T3 WIE De Hanze in Haarlem, laatste mmm. Waarschuwing. Aan onze Weekabonné's. UIT DEM OMTREK. DIENSTPERSONEEL De Kabinetscrisis. ÊiSTERDAÜSGME BEK. P0$?ilS!¥SÜ De Ërusselsche Bank. Examen Machineschrijven. Hand-Tapijtknooperii „Kinheim." In een dar zalen van de voormalige Sociëteit ,Trou moet Blijcken", heeft de Har.d-Tapijtknooperij „Kinheim" van Be verwijk. eenige fraaie en kostbare tapijten, divar.kleeden, kussens, enz., in eigen atelier vervaardigd, tentoongesteld. Dit handwerk geschiedt geheel volgens hetzelfde systeem, als dat. volgens hetwelk de Oostersche ta pijten worden vervaardigd, terwijl in som mige .opzichten hier beter grondstoffen te verwerken zijn, dan in het Oosten. De ta pijten en andere kleeden bestaan geheel uit lusjes van wol, telkens geknoopt op een net van touwwerk. Als men bedenkt, dat voor het grofste werk, b.v. dat van vloer- kleeden 500 lusjes per vierk. d.M. noodig zijn, kan men zich indenken, dat zulk tapijt werk uiterst kostbaar moet zijn. Het grof ste werk kost nog 55 per vierk. M.; het fijnste 130. De Boekdrukkunst-tentoonstelling. De verlichting in de Kleine Hout straat. De Postchèque- en Girodienst. Oud-Pastoor Kuypers. BURGERLIJKE STAND. Gevonden voorwerpen. Wij verzoeken onze weekabonné's dringend, de abonnementsgelden steeds bij vooruitbetaling DES MAANDAGS niet des Dinsdags of nog later te voldoen. Het is voor onze agenten zeer lastig wanneer de betaling der weekabonnementsgel- den niet op tijd geschiedt. DE ADMINISTRATIE. IJMU1DEN. LEIDEN. HEEMSTEDE. HALFWEG. SANTPOORT. NOORDWIJKERHOUT. KROMMENIE. HEEMSKERK. NOORDWIJK. EGMOND-BINNEN. VELSEROORD. Het antwoord is: Éen advertentie ge plaatst in de Ordsporing. Een schip gezonken. - Een vrouw en twee kinderen verdronken. Zou deze brug, waarover geregeld druk verkeer plaats heeft, nu niet eens voor goed onderbanden genomen kunnen worden? Zij zou dan ook tevens wat breeder gemaakt kunnen worden. Men meldt ons uit Brussel aan de „N. R. Crt." N. de J. en Ph. B de voortvluchtige directeuren van de Brusselsche Bank te Amsterdam, blijken rich verscheidene dagen in een hotel aan het Rogierplein te Brussel te hebben opgehouden. Toen het Belgische gerecht door de Nederlandsche politie werd gewaarschuwd, waren zij reeds doorgereisd naar Parijs, waar zij ook eenigen tijd zouden hebben vertoefd en in een nacht 8000 gulden vertes den. Vermoed wordt dat De J. enB. naar België zijn teriiggekeerd, waar zij nu ook ijverig worden opgespoord. Alhier slaagden voor het examen tnachine- schriiven de dames T. J. M. Vetter, B. Hartz (snelheidsdiploma,) J. L. Hartz, M. T. Backer,J. C. Backer, J. L. R. Herweyer, P. T. de Noo, C. Hagebout, te Haarlem W. E. Muller van Czernicki, Bloemendaal en de heer P. F. van Velsen, Schoten allen leerlingen der Erkende Pontschool (E. P. S,), en mei. Abbink Spaink, Overveen, leerlinge der Maria-school alhier. De collectie is smaakvol gerangschikt; de wanden en vloer zijn geheel met tapijten bedekt, waaronder we eenige bijzonder mooie opmerkten, o. a. een blauw en een paars tapijt, volgens ontwerp Nieuw-en'huis, en een kleed volgens ontwerp Verstraeten. V ooral ook, omdat op de tentoonstelling zelf de vervaardiging aanschouwelijk wordt voorgesteld, heeft ze reeds veel belangstel ling getrokken. Een bezoek aan zulk -een kostbare ver zameling, is wel de moeite waard. Jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, zal de tentoonstel- ding van de ontwikkeling der boekdrukkunst in Nederland, die binnenkort in het Museum van Kunstnijverheid gehouden wordt, openen Gisterenavond heeft in de Kleine Hout straat de nieuwe electrische booglamp ge brand, welke is vlak voor de Turfsteeg. Men weet, dat mr.Bakhuizen van den Brink het Rijk gedagvaard heeft, hem de gelden van zijn giro-rekening uit te betalen. Van daag is de behandeling der zaak voor de Haaf!' msche rechtbank 14 dagen uitgesteld. Da C. van P. te Dordrecht waarschuwt te gen h' aanlcnoopen van handelsrelatiëu met Hermanus Matheus van de Pieterman, koop man. geboren te Haarlem, 14 Februari 1884, wenende te Dordrecht. Riedijk no. 34, alvo rens aan zijn bureau inlichtingen te hebben irgewonnen. Hij doet samen met F. M. van Erp, L. Drinkwaard, P. Goulcoze en E. C. van Ho-oven. legen wie reeds vroeger is gewaar schuwd en die ook wel handelen onder den grlingoerden firmanaam Van F.rp Co. De toestand van den emeritus-pastoor Kuypers, die in het ziekenhuis ,,St. Joannes de Deo" verblijft en de vorige week van de laatste H. H. Sacramenten moest worden voorzien, blijft dezelfde. Geboren; 25 October, d. van A. M. Grob- )enBogaert. —27 October, z. van J. Kos- erEvers. 28 October. 2 z. van E. Besse- tingRistig. 29 October, d. van J. Kornel Koreman. d. van H. W. van der Pol Huyer. z. van H. BruinsEdens. Overleden 29 October. G. Muijs, 47 j., 1 carle mm crliedestraat. J. Heiboerde Bnnte. 89 j.. Rollandstraat. A. J, de Jager, 71 j Jacobijnestraat. C. J. Scholte, 81 j., Warmoesstraat. Terug te bekomen bij; Wijkhuizen, Doel- SVaat nr. 14, Armband Heerens Wester gracht 21rd. Kinderbroekje Paulus, Korte Heerenstraat 3, Grijze ceintuur Lindeman, Zi; weg 28, Blauwe ceintuur J. Sondorp, Romolenstraat 17, Blauwe duif Zonneveld, Klarenbeekstraat 45, Paardendeken De Rijk, Frankenstraat 22, Hondenriem Joh. Reimer, Kniistochtstraat 45, Zilveren Hals ketting De Jong, Vogelenzangscheweg 94, Gele hond Jansen, Verspronckweg 45, Glacé handschoen Kennel Fauna, Park- laan, Herdershond gebracht door Meyer, Zuilstraat 36, Amsterdam, Grijze kat ge- braebt door Muller, Gr. Houtstraat 110 Grijs-witte kat gebracht door Kloos, Spion kopstraat 7 K. Bakker, Begijnhof 2, Zwart-witte kat Mevr. Schouten, Arnold- laan 2, Bloemendaal, Bruine kinderporte- monnaie Aarts, Paul Krugerkade 7, Bruine k nderportemonnaie H. v. Niel, Parklaan 25, Portemonnaie J. Has, Oudeweg 31c, Damesring M. v. d. Drift, Spaarnwouder- straat 100a, Zwart taschje Gein. reiniging, Ledig Biervat (G. V.) Toepoel, W. Pyr- montstraat 52, Gonje zak. DE HARINGVISSCHERIJ. Opnieuw heeft de haringvisscherij in de af- gel-oopen week bevredigende resultqjen opge leverd. Een flinke aanvoer althans kon wor den genoteerd en wel omstreeks 21050 ton nen. aangeveerd door 60 schepen, waarvan (e Vlaardingen door 28 schepen 10.500 ton nen, te Scheveningen en Schiedam door 13 schepen 4370 tonnen en te IJmuiden mei Katwijk door 29 schepen 6190 tonnen. olgens de inkomende berichten is er een zeer gcede visscherij, welke alleen ernstig be moeilijkt wcrdt door hef bijna onafgebroken zeer slechte weer, tengevolge waarvan vooral de zeilschepen verscheidene nachten onge bruikt moeten laten passeeren. De stoom schepen verkeeren wat dit betreft, in betere omstandigheden, doordat ze zich door hpn mechanische krachten beter tegen de natuur krachten kunnen verweren. Het slechte weer is dan ook wel een van de voornaamste factoren, waardoor het ver schijnsel is te verklaren, waarop we ook de vorige week reeds de aandacht vestigden, dat namelijk de stoomschepen over 't geheel zoo enorm veel meer haring vangen dan de zeil schepen. an het weer zal het dan ook zeer veel afhangen, hoe ten slotte de teelt 1923 zal afsluiten; werkt dit niet al te zeer tegen, dan bestaat alle hoop, dat deze teelt verre van ongunstig zal zijn. Reeds nu bedraagt de aanvoer 60.000 ton nen meer dan verleden jaar de heele vloot heeft opgeleverd en de Engejsche Walvis- scherij laat zich gunstig aanzien. Bovendien bevindt de heele varende vloot zich nog op zee, zoodat nog een beteekenende aanvoer verwacht kan worden. Ook de prijzen weten zich wel te hand haven, waardoor geregeld bevredigende be sommingen worden verkregen en allengs de achterstand, welke door de diepe inzinking van JuliAugustus ingetreden was. wordt in gehaald. Natuurlijk zijn er altijd vaartuigen, zelfs in het gunstige jaar, welke slecht varen en deze heeft men ook nu, onder de zeilschepen zelfs nog in vrij groot aantal. Maar toch mag worden geconstateerd, dat de algemeene toe stand in de haringvisscherij momenteel gun stiger is dan in jaren het gevat was. De hoofdoorzaak van de goede prijzen moet natuurlijk gezocht worden in den flin- ken afzet van het product; de handel schijnt er goed mee uit den weg te kunnen, ook al betrekt Duitschland door de ongekend ramp zalige toestanden, welke daar heerschen, thans uiteraard niet veel. Belangrijke zendingen daarentegen hebben plaats gehad naar Amerika, terwijl ook Bel gië flinke partijen betrekt. Daarnaast blijft de binnenJandsche verkoop goed op peil. In elk geval zijn de aanvoeren tot heden goed weggewerkt kunnen worden, waardoor er geen voorraden van beteekenis bij den handel of bij de reederijen aanwezig zijn en men zich ook voorloopig over hetgeen nog aangevoerd zal worden geen zwaar hoofd behoeft te maken. Gelet op de noteeringen aan de overzijde van de Noordzee, meenen we dan ook, dat verdere prijsvermindering onwaarschijnlijk moet worden geacht en veeleer met de kans op eenige prijsstijging gerekend mag worden. Het Nederlandseh-Russische Handelsconcern heeft reeds zeer optimistische berichten in de HoHandfsche pers Iafen opnemen; gf-oote za ken schijnen reeds tot stand te zijn gekomen en zelfs zou van Russische zijde al betaling hebben plaais gevonden voor leveringen, welke van Holland uit zullen geschieden. We hopen van harte, dat het bericht juist is en nog door vele andere goede zal worden gevolgd. Onze algemeene welvaart kan het alleen hebben van opleving in zaken en Rus land kan daarvoor van het grootste belang zijn. In het bericht lazen we niet. of ook haring reeds in de zaken betrokken is kunnen wor den. Mocht echter het Nederlandsch-Rassi se he Handelsconcern werkelijk in zoo gun stige positie verkeeren, als in het persbericht wordt voorgesteld, dan zal het toch ook niet moeilijk blijken haring te verkoop en en kan onze visscherij hiervan gewichtige resultaten verwachten. Deklast verloren. Het alhier van Rafsö voor Zaandam aangekomen Ned. stoomschip Britsum had bij het Haaksvuurschip een ge deelte van den deklast gezaagd hout verlo ren, waardoor het stoomschip slagzijde be kwam. Steenkotenaannoer. Van Zaterdagmiddag lot Maandagmiddag kwamien hier 12 stoom schepen met steenkolen voor Amsterdam. Het Zondag aangekomen Eng. stoomschip Croxdale, met een volle lading kolen voorde electririleitsfabrieken te Amsterdam, had Maandagmiddag 12 uur deze lading al gelost en vertrok 's middags ha'lf drie weder van hier naar zee. Redders beloond. Zaterdag zijn hier dooi den Duitschen vice-consul, den heer S. Bak ker, ten kantore van het consulaatsgebouw namens de reederij van liet Duitscihe stoom schip „Klöpfel'' belooningen uitgereikt, we gens het met levensgevaar redden van kapi tein Gard-in, gezagvoerder van genoemd stoomschip, dat eenigen lijd geleden in de Noordzee vergaan is. De gezagvoerder was de eenige overlevende, gelijk men weet, der geheele equipage. Aan den schipper J. van Duyn Dzn. en stuurman C. Plug Jzn. van den IJmuider stoomtreiler „Java'', werd een zilveren chronometer met inscriptie overhan digd. Aan de overige leden -dor bemanning werd een belooning in geld geschonken. „Tel." LEIDSCH TAPVERBOD GEHANDHAAFD De Hooge Raad heeft verworpen het cassatie-beroep van Maarten Kulk, tapper te Leiden, die wegens overtreding va-n het Leidsche Tapverbod, door de Haagsc-he Rchtbank tot een boete van 1.— ver oordeeld was; omdat hij op Zondag 18 Maart 1923 in zijn perceel aan den Stations weg, waarvoor vergunning verleend is, heeft toegelaten, dat zijn jjediende een glaasje jenever gebruikte, niettegenstaande de Leidsche Raad bij verordening op Zon dag het tapverbod had ingesteld. De kwestie tusschen den waarnemenden kantonrechter mr. Fokker, die het tapver bod niet bindend achtte, en den Leidschen Gemeenteraad, is dus opgelost en de ge meente in het gelijk gesteld. Het tapverbod blijft gehandhaafd en is •dus a.s. Zaterdagmiddag en Zondag van kracht. R. K. Kamercentrale. De R. K. Kamer centrale te Leiden zal, een vergadering houden in de eerste helft van December ter behandeling van de voorstellen voor de a. s. Bondsvergadering. Biljarldemonstraties. Door Prof. Koehof uit Amsterdam en \V. Kobus uit Heemstede wordt Vrijdagavond een liiljarldemonstratie, gegeven dn het café van den heer Schelle- visch, voorheen Boekhoven, Gtoote Markt te Haarlem, Prof. Koehof speelt 600 caramboles Cadre, 'den heer Kobus 600 libre. Eenzelfde partij door die heeren wordt Maandag gespeeld in café Flora le Hillegom. Stichtingsfeest St. Jozefsgezellen-vereeniginff. Zondag I.I. werd alhier het jaarlijksche stichtingsfeest gevierd. Door de Tooneelclufo St. Gerardus Ma.jella werd de avond opge luisterd door een drietal tooneelstukjes, n.l. Het rare Kosthuis, de Advertentie, en de Hoofdrol. De drie nummers werden vlot ge spééld. De opkomst der leden was goed. Dit stichtingsfeest is alzoo wederom gezel lig gevierd. Personalia. Tot directeur van het Fanfarekorps „Wilhelmina" te Jan Geijzen- vaart is benoemd, de heer F. A, Dekker Jr. te Haarlem, directeur van Crescendo te Spaarndam. Burgerlijke Stand. Geboren; Antonia Adriana, d. v. A. Meijer en M. J. van Leeu wen Johanna Helena Geertruide, d. van J. Wijnands en J, Duivenvoorde Klazina Jacoba Cornelia, d. van N. L. Duijndam en M. Duivenvoorden Gerardus Gijsbertus Maria z, van J. P. Warmerdam en ,A, M. Waaijer Leonardus Hendrikus z. van G, Zuidervaart en H, M. Waarts Adrianus Leonardus z. van P. H. Konijn en A. van Schooten Johanna Petronella, d. van P. P. v. d. Burjf en C. van Seggelen. Overleden; Petrus A. Witteman 19 dagen. Ondertrouwd; Joseph Noordermeer te Sassenheim en Engelina Duivenvoorde, al hier. Benoeming. Door B. en W. is tot Ge meente deurwaarder alhier benoemd, de heer Th. Vergeer, chef veldwachter, alhier. CASTRICUM. Oplichting. Verleden week is de rijwiel hersteller H. T., de dupe geworden van een oplichterstruc. Een jongmensch, die voorgaf met zijn auto defect te staan binnen deze gemeente, vroeg voor het halen van eenige onderdeden, om die auto te herstellen, een fiets voor eenige uren te huur. Nog is huur der en fiets tot heden niet terug. Overrijding. Een koe van den veehouder C. P. is de vorige week door den sneltrein onder deze gemeente overreden. De koe werd 200 meter door de locomotief medege- sleurd en is geheel in stukken gereden. Voor den veehouder een groote schadepost, aan gezien het vleesch ook niet voor consump tie geschikt was. Vlekziekte. Vier varkens van A. B. zijn verleden week afgemaakt wegens ver schijnselen van vlekziekte. Een dezer var kens zijn door den keuringsdienst voor de consumptie afgekeurd. Roodvonk. Bij den heer J. v. d. W., alhier is een geval van roodvonk geconsta teerd. 1 Tongblaar. Alhier hebben zich weer twee gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan en wel bij L. Schermer, Noord einde en bij S, Admiraal, Schulpstet. Apologetische cursus. De R. K. Volks bond, afdeeling Krommenie, heeft besloten in 't komende winterseizoen de leden te laten profiteeren van 'n Apologetischen cursus. Zij heeft den Weleerw. Heer Kapelaan Van der Waerden bereid gevonden de cursusavonden te leiden. Wpensdlag 31 October a.s., des avonds 8 uur wordt de leles gegeven in 't R.K. VereenigingSige/bouw; Een ieder heeft vrijen toegang. Dat 't be-, stuur der Volksbond slage in zijn plan en dat is slechts mogelijk als velen komenluisteren naar 't woord van dien gewijden redenaar. Vriendenkring van 't H. Sacrament. De juist gehouden vergadering van de vrien denkring van 't H. Sacrament was slecht be zocht, zoodat de Voorzitter, de heer P. Groot, er zijn teleurstelling over uit moest spreken. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de laatst gehouden vergadering, bracht heer Gerbr. Heijne verslag uit van 't beheer der geldmiddelenGeconstateerd werd, dlat de leden trouw hunne finanoeiele plichten na kwamen. Beslolen werd op een der dagen van he1 Veertigurengebed een H. Mis voor de leden op te laten dJragen, een flink be drag uit te trekken voor de bloemenversie ring van 't altaar en per convocatie ieder lid te wijzen op zijn verplicht biduur. Vervolgens werden verschillende plannen, om te komen tot uitbreiding van 't ledental, besproken. Tenslotte werd de aandacht gevestigd op het groote Eucharistisch congers, dat in 1924 le Amsterdam gehouden zal worden. Besloten werd het Bestuur op te dragen, om zoo mo gelijk met andere Rath, organisaties, een groolsch pllan op touw 'te zotten. Enkele punten, bij de rondvraag ter sprake gebracht, werden op afdoende wijze door den Voorzit ter beantwoord. Daarna sluiting met gebed. Roode Kruis, Teil bate van het vretdes-. werk van het Nederlandische Roode Kruis, had Zondagavond in het Patronaatsgebouw een groote uitvoering plaats die schitterend geslaagd is. De groote zaal der K. S. A. was geheel gevuld. Hel. programma werd ingezet met een paar nummertjes van het fanfare door de Patronaalsjoiigens. Dit korps is ofschoon nog van jeugdige da la wat hun spel -betreft niet meer van een reeds jaren lang beslaand gezelschap te onderscheiden. Wij hebben dit reeds bij eene vorige ge legenheid gezegd, waarom we nu kortheids halve willen volstaan met de mededeelin-g dat hun spel in een woord kranig genoemd mag worden. Na de muziek kregen we eenige uitvoerin gen te zien onzer, Gy-mnastiekvereeniging ou der leiding van den heer C. Dam Wz. Ook deze verrichtingen waren de moeite waard gezien le worden, waarom en den te- den en hun leider een woord van lof niet onthouden mag worden. Het middelpunt van het programma wa ren weer eenige muzieknumimertjes. Daarna kregen we o.i. het mooiste van dien avond te zien, n.l. vertooning van lichtbeel den, opgenomen door onzen Bungervader op zijn reizen. De meeste gezichten waren uit Zwitser land, uit de omstreken van Aroza uit het sneeuwgebied. Vaak hebben wij gehoord maar de meeste onzer nog nimmer gezien -dat gedeelte -der eeuwigdurende sneeuw. Welnu, wel niet in werkelijkheid maar da-n toch in beeld, heb ben wij die eeuwigdurende sneeuwtoppen aanschouwd. - Alle aanwezigen waren bij de aanschou wing dier A-lpcngezichlen onder den indruk van deze machtige, gr oer fiche en wonder- schoone natuurgedichten. Een hartelijk handgeklap steeg op uit de zaal wanneer op enkele dezer foto's de beel tenis van onzen Burgervader en echtgen. te zien waren. Nadat het fanfare zich nog eens had laten hooren, werd het blijspelletje ,,'t Vallsch-e Etiket'- opgevoerd. In korte trekken werd bier de getdwoeker eener voorschotbank van Samson' en Moot blootgelegd. Aan de vertolkers een woord van welver diende hulde voor hun spet. Nadat de Pain naalsjongens zich nog eens" lieten hooren, sl de avond, die bij vele nog in aangename herinnering zal blijven met een toepasselijk woord door de Burge meester gesloten. De collecte ten bate van het Roode Kruis heeft de vorige week in onze gemeente ruim ƒ,107 opgebracht. Een woord van dank voor de ijverige be moeiingen 'der coH-ectrices is reeds Zondag avond door den Burgemeester uitgesproken. De dorpstoren. De dorpsloren te Heems kerk waarvan in beginsel door den gemeen teraad besloten is om eerlang gerestaureerd te worden behoort volgens het oordeel der Commissie van Monumentenzorg tot eene der zeldzaam ouderwetsche bouwwerken in oir, land. Hij is gebouwd in de middeleeuwen, is zoo ongeveer 40 M. hoog, van grove baksteen op getrokken en met steenen spits. Behalve de kasteel-en „Marguette" en „dé As-sumburg" behoort ook onze gemeentelo-ren dat de talrijke doortrekkende toeristen in ons dorp als merkwaardige gebouwen le zien krijgen. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat de tan'd des tijcis niet weinig aan dezen steenen klomp geknaagd heelt. De talrijke door uitgevallen steen veroor zaakte gaten waarin gras en mos welig groeien zijn het beste bewijs daarvoor. Heel \val stormen en onweders heeft dit gevaarte meegemaakt maar nog altijd staat hij daar als richtsnoer voor den zeeman. Beoosten dit lichaam staat het kerkgebouw van denzelfde constructie opgetroken en voor zien van het jaartal 1628 en aan -beide zijden ligt het Kerkhof waar wij behalve de graven der familiën Duits van Assen-delft en Rens- ■dorp het monument van Maarten van Heems kerk aantreffen. Om nog even op den toren terug te ko men willen wij iets typisch vermelden n.l. dit, dat de punt van het kruis in plaats van het Noorden het Zuiden aanwijst. Walmeer dit geen t-ó-eval is wat mag dan de reden dezer opzet zijn? Een geval van mond- en klauwzeer is geconstateerd onder den veestapel van J. D. Marbus te Noordwijk aan Zee. Het bouwen van een paviljoen met schoolgebouw bij het krankzinnigengesticht in de Klei onder deze gemeente, waarvoor voor een paar weken de openbare aanbe steding is gehouden is niet gegund aan den laagsten inschrijver. Gegund is aan den heer Bijl te Kethel. De R.K. Gymnastiekvereenging „Wils kracht, en de gymnastiekvereniging „Door oefening sterk," hebben aan het gemeente bestuur verzocht een gymnastieklokaal van gemeentewege beschikbaar te stellen voor het houden van oefeningen door meerdere clubs, De ontvangsten van den keuringsdienst kring Leiden hebben bedragen over 1922 52322.78, de uitgaven 46822.71% De bij drage in de kosten van het rijk bedraagt 26157.64, van de gemeente Leiden 8559 én van de kringgemeenten tezamen 17606.14. NED. R. K. VOLKSBOND Vrijdagavond hield de R. K. Volksbond haar eerste vergadering in dit seizoen, welke goed bezocht was, De voorzitter, de heer A. Meyer, opent met -gebed. Hij sprak den wensch uit, -dat de belangstelling groot zou zijn in het a.s. vérga-derseizoen, daar in het belang van de leden en de organisatie veel werk van 'het winterprogram is gemaakt. De notulen worden onveranderd vast gesteld. Voorgelezen werd een schrijven van de Woningbouw Centrale, waarin de afd. Nöor-dwijk wordt uitgenoodigd bij de Regeering een verzoekschrift in te dienen, om te komen tot een zoo groot mogelijke -afschrijving der bouwpremieën van wonin gen met regeeringssteun gebouwd, waardoor -deze woningen binnen ieders bereik zouden -komen. Aan dit verzoek was reeds vol daan, doch hierop werd een afwijzend ant woord van d-e regeering ontvangen. Ingekomen was een schrijven met kennis geving van de te houden gewestelijke ver gadering te Leiden, die op 2 October 1.1. gehouden is, en die- door eenige bestuurs leden is bijgewoond. De Centrale Raadsvergadering zal op 10 Dec. a. s. te Rotterdam gehouden wor den. Een program was bijgevoegd. Op die vergadering zal Rector Jansen een belang rijk onderwerp behandelen. Over de Gewestelijke vergadering deelde de voorzitter nog mede ,dat door het cen traal bestuur de aandacht was gevestigd op punt 4 van de agenda: nl„ oordeelen de af- deelingen het noodig in dit gewest_ een kiein-vee centrale op te richten ter ver zekering van het klein-vee der leden. Door de afd. Den Haag en Alkmaar werd mede werking gevraagd om te komen tot oprich ting van districten, waardoor de onderlinge verstandhouding der leden en afdeelingen wordt bevorderd. De vergadering meende niet te moeten medewerken, daar dit on getwijfeld met zich brengt verhooging van contributie, die volgens -de leden, toch reeds hoog genoeg is. Nog was ingekomen een schrijven van de on-derafd. Transport arbeidersbond „St. Paulus", met hel ver zoek op de vergaderingen de Pers niet toe te laten, dit in verband met het voorge vallene van eenigen tijd geleden, waarbij de oud-voorzitter (de heer Buizei door een der bladen in een verkeerd daglicht werd gesteld. Dit verzoek werd door d'en h-eer Commandeur nog na-der toegelicht. De heer Buize stelt voor de Pers ge-en toegang te verleen-en, doch gelegenheid te geven, bij -den secretarjs inlichtingen te bekomen. In dezen geest wordt besloten. Hierria brengt de penningmeester verslag uit over het financieel beheer van het le halfjaar 1923, hetwelk met een voordeelig saldo van 37.29 sloot. Hierna kwam het winterprogram in be- handelingi wat ajs voi,gt. 26 Oct. vergadering, 12 Nov. Gen. H. Communie. Na half November een vergade ring ter bevordering van den Stillen Om gang, 20 en 21 Dec. ontwikkelin-gsavonden. In de eerste week van Januari Kerstboom- feest, 10 Jan. ontwikkelingsavond, 8 Maart Jaarvergadering en de Zondag na 19 Maart Alg. H. Communie. Dit program werd na eenige discussie ongewijzigd aangenomen. De begrooting- wordt als volgt voorge legd: Ontvangsten 1454.50 en uitgaven 1417.—. Wordt vastgesteld. Bij de rondvraag brengt de heer Buize ter sprake het voornemen der exploitatie commissie van het Juvenaatsgebouw o-m in -de toekomst het drinken van Alcoholt- houden-den drank (bier-wijn) toe te staan. Dit zou hij ten zeerste betreuren en hij stelde voor om -hiertegen sterk te ageeren. De hooge melkprijzen komen hierna ter spraké en men besloot actueel te zijn om hierin verandering te brengen, en desnoods zelf een melkb^drijf te exploiteeren. Het bestuur zeg-t toe deze zaak ernstig te over wegen. Pe heer Commandeur brengt nogmaals naar voren het oprichten van een Dokters- fonds, Het bestuur zeide reeds herhaalde malen pogingen te hebben gedaan, echter zonder resultaat. Nogmaals zal men hier voor moeite -doen. Hierna -had de verloting plaats, waarvan de prijzen bes-tonden uit vleesch. Hierna werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. Woningbouw. Deze week hield de R.-K. Woning-bouwvereeniging „St. Joseph" een al gemeene vergadering. Na de opening -door den voorzitter, den heer W. J. Apeldoorn, zette de secretaris den algemeenen toestand uiteen. Gunsli-g kon deze niet genoemd worden. Wel voorzagen de woningen in 'n dringende behoef te, wat blijkt uit het feil, dat ze voortdurend alle verhuurd zijn, en dat er nog steeds aan vragen zijn. De huur was echter voo-r Egmond t-e hoog, vooral in dezen tijd, nu er zoo wei nig verdiend wordt. Toch kan deze momen teel niet verlaagd worden, daar nu reecis, in weerwil van de grootst mogelijke zuinigheid, dit j-a-arlij-ksche tekort grooler is, dan de bij drage van rijk en gemeente. Op den duur z-ou cleze toestand onhoudbaar blijken. Daarom was reeds vroeger bij d-e rege-eiring aange drongen op -een verhoogde bijdrage, echter zonder resultaat. Nu was opnieuw gereques- leerd bij de ministers van financiën cn van arbeid cm de bijdrage te verh-o-Ogen of de an nuïteit te verlagen. Het -antwoord wordt af gewacht. Vele vereenigi-ngen in cl-en lan-d-e ver keeren in dezelfde omstandigheden. Een der leden merkte op, dat dus thans de huur niet m-eer naar het inkomen berekend werd. wat juist is. Een ander zou de vraag gesteld willen zien, of de annuïteit niet over 75 jaar berekend kan worden, in plaats van 50 jaar, wat toch een-i-ge verlaging zou ge ven. Dit zal overwogen worden. De ZeerEerw. heer pastoor dankte het be stuur voor het vele werk, dat het zoo belang loos voor de volkshuisvesting in deze ge meente doet. Het bestuur werd in zijn geheel bij acclamatie wed-er benoemd. Bepaald w-erd, dat de dividendbewijzen 1 en 2 bij den peiiiüng-ineèster kunnen ingc- wis-seeld worden. Na de rondvraag, waarbij opgemerkt werd, dat het niet in de bedoeling ligt nieuwe aan- deelen le plaatsen, yolgd sluiting. Inzameling, De collecte, gehouden door een 4-tal Ingezetenen ten bate van de fanfare voor het aankoopen van nieuwe in strumenten, heeft 250 c-pgebracht, terwijl nog enkele bijdrag-en worden' verwacht. Wel een bewijs, dat de muziekvereniging „Eens gezindheid" zich in de belangstelling d-er burgers mag verheugen. Zoowel, aan de Kee ren, die het werk der inzameling verrichtten, als aan de gevers komt een woord van dank toe. Tongblaar. Bij d'en heer Th. Schuit is bij een paar koeien mond- en klauwzeer gecon slateerd. Tien-jarig bestaan van den R.K, Volksbond. Op waardige wijze heeft onze afdeeling van den Ned. R.K. Volksbond, haar 2e Lus trum gevierd. Het feest werd voorafgegaan door een driedaagsche geestelijke oefening, die door velen gevolgd werd. Ook aan de algemeene H. Communie, die Zondagochtend gehouden .werd, namen talrijke leden, met het insigne op de borst, deel. Zondagavond werd de feestvergadering ge houden in het St. Fidelisgebouw. De zaal sober, doch voornaam met groen versierd, was geheel gevuld. De voorzitter, de heer Spanjaard, verwelkomde de aanwezigen en in 't bijzonder den heer Smit, oud-centraal- President. Hij bracht hulde en dank aan den geestelijken adviseur. Pater Alexander, die tien jaren lang het wel en wee der afdeeling heeft meegemaakt. Spr. bood den g. a. na mens bestuur en leden een mooi H. Hart beeld aan. Ook bracht hij dank aan den heer H. de Weers, die tien jaar lang onafgebro ken als bestuurslid voor den R.K. Volksbond heeft gewerkt. Ook de heer de Weers moest een geschenk in ontvangst nemen. Verder dankte de voorzitter den R.K. Vrouwenbond en de Prop. club „St. Laurentius, die als be wijs van hoogachting voor den jubileeren den bond en zijn geestelijk-adviseur bloem stukken hadden gezonden. Na het zingen van het Bondslied nam P. Alexander het woord, in zijn geestige toespraak noemde de eerw. spr. zich den bruidegom en de af deeling van de Volksbond Velseroord de bruid, die nu samen het feit van hun tienja rig huwelijksfeest vieren. Spr verheugde zich over het prachtig geschenk, dat hem de zen avond gegeven was, daar hij vast ver trouwde, dat de zegen van het H. Hart nu ruimschoots, nog meer dan in het verleden, over de vereeniging zou nederdalen. Hij wees er verder op, dat het in die tien jaar van hun huwelijk niet altijd koek en ei was tusschen bruidegom en bruid, dat er wel eens 'n haar in de boter was. Hij wilde hier ech ter zand over strooien en sprak de beste wenschen uit voor de toekomst. Moge ik eenmaal in staat zijn mijn bruid bij haar 25- jarig jubileum de kroon op de slapen te druk ken. Ook de heer Smit sprak een opgewekt woord tot de vergaderden en bracht de ge- lukwenschen over van het Centraal Jaestuur. Tevens feliciteerde hij den geestelijk advi seur en noemde het een zeldzaam feit, dat een vereeniging 10 jaren lang haar geestelijk adviseur behield, een feit waarvoor de le den dankbaar wezen moeten. Na ook het be stuurslid, den heer de Weers, gefeliciteerd te hebben, uitte hij de kartelijkste wenschen voor den groei en bloei van de afdeeling Vel seroord. Daarna bracht het muziekkorps „St. Fi- delis" eenige mooi en vlot gespeelde num mers ten gehoore, die veel bijval ondervon den. Verder wisten de heeren Helleman en van Leeuwen de vroolijkheid er in te houden door hun leuke, beschaafde voordrachten. Kath. Drankw. Comité. Op 8 November a.s. zal een ledenvergadering van dit comité plaats hebben in hef Patronaatsgebouw te Velseroord. Naar vyij vernemen zal P. Borromaeus de Greeve in de maand November in het St. Fidelisgebouw een spreekbeurt vervullen. mn Mjiri ii'iitrtiiwriil 533 BEZORGT M!J N I EUWE HAARLEMSCHE COURANT met haar 13.000 exemplaren oplage. LEDENVERGADERING DER HANZE. Gisteravond hi-ekl de „Hanze'' oen verga dering. Ruim half negen opende do Voorzit ter op gebruikelijke wijze. Bij de notulen werd verzocht, een meer duidelijke lezing te geven van een bespreking over de verhouding van aannemers en onder aannemers bij uitvoering van rekenpi-ichlage werken. Tevens werden notulen verzocht van -de tater gehouden vergadering voor belang hebbenden bij -de Hanz-ebank. M-edede-elingen werden g-edaan u.a. dat niet ©enige da-gen de H-amzebo-ekhoud-curaus zal. aanvangen en -de opgegeven deelnemers(s!ers) hiervan schriftelijk bericht zullen ontvangen; tevens-, 'dat alsnog bij spoedige aanmelding gelegenheid is voor deelneming aan dezen cursus. Tevens sprak d-e Voorzitter een woord va» dank aan de Redactie d-er Nieuwe Haarlem- sehe Courant voor de zeer gewaard-eerde me dewerking door publiciteit enz., welke vooral -den laatst-en tijd van die zijde wordt ontvan gen en vraagt den aanwezigen, vooral slecdS hub aandacht te schenken aan -die Hanze-Ru- ibriek, ten einde zóove-el mogelijk met alles, wat de Hanze betreft, mee te leven Ingevolge een verzoek wordt van d-e agenda afgeweken en eer'st behandeld het punt aan sluiten aan d-en Md-d'd-ens La n d-s r a a dNa-dat -d-oor -den Voorzitter de samenstelling en het -doel van dezer raad zijn uiteengezet, wordt d-e vraag geuit of er de aandacht aan is ge schonken, dat politieke -en principieele kwes ties buit-en behandeling blijven, terwijl levens in principe wordt besloten zich bij den Midd'en-sian-dsraad aan te sluiten T.z.t. zal -een concept-reglement ter behandeling aan geboden worden. De heer v. Tetering geeft, nog eenige toe lichting over de grond-gedachten, welke aan leiding gegeven hebben-, om te komen tot dit instituut. Daarna wordt door den Voorzitter de aan- -diacht gevestigd op 'het te houden R. K. Mid denstands-Congres te Utrecht, op 8 November a.s. en wordt in overweging genomen d-e vraag die afdfeöling voor dit Congres te doen verte- g.enwoordi'g-en. Na eenige besprekingen wordt hiervan afgezien, daar geen officieel© uitnoo- digingen zijn ingekomen. De Voorzitter vestigt er de aandacht op, dat het Congres voor ieder toegankelijk is. Bij de rondvraag worden osn-iige vragen ge steld betreffende de interne aangelegenheden, -terwijl ook de gemeentelijke liehl-tai leven worden besproken, een punt, wat echter t.z.t. op -die ag-enda zal verschijnen. Daarna geeft de. heer Ho'lzfcuis oen verslag van li-et verloop der Centrale Raadsvergade ring, welk verslag -met belangstelling Wordt gevolgd, waarna de stuiting p'aats heeft. Men seint ons d.d. 30 dezer uit Den Haag: De voorzitter van den Ministerraad Jhr. Ruys de Beerenbrouck, heeft heden het vol gende schrijven gericht tot de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer; Nu H-. M. de Koningin in overweging heeft genomen het verzoek van het Kabinet, om van de portefeuilles ontheven te worden, meenen de ministers ook, zooveel eenigsZins mogelijk zal blijken, zich te moeten onthou den van deelneming aan de mondelinge of schriftelijke beraadslagingen van de Staten- Generaal en van het beantwoorden van vra gen. H. M. heeft heden ten paieize Het Loo ont vangen, den heer Mr. van Leeuwen, vice-pre sident van den Raad van State, zoomede de heeren Dressclhuys en Rutgers, respectieve lijk voorzitter der fractie van den Vrijheids bond en van de Anti-Revolutionnaire fractie in de Tweede Kamer. NUMANSDORP, 30 Oct. Gisteravond ont spoorden onder deze gemeente van de stoom tram, welke ongeveer te half zeven hier moet aankomen, twee postwagens, een goederen wagen en een personenrijtuig eerste klasse. Een der postrijtuigen werd in den goede renwagen gedrukt. De goederenwagen kwam in de sloot terecht. De postbeambte, die zich in het andere rijtuig bevond, kwam er zon der letsel af. Evenmin werden andere per sonen gewond. De materieele schade is vrij aanzienlijk. NUMANSDORP, 30 Oct. Hedenmorgen is het met bieten geladen schip „De Twee Ge broeders" van schipper van Driel van Wer kendam bij het uitvaren van de haven ge zonken. De 27-jarige vrouw en twee kinde ren van 9 weken en twee jaar verdronken. BONAR LAW OVERLEDEN. LONDEN, 30 Oct. De gewezen eerste mi nister Bonar Law is hedenmorgen overleden. Medegedeeld' door de SPAARNEBANK. De Beurs was heden prijshoudend. V. K. HEDEN te koop, w.o. prijswinners op sted. en prov. wedvluchten. J. VI'. AKKER MAN, Brouwersstraat No. 64, 5 Nederland 1919 8% Nederland 1923. Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Hoil. Lloyd Pakelvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. dito Orion Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comrn, Vorstenlar.der Actions id. Poerworcdjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi S'llau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anacondj iWabash 92V2 99V„ 79 V, W, 137% 108 119 ®5/8 U6V4 54J/S 19V2 462 366 541/2 161% 117% 125% 120 131 369% 90% 7 LVu 174% 166 Vs 10213/ie 282% 238% 292 141% 2857, 112 i 115% 351 3315/16 134 697s 9% 92% 99% 80 '37Vj 109 119 116 55 20 463 365 547, 163 118 125VS 126 132 37172 917, 8% 1737, 166 103 282 239 292 141% 112 116 356 337, 135 97,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2