LAATSTE NIEUWS Ft BINNENLAND. SÜW.ji, **ïïm 3JMEHLANBSCH SslEUwS KERKNIEUWS. Wie is mr. Troelstra? Ge kabinetscrisis :J:i IFdRA AOLO0ZE TELEF0QW it'xk EEN REDEVOERING VAN GRAAF BETHLEN. MARKTNIEUWS. peering fn Jen komenden winter 50 mil lioen „ou uitgeven, zij' zoo het noodig zou blijken, nog 50 millioen zou uitgeven. Ten opzichte van de geruchten over een algemeene verkiezing zeide hij, voor zich zelf sprekend, dat hij zijn verantwoordelijkhei* en die van de regeering inzake het werk- loosheidvraagstuk zoo sterk gevoelde, dat het onmogelijk voor hen zou zijn om hun taak neer te leggen voor zij het geneesmid del hadden gevonden. Hij voegde eraan toe dat in de tegenwoordige omstandigheden met twee millioen werkloozen het bepaald onmo gelijk zou zijn een belasting op voedingsmid delen te leggen die van elders worden aan gevoerd, maar voor reeds belaste artikelen wenschen wij voorkeursrechten te verleenen aan onze koloniën, zoo ver gaande als slechts in ons vermogen is. De kroonprins van Zweden, die Zater dag in het huwelijk zal treden met Lady Louise Mountbatten, is gisteravond te Lon den aangekomen. Donderdag wordt de Koning van Zweden aan boord van een Zweedsch oorlogsschip in Engeland verwacht. De .Maharajah van Mysore, in Britsch Indië, heef: constitutioneele hervormingen toegestaan volgens de beginselen van de grondwet die Britsch Indië heeft gekregen. De hervorming omvatten de instelling van een Wetgevende Vergadering en van een Hoogerhuis. Het aantal van de vertegen woordigde kiezers wordt verviervoudigd en ook vrouwen krijgen het kiesrecht. Het bulletin over den toestand van Bonar Law toont geen verbetering aan. Bijna vijftienhonderd „hongerstakers" in de Iersche gevangenissen hebben aan het einde van de vorige week hun staking opge geven. De Engelsche geneesheeren hebben het aanbod van Sir William Joynsen-Hicks, den minister van volksgezondheid, aanvaard om een commissie te belasten met het behande len van het geschil over honorarium voor fondspatiënten. Het oude beroemde Londensche avond- blad Pall Mall Gazette is Zaterdag voor het laatst als zelfstandig blad verschenen. Van gisteren af is zij opgenomen in de Evening Standard, welke voortaan zal heeten: The Evening Standard and Pall Mall Gazette. De Zweedsche regeering heeft thans de laatste stoomlocomotief ontvangen, die voor de staatsspoorwegen noodig zal zijn. Voortaan zulen alleen electrisdhe locomo tieven worden besteld. Zoodra de lijn StockholmGothenburg geëlectrificeerd is, wat binnen vrij korten tijd het geval zal zijn, zullen de stoom locomotieven, die thans op dit traject wor den gebruikt, beschikbaar komen voor andere lijnen. De nieuwe electrisChe loco motieven, 50 in getal, zijn besteld bij de Asea Mij. en zulen 210,000 kronen per stuk kosten. Het totaal bedraagt derhalve ruim 10 millioen, wat 700,000 boven de raming is. Er waren wel goedkoopere aanbiedin gen van firma's op het vasteland, doch om de bestelling te krijgen heeft de Asea ge noegen genomen met een verlaging van haar inschrijvingssom met 20,000 per loco motief. Voor het bouwen en inrichten van een „converter" voor de gemeente-electrische centrale te Stockholm heeft men echter een inschrijving uit Nederland aanvaard, die 25 pet. lager was, dan het bedrag waarvoor een Zweedsche. fabriek kon leveren. Te Brussel is Zondag, onder voor zitterschap van den gewezen minister Le- vie, een nationaal congres voor- de groote gezinnen gehouden. Het congres heeft verschillende moties aangenomen, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken om de propaganda voor de groote gezinnen door middel van aanplakbiljetten te ver sterken; van overheidswege uitkeeringen aan de groote gezinnen te doen, enz. Ook heeft het congres zich met de be strijding der onzedelijkheid bezig gehouden. Zondag heeft te Malmedy de plechtige en feestelijke huldiging van generaal Baltia, den Belgischen gouverneur van de nieuwe provincies Malmedy en Eupen, plaats ge had. Er zal thans een wetsontwerp inge- diend worden, strekkende tot aanhechting j van het nieuwe gebied aan België en wel j Malmedy aan het arrondissement Verviers; j Eupen aan Bastogne in de provincie Luxem burg. Zien wij den toestand goed, dan is er in de Tweede Kamer een vrij groote meerder heid van diep-ingrijpende bezuinigings maatregelen. Is het finantieel evenwicht in Nederland en in Indië eenmaal hersteld, dan vallen de bezwaren van nationaal-voelende elementen ter linkerzijde tegen deze Vloot wet weg. Het Vlootplan kan dan, al dan niet in onderdeelen gewijzigd, opnieuw in behandeling komen en vermoedelijk een meerderheid krijgen. Want dit mag men niet uit het oog ver liezen: het herstel van het finantieel even wicht èn de beveiliging van Indië en Neder land zijn gelijk noodzakelijk. Ook de redactie acht de kansen van een kabinet-Troelstra al heel gering, en de vor ming van een kabinet uit de partijen der rechterzijde, zooals mr. Marchant adviseer de, is, meent zij, zoolang de partij van den heer Colijn het hi. begrijpelijke, afwijzende standpunt handhaaft, uitgesloten. DE GOUDSCHE POLITIE-ZAAK. In het Voorloopig Verslag over de Ju- stitiebegrooting lezen wij daarover: ■Eenige leden laakten het in den minis ter van Justitie, -dat hij niet heeft ingegre pen naar aanleiding van hetgeen geschied is bij het geruchtmakende strafproces tegen den redacteur van het Goudsoh Weekblad, Bij dit proces toch bleek, zoo zegt het Ver slag, dat twee politie-ambtenaren de commissaris en de inspecteur van politie te Gouda hebben getracht een der getui gen te beïnvloeden door ham alsnog een eervol ontslag in uitzicht te stellen, in plaats van het bereids oneervol verleende. Tijdens dit protest zou onder eede tot twieemaal toe door den commissaris van po litie te Gouda verklaard zijn hiervan niets af te Weten, Zelfs geen vervolging wegens meineed werd tegen dezen ambtenaar inge steld, doch bovendien bevinden zoowel hij al genoemde inspecteur zich nog in het politiekorps. Van een persoonlijk onderzoek van den minister, ten einde het door dit proces geschokte rechtsgevoel te bevredi gen, bleek niets. In het algemeen waren deze leden van oordeel, dat de openlijke handhaving van het recht in de gevallen, waarin rechts krenking aanwezig is of door de openbare meening vermoed wordt, te weinig door den minister als zijn voornaamste taak in het oog werd gehouden. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft de volgende Weleerw. Heeren en Paters be noemd: tot Pastoors Noordwijkerhout (H, Victor), G. A. M. Waterreus; Langendijk (Noord-Scharwoude), D. J. van Noord; Oude Tonge L. J. Schalke, die kapelaan aldaar was; R'dam (O.L.V.O.O) L. Th. M. Bonnike S.J. Rector te Rotterdam (H. Ignatius) Th. .1. Kannegieter S.J. Kapelaan te Haarlem (H. Joes de D.) C. Vis, die kapelaan was te Middelharnis; A'dam (Krytberg) H. J. M. Vaal S.J.; A'dam (H. Ignatius) G. J. M. de Greeve S.J. Eervol ontslag verleend aan den Weleerw. Pater D. Appelman S.J., die Rector was te R'dam (H. Ignatius). q.t. Th. W. PICHOT, secr. Het is te begrijpen, zegt de anti-rev. „Rotterdammer, dat de man, op wien nu de hoop voor het welzijn van het vader land gericht is, aller belangstelling heeft. Daarom zal iedereen wel willen weten wie .'.ij is, zegt het blad en vervolgt dan: Mr. Troelstra, dat is de man, die in 1913, na het aanbod - van Dr. Bos, in het eerste begm de Minister-portefeuilles voor de Sociaal-Democraten verwierp. Mr. Troelstra, dat is de man, die in 1913, enkele weken daarop, met warmte voor aannemen pleitte. Mr. Troelstra, dat is de man, die in 1913 nog enkele weken later, toen. het congres de portefeuilles afwees, weer erkende: het is toch maar beter zoo. Mr. Troelstra, dat is de man, die in het voorjaar van 1918 alles in gereedheid bracht om zich den Ministerrofe te laten aanmeten. Mr. Troelstra, dat is de man, die in het na;aar van 1918 greep naar de macht en dc dictatuur van het proletariaat wilde uit roepen. Mr. Troelstra, dat is de man, die enkele dagen na 18 November 1918 erkende zich „vergist" te hebben. Mr. Troelstra, dat is de man, die bij het begrootingsdebat in 1918 verklaarde, dat het tafellaken tusschen hem en de burger lijk: partijen onherroepelijk was doorge sneden. Mr. Troelstra, dat is de man, die zich nu eer als bewindsman aanbeveelt. Mr. i i-oelstra, dat is een riet, door den politicken wind heen en weer gedreven. Men kan nóg vroeger beginnen tcekent de Standaard" hierbij aan. Bijv. in 1903. Toen vielen Troelstra en Domela Nieuwenhuis elkander in de armen, doch weldra liep 't spel mis, en schreef Troelstra zijn bekend artikel: „Wat nu?" Dc heer A. C. A. van Vuuren, lid der Tweede Kamer, acht het in een hoofdartikel in „Dc Ti,d uitgesloten, dat' thans een ree sch kabinet zou optreden, steunende op de drie gecoaliseerde partijen; uitgesloten ook, dat een der ministers behoudens een mogelijke, nader te noemen uitzondering uit het afgetreden kabinet in een nieuw overgaat, en daarmede, dat de drie recht- sche partijen haar actieve medewerking ver leer,cn aan de samenstelling van een nieuw kabinet. De opdracht tot vorming van een nieuv. qjinisterie zou z.i. zijn te geven aan de stérkste partij der oppositie tegen de Vloowet, mr. Troelstra, die, verwacht de heer v. Vuuren, de taak zou overdragen aan de financieele specialiteit zijner partij, den heer Wibaut. Deze oplossing zou financieel en economisch een ramp worden. De heer Wibaut zou zich echter, meent de schrijver, vermoedelijk wel moeten terugtrekken bij gebrek aan medewerking van den Vrijheids bond en van de tien dissidente katholieken. Wij lezen dan verder: Bedankt de heer Wibaut, dan is, naar mijn bescheiden meening, maar één oplossing mo gelijk zonder ontbinding: een ministerie bui ten de partijen, dat op avontuur varende, zijn geluk zal moeten zoeken, waar het dat kan vinden. Een dergelijk Kabinet zal dus niet steunen op eenige partij of partijen, maar zal dankbaar hebben aan te nemen den steun, het geboden onverschillig door wie, aldus vandaag met den een, morgen met den ander practisch samenwerkend. Met andere OOP IC1E» triii nirt I AGFi woorden: een kabinet in den geest' van het Kabinét-Cort van der Linden, maar, in ver band met de samenstelling der Kamer, meer rechtsch getint, zonder dat de rechtsche menschen, die daarin zitting krijgen, geacht zullen mogen worden dc vertegenwoordigers van hun partij te zijn. Het programma van dat kabinet zal, om te kunnen leven, geen ander kunnen zijn, dan het prqgramma van het afgetreden kabinet, doch in omgekeerde richting: eerst herstel van het financieel evenwicht in Nederland en in Indië, daarna de Vlootwet. De aangewezen formateur zou dan wezen de voorzitter der Vloot'commis- sie, die, daarmede gaande buiten haar boek je, in haar rapport schreef: „Uit dien hoofde komt het der Com missie noodzakelijk voor, dat de Regee ring nog voor de behandeling van de Vlootwet aan de Staten-Generaal overlegt' een gespecificeerd en duidelijk toege licht programma van de maatregelen, die zij onafwijsbaar acht, om de budgetten van Nederland en van Indië ieder op een gezonden grondslag te vestigen, een pro- gramma, waarmede zij slaat of valt;" Met deze conelusié heeft de voorzitter der Commissie zich vereenigt. Alleen was hij van meening, dat de Vlootwet die de j Commissie desniettemin onmiddellijk wilde zien aannemen en in uitvoering zien ge bracht wel dadelijk door de Staten-Gene raal mocht worden aangenomen, doch dat de inwerkingtreding moest worden gesteld op een nader te bepalen tijdstip. Indien hij leefde zou ik, in verband met de politieke constellatie, liever een opdracht gezien hebben aan een ander lid der Vlootcommis- sie, prof. Struycken, maar waar deze, he laas, ons ontviel, is de heer Patijn de man. Aan de uitvoering van dft program zou de rechterzijde buiten de verantwoordelijk heid blijvend van het uitstel der Vlootwet haar medewerking niet kunnen onthouden. Onder reserve ten aanzien van de te kiezen middelen is het een nationale plicht van iedereen, door het belang van alle ingezete nen .geboden, om aan het herstel van het fi nancieel evenwicht met de regeering mede te werken. Een dergelijk kabinet zou, voor de behandeling van de Vlootwet, na her stel van het financieel evenwicht, kunnen rekenen op den Vrijheidsbond, als men aan de verklaringen van dezen eenige waarde mag hechten en zelfs in vriendelijker hou ding tegenover zich vinden dan het kabinet- Ruys, de tien katholieken, althans de heeren Bomans en van Schaik. Slaagt een dergelijk kabinet in zijn taak vóór 1925, dan zal het niet alleen den lande een buitengewonen dienst hebben bewezen, maar de hinderpa len hebben weggenomen, die anders aan een santengaan der drie partijen van de rechter zijde na 1925 in den weg zullen blijven staan. Men zou, zoo noodig, indien dit' gewenscht mocht blijken, voor den bedroevenden indruk van het gebeurde in het buitenland, erin kunnen berusten, dat de heer Van Karne- beek daarin overging, maar noodig lijkt dat niet. De heer Loudon, die op de laatste ver gaderingen van den Volkenbond, de Neder- landsche denkbeelden met talent heeft ver dedigd, kan hem opvolgen en de heer Van Karnebeek zou hem als gezant te Parijs kun nen vervangen. Het is mogelijk, dat misschien zij, die het Kabinet-Ruys ten val brachten, over den loop van zaken bij de bezuiniging en bij den strijd tegen de malaise, hierin een achter uitgang zullen zien, maar dan hebben zij in geen geval te klagen, omdat zij deze oplos sing noodig hebben gemaakt. De redactie zelve van De Tijd schrijft nog op een andere plaats van hetzelfde nummer: FRANKRIJK EN DE INTERNATIONALE CONFERENTIE. PARIJS, 29 October. De bladen publi- ceeren een nota, waarin verduidelijkt wordt, hoe de Fransche regeering de taak van de commissie van deskundigen opvat. Zij begint met eraan te herinneren, dat overeenkomstig par. 7 van aanhangsel 2 van deel 8 van het verdrag de commissie het recht heeft, com missies te vormen, waarvan de leden niet noodzakelijk lid behoeven te zijn van de (eerstgenoemde) commissie, om verduidelij kingen te verkrijgen, waaraan zij behoefte zou kunnen hebben, hoewel daardoor geen inbreuk op haar bevoegdheid zou worden gemaakt. Uit par. 9 van het aanhangsel blijkt dat Duitschland kan worden gehoord door de commissie van deskundigen, maar er geen lid van hoeft te zijn. Ten slotte her innert de nota eraan, dat, hoewel de com missie van herstel de wijze van betaling van de Duitsche schuld kan vaststellen, zij geen enkele kwijtschelding kan doen, aan gezien te dien aanzien de schuldeischende mogendheden eensgezind moeten zijn. Frankrijk houdt zich dus aan de verplich tingen, op 1 Mei 1921 door de commissie van herstel vastgesteld. Dinsdagmiddag zal de commissie van her stel vergaderen om de Duitsche nota van 24 October te bespreken. ENGELAND EN DE INTERNATIONALE CONFERENTIE. LONDEN, 29 October. Naar verluidt, heeft het kabinet vandaag beraadslaagd over het Fransche antwoord op Baldwin's voorstel nopens een conferentie over de schadevergoeding. Officieel commentaar is nog uitgebleven maar het is waarschijnlijk, dat Engeland, in verband met Poincaré's antwoord, opnieuw de Amerikaansche re geering zal raadplegen, om er zich nauw keurig van te vergewissen, in welke mate Amerika bereid zou zijn, samen te werken aan de taak om de stabiliteit van Europa te herstellen. Het is mogelijk, dat men, met het oog op de talrijke punten van voor behoud, welke, naar verluidt, in Poincaré's nota vervat zijn, tot de bevinding zal komen, dat de voorgestelde bijeenkomst van des kundigen geen groote kans biedt met suc ces te zullen eindigen. In goedingelichte kringen heerscht echter gematigd optimisme en verwacht men een verdere gedachtenwisseling met Frankrijk. SAKSEN EN HET RIJK. DRESDEN, 29 October, De voor Saksen benoemde rijkscommissaris Heinze heeft h%- den officieel aan de Saksische regeering me degedeeld, welke bevoegdheden hij heeft ontvangen en dat dientengevolge de Saksi sche regeering ophoudt te bestaan. Het ka binet protesteerde tegen deze mededeeling, doch voegde zich naar de beslissing. Alleen de communistische minister van financiën bleef zich verzetten en is toen door een of ficierspatrouille uit het ministerie verwijderd waar hij door den afdeelingschef Just voor loopig wordt vervangen.' Alle openbare ge bouwen zijn bezet, ook dat .van den landdag, waarheen, naar men meent te weten, de communisten hun rijkscentrale uit Berlijn hadden overgebracht. De groote kwestie is, hoe de bevolking zich zal voegen naar den nieuwen stand van zaken en of zij niet met een algemeene sta king zal antwoorden. In verband hiermede is van belang, dat een vergadering van sociaal-democratische leiders te Frankfort a.d. Main gehouden, heeft verklaard, dat plaatselijke algemeene stakingen als middel ter bestrijding van de reactie niet in aanmerking komen doch wél een algemeene staking over het geheele land, als Saksen of Beieren dit zou wen schen. Deze twee landen zullen hebben te beslissen. UIT HET BEZETTE GEBIED. DUSSELDORF, 29 October. De onder handelingen tusschen verschillende Duitsche industrieelen en de ingenieurs-missie duren voort. Men denkt dat er deze week belang rijke overeenkomsten zullen gesloten wor den. DUSSELDORF, 29 October. Er zijn giste ren botsingen geweest tusschen betoogers en blauwe politie. Er vielen 4 dooden en 12 ge wonden. DUSSELDORF, 29 October. Het dreige ment van de Rijnlandsche en Westfaalsche industrieelen, om de fabrieken en mijnen vandaag te sluiten is niet uitgevoerd. DUSSELDORF, 29 October. Er is een overeenkomst geteekend tusschen Krupp en de geallieerde missie, waarbij Krupp zich verplicht, de achterstallige kolenbelasting voor de helft onmiddellijk in specie en voor de andere helft in termijnen te betalen. Bovendien moet Krupp 20 pet. van de op brengst van zijn mijnen reserveeren voor de geallieerden. Ook is er een overeenkomst gesloten met de Duitsche bewindvoerders over het Rijn- Heme Kanaal. Het Duitsche personeel her vat onmiddellijk het werk. De overeenkomst bepaalt, dat de schepen, die op Frankrijk en België varen, vrijgesteld zijn van het be talen van sluisgelden. DE SEPARATISTISCHE BEWEGING. FRANKFORT a/d. M., 29 October. De bladen vernemen uit Darmstadt, dat de Franschen een groot aantal personen uit het naburige Arheiligen naar Mainz hebben laten wegvoeren, omdat de burgerij zich vijandig tegenover de separatisten had be toond en de burgemeester eenige van hen gevangen had laten nemen, om ze te be schermen. KREFELD, 29 October. Bij de bezetting van het raadhuis te Krefeld door de separa tisten, hebben dezen vanmiddag 42 en van avond 27 billioen mark weggenomen. KOBLEN TZ, 29 October. De Rijnlandsche republiek is afgekondigd te Worms en in een zeker aantal andere plaatsen. In de geheele Fransche zone wordt geen enkele ordeverstoring gemeld. BRUSSEL, 29 October. Inlichtingen van avond op het ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen, zeggen, dat het vandaag vrij kalm is geweest in het Rijnland. De republiek is o.a. afgekondigd te Bingen, Bingenbrück, Nieder Ingelheim, Lauben- heim, Simmern §n andere plaatsen van minder belang. MAINZ, 29 October. Vanochtend om 5 uur hebben de Rijnlandsche troepen het kasteel Montabor in de buurt van Koblentz genomen, na een verwoed gevecht met een honderdtal gewapende communisten, die zich in het kasteel hadden verschanst. ITALIË EN ZUID-SLAVIË. ROME, 29 October. De Zuid-Slavische re geering heeft aan Italië laten weten, dat zij de noodige bevelen heeft gegeven voor de hervatting, zonder eenige beperking, van het spoorwegverkeer tusschen Fiume en Bar- BOEDAPEST, 29 October. Zondag heeft graaf Bethlèn een redevoering gehouden, waarin hij betoogde, dat de tijden van haat en strijd in Hongarije voorbij zijn. Het spelen met vuur, dat bij de voortdurende putschen plaats had, is afgeloopen en Hongarije streeft er naar, tot al zijn buurlanden in een vriendschappelijke verhouding te komen te staan, waardoor de tegenstellingen worden uitgeroeid. Aangezien het gevaar van de schadevergoeding Hongarije niet zoozeer meer bedreigt, zal de buitenlandsche leening ongetwijfeld den economis^hen herbouw van dit land tot stand brengen. NA DEN OPSTAND IN GRIEKENLAND. ATHENE, 29 October. In geheel Grieken land is de rust hersteld. Het gewone werk wordt overal hervat. UIT TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 29 Oct. De volks partij heeft het voorstel van Moestafa Ke- mal aangenomen om de republiek af te kon digen en een president te verkiezen met de bevoegdheid om den eersten minister te be noemen, UIT DE INTERNATIONALE ARBEIDERS BEWEGING. GENEVE, 29 October. Na een levendige bespreking heeft de internationale raad van arbeid met 63 tegen 17 stemmen de toelating van den Italiaanschen arbeidersafgevaardig de goedgekeurd. De geheele arbeidersgroep stemde tegen. FASCISME IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 30 Oct. Uit Weimar verluidt, dat krachtige „fascistische troepen zijn ge concentreerd in de omgeving van Bamberg, 40 mijl van de Beiersche grens. Thüringen riep onmiddellijk ten aanval door ongeregel de Beiersche troepen. De regeering van Thüringen deed een be roep op het Rijk om bescherming. De Fas cistische troepen zouden beschikken over artillerie, mijnwerpers en zelfs over ■vlieg tuigen. Voorts verluidt dat een z.g. storm- brigade is gevórmd te Coburg, die onder lei ding zou staan van kapitein Ehrhardt, den uit de gevangenis te Leipzig ontsnapten mo narchist. Adolf Hittschler zou zich eveneens te Coburg bevinden. De officieren van de Beiersche Rijksweer verleenen hun mede werking voor het africhten der ongeregelde troepen. APELDOORN, 29 Oct. Eieren. Aanvoer 20.000 stuks. Prijzen hoogste f 14, midden- f 13.25 laagste f 12. BEEMSTER, 29 Oct. Vee. Aan de groote najaarsmarkt waren heden aangevoerd 255 runderen. Handel matig en prijshoudend. Geldekoeien 300380, pinken 200260 per stuk. BARNEVELD, 29 Öct. Paarden. Heden waren ter paardenmarkt aangevoerd 296 stuks Weeldepaarden golden ƒ450550, werk paarden f 225375, jonge paarden f 175 325, hitten f 125250 en veulens f 100-150. EDE, 29 Oct. (Weekmarkt) Eieren f 12 13.75 per 100 stuks, biggen f 1223 per stuk. Aangevoerd 60.000 eieren, 150 biggen. BOVENKARSPEL, (Station) 29 Oct. Aangevoerd 180 baal aardappelen blauwe f 2.853.45, bonte f 2.80. Aangevoerd 160 balen uien, drielingen f 4.955.30, groote gele f 3.804.40, kleine gele f 6.206.30, Aangevoerd 69.600 stuks bloemkool le f 4 9, 2e f 1.40—2.90, 3e f 0.75—1.20. Aange voerd 27.000 K.G. roode kool, f 1.602.60, per 100 K.G. Aangevoerd 8200 K.G. gele kool, f 2503 per 100 K.G. Aangevoerd 31700 K.G. witte kool f 1—1.30 per 100 K.G. Aangevoerd 71.800 stuks bieten, groote f 19.7534, kleine f79.50. Aangevoerd 205 zakken slaboonen f3.205.80 per 15 K.G. Aangevoerd 10 zakken spruitkool 2.15 —2.30 per 15 K.G. ENKHUIZEN, 29 Oct. Aardappelen en groenten. Blauwe aardappelen f 2.753.10, kleine f 1.200.60 uien (groote gele) f 3.05 3.55, drielingen f 3.10 wortelen f 0.60— 1.40 alles per baal (100 pond). Bloemkool f 5 5.30, 2e en 3e soort f 1.203.20 roode kool f 4.10, gele kool f 2.352.70, Bloemen- daalsche f2.50per 100 stuks. GORINCHEM, 29 Oct. Op de markt waren aangevoerd 394 koeien, 145 overloo- pers, 6 nuchtere kalveren, 632 biggen. Men besteedde voor kalfkoeien 300400, melkkoeien f 225350, kalfvaarzen f 250 350. guste vaarzen f 180240, pinken f 170210, nuchtere kalveren fok f 2440, idem export f 1220, overloopers f 2540, biggen 816. Boter f 1.20—1.65 per K.G. Eieren f 0.130.14 per stuk. KAMPEN, 29 Oct. (Weekmarkt). Eieren aanvoer 4000 stuks, f 1214 per 100 stuks. Kippen f 1.752.25, konijnen f 1.502.50 per stuk beter f 2.302.40 per K.G. NIJMEGEN, 29 Oct. Varkens. Aanvoer 1180 biggen, per stuk f 813, 9 schottelin gen 2234, 126 vette varkenxs 3436 ct. per K.G. Vee. Aanvoer 57 vette koeien 5257 ct. per K.G. 20 vette kalveren 4348 ct. per y2 K.G. 26 graskalveren f70110 per stuk, 94 nuchtere kalveren f 1224 per stuk, 4 geiten f 713 per stuk. Handel matig. Eierenmarkt. Aanvoer 25.000 kippeneieren per 100 f 14—15. AMSTERDAM, 29 Oct. 'Aardappelen. (Bericht v. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte 5.80, id. Blauwe 5.505.60, id. Eigenhei mers 4.75, id. Blauwe Eigenheimers 4.60 Zeeuwsche Eigenheimers poters ƒ3.3.10; Hillegommer Zandaardappelen 7.50; Drent- sche Eigenheimers 3.504, id. Roode Star 3.50; Zeeuwsche Eigenheimers met zieke 2.75 per H.L., bijna onverkoopbaar. ROTTERDAM, 29 October. Binnen- landsche Granen. Tarwe met tamelijk aan bod, onveranderd verkocht f 11.5012.15, uitgezochte partijtjes daarboven betaald. Af wijkende f 10.5011. Rogge onveranderd f 9.7510. Gerst chevalier f 11.2511.60. Haver onveranderd f 9.5010.60. Erwten kleine groenen onveranderd f 1823.25, Kroonerwten f 2023, Schokkers puike onveranderd, afwijkende bijna niet te plaat sen. Buitenlandsche granen prijshoudend. Rog ge Pacific disp. f 10.40 idem lad./gel. f 9.90, Western disp. f 9.30, Zuid Russische disp- f 9.30, Petersburger disp. f 9.40, 74 K.G. La Plata stoomend f 9. Gerst, Canaca 3 aangek, f 184, idem stoomend f 184, 47 p. Malting disp. f 1.77, dito stoomend f 175, La Plata aangek, f 173, 60/61 K.G. Donau aangek, f 168, 62/63 K.G. Z. Russische aangek, f 173 Haver Canada 3 disp. f 10.70, Belgische disp f 10.45, 49/50 K.G. Donau stoomend f 9. Mais La Plata disp. spoorvrij f 193, dito disp. gestort f 190, dito stoomend f 190, Galfo aan gek. f 189, dito stoomend f188, lad./gel. f 185%, witte Zuid Afrikaansche No.«2 disp. f 201, "gele Z. Afrik. No. 6 stoomend f 189. Boekweit Petersburger disp. f 9.40, Zuid Russische disp. f 9. ROTTERDAM, 29 Oct. Vee. Heden wa ren aangevoerd 2676 runderen, 188 vette en gras kalveren, 929 schapen of lammeren, 816 varkens. De prijzen waren als volgt 2 koeien le kw. 115120, 2e kw. 110 105, 3e kw. 9585, ossen le kw. 105110, 2e kw. 100—95, 3e kw. 85, kalveren le kw. 145—165, 2e kw. 135—105, 3e kw. 105—95, schapen le kw. 8595, 2e kw. 80 75, 3e, kw. 70—60, lammeren 95—110, varkens le kw. 80—83, 2e kw. 70—74, 3e kw. 70—66, licht soort 7478 ets. per K.G. Vet vee en vette kalveren prijshoudend, met redelijken handel in prima kwaliteit, enkele boven noteering 2e en 3e kw. met afwijkende prijzen. De handel in schapen en lammeren was zeer matig. Varkens met rede lijken omzet tot teruggaande prijzen. Vlas. Aangevoerd 2000 K.G., blauw f 1.20 —1.75, 1200 K.G. geel f 1.10—1.65, 1100 K.G. wit f 1—1.25, 200 K.G. dauwroot, on verkocht, 15.500 K.G. Groningsch f 1.10 1.65. Anjuin. Aanvoer gering, groote f 4.30, kleine f 6 per 50 K.G. Zaden. Lijnzaad voer f 18—20, zaai f 20— f 22, mosterdzaad bruin f 4042, geel f 26 30, blauw maanzaad f4445, koolzaad f 2022, karwijzaad f 1.301.32, kanarie zaad f 17—18. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 5.75 6, Zeeuwsche bonte f 5.756, poters f 2.75 3, Zeeuwsche Eigenheimers f 4.254.50, Blauwe f 3.75—4, Brielsche f 4.50—4.75. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 11 —13.50 ROERMOND, 29 Oct. Eieren. Aanvoer 195.000 stuks Hoogste prijs 13.20, middel 12.05, laagste 10.90. TIEL, 29 Oct. Fruit. (Tielsche Veilings- vereeniging) Winterjannen 1620 c. goud- reinetten 10—16 c. zoete appels 5—8 c. schijvelingen 610 c. sterappels 18 22 c.; binderzoet 8—12 c. handperen 18—24 c. j bellefleur 10—15 c. alles per K.G. Fabrieken. Kroet 1 c. per K.G< (Veiling Tiel en Omstreken). Zure ap pels 610 c.rijnzoet 7—10 c.bellefleur 12—20 c.Eng. bellefleur 22 c. goudrei- netten extra 27 c. goudreinetten le qual. 18 c.boschappels 1618 c.binderzoet 10—15 c. sterappels 25 c. beurré 20—26 c. jasappels 1014 c.pippeling 12 16 c. koningsrood 1214 c. stroopzoet 8 12 c. kraagpêren 1012 c. Doyenné de Com- mice 8086 c. wijnzoet 16 c., alles per K.G. "TIEL, 29 Oct. (Weekmarkten). GranenJ De stemming voor tarwe en rogge was flauw,j zoodat vorige prijzen niet te' bedingen waren. Haver meer gevraagd. Groene erwten lieperf iets in prijs tegen. Buitenlandsche voederar tikelen onveranderd. Tarwe 9.2511.50 rogge 6.75—7 gerst 6.25—6.50 haver 4.50—5.75 groene erwten 14—16, alles per H.L. Varkens. De aanvoer op de varkens- markt bedroeg heden 845 biggen en 117 var kens. Prijzen lager. Varkens 2540, biggen 9.50—18. Vee. Op de markt was vet vee weinig aan gevoerd. Bij vluggen handel gold le kw. 57%! —60 ct. dito 2e 52%—57% ct. per pondj Kalfvee was bij matigen aanvoer prijshou- houdend. Kalfkoeien ƒ350—450. De vaar zen 325—440 vare koeien veel vraag, vaste prijs, 250—340 in hokkelingen en kalve-, ren was de. handel flauw. Hokkelingen! 180—250 kalveren 80—140. WINSCHOTEN, 20 Oct. Vee. Ter drukke! October-markt waren aangevoerd 32 paar den, 204 runderen, 165 schapen, 376 varkens,] 8 geiten. Prijzen werkpaarden 125200, oude paarden 90125, kalfkoeien ƒ400500,1 vare koeien ƒ280350, voorjaars kalvende vaarzen 250370, hokkelingen 200280, graskalveren 5Q70, melkschapen 25 30, vette schapen 3040, weideschapen 22—26, vette lammeren 24—28, weide lammeren 16—20, geiten 12—16, biggen 10 16, loopvarkens 24—30, oude varkens 5590, drachtige varkens 70105 vette varkens 3234 ct., Londensche varkens 32— 33 ct., zouters 33—33% ct. Handel redelijk, R.K. COOP. TUINDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND." Veilingnoteering van 29 Oct. Spercieboonen z. dr. 2542; Tros 40; Dik-1, ke boonen 3056; Witlof 1029; Spruitjes 1421; Aardbeien 70; Uien 710; Aard appelen 78; Bieten 34, alles per K.G.; Bloemkool 617; Roode kool 6; Groen kool 46; Gele kool 56; Knolselderie 47/4| alles per stuk; Sla 702.10; Andijvie 55j 1.50; Spinazie 901.75 ales per kist; Peereni 1,25; Appelen 701.00 beide per ben; Wor telen 716; Selderie 5; Pieterselie 34) Prei 916 alles per bos. geluk verdient, zooals hij tot nu toe alles, wat wij voor hem gedaan hebben, heeft ver- *diend.... Ik had hem en Fabien wel eens willen zien." „Niets is zoo gemakkelijk. Blijf hier eten." „Het is vandaag onmogelijk. Ik ben inder daad vermoeid en ga naar huis." De graaf stond op. „Gaat ge nu reeds heen vroeg mevrouw de Chatelux. „Tot mijn spijt, ja; ik heb vandaag een beetje te veel gewerkt en ik heb rust noodig. Laat Fabien en Paul zoo spoedig mogelijk bij mij kermenHet zal me verheugen hen te zien en met hen te spreken." „Zij zullen u graag een bezoek komen brengen, want zij hebben voor u een echt kinderlijke genegenheid." „Ik eveneens voor hen. Nu ga ik toch ver trekken. 't Is goed, dat ik hier gekomen ben Ge hebt een heilzamen invloed op mij uit geoefend. Ik ben nu weer wat geruster." „Kom dan spoedig terug, dan zal ik u geheel en al genezen." „Ik kom spoedig terug." Mevrouw de Chatelux'gaf den grijsaard de hand en geleidde hem tot aan de deur. Toen hij in het rijtuig was gestapt, dat buiten was blijven wachten, groette de graaf haar nog met de hand. Van de Tournoustraat naar de Vaugirard- stror.' hoek Bonapartestraat is slechts een kleine afstand. In eenige minuten bereikte graaf de Thounerieux zijn huis, een steil, grootsch gebouw, waarin overal droefheid en rouw heerschte. Toen was hij uitgestapt, zag de graaf in den gang zijn ouden kamerknecht met ontsteld gelaat staan. Jerome, een vrijgezel zonder familie, was sedert vijf en veertig jaar in dienst van den graaf hij had voor zijn meester die gene genheid, die aanstonds ongerustheid voelt, zelfs voor zaken van weinig belang. De slechte gezondheidstoestand en de snelle verzwakking van graaf de Thon nerieux maakten hem voortdurend beangst en boezemden hem een bestendigen schrik in. De grijsaard had in zijn gewoonten een zorgvuldige stiptheid. Hij kwam eiken dag eenige minuten voor vijf uur thuis. Dien dag wa het reeds bijna half zes ge worden. Sedert vijf en dertig minuten ver keerde Jerome in angst hij maakte allerlei dolzinnige veronderstellingen en vcorzag reeds de een of andere ramp, toen eindelijk het rijtuig de poort van het koetshuis binnen reed. Bij den eersten oogopslag bemerkte de oude knecht zijn meester achter het ruit van het portier en hij slaakte een diepen zucht, als werd hij van een zwa-en last bevrijd. Ondanks zijn jaren snelde hij met jeugdige vlugheid toe om Philip de Thonnerieux te helpen uitstappen. „Is u daar eindelijk mijnheer de graaf?" riep hij uiti Ik stierf reeds bijna van angst." „En waarom, mijn beste Jerome „Omdat het half zes is." „En ik de gewoonte heb om vijf uur thuis te komen. Ik ben toch niet veel te laat." „Dat is waar, doch mijnheer de graaf is reeds eenigen tijd een beetje zwak en wanneer ik hem niet zie, is het alsof ik op heete kolen sta." „Onder het praten bij mevrouw de Chate lux heb ik den tijd vergeten. Haar zoon, Fabien zal mij een dezer dagen komen be zoeken met den jongen Fromenthal." „Mijnheer Paul?" „Ja.Het zijn twee flinke jongens. Zelfs al heb ik bevel gegeven niemand te ontvan gen, moet ge hem toch aanstonds bij mij brengen." „Ik zal er voor zorgen, mijnheer de graaf." Dit gesprek werd gevoerd tusschen den graaf en zijn knecht, terwijl zij door den gang naar de slaapkamer van graaf de Thon nerieux gingen. Jerome hielp hem zijn jas uittrekken en daar het op dat oogenblik zes uur sloeg, zeide hij „Het diner van mijnheer de graaf zal zeker reeds opgediend zijn." „Ja, beste Jeröme, dat zal wel zoo zijn, want Lambert is altijd stipt op zijn tijd. Ik moet nog eenige paieren wegbergen, die ik in mijn portefeuille heb en dan kom ik in de eetzaal. Ga nu maar heen." Jeröme verwijderde zich. Graaf de Thonnerieux opende de lade een bureau, legde er zijn agenda in en ook den kleinen koker met het fleschje rooden inkt en den penhouder, waarvan hij zich in de zaal van de Nationale Bibliotheek bediend had. Daarna begaf hij zich naar de eetzaal, waar Jeröme hem wachtte, klaar om het deksel op te lichten van de zilveren terrine met de grafelijke wapens voorzien. De grijsa rd zette zich neer en begon te eten, doch zonder den minsten eetlust. Vooraleer ons verhaal voort te retten, moeten we in 't kort onze lezers op de hoogte brengen van het vroeger leven van dezen ouden man, geknakt door verdriet en met den dood voor oogen. Graaf de Thonnerieux was gesproten uit een der adellijkste en rijkste families van Languedoc en had zijn studies gemaakt te Parijs. Begaafd als hij was met een fijnen en scherpen geest en met een edel en zachtaardig hart, had hij voor de menschheid, vooral voer de lijdende mensch- heid een bijzondere genegenheid en zooals anderen zich toeleggen op de schoone kunsten de nijverheid of den handel, had hij zich toegelegd op de kennis der menschheid en had hij zonder ophouden middelen gezocht om de samenleving te verbeteren en de ellende te verzachten. Van zijn prille jeugd af hadden reeds een groot aantal armen hem een betrekkelijken welstand te danken troosteloozen had hij getroost en wanhopigen weer hoop gegeven. Hij was menschlievend in den besten en ruimsten zin van het woord en hij trachtte zijn medemenschen zoo gelukkig mogelijk te maken. Over dat onderwerp had hij verscheidene logisch beredeneerde boeken geschreven, die niet al te vol stonden met droombeelden, maar waarin hij nogal praktisch het zoo gewichtige vraagstuk van de uitroeiing der armoede behandelde. Deze bijzondere werken, die de aandacht trokken, hadden hem eers het ridderkruis en later de eereteekens van officier van het Legioen van Eer bezorgd, die hij met recht- matigen trots droeg, zonder er zich al te zeer op te beroemen. De graaf had fondsen, kostelooze eet huizen, godshuizen en scholen gesticht. Ofschoon hij door geboorte, opvoeding en fortuin er meer dan iemand anders toe ge roepen was, had hij nooit het minste open baar eereambt willen aanvaarden. Hij zou gemeend hebben zijn liefdadigheid te klei neeren met haar, om zco te zeggen, officieel te maker- Toen hij den ouderdom van dertig jaar bereikt had, hadden verscheidene erfdeelen zijn reeds aanzienlijk vermogen nog ver meerderd. Zijn eenvoudige levenswijze en de onberispelijke regelmaat van zijn gedrag hadden hem veroorloofd bijna geheel zijn inkomen te besteden aan werken van lief dadigheid. Op vijf en veertig-jarigen leeftijd bleef hij over als de eenige vertegenwoordiger van zijn stamhuis zonder naaste of verre bloedverwanten. Zijn bezit bereikte toen het ronde cijfet van tien millioen francs. Dus een rente van vijf honderd duizend francs, want het was in een tijd waarin 't uitzetten tegen vijf pro cent voor menschen, die met een minimum van inkomen tevreden waren, mits hun kapitaal in veiligheid was, overal kon ge schieden. Tot dan toe had Philip de Thonnerieux er nooit aan gedacht te trouwen. Zijn menschlievende bezigheden vulden zijn geheele leven zonder plaats te laten voor een oogenblik verveling en de vreugde, welke hij om zich verspreidde, belette hem tej denken, dat er voor hem nog een andere* innigére voor hem bestond. Een onvoorzien voorval veranderde eens klaps zijn gedachten. Ónder de vrienden van den graaf bevond zich burggravin de Rouvray, een uitnemende en in alle opzichten achtenswaardige vrouw, doch die zeer onbedreven was in het be-j heeren van haar vermogen. Óndanks de wijze raadgevingen van haar vrienden had mevrouw de Rouvray door onhandige speculaties haar geheele fortuin verloren. De moed ontbrak haar om dat verlies te overleven en zich na haar leven van weelde en pracht aan ontberingen te zien blootgesteld en zij stierf van verdriet, terwijl, ze haar dochter, een wees van twee en twin-f tig jaar, in ellende achterliet. (Wordt vervolgd),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6