i .f'mww BUITENLAND Tweede Blad 12 November 1923 De ex-Kroonprins vertrokken. Uit de Pers. Rond de Kabinetscrisis. feuilleton. Het roode testament. Dr, Knilling RECHTSZAKEN. De mislukking van den Beierschen staatsgreep; Hitler is gewond en op de vlucht'; Ludendori is na zijn gevangenneming op eerewoord weer vrij gelaten; een verhaal van de Lokal Anzeiger over de vergadering in de Bürgerbrau. Plannen voor een staatsgreep in Pruisen? De samen zwering in Hongarije. Onder de Telegrammen: De herdenking van den wapenstiistandsdag in Engeland en België. Hevige storm boven het Kanaak Het aftreden van den Koning van Griekenland geëischt. Ontploffing in een fort; 40 dooden. Een boodschap van Wilson. Argentinië en het Vaticaan. Afscheidsbrief aan de bevolking van WïERINCEN, In een gedeelte van ons blad van Zater dag j.l. meldden wij nog, dat de ex-kroon prins uit Ewijcksluis met 2 zware automobie len vertrokken is. Volgens nader bericht nam hij plaats in den eersten wagen, terwijl in den tweeden wagen de bagage geladen werd. Door bijvul ling van veel olie en benzine werd het ver moeden gewekt, dat een groote afstand af gelegd moest worden. De ex-kroonprins was alleen, terwijl de wagens, behalve door de beide chauffeurs, door een derden persoon werd begeleid. Bij informatie op het eiland Wieringen bleek, dat de ex-kroonprins inderdaad was vertrokken. Het vertrek was slechts wein'gen bekend. Op de Pastorie werd medegedeeld, dat de ex-kroonprins naar Doorn was vertrokken. Gewoonlijk vertrekt de ex-kroonprins .naar Doorn per luxe-auto, hetgeen echter nu niet gesch'ed was. Ook in de haven wist men van het ver- trek niets. Het schijnt, dat hij om vier uur vertrokken is naar Ewycksluis. Het Persbureau Vas Dias heeft zich verder .tot informatie gewend tot het Secretariaat van Huize Doorn, Om half tien Zaterdagmor- 'gen deelde men daar mede, dat hij daar niet 'verwacht werd. Verder wordt meegedeeld, dat de ex- kroonprins naar Ewycksluis vertrokken is. De burgemeester van Wieringen reisde met den ex-kroonprins mede, die met twee auto's ,van Ewycksluis verder reisde, Heden, Maandag, wordt de burgemeester .weder op Wieringen terug verwacht. De echtgenoote van den burgemeester ver klaarde dat de ex-kroonprins naar Doorn vertrokken zou zijn. Uit Hyppolytushoef wordt gemeld: Pe ex-kroonprins, heeft door bemiddeling van den burgemeester, Let volgend schrijven „aan zijn Wieringer vrienden" gericht: „Het doet mij leed dat ik slechts schrifte lijk afscheid van u moet nemen. Om geen on- noodige onrust te veroorzaken, moet mijn terugreis naar Duitschland in alle stilte plaats vinden. Wanhopig, belasterd en dakloos be trad ik in November 1918 het eiland. Hier vond ik rust en menschelijke deelneming en kwam ik tot mijzelven. De weken werden maanden; de maanden jaren. Reeds vijf lange jaren leefde ik in uw mid den. Gij boodt mij gastvrijheid in uwe wonin gen aan en liet mij deelen in uw vreugd en leed. Wij leerden elkander kennen, begrijpen, en waardeeren. Nu het oogenblik gekomen is, dat ik van Wieringen afscheid neem, zou ik u allen gaarne nogmaals de hand wfllen drukken en u voor alles danken, wat gij mij gegeven hebt. Oneindige moeilijke jaren zijn het voor mij geweest, ver van het vaderland en gezin, maar zij zijn mij veraangenaamd en dragelijk gemaakt door de vriendschap en het men- schelijk medegevoelen van de Wieringer be volking. Zoo neem ik dus afscheid van u en wensch mijn eiland van ganscher harte het beste toe voor de toekomst. Heb dank en tot ziens!" (Get.) WILHELM. Uit Berlijn wordt aan de Tel. gemeld: De ex-kroonprins is Zaterdagochtend kort na 11 uur met den nachttrein uit Nederland aan het station Friedrichstrasse t.e Berlijn uitgestapt. Kort daarna is hij met den D-trein naar Breslau, naar zijn in Silezië gelegen landgoed Oels, vertrokken. Een hooge ambtenaar der Berlijnsche poli- fieke politie heeft den ex-kroonprins aan het grensstation Bentheim opgewacht. Deze vergezelde hem op zijn verdere reis. Zooals men weet, heeft de ex-kroonprins reeds eenigen tijd geleden, nog onder het kabinet-Cuno, een permissie tot het binnen komen van Duitschland aangevraagd. Tijdens de behandeling van het desbetref fende verzoek van den ex-kroonprins trad het kabinet-Cuno af, doch de gevraagde per missie werd hem verleend onder het kabinet- Stresemann. Naar verluidt, heeft de kroon prins in een schrijven zijn bijzondere voldoe ning uitgesproken over het feit, dat deze permissie hem werd verleend door een kabi net, waarin leden van de groote coalitie z'itting hadden. Hierdoor immers wordt alle schijn vermeden, dat hij als leider van de een of andere politieke partij naar Duitsch land zou terugkeeren! Naar vernomen wordt, is het rijkskabinet bij het verleenen van de permissie uitgegaan van de overweging, dat de door de geal lieerden verlangde interneering van den kroonprins daar deze op de lijst der oor logsmisdadigers staat van volkenrechtelijk standpunt uit volkomen ontoelaatbaar is. Ook vindt deze interneering geen rechts grond in het verdrag van Versailles, De rijksregeering protesteert tegen de be wering, alsof te dezen aanzien den ex-kroon prins een bevoorrechte positie zou zijn ver leend. Hoe de aftocht werd voorbereid. Volgens de Tel. heeft de Nederlandsche regeering het vertrek van den ex-kroon- prins zorgvuldig en in bijzonderheden voor bereid, Mr, J. B, Kan heeft in de laatste weken herhaaldelijk op Wieringen met den ex- kroonprins geconfereerd. Vrijdagavond kreeg schipper Bays, van de Wieringer postboot, aan zijn woning onverwachts bezoek van burgemeester Kolff. Toen deze zag, dat de schipper menschen op bezoek had, verzocht hij hem, even naar buiten te komen, daar hij een gewichtige mededeeling voor hem had. Op stiaat deelde de burgemeester den kapitein der postboot mede, dat hij den vol genden ochtend om half vijf den ex-kroon- prins naar den vasten wal zou moeten bren- I gen. De burgemeester voegde daaraan toe: '„Gij moogt hierover met niemand'spreken. Het is een staatsgeheim." Terzelfdertijd werd door personeel van de pastorie aan den chauffeur Veldman van de firma Bruul, die op Wieringen een auto- omnibusdienst exploiteert, te kennen gege ven, dat hij den volgenden ochtend het ge zelschap van de pastorie naar de boot zou moeten rijden. Zaterdagochtend om half vijf nam de kroonprins in de pastorie van zijn personeel afscheid. Hij hield een kleine toespraak en v/as zeer ontroerd. In gezelschap van zijn „persoonlijk geleider," majoor Müldner von Miihlheim, en van zijn secretaris,: den heer Berg, reed hij naar de aanlegplaats van de' postboot, waar zicb burgemeester Kolff en de brigadier van de Wieringsche politie, Ad miraal. bij het gezelschap voegden. Allen be- gaven zich onmiddellijk in de kajuit van de postboot. Door het ongewoon vroege ver trekuur waren er geen j andere passagiers. Ook stond er niemand aan den wal. De stemming van het gezelschap was zeer gedrukt. Vooral de kroonprins en majoor Müldner waren zeer nerveus. Alvorens de boot te verlaten, drukte de kroonprins den schipper de hand, zeide hem vaarwel en schonk hem als souvenir een portefeuille met inhoud en voorzien van een gekroonde W. overigens de derde van dit soort, die de kapitein in den lcop der jaren van den kroonprins heeft ontvangen. Kort voor half vijf hadden een machinist en een stoker van een stoomg :maal tc i Ewijcksluis twee Dürkoppauto's met ge dempte lichten in suizende vaart naar de j haven zien rijden. De roekeloosheid, waar mede de wagens werden gereden, trof hen, en ook maakten zij tot elkaar de opmerking dat,het nog geen tijd was voor de postboot. Doch alles werd hun verrassend duidelijk, I toen zij een kwartier later dezelfde auto's, thans met verblindend voorlicht, terug zagen komen, en in den voorsten den kroonprins zagen zitten, kaarsrecht en met de armen j over de borst gekruist, i Het gerucht van 's kroonsprinsen vertrek begon al gauw de ronde te doen op Wierin gen en te Ewijcksluis, doch voorloopig bleven de gebeurtenissen nog met de groot ste geheimzinnigheid omhult'. Een passagier die tegen 'achten met de postboot overvoer, vond in de kajuit een eindje sigaret, voor zien van een gekroonde W, (het merk, dat de kroonprins al jaren rookt); hij stak het als souvernlr bij zich. Toen hij den kapitein echter vroeg of hij den kroonprins had over gezet, hield deze zich van den domme. Tegen negen uur werd aan het telegraaf- kantoor te Ewijcksluis een telegram naar een adres in Den Haag aangeboden, van den volgenden inhoud: „Piet, Jana en Klaas in twee auto's vertrokken." Het vertrek aan de grens. Uit Oldenzaal wordt geméld: De Duitsche ex-kroonprins die hier Za terdagochtend 11.40 uur in gezelschap van burgemeester Kolff per auto was aangeko men, stapte aan de grens over in een Duit sche auto, die reeds den geheelen morgen op zijn komst had staan wachten. Burgemeester Kolff is vervolgens per trein naar Wieringen teruggekeerd. De papieren van den kroonprins waren bij het passeeren der grens in orde. De nota der Geallieerden aan onze Regeering Zaterdagochtend half twaalf is door de ge zanten van Engeland, Frankrijk, Italië Japan en België een nota overhandigd aan Minister van Karnebeek in zake den ex-kroonprins, j Deze nota is onderteekend namens de vijf i bovengenoemde regeeringen. In deze nota j spreken deze regeeringen het vetrouwen uit dat de Nederlandsche regeering zich bewust is van de verantwoordelijkheid, welke zij op zich heeft genomen, aan den voormaligen Duitschen kroonprins een verblijfplaats aan te wijzen. In verband met de berichten volgens welke de prins op het punt zou staan Nederland te verlaten om naar Duitschland terug te kee- j ren, verklaren de regeeringen tegelijkertijd overtuigd te zijn, dat de Nederlandsche re- i geering niet zal aarzelen onverwijld alle bui- tengewone maatregelen van bewaking te ne- j men welke in de tegenwoordige omstandig- heden noodig zijn. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft bij deze gelegenheid uitdrukking gege- j ven aan het standpunt der regeering. Aan den Duitschen kroonprins werd bij zijn komst voor den duur van zijn verblijf een vaste woonplaats aangewezen. Maar de regeering mist de bevoegdheid om zijn vrij heid, het land te verlaten, te bekorten en zijn vertrek daadwerkelijk te beletten. De positie van den voormaligen Duitschen kroonprins wordt beheerscht door de hier te lande geldende wetgeving, terwijl overigens ten deze geen internationaal-rechtelijke ver plichtingen bestaan. De ex-kroonprins en de Duitsche Rijksregeering. Volgens een bericht van Havas uit Parijs heeft de gezantenconferentie Zaterdag een bref gericht tot den Duitschen zaakgelastig de met 't verzoek zoo spoedig mogelijk aan de Rijksregeering de volgende mededeelin- gen te doen geworden: Uit berichten in de pers blijkt dat de Rijksregeering den gewezen kroonprins toe gestaan heeft naar Duitschland terug te kee ren. Ondanks officieele bevestiging uit Ber lijn, weigeren de geallieerde regeeringen nog te gelooven dat de Rijksregeering een der gelijke ernstige beslissing heeft kunnen ne men, Welke motieven ook aangebracht zou den kunnen worden om haar te rechtvaardi gen, kan de Duitsche regeering niet in twij fel verkeeren omtrent den ellendigen indruk dien deze terugkeer, officieel toegestaan of ook maar geduld, zou maken in 'alle gealli eerde landen. Dientengevolge hebben de ge allieerden den plicht de aandacht te vesti gen op den zeer ernstigen toestand, waarin het rijk verkeert, en het te verzoeken zoo spoedig mogelijk mee te deelen of de ont vangen inlichtingen juist zijn. Uit Berlijn wordt geseind: De Duitsche regeering heeft Zondag een nota aan den Gezantenraad gericht, om haar standpunt inzake den terugkeer van den gewezen kroonprins uiteen te zetten. De „Chicago Tribune" seint uit Berlijn, dat de ex-kroonprins, te Hannover aangeko men, zich onmiddellijk naar maarschalk Hin denburg heeft begeven, waar hij den nacht zal doorbrengen. Daarna begeeft hij zich naaf Oei, De indruk te Oei. Uit Oei in Silezië, waar de ex-kroonprins ijn verblijf zou gaan vestigen, wordt aan de Tel. gemeld, dat daar tal van buitenlandsche journalisten zijn aangekomen. Men krijgt daar den indruk, dat er een hoogst internationaal congres wordt gehouden, zooveel buiten landsche journalisten zijn hier gisteren en vandaag aangekomen. Vooral Amerikanen en Engelscheti zijn er bij dozijnen, 't Schijnt wel, dat de terugkeer van den ex-kroonprins heel wat meer belangstelling, heeft dan de gebeurtenissen te München. De voormalige kroonprinses, die reeds eenigen tiid in het slot woont, heeft den bewoners van Oei la ten weten, dat de ez-kroonprins verzoekt alle betoogingen, van welken aard ook, ach terwege te laten. De ex-kroonprins heeft verklaard, dat hij verlangt als eenvoudig particulier in Oei te leven. Intusschen weet niemand positief, waar en wanneer de ex- kroonprins, over de grens is gekomen en wel ke route hij volgt. Sommigen meenen te we ten, dat hij van de Nederlandsche 'grens naar een bevrienden aristocraat in Westfalen is gegaan om daar den nacht door te brengen, anderen meenen daarentegen te wetén, dat hij naar Hamburg is gereisd. Hier te Oei schijnt men den ex-kroonprins niet" te verwachten vóór Maandagavond. Hij reist n.l. per auto in gezelschap van zijn adjudant Von Müldner, een Hollandschen be diende en een ambtenaar der politieke po litie te Berlijn. Ten gevolge van de regens der laatste dagen zijn de wegen rfeer slecht, waardoor de tocht in een gemaild tempo zal moeten geschieden. Bovendien gaat het ge rucht, dat dc ex-kroonprins zich onderweg J nog heeft opgehouden. Volgens geruchten zou hij onderweg een samenkomst hebben gehad met zijn broer Oskar, die hem tegemoet was gereisd, op het landgoed van den zwager van prins Oskar, graaf Bassewitz in de Alt mark. Hij zou daar met prins Oskar aanwe zig geweest zijn bij den doop van den zoon van graaf Bassewitz. Verder wordt be weerd, dat de ex-kreorinrins Zondagmiddag op een ander landgoed zijn drie oudste zoons heeft ontmoet, die tegenwoordig op het gymnasium ie Potsdam zijn. Maar iets posi tiefs weten doet niemand dan de enkele in gewijden, die er fNatuurlijk niets'over me- dedeelen, De indruk te Parijs. Inzake het vertrek van den ex-kroonprins, wordt, naar uit Parijs gemeld wordt, een drukke diplomatieke bedrijvigheid aan den dag gelegd. De gezantenraad, die bijeenkwam', zou i heden, Maandag, in een officieele saihen- j komst beraadslagen over de maatrègelèn door de geallieerden te nemen in zake den terugkeer van den ex-kroonprins naar Duitschland en de weigering van de Duitsche regeering om de veiligheid van de interge- allieerde militaire controle te verzekeren. Er wordt op aangedrongen, dat door den gezantenraad stappen zullen worden gedaan zoowel aangaande den terugkeer van den ex-kroonprins als de kwestie van de mili taire cOntrole, In zake deze kwestie wordt gemeld, dat de niet-officieele waarschuwing, die Frankrijk pas aan de Duitsche regeering gericht heeft, wordt opgevolgd, door van j Stresemann te eischen de letter vanhet vredesverdrag op te volgen. Vervolgens werd" erop aangedrongen, dat de ex-kroonprins, nu hij zich op Duitsch gebied bevindt, als een der beschuldigde oorlogsmisdadigers worde uitgeleverd aan dc geallieerden, die hem dan desgewenscht een bepaalde verblijfplaats zullen aanwijzen. Men heeft in Frankrijk de kwestie van den ex-kroonprins niet ernstig opgevat, doch deze meening zou veranderd zijn na jdjn be wering van op zijn landgoed te gaan leven hetgeen slechts als een uitvlucht wordt be schouwd. Het spinnen van intriges moet hem de Beiersche minister-president, die bij den jongsten staatsgreep werd gevangen geno men en na de mislukking vüli de „Putsch" het bewind weer heeft aanvaard. onmogelijk worden gemaakt en aangezien het initiatief nopens hem van Engelsche zijde kwam, is men te Parijs van meening dat de Britsche regeering ook thans de volgende stappen dient voor te stellen. De ex-kroonprins in Almelo. De Tel. verneemt uit Almelo, dat de ex- kroonprins op zijn reis naar Duitschland, Zaterdag gedineerd heeft bij den heer H. Hagedoorn, bierbrouwer aldaar. De heer Hagedoorn is gehuwd met een Duitsche dame, die met haar man het vorige jaar een bezoek bracht aan Wieringen. De indruk in Engeland. Het vertrek van den gewezen kroonprins uit Nederland, heeft, naar de Msb. uit Lon den verneemt, sensatie veroorzaakt en de bladen drukken het bericht met de talrijke bijzonderheden over het geval af. De „Evening Standard" een zeer gematigd en objectief blad schrijft: De Koninklijke oor logsmisdadiger keert naar Duitschland terug." Zoo de politieke redactie de verantwoorde lijkheid van dezen tekst aanvaardt, dan zal zij zich op het standpunt stellen, dat de kroonprins, die voorkomt op de 'ijst der oor logsmisdadigers en wiens vonnissing krach tens het verdrag van Versailles kan worden geëischt, niet die mate van bewegingsvrij heid geniet, welke de Nederlandsche en Duit sche regeeringen hem blijkbaar toekennen. Een andere belangwekkende kop, die van de „Standard", luidt: „De Nederlanders ig- noreeren de geallieerden". Het blad gaat dus blijkbaar daar van uit, dat het Parijsche Havasbericht juist is, volgens hetwelk de geallieerden of namens hen de Fransche gezant te 's-Gravenhage stappen zouden hebben gedaan in verband met het voorge nomen vertrek van den kroonprins. In elk geval waren die stappen op het oogenblik, dat de Prins Wieringen verliet, nog niet on dernomen en het vermoeden wordt uitge sproken, dat de Nederlandsche regeering den prins nog in staat heeft willen stellen het land te .verlaten, alvorens de geallieerden te 's-Gravenhage een actie zouden onder nemen. 'Wajs dit eenmaal geschied, dan zou de positie van de regeering te 's-Gravenhage veel moeilijker worden, indien zij zicb op het standpunt stelt, dat zij niet het recht heeft den gewezen kroonprins te beletten naar Duitschland terug te keeren. De „Evening Standard" zegt in een re sumé van de verschillende berichten o.a.: De Duitsche en de Nederlandsche regeerin gen hebben verklaard vrijheid van handelen te nemen wat betreft het komen en gaan van den koninklijken banneling en wel on danks de krachtige waarschuwing der geal lieerden tegen zijn terugkeer naar Duitsch land." Van politiek standpunt beschouwd, zou het verwijt van het blad eenigen zin kunnen hebben, wanneer men aanneemt, dat de Nederlandsche regeering op het oogenblik dat een slap der geallieerden verwacht kon wor4en, laatstgenoemden voor een fait ac compli heeft willen, stellen. Gaat men af op den geest, die uit het avondblad spreekt, dan moet men vreezen, dat de openbare meening in Engeland zich moeilijk een voor stelling zal kunnen maken van de staats rechtelijke positie onzer regeering tegen over deze kwestie. Het zal niet gemakkelijk zijn de .Engel sche en Fransche pers te doen inzien, dat Nederland wel het recht heeft een vreem deling, wiens verblijf in ons land gevaarlijk kan zijn voor onze veiligheid, over de grens te zetten, doch dat onze wet, evenmin als die van cenig ander beschaafd land, bepaalt, dat een vreemdeling, wiens vertrek uit ons land ons in moeilijkheden zou kunnen bren gen, gedwongen kan worden binnen onze grenzen te blijven. Overigens dient men in het oog te houden, dat de En'elsche opvatting van den per soon van den kroonprins lijnrecht staat te genover de kwasi-sentimenteele denkbeel den, welke ten aanzien van den prins in Ne derland gepropageerd zijn. Men beschouwt hem hier als een oorlogsmisdadiger en als de ziel van de partij, welke voor 1914 in Duitschland voor den oorlog werkte en vooral niet als den interessanten min of meer beklagenswaardigen banneling, die ge moedelijk omging met de eenvoudige bewo ners van Wieringen en daarbij poseerde als een sympathiek slachtoffer. Men verwacht, dat de geallieerden naar aanleiding van het gebeurde ook te 's-Gra- venhage stappen zullen doen en dat deze stappen een zeer vriendschappelijk karakter zullen dragen. Daarentegen schijnt vast te staan, dat de gezantenraad een nota naar Duitschland zal zenden, waarin op allesbe halve malsche wijze de meening der gealli eerde regeeringen zal worden te,kennen ge geven en dat het toch reeds niet zeer groote prestige van het kabinet Stresemann te Lon den op bedenkelijke wijze zal worden ge knakt. Zij, die hoopten, dat dc prins zonder be zwaar naar Duitschland kon terugkeeren, aangezien Engeland daaraan weinig gewicht zou hechten, en dat die terugkeer zelfs het voordeel zou hebben, dat een nieuw Fransch-Engelsch geschil zou ontstaan, heb ben ongetwijfeld misgerekend. Zelfs onder de meest Duitschgezinde organen te Londen is er geen enkel, dat niet vijandig tegenover de leiders van het oude regiem in Duitsch land staat. In Engeland bestaat slechts een meening omtrent de positie der Hohenzollerns en die meening is uitgedrukt op de lijst der oor logsmisdadigers. TWEE CARDINALE PUNTEN. In een polemiek met 4e „Maasb. schrijft dc „Standaard" o. m. het volgende; „Als men saam in zee gaat op een vooraf overeengekomen program, moet er op ge rekend kunnen worden dat, wat er ook ge- bsure, men voor de uitvoering van dat pro gram naast elkaar blijft staan tot aan het einde. Anders is saamwerking niet mogelijk. En nu blijven dit de twee cardinale pun ten in de huidige crisis- Ten eerste, dat, naar parlementairen regel, de verantwoordelijkheid voor dc op- I lossing der crisis behoort te worden gelegd op hen, die haar hebben veroorzaakt. En ten tweede, dat een rechtsch parle mentair Kabinet alleen bestaanbaar is bij een eensgezinde rechtsche meerderheid. Zulk een meerderheid bestaat, blijkens de ervaring, op het oogenblik niet. Ten aanzien van het eerste punt achten wij het van ondergeschikte beteckenis aan wien de vorming zou worden opgedragen. We blijven van oordeel, dat Troelstra de leidende figuur is geweest in het verzet tegen de Vlootwet en dat derhalve aan zijn groep de leiding bij dc oplossing der crisis toekomt. En wat het tweede punt aangaat, is het duidelijk, dat de toestand, zooals die was op 26 October, ook nu nog bestaat. Hoe derhalve thans aan de vorming van een rechtsch Kabinet gedacht kan worden, blijft ons een raadsel. Boos humeur speelt daarbij geen rol. Wel de zorg voor de handhaving van zuivere parlementaire beginselen en.... niet bet minst ook bezorgdheid voor een zóó grondig bederven der verhoudingen, dat herstel der rechtsche samenwerking ir, een verder ver wijderd stadium er geheel door verhinderd zou worden." ZESTIG TEGEN VEERTIG. Dc anti-rev. „Rotterdammer"schrijft: Zestig tegen veertig dat maakt de aan hangige kabinetscrisis zoo moeilijk. Zestig tegen veertig daarover werd na den mooien verkiezingsstrijd gejuicht en ge dankt door dengenen, die voor Nederland een christelijke staatkunde begeeren. Zestig tegen veertig op dien grondslag aanvaardde het kabinet Ruys opnieuw het bewind. Zestig tegen veertig dat legt ook op de onzen een zware verantwoordelijkheid. Zestig tegen veertig - het is een getui genis van pijnlijke armoede, indien bij der gelijke partijsterkte een rechtsch kabinet niet kan optreden. Zestig tegen veertig dat moet geven een krachtig christelijk bewind. Zestig tegen veertig dat z a 1 geven een krachtig christelijk bewind, indien in- j derdaad de 60 er zestig zijn. Zestig tegen veertig dat moet na deD I ernstigen twijfel weer onherroepelijk vast staan. De veertig zijn er. Maar de zestig? EENHEID EN DISCIPLINE. Na te hebben gezegd, dat ons katholieke volk bij de verkiezingen van 1922 het rechi verkreeg om van de katholieke Kamerclub de eenheid en de discipline te vorderen, die het aan dc stembus aan den dag legde, ver volgt Dr. A. C. B. Arts in de „Nieuwe Tilb. Crt.": „Een regecring, in de hypothese van he' parlementair stelsel, zooals wij het hebben en bij de partijverhóudingen, die wij beleven, is alleen mogelijk, wanneer de Regeerings- partijen in het Parlement eendrachtig optre den. En men mag het vinden en keeren, zooals men wil, nooit zal men aannemelijk kunnen maken, dat over een wetsontwerp, zooals de Vlootwet was en waar het niet om een beginsel ging, maar om de vragen van opportuniteit en min of meer, niet te voren in een Kamerclub kan beslist wo-den, hoe de houding van de leden zal zijn. Geen enkel onoverkomelijk bezwaar kan er be staan, dat de minderheid in zulk een club zich bij de meerderheid neerlegt en het par tijverband bewaart." „Wil men deze heel eenvoudige redenee ring niet volgen, waartoe dient dan een Kamerfractie of een Staatspartij? Laten dan dc leden ieder een partij vormen op zich zelf, of zooveel partijen, als er opinies zijn, die allen kunnen doen en laten, wat zij wil len: men weet dan ten minste te voren, dat een Regeering op geen enkele stem meer behoeft te rekenen. „Wij voor ons hebben bij verschillende gelegenheden de vrijheid der katholieke kiezers verdedigd. Wij zouden ons zelfs kun nen voorstellen verschillende katholieke partijen in het parlement als gevolg van die vrijheid. Maar een vrijheid van gekozenen op eenzelfde staatkundig program, dat met zoowel geweld aan het volk als alleen zaligmakend richtsnoer is voorgehouden, om na de verkiezing zóó op eigen zin te handelen, dat vijf minuten vóór een stem ming niemand, zelfs de Regeering niet. weten kon, hoe de gezindheid van haar geestverwanten is, die vrijheid achten wij, in het parlementair stelsel, een abnormaliteit." EEN VROUWELIJKE WETHOUDER VOOR DE RECHTBANK. Voor de rechtbank te Assen stond Vrijdag terecht mevr. E. ten B„ wethouder der ge meente Gasselte, die beschuldigd werd de eer en den goeden naam van den veldwach ter J. Stavast te hebben aangerand, door in het dagblad „Het Volk" een voor dezen veldwachter beleedigend artikel te plaatsen. Het O. M. eischte 14 dagen gevangenisstraf. De mislukking van den Beierschen staatsgreep. Volgens nadere berichten uit Munchen bevonden generaal Ludendorff en kapitein Römer de leider van den Bund Oberland en andere nationaal-socialisten zich Zaterdag in verzekerde bewaring, Hitier hoewel ge wond moet echter ontkomen zijn. De rijksweerbaarheid heeft twee lichtgewonden, de schupo zes a zeven gewonden en eenige dooden. Aan weerszijden zijn vermoedelijk 8 a 10 menschen gedood. Ta Munchen was het 's avonds volstrekt rustig de rijksweerbaarheid en de Schupo zijn den toestand volkomen meester. Later werd nader gemeld Generaal Ludendorff, die Vrijdagavond te Munchen bij de bestorming van het gebouw van het districtscommando gevangen was genomen, is nog in den loop van den avond weer in vrijheid gesteld, nadat hij zijn eere woord had gegeven, niet langer aan de bewe ging te zullen deelnemen. Hitler die door een kogel in den arm werd gewond, kon ontko men. Zijn aanhangers hebben zich in de buurt van Rosenheim geconcentreerd. Bij de te München gehouden gevechten zijn drie be kende nationaal-socialistische leiders gesneu veld, namelijk dr. von ScheubnerRichter, baron Theodor von der Pfordter en ingeni eur von Strantzky, Poehner, de gewezen hoofdcommissaris van politie te München, alsook prins Wrede, werden gevangen geno men. De door de nationaal-socialisten gevangen genomen leden van den gemeenteraad van München zijn weer in vrijheid gesteld. De nationaal-socialistische bladen Vöikische Beo1 bachter en Heimatland zijn verboden. Te München hebben de nationaal-socia listen heden een zeer rumoerige betooging gehouden. Om de bevolking op te hitsen, hadden zij het gerucht verspreid, dat Hitier door een kogel in den rug zwaar gewond was geworden. Nationaal-socialistische elementen hebben de inrichtingen van de sociaal-democratische Münchener Post gedeeltelijk verwoest. Twee maal is voorts een aantal nationaal-socialisten binnengedrongen in de woning van den so- ciaal-democratischen leider Auer, wiens vrouw mishandeld werd en in wiens woning heel wat vernield werd. De fractie van de Beiersche Volkspartij in den Beierschen landdag heeft gisteren een vergadering gehouden. Men dankte von Kahr voor zijn houding, sprak echter den wensch uit, dat het staats-commissariaat spoedig zou worden opgeheven. Uit Augsburg wordt aan het Berliner Tageblatt geseind dat München na een lang gevecht bevrijd is door de troepen der rijks weerbaarheid en politietroepen die van het Zuiden van Beieren naar de hoofdstad waren opgerukt. Het kabinet-Von Knilling heeft de macht weer in handen. Ludendorff is in hechtenis genomen. Hitier schijnt gewond". De regeeringstroepen hebben 1 doode enlO gewonden. Het is nog onbekend hoe groot de verliezen van de nationaal-socialisten zijn. Over geheel Beieren is het standrecht gepro clameerd. Voorts is de nationaal-socialistische partij in het geheele land verboden. Overal heerscht thans rust. Üe meeste Beiersche steden hebben een tamelijk neutrale houding tegenover den staatsgreep aan den dag gelegd, nadat het kabinet-Von Knilling per telegram aan alle autoriteiten het bevel had doen toekomen te weigeren aan de opstandelingen te gehoor zamen. Te Augsburg hebben nationaal-so cialisten nog getracht het voorbeeld van hun partijgenooten uit Munchen te volgen. Zij werden door de politie ontwapend en gevan gen genomen. Voor he' overige is te Augs burg alles rustig verloopen. Luppe, de eerste burgemeester van Neu renberg, heeft de rijksregeering uitgenoodj,gd met troepen der rijksweerbaarheid handelend in Beieren op te treden. De rijkskanselier heeft geweigerd dit te doen. Het bericht, dat de rijksweertroepen te Bamberg, Lichten- fels en Wüzburg zouden zijn binnengerukt, is onjuist. In het algemeen was de toestand in deze steden rustig. Alleen hadden samen scholingen plaats. Te Neurenberg zijn gister ochtend nationaal-socialisten door de Beier sche politie ontwapend. Arbeiders die de sowjetster op de borst droegen trokken in de ochtenduren door de straten, 's Ochtends 13 .„Dat weet ik.... dat weet ik. Ik spreek o.ok niet. van een consult. We. moes ten e,en jongen dokter hebben, die buiten weten van dokter Gerbaut uw moeder zou kunnen bezoeken als vriend.... „Een jonge, dokter, die komen zou als vriend." (Martha legde nadruk op die laat ste twee woorden). „Hoe kan ik dien vin denik ken niemand.... Niemand be kommert zich om ons. „Rekent ge mij dan niet mee, luffrouw? zeide de herbergier met honingzoete stem. Ik ben u en uw moeder toch zeer ge- life'*'611 „Kent gê een jongen dokter, die haar zou wilen bezoeken?" „Ja, ik ken er een. Een Amerikaanse 1 geneesheer, met wien Ik daar straks °Y?r uw moeder praatte en die haar wel wilde bezoeken en zijn oordeel over haar ziekte zeggen." Martha wierp een vluchtigen blikop Pascal Saunter en Jacques Lagarde, a®** zij raadde, dat' er sprake was van cén hunner. „Nu juffrouw", vroeg Lureau, „vindt ge het goed?" „Maar," stamelde Martha, „ik zou niet weten, hoe ik mijn moeder op dat bezoek moest voorbereiden „Als ge wilt, zal ik het doen." Het meisje dacht een oogenblik na. Zij dacht, dat eigenlijk de herbergier toch wel gelijk kon hebben, en dat dokter Gerbaut zich wel op de een of andere wijze kon vergissen. „Wanneer zoudt u er mijn moeder over kunnen spreken," vroeg ze. „Nu dadelijk, als ge wilt, juffrouw,'want ik heb de eer u voor te stellen dokter Thompson en zijn secretaris".... Terwijl hij dat zeide, wees Lureau naar de twee jonge mannen met alle voornaam heid van een volleerd ceremoniemeester. Pascal en Jacques bogen beleefd. Martha, zeer bedeesd, bloosde geweldig. Jacques Lagarde kwam naderbij. „Eenige oogenblikken geleden, juffrouw," zeide hij, opnieuw groetend, „sprak de baas ons hier van uw moeder, met zooveel be langstelling, dat ik hem aanstonds heb j voorgesteld u mijn meening over den toe stand der zieke te zeggen, veel meer als vriend, dan als geneesheer. Ik beweer niet, zoo geleerd te zijn als mijn collega dokter Gerbaut, maar soms kan men eerder den toestand constateeren, wanneer men de zieke voor het eerst ziet. jlk wil mij geheel belangeloos ten uwen dienste stellen. U kunt mijn diensten aan nemen of weigeren.' „Hoe zou ik ze kunnen weigeren," ant woordde Martha ontroerd. Ik zou maar al te gelukkig zijn, als u de verklaringen van dokter Gerbaut omtrent de genezing kon- det bevestigenDan zou ik dubbel ge rust gesteld zijn. Ik wil uw edelmoedige diensten dankbaar aanvaardenkom mee. Een vreugdeglans blonk in de oogen van Pascal Saunier. „Nu zijn we in eens binnen," dacht hij. „De rest komt wél van zelf." Jacques bemerkte den vergenoegden blik van Pascal en glimlachte. De drie mannen begaven zich met Mar tha, die hen voorging naar de kamer dier zieke, „Moeder," zei ze, „lk ben niet alleen.... Mijnheer Lureau en twee zijner vrienden zijn meegekomen.Zij waren belangstel lend naar u en komen eens naar uw toe stand Informeerep." Perine richtte zich in haar bed op, en richtte een dankbaren blik op de bezoe kers. Jacques Lagarde was een geneesheer van den eerste rang, zooals we weten, en hij was begaafd met een zeer bijzonderen aan leg en een buitengoyvoon vlug verstand. Als zijn kwade driften hem niet op het slechte pad hadden gebracht, had hij zon- j der twijfel eenplaats ingenomen onder de eerste mannen der wetenschap. Op het oogenblik, dat hij de kamer binnentrad, vestigde zicb zijn blik op het bleek gelaat van vrouw Grandchamp. Met een enkelen oogopslag constateerde hij het vernielingswerk door de ziekte in het gestel van de vrouw teweeggebracht. De herbergier was het bed genaderd, ter wijl zijn gelaat een vriendelijke -uitdrukking aannam. „Welnu, vrouw Grandchamps," vroeg hij, „hoe gaat 't er mee vandaag?" „Me dunkt, dat het beter, veel beter zelfs is," antwoordde de zieke. Ik dank u vriendelijk voor uw belangs teling, ook dc andere heer en. Ze keek nieuwsgierig naar de beide vreemdelingen. Jacques was getroffen door den dood- schen klank van de stem der zieke. Lureau hernam: „Ik ben u hier komen opzoeken met een paar vriendenEen van hun is genees heer, een beroemd geneesheer en ik heb aan de juffrouw verlof gevraagd hem bij u te brengenHij zal ons kunnen zeg gen, wanneer ge weer geheel en al op de been kunt zijn.... want hij kent zijn kunst, dat zeg ik." j,Ik dank u voor uw goedheid," zeide de zieke tot Jacques Lagarde, die haar nader de en haar hand nam om den pols te voe len. „Ge zult zi!en, evenals dokter Gerbaut, dat ik weer bijna geheel beter ben...." Die enkele woorden van Perine werden tot tweemaal toe onderbroken door aan vallen van' een droogen, pijnlijken hoest. „Hoest gij zoo gewoonlijk?" vroeg Jacques Lagarde, terwijl hij zich naast het bed op een stoel neerzette, dien Martha had bijgeschoven. „Sedert gisteren veel minder, antwoord de vrouw Grandchamp, „sediert ik een drankje en pillen neem, dat dokter Ger baut mij heeft voorgeschreven. „Hebt ge in de laatste dagen hevige koorts gehad?" „Ja, zeer erg.... doch nu is ze weg...." „Nog niet heelemaal," zeide Jacquies, „want op 't oogenblik zijt ge nog wat koortsachtig. Maar toch kan ik wel be merken, dat de koorts spoedig zal ver dwijnen „Zijt ge dorstig?" „Ja, ik heb ergen dorst!" „Hebt ge goeden eetlust?" „Een beetje wel, maar de dokter laat mij vasten." „En hij heeft groot gelijk-Ge bebt een aandoening aan de longen gehad, waar aan ge in eenige uren tijds had kunnen bezwijken, maar die zeer goed is ver zorgd.... Ge hebt zeker een onvoorzich tigheid begaan, en is er een instorting ge volgd. 't Is waar.... Ik had gedacht, dat ik sterker was en heb willen opstaan, ondanks het verbod van den dokter.... en heb koude gevat „De genezingen van longziekten en andere aandoeningen van dien aard eischen aanhoudende zorgen en groote voorzichtig heid. „Hebt ge stekingen aan 't hart?" „Neen, maar iets hooger.... daar...." Vrouw Grandchamp legde de hand op de plaats, waar zij pijn gevoelde. Jacques legde er zijn oor tegen. „Haal nu eens adem, als 't u belieft", vroeg hij. De zieke gehoorzaamde. Na eenige oogenblikken geluisterd te heb ben, veranderde de geneesheer van plaats, legde zijn oor tegen een der schouders en verzocht de zieke opnieuw diep adem te balen. Vervolgens riebte hij zich op en zeide: „t Gaat goed, zeer goed;.... er is nog eenige ontsteking aan de linker long, maar deze zal spoedig verdwijnen. Dokter Ger baut heeft zich niet vergist. Uw toestand is zeer bevredigend en hij zal van dag tot dag verbeteren op eenige voorwaarden. „Welke mijnheer," vroeg Martha haastig, met stralend gelaat, want zij begon zich ge rust te gevoelen door de verklaring van den Amerikaanschen geneesheer. „Ge moet met de grootst mogelijke stipt heid de voorschriften van mijn collega vol gen en regelmatig, op 4e aangegeven tijd-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5