LAATSTE NIEUWS aMot >vAHoM" ".gó- Marktnieuws. *.1 RdRAAOLOIIZE TELEFOON fiÉM. BUITENL. BERICHTEN. Engeland en belgié. 1 iertrofckea ook zwaargewapende nafionaal- wdalisten uit de tusschen Weissensee en fngolstadt gelegen streek per vrachtauto naar München ten einde Hitier te gaan helpen. Hun hulp was echter te vergeefs. De ochtendbladen veroordeelen eenstem- *iig den staatsgreep van Hitier.' De Bayrische Kurier brandmerkt de houding van hen die tr niet voor 'terugdeinsden het Duitsche volk aogmaals in een burgeroorlog te storen. De Korrespondenz, het officieel orgaan van de Beiersche volkspartij schrijft De Putsch was een misdaad, welker gevolgen nog niet *e overzien zijn. Hiüer en Ludendorff zijn onder de leus „wraak op de November- misdadigers" tot daden overgegaan die hen zelf tot November-misdadigers maken. Het verloop van den Staatsgreep. De Lokal Anzeiger publiceert een brief van een door dit blad naar München gestuur- den medewerker, die de vergadering in de Bürgerbraü heeft bijgewoand. Hij begint met te vertellen, dat hij bij elke poging oin de overvolle zaal te verlaten door aanhangers van Hitier met revolvers werd bedreigd. Hij wilde namelijk nog trachten een verslag van de vergadering aan zijn blad te doen toeko men. Von Kahr zelf had deze openbare ver gadering bijeengeroepen. Hij wilde ter ge legenheid van den vijfden verjaardag der revolutie een door hem ontworpen manifest tegen het marxisme voorlezen. De talrijke burgers van München, die de zaal vulden zaten rookend achter hun biertje te luisteren. De kleine breede staats commissaris krijgt een ovatie als hij op het spreekgestoelte ver schijnt. Von Kahr is geenWedenaar. Hij leest met weinig verheffing van stem zijn manus cript. Af en toe betuigen de aanwezigen hun instemming. Plotseling ontstaat er bij den ingang van de zaal een tumult en daar volgt een oorverdoovend rumoer. Opgewonden «temmen roepen „Laat ze niet binnenLaat 36 niet bin nen 1" Een paar schoten vallen en met re volvers in de hand dringen een aantal natio- naal-socialisten tot het spreekgestoelte door. Von Kahr is doodsbleek geworden. Met beide handen l\oudt hij zich aan zijn lessenaar vast. De indringers staan onder leiding van Hitler en Rossbach. Al« Hitier spreken wil, protesteeren de aanwezigen eerst luid. De nationaal-sodalistische profeet springt ech- ter op een tafel, balt dreigend de vuist en roept met stentorstem „Stilte, voor den duivel Anders laat ik een machinegeweer op de galerij opstellenHet wordt wat kalmer in de zaal, en Hitier kan verder spreken. De nationale revolutie zegt hij is zooeven uitgebroken. De stonde is aange broken, waarop de Duitsche mannen zullen afrekenen met de Novembermi dadigers. Excellentie von Kahr, excellentie von Los- sow, gelieve mij terstond te volgen. Ik sta er borg voor, dat u niets geschiedt I" Als de aanwezigen Hitier nu op luidruch tige wijze in de rede vallen, lost hij een paar revolverschoten tegen het plafond. Hij ia, 'zegt de man van de Lokal Anzeiger, een on gelooflijk hartstochtelijk spTeker. In tegen stelling met von Kahr is bij hem, als hij spreekt, iedere zenuw in beweging. De pro testen der vergadering worden nog luider als von Kahr en von Lossow door Hitier de zaal uit worden geleid. Nieuwe schoten tegen de zoldering kunnen de protesten dit maal niet onderdrukken. Een kapitein, die de volgende spreker in de vergadering zou zijn, roept luid, dat von Kahr geen haar mag worden gekrenkt. Geestdriftige toejuichingen. Bij den ingang van de zaal heerscht nu de grootste verwarring. Een paniek schijnt onvermijdelijk. Men roept„Ludendorff komt. Leve Ludendorff. Leve Hitier Maar niemand verschijnt nog. Een uur gaat in de grootste opgewondenheid voorbij. Dan breekt plotseling eindeloos gejuich los. Von Kahr verschijnt weer in de zaal en achter hem Hitier. Daarna komt als een standbeeld in gekleede jas „Ludendorff'. Men brengt den generaal eveneens een ova tie. Achter Ludendorff stappen von Lossow, Poehner en kolonel Seiffert. Zij nemen op de verhooging plaats. Hitier proclameert daarop de regeeringen van Beieren en van het Rijk. Dan wordt het doodstil in de zaal. Von Kahr gaat spreken „als landsr gent en als stad houder der monarchie". Moge dit alles wer kelijk tot het goede doel bijdragen, zegt hij. Vervolgens spreekt Ludendorff, zonder dat een spier van zijn gezicht zich vertrekt. Hij zegt dat hij in deze stonde van hoogs.ten nood de functie van leider van het nationale Duitsche leger aanvaardt. Indien God in den hemel ziet, dat vastberaden Duitsche mannen het bewind in handen nemen, zal Hem dit behagen en alles zal nog een goed einde heb ben. Ludendorff is thans zoozeer ondèr den indruk, dat hij niet verder kan spreken. Tra nen blinken in zijn oogen. Onafgebroken juicht men hem toe. Nadat nog von Lossow, Poehner en Seif fert hebben gesproken en Hitier nog een paar woorden tot de vergadering heeft ge richt, mogen de gewone stervelingen eindelijk de zaal verlatM. De tfihristcrieele crisis in Duitschland. In een Vrijdagavond gehouden vergadering .aeeft de Duitsch-nationale fractie ih den Rijksdag zich bereid verklaard een burgerlijk kabinet te ondersteunen op voorwaarde, dat dr. Stresemann, niet aan het hoofd van het kabinet zou taan. Van haar kant verklaarde de fractie van d« Duitsche volkspartij zich bereid tot het voortzetten van de besprekin gen met de Duitsch-nationalen. De fractie voegde er uitdrukkelijk aan toe in geen geval Stresemann te zullen opofferen. Plannen voor een staats greep in Pruisen? De Vorwarts verzekert, dat Vrijdag een aantal leden van de rechts-radicale organi saties van Berlijn naar Schneidemühl zijn vertrokken. Een aantal staatsambtenaren zou hebben deel uitgemaakt van dit gezelschap. In de omstreken van Berlijn zouden ook reeds voorbereidingen voor ceti staatsgreep getroffen zijn geweest. i De sanjenzwering in Hongarije. De Hongaarsche afgevaardigden Ulain en Szamere en de architect Bobula, die tot dus ver bij de politie in hechtenis waren, zijn Zaterdagmiddag wegens poging tot oproer aan den officier van justitie overgedragen. Volgens een bericht van het corresponden tiebureau te Boedapest zal de tekst van het verdrag, dat Ulain naar München wilde over brengen worden gepubliceerd. De titel er' van luidtVoorloopige overeenkomst tus' schen de staten Beieren en Hongarije om een politieke en militaire gemeenschap tot stand te brengen. Het verdrag is gedateerd Boeda pest, 3 November. Bethlen, de eerste-minister, heeft aan den voorzitter van de Nationale Vergadering medegedeeld, dat de onschendbaarheid van den afgevaardigde Ulain niet geëerbiedigd is, omdat hij op heeterdaad is betrapt. De re geering verzocht den voorzitter niettemin, de aangelegenheid bij de Kamej aanhangig te maken. Da ministerraad heeft besloten de hech tenis, van Klain te handhaven, en den officier van justitie door middel van den minister de noodige beschikkingen toegezonden. Van middag werd Klain naar de gevangenis over gebracht, met eenige van zijn makkers. Het proces zal volgens de instructies van het Landgericht worden gevoerd. De regeering hoopt, dat door het onderzoek tegen de man nen van Hitier alle bijzonderheden over den samenhang van den Beierschen putsch met de gebeurtenissen in Hongarije zullen blij ken, zoodat men ook de meeste aanstichters in Hongarije óp het spoor zal komen. Aan de besprekingen der samenzweerders te Boedapest heeft als vertegenwoordiger van het Beiersche comité van actie, een zich diplomatiek afgevaardigd noemend persoon, Richard Dochmel genaamd, deelgenomen, omtrent wien en zijn secretaris werd vastge steld, dat zij handelsbedienden te München Zijn geweest. Door de onhandigheid van Dochmel, die toevallig in kennis kwam met een detective alhier, die zich voor een bondgenoot uitgaf, is men erin geslaagd, de draden van de samen zwering te ontwarren. Behalve de reeds meegedeelde détails over d« plannen der samenzweerders valt nog te vermelden, dat zij een zwarte lijst hadden op gemaakt, waarop de bekendste politie-amb- tenaren, te zamen 700 personen, stonden en dat verder een programma voor de eerste twee dagen na het slagen van den putsch bij hen werd gevonden. Daarin werd bepaald, dat de politici, en allereerst de ministers, zouden worden ge ëxecuteerd, daarna zooveel mogelijk Joden zouden worden bijeengedreven en dan een telegram aan de Alliance Isra élite worden ge zonden, waarin met vermoording van alle Joden werd gedreigd. Tot dusver is men er niet in gelsaagd, de wapenbergplaats der samenzweerders te ont dekken. Die bevindt zich waarschijnlijk op het platte land. Een onderzoek is echter in gesteld. DUITSCHLAND EN DE GEZANTEN- RAAD, De Duitsche zaak-gelastigde te Parijs heeft Zaterdag de nota van den Gezantenraad be antwoord, waarin de kwestie van de hervat ting der controle door, de internationale com missie werd opgeworpen. Het antwoord zegt, dat de Duitsche regeering, die er niet aan gej dacht heeft en ex niet aan denkt, haar ver plichtingen te bestrijden, op dit oogenblik feitelijk niet in staat is, deze verplichtingen op alle punten na te komen, aangezien op dit oogenblik de controle-verrichtingen nieuwe stof tot conflicten zouden aanbrengen en ver dere moeilijkheden van binnenlandsch-poli tieken aard zouden vormen, zoodat het ver schijnen van de geallieerde controle-organen onvermijdelijk incidenten ten gevolge zou hebben. De Gezantenraad zal kunnen begrij pen, dat het huidige oogenblik niet geschikt is om van de Duitsche regeering de stipte na leving van de gestelde eischen te vragen, en de rijksregeering verzocht daarom, deze eischen onder de bestaande omstandigheden te willen inbinden. Uit Thuringen. Luitenant generaal Hasse heeft, de lands- regeering van Thuringen meegedeeld dat Hij tot nader aankondiging alle' openbare politieke vergaderingen, ook in gesloten ruimten, verbiedt. De separatisten in het Rijnland. In een nota aan den Belgischen hoogen commissaris deelt Matthes mede dat hij den voorzitter van de Rijnland-commissie een dassier heeft overhandigd, waarin wordt aan getoond dat de actie van Deckers te Aken is aangemoedigd en uitgelokt door Belgische politici en officieren. De Rijnsche Landdag heeft een afvaar- dig'ng van 21 leden naar Koblentz gezonden om uit naam van de Rijnlandsche bevolking de bezettingsoverheid te verzoeken, zoo spoe dig mogelijk een einde te maken aan de separistische terreur. België en de separatistische beweging. Andermaal verklaart de Belgische regee ring dat zij niets uitstaande heeft gehad met het ontstaan van de separatistische beweging. Zij heeft pas eenige uren van te voren er kennis van gekregen en dadelijk de Fran- sche en Engelsche regeeringen gewaarschuwd. Indien Belgen er een rol in hebben gespeeld, zijn dat, naar men in«de Wetstaat opmerkt, Belgen zonder mandaat geweest. Een ministerieele crisis in Turkije? De Morning Post verneemt uit Konstan- tinopel, dat de Duitsch-Engelsche mede dinging met betrekking tot den Anatolischen spoorweg dreigt te leiden tot het aftreden van het ministerie te Angora, niettegenstaande Kemal, alle moeite doet om dit te voorkomen. De meerderheid van de nationale verga dering was voor aanvaarding der Duitsche voorstellen en toen deze ter behandeling wer den ingediend verklaarden vijf ministers er zich tegen. De maatschappij moet zelf bereid zijn een Turksche nationale maatschappij te vormen. De zitting ving aan met de behandeling van de bonds-constitutie. Voor den mijnbouw in het Roergebied werd het loon voor een „Schicht" in de afge- loopen week bepaald op 675 milliard M. Naar men uit Hamburg meldt, heeft de rijkspresident den door de bijzondere rechtbank aldaar ter dood veroordeelde communistischen arbeider Thorell gratie ver leend en tot 10 jaar vestingstraf veroordeeld. De speelkaartenbelasting in Duitsch land bedraagt vanaf 10 dezer 26 milliard mark per spel. •4 V I I 11 ,en Grieksch witboek. De Grieksche regeering bereidt een wit boek voor, hetwelk de diplomatieke brief wisseling zal bevatten, die plaats gehad heeft op het oogenblik van het incident van Kor- foe. Het zal met name bevatten de correspon dentie gewisseld met de Albaneesche regee ring, die reeds vóór de misdaad van Kakavia gewaarschuwd was, dat er zich Albaneescly benden in de grensstreek bevonden. De ministercrisis in Por tugal. Alfonso Costa heeft ervan afgezien een ministerie te vornen. Het is waarschijnlijk, dat da Silva belast zal worden met de vorming van het kabinet en dat hij zich op de demo cratische meerderheid van het parlement zal steunen. LEVENSMIDDELENRELLETJES TE KOTTBUS. De werkloozen te Kottbus konden Zater dag geen uitkeering krijgen, omdat er geen geld was. Het aanbod van de stad, om aan iederen werklooze voorloopig een brood te verstrekken, werd geweigerd. De werkloozen verdeelden zich daarop over de geheele stad en plunderden vooral de bakkers, slagers en sigarenwinkeliers. De Schupo werd den toestand later baas. De plunderaars werden gearresteerd. 'sAvonds was de rust hersteld HET PROCES CONRADI. Het getuigenverhoor is voortgezet. Vervol gens zijn de generaals Creyter, Dobrolski en Dostowalof geconfronteerd. Hun verhoor was nu en dan dramatisch. Dostowalof be schuldigde Creyter ervan, dat hij geld had aangenomen. Creyter verklaarde, dat hij Dobrolski en Dostowalof als verraders en re negaten beschouwde. Het incident werd ge sloten verklaard. De sowjèt-bladen geven eenige bijzon derheden over den arbeid van de sowjet- regeering in zake het herstel van het econo misch leven in de streek van Wolga. Voor bereidingen worden getroffen voor de gere gelde voorziening van die streek van land- bouw-machines en werktuigen tegen het aanstaande voorjaar. Er is een plan gevormd tot herstel van den landbouw in het hongers- noodgebied. Aan de samenstelling van dit plan hebben de bekendste specialisten uit Rusland deelgenomen. Het omvat de voor naamste takken van landbouw en veeteelt, en tevens de problemen van transport, electriff catie, bestrijding van ziekten enz. Reeds is in sommige streken met het herstel, vooral van den landbouw, begonnen, terwijl om dit plan over geheel de steek van de Wolga te kunnen uitvoeren een kapitaal van een milliard gouden roebel noodig is en boven, dien even zoo veel voor herstel van de spoor wegen, uitbreiding van de electrische stations, die een groote beteekenis voor den landbouw hebben en voor herstel van de vischvangst. Dit plan in zijn geheel zal alleen kunnen worden verwezenlijkt met behulp van bui- tenlandsch kapitaal. Bij een goede uitvoering van de in het plan aangegeven maatregelen Zullen de onkosten binnen niet al te langen tijd gedekt zijn. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft Tsjitsjerin een nota aan de regeeringen van Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten gezonden, waarin hij protesteert tegen het manoeuvreeren van de Japansche vloot in de wateren van het verre Oosten. De Japansche schepen naderden daarbij 'meermalen de Siberische kust en trachtten Russisch bezit, zich bevindende op aan Japanners verpachten grond, in beslag te nemen. Verder hebben Japansche mijnenleggers in Russische wate ren een Russisch stoomschip aangehouden. Den 7 November is in het Kremlin de derde zitting van het centraal uitvoerend comité van de Sowjetunie geopend. Tot voorzitter werd gekozen TsjerwjakofJJde president van het Wit-Russisch centraal uitvoerend comité. DE HERVATTING VAN DEN ARBEID IN DE ROER. BRUSSEL, 11 Nov. Tusschen de intergeal- iieerde commissie in het Roergebied en Duit- ische gedelegeerden is een overeenkomst ge sloten tot hervatting van den arbeid in de Roer-haven Duisburg. WERKLOOZENRELLETJES. DUSSELDORF, 11 Nov. In verschillende steden van het Roergebied zijn weer werk- loozenrelletjes voorgekomen Te Dinslaken plunderde een menigte de steenkoolvoorra- den van de mijn „Lohbcrg," De politie kwam tusschen beide. Zij zag zich genoodzaakt op de menigte te schieten. Het vuur werd be antwoord met het gevolg, dat twee politie agenten en een arbeider werden gedood. Er zijn tevens tal van gewonden. Het ontslaan van arbeiders duurt overal in het Roergebied voort. Te Gelsenkirchen werd de verbittering legen de werkgevers zoo groot, dat de ar beiders van de mijn „Konsolidation" de di rectiegebouwen bestormden en de directeu ren mishandelden. De politie schoot op de betoogers, waardoor tien personen gedood en een aantal gewond werden. Enorme deelneming. LONDEN 11 November. De wapcnstil- standsdag werd hier heden op indrukwek kende en plechtige wijze gevierd maar we gens den Zondag rustiger dan de vorige vier jaren. Duizenden lieden, die familieleden in den oorlog hadden verloren, verzamelden zich bij den Cenotaaf, die gisteren reeds omgeven was door bloemen en kransen. Reeds heel vroeg in den morgen hadden aan beide zijden van'de breede straat duizenden postgevat, en tegen half elf verschenen de vereenigde militaire kapellen van de garde regimenten, die tegen 11 uur gewijde muziek speelden. De koninklijke familie woonde vooraf in Westminster Abbey een spëcialen dienst bij en begaf zich daarna, vergezeld van de hooge geestelijken der Engelsche kerk, naar hel gedenkteeken. Kort voor elf uur kwamen de Prins van Wales, de dominion-premiers en leden van het Britsche kabinet, alsmede vertegen woordigers van leger en vloot, ook her waarts en legden kransen aan het voetstuk van flen Cenotaaf. Toen de torenklok van het parlementsge bouw elf had geslagen, bleef de talrijke menigte, in gedachten verzonken, twee mi nuten stilstaan. Het weer was zonnig en helder. De diepe stilte was in hooge mate roerend. De moe ders, die onder tranen hun gedoode zonen herdachten, schenen hun snikken in te hou den, Geen kuchje werd gehoord, aller blik ken waren strak gevestigd op het gedenk teeken der dooden, aller gemoed ging naar hen uit. Na de twee minuten stilte, hief het koor van de Westminster Abbev, begeleid door de muziek, aan: „O God, Tnou art cur Help in anxious times." De tijd van stilte, was vervlogen; door dé geheele menigte werd het lied medegezon gen. De bisschop van Londen ging vpor in een gebed, hoornblazers lieten de reveille schallen en daarmede was de plechtigheid afgeloopen, maar nog uren daarna defileer den duizenden langs het gedenkteeken. Het graf van den onbekenden soldaat werd eveneens door menschenmassa's bezocht, en rondom werden tallooze bloemstukken en kransen gelegd. De twee miniiten stilte werden overal in acht genomen, zoowel binnenshuis als op straat. Trams, omnibussen en auto's- bleven alom stilstaan. In alle kerken was de dienst aan dezen dag gewijd. In den namiddag vond op Trafalgar Square een plechtige Godsdienstoefening plaats, HET AFTREDEN VAN DEN KONING VAN GRIEKENLAND VERLANGD. ATHENE, 11 Nov. De leiders der repu blikeinen ontkennen formeel, dat zij plannen zouden hebben gemaakt voor een staats greep, ten einde de republiek uit te roepen. Zij hebben een onderhoud gehad met gene raal Piastiras aan wien zij hebben voorge steld een uitstel der volksstemming te aan vaarden tot na de verkiezingen, op voor waarde dat de koning het land onmiddellijk verlaat en de troon vacant wordt verklaard. De regeering is tot nog toe weinig gene gen, het voorstel te aanvaarden. Naar gemeld wordt zouden uit naam der republikeinen stappen bij den koning zijn ge daan, om deze te verzoeken het land te helpen uit de tegenwoordige impasse te ge raken, door voor eenigen tijd, onder een of ander voorwendsel, het Grieksche grondge bied te verlaten, in het buitenland den uit slag van het plebisciet af te wachten, en te rug te keeren als dit voor hem gunstig uit valt. HEVIGE STORM IN HET KANAAL. Schepen in nood, CHERBOURG. 11 Nov. In 't Kanaal heeft een hevige storm gewoed Vele schepen seinden om hulp. Een Engel sche boot strandde; een reddingsboot werd te hulp gezonden. Een kleinere boot, de De- zerita, verkeert eveneens in nood tegenover de kust van Cherbourg. Ook uit Marseille en Toulon komen berich ten over storm op zee. Het benedengedeelte van laatstgenoemde stad is overstroomd. De sneeuwval in het Oosten van Frankrijk houdt aan. ONTPLOFFING IN EEN ROEMEENSCH FORT. BOEKAREST, 11 Nov. Gisteravond laat vond in het fort Domnitza, ongeveer 15 K.M! van Boekarest verwijderd, een hevige ont ploffing plaats; een groot depot van onge bruikte oorlogsmunitie sprong in de lucht. De oorzaken, zijn tot dusverre onbekend. Voorzoover men weet, werd een veertigtal personen gedood. De bevolking in de om geving werd door een paniek bevangen, van wege de hevigheid der ontploffing, talrijke vensterruiten werden verbrijzeld en schoor- steenen werden omvergeworpen. KAPITEIN «AMUNDSEN IN NOORWEGEN TERUG. CHRISTIANIA, 11 Nov. Gisterenmiddag is kapitein Amundsen alhier aangekomen. Hij ontweek echter de talrijke journalisten, dogr op een tusschenstation in de nabijheid van de stad den trein te verlaten. EEN BOODSCHAP VAN WILSON AAN HET AMERIKAANSCHE VOLK. WASHINGTON, 11 Nov. Hedenavond heeft oud-president Wilson zich voor de eerste maal sinds hij het Witte Huis heeft verlaten, direct gewend tot het Amerikaan- sche volk en verklaard, dat de houding van Amerika na den wereldoorlog allerschande lijkst" lafhartig en onwaardig was. Wilson zei- de ook, dat Frankrijk en Italië van het vre desverdrag van Versailles een vodje papier hebben gemaakt. De eenige manier, waardoor de Vereenig de Staten hun waarachtige waardeering kun nen toonen voor de beteekenis van den wa penstilstandsdag zou daarin bestaan, dat zij er toe besluiten om alle eigenbelang op zij te zetten en te handelen volgens de hoogste ste idealen der internationale politiek. Wil son sprak gedurende vijf minuten voor de draadlooze bij zich thuis en zijn boodschap werd door alle deelen van het land ver spreid. ARGENTINIË EN HET VATICAAN BUENOS-AIRES, 11 Nov. Daar Mgr. De An drea zijn candidatuur voor aartsbisschop van Duellos Aires heeft ingetrokken, omdat op het Vaticaan zekere invloeden zich tegen zijn benoeming verzetten, heeft de president der republiek besloten, dit besluit niet te aanvaarden. Volgens de Prensa zou de regeering heb ben verklaard, dat de nuntius niet langer persona grata is. Geruchten loopen, dat de gezant der Argectijnsche republiek bij den H. Stoel zijn post zal verlaten. GOUDA. Vefl!in|> van 9 Nov. 1923. Kas- snijboonen por 100 K.G. 6199; Witloof le srt 3454; «tem 2e soort f 1927; Groene Savoye kool per 100 stuks 0.60 4.90; Gele idem f 1.60—9.90; Roode kocö f 7.20(7.40; Witte (kool 1.80—4.20; klem per 100 K.G. f 3.50—3.70; Boorekool per 100 stuks J 12.10; Spruiten le soort per 100 K.G. f 10.40—19.20; Mom 2e soort f 2— 5.50; Andijvie le «oort per 100 stulw 1 3.10; idem 2c soort 0.40—1.20: Uien per 100 K.G. f 7.20—9.60; Kroten 5.90—6.10; idem per 100 bos f 0.704.40; Peen f 6.10 —12.60; Selderie 1—2.50; Prei 2.40— 5.S0; Eieren Per 100 stuks 14.5015. UTRECHT, 10 Nov. Vee Aangevoerd waren 900 stuks. Handel redelijk. Prijzen waren stieren 160—240, vaarzen 130 210, pinken melkkoeien ƒ240460, kalf- koeien ƒ260490, vaars koeien ƒ200360, magere kalveren ƒ50140, nuchtere kalveren f 1620, magere varkens ƒ16—50, biggen 816, magere schapen 35—44, lammeren f 28—36. Eieren 13—15. Boter, gras-/1.20 AMSTERDAM, 10 Nov. (Noteering van .het Nieuwe Veilinggebouw, expl. De Jong en Koene) Sterappelen extra 3040, idem I ƒ20—26, Bellefleur ƒ14—20, Dubb. bellefleur 20'26, The Queen 2842, Goudreinetten 20—29; Codlin Keswick 2438, Lord Suffield ƒ2030, Jasappelen 1016, Lunt. Pippeling 14—18, Fram- booszuur ƒ2630, Gamerensch zuur 12 20, Calville 2634, Present van Engeland 2838, Zonzoet 1420, Transperant de Cronsel 4254, Cox Pomona extra 50 70, idem I 2030, Bismarck 1830, Dubb. bender ƒ14—22, Groninger Kroon 2024, Grieters 18—24, Champagne zoet 14—24, Notarisappelen 1620, Hollema ƒ1420, Lemoenappelcn ƒ3036, per 100 K.G. Doyenne du Commies 7090, Bonne Louise d'Avranches 6090, idem I 44- 52, Beurré Lebrun 3040, Beurré Clair- geau 4868, Souvenir de Congres 4455, Callebas de Tirlemont ƒ3658 Durandeau 28—62, Beurré Diel ƒ40—56, Nouveau Poiteau 26—38, Eva Baltet 30—44, Jodenp 1824, Triumpf de Vienne 5264, Signeur d'Esperen ƒ4866, Williams du- chesse ƒ.3860, IJsbouten 2028, winter- jannen 2028, Giesen Wildeman 2026, Graciolen 1822, per 100 K.G. Duchysse d'Angelin ƒ0.140.20 per stuk. Druiven Allicanfen ƒ0.801 per K.G. Tomaten 28 44, Kassnijboonen 70100, Kasprin- sesseboonen 70110, dubb. boonen 40—* 52, per 100 K.G. Hollandsch witlof 0.4-2 0.48 per K.G. Bloemkool ƒ6.7012, Gele kool 3.405.40, Roode kool 3.704.60. Andijvie 1.902.60 per 100 stuks. Peulen 5070 per 100 K.G. Spruiten 1.204.10, Uien ƒ1.601.90 per zak. Hillegommer Aardappelen 11.2011.80 per 100 kilogram. Bloemen. Chrysanthenums 1118, Ro zen ƒ8—14, Callas 30—45, Am. anjers ƒ5—11, Snijgroen ƒ34.50, Eiketakken 4—5.20 per 100 st. Fr. Pepers 1.8C—2.90, Fr. Anjers 0.18—0.26. Margrieten 0.04— 0.07 per dozijn. BOVENKARSPEL (Station,) 10 Nov. Aard appelen. Blauwe f 2.402.90, Bonte f2.75 3.05, Krui f o.65 per baal, aangevoerd 140 vbaal Uien Drul f 3.855, Groote gele f 3.95—4.60, Kleine gele f 5.15—5.60 per baal, aangevoerd 450 baal Bloemkool' le srt f 7—13.50, id. 2e srt. f 2.10—4.75, id. 3e srt f0.75—1.80 per 100 staangevoerd 98.900 stuks, Roode kool f 2.10—3 per 1000 K. G., aangevoerd 63.700 K. G.Gele kool f 2.80 3.40 per 100 K. G., aangevoerd 17.800 K. G.; Witte kool f 0.80—1.10 pér 100 K. G.aan gevoerd 28.000 K. G. Bieten groote f 21.50 —37, id. kleine f 13.25—18.75 per 1000 St., aangevoerd 81.900 stuks Spruitkool f 2.15 —2.55 per 15 K. G., aangevoerd 15 zak Wortelen f 0.70—1.10 per 1000 st. aange voerd 95 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Nov (Weekbericht Langendijker Groentenvei- ling.) De aanvoer van bloemkool bedroeg de ze week ruim 50.000 stuks of 36.000 minde dan de vorige week. Voor 1ste soort werd betaald van f5 tot f 14.60, voor 2dè soort f 2.40 tot f 4.70 en voor uitschot f 0.50 tot f 0.80 per 100 stuks. Wortelen, hiervan bedroeg de aanvoer 125.000 K. G., prijs f 2.20 tot f 3 per 100 K. G. Roode kool aanvoer 356.500 K G. prijs voor 1ste soort f 2.50 tot f 6.40, 2de soort f 1.20 tot f 2.20 per 100 K. G. Gele kool aanvoer 144,400 K. G., prijs f 2.40 tot f 4.90 voor 1ste soort en f 1.50 tot f 2.20. Witte kool, aanvoer 420.000 K. G.prijs f 0.90 tot f 1.50. Deensche witte f 1.70 tot f 2.70, voor 2de soort witte werd f o,70 f 0.80 gemaakt. Van diverse koolsoorten werden 91 wagons aan gevoerd, tegen 82 vorige week. Evenals vorige opgaaf was de aanvoer van uien n.l. 113.416 K. G. De prijzen liepen van f 7.90 tot f 10.60 F er 100 K. G. Uien drielingen f 9.50 tot 11.20 en Nep f 11.50 tot f 13.10 per 100 K. G. Bieten, aanvoer 15.200 K. Q. voor le soort f 4 tot f 4.70, 2de soort f 1.80 per 100 K. G. Rapen, aanvoer 1700 K. G. prijs f 2.10 tot f 6.40 per 100 K. G. Rammenas, aanvoer 220 K. G. prijs f 6.50 per 100 K. G. Spruit kool aanvoer 27 K. G., prijs f 14 per 100 K. G. Aardappelen aanvoer 275 K. G. prijs blauwe f 7.40 per 100 K. G. HOORN, 10 Nov. Granen. (Beurs Park zaal.) Rogge f 1011, tarwe f 1012%, gerst f 912, haver f 9 11% Per 100 K. G. groene erwten f 16, grauwe erwten f 2641, vale erwten (groote) f 3140, wijker vale f 2831, bruine boonen f 32 35, witte boonen f 40 per H. L. mosterdzaad f 22—28 per 70 K. G. karwijzaad f 62—63, maanzaad f 18—21 per 50 K. G. HOORN, 10 Nov. Vee. Aanvoer 1 vette koe f 450, 1 zeug f 160, 120 biggen f 14—22, 330 schapen f 4052, lammeren f 3043, 6 paarden f 180375. Handel goed. ELST (Bet.) 9 Nov. Fruit. Prijzen waren t Bauman'sn Reinetten 14 Vc18 c., Sterappels 1620 c., Landsberger Reinetten 6 10 c,, Notarisappels 2024 c., 1ste Goudreinetten 15—25, 2de soort 8—13 U, 3de soort 2—6 %C. 1ste Bellefleurs 1724 c., 2de soort 8 9 c., Court Pendu 915 c., Wijnzuur 10 12 c., enk. Benderzoete 9 10 c., Zoete Bellefleurs 1213 c., Gerrit Roelofs 1214 c., dubb. Benderzoete 1114 c., Pomme d' Orange 1314 c., Reinzoet 1314 c., Beu- gelzoet 1517 c., Honingzoet 1314 c., zoete Honderdmark 1213 c., Bergamotpe ren 20 ct., alles per kilo. GELDERMALSEN, 9 November. Fruit Ter veilingsvereeniging „Gcldermalsen en Omstreken" besteedde men heden voor Suikerperen 18% ct., Lensrood 14 V'; ct., Blanke Hola's 10 ct., Bergamotten 19 ct., Wijnzoet 14 ct., Campervenen 2426 ct.. Campagne zoet 14 ct., Pastoors appelen 9)4 ct., Tafelappelen 13 Vi ct., dubbele Winter- janncn 27 ct., Muldertjes 5 ct., Gieser Wil demans 26 ct., Present van Engeland 25 ct., Rembours Papeleu 19 ct., Beurre Clairgeau 50 ct., Boschappelen 13 ct, Rabouwen 5 ct., Goudreinetten 1222 ct., IJshouten 2122 ct., Brederodes 22 ct., Bellefleur 1018 ct., Huismannen 9 ct., Koningsrood 911% ct., IJsdener Klumpkes 10%—12% ct., Groenperen 15 17 ct., Veentjes 7 ct., Koningspippelingen 9 ct., dubbele-Bender- zoet 11 ct., Reinette Canada 20 ct., Winter- jannen 27 ct., Mispels 17 ct., Benderzoet 8 10 Va ct., Zoete Bellefleur 10 Vs ct, Kortste- len 9 Vi ct., Wcstlandsche Bellefleur 12 ct, zoete Courtpendu 4V7s ct., Holgaten 4%— 5 Vs ct., Culemans 10 ct., Triumph de Kile 15 ct., Engelsche Bellefleur 1722 ct., Ster- Êapelen 2226 ct., Grauwe Benderzoet 11 ct. Iraagperen 16 Vs ct., Jan Willems 1021 ct., Kleiperen 21 c., diverse zoete appels 10—12 c., alles per K.G. eerste soort Goudreinetten 23—30 ct., Brederodes 29 ct., Bellefleurs 23 ct., Lensrood 21 ct., dubbele Bellefleur 27 ct., alles per K.G. extra. Fabrieken zuur kroct 3.30, zoet kroet 1.65, gemengd kroet 2.50 alles per 100 K.G. DELFT, 10 Nov. Kaas. Ter markt waren 12 stapels komijnekaas, 0.95 a ƒ1.10 per K.G. •tippen, de voorgeichreven jjeneeemlddelen gebruiken. Verder taoet ge alle onrust en ontroering vermijden. Een hevige aandoe ning zou in staat zijn, om in eenige minuten den goeden toestand, die tot nu toe lang zamerhand is gekomen, t« vernietigen." „Dokter Gernnul heeft ons dat reeds verzekerd", riep Martha uit. „Hij verze kerde, dat de minstv ontroering noodlot tig voor moeder zou zijn." „Als hij dat gezegd heeft, heeft hij niet overdreven. Gelukkig kan het vermeden worden en ie de genezing van uw moeder zeker en zal niet leng meer op zich laten wachten." „O, mijnheer, waf maakt u mii gelukkig er.' wat moet ik li bedanken!".,., «tamelde het meisje met soamgevouwen handen en oogen vol tranen van vreugde en erkente lijkheid. Ik bedank u uit den grond van mijn hartl.... Ge hebt mij weer moed en hoop gegeven!Uw woorden zijn zoozeer de zelfde, als die von dokter Gerbaut, dat ik vu niet meer twijfel! Moeder se gered! Jacques Lagard» stond op. •,En ik, juffrouw," hemaim bii, „ik ben felukkige», dan ik kan zeggen, u de zeker- 1 beid te hebben kunnen geven op herstel. Stel het volste vertrouwen in uw gewonen geneesheer. Hij heeft een merkwaardige ge nezing volbracht Dan zich tot Pèrinc wendend, voegde hij ir bij: „Houd goeden moed, juffrouw. Ge moet nog een beetje geduld hebben.»,. Ge zult spoedig kunnen opstaan." „Ik dank u, mijnheer.... Honderd maal dankl" stamelde vrouw Grandchamp. „De Goede God heeft u hier gebracht." De drie mannen gingen heen, terwijl Mar tha verheugd hun uitgeleide deed tot op den trap Na eenige woorden gewisseld te hebben met den baas van den Martin-Pecheur, keerden Jacques en Pascal naar hun kamer terug, „Nu", vm»g Pascal aan Jacques, „zoodra ze alleen wanen, „wat denk ie van die vrouw?" „Precies, wat ge mij hebt hooren zeggen." „Dus je sprak in ernst?" „Zeker in ernst. Wat ik zei, was mijn letterlijk oordeel over den toestand." „Zij leek mij wiel een lijk, dat sprak." „Voor er veertien dagen verloopen rijn, is zij door de goede zorgen van Gerbaut weer op de been. „Zij zal weliswaar, ten gevolge vande ziekte, een harlaandoening behouden, maar dat neemt niet weg, dat ze nog lang kan leven. Wij moeten er dus niet meer aan denken, -ons van de dochter meester te maken en haar te gebruiken als middel tot fortuinhet is jammer, wan* was zoo prachtig voor ons geschikt. XlVr Pascsl sprong op, „Er van afzien om van Martha Grand- cliamp het werktuig van ons te maken," herhaalde hij. „je bent stapelgek!" „Wel neen", antwoordde Jacquea. „Ik rie alleen maar de onmogelijkheid om moe der en dochter van elkaar te scheiden.... want ze hebben elkaar hartstochtelijk lief en er valt niet aan te denken om moeder en dochter tegelijk tot ons plan over te halenDat zou een dwaasheid van on» zijn.... jHet zou al te gevaarlijk zijn het zelfs maar te probeeren. „Je schijnt geen rekening te willen hou den. met iels. dat waarschijnlijk zeer gauw gebeuren kan en ons van drenst zal kun nen rijn." „Wat ia dat?" „De armoede...» de volkomen ellende, waarin ze zullen vervallen. ,»A1 was de moeder in dc diepste ellende vervallen, dan zou zo toch niet op onze voorstellen ingaan. Er zijn menschcn, die ondanks ales toch eerlijk blijven. ,,'t Zij zoo, maar we hebben nog een andere betere kans.... Verstaat ge, wat ik zegen wil?" „Neen, wat bedoel ie?" „Ik heihaal je eigen woorden, een ont roering, heb je daar atreks gezegd, zou vrouw Grandchamp kunnen dooden, N" don, laat het nieuws van haar ellende haar plotseling overvallen.... laat vrouw Grand champ plotseling vernemen, dat ze bestolen is door den bankier, wien zij haar klein vermogen heeft gegeven en de ontroering, die ze zal ondervinden, zal de gewenschte uitslag teweeg brengen. Als dc moeder een maal dood is,is de dochter in onze macht. Vindt ge de redeneering zoo niet goed?" „Ik vind, dat je niets anders doel., dan veronderstellinen te maken, dat i« alles..," „Veronderstellingen, die spoedig waar heid zullen worden." „Waarom denk je dat?". „Omdat ik vanmorgen mot den waard heb gesproken, die goed op de hoogte is van hetgeen er gebeurt.... Dc twee vrou wen schrijven herhaaldelijk aan den ban kier, maar deze geeft rich zelf niet eens dc moeite om te antwoordenDat is toch duidelijk genoeg. Die bankier heeft haar zeker bedrogen,... Alle twijfel is uitgesloten. „Ik geel toa, dat de schijn gelijk geeft, maar, hoeveel dingen, die onverklaarbaar schijnen, worden eensklaps op de eenvou digste manier uitgelegd?" Pascal haalde ongeduldig de schouders op en hernam: „Ik zal het onmogelijke aannemen, daar je er op staat, maar toch moet Martha Grandchamp in onze macht komen," „Dat zou moeten zijn, inderdaad. „Welnu, wij wonen hier in de herberg naast elkaar..,. Jij bent geneesheer.... de twee vrouwen hebben het volste ver trouwen in jeals de ontroering, welke wij noodig hebben, niet komt, kun jij haar vervangen." Jacques zag Pascal aan, zooals hij dat ook een uur te voren had gedaan. „Je komt weer op je denkbeeld terug," zeide hij, het voorhoofd fronsend. „Het is een redmiddel, waarvan we ge bruik moeten maken, bij gebrek aan iets anders." „Martha moet in- onze macht komen, dat is de eenig mogelijke verwezenlijking van ons plan. „Dan is ons fortuin zeker. „De dood van haar moeder zal de dochter de noodzakelijkheid geven om zich op ons le verlaten en zonder het te weten, zal ze. ons van dienst zijn. „Prine Grandchamp Is een hinderpaal en hinderpalen moeten uit den weg worden geruimd. „Dat is uw werk. „De vrouwen, die zoo getroffen rijn door je belangstelling, zullen dubbel ge lukkig zijn om je te ontvangen. „De kamer der zieke staat dus voor *1c j open. „Als Martha eens afwezig is, kunt je be- J hendig van haar afwezigheid gebruik maken om ofwel in de plaats van een fleschje, door Gerbaut voorgeschreven, een genees middel van een andere soort te zetten...» ot er iets afdoende bij te doen." Met gebogen hoofd, samengeklemde han den en ernstige uitdrukking op het gelaat, zat Jacques naar Pascal te luisteren. „Dat zou afschuwelijk zijn...." fuisterde hij. „Waarom?" vroeg Pascal onmeedoogend, „Als men zoo nauwgezet is, moet men maar eerlijk man blijven en zijn buik toe- riemen, als er niet te eten valt!.... Wij blijven hier eenige dagen.... Ge hebt den tijd om de noodige maatregelen te neme» en te handelen...." Er werd aan de deur geklopt. Jacques Lagarde stond op en streek met dc hand over het voorhoofd, om als zijn gedachten te verjagen. Pascal ging naar de deur en deed open. De dienstmeid van de herberg kwam zeggen, dat het eten was opgediend. Zij gingen naar besteden om zich aaa t»fel te zetten. [Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6