R.K. Kiesvereeniging te Haarlem. E Klare wijn! Iedere Amsterdammer kent PRESBURG Iedere Haarlemmer zal PRESBURG leeren kennen Vrijdag 2 November 1923 46ste Jaargang No. 14577 Van het Vaticaan. 3 NOVEMBER De Gemeente-Financiën. VRIJDAG 2 NOVEMBER, des avonds 8 uur DIT HUMMER RESTUT UIT 12 BUDZMDEH. EERSTE BUD Verlof Drankwet. STADSNIEUWS. AGENDA Giften. De aanrijding te Schoten. Duur van de eerste oefening bij de Motordienst. N.V. Indusrie-bank. DE R.-K. KIESVEREENIGING te HAARLEM zal een ALGEMEENE LEDENVERGADERING houden op in het gebouw „SINT BAVO" aan de Smedestraat. AGENDA: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeeiingen. 4. Bestuursverkiezing, voorafgegaan van het advies der Reorganisatie- commissie. 5. Uitbrengen van haar Rapport door de Reorganisatie-Commissie. 6. Voorstel tot het doen publiceeren van het Rapport, waarna be handeling in een volgende Ledenvergadering. 7. Rondvraag en sluiting. Bachavond. Begrooting Rijnland 1924. Rijwiel ontvreemd. Nico Gerharz. Een hartewensch vervuld en een plicht die ons wacht J. J. WEBER öt ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telezraphiscb Weerbericht Waarom juisf Franken'* Melkbrood?? Omdat U dan ZEKER is brood te hebben bereid uit de BESTE grondstoffen! Spijsuitdeeling aan behoefrigen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Adverlentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina 75 et-, op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel raag- cn aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling Wij willen er vandaag eens de ruimte voor nemen om te trachten ons standpunt in zake de verwerping der Vlootwet en de daaruit ontstane crisis te verduidelijken. Wij weten, dat wij onze meening scherper, dan wie ook, hebben weergegeven. Dat heeft blijkbaar een aantal van onze trouwe lezers verbaasd. In plaats van een regen van inge zonden stukken, welke men altijd na een krasse meeningsuiting over een veel omstre den zaak verwachten kan, druppelde het Maandag en Dinsdag alleen maar wat Doch Woensdag kwam de stortbui los; men vindt er thans enkele elders in dit nummer afge drukt Gelukkig waren velen zoo verstan dig hun adviezen, goed- en afkeuringen voor ons persoonlijk gebruik te bestemmen, zoo dat er ook nog plaats voor wat anders over blijft. Mogen wij uit dezen gang van zaken con- cludeeren, dat men zich eerst even bedacht heeft, alvorens naar de pen te grijpen? Men is nu eenmaal in ons blad geen scherpe cri- tiek en geen felle artikelen gewend. Wij verontrusten de huiskamer niet voortdurend met polemisch twistgeschrijf. Een enkele ■taal echter gebeurt het, dat wij, wat jnen in de'. omgangstaal noemt „los ko men", En dan blijkt het, dat een mes scherp blijft, wanneer men het weinig gebruikt. Die enkele malen, onze lezers weten dat, betroffen meerendeels gevallen, waarbij wij de eenheid in onze Katholieke partij be dreigd zagen. Wie is er scherper opgetreden tegen de Nieuwe Katholieke Partij en tegen de R.-K. Volkspartij, tegen allerlei pogingen van politieke dissidenten in onze streek, tegen een samengaan van Katholieken en sociaal democraten bij Gedjep. verkiezingen dan wij? We achten dit onze speciale taak. 't Is merk waardig, welk een zeldzaam politiek leven hier heerscht. De kiem der geboorte van de N. K. P. werd in Haarlem gelegd; de trek ker op de lijst van de N. K, P. was oor spronkelijk een Haarlemmer; het befaamde .verkiezingsplan voor Gedeputeerden van Noord-Holand, werd in Haarlem uitgebroed; de vergaderingen der Haarlemsche kiesver- eeniging zijn bekend in Nederland; het aan tal politici, woonachtig in onze onmiddel lijke nabijheid, is legio; veertig procent der tien Katholieke tegenstemmers tegen de Vlootwet, woont in onze streek. Wij móeten ons waarlijk met kracht beperken en slechts om zeer gewichtige redenen enkele hoofdlij nen van de politieke beweging, welke zich hier afspeelt, aangeven, willen wij ons nieuwsblad niet tot een politieke courant maken. Maar die enkele keeren willen wij dan ook duidelijk zijn. Ook thans hebben wij over de verwerping der Vlootwet en de daaruit ontstane crisis scherp onze meening gezegd, waardoor na tuurlijk wrijving ontstaat en andere opinies loskomen. Wij hebben dat gaarne; zóó im mers moet de waarheid doorstralen. Maar dan moeten er geen misverstanden blijven bestaan, of, wat nog erger is, nieuwe worden gewekt. Welke zijn de grieven, die wij vernomen hebben? Onze meening: ,,De Coalitie ver broken; de R.-K. Staatspartij gebroken" vond men te kras. Dat moet men zoo maar niet rauw weg zeggen! Laten wij elkaar nu eens goed verstaan. In den ouden tijd werd een brenger van een Jobstijding gehangen. Maar in zulke tijden leven wij nu niet meer. Dat de coalitie na de verwerping der Vloot wet in stukken lag, constateerden wij waar lijk niet voor ons pleizier; wie heeft' er ooit harder gestreden voor het behoud dierzelfde coalitie dan wij? En na de verklaring van den heer Colijn zal nu toch ieder wel toegeven, dat wij ge lijk hadden. Of ze nog ooit hersteld kan worden, is een vraag van later zorg; we hebben thans slechts te maken met de voor ons liggende feiten. En dat de R.-K. Staats partij gebroken is kan o.i. ook al heel moei lijk worden ontkend. De R.-K. Kamerclub ligt in twee stukken Uit elkaar en men moet toch aannemen, dat ook onder het kiezersvolk de meeningen in twee kampen zijn verdeeld. Er is dus wer kelijk iets gebroken. Dat het nog hersteld kan worden is zeker ook onze vurige hoop; maar het feit is alweer niet te ontkennen. En dit te meer, doordat de zich afscheidende R.-K. Kamerleden bij de stemming over de Vlootwet, willens en wetens een rechtsch ministerie, een coalitieregeering met nog wel een Katholieken minister-president het leven benamen. We komen hier op een gewichtig punt, waarbij wij al weer onze kalmte moe ten bewaren. Het valt ons op bij het lezen van ingezonden stukken van nog wel onze beste propagandisten, vurige mannen, met wie wij het vorig jaar te zamen zij aan zij gevochten hebben voor den zegen van deze rechtsche regeering, boe de Vlootwethistorie hun anders zoo zakelijk oordeel beneveld heeft. „Wie tob het laatste toe vertrouwde, dat de Vlootwet zou worden aangenomen, heeft een te goed vertrouwen in een deel on zer Kamerfractie gehad", schreven wij Za terdag. En dat rekent een onzer inzenders ons tot een halsmisdaad aan, en distilleert uit die onschuldige woorden heel iets anders dan er staat. Zoo is men uit het evenwicht geslagen! Dit in het voorbijgaan. De tegenstemmende club van tien heeft willens en wetens de rechtsche regeering weggevaagd, zeiden wij. En daar stelt men tegenover: gij verzwijgt de verklaring van den heer Van Schalk en van anderen, dat zij principiëel niets tegen deze regeering had den. Met uw welnemen! Maar zóó praten wij niet in de politiek. Wat de heer Van Schaik en zijn medestanders deden kwam hierop neer, dat men tot het kabinet-Ruys zei: „wij willen u enkel maar den hals afsnij den; overigens zijn wij beste vrienden hoor en wanneer wij u eenmaal hebben neerge veld, loopen wij weer graag met u op." Daarom schreven wij, dat wij aan al die ver klaringen zoo weinig waarde hechtten; we kennen dat in de politiek. Maar een reëele politiek eischt wat anders. Voor ons zijn er maar twee mogelijkheden óf wel, de groep Van Schaik-Bomans heeft te voren geweten, wat zij deed en deson danks en met volle begrip der gevolgen ge daan, wat zij deed; óf wel de tien Roomsche Kamerleden hebben elk voor zich tegenge stemd onafhankelijk van elkaar, ieder mis schien om eigen motieven, niet denkend aan de gevolgen en na de verwerping stonden zij elkaar met open monden aan te zien, vol verbazing, dat zij de Vlootwet verworpen hadden. Dit laatste nu weigeren wij aan te nemen; 't zou trouwens even erg zijn als het eerste. Immers, het zou getuigen van een onge hoorde en onverantwoordelijke politieke on- noozelheid en ongeschooldheid. Wij moeten dus het eerste aannemen: met volle besef, wetens en willens, heeft één derde der Roomsche Kamerfractie meege holpen deze regeering ten onderste boven te gooien. Dat is natuurlijk hun volle recht; maar wij, kiezers, hebben even zeer recht te onderzoeken, of de gronden voor een der gelijk optreden deugdelijk waren; of aan de aanneming der Vlootwet en hare invoering in Januari a.s. zulke overwegende bezwaren verbonden waren, dat daaraan het leven dezer rechtsche regeering en het behoud der coalitie moesten worden geofferd. En dan moeten wij tot onze', spijt constateeren, in de redevoeringen der Katholieke tegenstem mers die overwegende bezwaren niet te kun nen vinden. Wij kunnen er ons maar één denken, hetwelk ook weifelend naar voren is gebracht en dat werkelijk doorslaand zou kunnen zijn, n.m. dit: „het moet nu eens uit zijn met uitgaven voor leger en vloot. Wij gaan voor ontwapening werken, ongeacht wat er in het buitenland en om ons heen gebeurt" Dat is een standpunt, maar naar onze meening nog een illusie. De volle ver antwoordelijkheid durft niemand er van te aanvaarden, zélfs de socialisten niet; wan neer zij hier aan de regeering zouden komen, zouden zij evenals overal elders in het bui tenland, een nationale defensie in stand hou den. En wij, Nederlanders, hebben zelfs nog meer te doen. Zoolang wij een koloniale mogendheid zijn van 50 millioen zielen; zoo lang wij welvaart door export nastreven; zoolang wij onze eerste mannen een leiden de rol laten meespelen in de wereldpolitiek; zoolang wij met Amerika den hoogsten levensstandaard van de heele wereld ophou den, zoolang kunnen wij niet van defensie af. Het moge betreurenswaardig zijn; maar een welvarend volk, dat iets te verliezen heeft, is niet veilig, wanneer het zich niet door een laat het zijn minieme defensie en door een verstandige buitenlandsche politiek sterk maakt. Steunen op het recht alleen, is helaas nog een illusie. Wij, en wij vooral katholie ken, moeten eerst trachten daarvan een ideaal te maken; dat wil zeggen, wij moeten door onze bekwame diplomaten de stem van recht en vrede doen klinken in Genève en in alle wereldcentra, zóólang, totdat alle volkeren den vrede ook inderdaad als een bereikbaar ideaal gaan zien. Dan en dan al leen kunnen wij verder en is de weg voor internationale ontwapening open. Dit is een weg van lange evolutie en niet die, welke een onzer inzenders als de noodzakelijke evolutie aanziet. Want wat hij wil is revo lutie; wij kunnen dat niet anders zien. De politiek houdt nu eenmaal geen rekening met vrome wenschen, met verzuchtingen, met visioenen; zij vraagt slechts naar realiteiten. En hem, die zich verplicht ziet, als verant woordelijk persoon daarnaar zijn daden te regelen zal men niet laken. Mogelijk legt hij aan zijn vurigste wenschen het zwijgen op. Dit is, naar onze wijze van zien, een der voornaamste punten van botsing geweest tusschen de rechtsche regeering en de groep van katholieke tegenstanders: een politiek van illusies tegen eene van realiteit. De vraag blijft daarbij echter, of deze botsing niet had moeten en kunnen voorkomen wor den. Hierop willen wij in een slotartikel ant woord geven, terwijl wij dan tevens die andere, even delicate vraag onder de oogen willen zien, een vraag, waarop wij eveneens tot sommiger misnoegen m onze vorige arti kelen zinspeelden, n.m. of deze Vlootwet kwestie het probleem eener nieuwe orien teering in de Nederlandsche politiek niet veel krachtiger dan ooit naar voren heeft gebracht. Wij hebben nog meer stukken ontvan gen dan wij plaatsten. Wij hebben slechts opgenomen, wat tegen onze meening inging; ingezonden stukken, waarin op buitenge meen scherpe manier de staf wordt gebro ken over de tegenstemmende Kamerleden (er is er een bij, waarin de wraak des He mels over den heer Bulten wordt afgeroe pen!) lieten wij maar liever achterwege. We vermelden een en ander slechts om te laten zien, hoe de Vlootwethistorie onze menschen uit het evenwicht heeft geslagen. Re dactie. Men schrijft ons uit Rome: Dezer dagen vertoeven te Rome Z.Em. Kardinaal Kaworoski, Aartsbisschop van Warschau. Deze Kardinaal werd door den If. Vader in audiëntie ontvangen op 28 October, datum waarop voor eenige jaren geleden Kardinaal Kaworoski in de Kathe draal van Warschau aan den toen benoem den Nuntius te Warschau, Mgr. Ratti, nu Paus Pius XI, de H. Bisschopswijding toe diende. Tevens vertoeven te Rome eenige Duit- sche Bisschoppen die hun bezoek ad limina komen doen. De H. Vader ontving hen in Ingekomen is een verzoekschrift van J. F. Ruhe, om verlof, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het per ceel aan de Groote Houtstraat No. 126. .v\x 'J' if PRINSES NAGAKE KUNI, de toekomstige keizerin van Japan, aan het winkelen. audiëntie en stelde aan elk een aanzienlijke som ter hand voor de noodlijdenden in hun bisdom. In het Vaticaan zijn de voorbereidende werkzaamheden begonnen voor de Missie- tentoonstelling van 1925. De verschillende paviljoenen en gebouwen worden door een zeker product onbrandbaar gemaakt. Alles doet een groot succes voorzien. KARDINAAL VAN ROSSUM. De Nederlandsche Prefekt der Propa ganda is een brochure over zijn jongste reis naar Scandinavië en Finland aan 't voorbe reiden. Sociëteit „St. Bavo". Repetitie Oratorium- vereeniging, 8 uur. Scheidsrechters D.H. V.B., 6 uur. Gewone zittingen. Museum v. Kunstnijverheid Tentoon stelling reproducties naar vroegere Ja- pansche-Boeddhistische kunst. Peddemors Tentoonstelling Batiks, 10 tot 6 uur, Toonzaal Kruisweg 51. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, b-- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15. Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 eu van half 8half 9 uur. Tele foon 2981. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Bloemendaal R. K. Leesbibliotheek Bloemendaalscheweg 48 Dinsdag en Vrijdag van 24 uur. Wij vernomen, dat B. en W. niet voor nemens zijn hij de behandeling der begrooting voor 1924 voorstellen aan den Raad te doen tot vermindering van de salarissen van het gemeen'tepersoneel, noch tot afschaffing van het kindersuppletieloon of verhaal van pen sioensbijdragen. Wel is door hen bij de Cen trale Oommissiën van Overleg aanhangig go- maakt een voorstel tot intrekking van den vacan tie.toeslag en tot invoering van de 48- urige werkweek voor de werklieden en het geen daarmede in verband slaat, alsmede lot verlenging van den normalen arbeidstijd van de ambtenaren. Waar dfe eindcijfers der ontwerp-begroo- ling intusschen noodzaken tot eeme belang rijke verzwaring van den belastingdrukzal een voorste] tot afschaffing van de zakelijke belasting op liet bedrijf van de zijde van hét College van B. en W. niet te wachten zijn. Ten einde de begrooting sluitend te krijgen, zal moeten worden voorgesteld oni boven de 100 opcenten op die Rijk sink amslenbela.sling eene evenredige belasting te heffen, waarvan het percentage nog niet met zekerheid is vast te stellen. Van N.N. voor de Duitsche Priesters 2.50; voor de Duitsche Zusters 2.50. Voor arm Duitschland (Kardinaal Scheelte) van L. H. 25.—. De toestand van het 14-jarige meisje, dat dezer dagen opj den Rijksstraatweg te Scho ten door een auto aangereden werd, is naar omstandigheden redelijk te noemen, Bij Koninklijk Besluit van 11 October 1923 No. 56 is het volgende bepaald: le. De duur van de eerste oefening van de dienstplichtigen, die, gedetacheerd zijnde bij de schoolcompagnie van den M-otordienst, daarbij in opleiding worden genomen lot offi cier, bedraagt 10>4 maand. 2e. Naar door onzen Minister van Oorlog le stellen regelen kunnen dienstplichtigen als in het eerste lid bedoeld, die na een werke- 1 ijk en dienst van 10K maand niet voldoen aan de eischen, gesteld om lot den rang van officier te woirdten benoemd, worden verplicht nog voor eerste oefening in werkejijken dienst te blijven of te komen voor zoolang als de opleiding dit wensehelijk maakt, wd'ke laatste duur echter niet meer mag bedragen dan 1 maand1. In de heden gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders van de N. V. Industrie-Bank, alhier, werd de winst- en verliesrekening goedgekeurd en werd be sloten tot het uitkeeren van een dividend over 1922/23 van 6 pet. of 45 per aan deel, voor de oprichtersbe wijzen een be drag van 6 per stuk. Bij periodieke aftreding werd tot com missaris herkozen., de heer G. P. J. Beccari. I I I "»>VI Met het oog op de zeer belangrijke agenda mag op een talrijke opkomst worden ge rekend. Herinnert uw vrienden en familieleden aan deze vergadering. Naar wij vernemen is onze Stadgenoot de heer Jan Bresse^ voornemens in Novem ber a. s. een Viool recital te geven, waar op uitsluitend werken van Bach voor viool solo. waarvan de heer Bresser een speciale studie heeft gemaakt, door hem ten ge- •hoore zullen worden gebracht. Het is een ernstig streven van dezen jeugdigen Hollandschen kunstenaar, die bij velen geen onbekende meer is en die reeds op het Conservatorium de aandacht op zich wist te vestigen door zijn intens mu zikale opvatting, om hen, die den meesten der klassieken hebben leeren waardeeren, van deze gelegenheid te profiteeren om van eenige zijner m>e/st bijzondere schep pingen te genieten. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland is aan de Vereenigde Vergadering ter vaststelling aangeboden de ontwerp begroting van dat Hoogheemraadschap voor het dienstjaar 1924, sluitende in ont vangst en uitgaaf tot een bedrag van 785743.93. De ontvangsten wijzen aan o. a.: Op brengst van vroegere diensten 202644.14, inkomsten uit bezittingen 52959.50, op brengst van sluizen en bruggen 14082.26, omslagen van landerijen in Rijnland 253123.21, buitengewone ontvangsten 2050Ö. De uitgaven worden geraamd o.m. kos ten van huishoudelijk bestuur 95001, id. van openbare werken 333596Q, id. van bijzondere eigendommen 5365, id. van waarnemingen en toezicht 4883, buiten gewone uitgaven 7562, onvoorzien 22455.93. De behandeling der begrooting in eene openbare vereenigde vergadering is aan de orde gesteld op Zaterdag 24 November a.s., in het Gemeenelandshuis van Rijnland. Bij de politie is aangifte gedaan van het ontvreemden van een rijwiel, dat sj^ond voor perceel Van Eedenstraat 2. We kunnen thans mededeelen, dat de aan doening van de stembanden van den heer Nico Gerharz een gunstig verloop heeft, zoo dat hij zich weer in staat gevoelt, de dage- lijksche repetitiën te leiden. Symbool?. Naar berichten verluiden, werd Mr. Troel stra, de held van de anti-vlootwet-(= anti- kabinetj-agitatie, door de róode broeders uit Apeldoorn, toen hij daar Woensdag avond voor zijn bezoek op het Loo in ver band met de Regeeringscrisis arriveerde, 'gehuldigd met muziek, „de Internationale", en een bouquet.... oranje-dahlia's met een rood lint. Een vergissing in kleuren-keus? Wel niet te veronderstellen na het nijdassig geschimp over Oranje-lol. En altijd al werkte hier immers oranje op den soci als rood op den stier. Tenzij zulke opzettelijke combinatie dus denken moet doen aan cynischen hoon, werd hier gesymboliseerd, hoe bij mogelijk ministerschap, de roode leiders de huik naar den wind zullen hangen. Al behooren we niet tot degenen, die na verwerping der Vlootwet in een Kabinet- Troelstra logische consequentie en onaf wendbaar noodlot zien nu hij uitdruk kelijk zich bereid verklaarde, het heft uit regeeringshanden over te nemen, hoeven we ook die mogelijkheid niet uit te sluiten. En is dit coquetteeren met Oranje nu niet het symbool van (we weten het van te voren al) de zwenking, die de roode politiek, de roode critiek, zouden maken, wanneer rood regeerins-kleur worden zou? De partij, die uit de oppositie regeerings- partij wordt, zal licht van haar regeering wat door de vingers zien, dat zij bij ande ren als gelegenheid tot felle critiek te baat nam. Maar moet rood regeeren, dan zal men het straks met den grootsten harts tocht zien verdedigen het tegengestelde van wat het in de oppositie zijn principe noemde. Omdat de ijzeren noodzakelijkheid dwingt. En het excuus voor dien draai is dan, dat men zich vroeger heeft „vergist." Zooals men zich vergiste in de machts verhoudingen. En zal de heer Troelstra als regeerder deze nog duidelijker voelen gaan, dan blijft het wel niet bij Oranje-bloemen. Dan steekt de socialistische regeeringspar- tij straks boven haar roode vlag den Oranje-wimpel uit! ARGUS. .J Gelukkig de dag, waarop in Haarlem eenige vrouwen het initiatief namen tot oprichting van een afdeeling Haarlem van den R. K. Vrouwenbond! Ze zijn, hoe kort het ook nog moge geleden zijn, bijna alle uit het openbare leven van Haarlem ver dwenen, deels door overlijden, deels door Vertrek uit de gemeente, maar haar werk blijft rijke vruchten dragen in den vorm van vele nuttige stichtingen en werken, die de R. K. Vrouwenbond in den loop der jaren heeft tot stand gebracht en in stand gehouden. Het jongste, maar geenszins het minste, werk van het overijverige bestuur is wel de instelling van de wacht van het H. Sa crament, waarvan hedenmiddag 1 uur in de Jozefskerk aan de Jansstraat, de plechtige opening plaats heeft gehad. Zietdaar een hartewensch vervuld. Hoerele malen is aangedrongen op de totstandkoming van dit werk en hoe vele rfialen reeds gevraagd of de zaak gereed was? Maar de moeilijkheden zijn overwonnen (het schijnt wel dat in het overwinnen van moeilijkheden onze R. K. Vrouwenbond een soort sport ziet) en nu is er de Wacht van 't H. Sacrament! Zal zij slagen? Natuurlijk zal zij slagen, zooals alle door den Vrouwenbond ondernomen werken sla gen en wij hopen, dat zij meer nog zal zijn dan een geslaagd godvruchtig werk. Velen dienen zich aan te melden voor bet half uur aanbidding, zoodat weldra niet alleen 3e Jozefkerk, maar alle Roomsche kerken van Haarlem hun keten van aanbiddings uren hebben den beelen dag door. Dat wenschen wij oprecht als succes den R K. Vrouwenbond toe. Dat moge ook de dankbaarheid onzer vrouwen zijn aan het bestuur van den Vrouwenbond. Barometerstand 10 uur v.m.: 765. Stilstand» OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildi Naar waarnemingen in den morgen van 2 November. Hoogste barometerstand 767,2 m. M. te Biarritz. Laagste barometerstand 748,7 m, M. Vestmanoer. Verwachting van den avond van 2 Novem ber tot den avond van 3 November: Zwakke tot matigen Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijken wind. Meest zwaarbewolkt. In het Noorden aanvankelijk nog kans op re gen, zelfde temperatuur. te* De che! van den vroegeren Russischen generalen stal, GENERAAL ALEXANDER LUKOMSKY, is zoo juist te New-York aangekomen. Op bovenstaande foto ziet men hem voor de deur van een fabriek, waar hij een baantje gekregen heett! De Commissie ier Spijsuitdeeling aan be- hoeftigen, deelt ons mede, dat het aantal gezinnen, dat ondersteuning in den vorm van levensmiddelen voor den aanstaanden winter heeft gevraagd, thans reeds onge veer driemaal grooter is dan het vorig jaar; het ligt voor de hand. dat dit getai nog aan zienlijk vermeerderd zal worden. In verband met deze vele aanvragen verzoekt de Com missie ons, de aandacht te vestigen op de rondgezonden circulaires tot verkrijging van bijdragen en zij hoopt in staat gesteld te worden onze behoeftige stadgenooten ook de zen winter te kunnen ondersteunen, zooais zij reeds langer dan een eeuw heeft gedaan. Penningmeester is de heer S. Crommelin. Kruisstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1