LAATSTE NIEUWS BINNENLAND. s Yergeefsch pogen. 0e Coalitie in elkaar getrapt. ■IHNÈNLMDSCI NIEUWS. VAN ONZC DRAAOLOOZE TELEFOON DE GEZANTENCONFERENTIE. EN DUITSCHLAND. föARKTNSEUWS. „GOEDEREN VAN SANCERRE." KERK EN SÖH00L. Volgens de £ngeIsohe bladen zijn de ecrste-ministers der overzeesche gewesten, met uitzondering van Smuts, gisteren tot bet besluit gekomen, dat de resolutie van 1921 welke aan de Indiërs in andere deelen van bet Britsche rijk volkomen gelijkstel ling waarborgt, uitgevoerd moet worden. Zuid-Afrika was niet gebonden door re solutie van 1921. Smuts bevestigde dit gisteren en weigerde standvastig eenige stappen te doen om een gelijken status voor Indiërs met blanken in Zuid-Afrika te verzekeren. De Fr. Ztg. maakt gewag van een sterke concentratie van Beiersche troepen aan de Thuringsche grens. Bij Koburg trekt de brigade-Ehrhardt zich samen, bij Kro- nach staan de nationaal-socialistische regi menten. Dff Badensche steden hebben bij de Badensche regeering een nauwe samen werking met Wurtemberg bepleit. Aan een samensmelting van de twee staten wordt daarbij niet gedacht. Öe sociaal-democratische /pers grijpt aanstonds de verwerping der Vlootwet aan, om de katholieke arbeiders naar zich toe te halen. Vooreerst heet het, dat de petitionne- ments-acde de Vlootwet den doodsteek heeft gegeven. Nu moet men, zelfs in den roes der over winning, niet overdrijven: een verwerping met 50 tegen 49, eigenlijk 50 tegen 50, is een overwinning op het kantje af. Op de tweede plaats moet men niet al to ijverig de legende colporteeren, dat de katholieke tegenstemmers onder den indruk van het sociaal-democratische petitionne ment zijn gekomen en daaruit de kracht hebben geput voor hun stem tegen. Op de derde plaats zullen ook de sociaal democraten niet ontkennen, dat de Vrij- hcidsbonders om politieke, m. a. w. onzui vere overwegingen hun stem tegen de wet hebben uitgebracht: de heer Troelstra zal dit onmiddellijk ervaren, als hij, met de ka binetsformatie belast, met de heeren gaat onderhandelen. De „Volkskrant", dagblad voor het katho lieke volk, schrijft hierover het volgende: „De S D. A. P. heeft geen enkel recht, de grcep-Van Schaik naar zich toe te halen: het nulla communio handhaaft zij even be slist, als de katholieke voorstenfmers van de Vlootwet. Overmoedig geworden, roept de beer Troels.'ra uit, dat de katholieken, die zich bij het petitionnement onder de leiding der sociaal-democratie hebben gesteld, uit het succes dezer actie kunoen afleiden, „welke een nog veel grootere macht tea goede van diezelfde sociaal-democratie zou uitgaan, wanneer zij zich bij voortduring als strijders in hare rijen stelden." De hter Troelstra is hier een beetje al tc voortvarend en te koen in zijn fantasie. Deze Vlootwet nu, daartegen beston den inderdaad onder een deel der katho lieken bezwaren, maar dit wil niet zeggen, dat de katholieken daarom Indië en ons land weerloos willen laten of maken: de heer Kuiper heeft het in de Kamer uitdruk kelijk gezegd. En dit wil nog veel minder zeggen, dat de katholieken nu voor het gemak heel het sociaal-democratisch urogram maar zullen overnemen en met pak en zak naar de S. D. A. P. zullen overloopen. De heer Troelstra kent, als hij hen daar toe uitnoodigt, de katholieken, en ook de katholieke arbeiders, slecht. Vrijdag was de heer Troelstra overwin naar, het was zijn dag. Inderdaad maar de heer Kleerekoper, voor één keer ernstig, ernstiger dan zijn chef, gewaagt in de „Voorwaarts" van de moeilijke dagen, die komende zijn: „want imm brengt zwaarder en duurder plichten, «aa de overwinning." Z»o is het: een overwinning, te danken aan stemmen van katholieken, die na zwa re® tweestrijd een gewetensplicht vervul den, van Vrijheidsbonders, die zich door politieke redenen lieten leiden, ontneemt er veel van het blijde en fleurige aan." Het is een overwinning zonder perspec tief, Zonder perspectief, omdat de katholieke arbeiders zich te katholiek voelen en daar naast te veel gezond verstand hebben, om zich onder het commando te stellen van den man, dien zij in 1918 voor de voltooiing zijner vergissing hebben behoed- Onder dit opschrift schrijft de Haagsch/ Sriefschrijver van de Tijd van de oppositie In de Tweede Kamer, dat zij sinds jaar en dag geen ideaal gekend heeft dan het breken der coalitie van de rechtsche partijen, zich volkomen bewust, dat zoolang deze er zou zijn, zij in haar gesplitstheid onmachtig zou zijn. „Van het hooger standpunt van het alge meen belang is het zeker bedroevend, dat zij aan haar streven, om dit politiek doel tc bereiken, 's lands veiligheid en het ver zekerd bezit van Indië ondergeschikt maakte, maar van haar eng politiek partijstandpunt was het moment bij uitstek geschikt. Eenmaal zich op dit laatste stellende, is het heel na tuurlijk geweest, dat zij geen middel onbe proefd liet, de exploitatie van geen mensche- lijke zwakheid verzuimde om gedaan te krij gen, dat oen smaldeel van de katholieke par tij naar haar kwam overgeloopen en haar in haar tijdelijke aaneengeslotenheid de meerderheid schonk. Minderheid van 40 te gen 60 heeft zij aldus op 26 October 1923 een einde gemaakt aan de coalitie in het Parlement, nadat de evenredige vertegen woordiging aan haar vooraf een einde heeft gemaakt bij de verkiezingen in den lande. In de parlementaire geschiedenis van ons land is, geloof ik, niet ooit een meerderheid zóó absoluut naar haar vurigsten wensch bediend door de tegenpartij, dan de linkerzijde het Vrijdag is gedaan door tien leden der katho lieke partij. De linkerzijde mag dan ook met alle recht de overwinning van Vrijdag boeken sis de grootste, en in de gevolgen verstrek- kenste, welke zij ooit heeft behaald." De tien leden zoo gaat de briefschrijver voort hebben het allen geweten, hebben het allen voorzien, allen vooraf kunnen over wegen, allen op hun vingers kunnen uittel len. Men ka» dus aannemen, dat zij gehan deld hebben, zooals zij deden, in de heilige overtuiging, dat het hun plicht was, en mag alleen betreuren, dat de onverbiddelijkheid van dien plicht zoo weinig spreekt uit hun betoogen. „De heer Nolens, die misschien aan zijn ambt en positie het recht mocht ontleenen, in een zaak als deze in de Kamer op zijn woord te worden geloofd, geeft zich de moeite, door aanhaling van den letterlijken tekst duidelijk te maken, dat de Paus in zijn brief van 1 Augustus 1917 alleen gesproken heeft van gelijktijdige en wederkeerige ver mindering van bewapening. Hij vraagt zelf, opdat men zijn vertaling kan controleeren, daarnaast den oorspronke- lijken tekst in de Handelingen te mogen doen opnemen. Mevrouw Bronsveld,, sprekende na den leider van haar partij, wendt geen schijn van poging aan om dezen te weerleggen, maar zegt boudweg, zonder toe te lichten, hoe zij daartoe komt, dat men alleen voor het wets ontwerp mag stemmen „wanneer deze nieu we defensieplannen samengaan met een stre ven naar geleidelijke geheele ontwapening, zooals voor ons, katholieken, door Z, H. Paus Benedictus XV zoo duidelijk en zoo uit drukkelijk in Zijn Encycliek van Augustus 1917 is ontwikkeld." Het verschil tusschen geleidelijk en gelijktijdig schijnt zij niet te kennen, noch te gevoelen. Als daarna op deze basis de conclusie wordt getrokken, dat men na rijp beraad meent te handelen in da richting, aangewezen door onze door God aangestelde leiders, wanneer men tegen het wetsontwerp stemt, dan moge men dit met een mooi woord noemen: gevoel, maar is dan zulk een gevoel een zeer wankele basis voor een in gewichtige gevolgen rijke verantwoor delijke daad. En indien de heeren Bomans en Van Schaik op den voorgrond stellen, dat Ihdiê verdedigd moet worden en de heer Van Schaik, om zich te hoeden voor een te hate lijke omhelzing van den heer Troelstra, in zijn repliek begint te zeggen, dat zijn stand punt in zake de defensie overeenkomt „met dat van de Regeering en van de heeren Schokking en Rutgers" en hij, wat betreft de handhaving van de neutraliteit staat „op 't zelfde standpunt als door den heer Nolens ingenomen" en daarna bij repliek met argu menten, die voor een groot deel tegenover die welke in eerste instantie door hem zijn aangevoerd, fonkelnieuw zijn en het den schijn wekt, dat men zich ten aanzien van die eerste argumenten gewonnen geeft, dan moge men denken over de vraag of de kip dan wel het ei het eerst op de wereld Is ge komen, maar kan in casu niet «an den in druk ontkomen, dat, indien, van beide hee ren de argumenteering het ei en de conclu sie de kip is geweest, bij hen de kip de oud ste is." De ruiten zijn intusschen gebroken en zijn thans niet te herstellen, maar Nederland moet geregeerd worden. De verantwoordelijkheid daarvan te dragen, drukt natuurlijk allereerst op de nieuwe meerderheid, die intusschen ook geen meerderheid was, waar 50 tegen 50 staan. Op haar is dus de wacht. DE KABINETSCRISIS. Het „Volk" meldt, dat de heer Troelstra heden, Woensdagavond op het Loo is ontbo den. VERGADERING DER CHR.-HIST. KAMERFRACTIES. De leden der fracties van de Christelijk- Historische partij in de Eerste en in de Tweede Kamer hebben Dinsdagavond in het gebouw der Tweede Kamer tot een zeer laat uur gezamenlijk vergaderd naar aan leiding van de Kabinetscrisis en den thans geschapen politicken toestand. DE INTERPELLATIE OVER DEN POST- CHèQUE- EN GIRODIENST. Nu het zeker wordt geacht, dat de minis ter van Waterstaat niet meer de interpella tie van mr. G. A. Boon over den postchèque- en girodienst in de Tweede Kamer zal be antwoorden, is voorloopig de kans Weer ver keken, dat er wat meer openbaar wordt over de oorzaken .en het verloop van de verwar ring bij den dienst. Volgens het Hbl. was de heer Boon voornemens geweest een motie in te dienen, de wenschelijkheid vj.n decentra lisatie uitsprekende, In dit verband is het van belang te vermelden dat de directeur van den postcheque- en girodienst, de heer Kymmell (toen hij, na het ingrijpen van de Nederlandsche Bank, zich verzette tegen enkel stopzetting en he'. bekende voorstel deed om met nieuwe blanco-rekeningen te beginnen) den minister ook geadviseerd heeft om den ouden toestand, die van de de centralisatie te herstellen. Maar de heer Van Swaay, voorgelicht door de Nederlandsche Bank, wilde daar van toen niet meer weten. O 4 foto tuil itirt DE A.S. CONFERENTIE. B. LONDEN, 30 October. Hoewel bevoegde kringen beseffen, dat de beperkte bespreking van de kwestie der schadevergoeding, welke thans zal plaats hebben, niet zoo vruchtbaar zal blijken als de ruimere conferentie, welke Engeland hoopte dat Frankrijk zou aanvaar den, heerscht nochthans algemeen de over tuiging, dat deze conferentie van deskundigen beter dan niets is. Men gelooft, dat de hou ding van Amerika vrijwel gelijk aan die van Engeland zal zijn wat betreft het verlangen om voort te gaan met wat onder de omstan digheden de beste manier is om te werken aan de oplossing van het vraagstuk der ver goedingen. LONDEN, 30 October. Hoewel men nog steeds niets definitiefs weet omtrent de in ternationale commissie, die eventueel de be- taalkracht van Duitschland zal hebben te on derzoeken, verdiept men zich reeds in gis singen omtrent de namen dergenen, die deel ervan zullen uitmaken. Voor Amerika wordt zoowel ^organ genoemd als minister Hoover, die dan echter eerst zijn portefeuille zal moe ten neerleggen. Voor Engeland brengt men zoowel den naam van Goodenough, den di recteur van Barclay's Bank, als van Macken- na te berde. Naar men vermoedt zal de com missie in eerste instantie te Parijs bijeenko men om daar haar algemeene instructies van de comm. van herstel te ontvangen, terwijl zij haar feitelijke werkzaamheden te Berlijn en elders in Duitschland zal hebben te ver richten. Aangaande den datum voor het begin harer verkzaamheden blijft men ook nog gissen, doch men verwacht, dat er een begin mee zal worden gemaakt alvorens de rijksconferentie uiteengaat, hetwelk in de laatste dagen van Novebmer zal geschieden. LONDEN, 30 October. Algemeen verwacht men, dat nu de voornaamste Europeesche entente-mogendheden hebben toegestemd in een nieuw onderzoek van het vraagstuk der schadevergoeding op den grondslag vap het Engelsche alternatief, namelijk een raadge vend lichaam, benoemd door de commissie van herstel, deze mogendheden nu zullen worden gevraagd, mee te doen aan het rich ten eener gemeenschappelijke uitnoodiging aan de Amerikaansche regeering. Volgens het Engelsche voorstel verwacht men, dat Ame rika zulk een eenstemmige uitnoodiging zal beantwoorden door het aanwijzen van een bekend financieel deskundige om aan het onderzoek deel te nemen Deze kwestie is in een nieuwe bijeenkomst van het kabinet in Downingstreet behandeld, alvorens de pre mier van Swansea vertrok, waar hij politieke aangelegenheden heeft te verrichten. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. PARIJS, 30 October. De commissie van herstel, die vandaag bijeenkwam, heeft, op verzoek van Engeland, de kwestie van het hooren van vertegenwoordigers van Duitsch land, die in de Duitsche nota gesteld werd, uitgesteld. PARIJS, 30 October. De gezanten- confer§ntie heeft besloten een nieuwe nota aan de Barlijnsche regeering te richten, waarin wordt aangedrongen op de 'hervat ting van de militaire intergeallieerde con trole in Duitschland. Voorts werd besloten om, in verband met de duurte van het leven in Duitschland de bezoldigingen van de leden der controle commissie in dat land te herzien. EUSKIRCHEN, 30 October. De Fransche districtsgedelegeerde alhier heeft aan alle burgemeesters uit zijn district een rond schrijven toegezonden, dat luidt als volgt: De districtsgedelegeerde laat mededee- len, dat de separatistische bew«ging voor loopig niet erkend isj mocht zij erkend worden, dan zal dat nader worden mede gedeeld. De oude toestand blijft dus bestaan. De separatisten hebben zich onthouden van iedere requisitie, inbeslagneming, ambtsontzetting, sluiting van hotels enz. Requisities moeten evenals tot dusver door de districtsgede'legeerde of de mili taire overheid onderteekend zijn. De gedelegeerde wil in alle voorkomende gebeurtenissen, ook die van weinig betee- kenis, op de hoogte worden gehouden. Een rondschrijven van gelijken inhoud heeft ook de Fransche districtsafgevaardig de te Bonn uitgevaardigd. KOBLENTZ, 30 October. De republikein- sche beweging in het Rijnland heeft zich uitgebreid tot een zeker aantal plaatsen in Hessen. Alle gemeenten van het district Bingen hebben zich bij de beweging aan gesloten. LONDEN, 30 October. Men wijdt hier groote aandacht in politieke kringen aan de afscheidingsbeweging in het Rijnland. Men geeft toe, dab het toonen van zulk een afscheidingsneiging en tot het vormen van afzonderlijke staten een zaak van groot belang is voor de bondgenooten en een, waarmede Engeland althans vermoedelijk geen genoegen zal nemen. De uitwerking van zulk een uiteenvallen van den door Versailles geschapen toestand is onlangs door Baldwin besproken. Hij zeide toen, dat het verbrokkelen van Duitschland tot afzonderlijke staten in strijd was met het vredesverdrag en dat het uiteenvallen van het rijk de belangen der bondgenooten di rect en nadeelig zou beïnvloeden, omdat daardoor het vermogen tot betalen van schadevergoeding van Duitschland jaren zal worden vertraagd. Daar zulk een gebeurte nis een inbreuk op het verdrag zou zijn volgt daaruit, dat erkenning van zulk een afzonderlijke staat door de geallieerden nief zou kunnen geschieden zonder dat zij inr breuk maakt op haar verdragsplichten en zonder dat zij door zulk een erkenning bo vendien de materieele aanspraken van alle bondgenooten op schadevergoeding zou be- nadeelen. BRUSSEL, 30 October. Het Hoofdbe stuur van de socialistische partij heeft een voltalige vergadering gehouden, waaraan ook de socialistische parlementsleden deel namen. Het hoofdbestuur verklaarde, dat er onverwijld een onderzoek moet worden ingesteld naar het doen en laten van de Belgische militaire autoriteiten in het Rijn land en naar de inmenging van sommige van deze autoriteiten ten gunste van de separatisten, in het bijzonder te Duisburg en te Aken; en zulks ten spijt van de neu tralists verklaringen van de Belgische re- ge-ering. Het hoofdbestuur protesteert met kracht tegen iedere inmenging van bet Belgische leger in de binnenlandsohe aan gelegenheden van Duitschland, Wat aangaat de vergoedingen constateert het hoofdbestuur zonder het beginsel van de vrijheid der volken om over htm lot zelf te beschikken, uit het oog te ver liezen dat het uiteenvallen van Duitsch land het vraagstuk der vergoedingen slechts te moeilijk is. EEN REDE VAN BALDWIN. LONDEN, 30 October, In een rede te Swansea heeft Baldwin verklaard, dat de veranderingen, die hij voorstond ter bestrij ding van de werkloosheid, essentieel waren. De industrie moet worden beschermd tegen de onmeedoogende buitenlandsche mededin ging, die zelf door tarieven wordt beschermd. Hij verklaarde, dat zijn eenige verlangen was: de werkloosheid te bestrijden. Als de tijd gekomen was, zou hij een beroep op de kiezers doen. LONDEN, 30 October. In zijn redevoering te Swansea heeft Baldwin een roerende hulde gebracht aan de nagedachtenis van Bonar Law. Baldwin zeide, dat hij de economische po litiek, die hij te Plymouth had aangekondigd, nauwkeurig en tot in bijzonderheden liet uit werken. Geen verandering van politiek zal ons het duizendjarige rijk brengen. Hij erkende ten volle, dat in het verleden het vrijhandel stelsel zekere voordeelen had opgeleverd. Hij was bereid om zijn politiek te onderwer pen aan de uitspraak van de kiezers in het district Swansea, welks stapelindustriën thans aan de hevigste fluctuaties blootston den als gevolg van „dumping" met buiten landsche producten. Hij geloofde dat de wij zigingen, die hij voorstelde om de werkloos heid te bestrijden, absoluut noodzakelijk waren. Zijn voornaamste streven wal gericht op het pogen om den levensstandaard van de Britsche arbeiders op peil te houden. Ook wilde hij, dat deze wijzigingen zouden wor den gecombineerd met een sociale politiek, welke in dezelfde richting werkt. Baldwin sprak de hoop uit, dat men deze vraagstuk ken kalm en onbevooroordeeld zou onder zoeken. De dingen, die essentieel zijn voor den vooruitgang der natie, zijn ten eerste vrede in binnen en buitenland, ten tweede, dat de nationale spaarpenningen voldoende moeten zijn, om het kapitaal te verschaffen voor de hernieuwing van de expansie van ons pro ductiestelsel, ten derde, dat noch de werkge vers, noch de werknemers worden blootge steld aan aanvallen van buitenlandsche me dedingers, die zichzelf beschutten achter hooge tariefsmuren: en ten vierde, moet men doen wat men kan om een eenzijdige ontwik keling van onze nijverheid te beletten, waar door millioenen menschen aan het land wor den onttrokken. Baldwin zeide, dat hij niet alleen stond in zijn economischen strijd. De rijksconferentie bespreekt de economie van den uitvoer van het rijk. Hij hoopte, dat zij spoedig een zeke re en definitieve conclusie kon aankondigen. FRANKRIJK EN ZWITSERLAND. PARIJS, 30 October, Het Zwitsersche ant woord op de nota van Poincaré van 15 dezer is op het ministerie van buitenlandsche za ken overhandigd. MINISTERIEELE CRISIS IN PORTUGAL. LISSABON, 30 October. Het kabinet is afgetreden DE CONFERENTIE OVER TANDZJER, PARIJS, 30 October. De Italiaansche re geering heeft tot de regeeringen te Londen, Madrid en Parijs vertoogen gericht over haar niet-deelnemen aan de conferentie over Tandzjer. De drie regeeringen plegen overleg over het naar Rome te zenden antwoord. HET ITALIAANSCH-GRIEKSCHE INCIDENT. PARIJS, 30 October. De gezanten-confe rentie besloot na kennis te hebben ge nomen van het uitvoerige rapport, ®itge- bracht door den voorzitter van de commis sie van enquête naar de moorden bij Jani- na Jat het Italiaansch-Grieksche incident in politieken zin als gesloten moet worden beschouwd, door het besluit dat zij ge zant enconferenf ie de vorige maand had genomen. FIUME. ROME, 30 October. De Mondo verneemt uit Triëst: Overeenkomstig het verdrag van Rapoallo heeft generaal Giardino gisteren bij den staat Fiume een strook grondgebied langs de kust gevoegd, die een couloir vormt, waardoor Italië en de staat Fsume onmiddellijk met elkaar in verbinding tre den. HET ROEMEENSCHE KABINET. BOEKAREST, 30 October. Het ministe- rie-Bratianu is hervormd. Er zijn 4 nieuwe ministers ingekomen. RELLETJES IN LAIBACH. ROME, 30 October. De Epoca verneemt uit Triëst: Na afloop van een anti-Italiaansche ver gadering te Laibach hebben er incidenten plaats gehad, waardoor de gendarme moest ingrijpen. Enkele personen zijn gewond en verscheidene gearresteerd. NA DEN OPSTAND IN GRIEKENLAND. ATHENE, 30 October. Gisteren is een proces tegen 19 officieren begonnen voor een buitengewonen krijgsraad te Saloniki. bad opnieuw. Dan stond hij op en na een :aatste maal de twee geliefde portretten in het halfduister te hebben beschouwd, nam hij het licht en keerde naar zijn werkkamer terug. „Welnu," sprak hij met luider stemme, zijn plaats voor de lessenaar weer innemend, „dezen keer is het geen inbeelding. Goddank, mijn einde nadert. Het is nu tijd, mijn laatste wilsbeschikking te maken. Nu ik geen erf genamen heb en ik alleen op de wereld ben achtergebleven, moet ik na mijn dood van mijn fortuin een zelfde gebruik maken als tijdens mijn leven Terwijl hij zoo sprak, opende graaf de Thonnerieux een der laden van zijn buresau an haal de er een groot foudraal uit, gesloten net vijf zwarte zegels, waarop met groote .etters was te lezen DIT IS MIJN TESTAMENT. „Dat stuk moet gewijzigd worden," mom- «lde de graaf, met een pennemes den boven- and van het foudraal doorsnijdend en met den blik het gezegëid blad, dat het bevatte, doorloopend. Dit betrof alleen de kinderen, geboren op den zelfden dag als Marie „de 'omstandig heden zijn helaas niet meer dezelfde ik zal nieuwe beschikkingen moeten treffen." Hij scheurde het testament, dat hij in de hand hield, stuk en wierp het in het vuur, dat, ofschoon het buiten warm was, nog brandde de gezondheidstoestand van graaf de Thonnerieux vereischte dit en toen hij het laatste stuk in asch had zien opgaan, legde hij op zijn bureau een dubbel blad gezegeld pa pier, waarbij hij het fleschje met rooden inkt plaatste, dat hij in de Nationale Bibliotheek had gebruikt om aanteekeningen te maken in de „Gedenkschriften van den heer de Laffemas. Dan zocht hij in een der laden van het bureau en haalde er verscheidene bundels zorgvuldig gemerkte papieren uit, rekeningen, i .ventarissen, eigendomspapicren en derge lijke. De graaf haalde de bundels uiteen, be schouwde het meerendeel der papieren met vluchtigen blik, terwijl hij sommige andere met aandacht nazag. Een hiervan scheen zijn belangstelling in de hoogste mate gaande te maken. Dit document, dat zich vooral onderscheid de door zeer mooi en sierlijk schrift, droeg als titel de woorden Het was de lijst van onroerende goederen welke de graaf de Thonnerieux te Sancerre bezat, met de taxatie van hun inkomen in geld en vruchten. Een aparte kolom bevatte aanmerkingen, hetzij over de goederen zelf, hetzij over de pachters, die ze in gebruik hadden. „Dat stuk is merkwaardig in alle op zichten," sprak de grijsaard bij zichzelf, na het document tot het einde toe gelezen te hebben. Het is van dien ongelukkigen Pascal Sau- nier, die twee jaar lang mijn geheimschrijver GOUDA, 30 October. Snijbovnen per 100 K.G. f 2—70: Slókiboonen 2140, Sprui ten le soort 8.2019, idem 2e soort ƒ1.00 4.70, Witlof le soort f 5152, idem 2e soort 1.26, Uien 4.508, Kroten f 2.10—6, Spinazie f 2.80—21.80. Andijvie le soort pea* 100 stuks ƒ0.302.40, id. 2e soort f 0.10—0.80, Kropsla 0.903.80, Groene savoye kool 0.605.50, Gele id. f 2.90—7.50," Roode kool f 2—7.60, Peen per 100 bos 37.50, Kroten 0.80 4.40, Prei f 2.604.10, Selderie 0.70— 2.40, Eieren per 100 stuks f 14.40—14.60. AMSTERDAM, 29 Oct. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 359 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kw. ƒ120—130, 2e kw. 105—115 3e kw. 90 ct. en hooger per K.G.70 melk- en kalfkoeien 350550 per stuk; 71 vette kalveren, 2e kw. 90100 ct. per K.G.37 nuchtere kal veren 1624, 80 schapen 4055, lamme ren 3040 per stuk; 425 vette varkens Hollafidsche, le kw. 9294 ct., idem 2e en 3e kw. 9092 ct., Overz. en Geld. le kw. 9294 ct. per K.G. 24 paarden. AMSTERDAM, 30 Oct. (Aardappelen), (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte f 5.80—6, id. Blauwe f 5.505.60, id. Eigen heimers f 4.604.75, id. Blauwe Eigenhei mers f 4.60, Hillegommer Zandaardappelen f 7.50, Drentsche Eigenheimers f 3—3.50, id. Roode Star f 3.50, Zeeuwsche Eigenhei mers met zieke f 1.25 per H.L. AMSTERDAM, 30 Oct. (Noteering v/h. Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong Koe ne). Sterappelen f 2636, Bellefleur f 18 20., Dubb. Bellefleur f 18—26, The Queen Keswick f 24—38, Lord Suffield f 20—30, Codlin Keswick f 2438, Lord Suffield f 2030, Zweden appelen f 2634, Jasap- pelen f 1016, Lunt. Pippeling f 1418. Frambooszuur f 2630, Gamerensch zuur f 1220, Calville f 2634, Present van En geland f 3036, Zonzoet f 1418, Cox Pomona extra f 4654, eerste soort f 1622, BiSmarck f 1420, Dubb. Benderzoet f 15 20, Grieters f 1823, Campagnezoet f 14- 24, Gerrit Roelof f 18—22, Hollemans f 14 20, Charlemonsky f 2236, Notarisappe- le f 2026, Lemoenappelen f 3036, Doyenne de Commies f 7290, Bonne Loui se d'Avranches extra f 6086, eerste soort f 4858, Beurre Lebrun f 3040, Beurre Clairgeau f 3854, Souvenir de Congres f 44—56, Callebas de Tirlemont f 4258, Durandeau f 2242, Hertogin Elza f 28 42, Nouveau Poiteau f 3046, Jodenperen f 1824, Triumph de Vienne f 5264, Beurre Hardy f 4268, Signeur d'Esperen f 48—66, Williams Duchesse f 38—60, Ys- bouten f 1826, Winterjannen f 22—24, Giesen Wildemannen f 2025, Gratiolen f 18—22 per 100 K.G. Duchesse d'Angelin f 0.140.20 per stuk. Tomaten f 2834 per 100 K.G. Druiven Frankenthalers f 0.70 0.90, idem Alicanten f0.760.84 per K.G., -Bloemkool f 6.209.30, Roode kool f 3.50 *—5.5., Gele kool f 4.50—5.80, Andijvie f 1.90 2.20 per 100 stuks. Kassnijboonen f78 86, Kasprincesseboónen f 7284, dubb. boonen f 3642, alles per 100 K.G. Sprui ten f 1.20—2.20, Uien f 1.301.50 per zak. Hillegommer Zandaardappelen f 10.30 11.80 per 100 K.G. Spinazie f 1.15 per kist. Bloemen. Chrysanthemums f 13—16, Ro zen f 411, Callas f 2342, Am. Anjers, f 4—12, Dalias f 0.90—1.20, Snijgroen f 3— 5.50, Eiketakken f 23 per 100 stuks. Fransche pepers f 22.20 per mand, Fr. Anjers f 0.200.28, Margrieten f 0.05 0.08 per dozijn. BODEGRAVEN, 30 Oct. Kaas. Ter markt waren 366 wagens. Prijzen le soort f 5458, 2e soort f 50—52, rijksmerk f 50 62. Handel flauw. HULST, 29 Oct. Granen. De aanvoer was gering tarwe f 11, rogge f 9.50, gerst f 10, erwten f 22.50, bruine boonen f 35. PURMEREND, 30 Oct. Kaas. Aanvoer 11 stapels fabrieks-, f 47.50, met rijksmerk f 48.50 47 stapels boeren-, f 49, met rijks merk f 52 4 stapels Goudsche-, met rijksmerk f 52. Boter. Aanvoer 610 K.G., f 2.35-2,45 per K.G. Vee. Aanvoer runderen w. o. 450 vette koeien, f 0.901.25 per K.G.gelde koeien f 175—325 melkkoeien f 250—450 30 vette kalveren, f 1.401.60 per K.G.124 nuchtere kalveren slachtkalveren, f 12 38 fok- en mestkalveren f 1532 12 stie ren, f 0.901.10 per K.G.13 paarden, f 100200 450 Vette varkens, f 0.760.80 zouters f o.740.76 42 magere varkens f 20—36 325 biggen f 1422 1085 schab pen, f 2552 74 bokken. Handel in vette koeien vlug en fIirik~{5rijshouden<ï, kalveren en varkens vlug en schapen matig. 160 gan zen, 9.5010.50 per stuk. Eieren. Kippen-11.5013.50. Fruit. 175 zak appelen, 35 100 zal. peren, ƒ45 per zak. SCHIEDAM, 30 Oct. Moutwijn. (Offic. not., medeged. door H. J. Janssens, namens de commissie uit de Kamer van Koophandel aan de Beurs), 12 per H.L. ad 40% zonder fust en zonder belasting. Melassespiritur ad 100% per H.L. ƒ25, ruwe graanspiritus per H.L. ad 50% 11% zonder belasting. Spoeling per ketel 2.30. SNEEK, 30 Oct. Vee. Ter markt waren 600 melk- en kalfkoeien 200490 73 vette koeien ƒ210470 stieren 10 vette kalveren 35—90 806 graskalveren 60140 60 nuchtere kalveren 1620; pinken/310 schapen 36—51 12( lammeren 24-36 740 varkens 60140 101 kleine biggen 1318. Men betaalde voor vette runderen 5057% ct., dito kal veren 60—70 ct., dito varkens 3639 ct., zouters 3235 ct. De handel in melk- en kalvekoeien en in graskalveren was goed, in vette koeien en nuchtere kalveren kalm, in wolvee en bigger, slecht, in varkens beter. België kocht kalf koeien en gras kalveren. GRONINGEN, 30 Oct. Granen. De laag ste en hoogste prijzen waren als volgt 30 Oct. 8.00— 9.75 8.00— 9.80 7.50— 9.00 7.00— 9.20 8.00— 9.75 7.50— 9.10 7.50— 8.90 7.008.75 7.00— 8.75 15.00—27.00 14.00—21.25 15.00—32.00 8.00—11.50 8.00—11.50 8.0O—13.00 14.00—20.00 60.00-115.00 130.0—28.00 15.00—19.00 23 Oct. 8.009.00 8.00—10.00 7.50— 9.00 7.00— 9.10 8.00— 9.75 7.50— 9.10 7.50— $.90 7.00— 8.75 7.009.75 15.00—28.00 14.00—21.00 15.00—22.00 8.00—12.00 8.00—12.00 1400—20!00 60.00-120.00 13.00—28.00 15.00—19.00 Zomertrw. Rd. tarwe W. tarwe Inl. rogge Wintergerst Cheval. gerst Zomergerst Wt. haver Gele haver Zw. haver BI. peulerwt. Gr. erwten Schokkers Paardebn. Wierboonen Waalsche id. Koolzaad Kar wij zaad Geel mostz. Kanariezaad Lijnz. bl. bl. ld. witbl. Bl. maanz. 20.00-35.00 25.00—50.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 75 K.G., rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst» alle haversoorten 10 c. per K.G. BOVENKARSPEL Station), 30 Oct. Aardappelen, blauwe f 3.053.25 bonte f 3.05—3.25 kriel f 0.45—0.60 per baal. Aanvoer 450 baal. Uien, drielingen f 5.05 5.40 groote gele f 3.904.35 kleine gele f 66.30, per baal. Aanvoer 1280 baal. Bloemkool le soort f 2.609 2e soort 1.30 3.50 3e soort f 0.75—0.85, per 100 stuks. Aanvoer 152.700 stuks. Roode kool f 1.90 2.90 per 100 K.G. Aanvoer 39.300 K.G. Gele kool f 2.10—3.40 per 100 K.G. Aanvoer 21.000 K.G. Witte kool f 0.75—0.85 per 100 K.G. Aanvoer 54.100 K.G. Bieten, groote f 23.50—29.50, kleine f 8.25—10 per 1000 stuks. Aanvoer 58.600 stuks. Slaboonen f 3.90—5.55 per 15 K.G. Aanvoer 230 zak. Spruitkool f 2.052.05 per 15 K.G. Aanvoer 40 zak. Wortelen f 1.10. Aanvoer 80 baal. DEVENTER, 30 pet. Vee. Op de markt bestond de aanvoer uit 157 runderen, waarin tamelijk handel was. Dragende koeien f 300— 400, guste koeien f 250—350, dragende vaar zen f 200350, dragende pinken f 180280, guste pinken f 175275, graskalveren f 40— 80, nuchtere kalveren f 816, stieren f 0.85 0.90 per K.G., vette koeien f 1.051.15 per K.G. slachtgewicht. 's-HERTOGENBOSCH, 30 Oct. Boter. (Ber. v. d. Coöp. Roomboterfabriek). Aan gevoerd 19.475 kilo. Prijzen f 1.902.10 ROOSENDAAL, 30 Oct. Boter. Hoogste prijs f 2.90, middelprijs f 2.12, laagste prijs f 2.01. VEENENDAAL, 30 Oct. (Weekmarkt). Eieren f 12—13.50 per 100 stuks. Aangevberc 65.000 stuks. Handel iets trager. Bigget f 1018 per stuk. Aanvoer 350 stuks. GELDERMALSEN, 30 Oct. Fruit. Te» veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om- srtreken" besteedde men voor gieser wilde man 23 ct., dubbele benderzoet 12 ct., beurré Clairgeau 4252 ct., zoete aagjes 7 ct., goud geel 13% ct., grauwzoet 11% ct., dijkmans- zoet 13% ct., honderdmark 14 ct., Princesse Nobels 16% ct., zoete pronkers 13 ct., wei dragers 11% ct., zure reinetten 7 ct., astrakan 16 ct., mispels 13% ct., peeappelen 11% ct., streepzuur 89 ct., gerrit roerof 1113 ct., suikerperen 17% ct., wijnzuur 813 ct., groenperen 1719 ct., winterjannen 1820 ct., kortstelen 13%16 ct., goudreinetten 1519 ct., bellefleur 13%19% ct., bender zoet 9%10 ct., huismannen 8% ct., Jan Wiliems 1213 ct., hola's 810% ct., jas- appelen 6 13 ct., courtpendu 8 11 ct., sterappelen 1626 ct., ketelperen 15% ct., lemoenapoelen 1322 ct., roodzoet 8% ct., zoete rei letten 11% ct., bergamotten 1819 ct., brederodes 18%26 ct., ijsbou- ten 1723 ct„ pippelingen 12 ct., konings- rood 12 ct., camperoenen 22 ct., grauwe benderzoet 8 ct., culemborgsche roodjes6% ct., zoete schijvers 7%10% ct., Eva-appe len 10% ct., jodenperen 19 ct., huismannen 10%11 ct., veentjes 67% ct., beugelzoet 12 ct., warvelingen 11 ct., kleiperen 19% ct., paradijs 11 ct., kaneelzuur 14 ct., heerzoet 7% ct., Napoleons 21 ct., campagnezoet 14 ct., alles per kilogram. DR. MARIA MONTESSORI IN ONS LAND. Op Donderdag, 1 November, wordt dr. Maria Montessori officieel ontvangen te Amsterdam, waar zij tot 15 Februari zal blijven, tot het geven van een cursus voor hen, die een dieper studie wenschen t e maken van de Montessori-opvoeding en hetMontes- sori-onderwijs. wasAardige jongen Uitstekend be gaafd maar diep bedorven. In verstand evenaarde hij zijn slechtheid. Ik stelde toch veel belang in hemAl les ter wereld heb ik gedaan om hem tegen te houdenmaar mijn goede raad was vergeefschOp drie en twintig jarigen leeftijd heeft een veroordeeling tot drie jaar gevangenisstraf zijn loopbaan gebroken en alle eerlijke toekomst voor hem gesloten. Er zijn menschen, die met instinct tot het kwaad op de wereld komenen onder hen behoorde ook Pascal Saunier. De dag van zijn invrijheid stelling nadert. Wat zal hij dan beginnen, wanneer hij éénmaal uit de ge vangenis is verlost? Ik vrees, niets goeds. Hij zal wel weer hier komen om mij te paaien met mooie woorden en beloften tot beterschap, die toch alle ge huicheld zijn.... Als ik nog in leven ben, zal ik hem wat geld geven. Ben ik reeds ge storven, dan De graaf hield op met spreken, doch na eenige oogenblikken ging hij voort „Die ongelukkige Pascal is in mijn dienst geweestIk moet toch helpen.Welnu, ik zal mijn plicht doen...." Na de bundels papieren doorgezien, en eenige stukken terzijde te hebben gelegd, doopte de grijsaard de gouden pen in het fleschje rooden inkt en schreef vlug en met vaste hand het volgende „Ik, Philip Armand, graaf de Thonnerieux gezond van geest, ofschoon niet van lichaam schrijf hier in dit eigenhandig testament mijn laatste wilsbeschikking neer en ik stel den heer Perollet, notaris te Parijs, in wxen ik het volste vertrouwen stel, aan als mijn executeur-testamentair, „Mijn bezit bestaat uit twee deelen, het bekende en het onbekende. „Het bekende bezit bedraagt vijf millioen, negen honderd duizend francs, verdeeld als volgt. 1. Mijn huis aan de Vaugirardstraat, op den hoek der Bonapartestraat, met tuin en erf een oppervlakte beslaande van 30 aren, waarde ongeveer Fr. 700.000. 2. Het meubilair, de Beauvaissche en, Vlaamsche tapijten, de schilderijen, beelden kunstvoorwerpen, oud porcelein, de biblio theek, het zilverwerk, ach in genoemd huis bevindend, bovendien nog de paarden, rij tuigen en tuigen Fr. 400.000. 3. Drie woonhuizen met twee tuinen in eigendom, gelegen aan de Rivolistraat Fr. 1.200.000. 4. Een rentegevend eigendom, gelegen aan de Pyramiedenstraat Fr. 900.000. 5. Mijn kasteel van Granges-de-Mer-la- Fontaine, met de meubelen, het park, bos- schen, weiden en hofsteden Fr. 950.000. 6. Mijn goederen te Sancerre, bestaande uit woonhuizen, gronden weiden en zes hof steden Fr. 700.000. 7. Waarden in portefeuille, obligaties, grond crediet van de stad Parijs, vreemde spoorweg effecten enz. Fr. 800.000. 8. Baar goud en zilver en bankbriefjes in mijn huis berustend. Fr. 350.000. Totaal bedrag Fr. 5. 900.000. „Op het oogenblik, waarop ik deze laatste wilsbeschikking neerschrijf, terwijl ik geen verre of naaste bloedverwanten heb, welke ik zou benadeelen door ze te onterven, meen ik het recht en den plicht te hebben en over mijn bezit te beschikken als volgt „Ik laat en vermaak „1. Aan de stad Parijs, mijn onroerende goederen te'Saint Germain, in de Rivoli straat en de Pyramiedenstraat benevens mijn fransche en vreemde effecten, tezamen tot een bedrag van drie millioen drie honderd duizend francs met de verplichting voor genoemde stad Parijs, vertegenwoordigd door haar raad, op een plaats binnen de mu ren, welke zij zal uitkiezen, een nachtver blijf te laten bouwen Op dezelfde voorwaar den als dat van de Tocque-villestraat. 2. Aan de Stad Sancerre, de goederen wel ke ik in haar gebied bezit, met de verplich ting in het gasthuis van genoemde stad een zaal. in te richten met veertien bedden, be stemd voor de ouden van dagen, in 't arron- disemenf geboren en die als behoeftig be kend staan. 3. Aan de gemeente Granges-de-Mer-la Fontaine, waar ik geboren ben, het kasteel en de onroerende goederen in haar gebied gelegen, met de uitdrukkelijke voorwaarde, dat gedurende zes jaren, te rekenen van den dag van opening van mijn testament, de landbouwers, die mijn hoeven in pacht heb ben, ze in gebruik zullen houden zonder huur te betalen. De gemeente zal eerst achttien maanden na mijn overlijden bezit nemen van 't kasteel. Zij zal het moeten veranderen in een gods huis, onderhouden met de inkomsten van de goederen en behoeftigen, gebrekkigen en eudeti van dagen van het arrondisement er in opnemen. 4. Aan mevrouw de gravin de Chatelux, ge boren Georgine de Graves, de meubelen, ta pijten, schilderijen, beelden, kunstvoorwer pen, het porcelein, de bibliotheek en hel zilverwerk, dat zich bevindt in mijn huis aan de Vaugirardstraat, bovendien de paar den en rijtuigen. 5. Aan mijn ouden, trouwen dienstknecht Jerome Villard, een som van vijftig duizena francs. 6. Aan ieder van mijn zes andere dienst boden, Claude Perrin, Michiel Bordier, Jacques Firmin, Sebastian Marcel, Ursula, Armand, Benedicta Vernier, twintig dui zend francs. 7. Honderd duizend francs aan het be-, stuur van dit arrondisement om aan de ar-1 men van mijn arrondisement uit te deelen. 8. Vijftig duizend francs voor den onder houd van den grafkelder, ^aar mijn lievi dochter en mijn teerbeminde echtgenoot» usten en waar ik zelf zal rusten. ÜOTsuvlf. VATVOktdJi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6