Sport- en wedstrijden. Vierde Blad 3 November 1923 De Kerkvervolging in Sovjet-Rusland. Voor Ouders en Opvoeders. II (Slot.) R. Kr F. D. H. V. B. N. V. B. 0e spelregels. KUNST EN KENNIS. RECHTSZAKEN. LANDBOUW m VISSGHERLL LEGER EN VLOOT. Reeds onmiddellijk nadat de nieuwe machthebbers iedere wereldlijke overheid ten val hadden gebracht, werd ook God relf door hen voor afgezet verklaard. Toen de orthodoxe patriarch Tychon na zijn gevangenneming zeide, dat hij zijn lot in God's handen legde, ontving hij het cy nische antwoord: „God is in het gebied der Sovjet-republiek onbekend." In de nieuwe strafwet zijn de volgende bepalingen opgenomen: Art. 121: „Het onderricht van minderja rigen en in het algemeen van onvolwasse- nen in godsdienstige zaken, op openbare inrichtingen, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste één jaar." Art. 124: „Het houden van godsdienst oefeningen en het ophangen van godsdien stige schilderijen of teksten, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of met een boete van 300 goud roebel." Het arbeiders-commissariaat heeft een 'decreet uitgewerkt, waarbij het ten streng ste verboden is, personen beneden de 18 jaar met hun wil of tegen betaling tot klooster, kerk of synagoge toe te laten. Daarentegen moet door „aanschouwelijk onderricht het atheïsme reeds> voor kinde ren aannemelijk worden gemaakt." In Petrograd bijv. laten de communisti sche onderwijzers Onzen Lieven Heer bid den om.... snoepgoed. Daarna vraagt de volkscommissaris: „waar is nu het lekkers, wat ge gevraagd hebt?" De kinderen zijn dan verlegen en zwijgen. „Gij ziet dus," gaat de commissaris voort, „dat er geen God is, die u verhoort en u snoepgoed geeft. Nu zal ik het eens anders aanleggen." „Vraagt de Sovjet-regeering eens om lek kers." Dan zeggen de kinderen in koor: „Wij vragen de Sovjet-regeering om lek kers." De commissaris grijpt in z'n zakken en werpt lekkernijen onder de kinderen, die er natuurlijk allen op afstuiven. Daarna moeten zij de gevolgtrekking uitspreken: „Er is geen God en het heeft geen nut, tot Hem. te bidden. In plaats van God is de Sovjet-regeering gekomen en deze vervult al onze wenschen." Afschuwelijk, nietwaar?' Thuisgekomen, verklaren de kinderen dan, dat het geloof in God een sprookje is. Zij verrichten nóch hun morgen, nóch hun avondgebeden meer. Over de natuurlijke resultatén van zulk een methode van opvoeding, zegt de sociaal-democraat Dr. F. Ginsburg in zijn „Das Russische Kindersterben": „De kinde ren worden lui en nalatig op school en bovendien zedeloos. Daar zij maar steeds hooren praten over de vernietiging van het gezin, daar zij critiek mogen uitoefenen op hun onderwijzers, trachten zij hoe langer hoe meer -gebruik te maken van hun vrij heid. Het absoluut gebrek aan tucht brengt hen tot diefstal in en buiten de school en tot alle ondeugden. De kindermis drijven zijn de laatste jaren tot het zesvoudige gestegen. Dok zijn er 10 millioen anafalbeten. Een onderwijzer, die volgens het verlangen der ouders op school onderwijs geeft in de godsdienstleer, begaat een misdaad tegen Staat." Volgens de Moskousche „Pravda" onder gaat het communistische blad „Bezhognik" (de Atheïst), dank zij de propaganda der communistische jeugdvereeniging, een ont zaglijke verbreiding. Het wordt uitgegeven door Spitzberg, een Jood. Te Moskou is een speciaal seminarie opgericht tot vor ming van „degelijke anti-godsdienstige on derwijzers" en men is daar begonnen met den bouw van een inrichting tot versprei ding van het atheïsme. Haast ongelooflijk, doch helaas, waar. Kort vóór Kerstmis van het vorig jaar, hebben de arbeidssyndicaten van de Rus sische Sovjets een verordening in het leven geroepen, die bepaalt dat de kerstboomen geen geschenken of zinnebeelden van gods- dienstigen aard meer mogen dragen. Niets mag aan de vroegere kerkelijke ceremoniën herinneren; men moet alles doen, om het heidensch, anti-christelijk karakter van het feest te laten uitkomen. De Sovjet-regeering sprak de hoop uit, dat het Kerstfeest te Moskou zou vervan gen worden door een soort volksfeest met concerten, fakkeloptochten, vuurwerk enz. Zoo geschiedde het dan ook. Op openbare pleinen te Moskou, lazen profaneerende onbevoegden, Grieksch- orthodoxe Missen, met afschuwelijke ver haspeling van liturgische gebruiken en dat alles onder het ruwe gelach van de verza melde partijgenooten. De gebeden waren „bij wijze van grap" doorspekt met Marxis- tishe uitspraken en geestigheden van de straat. De toehoorders staken de tong uit en bekruisten zich met comische overdrij ving. Gebaarde Joodsche rabbijnen na tuurlijk met aangenaaide baarden zongen psalmen, eveneens bij wijze van grap; Oos- tersche derwischen maakten salto-mortales en andere kunsten; groote groepen nage bootste Grieksch-orthodoxe priesters wis selden hun gemurmel van gebeden af met een aandachtig slurpen van sterken drank. De „clou", het hoogtepunt dezer schan delijke vertooning, werd bereikt in het ver branden van een reusachtige stroop op, die den naam „Almachtige God" droeg, op een brandstapel, waar jonge vrouwen en le^g- loopers om heen huilden en dansten. Deze stroopop had een kolossalen rooden neus, uitpuilende oogen en een stoppelige baard. In de eene hand droeg zij een geldzak, in de andere een kruis. Ook een op Joodsche wijze aangekleede Jehova-pop werd op die wijze verbrand. Tegelijk organiseerde de communistische, jeugd nieuwe groote op tochten, waarin malgelijke caricaturen van Christus en Mozes, Boeddha en Confusius, Mahomed en Osiris, van den engel Gabriël, den H. Georgius, Abraham en de Moeder Gods werden rondgedragen. Op een doodkist die door vier krachtige kerels getorst werd, zat schrijlings een com munistisch student, die in priesterlijk ge waad den zegen gaf aan de menigte. Hon derden plakkaten, die in den* stoet werden meegedragen, vertoonden het schandelijke opschrift: „Godsdienst is opium voor de massa," of iets dergelijks. Dit alles geschied de in de oude Russische hoofdstad Moskou. Te Petrograd hadden soortgelijke proces sies plaats, met dit verschil, dat daar de verschillende goden en godsdienststichters niet verbrand maar onthoofd werden. De „Ruskulta" berichtte zelfs, dat de communistische jeugdvereeniging van Rus land, een feest heeft ingesteld, dat der „af zetting van God," hetwelk onder bescher ming van de communistische wetten dit jaar met Kerstmis zal worden gevierd. Mogen tot leering van de andere volken, ook van ons volk, de verschrikkelijke ge volgen strekken der menschonteerende dwalingen op godsdienstig en zedelijk ge bied, welke de menschelijke geest in Rus land doorliep, totdat hij thans het redelooze dier heeft overtroffen in beestachtige uittin- gen en een onmiddellijk werktuig is geworden van den duivel in den meest satanischen strijd, dien de communistische wereld ooit tegen den almachtigen God heeft aangebon den. regelmatige ontwikkeling; en mijn gedachten gaan onwillekeurig naar den populier en den eik: de eerste groeit snel, maar zijn hout is broos, de tweede groeit traag en zijn hout is stevig. In datzelfde tijdschrift lezen we, dat een onderwijzer aan de ouders den uitslag van een onderzoek mededeeld en daarbij de volgende vragen voegde: 1. Zijt Gij tevreden over dien uitslag? 2. Zoo Gij niet tevreden zijt, waaraan denkt Gij, dat de fout van dien onvoldoenden uitslag ligt? 3. Komt uw zoon U veel vertellen van de school? 4. Helpt Gij soms uw zoon bij zijn lessen of bij zijn werk? 5. Zoudt Gij niet verlangen eens meer met de school en den onderwijzer van uw zoon in aanraking te komen, eens met hem over uw zoon te spreken? „Uw oprechte antwoorden zullen mij van grooten dienst zijn bij het onderwijzen van uw zoon. Wij moeten samenwerken om van uw kind iets te maken, waarop wij beiden fier mogen zijn: Gij als hun vader en ik als hun onderwijzer. Dat kan ik niet zonder uwe medewerking. Met een eerlijk en oprecht ant woord te geven op die vragen kunt gij mij helpen." „Ik dank U dus bij voorbaat." Op dit vriendelijk verzoek gaven 39 van de 45 ouders antwoord. De zes, die het verzuim den, waren die der slechtste leerlingen der klas. De onderwijzer voelde, evena's andere onderwijzers, de noodzakelijkheid der samen werking van ouden en onderwijzers en dat het beslist noodig is, dat zij zoo nu en dan elkaar spreken. De onderwijzers kunnen alle ouders niet komen opzoeken, dat is voor,(één man geen werk. Vader of moeder kunnen wel eens naar school komen om den onderwij zer te spreken. Verstandige ouders vermijden de sdhool niet. Op meerdere scholen zijn een dagelijksch of wekelijksch spreekuur inge voerd en daardoor is de verhouding tusschen ouders en onderwijzers veel verbeterd, waar de kinderen wel bij varen. Met hetzelfde doel werden ook ouderavon den gehouden. „Is er wel iets natuurlijker, rechtmatiger en vruchtbaarder dan de eendrachtige samen werking van ouders en onderwijzers vraagt Kanunnik A. Joos in reeds genoemd Vlaiamsch Opvoedkundig Tijdschrift. Werkt de onderwijzer niet ten voordeele van uw kind? Zoo ja, dan verdient hij uwe belang stelling en genegenheid. Levert hij zijn bij drage niet tot de ontwikkeling van de hoog ste vermogens, het verstand en den wil, van uw kind? Helpt hij niet mee om den grond steen te leggen van zijn latere bekwaamheid en deugd? Zoo ja, dan is hij een groot wel doener voor uw beminde kind. Is hij de dcor U verkozen plaatsvervanger niet in het werk, dat u van nature toekomt, maar dat gij hem opdraagt, omdat gij niet, zooals hij, er toe opgeleid wordt; omdat gij niet, zooals hij, er den noodigen tijd aan kunt besteden? En zoo is er noodzakelijk In de eerste op voeding van ieder kind een dubbele factor werkzaam; een dubbel gezag; het gezag van de ouders en dat van den onderwijzer. Het zijn gelijk twee zuilen, die hel begin van hel gebouw der opvoeding schragen; zoo de cene er van wankelt, kraakt de andere en doet vr.ee- zen voor het aangevangen gebouw; zoo zij beide vaststaan en rechtop gaan, versterken zij elkander en waarborgen zooveel te beter den duur van het gebouw. Gelukkig hij, wiens opvoeding door die twee zuilen gedragen wordt. 1). J. BERGMANS. St. Gregoriushuis, Utrecht. 1). Lees over dit onderwerp ..Opvoeding en Onderwijs", vierde jaargang, Samenwer king in de Opvoeding; en Vlaamsch Opvoed kundig Tijdschrift, vierde jaargang, no. 6 en no. 10, XV. SAMENWERKING. De eerste opvoeding vangt in het huisgezin aan. Als 't kind op school komt, is het geen onbeschreven blad papier meer. Met onuit- wischbare feekenen slaat de geest van het ouderlijk huis er op geprent. Die geest zal zich weldra vertoonen en zich dioen gevoelen den geheelen schooltijd door. De school dient met het huisgezin mede t,e werken in een dracht en liefde, ten einde het groole doel der opvoeding te bereiken, 't Is derhalve zaak, dat school en huisgezin elkander goed ver staan. Gewenscht neen noodzaketijk is het dat de ouders zoodra mogelijk den onder wijzer bekend maken niet eigenaardigheden, gebreken, die de kleinen ontsieren. De onder wijzer kan daarmee vanaf den eersten dag reeds redening houden, hetgeen zijn taak aan merkelijk verlicht. De kinderstudie is enorm ingewikkeld, maar wordt eenvoudiger door de voorlichting der ouders. Door de besten dige voorlichting wordt de onderwijzer ook eenigermate ingewijd in de huiselijke opvoe ding, hetgeen van groole waarde voor het welslagen van zijn arbeid is. Hij komt door 't gesprek der ouders eenigszins op de hoogte van 't gedrag thuis, van de wijze van wer ken, ijver; hij leert daardoor de lievelings bezigheid kennen, de vrienden, de gezond heidstoestand, de lichaams- en zielsgebreken, ziekte en nawerkingen, enz. Hij voelt weldra, hoe vader en moeder, over de opvoeding den ken, hoe of ze er aan werken eendrachtig of niet-eendrachtig welke opvoedingsmid delen ze aanwenden, enz. Mogelijk kan hij met een verstandig, goed woord bij de ouders in het belang van de kinderen arbeiden. Noodzakelijk is het, dat de onderwijzers de kinderen goed kennen en dat de huiselijke opvoeding hen niet geheel vreemd is. Hoe beter de verstandhouding tusschen ouders en onderwijzers is, des te beter zal hel opvoe dingswerk vorderen; gaan zij als goede vrien- den, die het bereiken van eenzelfde doel wenschen, om, dan kan het niet anders of de kinderen zullen de heerlijkste vruchten dezer vriendschap plukken. Door het groote vertrouwen, dat zij in elkander stellen, door den eerbied, dien zij voor elkander hebben, zullen zij 't gemeenschappelijk werk der op voeding vergemakkelijken. De ouders dienen groote waarde te hechten aan alles wat hun kinderen uit school mee brengen. De boekeii en schriften zullen ze met belangstelling inkijken; het huiswerk ral onder hun toezicht netjes gemaakt en de les sen goed geleerd worden en nimmer zullen ze de 'tindr.ren de <=<*t>nr,l lnten verzuimen. 'I Raonort- bockje zal voor lïen een schat zijn, die ze met nauwkeurige aandacht beschouwen, waar aan zij groote waarde hechten. Goed gedrag en vlijt moeten beloond worden; de vorde ringen moeten niet het zwaarst wegen. Vor deringen staan in verband met van God ver kregen talenten; voor een goed vorderings- cijfer is vaak weinig gedaan. Goed gedrag en vlijt hebben inspanning gevraagd, die ook gewaardeerd moeten worden. Heeft een kind een mooi cijfer voor vorderingen, maar is het cijfer voor vlijt niet goed, dan mogen de ouders absoluut niet tevreden zijn. Het ge brek aan vlijt kan oorzaak worden van lui heid als niet bijtijds gezorgd wordt, dat ook de talentvolle al zijn krachten inspant. Het rapport-boekje is medhnalen de schuld van een verbreken der goede verstandhouding tus schen ouders en onderwijzers. Elk ouder ziet in zijn kind graag een valk! Het rapport boekje geeft ten eerste aan, dat het een uil isl „Hoe is dat mogelijk, het kind kan toch zoo aardig praten,'tis toch zoo bij de hand?" zeggen de ouders, maar vergeten in hun lief de, dat „aardig kunnen praten" en „zoo bij de hand zijn", nog geen ijver, geen leerlust, geen kunnen leeren zijn. „Aan wien ligt het, dat het rapport-boekje niet beter is?" Deze vraag moet ernstig overdacht worden. Ten tweede komt het voor, dat het boekje er in de laagste klassen mooi uitzag, maar in de vijfde, de zesde, de zevende klas wordt het al minder en minder, zoodat zelfs een klas tweemaal moet doorgemaakt worden. Dit is een treurig verschijnsel, waar geen onder wijzer zelfs de allerbeste iets aan doen kan. „En laat u niet licht begoochelen zegt het Vlaamsche Opvoedkundig Tijdschrift door het gemakkelijk leeren der kindoren in de eerste jaren en droom daarom nog niet van een schitterende toekomst voor uw lieveling. Wie is de profeet, die u verzekeren kan, dat die begaafdheid zal voortduren en ruimer ontplooien?Ik heb er velen gekend, die arenden werden geheeten en toch, zoo haast de lichamelijke ontwikkeling be gon of het woordgeheugen een mindere rol in hun studie had, langzamerhand naar be neden kwamen en, in plaats van arenden, een soort van nachtvogels werden, die bij ons het symbool zijn van het tegendeel der wijsheid. Overigens, gemakkelijk leeren, als het volhoudt, is voor velen een gevaar, want het kan tot gemakzucht brengen en gemak zucht leidt tot luiheid of toch tot oppervlak kigheid. Diepgrondigheid in kennis en weten schap is een prijs, die al strijdend gewonnen wordt, 't is het loon van de ernstige wer kers, ook van de meest begaafden. En hier vraag ik mij af, wat er voor de kinderen verkiesbaar is, of een vervroegde of een Overzicht. De komende wedstrijden H.B.C. heeft onze verwachtingen verleden week overtroffen en-ondanks de afwezigheid van Frits Mooren een overwinning behaald op het thuis moeilijk verslaanbare Limvio, de Amersfoortsche Federatie overgangsclub, die aanvankelijk onder Albatros bekend was, maar sindsdien totj viermaal tce haar naam veranderde. Wij gelooven niet, dat H.B.C. zich tot e kampioenspretedenten zal rekenen. D.H.L., P.V.C., een volledig Graaf Willem II, ze zijn alle sterker dan H.B.C., dat echter toch onder de sterkere clubs kan worden gerekend, en bij goed aanpakken wel kans op een der hoogerc plaatsen heeft, vooral nu de geruchten over het ongeldig verklaren van den wedstrijd H.B.C.—P.V.C. (2—1) niet bewaarheid zul len worden. H.B.C. was terrijonrechte be schuldigd van het laten medespelen van een ongerechtigd speler, dit bleek echter een ver zuim in de bonds-administratie v. d. Horst gaat dus vrij uit en H.B.C. behoudt de twee kostbare puntjes Morgen is de combinatie vrij. De Damiaten, die verleden week vrij had den, omdat S.M.C.- uit Warmond niet op kwam, krijgen morgen visite van Wilhelmus, de sferke club uit Voorburg. Wij verwachten voor de Damiaten een zwaren strijd, die waar schijnlijk op een zege voor de Wilhelmussen zal uitloopen. Aan de oranje-zwarten, om door een overwinning met een volledig eerste elftal, deze verwachting niet in vervulling te doen gaan. Beverwijk (S.D.O.) ontvangt S.D.E. uit Wormerveer en heeft hier goede kans op de zege. Het programma luidt Overgang D. Hilversum E.M.M.R.K.B.V. Den Haag Gr. Willem IILimvio,. Tweede klasse. K Zaandam Zaandamde Meer. A'dam R.K.W.S.V.Always Forward. Beverwijk BeverwijkS.D.E. L Rotterdam CelerS.M.C. Haarlem DamiatenWilhelmus. Het programma voor morgen. Het programma voor morgen luidt als volgt IA P.V.C.B. 1—R.K.A.V. 2 .H. v. d. Laan. The Victory India 1 C. Schneider. ZwaluwenV.V.Z. 2 B. Heilman. IB Concordia 1A.D.O. 1 J. Righart van Gelder. W.F.C. 1Leiden 1, J.J. Stoete. Beverwijk 2H.B.C. 2 half 1. J. Gomes. R.K.V.Z. 1—C.G.Z.W. 1. G. Neelen. IC Celer 2—Duiven 1 2 uur Schutterveld A. Vervoort. Gr. Floris V 1—Excelsior 2 H. Koemans. Spartaan 1L. en S. 1,12 uur B. de Raay. 2C Vitesse 1—C.G.Z.W. 2 L. Pirovano. A.D.O. 2—Geel-Wit 1 C.H. Vissers. 2D S.J.C. 1—E.NM.S. 1 F. v. Veen Jr. Wilhelmus 2—V.V.N, l half 1 C. Witberg 3B Zilk 1—S.D.S. 1 P. v. Berkel. Victrix 1—W.F.C. 2 W. Joosten. C.G.Z.W. 3E.S.Vj 1 J. v. Son. 3F S.P.C. 1Lisse 2 L. v. Loon. E.M.S. 2—S.M.C. 2 H. Bouckaert. Leiden 3S.J.C. 2 C. L. de Haas. 4A D.E.M. 1Limmen 1 H. Numan. A.D.O. 3—E.S.V. 1 half 1 J. Zeegers. 4F C.G.Z.W. 4—Geel-Wit 2 J. Bierman. S.D.S. 2—H.B.C. 3 M. Pijnacker. Santpoort 2T.Z.B. 1 P. de Liefde. 4G B.S.V. 2Victrix 2 F. v. Gennip. Concordia 3Lisse 3 half 1 C. v. Dam. 4H S.A.C. 1—R.V.C. 1 D. Haverkortt. Leiden 4—S.J.C. 3 half 1 C. de Mooy. Voorhout 2E.M.S. 3 G. Pijnacker. Lisse 3—Lisserbroek 1 half 1 Joh. Meijer. Bekercompetitie. Halve finale. R.K.A.V. 1—W.S.V. 1 (terr. N.E.A.,) J. Salfischberger. D.H.L. 1—D.O.N.K. 1 (terr. Wilhel mus, N. van Wij k. Wanneer geen speciaal aanvangsuur ver meld is, vangen de wedstrijden te half drie aan. Het programma voor Zondag. Afdeeling. I. Rotterdam V.O.C.—H.V.V. Schiedam: S.V.V.'t Gooi. Haarlem R.C.H.—H.F.C. Zaandam Z.F.C.Feijenoord. Tweede klasse. A. Haarlem: E.D.O.—Z.V.V. Amster dam: SpartaanHollandia. Wormerveer: W. F.C.Q.S.C. Purmerend: Purmersteyn Alcmaria Victrix. Amsterdam D.W.S. D.E.C. B. Utrecht HerculesOlympia KampongVelox. Hilversum: Hilversum D.O.S. AmersfoortH.V.C.-Donar. Gou daZeist. Derde kl*se. A. Amsterdam: W'meerHelder. Haar lem: H.S.V.Assendelft. Helder: H.R.C. T.O.G. B. Amsterdam: E.D.W.—K.F.C. O.D.E.St. Voorwaarts. Enkhuizen: West- FrisiaSloterdijk. Edam: E.V.C.D.W.V C. Amsterdam: HortusZaanlandia, Swift S.D.W. Bussum: Allen WeerbaarWilh. Vooruit. Weesp: RapiditasAmstel. D. Utrecht: UtrechtQuick A. AresD.O.O. Hilversum: VictoriaVoorwaarts. Lzren: LarenVriendenschaar. Reserve eerste klasse. Amsterdam D.E.C. II—Z.F.C. II. Bl.- Wit II—Ajax II. V1V.A. II—Spartaan II. Haarlem: Haarlem IIE.D.O. II H.F.C. IIRapiditas II. Reserve tweede klasse. A. Amsterdam: A.F.C. II0,D.E. II. Zaandam: Z.V.V. IIAjax III. B. Utrecht: U.V.V. II—A.W. II. Hilversum: 't Gooi II- Hilversum II, Amsterdam: B. Wit III W'meer II. C. Culemborg: Vriendenschaar IIU.V.V. III. Utrecht: Voorwaarts II H.V.C. II. Reserve derde klasse. Amsterdam: S.D.W. IIKampong II. IJmuiden: Stormvogels IIHercules III. Afdeeling II. Eerste klasse. Rotterdam: ExcelsiorHaarlem. Leiden: A.S.C.Stormvogels. Dordrecht: O.D.S. Blauw Wit, Den Haag: Quick—H.B.S. Utrecht: U.V.V.Sparta. Tweede klasse. A. BloemendaalBloemendaal IZand- voort. Den Haag: B.M.T.—V.V.A. A.D.O.-, Schoten. Amsterdam: A.F.C.Concordia. Rotterdam: XerxesNeptunus. B. Go- rinchem: S.V.W.R.F.C. Delft: D.H.C. V.U.C. Rotterdam: TransvaliaU.S.C. St. HoogerH.D.V.S. C.V.V.—Unitas. T^pr?1<> lflagQP A. Alphen Alphen—V.I.Ö.S. Den Haag: CeleritasV.D.S. D.V.V. R.V.C. B. Rot terdam: U.D.I.'t Noorden. S.I.O.D. Schoonhoven. St. VolhardenLugdunum. C. Vlaardingen: VlaardingenDelft. Delft: D.V.C.V.F.C. Vlaardingen: Fortuna Delfia. D. Leerdam: LeerdamMerwede. Dordrecht: Sp. en Str.Emma. Reserve eerste klasse. Rotterdam: Sparta IIFeyenoord II; Den Haag: H.B.S. II—St. Hooger II/H.V.V. II—V.O.C. II. Schiedam: H.D.V.S. II— D.H.C. II. Dordrecht: D.F.C. II—Xerxes II. Reserve tweede klasse. A. Delft: Concordia II—Quick II. Den Haag: H.B.S. III—A.S.C. II. B. Rotter dam: Sparta IIIFeyenoord III. V.O.C. III-S.V.V. II. Gouda: Olympia IIFor tuna II. C. Gorinchem: Unitas IIC.V.V. II. Dordrecht: D.F.C. Ill—Saturnus II. Rotterdam: R.F.C. IIExcelsior II. Reserve derde klasse. Rotterdam: Leonidas IISt. Hooger III. U.S.C. IITransvalia II. Leiden: L.F.C. II—H.D.V.S. III. Den Haag: V.U.C. II— H.V.V. III. Afdeeling III. Eerste klasse. Tiel: Theole—Hengelo. Nijmegen: Quick- Enschede. Deventer: U.D.-^Go Ahead. En schede: Ensch. BoysZ.A.U. Almelo: He raclesVitesse. Afdeeling VI. Maastricht: M.V.V.Alliance. Tilburg: Willem IIPhilips, 's Bosch: Wilhelmina Bredania. Breda: N.A.C.-N.O.A.D. Ber gen op Zoom: DoskoB.V.V. Afdeeling V. Eerste klasse. Leeuwarden LeeuwardenBe Quick FrieslandVeendam. Groningen Velo- titasFrisia. Winschoten:! W.V.V.Achil les. MeppelAlcidesUpright. Eindelijk he eet de spelregelcommissie me- dedeeling gedaan van de wijzigingen welke feitelijk reeds met ingang van dit seizoen in kracht hadden moeten gaan. Za zijn thar.s on middellijk van kracht verklaard, zoodat ze reeds op den eerstkomenden Zondag gelden. De eenige wijziging, waarmede de voetballers voorloopig wat te maken hebben isdie waarbij wordt bepaald dat bij het nemen van een straf schop waarvoor alle bestaande bepalingen van kracht blijven voortaan geen der spe lers behalve d -'man die den strafschop neemt, op minder van 9 Meter afstand mogen ko men van het strafschoppunt. De spelers zullen goed doen, aldus schrijft het Sportblad, van deze verandering kennis te nemen terwijl de vereenigingen zeker ver standig zullen handelen, wanneer men Zon dag voor het begin van den wedstrijd de spe lers voor. alle zekerheid even op den nieuwen regel opmerkzaam maakt. Aan dezen regel zit n.l. meer vast, dan men zoo oppervlakkig zou vermoeden. Bij het nemen van een vrijen schop bestaat eveneens de bepaling dat men op 9 Meter afstand van den bal moet blijven maar er is vrij'wel niemand die zich daaraan houdt omdat gewoonlijk de overtreding niet van invloed is op het spel en daarom de schop niet behoeft te worden overgenomen. Bij de nieuwe bepaling is het evenwel an ders gesteld. Dit is n.l. een van de uitvoerings bepalingen van den strafschop en wanneer de schop niet in overeenstemming met die be palingen genomen wordt, moet de schop wor den herhaald, tenzij een herhaling in het voor deel der overtredende partij zou zijn. Een voorbeeld zal dit duidelijk maken. Wanneer een strafschop wordt genomen en de bal gaat in het doel, maar op het oogenblik, dat de schop wordt genomen bevindt zich een speler van de aanvallende partij op min der dan 9 Meter afstand van de plaats waar de schop wordt genomen, dan moet de schop worden overgenomen. Wanneer een speler dus niet met de nieuwe bepaling bekend was en hij bleef in onwetendheid vlak bij den nemer van den strafschop staan of .hij kwam na het fluiten toch voordat de bal was ge trapt, binnen den afstand van 9 Meter, dan zou hij daarmede een door zijn elftal gemaakt doelpunt ongeldig zien verklaren. Verder zal, wanneer de bal is naastgetrapt en een speler van de verdedigende partij is voordat de bal is getrapt binnen 9 Meter van het strafschoppunt gekomen, de schop wor den overgenomen, zoodat de aanvallende partij een tweede kans krijgt om een doelpunt te maken. Zou onder dezelfde omstandig heden de bal in het doel zijn getrapt, dan wordt de schop niet overgenomen omdat men dan door den schop over te nemen de niet overtredende partij zou benadeelen, daar bij het overnemen de bal naast getrapt zou kunnen worden. Men diene er ook op te letten, dat bij het nemen van een gewonen vrijen schop de be paling omtrent het op 9 Meter afstand blijven alleen geldt voor de tegenpartij, terwijl bij den strafschop de bepaling voor alle spelers, behalve den speler die den schop neemt, geldt. Het zou wel aanbeveling verdienen, wan neer de vereenigingen b.v. met een stippellijn op het terrein aangaven den afstand van 9 Meter van het strafschoppunt, daar men an ders nooit met eenige zekerheid kan consta- teeren of men binnen den aangegeven afstand is gekomen. Het staat thans aan den scheids rechter ter beoordeeling, hetgeen wel eens aanleiding tot misverstand zou kunnen geven. Het zou een kleine moeite zijn den afstand van 9 Meter aan te geven en wel door met een touw van 9 Meter lengte een cirkel te trekken om het strafschoppunt en dan op het terrein aan te geven, dat gedeelte van den omtrek van den cirkel, dat buiten het strafschop gebied valtAEen dergelijke aanduiding zou alle misverstand onmogelijk maken. DE KERKRESTAURATIE TE DELFT Na 21 September, den dag waarop het nationaal huldeblijk werd aangeboden, zijn de werkzaamheden aan het koor der Nieuwe Kerk te Delft geregeld voortgezet en is men. aangevangen met het herstellen van het uit wendige der kerk. Hiervoor zijn tot den nok van het gebouw hooge steigers opgetrokken. Gebleken is, dat een algeheele vernieuwing van sommige onderdeelen noodzakelijk is daken moeten worden vernieuwd, steun- beeren moeten gedeeltelijk worden afgebro ken enz. zoodat dit werk een geruimen tijd in beslag zal nemen. Gerekend wordt, dat de voltooiing van het geheele werk nog onge veer anderhalf jaar zal duren. Aan het inwen dige der kerk is den laatsten tijd weinig ge daan. Hiermede wordt gewacht tot het weer het werken op de koude daken onmogelijk maakt. Omtrent de restauratie van het mid denschip is nog geen definitieve beslissing genomen, daar nog niet bekend is hoe groot het bedrag zal zijn, dat in Amerika voor dat doel wordt ingezameld. In het begin dezer maand zijn van de 100 werklieden 35 ontslagen, zoodat met 65 man wordt doorgewerkt. NIEUWE SLAAPZIEKTE. Een nieuwe vorm van de encephalitis le- thargica beter bekend onder den naam van slaapziekte is door de Engelsêhe doctoren waargenomen. In het Engelsche mediche tijdschrift „Lan cet" wordt dit ziekteproces besproken. Ge constateerd is, dat de lijders inplaats van lang durig te slapen zeer dikwijls buitengewoon wild zijn, zelfs niet kunnen slapen. Een zich vaak voordoend verschijnsel te ook een aanval van delirium, waarbij de zie ken in hun onrust en overspanning dezelfde bewegingen uitvoeren als zij bij hun beroep gewoon zijn. Schilders zijn voortdurend aan het schilderen, dienstboden maken bewegin gen alsof zij haar bezigheden in de keuken volvoeren, kinderen spelen hun spellen, ter wijl in een geval een hofmeester rondliep, alsof hij de gasten van het schip rondliep en hen bediende. Hoewel alle aandacht aan het ziekteproces dat nog schijnt te evolueeren, wordt gewijd, hebben de doktoren de juiste oorzaak dezer ziekte nog niet achterhaald. DE NATIONALE OPERA FAILLIET. Donderdag jl. is door de Haagsche Recht bank het faillissement der Nationale Opera uitgesproken. ANNIE PASCAL. De vierde Kamer der Rechtbank alhier heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak tegen de 50-jarige Guurtje Helder, alias Annie Pascal, die in Mei van dit jaar een schilderes had opgelicht en haar verschillende schil derijen en teekeningen had afhandig gemaakt zoogenaamd ten bate van een chauffeurs gezin. Het O. M., waargenomen door Mr. Mas- sink, had een jaar gevangenisstraf geëischt. De Vierde Kamer verklaarde, dat het on derzoek naar de mogelijkheid van het aan wezig zijn bij bekl. van een ziekelijke stoor nis der verstandelijke vermogens, niet vol ledig was geweest. Het onderzoek zal op 8 dezer hervat wor den. Dan zullen als deskundigen gehoord worden prof. dr. Boutman, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit en dr. H. J. Overbeek. NAT. PLUIMVEE-TENTOONSTEL LING TE BARNEVELD. Woensdag heeft de Burgemeester van Bar- neveld, de heer W. Baron van Nagell, in de eierhal aldaar de 3de Nationale Pluimvee tentoonstelling geopend. Zoowel wat het aan tal inzendingen als wat de kwaliteit der bees ten arngaat, overtreft deze expesitie haar beide v jorgangsters verre. De zilveren wisselbeker, aangeboden door de gemeente voor de mooiste collectie Bar nevelders is thans definitief in bezit gekomen van hoeve „de Akker" te Nijkerk. BOEREN EN TUINDERS ONDERLINGE. Wijziging van het loonlijstensysteem. De Directie der B. T. O. schrijft ons: Voor de uitvoering der Land- en Tuin- bouwongevallenwet heeft onze Bedrijfsver- eeniging, ten aanzien van de verplichte ver zekering de voorloopige bijdrage geheven naar het vermoedelijk uit te keeren loon. Teneinde de afrekening te kunnen doen plaats hebben naar het werkelijk uitbetaal de loon, heeft zij loonlijsten verstrekt aan de werkgevers, die daarop moeten aantee- kenen het werkelijk uitgekeerde loon aan de in hun dienst zijnde arbeiders. De ervaring heeft ons in dit kort tijdsbe stek geleerd, dat het systeem van loonlijs ten niet aan de gestelde verwachtingen be- antwoordt en wel in hoofdzaak omdat hel: te duur is. Waarom is het loonlijsiecsysteem te duur?, 1. Omdat deze loonlijsten hooge druk-, kosten veroorzaken: 2. Omdat de loonlijsten telken jare moe ten worden teruggezonden aan het Afdee- lingskantoor, teneinde aan de hand daarvan de eindpremie vast te stellen. 3. Omdat het werkelijk uitbetaalde loon zal verschillen van het, als vermoedelijk uit te betalen, opgegeven bedrag, zoodat eene afrekening over 25000 loonlijsten zal noodig zijn, hetgeen bonderden uren arbeidstijd zai kosten. Koe kunnen die kosten worden vermeden? Wij hebben gezocht naar een systeem, dat veel eenvoudiger is en naar onze vaste overtuiging zich beter aan de practijk zal aanpassen. De practijk heeft ons geleerd, dat voor de kleine bedrijven niet hetzelfde systeem behoeft worden toegepast, als voor de groote bedrijven. In de groote bedrijven wordt voor het meerendeel met uitwonend personeel ge werkt, terwijl in de kleine bedrijven meestal uitsluitend inwonend personeel ge houden wordt. In verschillende groote bedrijven, alsook vele tuinders- en kweekersbedrijven, is bij het begin des jaars zeer moeilijk op tc geven het loon, dat in den loop vim dat jaar zal moeten worden uitgekeerd, omdat dit te veel afhankelijk is van de weersge steldheid enz. Voor die bedrijven moet dus in het begin van het jaar een loon geschat worden. Voor de kleine bedrijven, waar men bijna uitsluitend met vast in- en uitwonend per soneel werkt, kan dit vrij nauwkeurig te voren worden opgegeven. Daarom zullen twee systemen moeten worden toegepast, n.l. een voor het groot en een voor het klein bedrijf. Systeem voor het grootbedrijf. Voor de zuivelfabrieken, Gemeentebedrij ven e.d. worden loonstaten afgegeven, waarop wekelijks (of wanneer de uitbeta ling van het loon geschiedt) het bedrag moet worden ingevuld, dat, aan loon is uit gekeerd. Voor de groote land- en tuinbouw- en kweekersbedrijven, waarvan de PI. Ong, Commissie met zekerheid weet, dat de werkgever geregeld een loonboekje bij houdt, worden eveneens loonstaten afgege ven. Op deze loonstaten moet wekelijks het uitbetaalde loon worden ingevuld. Deze loonstaat kan dus door agenten of inspecteurs worden gecontroleerd vanuit het loonboekje, waarin de namen der be trokken arbeiders voorkomen met het aan hen uitbetaalde loon. Het is dus niet noodig, op dien loonstaat het loon van iederen arbeider afzonderlijk te vermelden. Systeem voor het kleinbedrijf. Voor de bedrijven, waar bijna uitsluitend met inwonend of vast uitwonend personeel gewerkt wordt, zullen voortaan geen loon staten worden afgegeven, doch hier zal het leron, dat in dat jaar wondt uitbetaald, door de PI. Ong. Commissie, in overleg met den betrokken werkgever, aan de directie op daarvoor bestemde lijsten worden opge geven. Telken jare, in de maand December, roept de PI. Ong. Commissie de werkgevers ter vergadering, om opgave te doen van het loon, dat in het nieuwe jaar zal worden uit betaald. Kan de Pi, Ong. Commissie zich met die opgave vereenigen, dan wordt over dat loon een premiekwitantie afgegeven. Wordt echter door een werkgever een loon opgegeven, waarmede de Pl. Ong, Commissie zich niet accoord kan verklaren, dein wordt aan dien persoon een loonlijst uitgereikt en hem er op gewezen, dat een zeer strenge controle op de invulling vaa het loon zal worden toegepast Blijkt nu dat de invulling van het uitbe taalde loon op den loonstaat niet regelma tig geschiedt, dan kan de nalatige werkge ver als lid onzer bedrijfsvereeniging ge royeerd worden. Afrekening der premiën. Van de zuivelfabrieken en de groote bei drijven wordt een voorschotpremie geheven over het vermoedelijk door hem uit te kee ren loon. ft Jri het begin van het daarop volgende jaar moet de loonstaat aan ons worden in gezonden teneinde na te gaan of het loon op den loonstaat ingevuld, overeenstemt met het vermoedelijk uit te keeren loon en volgt hierna de eindafrekening over dat jaar, hetzij door bij- of terugbetaling. Van de kleine bedrijven, waar bijna uit sluitend met inwonend of vast uitwonend personeel wordt gewerkt, zal de premie ge heven worden naar het loon, dat door de Pl. Ong. Commissie in overleg 'met den werkgever is opgeheven. Indien in die bedrijven geen loonwijziging van eenige beteekenis bestaat, behoeft geen eindafrekening te geschieden. Dit beteekent voor de verzekering eea groote besparing van arbeid en de werkge vers worden niet meer geplaagd met loon. lijsten, mits zij zoo juist mogelijk opgav« doen van het uit te betalen loon. Uitzonderingsgevallen. Het kan voorkomen, dat door onvoor ziene omstandigheden veel minder verloond wordt, dan aanvankelijk werd opgegeven; in dergelijke gevallen kan op advies van de Pl. Ong. Commissie restitutie van premiën worden verleend. De Pl. Ong. Commissie moet daarentegen ook de Directie advisee- ren tot navordering van premiën, indien- haar later mocht blijken, dat aanmerkelijk te weinig loon is opgegeven. Wij vertrouwen dat de werkgevers het op prijs stellen dat wij gezocht hebben naar een eenvoudig en goedkoop systeem, dat zeker aan de verwachtingen zai beant woorden, mits wij kunnen rekenen op de medewerking van de direct betrokkenen en de Pl. Ong. Commissies. De bemoeiingen der plaatselijke ongeval len-commissies. Uit het bovenstaande blijkt, dat de P. O. C. in dit systeem een voorname rol hebben te vervuilen. Wij vertrouwen dan ook, dat deze commissies, en dc agenten in bet bij zonder, met nauwgezetheid en bekwamen spoed deze aangelegenheid zullen behande len. Wij hopen dat deze medewerking hen tot ruime belangstelling in het werk en het doel onzer bedrijfsvereniging zal aanzetten BEDIENING ZWARE MITRAILLEURS. Bij wijze van proef zal een aanta'. dienst plichtigen der infanterie van de lichting 1923 (2de ploeg) eene opleiding ontvangen voor de bediening van zware mitrailleurs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 13