m mmm bestaat uit 8 bladzijden. eerste blad Iedere Amsterdammer kent PRESBURG Iedere Haarlemmer zal PRESBURG leeren kennen tÊÖ In en om Haarlem. Donderdag 8 November 1923 46st© Jaargang No. 14532 T «mm*"* De tweede lokvink. UIT DEN OMTREK. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. SCHOTEN. De Duitsche Rljksweer treedt krachtig op tegen plundering yan winkels met levensmiddelen. BLOEMENDAAL. Inbreker gearresteerd. NOORD WIJK. ""'"//J? J. J. WEBER ZOON Opticiens fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem VOORHOUT. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. Onze Lieve Vrouwe van Haarlem °e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per weels 0.25 Per Kwartaal 3.25 franco -per post per kwartaal bij vooruithetaling 13.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem, ielefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE Adyertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededecling op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel cieer 15 cent, bij vooruitbetaling Bij al het gevlei der sociaal-democraten, 'om de katholieken te verlokken tot een ge mengd democratisch ministerie, zal menig een gevraagd hebben: waar blijft toch mr. Marchant, de leider der vrijzinnig-democra ten, die nu al jaar en dag bezig is om te werken voor een andere groepeering in onze binnenlandsche politiek; die reeds met mr. Aalbersc een steekspel in de Kamer hield met een coalitie van democraten als inzet ten tijde dat onze katholieke minister van Arbeid nog lid was van de Staten Generaal. Waar blijft Marchant? Gisterenavond is hij eindelijk uit den boek gekomen met een rede voor de Vrijzin nig-democratische Kiesvereeniging der hoofd stad. Zijn lange zwijgen moest worden ver klaard uit het feit, dat er nog niets te zeg gen viel! De vrijzinnig-democraten wenschen het hoofd koel te houden en al zijn zij meer dan wie ook voor openbare behandeling van politieke vraagstukken, zij wilden bij deze crisis toch maar eerst liever eens de kat uit den boom zien! Erg volledig en openhartig was de vrijzin nig-democratische leider hier niet. Waarom verzweeg hij, wat hij bij de Vlootwet-debat ten in de Kamer gezegd heeft: dat het drei gement van de regeering om heen te gaan en dat het dreigement van verbreking der rechtsche coalitie zoo ernstig niet moesten worden opgenomen. Dat zou wel los loopen. Er was geen sprake van een andere dan een rechtsche regeering; men kon als men hiervoor vreesde de Vlootwet gerust verwerpen! Over dat advies zweeg de heer Marchant nu; de zaken zijn anders geloopen dan hij dacht, óf wel, de vrijz.-democratische leider speelde bij de Vlootwet-debatten een minder "mooie rol. Hoe het zij, gisterenavond hield mr, Mar chant in zijn politieke rede over de crisis wel degelijk rekening met de mogelijkheid, dat er nu geen rechtsch Kabinet komt, en zelfs met de mogelijkheid van een coalitie van sociaal- en vrijzinnig-democraten met de katholieken. De tien katholieke tegenstem mers vonden natuurlijk bij hem warme ver dediging; maar, voor een samengaan in één regeering is wat anders noodig dan het enkel stemmen tegen de Vlootwet of een afkeer van bezuinigingsmaatregelen. Daarvoor moet een vast accoord gesloten worden. Op de volgende voorwaarden aldus be sloot mr. Marchant zijn rede: een bindend program tusschen vrijzinnig-democraten, sociaal-democraten en katholieken en de zekerheid, dat de coalitie dood is, wil de V. D. bond aan de vorming van een demo cratisch kabinet medewerken. Maar ook dan alleen. Een waagstuk ondernemen mag men thans niet. Zou het mislukken, dan was men nog verder van huis. Willen de katho lieken niet, dan moeten zij het zelf weten. Aan een avontuur waagt de V. D. Bond zich niet, gedachtig aan de woorden: „Zij die ge- iooven haasten niet." De heer Marchant begrijpt wel, dat hij met een dergelijk ultimatum in de hand nog wel even zal moeten wachten. Zelf zegt hij trou wens: ik heb geen haast! En intusschen speculeert hij op de geneigdheid van som mige katholieken om aan de rechtsche coali tie den rug toe te keeren en aan te sturen op een andere politieke formatie. Waarom ook niet, vraagt mr. Marchant, Zijn wij, vrij zinnig-democraten, dan anti-nationaal? Waarom kunnen wij elkaar niet waardeeren, zooals men in Engeland doet? Daar knielden orthodoxen bij de urn met de asch van Bonar Law en stond geen dr. Scheurer met een vragenlijstje over lijkverbranding gereed. Daar droeg de tegenstander Asquith de slip pen van het lijkkleed. Waarom kan dat hier niet? Ziedaar de politieke lokstem, die roept om andere verhoudingen, dan wij tot nu toe in Nederland gewend zijn en waarbij wij wel zijn gevaren. En het ergste was, dat mr. Marchant zich voor' zijn geloof, dat geen haast heeft, beroepen kon op hetgeen bij de jongste verkiezingen voor Gedeputeerden gebeurd is. Er is maar één middel om zulk geloof voor goed den bodem in te slaan: n.tn. door daden te toonen, dat men van een samen gaan met roode en rose heeren niets wil weten. De rede van mr. Marchant bewijst opnieuw, dat men hen met enkel woor den niet van het lijf houdt. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van hel Museum voor Oost-Azia tische Kunst, alhier. cao BBfl Het voormalige buitengoed „Dennenheuvel", gelegen te Bloemendaal, aan den Dennen weg, is eenigen tijd geleden aangekocht door de Eerw. Zusters van O. L. Vrouw van Liefde des Goeden Herders, (kortweg genoemd de „Witte Zusters"), van het Spaarne, om daar een gebouw té stichten voor de verwaarloosde kinderen, die tot nog toe in Haarlem werden verpleegd. Een deel van deze bezitting, door het kerkbestuur van de parochie van de Allerheiligste Drievuldigheid te Bloemendaal aangekocht, is tot kerk hof ingericht, waarvan de inwijding op den feestdag van Allerheiligen ondanks de ilechte weersgesteldheid onder groote belangstelling plaats vond. Op t kerkhof, zonder twijfel het mooiste in den omtrek, wat ligging en aanleg betreit, zal een sierlijke kapel verrijzen, waarvan wij hier de teekening reproduceeren. Het geheel, onder architectuur van een Benedictijner Monnik en den heer van Zanten, architect te Zaandam, zal over ongeveer zes maanden gereed zijn. Bij aanbesteding is de bouw opgedragen aan de lirma Bakker, alhier. Bouw li. K. Jongensschool. B. en W. schrijven aan den raad: Van hel Bestuur der instelling „het_ Kerkbe stuur van de Roomsch Katholieke Kerk van den Heiligen Bavo te Berkenrode", gevestigd alhier, is een verzoek ingekomen om de be- noodiigde gelden uit de gemeentekas beschik baar te stellen voor den bouw van eene bij zondere lagere jongensschool aan de noord zijde van de Molenwerfslaan nabij 'den Cloos- terweg. Genoemd Kerkbestuur heeft thans de be schikking over 2 schoolgebouwen en Wel een lagere school voor jongens aan den Heeren- weg en een school voor meer uitgebreid la ger onderwijs aan de Kerklaan, welke wordt bezocht zoowel door jongens als door meis jes. De school aan den Heerenweg wordt be zocht door 183 jongens en de school aan de Kerklaan door 350 leerlingen, waarvan 89 jongens en 261 meisjes. De bedoeling van het Kerkbestuur is om het schoolgebouw aan de Kerklaan weer evenals vroeger uitsluitend voor meisjes open le stellen. Een vroegere naaischool en slaapzaal, Velke noodgedwongen ais lesloka len in gebruik zijn genomen, wenschl het dan weer haar vroegere bestemming terug te ge ven. Door de overplaatsing van het meerendeel der jongens, die thans de school aan de Kerklaan bezoeken, naar de nieuwe school, door het ontvangen van leerlingen uit R. K. huisgezinnen, die zich zullen vestigen in c'e nieuwe woningen in de omgeving der Molen werfslaan en bovendien omdat tal van ouders hun kinderen niet langer naar de R. K. scho len in naburige gemeenten zullen zenden, wanneer in Heemstede zelf voldoende gele genheid is, verwacht het Kerkbestuur, dat de nieuwe school reeds direct vrij aanzien! ij& zal worden bevolkt. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: Kersten Tadema, Heerenweg 135, een fox-terrier; H. v. Pel, Prinsenlaan 8, een Dobbermann pincher; J. H. Neeskens, Kas- tanjelaan 35, een grijze jongenspet; Roosloot, Molenwerfslaan 6, een mouwschort; Alkema de, Molenwerfslaan 44, een boek; J. van Schoor, Spaarne 1<Ï2, Haarlem, een gummi hal; J. Mauw, Hanenstraat 20, een duimstok; J. v. Tongeren, Iepeniaan 20, een broche; B. Bos, Binnenweg 37, toegangsbewijs schouw burg; J. Luiten, Iepeniaan 22, een paarden deken; J. de Jong, Cloosterweg 37, dames schoenen; Buireau van politie, Boekenrode- straat 9, een broche en een haarlint; Bureau van politie, Raadhuis, kussen duozitting en flu wee len baret. Burgerlijke Stand van 29 Oct. tot en met 4 Nov. 1923. Gehoren: dochter, van C. H. RosierGegengack; dochter van E. KlompPeters; dochter, van M. Blok Van Vliet; zoon van C. J. van Diest Faas; zoon van J. C. KenselaarVan Honschoten; dochter, van H. S. Blom- ma crt—Wijkhuisen. Ondertrouwd: D. Donia en J. Sporre; J. Stet en C. M. Dolk; D. Smink en J. Oosteram; J. Elders en J. J. Borst. Gehuwd: L. de Jong met J. M, van Steen; J. H. de Boer met B. P. Heijblok. Het is ons gebleken, dat er inderdaad groo te behoefte bestaat aan meer schoolruimte en wij zijn van oordeel, dat een nieuwe R. K. school bij de Molemverfslaan, waar in de naaste omgeving reeds verschillende plannen voor woningbouw in uitvoering of in voorbe reiding zijn, voldoende levensvatbaarheid zal hebben. Het wil ons voorkomen, dat deze school op een gunstiger plaats zal komen, dan. wanneer deze volgens het oorspronkelijk plan was gesticht op een terrein bij den Hee renweg. De toestand van het sohoolgebouw aan de Kerklaan zal dan tevens verbeterd worden. Deze school is overbevolkt en reeds verschil lende malen moest de toelating van leerlin gen wegens plaatsgebrek worden geweigerd. In vier lokalen zijn telkens twee Klassen on dergebracht, jn één zelfs 3 klassen, terwijl in één lokaal het aantal kinderen reeds tot 60 is gestegen. Het behoeft geen betoog, dat der gelijke toestanden een zeer nadeeligen invloed op het onderwijs moeten uitoefenen. Wij deelen U nog mede. dat aan de in art. 73 der Lager Onderwijswet genoemde ver- ei sch ten is voldaan. De gewijzigde Lager On derwijswet voTdert thans niet meer het over leggen van een globale raming der kosten van het gebouw en van de eerste inrichting, maar wij geven U gaarne de verzekering, dat onzer zijds met de eischen van bezuiniging zal wor den rekening gehouden. B. en W. stellen daarom voor, op de in het voorstel aangegeven gronden voor het R- K. Kerkbestuur van den H. Bavo, gelden be schikbaar te stellen uit de gemeentekas voor gewoon lager onderwijs voor jongens. Gemeentezaken. B. en W, stellen den raad voor, hen uit te noodigen, plannen in te- dienen tot een andere huisvesting van het Bureau voor Openbare Werken. Het tegenwoordige gebouw voor Open bare Werken, zoodra dit voor dien dienst niet meer benoodigd is, weer aan zijn vroe gere bestemming als schoolgebouw terug te geven; hen uit te noodigen, plannen te ontwerpen tot het in gereedheid brengen van dit ge bouw vor onderwijs-doeleinden, het maken van een gymnastieklokaal en verder tot het indienen van alle zoodanige plannen en voorstellen als zij in het belang van het on derwijs aan die school noodzakelijk zullen oordeelen. Begrooting Gasbedrijf. Verschenen is de begrooting van het gemeente-gasbedrijf voor den dienst van 1924, In baten en lasten wordt zij geraamd op een bedrag van 565.495,20 Het bedrag der schuld per 1 Januari 1924 zal zijn 769.314,1154, de aflossing in 1924 27.750. Overleden: G. Appelman, echtgenoot e van E. Houweling, 69 jare*. Het is der Bloemeudaalsche politie d-oor hare activiteit en in samenwerking mét de recherche van Bussuni mogen gelukken, de hand le leggen' op een zwerver, die dezen zo mei- in Aorden hout en Bus.sum inbraken pleegde. Verschillende goederen zijn in be slag genomen Hij heeft een volledige beken tenis afgelegd en is naar het Huis van Be waring te Haarlem overgebracht. Gemeenteraad. Gistermiddag 2 uur kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Alle leilen waren aanwezig, behalve de heer van der Wiel. De oud-wethouder van der Meer heeft be richt ingezonden, dat hij ontslag neemt als lid van den Raad. Van de raadsleden van der Niet, Meyer en Vink is een verzoek ingekomen aan B. en W„ mede te deelen, wat zij denken le doen voor werkverschaffing in den aanstaanden whi ter. De Voorzitter deelt mede, dat er geen an dere plannen bestaan, dan die op de begroo- slel van B. en W. om het salaris van den .'In specteur le bepalen, op 1150 door den R: iad was verworpen, bleef alleen de oude jnar- weddc beslaan. Bij de benoeming had spr- het idee, dat Wassenaar 2600 zou krijgen. De heer van Nes is van gevoelen, dat'Was senaar wel geweten heeft, dat hij sh-chls 1150 zou krijgen. De heer van Nes 'vindt veel onduidelijks in deze zaak. Bij d!en Raad van State is door den voorzitter op een, uit drukkelijke vraag van een dér leden van dien raad gezegd, dot het slechts ging om een bezuiniging van f 1150, waaruit te ,con- cludeeren valt, dal de voorziter op dat tijd slip, dus* lang na de benoeming, nog van meening was, dat het salaris slechts 1150 bedroeg. De voorzitter zegt dit volkomen terecht ge zegd te hebben, omdat het betrokken raads besluit slechts da! bedrag noemde. De heer Alkemade zegt, dat de voorzitter wel degelijk een salaris heeft bedoeld van 1150, anders had deze voor den Raad van State wet gesproken van een bezuiniging van 2600. Het salaris van 1150, het eigen voorstel van den voorzitter, is natuurlijk van le voren ook besproken met Wassenaar. De voorzitter ontkent dit, wel met den Commissaris van Politie. De heer Admiraal vraagt den voorzitter of het salaris van Wassenaar 1150 zou zijn geweest, als de raad niet in beroep gegaan was. De voorzitter bevestigt dit. Wethouder Liefferink zegt, dat de heer Wassenaar rich beroept op een spitvondig- heid. Het was do bedoeling van B. en W. en ook van dén raad een leerling-inspecteur te -benoemen. De heer van Nes constateert, diat Wassenaar bij zijn benoeming wist, dat hij slechts 1150 zou krijgen. Nu gebruikt hij d'e omstandig heden om meer op te eischen. De raad besluit hierna mei algemeene stem men het salaris te handhaven op 1150. Het aanbod van den heer Krau', om aan de gemeente 67 woningen -te Je varen voor een bepaalden prijs, wordt voor kennisgeving aan genomen. Besloten wordt lof aankoop van een per ceel grond voor de uitbreiding van de gas fabriek. Bij het voorstel van B. en W., om een los plaats voor mest aan te leggen aan de Tho- masbrug en het lossen van mest o-p de los plaats aan het Schie Ie verbieden, maakt de lieer Admiraal bezwaren, omdat deze losplaats De knots als regenscherm. Er is een tijd geweest, waarin de dames een rank paraplutje droegen ipct een kin derachtig knopje of hoogstens een ijle krom ming, juist breed genoeg om het geheel aan drie teere vingers te laten balanceeren. Een simpel koord met een kwastje was om het handvat gesnoerd. Dat kwastje dèèd 't. 't Gaf iets zwierigs aan de paraplu, als ze in opgerolden toestand niet meer dikte had, dan een tweeponds-paling. De modellen voor de heeren, hoewel iets forscher, streefden toch ook naar het ranke en dunne en dat beginsel werd een tijd lang nog sterker doorgevoerd in de zooge naamde wandelstok-paraplu. We zijn nu in een ander uiterste verval len, speciaal wat betreft de dames-para plu's. Wansmakelijke dingen, stomp en plomp, vormen thans „le dernier cri" op 't gebied van dames-regenschermen. Het nieuwste genre heeft iets van den Russischen knoet en iets van den koedrijvers-knuppel of van het zware gereedschap, dat onafscheidelijk is aan de uitrusting van een dorpsveldwach ter in die gemeenten, waar nooit van de Kodde gebruik gemaakt hoeft te worden. Het gebogen handvat is voor goed ver dwenen. De dikke knop, die zelfs niet door de grofste dameshand kan omspannen wor- ti-ng zijn opgenomen. Veel groote werken zijn I den, dadaïstisch beschilderd, andere met daar niet Hit Tutankhamen-fiéuren of mal-moderne tee- cl-aar niet bij. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van de R. K. Patronaats-oommissae, om te herroepen het in de vorige vergadering ge nomen besluit tot opheffing van het vervolg onderwijs. Gepoogd zal echter worden om steun aan de vervolgcursussen te geven, als de wet zich daartegen niet. verzet. Eveneens worden afgewezen verzoeken van d'e R. K. Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heer len en d'e R. K. Politieschool te 's-Boscli om subsidie. Ingekomen is een verzoek van Ged. Staten om het gevoelen van den Raad te hooren over e«n ingekomen adres van den Inspecteur van PolStfc Wassenaar, waarbij deze rich beklaagt, dat hij salaris ontvangt naar een grondslag van 1150, terwijl dit'naar zijne meeninig behoort te zijn 2600. De heer van Nes vraagt den voorzitter op welke voorwaarden deze den heer Wassenaar lot Inspecteur heeft benoemd. De Voorzitter antwoordt op de bestaande instructies en verordeningen. Daar het voor- Tutankhamen-figuren of mal-moderne tee keningen, is doorboord en een riempje, door 't oog gehaald, herinnert aan den stok van den veekooper, die 't zelfde ornament draagt. De groene overtrekken, welke wij nog uit onze kinderjaren kennen en waaronder wij naast grootvader beschutting zochten voor den regen, zijn in eere hersteld. Het eenig sierlijke, dat de nieuwe para plu heeft, zijn de parelvormige balein knoppen. „Het is net een traan," hoorden we dezer dagen een jonge dame zeggen. Ze bedoelde vermoedelijk een krokodillentraan, aange zien we nog nooit zoo uitgebreide mensche- lijke tranen zagen, We zullen nog even moetén wennen aan dit onaesthetische product, dat onwillekeu rig herinneringen wakker roept aan tijden van ruw geweld, aan hongeroproeren, aan kattenmeppers, aan stakingen met bloedig verloop of aan koppensnellende Dajaks. STRDL Barometerstand 10 uur v.m.: 761. Voomfc OPGAVE VAN: moig weer verder van Noordwijk aan Zet afligt. De hear van Nes stelt voor verbap-d te leggen tusschen die plannen voor vaartver* betering en het aanleggen van deze losplaats. Hij zou dan -dé vuilverzameling aan de Spoelsloot over willen brengen naar een ach ter deze losplaats gelegen terrein en zou de vaartcommissie willen uitnoodigen de oude vaarlplannen in dit licht te bezien en het voorstel van B. en W. thans nóg 'aan te houden. Na eenig verzet van den voorzitter wordt het vo.or.sfet-van Nes aangenomen. Besloten wordt over te namen van bakker De Wi t voor een som van 5000 een strook grond ter breedte van M., om een verbin dingsweg te ma-ken tusschen de Hoofdstraat en den Achterweg te Noord wijk aan Zee. Het voorstel van B. en W., om den Duin weg te verbeteren voor een bedrag van bijna 7000 ep qver .een afstand vjtn 1100' M., wordt aangehouden oio. behandeld, ie worden, bij punt 9 der agenda. Zonder hoofdelijke stemming wordt bcslo-j ten over Ie gaan tot uitbreiding van het raad huis §n hiervoor te voteeren een bedrag van 13500 en voor mcubileerin-g een bedrag van f 5000. Bijgebouwd wordt een nieuw brand vrij archief, een localiteit voor de afdeeling financiën, onderwijs en pensioenen, een lokaal voor openbare werken en een publieke tri bune voor dé raadszaal. Besloten wordt het werk publiek aan le -besteden, doch het werk' aaai een Noordwijkschen aannemer te gunnen, als d-ezo niet meer dan 5 pet. is boven den' li.a-gsten inschrijver. Een nieuwe rooilijn wordt vastgesteld vw» de Prins Hendrikstraat. B. en W. worden gemachtigd een woni ug; aan de Spoelsloot te verhuren voor een be- dtrag van 2.80 per week. (Wordt vervolgdJ R.-K. Landarbeidsbond. Dc afdeeling vana dezen Bond vergaderde op Dinsdag j.l. De voorzitter betreurt in zijn openings woord de slechte opkomst. De penningmeester lichtte de wijziging in de uitkeering van 't Wcrkeloozenfonds toe. Het is in 't vervolg toegestaan als werkloo- zen één of meer uren per dag te werken en toch te stempelen, mits het geen vollen dag werk is. Die uuren worden dan van de uit keering afgetrokken, nadat deze tot dagen gevormd zijn. De voorzitter verzoekt de leden, die werk voor meerdere personen weten, hiervan 't bestuur in kenni te stel len-en deelt mede, dat eenige leden tc v erk gesteld zijn op de gronden van dc pastori» en bij den aanleg der gasleiding. Hierna sluiting op gebruikelijke wijze. 8 NOVEMBER. BERLIJN (p. billioen) PARIJS KOPENHAGEN CHRlSTIANjA BAZEL NEW-YORK ROME EERSTE KOERS 0.090 14.78 12.74 0.361/2 11.52% 67.10 44.10 38.10 45.90 2.58% 11.47% LATERl KOERS Op zekeren avond van het jaar 924 knielde de burgvrouwe van het kasteel Haarlem, na bij Heemskerk, onder droevige omstandighe den voor het altaar, in haar huiskapel en Zond een gebed op tot Onze Lieve Vrouwe. .O gij Moeder der smarte 1" bad zij die reeds op aarde zooveel leed en droefheid hebt ondervonden, o gij, Moeder van Jezus 1 die nu met uw zoon vereenigd zijt,- zie neder van uwen hoogen en heiligen troon op een bitter bedroefde moeder, wier levenseinde nadert. Ik klaag mijn gemaal niet aan wegens Zijn hardheid, maar ik bid u voor de ziel van mijn kind, dat ik zoo innig liefheb. Gezegen de Moeder 1 zie mij hier krimpen in het stof, bedroefd tot in het diepst mijner ziel Tranen der smarte beletten haar voort te gaan *91 schreiende zag zij op tot het beeld der Heilige Maagd, dat reeds in duisternis was gehuld. Daar werd plotseling net alta; r om ringd door een schitterenden glanr, terwijl een geur als van rozen de gewijde omgeving vervulde en een ernstige bovenmer.s :lnTij- ke stern sprak „de Schutsengel van uw ge maal weent over hem, want hij is een trouw loos christen en ridder en daarbij een gruw zaam echtgenoot en vader." Maar als harpge- fluister klonk daar ook een stem „God heeft uw deugden als moeder aanschouwd en Hij zal uw kind toevertrouwen aan den heili gen Aelbrecht, in het klooster te Egmond. De Heiligen zullen het in zijn verder leven be schermen. De arme burgvrouwe sidderde van angst over haar gemaal, doch weende van vreugde over het geluk van haar kind. Zij wist nu dat het een gezegende toekomst te gemoet ging. Zich willende verwijderen, hoorde zij plotseling alarmkreten en haar kind alleen wetende, snelde zij er heen om het te be schermen." Het werd een droevige nacht. Een ruwe horde Noormannen deed weder een inval in Kennemerland. Vorst Erik Blodöxe, bijge naamd de Bloedbijl, kwam met zijn leger en eischte ook het slot Haarlem op om er zich te vestigen. Hevig werd ér gevochten, maer na een bloedigen strijd wisten de Noorman nen het kasteel binnen te dringen, vermoord den den burgheer, Ritsaert van Haerlem, en begonnen met hun plundering. Op eenmaal bicven de woeste invallers ontsteld staan. Daar verscheen in hun midden een bleeke moeder in sneeuwwit gewaad, met haar kind aan den boezem gedrukt. De Noor mannen, die haar onder den gloed der fakkels als een wezen uit hooger sferen beschouwden, lieten haar ongedeerd gaan. Door velden, duinen, heggen en wildernissen vluchtte de burgvrouwe met haar onschuldig wicht naar het convent te Egmond, klopte daar aan es gaf haar kind aan de abdis over onder het stamelen der woorden „Mijn kind.... mijn kind.... goeden nacht.... „Toen had zij haar taak volbracht. Zij zeeg ineen en werd door de engelen gevoerd naar het oord der eeuwige zaligheid. De eerste belofte van Onze Lieve Vrouwe was vervuld. De kleine Gondebald werd liefderijk opgenomen in het Egmondsche klooster en opgevoed volgens zijn stand en rang. Hij werd een flink ridder en bezat naast den moed zijns vaders ook de deugden zijner moeder. Op jeugdigen leeftijd sloot hij zich aan bij de rij der ridders v. graaf Dirk I, ver loofde zich met Odilde van Velsen en zou een gelukkig leven geleid hebben, zoo niet het bezit van het kasteel zijns vaders door de Noormannen hem met bitterheid had vervuld. Het was in den jare 942. Graaf Dirk vierde het Meifeest te Vlaardingen, omringd door zijn edelen, waaronder de nog jeugdige Gondebald. Te midden der feestvreugde kwam daar plotseling een knaap aanrennen uit het verre dorp Velsen en verzocht drin gend om Gondebald te spreken. Nadat deze gekomen was, deelde hij hem mede dat de Noorman Olaf Finn op verradelijke wijze Odilde uit het huis haars vaders te Velsen ontvoerd en haar overgebracht had naar het slot Haarlem. In woede ontstoken en doode- lijk beangst voor het lot zijner geliefde, sprong Gondebald te paard, reed zoo snel mogelijk I naar Heemskerk beklom den muur van het kasteel en eischte niet alleen zijn bruid terug, maar ook het slot, waarop hij als erfzoon het recht had. De trotsche Noorman zijn jongen tegenstander willende docjden, trad naar buiten om hem aan te vallen. Echter hij werd verslagen en viel dood neder aan de voeten van Gondebald. Deze vlood dadelijk daarop naar het kasteel om zijn aan gebedene te verlossen, doch hij bleef ver stijfd van schrik staan, toen hij ontwaarde, dat een andere Noor haar op onmenschelijke wijs# voortsleurde naar den slottoren. „Gij hebt mijn heer vermoord, ik zal daarom uwe bruid van dezen toren werpen, opdat zij vermorzeld aan Uwe voeten neervalle," bulderde hij hem toe. De daad bij het woord willende voegen, trad de Noor plotseling ont zet terug. De edele jonkvrouwe werd om geven door een bovenaard: eten glans en het geleek of zij een engel was, die in golvend lichtgewaad uit den hemel was neergedaald. „Dank Heilige Moeder" sprak zij „dank, dit is Uw wondermacht." De woeste Noor man, tot bezinning komende, greep zijn dolk om haar te dooden. Echter hij wankelde en Zwaaide in het rond en viel in de siotgracht. De overige Noormannen, verstijfd van angst, meenden dat Odilde een hunner godinnen was en wilden vluchten. Gondebald nam deze gelegenheid waar, sprong over den muur, velde de krijgers neer en mocht het geluk smaken zijn dierbare Odilde te redden, tevens het bezit van Kasteel van Haarlem terugnemende. Uit dankbaarheid voerde hij en zijn nageslacht op hun banier de leuze De Lieve Vrouwe met ons'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1