STADSNIEUWS In en om Haarlem. Vierde Blad 6 November 1923 li EEN „EDELE" TAK VAN SPORT. „Arbeid Adelt". Tooneelavond St. Jozefsvereeniging. 7GYMNASTIEK. V SCHIETEN. UIT DEN OMTREK, HEEMSTEDE. Dezer dagen, werd in café „Flora" te Scho len een bokswedstrijd gehouden of zooais de organisators het zelf noemden: een boksde- monstra tie. Daarmede is de vraag weer actueel gewor den of bokswedstrijden in het openbaar moe ten worden toegestaan en of de commissa rissen van politie te Haarlem, Amsterdam, den Haag en de meeste andere plaatsen in ons land toch heusch zulke zoete en zacht- zinnige jongens niet! terecht deze soort wedstrijden verboden of niet. Ik ben er heen geweest en- ik blijf van opi nie dat ze mij alieen voor een bokswedstrijd in den ring krijgen als ik voor de opstoppers, die je daar moet incasseeren een honderddui zend dollar vergoeding krijg, net als Demp- sey, Carpentier of Bombardier Wels. O, laat ik dit zeggen, het ging er op dezen wedstrijd buitengewoon ordelijk toe. Ér werd door de toeschouwers niet met stoelen gegooid of gevochten; zij genoten in stilte en in de grootst mogelijke orde. De scneidsrecher was een hoogst bezadigd en mij zelfs zeer sym pathiek Haarlemmer, die, dunkt me, geen vlieg kwaad zal doen, maar met het grootste genoegen voor zijn pleizier in een ordelijke demonstratie een bokstegenstander een paar blauwe oogen rijker en een stel tanden ar mer maakt. Er werd gebokst naar alle regelen der kunst en bovendien hooide ik zeggen dat de ze demonstratie, dn vergelijking van „echte" wedstrijden, maar .kinderspel" was. Resultaat van dit „kinderrad" was, dat ik drie bloedneuzen telde, dat één bokser, hemel en aaddte vergetende, in 'n knook out langs de touwen waggelde en een ander door een stoot In de maagstreek zoo van streek raakte en zulke leelijke gezichten trok (waar nota bene Ben paar honderd toeschouwers om zaten te zrijnzen) dat hij de partij moest opgeven. En nauwelijks had de scheidsrechter dit be kend gemaakt en den tegenstander tot over winnaar verklaard, of deze, een vroolijke boy, sprong één meter de lucht in en zwaaide triomfantelijk naar supporters in de zaal, ter wijl de ander ineenkromp van onwelgesteld heid. De toeschouwers applaudisseerden. Ik zag eens een hond, die per ongeluk van een fietsrijder zoo'n tik kreeg dat hij knock out'' raaide, wegwaggelde en even daarna neerviel. Een heele straat menschen stond te jam meren om de ellende van het beest. Op dezen boksavond bftrapte ik mij zelf dat ik met eenig bloeddorstig genoegen zat te observe ren wat een bijna geheel naakt mensch doet ais hij buiten westen wordt geslagen. En met mij deden dat een paar honderd mian. Ik schaamde mij. Pas had ik den jongen man, met 'n krachtig Lichaam, lachend den strijd zien aamvaarden. Geen minuut later zag ik zijn wezen vertrekken, zijn armen stak hij naar omlaag om bescherming tegen den grond te zoeken, hij wenddte zich af en de oogen we zenloos, zeeg hij neer langs de louwen; één seconde, toen stond hij op en met onzekere passen liep hij langs de touwen naar den an deren hoek van den ring als om zijn tegen stander te onlloopen. Daar viel hij neer. De locschouwers volgden met spanning de be wegingen van dezen onbekvamen mensch. Onbewogen en met rustige stem, terwijl het slachtoffer versuft op den grond lag, telde de scheidsrechter zijn één, twee, drie, tot tien, de tegenstander stond gereed om zoo dra de man zou opstaan hem weer neer te slaan. En hij stond op, tussehen den negen den en tienden tel, en de tegenstander sloeg op den zwak afwerende» man, maar toen kwam de scheidsrechter tussehen beiden en verklaarde de partij door den „knock out" geslagene verloren. En achter mij was men het niet eens of de knock out was toege bracht door een reohterstoot cp de linker wang of een liinkerstoot op den recherwang. Men kwam tot overeenstemming op dit com promis: dat de rechterstoot op de linker wang gevo'gd was door een linkerstoot op de rechterwang, waardoor de bokser tegen de vlakte ging. Prosit! En geen drie minuten later zakten weer twee jonge, frissche mannen op den stoel en lieten zich prepareeren op den komenden strijd. Het belletje ging, ze gaven elkaar de hand en benkten dan op elkaar in. De mep pen op gezicht, borst en rug kletterden dat 't 'n lieve lust was en na een ronde van twee minuten hijgden de jonge kerels als paarden, werden begoten met water en aan hum hecle afwezige houding was te zien hoe de inspan ning en toegebrachte slagen hen van streek brachten. En nu mag men mij praten van spoTt, die het lichaam staalt, mij maakt men niet wijs dat een „knock out" of een stoot op je maag je lichaam gezonder maakt dan wanneer het gespeend blijft van zulke medicamenten. liet toppunt en het nagestreefde doel bij een bokswedstrijd is een „-knock out." en het wil er bij mij' niet in dat deze gezond i3 voor het lichaam. Boksen, zeggen de voorstanders van deze sport, kweekt moed, vlug denken en geeft ■kracht. Mot uw welnemen, Als dit dan moed moet heelen, dan heb ik bewondering om in ditzelfde genre te blijven, voor de Ro- meinsche zwaardvechters. Deze bezaten moed omdat zij wisten bij het begin van een ge vecht. dat het om hun leven ging. Immers in den regel vochten deze heer-en zoo lang, totdat een hunner gedood was of zoo buiten gevecht gesteld dat het van de goedgunstig heid van het publiek afhing of hij in leven -mocht blijven. Maar met onze hedendaagsche begrippen keuren wij die spelen af, omdat wij ze als tegennatuurlijk beschouwen. Tussehen het zwaardveehten, waarbij het leven op het spel stond, en boksen, waar lichamelijk let sel niet uilgesloten is, in den regel zelfs on vermijdelijk, is slechts een gradueel verschil. Maar boksen is toch zoo'n prachtig zelfver- dedigingsmiddel, hoort men opperen. Is dan voor zelfverdediging, gesteld al dat deze in onze moderne, beschaafde, goed be waakte sleden en landstreken onontbeerlijk -is, een sport als schermen niet veel mooier en meer aan te bevelen dah boksen? Ik weet wel. dat een groote groep onzer bevolking, vooral onder onze jonge, levens lustige, pootige jongelui op de bokssport ver zot is, maar met hetzelfde recht, als waarop deze steunen, kan men straks het zwaard veehten, het stierengevecht en het duel ver dedigen. Er moet een grens zijn en dat we die grens leggen -even vóór het boksen is heusch niet te verwond eren wanneer menschen als commissarissen van politie er ook hun veto over uil spreken. Openbare demonstraties van boksen wer ken de verruwing van de zeden in de hand. Wat jongelui in besloten gezelschap elkaar voor klappen willen toededen, moeten zij weten, maar dat deze demonstratie in 't open baar niet worden bevorderd, is dunkt me slechts goed te keuren. Bovenstaande was reedis geschreven toen de dagbladen het verhaal brachten van een doodelij-k ongeval bij een bokswedstrijd-. Wij verwijzen er voor naar elders in dit blad. Van de R.-K. Coöp. Bakkerij en Ver- bruiksvereeniging „Arbeid Adelt" is ver schenen het verslag over het laatste boek jaar, voor zoover het de finantiën betreft en voor het overige over het' tijdvak, dat het tegenwoordig bestuur de leiding heeft. Wij ontleenen daaraan het volgende: Wij willen beginnen, aldus bet verslag, met een woord van oprechten dank aan de leden, die onze Coöperatie in zeer moeilijke omstandigheden trouw bleven en Uw bestuur in geen enkel opzicht lastl veroorzaakten. U zult, hopen wij, over de eindresultaten te vreden zijn. Wij geven enkele data, 16 Februari 1922 werden wij tol' bestuurs leden gekozen, nadat het vorige bestuur en college van commissarissen collectief hun ontslag hadden genomen. 19 Februari werden de bestuursfuncties onderling verdeeld. 22 Februari werden de bescheiden over gedragen door het voormalig bestuur aan het nieuwe en werd den vorigen directeur op gedragen per 1 Maart een winst- balans en verliesrekening op te maken der Coöperatie, opdat duidelijk zou kunnen blijken, hoe het nieuwe bestuur de zaken overnam. 7 Maart had een vergadering plaats van oestuur, commissarissen, directeur en het overige personeel. 18 en 25 Maart bestuurs vergaderingen. 28 Maart werd wederom een bestuursver gadering gehouden, waarin de vorige direc teur op staanden voet werd ontslagen, we gens grove nalatigheid in de uitoefening zij ner functie en plichtsverzuim. In een daarop volgende vergadering op 3 April werd al gemeen geconstateerd, dat het met onze Coöperatie zeer slecht gesteld was, van lei ding was geen sprake geweest en in finan- tieel opzicht was het ergste te vreezen. Een zware schuldenlast drukte de Coöperatie niet alleen, doch een staf van personeel, veel te groot voor een zaak als de onze, voerde met rasse schreden tot den onder gang. Contröle bestond er zoo goed als niet en pen werkte volgens sleur. Den boel neer gooien was het gemakkelijkst, doch daar mede waren onze leden niet gebaat. Naast het geldelijk verlies van het gestorte aan deel en het niet uitgekeerde dividend over 1920-1921, zou ieder lid nog een kleine som moeten bijpassen om den schuldeischers te voldoen en onze Coöperatie was van het wereldtooneel verdwenen. In die dagen hadden enkele leden den treurigen moed, hun lidmaatschap op te zeggen. Zij vergaten of wisten niet, dat de wet op de Coöpera tieve vereenigingen óók de weggeloopen le den over een zeker tijdvak verantwoordelijk stelt en zij dus bij faillissement evengoed als wij hebben bij te passen, doch men eischte zijn geld op en dreigde zelfs met de politie. Wij hielden voet bij stuk en stoorden er ons niet aan, alleen maar oog houdend op de Coöperatie. Een accountantsonderzoek gaf ons een overzicht per 3 Juni 1922. De re sultaten waren pover. De heeren G. F. H. Passtoor, Mir. F. Hagemeijer en J. W. Lucas stelden zich bereid de levensvatbaarheid on zer Coöperatie te onderzoeken. De resulta ten waren pover. Het advies was: „doek de verbruiksvereeniging op en maak de bakke rij sterk." De meerderheid van het bestuur dacht er anders over, omdat met de ophef fing van het een, het ander noodwendig zou moeten volgen. Nu met alle macht gewerkt aan de bezuiniging en vooral aan een goe de regeling en contröle. Ingrijpende maatregelen moesten worden genomen om die akelige sleur er uit te krij gen, Ontslag van vooraanstaand personeel, omdat men niet wilde of kon opvolgen de bevelen van het bestuur, was ten slotte een taak, die het bestuur, hoe noode ook en met bloedend hart, moest toepassen. Con trole mjest er komen en een andere werkindeeling werd door den loop der om standigheden onvoorwaardelijk geëischt. Het sterkste bewijs mogen wij u geven in het volgende. De directeur was ontslagen. Brutaal begon hij een proces tegen ons om uitkeering van zijn salaris, daar hij meende, recht te hebben bij ontslag op staanden voet op een geheel jaarsalaris of tot eind De cember van het loopende jaar (op 28 Maart werd hij ontslagen) of over een nader over een te komen tijdvak. Wanneer men weet, dat wij na een ontzettend veel geharrewar den eisch stelden, dat hij en niet wij, 500. aan onze coöperatie stortte, hetgeen hij deed met medeweten van den Rechter-Commis- saris en ondanks den door hem genoten rechtskundigen bijstand, dan moge het u dui delijk zijn, dat Uw bestuur reeds dadelijk de zaken juist inzag en niet schroomde in het belang onzer Coöperatie aan te pakken. Gelukkig moeten wij verklaren, dat het overige personeel, hetwelk ontslag nam of kreeg, niet van oneerlijke handelingen werd beticht. In hoeverre door het' geven van ont slag en een andere werkindeeling, zoowel voor de bakkerij als voor de verbruiksver eeniging, het bestuur op den goeden weg was, moge U blijken uit de volgende cij fers, betreffende de loonen. Zooals reeds werd opgemerkt, werd het vorige boekjaar gesloten op 3 Juni in plaats van op 1 Juli, zoodat dit boekjaar slechts over 11 maanden loopt. Aan loonen werd uitgekeerd in het boekjaar 1921-1922 31054.76 en in 1922-1923 27756.76 be rekend over 12 maanden worden deze cij fers 33877.92 en 25621.61, zoodat in het laatste boekjaar 8256.30 minder aan loo nen werd uitgekeerd, dan het jaar te vo ren en dat zonder loonsverlaging of verlen ging van den arbeidsduur. (Nr. 1 Juli 1923 is het loon der bakkers iets verlaagd, zooals het in dé geheele bakkerswereld verlaagd werd). Wel is van ons personeel meer in tensief werk gevraagd, hetgeen bereidvaar dig hieraan voldeed, doch van te zwaar of overbelast werk mag absoluut niet gespro ken worden. Terwijl het bestuur en ook het personeel er alles op zette, om onze zaak niet alleen in stand te houden, doch zelfs nog uit tt breiden, bleef de overgroote meerderheid der leden ons steunen door hun houw en afname der artikelen onzer Coöperatie, doch liepen een 85-tal leden weg. Zij verlieten ons in voor de vereer.iging benarde tijdsom standigheden, Zeker er waren er onder, die alle reden hadden om te bedanken, b.v. wegens vertrek naar elders of inwoning bij kinderen, maar er waren er ook, die weg liepen met schuld aan de Coöperatie of an deren, die hun gestorte geld kwamen op- eischen. Hadden wij hieraan gevolg gegeven, dan, wij memoreerden 't reeds, zij en ook de getrouwe leden zouden er nadeeiige ge volgen van hebben ondervonden, terwijl wij nu in staat zijn onzen afnemers voldoening te schenken en en den uitgetred-enen het hun toekomende van lieverlede te verschaffen. Dank zij de maatregelen van uw bestuur; de met liefde gegeven toewijding en koopmans kracht van onzen administrateur en de ijverige medewerking van ons personeel hebben wij winst gemaakt. Zooals uit het finantieel verslag u moge blijken, hebben wij op beide afdeelingen winst gemaakt, welke zal worden aangewend op nader vast te stel len wijze, waaromtrent u voorstellen van het bestuur kunt tegemoet zien. Bovendien zij er nog op gewezen, dat wij genoodzaakt waren een nieuwe oven te laten bouwen, welke onze winst aanmerkelijk deed slinken. Liep het ledental van de bakkerij terug van 503 tot 418, dat van de verbruiksver eeniging daalde van 29b tot 251, doch opge merkt mag worden, dat velen van beide af deelingen lid waren en. dat de omzet, ondanks de prijsverlaging, nog toenam. Deze cijfers wijzen uit, _at er ruim 11900 minder schuld is, dan het vorige jaar, terwijl cr 7105.85 winst werd gemaakt door de 1 akkerij 2447.58 door de afdeeling ver bruiksvereeniging en bovendien voor het bouwen van den nieuwen oven reeds 2358.86 is betaald, wat een extra uitgaaf is. Zulke onverwacht gunstige resultaten heb ben wij te danken, zegt 't verslag verder, aan de maatregelen van het nieuwe bestuur, zeker, doch ook en vooral aan den admini strateur, den heer C. Heitlager, die rust noch duur kende alvorens onze zaak goed mar cheerde en nog steeds met hart en ziel er voor werkzaam is. Na hem komt onze voor zitter, die vooral 't eerste jaar zich geheel gaf en zeer ondankbare karweitjes had op te kbappen. Vóór de benoeming van den heer Heitlager was hij alles te gelijk, niets was hem te veel. Vervolgens zijn wij erkentelijk voor het geen het personeel pra-esteerde, van de oude sleur is gelukkig geen sprake meer. Ten slotte wordt een woord van dank ge bracht aan de leden, die ons vertrouwd hebben, die steeds hare waren van de coöperatie betrokken en die ons. wij zei den het reeds, rustig lieten doorwerken. Zij, die van ons heengingen mogen bedenken, dat wij nog na hun wegloopen hun belan gen bleven behartigen en zij nu binnen afzienbaren tijd- alle het hun verschuldigde ■kunnen komen opvragen, doch, waarom het verzwegen, wij zien hun allen liever als lid terug in onze gelederen. Het ligt toch voor de hand, dat hoe grooter omzet, hoe ver- scher waar, hoe grooter omzet en van zelf hoe grooter de winst wordt. In eenzelfde straat of buurt meerdere menschen- bedie nen is veel goedkooper, dan wanneer men verspreide clientèle heeft en natuurlijk hoe meer leden, hoe dichter men bij elkaar wonen zal. Het bestuur vertrouwt, dat, gelet op de gunstige resultaten onzer coö peratie, alle leden, die om den minder gunstigen tostand de coöperatie den rug toekeerden, nu weder terug zullen komen en de echte trouwe leden, die wij gelukkig nog velen hebben, zullen niet in gebreke blijven nieuwe leden voor ons aan te werven vertrouwt het bestuur. BESCHERMING VAN DIEREN. Men zendt ons ter opname het volgende Kort verslag van de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken, Secretariaat Heerenweg 199, Tel. 2265, over October 1923. Een paard, dat aan de borst gewond was, voor een vrachtwagen gespannen, werd op last van den Inspecteur naar stal gebracht. Hetzelfde geschiedde met twee kreupele paarden, die gebezigd werden voor het ver voer van brandstoffen. Een paar malen moest aanmerking worden gemaakt over gebrekkige oogkleppen van paarden. Het gelukte, een vrachtrijder te bewegen, de oogkleppen weg te laten. Het had de aandacht getrokken, dat de paarden van een transportonderneming op vallend mager werden. Toen nu onlangs werd waargenomen dat een van de koetsiers zeer hardhandig de zweep gebruikte, en de man verklaarcje, dat groote traagheid van het dier hem daartoe noopte, bleek na onderzoek, dat de paarden onvoldoende gevoed werden. Er wordt werk van gemaakt, dat de rantsoe nen grooter worden gemaakt. Meermalen moest worden opgetreden te gen karvoerd.ers, {die hun trekhonden zoo hadden aangespannen, dat de dieren er blijk baar hinder van ondervonden, hetzij dat de strengen te lang of te kort waren, hetzij dat de poot van de kar te klein was of dat een touw in de plaats van een buikriem ge bruikt werd. Een hond moest worden uitgespannen, die kennelijk drachtig was. Een andere bleek lijdende aan schurft, en werd eveneens af gespannen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een groenteboer, wegens het bezigen van een kreupelen hond. In de Asphixiatie-fnrichting werden pijn loos gedood 63 honden, 134 katten en een haan. Het is gebleken, dat er leden zijn, die van tijd tot tijd met het Bestuur en ook onderling van gedachten wenschen te wisselen. Om hieraan tegemoet te komen, zullen voortaan nu en dan leden-bijeenkomsten gehouden worden, te beginnen op Donderdag 8 No vember a.s. des avonds om half 9 in het Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat, naast de kerk. TENTOONSTELLING VAN BLOEM BOLLENCULTUUR. Wij lezen in het Weekblad voor Bloem bollencultuur De voor de aankleeding van het terrein in front van het groote hoofdgebouw onont beerlijke opeenvolgende vollegrondsbloem- bollenbeplanting is verzekerd. In aansluiting met het op deze plaats reeds eerder medege deelde, is het de commissie zeer aangenaam te kunnen bekend maken, dat de hoeveel heden bloembollen, noodig voor de beplan ting van het voorfront van het tentoonstel lingsterrein, door verschillende afdeelingen zijn toegezegd als collectieve inzendingen van die afdeelingen. De commissie heeft in zijn jongste vergadering met groote waardeering kennis genomen van de ingekomen aanbiedin gen en voorloopige toezeggingen en heeft aan de betrokken afdeelingen kunnen be richten, dat gaarne op deze aanbiedingen zal worden ingegaan, onder mededeeling dat deze medewerking aan de totstandkoming der tentoonstelling zeer op prijs wordt ge steld. Omdat over enkele onderdeelen nog met enkele afdeelingen wordt onderhandeld en met name nog niet geheel vaststaat welke afdeelingen gezamenlijk voor de Hyacinthen- beplanting zullen zorgdragen, zal eerst later worden medegedeeld welke afdeelingen de verschillende beplantingen zullen uitvoeren. Tevens zal dan tegelijkertijd kunnen worden medegedeeld, welke medewerking reeds ver kregen is van andere afdeelingen voor collec tieve inzendingen buiten de hierbedoelde beplanting van het voorterrein om. Ook in dit opzicht ondervindt de commissie reeds zeer veel medewerking. TENTOONSTELLING VAN POST DUIVEN. De Postduivenhouders Vereeniging „De Luchtgids" te Haarlem organiseert een ten toonstelling van Postduiven, welke tentoon stelling zal worden gehouden op Zaterdag en Zonda 29 en 30 December 1923 in ge bouw „Bloemhof" Bloemhofstraat. Haarlem. Op deze tentoonstelling kunnen bevlogen zoowel als onbevlogen vogels worden in gezonden van liefhebbers welke lid zijn van een vereeniging die is aangesloten bij de Af deeling A van den Ned&landschen Alge- meenen Bond van Postduivenhouders. Als bijzonderheid zij op gemerkt dat een z.g. Bordeaux-klasse aan deze tentoonstel ling is verbonden. DE LUCHTGIDS. Op Donderdag 1 November j.l. hield de Postduivenhouders Vereeniging „De Lucht gids" een Algemeene Ledenvergadering, onder voorzitterschap van den heer M. Groeneveld. De agenda, welke rijkelijk voorzien was van te behandelen punten, werd vlug af gewerkt. Na vaststelling der notulen ert het aan nemen van enkele personen als lid der ver eeniging benevens de voorlezing van inge komen stukken werd overgegaan tot het uitbrengen van de verschillende jaarver slagen t.w. jaarverslag Secretaris, Penning meester, Ringen-secretaris en Hok-contro- leurs van Vogelenzang. Door den Voorzitter werd namens de ledenvergadering dank gebracht aan de ver schillende functionarissen voor hun keurig verslag, alsmede voor de werkzaamheden door hun in het afgeloopen vereenigingsjaar verricht. Door het niet-aanwezig zijn der Hok- controlecommissie voor Haarlem werd het door hun uit te brengen verslag tot de volgen de vergadering uitgesteld. Voorts werd overgegaan tor de benoeming van den heer J. J. Vrugt als eerelid, ter wijl de heer P.J. Kruijer als lid van verdien ste werd benoemd. Hierna werden nog enkele mededeehngen van huishoudelijken aard gedaan waarna de Voorzitter, na de gebruikelijke rondvraag te hebben gehouden, deze goed bezochte ver gadering om ongeveer 10 uur sloot. GEVONDEN VOORWERPEN. B. Botti, Linschotenstraat Ird, armband horloge G. L. Drink, Talmastraat 23, arm band S. Schreuder, Adr. Loosjesstraat 44, Autoped Gijzen, Garage Bos, Houtplein, autoslinger Bolle, Pres: Steynstraat 34, bankbiljet J. v. d. Stijlen, Smedestraat 7, zwarte ceintuur H. Bosman, Kruisstraat 12, grendel met slot en sleutels v. d. Linden, Werf Figee, Duitsche herdershond Snoeks, Vooruitgangstraat 28, hond (pincher) L. Ruyfrok, Mr. Lotteiaan 24, schoenmakers- leest A. Maat, Blocmertsteeg 18, lorgnet J. Berenhout, Gen. Joubertstraat 11, Tijd- geestlotPolitiebureau, Smedestraat, muts Vissers, Tetterodestraat 108, mes H. Gaak, Regulierstraat 33, medaillon met portretten C. Bom, Leidschevaart 88N, pakje met spons enz. A. Hoes, Kinderhuisvest 27, lrinder- portemonnaie Cliteur, K. Poellaan 29b. rood bruine heerenportemonnaie A. de Graaf, Hofdijkplein 34, bruine portemonnaie, M. Meyer, Olycanstraat 12, damesporte- monnaie met portretJ. Scharroo, Haas straat 4, rozenkrans Nolet, Gen. Joubert straat 54, rozenkrans in étui Arnold, Tette rodestraat 70, damesring A. P. Mulder, Wagenweg 1, kinderschoentje Directeur, Postkantoor, speldVerzijlberg, Spaarn- wouderstraat 29, taschje met portemonnaie enz.Hoogeveen, Plein 30, armband H. Groeneveld, L. Costerstraat 9, bril in étui Politiebureau, Smedestraat, bal, rijwielen H. Horsman, Leidschestraat 82, notitie boekje Raad van Arbeid, Statenbolwerk 1, bruine ceintuur J. Baars, N. Geldeloozepad 34, grijze ceintiuur C. Dollé, W. Heeren straat 19rd. hond (Doberman) J. Roden burg, Palmstraat 25, halsband met penning E. Roest, L. Annastraat 12, bruin wollen handschoen Kamer no.9, Nieuwegracht 13, potloodKnegt, Kamperstraat 39, gymn. schoentje Punt, Emostraat 7, spoor N. Berendrecht, Tulpenstraat 34, tasch met japon enz. J. de Braber, Teylerstraat 38A rood, R.K. kerkboek Kennel Fauna, Park laan grijze kat, gebracht door Maurik Broekman, Wilhelminastraat 7. F. Roozenhart, Z. B. Spaarne 136, Arm band J. Faber, Drossestraat 15 zw., Bril in étui A. Nieman, Ged. Raamgracht 36, broche J. Klinker, Spaarnwouderstraat 44, bretels politiebureau, Smedestraat, ballen J. de Beer, Amsterdamschevaart 2, R. K. KerkboekjeAmmerlaan, Pepijnstraat 23, bruine ceintuur J. Rutte, de Wetstraat 30, blauwe postduifG. du Maine, Kruisstraat 37, étui m. schrijfbehoeftenHommers, le Zuidpolderstraat 19, bruine heerenhand schoen G. Nijhuis, Gr. Willemstraat 19, bruin koralen halsketting Beekelaar, Oran jestraat 48, roode kindermutsErkens, Glasblazerstraat 18, zwarte damesportemon- naieRegelink, H. v. Alphenstraat 16, zwarte portemonnaie A. de Gauw, Lottestr. 39, Schoten, portemonnaie J. v. Wester hoven, KI. Heiligland 52, kinderportemon- naie en ring N. Runpff, Olieslagerslaan lzw. bruine portemonnaie Verlaan, Ged. Vol dersgracht 20, kinderportemonnaie Hof man, Spaarne 42, HeerenrijwielV. Scharen, Spaarne 102, Strik m. broche Henneveld, Glasblazerstraat 7, paar gymn. schoenen A. Nardewijn, Zakstraat 18, bruine tasch met portemonnia. enz' Warmerdam, Kennemerstraat 8, bril in étui G. Timmer, Wagenweg 26, broche Krijer, Zijlstraat 38, breimanije, porte monnaie v. d. Veldt, Harmenjansstraat 60, foto's Haak, Regulierstraat 60, grijzedames- handschoen Kriine, Klarenbeekstraat 55rd, witte doeshond Vernout, Barendsestraat 6c, hondenhalsband met penning Kennel Fau na, Parklaangele hond, gebr. door J. Scherpenhuizen, Spaanschevaartstr. 29 bruine hond, gebr. door L. v. Zutphen, Amsterdamstraat 3L wit-zwarte kat, gebr. door J. Kuiper, P. Kiesstraat 45-; Kennel Haerlem, Terspijtstraat wit-zwarte kat, gebr. door v. Oever, Sumatrastraat 29 grijze kat, gebracht door Machielse, Schoter singel 101 Koper, Ted. v. Berkhoutstraat 12rd, la taarnonderdeel van motorrijwiel Uittien, Berkenrodesteeg 4rd, bruine dames- oortemonnaie Wes. Oosten, Ar.egang 24, bruine damesportemonnaie Kuit, Baljuws laan 14, portemonnaie Humme, Koning straat 33, rozenkrans in étui H. Terhorst, Gen. Bothastraat 76, gladde ring Meijer, M. v. Heemskerkstraat 83, sportriem G. v. d. Berg, Hofdijkplein 35, bus verf. In het gebouw aan de Koningsteijnstraat gaven het jongenspatronaat en de St. Jozefs vereeniging der Spaarne-parochie gisteren een feestavond. De praeses en patronaats directeur, de weleerw. Heer J. A. J. van Rooy, heette de talrijke aanwezigen, onder wie de Z. E. Pastoor Schrandt en kapelaan Brinkman, welkom en beval zijn vereeniging nog eens bij de donateurs aan. Na enkele woorden aan de be teekenis van het op te voeren tooneelspel te hebben gewijd, sprak hij zijn waardeering uit voor de hulpvaardig heid van den heer Gerard Nielen, die zoo welwillend was geweest, „zijn jongens" van zijn kundige leiding te doen profiteeren. Wat er door die leiding bereikt was, bleek al bij de eerste scènes van „Theo Schrader", tooneelspel in vier bedrijven door Stephanos van Cuyk, 'n goed gebouwd stuk met 'n mooie strekking en vele ontroerende mo menten. Ofschoon de jeugdige acteurs vrij wel allen nog nieuwelingen op de planken wa ren, werd er, zooal geen sterk, dan toch goed verzorgd spel gegeven. Schrader, de vader, die de roeping tot het priesterschap van zijn zoon Theo tracht tegen te houden uit min derwaardige beweegredenen, maar tenslotte ondervinden moet, dat God en niet de mensch regeert, om dan rouwmoedig tot inkeer te komen, vond 'n lofwaardige vertolking. Goed in zijn dictie, maar zwak in zijn gebaar was de jeugdige speler der titelrol. De huisknecht speelde sympathiek, maar had levendiger mogen zijn, evenals de priester, die een waar dige figuur vormde. Berkhout was dikwijls zeer natuurlijk en van de jongelui muntte Ben Govers uit door ongedwongen optreden. In het algemeen werd er trouwens met veel toewijding gespeeld, zoodat deze opvoering, die op het dankbare gehoor duidelijk indruk maakte, welgeslaagd mag heeten. ONBESTELBARE STUKKEN. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvan en in de tweede helft der maand October 1923. Binnenlandsche brieven. Adm. de Ruyterweg No.207, Amsterdam Alg. Adv. Bureau, Amsterdam Amesz T, Stuivenzand de Bas Mej, Schoten Haarlem; van der Boom J, den Haag Bon Posfe re stante, Oude Wetering Beetz A. Mad, Am sterdam Controle Gemeentefinancien Bur, Heemstede v. Dantzig J, Rotterdam van Dorp J, Rijswijk van Eek Hendrik, Haarlem Flux A. H. dienstplichtige lichting 1923, Gouda Haarlem's dagblad, Haarlem idem. No. 3850, Haarlem ;Haarlemsche Han dels Ver. Haarlem Hooites Maissing W, Haarlem House of Lords, den Haag van Keulen Alex C, Haarlem Keur Hendrik, Haarlem Ludwig Garmanne M. Mad, Haar lem Meister Marie Frl., Haarlem Menia M. Mej, Schoten Monasch B. Mej, Amster dam Ned. Spoorwegen Rekenkamer 2e afd. Utrecht van Nes, Ds. J, Den Haag Nieuwenhuis H. P. A. A. Velts staande met wagen, Arnhem Paans de Werker A., Wer kendam Pelerin Mad, Arnhem Postma v. d. Hurk A. Mej, Utrecht Peeters, Haarlem Sarlet A. Mej, Haarlem Scheffer Rhader G. Mevr. Wed., Heemstede Binnenlandsche briefkaarten. Adler Hern, Amsterdam v. Aken A, Den Haag Geensen Jongjuffr, Amsterdam Cobus Fam, Amsterdam Graumann G. A. Heemstede Jöngerling, Den Haag Mon- nies C. Mevr, Haarlem Mellema Mej. Haarlem Roelofs J, Amsterdam v. Veens R Mej. Amsterdam. Buitenlandsche brieven. Bock J. A. Mad, Konstanz El kind Louis Dr Londen; Mays Lina Mej. Hampton Nord Am van Melle J. W. Parijs Roemoet An- gele Mad, Gendt Belgie Slot F. Mad, Ma jorenhof Riga. Buitenlandsche Briefkaarten, von Delbrink, Frans, Berlin Zill Ferenezné Frau, Lindau Kegels P, Antwerpen Merklekhlig Otto, Deutschland Peükert Ida, Iermany Schultzer Heinrich, Liga Schneider b. Kaba Auguste, Keil Witz. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres-straatnaam en huisnummer te voorzien. JUBILEUM. Zaterdag 3 November herdacht mej. An- nemic Lui j ten den dag, waarop zij voor 25 jaar als dienstbode in betrekking trad bij mevrouw Ph. LootsVerkleij. Het heeft de jubi-laresse niet aan belang stelling ontbroken. Vede gelukwenschen en talrijke bloemstuk ken kwamen binnen. Van haar meesteresje ontving mej. Luyten een geschenk onder couvert. Voor de jubilaresse is het een onvergete lijke dag geworden. DE WERKEN AAN' DEN WAGENWEG. De wensch van de velen, die wonen aan den Wagenweg hoek Wilhelminapark, dat eindelijk een. eind aan die opbrekerij mag komen, zal weldra in vervulling gaan. De Wa genweg heeft zijn nieuw kleed bijna aange- limmerd" gekregen. Morgenavond hoopt men, onvoorziene om standigheden en slecht weer voorbehouden, klaar te zijn. Dan zal de Wagenweg en het verkeer er over weer in eere hersteld zijn. TURNEN. Nieuwe wegen in het vrouwenturuen. In de laatste jaren is de belangstellling voor hei vrouwenturoen sterk vermeerderd. In alle steden, ook in de provincie, op heft land, is men ijverig bezig gezondheid, kracht en schoonheid door lichaamsoefe ningen te bevorderen. In dit opzicht heerscht er eenheid van gedachte en wil. Echter bestaat er nog geen eenheid omtrent den wijze, omtrent den weg, die naar het geoogde doel leidt. Terwijl aan den eenen kant daapvoor ten onzent het Duitsch-Hollandsche turnsysteem toegepast wordt, zoekt men aan den ande ren kant door nieuwe systemen tot een beter resultaat te komen. Want het is een feit, dat het vrouwenturnen eigenlijk een copy van het mannentumen vormde, dat voor het vrouwelijk lichaam niet geschikt was. Velen onzer turaleeraren en leiders hebben dit reeds ingezien en hebben door welgekozen oefeningsstof op school en in de vrouwen-tum-vereenigingen eene voor het vrouwelijk lichaam meer geschikte methode toegepast. Doch aan eenheid ont breekt het nog. Ook in Duitschland, de bakermat der gymnastiek, waren het meestal mannen- turn-leeraren, die de lei-ding van het vrou wen-turnen in handen hadden, en eerst langzamerhand heeft men zich aldaar een geheel nieuwe methode, die uitsluitend voor het vrouwelijk lichaam geschikt is, onder deskundige leiding ontwikkeld. Ten einde deze nieuwe vorm van meisjes- en vrouwen-turnen in wijderen kring be kend te maken en daardoor gelegenheid tot navolging te geven, zijn in Duitschland eenige „Model-scholen" opgericht, waarin de betreffende leiders hun „systeem" vast gelegd hebben. Deze „Model-scholen", lyaarvan o. a. die van Bode, Groh, Loges, iéder haar eigen systeem heeft, vinden overal groote waardeering, omdat men daarin uitdrukking vindt niet alleen de op voeding van het zuiver lichamelijke, maar ook de opvoeding van den geheelen mensch, wellicht in den beginne de basis der opvoeding van het nieuwe menschdom. Wie zijn „systeem" heelt en niet voelt, dat in dit systeem moet liggen de gedachte, dat lichaams-opvoeding en geestes-opvoe- ding gelijken tred moeten houden, ja een moeten zijn, die voelt ook niet, dat geest, lichaam en ziel een eenheid moeten vor men. Een goed systeem moet dus gelijk tijdig lichaam en geest beïnvloeden Nu hebben wij verschillende systemen gezien, systemen die te veel rhythmische gymnastiek behelsden, anderen die vooral de zoogenaamde „uitdrukkingsgymnastiek" op den voorgrond brachten. Deze systemen lijken ons met de meest geschikte te zijn. wenschen wij aan den eenen kant, dat di.oefentogwtof voor meisjes cn vrouwcn Zich losmaakt van de voor mannen geschik te oefeningsstof, aan de andere zijde roo*- en wij ons er voor wachten geen oefenings- ProPa2eeren, die eerder tot ver- weekehjking van het lichaam aanleiding kan geven en dit gevaar bestaat o. i in dien de rhythmische en uitdrukkinrfs-gym- nastiek te veel op den voorgrond treedt, r Hannoverscbe Muster-Schule van den Leine-tfteser Gau van het Duitsche Gym- nastiek-Verbond, onder leiding van haren ermnen.en directeur Loges, geeft n. o. m. de goede richting aan. waarin onze meisjes en vrouwen hunne lichamelijke opvoeding moeten zoeken, Deze Muster-Schule, die in gehee! Duitschland bekend is, en die ook reeds in Skandinavië optrad, hebben wij uitge- noodigd, om in ons land hun methode te demonstreeren. De Muster-Schule bestaat uit 20 jonge dames, die 17 tot 25 Novem ber in Nederland zullen optreden en wel: 3 dagen in Amsterdam, 1 dag in Haar lem, 2 dagen in Den Haag, 1 dag in Rotter dam, 1 dag in Dordrecht. Loges wil ons laten zien, hoe door doel matige oefeningen een volledige lichame lijke geschiktheid bereikt wordt, namelijk door als basis het Duitsch-Hollandsche Turnsysteem te nemen met toevoeging van den rhythmus der muziek, uitdrukkings- cultur in de bewegingen te brengen, zoodat mooie lichaamshoudingen, gratie en beval ligheid verkregen worden. Door het optreden dezer Muster-Schule hopen wij niet alleen eenheid te brengen in oefeningsstof voor ons meisjes- en vrou wen-turnen, maar ook algemeene belang stelling te wekken, vooral in die kringen, die tot nu toe naast deze beweging ston den. Daarom ligt het in onze bedoeling de Muster-Schule in het publiek te laten op treden op nader door ons aan te kondigen plaatsen en dagen. De hoofdzaak is, dat onze vakmannen en leiders de nieuwe beweging in handen ne men, ten einde deze ten algemeenen nutte verder toe te passen en te propageeren. I Om het optreden van deze Model-school voor Haarlem mogelijk te maken, heeft zich een comité gevormd bestaande uit de da mes T. v. Oort, S. A. Greve en A. Zand- stra en de heeren H. L. Warnier, Jb. Ad miraal en S. Hooij, resp. leeraressen en leeraren in de lichamelijke oefeningen hier ter stede. Bereids is voor Vrijdag 23 November d« zaal van den schouwburg aan den Jans- weg gehuurd, alwaar het optreden, dat het karakter van een uitvoering zal dragen^ zal plaats vinden. Wanneer we hier nog bijvoegen, dat even- tueele baten zulen ten goede komen aan het arme Duitsche kind, zoo zullen, hopen wij, velen van deze gelegenheid gebruik maken om iets moois op het gebied van de lichamelijke opvoeding van de vrouw if zien. Gen. Joubert. De winteroefeningen zullen gehouden wor den in het schietgebouw aan de Schouwtjes laan te Haarlem eiken le en 3e Zondag van de maand van 10% tot I uur aanvangende 4 November. Eiken 2e en 3e Donderdag van de maand des avonds van 7 tot 10% uur aanvangende Donderdag 8 November e.k. De wisselwed strijden om beker en koningskruis op buks en pistool worden als voorheen gehouden. De persor.eele- en vrije baanwedstrijd in •3 klassen. De wedstrijd om het gouden hor- loge begingt in Januari a.s. Op Donderdag 8 November a.s. in hetzelfde gebouw prijs uitreiking van de zomerwedstrijden, tevens wildavond. Eindwedstrijd Bloemend. Commando. Deze vereeniging heeft op Zaterdag en Zon dag haar eindwedstrijd buks gehouden. In verband met de patronenlcwestie heeft B. C. dezen zomer doorgeoefend op buks. In dc gezellige zaal van den heer v. Holst, Hotel „Vreeburg" te Bloemendaal, was het aantal banen voor deze gelegenheid uitgebreid tot 8, welke vrijwel den geheelen wedstrijd door loopend bezet zijn geweest. De opkomst der leden is goed geweest en het ijverige bestuur heeft succes gehad met dit tiendaagsche feest. De leden hebben hun dankbaarheid getoond door het schieten van mooie series, want zooals uit den uitslag blijkt is er hoog geschoten. De beste schutter heeft ook nu weer de mooiste resultaten behaald en men behoeft niet te vragen wie dat is. Dat is na tuurlijk de heer A. J. Hekker, de recordman van den nationalen wedstrijd van den Haarl. Schietbond. Al kan hij met zijn nieuwe buks nog geen goede resultaten behalen, als hij achter de oude buks staat schudt hij de hooge series uit zijn mduw. Als men.uit on derstaand lijstje ziet, dat hij op 3 eerste prij zen beslag heeft gelegd met zeer mooie pun ten, dan behoeft verder niets gezegd te wor den. Ook de heer Stachelhausen, het in jaren oudste lid van B. C. heeft keurig geschoten zijn oog is nog goed en zijn hand nog vast. Hij rust ook niet voordat hii eenige mooie series heeft gemaakt en werkelijk veel moeite heeft hij er niet mee. Hij zal steeds voor zijn mede-leden een gevaarlijke concurrent blij» ven. De uitslag is als volgt Personeel 1 A. J. Hekker, 99 p.2 W. Hoogensteia 96 p. (20) 3 C. Visse, 96 p. (19) 4 A. Linde man 95 p.(18)_5 D. C. Houtgraaf, 95 p. (17) j 6 W. Stachelhausen 94 p.7 F. Koelemij 93 p.(17) 8 J. v. Bruggenum 93 p.(16) 9 LJ. Lindeman 93 p. (13) 10 C. v. Meer- dink, 90 p. Fpfphiafi 1 A. J. Hekker, 293 p.2 W. Stachel hausen 291 p.3 D. C. Houtgraaf, 290 p. 4 W. Hoogestein, 288 p. 5 J. Lindeman, 285 p. 6 A. Lindeman 284 p.7 C. v. Meerdink 284 p. 8 J. v. Buggenum, 283 p. 9 C. Lindeman, 282 p. Koolhovenbeker v. Buggenum, 403 p. "rije baan 1 A. J. Hekker, 199 p.2 W. Stachel hausen 198 p. ;(98.3) 3 C. Lindeman 198 (98) 4 D. C. Houtgraaf 197 p. (98.2) 5 F. Koelemij, 197 p. (98) 6 C. v. Meer dink, 197 p. (9M) 7 W. Hoogenstein 196 p. 8 J. v. Buggenum 195 p. (97.3) 9 J. Linde man, 195 p. (97.2) 10 P. Langendonk 194 p» (95) 11 A. Lindeman, 194 p. (94). Geluksbaan 1 P. Langendonk, 447 p. 2 J. v. Bugge num, 439 p.3 C. Meerdink, 428 p. J, Lindeman, 422 p.5 C. Lindeman, 421 p. Gemeentezaken. B. en W. bieden ter vaststelling aan een regeling met Haarlem over de bijdrage in de kosten van onder wijs aan de Avondschool voor Handelson derwijs, volgens welke de gemeente Heem stede, die de Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs-te Haarlem bezoekt, een jaarlijksehe bij'drage verleent van 40 pet. van het gemiddeld bedrag per leerling der netto kosten, berekend naar de om schrijving sub 7 van art. 25 der Nijverheids onderwijswet. B. en W. vragen machtiging, om voor de Heemsteedsche leerlingen over het cur susjaar 1922 1923 aan de Gemeente Haar lem uit te keeren een bedrag van 2000 als bijdrage in de netto kosten van het on derwijs aan de aldaar gevestigde Hoogere Handelsschool met 2-jarigen cursus en de Meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs met 5-jarigen cursus; verder, om met het Gemeentebestuur van Haarlem eene over eenkomst aan te gaan, betreffende de toe lating van kinderen uit de gemeente Heem stede op de aan de Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus verbonden Hoogere Handelsschool met 2-jarigen cursus, en Meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs met 5-jarigen cursus, beide te Haarlem. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men aan het Bureau der gemeente Reini ging, Achterweg 19. Een zilveren vinger- doekring. Drie zilveren Theelepeltjes. Een theelepeltje. Een aluminium mesje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 11