Ingezonden Medeelingen Bericht. De positie van het Overheidsper soneel. Werkloosheidsbestrijding. a 60 cents per regel. MODELMEÉKip KARNEMELK Y O G H 15 T i 4 - HEEMSTEDE »TELEF.'2ep6S VAN 9 -.13 5.30 UUtjt BURGERLIJKE STAND. i R.-K. Kring. LAATSTE NIEUWS. SCHOTEN. IJMUIDEN. VELSEN SANTPOORT. HEEMSTEDE. A&STERDAMSCHE BEURS. 97, 97i vaalste nu) sloeg hij op de vlucht met ach terlating van zijn fiets. Het bleek toen. dat de schuldige was de 24- jarige werklooze timmerman A. J. Ie Wijk aan Zee en Duin. Bekt., die bekent, verklaart. n:t armoede te hebben gehandeld. Een jaar lang was hij zonder werk en na lam» aarzelen is hij er toe overgegaan, op die wijze den kost te trachten te verdienen: van het weggenomen hout wilde hij kleerenrekjes en trapjes maken, om die te verkoopen. Het hout is aan den eigenaar teruggegeven. j De Officier wijst op den ernst van het feit van het binnengaan op een afgesloten terrein, om daar bij herhaling hout te wil len wegnemen. Toch voelt spr. er wel voor, de "zaak met een boete te doen afloopen, maar deze zou ten laste komen van het arme gezin. Slechts gevangenisstraf blijft dus over en spr. eisoht 1 week. De Politie-rechter neemt bekl.'s gunstig ver leden en zijn beweegredenen in overweging en veroordeelt hem tol 1 maanidl gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. Dikke ijzers en grtiote messen. De drie Purmerender arbeiders J. Br., 22 jaar, J. D., 23 .jaar en P. D. 19 jaar, wier familie twist heeft met C. P. en diens moe der, een heel lastige vrouw, zooals de po litie getuigen moest, maakten op 30 Sep tember een afspraak, dat zij C. P. 's avonds zouden opwachten. P. maakte het J. D. dooKschelden noga! lastig, en deze meende, dat P. ook al eens op hem geloerd had. P. D. was bij de oorspronkelijke afspraak niet tegenwoordig, waarbij Br. en J. D. el kander beloofden, een flink stuk ijzer als wapen mee te zullen nemen. Zoo lagen ze dan 's avonds met z'n drieën in hinderlaag. Br. en J. D. ieder met een ijzeren staaf bij zich. J. D. zou zich op den weg vertoonen, maar niet aanvallen, en eerst als P. zou aanvallen, zouden de anderen .ter hulp ge roepen worden. Te 11 uur kwam P. langs, en toen hij hem aankomen zag, werd J. D. zoo zenuwachtig, dat hij toch zelf maar het eerst van leer trok, en toen dadelijk ook z'n kornuiten te hulp riep. P. D. verklaart, niet meegedaan te heb ben, maar toen na het eerste kloppartijtje, waarbij het ondertusschen al heet was toe gegaan, P. zijn kant op loopen kwam,' meen de hij, dat deze nu hem aanvallen wilde, en hield hij hem een geopend mes voor, waar P. in liep en zich sneed. Zoo lang werd P. toegetakeld, dat de be klaagden ten slotte niet meer wisten, of hij er niet aan sterven zou, en Br. is toen zelf de politie gaan waarschuwen, waarbij hij het voorkomen deed, alsof P, de aanvaller was; en zij hem daarop hadden afgestraft. Op een vraag van den Politie-rechter wordt geantwoord, dat de veete tusschen verschillende andere personen en de hier aanwezigen aangekomen is door een kwes tie over betaling voor veedrijven. De mishandelde P. verklaart, hoe dade lijk na J. D.'s aanval alle drie beklaagden hem omringden en hem sloegen, waar ze maar raken konden, een heelen tijd zijn blijven doorgaan zelfs, toen hij versuft en machteloos al neerlag. J. D. had daarbij uitgeroepen: ,,Van de politie hebben we permissie om je dood te maken!" J. D. ont kent dat echter. De mishandelde, die geruimen tijd in het ziekenhuis heeft doorgebracht en niet heeft kunnen werken, heeft vele groote wonden bekomen aan het achterhoofd, aan armen en handen en is bij dit avontuur zes tan den kwijtgeraakt. „Ja," zegt J. D., „als ik eenmaal woedend ben, zie ik niets meer." „Een gevaarlijk man ben jij dan," vindt de Politierechter. J De politie-agent H. J. B. komt dan ver tellen, hoe de beklaagden eerst op ver schillende manieren om de zaak hebben heengedraaid, in welken toestand hij P., bloedend en kermend langs den weg gevon den heeft, en hoe het eerste verband gelegd werd en de mishandelde naar het ziekenhuis vervoerd. Volgens dezen getuige hebben beklaagden niet ingezien, welk een ernstig feit zij pleeg den „en dat zien ze nog niet in, daar zijn ze te oerdom voor!" In hun woede hadden ze ook elkander verwond, maar „op P. hebben ze losgeslagen, of 't een trommel was." De onkosten van ziekenhuis en dokter, tezamen 217,50, hebben beklaagden ieder voor een derde vergoed. „Ja, maar je voelt toch wel," merkt de rechter op. „pat 't niet met een boete kan afloopen hé? Jullie hadden hier wel als moordenaars kunnen terechtstaan." J. D.: „Ja, maar, Edelachtbare, als je zoo getergd wordt en genegerd door dat schelden van hem en z'n moeder.... „En wat cok zoo verzwarend is, dat je zoo iets vooruit met elkaar hebt afgesproken." De Officier noemt in zijn requisitoir het tenlaste gelegde bewezen. Een mishandeling als deze, waarbij dikke stukken ijzer en groote messen werden gebruikt is wel een zeldzaamheid; terwijl beklaagden nog als wilde beesten zijn blijven doorgaan, toen het slachtoffer versuft nederlag. Beklaagden hebben voor de politie eerst erg gedraaid en hun houding vindt spr. nog r.;et, zooals het behoort maar, ofschoon in deze streek van ruzie voor een dergelijke mishandeling een duchtig voorbeeld behoort te worden gesteld, neemt spr. in aanmerking, dat bekl. overigens niet slecht bekend staan, en dat zij de geheele schadevergoeding te dragen hebben, en eischt tegen elk slechts 2 maanden gevangenisstraf. Rechter: „Dat valt je zeker wel mee, hé? Toen ik de zaak zag, dacht ik tenminste; daf gaat voor 6 maanden." Het vonnis wordt dan overeenkomstig den eisch gewezen, „Maar als de Officier meer gevraagd had, had ik je meer gegeven ookik vind jullie daad een schande, je mag van geluk spreken, dat P. nog levend hier aanwezig ziin kan." Stakingsrel. At 10 maanden ongeveer is or een uitslui ting op een drukkerij in Zaandijk. H. D. is werkwillige en «3 dien tijd wordt hij geregeld door de uitgestotenen lastig gevallen. Toen. hij op 1 October tegen half 2. naar 7'jn werk ging, werd hij ook weer door ten 20 mensthen begeleid, gedeeltelijk uit- ges-lotenen, gedeeltelijk lui, die niets met de vaak te ma-ken hadden. Daaronder bevond •zich de 19-jarige A. G., die D. hij deze ge legenheid een flinken schop gaf. Hij vertelt wel, dat hij door een ander ge duwd werd, en dat het een ongeluk was, maar juffr. Duifje S.. ech-lgen. van L. S., heeft duidelijk gezien, hoe hij zijn klompe-voet op lichtte en expres D. deu schop toediende, zcodat deze bijna viel. G. deed dikwijls mee aan het volgen van D. Rechter; „En je werkt niet eens aan die fabriek, jongen, wat heb je er dan toch mee te maken?? „Ja, mee te maken niets." Bekl. is werk loos. ,JUs hij niet betalen kan," meent de Offi cier, „dan moet ie maar een week in de gevangenis." Het vonnis luidt 6 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Verder de gewone zaakjes van weerspan nigheid, beleediiging, mishandeling, enz. Wegens overvloed van copy, moeten ver schillende verslagen en berichten tot mor gen blijven liggen. Door het Plaatselijk Comité der R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel was Zondagmiddag in „St. Bavo" een ver gadering belegd, waar de aangekondigde verslechteringen en loonsverlaging .voor het overheidspersoneel werden besproken. De voorzitter, de heer P. de Rooy, opende de vergadering met den Chr. groet en zette uiteen, dat deze vergadering op Zondag uitgeschreven was, om allen in de gelegenheid te stellen, deze vergadering bij te wonen. Noodwendig is men tot het houden dezer vergadering op Zondag overgegaan. Spr. heette dan allen welkom, inzonder heid de sprekers van den avond, de heeren M. L. A. Klein, J. G. Guit, welke laatste is secretaris der R. K. Centrale van Overheids personeel en de heer A. J. Koster, hoofd bestuurder van „St. Raphael." Ook de heer A. B. Michielsen, lid der Tweede Kamer, woonde de vergadering bij. Dan nam de heer Klein het woord. Na een korte inleiding wees spr. er op, dat thans overal om bezuiniging geroepen wordt. Dat komt, omdat in den oorlog veel kapitaal verwoest is. Zoo heeft bijv. de mo bilisatie veel geld gekost. Op 1 Januari 1916 bijv. was alleen als steun aan de gemobiliseerden f 42.000.000 uitbetaald. Veei geld kostten ook de dis tributie, de woningbouw, waarvoor in de jaren 19171920 ongeveer f 300 miliïoen uitgegeven werd, de werkloosheid, de pacifi catie op onderwijsgebied, de verzekerings wetten, ten slotte de salarissen. De salarissen, in de begrooting voor de gemeente Haarlem over 1923 opgenomen, zijn het driedubbele van die over 1914 en 1915. Men heeft gelden op moeten- nemen en daarvan moet nu de rente betaald worden. Er is dus geldnood voor de overheid. Het tekort op de rijks begrooting over 1924 wordt geraamd op 131 1/4 millioen. We kregen een minister, die f 50 millioen op de ambtenaars-salarissen wilde besparen. De minister wil verlagen in dezelfde mate als verhoogd is. Spr. kan dit niet anders lezen, dan dat er flink op los geslagen zal worden in de lagere rangen en niet in de hoogere rangen. Daarom vindt spr. deze bezuiniging onbillijk. Spr. wees op art. 40 van het Bezoldigings besluit, waarvan de maker, ex-minister De Vries, zegt, dat dit waarborgt de salarissen der ambtenaren. Als men dit artikel nu zoo lichtvaardig kan schrappen, geeft spr. niet meer om de wet. Ook moreel is de intrekking van art. 40 niet te rechtvaardigen. In zijn proefschrift, waarop hij promoveerde, heeft een mgr. dr. Nolens gezegd, dat verandering van een contract door één partij niet geoorloofd is, omdat hier de macht een rol speelt. Ook economisch acht spr. de intrekking van het bewuste artikel niet gewettigd. Spr. laakt het zenden van de adressen door de Kamer van Koophandel te Haarlem aan gemeentebesturen, waarin ö.m. op vermin dering der salarissen aangedrongen wordt. Spr. kwam dan tot de Vlootwet. De Vloot wet i£ vereenzelvigd met een komende sala risverlaging. Als werkelijk het eene een ge volg zou zijn van het andere, welnu, dan moeten we ons verheugen over de verwerping. Spr. keurt het af, dat het petitionnement tegen de Vlootwet geteekend is door ka tholieken, hetwelk spr. nader uitwerkt. De uitgaven voor de vloot moesten ge deeltelijk komen van de bezuiniging op de salarissen der ambtenaren. Dat konden we niet verwachten van een minister Ruys de Beerenbrouck, van wien spr. het een schan daal noemt, dat hij in zijn vijf-jarig minister schap niet dat wist te geven, wat hij in 1906 reeds rechtvaardig en billijk achtte. Spr. brengt echter hulde aan minister Aalberse, die als minister in practijk wist om te zetten, wat hij als advocaat theoretisch juist achtte. Spr, wijst er op, dat den werknemer een menschwaardig bestaan moet beschoren zijn en dat het noodig is, dat allen één zijn in de organisatie, om te behouden wat men thans heeft. Spr. spoorde ten slotte tot trouw aan de organisatie aan. Dan nam de heer Guit het woord. Deze wees er allereerst op, dat door den val van het ministerie-Ruys de bezuini gingsplannen niet van de baan zijn en ook niet kunnen zijn. Spr. is van oordeel, dat de verwerping der Vlootwet niets uit te staan heeft niet de bezuinigingsplannen. De Vloot wet toch is verworpen om andere redenen dan bezuiniging. Spr. protesteert tegen wat mr. Kortenhorst in de „Maasbode" van'1.1. Zaterdagavond schreef, als zouden de tien Katholieke tegen stemmers bij de Vlootwet om iets anders te gen gestemd hebben dan om de vlootwet. Er moet iets gedaan worden voor bezuini*- ging doel? waarom is men daar niet eerder mee begonnen Spr. vraagt zich af, waarom bijv. in de tijden van groote oorlogswinsten niet door de re geering eet: rentelooze leening is uit geschre ven of waarom zij toen niet tot een heffing in eens is overgegaan. Spr. bespreekt dan de intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit en meent, dat wij dit van deze regeering vooral niet hadden verwacht. Doch de regeering had moeten zeggen, wat de bezuinigingsplannen eigenlijk waren. Dat kwam in de millioenen- nota. En de bezuiniging drukt vooral op de arbeiders. Zoo zal de georganiseerde werk- looze verwezen worden naar het Burgerlijk Armbestuur er zal komen geleidelijke in trekking van het zevende leerjaar de sa larissen van het Overheidspersoneel zullen met ingang van 1 Januari 1924 10% verlaagd worden en 1 Januari 1925 weer 10%. De katholieke organisaties eischen van den katholieken minister-preseident het recht voor haar op van gezond overleg in zake de verlagingen. Spr. becritiseert de katholieke pers, die Z.i. in deze niet de belangen der ambtenaren gediend heeft. Ook deze spr. spoorde aan het einde zijner rede tot versterking der organisaties en hare financieele positie aan. De heer Koster kreeg dan Bet woord, die den toestand van 'het spoorweg-perso ieel schetste. Spr. becritiseerde ook de intrek king van art. 40 van het. Bezoldigingsbesluit, de voorgestelde 10% loonsverlaging ook bij het spoorwegpersoneel, de classificatie bij de spoorwegen. Van het op wachtgeld stellen is het in dienst blijvende spoorwegpersoneel het slachtoffer geworden. Ook bij de spoor wegen kan nog wel iets bezuinigd worden, alvorens aan de loonen geraakt wordt. Spr. spoorde ten slotte aan tot uitbreiding der solidariteits-ideé. Dan nam de heer Michielsen het woord. Spr. zeide, met een huivering hierheen ge gaan te zijn, omdat hij behoort tot een der tien ongare, onbekwame, afvallige, dissidente Kamerleden, omdat hij behoort tot de tien Kamerleden-»wil.de democraten, Kamerleden- daemagogen, van wie men zich zoo gauw mogelijk moet ontdoen. Dat zijn de kwalifi caties in een gedeelte dgr Katholieke pers.1 Het applaus bewijst spr. echter, dat het Overheidspersoneel echter nog ten opzichte van die tien Kamerleden anders denkt. Spr. is van oordeel, dat het gevaar door het aftreden van het ministerie-Ruys niet verdwenen, dochgrooter geworden is. Er zijn menschen die bezwaar hadden, dat het thans afgetredenministerie- met de bestre den voorstellen, kwam, daar zij deze regee ring tegenover het personeel in overheids dienst gebonden achtten. Doch dit bezwaar van hen bestaat niet meer bij een nieuw ministerie. Daarom is het gevaar grooter. Sof. betreurt de actie, gevoerd door mr. Kortenhorst, Simon Maas en mr. Romme. Spr. hekelt de rede van mr. Romme, gehou den bij de vergadering der R. K. Jonge Werkgeversvereeniging te Rotterdam. In die rede zegt mr. Romme o.m., dat de maat schappijleer in discrediet is geraakt, terwijl hij dp sociale wetgeving en de sociale wetge ving becritiseert. De democratie wordt daarin daemagogie genoemd. Spr. vindt deze actie der drie hiervoor ge noemden gevaarlijk. Spr. zal zijn houding in zake de voorstel len van de regeering tegenover het perso- seel bepalen naar de eischen van rechtvaar digheden.-Volgens spr. is er in de rangen van het Overheidspersoneel een verlaging te con- stateeren, Waar in aanmerking genomen moet worden, dat de waarde, van den gulden thans slechts 57 cents is, vergeleken bij de waarde van den gulden van 1914. Spr. vindt art. 40 een ongelukkig artikel, omdat het'n belofte bevat, welke men nooit kan vervullen. Volgens sprf is het vasthou den eener belofte immoreel. Spr. houdt vast aan de beginselen der christelijke rechtvaar digheid, aan dje van „Rerum Novarum". En aan die beginselen moeten alle katholieken zich vasthouden. Offfrs moeten worden gebracht, maar de« ambtenaren moeten vasthouden aan den eisch van overlegpleging tusschen regeering en overheidspersoneel -. Bij het einde der vergadering werd de vol gende motie aangenomen A.R.K.A., Ned. R.-K. Bond van Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel „St. Petrus", Diocesane Vereeniging van Onderwijzers, Ned. R.-K. Bond van Overheidspersoneel „St. Pau- lus", Ned. R.-K. Politiebond „St. Michaël", Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphael", afdeeli-ngen Haarlem en omstreken, in vergadering bijeen op Zondag 4 Novem ber 1923, in het gebouw „St. Bavo", te Hqar- lem; gehoord de besprekingen omtrent de voor steilen betreffende salarisverlaging en allerlei verslechteringen voor het overheid»- en semi- overheidspersoneei, spreekt als hare meenin-g uit, dat de actie, die is ingezet en wordt ge voerd door de R.-K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel en de met haar samen werkende Centralen, ten volle aan do recht matige verlangens van het «verheids- en semie-overheidspersoneel voldoet en spreekl ais haren wen sell uit, .dat deze actie moge leiden lot een overwinning voor het overheads- en semie-overheidspersoheel, ten. einde de door haar verkregen rechten te zien gehand haafd. Besluit deze motie ter kennis te brengen: van bovengenoemde Centralen, de voorzitters der Ie en He Kamer der Staten-Generaal, dé pers en aan alle vakorganen van alle' R.-K. Bon den van overheid®- en semi-overheidspersoneel en gaat over lot de orde van dien -dag. Hierna werd de vergadering gesloten. DEMONSTRATIE VAN SPOORWEG PERSONEEL. In het Theater „Carré te Amsterdam heeft de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, Zondag een Congres gehouden met het doel „te demon- streeren tegen de door de Directie van de Nederlandsche Spoorwegen op verzoek van het fhans afgetreden ministerie voorgestelde loonsverlaging met 10 percent." De voorzitter, de heer G. Janstra, deelde bij de opening van het Congres mede, dat de vereenigingen, die het A.C.O.P. uitmaken, niet meedoen aan deze demonstratie, omdat wat hun betreft de salarisvermindering met het verdwijnen van het ministerie ab soluut niet vast staat. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen echter heeft aan het verzoek van het demissionnaire Kabinet vastgehouden. De heer F. van Meurs, sprekende namens het Comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheids-Perso- neel (A.C.O.P.), legde er nog eens den nadruk op) dat .dit lichaam het geheel eens was met de vereeniging van Spoorwegmannen. De heer P. Moltmaker zette uiteen, dat na de invoering van vele verslechteringen het spoorwegpersoneel thans staat voor een nieuwen aanval op het loonpeil. De Directie van de Nederlandsche Spoorwegen wil in opdracht van de Regeering 10% op de loonen korten een kwestie die op 19 November a.s. in den Loonraad te Utrecht'zou behandeld worden. Spr. vond het wel vreemd, dat de spoorweg directie dergelijke bezuinigingsmaatregelen doorvoert, nu zij geen regeering meer achter heeft. De werknemers in den Loonraad heb ben nu voorgesteld dit salarisverminderings- voorstel niet in behandeling te nemen, zoo lang er geen ministerie is die de nieuwe sa larisseri kan goedkeuren en zoolang men niet weet wat voor een nieuwe regeering er komt. Overigens staat het "personeel vijandig tegenover de loonsverlaging, omdat het geen open oog kan hebben voor de slechte finan cieele verhoudingen in het bedrijf, zoo'lang het daarin geen medezeggenschap heeft. Ten slotte wekte Spr. het Congres op zich< tegen de voorgenomen verslechteringen te verzetten. De voorzitter van het N.V.V., de heer R. Stenhuis, hield daarop een lang betoog over de waarde van de loonen in het overheids bedrijf, waarbij hij opmerkte, dat in een crisistijd de loonen van het overheidsperso neel niet in overeenstemming mogen worden gebracht met het loonpeil in het particuliere bedrijf. Na afloop van het Congres verzamelden de Congressisten uit geheel het land zich op het Amstelveld, waar een stoet van Spoorweg mannen werd gevormd, die met muziek en banieren de stad doortrokken naar het Beurs plein demonstreerende met roode kaarten, die zichtbaar werden meegedragen, dat „het spoorwegpersoneel, zal strijden tegen verlaging van zijn levenspeil". EEN JUBILEUM OP HET CONSUL TATIE-BUREAU. Het was 'gisteren, Zondagmorgen, feest op het bekende bureau der Tubercuiose-Ver- eeniging aan de Ged. Oude Gracht. De Heer G. van Waard, aan dat adres woonachtig, herdacht zijn 12%-jarig jubilé als onder-ad ministrateur bij die vereeniging. Het dage lij ksch en het medisch bestuur, de dames- huisbezoeksters, alsmede het personeel van. het C. B. verbonden, watten om 11 uur aldaar voor de huldiging aanwezig. Om afwezigheid van den voorzitter, Dr. Kersbergen, sprak de secretaris Dr. Land den jubilaris en zijn vrouw op hartelijke wij ze toe. Hij roemde den heer van Waard als een zeer verdienstelijk man, die als"'t ware dag en nacht klaar stond, en steeds met de meeste bereidwilligheid, om de Vereeniging naar zijn beste krachten te dienen. In die jaren heeft men hem leeren kennen als ie mand, niet alleen met een groot pliphtsgevoel, maar die ook met een warm hart en met ken nis van zaken het streven der Vereeniging behartigde geheel in den lijn, zooals het Be stuur dat wenscht. Aangenaam was het daarom den spreker den jubilaris en zijn vrouw namens het Be stuur geluk te wenschen met dezen bijzon deren dag, hopende dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren zijn nuttigen en lof- felijken arbeid vaan de T.B.C.-bestrijding te bewijzen. Als aandenken werd den jubilaris een thee tafel aangeboden, met nog eenige kleinere geschenken en een paar bloemstukken, waar voor hij zijn hartelijken dank betuigde, zich aansluitende bij de wenschen door Dr. Land geuit. De cijfers omtrent de afdeeling voor vrou wen geven aanleiding tot de volgende op merkingen: Ofschoon het aantal aanvragen van werk gevers is gedaald van 1566 tot 1372, is het aantal plaatsingen niet verminderd; het be draagt 951 tegen 946 in vet vorige verslag jaar. Het trekt de aandacht dat het' aantal aan biedingen (vorig jaar 191 thans 301) en»plaat- singen (vorig jaar 93 nu 179) van dienstboden ongeveer is verdubbeld; door den toevloed van Duitsche meisjes wordt blijkbaar de dienstbodennood wat gelenigd en kan een dienstbode niet meer zoo gemakkelijk als vroeger een betrekking krijgen, waardoor zij er meer toe komen de bemiddeling der ar beidsbeurs in te roepen. Meer beschot in dienstboden doet de vraag naar werksters dalen; vele werkgeefsters toch behelpen zich met een werkster, indien zij geen diensbode kunnen krijgen. Het aan tal der aanvragen voor werksters is dan ook gedaald van 960 tot 807, dat der plaatsingen van 799 tot 715. Op enkele uitzonderingen na, (leeg huis schoon maken) zijn dit alle plaatsingen voor een of meer dagen per week als vaste werkste of voor de jaarüjk- sche schoonmaak. Bemiddeling voor Gemeente-diensten. De Hoofden van takken van Dienst maken geregeld gebruik van de bemiddeling der Ar beidsbeurs. Het aantal aanvragen en plaat singen is gestegen van 152 en 138 in 1921 tot 191 en 187 in 1922. Steun aan „buiten-woonplaats-werkers" werd in 1922 door de Arbeidsbeurs niet ver leend. Staking en uitsluiting. Uitgebreide arbeids conflicten kwamen te Haarlem in 1922 niet voor. Door de organisaties werd drie maal een geschil ter kennis van de Arbeidsbeurs gebracht, dat echter steeds na een paar da gen tot oplossing was gebracht. Samenwerking met Organisaties. De sa menwerking van de Arbeidsbeurs met de or ganisaties van Werkgevers en Werknemers is verzekerd, doordat de leden der Commis sie voor de werkloosheidsbestrijding voor 5/6 vertegenwoordigers zijn van de plaatse lijke vakcentralen en werkgeversorganisaties. Bovendien wordt bij het dagelijks werk van de arbeidsbeurs in vele gevallen contact ge zocht met de besturen der organisaties. Bemoeiing in verband met buitengewone tijdsomstandigheden. Ook in 1922 bleef de bepaling van kracht, dat een buitenlandsche arbeider dan alleen een visum op zijn pas verkrijgt, wanneer de werkgever, die hem in dienst wil nemen, aan het Rijkspaspoorten kantoor een verklaring van de betrokken Districts-Arbeidsbeurs overlegt, dat derge lijke werkkrachten op het oogenblik niet be schikbaar zijn in Nederland. Werden in 1921 deze verklaringen tot een aantal van 134 afgegeven, in 1922 bedroeg dit aantal 66. Wat de werkverschaffing betreft, in ver band met de toenemende werkloosheid, vooral onder de grondwerkers, zoo zegt het verslag, besloot de Raad in het begin van het jaar over te gaan tot ihe-t laten uit voeren van productief werk. Tot uitvoering werd overgegaan van: le. het sloopen -der fundeeringswerken in- en het egaiiseeren van het terrein van de voormalige Haarlemsche-Kat oenmij.; he;t dempen der voormalige houthaven van den heer Janzen. Het Rijk en de Provincie vergoedden onder zekere voorwaarden iedier 30 pet. der loonen aan de tewerkgestelde werklooze arbeiders te betalen. Het uurloon bedroeg bij den aanvang •der werkverschaffing op 24 April 1922, voor ongeschoolde grondwerkers 55 cent en voor geschoolde 67 cent. Deze loonen waren als éên der subsidie-voorwaarden door den Minister van Arbeid vastgesteld. Bij ac- coordwerk konden zij met 20 pet. worden verhoogd. De werkweek was een 45-urige. Bij een latere uitbreiding der subsidie wer den de loonen voor ongeschoolden 52 .cent en voor geschoolden 62 cent per uur, welke loonen bleven gelden tot het einde, 14 Oc tober 1922. Het sloopen der fundeeringen en het egaiiseeren van het terrein van de voor malige Haarlemsche Katoenmaatschappij is uitgevoerd van 24 April tot en met 14 Oc tober 1922, Ongeveer 200 werkloozen (in hoofdzaak grondwerkers, metaalbewerkers, fabrieksarbeiders en transportarbeiders) hebben daar gearbeid, de grondwerkers voor het graafwerk, de metaalarbeiders voor het sloopwerk, dé fabrieksarbeiders en de transportarbeiders voor «het vervoer. Sommigen zijn -daar gedurende den geheelen duur der uitvoering tewerkgesteld geweest, anderen slechts v-oor korteren 'tijd, omdat ze óf zelf werk vonden in óf -door de ge meentelijke arbeidsbeurs bemiddeld werden naar het vrije bedrijf. Meerderen werdien, bij beëindiging van hun werkzaamheden bij particulieren, weder bij de werkverschaffing geplaatst. Het dempen van de voormalige houthaven van den heer Janzen duurde van 15 Mei tot en met 29 Juli 1922. Daaraan hebben eveneens voor langeren of korteren tijd gewerkt pl.m. 125 werkloozen. Behalve de categorieën, tewerkgesteld bij het egaiisee ren van hef terrein van de voormalige Haarlemsche-Kat oenmaatschappij werkten hier ook werklooze sigarenmakers en wel voor het zandvervoer. Aan loonen werd uitbetaald; a. vóór het egaiiseeren van het terrein van de v-oormalige Haarlemsche Katoen- maatschappij 46249.74; b. voor het dempen van dé voormalige houthaven van den heer Janzen 21614.59. Aan subsidie werd ontvangen: a. van het Rijk 19523.2914; b. van de Provincie 20359.29 K'. Aan hei einde van 1922 waren 56 kas sen gesubsidieerd, die leden' hadden, welke werkelijke iéoonplaats hadden binnen de gemeente Haarlem, n.l. 55 nationale kassen en 1 plaatselijke kas; de Algemeene Ver eeniging tot Bestrijding van Werkloosheid te Haarlem. Het bedrag der subsidie voor de gemeen te Haarlem was 31.197.2614, dat der uit- keeringen uit de werklooze kassen 153.812.5134, terwijl als aandeel in de kosten van de steunverleening aan nood lijdende kassen in 1922 door de gemeente Haarlem verschuldigd was een bedrag van 11.293.54. De volgende kassen, die leden hadden woonachtig binnen de gemeente, werden in den loop van het jaar 1922 door den Minister van Arbeid overeenkomstig de be palingen van het „Werkloosheidsbesluit 1917" toegelaten. Bond van Technici, met ingang van 3 Juli 1922; Ned. Bond van Metaaltechnici, met ingang van 7 Augustus 1922; Christ. Opzichters- en Teekenaarsbond, met ingang van 14 Augustus 1922. Ingetrokken werd de subsidie ten aanzien van; Den Alg. Nederl. Grondwerkersbond; De Ned. Federatie van Arbeiders werkzaam in de Voedings- en Genotmiddelen, Che mische- en Fabriekmatige Bedrijven; De Landelijke Federatie van Bouwvakarbei ders; De Nederlandsche Federatie van Transportarbeiders (met ingang van 31 De cember 1921). Opgeheven werd de afdeeling Haarlem van: Den Ned. R. K. Lederbewerkersbond; De Ned, Vereeniging van Glas- en Aarde werkers. Op 31 December 1922 waren 4985 leden van toegelaten kassen binnen de gemeente Haarlem, volgens de bepalingen van het' „Werkloosheidsbesluit 1917", verzekerd. Aan het einde van 1921 was dit 5891, zoo dat een belangrijke achteruitgang moet worden geconstateerd. Aan uitgetrokken werknemers in het siga- renvak werd 7,388,87 uitgekeerd (in 1921 6.539,83). Van dit bedrag werd van het rijk als subsidie terug ontvangen 3.690,26. De steun aan andere uitgetrokkenen be droeg per week: voor gehuwden 12. (later gebracht op 13,50); voor ongehuw- den 8.voor ieder inwonend kind 1.50, Van de verdiensten, zoowel van den uit- getrokkene, als van de leden van diens ge zin werd de helft in mindering van den steun gbracht. Het maximum-steunbedrag bedroeg 18. Aan de verschillende organisaties, die daarvoor in aanmerking kwamen, werd ge durende 1922 in totaal uitbetaald een be drag van 39.433.93. Ten einde tegemoet te komen aan enkele bezwaren der organisaties in hoofdzaak aan het bezwaar, dat de leden soms nog te veel werden gelijkgesteld met de gewone bedeelden werd aan het einde des jaars een Commissie uit het ]3urgerlijk Armbe stuur benoemd, bestaande uit de heeren W. A. J. v. d. Kamp en G. Wolzak Hzn., die zich in overleg met de vakcentrales, spe ciaal met de behartiging van de belangen der uitgetrokkenen zou bezighouden. Deze Commissie noodigde den Directeur van den Dienst der Werkloosheidsbestrij ding uit, het secretariaat waar te nemen. Deze Commissie bestond slechts kort, want overeenkomstig het Raadsbesluit van 13 December 1922, no. 7 werd ingesteld de Commissie tot Steunverleening aan Werk loozen, die in den aanvang van 1923 de taak van bedoelde Commissie overnam. Met de gemeente Schoten werd een over eenkomst aangegaan, waarbij werd bepaald, dat door den Dienst der Werkloosheidsbe strijding onder bepaalde voorwaarden con trole zóu worden uitgeoefend op de van wege het Burgerlijk Armbestuur van Scho ten gesteunde uitgetrokkenen der verschil lende organisaties. Deze overeenkomst trad in werking op 1 Augustus 1922. Het index-cijfer van de totale uitkeerin- gen in 1921, bedroeg 3.76 en in 1920, 3.49. Geboren: 1 November, z, van M. Kurvers van Luit. d. van W. DekkersEvert- sen. z. van J. J. GroesPullens. d. van N. KloosterSinger. 2 November, z. van J. RumpffReijers. d. van N. J. FrankenBettink. 3 November, z. van P. Smit—Smit. z. van C. van de Voorde van der Minnen. 4 November d. van A. A. JfalderrhanSchouten. z. van C. H. H. BrakelStaphorst. z. van Th. Knol Volk. 5 November, z. van A. Witte Cnossen. 31 October., d. van G. van den NieuwenhofBok. Overleden: 1 November. S. F. A. Ruijse- naars, 19 j., Parklaan. 2 November. P-. Brander, 70 j., Gast'huisvest. M. E, HooijenRemmé, 38 j., Heerensingel. A. Bijnsdorp-Groeneveld, 51 j., Kinderhuis- vest. C. Biersteker, 18 j., Barendsestraat. 3 November. W. Zwart, 76 j., Schalk wijkerstraat. S„ 3 mnd., d, van H. J. Backx, Barbarossastraat. H. J. Hekkel- man, 46 'j., Hofdijkplein. 4 November. A. FiegeSteutiebrink, 62 j., Gasthuisvest. G. van Dijck, 81 j„ L. Raamstraat. De November-propaganda voor den R.-K. Kring is dan ingezet. Morgen, Dinsdagavond heeft een gezellige bijeenkomst plaats in de Kringzalen, waartoe aspirant-leden worden uiigenoodigd. Het bestuur vertrouwt, dat velen deze gelegenheid zullen aangrijpen, om met den Kring kennis te maken. De zalen zijn geopend van 8 tot 11 uur. R.K. liIESVER EEN IGING. In aansluiting op ons verslag van de ver gadering van-de R.K. Kiesvereeniging van Zaterdag 1.1., kunnen we nog mededeelen, dat bij dé gehouden bestuursverkiezing uit gebracht werdén op de heeren dr. K-oot 283, mr. Huffer 281, Meeusen 288, Jac. Lamp 255, Brinkman 287, anej. Smit 276, op de heeren Adelaar 270, Dijt 266, Klein 278, Höoij 33, Broekliuijzen 30 stemmen. Verschillende .an deren verzamelden nog enk-eie stemmen op zich. EEN KRACHTIGE NOTA, BELGRADO, 5 Nov. Onder voorzitterschap van den Koning kwam gister de ministerraad bijeen naar aanleiding van den aanslag op deu Joego-Slavischen kolonel Graffnitz te Sofia, Besloten werd een krachtige nota aan de Bulgaarsche regeering te zenden en volledige genoegdoening te eischen. De vertegenwoor digers der kleine Entente zouden dezen stap steunen. DE DUITSCHE VERKLARING VAN 24 OCT. BERLIJN, 5 Nov. Uit Parijs wordt ge meld, dat de Duitsche Regeering dé geallieer de regee-ringen en de Commissie van Herstel, liet m-eedeelen, dat de Duitsche verklaring van 24 October, volgens welke de belasting van de Rijksfinanciën door uilgaven voor leverin gen in natura onmogelijk is en ook betrekking heeft op de reed» bestaande contracten tus schen Duitsdhland en de verbonden mogend heden. Volgens deze mededeeling worden slechts nog contracten uitgevoerd, waarvoor rijksmiddelen beschikbaar zijn. EEN INTERVIEW MET SIR HENRY DETERDING. LONDEN, 5 Nov. (V. D.). De correspon dent va'n de „Financial Tim-es" te New- York, heeft een interview gehad met Sir Henry Deterdihg. De heer Defending gaf -toe, dat hij met de Britsche regeering on derhandelingen heeft gevoerd over de over name van aandeelen van de Anglo Persian. Hij kon niet mededeelen of een resultaat zou worden bereikt.Indien de overeen komst evenwel tot stand komt, zou dit een betaling in baar van 12 millioen pond sterling met zich medebrengen.. St. Willtbrord, patroonsfeest ft. K. olks- bond Schoten en Omstreken. Zondag tl November nu de Vroegmis zat ter gelegenheid van hel Patroonsfeest dér afdeeling een gene rale H. Communie worden gehouden voor de leden.' De Hoogmis dien zelfden dag wordt op gedragen voor de leden en overleden leden der afdeeling. Donderdag 15 November, 's avonds half 8, is er feeslvergadering in het Bond'sgebouw. De feestredenaar is dé Zeereenv. lieer Pastoor Picterse, adviseur -der afdeeling. Het program ma "voor dien avond hevat verder eenige ko mische voordrachten door eenige led-en der St. Jozefgezellenvereenigiiig en een interes sante verloting ten ba'te van het gebouw, v Daarna gezellig samenzijn. Het bestuur verwacht, dat alle leden Zon dag 11 November, na de Vroegmis, getooid met insigne, ter H. Tafel zuilen naderen. Eucharistische Bond. In een %eur van bloemen prijkte Zondagavond het negende vaandel van de parochiekerk „St. Bavo" aan den voet van het altaar. In dien prachttooi omgeven en omstraald door veel waslicht, maakte het eerste vaandel in Nederland, gfe- wijd aan het H. Sacrament van den Ëucha- ristisohen Bond, een prachtig effect. Pastoor H. Pietersie en de vorige kapelaan, dé Wol- Eerw. heer Leipsig, kunnen met tevredenheid en trotseh neerzien op hun onvermoeiden ar beid en liet tot stand brengen van deze daad. In een plechtig Lof worden dan ook de pa- rocianen toegsproken door hun pastoor, die in beeld bracht den grooten eerbied, welken wij te brengen hebben aan de Moeder van Christus, aan Haar, die God's Zoon opvoedde en leidde ten kruisdood. Zij alléén was de Moe der van Hem, die dagelijks op onze altaren rust en Zich geheel geeft uit liefde lot de menschhei'd. ZijnEoErw. bracht dlank aan de parochianen voor dé giften, welke benoodigd waren voor dit vaandel, en sprak den wensch uit, dat met verrijking van dit vaandel het veelvuldig naderen tot de H. Tafel zou toe nemen er aan toevoegende dat de kerk voortaan na de H. Missen tot zonsondergang zou geopend blijven ter aanbidding van het H. Sacrament Het vaandel, dat na het Lof door velen werd bezichtigd, is vervaardigd door deKunst- bcrdiuurmrichling firma Luekx Zoon. Het geheel is een fraai kunstwerk. Tot „St. Bavo" behooren nu de vaandels van den R.-K. Volksbond, St. Josephsgezellen- vereenigingf St. Aloysiuspatronaat, Mjariaver- eeniging, Bouwvak vereeniging „St. Joseph", Land- en Tuinbouwbond „Gerardus Majella, Overheidspersoneel, Stille Omgang en het laat ste O. L. Vrouw H. Sacrament Eucharistische Bond. Het raadhuis electrisch verlicht. Aan het electro-techndsc-h bureau C. van Accooy alhier, is het maken van een volledige elec- trische lichtinstallatie opgedragen: AUTO-ONGELUKKEN. Aulo-onr/eluk. De heer H., alhier xoii gisteravond menschen naar Beverwijk rijden, juist toen de auto de brug gepasseerd was, brak de achteras en liep het voorwiel er af. De menschen kwamen echter met den schrik vren. Botsing. Hedenmorgen zijn in de Prins Hendrikstraat een visdhauto van die V.E.M. en een vischauto uit Volemdam met elkaar in Botsing gekomen, waardoor zij beide ern stige schade opliepen. - Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De auto voor Volen- dam kon echter de reis niet voortzetten. OnderscheidingBij Kon. besluit van 26' October is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden èere-niedaille in brons, aan mej. P. M. van Opijnen, dienst bode bij mevr. C. M. Boreel van Hogelanden, geb. jonkvr-ouwe van Weede, te Waterland, gemeente Velsen. Zedenmisdrijf. Van de twee agenten van politie, die eenigen tijd geleden alhier waren aangehouden, verdacht van zeden misdrijf, is één, de agent N., weer in vrij heid gesteld. Het onderzoek in deze zaak wordt voort gezet. In den toestand van Ic^a Groenewout, die Maandagmiddag op den Schoterweg door een auto werd gegrepen en daardoor zwaar letsel aan het hoofd bekwam, is blijkbaar een zeer gelukkige wending gekomen. Het gezonde, krachtige gestel van het meisje en de uitnemende verpleging in het St., Elisa- beths Gasthuis hebben haar blijkbaar over de crisis heengeholpen. Gisterenmiddag is het bewustzijn en het geheugen terugge keerd en de patiente voelde zich ook heden morgen heel wel. Er is thans hoop, dat het meisje herstellen zal. Openbare verkoopfng. De uitslagen van) de, door notaris Mr. C. J. Boerlage in Bosch-I en-Hoven gehouden verkooping, luiden ais! volgt: Een perceel bouwterrein aan den Heeren- weg bracht 9009 op. Kooper G. L. Kort,- Heemstede. Een woonhuis met tuin aan de Curiestraaf! no. 2, braciht f '5530 op. Kooper H. Groene-c wege q.q. Heemslede. Vier woonhuizen aan de Molenwerfslaan' -brachten f 4154 op. Kooper C. Klaver, Scho ten. De overige perceelen werden opgehouden, Medegedeeld door de SPAARNEBANK, De beurs opende heden: prijshoudend. I V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 «"/a 92 «/lf 6% Nederland 1923 99s/8 997, Oude Vaart 78 y2 78 dito Gem. Eigendom 657, Mij. „Nederland" 134 134 Scheepvaar t-U nie 109 109 Rotlerd. Lioyd 1187, 118 Ho'!. Lioyd 87, Pakelvaart 1167, 117 Oude Boot 56 56 Holl. Stoomboot 297, II. V. A. 4637, 465 Java Cultuur 3647, 367 Jurgens gew. 57 57 Koloniale Bank Indische Bank 1627, 1177, 163 Vi HS7i Cert. Handel Mij. 1257, 1257, 126 Resc. dito 1267m Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie 133 3707, 1307, 369 U. S. Steel 97 98 Marino comim. 173 Vorstenlanden 1717, Actions id. 164 166 Po-erworedjo 1027, 103 Oude Deii 286 287 Senembah 238 240 Deii Batavia 297 196 Amsterdam Rubber 1437, 1427: Serbadjadi 2857, Silau 1137, 113 Wai Sumatra 1177, 117 Vi Dordtsche Petr. 3557, 352 Southern. Rails 357, 357, Union 1367, 1367, Anaconda 73%, 107, 74 Wabash 10

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2