De Hanze in Haarlem. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. VELSEN. VELSEROORD. IJMUIDEN. BEVERWIJK. LEIDEN. HILLEGOAL LISSE. HAARLEM. Het Kegelconcours. Tooneel wedstrijd. De nieuwe R K. Kerk te Spaarndam. Personalia. Ontheffing winkelsluiting. Jaarfeest van de R. K. V. V. „Sterk door samenspel S. D. S." Haarlemsche Orkest Vereeniging. Tentoonstellingen en winkelsluiting. Practijk Examens. Poging tot inbraak? Nieuwe zaak. De salarissen bij de Ksmer van Koophandel. De brug over de Zomervaart. De Brusselsche Bank. Examen Machineschrijven. Hand-Tapijtknooperij „Kinheim." De Boekdrukkunst-tentoonstelling. De verlichting in de Kleine Hout straat. De Postchèque- en Girodienst. Waarschuwing. Oud-Pastoor Kuypers. BURGERLIJKE STAND. Gevonden voorwerpen. Berichten uit onze vorige oplage. De Kabinetscrisis. Ontsporing. Een schip gezonken. - Eer. vrouw en twee kinderen verdronken. AMSTERDAMSSHE BEURS. 547; 31 OCTOBER. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN (p.milliard) 0.0022 PARIJS 15.18 BRUSSEL 13.05 WEENEN 0.361/, LONDEN 11.54 STOCKHOLM. 67.75 KOPENHAGEN 44.25 CHRISTIANJA 39.— BAZEL 45.80 NEW-YORK 2.57 V, ROME R. K. Drankwecrbeweging. Het gaat uitstekend met de Roomsche drankweerbe- weging te Velsen. Dit wil niet zeggen, dat reeds zoon •iroote activiteit naar buiten ontplooid is, aat er reeds zooveel beneikt is op het terrein der propaganda. Neen, maar die beweging is nu zoo ierm en sterk op poo len gezet, zoo krachtig georganiseerd, en haar volgelingen geven blijk zoo bezield te zijn door de liefde voor de goede zaak zn den vasten wil om door te zetten en te slagen, dat wij met recht de stellige ver wachting koesteren, dat onze roomsohe drankweerbeweging een periode tegemoet gaat van gezonden bloei, van frisoh, opge wekt leven, van vruchtbare activiteit. Het is nog slechts een paar jaren ge leden, dat van een drankbestrijding op ka tholieken grondslag in onze uitgestrekte gemeente niet bijster veel te bespeuren was. Slechts te Santpoort-Driehuizen en te Wifkeroog leefden een Kruisverbond en een Maria-vereeniging een kwijnend be staan. Hiermede willen wij niet beweren, dat er te Velsen op het terrein der drankbestrij ding niets gedaan werd. Integendeel. Op waarlijk uitstekende wijze werd (en wordt nog) door het Centraal Drankweer Comité en de aangesloten neutrale en christelijke organisaties den strijd tegen het drank- euvel aangebonden. En dat die strijd vele goede resultaten heeft afgeworpen zal door niemand ontkend worden en aller minst door ons. Maar de Roomsohen blieven verre achter. Er was geen leven en beweging in het blauwe kamp. Een enkele keer, bij een meeting of op een propagandadag, mochten de klaroenen eens schallen en de Kruis banier hoog en zichtbaar uitgedragen wor den, al spoedig verflauwde de ijver wieer. Toch waren er eenige katholieke matig heidsmannen, die niet sliepen, die van geen ophouden wisten, die bleven werken en zwoegen om wat leven in de brouwerij te Drengen (of dil beeld juist is....?) en de katholieke drankbestrijding te Velsen op breeder en hechter grondslagen te organi- seeren. En dan noemen wij op de eerste plaats onzen vriend Coen Hamers. Hetgeen nu bereikt is danken wij voor een goed deel aan zijn onvermoeide werkzaamheid vele jaren lang. Hij was ook de rechterhand van Pater Servatius 0. M. C. bij de oprichting van het Kruisverbond te Velseroord nu eenige jaren terug, waardoor een nieuw tijdperk voer de roomsche drankbestrijding in onze plaats werd ingeluid. Immers, toen eenmaal in het centrum der gemeente, in Velseroord, een bloeiend Kruisverbond bestond, bleef men in de andere plaatsen met bij de pakken neer zitten en werden ook daar, door mazmen en vrouwen, die hart voor -die zaak hadden en met behulp van de geestelijkheid, flinke vereenigingen opgericht. In 1922 verzocht het Kruisverbond te Velseroord aan het bestuur van het Cen traal Drankweer Comité de voorwaarden te mogen vernemen, waarop aansluiting bij dat comité mogelijk zou zijn. Na kennis ge nomen te hebben van die voorwaarden, bleek het bestuur van het Kruisverbond, dat verschillende principieele en formeele bezwaren de aansluiting bij het C. D. C. niet toelieten. Het meende toen gerechtigd te zijn zelf aan het gemeentebestuur een subsidie te verzoeken voor die roomsche drankbestrijding. Hetgeen werd toegestaan. Tegen het einde van 1922 werd het ini tiatief genomen tot uitgave van een Nieuw jaarsbode. De besturen der verschillende afdeelmgen werden bijeengetrommeld om deze zaak grondig te bespreken. Dit was de eerste maal, dat de roomsche drankweervereenigingen te Velsen in nauw contact met elkander kwamen en als vanzelf kwam de wensch ter sprake om het contact blijvend te doen zijn. In Januari 1923 werd nogmaals een ge combineerde bestuursvergadering gehou den, welke lot resultaat had, dat tot op- richten van een Kath. Drankweer Comité definitief besloten werd. Een commissie werd benoemd om statuten en reglement samen te stellen. Die commissie deed haar taak naar behooren. In Maart werden con cept-statuten en reglement door de afdee dingen goedgekeurd en werd een voorloo- pig bestuur gekozen met den heer J. Fedde- ma (IJmuiden) als voorzitter, die een groot deel van die werkzaamheden bij de oprich ting noodzakelijk, op zich genomen had. Op 8 Nov. a. s. zal de eerste ledenver gadering van het Comité plaats hebben, waarop het Comité geconstitueerd zal wor den en een definitief bestuur het roer zal overnemen uit de handen van hel voor- loopig aangestelde. Vergeten wij niet een woord van dank en hulde te brengen aan den geestelijk adviseur, den Z. Eerw. Pater Tbeodosius O M. C., die steeds de oprichters met raad en daad heeft bijgestaan. De katholieke drankbestrijding heeft een tchoone maar moeilijke taak te vervullen. Krachtig wil zij stelling nemen tegen de ongebreidelde genotzucht, die zich in alle rangen en standen der maatschappij open baart. Op de eerste plaats wil zij het drankgebruik tol een minimum beperkt :ien; het drankgebruik, dat talloozen gees telijk en lichamelijk ten onder brengt en de bron is van zoovele maatschappelijke ellenden. En juist, omdat de kath, drankbestrijding onthouding predikt en onthouding eiseht van haar volgelingen is zij zoo uitermate geschikt om baanbreekster te zijn voor de algeheele vernieuwing van het christelijk en sociaal leven. „Juist de geheelonthouding van geestrijke dranken," schijft P. Const. Stoppel S. J. in „Stimmen der Zeit" (Sobriëtas Mrl. '23) „is geschikt om baanbreker, de spits van de nieuwe beweging te zijn, den weg te bereiden voor een nieuwe levenswijze. De geheelonthouding gaat bewust boven de verplichte matigheid, boven het alledaag- sche uit. Zij, die wild stroomafwaarts tui melen, moeten zich aan die beweging stoo- ten; die door den stroom worden voort gedreven, moeten er zich aan vastklampen; de besluiteloozen, de eenlingen in haar het groote geheel vinden, dat de kracht van den afzonderlijken mensch, tot de macht der organisatie verheft. Juist, omdat de geheelonthouding het meest bepaald, het mie est tastbaar, het meest doelbewust werkt aan de vorming van uiterlijke levenswijze, aan de hervorming van het genieten, daar om juist is zij het meest geëigend de hein- troep te vormen in den strijd tegen de feest- en genotzucht." Het Katholiek Drankweer Comité, de nauwe samentrekking van roomsche drank weervereenigingen te Velsen, wil met moed en volharding medewerken om het doel te bereiken, bezield door den geest der Derde Orde, den geest van St. Fransiscus: de vernieuwing van het christelijk en sociale leven. Heeft het dan geen recht op de belang stelling der katholieken, geen recht vooral op de belangstelling en daadwerkelijken steun van de in onze plaats zoo talrijke leden dier Derde Orde? Burgerlijke Stand. Geboren: z. van A. Gh. E. SchroderDouwes. d. van M. Hane- veldvan Oosten. d. van C. A. v. d. Oeverde Haas. d. van M. A. van Velt- 'hovende J ager. Gevonden voorwerpen. Een armbandhor- rtoge, een Holiandsche herdershond, een dek sel van een wasehiketel, een üniimerrnans- duimstok. Diefstallen. Den laatsten tijd komen hier herhaaldelijk kleine diefstallen aan hetlieht. Bij een bewoner van den Achter Stations weg, kwam men door opschuiving van, een raam in huis en stal f 5,50 uit den munt meter Bij een winkelier op den Stationsweg werd van de toonbank een bus pastilles ge stolen en bij een winkelier in de Kalvers 1 raai werd eveneens wat ontvreemd. Bij een winkelier in de Trompstraat werd ook iets van de toonbank genomen. Men zij diuis op zijn hoede. Ruzie aan boord. Toen de Viaardingsche sloombeuger Noordzee V. L. 43 van hier naar zee vertrok en het schip tusschen de pieren was, kreeg de stuurman ruzie met den stoker, waarbij de stuurman van den stoker een flink pak slaag opliep. De ma chinist weigerde om verder 1e varen en stop te de machine, die hij niet weder op gang wilde maken. Het schip leverde aldus gevaar op voor andere sohepen, daar het tusschen de pieren dreef. De stoker heeft toen de machine weer( op gang gemaakt, zoodat het schip weer naar den wal kon komen. Daar werden de machinist en de stoker gearres teerd, de eerste wegens gevaar opleveren voor stoomvennogen, de tweede wegens mis handteling. Diefstal. Van een der opvarenden van den sloomlogger Cornelia Hendrika IJ. M. 416 is door dieven een bed ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Visscherij. Het is met de haringhandel flink levendig. Behalve de aanvoeren der Holiandsche schepen, wordt er nog heel wat haring uit Engeland aangebracht. De stoom- Jogger Cornelia Hendrika IJ. M. 416 bracht voor de firma Dekker 700 kantjes aan. Ook voor de firma Groen komt meermalen haring uit Engeland aan. Gevonden voorwerpen. Dobbermann pin cher, roode muit®, nikkelen fietspomp, witte kinderzak, dömesrijwtel, pak ondergoed. Verloren: bruine dames portemonnaie. paar dendek, kinderechoentje. Kantongerecht. Voor het Kantongerecht te Leiden stond'en terecht C. B. vrouw v. d. K. en, J. C. R., beiden te No.ardwijkerhout, rlsmedte van D. van D., beklaagd van het toevoegen van water aan volje melk. In deze zaken werd gehoord als getuige de deskundige MeJ. Fu'hri Srtetlage. Déze gaf éen Uitvoerige toelichting van haar gehouden onderzoek. Bekt. R. was verschenen en verklaarde nog maals dat hij de dupe moet geweest zijn van andterers wandaden. De Ambtenaar bleef bij zijn reeds gestoiden eisch n.l. 300 boete of 40 dagen en 200 of 20 dagen hechtenis. R.K. Vrouwenbond. Gisteravond hield de afd. Hillegom van den Ned. R.K. Vrouwen bond in hotel Sistermans_ een ledenvergade ring. De opkomst was zeer goed. De Presidente Mevr. R. A. LitjensVan idten Denk heette na opening met den chr. groet allen hartelijk welkom, in het bijzon der den Zeereerw. lieer Paslqor Krook, gees telijk adiviseur. Spreekster hpöptc, dat uu het speciaal vergaderselzoen weder is aan gebroken, de vereeniging veel nut mocht slichten. Wegens ongesteldheid 'der secreta resse las mevr. NieberdmgKimman de notulen, (Re onveranderd werden' goedge keurd. Hierna werd liet winlerprogram be sproken en vastgesteld. De Presidente deelde namens het Bestuur miede, dat dit jaar niet aan alle behoeftige leden kleedingstukken zullen worden gegeven, doeh alleen aan be hoeftige kraamvrouwen en aan die gezinnen, waar «rustige zieken zijn. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen le komen, kunnen zich hij het Bestuur aanmelden of zoo zij dit liever dweil bij den G. A., Pastoor. Krook. Ook hoopt de afdleeting haar eerste 'lustrum feestelijk Ie herdenken; er zat! getracht wor den bij die heuglijk? herdenking in het bezit Ie komen; van een vaandel. De G. A. zegde in dezen gijn vplkmiien medewerking teen en wilde liet gpede voorlteeid geven door een milde bijdrage, Dg Presidente dankte den Zcerrerw. Pastoor voor dit groote lie wijs van sympathie voor de vereeniging en wees er de leden op, hoe Pastoor Krook steeds alles in 't werk stelt, om den Bond in bloei te doen toenemen. Een daverend applaus volgde op deze woorden. Evenals Vorig jaar zal weder gelegenheid worden gegeven een naaicursus te volgen, waarvoor meh zich kap aanhielden bij éen der Bestuursleden. Nog zal een Pater Mis sionaris met lichtbeelden de Hteidensehe en Christelijke beschaving In beeld brengen. Dr. Hanrath werd bereid gevonden een hy- eiënisrben cursus te geven, verdeeld in 3 ge deelten. Na goedkeuring van een en ander hield Mevrouw Litjens een keurige voor Iracht naar aanleiding van een door Plebaan Wesler- woudt geschreven boekje „Het inwendige le ven der Vrouw", welke lezing met onverdeel de aandacht werd gevolgd en hartelijk toe- ge juiebt. De rondvraag gaf geen bijzondere stof tot vermelding, zoodot te ron.1 10 uur deze ge animeerde vergadering op de gebruikelijke wijze werd gestolen. Gemeenteraad. Door het hoofdslemlbureau is. Hot lid Van den gemeenteraad gekozen verklaard in de vacature, ontslaan door het r verlijden van den heer J. Riggel, de heer L. Onderwater, die deze benoeming heeft aangenomen. De laatste dag was 't niet zoo overstelpend druk, maar toch. waren de banert steeds goed bezet. De groote kegelaars waren het meest aan het woord. Het bleek wel, dat ook bij het kegelen niet alteen de kertfu'S het dóét, dóch dat ook hier bij nog veel geluk moet komen. Mevr. Hakkaart uit Amsterdam bleekeen goed gooister te zijn. Voor heeren seniores staat de heer J. Bouauers met 43 er [heel mooi voor. Doch hij bleek nog lang geen Cliffort te zijn, die veertien negens achtereeri gooiden. Ook waren dezen avond alle bestuursleden in actie. Hoo was er dé heer Jo Jung, de oude veteraan op het kegelgebiéd, mogen we wel zeggen. Deze, die de tachtig al gepasseerd is, bleek nog voor geen kleintje vervaard te zijn. Met den heêr J. Verdèl moest hij nog een 6 a 700 uitnoodigingskaarten schrijven, nog bui ten al het andere werk dat hun wacht voor a.s. Zaterdag. De welbekende scheidsrechter in de voet balwereld, de heer Das, liet meermalen zien, dat hij ook op hef kegelgebied wat weet te presteeren. Den heeren G. v. Vreeden en J. W. v. d Steur, die iederen middag op hun post wa-. ren, komt wel een woord van lof toe, evenals den heef Attt. de Jong, dè man, die omringd door velen steeds den juisten stand op het bord aangeeft. Dan was er natuurlijk ook de heer Groene- wegen, met zijn scherpen blik de zaak steeds in het oog houdend, en hier en daar een wenk of goede raadgeving uitdeelend. Een aardig staaltje van hem is het volgende. Op het laatste moment, kórt voor de ope ning van het geboüW, ontbraken de kegels nog, die uit Duitschland moesten komen. Er werd om getelegrafeerd en het ant woord luidde „kom ze maar halen." Dat bleek voor den heer Groenewegen geen be zwaar. Ze werden gehaald en spoedig ook. Ja, hij ijvert veel voor de zaak. Doch om op het concours terug te komen. De heer Verdouw braeftf het tot 43 de heer Nieman tot 44 de heer Kieinsmit heeft dus nog de leiding met 45. De heer Dr. Wintjes uit Amsterdam wist op vrije baan de vijf negens op zijn naam te zetten. Dat bij dit gebeuren een hoeratje door de heelë zaal klonk, spreekt vanzelf. Eindelijk is het einde aangebroken en kondigt de heer Gr oenewegenhet sluiten aan. In een kring van vele kêgelaars-en bestuurs leden dankt hij de bèzoekers /sters), kegelaars (sters) voor htin bezoek en deelname, waar door het concours zoo geslaagd is. Verder wordt allen, die medegewerkt heb ben tot het slagen van het concours, nog een woord van dank gebracht, waarna de voorzitter het concours sluit en de fotograaf de kegelaars nog eens vereeuwigt. Het is nog «iel mogelijk deti einduitslag op te geven van het alhier gehouden kegel- concours. Dé totale uitslag zal pas övér eenige dagen bekend zijn. Hieronder laten wij ech ter alvast eenige prijzen volgen. EerSte Prijs Korps „Recht Vóóruit". Zilve ren Beker, waaraan toegevoegd 5 gouden bal len. Eerste prijs twéé vijftallen. Beker 6. G. P. gooi geen poedel uit Den Haag. Eerste prijs Dames korps E: A'lle Néitne uit Rotterdam. Eerste prijs serie prijzen. Een Kaartencoupe, de heer Toepoél, Amsterdam. Jiïbileumwedstrijd: Eetservies: de heer PelHnghof uit Zwolle. Prijzen Vrije Baan Juniores. Eerste prijs een Schrijfbureau: de beer Tromp uit Bu's- sum. Prijzen voor Vrije Baan (seniores). Ié prijs 200, de heer Cliffort, Amsterdam. 2e prijs f 150, Dr. Wirljés, Amsterdam. 3e prijs j 125 Kieinsmit, Zwolle. 4e prijs 100 Koekoek, Amsterdam. 5e prijs f 90 Gordijn, Amsterdam, 6e prijs 70 Voordauw, Haar lem. In contanten om kunstvoorwerpen aan te koopen. Meesterschap H. K. B. Eerste prijs de heer Voörd'auw uit Haarlem, groote Zilveren Be ker. Hamburger telling, le prijs Clubfeautuil, de heer Koekoek, Amsterdam. Stichtingswedstrijd. Eerste prijs een klok, de heer Ph. Gnipping, Amsterdam. Eerte prijs Vaste baan, een porselein eet servies (12 personen), J. v: Kooijen, Amster dam. Damewwedstrijd. Eerste prijs een salon-boe kenkast, Mevr. Fritna, Rotterdam. Eerste prijs parenwedstrijd Dames, een eta- gérekast, Mevr. Rikfce, Bussutm. Eerste prijs parenwedstrijd Heeren, een Goudisch bi Herstel, Ant. de Jong, Haarlem, Hedenavond begint de onderlinge wed strijd voor den H. K. B. De heer Herman Smits, directeur-exploi tant van den schouwburg aan den Jansweg, viert 6 November a. s. zijn 1254-jarig jubi leum als directeur-exploitant van publieke vermakelijkheden. Te dezer gelegenheid heeft de a. s. jubilaris een tooneelwedstrijd georganiseerd, uitsluitend voor Haarlem sche dilettanten. De deelnemende vereenigingen zijn „De Spaamespelers", „J. J.Cremer"„Nieuw- Leven", „Haarlem's Tooneel", „Door In spanning Uitspanning", „Vooruitgang" en „T. O. N. E. V. O.". Met grooten ijver wordt op het oogenblik gearbeid aan den bouw van de nieuwe katholieke kerk aan den Veldweg te Spaarn dam. Niet alleen reeds is de geheele fundee ring voor het nieuwe gebouw gelegd, doch men kan reeds onderscheiden de plaats, waar het altaar zal komen te staan. Ook de ingang valt reeds te onderkennen. Doch verder is het nog een labyrinth van balken, planken, steenen en wat meer bij het bouwen te pas komt.Van het patronaat is ook de fundeering Zoo goed als gelegd. Door Spaarndam's katholieken wordt met belangstelling de bouw gevolgd. En geen wonder Thans moeten zij naar de parochie kerk in Haarlemmerliede, wat ruim een half uur gaans is. Dat valt bij slecht weer niet mee. En straks, als het Godshuis klaar is, wonen zij er vlak bij. Dan zal hun reeds zoo lang ge koesterde wensch, een Godsgebouw in eigen dorp te hebben, vervuld zijn. Tot kapelaan in de parochie van den H. Johannes den Dooper, is benoemd de Wel- eerw. heer C. Vis, die kapelaan was te Mid delbamis. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat door hen ten aanzien van de winkels op dien bazar te houden door het comité voor den bazar voor heen „Hofje van Oorschot" in het Wijkge- bouw aan de Leidschestraat nr. 20 ingevolge het bepaalde bij art. 14 sub b der Verorde ning in dier Voege, dat dié winkels op 30 en 31 October en 1 November 1923 lot des na middags 10 uur mogen geopend blijven, daar in magworden verkocht en het verkochte medegenomen. Dankbaar voor de steun ondervonden van de Donatrices en Donateurs over het afgeloo- Ren jaar, is door de R. K. Yoetbaivereeniging S. D. S., evenals vorige jaren een feestavond georganiseerd en wel op Woensdag 14 No vember 1923 in den Schouwburg aan den Jansweg. De recuteerafdeeling van genoemde vereeni ging doet allle mogelijke moeite om de bezoe kers een genotvolle avond aan te bieden, hetgeen hen wel is toevertrouwd. Het muziokensomble onder leiding van dien heer Jan Nibberinig, zal met een géheel nieuw repertoire voor het muzikale gedeelte zorg dragen. Het gehéel beloofd oen gezellige avond le worden, waarop aan de amicale clubgeest van S. D. S. uiting zgl worden gegeven. Een bezoek zal wel de moeite waard zijn en wordt dan ook warm aanbevolen. Van den solist op het Volksconcert van Woensdagavond a.s., den tenorzanger Theo Hannema, .schrijft de musicale criticus van het „Algemeen Handelsblad", Herman Put ters, o. m. hei volgende: „Mooi materiaal, „muzikaal gevoed en begnp, intelligentie. Men „kan dus van dezen begaafden en blijkbaar „ernstig willenden jongen zanger veel ver- „waehten en dat stemt dubbel aangenaam, „waar het hier het zeldzaam genus tenorale „geld't. Hij won ook op slag de sympathie „van het publiek." Het optreden van den jongen zanger, gc voogd bij het uitgelezen programma van het Orkest, belooft dus een genotvollen avond. Met het oog op den grooten toeloop, zal liet nuttig zijn zich vooraf van plaatsbewijzen te voorzien. Wij vernemen, dat Burgemeester en Wet houders van Haarlem voortaan als regel geien ontheffing meer zullen verleenen van de ver bodsbepalingen der verordening op de win kelsluiting ten aanzien van winkels op ten toonstellingen, maar dat zij zich voorbehou den in zeer bijzondere gevallen die onthef fing toe te staan, waarbij zii o.a. in het bij zonder op het oog hebben bazgrs en derge lijke verkoopen waarvan het liefdadig oog merk buiten kijf is. Door de vereeniging „Het Nedcrlandsche Handels-Instituut zullen op 10, 11 en 12 De cember a.s. practijk examens worden afge nomen in Boekhouden, Stenografie en Han delscorrespondentie, Op die data zullen eveneens Leeraar- examens in Handelscorrespondentie en Ste nografie, benevens de examens Privaat-do cent Boekhouden, Fabrieksboekhouden en Boekhouder-correspondent worden afgeno men en ook de nieuw ingestelde examens Voorbereidend Taaiexamen en Rekening- Cöurant-Boekhouden. De inschrijving voor deze examens is opengesteld tot 1 December 1923. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij Dr. Otto Klipp, Kleverparkweg, alhier. Bij de politie is aangifje gedaan, dat in den nacht Van Zondag op Maandag éen drie tal personen zich had begeven op het dak van de drukkerij Lóurens Coster aan het Zuider Buiten Spaarne. De politie stelt een onderzoek in. Sporen van braak werden ech ter niet gevonden, ook wordt niets vernist. In het perceel Koninginneweg 28rood, heeft de heer Jansen een coiffeurszaak ge opend, die zeker met de beste uit onze stad kan wedijveren. Het perceel, dat vroeger woonhuis was, is beneden geheel ingericht volgens de meest nauwgezette eischen des tijds. De suite is keurig veranderd; de voorkamer voor den verkoop van de meest uitgezochte toiletbenoodigdheden, en de achterkamer voor den „salon de coiffure." Gemakkelijke fauteuils en een magnifieke waschtafel verhoogen nog het cachet van het interieur. Het zal de nieuwe zaak aan belangstelling niet ontbreken. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstrèken is een adres gezonden aan den Minister van Arbeid, waari medegedeeld wordt, dat de Kamer niet bereid is, de door den Minister gewensch- te 10 °/o salarisverlaging voor hare ambte naren in te voeren. Het adres merkt op, dat de salarissen in deze kamer zijn geregeld, niet als die van anlbtenaren in rijks- of gemeentedienst in een boomperiode, maar in den zie reeds althans voor velen eindelijk duidelijk af- teekende tijd van aanbrekende malaise, en daarbij dus redelijk zijn gesteld. Daarbij is de werktijd voor dit personeel niet te kort gesteld en is het aantal ook zéér beperkt ge houden zoude de toestand anders zijn, dan zoude wegens vermeerdering van werk, ver hooging eerder aangewezen zijn.; geen ver laging thans beteekent dus een indirecte verhooging. De Kamer verwerpt ten eenenmale het 3 ée, dat vermindering van salarissen van het personeel der Kamers van Koophandel en Fabrieken, ook maar de geringste beperking zoude geven van laste, der industrie en den handel opgelegd. Het gevolg daarvan zoude alléén kunnen zijn, dat de Kamers iets meer overhielden ter toevoeging aan haar stamka pitaal. Vermindering van lasten voor industrie en handel kunnen in deze alléén ontstaan door vermindering der kosten, voor het Handels register op te brengen. De Kamer maakt verder van de gelegenheid gebruikt, om den Minister er nog eens op te wijzen, dat Nijverheid en Handel sinds de laatste jaren reeds voortdurend op de nood zakelijkheid van beperking der geldelijke kosten hebben gewezen, telkens en telkens weer bij nieuwe lasten en moeilijkheden, door de wetgeving opgelegd, welke vermeer dering van lasten echter maar steeds door ging, zonder dat de stem der praktijk der nijveren verhoord werd. De Kamer noemt de Arbeidswet 1919, de wijziging der Stoomwet, waarbij de kosten op de nijverheid zijn afgewenteld, de ver meerdering, door de 11de arbeidsinspectie en het aantal ambtenaren bij dien dienst, nog ten vorigen jare, terwijl thans 40 ambtenaren zullen worden ontslagen en op wachtgeld gesteld, de Arbeidsgeschillenwet, ten vori gen jare aangenomen, de afwenteling van administratie- en andere kosten der Rijksver- zekeringbank op de Nijverheid, de dure Raden van Arbeid, het overbrengen van dien sten der Rijksverzekeringbank bij de Raden van Arbeid, de Invaliditeits-Verzekering en uitbreiding van andere sociale verzekeringen, op de meest kostbare wijze ingericht en groote kosten- ook administratief voor de ondernemingen medebrengende, de Zake lijke Bedrijfsbelasting, de uitbreiding der Arbeidswet tot kantoren, de stijging van alle belastingen, in het bijzonder door toename van ambtenaren en arbeiders in Overheids dienst en verkorting van hun werktijd, naast vermeerdering van salarissen en loonen, de vermindering van kapitaalyorming en de daardoor ontstane moeilijkheden, tengevolge van het bovengenoemde, voor Nijverheid en Handel, naast moeilijkheden van internatio nalen aard. Deze brug, gelegen naast de zaak der firma Peltenburg, is weer eens in reparatie. Dat komt den laatsten tijd nog al eens voor. Zou deze brug, waarover geregeld druk verkeer plaats heeft, nu niet eens voor goed onderhanden genomen kunnen worden? Zij zou dan ook tevens wat breeder gemaakt kunnen worden. Men meldt ons uit Brussel aan de „N. R. Crt." N. de J. en Ph. B de voortvluchtige directeuren van de Brusselsche Bank te Amsterdam, blijken zich verscheidene dagen in een hotel aan het Rogierplein te Brussel te hebben opgehouden. Toen het Belgische gerecht door de Nederlandsche politie werd gewaarschuwd, waren zij reeds doorgereisd naar Parijs, waar zij ook eenigen tijd zouden hebben vertoefd en in een nacht 8000 gulden vertee den. Vermoed wordt dat De J. en B. naar België zijn teruggekeerd, waar zij nu ook ijverig worden opgespoord. Alhier slaagden voor het examen machine- schrijven de dames T. J. M. Vetter, B. Hartz (snelheidsdiploma,) J. L. Hartz, M. T. Backer,J. C. Backer, J. L. R. Herweyer, P. T. de Noo, C. Hagebout, te Haarlem W. E. Muller van Czernicki, Bloemendaal en de heer P. F. van Velsen, Schoten allen leerlingen der Erkende Pontschool (E. P. S.), en mej. Abbink Spain k, Overveen, leerlinge der Maria-school alhier. In een der zalen van de voormalige Sociëteit „Trou moet Blijcken", heeft de Hand-Tapijtknooperij „Kinheim" van Be verwijk, eenige fraaie en kostbare tapijten, divankleeden, kussens, enz,, in eigen atelier vervaardigd, tentoongesteld. Dit handwerk geschiedt geheel volgens hetzelfde systeem, als dat, volgens hetwelk de Oostersche ta pijten worden vervaardigd, terwijl ia som mige opzichten hier beter grondstoffen te verwerken zijn, dan in het Oosten. De ta pijten en andere kleeden bestaan geheel uit lusjes van wol, telkens geknoopt op een net van touwwerk. Als men bedenkt, dat voor het grofste werk, b.v. dat van vloer- kleeden 500 lusjes per vierk. d.M. noodig zijn, kan men zich indenken, dat zulk tapijt werk uiterst kostbaar moet zijn. Het grof ste werk kost nog 55 per vierk. M.; het fijnste 130. De collectie is smaakvol gerangschikt; de wanden en vloer zijn geheel met tapijten bedekt, waaronder we eenige bijzonder mooie opmerkten, o. a. een blauw en een paars tapijt, volgens ontwerp Nieuwenhuis, en een kleed volgens ontwerp Verstraeten. Voorai ook, omdat op de tentoonstelling zelf de vervaardiging aanschouwelijk wordt voorgesteld, heeft ze reeds veel belangstel ling getrokken. Een bezoek aan zulk een kostbare ver zameling, is wel de moeite waard. Jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, zal de tentoonstel ling van de ontwikkeling der boekdrukkunst in Nederland, die binnenkort in het Museum van Kunstnijverheid gehouden wordt, openen Gisterenavond heeft in de Kleine Hout straat de nieuwe electrische booglamp ge brand, welke is vlak voor de Turfsteeg. Men weet, dat mr.Bakhuizen van den Brink het Rijk gedagvaard hoeft, hem de gelden van zijn giro-rekening uit te betalen. Van daag is de behandeling der zaak voor de Haarlemsche rechtbank 14 diagen uitgesteld. De C. van P. te Dordrecht waarschuwt te gen het aanknoopen van handels,rel,atiën met Hermanns Matheus van de Pieterman, koop man, geboren te Haarlem, 14 Februari 1884, wonende le Dordrecht, Riedijk no. 34, alvo rens aan zijn bureau inlichtingen te hebben ingewonnen. Hij doet samen met F. M. van Erp, L. Drinkwaard, P. Goulooze en E. C. van Hooven, tegen wie reeds vroeger is gewaar schuwd en die ook we! handelen onder den gefingeerden firmanaam Van Erp Go. De toestand van den emeritus-pastoor Kuypers, die in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" verblijft en de vorige week van de laatste H. H. Sacramenten moest worden voorzien, blijft dezelfde. Geboren: 25 October, d. van A. M. Grob- benBogaert. —27 October, z. van J. Kos terEvéts. 28 October. 2 z. van E. Besse- lingRlstig. 29 October, d. van J. Kornel Koreman. d. van H. W. van der Pol Huyer. z. van H. Bruins—Edens. Overleden 29 October. G. Muijs, 47 j., Haarlemmerliedestraat. J, Heiboerde Bonte, 89 j., Rollandstraat. A. J. de Jager, 71 j„ Jacobijnestraat. C. J. Scholte, 81 j., Warmoesstraat. Terug te bekomen bij: Wijkhuizen, Doel- straat nr. 14, Armband Heerens Wester gracht 21rd. Kinderbroekje Paulus, Korte Heerenstraat 3, Grijze ceintuur Lindeman, Zijlweg 28, Blauwe ceintuur J. Sondorp, Romolenstraat 17, Blauwe duif Zonneveld, Klarenbeekstraat 45, Paardendeken De Rijk, Frankenstraat 22, Hondenriem Joh. Reinier, Kruistochtstraat 45, Zilveren Hals ketting De Jong, Vogelenzangscheweg 94, Gele hond Jansen, Verspronckweg 45, Glacé handschoen Kennel Fauna, Park laan, Herdershond gebracht door Meyer, Zuilstraat 36, Amsterdam Grijze kat ge bracht door Muller, Gr. Hoii'sriaat 110 Grijs-witte kat gebracht door Kloos, Spion- kopstraat 7 K. Bakker, Begijnhof 2, Zwart-witte kat Mevr. Schouten, Arnold- laan 2, Bloemendaal, Bruine kinderporte- monnaie Aarts, Paul Krugerkade 7, Bruine kinderportemonnaie H. v. Nie], Parklaan 25, Portemonnaie J. Has, Ouaeweg 31c, Damesring M. v. d. Drift, Spaarnwouder- straat 100a, Zwart ta3chje Gem. reiniging, Ledig Biervat (G. V.) Toepoel, W. Pyr- montstraat 52, Gonje zak. LEDENVERGADERING DER HANZE. Gisteravond hield de „Hanze" een verga-' ■dcring. Ruim half negen opende de Voorzit ter op gebruikelijke wijze. Bij de notulen werd verzocht, een meer; duidelijke lezing te geven van een bespreking over de verhouding van aannemers en onder aannemers bij uitvoering van rekenpliohlige Wérken. Tevens wérden notulen ver.-.ocht van de later gehouden vergadering voor belang hebbenden bij de Hanzebank. Mededcelingen werden gedaan o.a. dat htefi eenige dagen de Hanzeboekhoud-cursus zwv aanvangen en de opgegeven deelneiners(stedfe? hiervan schriftelijk bericht zullen ontvangen; tevens, dat alsnog bij spoedige aanmelding gelegenheid is voor deelneming aan deze/ cursus. Tevens sprak de Voorzitter een woord va'^t dank aan de Redactie der Nieuwe Haarlem^ sche Courant voor de zeer gewaardeerde me. dewerking door publiciteit enz., welke vooral) den laatsten tijd van die zijde wordt ontvan gen en vraagt den aanwezigen, vooral steeds hun aandacht te schenken aan de Hanze-Ru- briek, ten einde zooveel mogelijk met alles, wat de Hanze betreft, mee tê ieven. Ingevolge een verzoek wordt van de agenda afgeweken en eerst behandeld het punt aan sluiten aan den Miiddienstandsraad. Nadat door den Voorzitter de samenstelling en het doel van dezer, raad zijn uiteengezet, wordt 'de vraag geuit of er de aandacht aan is ge schonken, dat politieke en principieele kwes ties buiten behandeling blijven, terwijl levens in principe wordt besloten zich bij den Mididenstandsraad aan te sluiten T.z.t. zal een concept-reglement ter behandeling aan geboden worden. De heer v. Tetering geeft nog eenige toe lichting over de grond-gedachten, welke aan leiding gegeven hebben, om le komen tot dat instituut. Daarna wordt door den Voorzitter de aan dacht gevestigd op 'het te houden R. K. Mid denstands-Congres te Utrecht, op 8 November a.s, en wordt in overweging genomen de vraag de af'deeCing voor dit Congres te doen verte genwoordigen. Na eenige besprekingen wordt hiervan afgezien, daar geen officieele uitnoo- 'digingen zijn ingekomen. De Voorzitter vestigt er de aandacht op, dat ihet. Congres voor ieder toegankelijk is. Bij de rondvraag worden eenige vragen ge steld betreffeiide de interne aangelegenheden,, terwijl ook de gemeentelijke Jicht-larieven worden besproken, een punt, wat echter t.z.t. op de agenda zal verschijnen. Daarna geeft de heer Hoizhaus een verslag van het verloop der Centrale Raadsvergade ring, welk verslag met belangstelling wordt gevolgd, waarna de 'Sluiting plaats heeft. Men seint ons d.d. 30 dezer uit Den Haag; De voorzitter van den Ministerraad Jhr. Ruys de Beerenbrouck, heeft heden het vol gende schrijven gericht tot de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer: Nu H. M. de Koningin in overweging heeft genomen het verzoek van het Kabinet, om van de portefeuilles ontheven te worden, meenen de ministers ook, zooveel eenigszins mogelijk zal ijlijken, zich te moeten onthou den van deelneming aan de mondelinge of schriftelijke beraadslagingen van de Staten- Generaal en van het beantwoorden van vra gen. H. M. heeft heden ten paleize Het Loo ont vangen, den heer Mr. van Leeuwen, vice-pre sident van den Raad van State, zoomede de heeren Dresselhuys en Rutgers, respectieve lijk voorzitter der fractie van den Vrijheids bond en van de Anti-Revolutionnaire fractie in de Tweede Kamer. NUMANSDORP, 30 Oct. Gisteravond ont spoorden onder deze gemeente van de stoom tram, welke ongeveer te half zeven hier moet aankomen, twee postwagens, een goederen wagen en een personenrijtuig eerste klasse. Een der postrijtuigen werd in den goede renwagen gedrukt. De goederenwagen kwam in de sloot terecht. De postbeambte, die zich in het andere rijtuig bevond, kwam er zon der letsel af. Evenmin werden andere per sonen gewond. De materieele schade is vrij aanzienlijk. NUMANSDORP, 30 Oct. Hedenmorgen is het met bieten geladen schip „De Twee Ge broeders" van schipper van Driel van Wer kendam bij het uitvaren van de haven ge zonken. De 27-jarige vrouw en twee kinde ren van 9 weken en twee jaar verdronken. BONAR LAW OVERLEDEN. LONDEN, 30 Oct. De gewezen eerste mi nister Bonar Law is hedenmorgen overleden. Medegedeeld door de SPAARNEBANK, De Beurs was heden prijshoudend. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Holl. Lloyd Pakelvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Kesc. dito Orion Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Acfious id. Poerworedjo Oude Deli Senembab Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadiadi Sllau Wai Sumatra Dordtscbe Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash 92V2 99Vi 79 y2 137V„ 108 119 8% 116V4 54Vs 19V2 462 366 54i/„ 161'/4 117i/4 125V4 120 131 3691/, 90 *f, 174Vj 166V3 10213/„ 2821/, 238V2 292 141 Vj 285 V, 112 1153/„ 351V? 33»/lp 134 69V8 97. 92Va 997. 80 >377, 109 119 116 55 20 463 365 163 118 125V, 126 132 3717; 91.7, 87, 173 166 103 282 239 ,92 >417; 112 116 356 337, 135 97,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2