Sport- en wedstrijden. H '*gj w v- Wy W ap 'wA 'w& "'m mm Oemi-finale iissehopbeker. Het Nederlaisdsch elftal. .ÉIS 38 UIT DEN OMTREK. KERK EN SCHOOL. BIKMERLAHBSCR NIEUWS. ELCK WAT WILS VOETBAL SPORT D. H. L. Delft—Donk I, Gouda. 3-2. mm mm mm m ATHLETIEK WA M gajjg-""""gy GYMNASTIEK. JR.K. T. K. Rotterdam en Omstreken. BEVERWIJK. ZAANDAM. KROMMENIE. HEEMSKERK. VERKEER EN POSTERIJEN. esSSB=SS=SS8B=3SSSB Deze wedstrijd, te Voorburg gespeeld, is door onze Gouwenaars met 32 verloren. Hoewel D. O. N. K. verloor, mogen we dit een mooie prestatie noemen van ons 1ste elftal daar D, H. L. in de overgang speelt en daar tot een van de sterkste ploegen behoort. Wanneer D. O. N. K. in de com petitie zoo door blijft spelen, nemen zij een mooie plaats in op bet ranglijstje. De aangewezen scheidsrechter was niet aan wezig, dodh de heer Bizot verklaarde zich bereid den wedstrijd te leiden. Beide elftallen stellen zich op, met elk één invaller. D. H. L. win;t den toss en Donk trapt af. Al dadlijk gaat D. O. N. K, tot den aanval over en de rechtsbuiten lost enkele goede schoten, welke de keeper ver werkt. Dan komt D. H. L. aan de beurt en gaan onzen nieuwen keeper eens probee- ren, die voorloopig geen kans geeft. Dan gaat het spel eenigen tijd van doel tot doel en wij zien mooi combineeren van beide voorhoeden. Plotseling een doorbraak van D. H. L., 'n voorzet en van Kersbergen moet zwichten voor een keiharden schuiver, 10, Er was toen ongeveer 20 minuten gespeeld. Gedurende de volgendie periode is D. H. L. iets in de meerderheid en de rust treedt in met 10, in het voordeel van D. H. L. Men besluit direct te draaien. Met het voordeel van den wind en aange moedigd door de supporters ondernam D. O. N. K. enkele aanvallen en spoedig hebben zij succes, als die rechtbuiten den bal krijgt toegespeeld en hard inschiet, 11. Hierdoor aangemoedigd gaat Donk er tel kens weer van door, maar tot doelpunten komt het niet; beide backs en keeper re- tourneeren alles. Thans komt D. H, L. los en onderneemt enkele aanvallen. Dan wordt een schot gelost en de keeper denkt' te van gen, doch die bal stuit op een kuil, precies over den keeper heen, het net in, 21. Even daarna ontstaat nog een gevaarlijk moment als de keeper is uitgeloopen, maar J. Houdijk redt op de doellijn. Donk wierkt zich dan los en heeft spoedig succes als ze na mooi opbrengen den bal tot dicht bij het doel weet te brengen, Bron geeft over aan Houdijk, die onhoudbaar precies in den linker-bovenhoek inschiet; dit was een mooi doelpunt. De stand was nu 22 en ^fiet gaat nu om het winnende punt. Van beide kanten wordt hard gewerkt en ook de Donk-voorhoede maakt het de D, H. L.- backs en keeper erg lastig, maar deze we ten van geen wijken. Ook een corner op bet D. H. L.-doel levert niets op. Dan krijgt de links-buiten het leder toegespeeld en rent hij op het Donk-doel af, waar hij; alleen voor den keeper gekomen, keihard in schiet, 32. Er is nog slechts 5 minuten te spelen en de supporters vreezen het erg ste. Donk zet alles op alles om gelijk te maken, maar er komt geen verandering in den stand en wanneer de scheidsrechter einde blaast, is de stand 32 in bet voor deel van D. H. L. Er is van beide kanten goed en vriend schappelijk gespeeld; 32 geeft de verhou ding goed weer. Alle spelers hebben hun best gedaan. Ook onze keeper maakte een betrouwbaren indruk. Bij D, H. L. wanen vooral goed de linksbuiten, rechts-baok en keeper. Scheidsrechter Bizot leidde goed. fltet Nederlandsche elftal, dat 25 November a.s. zal spelen tegen Zwitserland (18 Nov. oefenwedstrijd tegen Stormvogels) is samen gesteld als volgt: De Boer of Schindeler (Ajax) (Bl.-Wit) Denis Tetzner (aanvoerder) (H.B.S.) (Be Quick) Hulsman van Linge Krom (Go Ahead) (Be Quick) (R.C.H.) Groosjohan Verlegh Van Son De Haas (V.O.C.) (N.A.C.) (Willem II) (Be Quick) 1 Sigmond (D.F.C.) Behalve Krom hebben reeds alle spelers leveren de Oranjetrui gedragen althans in (reserve om zoo noodig in te vallen. Het Westen is door 5 spelers vertegenwoor digd, het Noorden door 3, het Zuiden 2 en het Oosten 1, In dit opzicht is het zeker wel een Neder- laradsch elftal, nu niet minder dan 9 steden, 5 provincies en 4 districten spelers leveren. („SpJkr.") Verzoeke alle correspondentie, deze rubriek betreffende te richten aan den Damredacteur P. J, VAN DARTELEN, Roosveldstraat 70, Haarlem. Probleem No. 206, Auteur A. F. Hoogvelt, Haarlem- le Publicatie. Correspondentie, A. H. v. d. G., te L. Mijn dank voor ge zonden problemen. P. G. v. E., te H. idem, worden, indien geschikt, t. z. t. geplaatst. Stand. Zwart 13 schijven op: 3,(7, 8, 9, 12, 15, 16, 18, 19, 23, 24, 26 en 29. Wit. 14 schijven op: 20, 27, 31, 32, 34, 35, 37, 38, 40, 42 44, 45, 47 en 50. Probleem No. 207. Auteur A. Hoogvelt, Haarlem, le Publicatie, Stand. Zwart. 10 schijven op: 4, 7, 8, 9, 10, 15, 20, 26, 28 en 36. Wit. 10 schijven op: 34, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 48 49 en 50. Probleem No. 208. Auteur W. v. Daalen, Haarlem, le Publicatie. wtdw Stand, Zwart. 12 schijven op: 4, 7, 8, 9, 13, 14, 18, 20, 22, 23, 26 en 45. Wit. 12 schijven op: 21, 25, 29, 34, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 en 49. Voor alle problemen geldit: „Wit speelt en wint", tenzij het tegendeel er bij wordt vermeld. Oplossingen worden gaarne binnen acht dagen ingewacht. Oplossingen problemen: No. 203. Wit. 41—37, 37—31, 35—30, 34—29, 44—40, 47—41, 48—42, 43=1 en wint. No. 204. Wit. 39—33, 29—23, 23—18, 46—41, 42—2, 2—9 en wint. No. 205. Wit. 43—38, 46—41, 25—20, 2621, 3228, 34—-5, 15=1 en wint. Zwart steeds gedwongen. Wij ontvingen correcte oplossingen van de heeren: H. G. Teunisse J. v. Looy, W. J. A. Matla, C, J. v. Wijk, J. W. van Dar telen te Haarlem; A. H. v. d. Geest te Lisse; H. Mooy, Beverwijk (No. 203 205), A. Slinger te Schoten. Als opening van het Gymnastiek-Concours van den R.K.T.K. Rotterdam werd Zaterdag 3 November een eere-avond gegeven in de tooneelzaal der St. Joseph Gezellen Vreeniging Rotterdam I. Deze eere-avond werd gegeven door de beste Tumvereenigingen uit dien R.K.T.K. Rotter dam. De heer Z. Reijras, voorzitter van den Turnkring, opende den eere-avond met een hartelijk woord van welkom aan het bestuur van den D.H.G.B. en aan de aanwezigen en genoodigden. Ook sprak de heer Reijns een woord van welkom aan de Jury van den Turnkring en w-ees hen er op, dat zij mor gen geen gemakkelijke taak zouden hebben over de ruim 350 turners en turnsters. Ver der hoopte de spr., dat de aanwezigen een gezelligen avond zouden hebben, dat was de wensch van bet bestuur en den bond. Als opening van het programma kregen wij le zien den opmarsch door de R.-K. Gymnas- tiekvereenigingen St Christophorus, A.Z.O. en de Damesgymnastiekvereeniging A.D.V.E.N.D. O. Ook merkten wij tusschen de turnsters 2 leden der R.K.T.V. D.O.S., uit Gouda. Na den opmarsch werd het vaandelsaluut gebracht. Het programma werd keurig afgewerkt. Vermelding verdienen de rythmische oefenin gen van de H.S.V. Graaf Willem II (Dames), die werden afgewerkt, hot keurrek (Heeren), bestaande uit de beste turners van den turn kring. Tot genoegen zagen wij de Gebr. Ver- meij, vain D.O.S., met dit nummer medewer ken. Ook verdienen vermelding de knolsoefe- ningen van de Damesgymnastiekvereeniging Advendo: de oefeningen, uitgevoerd met ver lichte knotsen, gaven een prachtig effect. De Pyramides van de Sportverecniging St. Christophorus oogstten ook veel applaus. Het geheel werd opgeluisterd met muziek en zang. De lieer Reijns sloot dezen pracht- vollen avond met een woord van dank aan allen, die tot het welslagen ervan hadden bijgedragen. Zondag 4 November, 's morgens 11 uur, namen de wedstrijden een aanvang. De uit slagen zijn als volgt: Heeren. 4 kamp. le prijs Ursus, Haarlem, 205)4 P- 2e prijs D.O.S., Gouda, 20014 p. 3e prijs D.O.K., Delft, 197)4 p. 4e prijs K.D.O., Amsterdam, 197)4 p Bij loting D.O.K. 3e prijst Eigen gekozen werk. 6 turners. le prijs Jeanne d'Arc, Leiden, 45 2/3 p. 2e prijs K.D.O., Amsterdam 41 7/18 p. 12 turners: lste Ursus, Haarlem, 512/3 p. 2e St. Chriistophorus, Rotterdam, 511/9 p. Jongens, 3 Kamp. le prijs Gemiamia, Den Haag, 105 )4 P- 2de prijs, St. Jozef, Rotterdam, 10314 p- 3e prijs, St. Raphael, Den Haag, 101 p. De wisselprijs van den R. K. Turnkring viel (en deel aan D. O. S., Gouda, door de meest behaalde punten voor de vereenigingen uit den R. Turnkring. Turnsters. Driekamp. lste prijs: Achilles, A'dam, 14214 p. 2e prijs: O. D. O., Amsterdam, 136 punten. 3e prijs: Advendo, Rotterdam, 130)4 P- 4e prijs: Achilles, Amsterdam, 125)4 P- Eigen gekozen werk. 6 turnsters, lste prijs: Achilles, Amsterdam, 50 2/3 p. 2e prijs: Jeanne d'Arc, Leiden, 45 p. 3e prijs: O. D. O. Amsterdam 4214 p. 12 turnsters. lste prijs: Ursus, Haarlem, 42 p. 2de prijs: U. D. I., Den Haag, 41 5/8 p. 18 turnsters. le prijs: Advendo, Rotterdam. 47)4 p- 2e prijs: Graaf Willem, Den Haag, 39 p. Meisjes. 3 kamp. le prijs: Advendo, Rotterdam, 99 p. 2e prijs, id. id, 93 p. 3e prijs: id, id. 92 p. De Wisselprijs van den R. Turnkring viel ten deel aan Advendo, Rotterdam, door de meest behaalde punten van de vereenigingen uit den R. Turnkring. Heeren. Schots Hoogspringen (persoonlijk)- le prijs P. Smit, D.W.V., Warmenhuizen, 1.45 M. 2e prij Groene wegen, Excelsior, Schiedam, 1.45 M. 3e prijs Wensveen, P.A.J., Lridschendam, 1.45 M. 4e prijs W. Bumnink, D.O.S., Gouda 1.40 M. 5e prijs J. de Rooy, D.O.S., Gouda, 1.40 M. Dames. Ver hoogspringen (persoonlijk), le prijs mej. M. Kros, O.D.O., A'dam, 3.10 M. 2e prijs mei. L. Voortman, Advendo, R'dam, 3.00 M. 3e prijs mej. Andriessen, Advendo, R'dam, 3.00 M. Na de pauze werden de prijzen met een passend woord uitgereikt door den heer Thöne, voorzitter D.H.G.R. Het was Zondag een ware suceesdng voor D.O.S. Ze behaalden den 2en prijs 4-kamp (heeren) met den wisselprijs Rotterdam en 2 persoonlijke prijzen sleepte ze naar Gouda voor Schots hoogspringen. D.O.S.hartelijk gefeliciteerd met het behaalde succes. Hercu les behaalde geen prijs. Toch dient vermeld te worden, dat ze 157 punten behaalde in den 4-kamp (heeren) en de 3e plaats bezette in den wedstrijd eigen gekozen stok oefeningen, met 361/3 punt. Hercules, den moed niet verloren en hard werken voor de toekomst, dan valt ook die vereeniging eens een prijs ten deel. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Het „Leidsch D," meldt: C. J. B., wagenbestuurder der Haarlem- sche tram, stond terecht, ter zake, dat hij, rijdende met de stoomtram onder Sassen- heim, ter plaatse, waar de Warmonderdam uitkomt op den straatweg, nagelaten heeft acht te geven op de omgeving en de snel heid van de tram te verminderen, tengevolge waarvan hij de autobus LeidenLisse van den heer J. C. v. d. Wiel, te Lisse, heeft aangereden, waardoor deze autobus vrijwel geheel werd vernield. Beklaagde zeide wel signalen te hebben gegeven en de bel te hebben laten luiden. Verder verklaarde hij, dat hij niet had ge hoord, dat de chauffeur Van der Wiel sig nalen gaf. De chauffeur Van de Wiel, hierna als ge tuige gehoord, zeide, dat hij zeer langzaam den Warmonderdam afreed en wel signalen gaf. Het bleek uit diens verklaringen, dat de schade zeer groot was, doordat de autobus, na een tijdlang te zijn voortgesleept, was omgekanteld en vrijwel geheel vernield werd. Eenige inzittenden werden nu gehoord. Het eerst de rietdekker Prins, uit Leiden, die zeide niets te hebben gehoord, noch het sig naal van de auto, noch van de tram. Hij zat stil in de autobus en werd eerst uit zijn .dom mel opgeschrikt, toen de auto werd aanger reden. Een andere inzittende, de koopman Kruit, uit Leiden, had wel gehoord, dat de chauffeur Van de Wiel signalen had gegeven, doch de trambestuurder zou volgens hem niet hebben gebeld. Hij had dit althans niet gehoord. Getuige Zeestraten, uit Sassenheim, die daar den 8sten Juli met een rijwiel pas seerde, verklaarde, dat hij gehoord heeft, dat de trambestuurder een fluitsignaal gaf en dat de bel voortdurend had geluid. Op 40 M. afstand had de bestuurder in ieder geval een fluitsignaal gegeven en de bel luidde aldoor. Een jonge man, Van der Mey, uit Sassen heim, had de chauffeur herhaaldelijk een hcomsignaal hooren geven. Eveneens gaf de trambestuurder 'op eeni gen afstand van den Warmonderdam een fluitsignaal. Dicht bij den Warmonderdam deed hij het echter niet; in ieder geval wordt er nu veel meer gebeld, dan voor het onge luk, hoewel het struikgewas nu is wegge nomen. Hierna kwamen de getuigen décharge aan de beurt. Het eerste de machinist Faas, uit Hille- gom, die zeide, dat hij steeds een belsignaal heeft gegeven en ook de stoomfluit heeft laten werken. En hij is er van overtuigd, dat de bestuurder het ook heeft gedaan, en dat deze ook heeft gereipd, want er wordt bij stopplaatsen altijd geremd. Het bleek uit het verder verhoor van dezen getuige, dat de tram nog wel 40 Meter was doorgereden na de aanrijding: wat ech ter niet wil zeggen, dat er niet geremd is geworden naar zijn oordeel. De conducteur op deze tram, Stravers, verklaarde, dat de tram steeds signalen heeft gegeven; beide locomotieven gaven fluitsignalen, één er van belde bovendien, en wel de laatste. De kantonrechter vroeg waarom de voor ste machine niet had gebeld. Hij had dit toch kunnen doen? Beklaagde zeide, dat hij het niet noodig oordeelde. De heer Peule, uit Oegstgeest, die er om dien tijd met een rijwiel had gereden, erken de, dat de tram vrij ver van de bocht een fluitsignaal had gegeven en dat de bel had doorgeluid; de chauffeur van de autobus had mede herhaaldelijk getoeterd en deze reedt zeer voorzichtig. Had hij hard gereden, dan zou hij al over de rails zijn geweest vóór de tram passeerde. J. F, de Jong, sigarenmaker te Haarlem mermeer, die met de tram was meegereden, had de machine steeds hooren bellen en 50 A 60 Meter ongeveer vóór de botsing ook een fluitsignaal. Er moest nog een getuige worden gehoord en wel een zeer belangrijke, waarom de kan tonrechter overwoog de behandeling te schorsen, In overleg met den verdediger, mr. De Groot, uit Amsterdam, werd de ver dere behandeling verschoven tot Maandag 10 December a.s. EEN NIEUWE R.-K. KERK? We lezen in de „Leidsche Crt.": Eenige met-Katholieke bladen van j.l. Zaterdag meldden: „Het R.-K. Kerkbestuur te Leiden heeft, onder goedkeuring van den bisschop van Haarlem, aangekocht de groote villa „Ro zenhof" met omgeving, aan den Haagweg, met het doel daar een kerk te bouwen." Bovenstaand bericht moeten wij tot onzen spijt kwalificeeren als voorbarig en, ook af gescheiden daarvan, niet overeenkomstig de waarheid. De villa Rozenhoff met omgeving aan den Haagweg is wel enkele dagen gele den verkocht, maar momenteel niet in han den van „Het R.-K. Kerkbestuur te Leiden", (Er zijn vier R.-K, Kerkbestuuren te Leiden!) De huidige eigenaar van het pand (dat 29.55 Aren groot is) heeft daarmede, natuurlijk, wel een plan. Doch dit is slechts voorloopig en nog niet definitief. Dat aan dit plan de bisschop van Haarlem zijn goedkeuring zou hebben gehecht (en wel tot het bouwen van een kerk) is piet waar, Jubileum, Vrijdag herdacht de heer Don kers den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad als directeur dér gasfabriek te Be verwijk. Dat bij in dien tijd de sympathie van zijn overheid, zoowel als van het perso neel heeft verworven, bleek wel uit de be langstelling heun betoond. Fabriek en woning waTen feestelijk versierd. Des morgens werd de jubilaris gehuldigd door het personeel bij monde van den heer Reuvers en hem een gouden potlood met inscriptie aangeboden. 's Avonds werd de jubilaris gecomplimen teerd door de lichlcommissie en werd hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud aange boden. De burgerij liet zich niet onbetuigd: een schat van bloemen werd hem aangebo den; zelfs van buiten de geaneente, o.a. uit Haarlem en Amsterdam. Men zegt zelfs uit Dni'tschland. Wel een bewijs, hoe gezien de jubilaris is. De Beverwijksche Harmonie liet zich niet onbetuigd en bracht een serenade ten huize van den heer Donkers. Wat de versiering betreft, deze was prachtig en gaf schitterend weer de af deelingen, waarover de directeur het beheer heeft n.l. gas en electridledt. Van af den schoorsteen tot aan den ingang der fa briek wapperden de vlaggen. Deze dag zal den jubilaris nog lang in hel geheugen blij ven. Verdronken. Alhier is Vrijdag de 5-jarige knaap K. L. vermoedelijk spelenderwijs te water geraakt en verdronken. Doot de drijvende klompjes werd 'n werk man der gemeente-reiniging op het ongewone opmerkzaam gemaakt en deze bracht het lijk op het dloge. De oudste inwoners welen zien nog te herinneren, dat daar eertijds herten liepen, Langen tijd is „Assumburg" in zijn geheet gebleven. De laatste bewoonster was de ei genaresse Mevr. Ranivre Duits van Assen delft. j Met den dood van een lid der familie van Reenen te Bergen, omstreeks 1908, was hef le voorzien, dat eene verbroksling zou ko men. Twee jaar later is het publiek verkocht Benoorden onze plaats ligt „Marquette* in eigendom der familie Gevers. Deze buitenplaats is men sedert de* dood van den vorigen eigenaar Jhr. Mr. Hu- go Gevers in Maart 1921 van hare aanhoo- righeden als bosch en iuingrr-ni te ontdoen.; Uiterlijk schijnt „Marquette" als kasteel nietl zoo bouwvallig le zijn als „de Assumburgv maar volgens bet oordeel van deskundigen» moet het inwendige ook nog al tamelijk dooi den loop der eeuwen geleden hebben. Var beide plaatsen bad men van de grondgesteldi( heid nog al tamelijk hooge verwachtinge# aangaande de vruchtbaarheid. Deze valt lang niet mee, de grond bestaat uit klei maar van een minderwaardig ge halte, dus geen Betuwsche. Voor tuinderij is daarom die grond man der geschikt.Een groot gedeelte wordt vooi de bouwerij gebruikt. De resultaten die men heeft opgedaan voor de aardbeienteelt, d« hoofdbron der inkomsten onzer plaats rijn lang niet sohillerend geweest. De Nederi. Herv. kerk te Uitgeest is sedert! langen tijd door middel van het houden ran/ bazars extra collecten, zoomede uitvocrinJ gen van gewijde muziek bezig die geldelijk# opbrengsten te bestemmen voor de restaura li* zoowel in als uitwendig van haar kerkgot bouw. Zij wordt daarbij krachtig gesteund dool haar voorganger en enkele notabele ingeze tenen. Wij vernamen dezen zomer, dat de staal voor dit doel een flink bedrag had iritges. trokken, maar nu vernemen wfj, dat ze dezej bijdrage heeft ingetrokken. Misschien gaat de Slaat van de meerrina uit, dat deze herstelling nog niet broodnoo-» dig is. Het valt niet mee. om gebouwen die al paar honderd iaar verwaarloosd zijn, te re* staureeren. Wij hebben dit gezien aan het atot Assumburg" dal in 1910 aan het Rijk als ga schenk is aangeboden aks zoodanig is aar» vaard. Het had groole plannen met di kasteel voor en zou het gebouw, dat in eel verregaanden staat van verwaarloozing ver keerde. zoo veel mogelijk in zijn oorspronke^ lijken toestand terugbrengen. j Het inmiddels aangebrachte steigerwerki het zien, dat men het niet bij woorden zou laten. Veel meer dan deze steigerzetting heeft men niet gedaan, het staat daar sedlert jaar en dag ongebruikt, overtuigd als men is, dat algeheele herstelling tot het rijk der onmo gelijkheden behoort. j Toen deze buitenplaats nog in zijn wezen was, behoorde zij tot een der schoonst* landgoederen in de provincie. Marktbericht. Op de laatstgehouden weekmarkt werden slechts 250 eieren aange voerd, die f 14,50 tot 15 de 100 stuks op brachten. De Veerbrug. De draaünrichftng der brug over de Nauemasche Vaart is stuk, zoo dat we het niet-aUedaagsche schouwspel Runnen gadeslaan hoe de groote brug met touwen open en dicht getrokken wordt Te bopen is echter, dat de fout spoedig hersteld js, want een en ander is een schadepost voor de gemeente, die moet zorgen, dat de brug flink draaibaar is (de pachters hebben daar niets mee te maken) en diis de hulpkrachten moet betalen. Kruisverbond. 8 Nov. a.s., 's avonds 8 uur, vergadert 't Kruisverixmd. Aangezien er belangrijke punten op de agenda voorkomen, verwacht 't betstuur dat de ledten in groeten getale zullen opkomen. De zakelijke belasting. Nu in Zaandijk besloten is de zakelijke belasting in 't bedrijf met ingang van 1 Januari '24 af te schaffen, wordt in onze gemeente druk met verzoeken en adressen aan dten Gemeenteraad gewerkt, om betzelfde resultaat te verkrijgen. Wij be twijfelen echter, of de adressanten hun zin zullen krijgen sterk, want, ging 't in Zaan dijk om slechts 2000, zooals de bladen meldden, hier staat 15000 op 'I spel. De ge meente inoel dooi- de uitgebreide industrie hier ter plaatse groote uitgaven doen, die an ders niet noodig waren. De nieuwe beton- kade langs de Vaart, dte groote uitgaven voor het onderhoud der wegen, het bouwen van woningen voor arbeiders, die in grooten ge tale zich hier gevestigd hebben. Dit zijn drie punten, die financieele offers der gemeente kas eischen, daar moet ietk van werkgevers zijde tegenover slaan meenen B. en W. We voorzien, dat de eerstvolgende raadsvergade ring in verband met 't bovenstaande een zeer belangrijke zal zijn. Bovendien wordt dan de begrooting aan de orde gesteld, Tegenover het kasteel lag de Hertenkamp nu no# bekend onder dten naam van „de Hartenkamp". MEETING R. K. FEDERATIE. Antwoord van het Doorluchtig Episcopaal „Het Katholieke Schoolblad" meldt In antwoord op het beroep, betreffende het „veto" van den Zeer. Eerw. Adviseur over d« meeting-plannen, ontving het bestuur van da Federatie van Algemeene Diocesan? Vereem- gingen van R. K. Bijzondere Onderwijzers if Nederland het volgend schrijven van het Doorluchtig Episcopaat „In antwoord op uw schrijven van den oei dezer, waarbij uw bestuur het Doorluchtig Episcopaat verzoekt, in *t voornoemd schrij ven uiteengezette meeningsverschil tusschec den Zeer. Eerw. Adviseur en het Federatie bestuur uitspraak te willen doen, hebben wij de eer u te berichten, dat het Doorluchtig Episcopaat eenstemmig de beslissing van den Zeer Eerw. Heer Adviseur in de gegeven om-, standigheden als volkomen gewettigd heeft verklaard." GENERAAL SMUTS. Ter'gelegenheid van de komst van generaa! Smuts hier te lande, zijn het Alg. Ned. Ver bond, de Ned. 2foid-Afrikaansche Vereeni ging, de commissie voor den Ned. Zuid- Afrikaanschen handel en het genootschaf Nederland-Engeland voornemens, den ge neraal in den loop der volgende week te Hage een diner aan te bieden. DE CONCURRENTIE TUSSCHEN AUTO BUS EN TREIN. Uit Doetichem wordt gemeld: De autobus, diensten der Geldersche Stoomtram hebbet het personenverkeer zóó tot zicfi getrokken dat b.v. op het traject DoetichemZelhem, waar een directe concurrentie tusschen bus en trein bestaat, aan het station der Ned. Spoorwegen gedurende de maand Octobe- slechts zijn verkocht 40 kaartjes twee en 2 kaartjes derde klasse. Dat is dus 2 reiziger per dag waarvoor zes treinen dagelijks visi versa loopenl HUISHOUDELIJKE DINGEN. Kristallen karaffen kan men mooi 'helder krijgen dioor ze, gevuld met koffie, een nacht Se laten sitaan. Stofafnemen moet geschieden met een wol len of poreuisen doek, geen katoenen. Losse ruige slof neemt beter die stof toft zich. Een aardappel die fijn gehakt is en uit gespreid wordt ap een lap of zakdoek, zal dadelijk de pijin van een brainidvlek verzach ten en ontsteking voorkomen. Dekens wasschen. Dekens wascli't men het best door ze een tiijdllaimg, b.v. een uur, in lauw pek dwaler te zetten (een half pond zout op een kiemen emmer water). Wollen dekens spoelt men nog eens in lauw pekel vat er (doch nu wat slapper), na. Molton de kens geeft men een lauw zeepsopje na, voor al schoon knijpen, niet wrijven. Men rekke ze op en kloppe ze voorzichtig uit. De deken dubbel en flink in de band nemen, andeTS slaat mep er een scheur in of trekt er de punten af. Nat goed scheurt immers eerder dan diroog, doch vooral natte vollen dekens. iMolton dekens strijkt men inet een bout, wollen dekens schuiert men op met een sohoonien borstel wanneer ze bijna droog Zijn. Bloedvlekken worden het best, geheel op gedroogd uitgewreven. Oude badsponsen in een schoon "katoenen zakje zijn uitstekend om glazen te wasschen. Bieten meubelen reinigt men met water en zeep, en bestrooit ze dan, zoolang ze nog vochtig zijn met zwavelpocdar, dat later met een borstel weer wordt verwijderd. Boelvlckken uit waschgiood verwijderd men Dp de volgende manier: Men lost eenige druppels zwavelzuur 4 druppels "op 1 L. water op, dan slaat men het waschgoed eenige malen heen en weer tot de vlekken nat zijn. Daarna legit mten het ongeveer 12 uur in een sop van zeep en soda en wascht het dan goed uit. Kan het nog gebleekt wor den, d!an verdwijnen de vlekken zieker, kan dit echter niet, dten is het mogelijk, dat dte vlekken eerst na dte tweedie wasch ver dwijnen. VAN MANNEN EN VROUWEN. Na den oorlog zijner in Europa 25 mil- lioen vrouwen méér dan mannten. Ongeveer 40 pet. van alle mannen en 35 pet. afiier vrouwen praten in bum slaap. WAAROM ZE STOM WAREN. I Waaromzijn dte visschen stomi?'' vroeg een student aan den anderen. „Krankzinnige vraag zegl Praat jij eens als je je snuit in toet water hebt*. ii HIJ OF IK. Patroon: „Hot spijt mij, mijnheer, maar ook de heer N. heeft zioli voor de betrek king van kassier gepresenteerd en gij begrijpt wel, een gehuwd persoon kan ik beter ver- j tTOUwen." Sollicitant: „Maar, mijnheer, ufoe dan maar eens een onderzoek naar zijn vrouw en zijn j schoonmoeder en oordeel dan wie ér meer reden heeft om er vandoor te gaan, hij of ik." j DE AFSTAMMINGSLEER VOLGENS EEN NEGER-PROFESSOR. „Wij moeten niet gelooven dat ons zwar ten, afstam van die broedermoordenaar Rain. De eerste menschen zij was zwart, maar ais Kain heb geslagen dood zijn broer Abel en hij hooren de stem van zijn geweten hem roepen toe: Broedenmoordtemaarl hij wordt van schrik bleek. Nou u weet van wie ons zwarten en wie de blanken afstam", I EEN VERZUCHTING. S Schultze: „Wat zullen we nu eindelek krij gen, dte goudten mark, de papieren mark, of de rente mark?" Miiller (diep zuchtend): „Och, vriend, vriend! Hadden we maar 'm Bismarck!" OOK JUIST. Onderwijzer: „Zeg eens Piel, weet je nog boe het spreekwoord luidt, dat. ik je gisteren leerdte?" Piet bedenkt zich: ,',Nou: een vader kan beter zeven kinderen onderhouden dan Piet (haastig): „dan eeu kind zeven va ders." HIJ WIST HiET PRECIES. De jonge van Kaspes deed natuurkundige studies. Overlijd wandelde hij met zijn vader op hel veld' en zag daar een wildé kastanje in 'haar stekelig omhulsel liggen. De vader vroeg hierop, wat dit mocht zijn. „-Dat vader," gaf hierop de geleerde ten antwoord, „dat is hel ei van een stekelvar ken." HIJ NIET. Een jonge dokter werd in een strafzaak als deskundige gehoord. De advocaat van den beklaagde achtte den medicus blijkbaar niet capabel om in zuüik een moeilijk geval het ging over een aandoening der hersens tengevolge van een slag of stoot een juist oordeel uit te spreken, Zijt u met de hierbedoelde verschijnse len op de hoogte? vroeg idle aidlvocaat. Ja zeker, antwoordde de dokter. Als beklaagde en ik met de hoofden te gen elkaar botsten, zouden we daardoor clan een hersenaandoening kunnen krijgen? Beklaagde misschien, maar u zeker niet, was het scheme antwoord. NIET BESTELD. Ben boer bemerkte bij het verlaten van zijn woning, dat een schilder zijn hoeve zat na te schilderen. Zoo ben je mijn boerderij aan het schil deren? vroeg de landman. Ja, zei de artist. Nou, als je dan maar weet, dat ik geen cent betaal. Ik heb niks bij je besteld! DE VLUGGE VROUWTJES. Ben je klaar, vrouwtje? riep de jonge echtgenoot. Ja, ik moet alleen nog maar mijn hoed even opzetten, O, da's best, dam heb ik net nog tijd genoeg om me even te scheren! MODERNE KLEEDING Een heer was bij één zijner kennissen ge- noodigd, die een mooi landhuis bezat. Zijn gastheer kwam hem van den trein halen en toen ze het landhuis tot op een paar honderd meter af'sfand genaderd waren, zei de gast: Ah, daar staat zeker familie van je op het baloon. Dat meisje met die korte klee- reni is zeker je dochter, dat jongmenscih in rij- oostuuim is bepaald' je zoon en die dame met die breedte plooirok is ongetwijfeld je char mant vrouwtje. Neen, zei de gastheer. Het meisje in die korte kleeren is mijn grootmoeder, toet jong- mensch in rijcostuum is mijn vrouw en de dame met plooirok is mijn twaalfjarig doch tertje, dat er van houdt, de kleeren van haar grootmoeder te dTagcn, OP Z'N PLAATS GEZET. Lord Roberts, de Engelsche generaal- veldmaarsohalk, door den oorlog van Brit- tannië in Zuid-Afrika welbekend, bevond zich eens in eea i^odenschs club. In toet gezelschap bevond zich een zeer lang heer, die oogensohijnlijk elke gelegenheid te baat nam, om anderen van zijn geestigheid te laten profiteeren. Toen nu Lord Roberts, een kleine man, aan hem werd voorgesteld, sprak de heer uit de hoogte: Ik heb dikwijls van u gehoord, maar u nog nooit gezien, waarop lord Roberts droogjes ant woordde: En ik heb u dikwijls gezien mijnheer, maar nog nooit van u gehoord. PROF. PETTENKOFER EN ZIJN PARAPLUIE. Professor Petten'kofer, de groote schei kundige, leed sterk aan de spreekwoorde lijke professorale verstrooidheid. Zijn fa milie stak voortdurend den draak met hem, omdat hij haast nooit zijn parapluié mee naar huis bracht. Daarom was hij bijzon der trotsch, toen hij eens van een reis naar Engeland zijn parapluié goed en wel op het vasteland terug had gebrachta Zege vierend seinde hij uit Augsburg naar huis: ik en mijn parapluié komen zoo en zoo laat thuis. Toen hij echter zijn huis binnenkwam en het gelukkig gereddie voorwerp aan zijn huisgenooten vol vreugde wilde toonen, be merkte hij tot zijn schrik, dat zijn hand leeg was. Hij had zijn parapluié aan het telegraafkantoor te Augsburg laten staan. PER DRINGEND TELEGRAM. Admiraal Dewey, een in de vorige eeuw in de Vereenigde Staten zeer geziene per soonlijkheid, was een verklaarde vijand van bureaucratie en om zijn leuke en scherpe antwoorden onder de ambtenaren algemeen bekend en gevreesd. Gedurende den oorlog met Spanje bestel de hij een groote partij steenkolen, zonder daarvan kennis te geven aan het ministerie. Toen dat te Washington bekend werd, ontving de admiraal van een der hoorfe ambtenaren een telegram met de vraag: Waarom koopt ge zooveel steenkool? En Dewey antwoordde terstond per drin gend telegram: Om ze te verbranden. UIT BISMARCK'S JEUGD. r Bismarck was nog jong en in Frankfort am Main werkzaam, waar hij op kamers woonde bij een meneer Safferheld. Hij ver zocht- zijn hospes om een bel, teneinde zijn bediende te kunnen waarschuwen, wanneer hij dien noodig had. Maar Safferheld nulde daar niet van hooren. Den volgenden dag werden de bewoner» van het pension in rep en roer gebracht door een pistoolschot. De huisheer begaf zich onmiddellijk naar von Bi&marcks vertrekken en vroeg, wat er gaande was. Wel, was het antwoord, mijn knecht waarschuwen. Dat gaat niet anders, als ik> geen bel heb. Den volgenden dag was er een. VERSTROOID. Een professor, met vacantie, kwam op een heeten dag, even buiten 't dorpje, den post bode tegen. Hij maakte een praatje met hem en hoorde dat de man nog eenige kilo meters ver loopen moest, alleen om een krant te bezorgen. Hoe is 't mogelijk! riep de vriendelijke geleerde uit, ik zou nooit zoo'n eind loo pen voor zoo'n kleinigheid. Waarom stuur, je 't niet over de post? DAT KON VERHOLPEN WORDEN. A spirant-huur Ier: „Ja, het huis bevalt rak wel, maaT het uitzicht op dat groote somber* gebouw. Verhuurder: „O, meneer, da's maar kruitfabriek, r>U> kan iederen dag de lucht invliegen." l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7