immm en msscherïj, KARKTMIEaWS. KERK EN SCHOOL. VAN OM ze i fT'v-ï r DRAAQLOOZE TEIEFOON^V ■willen JKeM In Kef nasïrevën van gemeen schappelijke doeleinden en denkbeelden. Dat zou onweerstaanbaar zijn. Ik ben er van overtuigd, dat het Britsche rijk en dé Ver. Staten nooit zullen samen gaan in eenige politiek van aanval of 'onderdrukking, ten opzichte van hun buren. 'Zij vertegenwoordige de zaak van eenheid, rechtvaardigheid, recht en humaniteit. Wan neer deze twee groote gemeenebesten samengaan voor het recht dan zal naar ik meen de rnenscheid veilig zijn.". Amerikaansche militaire vliegers heb ben dezer dagen bij vluchten over een af stand van drie Engelschemiften in rechte lijn een afstand behaald, die neerkomt op: luit H. Brown 257.5 Engelsche mijl per )uur. luit. A. Williams bijna 257 Eng. mijl, en ten slotte luit. Brown nog eens 265 Eng. mijl per uur. Dit laatste schijnt thans de recordsnelheid te wezen. Bij besluit van burgemeester Max is ie pacifistische betooging, tegen 11 Novem ber te Brussel op touw gezet docxr hst ssn- beidsfront van VJaamsobe en socialistische oudstrijders, de onafhankelijke afdeelingen van de Federation nationale des combat- tants en vakvereenigingen van alle gezind ten, verboden. De Italiaansche bladen doelen cnede-, dat sir Eric Drummond, algemeen secreta ris van den Volkenbond, te Rome verwacht wordt en dat hij ook needs een audiëntie bij Mussolini aangevraagd heeft. Mussolini, die in zijn laatste redevoering te Milaan den Volkenbond allesbehalve vriendelijk be jegende, heeft geantwoord sir Drummond gaarne te willen ontvangen. In de meeste textielfabrieken te Lodz is die arbeid hervat. Volgens berichten uft Boedapest neemt de politieke oneenigheid tusacben iibor Eckardt, re cats-radicaal afgevaardig de en neef van den regent Horthy, en graaf Bethlen, Hongaarsch minister-president, steeds heftiger vormen aan. De beide poli tici uiten zich ten opzichte van elkander in de scherpste woorden en •ohrijven elkaar allerlei booz,e plannen toe. Te Boedapest is de eerst» vrouwelijke advocaat beëedigd. Uit Belgrado wordt gemeld, dat bij een treinbotsing bij het station Zemoen 2 personen gedood en 15 gewond zijn. Het onderzoekshof, dat de stranding der zeven torpedojagers bij Long Point in Califomië op 10 Sept. 1.1. behandelde, schrijft het verlies voornamelijk toe aan onbekwaamheid en verzuim van den es kader-commandant. Andere officieren wer den schuldig geacht, daar zij het vlagge- schip blindelings volgden toen de ramp opdoemde. Lord Kilmarnock, de Engelsche hooge commissaris in het Rijnland, heeft een aan hem genchfen brief van de separatistische voorloopige regeering teruggezonden met de opmerking, geen mededeeling van een niet-ierkend lichaam te aanvaarden. Engelsche bladen melden, dat een Amerikaansche bankier zich bereid heeft verklaard acht groote steden in het Roer gebied 100.000 pond sterling voor te schie ten, om hen in' staat te stellen in hef bui tenland voedsel te koopen. ,Op de markt van levensmiddelen té Berlijn was het Zaterdag een ware janboel. Eenigszins vaste prijzen waren er niet. Bij vleesch en vet liepen de prijzen tot 20 mil- hard per pond uiteen. Voor ganzen werd meer dan een biHio«n mark per etuk be taald. Op de visebmarkt kostte de visch Zaterdag tweemaal zooveel als Vrijdag, Minister Gessier heeft op grond van art. 1 Va°d! ver°rdenmg van den rijkspresident van 26 Sept. '23 de rijkscommissie der Duit- sche bedrijfsraden voor het geheele rijk ont- bonden en verboden. Bij het binnentrekken van de rijksweer- troepen te Chemnitz is een man gedood en een zwaar gewond. Bij den intocht te - Zwickau zijn geen bijzondere voorvallen ge- schied. De markt aldaar is door de troepen met prikkeldraad versperd. Zeigner, de gewezen Saksische minis ter-president, is benoemd tot voorzitter van het landsgerechtshof te Dresden. Volgens de Weensche bladen heeft, «aar aanleiding van een protest van den Oostenrijkschen consul te Munchen, de Beiersche politie last gekregen, geen enke- len Jood of Oostenrijker meer uit te zetten. Het Duitsche rijksministerie vfn econo mie is met de centrale bonden van den klein handel overeengekomen, een poging te doen om de prijzen der levensmiddelen tot het peil van voor den oorlog terug te brengen. EEN OPMARSCH NAAR BERLIJN? FRANKRIJK EN DE A. S. HERSTEL CONFERENTIE. BERLIJN, 5 Nov. - De binnenlandsohe toestand wondt zeer dreigend. Het verluidt, dat, indien de Rijksregeering niiet toegeeft aan de eischen van München, een opmarsen naar Berlijn door de Beiersche ongeregelde troepen binnen enlcele dagen te verwachten is. De plannen daartoe worden uitgewerkt door Hitler en Ehrihaidt. De Beiersche troepen zijn geconcentreerd in Roba, Wie den, Coburg, Burggrup. Artillerie is gecon centreerd in het gebied van Ncustadt en Burggrup. De Beiersche troepen hebben de beschikking over de spoorwegen van Frankfort en Stuttgart. Andere nationalis tische benden staan gereed in Pommeren en Oost-Pruisen. Da 400 gearresteerde muiters zijn weer vrij gelaten met hun wapenen. Ze zijn be reden en zullen zich bij de monarchistische troepen voegen. De Iandheeren van Pom meren zonden afgevaardigden naar Von Kahr om samenwerking met hem te be spreken. BERLIJN, 5 Nov. Gisteren werd, na het bekend worden dar troepenconcentra tie der nationalisten, een bespreking ge houden tusschen Stresemann en Gesier. De Rijksweer heeft bevel ontvangen zich ge reed te houden. In goed ingelichte kringen is men evenwel van meening, dat de Rijks weer met de nationalisten -zal optreden. Enrhardt moet eenige dagen geleden te Berlijn zijn gezien, tof het houden van be sprekingen met de nationalistische leiders. PARIJS, 4 November, De Fransche pre mier Poincaré beeft gisteravond een onder houd gehad met de Britsche, Amerikaansche en Belgische gezanten. Hij heeft den gezan ten zijn gezichtspunten ten aanzien van de te benoemen commissie van experts voor scha devergoeding nogmaals uiteengezet. De Britsche gezant, lord Crewe, stilde een verandering voor, die de bevoegdheden van de commissie van experts zou uitbreiden. Later op den avond deed Poincaré even wel w?ten, dat hij aan zijn oorspronkelijke uiteenzetting moest blijven vasthouden. De Fransche premier heeft aan den Fran- schen gezant te Washington instructies doen toekomen, waarin de principes, die de Fran sche regeering vooropstelt, zijn uiteengezet, en waarin tevens de redenen voor Frankrijks houding in deze aangelegenheid naar voren worden gebracht. De Fransche gezant zal die uiteenzettingen morgen aan den Aroeri- kaanschen staats-secretaris, Hughes, dien toekomen. Van het antwoord der Vereenigde Staten hierop zal in groote mate het nuttige effect van de te benoemen commissie van experts afhangen, en zelfs, of een dergelijke commis sie wel tot stand zal komen. PASTOOR-AALMOEZENIER F. A. R. PADBERG, f Zaterdagavond 8 uur overleed na enkele dagen te voren door een beroerte te zijn ge troffen, te Ede (Gld.) de zeereerw. heer F. A. R. Padberg, pastoor-aalmoezenier, al daar. De overledene werd 29 Aug. 1873 te Sloten (Fr.) geboren, studeerde aan het Groot-Seminarie Rijsenburg, ontving de H. Priesterwijding op 15 Augustus 1900, was vervolgens kapelaan te Wegdam (O.) en te Almelo, waarna in 1913 zijn benoeming volgde tot pastoor-aalmoezenier te Ede, met opdracht tot het bouwen van een R. K. kerk aldaar. Tijdens den oorlog werd hij door de re geering belast met de zorg voor de R. K. militairen der lie divisie. Hij stichtte te Ede een R. K. Militairen- vereeniging en een R. K. lagere school, die 1 September j. 1. plechtig werd geopend. venDe medaille van den graaf de Thonnerieux zal je rijk maken. Martha Emi- lie, mijn dochter, de dochter van Périne Berthier, thans Perine Grandchamp, zal geen ellende te vreezen hebben,'* „Lieve moeder, ge zult mijn geluk bele venals tenminste dat geluk voor mij is Weggelegdwant ge zult blijven leven." „Daar reken ik op, kind...." „Is graaf de Thonnerieux nog in leven?" „Nog altijd, goddank! want hij 'is de bes te van alle menschen, die hier leven." „Maar, moeder...." Het meisje hield op. „Wat wildet ge zeggen, kindlief?" vroeg de zieke. „De medaille, die ik draag, is aan Mar tha Emilie Berthier gegeven." „Zeker." „En nu heet ik Martha Emilie Grand champ; zal graaf de Thonnerieux daarom geen bezwaar maken?" „Neen, kind, dat verzeker ik u. Uw pa pieren zijn volkomen in orde. Graaf de Thonnerieux kende mijn toestand.... Hij heeft vernomen, dat ik hertrouwd was met een eerlijk man. die edelmoedig genoeg yras om u als zijn dochter te erkennen.. PLANNEN VAN SOVJET-RUSLAND. RIGA, 4 Nov. In een bijzondere zitting van het bestuur der Derde Internationale, die in de afgeloopen week te Moskou plaats „Genees dsn, moederlief, dan kunt ge nog lang dat geluk beleven, dat, volgens u, geen droombeeld is...." „Ik zal spoedig genezen, kind, en dan zul len we samen gelukkig zijn." Perine richtte zich van haar bed op, trok het meisje naar zich toe en omhelsde haar in vervoering. De twee vrouwen dachten op dat oogen- blik slechts aan de liefde voor elkaar. Martha vergat zelfs de dreigende armoe de. Len klop op de deur der woonkamer maakte een einde aan die Iiefkoozingen. ,,'t Is misschien een brief uit Génève, doe gauw open...." Het meisje snelde naar de andere kamer, opende de deur en bevond zich niet tegen over den herbergier, maar tegenover den geneesheer. „Ha, dokter," riep ze blij, komt u einde lijk! Ik wachtte al met ongeduld." „Ik ben bij mijn zieken wat langer opge houden, dan ik dacht," antwoordde dokter Gerbaut. „Hoe is het vanmorgen met uw moeder?" „Zij heeft vannacht hevige koorts gehad; op het oogenblik is zij zeer kalm." „Ik zal eens gaan zien." De geneesheer trad de kamer van de zie ke binnen, voorafgegaan door Martha, die zeide: „Moeder, 't is de dokter. Dokter Gerbaut was een man van onge veer zestig jaar, wiens kunde iedereen in Joigny roemde, maar die, terecht, als zeer hebzuchtig bekend stond. jWordi vcroohjd.l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6