a DAHIAATJE5 iedere «Amsterdammer kent PRESBURG iedere Haarlemmer zal PRESBURG leeren kennen g v. |L Dinsdag 6 November 1923 46sie Jaargang No. 14580 Van het Vaticaan. I m NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD A De Hembrug. UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. IJ MUIDEN. SANTPOORT. ZILK. Ingezonden Mededeelingen a 75 cents per regel. VELSEROORD VELSEN fcr hffr bftr b Eert „edele" tak van sport- Het eerste luchtschip van üs ^66° Toen"de vfoed^opzetfe b^goiTnen de gestrande gestrand op de Goodwen-zandbank .n de.Toen cwvioeü p f te schieten om passagiers in Th, .IhmtrMr Londen News). HILLEGOM. ASSENDELFT J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 st Haarlem Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Ue abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën cents per regei. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den teksl als ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag cn aanbod-advertentiën 14 regel: 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling Er wordt vandaag een bericht gepubli ceerd, waarvan aan de meesten de draag wijdte zal ontgaan. Naar men verneemt, zoo heet het, heeft de raad van toezicht op het Staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen, den Minister van Oor log een uitgewerkt voorstel toegezonden, strekkende om de artillerie-inrichtingen te organiseeren tot een naamlooze vennoot schap. waarvan de aandeelen in handen der overheid zijn. Naar de meening van den raad zijn de lasten, die het Staatsbedrijf drukken, te zwaar en bezit de directie te weinig vrij heid van beweging. Bij een organisatie in den aangegeven zin, en ongeveer overeenkomende met die, reeds eenige jaren toegepast bij verschillende an dere overheidsbedrijven in den lande, kan de leiding plaats hebben als bij particuliere on dernemingen. Een en ander zal o.a. leiden tot minder lasten, die het bedrijf drukken, en tot een rationeele beperking der uitgaven. Hier is in een paar woorden een groote lijdensgeschiedenis samengevat. We zullen wellicht binnenkort gelegenheid hebben om over het beheer der artillerieinrichtingen wat meer te publiceeren. Voor heden volsta, dat de leiding van dit Staatsbedrijf volgens deskundige beoordeelaars absoluut onvol doende is gebleken en meer dan dat. Ook de aanmaak van munitie is een werk, dat economisch en niet-economisch kan geschie den. En wanneer de directie uit militairen bestaat is de kans groot, dat het bedrijf op militaire leest geschoeid wordt, dat werk lieden moeten handelen volgens militaire commando's; dat de arbeidsverhoudingen volgens de regelen van „den dienst" worden ingericht enz. En wat nog erger is, van com mercieel beheer zal bij zulk een leiding al heel moeilijk sprake zijn. Er zijn ons omtrent het beheer van de artillerieinrichtingen dan ook al heel eigen aardige gevallen ter oore gekomen. Behalve een kostbare geschiedenis is een ambtelijk munitiebedrijf ook een niet ongevaarlijke onderneming. Ons kwam b.v. ter oore, dat een groote partij verkeerd gevulde hulzen, Welke in een normaal bedrijf zeker zou zijn afgekeurd, tengevolge van de bestaande dienstverhoudingen werd gedistribueerd en dat bij militaire oefeningen in de buurt van den Helder reeds een geweerloop uit elkaar sprong. Onze deskundige zegsman achtte het be staande beheer dan ook allerminst zonder gevaar. Wanneer dus thans tot omzetting der in richting in een naamlooze vennootschap met een commercieele bedrijfsleiding wordt ge adviseerd, lijkt het ons wel gewenscht, dat fit advies niet te lang in de regeerings- oureaux blijft liggen en dat daaraan heel spoedig gevolg wordt gegevenl Onze Romeinsche correspondent schrijft: Reeds vroeger berichtte ik hier over de idelmoedigheid van den H. Vader, Die lij dende met zijne lijdende kinderen, zooveel als 't kan hun nood wenscht te lenigen. In één jaar heeft de H. Stoel meer dan één en twintig millioen lire uitgegeven voor noodlijdenden, zonder de aanzienlijke som men mede te rekenen welke de H. Stoel aan de Pauselijke commissie in Rusland over maakt. Aan Kard. Pifl, Aartsbisschop van Weenen zond de Paus 325.000 lires. Aan de „Raphaelverein" van Hamburg, vereeniging voor bescherming der landverhuizers, zond de Paus een prachtig weeftapijt voor eeic loterij en een aanzienlijke som gelds De Kardinalen van Breslau en van Keulen ont vingen ieder de som van 150.000 lire, de Bis schop van Munster de som van 50.000 lire. Aan den Bisschop van Riga gaf de Paus honderd duizend lire voor de kerken van zijn bisdom. De Paus, vernomen hebbend, dat de Kath. Universiteit van Washington een groote kerk jaat bouwen ter eere van de Onbevlekte Ontvangenis, gaf aan Mgr. Shahan, rector van de Universiteit, als blijk zijner ingenomen heid een aanzienlijke som, en een prachtig mozaik voor de kerk. Dezer dagen worden de verschillende Ro meinsche Universiteiten en Colleges geopend en wordt de plechtige Academie voorbereid welke in tegenwoordigheid des Pausen zal gehouden worden ter eere van het eeuwfeest van den H. Thomas. Aan het werk voor de melaatschen in de missies heeft Z. H. de Paus een aanmoedi gend schrijven gericht. In de geheele be- tthaafde wereld zal een collecte gehouden worden voor de missionarissen die zich bij zonder met deze ongelukkigen bezighouden. De Congregatie der Riten hield zich be zig met het onderzoek der zaak van ver schillende martelaars der Fransche revo lutie. St. Willibrord, patroonsfeest B.K. Volks bond Schoten en Omstreken. Zondag 11 November na de Vroegmis zal ter gelegenheid van het Patroonsfeest der afdeeling een gene rale H. Communie worden gehouden voor de leden. De Hoogmis dienzelfden dag wordt op gedragen voor de leden en overleden leden der afd'celing. Donderdag 15 November, 's avonds half 8. is er feestvergadering in het Bondsgebouw. De feestredenaar is de Zeereerw. heer Pastoor Pieterse, adviseur der afdeeling. Het program ma voor dien avond beval verder eenige ko mische voordrachten door eenige leden der St. Jozefgezellenvereeniging en een interes- san te verloting ten bale van het gebouw Daarna gezellig samenzijn. Hel bestuur verwacht, dat alle leden Zon dag 11 November, na de Vroegmis, getooid met insigne, ter H. Tafel zullen naderen. Eucharistische Bond. In een keur van bloemen prijkte Zondagavond het negende vaandel van de parochiekerk ;,St. Bavo" aan den voet van het altaar. In dien prachttooi omgeven en omstraald door veel waslicht, maakte het eerste vaandel in Nederland, ge wijd aan het H. Sacrament van den Eucha- ristischen Bond, eon prachtig effect. Pastoor H. Pieterse en do vorige kapelaan, de Wcl- Eerw. heer Leipsig, kunnen met tevredenheid en trotsch neerzien op hun onvermoeiden ar beid en^het tot stand brengen van deze daad. In een plechtig Lof worden dan ook de pa- rocianen toegsproken door hun pastoor, die in beeld bracht den grooten eerbied, welken wij te brengen hcbll>en aan de Moeder van Christus, aan Haar, die Gods Zoon opvoedde en leidde ten-kruisdood. Zij alléén was de Moe der van Hem, die dagelijks op onze altaren rust en Zich geheel geeft uit liefde tot de menschhedd. ZijnEeErw. bracht dank aan de parochianen voor de giften, welke benoodigd waren voor dit vaandel, en sprak den wensch uit, dat met verrijking van dit vaandel het veelvuldig naderen tot de H. Tafel zou toe nemen er aan toevoegende dat de kerk voorlaan na de H. Missen tot zonsondergang zou geopend blijven ter aanbidding van het H. Sacrament Het vaandel, dat na het Lof door velen werd bezichtigd, is vervaardigd door deKuust- hcrduurinrichting firma Luckx Zoon. Het geheel is een fraai kunstwerk. Tot „St. Bavo" behooren nu de vaandels van den R.-K. Volksbond, SI. Josephsgezellen- vereeüiging, St. Aloysiuspatronaat, Miariaver- cenigiitg, Bomvvakvereëniging „St. Joseph", La n ek' en Tuinbouwbond „Gerardus Majella, Overheidspersoneel, Stille Omgang en het laat ste O. L. Vrouw H. Sacrament Eucharistische Bond. y Het raadhuis clcctriseh verlicht. Aan het electro - f echnisch bureau C. van Accooy alhier, is hel maken van een volledige elec- trische lichtinstallatie opgedragen. AUTO-ONGELUKKEN. Auto-ongeluk. De heer H.. alhier zou gisteravond nienschen naar Beverwijk rijden. Juist toen de auto de brug gepasseerd was, brak de achteras en liep het voorwiel er af. De memschen kwamen echter mot den schrik vren. Botsing. Gistermorgen zijn in de Prins Hendrikstraat een vischauto van de V.E.M. en een vischauto uit Volendam met elkaar in Botsing gekomen, waardoor zij beide ern stige schade opliepen. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De auto voor Volen dam kon echter de reis niet voortzetten. De Haringvisscherij. In de afgeloopen week is er weer een flink kwantum haring in ons land aangevoerd. Er kwamen binnen 84 schepen met 27.700 tonnen haring, waar van te Scheveningen 29 schepen met 9520 tonnen, Katwijk en IJmuiden 11 schepen met 2760 tonnen, Vlaardingen 41 schepen met 14.700 tonnen en Maassluis 3 schepen met 715 tonnen. Wat niet werd gedacht, gebeurde verle den week. De prijzen zakten opeens flink omlaag. Men noemt daarvoor verschillende oorzaken, als de stijgende moeilijkheden om betaling te krijgen uit Duitschland, vermin dering der koopkracht van den handel, te groote aanvoer van kleine- haring en nog te verwachten overvloedige vangsten. Te Vlaardingen kwam b.v. een stoomlogger- binnen na een reis van 5 dagen met 532 tonnen haring. De handel was niet zoo levendig, dat alle aangevoerde haring van de hand kon wor den gedaan en het bewaren van voorraden acht men nog wat riskant. Intusschen zijn de prijzen de laatste dagen der week weer opgeloopen en is de stem ming weer levendiger geworden. De totale aanvoer is thans gestegen tot 306.000 tonnen in 933 reizen. In 1922 waren op dit tijdstip in 1045 reizen aangevoerd 238.703 tonnen. Er is thans reeds meer ha ring aangevoerd dan gedurende de geheele teelt in 1921 en 1922. Toch belemmerd het zeer slechte weer de visscherij in hooge mate. Verscheidene nachten konden de log gers niet visschen. Echter wordt er veel haring gevangen, ook de vangsten van versche haring zijn zeer groot. Vooral in Yarmouth worden ge weldige partijen aangevoerd, In Engeland blijven de prijzen vrij hoog, wat men in ver band brengt met de groote verkoopen naar Rusland. In den toestand van Ida Groenewout, die Maandagmiddag op den Schoterwcg door een auto werd gegrepen en daardoor zwaar letsel aan het hoofd bekwam, is blijkbaar een zeer gelukkige wending gekomen. Het gezonde, krachtige gestel van het meisje en de uitnemende verpleging in het St. Elisa beths Gasthuis hebben haar blijkbaar over de crisis heengeholpen. Gisterenmiddag is het bewustzijn en het geheugen terugge keerd en de patiente voelde zich ook heden morgen heel wel. Er is thans hoop, dat het meisje herstellen zal, R.-K. Muzlekvereeniging. Zilk breidt zich uit! Voortdurend wordt er gebouwd; we zien het nog eenmaal een zelfstandig dorp worden. Feestvieren kan het, dat heeft het getoond bij de eigen georganiseerde Jubi leumfeesten; daar is gefeest, dat het klonk als 'n klok: in alle eenheid, keurig en zon der nachtwerk. Daar is nu reeds besloten volgend jaar weer feest te houden. Daar is thans weer opgericht een muziekvereeniging genaamd „Koning David". Directeur is de De veiligste belegging Uwer Spaargel den is in de SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND. Bij kantoor te Haarlem, NASSAU LAAN 78. Dadelijk ingaande rente 4 pCt. Vraagt inlichtingen. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69u. n.m. en Zaterdags van 5—9 V2 u. en te CASTRICUM ten huize van den heer H. SCHRAM, op Dins dags en Zaterdags van 6—8 uur n.m heer C. Boukaert tc Hillegom. Er wordt on derricht gegeven in Viool- en Mandolinespel. Reeds een tiental personen gaf zich als lid op. Laat de Zilkers maar schuiven! Zangkoor. Dr. P. C. de Weerdt te Vel- sen heeft het beschermheerschap aanvaard van de gem. zangvereeniging Polyhymnia alhier. Dit koor geeft a.s. Zondagavond een uit voering in de concertzaal Tivoli. Zedenmisdrijf. Van de twee agenten van1 politie, die eenigen tijd geleden alhier waren aangehouden, verdacht van zeden misdrijf, is één, de agent N„ weer in vrij heid gesteld. Het onderzoek in deze zaak wordt voort gezet. I T J. de Boer. Aanwezig alle leden mitsgaders veel publiek, 1. Ingekomen een schrijven van den Bestuurdersbond KrommenieAs sendelft, waarin wordt verzocht om, evenals bij de Rijksinkomstenbelasting, de contri butie der vakorganisaties ook aJ te trekken van het belastbaar inkomen voor de ge meentelijke inkomstenbelasting. De heer Bijl licht dit schrijven toe, doch vernam als antwoord van den Voorzitter, dat zulks reeds geschiedt. De heer Bijl zou dan willen, dat de betrokken arbeiders daarvan op de hoogte gebracht zouden wor den, waarop de Voorzitter zulks toezegde cn ook den wenk gaf, dat vooral de orga nisaties daarvoor moesten zorgen. 2. Een verzoek van de R. K. Vereeniging „Moederschapszorg" te Heerlen, om een jaarlijkscHe subsidie van 25 tot bijdrage in de kosten van verpleging der ongehuwde moeders. Geven we die subsidie, dan ver krijgen wij het recht, zoo staat in de me morie van toelichting, op 15 kostelooze ver- pleegdagen per jaar en bij overschrijding van dien termijn een reductie van 50 pCt Dit adres zal bif de begrooting worden be handeld. 3. Van de Bewaarschool-commissie een schrijven, waarin verzocht wordt om een bijdrage van 2.50 per kind over het der interpellanten, de ziel van het relletje, in de raadszaal om een luistertie. (Assen delft kan „ruhig sein". Wij hebben de aan dacht van het Zaandamsche raadslid De Ruyter). De voorzitter moet in de toekomst dergelijke interpellaties niet toelaten. Gaan ze zoo door dan krijgen we heel spoedig een interpellatie over de prijzenberekemng der slagers, bakkers, kruideniers, schoen makers, enz., en waar zouden we dan be landen? Het spijt me, maar 't moet me van het hart: de S. D. A. P.-sche raadsfractie heeft met dat gasrelletje een pover figuur geslagen. Ze kan veel beter uit den hoek komen, dat blijkt uit het volgende voor- 11. Komt in behandeling het voonstel-Bijl om de wegverbetering voort te zetten en voorloopig de beide Kerkbuurten met „Na- covia" te verbinden. De heer Bijl zet in een duidelijk en goed gedocumenteerd betoog uiteen, waarom hij dat voorstel indient, en concludeert, dat met dien aanleg en drie ledig doel bereikt wordt. Eerstens krijgt men een magnifieke wegverbetering, twee- dens is het een pracht werkverschaffing, in hooge mate productief, en derdens is men voor een groot deel vrij van uitkeering aan werkloozen, het geld wordt nuttig besteed. Verscheidene leden voerden het woord. De De scheidsrechter, overigens een man, die een sympathie'ken indruk maakte, vonü het jammer, dat het de „edele tak var. sport, bekend onder den naam boksen, zoo moeilijk werd gemaakt om meer algemecnc bekendheid te verwerven. Hij zelf miste een tand. de veronder steling is niet gewaagd, dat hij hem bij het beoefenen van die „edele sport verloor, - twee emmers water met sponsen en. hand doeken stonden klaar om heele en halve bewusteloozen bij te brengen en het pu bliek zat met smart te wachten op wie de hardste meppen kon toebrengen en te zien welke boksersrug het meest de kleut van den regenboog ging benaderen. De „edele" sport nam een aanvang en ik telde na vier partijen, te hebben bijge woond: drie bloedneuzen, twee blauwe •oogen, één bokser, die bewusteloos wes geslagen en één die geen pap mecr^ zeggen kon vanwege een „onwillekeurigqnstoot, dien zijn tegenstander aan zijn maag toe bracht. Er werden meppen uitgedeeld, liefst vlak in het gelaat, die op straat te hooren wa ren en de goede gewoonte van act spel brengt mede, dat die opstoppers niet alleen lachend worden toegebracht, maar ook lachend geïncasseerd. En 't was maar kinderspel nog. Prositl Overigens is het bekend dat het gewoon te is bij een bokswedstrijd je valsche ge bit af te leggen, omdat het anders onver wacht in vier brokken ia je maag zit; dat een veel gevolgde taktiek is eerst de oogen van eij tegenstander dicht te slaan opdat hij niets meer zien kan en, om maat enkele feiten te noemen, dat Carpentiei den wedstrijd tegen Dempsey verloor, om dat zijn rechterduim in tweeën brak. Ik kan het niet helpen maar ik heb, des hemel zij dank, nog en andere opvatting van „edel". Ik kom nog wel eens op dit onderwerp terug. --T-T.'J Wjjj. Dronkenschap. Zondagmorgen moest de politie een dronken man en vrouw per hand wagen van het Oosteinde naar t politie bureau vervoeren. Wat treurig! Woonwagenwee. Veldwachter v. d. Vin heeft na lang speuren en voortdurende observatie ontdekt, dat één van de onlangs gesnapte bloembollendieven 2 rijwielen kocht, afkomstig van diefstal in N&ord-Hol- land. Er is natuurlijk proces-verbaal opge maakt tegen dc woonwagenbewoners, die het leelijke zaakje op hun geweten hebben. Electriciteitstarieven. Men deelt ons mede, dat met ingang van 1 Januari de ta rieven van het Electriciteitsbedrijf H. L. S. verlaïgd zullen worden, het lichttarief met 5 ct., het krachtarief met 4 ct. per K.W.U. Wij kunnen niet anders dan dezen maatregel toejuichen, daar tariefverlaging de eenige weg is om te komen tot een zoo groot mo-, gelijk aantal aansluitingen. Reeds vroeger wezen wij in een meer uitgebreid artikel op het onoordeelkundige bij deze N.V. Wij heb ben van het begin af betoogd dat als bij elke handelszaak door faciliteiten als an derszins klanten moeten getrokken worden en dit is niet gebeurd. Ondanks versterkte perscommuniqués, waarin het steeds voor uitgaande heet der N.V. is in werkelijkneid de slakkengang betracht; beter gezegd, 't publiek (begrijpend z'n eigen voordeel) wil de er niet aan, wil er nog niet aan en t heeft gelijk. De prijs is absurd. Alleen die van „nieuwe snufjes" hielden, plus dc win keliers (lang nog niet allen, integendeel!) door concurrentie of broodnijd gedrongen, sloten aan. En als er dan door de N.V. met veel palhos verklaard wordt, dat over het eerste boekjaar het bedrijf bevredigend heeft gewerkt cn geen verliezen werden geleden dan lacht wie verder ziet dan z'n neus lang is en zegt; dat moest er nog maar bij komen, dat de boel niet klopte bij zujk een abnormalen eenheidsprijs! Zóó is elke-reke ning sluitend te maken. Thans komen we aan het begin van verbetering, doordat de prijs gaat zakken, 't Was ook te bar. Te Schoten b.v, betaalt men 29 ct. per K.W.U. Tc Hil- legom-Lisse-Sassenheim 45 ct.! Ofschoon wij zelf gaarne van de voordeelen der Elcctri- citeit overtuigd zijn (gemak, minder brand gevaar) achtten wij aanschaffing bij zulk een prijs eenvoudig onverantwoord. Thans echter; „het daghet in het Oosten!" Onze Autobussen, - Wat we voor eenigen tijd voorspelden is precies uitgekomen: bij nict-electrificatie en geen halfuursdienst der trams in beide richtingen Leiden en Haar lem gaat ons geliefd trammetje 't afleggen, 't Begint er al aardig op te gelijken: 70 mi nuten-dienst! In den kolennoodtijd reden ze' om de 2 uur; ons dunkt, zoo moest 't maar weer gaan! De Autobus-onderneming „The Mail" van de firma Ruigrok en Zn. heeft al thans, door^het drukke vervoer daartoe ge noodzaakt, twee nieuwe en grootere wagens in den dienst gebracht. De eenkan 50, de andere 35 passagiers per rit vervoeren. Dat deze uitbreiding geen humbug is, bleek Zondag: er was geen dienst, of de bussen waren stampvol. schooljaar van 1923-1924. ten Wweve der voorzitter bewaarschool te Krommenie. Bij de begroo ting zal daarover beslist worden. Van het hoofdbestuur der N. H. Vereen. Het Witte Kruis" een ferzocK. om fioan- cieelen steun voor de ontsmettingsdiensten te Alkmaar, Hilversum en Haarlemmermeer. Bij de begrooting zal hierover een beslis sing worden genomen. 5. Een bepcht van het bestuur van net provinciaal ziekenhuis nabij Santpoort, dat onze gemeente verschuldigd is over het af geloopen kwartaal voor verpleging van be hoeftige lijders, de som van 936,55. Voor kennisgeving aangenomen. 6. Een zelfde bericht van het gesticht M Castricum, dat verschuldigd is een bedrag van 250.— voor verpleging van een be- hoeftigen patiënt. 7. Van Ged. Staten een schrijven, inhou dende het bericht, dat goedgekeurd is het besluit van den Raad, waarbij de gemeen schappelijke regeling in zake de Centrale Ambachtsschool voor de Zaanstreek, wordt ingetrokken. 8. Van Zaandam een missieve. mededee- lende, dat het gemeenschappelijk Raads besluit in zake de toelating van leerlingen uit onze gemeente tot de Handelsdagschool en de ara. Hoogere Handelsschool van het Lyceum te Zaandam door Ged. Staten goed gekeurd. 9. Wordt voorgelezen het bericht van Ged. Staten, waarin wordt goedgekeurd een besluit van den Raad op 4 Sept. om aan te gaan pen kasleening ad 40.000, tegen ten hoogste 6 pot. 10. Komt in behandeling het rapport van den heer directeur der gasfabriek te Krom menie, opgesteld door genoemden direc teur, op verzoek van den Raad, naar aan leiding van een ingezonden stuk in de Assendelftsche Courant van den heer J. de Ruyter, ontslagen gasfitter dier gasfa briek te Krommenie, tegenwoordig raads lid (S. D. A. P) van Zaandam. De soc-dem. raadsfractie was op onderzoek uit geweest en de heer IJ. Veenis Jz„ interpelleerde over die in de courant aanhangig gemaakte gaskwestie. Voor dat doel had hij eenige rekeningen opgevraagd en trachtte uit ver schillende cijfers aan te toonen, dat de di recteur met de prijsberekeningen voor de aansluitingen nogal vreemd te werk was gegaan. Met allerlei spitsvondigheidjes werd door den interpellant getracht het rapport van den directeur aan B. en W. van Assendeflt gericht neer te halen en of de voorzitter al betoogde, dat deze zaak niet in den Raad thuishoorde, omdat het een simpel particuliere zaak betrof, de heer Veenis ging door met allerlei aanvallen op den gasdirecteur en bedoeld rapport, bijge staan door den heer Bijl. De voorzitter be schouwde de heele opzet van ie interpel latie, als een relletje tegen den gasdirec teur. „Babbertje moest hangen", maar het lukte niet! Nadat verscheidene leden be toogd hadden, dat de zaak niet in den Raad thuishoorde en de voorzitter de be spreking in betere banen leidde, door te vragen of de directeur ook tegen het con tract gezondigd had, zegde hij toe, indien de heeren met concrete feiten kwamen, die te onderzoeken ter bevoegder plaatse. Ge durende de interpellatie kwam ook de heer J. de Ruyter, het S. D. A. P.-raadslid van Raadsvergadering. Vrijdagavond half acht vergaderde onze Raad onder presidium van den Edelachtb. Heer Burgemeester J. 1 Zaandam/ en naar aller meening, minus die releveert, dat het gemeentebe stuur op zich heelt genomen jaarlijks f 10.000 subsidie te geven gedurende 30 'jaren, zoo dc weg wordt aangelegd. Na tuurlijk zal over de voortzetting in het polderbestuur gesproken worden. De heer Bas Kleyn spoort aan. tot een voorzichtige controle op bet werk, zoo tot voortgaan wordt besloten, De heer Noom vraagt voor wie de kosten zijn van herstelling als de Nacovia-weg door die waterleiding wondt beschadigd. De voorzitter antwoordt tot aller geruststelling, dat de waterleiding maatschappij voor de onkosten opdraait. De heer Boon wijst er op, dat het lang zamerhand voor den polder niet meer te doen is, om aan de financieele lasten het hoofd te bicden. Het onderhoud van den weg vraagt schatten en toch komen er maar weer nieuwe lasten op den poldicr. Hij noemde enkele zaken als het onderhoud van den grindweg, het maken van een kostbare brug over dc Bloksloot, de ver sterking van den dijk langs de Nauernasche Vaart, die ruim een ton gekost heeft, enz. Die nieuwe weg en die kostbare brug zijn geen polderbelangen. De heele Zaanstreek profiteert er van, echter onze polder moet betalen. Dat kan niet langer en daarom vroeg hij den Raad om de subsidie van 10.000.voor de wegverbetering te ver- hoogen tot 14.000.Die slimmerd. Hij maakte gebruik van de verliefdheid des Raads op juffrouw „Nacovia' De Raad, royaal als ze was in haar verliefde bui gaf toe, zoodat er voor het polderbestuur geen financieele bezwaren voor wegverbetering kan bestaan. De heer Peys vraagt of de wegverbetering ook al in de werkloozen- conwnissie is ter sprake gebracht, waarop door den heer Valkoog ontkennend wierd geantwoord. De heeren Boon en Noom zouden gaarne nog een jaar wachten met Nacovia voort te gaan; dan kan men be- oordeelen of de proefstukken voldoen. De voorzifter vindt, dat een jaar heusch niet noodig is en dat we direct wel door kun nen gaan, hij vreest geen risico. De heer Bijl voelt wel iets voor het leggen van dien wag ia eigen beheer; 'hij tracht zijn meening ingang te doen vinden, doch de voorzit ter brengt zooveel bezwaren tegen „eigen beheer" naar voren, dat daarvan wordt af gezien. De heer Bas Kleyn vraagt of het plan om ook de gebouwde eigendommen in de polderbelasting aan te slaan, tot uitvoier zal worden gebracht. De voorzitter zegt, dat bij de bevoegde lichamen aan dat plan wordt gewerkt. Na nog een regen van op en aanmerkingen en goede wenken, werd door den heer Bas Kleyn voorgesteld nu een besluit te nemen. De heer Boon hield zich uit voorzichtigheid aan één jaar. Daar het een zaak was, die het polderbestuur aanging, kon men in den Raad slechts tot een verzoek bij dit bestuur besluiten. Daar om diende de heer Bijl de volgende motie in: „De Raad, gelet op die omstandigheden, waarin de weg verkeert, verzoekt het pol derbestuur om gezamenlijk maatregelen te nemen om ae twee verharde gedeelten door Nocovia met elkaar te verbinden, en gaat over tot de orde van den dag. Nog eenige oogenbjikken wordt over de motie gesproken; daarna in stemming gebracht wordt zij met 10 tegen 1 stem aangenomen. De tegenstem is die van den heer E. Boon, die een jaar proef wilde. De heer G. Boon Jz. brak een lans voor verbetering van j Bafometerstand 10.30 v.m.; 7£*\ Stifetaïidk OPGAVE VANs enkele gedeelten in het Noord-Einde, waar het meer dan treurig was met den weg; zijn 6'tem was „die eens roependen ia de woestijn"; men wil nu eerst beginnen van Kerkbuurt tot Kerkbuurt. Hiermede was dit agendapunt, waarover dc besprekingen, in tegenstelling met de gasinterpellatie, op zeer hoog plan stonden, afgeloopen en met genoegen kunnen we constateeren, dat zeer duidelijk naar voren is gekomen, dat alle Raadsleden, van af dien Benjamin, den heer IJ. Veenis Jz„ tot den nestor, den heer wethouder Veenboer, hun hart verpand hebben aan juffrouw „Nacovia". Moge die liefde onvergankelijk blijven! Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat het vervolgonderwijs in Noord en Zuid ge geven wordt, omdat aan beide scholen zich een voldoend aantal leerlingen hebben aangemeld. Men zal geven 150 uren tegen 1.50 per lesuur. Aldus werd vastgesteld. De heer Valkoog vroeg en verkreeg voor de Vaktéekenschool van de Timmerlieden organisatie een verwarmd en verlicht schoollokaal. Over een subsidie van 50 zal bij de begrooting gesproken worden. Ook vroeg diezelfde heer 2 lichtjes meer op den Veenpolderdijk; deze aanvraag zal in de Ilchtcommissie behandeld worden. Hierna werd gesloten en ging de Raad ia „geheim". De pers zit nu aan een goed verlichte tafel de vergadering te vterslaan, daarvoor dank aan het gemeentebestuur! 6 NOVEMBER. EERSTE KOERS BERLIJN (p.milliard) 0.0035 PARIJS 14.89 BRUSSEL 12.85 WEENEN 36.50 LONDEN U.53V, STOCKHOLM. 67.95 KOPENHAGEN 44.— CHR1STIANJA 3S.421/, 45.92VS NEW-YORK 2.58»/u ROME 11.52V, LATERE KOERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1