SPAARNEBANK W, r\ Klare wijn leder© Amsterdammer kent PRESBORG ieder© Haarlemmer zal PRESBURG leeren kennenj Zaterdag 3 November 1923 46ste Jaargang No. 14578 Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden Vergadering der R. K Kies vereeniging. SPAARBANKRENTE 4 pCL Ingezonden Mededelingen Rheumatiek, Jicht, Zenuwpijnen -'SOiuinaH STADSNIEUWS Verleent BANKGARANTIE ten behoeve van rekeninghouders, die wenschen te be schikken over hun tegoed bij den Post- girodienst. 75 cents per regel. Zeer goede en snelle werking. Onze nieuwe Haarlemsche politie-motorrijwiel brigade- De regenval. Vergadering Derde Orde. „De Postharmonie." De Eendjespoort- J. J. WE8ER Opticiens Koningstraat 10 ZOON Fabrikanten Haarlem GIJ BEVOORDEELT U ZELF door de Adverfentiën der jag Nieuwe Haarl. Courant |fi nauwkeurig en trouw te lezen De arbeidsvoorwaarden van gemeentepersoneel. het Gevonden voorwerpen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Adverfentiën 35 cents per regel.'' Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel Vraag-, en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel" meer 15 cent, bij vooruitbetaling. 't Is merkwaardig, dat in de brieven, wel ke wij over de verwerping der Vlootwet ontvingen, juist in die, welke blijkbaar uit zeer eenvoudige kringen kwamen, deze ver zuchting opklonk: hebben wij daarvoor nu zoo hard naar de stembus geloopen; zijn daarvoor nu zelfs onze nonnetjes uit de kloosters opgetrommeld (zooals er een schrijft) om al dat verkiezingswerk ter wille van een Vlootwet, waarvan niemand iets be grijpt, weer in elkaar te zien vallen? .Vox populi, vox Dei, hebben wij bij het lezen daarvan gevraagd? En in zulke brieven werd natuurlijk de volle schuld van het ge beurde aan de tegenstemmers gegeven. For meel moge dit zeker naar onze wijze van zien juist zijn, geheel billijk is het niet, aldus te redeneeren. Want er is zwaar ge zondigd aan twee kanten. Toen mr. Van Wijnbergen een paar weken geleden een aanval op de Katholieke pers begon in de Maasbode over de weinige voorlichting, welke deze aan het Katholieke volk zou gegeven hebben in zake de Vlootwet, voel de hij blijkbaar al, dat er binnenkort critiek zou los komen niet op de Roomsche pers, maarop het bondsbestuur. En nu moge misschien als excuse gelden, dat de leiding van onzen Bond niet zooveel agitatie bij-de iVlootwet had voorzien, de fout is er niet minder om. Er is van het Bondsbestuur veel te weinig leiding uitgegaan; aan de kiesver- eenigingen werd deze zware taak zelfstan dig overgelaten. Sommige waren zoo onver standig debatvergaderingen te beleggen, waarop men natuurlijk heelemaal niet wij zer werd. Neen, wat had moeten gebeuren was voorlichting over het regeeringsstand- punt in deze zaak alvorens zij in openbare behandeling in de Kamer kwam. Nu zal er worden tegengeworpen: maar de Kamerleden wisten zelf niets, dus ook het Bondsbestuur niet! Inderdaad, daar is kans op; maar dan hapert hier toch iets heel ergs. En het vermoeden over het onwetend laten der Kamerleden vindt bevestiging in wat de heer Engels dezer dagen in een vergadering zeide: wij, Katholieke Kamerleden, weten nooit van iets; het ontslag-de Geer moesten wij uit de courant lezen! Nu is het Kamerlid Engels een man, die ook buiten den eigen kring terecht alge meen vertrouwen heeft. Maar dan spreekt zulk een verzuchting toch boekdeelenf We hebban er in een onzer vorige be schouwingen al terloops op gezinspeeld, dat er in de leiding dezer zaak wel iets ont broken zal hebben. Laten wij verder gaan en eens veronderstellen, dat er alles aan ontbroken heeft; dat de Kamerleden niet meer gehad hebben dan de officieele stuk ken; dat in de voorvergaderingen der R.K. Kamerclub door de leiding niet de minste moeite is gedaan om de bezwaren der tegen standers te weerleggen; dan nog blijft het feit zulks moeten wij ten minste aanne men volgens de ons ten dienste staande ge gevens dat de R.K. Kamerleden, welke tegen de Vlootwet hebben gestemd, te vo ren wisten, dat zij daarmee het aftreden dezer regeering veroorzaakten, terwijl op het tot stand komen van een nieuw coalitie kabinet geen uitzicht meer bestond. En dat is nu juist onze grief geweest; daarmede hebben deze tegenstemmers een niet te dragen verantwoordelijkheid op zich geladen. Hadden zij onder protest van de stemming weg gebleven, we hadden het kunnen begrij pen. Voor hen was -dan de aangew: -> weg geweest een beroep op de Bondsvergadering, op het Katholieke kiezersvolk, om aan te loonen, welke fouten er in de leiding zijn. Daér was de plaatst voor critiek geweest; iat zou democratisch geweest zijn en niet jet eigenhandig wegjagen van een 'regee ring, waarover de kiezers zich hebben uit gesproken, terwijl toch ook bij de jongste verkiezingen de ontwapening of het onver dedigd laten van Indië geen inzet van. den strijd is geweest. Nu hebben de tegenstemmers bij een deel van het kiezerscorps een oüum op zich ge laden en wekten zij applaus bij anderen, die niet in staat zijn de portëe van hun toe juichingen te beseffen. Zij hebben nood zakelijkerwijze de splitsings-idee weer naar voren gebracht. En hier komen wij op het felst bestreden punt in onze critiek. Met verbazing hebben we dienaangaande de opmerkingen gelezén. Alsof wij één woord nieuws ten deze hadden verteld! Maar hoe nu; zijn onze propagandisten dan op eens vreemdeling ia Jeruzalem geworden? Weten zij niet hoevéél moeite het nu al jaren lang kost de Katholieke Staatspartij bijeen te houden? Was dan het Bisschoppelijk com muniqué over de samenwerking van Roomsch en rood in de politiek een slag in de lucht? Is het hun dan onbekend, noc- vclen er ook in ons kamp van de coalitie afwilden; met hoeveel moeite zij voor de idee der christelijke samenwerking behou den zijn? Hebben wij de paar laatste jaren enkel maar tegen windmolens gestreden? Laten wij toch de dingen nemen, zooals ze zijn. Ge hoort het toch van de daken af verkondigen, dat de R. K. Staatspartij heeft uitgeleefd; ge ziet al de mislukte pogingen om u heen, welke de eenheid in de groote staatspartij willen bewaren. Bedenk, dat ons land een uitzonderingspositie in de wereld inneemt, dat er nergens zoo'n samenwer king van christelijke partijen, zulk een con- fessioneele scheiding, zulk eetj hechte een heid in n Katholieke partij heeft bestaan of bestaat, 't Is dus waarlijk geen wonder, (Slot). dat men ook_ in ons land en zelfs in onze kringen naar andere verhoudingen, naar een andere oriëntatie uitziet. Wij weten dit trouwens met absolute zekerheid. Wat wij dezer dagen onder een ingezonden stuk schreven, kunnen wij hier herhalen: een redactie-bureau is iets anders dan een huis kamer, waar men aan tafel een kopje thee dringt. Daar schuiven dagelijks zóóveel meeningen langs elkander heen, daar wordt zóóveel opgevangen, wat buiten het groote publiek omgaat en ook niet voor publici teit is bestemd; maar wat wel recht geeft om op een bepaald oogenblik een diagnose te stellen. Want zie, dit is het merkwaardige van den toestand, waarin wij gekomen zijn: er hapert iets in de politiek, ook in onze partij. Dat voelt iedereen na de Vlootstem- miag, Wij hebben een diagnose trachten te geven op aanwijzingen, op verschijnselen, op wat wij weten van den groei van het proces. Men gelooft daarin al naar mate men vertrouwen heeft, evenals bij een ge neesheer. Men vraagt daarbij niet naar be wijzen als bij den uitleg van een wiskunstige stelling. Voor een groot deel is het hier een zaak van aanvoelen, van vooruitzien. Iets anders ware het geweest, wanneer wij iemand -verketterd hadden; wanneer wij de Katholiciteit, de eerlijkheid of wat ook van een der tegenstemmers in twijfel hadden gelrokken, .zooals enkele inzenders ons in de schoenen trachtten te schuiven. Wij heb ben op grond van ervaring, op voorafgaande indrukken, op kennis van personen en toestanden, als onze meening te kennen ge geven, dat het verwerpen der Vlootwet wel eens zij het niet dadelijk de aanleiding kon worden tot een nieuwe groepeering in de politiek. Daar verketteren wij niemand mee; wij weten met absolute zekerheid, dat vooraanstaande mannen in onze partij buitenlandsche verhoudingen gezonder ach ten dan onze Nederlandsche van thans; dat wat in Nederland bestaat, minstens zijn tijd. heeft uitgediend. En dan behoeft men daar uit niet dadelijk te conclu'deeren, dat wij een kabinet van-Schaik-Troelstra-Marchant op het oog hebben; maar wel, dat men het behoud der thans bestaande eenheid in de Kath. Staatspartij onhoudbaar acht. Is deze echter eenmaal in een democratische en conservatieve (misschien ook fascistische Verviers?) vleugel uiteengevallen, dan zal ook in de algemeene landspolitiek een andere groepeering dan de zuiver rechtsch- linksche, welke wij gekend hebben, naar onze meening niet tegen te houden zijn. En daarom ijveren wij zoolang mogelijk voor behoud der eenheid en van de coalitie en bestrijden hen die daden stellen (geen verklaringen, want daar koopen wij niets voor) welke tegen deze eenheid en tegen deze coalitie ingaan. Dit is immers een eerlijke meeningsstrijd niet waar? Daarbij is van verketteren of iets leelijks van dien aard hoegenaamd geen sprake. Het betreft hier een verschil van inzicht. Wij hebben alleen dit bijzondere in onze bestrijding, dat wij open kaart spelen en onze meening zonder omwegen, ronduit zeggen. Anderen kunnen wellicht aanleiding hebben om met hun tegengestelde meening nog niet zoo openlijk voor den dag te komen. Wij willen dit inzicht eerbiedigen. Maar wij vragen dan ook dat men in ons optreden niet andeis ziet dan wat het is n.m, een strijd voor de eenheid van de R.-K. Staatspartij en voor de coalitie. En wij hebben dit vóór, dat niemand ook maar het kleinste motief kan aanvoeren, waarom wij met onzen strijd iets anders zouden bedoelen. Wie het tegen deel meent, hij zegge het! De stem des volks, is de stem Gods. Vrijdagavond vergaderde de R.K. Kiesver- eeniging onder presidium van den heer Th. G. C. Hooy, die de vergadering opende met den christelijken groet. Voorts wenschte hij allereerst een daad van piëteit te stellen. Op 16 October is overleden de oud-secreta ris van de R.K. Kiesvereeniging, de heer W. Robbers. We hadden zoo gehoopt zegt spr, dat zijn eigen wensch in vervulling zou ge gaan zijn nog eenmaal gezond en wel in ons midden terug te keeren Het is niet gebeurd. Spr. wil op de levenstragedie, die zich in dat gezin heeft afgespeeld niet verder in gaan, hoe de kinderen een lieven vader, de vrouw een braven echtgenoot, de ouders een veelbelovenden zoon verloren. Spr. vraagt als dank aan den oud-secretaris drie Onze Vaders voor diens zielerust te bidden. Aan dit verzoek werd door de leden, staande, voldaan. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat uitgegaan is een schrijven betreffende de verkiezing voor de Kamer van Koophandel aan de Hanze; aan de secretarissen der R.K. Kiesvereeniging te Bloemendaal, Zandvoort, Heetnstede, Ben- nebropk, Velsen, Haarlemmermeer, Haarlem- merliede, Hillegom, Lisse en Schoten; een schrijven van rouwbeklag aan me vrouw Robers; ingekomen was een convocatie voor de vergadering van het Rijkskieskringbestuur Haarlem op 1 December te houden; Van den heer J. van Oosten een schrijven d.d. 16 October, waarin hij gevolg geeft aan zijn reeds vroeger geuit voornemen om te bedanken als bestuurslid zich nu geheel terugtrekt uit het bestuur en zich niet meer beschikbaar stelt voor een functie in het nieuwe bestuur; een mededeeling dat dc heer Mr. Bomans verhinderd is deze vergadering bij te wonen vanwege den cursus, dien hij in Rotterdam moet houden, dit mede in verband met de door den heer Dijt gestelde vragen omtrent de verkiezingen van leden van Gedeputeer de Staten; een schrijven der reorganisatie-commissie. Ingekomen was een schrijven d.d. 12 Oc tober van den heer P. Dijt, om een verga dering uit te schrijven ter behandeling pro et contra van de Vlootwet en de vraag in hoever de coalitie geschaad is door de ver kiezing van Gedep. Staten in Nocrdholland. De voorzitter deelde mede, dat aan den heer Dijt is medegedeeld door hem, dat het bestuur demissionair zijnde alleen loopende zaken afhandelt. Bovendien kwam het schrijven van den heer Dijt in, gedurende de week dat de H. Missie hier gehouden werd, zoodat er geen gelegenheid was een vergadering te houden met kans op succes "1 avond weer „ja-en-amen" moet worden ge zegd. Hij acht het onjuist, thans de personen voor het bestuur te kiezen. De heer VAN OOSTEN vraagt zich af, of de bestuursverkiezing wel aan de goedkeu ring van het reorganisatie-plan kan vooraf gaan. Deze verkiezing loopt z.i. vooruit, op hetgeen nog moet worden beslist. De beer VAN DAM vraagt, of men zich Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. -V i i en omdat het verlangen was uitgedrukt, dat in die week geen vergadering zou worden gehouden. In diezelfde week viel de behandeling en kort daarna de beslissing inzake de Vloot wet, zoodat een vergadering achter de fei ten aan zou hebben geloopen. De voorzitter stelt voer de tweede vraag aan het nieuwe bestuur te endosseeren met verzoek inlichtingen in te winnen bij de Statenfractie. Ingekomen was ten slotte een schrijven der reorganisatie-commissie, waarin zij me dedeelt, gereed te zijn met haar rapport en verzocht een vergadering uit te schrijven. Naar aanleiding van dit schrijven der Reorganisatiecommissie, zeide de voorzit ter, dat de Reorganisatie-commissie ge ïnstalleerd werd op 10 Augustus. Het rap port der commissie kwam op 25 October, zoodat geconstateerd mag worden, dat met „bekwamen spoed" gewerkt is, waarvoor de commissie dank moet worden gebracht. Maar toch moet spr. iets van het hart. De reorganisatiecommissie heelt bij dit schrij ven óm een 'vergadering uit te schrijven met een daarbij gevoegde agenda, geen nadere toelichting, gegeven. Vermoedelijk, omdat zij zich op kei standpunt plaatst, dat het bestuur demissionair is. Forcqeel is dit standpunt juistr maar eenige meërdere toelichting zou vriendelijk en goed zijn geweest. Het bestuur, wil het een vergade ring goed leiden, moet wat beter zijn in gelicht. Dat is niet het geval en spr. vraagt of hij daaruit de conclusie moet trekken, dat de commissie zelf de vergadering wil leiden, (De heer dr, Koot, voorzitter der commissie, schudt van neen). De heer Hooy zal dan zelf presideeren, maar moet dan nu het woord geven aan de reorganisatie- commissie om haar advies uit te brengen betreffende de bestuursverkiezing. De heer Van Tetering, secretaris der reorganisatie-commissie, verkreeg daarna het woord ter voorlezing van het rapport. In het rapport werd medegedeeld, dat aan de plaatsing op de lijst en aan hare samen stelling een logische gedachte ten grondslag ligt. Na de erkenning, dat de arbeid door het oude bestuur, onder de moeilijkste om standigheden verricht, in menig opzicht tot erkentelijkheid noopt, wordt medegedeeld, dat met het oog op een logische en prac- tische samenstelling van het bestuur en ter doorvoering van diep ingrijpende hervor mingen, de commissie meende versch bloed in het bestuur te moeten brengen .Ten aan zien van den heer J. J. Brinkman, wordt in het rapport gezegd, dat hij iemand is, die jaren en jaren zijn beste krachten, naar geest en hart gegeven heeft aan het welzijn onzer kiesvereeniging, die steeds op zijn post bleef, ondanks alles, wat ging en wat kwam, die zijn naam en zijn hart voor im mer verpand heeft aan onze Haarlemsche R. K. Kiesvereeniging en die om zijn jaren lange ervaring en zijn uitnemende kennis in de Vierkiezingstechniek niet gemist zou kunnen worden in het bestuur. De voordracht der commissie luidde: Dr. Th, Koot, als Voorzitter: Mr. C. W. P. H. Hüffer, H. Meeusen, J. J. Brinkman, Jacq. Lamp, mejuffrouw Aletta Smit, J. Adelaar, P. Dijt en M. L. A. Klein. De heer Th. VAN DEURZEN had gaarne gezien dat de commissie een dubbeltal had opgemaakt. De heer TELLEKAMP onderschrijft dit en noemt deze verkiezing eene a bout portant. Het is niet onmogelijk, dat men nog meer leden van het oude bestuur wil kiezen. Spr. denkt bijv. aan den heer Broekhuyzen, die 23 jaar bestuurslid is geweest. De heer DIJT zegt, dat hij het aanvaarden van zijn bestuursfunctie afhankelijk heeft ge steld van het instellen der adviescommissie, welke de reorganisatie-commissie wil voor stellen om het bestuur op de vingers te kij ken. De heer P. DE ROOY vraagt, of nu van Pater Jos. Grautstuck Carmelieten-Kloos- ter, Heidhausen, schrijft: „Gedurende den wereldoorlog 1914'18 was ik als Aalmoeze nier bij de strijdende veldtroepen ingedeeld. Dikwijls moest ik aanvallen van Rheumatiek doorstaan, waarvoor ik 3 maal in het hospi taal geweest ben. Na af loop van den oorlog was ik 6 weken onder ge neeskundige behandeling wegens gewrichtsrheuma- tiek, maar moest onge- nezen uit de behandeling worden ontslagen. Toe- allig leerde ik bij een nijner vrienden Toga! ';ennen en na het gebruik was ik zeer verrast over goede en snelle wer king van Togal, terwijl ik bovendien durf te verklaren, dat het gebruik absoluut geen schadelijken invloed heeft gehad op maag en hart, wat ik bij vele middelen wél heb ondervonden. Ik benut deze gelegenheid U voor den weldadigen invloed op mijn ge zondheid mijn dank te betuigen, daar Togal mijn geschokte gezondheid volledig heeft hersteld." Dergelijke ervaringen en nog ver rassender resultaten verkregen vele ande ren, die Togal niet alleen gebruikten legen gewrichtsrheumatiek, maar ook tegen spier- rheumatiek, zenuwrheumatiek, rheumati- sche knobbels, ischias, jicht, lumbago, zenuwpijnen, hoofdpijn, verkoudheden, in fluenza, slapeloosheid. Genezing en onscha delijkheid gegarandeerd. Tegen billijken prijs bij alle Apothekers en Drogisten ver krijgbaar. aan de voordracht van de commissie moet houden. De heer Dr. KOOT, voorzitter der reorga nisatiecommissie, zegt, dat de opdracht luid de, een voordracht in te dienen; van een dubbeltal is niet gevraagd. De vergadering behoudt natuurlijk het recht, om candidaten te stellen, maar men bedenke, dat het lo gisch verband in de samenstelling, zooals dat in het reorganisatie-rapport is uiteenge zet, niet verbroken worde. Aan spr. is medegedeeld, dat de heer Broekhuyzen om gezondheidsredenen zou bedanken, men moet, als dat niet juist is, hiervoor een oplossing zoeken. De bezwaren van den heer van Oosten kan spr. niet deelen. Het bestuur staat los van de komende reorganisatie. De heer TELKAMP wijst er op, dat het niet juist is, als zou de heer Broekhuyzen hebben willen bedanken. De heer HOLZHAUS stelt voor, den heet van Tetering in het bestuur te kiezen. De heer VAN OOSTEN doet het voorstel de bestuursverkiezing aan te houden tot de reorganisatie volvoerd is, of na de voorle zing van het rapport in deze vergadering te houden. (Dit voorstel wordt ondersteund.) De heer VAN TETERING bestrijdt dit voorstel Iemand, die vanavond als bestuurs lid wordt gekozen en zich niet zou kunnen vereenigén ihet de reorganisatie, zooals die aangenomen wordt, kan weer bedanken. De heer DE ROOIJ onderschrijft hetgeen de heer van Oosten heeft gezegd. De heer Dr. KOOT wijst er nogmaals op, dat de commissie gedaan heeft wat haar is opgedragen. Het nieuwe bestuur is niet ge bonden aan het reorganisatierapport. De heer VAN OOSTEN handhaaft zijn be zwaren. De heer VAN I.IEMT herinnert aan de geschiedenis der reorganisatieplannen en bestrijdt op grond daarvan het voorstel tot uitstel der verkiezing. De heer DR KOOT protesteert er tegen, dat deze avond een vroeger besluit van de vergadering eigenlijk ongedaan zou worden gemaakt. De heer VAN OOSTEN trekt dan zijn voorstel in omdat hij in geen geval den schijn op zich laden wil van oppositie quand même. Hij blijft het onlogische en onjuiste in de voorgestelde procedure voelen, maar wil medewerken aan een vredige samen werking. Alleen daarom trekt spr. zijn voor stel in, om geen andere reden. De heer DE ROOY neemt het over en zegt, dat de opdracht aan de commissie z. i. niet inhield, de personen voor het bestuur thans aan te wijzen. De heer KEESEN verklaart nu, dat de commissie met een kaarsje naar candidaten heeft gezocht. Menschen voor zoo'n functie waren niet dan met de grootste moeite te vinden. De heer BROEKHUYZEN vreest, dat de nieuwe bestuursleden niet weten, wat er aan dit baantje vastzit. Bij handopsteken wordt over het voorstel de Rooy gestemd, dat nu wordt yerworpen met ongeveer 38 stemmen vóór, terwijl 298 personen de presentielijst geteekend heb ben. Hierna werd tot stemming overgegaan over de candidaten. Onderwijl werd voortgegaan met de agenda. De heer P. J. M. van Tetering bracht het rapport uit der Reorganisatie-commissie, welke voorlezing ongeveer 1 uur duurde. De heer HOOY zeide, dat de vergadering moeilijk nu al een oordeel zal kunnen vel- mede hij hem gelukwenschte. Cfok°'andere len over de waarde van het rapport, maar leden, waaronder de heeren Mr. Heerkens heer Dr. Koot deelde mede, dat amende menten kunnen worden ingediend tot Vrij dagavond a.s. en dat de vergadering, om dit rapport te behandelen, zal plaats hebben over 14 dagen. De heer CASTRICUM aoht dezen tijd te kort. Besloten werd gelegenheid te geven tot het indienen van amendementen tot 12 da gen na de publicatie van het rapport en die vergadering te houden op Vrijdag 23 Nov. De heer VAN LOOY vroeg ft alle nieuwe bestuursleden lid zijn der R.-K. Kiesver eeniging. Hierop werd bevestigend geant woord. De heer VISSER vroeg te protesteeren tegen de wijze waarop in de Pers de tegen stemmers tegen de Vlootwet worden be titeld. Men noemt ze uitwassen, plichtsver- zake en nog meer. Moeten we daartegen geen standpunt innemen? De VOORZITTER kan wel zeggen dat hij het zelf afkeurt, maar het is ondoenlijk hieromtrent een oordeel der vergadering te vragen en gevaarlijk hierover debat te Ont wikkelen. De heer KOOT brengt hulde aan het af getreden bestuur en in 't bijzonder aan den heer Hooy, voor de wijze, waarop hij deze vergadering geleid heeft. De heer VAN OOTIN brengt in herinne ring, dat ons zoo juist heeft verlaten het bestuurslid Broekhuijzen. Hij is nu gewor den het lid der R. K. K. Broekhuijzen. Dat is n feit van beteekenis, want allen, zooals we hier zitten, we mogen veel praten in de Kiesvereeniging of nog meer praten, maar weinigen hebben zooveel verdiensten voor de R. K. K. als de oudgediende Broekhuij zen. Op 1 Februari 1901 werd hij tegelijk den heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen tot bestuurslid gekozen. Hij is dus nu bijna 23 jaar bestuurslid en zou over 2 jaar zijn zilveren jubileum gevierd hebben. Spr. zou hem dan gaarne, als 't mogelijk ware geweest, het „Pro Ecclesia" heb ben zien toebedeeld door de kerkelijke overheid. Zijn beste jaren en beste krach ten heeft Broekhuijzen aan de R. R. K. ge wijd. In een tijd al toen velen onzer aan politiek nog niet dachten. Hij was geen spreker, maar een werker. Overal present, nooit verzuimde hij. Dat weten de ouderen en ook de jongeren. Duizenden convocaties heeft hij rondgezonden; duizenden guldens aan contributie geïnd. Het ledental zag hij klimmen van 200 tot 2000. Bij zijn zilveren jubileum zouden wij hem geëerd hebben. Laten wij nu dezen werker eeren door hem te benoemen tot eerelid der R. K. Kiesver eeniging (langdurig instemmend applaus). De voorzitter leidde uit het applaus af, dat de vergadering instemde met dit voor stel en verklaarde den heer Broekhuijzen tot eerelid der R. K. Kiesvereeniging, waar. dit mag en kan gezegd worden, dat het een respectabel werk is, waarvoor een woord van hulde toekomt aan de Commissie en vooral aan den secretaris, den heer P. J, M. van Tetering. (Krachtig applaus). JBesloten werd het rapport te publiceeren in de „Nieuwe Haarl. Crt.", (wat een dezer dagen zal geschieden). De Voorzitter der R.O.-Coromissie, de - - -\r Thijssen en Michielsen kwamen bem geluk, wenschen. De heer Koot, voorzitter van het nieuwe bestuur verklaarde in te stemmen met het voorstel en zegde toe in de eerstvolgende vergadering van het bestuur een voorstel tot passende hulde te zullen doen. Daarna, om kwart over elf, sluiting der goed bezochte vergadering. Tengevolge van den aanhoudenden regen val zijn de werkzaamheden met het bollen- planten zeer vertraagd. Op zand- en slemperige gronden ondervindt men veel last van het water. Op verschillende plaatsen vreest men voor hot behoud van de Narcissen. Hier en daar zijn kostbare partijen, die nog niet wortel- vasl stonden, weer opgerooid, omdat men vreesde, dat zij in het water zouden ver stikken. A.s. Maandagavond 8uur vindt in de St. Josephskerl; aan de Jansstraal de gewone maandelijksche vergadering der Derde Orde plaats. De Muziekvereeniging ,de Postharmonie," die gedurende eenige maanden, uit financieel oogpunt, en plannen tot reorganisatie ge- Een abonaé stuurt ons oad.rstaar.d stuk je ter opneming onder deze rubriek Veel wordt er tegenwoordig in onze stad voer de veiligheid gedaan, maar ik wil u toch eens wijzen op een straat, welke zeer ge vaarlijk, zoo niet de gevaarlijkste van Haar lem is. Ik bedoel de Eendjes poortstraat, waar op verschillende uren van den dag honderden kinderen p'asseeren, die van en naar de school gaan, en waar, tegelijker tijd, vooral in het middaguur, als de men schen van hun werk komen met volle vaart op de fiets doorgerend wordt. Ik heb er 22 in een kwartier geteld .Er zijn reeds ongelukken gebeurd, maar gelukkig nog geen ernstige. Maar moet er dan mee ge wacht worden, dat er een arm of been ge broken wordt? Zou het dan zoo erg wezen als men 2 minuten met de fiets aan de hand door het straatje liep?. Mijn doel is, dit schrijven onder de aandacht van de over heid te brengen, opdat deze spoedig maat regelen mogen treffen voor de veiligheid in deze straat. Barometerstand 10.30 uur v.m. 758. Achteruit. OPGAVE VAN: noodzaakt was haar repetitiën te staken, zal thans weder met haar repetitiën een aanvang nemen en uitsluitend bestaan uit Postambte naren, waaruit een bestuur is samengesteld als volgt: J. Wullings, Voorzitter, J C. de Groot, secretaris, C. v. Huet, Penningmees ter, J. v. Duivenbode, J. F. v. Maurits, W. Smit en P. Komen. Men meldt ons het volgende: In de vergadering van den Haarlemschcn Bestuurdersbond v. Donderdag den len No vember 1923, gehouden in het gebouw „De Centrale" werd de volgende motie aangeno men: „De vergadering van den Haarlemschea Bestuurdersbond, kennis genomen hebbend van het adres aan den Raad dezer gemeente, haar toegezonden door de Kamer van Koop handel te Haarlem, inzake de arbeidsvoor waarden van het gemeente-personeel en de werkloosheidszorg; spreekt als hare meening uit, dat de Ka mer zich hier op een terrein heeft begeven, hetwelk het bare niet is; concludeert, dat een Kamer van Koophan del onbevoegd is om zich met de vraagstuk ken, hierboven genoemd, bezig te houden en gaat over tot de orde van den dag." De motie werd met algemeene stemmen aangenomen. W. Willems, Oranjestraat 148, Autozeil J. H. Bosse, Ruychaverstraat 1, schakel armband Vrouwenkliniek, Oude Raam- s traat 8, Aardrijksk. boekenv. Waard, Nassaustraat 19rd., bankbiljetNelissen, Spaarne 32, bril in etuipolitiebureau, Smedestraat, broek en jas autonummer plaat J. Bakker, Gravinnesteeg 7c, bont E. v. d. Haar, Krelagestrait 20, kompas N. Bouwman, W. Pyrmontstraat- 39, cein tuur van regenjas W. P. Klaver, O. Indische kade 10, étui met schrijfbehoeftenCh. Meyer, M. v. Heemskerkstraat S3, motor handschoen Kennel Fauna, Parklaan zwart-bruin hondje, gebr. door Langenberg, Schneevoigtstraat 11 zw.zwart-witte kat, gebr. door Ten Oever, Kleine Houtweg 27 grijze kat, gebr. door Wassenaar, Ealjuws- laan 7 Gem. kweekerij, Kleverlaan, krui wagen M. Koper, Amsterdamschevaart 21 rd., pak kleedingstukken Tollenaar, Tuinstraat 3, gummi-jas J. Vrisou, 'M. v. Heemskerkstraat 1 bruine heerenporte- mennaie Politiebureau, Smedestraat, grijze petJ. Glas, Gen. Joubertstraat 24 (of 27), rozenkrans v. d. Weyden, L. Ccsterstraat 11 rijwielpompP. Roosloot, Zomervaart lb., reticule met rozenkrans Dirkmaat, Ged. Raamgracht 59, riempje A. G. Goedman, Kloppersingel 137, Eagelsche sleutelJ. v. d. Linden, KI. Houtstraat 8, damesschoen J. Wit, L. Raamstraat 13, witte sjaalA. Al- lard, Nassauplein 7, zakspeiegeltje met kam-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1