Advertentiën. Centrale Wasschirij 8Haarden Eis Master s Voice Ploten G. M. OORD Dames Confectie BEHANGEN R.-K. mms. leeg~vrïj huis Plaatsing gezocht Een goede vangst. WySberf i OVERHEMDEN, LINNEN- en lllUTïifELNKlEI D1AS .lletn 9T KI- Soutsiraaï 97 mi s Vraag en Aanbod S Advertentiën insiiiiiniiiiiiitti;; Vcor Geldbelegging. BACH AVOND ÜMNENLANDS6H NIE9WS. De verwarring in den Girodienst SPORT EN SPEL KERK EM SSII80L UIT OEN OMTREK. HEEMSTEDE. DANKBETUIGING. Amsterdamschevaart 30a TELEFOON 1561-771 In hst bijzonder inge richt voor het behan delen van: «ERARD BLOM Leeraar M.O. Engelsch KUNSTTANDEN □□□onoaoDD onnnoDDDaDoc ~HEENK. r IJZERHANDEL pv rzcMN.nuncAu a Heeft onze COLLECTIE 3 HAARDEN en KACHELS g a reeds bezichtigd q u 200 verschillende soorten n Hnnonannnnn nnnnnnnnnnnQ Wij berichten hiermede dat met ingang 1 November alle Duhb. Bespeelbare belangrijk in prijs verminderd zijn, Nieuwe Prijslijst vanaf heden verkrijgbaar. GROOTE HOUTSTRAAT 108 - TEL. 3046 ;Wiit ais neer gekleed gaan? G.A.VOGELSANG Fa. JANSEN NOBELSTRAAT 2 R.-K. HUISHOUDSTER R.-K. MEISJE R.-K. DUITENMEESJE PIANOLEERARES EKGilSCHE LESSEN. TE MM GEVRAAGD Burgerwoorf'mis JONGE EENDEN ZIT-SLAAPKAMER TE KOOP TE HUUR OF TE KÖ3P MiERWOONHUliËN KSPPEMIOK TE KOOP Muziekvereenfgingen. voor direct gevraagd prima verkoopsters voor bovengenoemde afdeeling. Alléén zij die van prima verkoopskracht en van goede getuigen zijn voorzien gelieven te soliciteeren. Br onder No. 449i, bur. van dit Blad. AANGEBODEN: ter liefde Gods voor een lieve Duitsche jongen (wees), oud 6 jaar, Liefst voor aigeheele opvoeding. Brieven onder No. 11533 Bureau van dit blad. JAN 3RESSER UITVOERIGER MEDEDEELINGEN. In een gedeelte onzer oplaag van Zater dag j.l. plaatsten we nog een kort resumé van het officie'ele communiqué inzake in lichtingen omtrent de verwarring in. den postcheque en giro-dienst. Wij laten hier een uitvoerige uiteenzet ting volgen: Allereerst dient openlijk te worden er kend, zegt het communiqué, dat de toestand, waarin de postchèque- en girodienst is ge raakt, inderdaad v^n dien aard is, dat de verontwaardiging daarover bij de rekening houders ten volle begrijpelijk en gemotiveerd is. Oorzaken der mislukking. Een viertal hoofdoorzaken van de moei-, lijkheden is: le. Gebrek aan voldoende voorbereiding bij den overgang. 2e. Onvoorziene gebeurtenissen. 3e. Tusschentijdsche verandering der voorschriften. 4e. Het overhaaste opmaken der saldo's van de rekeninghouders op den datum der centralisatie (24 Augustus) door de 370 post kantoren. Ten aanzien dezer punten wordt o.a. het volgende opgemerkt. Het personeel was in onvoldoend aantal geschoold. Toen men, volgens het nieuwe systeem, de transacties door middel van ponsmachines op kaarten moest vastleggen, gaf men, meenende daarmede goed te hande len, premiën voor ponswerk. Het gevolg was wel vlug, maar geen goed werk. Er werden dus reeds fouten gemaakt bij het ponsen van de beginsaldo's per 24 Augustus. Bij de voorbereiding had men verder een onvol doend aantal leiders opgekweekt, die de organisatie begrepen, terwijl tot overmaat van ramp een der hoofdleiders, die den dienst tot in détails meester was, ziek werd. Vast staat, dat de vooroefening niet vol doende is geweest. De. gang van zaken een lawine. Behalve die onvoldoende vooroefening, was het voorgeoefende personeel niet vol doende in aantal, om daarmede alle werk zaamheden volgens het nieuwe systeem uit te voeren. Zoo is naast het geoefende ongeoefend personeel, dat van de postkan toren kwam, tewerkgesteld moeten worden; zoo zijn onderdeelen van den nieuwen dienst in hun gehêel aan ongeoefend personeel moeten worden opgedragen, o.a. de zeer be langrijke expeditie-werkzaamheden, waarbij vooral in de eerste dagen zoovele fouten zijn gemaakt. Doordat niet met 'n volledig en geoefend personeel kon worden aangevan gen, ontbrak bovendien de voldoende samen werking tusschen de afdeelingen, waardoor het geheele proces niet zoodanig aaneen sloot, als voor een goed resultaat noodzake lijk was geweest. Zoo is reeds dadelijk in de eerste dagen een gang van zaken ont staan, dien men het best met een lawine kan vergelijken. Natuurlijk was er, zoo wordt verder ge- zegd, op 24 Augustus personeel aangewezen voor het opsporen en verbeteren van ge maakte fouten. Men heeft evenwel het aan tal van die fouten bij den opzet zoozeer onderschat, dat het aantal van hen. die met dat opsporen en verbeteren waren belast, al zeer spoedig ten eenen male onvoldoende bleek. Daardoor moest ook naar die af deelingen, en naar die misschien wel het meest, personeel worden gedirigeerd, wier werkzaamheden op andere punten dan weer ongedaan bleven. Bovendien miste ook dit personeel vpldoende inzicht in zijn taak en in den gang der werkzaamheden volgens 't nieuwe, systeem en zoo ergens, dan waren beide voor 't werk op deze afdeelingen on vermijdelijk noodzakelijk. Daaruit zijn de vele fouten te verklaren, die bij de verbe teringen in de rekeningen gemaakt zijn. Het tot stand brengen van die verbeteringen werd bovendien nog uitermate verzwaard, doordat de afdeelingen rekening-courant en archief niet de voldoende gegevens ver mochten te leveren. De machines stagneerden nu en dan ten gevolge van kleine defecten. Het geheele organisme bndervond daardoor uit den aard der zaak stagnatie. Doordat het personeel onvoldoende geschoold was, werden de ma chines aanvankelijk niet op de juiste wijze behandeld en gaven zij daardoor verkeerde resultaten. Het beste bewijs hiervoor is dat de machines duizenden rekeningen met een debetsaldo afleverden, terwijl de postreke ningen uit den aard der zaak alleen een credit-saldo moeten hebben. Ten gevolge van het eiken dag toenemen van het aantal fouten, wijzigde men de voor schriften voor het personeel. Daardoor ge raakte het toch al onvoldoende geschoolde personeel in de voorschriften verward. De fouten der postkantoren. De opgave van de saldi per 24 Augustus door de postkantoren heeft geleden onder de overhaasting waarmede dit moest geschie den. De toestand, waarin verschillende van die opgaven bij het centraalkantoor zijn in geleverd, was van dien aard, dat bij de over neming van de saldi de schrikwekkendste fouten in de nieuwe administratie werden overgenomen. Het optimisme van de directie. Toen er klachten kwamen en het bleek dat er bij de Giro iets niet in orde was, werden zoowel aan den directeur-generaal der P, en T, als aan den minister door de directie de meest geruststellende verklarin gen gegeven, ook.bij persoonlijk bezoek ,aan de instelling. Voor het optimisme van de directie is al leen deze verklaring te vinden, dat zij meende dat de fouten uitsluitend een ge volg waren van de onjuiste opgaven der kantoren, fouten dus die van buiten af wer den ingebracht, dat zij blind was voor de feilen die in den dienst zelf werden begaan (behalve de dageüjksche fouten die in soort gelijk bedrijf altijd voorkomen en steeds op denzelfden dag hersteld worden); de over tuiging dat de gang van zaken zich zonder ingrijpen zou herstellen was zóó sterk dat rok mr. G. H. M, Delprat, dir.-secr. der Ned. Bank die met* een staf beambten van die bank het onderzoek was begonnen, nog gedurende enkele dagen de meening was toegedaan dat sluiting niet noodig zou zijn. Van de zijde van den minister van Finan- cië werd reeds in den beginne sluiting in overweging gegeven, omda het doorloopen der rekeningen met constante fouten gedu rende zekeren tijd gevaar voor schade aan de schatkist zou medebrengen. Na de sluiting werd het onderzoek naar de juiste begin-saldi per 24 Aug. ingesteld. Hoe lang deze opbouwende arbeid zal duren is op dit oogenblik nog niet te zeg gen. De rechtmatigheid van de sluiting. Reeds herhaalde malen is in het open baar de vraag naar de rechtmatigheid van de sluiting van den dienst opgeworpen. Wan neer op deze vraag thans in zooverre niet nader wordt ingegaan, dat hier een beschou wing omtrent den wettelijken grondslag van den maatregel achterwege wordt gelaten, dan geschiedt dit vooreerst uit de overweging, zoo wordt aangevoerd, dat nu te dezer zake processen tegen den Staat aanhangig zijn gemaakt, het wenschelijk is zich te houden i aan den goeden, niet steeds gevolgden regel, dat elke publicatie dient te worden verme den, zoolang de zaak in rechte hangt. Inderdaad werd tot de sluiting van den dienst overgegaan in de stellige verwachting dat daarmede een spoedig herstel van de goede werking zou zijn te bereiken. Die verwachting is niet bewaarheid. Het onder zoek na de sluiting gaf een heel wat minder gunstig beeld te zien, dan men had ver wacht. Geen terugkeer tot decentralisatie. Een belangrijke vraag welke in deze dagen herhaaldelijk wordt gesteld is: zijn de na- deelen aan de centralisatie veróonden niet zoo groot dat tot decentralisatie moet wor den teruggekeerd. Het eindrapport van den adviseur van de Nederlandsche Bank zal nog wel gelegen heid geven de argumenten voor en tegen nader te beschouwen. Men mag echter niet vergeten, dat aan het gedecentraliseerde systeem zooals die tot nu toe hier te lande en tot groote tevredenheid van het publiek heeft gewerkt ook ernstige bezwaren kleven waarvan men de werking tot nu toe nog niet in sterke mate heeft ondervonden doen die toch spoedig naar voren zouden zijn getre den. Ons systeem, zegt het communiqué, is van den aanvang af veel te sterk gedecentrali seerd geweest n.l. over 370 postkantoren. In landen waar die dienst ook gedecentrali seerd is, is dat aantal kantoren veel en veel geringer. DE MIDDELEN DER KAMER VAN KOOPHANDEL. Te hooge handelsregistertarieven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage heeft naar aanleiding van een verzoek van den minister van Arbeid in zake vermindering van de lasten van handel en industrie een schrijven aan dezen minis ter toegezonden, waarin zij mededeelt, het initiatief te hebben genomen tot een voorstel om de heffingen van de ingeschrevenen in het Handelsregister te verlagen. Zij adviseert de Handelsregisterwet, voor zoover deze den financieelen grondslag dier Kamers regelt, te wijzigen en wel in dien zin, dat de wet contributies der ingeschrevenen niet, zooals thans het geval is, bepaalt, doch aan elke Kamer de bevoegdheid laat de hoogte dier contributies van jaar tot jaar zelf te be palen, mits daarbij een zeker in de wet ge noemd maximum niet worde overschreden e c behoudens goedkeuring van het heffing s' percentage door den minister. Indien dit maximum gesteld werd op dezelfde bedragen, die thans in art. 19 der Handelsregisterwet voorkomen, zou elke Kamer van jaar tot jaar kunnen besluiten hier al of niet, en zoo ja met welk percentage onder te blijven. De Haagsche Kamer zou zeker voor het volgend dienstjaar een reductie van ongeveer 25% voor haar district hoogst fewenscht achten. Mr. TH. B. PLEITTE. De oud-minister van. Justitie, onze gezant te Rio de Janeiro, mr. Th. B. Pleyte, die met verlof in Den Haag vertoeft, heeft naar wij vernemen, een vrij ernstige operatie on dergaan, welke geslaagd is. De toestand van Mr. Pleyte is bevredigend. DE HANZEBANK IN DEN BOSCH. Verleende credieten niet invorderbaar. Een faillissement. Uit Eindhoven wordt aan de Tel. gemeld Naar uit deskundige kringen verluidt, heeft een ingesteld onderzoek nu reeds uit gemaakt, dat een faillissement der Kanzebank niet is te voorkomen. Tevens meent men, dat hoogstens 30% aan depositohouders en spaarders kan worden uitgekeerd. De aan deelhouders verliezen alles. Voor het meeren- deel waren-de verleende credieten niet invor derbaar. R.C.H.—H.F.C. 5—2. De eerste plaatselijke ontmoeting die H.F. C. na haar terugkeer in de eerste klasse gis teren tegen R.C.H. heeft gespeeld is in een gedecideerde nederlaag voor de „good old" geëindigd. R.C.H. dat vorige week in Dordt haar ouden vorm weer schijnt te hebben terug gevonden was H. F. C. verre de baas, eerst voor de rust toen Kuijpers o.i. zeer dom deed om eerst het wind nadeel te kiezen en R.C.H. dus met wind mede spelende vrijwel gedurig aanvallend optrad, maar ook na de rust ondanks het feit dat H.F.C. toen den sterken wind in den rug had. R. C. H. tooned vooral in de tweede helft haar superioriteit. Het laag houden 'van den bal was stukken beter dan bij H.F.C. waaraan o.i. dan ook be slist het meerdere succes van R.C.H. is toe te schrijven. R.C.H. vormde een beter geheel dan H.F.C. Nu dient direct erkent dat de invallende doelverdediger van de Spanjaards- laan bewoners al een zéér slechte dag ge had moet hebben want ongetwijfeld heeft die eenige doelpunten op zijn rekening. Het stop pen van de diverse schoten welke op hem werden afgezonden was vrij goed, doch hij had den bal bijna nooit goed vast, waardoor herhaaldelijk gevaar ontstond. Verder vonden wij bij H.F.C. Ben Verwey te langzaam. Tegen den uiterst snellen Koning had hij weinig succes, terwijl ook Kuijpers ons niet meeviel. Cohen Tervaert speelde keurig, evenals W. Rcydon, maar de voor hoede was te onsamenhangend om gevaarlijk te kunnen zijn. Bij R.C.H. kunnen we geen bepaalde uit blinkers noemen. Er werd weer gespeeld volgens het beken de recept, oftewel enthousiast en met over leg. De overwinning was dan ook absoluut verdiend. Het weer werkte ook dezen middag niet mee om van onverdeeld voetbalgenot te kunnen spreken. Een koude gure wind maak te- het verblijf op het terrein voor spelers en publiek verre van aangenaam en toen een kwartiertje na de rust het nog knikkers be gon te hagelen werd het er niet beter op. Dat duurde gelukkig ook niet erg lang, an ders had scheidsrechter Boekman waarschijn lijk wel even gestopt. De publieke belang stelling was grooter dan de drie voorgaande wedstrijden op het R.C.H. terrein en toch was het niet tjokvol en dat nog wel bij een derby. De meening die we de laatste weken al meermalen hebben hooren uiten als zoude de publieke belangstelling voor het voetbal spel aan 't dalen zijn lijkt ons dan ook niet verre van de waarheid, hoewel ontegenzeg gelijk de algemeene malaise hierin ook wel eenigszins de hand zal hebben. Naar schatting woonden ruim 5000 personen den wedstrijd bij, "die geleid werd door scheidsrechter Boekman en gespeeld werd tuschen de volgende elftallen. R. C. H.: Radsma Kuyt Hazevoet Gröeneveld Geutskens Krom Koning v. Dam Roelfsema Nachtegeller Boekelaar. H. F. C.: Zwang v. Beekum de Koning Miezerus E. Reydon W. Reydon Kuypers Eysvogel Ben Verwey Cohen Tervaert Schoute R.C.H.mist dus Nieuwenhuis en H.F.C., Vermeulen. H.F.C. wint den toss er. verkiest eerst tegen den wind in te spelen. Om 3-05 trapt Roelf sema voor R.C.H. af en onmiddelijk volgt een H.F.C.-aanval, die Hazevoet onderbreekt en den bal retourneert naar de andere helft van het terrein. De bal rolt door den wind achter. Geutskens maakt dan bij een H.F.C.-aanval freekick, waaruit de bal bij Radsma b.elandt. Vanaf den uittrap weet Koning het leder te bemachtigen en uit de voorzet die volgt weet van Dam reeds na drie minuten te doelpun ten. Vanaf dat moment blijft R.C.H. sterk aanvallend en herhaaldelijk is Koning, Ben Verwey te vlug af, waardoor voorloopig van rechts 't meeste gevaar voor H.F.C. dreigt. Eenige doorbraken van R.C.H. stranden op buitenspel, eveneens als een van H.F.C., waarbij v. Bèekum alleen voor doel stond. H.F.C." is weinig gevaarlijk en ondervindt veel last van den wind. R.C.H. daarentegen, ge steund door den wind vertoeft steeds voor Schoute, die zeer onzeker doet. Als Roelfse ma weer een schot inzendt laat Schoute den bal vallen en deze huppelt heel kalm over de doellijn, zoodat R. C. H. na 15 min. reeds met 20 leidt. H.F.C. doet ernstige pogingen om los te komen, doch de R.C.H. achterhoede speelt voor wat zij waard is en geeft geen oogenblik gelegenheid tot schieten. Bij H.F.C. gaai het achter niet goed en R.C.H. weet daarvan te profiteeren. Als Schoute weer een bal laat vallen plaatst Roelfsema kalm het leder in den uitersten hoek van het doel en leidt R.C.H. dus met 39. Er is dan 20 minuten gespeeld. R.C.H. schijnt dan de zaken wat kalmer op te nemen, alhoewel ze toch meestal aan vallend is. Een keurig hoog schot van Geuts kens verwerkt Schoute tot corner doch deze levert geen resultaat op, evenals een hoek schop op het R.C.H.-doel. Vervolgens schiet Roelfsema, di dezen middag bijzonder actief speelde, tweemaal hard op doel, doch Schou te voorkomt gevaar. Dan breekt H.F.C. weer een5, door en op onbegrijpelijke wijze weet de Koning van zeer korten afstand nog naast te schieten. Als Nachtegeller dan eerst nog. eens bij H.F.C. heeft naastgeschoten, kanjert Roelfsema den bal op Schoute af, die wel stopt doch de bal voor de toestormende v. Dam werpt welke laatste voor de vierde maal den bal in de touwen jaagt. Als H.F.C. weer afgetrapt heeft is het rus ten en heeft R.C.H, dus een 40 voorsprong. In het rust kwartiertje wordt natuurlijk druk gewikt en gewogen over de eventueele kan sen. En We veronderstellen dat nog menige H.F.C.-enthousiast op een gunstigen uitslag hoopte voor zijn favorieten. Omgekeerd heerschte in het R.C.H.-kamp natuurlijk een begrijpelijk optimisme. En terecht. Met zoo'n voorsprong stonden de kansen ook prachtig. Om 3.05 komen de ploegen weer terug. Wat zal R.C.H. nu doen? Tegen wind en H.F.C. met windvoordeel? Het antwoord werd spoedig gegeven. Wel is H.F.C. aanvankelijk in den aanval maar het spel van R.C.H. is ondankt den sterken te genwind toch beter. Reeds #vlug na de her vatting weet dan vrij onverwacht, E. Rey don tegen te scoren met een kopbal uit een mooi voor doel geplaatste bal van Zwang. Dat geeft moed in de H.F.C.-gelederen, maar het werkt op de R.C.H.-ers als een roode lap op een stier. Geducht wordt even aangepakt, een keurige aanval volgt, Roelf sema geeft een keurige pass naar Nachte geller, die met een geweldig schot nr. 5 ter wereld brengt. Dat is waarschijnlijk het keer punt van deh strijd. R.C.H. blijft weer sterk aanvallend afgewisseld door een H.F.C.-door braak. Een hard schot van Miezerus verdient vermelding, maar overigens laat de H.F.C.- aanvalslinie niet veel fraais zien. Arie van Beekum moet het veelal tegen Gröeneveld afleggen omdat hij te individueel speelt. Radsma die niet veel moeilijks te doen krijgt zien "we eenmaal keurig op tijd uitloopcn, daardoor een zekere kans tot scoren aan de Koning ontnemeftde. H F.C. doet wanhopige pogingen om'den achterstand te verkleinen doch ziet die pogingen steeds verijdelt daar de R. C. H, defensie keurig op dreef is. Toch weet 9 min. voor tijd Arie van Bee kum nr. 2 voor H.F.C. te scoren als het even in de R.C.H.-achterhoedc rammelt. Het is echter al te Iaat om nog op te halen. Wel wordt nog eens flink aangepakt, doch ook R.C.H. laat zich in de laatste minuten niet onbetuigd en als tenslotte Boekman die dezen wedstrijd naar behooren leidde, het einde aankondigt heeft R.C.H. misschien wat geflatteerd, doch niettemin verdiend gewon nen. Indien R.C.H. zoo doorgaat zal zij wel weer spoedig naar de bovenste helft van de rang lijst klimmen. Voor H.F.C. daarentegen be ginnen we langzamerhand de toekomst don ker in te zien. Eén punt uit vijf wedstrijden is inderdaad een bedroevend resultaat dat, naar we hopen, spoedig beter zal worden, willen de Spanjaardslaan menschen tenmin ste niet in aanmerking komen voor de de gradatie-wedstrijden. R.C.H. moet a.s. Zondag naar Feyenocrd, H.F.C. speelt a.s. Zondag thuis tegen Ajax. SCKÏETVEREENÏGING „GENERAAL JOUBERT." De winteroefeningen zullen gehouden worden in 't schietgebcuw aan de Schouw tjeslaan te" Haarlem: eiken 2e en 3e Donderdag van dc maand, v.ra. VA1 uur, aanvangende Zondag 4 November e.k.; eike 2e en 3e Donderdag van de maand, des avonds van TA10)4 uur, aanvangende Donderdag 8 November e.k. De wisselwedstrijden om Beker en Ko- ningskruis op Buks en Pistool worden als voorheen gehouden. Dc personeele en vrije baanwedstrijden in 3 klassen. De wedstrijden om het gouden horloge begint in Januari a.s. Op Donderdag 8 November a.s. in het zelfde gebouw prijsuitreiking van de zomer wedstrijden, tevens wildavond. HET ZILVEREN FEEST VAN HET O.L.Vr. GASTHUIS TE AMSTERDAM. Zondagmorgen droeg Z. D. Mgr. Gallier, bisschop van Haarlem, pontificaliter een plechtige H. Mis op in de feestelijk versierde kapel van het Gasthuis. De Kerkvorst werd daarbij geassisteerd door den hoogeerw. heer P. Strcomer. deken van Amsterdam als presbyter assistens, door den hoogeerw. heer Mgr. Kolierhoek en de zeereerw. heer L. P. Solk als- troondiakens en door de zeer eerw. heeren C. Bramlage en P. Dessens als diaken en sub-diaken. Mgr. Callier hield onder de K. Mis een toespraak, waarin hij zijn dank betuigde voor f.et geestelijk en lichamelijk werk van barmhartigheid in den loop der verstreken 25 jaren aan duizenden patiënten bewezen. Na afloop der H. Mis ving omstreeks elf uur in den refter van het nieuwe Zusterhuis een feestvergadering aan, weike ook door Mgr. Callier werd bijgewoond en waarin wij mede opmerkten de heeren F. J. A. K. Wierdels en dr. I. H. J. Vos, resp. wethouder voor arbeidszaken en voor openbare gezond heid der hoofdstad, de directeuren van het Binnep- en Buiten-gasthüis, van het Tessel schade- en het Israëlitisch Ziekenhuis. Nadat het Amsterdamsche a Capellakoor Bel Canto onder leiding van den heer A. Vranken Psalm 138 van Sweelinck had ten gehoore gebracht, nam de heer J. N. Hen- arix als voorzitter van het college van regen ten van het gasthuis het woord. Spr. dankte de talrijke aanwezigen voor hun hartelijkë blijken van belangstelling en sympathie met het streven van het be stuur betoond. Een bijzonder woord var. eerbiedige hulde bracht spreker aan Mon seigneur A. J. Callier, Bisschop van Haar lem, die het voetspoor volgend van zijne doorluchtige voorgangers Mgr. Snickers en Mgr. Bottemanne, steeds warme sympathie getoond heeft voor wat het bestuur in het be lang van het O. L. Vr. Gasthuis verrichtte. Als dank voor het medeleven meende spre ker niets beter te kunnen beloven, dan kin derlijke en eenvoudige onderwerping aan het wijs en liefderijk bestuur van den be minden Herder. De heer Hendrix richtte ook het woord tot de eerw. Moeder-Overste, waar spr. voor de Zusters, als bewijs van hartelijke waar deering een hieuw altaar in de kapel, bijzon der toegewijd aan Gods H. Moeder aanbood. Hij overhandigde hierbij het ontwerp van den kunstenaar Brom. Het laatste, doch daarom zeker niet het minste woord, wenschte spreker te wijden aan den eminentcn directeur dr. Van Spanje, aan wiens toewijding en grooten werklust het te.danken is, dat het O.L. Vr. Gasthuis zich in den vreeazamen wedstrijd met de overige ziekeninrichtingen, een eere-plaats heeft veroverd. De heer H. eindigde met de bede, dat God dr. Van Spanje nog vele jaren voor het gasthuis en zijn gezin mag sparen. Hierna bood spreker allereerst aan de ju bilarissen van het gasthuis uit het personeel, de heeren C. Smets, L. de Vries en Th. Kop pers, een gouden horloge met keytting aan. Vervolgens deelde spreker mee, dat het Z.H. den Paus had behaagd de eerw. Moeder Al- fonsine, alsmede de heeren C. Smets, den chef-machinist van het gasthuis en L. V7. Mulder, het oudste sectie-hoofd vzn het liefdewerk van den gasthuispenning, het eerekruis Pro ecclesia et Pontifice in goud te verleenen. Voorts dat het Z.H. had behaagd, dr. Oidtman te benoemen tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote en dr. Van Spanje geneesheer-directeur tot comman deur in de Pius-or:e. Z. D. H. Mgr. Callier sprak daarna zijn dank uit jegens alle medewerkenden van het O. L. Vrouwe Gasthuis gedurende de laatste 25 jaren, niet in hét minst jegens katholiek Amsterdam, dat voor het gasthuis steeds zoo groote offervaardigheid had aan den dag ge legd en sprak de hoop uit fdat het in dit op zicht gegeven schoone voorbeeld steeds na- volgoing zou mogen vinden. Ook door Dr. van Spanje, Dr. Busch, de heeren P. Verschure en Mr. Kropman wer den woorden van hulde en dank gesproken. De plechtigheid werfd besloten met de uitvoering van een door den heer Ed. Brom geschreven en door den heer A. Vranken ge toonzet danklied, waarnvan de uitvoering door Bel Canto uitnemend werd verzorgd. Des middags was er een druk bezochte receptie. Door den heer S., alhier, weid aangifte go- daan, dat in zijn villa aan dep Heeren wc-; al hier was ingebroken. Eenige zilveren en an dere kunstvoorwerpen werden vermist, ter wijl een zestal schilderstukken uit die lijsten waren genomen en tot medenemen waren ge reed gelegd, evenzoo een groot karpet dat reeds was opgerold. Het mocht de politie alhier gelukken het zilver, dat reeds was verkocht te Haarlem, op te sporen en den dader, een zekeren B„ wonende te Haarlem, aan le houden. Dal de politie met dezen persoon een goede vangst had gedaan bleek bovendien nog hieruit, dat hii in het bezit was van een recu van een rijwiel, gestald in csn rijwidU staliing le Leiden, welk rijwiel bij nader on derzoek dtor hem een geraimen lijd geledlen bleek onivréémd te zijn te Bussum. B. is ter be schik king van de justitie ge steld. Aangehouden. Door de politie alliier is ernl 34-jarige jongen aangehouden, die de or ier lij, ke woning te Amsterdam was onlloopen. Hij is naar Amsterdam teruggebracht. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij A. Verschoor, Laan v. Rozenburg 23, een nikkelen horloge met ketting. Schim m.-. Haemsfedeplein 9, een jong hondje. Scher mer, Iepenlaan 8. e?n zilveren damesl: met 'armband. W. Schoo, Iepenlaan 17 een dameshandschoen, Spoor Brouwersstr .a: 88, Haarlem, een olielantaarn voor auto. Tigzel- man, Lindlenlaan 4, een jonge ha. Kramer, Eikenlaan 28. een meisje-mar fan Kuijk, Binnenweg 88. een zilveren k< ig. Sla ger, Frar,Winstraat 50, een .riri-ie tiinder- handsthcen. Bosch en Hov.mslraat 14, een klein hondje. J. Uztendaal. \erklaan 53, een portefeuille met inhoud. W. v. d. Pol, Tuin- vij'kJaan- 42, oen tochtscherm van een zijspan- wagen. W. G. Buis, Bin',en weg 68, een paar kousen. Wafel, Heeren -c» 22. een jongens pet. Zomerluststraat ;o, een matrozenmuts, A. Weber, Berkcnlaar, 15. eer. roode shawL Mevr. de Petit, Eronsteeweg 82, een jong zwart hondje. H. H; m, Haetnstedeplein 2. eert passer. Verschuur, Pi)lsla:m 11, kinderpantof fels. Bureau van Politie. Boekenrouestraat 9, •een ccuituur-ieg?n.j-,ien bril. Bureau van Politic, Raadhuis, een notitieboekje en een ceintuur. Inplaats van kaarten, Voor de zovele en innige deelne ming ons betoond, bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Va der, Behuwd- en Grootvader, de Heer CORNELIS HENRI VAN ELLINCKHUIJZEN, betuigen wij aan allen onzen hartelij- ken dank. Uit jller naam: ,Wed. G. E. v. ELLINCKHUIJZEN- Ponsioen. Haarlem, 5 November 1923. Hoest, heeschheld en keel pijn geneest of voorkomt U het best met de verzachtend en oplossend werkende TaMnMan Vraagt alléén „Wybert" en let vooral op fabrieksmerk Gaba. Bij alle Apothekers en Drogisten 45 en 80 Cts. (2 jaar pracfijk in Engeland) lid vereeniging van leeraren oplei ding praktijK examen en L. O. Conversatie (CLUD)lessen billijk KORTE ZlJLSTRAAi 14 DE TANDHEELKUNDIGE POLIKLI NIEK, GED. OUDE GRACHT 84 VERSTREKT KUNSTTANDEN EN GEBITTEN, tegen laag tarief. Spreekuren van 911. Maandag- en Donderdagavond van 7-9 uur. Uitdraaibaar vanaf fl 90.— Nieuw Doelmatio - Zuinig icixiirjAatNBtKorDADOu S» 99 GROOTS MQUT57&. MMRLEJ1 Vrije bezichtiging onzer 28 verschillende Modellen. Magazijnen geopend van 812 en 1 i/2-8 uur. Zaterdag 3 Q tot 9 uur. Q Draagt dan steeds onze tijn gemaakts Eng. Heerenkleeding Coupe, kwaliteit en bewerking in aan merking genomen, zijn onze prijzen ver beneden iedere concurrentie. t/o. Oasthuispocri bij de Houtbrug KENT ONS HUIS -«>1 nm 1-4 regels p. plaatsing f 0.60 Elke regel meer f 0.15 - bij vooruitbetaling - BEB> Nat werk vanaf 23 «sent p. rol. Papier vanaf 9 cent. "ifs® DIVANS vanaf 113.50 Een net vraagt een vriendin. Leeftijd 15 a 17 jaar. Brieven onder letter H. aan Adv. Bur. van M. KOKKELKOREN, Over- veen. Biedt zich San 40 jaar, v.g.g.v. In net gezin. Brieven ietter B. aan B. v. d. LANS, agent' van dit blad te Hillegom. Terstond gevraagd een net leeftijd 14 a 15 jaar, voor dag of voor dag en nacht, bij N. J. IiULZEBOSCH, Weerlaan No. 2, Hillegom. Biedt zich aan een oud 24 jaar, liefst in een klein gezin. Er zal meer worden gelet op goede be handeling dan op hoog salaris. Liefst omtrek Noordwijkerhoul. Brieven on der No. 20 aan A. H. v. NOORT, agent van dit blad te Noordwijkerhout. heeft nog enkele Billijke conditiën. STRAAT 14. uren disponibel. KORTE ZIJL- Convers, gram. opl. Mercurius. Bil lijke condities. Brieven onder No. 4500 Bur. van dit blad. omstreeks Februari 1924, in de om geving Benncbroek of VogeLang, een net niet te groot. Het licfit omtrek R.K. Kerk. Brieven met opg. van huur en waar gel. onder Ne. 11536 Bur. van dit blad. aan der. leg, té koop. HELMING, Bol- werkslaan 52, Uit de hand te koop nieuw gebouw* de burger woonhuizen met groote tui nen. Hypotheek voorhanden. Benoo- aigd kapitaal ongeveer 1200 per huis. Ligging ie Beverwijk. Te bevra gen bij E. RAATS, Boerweg No. 99, te Wijk aan Duin. Aangeboden, pracht met huiseliik verkeer, aan net persoon. CRONJËSTRAAT 117rood. Beste Duin Aardappelen, groote Redstar en Eigenheimers, groote cn kleine planters. JAC. DUINDAM, Noordwijkerhout'. te Haarlem, een huis, voor alle doel einden geschikt. 8 kamers, zolder en kelder. Huurprijs 750 per jaar. Di rect te aanvaarden. Brieven onder No. 4501 Bur. van dit blad. Koopsom 8250 Spoed gewenscht. Brieven onder No. 4459, Bureau van dit blad. Een nieuw hok voor 13. Adres: NAUWE GELDELOOZE.PAD 24, bij Jordensstraat. Te koop, een goed onderhouden Saxophoon, sopraan, wegens reorgani satie. Te bevragen bij C. OUDENDIJK, Driehuis. te koop, lief en keurig onderhouden, nette straat. Brieven onder No. 4509 Bur. van dit blad. Vruchtdragende Appelboomcn, Pe- renboomen, zwarte bassen. C. RUIG- ROK, Zilk, Hillegom. CONCERT-BUREAU ALPHENflAR in de kleine zaal v h. Gem, Concertgebouw te geven door den Violist op DONOTROAC 8 NOVEMBER te 8 uur Programma 3 Sonaten voor Viool Solo van JOH. SE8 BACH w. o. D.-moii sonate met Chacone. Kaarten a f 1.en f 1.50 plus rechten aan het Concert-Bureau ALPHE- NAAR, Kruisweg 49 en gelegenheid tot plaatsbespreking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 3