederlandsch-Indië terzake dezelfde ge dragslijn kunnen volgen, als thans nog in Hoiland bepaald is. Kort na het Vredesverdrag van Versailles toch werd in Holland het in oorlogstijd tijde lijk ingevoerde „luisterverbod" weer opgehe ven en in alle andere beschaafde landen van de wereld treft men geen bepalingen aan, welke het bezit van ontvang-toestellen, dus het luisteren, zonder meer verbieden. I'l.nk. .1-1'JUU onzen geachten lezers en lezeressen beleefd verzoeken bij het schrijven op de in onze Nieuwe Haarl. Courant voor komende advertentiën van in hun brieven de te vermelden? De Administratie, MR. ZIMMERMAN OVER OOSTEN- RIJK'S TOEKOMST. „Het snelle, iedereen verrassende herstel van Oostenrijk is niet alleen op zichzelf een der gewichtigste gebeurtenissen in de mo derne economische geschiedenis van Europa, maar het is ook een symbool,"verklaarde volgens een verslag inde Tel. Z.E.Mr. Dr. A. Zimmerman, de commissaris-generaal van den Volkenbond te Weenen, toen hij na een langen werkdag in den laten avond eenige oogenblikken vrij had. „Wij staan hier voor een experiment, dat zich herhalen kan,als in landen,waar thans op financieel gebied wanorde heerscht, het ver trouwen terugkeert en daar de politiek van inflatie eindelijk wijkt voor 'n gezond finan cieel beheer en stabiel geld." Nog in een ander opzicht is Oostenrijk's herstel een gunstig voorteeken. De internatio nale leening, die onder garantie van den Vol kenbond tot stand kwam, vond over de gehee- le wereld vertrouwen. Zelfs het Ameri- kaansche kapiraal was bereid, onder de aus piciën van den Volkenbond zich voor herstel van Europa te interesseeren. Ook dit feit is een wegwijzer. Het spijt mij U te moeten_ verklaren, dat men over het algemeen in Nederland zeer langzaam tot begrip is gekomen van hetgeen zich in Oostenrijk voltrok. Bij ons te lande heerschte nog twijfel en aarzeling, teen men overal in het buitenland reeds met zekerheid wist, welken weg het hier uitging. Niet alleen is men in Nederland slecht geïnformeerd ge bleken, maar men heeft zich ook groote finan cieels mogelijkheden laten ontglippen. Het buiten) andsche kapitaal, dat gedurende het laatste jaar naar Oostenrijk is gekomen, heeft hier in het algemeen met succes gewerkt. „Terwijl men in Tsjecho-Slowaluje de kroon tamelijk abrupt deed stijgen, heeft U de voorkeur gegeven aan een van den beginne af stabiel betaalmiddel?" „Mijn standpunt is, dat een rijzing van de Oostenrijksche kroon onvermijdelijk tot een zware economische crisis zou hebben geleid. Reeds thans is het leven hier duur en hoeveel duurder zou het geweest zijn, indien de waarde van de kroon gestegen was 1 Het zal menigeen verwonderen, indien ik verklaar dat w:i van het eerste oogenblik der stabili satie af tot op dit uur tegen de opwaartsche tendenz van de kroon hebben moeten vech ten. Niet iedereen heeft hier onmiddellijk de juistheid van ons standpunt begrepen en van verscheidene kanten heeft men er bij de re geering op aan gedrongen, het herstel van het evenwicht en den terugkeer van het ver trouwen aan een verbetering van het geld dienstbaar te maken. Maar welk nut zou dat gehad hebben Het onrecht der depreciatie viel niet meer te herstellen en alleen reeds het feit, dat de industrieelen plotseling met een vast betaalmiddel moesten rekenen, ver oorzaakte groote moeilijkheden. Zoo steeg in Februari van dit jaar het aantal werkloozen tot T/O.OOO.Sindsdien gaat het gestadig terug. Dank zij den stabielen koers van de kroon bleef Oostenrijk voor een ander crisis-ver schijnsel dat men elders kon opmerken, ge spaard voor een vermeerdering der faillisse menten." „Hoe verhindert men de stijging van de kroon „De Staatsbank intervenieert onophou delijk op de deviezenmarkt. De vreemde be taalmiddelen, die tegen den vastgestelden koers geen koopers vinden, gaan naar de safes van de National-Bank en versterken daar de goudwaardige reserves. Zij worden betaald met nieuw uitgegeven bankbiljetten, die aldus voor 100 gedektt zijn. De totale dekking der bankbiljetten-circulatie wordt dientengevolge steeds gunstigerbedroeg zij bij het begin der saneering dertig procent, in Augustus was zij reeds tot drie en vijftig procent gestegen. Toen de nieuwe Staats bank haar loketten opende, begon zij met 93 millioen goudkronen in kas, welk bedrag einde Juli reeds tot 235 millioen goudkronen was gestegen. Deze ontwikkeling is zoo gun stig, dat sedert één jaar het Oostenrijksche geld het meest stabiele geld ter wereld is." „Uwe Excellentie is dus overtuigd, dat „het kleine land met de groote hoofdstad" niet alleen viabel is, maar zelfs een goede toe komst tegemoet gaat?" „Indien Oostenrijk bestaan kan, dan is het niet in weerwil van, maar juistdank zijn z.g. waterho fd Weenen. Evenals Amsterdam is Weenen.een bank en handelscentrum van den eersten rang, en evenals Amsterdam is het daarom een belangrijke factor in de betalings balans. V/eliswaar vertoont de handelsbalans van Oostenrijk nog altijd een deficit, maar de gestadige toeneming der goudreserves in de Staatsbank bewijst, dat de onzichtbare uit voer dit zichtbaar tekort overtreft. De staatsfinanciën verbeteren met den dag. Dit kleine land, door de inflatie geheel uitgeput, had, toen het saneeringswerk begon, een groot deficit. Nog in geen jaar tijds is men er in ge slaagd, dit deficit tot de helft te verminderen. In de eerste zes maanden van dit jaar bedroeg het deficit der Oostenrijksche begrooting 1235 milliard papierkronen. D2t is zelfs 763 mil liard minder dan het Volkenbondsplan voor zag en dan wij bereid geweest waren uit de Volkenbondsleening te dekken. Op deze wijze komen bedragen vrij voor productieve werken. De vermindering van het deficit is niet alleen aan de groote besparing te danken, die de regeerirg heeft doorgezet, maar vooral ook aan de virmeerdering der inkomsten. In het eerste semester van dit jaar hebben de ver schillende belastingen 756 milliard papierkro nen meer ingebracht dan de regeering ge raamd had. Een verschijnsel toont aan, dat ook in breede kringen de welstand terugkeert Sedert September van het vorige jaar vermeer derden de bij de spaarbanken gedeponeerde gelden van 31 milliard tot 400 milliard pa pierkronen." „Uwe Excellentie sprak van productieve uitgaven. „In de eerste plaats heb ik daarbij de ex ploitatie van waterkrachten en de electrificatie der spoorwegen op het oog. Voor iedere K. W. witte steenkool, die Oostenrijk ver bruikt behoeft het geen zwarte in te voeren. Voorts is ook op het gebied van den land bouw veel te doen om de opbrengst van den bodem te vergrooten, den veestand te verster ken en, zoo mogelijk kunstmest in het eigen land te produceeren." Alles te zamen genomen is de taak, die ik in Oostenrijk voor den Volkenbond vervul, zwaar maar dankbaar, te meer daar ook de Oostenrijksche bevolking begrijpt, dat ik uit sluitend in haar eigen belang handel. Ik heb in de toekomst van Oostenrijk het volste ver trouwen." Het Kamerlid Cerritson. Velen meenen, dat indien de heer Gerritson (Christ, host.) niet door ziekte verhinderd geweest was, de Kamerzitting van Vrijdag bij te wonen en de uitslag dus 50 tegen 50 ge weest zou zijn, de uitslag een andere wending zou genomen hebben. Zij die dit meenen, verkeeren in dwaling de wet zou dan evengoed als verworpen zijn beschouwd. Art. 85 toch van het Reglement van Orde der Kamer luidt o.m. „Bij staken van stem men wordt het nemen van het besluit tot eene volgende vergadering uitgesteld. In deze en evenzoo in een voltallige vergadering wordt, bij staken van stemmen, het voorstel geacht niet te zijn aangenomen." Dr. C. Gerritson schrijft in „het Vad." het volgende Het Kamerlid Gerritson had herhaaldelijk den wensch te kennen gegeven, zoonoodig, wanneer het op zijn stem hing, coüte que coüte aan de stemming deel te nemen. Daar dit tegen dokters advies een moeilijk en ge vaarlijk vervoer naar den Haag zou noodig ma ken wenschte, voor men tot dezen stap be sloot, zijn omgeving vóór alles uit te maken, of dit offer wel inderdaad noodzakelijk zou zijn. De eenvoudigste weg, om het onnoodig te maken, was afparen, een volmaakt wettig parlementair gebruik. De basis waarop afpa ren politiek gerechtvaardigd is, is gelijkheid van omstandigheden. Deze omstandigheden waren mogelijkheid, doch onwenschelijk- heid van komst. De eenige, die mij voorkam in gelijke omstandigheden te verkeeren was de heer van Rappard,die eveneens bedlegerig was. Bij een telefonisch onderhoud met me vrouw van Rappard bleek mij echter, dat de heer van .Rappard niet zóó ernstig ziek was, of hij kon zonder bezwaar gaan, waarmee on- middellijk naar uitdrukkelijk geconsta teerd werd de basis voor verdere bespre king verviel. Mevrouw van Rappard zelf ver wees m ijechtcr naar den heer ter Hall, die volgens haar wèl ernstig ongesteld (hartlij- dend) was, en voor wien komen dus eveneens moeilijk en gevaarlijk kon zijn. Eveneens bij den heer ter Hall vernam ik van diens echtgenoote dat ook de heer Ter Hall volstrekt niet ernstig ongesteld was waarop ik haar zeide te hebben vernomen, dat ik in de meening verkeerde, dat ook hij het ernstig was. Hiermede verviel deze mogelijkheid, ik teeken nog slechts aan, dat, naar in het ge sprek met Tiel zeer duidelijk werd gestipu leerd, zulk een afparing, wanneer er reden voor ware gebleken, alléén met instemming van de betrokken partijbesturen zou hebben kunnen gemaakt worden. Er scheen nu niets over te blijven dan den morgen af te wachten en te zien of de toe stand autovervoer toeliet. Denzelfden avond werd echter duidelijk dat het gaan onder alle denkbare omstandigheden onnoodig was. Immers de verhouding was 6040. Door afwezigheid van het lid Gerritson werd de verhouding 5940. Het was be kend, dat 22 R.K. leden in elk geval vóór zouden stemmen. In het ongunstigste geval, de tien overigen allen zouden tegenstemmen, zou de verhouding 49 voor en 50 tegen worden Dan zou de komst van den heer Gerritson nutteloos geweest zijn, omdat dan de ver houding daardoor 5050 zou worden, wat eveneens verwerping beteekende. Zouden er 9 leden hebben tegengestemd, dan zou het voorstel ook zonder de komst van den heer G., aangenomen zijn. Op grond van deze omstandigheden alleen, werd besloten dat het onnoodig was den tocht te wagen. Opdat niet gezegd worde, dat dit een verklaring „achteraf" is, teeken ik aan, dat ik dit besluit èn de motiveering er van omstreeks den middag, vrijwel ipsis verbis, aan de voorzitter der Chr.-Hist. fractie schrif telijk heb medegedeeld. Nog merk ik op, dat vooraf overwogen was, dat afparen in dat geval nooit tot een valsche uitkomst of nadeel voor een der partijen kon leiden. V/anneer n.l., zooals de steller van dit stukje opmerkt, een afparingsovereenkomst ware tot stand gekomen, zou hoogstens de verhouding 4949 geworden zijn de de wet in elk geval bij tweede stemming eveneens zijn verworpen, zoowel wanneer beide heeren ziek v/aren gebleven, als v/anneer alleen de heer G., niet had kunnen komen. Summa Summarum nocjh in den wil van het betrokken Kamerlid tot het uiterste zijn taak te vervullen noch in mijn wensch, waarvoor ik uitsluitend de verantwoordelijk heid op mij neem, vooraf uit te vinden of dit offer door de omstandigheden werkelijk noodig was. is iets waarvoor men zich in 't geringste heeft te schamen. AFZET VAN NEDERLANDSCHE AR TIKELEN IN ARGENTINIë. Het bestuur der Nederlandsche Ka mer van Koophandel te Buenos-Aires heeft, na gehouden mondeling overleg met Hr. Ms. Gezant aldaar zich schriftelijk tot Z. E. den Gezant van Nederland gewend, en in een uitvoerig schrijven er op gewezen, dat Argentinië een afzet gebied voor Nederland sche artikelen kan worden op veel uitgebrei der wijze dan het op het oogenblik is. Voedingsmiddelen, tabak, sigaren, spiri tualiën, textielwaren, oliën en vetten, che mische en pharmaceutische producten, hou ten deuren, stroohoeden, papier, lederwaren, gegalvaniseerd en geëmailleerd ijzeren ar tikelen, tin in staven en in platen, tuin- en landbouwartikelen (in het bijzonder poot- aardappelen), glas- en aardewerk, venster glas, electriciteitsartikeien, rubberartikelen, films, enz. enz., voor al deze artikelen is een waardevolle markt aanv/ezig, zooals in de uiteenzetting van het bestuur der Kamer zeer zaakkundig wordt aangetoond. Maar het komt er vóór alles op aan, dat de Argentijnsche handelaar zich goed op de hoogte kan stellen van hetgeen Nederland in staat is te leveren, en, volgens het oordeel van de Kamer bestaat in Nederland nog te veel de meening dat Argentinië zich tevre den stelt met minderwaardige artikelen. Tevens moet wel in het oog worden ge houden, dat het van groot belang is, dat voor de Nederlandsche artikelen op zaakkundige wijze reclame wordt gemaakt. Dit geschiedt reeds door enkele Nederlandsche firma's, maar, volgens het oordeel der Kamer is er nog veel en veel meer te doen. Om een bepaald artikel in Argentinië te kunnen invoeren aldus de uiteenzetting van het bestuur der Kamer aan H. M. Ge zant is het noodig, dat het artikel goed zij dat het in prijs kan concurreeren, dat de fa briek een goeden vertegenwoordiger hebbe, die met de plaatselijke handelsgebruiken en met de Argentijnsche volks-psychologie op handelsgebied volkomen op de hoogte is, en ten slotte, dat de fabrikant zich uitgaven getroost voor reclame als anderszins. De aanvang moet echter steeds zijn, dat het Argentijnsche publiek en natuurlijk in de eerste plaats de Argentijnsche wederver- kooper en kleinhandelaar, gelegenheid heb ben, om kennis te maken met onze Neder landsche producten. Deze gelegenheid geeft een monsterkamer en het is van belang voor de Nederlandsche industrie en handel, dat deze tot stand komt, zoo goed mogelijk is, en gehandhaafd kan worden op zulk een wijze, dat zij haar doel kan vervullen. Er is geen industrieel land ter wereld, dat niet de belangrijkheid van Argentinië als afzetgebied inziet en beter begrijpt dan Ne derland. Behoudens enkele uitzonderingen kent Argentinië Nederland niet als indus trieland een monsterkamer zou den weg tot verbreiding van deze kennis openen, en voor de gansche industrie het terrein effenen, dat later door een elk in het bijzonder bewerkt zal moeten worden, en dus aan iederen fabrikant latere moeite en uitgaven besparen. De Nederlandsche Kamer van Koop handel heeft zich bereid verklaard de leiding van zulk een monsterkamer op zich te nemen, en een belangrijke jaarlijksche bijdrage bovendien, ter bestrijding der kosten te geven. Het komt er thans maar op aan, in welke mate de Nederlandsche fabrikanten belangstelling toonen. De regeling in Nederland is in nanden gesteld van de Nederlandsche vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen, Den Haag, Bezuidenhout 98, waarvan het Bestuur gaarne bereid is aan belanghebbenden nadere inlichtingen te verschaffen. WERK VOOR DE METAALINDU STRIE UIT ZUID-AMERIKA Naar „Het Volk" verneemt worden door bemiddeling van de regeering sinds eenigen tijd onderhandelingen gevoerd met Neder landsche metaalindustrieelen, welke beoogen eenige groote orders voor de machine-in dustrie, uit Zuid-Amerika afkomstig, in ons land te doen uitvoeren. De regeering zou bereid zijn later mede werking daartoe te verleenen. Als deze onderhandelingen tot een gunstig resultaat leiden zal daarvan een belangrijke vermindering van de werkloosheid het geoolg zijn. In de Amsterdamsche metaalbedrijven zal waarschijnlijk slechts een gering deel van de orders worden in uitvoering gegeven. Wel ligt het in de bedoeling het teekenwerk geheel in de hoofdstad te laten verrichten. PLUIMVEE-TENTOONSTELLING. Te Roermond zal op 19 en 10 Januari e. k. een nationale pluimveetentoonstelling gehou den worden, te organiseeren door de Pluim vee-houdersbonden van den Limb. Land en Tuinboüwbond en den Noord Brab. Christ. Boerenbond. DE AANGETEEKENDE BRIEF MET KRANTEN-KNIPSELS. Voor 't gerechtshof te Arnhem is Donder dag behandeld de zaak van den boomkwee- ker J. W. A. v. d. G„ te Bennekom, die ter zake van oplichting door middel van een aan- geteekenden brief, door de rechtbank te Arn hem tot 9 maanden gevangenisstraf was ver oordeeld. Beklaagde zou den ambtenaar aan het hulppostkantoor te Bennebroek bewo gen hebben aan zijn bediende af te geven een re?u van een aangeteekenden brief, waar op vermeld stond waarde ƒ210. De brief, die bestemd was voor een firma in Duitsch- land, bevatte bij aankomst geen bankbiljet ten, maar krantenknipsels. Bekl. ontkende. Bij de marechaussee te Bennekom heeft hij een bekentenis afgelegd, maar volgens hem op aandrang der mare chaussee. Bij het verhoor, dat hij onderging, ried de opperwachtmeester hem aan om te beken nen, dan kon hij naar zijn vrouw terugkeeren. Tenslotte heeft beklaagde bekend om maar naar huis te kunnen gaan. De president wees bekl. er op, dat hij door zijn houding verdenking van diefstal op post beambten werpt. Bekl. bleef er bij, dat hij alleen bekende om naar zijn vrouw terug te kunnen keeren. Als getuige-deskundige werd gehoord dr. M. J. van Erp Taalman Kip, die verklaarde, dat de cel in het arrestantenlokaal te Wz- geningen, waar beklaagde na zijn aanhouding werd opgesloten, twee meter hoog en drie meter in het vierkant is de cel geeft den indruk van absolute duisternis. Naast de cel is de stal van de marechaussee-kazerne, waar steeds eenige paarden staan te trappelen, De deskundige kan zich indenken, dat iemand na een verblijf van eenige dagen in deze cel geestelijk zoo kleinmoedig kan worden, dat hij alles doet om uit dit verblijf te worden ontslagen en dus ook eeu bekentenis zou af leggen, al was hij onschuldig. Blijkens het rapport der deskundigen, die het couvert van den aangeteekenden brief onderzochten, dr. Hesselink en dr. v. Ledden Hulsebosch is de brief, na gesloten te zijn, geopend en daarna met een ander plakmiddel dicht gemaakt. De advocaat-generaal mr. Cropius, eischte veroordeeling van beklaagde met bevestiging van het vonnis der rechtbank tot 9 maan den gevangenisstraf. De verdediger mr. M. J. Wolff te Arnhem pleitte vrijspraak er o.a. op wijzende, dat het openen van den brief niet door beklaagde geschiedde, daar het toch niet aannemelijk is, dat deze zich van een ander plakmiddel .n het oorspronkelijke zou hebben bediend. FAILLISSEMENTS-AANVRAGE NALE OPERA. NATIO- Nu alle pogingen zijn mislukt om ten be hoeve der geëngageerden bij de Nationale Opera betaling te bekomen heeft het hoofd bestuur van den Nederlandschen Toonkun- stenaarsbond het faillissement dier instelling aangevraagd. IN HET RUIM GESTORtT" Zaterdagavond te 11 uur wilde de boot werker A. v. T„ wonende Rubroekstraat te Rotterdam, zich uit het ruim van het stoomschip „Merganzer", liggende aan de Parkhaven, begeven. Doordat de ladder glad was, viel hij er af in het vijf meter diepe ruim. Hij brak zijn linkerdijbeen en kreeg een ernstige hoofd wonde. Na voorloopig door personeel van den Gemeentelijken Geneeskundigen dienst te zijn verbonden, werd hij naar het zieken huis aan den Coolsingel overgebracht. INBRAAK IN EEN GEMEENTEHUIS. In den afgeloopen nacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het kantoor van den gemeente-ontvanger in het gemeentehuis te Schaesberg zij hebben getracht de Lips brandkast te openen. De dieven hadden hier voor meegebracht een compleet zuurstof apparaat, twee zware zuurstof- en acyteleen- dissous cylinders. Hun pogingen om een opening te branden in de deur en den boven rand van de brandkast lukten niet. Vermoedelijk zijn zij in hun werk ge stoord en haastig vertrokken met achterla ting van de werktuigen. HOOG WATER. De Waal blijft te Tiel sterk wassen. De pont over de rivier is buiten werking gesteld. Uit Keulen wordt geseind De steenfabrieken kunnen de voorraden bergen. De laadplaatsen zijn nog niet onder geloopen, doch dit zal waarschijnlijk spoedig het geval zijn. De polderbesturen zijn op hun hoede. De Maas te Roermond is tengevolge der aanhoudende regens sterk gewassen. Ver schillende uiterwaarden staan onder water. De kanalisatiewerken aan „De Donck" on dervinden hierdoor groote moeilijkheden. INBRAAK TE TER NEUZEN. Dinsdagnacht zijn ongenoode gasten bhH nengedrongen in de villa van den heer A. C. Lensen, reeder te Terneuzen. Verschillende kasten werden opengebroken en daaruit eenigj geld, vermoedelijk ongeveer 100 meege-j nomen. De bewoners hebben eerst des mor-j gens het gebeurde ontdekt. Omstreeks 2 uur in dien nacht zag de dochter van den rustend landbouwer F. de Nijs, wonend tegenover die villa, een man in haar kamer komen. Hij belichtte haar mei een electrische zaklantaarn. Toen zij zich oprichtte en vroeg wat hij hebben moest, ver» dween de man, die op zijn kousen liep. Daar hij achter de lamp stond, kon zij niet zien. Gebleken is, dat men daar binnenkwam doot inklimming langs een privaatraampje. AANRANDING. De politie te Barneveld heeft Zaterdagmid dag gearresteerd den ruim 40 jarigen ver pleegde J. V. van de landbouw-kolonie van het Leger des Heils, wegens gewelddadige aanranding van een 13-jarig schoolmeisje. Om haar het schreeuwen te beletten, had de man het kind een zakdoek met geweld in den mond geduwd. Dit moet reeds de derde keer zijn, dat hij zich aan een dergelijk misdrijf schuldig maakt. BRANDJE IN DEN STADSSCHOUW-I BURG TE AMSTERDAM. Een sterke reuk van smeulend eboniet ver-j oorzaakte Zaterdagavond kort voor het einde van het tweede bedrijf van de eerste opvoe ring van „Zijn wij dat niet allemaal" een begin van opschudding in den Stadsschouw burg, doordat een groot deel van het publiek bevreesd de zaal ging verlaten. De voorstelling werd onderbroken en de heer Fernandsen, vergezeld van eenige brandweerlieden, deed de geruststellende mededeeling, dat er niet het minste gevaar Aanwezig was, doch dat een deel van een schijnwerper iets te sterk verwarmd was en den reuk veroorzaakte. j Een aantal bezoekers had intusschen den schouwburg verlaten. De voorstelling werd; daarna hervat. ONGEVAL OP DEN RIJN.. Twee Nederlanders verdronken Op den Rijn bij Uerdingen is naar uit Crt. feld wordt gemeld, een boot omgeslagen, waarin twee Nederlanders gezeten waren* Beiden zijn verdronken. De slachtoffers moeten jongelui uit de om geving van Rotterdam zijn. De oorzaak van het ongeval was te wijten aan hun poging om een in het water drijvend vat in de boot te tillen. IN DE KERK DOODGEBLEVEN. Zondagmorgen, zoo lezen we in de „Maan dagmorgen", tijdens de H. Mis van kwart vóór negenen, in de Krijtbergkerk, te Am sterdam, zakte een der kerkgangers, de heer J. Feustra, meubelfabrikant aan de Laurier gracht, waarschijnlijk door een beroerte ge troffen, ineen. Hij werd weggedragen en men kon slechts den dood constateeren. Natuurlijk maakte dit ongeval diepen in druk op de in grooten getale aanwezige ge- loovigen. Als tragische bijzonderheid zij vermeldt, dat in de kerk het geheele gezin van den on gelukkige aanwezig was. HEVIGE STRAATGEVECHTEN. Zaterdagnacht omstreeks één uur is de Zeedijk het tooneel geweest van een hevig gevecht tusschen de politie en het lugubre element, hetwelk deze straat van de hoofd stad herbergt. Een buitenman uit de omgeving van Nieu- wendam maakte door zijn dronkenschap de straat onveilig. Zijn paard en wagen me.t meer meester, slingerde hij door deze toch al smalle straat van trottoir tot trottoir, een gevaar vor mend voor het publiek. De politie, dat niet kunnende dulden, trachtte tot arrestatie van den dronkeman over te gaan, van welke gelegenheid enkele kerels gebruik maakten om verzet te plegen, door den arrestant bij te springen. Er wer den messen en dolken getrokken, waarop de politie om assistentie floot. Onder leiding van een inspecteur rukte de bezetting van het bureau Warmoesstraat te hulp en ontstónd een hevig gevecht, waarbij de politie met de blanke sabel rake klappeoj uitdeelde. De geheele Zeedijk werd schoongeveegd, en een drietal belhamers in het bureau War moesstraat opgeborgen. Op Nieuwendijk, Damrak en Hekelveld werd de strijd voortgezet. Ook hier wist de politie meester te blijven en tegen twee uutj keerde de rust weer. EEN FIETS VOOR EEN KWARTJE i Bij den rijwielhandelaar Beumers te Roer.' mond huurde een 16-jarige jongen een fiets Met dit karretje trok hij over de grens en, verkocht het voor 15 milliard Mark. Den kende een kapitaal te verdienen, kreeg hij bij omwisseling „een kwartje" en keek op zijn neus, temeer wijl de politie den jeugdigen zwijntjesjager" spoedig inrekende. (Hbld.J| ZELFOPOFFERING VAN EEN FRANSCH VLIEGENIER. Een Fransch vliegenier, Marcel Ruellanj heeft door een daad van zelfopoffering op een vliegveld te Colden (New Yersey) een: vreeselijke catastrophe weten te voorkomen! Marcel Ruellan maakte als passagier een vlucht mede boven genoemd terrein, waar juist een meeting werd gehouden. Plotseling, begon de machine te dalen en zou zeker tus schen de talrijke meetingbezcekers terecht zijn gekomen, indien Ruellan zijn leven niet had opgeofferd. Het dreigende gevaar ziende, verliet hij zijn plaats, ging naar de schroef en wierp zich er boven op: de machine kan-" telde en viel verticaal voor zij 't publiek kon bereiken. De bestuurder werd uit hef vliegtuig geworpen, doch bekwam geen! ernstige verwondingen. Ruellan werd opslag gedood, zijn lichaam was door de schroef bladen vermorzeld. Hij laat een vrnuw en kind na. BRAND TE AMERSFOORT. i In den nacht van Donderdag op Vrijdag brak brand uit in het beddenmagazijn van de firma Ramselaar. Door het spoedig ingrijpen van de brand weer, was de brand na twee uren gebluscht, VERDUISTERING? Een reiziger van een distilleerderij te Schiedam, moest voor deze firma hier ten stede geld innen. Een bedrag van f 3927,47, is door hem niet afgedragen. Door de politie' hier ter stede is hij wegens vermoedelijke; verduistering aangehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 8