PRESBURG PRESBURG ■v Dinsdag 30 October 1923 46st® Jaargang No. 14575 Een Limburgsche Heilige, Het Kegelconcours. PIT NUHI9ER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDENr EERSTE BLAB BERICHT. Waakzaam! STABSMSEUWS AGENDA 31 08T0BER Ernstig auto-ongeluk. KLABHÏEN OVER BEZORGING. Tooneel wedstrijd. De nieuwe R K. Kerk te Spaarndam. Tentoonstellingen en winkelsluiting. Ontheffing winkelsluiting. Jaarfeest van de R. K. V. V. „Sterk door samenspel S. D. S." Haarlemsche Orkest Vereeniging. Groot-Hertog Cyrill van Rusland, Personalia. Practijk Examens. Poging tot inbraak? Nieuwe zaak. Jubileum. Rijwieldiefstal. Amsterdammer kent Haarlemmer zal leeren kennen. De salarissen bij de Kamer van Koophandel. President Coolidge, De Schoterweg. J. J. WEBER ZOON Opticieus -=» Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht Het zevende leerjaar. De brug over de Zomervaart JJe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MS Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- cn aanbod-adverteqtiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Bij onze administratie is voor onze lezers tegen slechts 0.45 tè verkrijgen Pater Carolus Houben, door P. Edmundus, Congr. Pass., een prettig, antrekkelijk heiligen leven in 100 bladzijden druks, uitstekend verzorgd en op goed pa pier uitgegeven. De eenvoud van de be schrijving zoowel als van het leven van dezen echt menschelijken Dienaar Gods, op zoo aangename vyijze door den welingelich- ten schrijver voorgesteld, valt bij lederen leek, die tot nog toe een heilige als een ongenaakbaar bovenmenschelijk wezen be schouwt, zeker in den smaak. In ons nummer van 18 dezer werd dit werkje besproken. Hoe vaak komt het niet voor, dat wij een of andere zaak zóó sterk begeeren, dat wij de verwachting alleen al voor de vervulling nemen of, spreekwoordelijk gezegd: de wensch is maar al te dikwijls de vader der gedachte. Maar wat minder voorkomt is, dat een w.ensch al reeds wordt vervuld, alvorens men hem heeft geopenbaard. Dit laatste mochten wij gisteren ondervinden. Over de regeeringscrisis, tengevolge der verwerping van de Vlootwet, hebben wij Zaterdag geschreven, dat wij er een uiteen vallen der coalitie en een scheuring in de R. K. Staatspartij in zagen. Gisteren hebben wij dat uitvoeriger uiteengezet, ten slotte gewezen op de daaruit te verwachten ge varen en gevraagd, of dat alles niet tot waarschuwing moest dienen. Ops plan was in vervolg op deze beschou wingen een woord te richten tot het be stuur der R. K. Staatspartij en dit te vra gen grooten spoed te maken met de Voor genomen reorganisatie onzer partij. En zie, daar ontvingen wij gisterenmiddag*) een communiqué van een op Zaterdag j.l. te Utrecht gehouden vergadering van het Bondsbestuur, waarin als voornaamste me dedeeling deze slötpassus voorkomt: Met het oog op de politieke crisis besluit het Bondsbestuur de reorganisatie van het Kiesreglement zooveel mogelijk te bespoe digen. De Bondsvergadering, aanvankelijk in Januari 1924 geprojecteerd, wordt een maand vervroegd en de datum bepaald op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 December. Met het oog op eene rustige behandeling <3er gewichtige voorstellen, werd besloten ditmaal de vergadering over twee dagen te verdeelen. Vriidags zal om half één worden aangevangen, terwijl de vergadering op Za terdag om 10 uur zal worden voortgezet. Het Bondsbestuur besprak daarna de op Vrijdag 26 October in de Tweede Kamer gevallen beslissing. Door de vergadering werd uitgesproken de verwachting, dat de eenheid in de R. K.' Kamerfractie worde hersteld, en de hoop, dat de op wederkeerig vertrouwen steu nende samenwerking tusschen de drie recht- sche fracties worde bestendigd. Ziedaar dan onze wensch al bij voorbaat bevredigd. Het Bondsbestuur is waakzaam en beseft het gevaar van den politieken toestand, een gevaar, dat wel zeer in het bijzonder voor ons, R. K„ geldt. Onze gis teren geuite meening, dat de vermoedelijke oplossing der crisis geen andere dan een zui ver zakenkabinet zal zijn, vindt steun in een zeer helder geschreven artikel van het Kamerlid van Vuuren in „De Tijd", die in zulk een extra-parlementair Kabinet, onder leiding van den voorzitter der Vlootcom- missie, den heer Patijn, den eenigen uitweg ziet. Voor ons blijft echter het gevaar zeer dreigend, dat zulk een Kabinet het niet lang zal uithouden. Over de bezuiniging, welke het zal moeten ondernemen, zijn de meenin gen zóó verdeeld,'dat ons een spoedige val niet zoo heel onwaarschijnlijk zou lijken. Immers, zulk een Kabinet moet leven van een zeer gemengde meerderheid, In ieder geval zal men goed doen met een nieuwe crisis en Kamerontbinding in de naaste toe komst rekening te houden. En zulk een zeer ongewenschte! algemeene verkiezing zou onze R. K. Staatspartij, zacht gespro ken, in een stadium van reorganisatie vin den. In heel veel kiesvereenigingen is de leiding zoek; overal wil men wat anders dan het bestaande, maar dé meesten weten niet, wat zij precies willen. Er dient der halve zoo spoedig mogelijk een beslissing te vallen; er moet één reglement komen; één gemeenschappelijke gedragslijn. Men streve minder naar het volmaakte dan wel naar een spoedige oplossing, welke door de overgroote meerderheid wordt aanvaard. Zulk een eenheid in den Bond van R. K. Kiesvereenigingen zelf is de beste waarborg om in de naaste toekomst de eenheid van de R. K. Kamerfractie weer te herstellen; de eenige hoop ook nog, om ooit weer een rechtsche regeering, steunend op de drie christelijke partijen, te krijgen en een andere groepeering tegen te houden, welke haar verderfelijkheid in het buitenland tot in den treure bewezen heeft en in ons land nog veel droeviger gevolgen zou hebben. Reeds verschillende malen hebben wij er den verspreider dezer communiqué s op gewezen, dat de stukken op zulk een tijd stip moeten worden verzonden, dat ze ge lijktijdig kunnen worden gepubliceerd. We derom ontvangen wij dit stuk na het afdruk ken onzer courant ep met ons andere ge westelijke bladen.Daarom ditmaal in het openbaar een verzoek aan het Bondsbe stuur, betere maatregelen te treffen. Sociëteit „St. Bavo". Bevolkingsbureau van 8 tot 10 uur. - Hoofdbestuur Volks bond, half 8. Eerbied in Gods Huis, 8 uur. Spoor en Tram, 8 uur. Post- harmonie, 8 uur Bestuur Bakkers, 8 uur. Spaarbank voor Katholiek Nederland van 5 uur tot half 8. Hanzegebouw. Klein a Capella-koor, half 9. Haarlemsche Inkoop-Combinatie, half 9. Gem. Concertgebouw. Volksconcert H. O. V., 8 uur. Museum v. Kunstnijverheid Tentoon stelling reproducties naar vroegere Ja- pansche-Boeddhistische kunst. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Peddemors Tentoonstelling Batiks, 10 tot 6 uur, Toonzaal Kruisweg 51. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, b .- halve des Maandagsochtendr en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15. Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 eu van half 8half 9 uur. Tele foon 2981- Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 10—12, van 2—4 en van 89 uur. Tel. 1671. Bloemendaal R. K. Leesbibliotheek Bloemendaalscheweg 48 Dinsdag en Vrijdag van 24 uur. Op den Rijksstraatweg te Schoten is gis terenmiddag ongeveer Half 5 een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De 14-jarige I. M. G,, die leerlinge is aan het gymnasium te Haar lem, keerde per fiets naar huis, zij woont te Santpoort, terug. Op het gedeelte van den Rijksstraatweg, gelegen tusschen den Spaarnhovenweg en het Haarlemterrein, naderde uit de richting Santpoort een auto, die, volgens ooggetuigen, met zeer groote snelheid reed. Het meisje werd aangereden en viel tegen den grond. Zij werd ernstig aan het hoofd gewond. In bewusteloozen toestand werd zij opgenomen en in een nabij- zijnd perceel binnengedragen. Daar werd de eerste hulp verleend door een lid van E. H. B. O., waarna het meisje per zieken auto naar het St. Elisabeth's Gasthuis is vervoerd. Haar toestand is ernstig. Na het ongeluk reed de chauffeur, zonder zich om het meisje te bekommeren, door. Het nummer van den auto was echter be kend. Tegen den chauffeur, den 32-jarigen B. v. V., wonende alhier, is proces-verbaai opgemaakt, terwijl de auto in beslag is ge nomen. De laatste dag was 't niet zoo overstelpend druk, maar toch waren de banen steeds goed bezet. De groote kegelaars waren het meest aan het woord. Het bleek wel, dat ook bij het kegelen niet alleen de kennis het doet, doch dat ook hier bij nog veel geluk moet komen. Mevr. Hakkaart uit Amsterdam bleekeen goed gooister te zijn. Voor heeren seniores staat de heer J. Bouauers met 43 er [heel mooi voor. Doch hij bleek nog lang geen Cliffort te zijn, die veertien negens achtereen gooiden. Ook waren dezen avond alle bestuursleden in actie. Zoo was er de heer Jo Jung, de oude veteraan op het kegelgebied, mogen we wel Zeggen. Deze, die de tachtig al gepasseerd is, bleek nog voor geen kleintje vervaard te zijn. Met den heer J. Verdel moest hij nog een 6 a 700 uitnoodigingskaarten schrijven, nog bui ten al het andere werk dat hun wacht voor a.s. Zaterdag. De welbekende scheidsrechter in de voet balwereld, de heer Das, liet meermalen zien, dat hij ook op het kegelgebied wat weet te presteeren. Den heeren C. v. Vreeden en J. W. v. d Steur, die iederen middag op hun post wa-. ren, komt wel een woord van lof toe, evenals den heer Ant. de Jong, de man, die omringd door velen steeds den juisten stand op het bord aangeeft. Dan was er natuurlijk ook de heer Groene- wegen, met zijn scherpen blik de zaak.steeds in het oog houdend, en hier en daar een wenk of goede raadgeving uitdeelend. Een aardig staaltje van hem is het volgende. Op het laatste moment, kort voor de ope ning van het gebouw, ontbraken de kegels nog, die uit Duitschland moesten komen. Er werd om getelegrafeerd en het ant woord luidde „kom ze maar halen." Dat bleek voor den heer Groenewegen geen be zwaar. Ze werden gehaald en spoedig ook. Ja, hij ijvert veel voor de zaak. Doch om op het concours terug te komen. De heer Verdouw bracht het tot 43 de heer Nieman tot 44 de heer Kleinsmit heeft dus nog de leiding met 45. De heer Dr. Wintjes uit Amsterdam wist op vrije baan de vijf negens op zijn naam te zetten. Dat bij dit gebeuren een hoeratje door de heele zaal klonk, spreekt vanzelf. Eindelijk is her aangebroken en kondigt de heer Groenewegen et sluiten aan. In een kring van 0 s-en bestuurs leden dankt hij de bezo.kers /sters), kegelaars (sters) voor hun bezoek en deelname, waar door het concours zoo geslaagd is. Verder wordt allen, die medegewerkt heb ben tot het slagen van het concours, nog een woord van dank gebracht, waarna de voorzitter het concours sluit en de fotograaf de kegelaars nog eens vereeuwigt. Het is nog niet mogelijk dien einduitslag op te geven van het alhier gehouden kegel- concours. De totale uitslag zal pas over eenige dagen bekenld' zijn. Hieronder laten, wij edh- ter alvast eenige prijzen volgen. Eerste Prijs Korps „Recht Vooruit". Zilve ren Beker, waaraan toegevoegd 5 gouidien hal len. Eerste prijs twee vijftallen. Beker G. G. ,P. gooi geen poedel uit Den Haag, Abonné's die te klagen hebben over ONREGELMATIGE of SLECHTE BEZOR GING der „N, H. Courant", worden DRIN GEND verzocht, dit ONMIDDELLIJK schrif telijk te berichten aan de Administratie of mondeling aan onze Bureaux, NASSAU LAAN 49. Voor Bavo-dorp, en omgeving daarvan kan men zich wenden tot den heer J. Th, ELLIGERS, Emostraat 1. ADMINISTRATIE N, H. COURANT. Eerste prijs Dames korps E: Alle Neune uit Rotterdam. Eerste prijs serie prijzen. Een Kaartencoupe, de heer Toepoel, Amsterdam. Jubileum-wedstrijd': Eetservies: de lieer Pellinghof uit Zwolle. Prijzen Vrije Baan Juniores. Eerste prijs een Schrijfbureau: -de heer Tromp uit Bus- sum. Prijzen voor Vrije. Baan (seniores). le prijs 200, de heer Cliffort, Amsterdam. 2e prijs 150, Dr. WiirtjeSs', Amsterdam. 3e prijs'/ 125 Kleinsmit, Zwolle. 4e prijs 100 K-oekoek, Amsterdam. 5e prijs 90 Gordijn, Amsterdam, 6e prijs 70 Voordauw, Haar lem. In contanten om kunstvoorwerpen aan te. koopen. Meesterschap H. K. B. Eerste prijs de heer Voordauw uit Haarlem, groote Zilveren Be ker. Hamburger telling, le prijs Clu'bfeaufuil. de heer Koekoek, Amsterdam. Stichtingswedstrijd. Eerste prijs een klok, de -heer Pih. Cropping, Amsterdam. Eerte prij-s Vaste baan, een porselein eet servies (12 personen), J. v. Kopijen, Amster dam. Damesw-edstrijd. Eerste prijs een salon-boe kenkast, Mevr. Frima, Rotterdam. Eerste prijs paremwedstrijd Dames, een eln- gérekast, Mevr. Rii.klke, Bussum. Eerste prijs parenwedstrijd Heeren. een Goudsch bitterste!, Ant. -de Jong, Haarlem. Hedenavond begint -de onderlinge -wed strijd voor den H. K. B. De -li-eer Herman Smits, directeur-exploi tant van den schouwburg aan den Jansweg, viert 6 November a. s. zijn 12/4-iarig jubi leum als di-rec'teur-exploitant van publieke vermakelijkheden. Te dezer gelegenheid heeft de a. s. jubilaris een tooneelwedstrxj-d georganiseerd, uitsluitend voor Haarlem sche dilettanten. De deelnemende vereenigingen zijn „De Spaarnespelers", „J. J.Cremer" „Nieuw- Leven", „Haarlem's Tooneel", „Door In spanning Uitspanning", „Vooruitgang" en „T. O. N. E. V. O.". Met' grooten ijver wordt op het oogenblik gearbeid aan den bouw van de nieuwe katholieke kerk aan den Veldweg te Spaarn dam. Niet alleen reeds is de geheele fundee ring voor het nieuwe gebouw gelegd, doch men kan reeds onderscheiden de plaats, 'vaar het altaar zal komen te staan. Ook de ingang valt reeds te onderkennen. Doch verder is het nog een labyrinth van balken, planken, steenen en wat meer bij het bouwen te pas komt.Van het patronaat is ook de fundeering zoo goed als gelegd. Door Spaarndam's katholieken wordt met belangstelling de bouw gevolgd. En geen wonder Thans moeten zij naar de parochie kerk in Haarlemmerliede, wat ruim een half uur gaans is. Dat valt bij slecht weer niet mee. En straks, als het Godshuis klaar is, wonen zij er vlak bij. Dan zal hun reeds zoo lang ge koesterde wensch, een Godsgebouw in eigen dorp te hebben, vervuld zijn. Wij vernomen, -dat Burgemeester en Wet houders van Haarlem voortaan ails rcigel geen ontheffing meer zullen verleen-en van de ver bodsbepalingen der verordening op d-e win kelsluiting l-en aanzien van winkels op ten toonstellingen, maar -dat zij zich voorbehou den in zeer bijzondere gevallen die onthef fing toe te staan, waarbij zij o.a. in het bij zonder o-p Ihet oog hebben bazars en derge lijke verknopen waarvan het liefdadig oog merk buiten kijf is. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis, dal door hen ten aanzien van de winkels op den bazar te houden door h-et comité voor den bazar voor heen „Hofje van Oorschot" in het Wijkge- bouw aan de Leidschestraat nr. 20 ingevolge het bepaalde bij art. 14 suib b -dier Verorde ning in dier voege, dat die winkels op 30 en 31 October en 1 November 1923 lot des na middags 10 uur -mogen geopend blijven, daar in -mag worden verkocht en het Verkochte medegenomen. Dankbaar voor de steun ondervonden van die Donatrices -en Donateurs over het afgeloo- pen jaar. is door de R. K. Voefbalvereeniging S. D. S., evenals vorige jaren een feestavond georganiseerd en wel op Woensdag 14 No vember 1923 in den Schouwburg aan deii Jansweg. De 'reeiteeraMéeling van genoemde vereeni- giing -doet alle mogelijke moeite om de bezoe kers een genotvolle avond aan te bieden, heigeen hen wel is toevertrouwd. Het muzieken-semible onder leiding van den heer Jan Nibb-ering, zal met een geheel nieuw repertoire voor het muzikale gedeelte zorg dragen. Hel geheel beloofd een gezellige avond le worden, waarop aan de amicale clubgeest van S. D. S. uiting zal word-en gegeven. Een bezoek zal wel de moeite waard zijn cn wordt dan ook warm aanbevolen. Van den solist op het Volksconcert van Woensdagavond a.s., dén tenorzanger Theo Haimema, schrijft de musicale criticus van het „Algemeen Handelsblad", Herman Put ters, o. m. het volgende: „Mooi materiaal. muzikaal gevoed en begrip, intelligentie. Men „kan dus van dezen begaafden en blijkbaar „ernstig willenden jongen zanger veel ver- „wacbten en dat stemt d'ubbel aangenaam, „waar het hier hel zeldzaam genus lenorale „geld't. Hij won ook op slag de sympathie „van het publiek." Het optreden van den jongen, zanger, ge voegd bij bet uitgelezen programma van het Orkest, belooft -du-s een genotvollen avond. Met het oe-g op d'en grooten tceloo-p, zal het nuttig zijn zich v-ooraf van, plaatsbewijzen te voorzien. die, naar men zegt, zoo eerzuchtig is, om de plaats van zijn vader, Nicolaas II als Csar aller Russen te willen innemen. Koningin Marie van Roemenië zou de draden in Rus land en Frankrijk spinnen, om Cyrill op den troon der Romanoifs te brengen. Tot kapejaan iu de parochie valt den H. Johannes den Dooper, is benoemd de W-el- eerw. beer C. Vis, die kapelaan was te Mid- delbarnis. Morgen hoopt die beer H. Stappers den da-g te herdenken, -diat bij 25 jaar in dienst is bij de Ned. Spoorwegen. Door de vereeniging „Het Nederlandsche Handels-Instituut zullen op 10, 11 en 12 De cember a.s. practijk examens worden afge nomen in Boekhouden, Stenografie en Han delscorrespondentie. Op die data zullen eveneens Leeraar- examens in Handelscorrespondentie en Ste nografie, benevens de examens Privaat-do- cent Boekhouden, Fabrieksboekhouden en Boekhouder.-correspondent worden afgeno men en ook de nieuw ingestelde examens Voorbereidend Taaiexamen en Rekening- Courant-Boekhouden. De inschrijving voor- deze examens is opengesteld tot 1 December 1923, Inlichtingen zijn te verkrijgen bij Dr. Otto Klipp, Kleverparkweg, alhier. Bij de politie is aangifte gedaan, dat in den nacht van Zondag op Maandag een drie tal personen zich had begeven op het jlak van de drukkerij Lourens Coster aan het Zuider Buiten Spaarne. De politie stelt een onderzoek in. Sporen van braak werden ech ter niet gevonden, ook wordt niets vermist. In het perceel Koninginneweg 28rood, heeft de heer Jansen een coiffeurszaak ge opend, die zeker met de beste uit onze stad kan wedijveren. Het perceel; dat vroeger woonhuis was, is beneden geheel ingericht volgens de meest nauwgezette eischen des tijds. De suite is keurig veranderd; de voorkamer voor den verkoop van de meest uitgezochte toiletbenoodigdheden, en de achterkamer voor den „salon de coiffure," Gemakkelijke fauteuils en een magnifieke waschtafel verhoogen nog het cachet van het interieur. Het zal de nieuwe zaak aan belangstelling niet ontbreken. Vandaag herdenkt de heer G. J. Kappers den dag dat hij 25 jaar hoofd is der Groen van Prinstererschool in de Patrimonium- buurt. Van morgen luidde de klok der school een kwartier lang, waarna de schoolkinderen zich op het plein vóór dé school verzamelden. Daarna marcheerden zij naar de Jansstraat, waar de twee laagste klassen der Groen van Prinstererschool zich bij hen voegden, en ge zamenlijk begaf men zich naar het gebouw „St. Bavo" in de Smedestraat. Te half 10 arriveerden daar per auto ook de heer Kappers en zijn echtgenoote. Hun werd door de kinderen een welkomstlied toegezongen, waarna de heer G. H. Wame- link den jubilaris toesprak en hem huldigde voor alles, wat hij in die 25 jaar als hoofd der school voor de leerlingen geweest is. Een der jongens sprak ook den jubilaris toe en schonk hem, namens aile leerlingen, een fraaie schemerlamp. De heer Kappers sprak eenige woorden van dank. De kinderen werden hierna geruimen tijd gezellig bezig gehouden door een goochelaar. Van 12 tot 1 uur werd een druk bezochte receptie gehouden. Vanavond is in „St. Bavo" de huldiging door ouders en oud-leerlingen, Gisterenmiddag is een heerenrijwiel ont vreemd, dat geplaatst was voor een perceel in -de Clerqstraat. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken is een adres gezonden aan den Minister van Arbeid, waari medegedeeld wordt, dat de Kamer niet bereid is, de door den Minister gewensch- te 10 salarisverlaging voor hare ambte naren in te voeren. Het adres merkt op, dat de salarissen in deze kamer zijn geregeld, niet als die van ambtenaren in rijks- of gemeentedienst in een boomperiode, maar in den zie reeds althans voor velen eindelijk duidelijk af- teekende tijd van aanbrekende malaise, en daarbij dus redelijk zijn gesteld. Daarbij is de werktijd voor dit personeel niet te kort gesteld en is het aantal ook zéér beperkt ge houden zoude de toestand anders zijn, dan zoude wegens vermeerdering van werk, ver hooging eerder aangewezen zijn geen ver laging thans beteekent dus een indirecte verhooging. De Kamer verwerpt ten eenenmale het idee, dat vermindering van salarissen van het personeel der Kamers van Koophandel en Fabrieken, ook maar de geringste beperking zoude geven van laste, der industrie en den handel opgelegd. Het gevolg daarvan zoude alléén kunnen zijn, dat de Kamers iets meer overhielden ter toevoeging aan haar stamka pitaal. i Vermindering van lasten voor industrie en handel kunnen in deze alléén ontstaan door vermindering der kosten, voor het Handels register op te brengen. De Kamer maakt verder van-de gelegenheid gebruikt, om den Minister er nog eens op te wijzen, dat Nijverheid en Handel sinds de laatste jaren reeds voortdurend op de nood zakelijkheid van beperking der geldelijke kosten hebben gewezen, telkens en telkens weer bij nieuwe lasten en moeilijkheden, door de wetgeving opgelegd, welke vermeer dering van lasten echter maar steeds door ging, zonder dat de stem der praktijk der nijveren verhoord werd. De Kamer noemt de Arbeidswet 1919, de wijziging der Stoomwet, waarbij de kosten op de nijverheid zijn afgewenteld, de ver meerdering, door de 11de arbeidsinspectie en het aantal ambtenaren bij dien dienst, nog ten vorigen jare, terwijl thans 40 ambtenaren zullen worden ontslagen en op wachtgeld gesteld, de Arbeidsgeschillenwet, ten vori gen jare aangenomen, de afwenteling van administratie- en andere kosten der Rijksver- zekeringbank op de Nijverheid, de dure Raden van Arbeid, het overbrengen van dien sten der Rijksverzekeringbank bij de Raden van Arbeid, de Invaliditeits-Verzekering en uitbreiding van andere sociale verzekeringen, op de meest kostbare wijze ingericht en groote kosten- ook administratief voor de ondernemingen medebrengende, de Zake lijke Bedrijfsbelasting, de uitbreiding der Arbeidswet tot kantoren, de stijging van alle belastingen, in het bijzonder door toename van ambtenr en en arbeiders in Overheids dienst en verkorting van hun werktijd, naast vermeerdering van salarissen en loonen, de vermindering van kapitaalvorming en de daardoor ontstane moeilijkheden, tengevolge van het bovengenoemde, voor Nijverheid en Handel, naast moeilijkheden van internatio nalen aard. I 1 li""im V het hoofd der Vereenigde Staten, gaat iede ren morgén, evenals hij thuis op de boerderij gewoon was, de paarder, in het Witte Huis bezichtigen. Verloren meisjes. Wij klagen vaak en veel en niet ten onrechte over toenemende losbandigheid en zeden-bederf. Wie op den leeftijd is ge komen, waarop de nog -resteerende haren van kleur gaan verschieten, zal bij zulke gerechte klachten dian nog de verzuchting voegen, dat ihet in den goeden, ouden tijd toch heel wat beter was; dat het kwaad toen niet zoo brutaal naar buiten trad en niet zulk een omvang had, ais tegenwoordig, Wie, van het levend g-eslaclit, zal het ontkennen? Er iis voor dit alles heel weinig bloost, niet meer als deze magere, dat het overal elders al niet veel beter is. En zelfs al dient die over weging nog meer tot medelijden, dan tot zelf genoegzaamheid te strekken het i-s elders heel wat erger, dtan binnen de grenzen van onze lage landen. Wat zegt ge b.v. 'van het volgende: Eenigen tijd geleden i-s er in een bosc.li een moord gepleegd op een jonge vrouw en de dader is nog niet ontdekt. In verband met deze misdaad lezen wij in een buitenlandsch blad. onder het pakkende opschrift: ..Ver loren meisjes": „Het onderzoek, ingesteld naar aanleiding van den vrouwen-moord in het Soniënbosch, geeft aanleiding tol een droevige waarneming. De magistraten staan verstomd over het groot aantal brieven van ouders, wier doch ters het vaderlijk huis verlieten, zonder nog van zich te laten liooren. Er zijn er niet minder dan vijf-en-zeventig! Men merke daarenjioven wel op, dat dit alleen de meisjes geldt, welke gelijkenis heb ben met het rondgestuurde signalement der vermoorde, dal is, die bruinharig zijn. Hoe velen zijn er nu nog. die er niet op gelijken 1 Ook mag men verwonderd slaan over het groot getal ouders, die hel niet eens aan de politie laten weten, wanneer hun kind het huis ontvlucht." Is dit in Moskou of in Konstan- tinopel, zult ge misschien vragen. Antwoord: het Soniënbosch grenst aan Brussel en hel boven geciteerde blad is liet „Handelsblad van Antwerpen". Vijf-en-zeveniig ouders van verloren gegane jonge meisjes, die op één signalement af komen en tot dan nog maar gezwegen had den neen, zóó erg is het bij ons nog niét, al is Brussel ook heel dicht bij! In den laatsten tijd, aldus een abonné, wordt er in de gemeente Scholen wel heet wat meer aan de verbetering van straten gedaan dan vroeger, maar de Schoterweg blijft stiefmoederlijk bedeeld. Wanneer zal men dien nu eens zoo radicaal onderhanden nemen, zooais men het den Rijs- wijkschen weg in Den Haag gedaan he Het is hier zeker men broodnoodig als daar. De straat is veel te smal voor liet enorme verkeer daar ter plaatse; de boomen staan in den weg; het fietspad is een modderpoel en levensgevaarlijk: de brug over de Jan Gijzenvaart veel te smal, ja, wat Wijf! er nog voor goeds aan dien weg over? Reeds maanden slaan eenige huisjes aan gene zijde van de brug over de Jan Gijzen vaart geteekend met „onbewoonbaar" verkla ring, maar van het opruimen komt niets, alhoewel het uitzicht vanuit Oud-Schoten door dat cavalje zeer belemmerd wordt 1 wanneer men dan den Schoterweg gaat op knappen, zou men dan ook den hoek Ken- nemerstraatSchoterweg niet eens onder handen nemen? Dat is toch geen entree voor een stad als Haarlem? O, Waterstaat wanneer hooren we eens wat van je? 760 SATER, Barometerstand: 765. Vooruit. OPGAVE VAN; Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 30 October. Hoogste barometerstand 769,2 m. M. te Weenen. Laagste barometerstand 729,7 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 30 tot den avond van 31 October: Matige tot krach- tigen zuidelijke tot westelijken wind, meest half, tot zwaar bewolkt, later waarschijnlijk regenbuien, iets zachter. In aanvuHing op het reeds gisteren gepu« bliceerde deelt men ons nog het volgend» mede In de „Nota betreffende den toestand van 's land's financiën" gaf de nu afgetreden regeering het voornemen te kennen, om de invoering van het zevende leerjaar uit te stel len totpiet jaar 1930, terwijl het daar waar het reeds bestaat, door middel van het „Uit stervingssysteem" zou worden afgeschaft. Dit plan gaf den Amsterdamschen wet houder voor het Onderwijs aanleiding om zijn ambtgenooten te 's Gravenhage, Rotter dam, Utrecht en Haarlem uit te noodigen tot het houden van een samenspreking, met het doel de vwenschelijkheid te overwegen, van het doen van stappen bij de Regeering, teneinde haar van dit voornemen af te bren gen. Alle betrokken wethouders hadden de uitnoodiging aanvaard en zoo kon op Zater dag 27 October in het gebouw der afdeeling Onderwijs te 's Gravenhage de bijeenkomst plaats hebben. De Haagsche wethouder was door een verblijf buitenslands verhinderd aanwezig te zijn, doch had zich doen verte genwoordigen. Bij den aanvang der besprekingen, die onder leiding van den Amsterdamschen wet houder werden gevoerd, werd de vraag over wogen, of, nu de Regeering die het plan tot afschaffing van het zevende leerjaar had geopperd, haar taak heeft neergelegd, het nog zin heeft eenige actie te voeren. Zij werd bevestigend beantwoord. Nu het denkbeeld eenmaal in een staatsstuk is neergeschreven, achtte men het met het oog oip de toekomst niet wenschelijk, om in ieder geval van zijn meening te doen blijken. Bij de verdere gedachtenwisseling bleek, dat die meening hoogst ongunstig is en dat men van harte gaarne wilde trachten, dezen slag van het lager onderwijs af te wenden. Omtrent de middelen, die daartoe zouden kunnen dienen, werden verschillende denk beelden geopperd, die in een volgendebij eenkomst nader overwogen zullen worden. Van eenige andere wethouders dan de hier boven genoemden was bericht ingekomen, dat zij bereid zijn aan eene eventueele actie deel te nemen. Van deze bewijzen van belang stelling werd met waardeering kennis ge nomen. Deze brug, gelegen naast de zaak der firma' Peltenburg, is weer eens in reparatie Dat komt den laatsten tijd nog al eens voor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1