juist uw artikel ELCK WAT WILS. SiHftEIIUiroseH NIEUW», Kr. Troelstra over de oplossing der crisis. 0RBE EN ARBEID. GEtöiM NIEUWS. UIT DEN OMTREK# SCHOTEN. HEEMSTEDE. Overtuigt het publiek dat het in zijn belang is te koopen Het publiek moet er telkens weer op gewezen worden, dat het in zijn belang is uw artikel te koopen De „Nieuwe Haarlemscbe Courant" beeft een zeer ruime verspreiding. STADSNIEUWS. Gevonden voorwerpen. KERK EN SCHOOL HANDEL EN NIJVERHEID. LANDBOUW EN IflSSSHERM, RECHTSZAKEN. MENGELWERK. GODSVRUCHT TOT DEN ROZEN KRANS. Beoefent naar 't voorbeeld van zoovele Heiligen de godsvrucht tot den Rozen krans, en doet haar beoefenen door an deren. Ge zult u zeiven en anderen ge lukkig maken voor den tijd en voor de eeuwigheid. Onze hemelsche Moeder zal 't u rijkelijk vergelden, Zij zal u bescher men en over u de zegeningen van Haren Goddelijken Zoon doen nederdalen. EEN WARE CHRISTIN. Een dochter van welgestelde ouders; die 'n goede godsdienstige opvoeding had genoten, naderde meermalen in de week ter H. Tafel, 't Gebeurde nu, dat ze op 'n dag weer 't geluk had gesmaakt Jezus in haar hart te ontvangen en zi] zich bij 'n vriendin aan tafel bevond. Met haar zaten aan tafel talrijke genoo- digden, want er werd 'n feest gevierd. De dochter was naast 'n officier ge plaatst, die op z'n borst 't eerekruis droeg. Het meisje schaamde zich niet te toonen, dat zij Katholiek was, zc maakte eerbiedig 't kruisteeken en bad vóór den maaltijd. De officier zag spotlachend toe en toen zij haar gebed gezegd had, zei hij: „wel, juffrouw, wat doet ge nu?"- „Kapitein," antwoordde het meisje, „schaamt gij u 't kruis te dragen, dat óp uw borst hangt Hij keek haar verbaasd aan. „Zekep niet, juffrouw," zei hij dan. „Welnu, meneer, ge moet weten dat 't 'kruisteeken voor mij 'n teeken van roem en eer is." Op dit fiere antwoord knikte ieder een met 't hoofd tot teeken van goed keuring. Maar de kapitein had allen lust tot verdere spotternij verloren. WAAROM HIJ ONWEL WERD. In een Maandag j.l. te Amsterdam gehou den vergadering van de S. D. A, P. zeide "'r- P. J. Troelstra o.m. het volgende: Waar wij sociaal-democraten aan deze crisis hebben medegewerkt, zijn wij ook vcrplicht, aan de oplossing daarvan mede °nze kracht te wijden. De zaak is echter niet zoo eenvoudig, want 3c tegenstemmers hebben niet om dezelfde redenen tegen de Vlootwet gestemd. De heer Dresselhuys c.s. hebben medegewerkt aan de crisis. Zij hebben duidelijk gezegd te zijn tegen een vlootwet, maar niet tegen nen vlootplan. Deze stem beteekent heel vat anders dan die der S. D. A. P. Er zijn er ook, die eerst de begrooting willen af wachten, om te kijken, of er nog centen in has zijn. De tegenstand van de S. D. A. P. Was niet op technische gronden gebaseerd, al heeft de heer Hugenholtz de technische bezwaren uiteengezet. De phalanx tegen de vlootwet is dus zeer Verschillend. Zouden die heeren met elkaar een andere regeering kunnen vormen? Die vraag kan niet toestemmend worden be antwoord. Als er een regeering komt die wil re- geeren, moet men komen tot een gemeen schappelijk program. De Vlootwet is van de baan, maar op den achtergrond stond de tegenzin tegen de eenzijdige bezuinigingspo- ütiek. Er waren in de Kamer veel tegen standers van de intrekking van het bewuste artikel 40. Dan komt de vraag, hoe gaat het 'net de werkloozen? Moet er belasting ge legd worden op thee en tabak? Wil een re geering al deze vragen oplossen, dan moet zij het op dit oogenblik eens zijn. Het is een troebele geschiedenis, want bij de tegen stemmers zitten zoovele elementen. Er is nog een moeilijkheid. Om te regee- "en moet je minstens 51 leden der Kamer achter je hebben. Waar die vandaan te halen? Er hebben 10 katholieken tegen gestemd, naar als je de 10 vrijheidsbonders als tegen- 'tanders van democratischen vooruitgang in hun plaats krijgt, dan blijft het nog 6040. Bovendien zijn deze vrijheidsbonders intel- 'ectueel, en dus vormen zij een belangrijken tegenstand. Moet dit dan de oplossing zijn? Of moet er een opgelapt rechtsch ministerie komen? Neen, zeide spreker, nu de coalitie is ver moord, mag zij niet hersteld, nu moet de S. D. A. P. er voor waken, dat ook in de toekomst geen rechtsch ministerie meer tot stand komt. De S. D. A. P. staat niet op het stand punt, dat zij noodwendig buiten de regee ring moet blijven. Zij heeft vooraan gestaan in den strijd tegen de vloot, niet alleen buiten, maar ook in de Tweede Kamer. De 3. D. A. P. is de hoofdschuldige aan den val van dit Kabinet en zij is bereid, de conse quenties van den toestand, welke thans is ontstaan, te aanvaarden. Liever wil de S. D. A. P. buiten de regee- ing blijven, maar een partij, die in zoo (roote zaak de leiding heeft gehad, mag zich ran de gevolgen van haar optreden niet ont trekken. Zou de S. D. A. P. als haar Jaartoe de gelegenheid wordt geboden toch buiten de regeering blijven, dan zou :ij de plaats overlaten aan de meest zwarte reactie. Evenwel, en dit is de groote moeilijkheid van het oogenblik, met de tegenwoordige Kamer mede aan de regeering te komen, is voor de sociaal-democraten onmogelijk. Echter, spreker heeft het reeds vroeger ge zegd deze Kamer is geen afspiegeling van de partijverhoudingen in het land. Het zal daarom onmogelijk zijn, wil er een regeering komen op democratischen grondslag, waarin ook de S. D. A. P. is ver tegenwoordigd, niet binnenkort tot ontbin ding der Kamers over te gaan. Dan zal het volk de gelegenheid hebben een Kamer te kiezen, waarin het sociale en democratische element de leiding hebben. Maar, zei spreker, de S. D. A. P. zal niet alleen een regeering kunnen vormen. Met andere partijen zal men op een program tot overeenstemming moeten komen. Ook dat zal moeilijk zijn. Tusschen de besturen van N. V. V. en S. D. A. P. worden thans besprekingen ge voerd, wat verder in deze crisis zal moeten gedaan. LOONSVERLAGING MET 10 Door de directie der spoorwegen wor den, :'aar verluidt, plannen voorbereid, om met ingang van 1 Januari a.s. de salaris- ren van het personeel met 10 te ver lagen. I DE HERCLASSIFICATIE BIJ DE SPOORWEGEN. Een civiele actie. Naar ae Tel. verneemt, heeft het hoofd bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel aan mr. Mr. Mendels, te Amsterdam, opdracht ge geven om voor een lid dat in de vierde loonklasse was gebracht, nl. een brugwach ter uit- Zwollerkerspel, de Spoormaatschap pijen te dagvaarden, om de onrechtmatig geachte loonsverlaging van 16 weer on gedaan te maken. Zulks zal geschieden bij den kantonrechter te Utrecht. Valt de uitspraak gunstig uit, dan zal aan de hand daarvan, aangedrongen wor den op algeheele intrekking van alle ver- agingen. Mochten de spoorwegmaatschap pijen dit verzoek weigeren, dan zal collec tief worden geproduceerd. Zooals bekend, heeft het departement van Waterstaat reeds een lid van den Hoogen Raad verzocht om te onderzoeken of de herclassificatie al dan niet in strijd was met de door de directie gesloten over eenkomst. DE ARBEID IN BANKETBAKKERIJEN. De Minister van Arbeid heeft aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen niet t evens zijnde broodbakkerij in alle gemeen ten des rijks vergund, dat in afwijking van het bepaalde bij de artt. 23 en 24 der Arbeids wet A. door mannen arbeid wordt verricht als volgt le. in het tijdvak van 8 tot en met 17 No vember 1923, gedurende 10 uren per da^n 55 uren per week, onder voorwaarde, dat op de eerste vijf werkdagen der week de ar beidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en op Zaterdag tus schen 7 uur des voormiddags en 10 uur des namiddags 2e. in het tijdvak van 19 tot en met 24 Nov. 1923, gedurende 11 uren per dag en 62 uren per week, onder voorwaarde, dat op de eerste vijf werkdagen der week de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 8 uur des namid dags enop Zaterdag tusschen 7 uur des voor middags en 10 uur des namiddags 3e. in het tijdvak van 26 tot en met 28 November 1923, gedurende 11 uren per dag, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voor middags en 8 uur des namiddags B. door jongens van 16 en 17 jaren in het tijdvak van 19 Nov. tot en met 5 Dec. 1923 en bovendien op 22, 24, 29 en 31 Dec. 1923, arbeid wordt verricht gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags een en ander met dien verstande, dat, indien ingevolge het onder A of B bepaalde een arbeider op Zaterdag na 1 uur des na middags arbeid verricht, hij in dezelfde week, hetzij op ten minste één anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 12.30 uur des namiddags geen arbeid mag verrichten. OPLICHTING. De politie te Antwerpen zoekt den 31- jarigen H. M., alhier, en W. B. uit Amster dam, die hun intrek hebben genomen in Hotel Mille Gulonnes. In verschillende bla den hadden ze advertenties geplaatst, waarin ze aanboden Hollandsche boter te leveren. Personen, die hierop wilden ingaan, moesten bij de bestelling een voorschot geven. De bestelde boter bleef echter uit en toen de ge dupeerden naar het hotel gingen, waren de Nederlanders gevlogen. ZINDELIJKHEID 'T BEST. De directeur van den Geneeskundigen Dienst te 's Hage, schrijft het volgende aan de bladen in de Residentie, dat ook in wijder kring verdient bekend te worden en dat wij daarom hier laten volgen Mijne korte raadgeving van 10 October aan de Haagsche ingezetenen, om, mede in verband met het voorkomen van febris typhoidea in den omtrek, de melk te koken, kan sommigen aanleiding gegeven hebben, om te meenen, dat het koken van melk prac- tisch het eenige is, dat binnen bereik van het publiek valt, om mede te werken ter voorkoming en bestrijding van febris typhoi dea. Daarom moge hier nog eens herinnerd worden aan den algemeenen hygiënischen eisch, die bij bestrijding van besmettelijke ziekte zoo bijzondere beteekenis heeft Weest zindelijk. Zindelijk op woning en huisraad, vaatwerk en keukengerei, op lichaam en kleeding de handen mogen wel apart genoemd worden, houdt de nagels kort en duld er geen „flu- weelen randjes aan. V/ie eenmaal goed weet, hoe gevaarlijk dit nagelvuil is, a men overal meedraagt rn met de vingers overal insteekt, ook wel in eet- en drinkwaren, die zal voortaan het rei nigen der nagels niet licht vergeten. Wascht uw handen flink met water en zeep als gij een zieke hebt geholpen, van een privaat hebt gebruik gemaakt of op andere wijze de beveiligende reinheid uwer handen twijfelachtig is geworden, ga niet eten en be reid geen eten of drinken voor anderen zonder uw handen terdege gewasschen te hebben. Deze eenvoudige maatregelen zonder ver zuim toegepast behooren tot de beste voor behoeding en bestrijding inzonderheid van febris typhoidea zij moeten vooral hun ter harte gaan, die in het melkbedrijf werkzaam zijn of andere levensmiddelen hanteeren. BLOEMENDAAL. Kerkconcert. 't Optreden van 't Leip- ziger Solo-Quartet für Kirchengesang, gis terenavond in de Ned. Herv. kerk, is eën groot succes geweest. Geen plaatsje was er onbezet. De gunstige beoordeelingen van 't optreden van dit hoogbegaafde artisten- quartet elders, zullen daartoe wel 't hunne hebben bijgedragen. Bloemendaal heeft kun nen constateeren, dat die beoordeelingen, volstrekt niet geflatteerd waren. Op 'tgebied van kerkgezang neemt dit quartet, zoo niet een eerste, dan toch een zeer voorname plaats in en meermalen wérden we sterk herinnerd aan de Madrigaal-vereeniging onder Sam Dresden. En nu weten we niet, wie we het meest moeten roemen Fraulein Gertrud Kubel, met haar vol sopraan-geluid, Fraulein Elisabeth Röthig, een alt van ongewone be koring, den tenor Curt Taut, met zijn prach tig geluid of den bas, wiens stem meermalen dreunde als een baspijp van een kerkorgel. Wat dit quartet vooral kenmerkte, waren de pianissimo's en de morando's, die als 't wegstervend gesuis van een zefir over fijn geslepen wijnkelken .klonken, 't Publiek, zeer onder den indruk, scheen dan ook hui verig, de eerste momenten na 't eindigen van zoo'n morando de doodsche stilte te verbre ken. En we maakten voor ons zelf de opmer king dat dit heel wat weldadiger is dan een- direct na 't eindigen losbarstend applaus. Uitgevoerd werden een 12-tal geestelijke liederen van 16de, 17de, 18de en 19de-eeuw- sche meesters, 't eene al even gevoelvol en met zorg voorgedragen als- 't andere, 't Was een avond van ongekend kunstgenot. NOORDWIJKERHOUT. De nieuwe pastoor. Tot pastoor in de parochie van dien H. Victor, alhier, is be noemd de weleerw. heer G. A. M. Waterreus, d-ie pastoor was te Langen-dijk. Burgerlijke Stand van 22 lot en met Oct. "22. Bevallen: H. BakkerGevers, z.; G. M. Th. van der KuijlBottelier, z.; E A. Kuipers Schol-tz, z. en d. Ondertrouwd: W. Kremers en S. Beijeman; F. P. J Oden thai en E. van den Hurk. Gehuwd: A. Jansen met G. 11. M. Overboek S. .1. Warmerdam met F. H i 1 terne ui; C. de Graaff met H. Daistra. A. Steeman met M. van der Pad J. P. Maarsen met S. A. Belter man; E. Wijker met H. E. de Zwaan;- J. Lam- pe met J. J. de Vries. Verbetering. Ve'c lezers zullen zich wel dikwijls hebben geërgerd over den slechten toestand, waarin de bestrating van ISoenda- plehi verkeert. Herhaalde malen is hierover reeds geklaagd bij B. en W., waarop toe zegging volgde, dat zoo spoedig mogelijk deze toestand onder de oogen zou worden gezien en zoo mogelijk verbeteringen zouden worden aangebracht. De uitvoering hiervan heeft echter langen lijd op zich falen wachlen. Eindelijk is nu van hel Rijk toeslemming verkregen om een legettroltoir te leggen aan den Rijksstraatweg, langs het R.-K. Kerkhof „St. Barbara". Een langgewenschte verbetering is zoo doende verkregen. Tof lid van de commissie voor hel afne men van machinisten-examens te Amsterdam, is benoemd de heer E. Wildeboer, alhier, chef-machinist hij de Amslerdamsche Water leiding. Terug te bekomen bij: N. Verton, Tey- lerstraat 30, armband. Teunis v. Tongeren, Schreveliusstraat 10, broche. Stiens, Gier straat 35, spoorboekje. Meulman, Leidsche- plein 38, boeken in zeiltje. Gerritsen, Pot gieterstraat 12, beursje. P. J. Winkel, Dubb. Buurt 19 rood, grijze ceintuur; Jansen, KI. Houtstraat 18, beige ceintuur, v. d. Wey- den, Leidschevaart 28 rood, zwart fluwee- len ceintuur. Politiebureau, Smedestraat, bruine ceintuur; handwagens. C. Roosdorp, Goudsmitsplein 2, hond (Dobb. pincher). H. W. v. Turnhout, Wagenweg 114, glacé heerenhandschocn. Politiebureau, Smede straat, mes. G. Kloos, Oranjestraat 127, bruine damesmantel. J. Dijkstra, Vooruit- gangstraat 13, bruine portemonnaie. Traksel, Albertsbergstraat 21, grijze pet. J. Metse laar, Leidscheplein 16, Rozenkrans. R. v. d. Veldt, Rollandstraat 17, Rozenkrans in étui. J. Broekman, Doelstraat 7, koralen rozen krans (rood.) F. de Droog, Luitesteeg 13, stropdas. J. P. Vaassen, Saanredamstraat 78 rood, ring inet sleutels. Bosma, Jan Steenstraat 57, taschjc. J. Wansing, Jan Steenstraat 36, stuk vet. S. Dresden, Zonnc- laan 19, Heemstede, R. K. zangboekje. P. Punt, Emostraat 7, bontkraag. VERDIENDE HULDE, MAAR ONVERDIENDE BLAAM. „De Meierijsche Courant" schrijft Op Zondag 28 October is Mgr. Callier 20 jaar bisschop van Haarlem. Aldus „een R.K. medewerker" van het liberale „Hbld." Als liberale couranten echter zoogenaamde R.K. medewerkers hebben, speciaal voor de kerk- rubriek, dan is 't altijd finaal mis. Dus ook hier. Erkend moet, dat deze „R.K. medewerker" van het liberale blad vol lof en hulde is om Mgr. Callier te prijzen „bovenal als herder, bevorderaar van het geloofsleven, waker over het zieleheil", blijkende hieruit, dat Z.D.H. in 10 jaar tijds niet minder dan 37 kerken liet bouwen en dat er jaarlijks 900 ernstige volwassenen overgaan tot den R.K. gods dienst. Maar na deze verdiende hulde, komt de onverdiende blaam. „Staat het bijzonder middelbaar en voor bereidend hooger onderwijs zeer hoog in het bisdom Roermond, gaan de andere bis dommen reeds eeniger mate die richting in, en hebben eenige geestelijke orden al bloei ende gymnasia, die wettelijk erkend zijn, aan dit alles doet de Haarlemsche geestelijk heid niet mee." „Maar een mensch kan niet van alle mark ten thuis zijn" besluit dan die R.K. mede werker aan het adres van den bisschop. Inderdaad, een mensch kan niet van alle markten thuis zijn. Zóó bijvoorbeeld is de R.K. medewerker van het liberale „Hbld." van gisteravond heelemaal niet thuis van de markt waarover hij schrijft. Zonder blikken of blozen beweert de totaal onkundige man daar, dat in het bisdom Roermond het R.K. middelbaar en gym nasiaal onderwijs bloeitdat de andere bis dommen ook zoo wat beginnen mee te doen, maar dat het bisdom Haarlem van de weten schap heelemaal niet hebben moet. Aldus de klakkelooze en lasterlijke be wering. En de feiten In het bisdom Roermond zijn 5 erkende R.K. gymnasia Rolduc, Roermond, Venlo, Venray (1 voor jongens en 1 internaat voor meisjes) en 7 erkende R.K. H.B.S. Heerlen, 1 voor jongens en 1 voor meisjes. Roermond, 1 voor jongens en 1 voor meisjes, Rulduc, Maastricht, 1 voor jongens en voor meisjes. Totaal 12 erkende R.K. inrichtingen. Dat schikt dus, en de R.K. medewerker stuit er dan ook erg over. Maar nu in Noord-Brabant Hier zijn niet minder dan 6 gymnasia Eindhoven, 1 voor jongens en 1 voor meisjes 's Bosch, 1 voor jongens en 1 voor meisjes Nijmegen en Tilburg. Voorts 6 R.K. H.B.S. Eindhoven, 1 voor jongens en 1 voor meisjes Helmond, Den Bosch, Nijmegen en Tilburg. Totaal..12. Toch zegt de R.K. medewerker, dat de andere bisdommen slechts „eeniger mate" in de richting van het bisdom Roermond gaan. Het kleine Bisdom Breda telt 3 R.K. Gym nasia en 5 R.K. H.B.S. Het gemengde aartsbisdom Utrecht 1 R.K. Gymnasium en 3 R.K. H.B.S. Maar het bisdom Haarlem doet heelemaal niet mee Eilacie Lest, best 1 Het gemengde bisdom Haarlem telt 4 R.K. Gymnasia Amsterdam, Bloemendaal, Den Haag en Katwijk (internaat) en 7 R.K. H.B.S. Amsterdam, 1 voor jongens en 1 voor meisjes Bloemendaal, Den Haag 1 voor jongens en 1 voor meisjes, Katwijk en Rotterdam. Totaal II R.K. inrichtingen. Het bisdom Haarlem, dat heriemaal niet meedoet, telt dus ongeveer evenveel R.K. inrichtingen van middelbaar en voer be reidend hooger onderwijss, als het bisdom Roermond, dat door den R.K. medewerker van het liberale blad zoo geprezen wordt Inderdaad men kan niet van alle markten thuis zijn. In het bisdom Roermond hebben eenige kloosterorden al bloeiende Gymnasia, con stateert de R.K. medewerker, maar in het bisdom Haarlem, waar een bisschop niets van de wetenschap weten wil, komt het na tuurlijk niet voor, geeft jiij te verstaan. Jammer voor den schrijver echter, dat in het bisdom Haai hm 3 der 4 R.K. Gymnasia door kloosterorden worden bediend en 4 der 7 H.B.S. Maar, men kan riet van rlle markten thuis zijn 1 't Spreekwoord komt al weer wonder baarlijk goed uit. maatschappij veroordeeld om den verzekerde, tegen overgifte van de levensverzekerings polis, 625.88 te betalen met rente, welk vonnis uitvoerbaar is verklaard bij voorraad. Tevens is de gedaagde veroordeeld in d® proceskosten. ONDERSCHEIDING. De rector-magnificus van de R. K. Univtt siteit prof. Schrijnen, is begiftigd met de me daille van Koning Albert. De opzet van den „R.K. medewerker" om in het bisdom van den zielenijveraar, Mgr. Callier, een wanverhouding te kunnen ontdekken tusschen godsdienst en weten schap komt dus wel falikant uit. Het ware ook te gek, dat de R.K. Kerk, die ten allen tijde de wetenschap bevorderd heeft men denke slechts aan de talrijke R.K. Universiteiten in de Middeleeuwen, en die van thans in het bisdom Haarlem onder Mgr. Callier een ander standpunt zou innemen. De zoogenaamde „R.K. medewerker" moet dus voortaan niet meer zulke dwaasheden neerschrijven, want anders kleeden we hem een volgende keer weer op de markt, waarvan we thuis zijn, ten aanschouwe onzer lezers uit, om hem aan aller spotlust ten toon te stellen VEREENIGING TOT BEHARTIGING DER GEESTELIJKE EN STOFFELIJKE BELANGEN DER ARMEN TE HAAR LEM. Aan de leden dezer vereeniging is een cir culaire verzonden, waarin het bestuur mede deelt dat zij de werkzaamheid der Vereeni ging door de gewijzigde maatschappelijke verhoudingen zeer moeten beperken en de werkwijze der vereeniging allengs geheel af geweken is van de oorspronkelijke bedoe lingen der stichters. Het geregelde huisbe zoek door de dames werkende leden werd niet meer gewaardeerd en moest daarom ver vallen. De brei- en naaischool moesten na een kwijnend bestaan ook al tengevolge van het uitgebreider handwerkonderwijs op de lagere scholen gesloten worden. Tenslotte bleef slechts de zoogenaamde Janskamer,als instelling tot het verschaffen van naaiwerk aan vrouwen over. Doch niettegenstaande de toewijding der bestuurderessen, bleek het niet doelmatig deze instelling naast de vele gelijk soortige inrichtingen te doen voortbestaan Het bestuur meende toen, dat het noodza kelijk was het besluit te nemen, dat reeds ge durende eenige jaren een punt van overweging had uitgemaakt, n.l. om de Vereeniging op te heffen. Zulk een besluit kon het slechts met zeer gemengde gevoelens nemen. Tachtig jaar had de Vereeniging bestaan en in dien tijd veel goeds gedaan, speciaal door het per soonlijk contact der dames werkende leden met de „verpleegden". Nadat bleek, dat alle gezinnen verderen steun konden missen, zij het ook hier en daar met nog een laatste hulp, verviel het laatste bezwaar tegen ontbinding. Het bestuur heeft er naar gestreefd, de gelden een zoodanige bestemming te geven als het meeste overeenkwam met die wijze van steunverleening, van de vereeniging, zoo dat rekening is gehouden met de speciale ondersteuning van schoolgaande kinderen en met het feit, dat het bestuur zich het lot van een blinde had aangetrokken, terwijl het geheele efffectenbezit tot een waarde van ruim 6000.aan de Vereeniging Welda digheid naar Vermogen is toegedacht, onder de bepaling, dat deze bezittingen zullen wor den aangewend voor protestantsche gezinnen INVOER VAN GECONDENSEERDE EN GEDROOGDE MELK. De Minister van Financiën heeft ter kennis van de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen gebracht, dat niet suikerhoudende gecondenseerde of gedroogde melk en karne melk in luchtdichte verpakking van 5 kilo gram of meer vrij van invoerrecht toegelaten kunnen worden. GEEN MARKEN MAAR GULDENS. Voor de rechtbank te Amsterdam is ge pleit tusschen de Duitsche levensverzekering maatschappij Germania en een verzekerde over de vraag in hoeverre de Duitsche levens verzekeringmaatschappijen verplicht zijn, polissen, door haar in guldens afgesloten, ook in guldens af te koopen, dan wel of zij kunnen volstaan een percentage van de be legging hunner reserve in waardelooze mar ken aan te bieden. De polis was in het onderhavige geval afgesloten 19 Augustus 1907 n groot 2000, betaalbaar na 25 jaar of bij vroeger overlijden. De verzekerde vorderde als terugkoopwaarde 625.88 y2, terwijl de Germania met de be taling van.... 1039.20 rijksmark wilde vol staan. De rechtbank heeft de levensverzekering- DE LANGENDIJKER UIEN-HANDËL Betere sorteering-export onder merk. Naar wij vernemen heeft de Langendijke Groentencentrale een belangrijk besluit ge nomen in zake den uiennandel vooral wat be treft de sorteering der uien. Zoowel tuin- bouwvereenigingen als uienhandelaars zijn er van doordrongen, dat het voor den afzet en den prijs der Langendijker uien noodzakelijk is, dat er mety zorg aan deze groente wordt besteed en dat vooral 'de sorteering verbeterd wordt. Het Centraal Bestuur der Veilingen is met de groote uienhandelaars tot overeenstem ming gekomen, om de uien in 4 soorten te sorteeren, ten einde voor dit product een be tere positie op de wereldmarkt te verkrijgen, H.crtoe is noodig, dat deze uien worden voor zien van het merk der organisatie, waardoor dit product kan worden onderscheiden van dat gedeelte van uit Nederland geëxporteerde uien, dat buiten de veilingen om wordt ver-j handeld (het grootste deel uit Overflakkee en Zeeland) en niet aan de sorteering voldoet. Om dit voordeel te bereiken, moeten de uien worden verkocht op voorwaarde, dat de sorteering niet wordt veranderd, en dat ze; bij export onder merk wordt verzonden. Op een doeltreffende wijze kan dan door de vei-; lingsorganisatie ter bevordering van de 1 vraag naar de speciaal gesorteerde uien op de buitenlandsche markten in overleg met den handel reclame worden gemaakt. De Waard (tot z'n gast, 'n student); „Voelt u u onwel meneer? U ziet zoo bleek," Student: „Je baas, man, dien ik 'n uurtje geleden bij jou opgegeten heb, draait zich om in z'n graf!" DE PRUIM In „La Fresse Médicale" wordt een lang ■rtikel gewijd aan de pruim. Deze vrucht met laar heerlijk sappig, zoet vruchtvleesch werd i reeds in de oudste tijden in Syrië gekweekt, vooral in Damaskus, vanwaar zij weldra over ?eheel Zuid-Europa werd verspreid. Lang zamerhand nam het aantal soorten toe. Op het oogenblik zijn er ongeveer 300 verschil lende soorten bekend. Een van de meeste geliefde is wel de „Reine Claude", die haar naam dankt aan de te vroeg gestorven Ko ningin Claude van Frankrijk, de dochter van Lodewijk XII en de eerste vrouw van Frans I. van wie de geschiedschrijvers vertellen, 1 dat zij „de bloem en de parel was van alle vrouwen uit haar tijd, een toonbeeld van goedheid, zonder één fout en die Zeer werd betreurd." Wanneer men de pruim door de verschil lende tijden heen bestudeert, dan ziet men, dat zij reeds in de oudheid in diëeten werd voorgeschreven en als geneesmiddel werd toegepast. De Grieken schreven haar een jaxeerende werking toe. Wei is waar is er langen tijd strijd over geweest tusschen Dios- corides en Galenus, waarvan de eerste be weerde, „dat cje pruimen van Syrië, vooral die van Damaskus, gedroogd uitstekend wa- zen voor de maag en stoppend werkten." Galenus kreeg tenslotte gelijk doktoren en Pharmacologen waren het er allen over eens, dat de pruim gerangschikt moest worden onder de „geschenken, die de Natuur den mensch gegeven heeft om den inhoud van zijn ingewanden zacht en vloeibaar te maken." Ook bij de Arabieren was de pruim be kend als laxeerend middel. Ibn Massouih zcgt, dat zij den buik slap maakt en de gal verwijdert, Ishak Ibn Soleman roemt de la- xeerende werking van een aftreksel van prui men met suiker of honing. De groote hoeveel heid suiker en koolhydraten, die de pruimen bevatten, maakt dat zij uitstekend dienst doen in al die gevallen, waarbij het dieet slechts weinig stikstof mag bevatten zij kunnen dus deel uitmaken van het dieët van den lij der aan rheumatiek, aan jicht of aan slagader verkalking en van den nierpatiént. Voor dezen is dan tevens de duterische werking van belang, welke door de organische zuren van de pruim wordt opgewekt en de laxeerende werking, die het gevolg is van de groote hoe veelheid cellulose, welke de pruim bevat. Rauw op de nuchtere maag gegeten met rogge brood helpen pruimen haast in alle gevallen van constipatie. Degenen dis dit niet verdra gen kunnen, doen beter ze als comp öte of als jam te gebruiken. Gedroogde pruimen zijn ook zeer gemakkelijk verteerbaar en werken ook zeer laxeerend. De verschillende soorten laxeerpillen helpen uitstekend voor één, twee of drie keer, maar daarna wordt de con stipatie des te erger. Pruimen daarentegen zijn niet alleen een licht verteerbaar voedsel, maar zij laxeeren en bewerken bovendien, dat langzamerhand de ingewonden weer vanzelf goed gaan werken. De pruim is inderdaad een vrucht, die in eere gehouden dient te worden. HISTORISCHE ANECDOTEN. Een van het gevolg van generaal Foch vertelt, dat hij gelooft, dat' de generaal heel den oorlog dezelfde sigaar gerookt heeft. De generaal had altijd de sigaar in z'n mond. Voor hij aan tafel ging, legde hij de sigaar voorzichtig weg; was hij klaar met eten, dan had hij haar dadelijk weer in z'n mond. Hetzelfde gebeurde als hij naar bed ging. Hij stak zijn sigaar nooit aan en niemand heeft den generaal ooit met een brandende sigaar gezien. Auger, de componist van La Muette dc Portici bleef tot Of> hoogen ouderdom levendig en ongerept'. Zelfs zijn haar begon pas heel laat te grijzen. Toen hij eens uit de opera kwam op 14- jarigen leeftijd liep een zoogenaamde vriend achter hem, wipte een grijs haar van zijn jas, toonde dat en zei: „Nu begint u toch oud te worden!" „Weineen," antwoordde Auber, de een of andere ouwe kerel is natuurlijk tegen ra: aangeloopen!" Karei Beek, dc dichter der „Lieder vom armen Mann" ontmoette op straat een oud vriend, dien hij in lang niet gezien had. „Kom morgen bij me; dan zullen we eens gezellig praten," sprak hij. De vriend meldt zich aan; eene oude vrouw doet hem open en op barschen toon voegt zij hem toe, zonder hem aan 't woord tc laten komen; „De dokter is uitgegaan." Juist trad Beek binnen en lachend zeide hij: „Ze heeft je voor een van mijn schuld- eischers gehouden." De genenaal-pacthlen- Bou.milais had, naar de „Hofd'sta'd'" vertelt, zich van de mil joenen, die hij in dienst van Lodewijk XV had verzameld, een prachtig huis in St. Ger main laten bouwen. De architect vond ook een 'bibliotheek noodzakelijk. „Een zaal voor boeken?'' vroeg Boiirvalais verbaasd, toen hij het ontwerp ervan zag: „Wat moet ik daarmee doen?" „Een bibliotheek is even noodzakelijk voor een voornaam, heer, als een boudoir voor een vrouw van de wereld 1 U zult eens zien hoe fraai die kasten zulten zijn, als zij met mooi gebonden boeken gevuld worden!" Hiertegen viel niets in te brengen. Mijn heer Boiirvalais liet zijn decorateur kómen en zei: „Meet eens de lengte en hoogte van deze kasten en bestel zooveel hoeken yoor mij als er noodig zijn om de planken te vullen; maar de banden moeten mooi van kleur en modern wezen!" De decorateur nam de maat, ging naar den dichtst-bij-wonend-en boekhandelaar en vroeg voor de bibliotheek zoo- en zooveel honderd el boeken van alle formaten. De boekhandelaar zag dadelijk met w;ien bij te doen had en daar hij met een groote oplage van een kookboek „Voor alle dagen van liet jaar was blijven zitten, leverde bij den decorateur hiervan ongeveer 100 ellen in fraaien band. Voor de overige formaten nam hij ook onbruikbare winkelgoederen volgens de elfentaal. Op deze wijze werd een uiterst schilderachtige bibliotheek gevormd. Mijnheer Bourvalais was zeer tevreden, betaalde een hoogen prijs en gebruikte overi gens zijn mooie boeken zóó weinig, dat zijn erfgenamen eerst de merkwaardige samen stelling van zijn bibliotheek ontdekten. Sandorini woonde een ballet bij in de Opera, geleid door Mr. Farrar. Na afloop liet hij zich voorstellen en hij zei: „U is de beste vriend, dien ik op de wereld bezit. Laat mij u duizendmaal bedanken voor 't geluk, dat ik u heb mogen ontmoeten. Zeg me, wat ik voor u kan doen, het zal me een groot genoegen zijn, ook u zoo gelukkig te maken als ik ben!" De balletmeester, die Sandorini heelemaal niet kende, stond ver bluft te kijken. Ten slotte uitte hij zijn ver bazing en vroeg waaraan hij die woorden te danken had. Sandorini antwoordde: „Aan uw leelijkheid! vóór ik u zag, hield ik mezelf voor de leelijkste kerel op Gods aardbo dem!" Chulalongkorn, de overleden koning van Siam, was evenals de meeste Europeesche monarchen, een hartstochtelijk verzamelaar. Maar hij verzamelde geen munten of post zegels, ook geen oud porcelein of wandel stokken, maar.leege lucifersdoosjes. Hij bezat er vele honderden uit alle landen en was daar niet minder trotsch op. Hij was nooit meer blij, dan wanneer hij deze ver zameling met een nieuw exemplaar kon vermeerderen. Zekeren dag had deze hartstocht hem bijna het leven gekost. Dat geschiedde, toen hij in Londen op bezoek was bij Koning Edward VII. Begeleid door twee heeren van het Engelsche hol, wandelde hij door een der drukste straten van West-Londen, de Bondstreet. Daar zag hij midden op den weg een achteloos weggeworpen lucifersdoosje. Plotseling sprong hij er. op af, bukte zich en stak het in den zak, maar het scheelde maar een haar breedte, of hij Zou door een wagen overreden zijn. Zijne begeleiders hadden zich nauwelijks van schrik hersteld, toen hij reeds weer bij hen was, zijn weg vervolgde en hun stralend van vreugde de kostbare vondst toonde. VERTROUWBAAR. Hij: Ik zweer u eeuwige trouw, Marie. Zij: Maar kan ik uw woorden gelooven? Hij: Maar Marie, hoe kunt g,e nog twijfe len? Ik ben beëedigd taxateur. WARE GROOTHEID. Een klein meisje moest in de klas een opstel maken getiteld „Ware Grootheid." Er klonk zoo veel wijsheid uit dc gedach ten van het kind, dat het de moeite waard is in het kort haar opstel weer te geven. „Op zekeren dag moest een vrouw haar groote wasch doen. Ze stond den heelen dag aan de kuip en hing toen het goed aan eën lijn. Maar de lijn brak en alles viel in de modder. De vrouw zei niets, ze waschte alles nog eens over en, toen het klaar was, spreidde ze het goed uit op het gras, zoodat het niet meer vallen kon. 's Nachts echter kwam er een hond in den tuin en liep met z'n vuile poolen over het goed. Toen de vrouw zag, wat gebéurd was, huilde ze niet eens, ze ging alleen even stil op een stoel zitten en ze zei: „Wat een ge luk dat de hond niets kapot gebeten heeft. En toen waschte ze het goed weer. Het opstel eindigde: Dit was ware groot heid maar alleen menschen die zelf was- schen moeten zullen het begrijpen. ONZE HUISVROUWEN. Gesprek tusscben een oprechten vader en zijn aanstaanden schoonzoon. Vader: Dus gij zoudt met mijn dochter willen trouwen? Jongmensch: Dat is mijn vurigste wensclv mijnheer. Kunt ge koken? Ik? Neen. Kunt ge wasschen, strijken, kousen stop* pen? In één woord, kunt ge het huishoudej doen? Jongmensch ten hoogste verbaasd: Na< tuurlijk niet, meneer. Vader: Ga dat dan eerst leeren, want mijn dochter kent het ook niet. DE PLOMP. Een oude boer was met z'n vrouw naait de stad gereden op een regenachtigen dag. Hier en daar was de weg ondergeloopen en tot een ware vijver geworden. Terugkearen- de ontmoette 't boertje een vriend. Hoe gaat 't er mee? vroeg die. Goed, antwoordde de boer vanaf den bok Ook best. Daar zit ze, en meteen wees ie achter in den wagen. Ze zit er niet! riep de verbaasde vriend. De boer keek eens over z'n schouder e" kwam tot de conclusie: Nou weet ik waar die plomp van kwam AL TE ERG. Rechter: Beklaagde, hoe is het mogelijk, dat je alleen het waschgoed gestolen hebtr en de gouden voorwerpen onaangeroerd hebt gelaten? Beklaagde: Wees goed, edelachtbare, n,3 dat uwerzijds niet te verwijten, mijn vrouu» heeft er al genoeg over te keer gegaan, j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7