ingezonden. Verzekering-Steunregeling- Werkverruiming. MUZIEK. LAATSTE NIEUWS. Koning George Afscheid inspecteur Martens. Jubileum. Een onderscheiding aan Prof. Lorentz. Christelijke Muziekvereeniging „Kunst na Arbeid." Klachten qver ruwe behandeling Van bagage. Prof. Dr. Eug. Dubois. ONDERLING CONCOURS HAARLEM- SCHE KEGELBOND. The Dutch Film Compdgny. Commissie van Toezicht op Geologischen dienst. De Melkprijs te Haarlem. Vluchtheuvel. Personalia. De Gem. Concertzaal. Perm. Blauwe-Week-Comité. De MUlioenenzwendel. De concerten der H. O. V. Commissie van Toezicht op het L. O. 12 -Jarig bestaan van het Patro naat „St. Bavo." Prijsuitdeeling Bijzondere Vrij willige Landstorm „Kennemerland." Onze stoomtram. Een provinciale verkeersinspectie in Noord-Holland? 25-Jarig Jubileum. N.V. Industriebarfk te Haarlem. Werving bij de Zeemacht. Plaatselijk Comité van de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheids personeel. Nuts Spaarbank te Haarlem. R. K. Huisvestings-Comité. BURGERLIJKE STAND. Politie Motor-brigade. Verkoop van Gemeentewege. Met ingang van 1 November 1923 is aan den inspecteur der directe belastingen, enz., te Haarlem 2e afd., denheer G. W. Martens zooals reeds vermeld, eervol ontslag uit 's Rijksdienst verleend. Van de gegeven gelegenheid om van den vertrek kenden chef afscheid te nemen werd door bijna alle ambtenaren verbonden aan deze inspectie, gebruik gemaakt. Namens de superieure ambtenaren en den accountantsdienst werden met eenige harte lijke toespraken resp. bij monde van den heer Van Barmen 't Loo als collega, den heer Messer namens de ontvangers, en den heer Bruyn tijd. inspecteur voor zichzelf en oud tijd. inspecteur, een paar prachtige bloem stukken aangeboden. Bij monde van den chef de bureau, den heer A. Jansen werd namens het overige personeel dank gezegd voor de steeds ondervonden humane behandeling en kond gedaan van de gevoelens die onder deze ambtenaren ten opzichte van den vertrekken- den hoofdambtenaar leven,terwijl als stoffelijk blijk van waardeering een bureaustoel werd aangeboden. Nadat de heer Van de Graaf, commies verificateur speciaal als woordvoerder van de actieve ambtenaren de prettige en aangename samenwerking had herdacht en daarvoor dank gezegd was, antwoordde de heer Mar tens zichtbaar geroerd de verschillende spre kers en bracht hartelijken dank aan tillen voor de tot uiting gebrachte gevoelens van waardeering en voor den gedurende ruim twaalf jaar ondervonden steun en medewer king bij de niet altijd gemakkelijke uitvoe ring van zijn taak. Dat met den heer Martens uit het belas tingvak een man is heengegaan die door allen zeer gewaardeerd werd, bleek uit dit harte lijke afscheid wel ten duidelijkste. Het is wel een bijzonder samentreffen, dat de datum van aftreden van den heer Martens samenvalt met dien waarop hij juist 12yt jaar hier zal hebben gèfungeerd voor Haarlem Buitengemeenten, waarbij hij tevens belast was met het beheer der Invoerrechten en Accijnzen te Haarlem. Te voren was de heer Martens als inspecteur gedurende twaalf jaar werkzaam te Alkmaar hij ging in 1911 met het Zuidelijk deel dier inspectie over naar Haarlem. Voor dien was hij inspecteur te Hellevoetsluis en ontvanger in Groningen, Zeeland, Limburg, Gelderland en Over- ijsel De heer Martens werd 12 Augustus 1883 aangesteld als surnumerair in Gelderland, toodat hij thans na 40 jaren dienst zijn ont slag heeft aangevraagd. Een welbestede dienst, die hem niettemin le rust nog niet begeeren doet. De heer C. A. Schreuder was gisteren 25 jaren brievenbesteller en mocht het ge noegen smaken zijn jubileum met veel colle gialiteit te zien herdenken. Des morgens werd hij in tegenwoordigheid van hoofd bestellers en bestellers toegesproken door den heer R. J. H. Leenders, chef der afdeeling bestellingen, die hem namens de directie complimenteerde en in een zeer waardeeren- de rede liet uitkomen diens buitengewone plichtsbetrachting, gedurende een kwart eeuw betoond. Ook vergat de heer Leenders niet te memoreeren hoezeer de jubilaris door allen geacht wordt en nog nimmer ook maar de geringste straf heeft gehad. Namens de hoofdbestellers en bestellers werden den heer Schreuders een fraaie elec- trische schemerlamp en een bloemenmand aangeboden. Hedenmiddag komt het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Post- en Telegraafbeambten den heer Schreu der huldigen. Gisteren vierde mej. De Zwart een 12 y. jarig jubileum. Al dien tijd is zij nu al bij de familie Tijsse, Wagenweg 11, werkzaam. Des middags was er van 24 receptie bij de familie Tijsse, en *s avonds werd de feest viering ten huize van mej. de Zwart voort gezet. Het was gisteren 12 jaar geleden dat het echtpaar Trijssenaar in het St. Elisabeths Gasthuis werkzaam is. De heer J. H. H. Trijssenaar als huismeester en zijn echtge- noote mej. G. Trijssenaar-Kleinstarink als huismeesteres. Het jubileerende echtpaar werd bijzonder hartelijk toegesproken door mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, als voorzitter van het College van Regenten en Regentessen, en door dr. C. L. Kersbergen, den directeur, die sprak namens het geheele personeel. Doch behalve deze zeer waardeerende woorden, werden het echtpaar nog tal van stoffelijke blijken van sympathie aangebo den. De heer en mej. Trijssenaar ontvingen ieder een gemakkelijken stoel van de heeren dr. Kersbergen en dr. C. W. J. Westerman ieder een theepot van de Zusters van de Regentessen een theeblad van het mannelijk personeel een schemerlamp en van het vrou welijk personeel een mooie vaas met rosen. Bij de huldiging, die een zeer hartelijk karakter droeg, was, voor zoover de dienst het toeliet, nagenoeg het geheele personeel aanwezig. Op de Woensdagmiddag gehouden jaar vergadering van het Genootschap tot bevor dering van natuur-genees- en heelkunde te Amsterdam, had plaats de uitreiking van de gouden medaille van het Genootschap aan prof. Lorentz. De voorzitter, prof. dr. G. van Rijnberk, sprak prof. Lorentz als volgt toe Toen het Genootschap besloot de gouden medaille aan u aan te bieden, was het zich volkomen ervan bewust, minstens evenzeer zichzelf, als u daarmede te eeren 1 Van u toch mag gelden de spreuk Uw naam reikt tot de sterrenDat gij de u toegedachte hulde wel hebt willen aanvaarden, verheugt ons zeer 1 Daarna had de overhandiging van het eere-metaal plaats met 'n rede van prof. J. D. v. d. Waals Jr., waarin de aandacht werd gevesfigd op de inwerking van de onder zoekingen van prof. Lorentz op de ontwikke ling der natuur kuide. Prof. Lorentz dankte het bestuur van het Genootschap, zeggende, zeer gevoelig te zijn voor dit blijk van waardeering van 'n eer waardig en veelzijdig college als dit zeer veelzijdig, want wie zou gadacht hebben, dat men als een club van chirurgen zou be ginnen om met de relativiteits-theorie te eindigen (vroolijkheid). Nadat prof. Lorentz nog inzonderheid prof. v. d. Waals voor diens rede dank gezegd bad, werd de openbare vergadering gesloten. Dinsdagavond herdacht de christelijke tnuziekvereeniging „Kunst na Arbeid," di recteur de heer George Sraidt, haar vijf-en- twintig-jarig bestaan. Zij had een feestavond georganiseerd in de zaal van het gebouw Lange Margaretha- straat 13, alhier. De avond werd afgewisseld door declama tie, voordracht en gymnastiek. Het muziekkorps van de vereeniging voer de op het feestelijke met bloemen versierde podium eenige mooie nummers uit. De directeur, de heer George Smidt werd tot eerelid benoemd. Tevens waren afgevaardigden aanwezig van zustercorporaties. Zooals wij reeds publiceerden, betoogden in het verslag op de Staatsbegrooting eenige leden, dat op sommige stations, in het bij zonder die te Alkmaar en te Haarlem, niet de noodige zorg wordt besteed aan de over lading van bagage op aansluitende treinen. Naar aanleiding van deze klachten hebben wij eens bij bevoegde autoriteiten van het spoorwegverkeer inlichtingen ingewonnen. Van klachten hieromtrent was er, zooals men ons mededeelde, niets bekend. Wat echter, ons inziens, het met zorg overladen van bagage bij aansluitende trei nen betreft, weet wel menigeen dat hierop zoo nauwkeurig niet wordt gelet. Men be hoeft daarvoor slechts éénmaal het overla den gezien te hebben. Wanneer b.v. een waschmand wordt uitge laden, zijn daarvoor hengsels aan beide zij den aangebracht. Nu is het de verstandigste en beste manier, zulk een waschmand bij de hengsels te tillen en uit den wagen te zetten. Maar hiervoor schijnt soms geen tijd. Her haalde malen hebben wij kunnen constatee- ren, dat de manden bij de sloten worden gepakt en uit de wagen gesleurd, wat de hechtheid van de sluiting toch niet zal be vorderen. Iedereen weet, hoe er soms met de fiet sen wordt omgesprongen. De eenige reden, die voor de zoo ruwe behandeling soms zou kunnen gelden, zal zijn de geringe tijdsruimte, die er bestaat tus- schen aankomst en vertrek van twee corres- pondeerende treinen. Was er, zooals men ons verzekerde, van klachten geen sprake, toch had men eenigen tijd met moeilijkheden te kampen gehad bij het overladen van bloemen, die iederen ochtend in zeer groote getale, van uit Aals meer in Haarlem komen en daar op treinen worden overgeladen naar Frankrijk, Duitsch- land en België. Eenigen tijd is hier stoornis geweest, zoodat dikwijls klachten over slechten doorvoer inkwamen. In de laatste maanden echter is deze tak van dienst zoo zeer geregeld, dat van klachten geen sprake meer is, ja zelfs de doorvdlr met den dag in omvang toeneemt. Het verzenden van goederen op het station der H. IJ. S. M. schijnt tegenwoordig op veel betere leest geschoeid dan vroeger. Dat er echter nu en dan ruw met de te ver zenden goederen wordt omgesprongen, is be grijpelijk. Naar wij vernemens is prof. dr. Eug. Du bois, alhier, benoemd tot lid van de Com missie van Toezicht op den Geologischen dienst in de plaats van pfbf. dr. G. A. F. Mo lengraaf, te Delft, die op verzoek eervol ontslagen is. In verband met de vele nieuwe leden, die tot den bond zijn toegetreden, is het niet mo gelijk de diverse wedstrijden tijdig af te wer ken en heeft 't bestuur van bovengenoemden bond besloten, deze wedstrijden te verlengen voor de tijdstippen der voortzetting verwijzen wij naar de desbetreffende annonce in dit nummer. DE OFFICBEELE OPENING. In het voormalige gebouw van de Hollan- dia film-fabriek aan het Spaame, thans de „Dutch Film Company" had Woensdagmid dag le 3 uur de offidee'e opening van deze filmfabriek plaats. In de zaal, waar de opnamen geschieden en die voor de eerste te maken film, Kee en Janus naar Parijs, in vervolg op de reeds gemaakte, Kee en Janus naar Berlijn, omge schapen was in een hotel-hal, werden de be zoekers ontvangen door den heer Benno, di recteur en ddh heer Sluizer, president-com missaris. De ontvwngzaal-haU was getooid in een keurige-kleurige bloemenpracht, waaronder kostbare bloemstukken, van de welbkekende filmactrioé Annie Bos, die bericht van ver hindering wegens ziekte had ingezonden, van Mawrits Vigeveno, Th. Coini, Piet Köhler, Adrienne Solser, van de directie van Thea ter de Kroon, van het Rialto Theater, Union bioscoop en Passage bioscoop, deze laatste 3 theaters uit Amsterdam en van nog tal varf particulieren. Reeds vóói^drie uur ruilde zich de zaal met een uitgelezen gezelschap dames en heeren, onder wie vele bekende acteurs en actrices. Wij merkten o.m. op Mevr. ManBouw meester. Mevr. de Vries, Piet Köhler, Hargy Boda, Fred Peniley, Adrienne Solser, de heer en mevrouw KerckihovenKling, Stine v. d. Gaag, Willy Kaart van Saher en verschillen de artisten van bet gezelschap „Comoea!ia.,' De president-commissaris, de heer Sluizer, nam allereerst het woord en bracht dank aan de vele aanwezigen voor de bereidwilligheid, waarmede zij aan de uitnoodiiging hadden gevolg gegeven. In het bijzonder bracht hij hulde aan mevr. ManBouwmeester en sprak daarbij den wensch uit, dat haar broer, onze gevierde acteur, de nestor der looneel- spelers, weder spoedig zijn plaats in hun rij zou kunnen innemen. De filmindustrie in Holland, aldus spr., is nog in den dop, maar. dat nu vele actours en actrices van naam hier tegenwoordig heb ben wflen zijn, bewijst, dat er nog belangstel- stelling in de filmindustrie heerscht. De fa briek is niet in staat vergeleken te worden bij de groote inrichtingen van het buitenland, maar door samenwerking en hulp der ar tisten "zal zeer veel te bereiken wezen en spr. hoopt, dat zij zullen mede helpen om de film industrie in Nederland te helpen opbouwen. Na luid applaus vraagt de heer A. Benno, directeur der fabriek, even het woord en dankt den heer Sluizer voor de energie, waar mede hij de filmindustrie heeft weten te be houden ed wijst er op, dat al is ook de fa briek klein, haar resultaten toch groot kun nen zijn, zooals de naam van Piet Hein klein, maar zijn daden groot waren. Namens het bestuur van den Nederiand- schen Bond van Bioscopen, feliciteert de heer A. P. du Mée de directric en voegt bij zijn gelukwensch ook een verzoek, nj. dat spoedig goede Hollandsche films met Hol- landische artisten mogen worden gemaakt, waaraan de bond zulk een gebrek heeft en waaraan het publiek nog steeds de voorkeur geeft. Met deze speeches van dank en geluk wensch was het offidëele gedeelte van oe opening achter den rug, maar, zooals bel een filmfabriek allereerst betaamt, moest zulk «en heugelijk feit vereeuwigd worden. Een keurig gezelschap van de\voomaamste pqrsonnages werd dan .gedraaid", waarna de meesi op Ten voorgrond tredenden ..ge nomen" werden, zooals Mevr. ManBouw meester, Beppie de Vries, Piet Kohier, Adrienne Solser, Harry Boda, Jacques BJj- leveidt enz. Tot Slot werd van bovenaf onder een „zee" van licht het heel© gezelschap gefilmd, plus gerend eindelijk tegen de bermen van den sleeds aanrukkende bloemen en „dóórdrin gende" (op commando) kellnerr, onder luitï; hoerageroep en gewuif. Dat hier goed ge acteerd werd, zal wel te begrijpen zijn. Hiermede was de opening geëindigd. De directie gaat reeds aans'onds aan het werk. Over eenige dagen vertrekt het gezely «hap naar Parijs', om de exterieurs te véff' vaardigen van de eerste film, waarvan heV interieur, zooals wij hierboven mehh'en, in de. fabiiek zelf wordt opgenomen. weg bleef staan. Dit scheen zoo den ge- heelèh weg te gaan. De R. K. Bond van Melkhandelaren heeft te Leiden vergaderd. ie vergadering is door den Haarlem- schen afgevaardigde, de heer G. J. Klijn, dir. der melkinrichting „De Landbouw," besproken de kwestie van de instelling van een pommissie tot onderzoek der prijzen. De heer Klijn gaf een uiteenzetting van den-toestand in het raelkbedrijf te Haarlem. Doorrde geografische ligging van Haarlem moet de melk van verre worden aange voerd en daardoor was de melkprijs daar ter .stede dit jaar iets boven dien der an dere steden. Thans is een commissie be- Bij Kon. besluit is aan prof. dr. G. A. F. Molengraaff, te Delft, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als lid van de Commis sie van toezicht op den geologischen dienstj on is als zoodanig benoemd prof. dr. Eug, noem<* tot onderzoek dezer kwestie. Ge- Dubois te Haarlem zien de pohheke samenstelling dezer com missie, verwacht spr,, dat er voor den melkhandel moeilijkheden voor de deur staan. De georganiseerde melkhandel is echter paraat eh wacht met vertrouwen het rapport af. De voorzitter maande allen aan, een eer lijken strijd te voeren om het bestaansrecht, en zoo mogelijk, geheel en al in overleg met het'bestuur van den bond. Men is van gemeentewege begonnen met het aanleggen van een vluchtheuvel op hef Klokhuisplein-Riviervischmarkt, op dezelfde wijze, als voor het raadhuis. Dit is een groote verbetering voor de voetgangers op dezen zoo drukken viersprong. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen vrije- en ordeoefeningen, de heeren C. van Baaren, H. Exalto, A. Aalderink, A. H Willemse, C. Lijnzaad en S. Barteling, alhier, Mej, Annemie Luijten zal 3 November, a.s. 25 jaar in betrekking zijn bij mevr. Ph. Loots. Het bestuur der H. O. V. doet aan de le den de volgende mededeeling: De verbouwing van het podium in het Ge meente-Concertgebouw is meegevallen, daar Men schrijft ons: Het Permanent Blauwe-Week-Comité al hier besloot in zijne vergadering van 31 October j.l. de actie voor het jaar 1924 te openen met een viering van het Nieuwjaars feest. Het stelt zich voor, in den middag een kinderfeest te organiseeren en des avonds eene feestelijke bijeenkomst voor ouderen met 2 sprekers, zang en declama tie. De rechtbank te Middelburg heeft rechts ingang verleend, met last tot instructie en gevangenhouding van den beklaagde, in de de vrees, dat de acoustiek in de zaal daar- i zaak tegen den 50-jarigen W. H. B. Bridé, door zou geschaad worden, gelukkig niet is bewaarheid. Integendeel is de meening van deskundigen,, dat de klank van ons orkest een grooter omvang heeft verkregen. Dit is zeker niet onmogelijk en zeker heeft de ver jonging van ons' orkest daartoe ook het zijne bijgedragen. Afgaande op de zeer gunstige recenties, die de plaatselijke bladen van on ze concerten hebben egeven, mogen wij te vreden zijn, en zeker zal de algeheele afwer king deze nog gunstig beïnvloeden. Jammer is, dat ook het aantal zitplaatsen in de zaal niet uitgebreid is kunnen worden, daar het al weder eenige malen is voorgekomen, dat bij onze volksconcerten eenige honderden be zoekers moesten afgewezen., worden wegens uitverkochte zalen. A Voor de maand November zijn door de H. O. V. de volgende concerten vastgesteld: Zondag 4 November, Iedenconcert, half 3; volksconcert 8 uur; Maandag 5 November concert te Amsterdam; Woensdag 7 Novem ber, buitengewoon concert, 8 uur; Zondag 11 November, buitengewoon concert, half 3; Dinsdag 13 November, concert Dordrecht; Donderdag 15 November, ledenconcert, 8 uur; Zondag 18, Woensdag 21 en Zondag 25 No vember, alle drie de dagen een buitengewoon concert, des avonds 8 uur; Maandag 26 Nov., Chr. Oratorium Ver., repetitie, half 8; Dins dag 27 November, Chr. Oratorium Ver., uit voering, 8 uur; Donderdag 29 November, le denconcert, 8 uur; Zondag 2 December, bui tengewoon concert, half 3. Bovenstaande commissie vergadert a,s. Woensdagavond te 8 uur ten stadhuize. De agenda vermeldt o.m.: Ingekomen stuk ken; advies omtrent vrij-af geven op warme dagen; voorstel van de heeren Ls. v. d. Have en Jac. Jansen, aan bespreking te onderwer pen de wenschelijkheid van het vervullen bi) vacatures van de betrekking van bewaarder aan de openbare lagere scholen"; aanbeveling van candidaten wegens periodiek' aftreden der kiesbare leden P. de Vries, M. L. A. Klem, G, Max, G. J. Kappers en Vincent Loosjes; aanbeveling van candidaten voor vacatures van leden, die uitvallen en niet herkiesbaar zijn; punten voor jaarverslag 1923 en lijst schoolbezoek 1924. Zooals indertijd is medegedeeld, bestaat het St. Bavo-patronaat op 11 November a.s. 12 3é jaar. De voorbereidende maatregelen om dit jubileum feestelijk te herdenken, zijn reeds in vollen gang. O.a. is er op dien dag een algemeene H. Communie voor dc leden, ter wijl 's avonds een groote feestuitvoering plaats vindt in de Sociëteit „St. Bavo", Smedestraat, waarbij de tooneelvereeniging van het patronaat haar medewerking zal verleenen. Een volledig program van de feestelijkheden zal in den loop der volgende week worden bekend gemaakt. Indien de voorteekenen niet bedriegen, belooft het een grootsch en schitterend feest te wor den. Dezer dagen had de uitreiking plaats van de prijzen, door het corps behaald op de schietwedstrijden in September j.l. gehou den. In het gebouw „Zang en Vriendschap" bad de bijeenkomst plaats, die geopend werd door den heer C. Eldermans, secreta ris van de gewestelijke landstormcommissie. Deze heette de heeren P. S. Hartogh Heys van Zouteveen en den heer Jos. de Lobel welkom en gaf dan bet woord aan den heer Jos. de Lobel. Deze sprak over het ontstaan, de nuttig heid en noodzakelijkheid van den landstorm en over de plichten van den landstormer. Spr. herinnerde aan de revolutie-poging in 1918, waar het idee ontstond tot oprich ting van een vrijwilligen landstorm, over het bestaansrecht ervan, zoolang nog revo lutie-idealisten in ons land zijn, welke be weging de landstorm moet keeren, en wekte allen op, lid te worden van „Kennemer land". Spr. besloot zijn rede met de woorden: Laten wij in de „Oranjeburcht" ons neste len en in nevel ,en mist de vlag der revolu- tionnairen achter ons laten. (Luid applaus). Hierna had de uitreiking plaats, waarbij de heer de Lobel steeds een toepasselijk woordje sprak. Kapitein P. S. Hartqgh Heys van Zoute veen dankte nog de heeren C. Eldermans en Jos. de Lobel en „niet te vergeten" het muziekgezelschap „Jan Boon", dat zijn wel willende medewerking had verleend. Een inzender schrijft ons: Donderdagmid dag omstreeks half drie zat ik in een auto bus die van de Groote Markt naar Bever wijk reed. Ongeveer tusschen Santpoort en Velsen passeerden wij de stoomtram, die zooveel rook verspreidde dat de autobus bestuurder genoodzaakt was te stoppen, wilde hij geen ongelukken maken. Achter de bus volgde een particulieren-auto, /welke door de dikke rook heenreed, met gevolg dat hij den weg kwijt raakte en slin- accountant te Noördwijk aan Zee, thans ge detineerd, die verdacht wordt van poging tot oplichting van een bewoner van een der gemeenten op Walcheren voor eenige dui zenden guldens. Gelijk wij reeds meldden, is deze Bridé een broeder van den voortvluchtigen direc teur der Brusselsche Bank te Amsterdam. In verband met de eventueele invoering van een provinciale verkeers-inspectie voor Noord-Holland, die ten doel heeft 't vracht auto- en autobussenverkeer op de wegen in de provincie te regelen, verneemt de „Tel." nader, dat een advies van dien aard is ingediend door den hoofdingenieur van den Waterstaat, en dat Gedep. Staten spoe dig zullen antwoorden op het afdeelings- verslag van de Prov. Staten over het over nemen van den Zaanlandschen communica- tieweg. Het kan zijn, dat in dit antwoord ook ten aanzien van het plan van verbete ring van de groote verkeerswegen in de provincie in verband met het advies van den hoofdingenieur een voorstel van Gede puteerde Staten tot hét instellen van een verkeers-inspectie zal worden gedaan. Woensdag herdacht de heer H. Stappers, portier aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad der Maatschappij. Van de directie ontving hij de gebruikelijke enveloppe. Door den heer R. Bakker, chef de bureau, werd de heer H. Stappers toegesproken. 'it. Aan het verslag over 1922/23 orttleenen wij het volgende Tengevolge van de algemeene malaise waren de bedrijfsresultaten van de onderne mingen, waarin wij betrokken zijn, minder gunstig. De bruto winst bedraagt nochtans, zooals uit de winst en verliesrekening blijkt f 40.869, waaronder een bedrag van f 3039 voor intrest. Na aftrek van f2897 voor on kosten, blijft dus een saldo-winst over van f 37.972. Voorgesteld wordt een dividend uit te keeren van 6 pet. of f 45 per aandeel van f 750 op dividendbewijs no. 18 en van f 6 per op- richtersbewijs, op dividendbewijs no. 9 na resérveering van f 3000 voor te betalen be lastingen enz, blijft dan een saldo over een van f 4972, hetwelk op nieuwe rekening zal worden overgebracht. Daar de statutaire reserve, zijnde 1/10 van het kapitaal, is bereikt behoeft op die post niet meer te worden bijgeschreven. Bijschrij ving van rente en koersstijging bracht dit fonds tpt f 41.202. Op de balans per 30 Juni 1923 komen voor als activa meubilair f 1, kas en kassiers f 29.963 debiteuren f 55.664, prolongatie u/g f 30.000, effecten van het reservefonds f 38.804, intrest van het reservefonds f 746, deelneming in Industrieele ondernemingen enz. f 293,823, uitkeeringén te ontvange- f 9.092, intrest te ontvangen f 40, onkosten te ontvangen f 35, en passiva kapitaal f 375.0l>o reservefonds f 41.202, dividend-saldo oprich ters f 46, dividend oprichters onafgehaald f 121, dividend aandeelhouders onafgehaald f 288, crediteuren f 2.492onkosten te betalen f 1.048, saldo winst f 37.972. (Slot). Ook zal het niet noodzakelijk zijn, aan alle ondersteunden een toeslag op de huur te verleenen, maar het komt hun niet be grijpelijk voor, dat van de gelegenheid, om toeslag op de huur te geven, door de com missie zoo weinig gebruik gemaakt is, als in het verleden is geschied. De ervaring heeft geleerd, dat onder standen soms niet alleen kunnen gediend zijn met een brandstoffentoeslag of een huurtoeslag, maar dat er omstandigheden kunnen zijn, waardoor een gezin doel treffend kan worden geholpen door het verstrekken van een bedrag-in-eens. Dit kan ook het geval zijn, indien de kost winner langen tijd alleen op zijn onder steuningsgelden is aangewezen. ijaar alle gevsallen, waarvoor de commis sie de bevoegdheid zou moeten bezitten, om een toeslag voor een of andere doel te geven, niet zijn te voorzien, wordt het voorstel gedaan, als in alinea 2 vermeld. Ten slotte schrijven de voorstellers nog aan den raad: Bekend is, dat de zoogenaamde verkeers- commissie de gronden gelegen tusschen Kleverlaan, Schoterweg, Jan Gijzenvaart en de spoorlijn naar Santpoort bestemd wil zien voor open-bebouwing en den aanleg van een-bosch, een park, speelvelden enz. Een deel van de hierbij betrokken gron- dén behoort reeds aan de gemeente, een I anderdeel der gronden zal door koop zijn te verkrijgen. De overige gronden, voor de uitvoering van het geschetste plan noodig, zullen moeten worden onteigend. Dit be- h-eieft, indien dit werk wordt uitgevoerd met het oog op de bestrijding der werkloos heid, geen jaar in beslag te nemen. Over leg met het Gemeentebestuur van Schoten zal noodig zijn. We achten het echter dringend nood zakelijk, dat zoo spoedig mogelijk deze plannen ter hand worden genomen, opdat, wanneer de bovenbedoelde werken zullen zijn uitgevoerd, arbeid zal kunnen worden verschaft do»r de uitvoering van het hier- bedoelde plan. Het is noodig, dat die uitvoering ineens geschiedt. Overwogen zal kunnen worden, of het niet wenschelijk is de uitvoering bij gedeelten tot stand te brengen. Blijkens bericht van den Minister van Ma rino zal weldra voor een beperkt aantal jon gelieden de gelegenheid worden opengesteld als leerling m a chin e Jdtrij ver in dienst te tre den om geplaatst te worden bij eene in de maand November a.s. te Willemsoord (Hel der) te vestigen opleiding tot onderoffider- machined rijver. Gegadigdlen kunnen zidh tot dien Garnizoens commandant wenden, waarna zij genees kundig zullen wonden onderzocht en te Wil lemsoord een proef moeten afleggen, om trent de kennis voor de opleiding vereischt. CONCERT H, O. V, Reeds in den aanvang vielen ons op de qualificatieve verbetering van het strijkers corps en quantitatief meer bijzonder die van de contrabassen, welke thans een goeden ondergrond van het orkest vormen. Een on gewoon gezicht is het, een vrouwelijk figuur achter de groote contrabas te zien staan, Welk een virieele kracht er echter van uit ging was duidelijk in Haydn's Oxford Sym- phonie merkbaar. De eerste violisten hebben thans ook nog belangrijken steun verkregen door het toe treden van den heer Bresser, die zich solis tisch vroeger reeds meerdere malen «eed hooren. Haydn schreef dit werk, zooals bekend, bij zijn promotie tot doctor honoris causa der Óxford-Universiteit. Men heeft op deze muziek de woorden van Heine, a propos Monsigney, toegepast: „Wij vinden er een reine gratie, een ongekunstelde zachtheid, een frischheid, gelijk bosch-geuren, een ware natuurlijkheiden zelfs poëzie; ja, deze is niet afwezig; maar het is een poëzie zon der den adem van het oneindige, zonder my- sterieuse charme, zonder bitterheid, zonder ironie, zonder verleiding, ik zou bijna spre ken van een poëzie, die een goede gezond heid geniet." Het werk werd accuraat en met veel „entrain" gespeeld. De nieuwe clarinettist had hier eenige malen gelegenheid zijn mooi instrument en goede techniek naar voren te brengen. Gerharz' directie noopte onwillekeurig tot een parallel met Corn, Dopper's uitvoering op het Bach-concert van Dinsdag j.l. van Haydn's D-dur symphonic Terwijl bij Dopper een zeker laissez-aller slapte van het rhythme veroorzaakte, hield Gerharz de groote lijn strak gespannen doör zijn energiek gebaar. Dan is het meer romantisch-lyrisch sen timent van Dopperi niet zoo geëigend voor deze muziek, terwijl het volksthümliche van Haydn's kunst juist bij Gerharz een be schaafde vertolking vindt en tot het einde toe de frischheid ,en spanning levendig wor den gehouden. De solist, de heer Hannema, een debutee- rende tenor, beschikt over waarlijk goede stemmiddelen, die hij echter nog niet steeds op de juiste manier weet aan te wenden. De tamelijk uitgebreide diapason dezer stem vindt haar beste klanken in het hooge stemregister; daarneven toonde hij voor de aria van Haydn een passende muzikaliteit. Het was duidelijk, dat zijn adembeheersching en uitspraak nog jaren zullen moeten worden gecultiveerd, alvorens hij tot een absoluu^ gave interpretatie wil komen. In ieder geval houdt dit eerste optreden met orkest een belofte in voor zijn toekomstige ontwikke ling. In de Oberon-ouverture, welke tot slot van den avond met veel enthousiasme werd gespeeld, konden wij beter, dan in de Ox- ford-symphonie, waar slechts de tradi- tioneele 2 hoorns en 2 trompetten het totaal „koper" uitmaken, constateeren, dat de striikersgroep een tamelijk evenwicht nu vormt tegenover de koper-bezetting. Dit is een belangrijke verbetering en wij zien slechts nu uit naar programma's, welke met den tijd van heden rekening houden. MAR. MONNIKENDAM. Men schrijft ons: Door bovengenoemd comité is «en ver gadering uitgeschreven op Zondag 4 Nov. in het gebouw „St. Bavo", 's middags te 3 uur. Daar zal door dq heeren M. L. A. Klein, lid van den Gemeenteraad van Haarlem, en J. G. Guit, secretaris der R. K. Centrale van Overheidspersoneel, het woord gevoerd worden over de aangekondigde verslechte ringen en loonsverlaging van het overheids personeel. Ieder R. K. ambtenaar in dienst van Rijk, Provincie en Gemeentè zorge daar aan wezig te zijn, ten einde een krachtig protest te doen hooren. Vergelijkend overzicht over October 1922—1923. Aantal behandelde posten 3620 (v, j, 3394); aantal inlagen 2208 (v. j. 2176); aantal terug betalingen 1412 (v. j. 1218). Ingelegd 267,436.333* (v. j. 212,061.41); terugbetaald ƒ229,377.6534 (v. j, ƒ202,865.70); meeringelegd 38,058.68 (v. j. 9195.71). Aantal nieuwe boekjes 176 (v. j. 120); aantal afbetaalde boekjes 72 (v. j. 57). Spaarbusjes op 31 October 1923 in om loop 1229. Geledigd in October 1923 200 busjes met totaal 3148.75. Aantal boekjes in bewaring op 31 Oc tober 1923 309. Tot lid van het R. K. Huisvestingscomité is opgetreden Sekwester Bertha Priniaveri, die zich speciaal zal belasten met <|ie belangen der kinderen uit het landesbezirk Neuss. Zus ter Primaveri is thans in Haarlem woonach tig. Als tijdelijk lid1 van het R.K. Huisvestings comité treedt op de eveneens in Haarlem verblijvende mej. Rozika Schirilla, uil Buda pest. Geboren: 29 Oct.: d. van L. M. Stninia- Se.heltens. 1 November: d. van A. M. Ra- sen-Schouten. z. van C. Witedijk-Harten- dorp. z. van U. Geus-Zweep. z. van M. J. Loogman-Haeveker. Geboren :26 Oct. z. van C. E. Dijkstra- de Bruin. z. van F. C. SpaargarenBos. 27 Oct. d. van E P van Herwaarde Herben. 28 Oct. z. van H. G. Bonman Assendelft. z. van C. SmalingH,irs. d. van A. Roodenburgvan der En'dt. 29 Oct. z. van M. GlasMetz. van G, M. Fransevan Kipshagen. Qndertrouwd; 1 Nov. C. Zwaanswijk en A. W. Decker. T. C. Kuvener en T. C. Spoorenburg. F. B. Wljnveld en E, N. v. Leeuwen. L. N. Weterings en A. N J. van Riel. Getrouwd: 1 Nov. S. v. d. Ven en E Nieuwjaar. Geboren: 30 Oct. d. van M. J. D. Meijer 31 Qct. d. van A. E. S. Dekkerv. Veen. 1 Nov. z. van J. C. v. Eerdenv. Tijnen. Overleden: 26 Oct. A. LijnzaadZoet, 65 jaar, Leidscheslraat. H. GooijerBeen tjes, 67 jaar, Kamperiaan, M. T. Zegel. 72 jaar, M. van Heemskerk straat. 27 Oei. N. Zijlstra, 23 jaar, J. Nieuvenh.straat. A. A. Moonen, 24 jaar, Z. B. Spaame. H. C. LijnzaatPe'Iemans, 56 jaar, Jansstr 28 Oct. M. Hogeboom van Buggenum de Haan, 49 jaar, Tw. Zuidpolderstraat. W., 17 dagen, z. van W. van Elk, KI. Hei ligland. Overleden: 31 Oct.: Tb. J. van der Kroft. 13 j., Vooruilgangstraat. R. K. Huisvestingscomité. Gisteren, 1 November is de politie-motor- brigade in dienst getreden. Drie kloeke motoren met zes stevige berij ders. De manschappen, 6 in getal, zijn wel goed toegerust, als men bedenkt, dat zij eerst on geveer 5 maanden een theoretische opleiding hebben genoten onder de bekwame leiding van den heer E. Etty, directeur van de N.V. auto-garage L. C. du Rieu. Deze cursus was, zooals begrijpelijk is, niet georganiseerd met het oog op een in te stal len motor-brigade. Het doel hiervan was alleen, de politie mannen meer vertrouwd te maken met de motoren, om zoodoende meer handelend en meer inzicht van zaken bij voorkomende on gevallen of overtredingen te kunnen optre den. Bovendien zijn de motorrijders gedurende twee weken, eveneens onder leiding van den heer E. Etty, practisch getraind. Men mag hier dan zeker met het volste recht van een lceur-korps spreken. Voor dezen tak van dienst is een geheel apart dienstreglement vervaardigd. Dc motorbrigade ressorteert onder de af deeling verkeer, waarover de inspecteur G. van Woerkom is aangesteld. Nu de brigade nog slechts in haar begin stadium verkeert, ligt het in de bedoeling niet oogenblikkelijk tot het opmaken van proces verbaal over te gaan, maar gedurende den eersten tijd slechts waarschuwend op te treden, het publiek te wijzen op de verkeers- fouten, die het begaat, het roekeloos rijden te verhinderen enz. Was de eerste dag van indiensttreding een zeer slechte, wat de weergesteldheid be treft, hij leverde tevens een keurig bewijs omtrent de uitstekende waterdichte uitrus ting der manschappen. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken heeft het volgende schrijven gericht aan verschillende gemeentebesturen in dit district. In den laatsten tijd zijn ook in Uwe ge meente sommige overheidsbedrijven zich meer en meer gaan bewegen op het ter rein, hetwelk vroeger uitsluitend aan den handel- en nijverheid ter Bearbeiding was overgelaten. De positie, welke het overheidsbedrijf In het algemeen inneemt, kan het particulier bedrijf zich ?eitelij>lc niet verwerven. Beschikkende over ruime middelen kan het eerste zich de weelde veroorloven tot aankoop van grooter hoeveelheden artike- len over te gaan. De risico's vermeerderen daardoor echter ook, en het is zeer de vraag, of de overheidsinmenging hierop r\ béiseeren. De concurrentie, welke den handel wordt aangedaan, is daarbij uiterst onbillijk en on- gewensebt. Daar gelaten nog, dat de uitge- breidhe.d der beschikbare middelen, de eene partij een belangrijken voorsprong geeft op de andere, is, meestentijds, iedere controle op deze „overheidsverkoopafdeelingen" on- mogelijk. De particuliere werkgever, die een ge mengd bedrijf exploiteert, zal aan het einde van het jaar verplicht zijn, zich rekenschap te geven van de bedrijfsuitkomsten van ieder onderdeel zijner zaak. Blekt hem, dat een de zer deelen niet rendeert, dan zal zijn koop mansgeest hem doen overgaan, óf tot reorga- nisatie, óf tot opheffing van het betrokken onderdeel. Komt hl, daartoe niet, dan zal hij zelf daarvan de nadeehge gevolgen ondervin- Bij de „gemengde" overheidsbedrijven re deneert men meestentijds anders. In het al gemeen hebben daar de onderdeelen van net bedrijf geen afzonderlijke exploitatiere- kenmgen. Het verlies op een onderdeel van het bedrijf geleden in casu: het verlies, ten gevolge van gemeentelijken verkoop' kan zoo gemakkelijk goed gemaakt worden door de winst op het hoofdproduct zelve egmaakt Deze verliezen worden betaald door dé gemeenschap, waartoe ook de door het overheidsbedrijf beconcureerde handelaren en fabrikanten bchooren. De gemeentelijke overheid neemt op die wijze ten opzichte harer eigen handeldrijvende burgers een niet te verdedigen standpunt in. De prijsregelende werking, welke wordt toegeschreven aan de overheidsbedrijven, die zich met den verkoop van bepaalde ar tikelen bezig houden, meent de Kamer te moeten ontkennen. De bestaande concur- rentie, op schier ieder gebied, is van dien aard, dat van prijsopdrijving kwalijk ge sproken kan worden. Een correctief daartegen is derhalve ab soluut overbodig. Deze beschouwingen in uwe gewaardeer de aandacht aanbevelende, vertrouwt de Kamer van Koophandel, dat Uw Raad -daarm aanleiding moge vinden, om den verkoop van gemeentewege voor zoover •hij bestaat te staken en daaraan geen ver dere uitbreiding te geven in de toekomst. Voor den inhoud ran deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk WONINGBOUW „VESTA." In antwoord op het artikel des heeren Rooda, stellen wij er prijs op mede te dee len, dat dit epistel van begin tot eind leugen is. Het komt ons dan ook juister voor, dat, indien slechts één tiende waar zou zijn, deze beschuldigingen werden aanhangig gemaakt bij de Justitioneele autoriteiten; in het be lang der„Vesta -leden èn in 't belang van den heer Rooda, die zoo uitdrukkelijk bij zijn naam laat aangeven, dat hij accountant is. Hoogachtend, Het uit protest afgetreden bestuur. ATHENE, 1 Nov. In monarchistische kringen bestaat groote ongerustheid over het lot van Koning George, die een gevangene is, misschien niet in het Paleis, doch zeker bin nen de landsgrenzen. Hij staat onder voortdu rende bewaking. Officiéél is vorige week bekend gemaakt, dat Koning George had afgezien van de reis naar Belgrado om aanwezig te zijn bij den doop van den Kroonprins van Yougo Slavië. Een feit is het echter, dat hem niet was toegestaan het land te verlaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2