SPAARNEBANK PRESBURG PRESBURG R.K. Kiesvereeniging te Haarlem. Woensdag 31 October 1923 46ste Jaargang No. 14576 Een Limburgsche Heilige, ALLE AMSKZ AKE M DEPOSITO-RENTE R. K. Vrouwenbond. Wacht van tH. Sacrament mi NUMMER BESTAAT SSST 10 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Wegens den Feestdag van ALLERHEILIGEN, zal dit blad morgen NIET verschijnen. BERICHT. Het andere uiterste, STADSNIEUWS AGENDA NOVEMBER AGENDA 2 NOVEMBER Een jonge avonturier. De verwarring bij den Giro- dienst. De dagvaarding van Mr. Bakhuizen van den Brink. De pensionneering bij de H.0. V. m In F RAN KEN'S MELKBROOD zijn ALLE GOEDE EIGENSCHAPPEN voor hot beste brood vereenigd. Het Verkeersvraagstuk. pljgSjlBj WBOüüGEN NA 12 UUR GESLOTEN. Het eerste stalen spoorweg rijtuig voor de Ned.Spoorwegon. IEDERE Amsterdammer kent IEDERE Haa rlemmer zal leeren kennen. DE R.-K. KIESVEREENIQINQ te HAARLEM zal een ALGEMEENE LEDENVERGADERING houden op VRIJDAG 2 NOVEMBER, des avonds 8 uur in het gebouw „SINT BAVO" aan de Smedestraat. AGENDA: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Bestuursverkiezing, voorafgegaan van het advies der Reorganisatie- commissie. 5. Uitbrengen van haar Rapport door de Reorganisatie-Commissie. 6. Voorstel tot het doen publiceeren van het Rapport, waarna be handeling in een volgende Ledenvergadering, 7. Rondvraag en sluiting. Kerkberichf. J. J. WEBER ZOON ODticieus Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem BONAR LAW, de Engelsche ex-premier, die gisteren aan een longontsteking gestorven is. Plechtige opening der Aanbidding op Aiierzielendag 2 November, des namiddags één uur, in de Josefs- kerk te Haarlem. De Middenstandsraad. Ce abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HflflBLEMSCHF COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- cn aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Bij onze administratie is voor onze lezers tegen slechts 0.45 te verkrijgen Pater Carolus Houben, <Joor P. Edmundus, Congr. Pass., een prettig, antrekkelijk heiligen leven in 100 bladzijden druks, uitstekend verzorgd en op goed pa pier uitgegeven. De eenvoud van de be schrijving zoowel als van het leven van dezen echt menschelijken Dienaar Gods, op zoo aangename wijze door den welingelich- fen schrijver voorgesteld, valt bij iederen leek, die tot nog toe een heilige als een pngenaakbaar bovenmenschelijk wezen be schouwt, zeker in den smaak. In ons nummer van 18 dezer werd dit werkje besproken. De regeeringscrisis en hare vermoedelijke oplossing blijft natuurlijk de pennen bezig houden. Het verwonderlijke voor ons is daarbij, dat vele, ook Katholieke bladen, de hoop nog niet hebben opgegeven op te rugkeer van een kabinet, steunend op de drie rechtsche partijen. Wij hebben het van meet af aan onmogelijk genoemd, hoezeer wij die onmogelijkheid ook betreuren. Voor wie nog twijfelen blijft, zal de ver klaring van den hoofdredacteur van ,,D e Standaard (den heer Colijn) in het num mer van gisterenavond dan wel voldoende zijn. In een artikel, getiteld ,,De Breuke" lezen wij o.m.l Al meenen we dat, na de invoering van de Evenredige Vertegenwoordiging, het coalitiebegrip zich gewijzigd had; dat er niet meer onder te verstaan viel, wa* men er vroeger onder verstond, zoo was er toch saamwerking tusschen de 3 rechtsche groe pen op min of meer vast accoord. Een accoord, dat niet tusschen de Ka merfracties, nog minder tusschen de par tijen in het land gesloten was, maar dat hierin bestond, dat ieder der partijen voor zich steun had toegezegd aan het rechtsche Kabinet op grond van de omstandigheid, dat men zich met het program van het Kabinet vereenigd had. Aan dat Kabinet is nu de doodsteek toe- gébracht; niet door zijn vijanden, maar door zijn vrienden. Eigenlijk mag men zeggen daar zijn naaste vrienden. En verder: Niet dat we van oordeel zijn alsof de R.-K. Staatspartij voor goed in tweeën is uiteengevallen. Dat allerminst. Maar wel meenen we, dat het gebeurde heeft aange toond, dat een deel der R.-K. Kamerfractie zóó weinig politieke zelfcontrole bezit, zoo zeer valt onder de omschrijving parlemen tair wilde democratie, dat het ons toeschijnt dat de basis voor een saamwerking tusschen de 3 rechtsche groepen weggevallen is. Im mers die basis is, dat men wederkeerig op el kaar aan kan; ook als het er spant; ook als de politieke tegenstander zijn verlokkend ge fluit doet hooren; ook als de vleiende lip zich hooren laat. Voorwaarde voor vruchtbare saamwer king op politiek gebied is, dat men onvoor waardelijk op elkaar rekenen kan, waar het zaken betreft, die men kende toen men met elkaar in zee ging. Geen verwijt treft de A. R. en C. H.- fractie. Ze stonden als één man achter het Kabinet. Geen verwijt treft den heer Nolens. Hij deed wat hij kon. Maar de R.-K. fractie als geheel genomen heeft niet beantwoord aan rechtmatige verwachting. Al waren de mo tieven der 10 dissidenten ook nog zoo acht baar, het feit is niet weg te redeneeren, dat het politieke inzicht ten eenenmale ontbrak, dat men niet besefte wat men deed, dat men den grondslag der rechtsche saamwerking vernielde. Na deze verklaring van den leider der inti-revolutionaire partij zal men de hoop toch wel opgeven op een nieuw rechtsch ka binet. Zonder de anti-revolutianiren gaat dat nu eenmaal niet. Minister Ruys was dus wel goed ingelicht! Waar wij echter tegen op willen komen is, dat de heer Colijn nu de andere richting heendrijft en nu al drie dagen in zijn blad verkondigt: de (heer Troelstra dient de lei ding te nemen! Te erger is dit, daar de man der vergissingen zich oo' inderdaad in zijn Ihoofd gesteld heeft, dat hij nog vóór zijn po- litieken dood de ministerjas zal aantrekken. Reeds vóór het vallen der b slissing over de Vlootwet in de Kamer en Maandagavond wederom in Amsterdam heeft hij zich mi- cisteriabel verklaaid. Het kan van den heer Colijn niet anders dan een boutade zijn, o:n aan te toonen, welk een gevaarlijk politiek spel de socialisten speelden door deze crisis te helpen veroor zaken zonder een mogelijkheid te zien haar zelf op te lossen. Die mogelijkheid immers is er voor mr. Troelstra niet, gelukkig althans nu nog niet! De crisis immers is mede ver oorzaakt door de tien Vrjheidsbonders (die nu al met hun steun verlegen schijnen) en deze stemden op heel andere gronden tegen dan de socialisten. Met hen te zamen valt dus voor Troelstra of Wibaut geen kabinet te vormen. Maar waar dient het dan toe te drijven naar het andere uiterste, nu een zuiver rechtsch ministerie onmogelijk is geworden? J)e toestand is toch waarlijk al verward ge- BOegl Hanze-gebouw Proza en Poëzie 8 uur. Sociëteit „St. Bavo" Esperanto 8 uur Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Rederijkers 8 uur „Kracht en „Vriendschap 8 uur Fabrieksarbei- ders 8 uur Bevolkingsbureau van 8 10 uur R. K, Kiesvereeniging 8 uur. Hanze-gebouw „Caecilia" 8 uur. Stadsschouwburg Mij. tot Bevordering der Toonkunst Kamermuziekavond; Jacques Thibaud, viool 8 uur. Museum v. Kunstnijverheid Tentoon stelling reproducties naar vroegere Ja- pansche-Boeddhistische kunst. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Peddemors Tentoonstelling Batiks, 10 tot 6 uur, Toonzaal Kruisweg 51. R. K. Leeszaal en uitleenbibiiotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, b.- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15. Alle werkdagen, voorin, van 9—12 uur, n.m. van 2—5 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8—half 9 uur. Tele foon 2981. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 10—12, van 2—4 en van 89 uur. Tel. 1671. Bloemendaal R. K. Leesbibliotheek Bloemendaalscheweg 48 Dinsdag en Vrijdag van 24 uur. Gisteravond te kwart over 9 werd door een burger naar het bureau van politie ge bracht een 14-jarige jongen uit Helmond, die zich aan Heck's lunchroom had aangemeld om nachtverblijf. Op het bureau verklaarde de jongen, wees te zijn en naar Haarlem ge komen te zijn om het bloembollenkweekers- vak te leeren. Hij had 77 in zijn bezit, die hij zeide van de uitkeering bij het overlijden van zijn vader te hebben overgehouden. Dit kwam de politie echter verdacht voor en zij stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat de jongen geen wees was, maar de ouderlijke woning had verlaten met meeneming van 95, die hij uit de portefeuille van zijn vader had gestolen. Reeds meerdere malen had hij zich aan diefstal schuldig gemaakt. De poli tie zal het veelbelovend heerschap naar zijn ouders terug brengen. Naar we vernemen, heeft mr. R. C. Bakhui zen van den Brink in overleg met den Lands advocaat zijn dagvaarding inzake de uitbeta ling van gelden op zijne giro-rekening bij de Haarlemsche rechtbank ingetrokken. Zij is ingediend bij de Haagsche Rechtbank, waar zij 13 November in behandeling zal komen. Zooals we dezer dagen reeds gemeld heb ben, is door het Bestuur der Haarlemsche Or- kestvereeniging een request gericht aan den Raad der gemeente Haarlem, behelzende het verzoek om van den Raad geldelijken steun te erlangen voor de betaling van de pen sioenen, welke thans door de H.O.V. uitbe taald worden aan die oud-orkestleden, die deel hebben uitgemaakt van het Haarlemsche Schutterij Muziekkorps. Bij een ter zake kundige, hebben we eens geïnformeerd, hoe eigenlijk de verhouding was voorheen tusschen de gemeente en het Haarlemsche Schutterij Muziekkorps. Onze zegsman deelde ons mede, dat de le den van dit korps in het begin gesalarieerd werden door de gemeente. De bereikte re sultaten door het korps waren echter niet van dien aard, dat er bijzonder over geroemd kon worden en er vormde zich een commissie uit de burgerij, die wilde trachten, hierin verbetering te brengen. Het gemeentebestuur (de heer Iordens was toen burgemeester) nam met beide handen dit voorstel aan en legde de exploitatie van het korps in handen van de commissie. De gemeente schonk subsidie aan de com missie en deze betaalde daaruit salarissen en verdere onkosten. Het eerste jaar was er een tekort van 6000. De gemeente dekte dit tekort, wel een bewijs, aldus onze zegsman, dat zij er van overtuigd was, dat zij het corps exploi teerde, zij het dan ook door de commissie. Nog enkele jaren dekte de gemeente het tekort, dat er elk jaar was, doch toen trok de exploitatie-commissie zich terug. Door de commissie was in de jaren, waarin naar verhooging van het muzikale peil ge streefd werd, als directeur geëngageerd de welbekende heer Ch. Kriens. De vroegere ka pelmeester, de heer Mulder, was toen van gemeentewege gepensionneerd. Toen de commissie nu haar werk niet langer voortzette werd de heer Kriens aangezocht, de exploitatie van het korps op zich te ne men. Deze heeft het gedaan en, zoo merkte onze zegsman op, in elk der 18 jaren, dat hij kapelmeester was, heeft hij er uit eigen zak bij moeten leggen. De geschiedenis van het korps onder Louis Boer en vooral onder Gerharz is te bekend, dan dat we daar op behoeven in te gaan. Waar de zaak zoo staat, aldus onze zegs man, en het korps dus reeds zijn oorsprong vindt bij de voormalige schutterij, waar dege nen, die nu gepensionneerd zijn, allen reeds bij het schutterijkorps dienst hebben gedaan, is het m.i. de plicht der gemeente, ten minste die menschen te pensionneeren. In dit ver band wil ik nog opmerken, zoo zei onze zegs man, dat bijv. de klokkenist en organist der Groote Kerk wel pensioengerechtigd zijn. Waarom zouden dan anderen, die eveneens op muzikaal gebied de gemeente gediend hebben, niet van gemeentewege gepension neerd kunnen worden? In andere gemeenten, als bijv. den Haag en Breda, wordt het wel gedaan. Wij stellen ons voor op deze zaak nog na der terug te komen. De politie studie-, debating- en propaganda- club „Haarlem en omstreken", organiseerde gisterenavond een lezing in het gebouw „Hel Blauwe Kruis", aan de Oude Groenmarkt, i door den heer E. C. J. Staal, inspecteur van politie le klasse bij het vervoerwezen te Am sterdam, over „Het Verkeersviraagisluk". Er was veel belangstelling. Onder de aan wezigen merkten wij op, den heer E. H. Tenekinck, commissaris van politie, den of ficier van justitie, den heer T. M. A. von Löben Seis, eenige inspecteurs, raadsleden en verder leden van het politiecorps. andere steden, ook in Haarlem, een derge lijke commissie worde ingesteld. Ten slotte liet spr. nog eenige wijzen van verkeersregeling in Amerika zien, voorname lijk den verkeerstoren, bij kruispunten ge plaatst, waar door seinlichten het verkeer ge regeld wordt. Spr. besloot met den wensch, dat ook in Haarlem het verkeer spoedig cp sublieme wijze zou loopen. Na een dankwoord van den voorzitter, vroeg de officier van justitie, de heer Von Loben Seis, neg even hel woord en herin nerde, aan het feest, dat het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen op 5 t y-£ Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. Met 1 dag opzegging IV2 Met 1 maand opzegging sroloitgaiiekoers- Met 3 maanden opzegg.ng 372 Met 6 maanden opzegging 4 Eén jaar vast 41/, n (één jaar opzegging) 5°/, Spaarboekjes met 4 rentevergoeding. De heer Tij sterman, voorzitter van de club, heette de aanwezigen welkom, in het bijzon der de autoriteiten. Spr. wees dan met eenige woorden op de belangrijkheid van het te be handelen onderwerp en gaf het woord aan den heer Staal. Deze begon allereerst met de geschiedenis en liet ons afbeeldingen zien van het aller oudste verkeer, dat per slee of schuit ging, van de koetssleden, de reiswagens, enz. en doorliep zoo de verschillende stadia van liet verkeer tot het zoo enorm uitgebreide snel verkeer van onzen tijd toe. Daartoe toonde hij eenige plaatjes van New-York. Londen, Parijs en ook van Amsterdam. In New-York is zelfs de toename van hel aantal auto s in den laatsten tijd zóó sterk geworden, dat overwogen wordt, geen rijvergunningen meer te geven. Spr. liet duidelijk zien, hoe men op al de plaatsen; waar men een z.g. file verkeer heeft, den weg in twee helften verdeelt, ófwel door het plaatsen van vluchtheuvels, ófwel, zooals in Soerabaja zeer vernuftig uitgedacht, door het posteeren van agenten in een lange .-ij. We kregen een foto te zien van het Stadion- plein te Amsterdam bij gelegenheid van den internationalen voetbalwedstrijd Holland België, verleden jaar gehouden, waar niet minder dan 600 auto's waren opgesteld. Dit alles waren duidelijke aanwijzingen voor de ontzaglijke uitbreiding van liet snel verkeer. Spr. wees vervolgens op liet feil, dat de tegenwoordige verkeerswegen zich aan hel vervoer niet meer aanpassen, waarvan hij treffende staaltjes vertoonde, zooals de ver keerswegen in Amsterdam, de Vijzelstraat, het Muntplein, het Bokin en last not least liet bruggetje aan den Overtoom, dat toegang geelt' tot de verkeerswegen naar Haarlem en Den Haag. Als redenen voor de moeilijkheden, die de bevoegde 'autoriteiten thans ondervinden voor de regeling van het vervoer, wees de lieer Staal op de vo'gende feiten: le. Door de groote toename van het snel verkeer is de gemiddelde snelheid steeds groo- ter geworden, zoodat hel inhalen en voorbij rijden gewoonte is, heigeen zeer veel gevaar oplevert. 2e. Op de modern aangelegde wegen is niet voldoende rekening gehouden niet het tegen woordig verkeer. 3e. Het publiek toont zeer geringen zin voor de opvolging van reglementen en voor schriften. Hiervan haalde spr. eenige bewijzen aan. Volgens spr. was ook het bepalen van een maximum snelheid in de bebouwde kom eener gemeente, een „risee". De bepalingen hiervoor worden steeds schromelijk overtreden. Volgens spr. zou het nood'ig zijn, een maximum snelheid vast Ie stellen, die slechts even beneden, de gemid delde snelheid is, waarmede gereden wordt. Spr. wees op den uitstekenden invloed, die de verkeer se ooiimissie te Amsterdam heeft en drong er met klem op aan, diat ook in November a.s. viert en waartoe hij alle aan wezigen opwekte. De commissaris van politic heeft zich bereid verklaard, te zijnen hureeie toegangskaarten verkrijgbaar le stellen. Hierna sloot de lieer Tiisterman de bijeen komst. We hebben vanmorgen in de fabriek van de firma Beijnes een nieuw spoorwe^rijtuig bezichtigd, dat door haaf dezer dagen aan de Ned. Spoorwegen zal worden afgeleverd. Het bizondere van dit rijtuig is, dat het geheel van staal vervaardigd is, d. w. z. de buitenbouw. Onderstel en wanden zijn ge heel van staai, wat een buitengewoon voor deel is, voornamelijk in geval van een on geluk. Een botsing van een trein, uit der gelijke rijtuigen bestaande, zai natuurlijk wel de rijtuigen beschadigen, maar ze niet in elkaar drukken, zoodat de reizigers wel flink door elkaar geschud kunnen worden en een buil kunnen oploopsn, of een schram van een glasscherf, maar in geen geval zul len ze beenen of armen afklemmen, of tus schen een massa versplinterd hout ingeslo ten worden. Ook zal men met dezen wagen niet kunnen zien gebeuren, wat bijv. plaats had bij het spoorwegongeluk bij Weesp, waar de bovenbouw glad van het onderstel werd gescheiden en in elkaar gedrukt werd door den val, de passagiers tusschen de overblijfselen klemmend. Bij deze stalen rijtuigen is onder- en bo venbouw één; het gewicht van den wagen drukt niet alleen meer op het onderstel; de stalen wanden zelf dragen, waardoor het ook onnoodig geworden is een spanwerk onder den bodem aan te brengen, om de constructie te versterken. Dadelijk na den bouw zijn proeven genomen met den 19.80 M. langen wagen, om na te gaan, wat hij kan verdragen; een belasting in het midden met 10.C00 K.G. had slechts een doorbuiging van 3 m.M. ten gevolge. De wagen, die 64 zitplaatsen bevat, heeft een gang in het midden, in den geest van de rijtuigen van de electrische baan Rotter damDen Haag en hebben, daar staal s winters te koud zou zijn, houten vloeren, bedekt met triolin, een nieuwe vloerbeklee- ding, die gemaakt wordt door vroegere Duitsche springstoffen-fabrieken. Om de zelfde reden zijn ook de wanden van bin nen met hout bekleed. De bedoeling is, dergelijke rijtuigen te doen loopen op de geëlectrificeerde lijn AmsterdamRotterdam; de firma Beynes heeft een trein van vijf rijtuigen voor de proeflijn Den HaagLeiden onderhanden. De nu gereed gekomen wagen is (met nog twee andere, die zullen volgen) ingericht om in stoomtreinen te loopen; bij de con structie is er echter rekening mee gehou den, dat ze tot electrische zijn om te bou wen. De firma Beynes heeft zich in den laatsten M et het oog op de zeer belangrijke agenda mag op een talrijke opkomst worden ge rekend. Herinnert uw vrienden en iamilieleden aan deze vergadering. tijd bijzonder op deze stalen wagens toege legd; ook voor de lijn Weltevreden Tandjong Priok der Ned. Ind. Spoorweg Maatschappij, heeft zij er 18 besteld gekre gen, die nu in haar werkplaatsen onderhan den zijn. In de kerk van dén H. Johannes den Doo- per aan de Amsterdamstraat, zal morgen, Feestdag van Allerheiligen, de eerste H. Mis worden opgedragen om half zes (dus niet zes uur, zooals gemeld was.) Barometerstand 10 u. v.m.: 766. Vooruil. OPGAVE VAN: I'"'/////// MOSSELEN. Het schijnt, dat deze zwartscheipige week dieren bij voorkeur in den avond verhandeld worden. Het is wel geheel in stijl met het duistere bestaan, dat deze beesten in hun af sluiting leiden, in dichte en dikke trossen vastgegroeid legen de door 't zoute waier zwart uitgebeten palissaden of in de naden van de zeeschoeiïng, in gezelschap van aller lei vreemdsoortige zwammen en kwallen, overdekt met een viezig, slijmerig wier, dat op- en neergaat bij de overspoeling en terug- vloeiïng van het eeuwig bewegende zeewa ter. Eiken avond tusschen 6 uur en half 7, als de damp van een warmen schotel aardappe len om m'n verwaaid en verregend gezicht slaat, het rinkelen van lepels en de klank van vaatwerk een prettig-intieme atmosfeer schept, hoor ik denzelfden naargeestigen roep: „MosselèMosselè Zou 't in verband met de obscure herkomst zijn, dat de handelaar eerst uittrekt met zijn mosselen, als de duisternis is ingetreden? Er zijn meer dingen, waarvoor in den don keren avond afzet en omzet gezocht wordt. B.v. srpot en ramenas. Ook koolraap. Wat mag wel de reden zijn, dat deze arti kelen zoo stiefmoederlijk behandeld worden, vergeleken bij andere, die in de volle klaarte van den dag ten verkoop worden aangebo den? Wat de mosselen betreft, daarvoor is wel licht nog een aannemelijke reden op te ge ven. Mosselen hebben, althans in ons land, nooit die populariteit kunnen krijgen, welke zij, wegens haar hooge eiwitgehalte, toch ten volle verdienen. Kom in dezen tijd, nu we volop in het mos selenseizoen zitten, in volksbuurten en onge- twijfelt zult ge hier en daar hoopjes mosse lenschelpen zien liggen Onder beter-gesitueerden komen evenwel ook mosselen-liefhebbers voor. Zij echter koopen gemakkelijker bij avond, dan op kla ren dag. De handelaar is met die omstandig heid bekend en het is daarom, dat hij liever in den donkeren avond er op uit gaat. Terwijl binnenskamers onder het gonzende licht de maaltijd wordt gebruikt, tracht hij in de herfst-sombere straten, bij regen en wind, met zijn schamele negotie nog een paar stuivers te verdienen. „MosselèI Mosselè1" STRIX. Eindelijk is de groote dag voor Haarlem gekomen, de vreugdedag, die elk Katholiek hart dagelijks aan de voeten van Jezus zal brengen om neer te knielen voor het Liefde geheim der Eucharistie. God is Liefde! Liefde wil geven, en de Eeuwige Liefde wil eeuwig geven. Dit is de diepe gedachte, die dit Feest der Aanbidding het leven gaf. Dag aan dag zullen we naar Jezus kunnen gaan om van Hem liefde te ontvangen, om aan Hem uit ons arm hart liefde te geven, Jezus zal ons schenken zachtheid en oot moed uit Zijn goddelijk hart, Zijn Geest zal Hij in ons overstorten; wij willen Hem geven ons heele zelf in Zijn dienst! Mochten wij eiken dag, dat wij neerknielen voor het ta bernakel ons betere menschen weten; moch ten we telkens met meer overtuiging op de vraag van den „Emausganger", „Was ons' hart niet brandend in ons?" kunnen ant woorden: „Ja, ons hart was brandend in ons, toen we met Jezus spraken." Komt dan allen Vrijdag één uur naar het groote Aanbiddingsfeest; Roomsch Haarlem moet er zijn; en daarna komt ge u nog aan melden met honderden te gelijk voor uw half uur; Jezus heeft nooit aanbidders ge noeg: Zijn liefde is Eeuwig en Onuitputtelijk!» Het zal aan ons liggen, of Jezus, door ons gebed, geestelijk en stoffelijk geluk over dui zenden zal uitstorten in Haarlem, over de heele wereld. „De wacht bij het H. Sacrament moet voor Haarlem worden een rijke heerlijke bron van nieuw, diep katholiek leven; het levende wa ter waarnaar onze ziel dorst. Allen zijn uitgenoodigd op den Eersten dag der Aanbidding, komt, stelt Jezus niet te leur. Wat een prachtige dag om te beginnen. Allerzielendag nog klinkt in onze ooren de hartroerende bede „helpt ons toch, gij ten minste, onze vrienden"; onze dierbare over ledenen rekenen op ons, op dit eerste aan biddingsuur, om hen door vurig smeeken naar God te brengen Een lichtend bloemenfeest- moet het Vrij dag voor Jezus worden; daarom, brengt allen bloemen en licht, zooveel ge maar kunt, hebt allen een offer in hart en hand! Als gij uwe bloemen brengt in de kerk tus schen 11 en 12 uur Vrijdag, dan zult ge ze om één uur om Jezus op het Altaar zien slaan. Vergeet ook uw offertje voor 't licht niet, het busje staat op de Communiebank. Een feest moet 't zijn voor oog en hart! Laten de mannen ook komen. In Amsterdam roep de K.S.A. de mannen apart op, om te aanbidden; dat doen wij niei; we hebben dadelijk de mannen er bij uitgenoodigd! de mannen hooren toch bij de vrouwen, het krachtige gebed van den ma£ moet samenvloeien met het zachte smeeken der vrouw; ik geloof, dat Jezus daar het liefst naar luistert. Dus roomsche Haarlemmers, Vrijdag om één uur zien we elkaar in de Jozef-Kerk. God geve, dat we elkaar in den hemef nog geluk kunnen wenschen met dit Feest der Aanbidding! Het Bestuur van den R.-K, Vrouwenbond. 4 Bespreking over een te houden Midden," standsten toonstelling. Gistermiddag heeft de Middenstandsraad vergaderd. De bijeenkomst werd geopend door den heer J. N. Hansen, die zijn vreugde nitle over de belaqgstelling en de hoop uitsprak op een vruchtbare werking van den Middenstands- raad. Besloten werd, dat lot ultimo December 1924 het praesidium zal worden waargenomen door den voorzitter van „Boaz", in 1925 door den voorzitter der H. H. V. en dn 1926 door den voorzitter der „Hanze". De heer Ten Boom nam daarop liet prae sidium over en hield een openingsrede, waar in hij schelste de slapheid op alle gebied en wees op het grooie arbeidsveld, dal voor den Middenstandsraad braak ligt. Spr. hoopte, dat het streven van den raad zou gelukken door ijver en lust in het wenk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1