UIT DEM OMTREK. VELSEN. KROMMLNIE VEI SEROORD. IJMUIDEN.' BEVERWIJK. LISSE. HEEMSKERK NOORDWIJK. VOORHOUT, LEIDEN SASSENHEIM. VERKOOPIMSEN. STADSNIEUWS. WIELRIJDEN. 62 K. M. Pelleton-rit. ÜÜARKTNIEUWS. Gemeenteraad. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad. Afwezig de heer Tusenius wegens riekte! De voorzitter doet mededee.ling van de in gekomen stukken. Een bericht van den Minister van Onder wijs, dat geen termen zijn gevonden om aan iet verzoek van het gemeentebestuur, d.d. 27 April 1022, om toekenning van een tijdelijk rijkssubsidie, op grond van art. 68 der Lager Onderwijswet 1922, te voldoen. Een schrijven van Mej. A. C. Kryenbroak en andere onderwijzeressen bij het bijzonder lager onderwijs., om uitbetaling van vergoe ding voor het geven van onderwijs buiten de schooluren. Naar B. en W. om advies. Een verzoek van mej. C. E. van Ekeren om ontslag als onderwijzeres in de gymnas tiek bij het openbaar lager onderwijs. Wordt eervol verleend met ingang van een door B. en W. te hep alen datum. Een schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Haarlem en omstre ken,. inzake verlenging van werktijden, verla ging van salarissen en inkrimping van hel personeel der gemeente en voorts betreffen de herziening van het stelsel van werk loosheidssteun, voor kennisgeving aangeno men. Eveneens geschiedt dat met een adres derzelfde Kamer cum den verkoop varf artike len van gemeentewege te doen staken. Een verzoek van het bestuur der IJ. V. V. Stormvogels te IJmuiden, om gebruikmaking van een gymnastieklokaal van een der o. 1. schalen aldaar. Naar B. en W. om advies. Een verzoek van hel besLuur der R.K. Vereen. Moederschapszorg (de Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen! om een sub sidie van f 25 voot 1924 en volgende jaren. Te behandelen bij de begrooting. Een aldres van J. Delmonte en W. H. van Arkel, bewoners van den Duinlustparkweg, inzake verbetering van dien weg. Te behan delen bij punt 6. Een verzoek van B. Slikkerveer, om aan gesteld te worden als scheepsmeter en weger. Naar B. en W. om advies. Een verzoek van B. J. Zwart e.a. te Velser- oord, huurders van den achler hun woning Kggenden gemeentegrond, om vermindering van huur. Naar B. en W. ter afdoening. Op een verzoek van H. Biinkhnf c.s. te IJ muiden om een lichtpunt aan te brengen voot hunne woningen dn de Annastraat, wordt afwijzend beschikt, weneens op het verzoek van J. Dernum c.s., bewoners van de Gorverslaatl te Wijkeroog, om nog dit jaar de trottoirs van genoemde laan met te gels te bestraten. Toegestaan wordt een crediet voor het maken van een afrastering rondom het ter- Kin. bchoorende bij 'de ziekenbarak met ontsmeltingsgebouwtje te IJmuiden, waarbij echter toegezegd wordt, dat den minister ge vraagd zal worden dit werk niet te behoeven uitvoeren. Vastgesteld wordt een verordening tot aan wijzing van de gedeelten der gemeente voor het oprichten, hebben of gebruiken van inrichtingen tot het bewaren van lompen en jreendrren. Bij het voorstel tol het verleenen van ver gunning aan de Woni ngbouwvere eniging Velsen tot het aanleggen van een rondgaan de straat nabij de N'oorderlaan te Wijkeroog, nemen B. en W. een voorstel van dien heer Vermeulen over, om dit werk in 't openbaar ie doen aanbesteden en wel op twee manie ren, nJ. met tegel trottoirs of wel grind. Al- duwordt het voorstel goedgekeurd. De raad geeft aan de daar nieuw ontstane stra ten de namen van Weslerwifkstraat. de Lefch- siraat en van Nidckstraat. Vastgesteld wordt «en verordening op de Instandhouding van particuliere wegen, waar- san de bestem ming tot algemeen gebruik door den gerechtigde is gegeven. Aan J. en G. C. Bleeker te Vriseroord wordt vergunning verleend tol bet rioleeren ran een gedeelte van de Schipbroekenbeeik te Santpoort. Het voorstel tot wijziging van de opdraoht aan G. ten Napel, direcleur-leeraar der Nij verheids n v ondsch ooi voor ambachtslieden en het afwijzend prae-advies op het verzoek van J. Deinum. leeraar aan die school, om een toelage uit de gemeentekas te verstrek ten v<jor bestrating van de speelplaats dier school, wordt op voorstel van B. en W. af wijzend beschikt. Goedgekeurd worden de wijzigingen der ver ordeningen regelende de samenstelling en den Werkkring der vaste commissiën v. bijstand, de commissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving en van die op de heffing en invordering van een plaatselijke inkomstenbelasting. De Financiëele besluiten worlen goedge keurd, waarbij aan het Schoolbestuur een subsidiererhooging van 5790 wordt toege staan. 'Vangeboden worden dé gemeenlebegrooling en.de hegrootin'g der bedrijvenarmbesturen, gezondheidscommissie en de commissie van toezicht op het lager onderwijs. De heer Dalmeijer bepleit meer invloed der Financiëele Commissie bij het opmaken der begrooling. Zoo heeft zij niets van een com missie van bijstand, maar maakt men van haar een commissie van critiek. De Voorzitter zegt, dat dit ligt aan de ver ordening en mopt men die wijzigen. De begrootingen worden in handen der Fi nanciëele Commissie gesteld. Benoemd worden tot leden van de Zieken- huiiscommissie de hoeren Nijssen, Sluiters en Roelse. De heer Lar.deweert zeidë geen her benoeming te wenschen. Tot tijdelijk keuringsveearts, hoofd van den keuringsdienst, wordt benoemd Dr. IJ. van der Sluis le Heemstede. Bij dé rondvraag bepleit de hoer Nijssen dal ook de ingezetenen gebruik kunnen ma ken van de losplaats te Santpoort, thans heeft het Rijk deze meest in beslag. De heer Schilling vraagt verbreeding der Wilhelminaka'de nabij de Keizer Wilhelm straat. De heer Sluiters vraagt B. en W. de N. Z. Holl. Traimw. Mij. te verzoeken beter voor de bestrating langs de tramrails te zorgen. En laat de Kamer van Koophandel eens zorgen dat dé tram spoedig electrisch wordt, dat is beter dan ons lastig vallen met adresen. De heer Roelse vraagt waarom van de be paling der belasting van wegen door auto's rporeie ontheffingen worden verleend. De Voorzitter merkt op, dat in een alge- wecno ontheffing beslaat. De heer Sluiters zegt dat de bordjes dan wol verkocht kunnen worden, in andere boe nen plaatsjes kunnen ze misschien nog wel dienst doen, De heer Schuitenmaker vraagt verbetering van <fen hoek IJmuider StraatwegVelser- dirir.er'buuttweg te Velseroord. De heeT Dunnebier zegt daar misschien nog wc! wat voor in een potje te hebben. De beer Visser bepleit verbetering van den Schulpweg op Wijkeroog. De heer Dunnebier erken! dat die slecht is, te dien opzichte zijn B. en W. in onderhan- de'ing over groote planner., waarvan de raad misschien nog wel schrikken zal. Hierop wordt de vergadering gesloten en laat de raad in geheime zitting oveT. Geboren: d. van G. W. J. v. Duyn-Goes. d. van A. W. Peters-Van Son. d. va-n J. Roeper-de Vries. z. van M. A. Dekker-de Rooij. d. van E. C. van Lichout-F ran sen. d.'van M. C. Bameveld-KViin. d. van C. Grosn-Schoutem. z. van C, Strijker Brou wer. z. van W. J. M. Pcek-S'oker. d. van C. de Vries-Steyn. d. van M. Egbers- Kok. Overleden: D.Nawsiepad, 83 j., echt gen. van M. Doezie. J. Groenendijk, vr., 3 nmd. A. J. W» v. d. Berge, 62 j., eehltgen. van J. DU. Besmettelijke ziekte. In deze gemeente is in de week van 28 Oclofter tot en met 3 November 1 geval van roodvonk voor gekomen. Overleg gepleegd- In een vorig be richtje kcnd.gden we den storm in den gemeenteraad aan ovl&r de zakcilijke belas ting op het bedrijf. Le storm zal echter niet losbarsten, want B. en W. en de adressanten hebben overlag gepleegd en het volgende schitterends; resultaat be reikt: 1. Alle adressen aan den Raad worden teruggenomen. 2. Ue belasting zal over het dienstjaar 1924 betaald worden, omdat ze reeds in de begrooting tot een bedrag van 15000 is opgenomen, welk bedrag de gemeente, volgens B. en W. niet kan missen, maar ten 3e, bij de begrooting voor het dienstjaar 1925 zullen B. en W. er naar streven de be lasting geheel of voor een groot deel te schrappen. Meldden we, dat in Ztaandi;k de genoem de beia'sting 2000 opbracht ft leek ons bij het leven van die cijfers reeds terstond zoo laag) een meer officieel schrijven, dat ons dezer dagen gewerd, schatte de belas ting op 7000. We meenden onzen lezers de rectificatie niet te mogen onthouden, R. K. Begrafcnisvereenigmg. Het Jaar verslag der R. K. Begrafenisvereeniging „Geloof, Hoop en Liefde" is verschenen en verspreid onder bare leden. Ondanks de meerdere kosten aan het begraven op de nieuwe begraafplaats noodzakelijk ver bonden, is er over het afgeloopen jaar een batig saldo van 167.2211van welk be drag 123.14 wordt besteed en 44.08 Ij onverdeeld gelaten. Het ledental bedraagt thans 210 en 185 kinderen. Het bestuur onderging geen verandering, omdat de le penningmeester H. W. v, Eig, en de 2e secretaris A. J. Winter herbe noemd werden, terwijl de aftredende com* missieleden door den Zeereerw. Heer Pastoor Beukers in faun functie gehandhaafd werden. Het ongeluk bij fort Ham. Meldden we, dat de man, getroffen door een brok beton bij fort Ham, na het ongeluk erg klaagde over inwendige pijnen, zoodat de geneesheer niet onmiddellijk kon vaststel len hoe ernstig de gevolgen waren, thans neemt de ziekte een gunstige wending en is er hoop op volkomen herstel. Spaarfonds. Verleden week meldden we, dat de Middenstandsvereeniging „Krommenie", wegens het vergevorderde uur, het reglement voor een Spaarfonds niet kon afhandelen. Zulks is in eene tweede vergadering wel geschied. Het Spaarfonds is bij die gelegenheid gesticht en stelt zich ten doel door een wekelijksche contributie der leden ad 0.50 of veel vouden daarvan een spaarkas te vormen. Het verzamelde geld wordt besteed bij een solide belegging, aankoop van vaste goe deren of iets, waarmee zeker winst is te behalen. Degene, die 25 gespaard heeft, ontvangt een aandeel. Besloten werd 1 Januari a. s. te begin nen. Terstond gaven verschillende aanwe zigen zich als spaarders op. De heer J. L. Groot wees op de groote onbillijkheid, dat die winkeliers in Kromme nie op bepaalden tijd moeten sluiten, ter wijl de collega's in de gemeente Assendelft, onmiddellijk bij eerstgenoemden wonende, vrij hun zaak open mogen houden. Het bestuur zou trachten in dezen iets te doen. Vervolgens werd besloten een verzoek te richten tot het gemeente-bestuur, om de leveranties zooveel mogelijk aan ingezete nen Op te dragen, ook al zou de inschrij vingsprijs iets hooger zijn. Een der leden wenschte den strijd aan te binden tegen de zoogenaamde vliegende winkels. De heer W. M. van Vliet zou deze zaak bespreken in de Vereeniging „Ver gunning". Aangezien enkele leden zich tegen de verplichte winkelsluiting verklaarden, kwam men overeen een enquête onder de leden over dat punt te houden. Hierna sluiting der goed bezochte ver gadering. De aanstaande winkelweek. Officieel is deze zaak nog niet geregeld, maar het staat vast, dat zij plaats heeft in de week van 16 tot 24 November a. s. De drie, alhier bestaande middenstandsvereenigingen hebben haar steun toegezegd en geen wonder, want hiet hoofddoel is de Krom- menieërs te overtuigen, dat in de plaats onzer inwoning ruimschoots alles voorhan den is, zoodat winkelen in Zaandam en Amsterdam overbodig mag worden ge noemd. Het plan bestaat den Edelachtbaren Heer Burgemeester uit te noodigen de winkelweek te openen. Daarna zal door een muziekkorps een rondgang door de ge meente gemaakt worden, in welken stoet zooveel mogelijk offickele personen en het bestuur in auto's zullen deelnemen. Ten einde te maken, dat alle deelnemen de winkeliers ook door het publiek zullen bezocht worden, ligt het in de bedoeling tweemaal een letterwedstrifd te houden, dat wil zeggen; dat in elke étalage een of meer letters moeten worden gezocht, die te ramen een woord of zin zullen vormen. De juiste oplossers ontvangen een prijs. Melden we nog, dat op verschillende dagen in die week op diverse plaatsen mu ziek zal worden gemaakt om maar zooveel mogelijk publiek te trekken, dan meenen we gerust te mogen zeggen, dat de opzet van 't geheel grootsch is en dat het succes groot zal zijn, indien het weer wat mee werkt. Burgerlijke Stand. Geboren: Catha- rina, dochter van Frederik Helderman en Catharina Bakker. Ondertrouwd: Henri Roels. van Zaandam, en Jannetje Wezelman; Jan Tijmens en Aagje Jongejans. Gehuwd, Henricus v. d. Kolk en Maria Elisabeth Engelen van Koog a. d. Zaan; Lambertus "Klcyne, van Beverwijk, en Ber tha Josina Philippina van Heyninge. Levenloos aangegeven een kind van Heybrand van der Oord en Anna Elisabeth Besse. Gouden huwelijksfeest. Twee van onze oudste ingezetenen, de heer J. G. tien Broeke en echlgenoote, vierden gisteren hun gouden huwelijksfeest De belangstelling was zeer groot en uitte zich in vele fraaie bloemstuk ken enz. De heer ten Broeke is een der oudste in woners van Velseroord, was lange jaren brandmeester, bestuurslid der Ohr. School enz. Des avonds bracht de Harmonie Kunst na Arbeid het gouden echtpaar een serenade Opdracht. De levering van de loo'd'- en zinkwerken, nia.slx-kbcdnkkingen,water- en gasleidingen, dosetsinrichtingenrioleerinjgen en electrische installaties aan 488 woningen dor Vereen. Zomers Buiten in den BuiksToler- hnm te Amsterdam is opgedragen aan de N. V, v.h G. Fris Jr. te ijmuiden-Zaandam. De herstelling der' Duitsche zcevisscherij. De Zeevisscherij neemt in het bedrijfsleren va'n een volk een stelling in, die zich ver buiten haar eigenlijk gebied uitstrekt. Drie redenen zijn daarvooT aan te geven. Ten eerste biedt alleen de zeevisscherij de mo gelijkheid om in buitengewoon groote hoe veelheden de in zee voorhanden zijnde voe dingsstoffen, planten en lagere dieren, die ook door de visschen als voedsel gebruikt worden, voor den mensch nuttig te doen zijn.Een tweede bevat het product der vis- scherij, n.l. de zeevisch, een eiwitsrijk voe dingsmiddel van groote waarde, dat volko men gelijkwaardig is met het vleqpch van warmhdoedige dieren, ja dat zelfs overtreft door gemakkelijke verlering en het hoogc phosphorgehalt?, zoo noodzakelijk voot het beemderenstelsel der kinderen. Tenslotte stelt de zeevisscherij zeer hooge cis.chen aan de menschen, die haar uitoefenen. Daarom geldt de zeevisscherij als een school voor zeelieden en de geschiedenis leert ons, dal slechts die naties op zee een macht kunnen vormen, die veel aan de zeevisscherij gedaan hebben. Om deze reden heeft men voor den oorlog in Duitschland beproefd de ontwikkeling deT zeevisscherij zooveel mogelijk te bevorderen. .Daar de Oostzee arm is aan visoh, moest die ontwikkeling in de Noordzee plaats grij pen. Vooral werd de uitbreiding der vissohe- Tij gedurende de jaren 18851914 waargeno men aan de monden der Elbe, Weser en Eems, wtaar de reederijen ontstonden, die of de trawOvissoherij met stoomtrawlers, of de baringvisticherij met zedlvaartuigen, gedeelte lijk vooraien van hulpmotoren of hulpstoom machines, lieten uitoefenen. In het jaar 1913 bedroeg de totale vangst der Duitsche zee- en kushmsscherij 169 mfl- lioen K.G. waarvan "150 millioen K.G, uit de Noordzee en 19 millioen K.G. uit de Oost zee, met uitzondering der haffen. Deze belangrijke ontwikkeling-der Duitsche zeevisscherij werd eöhter plotseling door den oorlog onderbroken. Geen industrie heeft zoo door den oorlog geleden als de zeevis scherij. Weliswaar gelukte het, dank zij de maatregelen der marine en der visscherij- ambtenaren, bijna alle Duitsche visschers- sdhepen, voor dat Engeland den oorlog ver. klaarde, vroegtijdig te waarschuwen, zoodat ze zonder letsel de Duitsche harens nog kon den bereiken. Maar de uitoefening der zee visscherij in de Noordzee werd na de Engel- sche oorlogsverklaring door de Enge'Ische blokkade onmogelijk gemaakt. Daar kwam nog bij, dat op grond der oorlogswetgeving de marine terstond alle voor haar doel bruik bare trawl schepen opvorderde en als mijn- leggers. mijnzoekers en patrouillebooten in dienst stelde. Deze vischstoomers voldeden zoo goed, dat de marine voor hare rekening en voor hetzelfde doel een groot aantal trawlers liet aanbouwen. De weinig voor de marine niet bruikbare risschersschepen konden slechts als kustvaartuigen, beschut door do mitm'engOTrfels, hun vangst uitoefe nen. Gedurende den oorlog werd Duitschland door de kleine kustvaartuigen van viseh voorzien. Natuurlijk was de aanbrengst daar om veel minder dan vroeger. In 1913 was de vischaamvoer 169 millioen K.G., in 1915 41 mallioen K.G., in 1916 54 millioen K.G., in 1917 41 millioen K.G. en in 1918 45 mil lioen K.G. Na den ooriog ging de zeevissche rij slechls zeer langzaam in de hoogte. Van de stoomtrawlers, die voor den krijgsdienst •in gebruik waren genomen, was een groot deel verloren gegaan. Niet minder dan 124 vischstoomers werden in dienst der marine of bij het visschen door vijandelijke aanval, ten of dooT mijnexplosie stukgeschoten of tot zinken gebracht, 40 liepen er van November 1918 lot October 1920 op mijnen en gingen verloren, terwijl ze op de vangst waren. To taal verloor Duitschland dus door den oor log 164 vischstoomers, zoodat van de 263 stpomers, die op 1 Juli 1914 voorhanden wa ren, maar 99 overgebleven zijn Z. B. B. H, H, Dinsdagavond gaf „Het Schouwtooneel", in het gebouw der K. S. A, voor een slecht bezette zaal het hjijspel in 3 bedrijven „Zijn bezigheden buitenshuis hebbende". Het spel werd door de weinige toehoor ders met aandacht gevolgd. Mandoline-uitvoering. Gisterenavond gaf het Beverwijksche Mandolinegezelschap zijn h'alfjaarlijksche uitvoering voor dona teurs en begunstigers in de concertzaal van Maison Stroucken, welke flink bezet was. 's Morgens was bericht ingekomen, dat de directeur dc heer Kat, wegens ziekte onmo gelijk kon dirigeeren. In alle haast moest dus een plaatsvervan ger gezocht worden, waartoe zich de heer Veen beschikbaar stelde. Deze kweet zich naar behooren van zijn moeilijke taak. De verschillende nummers van het pro gram werden uitstekend uitgevoerd; speciaal vermelden wij Fruhlingswachten en Valser Dei, Scileatori. Deze laatste werden prij zenswaardig ten gehoore gebracht. Ook de Cellosoii van den bekenden musicus James Zwart, verwierven luiden bijval, zelfs zoo, dat de heer Zwart nóg een toegiftje gaf. Een gezellig samenzijn besloot den avond. Besmettelijke ziekten. In de week van 28 October tot en met 3 November is in deze gemeente I geval van roodvonk voorgekomen. Sint Jozefsgezellen. Zondag- en Maan dagavond werd vanwege St. Jozefsgezel- lenvereenig. een feestavond gegeven met me dewerking der Tooneelvereeniging „Guido Gezellen'' en de Mandolineclub „Sancla Lucia". Op beide avonden was de zaal van het .Palronaatsgebouw tjokvol. Door de too- neelclub werd allereerst opgevoerd het mooie drama in drie bedrijven „De Twee Broeders" een Venetinansohe Verniette. Op werkelijk magnifieke wijze werd dit sluk ten gehoore gebiachl. Alle spelers, en zeker niel het minst de vier jongens, waren uitstekend in hun rol en allen komt een woord van lof toe. Mo le dient een woord van hulde gebracht aan den ijverigen regisseur, den heer N. van der Eist, welke met taaie volharding heeft gewerkt om dit mooie stuk zoo prachtig te doen vertolken. Tot een duidelijke vertolking droeg mede veel bij de costumeering van de firma Ko- ningsbruggen uil Haarlem en de grimeering van den heer Maas uit Heemstede, terwijl bovendien het decoratief uitstekend was ver zorgd. Tusschen de bedrijven en na afloop van dit stuk zorgde de Mandolineclub voor afwisseling en gaf door het uitvoeren van een zcslal nummers blijk van ernstige stadie. Nog werd dooT Guido Gezellen opgevoerd „De Verdraaide Sectie", militaire grap in één be drijf. Ook best gespeeld en het sloeg in; J. Suikerland, een magnifieke blijspeispe'er, had hier een belangrijke fol in. Overbodig te zeg gen dat er gelachen is. dat menigeen er van schudde. In een woord deze uitvoering is uitstekend geslaagd en den leden van Guido Gekellen met haren leider komt een woord van lof ioe! Pluimvee en Konijnensport. Gisteren avond hield de vereeniging van Pluimvee en Konijnensport een vergadering in het café van den heer J. Nicuwenhoven. De 2e Voorzitter, de heer H. van Tonge ren, opende de vergadering en heette allen welkom. De notulen werden gelezen en vastgesteld. Uit de mededeelingen van den Voorzitter 'Week, dat er drie leden hadden bedankt, doch daar dit le laat was en derhalve dé contribu tie moet worden betaald; zij weigeren echter dit te doen weshalve het bestuur voorstelde ze te royeeren wegens wanbetaling. Van den postduivenvoreeniging „Warmond" was een veTzoek ingekomen om op de tentoonstelling ling alhier in te zenden waarvoor zij een gulden eereprijs zullen storten benevens het inzendgeld. Ook dit werd aangenomen. Van de redactie van de „Bedrijfspluimvee- houder" was verzocht om een adverienfie voor haar ongaan inzake de a.s. Tentoon stelling. De lieer v. Dort te Haarlem bericht te dat hij een e mep rijs beschikbaar stelde' voor Krielen of Hoenders. Vervolgens werd het vraagprogram voor de a.s. tentoonstel ling behandeld en vastgesteld. Zeven nieuwe leden hadden zich opgege ven en werden aangenomen; een werd er ge- dehalloteerd tenzij hij aan vroegere verplich tingen voldoet. Vervolgens had de gebruike lijke verloting plaats, waarna de vergadering na de rondvraag werd gesloten. Retraitevcreenigtng. Vanwege <je Rclraite- vereeniging v-an -R.K. Vrouwenbond, R.K. Volksbond en SL Jozefsgezellenvereeniging werd gisteravond een groote propaganda- vergadering gehouden voor aïle Katholieken boven 16 jaar. Het Bondsgebouw was tot in de uiterste hoeken bezet. Hoe kon het' ook anders als de Z.Eerw. Pater Jos. Timmer mans staat aangegeven, als spreker. De ver gadering stond onder presidium van den heer P. Warmerdam die met den clmstel. groet de vergadering opende en de talrijke aanwezigen hel welkom toeriep en in 't bij zonder den Ec»! spreker. Na een kernach tige -inleiding waarin hij den vvensch uit sprak, na zijn vreugde te hebben geuit over de talrijke opkomst, dat vellen zich door hel woord van Pater Timmermans zich zullen getrokken gevoelen om een retraite mede le maken; dit toch is het doel dezer vergade ring, gaf hij den Eerw. inleider het woord. Deze begon op dc hem eigen humoristische wijze tie zeggen hoe verheugd hij was door de besturen te zijn aangezocht nog eens voor de Lisser Katholieken als spreker te mogen optreden. Allereerst zette Z.Eerw. uit een wat een gesloten retraite Is, om vervol gens te wijzen op het groote nut en de nood zakelijkheid, vooral in dezen tijd. een geslo ten retraite Ie houden. De beslommeringen der wereld doen velen zoo weinig aan het leven der ziel denken, daar alli 't ware geen tijd voor kunnen vinden, In de retraites vindt ge veel sterker geloofsleven, welk geloofs leven over 't algemeen kwijnend is. De re traites zijn voor alle standen, deed spreker uitkamen. Ieder die iets voelt voor het Ka tholieke leven wordt lid van het retraitefonds en steunen zooveel mogelijk deze instelling. Spreker sloot zijn met humor gekruide rede met den wemsoh, dat Lisse zijn oude plaats weer zal heroveren om n.l. het grootste aan tal retraitanten te ley eren. De voorzitter dankte den Z.Eerw. spreker voor zijn overtuigende rede en hij hoopte dat velen in den a.s. winter 'n retraite zullen hou den. Voor de gehuwden woTdt er een re traite gehouden van 1720 December en voor de ^onge'huwiden van 6—9 December. Vooral voor deze laatste spoorde spreker de jonge mannen aan vooral deze retraile mede te maken. Spreker wees er nog op dat er tot heden nog weinig is ingelegd; eiken Zaterdag avond houdt het bestuur zitting, dus zorg er voor te komen inleggen opdat het bestuur can overzicht van de financiën krijgt met het. oog op het aanvragen van kaarten. Na allen bc^ dankt te hebben voor hun aanwezigheid, sloot hij tie vergadering met den Ohristelijken groet. ZELDZAAM JUBILE, Ongeveer een half jaar terug hebben wij voorzichtigheidshalve melding gemaakt, dat we dit jaar in ons midden eene diamanten bruidspaar zouden hebben. Wij schrijven voorzichtigheidshalve, want niet waar, in een half jaar tijds kan er zoo veel gebeuren en vooral met menschen op hoogen leeftijd. De juiste datum, dat dit paar in onder trouw werd opgenomen, was 7 November 1863. Zoo mochten bei'de oudjes dan dit zeld zame feit herdenken. Bruid en Bruidegom waren Dinsdag van huis en van dlie gelegen heid hadden buren gebruik gemaakt een mooien eereboog met het opschrift: „Hulde •aan het diamanten echtpaar" te plaatsen. Wij voegen aan dit berichtje nog den wetisch toe, dat bruid en bruidegom (hij lede ren Heemskerker wel beken'd) aangename en prettige bruidsdagen mogen medemaken. Gemeenteraad. Er wordt een openbare vergadering gehouden van den Raad der ge meente Hpemskerk, op Maandag 12 Novem ber, des namiddags ten 2 ure Punten van behandeling: t. Vaststelling no tulen. 2. Ingekomen stukken' en mededeelin gen. 3. Bespreking crediet- en steunverieening aan den tuinbouw; 4. Voorstel tot het aan gaan van een rekening courant-overeenkomst voor 50.000 in verband met punt 3. Geen succes. De vergadering, die legen Dinsdagavond 6 dezer in het lokaal „de Zon" belegd was, om te protesteeren tegen de hooge belastingen van de werkmansfiets, was druk ker bezocht dan men gedacht had. Uitgeschre ven tegen 8 uur, moest de zaal reeds om lialf 8 gesloten woiden, daar het gebouw tot aan de uiterste hoeken met nieuwsgierigen bezet was. Het voorloopig bestuur was wel op hel aangegeven uur ter bestemder plaatse, maar, naar we vernamen, was men om 9 uur uit eengegaan, stellig met de gedachte; „Veel ge schreeuw, maar weinig wol". Geen enkele be langstellende buiten hen, waarvan de oproep uitging, was komen opdagen, zoodat deze bij eenkomst een allesbehalve succesvol verloop had. De heer C. J. L. v. d. Meer neemt ontslag als raadslid. De heer C. J. L. van der Meer heeft thans officieel ontslag genomen als lid van dien' Raad dezer gemeente en wel met onderstaand schrijven: Aan den Raad der gemeente Noordwijk. Het behoeft geen beloog dat de belangen der gemeente een voortdurende verzorging behoeven. De omvangrijkheid is zeer groot en de vooruitzichten geven aan dat zulks in de naaste toekomst niet zal verminderen. Vele en belangrijke zaken komen dus voort durend ter behandeling, deze kunnen niel door d'e gemeentenaren individueel worden verricht, doch daarvoor kiest men zijn afge: vaardigden (vertrouwensmenschcn). Zeven en-twintig jaar heb ik dat vertrouwen mogen genieten en hoop alszoodanig mij van mijn plicht te hebben gekweten. Het is mij echter bij de laatste stemming gebleken dat men, althans eenige mijner frac- tie-genooten, niet langer van mijne krachten gediend is, mij dus voor de toekomst pas seerde. Dit is voor mij een reden, om weder- keerig ook niet langer met hen als raadslid le blijven voortwerken. Ik blijf dus bij mijn eenmaal genomen besluit, wat ik bij deze schriftelijk bevestig, dat ik als raadslid mijn ontslag neem. Nogmaals breng ik mijn dank aan allen d'ie mij zoovele jaren het va'ie vertrouwen hebben geschonken en wel bijzonder aan hen d'ie mij door hun handtcekening op de lijst, die mij 57 September gewerd, hun vertrouwen vernieuwden. Ik verblijf hierbij, C. J. L. VAN DER MEER. Noordwijk, 6 Nov. 1923. Inplaats van den heer C. J. L. v. d. Meer komt nu de heer A. Caspars in aanmerking voor lid van den Gemeenteraad. Werkverschaffing. De raadsleden Meijer, v. d. Niet en Vink hebben Burge meester en Wethouders schriftelijk gevraagd in de eerstvolgende raadsvergadering te mogen vernemen of B. en W. al aan werk verschaffing voor den aanstaanden winter hebben gedacht en welke werkzaamheden zij daarvoor hebben aangewezen. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Vereeniging tot bijstand van ziektever- pleging „Draagt elkanders lasten", alhier. Gemeenteraad. Deze komt op Vrijdag 9 November e.k., des avonds 7 uur in open bare vergadering bijeen, ter afhandeling der volgende punten: 1. Ingekomen stukken; 2. Rechtsverordening van Bylandtsbrug; 3. Aan vulling rekening 1921; 4. Eindsaldo Burger wacht; 5. Renteloos voorschot gaszinker Zandsloot; 6, Aanvulling begrooting 1923 De postcheque- en girodienst. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland alhier heeft den Minister van Waterstaat ge schreven, dat zij graag adhaesie betuigt aan den brief van de Kamer van Koophandel le Groningen aan den Minister, o. a. inhoudende het verzoek 5% rente te vergoeden aan hen, die met kunnen beschikken over hun saldo op de giro. Echter meeftt zij, dat waar over het algemeen de betrokken personen een rente van 6 moeten betalen, ook de post cheque- en girodienst 6% rente zal moeten vergoeden. Kamer-Centrale Leiden. De Kamer- Centrale Leiden zal op Dinsdag 11 Dec. a.s. in het gebouw van den R.-K, Volksbond te half één een vergadering houden ter be spreking van de Bondsagenda (Kiesregle ment). Deze datum is zoo laat mogelijk gesteld, ten einde de locale kiesvereenigingen zoo veel mogelijk in de gelegenheid te stellen te voren te beraadslagen, volgens de „Leid- sche Crt." Verduistering. De weduwe C. aan den Nieuwen Rijn alhier, groothandel in manufac turen, enz., was tot de ontdekking geko men, dat haar procuratiehouder N. in den loop der jaren te haren nadeele een bedrag van ongeveer 16.000 heeft verduisterd. Na hiervan aangifte te hebben gedaan bij de politie, is de délinquent te 's-Gravenhage gearresteerd. Besmettelijke ziekten. In de week van 28 October tot en met 3 November zijn in deze gemeen ie 3 gevallen van buiktyphus voorgekomen. te Lisse, op 6 dezer, van plantgoed per H.L., onder directie van Holland's Bloembollen huis. E. V. T. La Reine 12.50. E. V. T. Chry- sofora 23. D. T. Murillo 27. Dn. Wn. Pitt 155. E. V. T. Arthur 15. E. V. T. Prins v.' Oostenrijk 64. E. V. T. Witte Due Max 25. E. V, T. Herman Schlegel 14. E. V. T. Lady Borcel 30. E. V. T. Scarlet Due 64. E. V, T. Cram. Brillant 35. E. V. T. Rose Grisdelin 16. E. V. T. Gele Prins 26. E. V. T. Diana 17. D. T. Imperator Rub- rorum 57. D, T. Gloria Solis 28. Dn. Wm. Copland 20. Dn. Clara Butt 6.50. Kwaliteit: La Reine t/m. Pitt goed; de rest middelmatig en daar beneden. Belangsfelling en kooplust groot. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET L. O. Onder voorzitterschap van den heer Vin cent Loosjes vergaderde Woensdagavond ten stadhuize de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het L. De voorzitter heette allen welkom, inzon derheid den schoolpziener, den heer Bredée. Spr. hoopte, dat de heer Bredée nog meer dere malen de vergaderingen der Commis sie zal bijwonen. De notulen der vorige vergadering worden vastgesteld, In zake het vrij-af geven op warme dagen was van het lid der Commissie, den heer Broekhuizen, een schrijven ingekomen, waarin deze een uniforme regeling voor de hoofden van scholen in deze aanbeval. Op verzoek van de heeren v. d. Have en Jansen werd deze zaak in de vergadering ter sprake gebracht. De heer JANSEN acht deze zaak niet erg belangrijk Een passage in de circulaire van de Inspectie heeft de aandacht van spr. ge trokken, n.l. die, waarin gezegd wordt, dat de kinderen op koele plaatsen nabij de school bezig moeten gehouden worden. Misschien geldt dit voor buitengemeenten Veel koele plaatsen zullen niet te vinden zijn. Spr. is er voor, dat, wanneer de warmte een bepaal de grens overschreden heeft, den kinderen vrij-af gegeven wordt. Spr. is er voor, den toe stand te laten, zooals hij is. De voorzitter zet uiteen, dat ook het mo- deramen den bestaanden toestand wil ge handhaafd zien. De heer Bredee meent, dat bij vrij-af ge ven de kinderen de warme straat opgaan en er den heelen middag blijven. Dat komt den kinderen ook niet ten goede. Op een bescha duwde speelplaats kunnen de kinderen wel aangenaam bezig gehouden worden. Spr. meent, dat bij een temperatuur van 80 graden niet te gauw vrij gegeven moet worden. De heer Speller zegt,dat in z'n school de kinderen eens een middag bezig gehouden, zijn. Eerst werd wat voorgelezen, men ging wat vertellen, daarna mochten ze op de speel- plaats'.Maar het is ondoenlijk, ze daar bezig te houden. De kleinere klassen zijn eens met een onderwijzeres naar den Hout gestuurd, doch deze heeft de kinderen naar huis ge zonden. Ze moesten toen alleen naar huis. Spr. is er ook niet voor, om, wanneer de tem peratuur om 80 graden aanwijst, direct vrij te geven, doch wel bij abnormale warmte. De heer Max zet ook de bezwaren uiteen, de kinderen op een koele plaats bezig te hou- tien. De koele plaatsen in Haarlem zijn De Hout en de Bolwerken. Maat dan zouden er gauw 12.000 kinderen zijn. In de school zelf leeren de kinderen op warme dagen absoluut niet. Spr. is er voor, dat, wanneer de ther mometer 80 graden aanwijst des middags 12 uur, voor en verderen dag vrijaf kan gegeven worden. Besloten wordt, aan B. en W. te adviseeren, de bestaande regeling te handhaven. Van de heeren Ls. v. d. Have en Jac. Jansen was 'n voorstel ingekomen, „aan bespreking te onderwerpen de wenschelijkheid van het vervullen bij vacatures van de betrekking van bewaarder aan de Openbare Lagere scholen". De heer v. d. Have lichtte dit voorstel toe. Uit bezuinigingsoogpunt zijn de vacatures van verschillende bewaarders van scholen niet aangevuld. Spr. wijst er op, dat de be waarders velerlei werk hebben. O.m. hebben zij de zorg voor het geheele gebouw. Is er geen bewaarder, dan zal het gebouw eenigs- zins verwaarloosd worden. Een concierge zal de leermiddelen verzor gen, de bibliotheek in orde houden. De bewaarder zorgt dus voor alle mogelijke kleine zaken. Worden deze verwaarloosd, din zullen er grootere kosten volgen.j Het niet-aanstellen van een concierge is volgens spr. dan ook geen financieel voordeel. Enkele werkzaamheden van den concier ge zullen, bij gemis van dezen, aan kinderen worden opgedragen, zooals boodschappen doen en de bel naloopen. Dit is niet in het belang der kinderen. Spr. acht den concierge een arbeider, die zijn loon waard is. Thans is het onderhoud van 5 dubbele scholen opgedragen aan een Amsterdamsche firma. Dat geeft per school een bezuiniging van f 1000. Dat lijkt wel een heele som. Maar een concierge onderhoudt ook alles en doet alles, wat niet het werk der firma is. En spr. durft van dit bedrag van f 1.000 dan ook gerust f 500 af te trekken. Dit alles overwegend, zou spr. willen conclu- deeren, B. en W. te adviseeren, bewaarders aan te stellen. De heer Klein zegt, dat B. en W. met het niet-aanstellen van bewaarders een proef be oogden. Spr. zou daarom aan B. en W. willen vragen, hoe de uitslag is van deze proef aan de 5 scholen. De heer Max zegt, dat deze proef met zijn school begonnen is. Spr. heeft aan B. en W. reeds zijn bezwaren uiteengezet, maar de proef is niet opgeheven. Reeds iy2 jaar is sprekers school zonder bewaarder en mist dus het gemak van zoo iemand Spr. zegt verder, dat er omslachtige administratie is te Haarlem, welke veel boodschappen doen vereischt. Nu heeft spr. die boodschappen grootendeels zelf moeten doen, al heeft hij veel medewerking van zijn personeel gehad. Spr. ontwikkelt het bezwaar, dat het daar door mogelijk is, dat een klasse eenigen tijd zonder leerkracht is, hetgeen spr. met een voorbeeld illustreert. Spr. is er voor, dat con cierges aan de scholen aangesteld worden. De voorzitter meent, dat niet de commis sie aan B. en W. de vraag moet stellen, hot de proef verloopen is. Spr. zou dit willen over laten aan een raadslid, dat tevens lid der com missie is. Spr. stelt zich gaarne hiertoe be schikbaar. De behandeling is daartoe mis schien een geschikte gelegenheid, Spr. acht het niet-aanstellen van bewaarders geen be zuiniging. Mej. Berdenis van Berlekom vindt het instituut van bewaarders duur. Hij geniet nog wel emolumenten, die hem hoog salaris verschaffen. Spr. vraagt, of niet iemand zou te krijgen zijn, die zoo tusschen bewaarder en niet-bewaarder staat. De heer v. d. Have zou graag willen, dat een ,raadslid deze zaak in den raad ter sprake bracht. De idee van mej. Berdenis van Berlekom cht spr. niet voor verwezenlijking vatbaar. De heer v. Bilderbeek is reeds 30 jaar aan een school verbonden, waar geeen bewaarder is, maar nooit heeft zich de behoefte aan zoo iemand doen gevoelen, Het eenigste bezwaar is, dat uit de kinderen iemand de bel moet naloopen. De heer Segaar wijst op de bezuiniging, welke verkregen wordt door het niet aanstel len van bewaarders. Volgens spr. is de be waarder niet onmisbaar. Besloten wordt, dat door een raadslid tevens lid der bedoelde commissie, aan B. en W. zal gevraagd worden, hoe het met de proef staat. Bij de aanbeveling van candidaten wegens periodiek aftreden van herkiesbare leden word besloten, de aftredende leden, de heeren P. de Vries, M. L. A. Klein, G. Max, G. J. Kappers en Vincent Loosjes, nummer één te plaatsen. Het moderamen zal de nummers twee er aan toevoegen. De aanbeveling in de vacature van mevr. PoppePoppe, die niet herkiesbaar was, zai het moderamen eveneens opmaken' Alvorens de vergadering gesloten werd, bracht de voorzitter dank aan mevr. Poppe, die nu niet meer deel uitmaakt van de com missie, voor haar ijver en belangstelling, wel ke zij steeds betoond heeft in de zaken, welke de commissie te behandelen had. Met felle vlagen joeg de zware stormwind oo-e,r den Zeeweg te Overvcen. toen Zondag morgen de renners, officials en verdere be- longstellenden bijeenk wannen, ten einde een 62 K.M. pe!elon-rit te verrijden. Ondanks dien orkaan, heerschte er toch een zeer aan gename stemming en bleken alle renners in schitterende conditie. Om 10 u. 35 m. 22 sec. gat' de heer J. ten Hove aan het „Kampioen"- team het sein tot vertrek, vóór de volgende' renners: Zweers, v. d. Vossen, Klaassen, „Swifl", Vrenegoor en Schouten. A'ervolgeus iec'er team met 5 minuten tusscheiiruimte, voor de R.T.V. „Haarlem"; Stouten, Kat, Vos kuil, Sleutel, Dc Nijs en Kok en voor „De Bataaf'; «1. de Jong, A. v. Nieuwkoop, A. Scbeltus, J. Sluis, P. Snijders en P. Koene Jr. In de eerste ronde bleek reeds dat de „Kampioenen" aan de winnende hand waren, op hun tegenstanders echter verloren zij door lekke banden, Klaassen en Vrenegoor. De „Bataven", en „Haarlem"-ploegen ble ken nog geheel intact te zijn. De tweede ronde brach geen noemenswaardige wijzigin gen in den stand. In de derde ronde was Klaassen genoodzaakt den 'strijd te staken, daar hij niet meer bij kon komen, hetgeen gezien den stormwind geen verwondering wekte. De R.T.V. „Haarlem" bleek veel achter te zijn, terwijl het team geheel verspreid reed. „De Bataaf" liep gestadig zijn aan vankei ijken tegenstand op „De Kampioen" in, doch Koene Jr. bleek door een va] te zijn achter geraakt. In de 4e ronde bleek dat door pech „De Kampioen" nog met 3 man was, die echter op bewonderenswaardige wijze den strijd voortzetten „De Bataaf' bleek de R.T.V. „Haarlem" te zijn gepasseerd en 't ..Haar- !em"-'leam met nog slechts 2 taan zjjndc, was genoodzaakt haar tempo te verminderen ten einde den derden man te laten bijkomen. In de vijfde ronde bleek dat van de „Kampioen" „Swifl", Vosse en Zweerts nog moedig den strijd voortzetten, terwijl R.T.V. „Haarlem" gestadig terrein verloor en „De Bataaf' op beide learns leiding had. In de zesde ronde waren de „Kampioe nen'' nog steeds met drig man in den strijd, doch zeilen des ondanks nog steeds moedig door. De R.T.V. „Haarlem" bleek zeer sterk achler te komen, terwijl de „Bataven" met de renner Scheltus, Sluis en N. .1. de Jong hun voorsprong sterk vergrootten. N. v. Nieuw koop volgde op korten afstand, terwijl P. Snijders en P. Koene Jr. den strijd staakten. Aan het einde van de 7e tevens laatste ronde op den Zeeweg, bleken voor de ..Kam pioen" Swift", Vosse en Zweerts de 62 K.M.- rit in den tijd van 2 u. 13 m. 3/5 sec. te hebben uitgereden. De R.T.V. „Haarlem" met de renners; II. Stouten. De Nijs en Sleutel, in den tijd van 2 u. 27 m. 29 2/5 sec., en de „Bataven" met de renners: N. J. de Jong, A. Sche'tus en J. Sluis in den tijd van 2 u. 8 m. 13 2/5 sec. De tolaal-klasseering luidde na dien: 1. „De B&!naf"(Halfweg), 62 K.M. in 2 u. 8 m. en 13 2/5 sec.; 2. „De Kampioen" (Haarlem) in 2 u. 13 m. 3/5 sec.; 3. R.T.V. „Haarlem" (Haarlem) in 2 u.-27 m. 29 2/5 sec.. Hierna had in Hotel Roozen, fc Haarlem, de prijsuitreiking plaats, waarbij terens nog een collecte werd gehouden voor den vérwon- den renner J. Klumper, uit Amsterdam, het welk een bedrag van 8 bijeenbracht. De functies van wedstrijdcommissarissen werden vervuld door de heeren J. ten Hove, De Jong, Kense en P. M. Kor terwijl verscheidene motorcontroleurs zich zeer verdienstelijk maakten. De publieke belangstelling was zeer groot, vele bekende prof.'s gaven blijken van aanwezigheid. HAARLEM, 7 November. Groentenmarkf. Appelen 2036 c\. per K.G. Peren 1844 ct. per K.G. Bloemkool 1623 ct. per stuk. Groenekool 68 de 100 stuks. Gele kool 1013 de 100 stuks. Andijvie 3-—4.40 de 100 struik. Bieten, gekookt, 1012 de 100 K.G. Pre- 1020 ct*. per bos. Selderij 1020 ct. per bos. Spinazie 1.201.40 per mand. Salade 46 per 100 krop. Spj-uiten 4.205.60 per zak. Wortelen 2025 per bos. Roode kool 1012 ct. per stuk. Kool rapen 34 de 100 K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 8