r S Alleen de Faam's Kleeding Unci ZUbSSt ptsi m f 1 KLEEDING MAGAZYNEN kuni U by ons het befte sla&en Als feeds eefdef by ons kocht weef U dit uitondef- vindinfi. Waart Unosj nooi\ by ons dan dient u eens fl onderzoeken of onze kiee- ORIGINEEL APART Voor ieder Haarlemmer LEUK llilll WIJ Indien een deskundige commissie U van advies zou moeien dienen, bij het inkoopen uwer kleeding, zou men U eenparig adviseeren: DE FAAM's KINDERKLEEDING her kent U gemakkelijk op straat: VERZENDEN ONZE DAMES-, HEEREN EN KINDERKLEEDING DOOR GEHEEL NEDERIAHD VRAAGT STALEN, ZICHTZENDSNG OF VERTEGENWOORDIGER ■01* Y* im> Leiden 3 Vischm. 9-10 Leiden Haarlem Woerden HoekAnegang j j Leiden Hoogstraat Leiden 1 1 Vischm 16-17 Schoonhoven j 'i r\1': V De mannen der propaganda. Ook is de vraag onder de oogen gezien, of het wel wenscbelijk was de mannen der Propaganda voor een bestuursfunctie ver kiesbaar te stellen. Weliswaar, kan men de Propagandaclub beschouwen, als de Politie voor de Gemeente 'en als het Leger voor het Vaderlaod, zij, die immer en altijd en, ondanks alles, de wet tige besluiten der Vereeniging behoort uit te voeren en mede te helpen ze te doen zege vieren. En zou zij nu niet verlamd worden in haar voortstuwende kracht, wanneer zij zou moeten gaan werken voor een Besluit, dat haar Voormannen, in hunne tweede hoedanigheid als Bestuursleden der K. V., met hand en tand bestreden hebben, een besluit, dat dus niet met hunne aspiraties strookte? Maar, ook dit zeker bestaande bezwaar werd tot de kleinste proporties terugge bracht door het feit alweder, dat de P. A. C. de Groslijsten indient, deze Lijsten juist, die dit gevaar in acuten vorm zouden kun nen oproepen. Daarentegen zag men in de wakkere pro pagandisten de mannen van het zuivere Principe, degenen, drie der K. V. zeker wel het warmste hart toedragen, getuige hun onvermoeid werken daarvoor. Voor deze mannen, Uwe Commissie zou, het U niet gaarne adviseeren, mogen thans absoluut de Bestuursdeuren niet afgesloten worden. De verhouding in de samenstelling. Ten slotte stelt Uwe Commissie ook ten aanzien van e. v. vacatures voor. dat ook wederom de P. A. C. uwer ledenvergadering omtrent de vervulling zal adviseeren, een advies verstrekken, waarvan de Ledenver gadering evenwel met volle gerustheid, in dien zij daarvoor termen aanwezig acht, kan afwijken. Mits En hier komen we gelijktijdig aan de be handeling van het schrijven der Studieclub ,,St. Bavo mede door Uwe Vergadering onzer Ccmmissie in handen gesteld.. Uwe Commissie kan er zich mede ver eenigen, dat de Voorzitter door de Alge- meene Ledenvergadering wordt gekozen en dat ten aanzien van dezen functionaris geen enkele standsafkoms't worde voorgeschre ven. En zij kan zich er ook mee vereenigen en beveelt zelfs warm aan de in dit schrij ven uiSgeproken wenschelijkheid om de verhouding in de Bestuurssamenstelling vast te leggen, een verhouding, aan welke wij reeds hij de Voordracht van het nieuwe Bestuur daar straks alle recht hebben laten wedervaren. Zooeven zeiden wemits Ja, mits de Ledenvergadering bij haar vrije verkiezing de door ons voorgestelde Verhouding niet uit het evenwicht trekke. Die verhouding is als volgt: Het bestuur zal bestaan uit een wiilekeuri- gen Voorzitter, voorts uit 8 Leden, die de overige functiën onderling regelen ,in de volgende verhouding: 2 Intellectueelen, waarvan één, zooveel mogelijk uit de Hoogere Ambtenaren of Hoogere Functionarissen uit de Parti culiere Bedrijven; 2 Middenstanders; 4 Werknemers uit de verschillende Klassen, zooveel mogelijk ook één uit den On derwijzers- of Ambtenarenstand. Ook bovenstaande Voorstellen hebben wjj in een Concept vastgelegd dat wij mede hieronder laten volgen. Van het Bestuur der Kiesvereeniging. Art. 1 Aan het hoofd der Vereeniging staat een Bestuur van 9 Leden, zijnde een Voorzitter, een Onder-Voorzitter, een Eerste-Secrefaris, een Tweede-Secretaris, een le en 2e Pen ningmeester en drie Commissarissen. De Voorzitter wordt rechtstreeks aange wezen door de Algemeenz Ledenvergade ring, de overige bestuursleden verdoelen onderling hunne functiën. Art. 2, De P. A. C. adviseert der Algemeene Ver gadering omtrent vervulling van de be- stuursfunctiën. Van dit advies kan de Algemeene Verga dering afwijken, echter is niet geoorloofd door deze afwijking de verhouding te wijzi gen, die in art. 3 omtrent de Bestuurssa menstelling is omschreven, Art. 3, Het Bestuur zal bestaan uit: 1. Voorzitter; 2. Intellektueelen, waarvan een, zooveel mogelijk uit de hoogere ambtenaren of hoo gere functionarissen uit de Particuliere Be drijven; 2. Middenstanders; 4. Werknemers, uit de verschillende klas sen, zooveel mogelijk, ook één uit den On derwijzers- of Ambtenarenstand. De leden kunnen zijn vrouwen of mannen. Art. 4, De leden van het Bestuur hebben normaal vier jaren zitting. Zij treden in ieder geval en corps af zes maanden na den uitslag van elke Gemeen teraadsverkiezing, De aftredenden zijn dade lijk herkiesbaar. Art. 5. De leden van hel Bestuur worden bij vol strekte meerderheid van stemmen gekozen door en uit de gewone leden der Vereeni- ging- Art. 6. Het Bestuur vertegenwoordigt de Veree niging in en buiten rechten. De Candidaatstelling. Mijne Dames en Heeren! Het Hoofdstuk onder bovenstaande titel is er een van bij uitstek technischen aard. Uwe Commissie heeft zich duidelijk voor oogen gesteld de verkiezingstechniek, die dezen zomer is toegepast en unaniem waren wij het er over eens, dat daar nooit of nim mer meer een ,,da capo'' van komen mocht. Allereerst geen overrompeling meer. Alle gevaar voor clandestien stemmen uit sluiten! Den Leden alle mogelijke gelegen heid geven van hun gevoelen en voorkeur te doen blijken! Tot het laatste toe, laten we zeggen; „tot het bitter einde" de Roomsche Kiezers bin nen het verband hunner ééne Roomsche Or ganisatie houden. En ten slotte, in het systeem van den nieuwen koers, het met zorg opgesteld ad vies van de P. A. C,, tot stand gekomen door de mede- en samenwerking van alle standen en denkrichtingen, op waarde en peil houden. Vergunt ons, mijne Dames en Heeren, dat wij nader gaan argumenteeren en omschrij ven het concept, dat wij hieronder, als re sultaat van onze overwegingen, aan Uwe sanctie onderwerpen. De partijdiscipline. Wij zouden haar durven noemen; de ziel van ons Politiek leven. Wij zullen haar eischen van ons Roomsch Kiezersvolk, doch wij zullen haar ook eischen van degenen, die er boven staan, er boven moeten stami althans, van onze Candidaten. En, evenals van een goed Roomsch Kiezer plichtmatig verlangd wordt, dat hij stemt op de Lijst, die ten slotte DE officieele lijst der Roomsche Partij zal zijn, evenzoo wordt van den Katholieken Candidaat verlangd, dat hij onvoorwaardelijk genoegen neemt met de plaats, die hem ten slotte door het Kiezers volk op die Lijst zal worden aangewezen. Het proces. Den Kiezers zeiven zal in de eerste stadia een richtsnoer worden gegeven door hun Vertrouwensmannen in de P.A.C, Mochten de Kiezers daar hun goedkeu ring niet aan kunnen hechten, dan zijn nog de voorzieningen getroffen en zonder de P. A. C. tegen het hoofd te stooten om hen in de gelegenheid te stellen den Candidaat hunner voorkeur op de plaats te brengen, die zij wenschen. De stemiechmek. In de Stemtechniek zelve zijn belangrijke verbeteringen aangebracht, ja, wij zouden haast durven zeggen, zij is geperfectioneerd. Zij is aangepast aan het model der offi cieele stemmingen. Ook in dit systeem zullen alle Leden een oproepingsbrief thuis ontvangen. En de Stemmingen zullen over drie ach tereenvolgende avonden verdeeld worden, ten einde>.toch maar ieder in de gelegenheid •te stellen invloed op den uitslag te oefenen. Het stemmen moet evenwel persoonlijk zijn. Het inzenden van stembriefjes is uitgescha keld om ook te dezen opzichte clandestiene handelingen, als het ophalen en verzamelen van stemmen te voorkomen. Ook de gelegenheid tot het bespreken der Candidaten is geopend, wanneer door de Stemming evident, d.i, door meer dan 1/3 van het aantal uitgebrachte stemmen, zou blijken, dat een groot deel der Roomsche Kiezers zich niet zou kunnen vereenigen met het uitgebrachte Politiek Advies. Dan zal getracht worden een nieuw of ge wijzigd Advies te ontwerpen. En zou ook dat niet in den geest der Kiezers, of van een groote groep hunner, uitvi^n, dan is de ge- gelegenheid nog open voor het indienen van Vrije Candidaten. Zelfs ten slotte kunnen nog, zij het onder verzwaarde eischen, Vrije Lijsten worden in geleverd. Alle gebeurlijkheden zijn hiermede onder de oogen gezien, en zelfs schijnbaar onmo gelijke abnormaliteiten zijn in dezen opzet geregeld, Dat komt, wijl we in het lid der R.K. Kiesvereeniging willen blijven zien den KO NING-KIEZER, die zijn wil tot het laatste toe moet kunnen bepalen. U voorstellen te doen, om,in onze Stad meerdere Stembureaux in te richten, meen de Uwe Commissie met het oog op finantiee- le bezwaren en gebrek aan controle achter wege te moeten laten. Wanneer drie avonden achtereen, op ver schillende tijdstippen van aanvang en einde gelegenheid tot stemmen wordt gegeven in het Centrum onzer stad, dan is toch wel iedereen in de gelegenheid gesteld om te komen stemmen. I en einde het mogelijke proces tot het einde toe model te laten verloopen, is het noodig, dat reeds vier maanden vóór de Officieele Candidaatstelling begonnen wordt door de P. A. C. met het verzenden van het Politiek Advies naar het Bestuur uwer K. V. Mogen wij thans U het desbetreffend Concept hier laten volgen? De Candidaatstelling. Art. 1. Vier maanden vóór den dag dér officieele candidaatstelling voor den Gemeenteraad verzendt de P. A. C. haar lijst van in te dienen candidaten aan het Bestuur K.V, De candidaten, desgevraagd, zullen tevo ren hebben verklaard, zich aan de plaats hun toegewezen en aan den uitslag der stemmingen te zullen onderwerpen, behou dens de vrijheid, die in art. 15 herkregen wordt. Art. 2. Het Bestuur K, V. verzendt binnen veer tien dagen na de ontvangst, dit Politiek Advies, onderteekend door alle leden van de P. A. C., aan de leden der R.K. Kies vereeniging met verzoek om over dit poli tiek Advies te komen stemmen met vóór of tegen. De modellen hiervan en van hierna vol gende zullen als afzonderlijke bijlagen aan de statuten worden gehecht. Art. 3. Uiterlijk één week na deze verzending beeft de stemming plaats in een in het cen trum der stad behoorlijk in te richten stem bureau onder goede controle en wel gedu rende drie achtereenvolgende werkdagen in de avonduren, doch met dien verstande, dat eiken avond de uren van openstelling en sluiting der stemgelegenheid verschillend zullea zijn. Art. 4. Binnen één dag na den laatsten stem- avond zal door het stembureau de uitslag worden vastgesteld en bekend gemaakt. Art. 5. Het Politiek Advies zal zijn verworpen, wanneer niet 2/3 van het aantal stemmen zich daarvoor verklaart. Art. 6. Indien het Politiek Advies mocht worden verworpen, dan schrijft het Bestuur K. V, binnen veertien dagen na den stembusuit slag een Alg. Ledenvergadering uit, waarin kritiek en bespreking op en over het Poli tiek Advies worden uitgebracht en gehou den. Art. 7. In een verwerping van het Politiek Ad vies zal de P. A. C. geen votum van wan trouwen mogen zien. Art. 8. Na deze Alg. Ledenvergadering komt de P. A. C. ten spoedigste bijeen en wijzigt of handhaaft haar le advies. Art. 9 Zij verzendt het 2e Advies onmiddellijk na vaststelling naar het Bestuur K.V. Art. 10. Indien dit 2e Advies afwijkt van het eer ste ontvangene, dan handelt het Bestuur K. V. op dezelfde wijze en heeft de Stemming volgens dezelfde methode plaats als om schreven in de artikelen 1, 2, 3, 4 en 5. Art. 11. Het verzenden van het 2e Politiek Advies aan de Leden der K. V. moet evenwel plaats hebben uiterlijk veertien dagen na de ge houden Ledenvergadering Art. 12 Bijgeval de P.A.C, geen termen aanwezig acht haar le Politieke Advies te wijzigen, alsook, wanneer voor het 2e Politieke Ad vies niet 2/3 der uitgebrachte stemmen zich daarvoor verklaart, dan kunnen tot uiterlijk een week na kennisgeving hiervan, resp. na den Stembusuitslag, vijftig Leden der K. V, een Lijst, mits behoorlijk onderteekend, van Vrije Candidaten bij het Bestuur K. V. inle veren. Art. 13. Een week na den laatsten datum van den inleveringstermijn verzendt het Bestuur K. V. wederom een Lijst aan de Leden, bevattend in de oude volgorde de namen van het 2e Politieke Advies en daaronder, doch afge scheiden, in alfabetische volgorde, de namen der Vrije Candidaten. Art. 14. Wederom een week na deze verzending heeft dan de hoofdelijke Stemming over deze Candidaten, volgens het bekende puntenstel- sel, plaats en geheel op de wijze, als in voor gaande artikelen omschreven, Art. 15. Bijaldien deze uitslag nog niet tot bevre digende resultaten bij een deel der Leden zou leiden, dan kunnen honderd leden bij het Bestuur een vrije Lijst aanbieden, welke dan ook met de officieele Candidatenlijst van de R.K. Kiesvereeniging kan verbonden wor den. Art, 16. Het Bestuur K. V. draagt zorg voor een be hoorlijke indiening der Candidatenlijsten vol gens de Wettelijke Voorschriften. De Kamer van Koophandel. Mijne Dames en Heeren! Bij de uitvoerige besprekingen, die wij over de Kamer Van Koophandel hebben gevoerd, hebben wij ons te dezen aanzien verschillende vragen ge steld. Allereerst; Wat is in wezen en wat moet zijn die K. v, K.? En op deze vraag is unaniem bet ant woord gegeven: Zij is in wezen en zij moet zijn een zuiver sociaal-economisch lichaam. En daarop volgde de wedervraag: Wanneer zij dan is en moet zijn een zui ver sociaal-economisch lichaam, moet dan de verkiezing harer Leden gevoerd worden door een politiek Lichaam, als de K. V. is, of moet zij geveerd worden door een so ciale instelling, als de Standsorganisatie is? En ook op deze wedervraag luidde het unaniem antwoord: Daar zij is, en moet zijn een zuiver so ciaal-economisch lichaam, behoort ook de verkiezing harer leden gevoerd te worden door de sociale St. O. Zietdaar, het eenig en zuiver standpunt, mijne Dames en Heeren, dat onze Commis sie unaniem innam. De verpolitieking onzer K. v. K. Maar, daarmede was de gedachtenwisse- ling niet ten einde. Want een volgende vraag werd gesteld: Wat leert ons de practijk van de K. v. K,? En door verschillenden werd onomwon den gezegd, dat de K. v. K., zoowel hier als elders, zich bezig houdt vrij en openlijk, met de bespreking van werkelijk politieke vraagstukken. En in dat geval mag den Werknemers niet onthouden worden het recht van mede- zeggingschap. Politieke vraagstukken, zij werden ons met name genoemd: loonsbe- sprekingen, verbindend verklaren van ar beidsovereenkomsten, enz, enz. Wat voor tegenwicht hebben de werk nemers daarin? werd met goed recht ge vraagd. In dat geval wordt medezeggingsschap der Werknemers opgeëisc'ht als een recht, óf wel men mag verlangen een tegenwicht, b.v. in de wederoprichting der Kamers van Arbeid. Dit standpunt werd door ons allen ge deeld. Ten slotte werd algemeen deze conclusie goedgekeurd: Men is het eens, dat de Kamer van Koop- uandel is een sociaal-economisch lichaam. De Verkiezing harer Leden hoort dus thuis bij die Stands-Organisatie. Wanneer zij aan politiek doet en dat doet zij, dan is dit verkeerd, dan is dat onjuist en dan behoort daar door allen tegen geprotesteerd te worden en actie tegen gevoerd. Het Rapport-Barge ten slotte. Mijne Dames en Heeren! Wanneer Gij weet, dat deze Commissie-Barge een jaar lang gearbeid heeft alvorens haar rapport te kunnen samenstellen een arbeid 'trou wens, waarvoor wij alle bewondering koes teren. Wanneer Gij het gedegen Rapport van 64 bladzijden druks hebt doorworsteld, wanneer Gij in de bladen de ellenlange Excerpten, de eindel-ooze Polemieken over en naar aanleiding van dit Rapport zult hebben gevolgd, en, wanneer Gij ook zult hebben gehoord, hoe met één forscben, doch noodlottigen stoot het Alg, Bondsbestuur dit verdienstelijk stuk werk in den doof pot heeft gestopt, in de valsche veronder stelling, nochtans, dat het daar voor goed zou smoren, dan zult Gij toch, mijne Dames en Heeren, er verwonderd over zijn, wan neer Uwe Commissie er slechts zeer weinig over zal zeggen. Is het om wille der meer of mindere be langrijkheid? O, volstrekt niet! Doch dit Rapport-Barge regardeert het werk van den Generalen Staf. Wij hebben in ons kleine onderdeel slechts het werk van den escouade-commandant te verrichten En dan is aan ons slechts de taak ons uit te spreken over de hoofdgedachte in dit rap port tot uiting gebracht. De meer uitgewerkte critiek, dc opbou wende, zal door onze Kamercentrale gedra gen worden naar Utrecht. Wij namen van haar standpunt en van haar uitgewerkte voorstellen me! de grootste be langstelling kennis. De hoofdgedachte in dit rapport neerge legd, zij was de zaak die ONS bezig hield. Die hoofdgedachte, is DE VERKIEZINGSRAAD. En zonder ons te verdiepen in de mérites er van, zonder in detailleeringen te verval len, vroeg onze Commissie zich af; Is het wenschelijk dat wij een Verkiezings- raad krijgen? Mijne Dames en Heeren! Gij hebt dezen avond onze Reorganisatie-Voorstellen ge hoord! Gij kent dus reeds ons antwoord op de ge stelde vraag! En inderdaad, met volle overtuiging be antwoorden wij deze vraag in bevestigenden zin: Ja, zeer wenschelijk is het, dat wij een Ver- kiezingsraad krijgen. Hoe die zal samengesteld worden, aan de Hoogere machten zij het overgelaten dezen'te regelen. SLOT. Mijne Dames en Heeren! Onze taak is ten einde. Met blijmoedigheid hebben wij haar aanvaard, met vreugde heb ben wij haar ten einde gebracht. De resultaten van onzen arbeid, wij heb ben ze verwerkt en neergelegd in onze Over- wegingen en in onze Voorstellen. Vele dier Overwegingen hebben wij uit eengezet, enkele zijn uit den aard der zaak minder voor publikatie geschikt. Wij leggen IJ onze Voorstellen voor in on. derlingen samenhang, vormend één gebeeL Geen kan er dus uit genomen worden zon der liet complex te scha»len. Volmaakt is ons werk zeker niet. Niemand meer dan wijzelf zijn daarvan ten volle over tuigd. Doch, deze troost blijft ons bezielen en hij is wellicht onze schoonste voldoening: We hebben gearbeid in een Commissie, waarin wellicht vereenigd waren de meest uiteenloopende denkrichtingen. We hebben niet nagelaten onze meeningen en zienswijzen scheip en onomwonden te genover elkaar te stellen. Maar, we hebben in alles en vóór alles de eerlijkheid betracht en bovenal we zijn vat baar geweest voor .redeneeren", we hebben, waar bet pas gaf, elkaar kunnen overtuigen. En daaraan is het te danken, mijne Dames en Heeren, dat alle Conclusies en alle Voor stellen, die U in dit Rapport worden aan geboden, zijn goedgekeurd met ALGE MEENE STEMMEN. Dat zou ook niet geschied zijn, wanneer niet allen onzer van het begin tot het eind, bezield waren geweest met een onbaatzuch tige liefde, met dat ééne verlangen slechts, om onze schoone, Roomsche Zaak te dienen, Dat Zij dan groeie en bloeie! Faxit Deus! Dat geve God! Uwe Reorganisatie-Commissie: Dr, TH. TH KOOT, Voorzitter; Not. R. C, A. van CRANENBURGH W. VAN DER HULST F. KEESEN M. L. A. KLEIN H. J. L. KLEIN SCHIPHORST W. J. B. VAN LIEMT P. J. M. VAN TETERING, secretaris-rapporteur. Amendementen en wijzigingen op boven staand Rapport worden vóór Zaterdag, 17 November 1923 ingewacht bij: Dr. Koot, van Heythuizenweg 3,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 10