LAATSTE NIEUWS BUITENLAND De uitnoodiging der Geallieerden aan Engeland; België heeft zich met den Engelschen tekst vereenigd. - 1500 separatisten zijn gisteren begonnen het raadhuis te Aken te belegeren. De Fransch-Zwitsersche zone kwestie. De Engelsche Rijksconferentie over de gelijkstelling der Indiërs. Onder de Telegrammen: President Coolidge is van meening, dat de be perkingen, door Frankrijk aan de conferentie opgedrongen, deze nutteloos zou maken. Een rede van Baldwin over protectie. De separatisten hebben Aken weer verlaten. Het Fransche antwoord aan Engeland over de separatistische beweging. 1 GEM. BUITENL. BERIGHTEN. I» VAM ONZC a (r^i ffv|DRAA.O«.OOZE TELEFOON^ ï?4- DE A. S. CONFERENTIE OVER HET HERSTEL. MARKTNIEUWS. De uitnoodiging der Geallieerde mogend heden aan de Vereenigdc Staten tot bijwo ning in een herstelconferentie is nog altijd niet gereed. Vooral tusschen Engeland en Frankrijk blijft het kibbelen over de redac tie der introductie. i Met betrekking tot het voorgestelde onderzoek inzake de schadeloosstelling ver neemt men te Londen, dat de Belgische regeering bij het aanvaarden van den vorm van de uitnoodiging aan de Vcrccnigde Sta ten. dien welken de Engelsche regeering aan hare Europeeschc bondgenooten heeft voorgelegd een paar veranderingen van minder belang in de bewoordingen van die uitnoodiging heeft voorgesteld. Deze zijn zonder aarzeling aanvaard door de Engel- «che regeering, welke thans de Fransche en Italiaansche regeering nader heeft ver zocht om hun goedkeuring te hechten aan' het Engelsche ontwerp van de uitnoodiging aan Amerika, met de wijzigingen der Bel gische regeering. Men verlangt te Londen van harte de machine van een internationaal optreden in beweging te brengen en men gelooft, dat de uitnoodiging, zooals die thans geamendeerd is met betrekking tot het doel van het .onderzoek de juiste zinsneden belichaamt 'die vervat waren in het aanbod van Hughes jen herhaald in het voorstel van Lord Cur- zon, waarin dat aanbod werd aanbevolen. Men wacht thans af of de overige bondge- nooten zich met redactie van de Engelsch- jBelgische uitnoodiging kunnen vereenigen. Een Engebche nota aan Brussel. De Engelsche gezant heeft aan minister Jaspar een nota overhandigd, waarin de .aandacht wordt gevestigd op de houding 'van de bondgenooten ten opzichte van de 'juridische gevolgen van de vorming van on afhankelijke Duitsche staten. De nota heeft .niet in de eerste plaats het Rijnland op het ,oog en de Engelsche regeering zou de wet tigheid der nieuwe Duitsche staten niet er kennen, wanneer er niet tusschen dezen en alle bondgenooten overeenstemming 'heerscht omtrent de noodzakelijkheid, dat die staten het verdrag van Versailles moe ten erkennen. Saksen en Beieren bijv. ver- keeren in dat geval. Men merkt hier naar aanleiding van dere Engelsche nota op, dat de Belgische regeering de aandacht van dc Fransche en de Engelsche regeering gevestigd heeft op de gevolgen van een afscheidingsbeweging 5n Duitschland en op het nut voor de bondgenooten, om, wanneer de afschei dingsbeweging aanhoudt, daarover met el kaar van gedachten te wisselen. Omtrent de separatistische beweging in Rijnland wordt uit Mainz aan hal Journal gemeld: Te Lüdwigshafen heeft de Fransche poli tie een troep nationalisten, die zich nabij het raadhuis en het regeeringsgebouw had den verzameld om een verwachten sepa- ratistischen aanslag te verijdelen, gevan gen genomen. Alle 186 gearresteerden wa ren in het bezit van revolvers en ploerten- dooders. Alleen de leiders van dc troep zijn 'in verzekerde bewaring gehouden. i 1 In een bespreking vaa de houding der Engelsche regeering ten opzichte van de separatistische beweging en een onafhan kelijke Rijnrepubliek, zooals die in een me dedeling aan Brussel en Parijs onlangs is uiteengezet, zegt de Times dat deze nota getuigt van wijsheid en juist bijtijds is ver stonden. Het aantal Fransche journalisten, dat openlijk toegeeft, dat de separatistische be weging in het Rijnland in haar huidigen vorm een mislukking is, is niet gering en dezelfde 'duidelijk uitkomende waaMieid wordt klaarblijkelijk ook in België erkend. Voor de regceringen van heide landen blijft thans niets over dan de noodige prac- iische gevolgtrekkingen te maken en stellige bevelen aan haar ondergeschikten in het Rijnland te geven, die in de interpretatie van de verlangens of bedoelingen van hun superieuren misschen te ver zijn gegaan. De hooge commissie voor het Rijnland heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij het dragen van wapenen is verboden. Waarom wordt hieraan niet stipt de Hand gehou den in de Belgische en de Fransche zones, zooals geschiedt in de Engelscbe zone, voor die lieden van twijfelachtig allooi die zich -op dit oogenblik separatisten noemen. Blijkens berichten door het Belgische min. van buit. zaken ontvangen belegeren sedert gisterenochtend. 1500 separatisten, die uit Koblentz, Krefeld en Duisburg waren geko men, het raadhuis te Aken. De brandweer, Schupo en anti-separatisten verdedigen het raadhuis hardnekkig. Zij gooien o.a. bommen met zwavelzuur op de separatisten, die eenige deuren met dyna miet hebben laten springen. Een hevig vuurgevecht was gistermiddag tc 12 uur nog gaande, doch de separatisten schenen terrein te winnen. Een Belgisch officier heeft tijdens een rel- ictje te Erkelenz een Duitscher gedood cn andere Duitschers gekwetst. .Omtrent den toestand in het bezette gebied ^iwordt uit Dusseldorf gemeld: De bezettingsoverheid heeft de vervolging tegen het meerendeel der Schupo's, die dc vorige maand bij de separatistische bctoo- ging op de separatisten hebben geschoten, gestaakt. Slechts 20 Schupo's zullen op 20 Nov. voor den krijgsraad terechtstaan We gens het dragen van verboden wapenen. Uit Essen: Over de hervatting van de vaart op het Rijn-Heme-kanaal wordt nader ge meld dat slechts die Duitsche schepen voor het verkeer zijn toegelaten, welke in het transport voor de ondernemingen voorzien, waarmee de Fransch-Belgische controle commissie een overeenkomst heeft gesloten. Voorloopig wordt het verkeer slechts tot sluis 7 hervat. De in beslag genomen stoom- booten zullen de Franschen vrij laten. Te Rotthausen zijn gisteren weer onlus ten uitgebroken, vermoedelijk op aanstoken van communistischen kant. Uit Gelsenkir- chen zijn er politieversterkingen heen gezon den. Naar verluidt zijn er al dooden gevallen. Op verscheidene plaatsen in het Roerge bied zijn diefstallen van steenkool, vooral uit de door de Franschen in beslag genomen opslagplaatsen, aan de orde van den dag. Dit komt omdat het de bevolking, wegens de hooge prijzen en de belemmerende bepa lingen, haast onmogelijk is kolen te koopen. Uit Saksen. De rijksdagafgevaardigde Kraetzin heeft den hem aangeboden post van Saksisch minister voor economische zaken gewei gerd. Ook Grauge, die aangezocht was om minister van arbeid te worden, heeft gewei gerd. Voor laatstgenoemde zal thans Eisner, een vakvereenigingsleider, in de plaats komen. De portefeuille van binnenlandsche zaken is voorloopig aangenomen door Lipp- mann, die echter heeft verklaard dat hij slechts minister blijft zoolang de grootc coalitie te Berlijn blijft bestaan en zal af treden, indien de coalitie ontbonden wordt. De Ver. Staten en de rede van Poincaré. Van Amerikaansche gezaghebbende zijde wordt verklaard, dat personen welke be trokken zijn bij de binnenlandsche politiek of zakenlieden met uitgebreide internationale belangen niet in aanmerking komen voor het lidmaatschap der commissie van onder zoek inzake de schadevergoedingen. Dit sluit dc mogelijkheid van Morgan's benoeming uit. Verwacht wordt, dat slechts één Ame rikaan als deskundige zal worden benoemd, hoewel hij een staf van adviseurs zal hebben. De opvatting heerscht echter, dat de Parij- sche uitlegging der rede van Poincaré te Sampigny een nieuwen factor in den toestand heeft gebracht, waardoor de Ver. Staten*niet kunnen handelen, vóór dat officieel bekend zal zijn, welke beperkingen Frankrijk voor stelt. De Fransch-Zwitsersche zóne kwestie. Het standpunt van het Journal des Débats in de Fransch-Zwitsersche, zone-kwestie wijkt af van dat der Fransche regeering. Naar aanleiding van het antwoord van de Zwitser- sche regeering op den brief van de Fransche regeering van 25 October, dat in ons blad is medegedeeld, schrijft het Journal des Dé- bats: Wij zijn nog steeds van meening, dat het eenvoudigste zou zijn de toepassing op te schorten van een besluit, dat, de beginsel kwestie, waar de discussie over loopt, door hakkend, elke' onderhandeling onmogelijk maakt. Wilde men niet aldus te werk gaan, dan zou er niets anders overschieten, dan ge noegen te nemen met scheidsrechterlijke uit spraak, daar het verdrag zelf een tegenstrij dige interpretatie van art 435 inhoudt. Het zou spijtig zijn wanneer de zaak door de schuld van Frankrijk verwezen werd naar den Volkenbond wiens bevoegdheid Frank rijk, zonder zich aan gerechtvaardigde krl- tiek bloot te stellen, niet kan betwisten. Het volledig verslag van zestien belangrij ke redevoeringen, gehouden tijdens het de bat, dat drie dagen in beslag heeft geno men, op de Engelsche Rijksconferenfie over de gelijkstelling der Indiërs. is gisteren openbaar gemaakt. De versla gen van de gehouden redevoeringen bevatten dertigduizend woorden. Het debat werd geopend door Lord Peel, minister voor Indië, die den nadruk legde op de noodzakelijkheid voor het vinden van een oplossing van het vraagstuk der Indiërs in de dominions overzee en opmerkte, dat er onder alle politieke partijen in Indië over eenstemming heerscht ten opzichte van deze kwestie. Sir Tej Bahadur Sapni verdedigde met groote welsprekendheid de zaak der Indiërs. Hoofdzakelijk bijgezet door de rede van den Maharajah van Alwar, die de regeerende vorsten van Indië op de conferentie verte genwoordigt. Hij las een boodschap voor van den Maharajah van Bikanir, waarin deze dc hoop uitsprak, dat aan de Indiërs een eer volle plaats in het rijk zou worden toege kend. De hertog van Devonshire, de minister voor koloniën, wees er op, dat de regee ring de kwestie van Kenya (Britsch Oost- Airilca) niet weder aan dc orde kon stellen, maar hij aanvaardde het principe, beli chaamd in de voorstellen om commissies te benoemen door dc Indische regeering eencr- zijds en door de verschillende regeeringen van de betrfokken staten van het Engelsche gemeenebest anderzijds, die met elkander afzonderlijk in onderhandeling treden en voor ieder geval beslissen, hoe het beste cn het spoedigst het principe van gelijkheid, voorgestaan in de motie, die op dc vorige conferentie is aangenomen, kan worden verwezenlijkt. Met betrekking tot Australië rijzen er geen ernstige moeilijkheden, daar dit land reeds in zeker opzicht gekomen is tot het erkennen van de rechten van dc Indiërs, die in dat land wonen. In Nieuw-Zeeland in den Ierschen Vrijstaat en in New Found- land is het meer een principe-kwestie, dan van praktische politiek. In Canada wordt het vraagstuk vrijwel bepaald door den toe stand in Duitsch-Columbië. Mackenzie King, de premier van Canada, zeide, dat hij zeer gaarne afgevaardigden zou benoemen om aan de eischen <4er In diërs tegemoet te komen; Baldwin verklaarde, dat de Engelsche regeering van harte ingenomen is met het voorstel, dat er een volledige beraadslaging en overleg zal plaats hebben tusschen den minister voor koloniën en de door de regee ring van Indië te benoemen commissie over alle vraagstukken, die de Engelsch-Indiërs raken, die wonen in de Engelsche koloniën, protectoraten en onder mandaat gestelde landstreken. Het vraagstuk is zeer acuut in Zuid-Afrika, waar honderdzestigduizend In diërs wonen. Generaal Smuts, weerlegde, dat cr in Zuid-Afrika eenige neiging bestond om Indië voor het hoofd te stooten. Ieder weldenkend man in Zuid-Afrika, zei hij, was van mee ning, dat een kleine gemeenschap op poli tiek gebied moet worden beschermd tegen het gevaar te worden overweldigd door de immigratie van een machtig volk en tegen de occonomische concurrentie van een volk, dat er een geheel anderen levensstandaard op na houdt en ook andere denkbeelden koestert. In zijn bespreking van het debat spreekt de Times haar goedkeuring uit over den in houd van het voorstel van den Indiër Sapru en merkt op: De geest van sympathie en welwillendheid, waarvan de vertegenwoor digers van de Engelsche regeering en de dominions blijk gaven, dc oprechte waar deering van het aandeel van Indië in het Britsche gemeenebest zijn nauwelijks min der belangrijk voor Indië, dan de practische erkenning van het recht om voor zichzelf met andere dcelen van het rijk te onder handelen. De heer Gerrard Winston, de vice- minister van de schatkist heeft dezer dagen mededeelingen gedaan over den stand der Amerikaansche financiën. En deze deskutl- dige opende een voor de Unie rooskleurig verschiet. Het zal namelijk volgens Ger rard Winston mogelijk zijn om, indien er geen Onvoorziene tegenspoed wordt onder vonden, en indien dus geen plotselinge ver storing in de Amerikaansche financieele huishouding optreedt, dc nationale schuld in nog geen volle 30 jaar geheel te delgen. De Amerikaansche schuld bedraagt op het oogenblik ongeveer 8 22,000,000,000, te weten 1,000,000,000 van vóór den oorlog en 21,000,000,000 nieuwe schuld uit de oorlogsjaren. Daarvan wordt jaarlijks onge veer 500,000,000 geamortiseerd uit de eigen middelen der Unie. Bovendien heeft Enge land de toezegging gedaan om ieder jaar 1,600,000,000 Amerikaansche regeerings obligaties te koopen en aan dc Amer. regee ring te geven, die ze dan kan vernietigen. Hoewel dus na een jaar of dertig, volgens het hoopvolle schema van Gerrard Winston, de ver. Staten „zonder schulden" zouden zijn. mag niet worden uit het oog verloren dat, helaas, in de wereldgeschiedenis altijd onvoorziene tegenvallers optreden en dat speciaal de voortrèffelijkste stelsels van schulddelging, de verdrietige eigenschap be zitten van altijd onverwachts ergens te hok ken en vast te loopen. Bovendien zijn de Ver. Staten er nog lang niet indien zij de openbare schuld van de Unie hebben geamortiseerd. Immers in dat geval heeft men daar nog de gemeentelijke en de staatsschulden, die tezamen een reus achtig bedrag vormen. De lzwestia drukt een aantal leuzen af, welke bij de jongste viering van de bolsje- wieksche revolutie hebben gegolden en nu gedurende een jaar leidraad zullen zijn voor de actie der Russische communistische partij. Bijna de helft hiervan is gewijd aan de Duitsche revolutie. Eenige er van luiden: „De Duitsche industrie en het Russische graan zullen de wereld overwinnen"; „Ruil van het Russische graan tegen Duitsche maciuncs „De lus ora den hals der Duit sche revolutie bet^ekent: het kloppen van de schulden der tsarenregeering uit de zak- ke? °nz:er boeren"; „Leve de Duitsche revo lutie" en andere. Uit een officieel onderzoek naar de materieele positie van hel medisch perso neel in Rusland is gebleken dat de inkomsten van deze categorie thans gedaald zijn lot beneden 25 procent van de vooroorlogscbe inkomsten. Aan de regeering zal worden ver zocht het bedrag, bestemd voor de bezol diging van medisch personeel, met 70 procent tc vergrootcn. In meer dan driehonderd steden en boroughs in Engelanc^ en Wales zijn Donder dag gemeenteraadsverkiezingen gehouden. De uitslagen uit 83 van de voornaamste dis tricten, die te middernacht binnen waren, wezen uit dat de arbeiderspartij een gedeelte van het vroeger verloren terrein herwonnen heeft en de liberalen nieuwe tegenslagen hebben gehad. De verliezen van de conser vatieven zijn ook grooter dan hun winsten. De winsten en verliezen der partijen wa ren: de conservatieven winnen 30 en verlie zen 47 zetels, de liberalen winnen er 12 en verliezen er 36, de arbeiderspartij wint 66 en verliest 38 zetels, dc onafhankelijken winnen 28 en verliezen 24 zetels. Harvcy, de Amerikaansche gezant te Londen zal reeds heden, Zaterdag, naar zijn vaderland terugkecrcn. Woensdag had Ilar- vey een onderhoud met den Britschen minis ter van buitenlandschc zaken, Curzon, die hem verzekerde dat de heer Kellogg wel kom zal zijn als Amerikaan3ch gezant. Lloyd-Greame, de minister van koop handel, heeft in ccn rede te Edgwarc gezegd dat zijn eenig doel is, bestellingen te krijgen, ten einde Engeland's werkloosheid te ver minderen. Indien dat kon, kon het hem niets schelen of hij op een of andere fiscale theo rie inbreuk maakte. Indien Engeland een ta rief had met het recht het te reduceeren wanneer heï daarmee een goede zaak kon doen zou het binnen korten tijd de helft van de wereldmarkten kunnen binnendringen, waarvan het thans is uitgesloten. Nadat de Portugeesche Kamer van af gevaardigden een motie van vertrouwen in de regeering had aangenomen meï slechts één stem meerderheid, heeft De Silva, de minister-president, het ontslag van het ka binet aan den president van de Republiek aangeboden. .•/Dat zal ik je in 't kort uitleggen. Tijdens mijn verblijf in de gevangenis van Nimes, is mijn v/ider gestorven. Een paar weken ge leden heb ik een brief van dén notaris ont- vangen, die wist dat mijn tijd van gevangen schap spoedig om was, en mij aanried zoo spoedig mogelijk naar Joigny te komen, om mijn erfdeel op te nemen. Die erfenis be draagt zoo ongeveer vijftienduizend cn een paar honderd francs." „Proficiat, jongen,antwoordde Pascal, de glazen vullend. .Dat komt goed van pas: nooit^ is een erfenis zóó op tijd gekomen. Wij gaan naar Joigny! Jij gaat naar den notaris, en aH wij eenmaal het geld binnen hebben, dan naar Parijs.... en daar zullen 'die bankbriefjes wel kleintjes krijgen, dat belooi ik je." „Uitstekend, daar reken ik op! Als wij van tafel opstaan, zullen wij in de stad eenige inkoopen doen om ons toilet in orde te brengen en vanavond gaan wij naar 'Joigny." Na het eten, toen zij hun sigaren Hadden opgestoken, gingen Jacques en Pascal hun inkoopen doen. Dan maakten ze een wan deling om den tijd te verdrijven cn eenige merkwaardigheden te bezichtigen, dineer den weer in hetzelfde restaurant, waar ze geluncht hadden en vertrokken om zeven uur met den trein, dien zij den volgenden ochtend in Lyon verlieten, om in den ex press te stappen, die hen te twee uur in den nacht in Joigny sur Yvonne moest bren- gcn. Wij willen de twee ontslagenen laten voortreizen en zullen hen vier en twintig uur vooruitgaan naar Joigny. Daarzulicn wij ons begeven naar een zeer bescheiden, doch onder alle opzichten zeer 'bekoorlijke en deftige herberg en wij treden er binnen. Op de tweede verdieping van dc herberg, die den naam draagt van „Au Martin-Pë- cheunbevonden zich in twee zeer kleine kamers, twee vrouwen, moeder en dochter. De moeder was vijf en veertig jaar, dc dochter negentien. Deze laatste, Martha Emelie Grandchamp, was een van die bij zonder mooie vrouwen, die, hoe beschei den haar houding ook is, de mannen met bewondering en de vrouwen mot afgunst aanzien. Niets kon dc onbetwistbaar volkomen schoonheid van dit meisje, met haar prach tige blonde lokken, haar fijnbesneden en zuivere gelaatstrekken overtreffen. Toch lag op dit zoo wonderschoon gelaat een uitdrukking van de ergste zwaarmoe digheid en de grootste droefheid. Een droevige plooi trok dc lippen samen en verried een innerlijke smart. Het meisje leed inderdaad. Op het oogenblik, dat wij de bescheiden woning binnentreden van Perine Grand champ, die uitgemergeld, bleek als een doode en bevend van koorts op het bed ligt uitgestrekt, wachtte Martha met onge duld op de komst van den geneesheer, die, zooals gewoonlijk 's morgens kwam en nu bijna drie uur te laat was. Het meisje bekeek, terwijl zij bij het bed zat, de arme vrouw, die door een onvoor ziene ziekte werd verteerd, met onuitspre- lijken angst. Op alle vragen, die zij telkens den genees heer deed, antwoordde deze: „Ik kan nog geen uitspraak doen.... Ik vrees voor ver wikkelingen. Dat woord verwikkelingen, Martha be droog zich niet, had in den mond van den ge neesheer de ergste beteekenis. Hoe de ziek te ook zou verloopen, het zou toch lang duren. Was de afloop gunstig, dan zou de gene zing nog wel tijd vorderen, weken, mis schien we! maanden. En Martha vroeg zich met schrik af, hoe zfj in geldelijk opzicht in het noodzakelijke zou moeten voorzien? De armoede en ellende, die haar bedreig den, schrikten Martha af, niet voor zich zelf, maar voor haar moeder, wier toestand be langrijke uitgaven eischte, die zij onmogelijk kon doen. Dikke tranen vloeiden uit dc mooie ooger. van het arme meisje en rolden over haar wangen. Met kussen overdekte zij de nu eens ijs koude, dan weer brandend heete hand der Hl li v LONDEN, 2 November. Uit Washington wordt gemeld, dat President Coolidge van oordeel is, dat de beperking (door Poin caré) van den omvang van het onderzoek der deskundigen naar het vermogen van Duitschland om te betalen, bet nutteloos zou kunnen maken om met het plan verder te gaan. LONDEN, 2 November. Reuter verneemt, dat de gcdaclvtonwisseling tusschen de ge allieerde regeeringen over de juiste termen van de uitnoodiging aan de Ver. Staten over het deelnemen van de uitnoodiging aan de Ver. Staten over het deelnemen van een bevoegd Amerikaansch burger aan het on derzoek nopens het herstel nog aan den gang is en dat men met vertrouwen hoopt, dat er spoedig een gezamenlijke uitnoodi ging naar Washington zal worden gezonden, waarvan de tekst vermoedelijk vrijwel ge- !ijk zal zijn aan die, naar aanleiding waarvan de regeering van de Ver. Staten in haar nota van 16 October heeft toegestemd, aan het voorgestelde onderzoek mee te doen. PARIJS, 2 November. De Fransche re geering heeft geantwoord op de mededee- ling van 31 October van de Engelsche re geering. Zij aanvaardt met vreugde de over wogen medewerking van Amerika, maar verzoekt, dat men duidelijk zal laten uitko men, dat het bedoelde economische onder zoek Uitsluitend zal loopen over het huidi ge betaalvbrmogen van Duitschland en dat alle rechten, die de commissie van hertel aan het verdrag ontleend, haar zullen blij ven hooghouden. BRUSSEL, 2 November. Vanavond heeft Jaspar een onderhoud gehad met Herbette, den Franschen gezant, over de Engelsche nota. Men zegt hier, dat Frankrijk zich aan sluit bij het Engelsch-Belgische plan. In of- ficieele kringen toont men zelfs het verlan gen, zoo spoedig mogelijk met dc interna tionale besprekingen te beginnen. BALDWIN TE MANCHESTER. LONDEN, 2 November. Baldwin heeft heden een bezoek aan Manchester gebracht, waar hij bij zijn aankomst door een groote menigte, waaronder vele studenten, geest driftig werd begroet. Lord Derby presideer de den maaltijd, den premier aangeboden cn dronk op diens gezondheid, zeggende dat hij vermoedelijk de grootste verantwoorde lijkheid had tc dragen, die ooit een premier tc beurt gevallen was. Baldwin heeft een grooten oorlog te leiden: den oorlog tegen de werkloosheid en wij wenschen hem alle mogelijke succes bij alles wat hij zal onder nemen om ons ie leiden tot de overwinning op dit vreeselijk euvel. Baldwin antwoordde, overtuigd te zijn dat de eenige wijze, waarop hij zijn schuld aan de natie kon, voldoen, zou zijn, dat hij zich geheel aan den dienst der natie wijdt. In ,,.?,ees' P°°gde hij dan ook eenige der moeilijkste vraagstukken op te lossen die, zooals Lord Derby had gezegd, ooit voor een staatsman waren gesteld. „Ik zal mijn best doen ze op te lossen, ook al zou ik er bij neervallen zeid'e hij. Men verwacht, dat ,nj hedenavond een belangrijke verklaring t ni!mAe,n „0Il1,trent de belasting-politiek. JG November. In zijn redevoe ring te Manchester zeide Baldwin: Wij moeten andere naties hun tarieven niet doen verlagen door met de handen over elkaar te zitten. Niemand zou kunnen zeg gen, wanneer de economische omstandig heden van Europa weer stabiel zullen zijn en de tijd zal komen, dat Engeland op zich zelf moet vertrouwen. Verder deelde hij mede, dat hij van plan was belasting te heffen van die ingevoerde fabrikaten, die dc meeste werkloosheid in Engeland veroorzaken. Er zullen aanzien lijke voorkeursrechten aan de dominions worden gegeven. Er zullen geen rechten WTOMrJ!,heVe*.n 0:an grnan of "rieesch. LONDEN, 2 November. Baldwin legde er den nadruk op, dat ons economisch stel- t jt erj /en moet zi'n meer van doeltref fendheid dan van principé cn als het vraag stuk van de werkloosheid moest worden ondor handen genomen, moqsten wij naar radicale cn drastische maatregelen grijpen. Ook zeide hij, dat, behalve zijn voorstel- Ien .?Yer,.t,e tarieven cn zijn plan voor dc ontwikkeling van het rijk, hij van plan was, een onderzoek in te stellen nopens de beste wijze om den landbouw te helpen en de oppervlakte bebouwdland in Engeland te handhaven. De markten, die ons vroeger openstonden, zijn thans gesloten of door ingrijpen van dc regeering beperkt. Laat de regeering hier dan ingrijpen om die mark ten tc openen. SAKSEN EN HET RIJK, DRESDEN, 2 November. De bevelheb ber van het 4de weerbaarheidsdistrict heeft de verordening over het verbod van ver gaderen ingetrokken. De rijksweerbaarheid is vandaag zonder incidenten Chemnitz binnengerukt. BERLIJN, 2 November. Volgens een be richt aan de Vossische Zeitung uit Berlijn zal het voorstel van de Duitsche volkspartij tot ontbinding van den Saksischen landdag wellicht door de communisten worden ge steund, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat er een meerderheid voor dat voorstel wordt gevonden. MINISTERCRISIS IN ZWEDEN. STOCKHOLM, 2 November. De minister van buitenlandsche zaken heeft gisteren telegrafisch aan den koning medegedeeld dat hij van plan is, bij diens terugkeer uit Engeland hem zijn portefeuille ter beschik king te stellen. DE SEPARATISTISCHE BEWEGING, AKEN, 2 November. Separatistische ben den op 1500 man sterkte geschat en gewa pend met revolvers, sommigen ook met ge weren en handgranaten, kwamen eergiste renavond Aken binnen en vielen om tien uur 's ochtends het stadhuis aan, dat zij ten slotte vermeesterden. Er vond ernstige orde verstoring plaats, waarbij wel menschen gewond werden, doch geen dooden vielen. De tusschenkomst van de Belgische autori teiten véfhinderde, dat de separatisten zich meester maakten van een enorme hoeveel heid noodgeld. Daar de orde op ernstige wijze was verstoord, en het bevel van den hoogen commissaris, dat niet in het open baar wapenen mochten worden gedragen, niet werd nageleefd, verzocht de (Belg.) militair» autoriteit den separatisten het stadhuis te verlaten. In den loop van den avond werd de orde hersteld. De separatisten, die den vorigen avond waren gekomen, verlieten de stad in allerlei voertuigen. De Belgische hooge commissaris, die zich naar Aken had begeven, verklaarde, dat, hoewel de Belgische autoriteiten neutraal hadden willen blijven in den onderlingen politieken strijd der Duitschers, zij tevens besloten waren personen en bezit te be schermen en de orde en de veiligheid van allen tc verzekeren. LONDEN, 2 November. Dr. Kremers, lid van het voorloopig separatistisch bewind in het Rijnland, is in de Britsche zone door Duitsche politie gearresteerd en zal wegens hoogverraad voor een Duitsch gerechtshof hebben te verschijnen. Er werd op hem een revolver gevonden, hetgeen in strijd is met het desbetreffend verbod van de hooge Rijnland-commissie. In verband hiermede zal hij voor een Engelschen rechter hebben te verschijnen. Kremers had vergunning van België om wapens te dragen, en 'het vraag stuk, waarvoor de Engelsche rechter zal worden gesteld, is: uit te maken of dit ver lof hem recht geeft ook buiten de Belgische zone een revolver bij zich te hebben. Krach tens voorschriften van de Rijnlandcommis sie mag zulk een verlof alleen worden gege ven met het oog op de speciale omstandig heden van den aanvrager in diens woon plaats. De correspondenten t» Keulen leg gen er den nadruk op, dat in de Engelsche zone «treng de hand wordt gehouden aan het verbod van wapens te dragen, hetgeen bovendien in overeenstemming is met het besluit van de Engelsche regeering om in het door haar bezet gehouden gebied geen separatistische bewegingen te dulden. ESSEN, 2 November. Te Duisburg hebben de separatisten in den nacht van woensdag op Donderdag de woningen van drie hoofd ambtenaren doorzocht om ze te arresteeren. Zij waren er echter niet. Van 2 van ben zijn toen de zonen als gijzelaars gevangen geno men. Voor hot raadhuis hadden gisteren op gewonden tooneelen plaats, waarbij de se paratisten schoten. Het publiek vroeg beta ling van het separatistische noodgeld. De separatistische troepen hebben verschillende winkels van levensmiddelen geplunderd. Te Worms heeft het districtsbestuur elke medewerking aan de separatistische bewe ging geweigerd. PARIJS, 2 November. Op de tweede nota van de Engelsche regeering (over de separa tistische beweging. Red.) heeft de Fransche regeering geantwoord op de Engelsche juri dische argumenten over het nadeel, dat zou voortspruiten uit een verbrokkeling van Duitschland, met argumenten van gelijken aard, door erop te wijzen dat art. 27 van het verdrag van Versailles de grenzen van Duitschland vaststelt, maar ze niet waar borgt. KOBLENTZ, 2 November. De beweging voor een Rijnlandsche republiek maakt ook in de beide Hessen's vorderingen. HET FRANSCHE ANTWOORD AAN ENGELAND OVER DE SEPARATISTISCHE BEWEGING. PARIJS, 2 November. De Fransche regee ring heeft aan den Engelschen gezant het antwoord laten overhandigen op de. Engel sche nota over den toestand, onts<taan.door de gebeurtenissen in Duitschland. Het docu ment zet niteen, dat de regeering te Parijs de separatistische beweging niet heeft uitge lokt en dat zij het niet steunt, zij heeft zich bepaald tot het handhaven van de orde in het door de Fransche troepen bezette gebied, zonder de bevolking te verhinderen, van hun eigen wil te doen blijken. PEST IN MAROKKO. TANDZJER, 2 November. Er zijn gevallen van pest voorgekomen onder de soldaten te Larasj. Alle medische voorzorgsmaatregelen tegen de besmetting zijn genomen. AMSTERDAM, 2#Nov. Aardappelen (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte 5.80—6, id. blauwe 5.505.60, id. Eigen heimers ƒ4.755, Zeeuwsche Eigenheimers poters ƒ33.20, Hillegommers zandaard- appelen ƒ7.508, Drentsche Eigenheimers 2.50—4, id. roode Star ƒ3.50 per H.L. (Gisteren stond abuis vermeld Paul Krugers 3.50, dit moet zijn Roode Star 3.50). ALKMAAR, 2 Nov. Kaas. Ter markt waren 140 stapels, wegende 120.000 K.G Fabriekskaas kleine ƒ50, commissie 52, middelbare boerenkaas kleine f50 commissie 50, middelbcre Heandei goed. ELST (Bet.), 31 October. Fruitveiling van heden. Goudreinetten 1ste soort 1623, 2e soort 813,3e soort 57)4» Extra 2930 Bellefleur 1ste soort 1620, 2e soort 813, Extra 2527, Zure roodjes 2021, Ster appels 1923, Citroenzuur 11 13, Hol lemans 1012, Citroenbellefleur 2225, Fransche Reinetten 12%13%, Court Pen- du 10—13%, Wijnzuur 1015, Princesse Nobles 18—20, Dubbele Benderzoete 11—13 Enkele Benderzoete 7-8, Reinzoet 10%13, Jasappels 1014, Zoete Bellefleur 1214%, Beugeizoet 1417, Gerrit Roelofs 1112, Blanke Benderzoete 15—17, Campagne zoet 12—13, Winterjannen 20—23, IJsbouten 20 22, Bredero's 24—26, Bergamotperen 18—21. Nouveau Poiteau 28—45, Doyenne de Cornice 65—70, Beurré Clairgeau 49—55, Williams Duchesse 70—81 ct. per K.G. Tomaten 1ste soort 3134, 2e soort 18 21 ct. per K.G. Leeuwarden, 2 Nov. Vee. Aangevoerd 98 stieren 160530, 10 ossen 385 vette koeien 220450, per K.G. 0.95— 1.15 1005 melk- en kalfkoeien 200490 32 vette kalveren 4085, 175 pinken 150 250, 1425 gras kalveren 60140 71 nuchtere kalveren 918, 305 vette schapen 35—55 205 weideschapen 2540 32„ lammeren 2038 910 vette varkens 60 170, per K.G. 0.70—0.78 88 magere varkens 25—60 202 vette biggen 25—55 461 kleine biggen 10—18 47 paarden 47 bokken. De handel in gebruiksvee was lui en duur vette koeien, vette en nuchtere kalveren wel prijshoudend wolvee, stieren en varkens iets hooger zouters 6871 c., Londensche varkens 68—72 c. graskalveren minder. Eieren. Aanvoer 2000 kippen- 12 i 14 c., 150 eenden- 10 a 11 ct. UTRECHT, 2 Nov, Kaas. Ter markt wa ren 117 wagens met 34.515 K.G. Prijzen le soort 4851, 2e soort ƒ4547, rijks- merk ƒ5257. Handel traag. ZWOLLE, 2 Nov. Boter. Aangevoerd 50,8 v., 10/6 v. en 260 stukken, samen 1230 K.G., prijs 1/8 4042% per K..F. ƒ2.20— 2-30- Vee. Aanvoer 1229 runderen, 89 gras- kalveren, 33 nuchtere kalveren, 87 schapen, lammeren, 124 varkens en 823 biggen. Men besteedde voor vette koeien 80 116 ct., dito kalveren 150—180 ct., dito var kens 6874 ct. per K.G., schapen 2048. Neurende en versch gekalfde koeien alsmede vaarzen iets minder vet vee iets duurder pinken met redelijken handel; stieren en kalveren vlugger, schapen slecht. GORINCHEM. 2 Nov. Vee. Op de heden gehouden Sint Huberts beestenmarkt waren 2721 stuks aangevoerd, vorig jaar 3273. Men besteedde voor zware kalfkoeien 300—500 melkkoeien 250—400, kalfvaarzen ƒ250 350, guste vaarzen 180—240, pinken 150 —200, graskalveren ƒ70—120, nuchtere kalveren (fok) 2440, nuchtere kalveren (export) 1218. De handel was redelijk. 's-HERTOGENBOSCH, 2 Nov. Boter. (Bericht v. d. Coöp. Roomboterfabr.) Aange voerd 12.500 K.G. Prijzen 2 i 2.16. LEEUWARDEN, 2 Nov. Granen. Tarwe. Witte puike 1010.50, roode .puike 9.50 10. Gerst. Zomer puike 10.50. Haver. Witte puike 910, id. mindere 89. Ka nariezaad. Friesche puik 1718.50. Erw ten. Groene Schokkers 1422, groene kleine kook 19—21, alles per 100 K.G. Aardappelen. Borger 4, Roodstar 4 per H.L. LEIDEN, 2 Nov. Vee. Aangevoerd 12 stiereh 225—450 107 kalf- en melkkoeien 245515 908 varekoeien 165330 161 vette ossen en koeien 270—685, 80 120 st. per K.G. (schoon) 159 graskalvcren 60180 6 vette kalveren 50145 20 nuchtere kalveren 819 147 vette schapen 42—56,84—94 ct. per K.G.(schoon 260 weideschapen 3448 360 varkens voor Londen 20—90, 72—75 ct. per K.G. (le vend gewicht) 534 biggen 814. Kaas. Aangevoerd 79 partijen, le soort Goudsche kaas 5356, 2e soort 4852 le soort Leidsche kaas 5458, 2e soort 50—53 per 50 IC.G. Handel flauw. DEVENTER, 2 Nov. (Weekmarkt.) Bo ter le soort 4343%, 2e soort 4242 per 20 K.G. Eieren per 100 stuks 1314.50. Biggen 2.252.75 per week ouderdom. Vette varkens boven 65 K.G. slachtgewicht ƒ0.84 p. K.G. GELDERMALSEN, 2 Nov. Fruit. Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men voor zoete scha velingen 10 ct.reinzoet 10% ct. rembours- appelen 12 ct., zomerzoet 12 ct. hollemans 9 ct.straatsche roodjes 4% ct. veentjes 7% ct, benderzoet 7—8 ct.kaneelzuur 8— 14 ct. holgaten 5% ct. huismannen 10% ct. beugeizoet 10%ct. Gerrit Roelof 10iet. zoete pippelingen 8%ct. Oranje blank 13% ct.Avezaatsche capelle 20 ct. culemans 10 ct.zoete schrijvers 11 ct.verbeterde goudreinetten 15%ct. koningsrood 1010% ct.sterappelen 2l22 ct. tuinzoet 15 ct, Fransche bellefleur 15 ct.paradijs 11 ct. jasappelen 12%14 ct.goudreinetten 14 21 ct.roodzoet 10 ct.Jan Willems 12 ct. ketelperen 14 ct. suikerperen 18 ct. no tarisappelen 18 ct. campervenen 1927 ct. wijnzuur 8% ct.Bismarck 14 ct.groen peren 17 ct. ijsbouten 1920 ct. winter jannen 19 ct. bellefleur 1720 ct. zoete bellefleur 12% ct. campagnezoet 712 ct. winterzuur 9 ct. melkappelen 8% ct. paternosters 14 ct.pondappelen 14 ct. bergamotten 14—18 ct. kleiperen 21 ct. jobken 7 ct.alles per K.G. eerste soort. Fabrieken: zuurkroet 3.90; zoetkroet 1.90; gemengd kroet 2.90; alles per 100 K.G. zieke, die in een staat van volkomen ver- doovinj» lag en haar niet zag of hoorde. Zachtjes werd er aan de deur der kamer geklopt. Martha ging open doen. Zij hoopte, dat het de geneesheer was. Het was echter de eigenaar der herberg Au Martin Pêcheur. In de linkerhand hield hij een blad papier, met letters en cijfers overdekt. Met de rechterhand nam hij zijn muts af en groette beleefd. VII. „Ik vraag verschooning, daf ik u stoor," sprak de baas, „ik kom voor mijn rekening. Het is vandaag dc laatste dag der week en gij weet, dat het in mijn huis de regel is, cn het is een goede regel, elke week tc beta len.... Iedereen bevindt er zich wel bij.... Wanneer de rekeningen te hoog loopen, komt men er soms mee in verlegenheid, hoe goed men er ook kan bij zitten." Martha was bleek geworden, doch ze be zat zelfbeheersching om de ontroering, die haar overmeesterde, niet te laten blijken. Zij stak de hand uit naar dc rekening, die haar werd aangeboden en zeide zachtjes: „Laat zien, als 't u belieft." De baas haastte zich haar het papier te geven en het arme meisje keek er vluchtig naar. „Ik ben u achttien franc» schuldig," zeide zij. „Achttien francs.ja, juist juffrouw, voor kamer en pension.... Hel is niet duur.... De Martin Pêcheur staat bekend om zijn ma tige prijzen...." ,,'t Is goed mijnheer, ik zal u betalen.... Wilt ge een oogenblik wachten?".... „Tot uw dienst, juffrouw." Het meisje trad dc kamer van haar moe der binnen, zocht in de lade van een kast en nam er een ouden geldzak uit cn opende de zen. De geldtasch bevatte een stuk van twintig francs, drie stukken van een franc en eenig kopergeld. Martha bezag die armzalige som met een uitdrukking van schrik. „Het laatste," stamelde zij, het stuk van twintig francs nemend. „En ik mijn juweelcn reeds in den „Berg van Barmhartigheid" ge zet.. Wat zal er van ons worden? ..Ach, mijn arme moeder." Dikke tranen sprongen uit haar oogen. Zij droogde zc haastig af en keerde naar de kamer terug bij den waard. „Hier mijnheer, zeide zij, hem het goud stuk overhandigend. Wilt ge het wisselen?" De waard stad de twintig francs in zijn zak, gaf een stuk van twee francs terug en vroeg: „Hoe is het dezen morgen met uw moeder, juffrouw.... Is zij nu iets beter?" „Helaas niet.... De koorts neemt niet af. Dat maakt mij ongerust." „Is de dokter nog niet gewèest?" „Nog niet.... ik verwonder mij er over, dat hij te laat is." „Het zal zijn schuld niet zijn. Hij heelt veel werk, Men heeft hem misschien gehaald voor een dringend gevalHij zal aanstonds wel komen. „Ik hoop het." „Wil ik u uw ontbijt brengen? Wij hebben goed gestoofd ossenvleesch." „Dank u, ik heb nu geen honger." „Gij moet u niet laten terneerslaan, luf- frouw. Vermoeienis en verdriet dooden even zeker als een zware ziekte. Gij moet eten, juffrouw, geloof me." „Het zou mij op 't oogenblik onmogelijk zijn iets le eten.... Ik ben te ongerust." „Zooals ge wilt, juffrouwzoodra ge honger hebt moet gij mij maar roepen.... Ik ben altijd tot uw dienst.... Voor huur ders zooals gij, stil, eerlijk en die direct op' het eind der week hun rekening betalen, doet men al wat men kan...." Een' droevige glimlach, die niet van hit- terheid was ontbloot, verscheen op de lippen var. het meisje De baas, die niets meer te zeggen had, groette en maakte aanstalten om te vertrek ken. Martha hield hem terug met de vraag: „Is de postbode reeds geweest?" „Ja, juffrouw. Zijn eerste route is gedaan." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6