Voor onze eigen Roomsche Weezen Berichten uit onzé vorige Ex-Kroonprins vertrokken? Goed loopend BILLARD mm E» ARBEID. Het conflict in de Textiel industrie. OVERVEEN 'Met voorstel tot opheffing van het Vervolgonderwijs, BEVERWIJK. HEEMSTEDE. LEIDEN BENNEBROEK. B0HT. HAARLEM. De Postverbinding met Haarlem Luxor-Theater. VOOR DEN POLITIERECHTER. Haarienische Badivereeniging. Tentoonstelling;. T00NEEL. Nieuwe kapperszaak. Gemeenteraad. Nieuwe schoenenzaak. Sociëteit „VereeniginK." Gevonden voorwerpen. Vcreeniging „Floralia". Gemeentezaken. AMSTERDAMSCHE BEURS. GEMEHGD NIEUWS. l§MMENLA!®$gSi MEUm, I 1 r Teiuoonstclllna bij de firma P. BofKmop. In de étalages van de fa. Boskamp alhier is éoorloopcnd iets goeds te zien. 't Lukt maar aan zeer weinigen er langs te gaan, ronder dat hun aandacht even wordt vastgehouden door den tentoongestelde kunstvoorwerpen. Thans is het 'n aantal werken van den be leenden etser Anton Pieck, die niet minder bekend is als teekenaar van kerktorens voor ide geülnstroerde bladen, dat aandacht af dwingt. De totaal impressie van Week's werk is: breede opvatting. Dot» spreekt nit allee, 200- iwel door atoere lijnen uis sterke f on tritsten van lichte en donkere vlakken, waaruit 't geheel vaak monumentaal is opgebouwd. Een enkelen keer laat de etser z'n--technisch kun- men naar voren komen, dooh in hoofdzaak «preekt uit z'n werk een fijnbesnaard gevoel en weet hij van <le dingen in de natuur iets te scheppen, <kt in verschillende lalen iets #ot ons zegt. Nemen we b.v. we. 52, ..Duinen''. Hoe Horsch is dat afgeknaagde duin-brok gehou den, waaraan als 't ware de verwrongen boomresten zich vastklampen, om hun steeds meer bedreigd bestaan zo® lang mogelijk Ie rekken. No.,48: „Kerktoren te Rhenen". Hoe grootsch is deze door zijn tegen-stellingen van licht *>n donkor, waardoor de toren zoo majestu eus oprijst boven de daken. No. 8: .Geacht op de Waal" is mooi van lijn en uitvoering. Hoe geestig weet hij vogel skeletten te typeeren, zooals in no. 88, waar op -een aantal van deze walgelijke gedrochten op de boomtakken een muziekuitvoering geeft of een lijkdienst houdt met muziek voor een skelet, dat aan een dor hoornen is opgehangen. H Is hier niet noedg van eike plaat af zonderlijk een beschrijving fe geven. Niet vergelen mag worden dal de'prijs van dit hooie werk van dien aard is, dat ieder er zich mee kan verrijken. Hoe vaak ziet men niet smakelooee platen aan de wanden, dtit mooie werk. 't Kan geen kwaad hierop waarvoor dezelfde prijs betaald is als van een-s met nadruk te wijzen'. BLOEMEND AAL. De Plaatselijke Commissie van Toezicht iop het t-ager Onderwijs schrijft aafi B. en W. Ingevolge Uw schrijven van den 22en Sep tember 1.1., waarin U de plaatselijke commis •ie van toezicht op het lager onderwijs om advies vraagt ter zake van uw voorstel aan den Raad der gemeente tot opheffing van het openbaar vervolgonderwijs, is onverwijld een vergadering der commissie uitgeschre ven, waarin uw voorstel ampel besproken is. Gaarne had de commissie beschikt over een voldoensd aantal gegevens en inlichtin gen betreffende het vervolgonderwijs op alle, zoowel openbare als bijzondere scholen, om dat het gevraagde advies dan zooveel te ge makkelijker uit te brengen zou zijn geweest om het advies voor U de» te meer waarde zou hebben gehad. De tijd ontbrak haar ech ter om deze te verzamelen, l Het hoofdargument voor de opheffing van liet vervolgonderwijs is volgens de toelichting fvan uw ontwerp-besluit gelegen in het feit, dat de verplichting tot het doen geven van vervolgonderwijs is opgeheven, om de kosten van eventueel te geven cursussen geheel door de gemeente moeten worden betaald, even als die te geven door het bijzonder onderwijs. Het spreekt vanzelf, dan de commissie van toezicht niet beoordeelen kan, zij is daar trou wens niet toe geroepen, of de kosten van deze cursussen door de gemeente kunnen worden (bestreden. j De Minister van Onderwijs moest oen ti- nancieele redenen den steun aan het ver volgonderwijs intrekken. Dit beteekent even wel niet, dat de Minister ook meent, dat het (vervolgonderwijs moet worden opgeheven in |die gemeenten, wier financieele draagkracht het toelaat het bedoelde onderwijs in stand te houden. Is dit laatste in uwe gemeente het geval dit staat ter uwer beoordeeling dan is de commissie unaniem van oordeel, dat het vervolgonderwijs niet mag worden opgeheven. De toelichting van uw voorstel gewaagd ivoorts van de geringe deelname aan het ver volgonderwijs té Vogelenzang en te Over veen. Het gaat inderdaad niet aan, onafhanke lijk van het aantal deelnemers, cursussen in ,het leven te roepen. Ook de commissie is van -meening, dat een norm moet worden gesteld. [Deze kan gevoegelijk worden bepaald op zes niet leerplichtige kinderen, het aantal, dat de Minister van Onderwijs in de Lager On derwijswet 1920 noemt als het minimum, •waarbij een cursus tot-stand moet komen. Deze norm is intusschen bereikt of over schreden in Vogelenzang «n in Overveen, waar in het afgeloopen jaar resp. 6 en 8 leer lingen den cursus bezóchten- Oppervlakkig lijkt de daling van het aantal leerlingen te Vogelenzang belangrijk. Ver geten mag echter niet worden, dat de oprich ting van een Katholieke school in deze wijk de oorzaak is van dezen teruggang om niet de verminderde belangstelling. Wat wij hier van Vogelenzang opmerkten, geldt vooreen groot deel ook voor Overveen. De Oudercommissie van de openbare school te Vogelenzang, welke ten zeerste aan dringt op het behoud van het vervolgonder wijs, merkt op, dat het bezoeken van een on derwijsinrichting te Haarlem van uit die wjjk des avonds met groote moeilijkheden gepaard gaat. Bovendien merkt zij op, dat voor school als de hare een laag minimum moet worden gesteld. Het lijkt de commissie volstrekt niet on mogelijk, het aantal leerlirigen op te voeren door het onderwijs wat aantrekkelijker te ma ken, hetzij door het uitreiken van een diplo ma, waardoor het verzuin ook wordt tegenge gaan, hetzij door het beschikbaar stellen van belooningen. Meer bekendheid kon er voorts aan worden gegeven, dat de gelegenheid bestaat, ver volgonderwijs te ontvangen, b.v. door adver teeren of door duidelijke circulaires aan de openbare gebouwen op te hangen. Uw toelichting vermeldt, dat aan de Open bare Lagere "school van den heer Tinholt de laatste jaren geen vervolgonderwijs werd gegeven. Dit is inderdaad juist. Naar de Com missie meent, is de laatste cursus in 1911 ge houden, d.i. dus een twaalftal jaren geleden Verscheidene .eden der Commissie zijn van meening, dat een wederom instellen van een cursus aan deze school ongetwijfeld succes :ou hebben. Ook het Hoofd dezer school is die meenng toegedaan. De commissie dringt er bij u op aan, dat dit jaar aesnog gelegenheid wordt gegeven ver volgonderwijs te ontvangen. Wanneer met aovenstaande opmerkingen rekening wordt gehouden en van het gemeente-bestuur, zoowel als van het onderwijzend personeel den noodigen steun wordt ontvangen, twij- elt de commissie er niet aan, of deze proef zal 'leiden tot grooteren bloei en tot bestendiging-, van een soort onderwijs, dat voor vele niet- leerplichtigen van groot nut kan zijn. In 't Bloemendaalsche bosch. Enkele be woners van Zomerzorgerlaan en Koepellaan hebben gezamenlijk een flinke partij diverse bollen aangeschaft en deze doen uitplanten tusschen het struikgewas van het driehoekje bosch, gelegen tusschen Zomerzorgerlaan, Koepellaan en een naamloos paadje. Afdeeling Plantsoenen zorgt voor prikkeldraad-afzet ting. In 't aanstaande voorjaar zal men zich dus kunnen verlustigen in den aanblik van bloeiende aconieten crocussen, scifla's enz. Maar, waar bloemen bloeien is voor spelende kinderen geen plaats meer. De B. V. C. in moeilijkheden. Het 1ste elftal van de B.V.C. behaalde 'in het vorige seizoen het kampioenschap der 3de klasse Ned. Voetbalbond, ©us promoveerde het naar de 2de klasse N.V.B. Maar het gaat onze dub als een ambtenaartje, dat een kleine promotie maakt en daardoor een hooger standje moet voeren, zonder dat zijn tracte- mentsver hooging daarvoor toereikend is. Als onmiddellijk uitvloeisel van de promotie, is de B. V. C. genoodzaakt, op het speelter rein verbeteringen aan te brengen. Vroeger bestond aan deze verbetering groote be hoefte, thans zijn zij noodzakelijk geworden. Als nu de kas der club maar wat beter ge vuld was, dan zou het bestuur met minder zorg dan thans, de toekomst tegemoet gaan. Het is daarom, dat het bestuur een beroep doet op de offervaardigheid der ingezetenen. Gezten de belangstelling, welke het Bloe mendaalsche pubhek voor voetbal heeft, durven we hopen, dat er genoeg zal binnen komen, om de plannen van het bestuur uit voerbaar te maken. Gevonden voorwerpen. Terug t« beko men bij: H. J. Tobi, Blocmendaalscheweg 144, Bloemendaal, oen hondje (speelgoed); J. Din- gerdis, Schroeder v. d Kolk weg 30, Bloemen- dattl, een koperen gewicht; M. Joost, Dubbele Buurt 48, Haarlem, een gouden damesringetje; P. Tervoort, Tugelaslraat 24, Schoten, een rijwiel kaarslantaarn; P. Hu.ig,Bloemendaal sche straatweg lTa, Jan Gijzenvaart, een aar kinderkousjes en een rijwielpomp; J. Wighert, Noordertuindorplaan 6, Overveen, een zilve ren armbandhorloge; Concierge Chr. Mulo- scliool, tc Bloemend aal. een damesschoen; .1. G. ter Beest, Lage Duin- en Daalscheweg 5, Bloemendaal, een zijden ceintuur; B. v. d. Veldt, RoUandstraat 70, Haarlem, een rozen krans; D. Hoefgeest, Schulpweg 9, Aerden- hout, een pakje kinderwaschgoedf W Vleg- hert, Van Stoiberglaan 17, Aerdemhout, een zilveren kinderarmbandje; aan den Politiepost te Aerdcnhout, een groen lederen étui; een ceintuur; aan den Politiepost te Overveen, oen B.-K. kerkboekje, een wandelstok, een grijs-groene heerenhocd. Komen aanloopen bij: J. Wempe, Zomer zorgcrlaan 8, Bloemendaal, een Duitsehe her dershond; Huize „Boekenrode", Boekenrode- weg, Aerdenhout. een jonge herdershond. SCHOTEN. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor als lid der schoolcommissie in de vacature L. van Asperen te benoemen L. van Asperen en H. F. Oets. B. en W. stellen voor ten behoeve van de gasfabriek een exhauster aan te schaffen voor een bedrag van 5000. B. en W. stellen voor in verband met klach ten, die inkomen over hinder van bakkerijen, waarin de oven gestookt wordt met veel roet- afgevende brandstoffen, een bepaling voor te schrijven, waardoor dergelijke hinder zal worden voorkomen. B. en W. stellen voor, voortgezet onderwijs in te stellen voor de gemeente en B. en W. uit te noodigen zoo spoedig mogelijk voor stellen tot definitieve regeling in te dienen. Verder zijn er verschillende aanvragen om ontheffing van de bouwverordening ingeko men. Overtreding. Tegen S. K. en J. F. H, is proces-verbaal opgemaakt voor het over treden der gemeente-verordening. Verbaliseerd. Tegen C. V. ia proces verbaal opgemaakt wegens mishandeling, Aangehouden. In een der logementen hier ter plaatse is aangehouden W. C. die in het politieblad stond gesignaleerd voor 3 maal 3 dagen hechtenis. Tevens is tegen hem proces-verbaal opgemaakt voor het op geven van een valschen naam M. C, is naar Haarlem overgebracht. Gevonden voorwerpen. Zilveren of nikkelen armband; zwarte kous.- Verloren voorwerpen. Zilveren horloge n et gouden rand. Broche model tien stuiver- stukje. Meisjesmuts. Bruin tentzeil. Bood- sohappentasch. Bruine mantelceintuur. Grijze jongenspet. SlagersiKrtiteboekje. Beige man- lélceinluur. Een vanvulling op een waorschiuving. In verband met de waarschuwing, gedaan door den Inspecteur van pglilic alhier, tegen een persoon, die voorgaf genaamd te zijn G. van tier Velde en G. Ass -iberg, verzoekt men ons 't volgende mede te deelen. Deze namen zijn zoo goed al-s zeker gefingeerd en het publick moet daaruit- niet in het minst de conclusie trekken; dat, wanneer toevallig een autohandelaar van denzetfden naam bij hen bekend ia, deze hiermede w-ordt bedoeld. Men kan toch zeker wel begrijpen dat iemand, die op een verkeerde manier het pu bliek om den luin tracht te leiden, niet zijn eigen naam en adres opgeeft, maar integen deel misschien wel den naam van zijn buur man gebruikt Wanneer nu in T algemeen belang de han delaren, die daarbij geïnteresseerd zijn, wor den gewaarschuwd voor de verkeerde prac- tijken van zoo iemand, dan behoeft dit goen aanleiding te zijn dat een derde zich boos maakt, omdat de „mijnheer" toevallig zijn naam heeft opgegeven. Dat het niet aangenaam is, is begrijpelijk. De tifPr«KM te Leiden. De recSTöauK te den Haag heeft den 21-jarigen metselaar J. J. P. W. Z. gedetineerd, die zich schuldig had gemaakt aan verschillende belangrijke diefstallen onder verzwarende omstandig heden als braak, inklimming en verbreking van tafelzilver, gouden en zilveren voorwer pen, effecten en bedragen aan geld, gepleegd te Leiden, Voorschoten, Veur en Oegstgeest, veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. De 46-jarige koopman van een groot ge deelte van door den zoon gestolen voorwer pen, werd wegens heling tot een gelijke straf veroordeeld. De lakenhal te Leiden. Men meldt uit Leiden aan de Maasbode: Omstreeks de helft dezer maand zal in 't Stedelijk Museum de Lakenhal een tentoonstelling wórden geo pend van werken door Toorop. Bij de voorbereiding ondervindt de direc tie veel medewerking. De belangrijkste stukken van de Toorop- tentoonstelling te Nijmegen zijn door de eigenaars ter beschikking gesteld en van verschillende zijden werd werk, dat nimmer geëxposeerd is in overleg met den schilder door de bezitters voor dit doel afgestaan. H.M. dc Koningin gaf Hare toestemming tot het tentoonstellen van het portret van H.M. de Koningin-Moeder. Onder de tentoon te stellen werken zijn enkele pas voltooide stukken, die thans voor 't eerst zullen worden ter bezichtiging ge steld. Biljartsport. Gisteren speelde het 2e vijftal van de biljartclub D.O.K. van Heemstede tegen het 2e vijftal van „Berg en Dal" in het clublokaal van laatstgenoemde club een vriendschappelijken wedstrijd. Er werd over het algemeen niet best, doch tamelijk gelijk gespeeld. Alleen de partij van Zeil-Jac. Sneeboer gaf een goed gemiddelde, welke partij in 28 beurten door laatsgenoemde beëindigd werd, met een voorsprong van 46 caramboles. De geheele wedstrijd gaf aan „Berg en Dal" slechts een winst van 60 punten, welke door D.O.K. in haar eigen clublokaal gemakkelijk kan worden ingehaald. Donderdag 15 Nov. a.s. speelt het 1ste vijftal van Berg en Dal tegen het 1ste vijfta' van D.O.K. in Café Van Zeil te Heemstede. Deze ontmoeting belooft spannend te worden. Donderdag gaf het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" zijn eerste uitvoering in dit sei zoen. De zaal van liet R. K. Verenigings gebouw was tamelijk bezet. Een mooi programma, waarbij het duo De Laat uit Tilburg zijn medewerking ver leende, werd goed en vlot afgewerkt. De verschillende nummers van de muziek alswel van de humoristen, hadden een wel verdiend succes. Het was een mooie avond voor „Kunst na Arbeid", en ze heeft wederom bewezen dat ze er wezen mag. De Kapelmeester, de heer Cug. H. Rap, heeft zeker dezen avond genoegen gehad van zijn Corps. Deze goedgeslaagde avond zal nog door een tweede gevolgd worden. Wij wenschen haar ook voor de tweede uitvoering veel succes toe. Man seint ons «Ld. 10 Nov.: Hedenmorgen is de ex-kroonprins mei 3 zwaar beladen automobielen vertrokken. te koop, maat 1.05X2.10. Aan het zelfde adres acht kippen te koop, te gen den leg, met hok en loop. (Spot- koopje.) JULIANAPARK 68, Schoten. Vermaakt, rep. en moderniseert PEIT'L, Wouwermanstraat 96, voorh, KI. Houtstraat. Laagst concurreerende prijzen. -ui huis te ontbieden, onverschillig waar Bij onderzoek bij den directeur van het Postkantoor is ons gebleken, dat de toestand betreffende het verzenden van brieven dus danig is, als we dezer dagen publiceerden In verband met de gepubliceerde klachten is thans door den directeur van het postkan toor alhier, de zaak ter kennis en beslissing gebracht van den directeur-generaal. Een zeer belangwekkend programma en goede muziek. Dit is in weinig woorden onze totaal-indruk van hett programma, waarmee Luxor zijne bezoekers tot cn met a.s. Donderdag zal bezighouden. van de nummers vóór de pauze willen wij vermelden: no. 3 vruchtboomenculluur in de U. S. De aardbeving in Japan, no. 6, was buitengemeen interessant en tragisch meteen. Wanneer men ook al uit dagbladen zich eene voorstelling maakt van den, om vang van deze ramp, moet flie in véle ge vallen wel beneden dc juiste schatting zijn. De algeheele verwoesting, welke wij hier t'_ zien krijgen, dc nog deels rookende ruïnen, de ineengebrande huizen, 'tis alles zoo ontzettend, dat 't verbijstert. Fen ca tastrophe van zoo'n omvang en uitgestrekt heid dat het jaren zal duren, vóór de sporen zijn „rdwenen. No. 8. Barandini, de buikspreker, gaf in deze speciale kunst een zeer aardig num mer, dat bij het publiek buitengewoon in sloeg. Het hoofdnummer voor de nieuwe week is: De Ontembare Vrouw, drama in 8 aclen, met Pearl White in de hoofdrol, die dit stuk door haar sterk spel en prachtige mi- miek tot een aantrekkelijk geheel maakt. Dc prachtige opnamen, komende, volgens het programma, uit Bermuda en West-Indic, geven den bezoeker een beeld van de wil dernis, waarin Gratia leefde, verweesd en eenzaam. Hoewel wij tegenover de jongeren eenig voorbehoud moeten maken, rangschikken wij toch dit stuk uit een oogpunt van spel en fraaiheid van opnamen, onder een der beste, welke wij den laatsten tijd zagen. Pvit-inzet-ruzie. In Schoten was een ruit ingegooid in dc Billi- fconstraat. Dat moest een dochtertje van juf frouw li. gedaan hebben en de koopman M., bij uien de vernieling was gepleegd, overlegde met de juffrouw, dut zo de schade samen zou den betalen. Dat overleg ging 'eerst heel vriendschappelijk, maar later kwam er oen kwestie over het inzetten van de ruit en in de woordenwisseling, die volgde, heeft M. de juffrouw beleedigende woorden toegevoegd. Bekt. ontkende en deed een omstandig ver haal, Zoo langdradig en niet terzake dienende, dat de rechter hem herhaaldelijk lot de orde moest roepen. Brt toen, zei befcï. dan weer, ging ik naai de kerk. Maar, zei do rechter, wat heeft dit er mi mode te maken; straks vertel je de preek ook nog, die je in de kerk gehoord hebt. Eindelijk dan geeft bek!, too, dat hij wei gezegd heeft „lasteraarster", maofr niet vuilak en slet. Voldoende getuigen luidden die laatste woorden echter wel gehoord. Hij heeft nog veel meer gezegd, zei zc, maar ik wist dat toen bij de politie niet dadeiijk; telkens schiet me weer «en woord te binnen. De politierechter nam aan, dat er voor be.kl. wél eenige aanleiding was, om boos te zijn, en veroordeelde hem overeenkom stig den eisch tot 5 boete of 5 dagen he.chlenis. Bekt. wil er nog eens over denken, of hij m hooger beroep zal gaan. Bij den Vader van het Weeshuis zijn voor het St. Nicolaasfeest der Weezen de vol gende giften ingekomen: N.N. 1; N. N. 1; ter eere van de ge-, loovige zielen van N. N. 2.50; N. N. 2; N. N. 2.50; drie doosjes chocolade van N. N.; Mej. de G. 1.Mej. de G. 2.50; ter eere van den H. Gerardus 2.uit de spaarpot der kinderen de G. 1.S, 1. Allen gevers "hartelijk dank. Komt, kinderen, het loopt zachtjesaan naar Sint Nicolaas. Denkt aan uw zoo veel minder gelukkige kameraadjes in ons Roomsche Weeshuis en vraagt uw ouders ook een Sint Nicolaas voor hen! Dinsdag a.s., des avonds 8 uur, is de derde Bachavond van dit seizoen. Dan treedt op het orkest van het Concertgebouw te Am sterdam, directeur Max Fiedler. Solist is Ed win Fischer, piano. In den kunsthandel De Bois, Kruisweg 68. wordt thans een tentoonstelling gehouden van Colenbrander (nieuw aardewerk), Storm van 's-Gravesande (droge naald-etsen), Al fred Kubin (aquarellen en teekeningen) en van Timoreesche Ikatweefsels. Het Schoawtooneel. „Drie wijze gekken". Er waren drie oude heertjes, die al jaren lang (vrijgezellen na ongelukkige liefde!) in rustige sleur samenwoonden. Juist als een hunner, 'n dokter, de meening heeft uitge sproken dat die sleur ongezond is, komt 'n jong meisje, de dochter der vroegere be minde, leven in de brouwerij brengen. De oude heertjes leven heelemaal op; jam mer is alleen, dat de neef van een hun ner met zijn jonge liefde bun vaderlijke liefde concurrentie aandoetl Er gebeurt echter iets ergers; de jongeda me geraakt in verdenking, tot een misdadi- gersbende te behooren. De oude heeren ge- looven 't, de jongeling gelooft 't niet. En de jonge liefde krijgt gelijk, zelfs van de oude heertjes, die 't jonge paar 't geluk gun nen, en zich zelf weer met hun oude sleur- leventje vergenoegen. Dit is de korte inhoud van 't blijspel, dat gisteravond in den Stadsschouwburg voor 't eerst werd opgevoerd en reeds aanstonds grooten bijval verwierf. Er zijn dan ook zóó grappige taffeelen, en ook weer zoo span nende en ontroerende, dat dit succes ons niet verwondert. Te minder, daar Kb van Dijk zijn rol van brommig gezinshoofd met waar lijk frappante juistheid en levendigheid wist af. te spelen. Ook 't spel der anderen was op peil, hoewel 't bij sommigen 't geen bij een première niet te verwonderen valt zich nog wat voelen deed a 1 s spel. 't Stuk zal, dunkt ons, nog bij menige voor stelling talrijke aanwezigen voldoen. De firma Ed, Fibbc, in deze stad zeker wel bekend, heeft haar zaak verplaatst van Koninginneweg 14 naar het perceel Groote Houtstraat 149. Hiermede is de Groote Iloustraat een in alle opzichten sierlijk en luxueus ingericht magazijn rijker gewprden. Zooals gewoonlijk, is het winkelhuis inge richt tot verkoop der toiletbenoodigdheden en daarachter is een heeren- en damessalon. Alles ziet er smaakvol uit, en de salons ont vangen door lantaarns van sierlijk gebrand glas hun licht. De instrumenten en bemjodigdheden zijn volgens de laatste eischen des tijcis aange schaft, o.a. een electrische haarkrul-machi ne, volgens een geheel nieuw systeem. 1 De firma zal, evenals op den Koninginne weg, wat belangstelling betreft, niet te kla gen hebben, denken wij. „SANTA LUCIA". Als de R. K. Mandoline-club een con certavond geeft, kan men reker.en öp enkele uren vol kunstgenot. Op dc eerste plaats is hetgeen de dub zelve biedt, altijd van hoog gehalte en daarbij weet ze voor haar avonden steeds medewerkers te engageeren, die het reeds rijke programma nog aanvVilen met mooie nummers. Dat was ook Vrijdag het geval gij de uitvoe ring in het patronaatsgebouw aan de Ko- ningstcinstriat. Liet bij do eerste nummers het klank-ensemble nog wat te -wenschen over en was er nog iets stroefs in de crescendo's, spoedig waren de debutanten ingespeeld en in de kleurige wals van J. Sancho: „Retour dü Printcmps" wend bij zuivere nuanccering en warme klankschoon heid een uitbeelding bereikt, die men van dez« eenvoudig snaarinstrumenten wellicht niet zou verwachten. Het glansnummer was wel „Sans les ailes dc moulin," fantaisie van A. Coulet. Wat zal 't een ingespannen studie en volkomen toewijding hebben ge kost, zoowiel van den directeur, den heer Hakkenberg van Gaasbeek, die met door voelde zekerheid en beheerscht tempera ment, zijn orkest leidt, als de leden, onder wie meerdere jongeren dezen avond voor het eerst optraden, vóór zoo'n haast vlekke- looze uitvoering mogelijk werd. Het resul taat intusschen was verrassend en bet cole- ristiscbe der compositie kwam dan ook uitnemend tot zijn recht. Van den heer G. Drogtrop kregen we een viertal tenorsoli te hooren, die ons met genot deden luisteren naar zijn gaaf en omvangrijk geluid, waaraan een goede voordracht den fijnen toets gaf. De heer B. Samuels had een even dankbaar gehoor bij zijn flmtsoli, die met virtuositeit werden uitgevoerd. Beide solisten, aan de piano door den heer Piet Post uitnemend be geleid, werden door het overdankbare auditorium tot een toegift gedwongen. Met een welgesproken woord bad de weleerw. heer J. A. J. van Rooy den con certavond geopend, hij sloot deze weer met een dankwoord aan de executanten en een opwekikng tot de donateurs om „Santa Lucia" te steunen in haar kunstzinnig en liefdadig streven. Wat zij ruimschoots ver dient. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 14 Nov. 1923, des namiddags ten 1 Ja ure, in de Statenzaal (Prinsenhof), zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededteelingen en ingekomen stukken Verzoekschrift van den heer T. van Lohuizen om eervol ontslag als onderwijzer aan school No. 2. Verzoekschrift van J. Schroevers om eervol ontslag als ondier- wijzer aan den Vervolgcursus No. 2. 2. Voorstel B. en W. goedkeuring balans en verlies- en winstrekening over 1922 keuringsdienst van waren. 3. Voorstel B. en W. opnemen van kas geld. 4. Voorstel B. en W. vaststelling staat be- schikkirig post „Onvoorziene Uitgaven, 1923" 5. Voorstel B. en W. wijziging raadsbe sluiten benoeming personeel Burgeravond school. 6. Voorstel B. en W. uitgifte grond in erf pacht aan en nabij Kleverparkweg. 7Voorstel B. en W, uitgifte grond in erfpacht Voorzorgstraat. 8. Voorstel B. en W. overneming van voor straat bestemden grond Kennemer- straat, 9. Voorstel B. en W. verkoop grond nabij Zomervaart. 10. Verzoekschrift H. Veen, bouwver gunning schutting Badhuisstraat met prae- advies van B. en W. 11. Voorstel B. en W. wijziging verorde ning levering duinwater. 12. Schrijven Kamer van Koophandel in zake arbeids- en dienstvoorwaarden, ge meente-personeel en werkloosheidszorg, met prae-advics B. en W. en motie Haarl. Bestuurdersbond. 13. Schrijven Kamer van Koophandel ver koop van handelsartikelen van gemeente wege met prae-advics B. en W. en ver zoekschrift van den Middenstandsraad voor Haarlem. 14. Voorstel B. en W. verleenen mede werking stichting school voor gewoon lager onderwijs (Neutrale Schoolvereenigiag „Den Hout"). 15. Voorstel B. en W. wijziging reglement gemeentelijken cursus tot opleiding van hoofdondérwijzers(essen). 16. Benoeming van: a. vier tijd. leeraren Gymnasium, b, een leeraar 2e H. B. S. met 5-jarigen cursus, c. een leeraar gem. cursus hoofdondcrwijzers(essen), d. een onderwijzer aan school no. 1 voor Buitengewoon Lager Onderwijs. In perceel Groote Houtstraat 88 heeft <lc firma S. A. Presburg haar 8e schoenenzaak geopend. De andere zeven zijn in Amster dam gevestigd. De winkel, die geheel ver bouwd en tevens vergroot is, ziet er keurig nit. ABes is in lichte kleur geschilderd. De élalages zijn stofvrij, terwijl fraaie electri sche lampen uitstekend licht verspreiden. Dc specialiteit dor firma is haar schoenwerk uit eigen fabriek te Waalwijk, dat onder het werk „Impérial" in den handel gebracht wordt. In haar eerste zaak buiten Amsterdam wen schen we de firma evenveel succes foe als in de hoofdstad. Door gecommitteerden det sociëteit „Ver- eenigingis een plan opgevat, de exploita tiekosten wat minder bezwarend te doen zijn. Dit plan bestaat in het uitschrijven van een rentelooze leeninj onder de leden. Daar toe is Vrijdag een ledenvergadering gehou den, waarin het voorstel van gecommitteer den uiteengezet werd. Indien het plan niet mocht slagen, zullen gecommitteerden nader overwegen, hoe de exploitatie het nu'nst kostbaar kan worden gemaakt. Terug te bekomen bij J. de Kuster, Gorte- steeg 22, Abonnement H.IJ.S.M. (N.S.); C. v. Steen Spaanschevaartstraat 74, Leesboek; \V. Sparreboora Berkheydestraat 17, Bruine hond; P. v. d. Ree, Gen. de la Reystr. 19, Bruine hond; Zaalwachter, Postkantoor, Bruine dameshandschoen; J. Schetzcr. Gr. Markt 15, Paar bruine handschoenen; H. v, Heuzen, Doelstraat 35, Zwarte handschoen; G. [Kraan H. v. Alphenstraat 12, Paar grijze heerenhandschocnen; Kuiper, Leidschestraat. 43, Kinderporteraonnaic; A. v. Dllk, Gen. Bothastraat 38, Postduif; Politiebureau Sme- destraat Hondenpenning; Willemsen, Schee- perstraat 42, Bruine portemonnaie; v. Orden, Olycanstraat 11, Bruine portemonnaie;' P. Wessels, Westerhoutpark 18, Rozenkrans; O. J. Zuurendonk, Gasthtiissingcl 40, Gymn. schoenen; Politiebureau Smcdestraat Wit kinderwantje; Deutekom, Z. B, Spaarne 92, Grijze kat. In de Vrijdag gehouden vergadering van bovengenoemde vereeniging werden het jaarverslag van den secretaris, dat een op timistisch karakter droeg en het verslag van den penningmeester goedgekeurd onder dankzegging. Tot leden van het bestuur werden herko zen de heeren H. Carlee en J. F. Dekker, terwijl tot nieuwe leden van het bestuur werden gekozen J. F. Dekker, mevr. Ozinga, mej. E, Ëngclenber en W. Dick. Bij beschikking van S Oct. j.l. is aan den heer H. Veen vergunning geweigerd, om eene afscheiding aan de Badhuisstraat te bouwen, (welke bouw op genoemden datum reeds wa3 uitgevoerd) omdat de afscheiding in hout was ontworpen, terwijl art. 73 1 der Bouw verordening voorschrijft, dat de afscheiding van tuinen en erven aan den openbaren weg moet geschieden door een muur of een ijzeren hek Voor het verleenen van vrijstelling dier be paling ingevolge art 73.2 der Bouwverorde ning bestaat in dit geval, waar dc afscheiding aan een tamelijk breede en drukke straat is gelegen, alsmede uit een oogpunt van wel stand, naar de meening van B. en W, geen reden en de in het adres vermelde omstan- standigheid, dat het voelingmuurtje, waarop vroeger een hek stond, nog aanwezig is, ach ten zij vqor de toepassing van de verordening van geen waarde. Op grond van een en ander ineenen zij, dat de afwijzende beschikking moet worden ge handhaafd. B. cn W. stellen voor aan het Kerk bestuur van den H. Joannes den Dooper te verkoopen 1570 M2, grond, gelegen ten Noorden van de zomervaart en ten Zuid- Westen van het Teylerplein, tegen 16.50 per M2. B. en W. stellen voor, van A. E. de Boer gratis over te nemen ongeveer 11 M2. grond aan de Kennemerstraat, met bestem ming voor openbaren weg. Medegedeeld door de SPAARNF.BANK De beurs opende heden iets beter. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 9213/lf 91',. 6% Nederland 1923 99% 99 V, Oude Vaart 80 80 dito Gem. Eigendom 68% Mij „Nederland" 1,37% 137'/, Scheepvaart-Unie 110% 110 Rotterd. Lloyd 119% 119 Holl. Lloyd 10 9'/, Paketvaart 117% 119 Oude Boot 56'/, 51 Holl. Stoomboot 21% H. V. A. 47S 482 •lava Cultuur 377 378 Jurgens gew. 56 57 Koloniale Bank 169% 170 Indische Bank 119*.', 115»/, Cert. Handel Mij. 126»/, 12ö'/t Kesc. dito 127% 127 Phoenix. Geconsolideerde 130% 130 Kon. Olie 380% 384 U. S. Steel 101% 101 Marine comm. 9% 9"/, Vorstenlanden 179% 179»/, Actions id. 174% 174% Poerworedjo 106% 106»/, Oude Deli 286 237»/, Senembah 250»/, 252»/, Deli Batavia 300»/, 305 Amsterdam Rubber 146% 148»/, Serbadjadi 288 SU au 116 119 Wai Sumatra 119»/, 121 Dordlsche Petr. 367 370 Southern Rails 36'/8 36»/, Union 139'/, 140 Anaconda 78»/, .Wabash 10%, 10 Verschillende fondsen helpen de leder bij werkloosheid in moeilijkheden enz. enz Bij overlijden wordt een uitkeering aal de nabestaanden gedaan en eenige H. Mis, sen voor de zielerust der overledenen ge lezen. In de laatste 5 jaren werd aan werk- loozen meer dan 150.000.uitgekeerd. Op Zondag 11 November wordt hier te* plaatse een feestavond gehouden. Den 18den November wordt' het 3de lustrum officieel te Amsterdam herdacht en zijn alle voorzitters der afdeelingen uit- genoodigd om deze viering mede te maken. ISftggEBHiSS 11 ,1' Uitsluiting bij Van Heek Co. Andere fabrieken zullen 24 Not. volgen. Uit Enschede wordt d.d. 9 Nov, gemeld: Door aanplakking aan de fabriekspoort is heden aan alle, naar schatting 1500, ar beiders der fabriek Noorderhagen van de firma Van Heek Co .tegen 24 dezer ont slag aangezegd, tenzij de stakende wevers der fabriek Kremcrsraaten vóór dien datum het werk mochten hervatten. Morgen is deze bekendmaking ook aan andere fabriekente wachten. Ook aan de fabriek Roomweg der firma Menko is de uitsluiting tegen 24 Nov. aan gekondigd. NEDERL. R. K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Men schrijft ons: Op 18 November a.e. herdenkt boven genoemde Bond zijn vijftienjarig bestaan. Van oen ledental in 1908 nauwelijks 100 leden, is dit in den tijd van zijn bestaan geklommen tot over de 7000, terwijlhet thans 14700 bedraagt. Veel heeft deze bond voor zijn leden kunnen doen, alleen of in samenwerking met anderen zijn talloo^ze acties gevoerd. Op velerlei wijze zijn de belangen d»r leden beharlitfd AFGRIJSELIJK DRAMA, Drie vTouwen vermoord. In de Grenellewijk te Parijs heeft ziel Woensdag een gruwelijk' voorval afgespeeld, waarbij drie' Parijsche dames om 'het leven gekomen zijn. Een Algerijnsch bedelaar, die in de buurt zwierf, had schijnbaar oneenigheid gekregen met de eigenaresse van een kruidenierswinkel, waar hij hinnen was ge komen. Plotseling zagen eenige voorbij gangers, den man in hoogst opgewonden toestand naar buiten snellen, de vrouw achter zich sleepende. Hij wierp haar tegen den grond en bracht haar met een roes eenige steken toe in den hals en in d" wang. Uit het publiek, dal het iooneel vol ont zetting gadesloeg, drong een metselaar met een grooten steen naar voren en trachtte den bedelaar beet te pakken. Het individu sprong echter plotseling op zij en rende op een dame af, die een zoontje van acht jaar oud aan de hand hield. De Algerijn bracht de vrouw hevige stompen in de maag toe, ten gevolge waarvan het slachtoffer over leed. De jongen was intusschen door het publiek in bescherming genomen. De bede laar wist op een bale on te vluchten. Even later zocht hij een derde slachtoffer, een jonge vrouw, die een kindje van ongeveer drie jaar droeg. Hij bracht haar achtereen volgens steken in den rug en in de maag toe. De vrouw zeeg levenloos ineen. Weder om snelde hij op twee andere dames toe, doch zijn mes stuitte af en zijn slacht offers vasten te vluchten. Eindelijk waren twee politieagenten per rijwiel verschenen, die den ongetwijfeld krankzinnig geworden bedelaar wisten te arresteeren. Het publiek moest op een afstand ge houden worden, daar het in zijn veront- waariging den man wilde lynchen. DE VERWARRING IN DEN GIRO DIENST. De nieuwe leiding. Nog geen openstelling Naar de „Tel." van personeelszfjde ver neemt, begint er langzamerhand meer orde te komen in de werkwijze van het Centraal Girokantoor. De nieuwe directeur, de heer 't Hooft, heeft het beheer van den „faillieten boedel" over genomen en stuurt doelbewust aan op spoe dige heropening van den dienst., Zonder het „jakker-systeem" toe te passen, tracht de nieuwe leider de productiviteit van hét personeel tor een maximum op te voeren dcor de ambtenaren een geregelden dienst te geven in een rustige omgeving. "Het zenuwachtige loopen van ambtenaren van de eene afdeeling naar de andere en de overbevolking van verschillende zalen be hoort goeddeels tot hét verleden. Er heeft de laatste dagen eenige personeelverschuiving plaats gevonden. Doordat er geen nachtdienst meer wordt verricht en het groote Girokan toor voor al het eigen en gedetacheerd per soneel geen voldoende kantoorruimte bood, is ongeveer de helft van het gedetacheerde personeel naar zijn standplaats teruggekeerd. Eenig tijdelijk personeel werd vervangen door op wachtgeld gestelden (vaste amb tenaren). Kortom het personeel voelt zich onder de nieuwe leiding meer op zijn gemak gesteld en tot rustig en vlug werken weer in staat. Over het tijdstip van heropening van den Girodienst kon men niet de minste med«' deeling doen. VEERTIG JAAR JOURNALIST. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de heeren R. C. Verweyck en H. L. Baarbé, resp. directeur-redacteur en redac teur buitenland van het dagblad „De Stan daard", als journalist aan dat blad, heeft zich een uitgebreid eere-comité gevormd, on der eere-voorzitterscbap van den heer H Colijn, minister van Financiën, hoofdredac teur van het dagblad ,)De Standaard" en on der voorzitterschap van den heer W. dt, Vlugt, burgemeester van Amsterdam, presi dent-commissaris van genoemd blad. Het ligt in de bedoeling dc jubilarissen op 1 December een blijk van hulde van hun anti-revolutionnaire vrienden, aan te bieden. Van het uitvoerend comité is voorzitter ds. T. Ferwerda, gereformeerd predikan' te Amsterdam -L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2