SPAARNEBANK 1 edere Amsterdammer kent PRESBURG iedere Haarlemmer zal PRESBURG leeren De R.K. kerkinSpaarndam. Maandag 5 November 1923 40ste Jaargang No. 14579 's Riiks financiën. week 0.25 ÏHT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDE», EERSTE BLSB UIT DES* OMTREK. Traravertraging. Eerste steenlegging. HILLEGOM. BEVERWIJK. LISSE. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Alle BANKZAKEN Alle EFFECTENZAKEN. Afile ASSÖRANTSEZAKEN. Spaarbankboekjes met 4 pCt. rentevergoeding. Van loopjongen tot dollar- millionalr. ZANDVOORT. IJMUIDEN. VELSEROORD. HEEMSTEDE. Mleen bij G-OEDS ¥OEiJIMG behoudt Uw lichaam heS weer- slandsvQE'mtt^or). E©4 daas-om slechts Franken'® MsSkbrood VELSEN NOORDWIJK. BEVERWIJK. SCHOTEN. HAARLEM. Raad voor de Scheepvaart. Akonnemen-tsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: £e' Kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij ▼«oraitbetaling 3.58 ■Bureaux: Nassaulaan 49 1 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en I 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Adverfentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Adverfentiën tusschen den teksi als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- cn aanbod-adverfentiën 14 regel: 60 cent per plaatsing; elke regft meer 15 cent, bij vooruitbetaling l*e. 't Moet wel een zeer zonderling exem plaar van 'n Nederlander zijn, die thans nog niet weet, dat het met de financiën van het Kijk zeer jammerlijk geschapen staat, en die niet tevens begrijpt, dat deze jammerlijke toestand van 's Rijks financiën.... de na tuurlijkste zaak te wereld is. Wie ee.uigszins weet, welke enorme be dragen de overheidszorg van het Rijk ge vergd heeft gedurende de laatste jaren, en Wie daarbij in overweging neemt, dat bij 't verdwijnen van 's lands (schijnbaren oor- logs-) weivaart de inkomsten aldra in abso luut géén verhouding meer stonden tot de uitgaven, welke de eenmaal wettelijk ge- sanctionneerde overheidszorg noodzakelijk had gemaakt, hij zal zich absoluut niet verbazen 'over den huidigen financieelen stand van. zaken. 't Is heel geleidelijk zoo gekomen. En had de Regeering niet vaak de koor den van de beurs wat strak gehouden, on danks heftig geschreeuw uit het roode kamp, dan zouden we thans met nog heel andere financieele resultaten zitten te kijken. De „Tel." heeft eens nagegaan natuur lijk met de vriendelijkste bedoelingen jegens de rechtsche Regeering hoe de finan cieele stand van zaken was bij het optreden van het kabinet-Ruys èn bij deszelfs ontslag aanvrage. Welke „misdaad" beging de Regeering? „Het Volk" zal het de „Tel." op haar manier en met haar commentaar na vertel len: „De „Tel." becijfert, in hoe jam merlijken toestand het kabinet-Ruys de staatsfinanciën achterlaat. Het deed in de vjjf na-oorlogs-jaren van zijn bestaan de Staatsschuld stijgen van 1609 tot 2875 millioen gulden en kweekte aan te korten op den crisisdenst 586,5 millioen, buitengewonen dienst 1011.1 millioen; ge wonen dienst 134,2 millioen, alsmede nog een niet door leening gedekte vlottende schuld van 635,3 millioen, waarvan 247,8 voor rekening van 's Rijks schatkist. Een en ander zonder Jndië mee te re kenen, waar het ook Spaansch toeging. Het is dus wel een ontzettend verwaar loosde boedel-Ruys die de opvolger te red deren krijgt. Het kan geen kwaad, dit nu reeds te con- stateeren." We wezen er reeds vroeger op, dat „Het Volk" er specialiteit in is, „pakkende" de- .magogische opschriften tc bedenken boven politieke berichtjes en het verwondert ons dan ook heelemaal niet, dat we boven het hierboven weergegeven politiek aardigheidje met reuze-letters in diverse afmetingen te lezen krijgen: FINANCIEELE NALATENSCHAP Waarmee Ruys c.s. ons opscheepte. Als dat niet pakt, pakt niemendal. „Het Volk" vergeet er echter bij te ver melden, dat deze „financieele nalatenschap" nog zoo.... „gunstig" is, omdat de Regeé- ring in de oogen der sociaal-democraten veelal zoo „reactionnair", zoo „schriel" en zoo „onmeedoogend" optrad! Wat al smaad heeft de Regeering van die zijde niet aldoor moeten verduren. Omdat zij naar omstandigheden nog steeds zoo zui nig mogelijk wilde, zijn, omdat zij terughui- verde voor loonen in werkverschaffing voor steunuitkeering, voor woningbouw, enz., zóó als de socialisten al deze dingen om wille van politiek voordeel in de regeer- collège's eischten! En nog in den laatsten tijd: was er wel één door Colijn aangekondig de bezuinigingsmaatregel, welke genade kon vinden in de ocgen der graag-royale en graag-menschlievende socialisten? De socialisten hebben het land steeds op &1 maar hoogere kosten willen jagen, en nu nog willen zij niet eens weten van de bezuiniging, zóó als die onvermijdelijk nood zakelijk zal zijn om tot een sluitende be grooting te komen. Hadden de socialisten in den loop der ja ren meer hun zin gel/regen, dan waren onze Rijksfinanciën er op dit moment zeker dub bel zoo erg aan toe! En indien de socialisten thans gingen re- geeren, en ze gedragen zich zóó als ze 't in de huidige omstandigheden van de Re- gecring eischten, dan was er weldra geen finapcieel beleid meer te voeren.... En dat durft dan spreken van een finan cieele nalatenschap, „waarmee Ruys c,s. ons opscheepte" Zouden de „bewuste" lezers van „Het Volk" dergelijk bedrog nou heusch niet in- ■ien? Hedenmorgen omstreeks half negen brak op de Schoterbrug bet wiel van een wagen, Welke' geladen was met rivierzand en zakken cement. Daar dit midden op de rails gebeur de, was men genoodzaakt cement en zand op het trottoir te werpen. De tram had eenigen lijd vertraging. Het was heden een blijde dag voor de Spaamdamimers. De te bouwen bijkerk was reedis zoover gevorderd, dat hedenmorgen de plechtige eerste steenlegging plaats vond. Nadat om 8.30 een gezongen H. Mis gecele breerd was ter eère van St. Adelbertus, be gon om 10 uur precies de plechtigheid le Spaarndam Reedis stonden velen op den weg te wachten toen de Zeeereerw. heer J. H. 'H. Saulenn, die de plechtigheid zou verrich ten, aankwam. Bij de plechtigheid word Zijn Eerw. geassisteerd door de Weleerw. heeren A. Lii-hn en J. Groen. Op het terrein zelf waren aanwezig het R.K. Kerk- en Armbe stuur van Haarlemimerlicde, alsook de Com missie voor de bijkerk te Spaarndam. Mede aanwezig waren de heeren N. Neti-s, architect, Jac. Bakker, aannemer en J. Coèlen, opzich ter. Bij mogelijke latere uitbreiding van Spaarn- dam zal de bijkerk als palronaatsgebouw dienst doen. Voor het oogenblik wordt in deze behoefte voorzien door een voorloopig gebouw dat naast de bijkerk wordt opgetrok- Moge het werk, dat eerst tegenliep, nu zot) ■voorspoedig mogelijk vlotten. Dat is het groot verlangen der Spaamdammers. Moge Eet den Pastoor van Haarlemimerliede gege ten zijn binnen afzienbaren lijd zijn harte- jwensoh vervuld te zien om ook daar een - Waardiger bedehuis te zien verrijzen» Dammen. In den R.K. Volksbond gaf de heer J. Stevens uit Heemstede, onder zeer groote belangstelling een dam-simultaan- seance voor leden en genood5gden van „Ge zellig Samenzijn'' alhier. Na een kort ope ningswoord van den voorzitter begon de •heer Stevens zijn zware taak. Niet minder dan 18 spelers zalen achter de borden ge schaard. Te'verwachten was, dat de sanul- tanecrende in 't begin geen voordeel zou be halen, daar alle spelers hiermede bekend waren, doch in 't middenspel kwam de lie-er Stevens aan- veie borden in 't voordeel en »1 spoedig werden de partijen in winst omge zet. Var, dte 18 borden won de heer Stevens er 10, spoelde, hij 2 remise en verloor er 6. Als men weet, dal de siinullaanspeler ge middeld 6)4 minuut per partij gebruikte, zal men bemerken, dat het een schitterend succes was. Na afloop dankte de voorzitter den heer Stevens voor dit mooie spel, de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid en sloot op de gebruikelijke wijze. Zes personen gaven zich als lid van „Gezellig Samenzijn" op. Afwatering. Dc trambaan staat voor een groot gedeelte, vooral in het Noord-Oostelijk dteeL der gemeente bij regenachtig weer onder water. Het is een vreeseGjke modderpoel. Hier en daar wordt een zwakke poging g-e- d'aan het water afgevoerd ie krijgen, doch lang niet voldoende. Daar waar geen tegels zijn is hol voetpaden-misère aan de orde van den dag. De desbetreffende klachten in idlen Raad vinden nog weinig gehoor. Toch is het nuttig werk, juist in dezen tijd de weg. verbetering goed aan te pakken. Het komt ons echter voor (en de opmerking is ons :reed:s van meerdere zijden geandakt) dat eT bij onzen gemeentelijken arbeid geen systeem bestaat en zonder dat wordt 'l nooit. iets. Radio-concert. Door den Natiönalen Bond van Mandeis- en Kantoorbedienden „Mercu- rius"' werd van af de Ned. Seintoes tellen fa briek te Hilversum 'een radio-concert gege ven, dtat ook in café „Flora "alhier werd op gevangen. De heer W. Ch. van Daalen (uit Haarlem) sprak van uit Hilversum de ver gadering toe. De ontvang-installatie werd al hier geplaatst en bediend door den heer J. BuTger le Haarlem. De bollen. De uil-geplante Narcissen-bollen- zijn reeds zoo ver ontwikkeld, dat de kopjes reeds bijna boven den grond uitkomen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. H. van der Ham en A. E. van Gils. W. Roest en G. W. Let link. C. Bos en G. Koger. Gclrouwid-: B. Degen-aars en A. Veemhoven. Geboren-: d. van- G. PerforsBartel s. z. van L. M. StaatsDe Heij. d. van C. A. K-leijnvan der Geest. d. van C Stijnman van Berkel. -z. van A. C. J. Bullink Ruijgrok. d. van B. M E. Pijpersvan den Berg. z. van G. Hopman-Main. Overleden: A van Beaumont ni:, 72 jaar. Gemeenteraad. De Gemeenteraad van Hil- legom vergadert op Vrijdag 9 November 1923, dos namiddags 2 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Vaststelling van de notulen der - vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanbidding Gemeenteverslag over 1922. 4. Verslag Volkshuisvesting 1922. 5. Verzoek van het R.K. Kerk (school be stuur dar Parochie van St. Martin-its Ie Hil- tegom, om vergunning tot plaatsing van een ijzeren bek voor de St. Joannesschool aan de Maria'slraat. 6. Plaatsen van een afsluiting J. A. Ger ritsen voor zijn ndeüw gebouw-du peroeolen aan den Stationsweg. 7. Verzoek van de Commissie van toezicht op den TuinbouwcursiiiS om beschikbaarstel ling van een lokaal voor dten cursus 1923 1924. 8. Verzoek van A. C. Thürkow en J. de Geus, onderwijzers om hun gebruik toe te staan van een lokaal 'voor een kinder zang koor. y 9. Begrootin-g van het Burgerlijk Armbe stuur over 1924, 10. Verzoek van den afgetreden wethouder H. Veldh. van Zanten om in het genot te worden gesteld van pensioen. /11. Verzoek van het onderwijzend perso neel der Openbare school voor U. L. O. tot aanwijzing van een plaatsvervangend hoofd. 12. Verordeningen op de heffing en invor dering van schoolgelden. 13. Aankoop terreinen te HAHego-m en te Sassenheim voor de watertorens der water leiding. 14. Regeling bezoldiging Vervolgonderwijs. 15. Verzoek van het R. K. Kerkbestuur van St. Joseph om een subsidie van- 100 als bij drage in kostep vervolgonderwijs cursus 1923 1924, voor eigen rekening. 16. Verzoek j. G. Vennekool en 3 andere onderwijzeressen aan de O. School voor G. en U.L.O. om vergoeding voor het geven van onderwijs j,n do nuttige handwerken buiten die gewone schooluren over 1920, 1921 en liet eerste kwartaal 1922. 17. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de daarin genoemde woningen. 18. Reclame Hoofdelijke Omslag, primitief kohier dienst 1921—1922. „Het Witte Kruis''. Door de Noord- Holland'»che Vereeniging „Het Witte Kruis" is een verzoek aan den Raad gericht, waarin een jafirliiksche subsidie gevraagd wordt tot dekking op het. tekort har-er exploitatie. Een aanklacht tegen den wethouder loco- burgemeester. In aansluiting op ons be richt van Zaterdag vernemen wij no-g het volgende: Donderdagmiddag had op den openbaren weg nabij -het rtaadhuis een gesprek plaats tusschen den heer Eyking, wethouder en loco burgemeester, den heer Maters, raadslid en nog een derden persoon den hoer B. Eerst had het gesprek nog al een kalm verloop, doch langzamerhand wond de heer Eyking zich zoodanig op, dat hij 'beleedigendc woorden gebruikte tegen den hirer M. Deze was hierover blijkbaar niet gediend cn diende een aanklacht in tegen zijn mederaadsfid. De politie stelt een na-der onderzoek in. Straatverlichting. Door de bewoners van het Villapark en omgev r.-g is een adres aan den Raad gericht, waarin een verbeterde s-lraa-tverlichtïng voor deze buurt gevraagd wordt. Subsidie Burgerlijk Armbestuur. B. en W. stellen-voor, hel subsidie aan het Burger lijk Armbestuur over 1923 to verlioogen met een bedrag van 2500. Voor de begrooting. Door de raadsleden Van Helden en Sluis zijn de volgende voor stellen bij den raad ingediend-: af (e schaf fpn de belas tingen op toon-eel- vertoonmgen en andere openbare vermakelijk heden: ai' te schaffen de belasting op ge bouwde en ongebouwde eigendommen. Ter wijl in verband hiermede het gemeentebestuur verzoekt aan die li ui-: eigen-a ron dié als gevolg van. deze invoering der belasting in huur ver hoogd hebben, zulks als billijk moeten be schouwen dit niet meer te heffen; af te schaf fen de zakelijke belasting op het bedrijf; het fróbetschoolgel-d voor allen gelijk te stellen m-et dien verstande dat voor ieder school gaand kind zal geheven worden 0.25 pe-r maand-; het doen plaatsen van 5 banken op de volgen-de wogen: 1 Stationsplein, 2 Spoor- laan, 1 D-r. Schuit-straat, 1 Noord-erparklaan; het gas met minstens 2 cent te verlagen. Kranige redder. Deze week geraakte al spelende het knaapje H. B'. in het water der haven. Jac. Zuurbier, uit Velsen, die dit zag, sprong onmiddellijk gekleed le water en redde het knaapje van een wissen dood.. Beleediging. Door het raadslid Maters is een klacht ingediend, wegens beleediging. tegen Wethouder Eijking. De politie stelt een onderzoek in. Proces-verbaal zal worden op gemaakt. Gemeenteraad, Openbare vergadering van den Raad der gemeente Lisse op Dins- geen .verdere toekomstplannen. Ik meen echter, dat mijn tijd gekomen is om mijn zóó inspanneuden arbeid in deze gemeente te staken, -Ik heb de overtuiging, dat Hij, die mij riep tot het ambt, er mij thans af roept. Mij voegt enkel Volgzaamheid: Uw wil gescbjede!" Prettig is anders. Door een bewoner van een perceel aan d-ea Parallelweg is bij de Politie aangifte gedaan, dat bij hem vijf ruiten door steenen-gooiende jongens zijn 5 NOVEMBER. Directie: Mr, Th. WESTERWOUDT. EERSTE KOERS LATERE KOERS dag 6 November 1923, des namiddags om half drie uur. 1. Onderzoek van de geloofsbrieven van den heer L. Onderwater, gekozen verklaard tot lid van den Raad, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Riggel. 2. Beëédiging van den heer L. Onderwa ter als lid van den Raad der gemeente Lisse. 3. Verkiezing van een wethouder ter ver vulling van de plaats, opengevallen door het overlijden van den heer J. Riggel. 4. Benoeming van een Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur ter voorziening in de vacature, ontstaan wegens het bedanken van den heer S. F. Barnhoorn. In overleg met het Burgerlijk Armbestuur bevelen B. en W. aan: No. 1 H. Marseille. No. 2 H. W. Vreeburg. 5. Benoeming van een lid van het Bur gerlijk Armbestuur ter voorziening in de Va cature, ontstaan wegens het bedanken van den heer S. F. Barnhoorn. In overleg met Burgerlijk Armbestuur be velen B. en W. aan: No. 1 N. P. van Riek. Nr. 2 J. W. A. Lefeber Nr. 3 J. van der Vlugt. 6. Voorstel van B. en W. tot verstrek king van bedragen aan de landarbeiders P. J. en C. A. van der Zwet voor de stichting van plaatsjes in gevolge de Landarbéiderswet. Zie onfwerp-besluiten. 8. Adres van de bewoners van Vreewijk om verbetering van den toestand achter hun ne woningen door demping van de sloot en het leggen van een riool. B. en W. stellen voor dit adres tegelijk te behandelen met het rioolplan van den Heere- weg vanaf de Veldhorststfaat tot de Lisser- brug. 9. Klacht van den heer H. Zijp over den toestand van de vuilnisbelt langs de le Poellaan, met verzoek die belt wekelijks op te ruimen of behoorlijk af te scheiden. B, en W. stellen voor het adres voor ken nisgeving aan te nemen. 10. Behandeling van de Gemeentebegroo- ting 1924. Bij de begrooting behooren verschillende adressen. 11. Behandeling van de begrooting 1924 voor het Gasbedrijf, 12.' Comptabiliteitsbesluiten. Zie ontwerp besluiten. 13. Ingekomen stukken en mededeelingen. Woen-sdiag 7 November des avonds te half 8 wordt vanwege de Retraiteveroeniging en van R.K. Vrouwenbond, St. .Jozefsgezellen en R.K. Volksbond een propaganda-avond ge organiseerd toegankelijk voor alle vrouwelij ke en mannelijke personen boven 16 jaar. Al-s spreker zal optreden <le Z-eereerw. Pater Jos. Timmermans C.S.S.R. Zoo iemand, dan is het zeker de alhier beken-de Paler Tim mermans welke het Bon-d-sgebouw dien avond vol zal trekken. Niemand blijve tih-uis! De muziek- en tooneeSvereeniging „Mn- ento" alhier, ga.f idle vorige week haar 14e uitvoering in d-e „Witte Zwaan". Deze uit voeringen blijken al meer en meer een groo te aantrekkelijkheid te hebben en de stamp volle zaal was daar wel het beste bewijs van. Alles wordt dan ook in ihet werk gesteld, de uitvoeringen te do-en slagen en de samenstel ling van het programma biedt steeds een pret tige afwisseling. De af-deeling muziek deed zidh Weder van haar besle zijde kennen en dank zij dè energieke leiding van den heer van Cittert zijn grooie vorderingen gemaakt. D-e uitgevoerde nummers werden dan ook met groot-en bijval beloond. De af-deeding tooneél kwam met een aardig gespeeldle eien-acter, -die af en toe grooten lachlust opwekte. De clou van hel programma was het Tyrotcr muziek- zang- en d-in-s-en-semhle dat in de aardige Tyro'-sch-e kleederdracht oplrad. De uitvoering van dit levendige en kleurrijke nummer schonk algeme-ene voldoening en het heeft aan applaus niet ontbreken. Als bewijs van erkentelijkheid voor zijn uitstekende lei- idling werd door de leden aan den heer van Gitterl een keurige dirigeerstok aangeboden. ingeworpen De politie heeft de daders reeds gevonden, zood-at 'de spaarpot weer wat lichter zal worden gemaakt. Zoo tus- schenbeide herhaalt zich dat ergerlijke straatjong-ensbedrijf nog eens. Verloren jachtgereedscliap. Bij die politie is gedeponeerd een lederen jacht- koppel met twintig patronen. Zouden daar door een twintigtal konijntjes nog e enige dagen langer kunnen lieven? BERLIJN (p.milliard) PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHRISTIANS BAZEL NEW-YORK ROME 0.0055 14.80 12.74 0.36V, 11.533/4 67.95 44.20 3S.50 45.90 2.58Va 11.47*/. Mr, William Greve, 39 jaar, begon 20 jaar geleden zijn carrière als loopjongen. Is thans directeur van de Prudence Bond Corpora tion, welke zijn leven voor één millioen dollar verzekerde. bS. G. -POSTHUMUS MEYES. In de Zandvoortsche „Zondagsbode" lezen wij een mededeeling van ds. G. Posthumus Meyes, dat hij bij het Provinciaal Kerk bestuur van Noord-Holland -het verzoek heeft ingediend om emeritaat, ingaande 1 December van dit iaa-r. „Niemand meene zegt ds. P. M. -dat de gezondheidsredenen, die mij, op medisch advies noopten tot" dit besluit, van dien aard zijn. dat er oorzaak Is om 't ergste te vreezen. Ik, ga heen, juist om het niet - zóóver te laten komen, dat ik blijvend In valide word. Nu kan, na 'n een rusttijd van cenige jaren, herstel volgen. Ik heb Liefdadigheidsuitvoering. De Tooneelver- ceniging „Varia", die voor een paar weken pa-s in Velsen een uitvoering gaf ten bate der Vereeniging tot bestrijding der Tubercu lose, heeft nu Vrijdagavond in den schouw-^ burg „Thalia" weder een uitvoering gegeven. De schouwburg was geheel bezet. Opgevoerd werd „Sonna", 't bekende stuk van Fabricius. De avond moet een bate van 250 opge leverd hebben. Schade gevaren. De stoomtrawler „Wer ner U.M. 144", van de reederij Aalbelts al hier, heeft volgens bericht uit Cuxhaven aldaar schade gevaren aan meerpalen. Of het schip zelf schade bekwam, is niet bekend. Kinderkoor. Het kinderkoor „Flora" al hier, directeur de hoar, J. Post, le Haarlem, gaf Zaterdagavond een uitvoering in de Con certzaal „Tiv-oli", die geheel bezet was. Opgevoerd werd de kindero-perette „Goud- slerrtje", een geschiedenis van booze heksen, god-e dwergjes en lieve prinsen en prinsessen, die met aandacht werd gevolgd en waarvan de kinderen-executanten toch zelf 'l meest genoten. Aan 't eind was een lang applaus het deel van de kinderen en van den direc teur, die even later gehuldigd werd door de kinderen met bloemen en twee vazen, waar voor de heer Post kinderen en ouders dankte. Ook de heer Piet Post, die dé begeleiding ver zorgde, kreeg bloemen. Gymnastiekuitvoering D. O. S. Zater dagavond gaf de gymnastiek, scherm en ath- letiek-vereeniging D. O. S. eene goedge slaagde uitvoering. Na den opmarsch, waaraan door de klei ne ruimte van het tooneel niet alle leden konden deelnemen en het zingen van het turnlied, deelde de heer J. Galjaard, in structeur der vereéniging mede, dat het tooneel in zulk een slechten siaat was, dat niet datgene gegeven kon wórden, wat de leden kunnen, daar de hoogte van het too neel niet toelaat een zwaai of hoog stand te maken, en de vloer van het too neel niet meer Itan velen dat men ffink van rek of brug afspringt. Aan de heeren J. en H. Galjaard werden door een 7-jarig lid, namens de vereeniging bloemen aangeboden, waarna overgegaan werd tot uitvoering van het programma. Dé slokoefeningen meisjes waren uitste kend. Laagrek jongens, waaronder er wa ren van 7 jaar, was goed. Leuk was dat de kleinste opgetild moest worden om bij het rek te komen. Laagrek heeren (hoogrek liet het looneel niet toe) was een prachlnummer. Hieraan namen 18 werkers deel. Hun oefeningen naar keuze lokte veel applaus uit. Ook de overige nummers, als vrije oefe ningen, jongens en brugoefeningen meisjes, jongens en heeren, al moest dit wat voor zichtig gaan, waren best. Een aardige afwisseling was het worste len. Eerst van 2 kleine jongens, van 7 en 8 jaar, die al aardig lenig bleken te zijn, vervolgens tusschen de heeren J. Galjaard en A. Goossens. Eenige aardige voordrachten, o.a. „Mie en Ko, terug van het vischcollege" en „Wedergevonden" is hartelijk om gelachen. De marmergroepen waren prachtig. Jam mer dat hier nog met magnesium moest gewerkt worden voor de belichting. Daar voor is electrisch licht noodig. De groepen stelden voor: 1. een gewone groep, 2. Huldiging van de 2 prijswinnaars van D. O. S. in den wedloop te Noordwijk, 3. Herdenking 25-jarig jubileum vaj> H. M. de Koningin, De laatste groep vooral was prachtig. Het publiek zong het Wilhelmus. Openbare uerkooping. De uitslagen van de, door notaris Mr. C. J. Boerlage in „Bo-sch- en-Hoven gehouden verknoping, luiden als volgt: Een perceel bouwterrein aan den Heeren- w-eg bracht 9009 op. Koopcr G. L. Korl, H rrnslede. Een woonhuis niet tuin aan de Curiestraat ivo.- 2, bracht f 5530 op. Kooper H. Groenc- woge q.q. Heemstede. Vier woonhuizen aan de Molen werf slaan brachten f 4154 op. Kooper C. Klaver, Scho len. De overige peroeelen werden opgehouden. Onderscheiding. Bij Kon. besluit van 26 October is toegekend de aan de Orde van Qranje-Nassau verbonden eere-medaille in 1 i-rons, aan mej. P. M. van Opijnen, dienst bode bij mevr. C. M. Boreel van H-ogelanden geb. jonk vrouwe van Weede, te Waterland, gemeente Velsen. Gemeentezaken. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der verorde ningen op de heffing en invorderingen van een plaatselijke inkomstenbeslasing, waar door vastgelegd wordt de bepaling, dat „voor gehuwden en weduwnaars of weduwen met één of meer inwonende minderjarige kinde ren, die niet zelf zijn aangeslagen, een som van 700 voor noodzakelijk levensonder houd" wordt afgetrokken, en dat „de invor dering geschiedt overeenkomstig de verorde ning op de invordering, vastgesteld den 25en April 1922, gewijzigd den 31 October 1922." B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening op de instandhouding van par ticuliere wegen, waaraan de bestemming tot algemeen gebruik door den gerechtigde is ge geven. B. en W. stellen voor, aan J. en G. C. Bleeker te Velseroord vergunning te verlee- nen tot het rioleeren van een gedeelte der Schipbroekenbeek. B. en W. stellen voor, de Woningbouw- vereeniging „Velsen" vergunning te verke nen tot het aanleggen van een rondgaande straat nabij de Noorderlaan te Wijkeroog en de verschillende gedeelten van die straat te noemen Westerwij kerstraat, De Lethstraat en Van Nidekstraat. B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op het verzoek van het bestuur der R.K. Jongensschool Wijkeroog om de be- noodigde gelden uit de gemeentekas te ver strekken voor bestrating van de speelplaats dier school. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging van de opdracht aan G. ten Napel, directeur, leeraar der Nijverheidsavond school voor Ambachtslieden stellen voor af wijzend te beschikken op het verzoek van J. Deinum leeraar aan die school om een toe lage uit de gemeentekas, wegens het geven van meerdere lesuren. B. en W. stellen voor, te benoemen tot tijdelijk Keuringsveearts den heer Dr. IJ v. d. Sluis. Burgerlijke Stand.van 26 October tot 2 November 1923 Geboren: 28 Oct.; Trijnrie, dochter vanP. Barnhoorn en C. Barnhoorn 29 Oct. Jo hannes, zoon van J. Grimbergen en M. Blank. Ondertrouwd Johannes Waasdorp, 28 jaar, te Sassenheim, onlangs te Noordwijk, en Maria Agnes Noordermeer, 23 j. te Sassen heim, onlangs te Noordwijk Petrus To.han- nes Langelaan, 29 jaar, en Elisabeth Sophia Maria van Schie, 23 jaar Jan van der Niet, 26 jaar, en Gerritje van Os, 25 jaar. Overleden 26 Oct.Levenl. aangegeven Barometerstand 9 uur v.-m.: 755. Vooruit OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens - Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem kind van het mann. gesl. van A. Groenewoud en J. A. Smit28 Oct. Engel Hoek, 91 jaar, wednr. van J. Ruigrok. „St. Franciscus van Assisie", af'deeling Beverwijk. Deze hield een weieslaagden feest- en aropaganda-avond in de bovenzaal der K.S.A. De voorzitter opende den avond met een har telijk woord van welkom tot de aanwezigen, onder wie de Wel Eerw. Heer kapelaan Bek kers. Spr. zeide verder, dat het niet bij dezen avond moest blijven, maar dat de pro- paganda-avonden in de komende winter maanden herhaald moeten worden en dat zij rijke vruchten mochten afwerpen. Hierna werden aan de aanwezigen consump tie kaarten uitgereikt, terwijl de pianist wel dra de gewenschte feeststemming in de zaal bracht. Deze werd nog vergroot door eenige leuke voordrachten en mooie zangnummers van enkele dames en heeren, die met een da verend applaus werden beloond. Verder werden alle aanwezigen getracteerd. Hieruit blijkt wel, dat het bestuur van deze nog zoo jonge afdeeling moeite noch kosten bespaart, om de avonden zoo prettig en aangenaam mogelijk te doen zijn. Op het einde van den avond werd nog een schaalcollecte gehouden, als bijdrage voor het feest van den bond, hetwelk zal eehobden worden te Amsterdam. Het raadhuis electrisch verlicht. - Aak het fileclro-teclmisch bureau C. van Accooy alhier, is het maken van oen volledige elec- trische lichtinstallatie opgedragen. Het stranden van de „Heemskerk" te Wijk-aan-Zee. De Raad voor de Scheepvaart stelde heden een onderzoek in naar dc oorzaak van het stranden benoorden Wijk-aan-Zee op 12 October j.l. van den stoomtrawler „Heemskerk" IJM 5, eigenaresse de Veen koloniale Bank te Sappemeer. Als eersie getuige werd de IJmuider vi«. scher A. J. Westerwald gehoord, die tijdens het ongeval op de „Heemskerk" dienst deed. Getuige verklaarde op 12 October onver wacht opdracht gekregen te hebben zich onmiddellijk aan boord van de „Heemskerk" te begeven, om hulp te verleenen bij het overbrengen van dit schip van IJmuiden naar Vlaardingen. Des morgens om elf uur vertrok de „Heemskerk", voortgesleept door een flinke sleepboot. Get. zag in het ver trek geen bezwaar, hoewel het weer, dat eerst vrij goed was, teekenen van verande ring begon te vertoornen. Na een half uur werd het weer zoo onstuimig, dat de sleep bootkapitein het onverantwoordelijk achtte door te varen en den steven wendde om terug te keeren naar IJmuiden. Uit veilig heidsoogpunt werd de verbinding tusschen zijn boot en de „Heemskerk" met een twee den tros versterkt. Tot dicht bij IJmuiden ging alles goed. Toen bracht echter het achtereenvolgens afknappen van den eer sten en tweeden tros, een kink in den kabel. De verbinding tusschen de beide booten was verbroken. Deze te herstellen bleek on mogelijk. De sleepboot keerde naar IJmui den terug, de „Heemskerk" strandde be noorden Wijk-aan-Zee. Als tweede getuige werd de sleepboot kapitein Krab gehoord. Get. verklaarde dat hij het bevel voert over de „Katwijk", de grootste sleepboot van de N.V. Sleepboot Maatschappij IJmuiden. Van zijn patroon, den walschipper Maas had hij opdracht ge kregen, om bij gunstig weer de „Heemskerk" naar Vlaardingen te sleepen. 12 October achtte de heer Maas het weer gunstig ge noeg en get. ving zijn opdracht aan, hoewel het weer hem niet aanstond. De reis verliep met het bekende geval. Op een vraag van den voorzitter zeide getuige door niemand gedwongen te zijn juist op 12 October te vertrekken. De In specteur voor de Scheepvaart merkte op, dat getuige dan thans of vroeger onwaar heid gesproken heeft, daar hij in vroegere verklaringen gezegd heeft wel onder pressie te. zijn uitgevaren. Getuige bleef echter bij zijn ter zitting van thans afgelegde verkla ring. De heer Maas, ook als getuige gehoord, zeide dat de lastgever van de eigenaresse der „Heemskerk", de heer van der Mad< hem verklaard had, dat er maatregelen ge nomen zouden worden, indien het schip niel op 12 October zou, vertrekken. Er bestond toen gegronde vrees, dat een andere sleep bootmaatschappij belast zou worden met het overbrengen van den trawler, en gal toen order aan den kapitein van de „Kat wijk" om tc vertrekken. Tot slot werd gehoord de heer Van der Made, die op de vraag van den Inspec teur voor de Scheepvaart, waarom er zoo'n haast met het vertrek geinaabt moest wor den, verklaarde, dat de „Heemskerk", die anderhalf iaar te IJmuiden had gelegen, op last van de eigenaresse zoo spoedig moge lijk naar Vlaardingen gebracht moest wor den om belangrijke herstellingen te onderr gaan. De Raad zal later uitspraak doen, 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1