GEMENGD NIEUWS reghtszaken. HOCKEY E5ÜÏ3SMLANDSCH NIEUWS ihr De Geer en artikel 40. VERKEER EN POSTERIJEN. SPORT El SPEL lUCHTViRKËER. EEN SMOKKELAAR AANGEHOUDEN. KORTE BERICHTEN. KUNST EN KENNIS. VR1S1NBUS. ORDE EN ARBEID. INGEZONDEN. GIJ BEVOORDEELT UZELF d©or de Advertentiën der Nieuwe Haarl. Courant n© /keurig en trouw te lezen De R. K, Staatspartij. Jhr .mr. D. J. de Geer, oud-minister van Fihanciën, komt in de „N. Rott. Ct" op tegen een bewering van „De Tijd", dat- hij de man zou zijn van het artikel 40 Bezoldi- gins besluit. ue heer De Geer schrijft Toen ik eenigen tijd minister was, ontdekte k artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit, hetwelk sinds 1920 bestond, maar waarop in de staatsstukken nooit de aandacht geves tigd was en dat dan ook nooit in openbare be spreking in Kamer of pers was geweest. Het artikel verklaarde (kort gezegd,) dat bij daling van het indexcijfer de salarisnormen van het besluit mochten worden verlaagd, mits onder handhaving van de genoten wed den der fungeerende ambtenaren. Het was voor mij een lugubere ontdekking. Ik onder zocht naar de herkomst en in formeerde o.a. bij een hoogleeraar, die tevoren, in een vroe gere functie, wel in salariszaken geadviseerd had. Hij deelde mij mee, er onschuldig aan te zijn, en ried mii aan, de intrekking te bevor deren ook zoo nog niet tot salarisverlaging be sloten werd, opdat althans de nieuw te ver- leenen wedden en periodieke verhoogingen aan de werking zouden worden onttrokken. Van de oude achtte hij dit alleen mogelijk met medewerking van den wetgever. Ik volgde dit advies. Wil iemand mij nu verwijten, dat ik niet reeds toen verder ging en den wetgever in den arm nam, dan is dit een standpunt. Een waar op ik nu vanzelf niet zal ingaan. Maar het voor te stellen alsof ik het initiatief nam tot de „bindende belofte", welke ik in de Kamer een „staatsrechtelijk" monstrum" noemde, welke ik onredelijk en absurd acht, welke een doorn was in mijn ministerieele vleesch dit schijnt mij on billijk. Wanneer ik als minister met aan artikel 40 gedaan had. ware de „bindende belofte" er thans evenzeer geweest, en wel in breede- ren omvang. Wie zal zoo vroeg ik reeds elders den dokter, die een kankergezwel uitsnijdt maar om de een of andere reden een deel moet laten zitten, de oorzaak van dat resteerende gezwel noemen DE AFTREDENDE MINISTERS WEER KAMERLID Men meldt aan de Msb., dat voor de af tredende ministers Ruys, Aalberse en Colijn, indien ze van het nieuwe ministerie geen deel uitmaken, door zittende partijgenooten een Kamerzetel zal worden ingeruimd. Voor den heer Ruys zal plaats maken de heer P. Rutten voor den heer Aalberse de heer mr. Kolkman, die al eerder heeft willen aftreden en voor den heer Colijn, de heer H. Leenstra. HET AUTOBUS-VERKEER. Bij het afdeelingsonderzoek der water- Staatsbegrooting vestigden verscheidene le den de aandacht op de oneerlijke concur rentie, door autobussen aan inter communale tramwegen aangedaan, doordat zij vooral op de drukke uren, b.v. de vroege ochtenduren, de tramwegen voor de ver- keersbehoeften laten opkomen. Op die wijze zullen vele tramwegen niet kunnen blijven bestaan. Zeer vele leden, die erkenden, dat het auto- busverkeer in vele gevallen aan het publiek goede diensten bewijst, vooral tusschen ge meenten, die nog niet van een tramverbin ding zijn voorzien, waren evenwel van oordeel dat dringend behoefte bestaat aan voorschrif ten voor de veiligheid van het publiek, zoowel ten aanzien van de stevigheid van de contruc- tie der voertuigen, als met het oog op brand gevaar in verband met de ligging van de ben zine-reservoirs en het rooken in de wagens. Ook werd betoogd, dat voorschriften noodig Zijn met 't oog op de zedelijkheid in verband met het rijden des avonds met overvolle en niet verlichte bussen. DE MEENING VAN Mr. MARCHANT OVER DE OPLOSSING DER CRISIS. Mr. Marchant heeft aan de Tel. zijn mee- aing gezegd over d« oplossing van de minis terieele crisis. Hij acht een reconstructie van het Kabinet Ruys uitgesloten. Het had in 1922 na de ver kiezingen moeten begrijpen, dat het de kracht miste, om langer dan één parlemen taire periode het bewind te voeren. Het is uitgeleefd. Voor de hand ligt naar mijn oordeel zexde de leider der vrijz. democraten dat thans een nieuw kabinet worde gevormd uit de partijen der rechterzijde, waarvanfde for mateur ook leider zal wezen. De heer Schok king heeft, door te ontkennen dat hij voor de beweringen van den heer Ruys tegenover de katholieke pers gegevens had geleverd, de deur daarvoor Opengelaten, De heer Van Schaik heeft uitdrukkelijk aan de sociaal democraten te verstaan gegeven, dat zijn vo tum tegen het wetsontwerp niet beteekende een votum voor samenwerking met hen. Hij heeft bovendien uitdrukkelijk verklaard, dat zijn verzet tegen het ontwerp gold het voor jaren bindend karakter, niet de recon structie van de Marine. Het nieuwe kabinet zal dan kunnen doen wat aan het demissionnaire kabinet allicht te zwaar zou zijn gevallen herstellen de door den minister Colijn in zijn haastig opgesteld bezuinigingsplan gemaakte fouten. Als de voornaamste heb ik reeds genoemd de behandeling van de garantie, in art. 40 van het Bezoldigingsbesluit neergelegd, en de verwijzing van de werkloozen naar de armen zorg. Er zijn heel wat leden aan de rechter zijde, die deze maatregelen ook als fouten beschouwen. Aldus zal het nieuwe kabinet lichter medewerking kunnen vinden bij de oppositie en bij al die volksgroepen, wier medewerking voor het welslagen van de groote reorganisatie onmisbaar is. Een over zicht over alle takken van staatsdienst en de noodige reorganisatie daarvan zal dan aan eventueele militaire plannen moeten voor afgaan. DE HANZEBANK IN HET BISDOM HAARLEM. Van bevoegde zijde deelt men aan de Msb. mede, dat aan de uitvoering der door bovengenoemde instelling ontworpen re- organisatie- en bezuinigingsplannen gere geld wordt voortgewerkt. Zoo is er een ge centraliseerde rayon-indeeling tot stand gekomen, waardoor er van 1 October a£ slechts zeven rayonkantoren zijn, n.l. Haar lem, Alkmaar, Leiden. Amsterdam A (Nieu- wendijk), Rotterdam. Middelburg en 's-Gra- venhage (Paleisstraatj. De gebouwen aan de Voorstraat te Delft en het hoofdkantoor zullen worden ont ruimd en verkocht. De centrale administra tie zal nu (vóór 15 November) worden on dergebracht .in het gebouw van het bij kantoor aan de Koornmarkt. Maandag is het bijkantoor Den Haag, Theresiastraat, opgeheven, terwijl in de Willem de Zwijgerstraat alleen 's morgens zitting zal worden gehouden. Te Amsterdam is het kantoor Heeren,- gracht samengetrokken met Amsterdam A. Met ingang van 1 November zullen voorts de kantoren te Rotterdam aan den Berg weg en te Kralingen worden opgeheven en ondergebracht respectievelijk bij de kan toren Jonkerfrausstraat en Aert van Nes- straat. BESTEKBEPALINGEN. Op de vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Hiemstra: 1. Is het juist, dat in de bestekken van vanwege het departement van waterstaat aanbesede werken, niet meer bepalingen in zake minimum-loonen worden opgenomen? 2. Zoo ja, zou de minister den bereid zijn mede te dealen, welke motieven tot het nemen van dezen maatregel hebben ge leid? heeft de minister van waterstaat geant woord: 1. Inderdaad worden sedert den aanvang des jaars in de bestekken van werken, welke vanwege het departement van water staat worden aanbesteed, geen minimum- loonen meer opgenomen. 2. Tot he nemen van dezen maatregel, waartoe ondergeteekende overging in over- leg met zijn ambtgenoot van arbeid, handel en nijverheid, heeft geleid de overweging, dat, nu ten gevolge van den economischen toestand ook de loönen weinig standvastig zijn en, ook gedurende korte perioden, groote verschillen kunnen vertoonen, het niet gewenscht kon zijn, de toonbeweging dezerzijds te beïnvloeden door in de be stekken minimum-loonen te blijven opne men, waardoor de loonen kunstmatig op een wellicht verouderd peil zouden kunnen worden gehouden. Te minder bestaat, naar die ondergetee kende meent, hieriegen bezwaar, ensdat de loonen thans m?erendeels in collectieve contracten tusschen werkgevers en werk- nemers zijn geregeld. DE TAXI-CHAUFFEURSSTAKING TE AMSTERDAM. Brakel haar edhter aan het verstand bracht, dat dat nog een heel genadige straf was, vond ze bet toch maar beter in dit vonnis te berusten. Voorstel tot opheffing. Maandag zijn de verlaagde taxi-tarieven in werking getreden. Er waren echter hoog stens acht wagens wegens de staking. 's Morgens hebben de stakende chauffeurs een drukbezochte vergadering gehouden. Ten slotte werd het voorstel om de staking in het kleinbedrijf op te heffen bij schrifte lijke stemming aangenomen met 285—9 stemmen en 2 blanco. (Er zijn circa 360 sta kers). OPENING TRAM SITTARD-HEERLEN Zaterdagmiddag had de officieele opening plaats van den tramweg SittardHeerlen, de eerste electrische tram in Limburg en de eer ste der in het bekende tramwegrapport Bon- gaerts primair genoemde lijnen. VLIEGENIER DOODGEVALLEN. Nabij Bischwilier is de pilot-vliegenier Ba- nacner bij oefeningen in 't bomwerpen dood gevallen. Het toestel kwam met 'n smak tegen de aarde terecht. CENTRAAL VERREKENKANTOOR VOOR BRANDSTOFFEN. Navordering O. W.-belasting van de restituties. Naar wij vernemen, heeft de Hooge Raad uitspraak gedaan in het proces door de Ver- eeniging van Nederlandsche Werkgevers, ten name van de Naamlooze Vennootschap Machinefabriek „Reineveld" te Delft, tegen den fiscus gevoerd inzake de navordering van de Oorlogswinstbelasting over de res- titutiën van het Centraal Verre ken kantoor voor Brandstoffen in de jaren 1919 1920 en 1921. De Vereeniging van Nederlandsche Werk gevers had in eerste instantie voor den Raad van Beroep voor de Directe Belastingen te s-Gravenhage het proces gewonnen en thans heeft de Hooge Raad het beroep in cas satie verworpen. Het is dus nu in hoogste instantie uitge maakt, dat de fiscus niet het recht heeft, over de restitutiën van het Centraal Verrekenkan- toor voor Brandstoffen oorlogswinstbelasting na te vorderen. VOOR D(EN POLITIE-RiECHTER. Een raadselachtig geval. Ze was winkeljuffrouw bij een groote zaak in koffiewaren te Utrecht en was een dag of tien in dienst. Men bad haar gaarne aan genomen, want ze bracht goede getuigschrif ten mede uit haar vrij langdurige, ze was reeds 44 jaar, practkk als winkeljuffrouw. In dien winkefi moest ze de klanten bedienen, en het ontvangen geld storten in een kasre gister, dat in den winkel was geplaatst. Elke juffrouw had daarin een apart laadje; voor elk bedrag werd een bon genoteerd, het ge- zamelijke totaal van deze bonnen moest kloppen met het ge'd, dat in het laa'dje lag. Andere controle werd niet uitgeoefend. In die eerste tien dagen had ze tot vol komen tevredenheid van haar superieuren ge werkt, tot de chef argwaan koesterde oyer de ontvangen bedragen, die hem te- kléin le ken. Bij navraag bleek hem dat er geld ont vreemd moest zijn. Hij ondervroeg haar, en spoedig viel ze door de mand. Op den lOen en lien October had ze telkens een te laag bedrag op de bonnen genoteerd, zoodat ze den eersten dag 4, en den tweeden dag 6 te vee! in het laadje had. Die ha'd ze in haai eigen zak gestoken. Zaterdagmiddag stond ze voor den Politie rechter. Een nette burgerjuffrouw, kennelijk ondér den indruk van wat ze gedaan had. Ze bekende, dat ze die 10 ontvreemd had, maar wist niet te zeggen, waarom ze het ge daan had. Mr. van Brakel: Maar dat is nu toch wel wat gek, juffrouw! Waf wilde u daar nu eigenlijk mee doen? U haalf dat geld toch maar niet zoo zonder reden weg? Beklaagde: Ik weet het niet, waarom ik dat deed. Het was net of er iemand acthler me stond, die me influisterde, dal ik het doen moest.... Ik was erg zenuwachtig in dien tijd. en het was me net of ik een aandrang voe'de, om dat geld weg te nemen. Het was en bleef een raadselachtig geval. De chef van de zaak verleide, dat hij geen klachten over haar gehad had, en dat de ge tuigschriften, die ze meegebracht had, uit stekend waren geweest. Ook hij kon geen motief aangeven, waarom ze dien diefstal van dit onbeduidende bedrag gepleegd kon heb ben. Werd ze in haar vorige betrekking nauw keuriger gecontroleerd, zoodat een onontdek te diefstal bijna tot de onmogelijkheden be hoorde. En was de verleiding haar hier, nu de gelegenheid zooveel grooter was, te machtig geworden? Ze verdiende f 80 in de maand, van welk bedrag ze goed leven kon. De Officier van Justice herinnerde aan het blanco strafregister van beklaagde, en eischic daarom een matige straf: f 40 boete, sub. 20 dagen, waarmee de Politierechter j acccord ging. Dit vonnis was haar echter wel wat machtig; zichbaar onthutst herhaal- jde ze: 40 gulden of 20 dagen? Toen Mr. van BLOEMENDAAL—GOOISCHE H. C. (7-0) f Bloemendaal heeft de competitie goed ingezet met een fiksche overwinning op de nieuwe eerste klasser, de Gooische H.C. Deze hooge score zal haar later denkelijk wel groote diensten kunnen bewijzen, als het gaat om een beter doelgemiddelde. Bloemendaal telt nog steeds eenige in vallers en stelt zich als volgt op i Evekink. G. André de la Porte B. Carp F. Otto Mr. C. Geyl W. Blankevoort A. Kop W. Westerman W. Mok Mr. Carp H. Kleybrink. In een beginne is het eerst een weder- zijdsch terrein-verkenrten en Bloemendaal vat het kalmpjes op. Het is dan ook nog een gelijk opgaand spel. Het Gooische H.C. komt het eerst in den aanval, doch schiet hoog over. Dan komt Bloemendaal aan de beurt en geeft W. Westerman blijken, dat hij vanmiddag niet stil zal zitten. Zijn kei hard schot gaat rakelings over. Het gladde terrein doet nog-al afbreuk aan goed spel, hoewel beide partijen er zich nog al bii aan passen. Vooral voor de beide doelen is het een modderpoel, wat goed schieten, vooral van den Gooischen kant, nog al lastig maakt. Het backstel van Bloemendaal blijkt niet zoo safe meer als voorheen. Daarbij komt nog, dat de half-linie soms gevaarlijk ver opdringt en dus een uitval van de tegenpartij groote kans van succes heeft. Waren er in de Gooi sche H-C. schutters geweest, zeker zou dan de nul niet gehandhaafd gebleven zijn. Bloemendaal komt langzamerhand in de meerderheid. Bij een goed opgezetten aanval krijgt A. Kop een prachtkans en hij bedenkt zich geen oogenblik om de score te kunnen openen (10). Even later laat de keeper een vrij tam schot van W. Westerman door (20). De bully is nog maar nauwelijks genomen of genoemde speler onderneemt een rush hij passeert alles, doch de keeper redt keurig door op tijd uit te loopen. De Gooische H.C. blijft steeds aanvallen, doch het gebrek aan goede schutters laat zich danig gevoelen. Als W. Mok 'ns alleen voor den keeper komt te staan, deponeert hij, na eenig gepingel, no. 3 in doel (30). Spoedig daarna is het rust. Na rust blijkt dat Bloemendaal den smaak van goaltjes maken te pakken heeft gekregen. Een enkele Gooi-aanval strandt nog op B. Carp,-die de man blijkt te zijn in de achter hoede. De Gooische keeper blijkt zoo nu en dan niet vlug genoeg te kunnen wegwerken. Dit wordt hem fataal, als W. Westerman hem een bal vlak voor zijn voeten weghaalt en deze in het net stuurt (40). Het duurt niet lang of W. Westerman geeft den keeper voor de 5e maal het nakijken (50). Met een scrimmage voor het Gooi-doel komt de keeper met twee Bloemendalers in het doel te rollen, doch de bal komt niet over de doellijn heen. Een onverwacht schot vari Mr. C. Geyl midden uit hef veld verrast den keeper (60). Het loopt nu al aardig naar het eind. W. Westerman schiet kei-hard in de keeper houdt het schot, doch werkt het weer met vlug genoeg weg en Wim is er als de kippen bij den bal in het verlaten doel te brengen (70). De Gooische H.C. pro beert nog* v/el een tegenpuntje te maken, hetgeen ze dan ook zeker voor hun goede volhouden verdiend hadden, doch het gelukt hun niet. Als scheidsrechter De Vries, die was als steeds, dus uitmuntend, voor den laatsten keer blaast, heeft Bloemendaal een welverdiende, doch geflatteerde overwinning behaald. M. H. C. I—HILVERSUM I (2—2). De Musschen kampten met de volgende combinatie tegen Hilversum Katte Maclaine Pont v. d. Poll. Schroder Jessurum 'Wentholt Mingels Strumpfler Spengler Valcken 't Hooft. Na de bully is Hilversum sterker. M.H.C. werkt zich echter langzamerhand los en thans gaan de partijen vrijwel gelijk op. Als er ongeveer 20 minuten gespeeld is, breekt Spengler door zijn schot gaat echter tegen den paal en de bal kaatst in het veld terug, 't Hooft, die vlak bij doel staat, vangt den bal evenwel op en schiet in (10). Niet lang daarna is het rust. Na rust een periode, dat M.H.C. geheel wordt ingesloten en Hilversum dan ook de gelijkmaker kan scoren (11). De Musschen- uitvallen zijn echter zeer gevaarlijk, vooral de linkerwing, waar 't Hooft keurig werk leverde, was buitengewoon op dreef. Een dezer uitvallen levert M.H.C. succes op door Valcken (21). Hilversum blijft echter iets sterker en hier dreigt wel het grootste gevaar van den rechtervleugel, waar we den beken den H.V.V.-er Boelie Kessler op bewonde renswaardige wijze de hockey-skich zien hanteeren. Een fout in de M.H.C.-achter- hoede weet hij te benutten om de partijen weer op gelijken voet te brengen (22). De strijd wordt nu buitengewoon spannend, doch geen der partijen brengt het tot scoren. Het einde breekt met ongewijzigden stand aan. Het Musschen-elftal heeft een zeer goeden wedstrijd gespeeld en kan met een gerust hart de komende wedstrijden te gemoet zien. Vooral ook Jessurum was dezen middag weer buitengewoon" in conditie, v. d. Poll was niet zoo goed als anders en hierdoor is misschien het tweede doelpunt ontstaan. De uitslag geeft de verhouding vrij goed weer. Misschien had Hilversum een kleine overwinning wel verdiend. HILVERSUM II—M. H. C. II (5—0) Door het niet opkomen van M. H. C. II, won Hilversum II dezen wedstrijd reglemen tair met 50. AMSTERDAM II BBLOEMENDAAL2 (9-2). ..Met. acht man trok Bloemendaal II naar Amsterdam en het was te voorzien, dat er een nederlaag zou volgen. Voor de rust hield Bloemendaal nog vrij goed de tegenpartij in bedwang. De rust ging in met 21 in het voordeel van Amsterdam. Na rust weet Bloemendaal zelfs gelijk te maken, doch thans is alle kracht uitgeput. Het wordt voor Amsterdam een schietpartij wat de 92 uitslag wel voorspelt. De twee tegenpuntjes waren gemaakt door Bölger en v. Willigen- burg. Ch. Brauns, de keeper, was voor rust zeer goed, doch scheen na rust de kunst plotseling verleerd te zijn. Geen goed begin, Bloemendaal IIJ DE VERDWAALDEN TERECHT. Drie personen die sedert Woensdag 12 September verdwaald waren in het bosch achter Kwatta, zijn, naar Öe West bericht, den lsten October gevonden. Zij bevonden zich niet ver van den Saramaccapolder, nabij leiding V., waar zij gevonden werden door eenige Britsch-Indische landbouwers. Zij brachten den nacht door bij jeze landbou wers en werden den volgenden morgen geleid naar den opzichter van den polder, den heer W. De verdwaalde vrouw, Adolphina, zag er oogenschijnlijk ongedeerd uit. Haar beide metgezellen, Cornell's File en Julius Welles, waren zeer verzwakt. Een hunner moest zelfs gesteund worden bij het loopen. De verdwaalden verklaren, dat zij geleefd hebben voornamelijk op kabbes (het hart van een palmboom). Een der verdwaalde jongelieden kon dit voedsel slecht verdragen, wat de reden is dat hij meer verzwakt is dan de anderen. Het gekste is, dat de jongelui verklaren, dat zij voortdurend in het bosch de trommel slagen hoorden van de Britsch-Indiërs in den polder en ook zich herhaaldelijk hebben hooren toeroepen door de patrouilles die op zoek waren uitgezonden. Zij zagen echter geen kans om zich te laten hooren, noch waren zij in staat om op het geluid af den weg te vinden. Een en ander schreven zij toe aan bovennatuurlijke middelen die hun tocht- genoote Adolphina zou bezitten. De jongens wijten het ook aan haar, dat zij ver dwaald zijn. Met hun drieën uit visschen ge gaan, zou de vrouw opzettelijk het verdwalen hebben veroorzaakt, wat wel een beetje gek klinkt.. De heer W. voorzag de verdwaalden van voedsel, melk, brood en kaas, welke gretig verorberd werden. Nadat zij eenigszins be komen waren, werden zij vervoerd naar het politiestation Poelepantje om, na een kort verhoor, huiswaarts te gaan. NIEUW SCHIP VOOR DE ROTT. LOYD. Het dubbelschroefstoomschip Slamat, be stemd voor het passagiers, mail en goederen vervoer naar Nederlandsch Oost-Indië, in aanbouw bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen voor rekening van de Stoomvaart-Maatschappij Rotterdamsche Lloyd, is Maandagmiddag met goed gevolg te water gelaten. De laatste beletselen werden weggenomen door den heer Willem Ruijs Jr. Het schip, voorzien van negen waterdichte schoten, is opgenomen in de hoogste klasse van Bureau Veritas. DRAMA IN EEN GEVANGENIS. In de gevangenis van Laon (Frankrijk) heeft een 20jarige ter dood veroordeelde, Marchand, zijn bewaker vermoord. In het begin van Augustus wegens moord op een meisje tot de doodstraf veroor deeld, was Marchand, aan handen en voeten gebonden volgens de doodstrafbepalingen —voortdurend bewaakt. Vrijdagavond leed de ter dood veroordeelde aan hevige kiespijn. Hij verzocht daarom om zich niet ten ruste te behoeven begeven, teneinde in zijn cel wat te kunnen bewegen. Men stond zijn verzoek toe, terwijl een bewaker bij hem bleef. Tegen half twaalf bemerkte de andere wakers, bij hun voortgang, dat in de cel van Marchand het licht gedoofd was. Zij traden de cel binnen en zagen den waker bewusteloos op den grond liggèn.Marchand had den cipier met een stoel neer geslagen, toen deze was inge sluimerd. De gevangene vermoedde, dat de waker sleutels bij zich had, waarmede hij de gevangenis zou hebben kunnen ontvluchten. De cipier droeg echter geen sleutels bij zich. Onmiddellijk naar het ziekenhuis overge bracht, heeft de waker nog een hersenopera tie ondergaan. Enkele uren later evenwel overleed hij. MOORDAANSLAG* TE EVELINGEN. Zondagavond is te Evelingen (gem. Beilen in Drente) een moordaanslag gepleegd. Ter wijl het gezin van K. K. om de tafel zat wer den de ruiten stuk geslagen en even daarna werd er met een revolver geschoten. De vrouw en de kinderen gingen op de vlucht. Terwijl K. zich verwijderde, werd er weer ge schoten het schot raakte den bal van den lamp en stuitte terug, K. tegen den buik. Er volgde toen nog een zestal schoten, waar door K. schampschoten aan arm en been kreeg. De politie heeft den 21-jarigen zoon van K. in hechtenis genomen als verdacht van dit misdrijf. DE REIS VAN EEN KINDERBALLON. Een kinderballonnetje, dat te Braitbwaite Sports in Cumberland (West Engeland) op 1 September was opgelaten, is dezer dagen naar de plaats van herkomst teruggestuurd door den vinder, 'n winkelier te Konings bergen in Oost-Pruisen. Dit ballonnetje nam deel aan den ballonwedstrijd(niet den Gordon Bennettdie door iemand in Liverpool was Uitgeschreven en ofschoon de kleine eige naar niet meer voor een prijs in aanmerking kon komen (de terijnm voor de inlevering is al een tijdje verstreken) zal hij toch, als de rechthebbende op den ballon die den groot sten afstand aflegde, een extra premie ont vangen. Vermoedelijk is deze luchtreis wel de grootste, ooit door een kinderballon ge maakt. HET REGLEMENT VAN ORDE. In een plattelanders-gemeente van Fries land met een rechtschen gemeenteraad en burgemeester werd een paar jaar geleden een S.D.A.P.-er tot raadslid gekozen. Het reglement van orde werd toen aldus gewijzigd, dat een voorstel, zou het in behandeling ko men, behalve door den voorsteller, ten minste door één lid ondersteund moest worden. Thans zijn er drie S.D.A.P.-ers in den raad en het reglement is nu zoo veranderd, dat ten minste drie leden, buiten den voor steller, een voorstel moeten ondersteunen. (Hdbl.) DE AFGEBRANDE TOREN TF DWINGELO. Een Koninklijke gilt. De toren der Ned. Herv. Kerk te Dwin- gelo (Drente), die 13 Augustus j.l. is afge brand, zal worden opgebouwd. Tot architect is benoemd de heer J. Boe len? te Assen. Door de Koningin is een bedrag van 100 geschonken als bijdrage in de kosten. Verschillende woningen, welke bij den brand mede in vlammen opgingen, zijn reeds door nieuwe vervangen, zoodat de trooste- looze aanblik, dien de Brink van het dorp een paar maanden heeft opgeleverd, weder voor een groot deel is verdwenen. EEN LANDELIJKE KENAU. Men schrijft ons: Er wordt wel eens van een Kenau ge sproken, als men tegenwoordig 'n dame als bestuurster van een motorrijtuig ziet, doch ik vind 'n betere Kenau, in de boerendoch ter, Marie Schippers te Kwakel (Uithoorn), die ik dezer dagen vier paarden voor een disselwagen met bieten zag mennen. De zware kleigrond, zwaar doorweekt, maakte onnoodig een stofvoile, doch wel de gebrui kelijke beenbekleeding, voor het op- en af spattend slijk. HET HOOGE WATER. Uiterwaarden ondergeloopen. Uit Gorkum wordt gemeld: Het water op de Waal en Merwede is de laatste vier dagen sterk wassende en is reeds zóó hoog gestegen, dat bijna alle uiterwaarden overstroomd zijn. Vele los- en ladingplaatse.i zijn ook onder geloopen, hetgeen o.m. vertraging voor de verscheping van suikerbieten veroorzaakt. In de omstreken van Zevenaar neemt de hooge waterstand bedenkelijke vormen aan. Te Loo en Pannerden staat het water van dijk tot dijk. De boeren haalden reeds hun vee naar stal, omdat de dieren gevaar begonnen te loopen. Rijn en IJssel wassen nog steeds. Met de gierpont te Zalt-Bommel werd Za terdagavond voor de laatste maal overge zet. De waterstand bedraagt' 5.86 M. N. A. P. Uit Keulen werd nog 47 cM. was ge meld. Vele uiterwaarden staan blank, Door het wegslaan van een gedeelte van de zomerkade hoven Tiel zijn de Wamel- sche en Dreumelsche uiterwaarden onder geloopen. Het vee is gered. De overtocht alhier heeft' alleen voor voetgangers plaats. Door den onverwachten was van het wa ter zijn bij Doesburg verschillende lande rijen ondergeloopen. De landbouwers, die hun aardappelen en bieten nog niet gerooid hebben, lijden daar door groot nadeel. HET S.S. „STUART STAR", Zaterdag heeft men uit ruim 4 en 5 van het s.s. „Stuart Star" 522 zakken vleesch gelost. Vrijdag waren uit ruim 5 reeds 690 zakken gelost. Het vleesch bevond zich nog in goeden staat. Men heeft voorts nog een anker aange bracht. Maandagmorgen werd op de Leuvebrug t'e Rotterdam een man aangehouden die in het bezit was van eenige flesschen, ver moedelijk gevuld - met gedistilleerd, welke gestolen of gesmokkeld waren. Toen een ambtenaar van de invoerrech ten en accijnzen den man sommeerde de flesschen af te geven,-weigerde hij dit. De ambtenaar zette den man, die op de vlucht sloeg, na. Ook een paar rijwielagenten die juist aanreden, zetten den man na. Deze sprong van de Leuvehaven in een roeiboot en roeide weg. De agenten losten eerst eeni ge schoten in de lucht, doch de man stoor de er zich niet aan. Toen losten de agen ten eenige schoten op den vluchtenden smokkelaar. Een schot trof den man in de neus, twee andere kogels raakten den rechterarm. Toen zonk de vluchteling plotseling in een. Door den Geneeskundigen Dienst werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. B" aan komst bleek hij zoo ernstig getroffen, dat opneming noodzakelijk was. EEN FANTASIE-RIJK DIENSTMEISJE In Arnhem heeft de politie een meisje aan gehouden, dat daar zonder geld op zak rond zwierf en een verhaal deed over verschrikke lijke avonturen, die zij in Amsterdam beleefd zou hebben. In verband hiermede werd de politie in de hoofdstad gewaarschuwd en een paar rechercheurs van de Centrale Recherche gingen het meisje, dat negentien jaar is, halen. Zij verklaarde ouderloos en Duitsche van geboorte te zijn. Ze was naar de hoofd stad gegaan om een dienstbetrekking te aan vaarden. Nauwelijks was zij op het Centraal Station aangekomen, of zij werd door een paar heeren aangesproken, die haar „zooge naamd" kwamen halen. Men geleidde haar naar een gereedstaanden auto en toen zij ingèstapt was, hield men haar een fleschje met bedwelmend vocht onder den neus, waardoor zij bewusteloos werd. Het doel van den tocht bleek een verdacht huis te zijn, alwaar zij weer tot kennis werd gebracht. Na eenigen tijd wist zij weer te ontsnappen, kocht een kaartje tot de grens, maar bleef wegens geldgebrek in Arnhem rondzwerven. De Centrale Recherche, die het zaakje niet geheel vertrouwde, deed een poging, het meisje het verdachte huis te laten aanwijzen, hetgeen mislukte. Toch bleef ze volhouden, dat haar deze avonturen overkomen waren. Ten slotte viel ze door de mand. En het bleek, dat ze in dienst van een winkelier in de Oudebrugsteeg was geweest, waar de betrek king haar werd opgezegd. Ook was ze reeds eerder in Amsterdam geweest. Ze had, voor ze heenging, met een paar personen een café bezocht en was daarna, met achterlating van haar koffers, verdwenen. Ook bleek het niet juist te zijn, dat haar ouders waren overleden. Deze waren in Duitschland, en zijn, evenals zij zelf, Nederlandsch onderdaan. Van bedwelming en een verblijf in een ver dacht huis was geen sprake. Heden, Dinsdag, wordt ze op transport naar haar ouderlijke woning gesteld. HOTEL VERBRAND. Te Zuidbroek (Gr.) is Zondagnacht het hotel Kraster afgebrand. Ook de banen van den Noord-Nederl. Kegelbond werden een prooi der vlammen. TIJDENS MENGELBERG'S VERLOF. Omtrent de voorzieningen, die ter vervan ging van den heer Willem Mengelberg tijdens diens ziekteverlof zijn getroffen, deelt het bestuur van het Concertgebouw te Amster dam het volgende mede. De concerten, zoowel hier als buiten de stad, van 1 tot en met 7 November, zullen onder leiding staan van den heer Gabriel Pierné uit Parijs. De solist in een aantal con certen van deze reeks is de heer Jacq. Thi- baud. Voor de concerten van 10 tot en met 15 November, alsmede voor het concert op 22 Nobvemer e.k. zijn aangezocht onderschei denlijk de heeren Furtwangler en Van An- rooy. De heeren Koussewitzky, Walter, en Wein- gartner, eveneens uitgenoodigd, waren ver hinderd. Zooals reeds eerder is medegedeeld, ligt het in de bedoeling, dat de heer Mengelberg 23 November zijn werkzaamheden zal her vatten. Vr. Hoe kan ik fielsensmeer uit een wel gabardine mantel verwijderen? Anlw. Met boter weeken, dan uitwasschen. Na wrijven mol benzine. Helpt dat niet dan la ten ui Istoomcn. Past op dat ge geen vlekken maakt. De watten of het lapje dikwijls ver nieuwen. UIT DE TEXTIEL-INDUSTRIE» De uitsluiting aanstaande Uit Enschede wordt gemeld Het stakingsparool, dat tegen Maandag morgen voor de weverij „Kremersmaten". van de firma Van Heek en Co. was uitgege ven, is zoowel door de georganiseerden als door de niet-georganiseerden stipt opgevolgd. De fabriekssirene loeide tevergeefs en Kre mersmaten „draaide" Maandag niet. De staking omvat 200 waarvan ongeveer de helft georganiseerd is,, grootendeels in den modernen bond „De Eendracht", anderdeels in „St. Lambertus". Op de overige fabrieken werken de per- soneelen met ingang van Maandag tegen met tien procent verlaagde loonen, tot welke verlaging de directies besloten nadat de personeelsorganisaties geweigerd hadden mede te werken aan het verkrijgen eener 53-urige werkweek. Als protest tegen vermelde loonsverlaging is thans de staking begonnen waarop de fabriekantenvereenigingen met een algemeene uitsluiting zullen antwoorden. Over den datum van ingang dier uitslui ting vergaderden de directies Maandag nader. Verwacht wordt dat ze op zeer korten termijn zal worden geproclameerd. Van arbeiderszijde wordt meegedeeld, dat de organisaties op een langdurigen strijd gerekend hebben. De taktiek om de staking slechts bij één fabriek te proclameeren is gevolgd, omdat de met-georganiseerde slacht offers der uitsluiting dan ten' laste van de gemeentelijke werkloozenkassen zullen ko- Naar de Tel. nader verneemt is nog deze week de aankondiging der fabrikanten te verwachten, dat bij voortduring der begon-, nen staking de uitsluiting te Enschede en Lonneker met 10 November zal aanvangen, terwijl, indien er geen verandering in den toestand is gekomen, nog voor het einde van het jaar in het geheele textielgebied (Almelo uitgezonderd) de uitsluiting zal worden doorgevoerd. In de gemeente Enschede zal de uitslui ting twaalf 'duizend personen omvatten. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Haarlem, 29 October 192? Mijnheeir d'e Redacteur, Verleen mij een kleine ruimte in uw gi eeird blad. De eindstemming van de Vlootwet gelezen hebbende, heb ik mij hieraan ten zeerste ge- ergerd. Het is niet in te denken, dat er 10 R.-K. hebben kunnen zijn, die hun stem heb ben kunnen geven aan de geheele linkerzijde. Dat zijn nu dezelfde heeren, die in vergade ringen zoo scherp tegen de S.D.A.P. vochten. En waarom? Nergens anders oui, dan dat diezelfde heeren bevreesd waren dat Room- sche mannen en vrouwen voor links zouden stemmen. Maar nu dat niet zoo gebeurd is en d'e heeren hun zetels hehben mogen be zetten, laten zij dat dan nu ook toonen door dankbaarheid voor het R.-K. volk. Wamt door ons mannen en vrouwen, hebben de heeren de Tweede Kamer mogen instappen. En daar om is het voor ons nu hard, om te hooren en te lezen dat döor hun tegenstemmen zij een linksche regeering steunen en hun edgen rec'htsche regeering hielpen omverwerpen. Vriendelijk danik voor de plaatsruimte. V. H. Bondsbestuur- en Bondsvergadering. (Te laat ontvangen voor ons nummer van gisteren) Het bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties in Ne derland vergaderde op 1.1. Zaterdag 27 Oc tober 1923 te Utrecht, onder leiding van den Bondsvoorzitter, mr. A. baron Van Wijnber gen. Het bestuur was op twee leden na voltallig aanwezig, terwijl alle kieskringen waren ver tegenwoordigd. Afwezig waren de heeren IJsselmuiden (Arnhem) en J. Verheyen (Tilburg), deze laatste met kennisgeving. Mededeeling werd gedaan van een briel van de Ned. R. K. Journalistenvereeniging, meldende de voorloopige aanwijzing tot le den der Contactcommissie tusschen Partij en Pers van de heeren J. B, Vesters, P, Steenhoff en L. J. Stolwijk, resp. voorzitter, vice voorzitter en secretaris dier R. K. Jour nalistenvereeniging. Op 3 November a.s. Zal de eerste vergadering dier commissie plaats hebben. De penningmeester, mr. Heerkens Thijs* sen, deelde mede, dat de Rijkskieskringor ganisaties Tilburg, Dordrecht, Gelderland en Overijsel hunne financieele verplichtingen over 1922 nog steeds niet voldaan hebben. De afgevaardigden van Gelderland deelden mede, dat de penningmeester van dien kies kring in gebreke is, en dat het Kringbestuur diligent is, de financiën definitief te regelen. De afgevaardigde van Dordrecht verklaar de, dat de inning der contributie niet vlot verloopt, doch zegde spoedige afwikkeling toe. De afgevaardigde van Overijsel zegde, dat de gelden voor de contributie-afdracht aan wezig zijn, zoodat deze onmiddellijk kan ge' schieden. De afgevaardigde van Tilburg zal met na druk op regeling der afdracht aandringen. Daarna werden de bestuursvoorstellen voor de a.s. Bondsvergadering, met bijbeho rende Memorie van Toelichting definitièi geformuleerd. In den beschrijvingsbrief, die deze week zal worden verzonden, zullen deze worden gepubliceerd; Met het oog op de politieke crisis besloot het Bondsbestuur de reorganisatie van het Kiesreglement zooveel mogelijk te bespoe digen. De Bondsvergadering, aanvankelijk in Januari 1924 geprojecteerd, wordt een maand vervroegd en de datum bepaald op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 December. Met het oog op eene rustige behandeling der gewichtige voorstellen, werd besloten dit maal de vergadering over twee dagen te ver- deelen. Vrijdags zal om half ééït worden aan gevangen, terwijl de vergadering op Zater dag om 10 uur zal worden voortgezet. Het Bondsbestuur besprak daarna de op Vrijdag 26 October in de Tweede Kamer ge vallen beslissing. Door de vergadering werd uitgesproken de verwachting, dat de eenheid in de R. K. Kamerfractie zal worden herspeld, en de hoop dat de op wëdèrkeerig vertrouwen steunende samenwerking tusschen de drie rechtsche fracties worde bestendigd. Hierna werd de vergadering gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 8