Ingezonden Mededeelingen KERKBERIGHTEN. 'BRAND AAN DEN AMSTELVEEN- SCHEWEG TE AMSTERDAM. amEiLANDSCH NIEUWS. UIT ONZE U0ST. a 60 cents per regel. LITURGISCHE WEGWIJZER. KATHEDRAAL. KERK EU SCHOOL RECHTSZAKEN, Houten loodsen vernield. Tegenover het Stadion te Amsterdam .oert een modderig, smal zijpad van den Amstelveenscheweg naar een groot complex houten loodsen, die bij tal van firma's in huur zijn. In een reeks van vijf loodsen, die geheel achteraan stonden, bemerkte een nacht waker Woensdagavond om omstreeks half twaalf braöd. Hij liep naar de dichtstbij zijnde telefoon en riep van daar de brandweer op. Deze rukte met de motorspuiten uit en na eenige moeite wist de bemanning laatst genoemden wagen over het modderige pad naar het complex te rijden. Na eenigen tijd kon onder bevel van commandant Gordijn met twee stralen water worden gegeven.- Juist bijtijds, want een gedeelte der vijf lood sen stond reeds in lichte laaie. Aangewakkerd door den hevigen wind, sloegen de vlammen fel uit en kleurden den hemel rood. Het ge vaar, dat het geheele complex in vlammen zou opgaan, was niet denkbeeldig. Met behulp van eenige agenten werd het blusschingswerk krachtdadig aangepakt en om half een was het ergste gevaar geweken. Het bleek, dat een gedeelte der loodsen, die in huur waren bij den melkboer G. van Klaveren, den koopman J. Spruyt, den lood gieter Dooting en de expediteurs B. Saai en v. d. Swaan, gevuld was met een partij van tienduizend turven. Het overige werd ge bruikt voor stal, opslagplaats en garage. Gelukkig kon een paard bijtijds door de om wonenden in veiligheid gebracht worden. Een kar en een Ford-auto kregen ernstige schade minder averij had een Renault- automobiel. Het overgroote deel der loodsen verbrand de geheel rechts bleef een gedeelte staan. Het onderzoek, dat geleid werd door de brandweer en door commissaris Dijkstra, kon geen licht brengen omtrent de oorzaak van het gebeurde. Aanvankelijk had W. het doen voorkomen, alsof men over het dak door een dakraam, dat niet gesloten kon worden, zich toegang had verschaft tot zijn kantoortje. De huis bewaarder en zijn vrouw hadden verklaard, dat men aan kortsluiting gedacht had, daar plotseling te 9 uur het licht uitging. Dat klopte echter niet met hun verklaring, dat zij eerst op den zolder een gekletter hadden fehoord, alsof er regen op het dak viel en at eerst daarna het licht uitging. Dat wees er op, dat de kortsluiting ontstaan was door den brand, die de draden had doorgebrand. W. bekende, dat hij onder pressie van den procuratiehouder S. op zijn kantoortje den brand gesticht had. Toen S. in Duitschland had vernomen, dat zijn valschheid in de boeken ontdekt was, kwam hij weer naar Holland, met de bedoeling, de boeken, die rijn schuld konden bewijzen te doen ver dwijnen. Hij maakte in Augustus van dit jaar kennis met W., trachtte hem te bepraten, bedreigde hem en wist hem ten slotte de zaak zoo eenvoudig voor te stellen, dat V/. niet langer durfde weigeren in te gaan op de voorstellen van W. S. gaf geld om het kan toortje voor 16.000 te verzekeren. Het plan om het kantoortje te verzekeren, was ook van S. Afgesproken werd, dat ieder de helft van de verzekeringssom zou krijgen. Toen men zoover was, werd alles in gereed heid gebracht voor de brandstichting. Op 23 October ging W. des avonds te 9 uur met zijn meisje uit. Te voren had hij met zijn meisje en zijn ouders in de keuken der wo ning gezeten, die zich op de derde verdieping bevond. Even voor 9 uur was W. naar boven gegaan onder voorgeven, dat hij nog even een brief moest schrijven. Op zijn kantoortje gekomen, stak hij een aantal licht ontvlambare feest artikelen als lampions, guirlandes, feestslin- gers, die in een hoek waren opgehoopt, in brand, door gebruik te maken van 'n lucifer. Het brandde in een ommezien. De deur, die toegang geeft tot zijn kantoortje, heeft hij daarop afgesloten met het oog op zijn later voorgeven, dat de brand was aangestoken door iemand, die over het dak naar de archief kamer wak gegaan. Beneden gekomen zag hij zijn vader, zijn moeder en zijn meisje. Hij wist, dat zijn ouders zich direct ter ruste zouden begeven en ging daarop met zijn meisje uit. Inderdaad werd het echtpaar W. door den brand verrast, terwijl men in bed lag. Het moest zich in nachtgewaad uit de voeten maken en werd door buren opgeno men. Na lang sporen is men er ook in geslaagd den ex-procuratiehouder S. te arrèsteeren; Zijn adres was onbekend.Maar men kwam te weten, dat hij werkzaam was bij de Duitsche Bank te Amsterdam. En daar is hij j.l. Zater dag gearresteerd. Bij nader onderzoek is vol komen gebleken, dat S. den jongen tot de misdaad heeft aangezet. Zoo wist hij, dat op 1 October de boeken van de kluis naar den archiefzolder zijn verhuisd. W. was echter niet in staat S. inlichtingen te geven over het feit of er boeken waren weggehaald en of wel alle boeken zich op den zolder bevonden. Toevallig waren de boeken, waaruit de fraude van S. blijkt, eenige dagen te voren door den curator Mr. van Zanten afgehaald en bevon den zij zich nog onder zijn berusting, zoodat S. zijn doel niet heeft bereikt, en de bewijzen zijner fraude niet vernietigd zijn. Met S. heeft de politie een goede vangst gedaan.Men herinnert zich wellicht, hoe bij de moord op Blaazer op den' Essenburgsingel aan het licht kwam, dat de gebroeders Brouwer met Blaazer een aanslag op het Bank gebouw van Davidson en Spier hadden voor bereid. Alles was tot in de puntjes geregeld, men had een auto, die de aanvallers zou ver- voei-rn, de rollen waren verdeeld, en de buit mo£ft f 100.000 bedragen. De aanslag ging niet door, omdat de vermoorde Blaazer zich op het laatste oogenblik terugtrok cn men bang was, dat hij alles had uitgebracht. Het was de procuratiehouder S., die aan de bende de situatie-teekeningen van het bankgebouw had geleverd en alle bijzonderheden over den inhoud van de brandkast had verstrekt. S. heeft tot dusver alle schuld ontkend en noemt alles gelogen. S. en W. zijn ter beschikking van de justitie gesteld. BROODPRIJS-BASIS VOOR KAMER HUUR. Om de berekening van de huurprijzen roor gemeubileerde kamers te vereenvoudi gen, heeft het prijzenbureau van Potsdam (Duitschland) den op Zaterdagavond gelden den broodprijs van Potsdam als basis voor de kamerhuur voor de komende week vast gesteld. Voor een eenvoudig gemeubileerde kamer wordt de prijs van één brood berekend, voor een goed gemeubileerde kamer 1% brood en voor een rijk gemeubileerde kamer He prijs van twee brooden. EEN KRANIGE OUDE HEER. Uit Hoofdplaat (Zeeland) wordt aan de „Msb." gemeld Donderdagnacht zijn twee gemaskerde mannen door uitbreking van een soliede ge sloten raam de woning van den 72-jarigen molenaar te Hoofdplaat binnengedrongen. De oude man, door het leven gewekt, greep een der inbrekers aan en begon met hem te worstelen, terwijl de huishoudster de straatop liep om hulp. De beide op het dorp wonende veldwachters waren huiten den kom op sur veillance, en van de ontwaakte Hoofdplaters scheen niemand moed genoeg te bezitten den grijsaard te hulp te komen, zoodat de beide onverlaten de vlucht konden nemen, o.a. achterlatende een revolver dat de molenaar den man, met wien hij geworsteld had, uit de hand had geslagen. De politie is de daders nog niet op het spoor. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. Nabij de kruithuizen te Ouwerkerk, heeft de politie uit den Amstel een heerenrijwiel opgehaald. Men schijnt gezien te hebben, dat de fiets daar door een man in het water was gezet, terwijl deze zich in de richting van de Kalfjeslaan te voet verder begaf. Dit feit wordt in verband gebracht met de verdwijning van een veehouder uit Neder- horst den Berg, die Maandag j.l. zijn woning verliet, om zooals gewoonlijk, de veemarkt e zoeken. Na afloop van de markt is hij nog op bezoek geweest bij familie in den Legmeer- polder. Daar de man gezond en wel van huis is ge gaan en er ook bij zijn 'afgelegd bezoek niets bijzonders door de familieleden aan hem is bemerkt, tast men volkomen in het duister te meer daar hij een belangrijk bedrag aan geld bij zich droeg. Als vrij zeker wordt aangenomen dat de gevonden fiets het eigendom is van den ver miste. Niettegenstaande de politie reeds een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, is nog niets naders aan het Jicht gekomen. NA HET AUTO-ONGEVAL BIJ ANT WERPEN. De heer L. v. d. Velde uit Tilburg, die onlangs bij het auto-ongeluk nabij Antwerpen ernstig gewond werd en daarbij o. m. een beenbreuk bekwam, is thans zoover hersteld, dat hem door den geneesheer is toegestaan, eenigen tijd per dag met behülp van een stok, te wandelen. Dezer dagen zijn ook de andere heeren te Antwerpen geneeskundig onderzocht. OVERTREDING DER VUURWAPEN- WET. Men meldt uit Delft Ten huize van den student A. van O. in de Cornelis Trompstraat te Delft heeft de politie in beslag genomen een electrisch meet instrument, eigendom van de gemeente bedrijven te Delft. Hij bleek tevens in het bezit te zijn van een klein arsenaal zoo werden daar gevonden een aantal revolvers, buksen, geweren en een groots hoeveelheid (o.m. 2 kisten) patronen, onderdeelen van Duitsche handgranaten en andere projectie len. De eigenaar werd op straat aangehouden en bleek een revolver bij zich te dragen. Alles is in beslag genomen. Tegen dezen overtreder der Vuurwapenwet zijn eenige processen-verbaal opgemaakt. KIND VERBRAND. Te Klazienaveen (Drente) is het kind van den arbeider J. B. Heine in een pot met ko kend zeepwater gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. AUTOBUS TE WATER. Te Broek op Langendijk raakte de autobus, rijdende van Oudkarspel naar Alkmaar, bij het uitwijken te water. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De oorzaak van dit ongeval is vooral te wijten aan den slechten weg als gevolg van de voortdurende regens. 1 nu ii DE VERWARRING IN DEN GIRO-DIENST. De meening van prof. Drucker. In „Economisch-Statistische Berichten geeft Prof. Drucker, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, een verhandeling over den verwarden toestand bij den Post-cheque- en Girodienst. In dit artikel maakt de schrijver de opmer king, dat het geschrevene niet beschouwd moet worden als een opwekking zooveel mogelijk vorderingen in te stellen tegen den girodienst. Prof. Drucker stelt zich tegenover den minister van Waterstaat, meer in het bij zonder tegenover diens antwoorden op schriftelijke vragen van enkele leden der- Tweede Kamer. „Mond houden, niets in te brengen, alles is in orde", aldus ongeveer het thema van den Minister bij de beantwoording va n de be scheiden vraag, of de Staat toch eigenlijk niet schuldenaar is ten aanzien van de bij den girodienst gestorte gelden en zich als schul denaar eenigszins wonderlijk gedraagt, zoo schrijft de Rotterdamsche hoogleeraar. Het lijkt er niets naar, zoo vervolgt hij, dat alles in orde is." Waaraan ontleent de dienst de bevoegd heden welke hij zich aanmatigt? ,,De gedeponeerde gelden vormen voor den Staat een gewone schuld, waarover binnen zekere grenzen elk oogenblik door middel van chèque- of girobiljet kan worden beschikt. De schuldenaar zelf kan hier nog duurzaam, noch tijdelijk verandering in brengen". Welke wet geeft nu op het oogenblik den girodienst uitstel Hierop geeft Prof. Drucker het volgende antwoord „De minister verwijst daar een wet ont- ontbreekt naar art. 292 van het nieuwe Girobesluit. Hij verzuimt daarbij wijselijk den tekst aan te halen. Deze luidt, voor zoo ver van belang, aldus „De directeur is be voegd bij het in werking treden van dit be sluit het girokantoor één of meer dagen". „te sluiten." Het beroep op deze, blijkbaar met geheel andere bedoeling geschreven be paling, is te waas. Daarover is geen woord meer noodig. Dat de directeur uit eigen macht niet een maatregel met wettelijke kracht kan treffen, waarbij de betalingen worden opgeschorst, volgt voldoende uit het voorafgaande. Dat de maatregel niet kan worden beschouwd als „voorwaarde" van de contractueele verhou ding ligt in het voorgaande evenzeer beslo ten. De gelden blijven dus opeischbaar. Maar de cheques zijn betaalbaar alleen als het plaatselijk kantoor advies heeft ontvangen van het centrale kantoor (art. 10 Girobesluit) en het centrale kantoor zendt geen adviezen door, zoodat volgens de„ wettelijke" regee- ling betaling niet behoeft plaats te hebben. Ook door deze tactiek kan de dienst niet wor den geholpen. Overeenkomsten moeten te goeder trouw worden ui gevoerd. We kunnen dus ons geld opvorderen, ver meerderd met rente, binnen de zeer enge grenzen, die het Burgerlijk Wetboek daar voor trekt. Vele rekeninghouders leden scha de, welke door deze rentevergoeding niet wordt gedekt. Hoe staat het daarmede. „Het Rijk is niet geldelijk" (sic andere verantwoordelijkheid wordt ten volle aan vaard, ook door den Minister 1) „aansprake lijk voor de gevolgen van"storingen in het bedrijf". De bepaling wordt gevonden in art. 25 Girobesluit. De bepaling is zoozeer als hier aangehaald nieuw (zij werd met vooruitzienden blik inge voegd tegelijk met de regeling van den ge- centraliseerden dienst). Wij zullen haar als geldend recht hebben te aanvaarden." De hoogleeraar eindigt zijn beschouwingen aldus „De Minister poogt den rekeninghouder wijs te maken, dat alles in orde is en zijn rech ten in het minst niet zijn gekrenkt. Met der gelijke argumenten zou misschien morgen bewe r i kunnen worden,dat de dienst gerech tigd is op alle saldo's 10 te korten tot dek king van geleden verliezen. Dat is nog veel rninder de juiste manier om het belang van den dienst te bevorderen." DE GEWEZEN DUITSCHE KROONPRINS. We lezen in het „Hbld.": „Eenige dagen geleden hebben wij melding gemaakt van een bericht in de „Matin", vol gens hetwelk de Kroonprins „de Nederland- sche regeering oflicieel had verzocht het land te mogen verlaten" Nu zijn er, zoolang Kroonprins Wilhelm op Wieringen vertoeft, herhaaldelijk dergelijke berichten versche nen, welke steeds van de zijde der regeering werden tegengesproken. Verleden jaar nog kwam, ook uit Fransche bron, een bericht, dat dc Kroonprins gevraagd had naar Zuid- Amerika te mogen vertrekken. Het verlangen er naar zal wel nooit in z'n hoofd zijn opge komen. Er zijn echter omstandigheden, die ons aan leiding geven tot de veronderstelling, dat de Kroonprins ditmaal toch werkelijk eens poolshoogte heeft genomen in de kringen, die daarvoor in aanmerking komen, hoe men er over zou denken, als hij het verzoek deed, om ons land te velaten Het is waar, dat wij, zelfs aanstonds, bij het bericht van de „Ma- tin" de aanteekening hebben gemaakt, dat ter bevoegder plaatse „van een officieelen stap van den Kroonprins niets bekend was". Maar wie gewoon is berichten over zulke be langrijke onderwerpen met aandacht te lezen, zal wellicht gevat hebben, dat hier alleen, zoowel in het bericht als in de aanteekening, gehandeld werd over „een oilicieelcn stap". Men begrijpt echter wel, dat ieman, die in de positie van den Kroonprins is, niet opeens met een ofiiciëel verzoek komt. Een diplo maat stoot niet gaarne zijn neus, een vor stenzoon nog minder gaarne. En zoo spreekt het vanzelf, dat de Kroonprins, dit keer ern stig overwegend het eiland Wieringen en ons land te verlaten, eerst eens hier en daar, wat wij hierboven noemden, „poolshoogte" heeft genomen. Of hij tot een officieel verzoek zal komen, dat zal wel afhangen van de gevoelens en de opvattingen, die men ten opzichte van zijn vertrek zoowel op het Binnenhof en het Plein als in Berlijn koestert. Het is echter, zoo meenen wij nu wel te mogen schrijven, niet tegen te spreken, dat hij poogt, of ge poogd heeft, die gevoelens en die opvattin gen te leeren kennen BESÏSSINGEN MET EEN STEM. Hierover schrijft d>e „Zutph. Crt.": Beslissingen met één stem meerderheid zijn in onze parlementaire geschiedenis bij herhalng genomen. Zoo herinneren wij er aan, dat de Eerte Kamer in 1870 de Indi sche begrooting verwierp met 17 tegen 16 stemmen. In 1875 nam de Tweede Kamer met 38 tegen 37 stemmen een motie aan, waarbij de houding van het ministerie- Heemskerk werd goedgekeurd. In 1890 ver wierp de Eerste Kamer de begrooting van minister Keuchenius met 1 stem meerder heid. Maar het meest „klassieke", en op den toestand van heden meest toepasselijke voorbeeld van „hef gewicht van één stem", is toch wel de aanneming der Leerplicht wet van mr. Goeman Borgesius. Nadat met 49 tegen 48 stemmen de bevoegdheid om schoolvoeding en -Meeding te verstrek ken, was aangenomen, werd de wet zelf op 30 Maart 1900 aangenomen met 50 tegen 49 stemmen. Met de meeste leden der linkerzijde een viertal liberalen en 4 socialisten stemden tegen voegden de r. kath. dr. Schaepman en mr. Kolkman zich bij de voorstanders. Het honderdste lid, graaf Schimmelpenninck, was door onge steldheid verhinderd; hij was kort te voren van zijn paard gevallen en had daarbij een been ernstig bezeerd. HULP AAN DUITSCHLAND. Het "Hoofdbestuur van bet Nederlandsche Roode Kruis ontvangt uit tallooze oorden in Duitschland de meest dringende verzoeken om steun, zoowel van Duitschers als van Ne derlanders. Reizigers, die uit Duitschland komen, schil deren de toestanden als hopeloos. Men vraagt zich af in welk deel van het groote Duitsche Rijk dc nood wel het hoogst gestegen is. Al mag aangenomen worden dat de ellen de, die in het Rühr- en Rijngebied geleden wordt, momenteel wel de grootste zal zijn, het overige Duitschland mag daardoor niet vergeten wawdep. Het gebrek aan melk is nijpend, genees- en verbandmiddelen ontbreken op vele plaatsen. De eerste voedingsmiddelen kunnen niet meer worden aangeschaft, De bevolking van een land, eens zoo wel varend, ligt ter neder en roept om hulp. Waar de Nederlandsche bevolking zoo ruim offerde ter bestrijding van den Russi- schen hongersnood, zal men, waar het onze Oostelijke naburen geldt, niet achter willen blijven. Hulp is snel noodig. Dagelijks neemt de nood grootere afmetingen aan. Wij verwijzen slechts naar de talrijke berichten in de pers. Versnippering over talrijke comité's moet ijermeden worden,' zer.dt daarom uwe géve aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Princessegracht 27, 's-Graven- hage, onder aanduiding: „Duitschland" of aan dagbladen, die zich welwillend bereid ver klaren giften in ontvangst te nemen en aan ons op te zenden. ONZE KOLENVOORZIENING. Uit Essen wordt aan de Tel. gemeld, dat de moèilijkheden waarmede het mijnwezen te kampen heeft, zóó groot zijn, dat zelfs die mijnen, die voor de leveringen aan Neder land werken, haar bedrijf hebben moeten staken, en de arbeiders, welke reeds meer dan 21 jaren bij deze mijnen werkzaam zijn, hebben moeten ontslaan. COMMUNISTISCHE SNEEUWBAL IN INDIE. De „N. Soer. Ct." meldt, dat de recherche te Soerabaja een aantal huiszoekingen heeft gedaan bij enkele Chineezen en Chineesche drukkerijen. Geschriften, waarvan gemeend wordt, dat zij communistisch propaganda-materiaal be vatten, werden ter nader onderzoek in be slag genomen. In verband hiermede vertelt het blad, hoe communisten, hier en elders, voor de snelle verspreiding van berichten zorg dragen. Zij hebben nl. een berichtgevingsclier.st, welke er op gebakerd is. dat één persoon hét be richt, of de berichten, aan drie andere per sonen mededeelt en deze op hun buurt weer ieder aan drie anderen enz. Elk bericht heeft dus in zeer korten tijd vanuit de kern (een persoon, of een centraal bureau) de verschil lende leden van een groep, bestaande uit 120 personen de kern niet medegeteld be reikt. >->' 5 --<<V^oaR3TR NOVEMBER. Gewijd aan de godsvrucht voor de geloovige zielen des Vagevuurs. Dezè week heeft iedere H« Mis Gloria, Credo, gewone prefatie, tenzij iets anders wordt aan gegeven. 4 ZONDAG. 24ste Zondag na Pinksteren (v. d. 4den Zondag na Driekoningen). Ev. Mt. 8 2327. Christus bedaart den storm op het meer. Mis Adorate Deum (van den 4e na Drie koningen). 2e geb. v. d. H. Carolus, 3e v. h.. Oct., 4e v. d. H.H. Vitalis en Agricula. Praef v. Drievuldigheid. 5 MAANDAG. Mis Gaudeamus. 2e geb. V. d. H. Geest. 3e voor Paus of Kerk. 6 DINSDAG. Mis als Maandag. 7 WOENSDAG. H. WILLEBRORD, Apostel van ons Vaderland, Patroon van ons Bisdom. Mis Statuit (eigen H. Mis). 8 DONDERDAG. Mis Gaudeamus (1, November). 2de gebed v. d. H. Willebrordus 3de v. d. H.H. Vier Gekroonden. 9 VRIJDAG. MisTerribilis (van het gemeenschappelijke der kerkwijding). 2de gebed (behalve in een plechtige Mis) v. d. H. Theodorus. 10 ZATERDAG. Mis Os justi, 2de gebed v. d. H. Willebrord, 3de v. d. H.H. Tryphon en Gez. ZONDAG de H.H. Missen om 6 uur, kwart voor 8 en 9 uur, om half 11 de Hoog mis. Onder de H.H. Missen collecte voor de vereeniging tot Bevordering van Kath. On derwijs. Onder de H. Mis van kwart voor 8 is de plechtigheid der eerste H. Communie. Onder deze H. Mis moeten de plaatsen in het middenschip der kerk tot en met de 8ste rij gereserveerd Blijven voor de Communie- kinderen en hunne familie. Eerst als de kin deren ter H. Communie geweest zijn, com- municeeren de ouders en familieleden daar na de overige geloovigen. De Communiebank is alleen te bereiken langs de zijpaden, 's Mid dags om 1 uur korte namiddagoefening voor de Communie kinderen en om half 5 Lof met opdracht aan Maria. Voor de communie kinderen en hun familieleden zijn alsdan dezelfde plaatsen gereserveerd als 's morgens. Om half 7 Maria Congregatie en verder 's avonds geen Lof. MAANDAG om half 8 Zielen-Lof met Rozenhoedje. DINSDAG onder de H. Mis van half 8 algemeene H. Communie voor de Edelwacht en 's avonds om 8 uur maandvergadering voor de leden der 3de Orde en plechtigheid der inkleeding. WOENSDAG feestdag van den H. Willi- brordus, patroon van dit Bisdom. DONDERDAG om half 11 Veni Creator voor Bruidegom en Bruid. VRIJDAG om 8 uur gezongen H. Mis voor de overl. leden van de Broederschappen der Geloovige Zielen. ZATERDAG om half 8 Lof met Rozen hoedje. ZONDAG algem. H. Communie voor de leden der 3de Orde. SPAARNE. O. L. VROUW v. d. H. ROZENKRANS ZONDAG. De H.H. Missen zijn te 6 Uur 7 en 9 uur, te half 11 de Hoogmis. Om 12 uur catechismus. Half 3 jongenscongregatie, 7 uur Lof cn Rozenhoedje. MAANDAG-avond half 8 Lof ter eere van de H. Maagd. 8 uur vergadering van de H. Familie. WOENSDAG-avond half 8 Lof ter eere van den H. Jozef. ZATERDAG-middag van 4 uur tot half 10 gelegenheid tot biechten. AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE. Afdeeling Spaarne. Vergadering iederen 'Maandagavond om 8 uur in dc Parochiekerk van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans aan het Spaarne. Vóór en na de vergadering gelegenheid zich als lid op te geven in de bij-sacristie. ZONDAG 4 Nov. Algemeene H. Commu nie voor de 16de laatste Sectie Asp. en Koor-Afdeeling. ST. AGNESPATRONAAT EN MARIA- KRANS. ZONDAG 4 Nov. Onder de H. Mis van 7 uur algemeene H. Communie. Gereser veerde plaatsen zang. JOHANNES DE DOOPER. Amsterdamstraat. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur half 9, en te half 11 de Hoogmis. 7 uur Lof en Rozenhoedje. MAANDAG half 8 en 9 uur Uitvaart voor Thomas van der Kroft. 's Avonds te 8 uur vergadering van de H. Familie. DINSDAG te 7 uur Lof-ter eere van den Antonius. WOENSDAG half 11 H. Mis voor Brui degom en Bruid. DONDERDAG half 11 gez. H. Mis voor Bruidegom en Bruid. 7 uur Lof ter eere van het H- Sacrament. ZATERDAG van 4 uur tot half 10 gele genheid om te biechten PAROCHIE H. ANTONIUS. ZONDAG de H.H. Missen om half 6, kwart voor 7; 8 uur de Kindermis, 9 uur en te half 11 de Hoogmis. Om half 4 de Vespers. Vandaag predikatie en collecte door den Weleerw. Heer Leusen, te Leiden voor den bouw zijner kerk. DINSDAG 7 uur uitstelling van het Allerh. Sacrament. Om 8 uur gezongen H. Mis. 's Avonds om half 8 fcof ter eere van den H. Antonius en gebeden van het Broeder schap. VRIJDAG om 8 uur gezongen H. Mis. 's Avonds half 8 Lof en oefening van den H. Kruisweg. ZATERDAG van 5 uur tot half 10 gele genheid om te biechten. ZONDAG a.s. collecte voor het Seminarie Hageveld. Eerste H. Communie der kinderen. De H.H. Missen om half 6, half 7, half 8, 9 utlr eri half 11. Onder de Mis van half 8 de eerste H. Communie der kindereïi. Na de Hoogmis plaatsenverpachting. BROEDERSCHAP v. d. H. ANTONIUS. VRIJDAG 7 uur voor Elisabeth Maria Tijsse en Albertus Timmer. ZATERDAG 7 uur voor Cornelis Hen- ricus van Elltnckhuizen en Maria Hillegonda Elisabeth Korstiens-Huijboom. PAROCHIE ST. JOZEF. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur en half 9 en te half 11 Hoogmis, 's Avonds te 7 uur Lof met conferentie. MAANDAG en volgende dagen, behalve Vrijdag, 's avonds te half 8 Lof. DINSDAG 7 uur Congregatie. WOENSDAG 7 uur Congregatie. DONDERDAG half 8 Lof. ZATERDAG om half 8 H. Mis voor de bekeering der zondaren in de kapel v. h. miraculeuse Mariabeeld na den middag van 4 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten en te half 8 Lof. ALLERHEILIGST HART. ZONDAG le der maand, Eucharistische dag, volle af laat. voor de leden der Eerh. Communie. Te 7 en 9 uur de stille H.H. Missen, te half 11 de Hoogmis. Om 4 uur Lof met predikatie en acte van Eerherstel. DINSDAG te half 8 gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot half 10. Gedurende de uitstelling te verdienen volle aflaat, 's Avonds te half 8 Lof en van half 8 tot half 10 gelegenheid om katholieke lectuur te bekomen. VRIJDAG te. half 8 gez. H. Mis ter eere van het H. Hart. 's Avonds te half 8 Lof. ZATERDAG 's namiddags van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. OVERVEEN. 1 ZONDAG de H.H. Mfesen te 7 uur en te half 9. De Hoogmis te 10 uur met predikatie. Om 3 uur de Vespers. WOENSDAG-avond te half 8 Lof met predicatie ter voorbereiding van het 40-uur Gebed. DONDERDAG gelegenheid tot biechten. Te half 8 Lof met predicatie. VRIJDAG te 9 uur gez. H. Mis. Den geheelen dag aanbidding. Te half 8 Lof met predicatie. ZATERDAG Algemeene Communie der kinderen. Den geheelen dag aanbidding. Te half 8 Lof. VELSEN-DRIEHUIS. ZONDAG Vroegmis 7 uur ook te half 9 wordt de H. Communie uitgereikt. Hoogmis 10 uur. kw. v. 2 cat. half 3 Lof ter eere van Jezus H. Hart. DONDERDAG 10 uur gezongen huwe lijksmis voor bruidspaar. Maarschalk-Heer mans. VRIJDAG half 4 gelegenheid om te biech ten voor de kinderen va de middenklasse. ZATERDAG Biechthooren van 4 tot 8 uur VÈLSEROORD. ZONDAG Eucharistische Zondag. Algem. H. Communie voor de leden v. d. Euch. Bond en v. h. St. Fidelis-Patronaat. De le H. Mis om 7 uur, de Kindermis om half 9, de Hoogmis voor de weldoener^" van het klooster om 10 uur. Om half 3 Lof met plechtige adoratie tot sluiting. Om 5 uur patronaat voor de meisjes, om half 6 voor de jongens van de le afd., om half 8 voor de jongens van de 2e afd. Door de week zijn de H.H. Missen kwart over 6 voor de weldoeners van het klooster, om 7 uur en Jcwart voor 8. f Iederen avond tot en met Vrijdag om hal- 8 Rozenhoedje en Kruisweg voor ae Geloo vige zielen. SCHOTEN, (St. Bavo.) ZONDAG 51 Eech. Dag. de H.H. Missen om 7 en 9 uur om half 11 de Hoogmis, óm 1 uur catechismus om 2 uur aanbidding der kinderen om half 5 vergadering v. h. St. Aloysius-patronaat. Om half, 7 Lof met korte toespraak. MAANDAG en andere avonden der week 's avonds om half 8 Lof met voorgeschreven gebeden. DINSDAG om half 8 gezongen St. Anto- niusmis. WOENSDAG om half 8 gezongen H. Mis' op het gfeest van St. Willibrord. des avonds half 8 vergadering der Maria-Congregatie. DONDERDAG-avobd om half 8 ver gadering voor de leden der Derde Orde. VRIJDAG-avond om half 8 godvruchtige oefeningen van den H. Kruisweg. ZATÊRDAG-namiddag van 4 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. ST. ELISABETH EN BARBARA. ZONDAG de H.H. Missen te half 6, kwart over 7, 9 uur en te half 11 de Hoogmis half 1 Katechismus half 7 Lof en predikatie. MAANDAG 8 uur Congregatie der H. Familie. ZATERDAG gelegenheid om te biechten van half 8 tot half 10, voor kinderen en ouderen. Van 45 voor kinderen, van 5 uur tot half 10 voor ouderen, X In de week de H.H. Missen te 7 uur, kwart over 8 en 9 uut. De H.H. Missen voor de overleden familie en tot intentie dergenen, die in de bus voor de Geloovige Zielen geofferd hebben Woensdag kwart over 8 en Zaterdag 7 uur en kwart o'ver 8. AAPTSBROEDERSCHAP v. O. L. VR. VAN ALTIJDDURENDEN BIJSTAND. DINSDAG H. Mis om 9 uur voof de leden. •AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE. 's Maandags te 8 uur Congregatie. Vóór en na deze oefening bestaat er gelegenheid zich als aspirant-lid op te geven bij den direc teur of bij een der prefecten. AERDENHOUT. ZONDAG de H.H. Missen te 8 uur en half 11. 12 uur voorbereiding tot de plech tige vernieuwing der Doopbeloften voor de kinderen, die dit jaar de lagere school ver laten zullen, dat is dus de vroegere leering voor de plechtige eerste H. Communie, en te 3 uur Lof. DINSDAG geen Lof. WOENSDAG 2 uur catechismus voor de kinderen, die de openbare lagere school bezoeken. DONDERDAG half 8 Lof ter eere vaa het H. Sacrament. VRIJDAG hajf 8 Kruisweg voor de over ledenen. ZATERDAG kwart over 8 de H. Mid tei eere v. O. L. Vr. v. Altijdd. Bijstand in de Mariakapel. Biechthooren van 34 cn van 79 uur. Maria-Lof te half 8. In den ondertrouw zijn opgenomen Petrus Jacobus Moonen en Wilhelmina Maria Antonia Slobbé. HET LAND VAN ST. OLAV. .„En nu Nederland neem ik afscheid van u, Wanneer ik Woensdag a.s. ben aangekomen in Christiania wacht mij een andere werk kring. Ik voel mij gelukkig en krachtig, ken nende mijn zwakheid, maar wetende ook, dat duizenden met mij medebidden en ik Zoo in mijn zwakheid (volgens Paulus woord) sterk zal zijn. Moge God ons werk zegenen, om wille van het offer dat ik breng, hier een werkkring te verlaten die mij dierbaar was partir c'est mourir un peu. Nederland blijf medeleven met uw missi onarissen, niet alleen medeofferen, maar medeleven Gij, ontwikkelden vooral, leeft met ons werk mede, onze moeilijkheden, onze over winningen, den strijd van de strijdende kerk op aarde,,waarvan ook gij leden zijt." Met deze woorden nam Mgr. Dr. Jan Olav Smit afscheid van Nederland den 23 Sept. 1922 op den sluitingsavond van het Eerste Internationaal Missiecongres in Nederland. Een groot-Propagandist was zelf Missio naris geworden, maar Propagandist zou hij blijven. Had de nieuwe Bisschop, om met Gerard Brom te spreken zich geoefend op de Vadérlandsche preekstoelen in het berg beklimmen, nu de Noorsche bergen dikwijls gemakkelijker te beklimmen zijn dan de Nederlandsche preekstoelen, wordt 's Bis- schops werkkamer tegelijk redactie-bureau. Mgr. Dr. Smit riep Nederland op om met hem mede te leven en hij heeft zelf den eersten stap gezet. Zijn tijdschrift „Uit het Land van St. Olav" mag er zijn. Wat het „Missiewerk", is voor de algemeene missie actie, dat is zijn tijdschrift voor de bijzondere missieactie in Noorwegen. De thans verschenen eerste 5 nummers (het is een tweemaandelijks verschijnend tijdschrift) illustreeren in woord en beeld het eerste jaar van Mgr. Smit als Vicarius Apostolicus van Noorwegen en Spitsbergen. De eigenaardige geestesgesteldheid der Noorsche Protestanten, de eerste vruchten van zijn arbeid, het leven en werken van zijn medearbeiders in dien Noordelijken Wijn gaard, het zijn allen onderwerpen die in zich reeds aller belangstelling verdienen. De keurig verzorgde, rijk geïllustreerde afleveringen maken het tijdschrift tot een propagandist, die „salonfahig" genoemd mag worden. Nog heeft Mgr. weinig lezers, dat mag toch niet, dat heeft hij niet verdiend, die Nederland nog voor enkele jaren tot den Missie-Kruistocht heeft wakkergeschud en opgeroepen. Neemt daarom naast „Het Missiewerk" dat u op de hoogte houdt van de algemeene Missieactie van de geheele H. Kerk, tevens een abonnement op „Uit het Land van St. Olav", waar de jonge Nederlandsche Bis schop u iedere twee maanden verhaalt van zijn vreugde en zijn leed in den kritieken geestelijken strijd in Olav's land voor Olav's geloof. De redacteur voor Nederland, Kapelaan Gerh. de Geus, St. Jacobskerk te Enschedé, zal gaarne abonnementen aannemen en desgewenscht proefnummers zenden. Het Utrechtsch Missie-Comité, ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Een geval voor de rechtbank Donderdag had zich voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden de heer H. Spoelstra, één der bekendste magnetiseurs van de residentie. Door het kantongerecht was hij tot tweemaal 1 boete veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde, waartegen het O. M. in hooger beroep was gekomen. De zaak, waar het om ging, was vrij een voudig, en de beklaagde gaf grif het hem ten laste gelegde, voor zoover het betrof het be handelen van patiënten, toe. Hij had enkele personen die over pijnen klaagden, in behan deling genomen, en door met zijn handen over hun lichaam te strijken en door handopleg ging getracht, die pijnen weg te nemen. -Hiervoor had hij 2.50 per bezoek afgenomen. Bekl. ontkende evenwel, wat hij de genees kunde had willen uitoefenen. Het was door tusschenkomst van zijn persoonlijkheid, zeide hij, dat de menschen genezen waren. De Officier van Justitie, mr. E. F. Enger, vestigde in zijn requisitoir er de aandacht op, dat meer dan eens is uitgemaakt, dat hande lingen, als door bekl. gedaan, vallen onder het begrip geneeskunde. De Nederlandsche wet eischt nu eenmaal hiervoor de bevoegdheid. De door den kantonrechter opgelegde boete achtte hij veel te laag, waar beklaagde blijft voortgaan met zijn bedrijf van magnetiseur. Derhalve eischte hij verhooging van de straf en vroeg oplegging van een geldboete van 2 maal 100 subsidair 2 maal 50 dagen hech tenis. De beklaagde bleek over dezen eisch zeer verstoord en fulmineerde hevig tegen de wet. Volgens hem had hij iemand, die acht jaar verlamd was, geweest, weer gezond gemaakt, en een ander, die drie jaren krankzinnig was, volkomen genezen. Wat moet ik doen riep beklaagde uit, om de wet veranderd te krij gen Ziet u lid van de Tweede Kamer te wor den, was het antwoord van den Officier van Justitie. Ten zeerste betreurde de magnetiseur het, dat de wet er niet is voor de menschen, maar de menschen voor de wet en met veel pathos wees hij op Zijn bovennatuurlijke kracht, die op de universiteiten niet te leeren valt. Iemand die sterven moet, moet dan maar sterven, omdat de wet andere hulp dan die der medici verbiedt. Na nog eenige onvriendelijkheden aan het adres der geneesheeren te hebben gelucht, vroeg hij ten slotte vrijspraak. Toen de Pre sident zeide, dat dit in geen geval ging, vroeg hij oplegging van de lichtste straf die er was, waarover de Rechtbank over 14 dagen uit spraak zal doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 10