STADSNIEUWS. rde Blad 12 Movemfeer 1923 Oe Tentoonstelling van da ontwikkeling der Boekdrukkunst. collectief contrast In Bouwjiddrijfi het Oe medewerking tot stichting eensr schoei voor gewoon 1. 9. I Hei fiénnentaxakeih B.Bond van Bandels- en Kantoor en Winkelbedienden ,,Sint Fracissus van Assisifi" De Postverbindingen met Den Haa^ Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Zaterdagmiddag is in tegenwoordigheid /an tal van vele belangstellenden id het Museum van kunstnijverheid de tentoon stelling geopend van de Ontwikkeling der Boekdrukkunst. Vele vooraanstaande perso nen van de Grafische Vakken waren aanwe zig waaronder de leden van bet bestuur der Tentoonstelling, van de Federatie van Boekdrukkerspatrollen, de leden van het Eere-comité, der Tentoonstelling, waarvan wij noemen Z. Exc- den commissaris dei- koningin in de provincie ucord-Ho! nel. Jhr Mr. dr. A. Roëli en den griffier der Pro vinciale Staten van r oord-Holland. Mr. 3. Vening Meiifesz, den burgemeester van Haarlem den heer C. Maarschalk. Voorts het volledig college van B. ea W, Van Haarlem en zeer vele gemeenteraad;;1 cdc 11 den heer Mr. Dupare van het Departement van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, den heer Mr. C. J. Overwoude directeur van de Lakenhal te Leiden, Jhr. J. P. W. van Doorn, burge meester van Heemstede enz. De voorzitter van het Tentoonsteliingsbe- stuur Jhr. Mr. er E. A. van Beresteyn, hield de volgende toespraak. De openingsrede. Als Voorzitter van hei Bestuur der Ten toonstelling van dc Ontwikkeling der Boek drukkunst va.it mij de eer te beurt, U allen hier welkom te mogen heeten. Dit welkom geldt in de allereerste plaats raad van Haarlem besloot op voorstel van B. en W. ons een voor dezen tijd belangrijke subsidie te wiilen geven. U wilt, Mijnheer de Et rgetneester, onze groote erkent lijkheid daarvoor we! aan de leden' van de beide col leges. waarvan U de' Voorzifter zijt, over brengen De Federaties van boekdrukkers, de Bond van uitgevers en tal van andéren volgden ai; voorbeeld. Ik breng hun vcor dezen cnmisbsren steun dén dank over van ons Bestuur. Eindelijk moet ik degenen, die hebben medegewerkt aan dc samenstelling van den Catalogus, hier openlijk mijn liulde'brengen voor het voortreffelijke werk, da zij ge leverd hebben. De Catalogus is thans niet, wat hij gewoonlijk is de opsomming van de ten oongestelde voerworpen, meer of minder uitvoerig beschreven! doch een bundel op stellen over de historie en de techniek, Waar door de literatuur een belangrijke verrijking ondergaat. Een boekwerk, keurig verzorgd, dat in de bibliotheek van den boekenvriend nie mdg or. breken. Vergun, dat ik in het bijzonder uw aandach -waag voor de iiitei-es- sa'frte en cherpzinn-gc studie van den heer Bausch, onlangs in he Fijdschrif van den Boekhandel geptib'-ceerd, verkort weerge geven in onzen Catalogus. Dat vélen, ook bui en Haar'em, deze Ne- derlandschë Tentoonstelling zuilen bezoeken, is onze wensch. Wij -zulten gaarne hier in U, Mijnheer da Commissaris der Koningin Hm bijzonder de vaklieden, de leerlingen in de Provincie Noord-Holland. Het Bestuur der Nijverheidsscholen, de o-.bliotlieékleer- heeft het op hoogen prils gesteld, dat Ci\ wel lingen, om van de bibnoth.ekattibtenaren, zitting hebt willen nemen in ons Eere-Comi- die hun jaarvergadering eveneens hier zullen ié en U bereid hebt verklaard, Ons Ten-houden, niet te spreken tvangen en de toonstelling aanstonds plechtig te openen. Gi; deskundigen- o; er ons zijn fce;c,d, als gid^ hebt daarmede opnieuw het bewijs gegeven, hoezeer U kunsten en wet«schappen ter harte gaan. Ook U, Mijnheer de Burgemeester van Haarlem, wensch ik in het bijzonder op deze plaa s te begroeten en U.de verzekering te geven, dat wij ten zeerste wnardceren ;i geen gij in het belang onzer Tentoonstelling hebt gedaan. Uwe zoozeer op prijs gestelde medewerking stemt ook het Bestuur van het Museum hoopvol voor de r-zkomst. op te treden. Omtrent doel en si rekking onzer Tentoon stelling heb ik u thans eenigermate ingelicht. Ik raag nu wei den heer Commissaris der Koningin uitnoodigen, óver te gaan tot de plechtige opening enzer'. Tentoonstelling, waarna te; de bezichtiging zal kunnen wor den overgegaan. Toen liet laar 1^23 nsd.érde, hebben enke le belangstellenden in de boekdrukkunst zich afgevraagd, of in dit jaar gebeuren moest, wat in 1740 en 1323 was g&scHed, he 3 uw- feest ditmaal dan het vijfde te herdeni.an van de uitvinding van de boekdrukkunst. De Federatie van Bcekdrukkersprri-oons .;ooèig- de enkele hoeren uit, haar ie rappe iet en omtrent de mogelijkheid en v ensch-:-,' >kheid van een lui rerrijké viering van dit Eeuw feest. Een rapport daaromtrent werd inge diend, doch tot ui' roering kwam li niet. Zoo brak het jaar 1923 aan, zonder c' de plannen een eer.igszins vastéfen vorm hadden aangenomen. He. scheen, alsof de wénsch van onzen ijverigen Secretaris,' tien heer Ket ting, om in ieder geval de literatuur te verrij ken met een geschrift, dat ons omtrent den stand van het vraagstuk, dat zco vele ge leerden bezighoudt, nader zou inlichten, niet in vervulling zou gaan. Er kwam evenwel hulp opdagen Het Beztuuï van het Museum van Kunstnijverheid trok zich- de zaak aan en nam het initiatief tot het houden vart eert Tentoonstelling. De Federatie van Bóek- drukkerspatrocna zegde haar steun toe en zoo kon in korten tijd de Tentoonstelling tot stand worden gebracht, die hezen ge opend wordt. De eerste vraag, die wij hadden te beant woorden, was deze zal de tentoonstelling in hoofdzaak een historische of een techni sche moeten zijn De tegenstelling bleek ge makkelijk te overbruggen. De voorstanders der historische tentoonstelling begrepen, dat het niet een. Coster-tentoonstelling kon wor den en dat 1923 kon worden, minder om het vijfde Eeuwfeest te vieren van cte uitvinding door L. JvCoster, dan wel om het feit te herdenken, dat een eeuw geleden het vierde Eeuwfeest was gevierd. Zij wezen de voorstanders der techrische richting er op, dat een historische installing geenszins de moderne technische uitsloot. Integendeel, dat zij juist Wenschten, de ont wikkeling der boel-L ukkunst te demonstree- ren vanaf de uitvinding tot op heden, waar door dus aan het egenwoordige een belang rijke plaats ingeruimd kon worden. Bij afbakening van het terrein, werd ver volgens besloten, dat. wij ons niet zouden bepalen ot den boekdruk in engeren zin, doch ook aan de illustratie, aan de prent kunst, een plaats zouden inruimen, ern tentoonstelling van de drukkunst z tco ruimen zin. De Uitvoerende Commissie kwam aldtfs tot een indceling in drie* hoofdrubrieken 1. de his orische afdeeling in engeren zin, waarin aan Coster natuurlijk de hem toe komende belangrijke pi: s is gegiven ;2. de afdeeling Hoüandsche uitvindingen op het gebied van den plaatdruk 3. de rubriek Jnodwne techniek. Op deze wijze wenscheu wij de bezoekers, waaronder ik hoop dat vele leden van het Concres der Boekdrukkers, dat alhier zal worden gehouden, zullen zijn, een duidelijk overzicht en inzicht te geven in de ontwikke ling der drukkunst. Indien wij zulks berei ken, dan behooren wij in de eerste plaats daarvoor onzen hartelijker! dank te brengen aan de Uitvoerende Commissie en in het bijzonder aan den voortvarenden Voorzitter, Dr. C. P. Burger. Zei er zijn krachtige leiding en zijn jeugdigen ijver hadden wij het Zoover niet gebracht. Ik kan riet alle leden jder Uitvoerende Commissie persoonlijk hier ■dank zeggen» doch ik wensch toch niet te verzuimen, naast Dr. Burger in öfe allereerste iplaats den heer Ketting, die het eerst het jdènkbeeld heeft geopperd, en tc.t he: laatst toe onvermoeid voor onze zaak Jieef; gear beid, te noemen, en vervolgens de heeren Modderman en Moulyn, die meer in het bijzonder zich met de inrichting hebben wil len belasten. Vervolgens wensch ik het Bestuur van het Museum v. Kunstnijverheid onze erken telijkheid te betuigen voor de gulle gastvrij heid, waarmede het haar zalen en tentoon.- stellingsmeubelen te onzer beschikking stelde, Het Museum toonde voor de zooveelste maat- dat het zijn roeping verstaat, een cultuurcen trum voor de stad Haarlem te zijn. In het bijzonder wil de ijverige Presidente, Me vrouw de Josselin de Jong, we!" mijn dank in ontvangst nemen. Maar wa zouden wij hebben kunnen doen als niet een aan al vrienden der boekdruk kunst de koorden der beurs laadden los getrokken Immers niets, De Gemeente- Hierna hield de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, de volgende rede, ter opening v;;n de tentoonstelling. Ik zal, dames en heeren, gaarne gevolg ge ven aan de door den voorzitter van het bó- stuur dezer tentoonstelling tot mij gerichte uitnoodigirig, mar-r mag niet nalaten te verJ klatert,^dat; als ik niij tot hare opening bereid verklaar, ik dit doe met allen schroom en alle bescheidenheid, welke mij passen tegenover toehoorders,Ks karen de politieke omstandig heden anders geweest, op een openingsrede van Minister van de Visser zouden zijn ont haald geworden. Nu Zijne Exceiletie echter begrijpelijker wijs zijn toezegging om deze tentoonstelling te openen heeft moeten terug nemen, is het mij een. voorrecht met een kort woord te ant woorden op de boeiende toespraak, Waarin gij, mijnheer de voorzitter, zooeven dc voorge schiedenis van deze tentoonstelling hebt ge schetst en de beteekenis hebt uiteengezet van hetgeen zij te aanschouwen zal geven. Zij wordt gehouden isr viering van het vijfde.eeuwfeest} zoo al piet van de uitvinding van Lourens Janszocii Koster, dart toch van die., der Boekdrukkunst. Als ik mij nti mijne schooljaren voor den geest terugroep en mij herinners, hoe in dien tijd 'het Uit het hoofd leeren van jaartallen voor Vele scholieren een kwelling was, her inners ik mij tevens, dat er althans vier jaar tallen waren, waarvan het onthouden ook aan de in dit opzicht zwakste broeders geen moeite scheen te kosten. Het waren de «lag bij Niet» poort, 1600 j Loc. de inneming van den Brie!, 1572 de uit- gingen vinding van de boekdrukkunst, 1423 en Willem Beukelszoon van» Biervliet vindt het haringkaken uit, 1387. Er nu is het merkwaardig, d,.;, terwijl de richtige' behandeling van het zeebanket, die op de schooljeugd zooveel indruk scheen tc naken, f.an Willem Beukelszoon nooit is betwist geworden en er eerst in den aller jongsten tijd «enige twijfel is gerezen, of hij die uitvinding al dan niet in 1387 deed, over 'de uitvinding van de boekdrukkunst, die wel licht geacht mag worden die van het haring kaken ih beteekemS en belangrijkheid te evenaren, reeds omstreeks 1500 een strijd is ontbrand, die, na eeuwen te zijn voort gezet, nog steeds niet heeft geleid tot de mogelijkheid, 'om met wiskundige zeker heid vast te stellen, dat aan Laurens Janszoon Koster de palm der overwinning toekomst en nog blinder om mc't dankbaarheid te cor.r.tateerèn, dat mijn schoolmakkers en en .ik zich terecht het jaar 1423 als dat' van de uitvinding der boekdrukkunst hadden in het hoofd geprent. Indien wij dus in 1923 niettemin het vijf de eeuwfeest herdenken,' doen wij dit met de bescheidenheid, waarvan ditmaal de op zet der feestviering getuigt en die merkbaar afsteekt van den luister, waarmede op 10 en |ll Juli 1823 het „Vierde Eeuwgetijde" van de uitvinding der Boekdrukkunst van stads wege te Haarlem met een tweedaagkch feest werd gevierd, toen onder meer zooals het luidt in dé Gedenkschriften dier viering, door Vincent Loosjes bijeen verzameld en uitgege ven de hooggeleerde van der Palm van den kansel der Groote of St. Bavo's Kerk „voor de zoo talrijke schare, met onna volk-, bare duidelijkheid en ongezochte sierlijkheid, met aangename bevalligheid en onweerstaan- baren klem zijne treffende feestrede uit sprak," nadat een met goud bekroond ant woord op een door de Hoüandsche Maat schappij der Wetenschappen uitgeschreven prijsvraag had uitgemaakt dat Lourens Jans zoon Koster en geen ander da uitvinding der boekdrukkunst was en een commissie uit den gemeenteraad aan dat achtbare lichaam had gerapporteerd, dat het tijdstip der uit vinding tusschen 1420 en 1425 en dus om streeks Juli 1423 mpest vallen. Zijn dus ditmaal de feestgenooteö ijiet in zcc- groeten getale van heinde en verre sa mengestroomd als in 1823, toen „onderschei dene afdeelingen van de Schutterij en het Garnizoen onder de wapenen verschenen, welke de. ofde handhaven en het plegstatige van deh dag zouden vermeerderen," en overdekken niet „de jagten, boeiers en schepen van beurtüeden het Spaarne, zoodat zij daarop ffc citeer nog altijd Loosj.es „een ongewone levendigheid verporzaken, ja een soort van mastbosch vormei/' indien nog steeds eenvoud het kenmeijx is van het ware, is er wellicht reden ons te/ verheugen, dat een eeuw, later, eeuw waarin de weten schap zoo gewelcjige vorderingen heeft ge maakt en waarin de boekdrukkunst, niet het minst in Nederland, zich in zoo buitengewo ne mate heeft ontwikkeld, de uitvinding, die meer dan eenige andere invloed heeft doen gelden op de wereldhistorie, niet wordt her dacht met een vuurwerk, waarvan „de uit- werking even moeilijk valt te beschrijven ais de beschouwing van zulk een feestver- maak aangenaam en treffend mag heeten," of met liet-, eeuw- en feestzangen maar met een tentoonstelling, die getuigenis aflegt niet alléén van den ernst en de degelijkheid der wetenschappelijke onderzoekingen omtrent het nog steeds onopgeloste vraagstuk, maar ook van de geschiedenis de rboekdrukkunst van haar wiegetijd tot op den huidigen dag en van hetgeen boekdruk en prentkunst in hare nieuwste vormen en procedé's te lee ren en te aanschouwen geven. Zie ik dus wèl, dan bestaat er alle rede om gerechtigde hulde te betuigen aan dege nen, die tot het houden van deze Tentoon stelling het initiatief hebben genomen en ben ik er zeker van de tolk te zijn van de gevoe lens der hier genoodigden, indien ik mij ook naméns die allen aansluit nan de woorden van dank, die door U, Mijnheer de Voorzit ter, zijn gebracht aan de Fedèratie van Boek- druklcerspatroons en haar ijverigen secretaris, aan het bestuur van het Museum van Kunst nijverheid en aan allen die in het algemeen en in hcf bijzonder door U werden herdacht voor hetge®n zij tot het aanvankelijk welsla gen van dEse teclinlsch-liistorische herden king heb'oe'n verricht- Speciaal mag ik zeker 'n dit.verband en op deze plaats de Haar!emsche drukkers en uit gevers herdenken, die eeuw in eeuw uit in. de ze gemeente de Koster-traditie hebb.ec.voort- gezet en van Haarlem de stad hebben ge maakt, die op het gebied der boekdrukkunst buiten onze landpalen bekend en beroemd is. En ik geloof aan de verdiensten van het levende geslacht in geen enkel opzicht te kort te doen, indien ik op dezen gedenkdag een eerbiedig en weemoedig eeresaluut breng aan de nagedachtenis van Mr. Charles En schedé, dien zco bij uitstek deskundigen en onyermoeiden vorscher naar het nog steeds brandende vraagstuk der uitvinding, aan wiens groote scherpzinnigheid het te danken ïs, dat vele duisterheden tot klaarheid zijn gebracht en veie nieuwe gezichtspunten zijn geopend, die dat vraagstuk nader tot zijne oplossing kunnen brengen. 'Maar ik mag, dames en heeren, niet langer van uw geduld vragen. Bij deze tentoonstel ling mag het zwaartepunt niet in hetcpenings- woord zijn gelegen, maar moet de aandacht in hoofdzaak vallen op al het schoonc en merk waardige, tot bezichtiging waarvan wij hier zijn bijeengeroepen. Toch mag ik niet besluiten zonder ook van mijn kant nog Uwe bijzondere belangstel ling te hebben gevraagd voor den Catalogus, die.U bij deze bezichtiging niet alleen een veilige gids zal zijn, smaar die, beter dan in woorden geschieden kan, U het bewijs zal leveren van den ijver en.de toewijding, waar mede dez.c Tenscoonstciling werd voorbereid en van de liefde en de volharding, waarmede de beoefenaars der boekdrukkunst er naar streven de nevelen weg te vagen, die nog steeds het beeld van Lourens Janszoon Kos ter omfloersen. Indien dat doel eerlang mocht v.ö.\ :.u be- eikt en indien deze tentoonstelling hiertoe act hare mocht bijdragen, zullen alien, die tan het bijeenbrengen dezer verzameling de inspanning hunner beste krachten hebben gewijd, eers,t met recht de kroon op hun werk geplaatst zien. Met den oprechten wensch, dat het zóó ver moge komen, verklaar ik deze Tentoonstel ling van de Ontwikkeling der Boekdrukkunst in Nederland voor geopend. Hierna werd door dc aanwezigen een rond gang gemaakt langs de stands en werden ver- verschinzen ror.dgediend. de^ggjen werkende Patroon svereeiu- in het Bouwbedrijf voor Haarlem en Omstreken is aan de gemeenteraden van Har,riem, Schoten, Bloemandaal, Heemstede en Hasrlemmerlie.de een adres gezonden, waarin gezegd wordt, dat Jiet georganiseerd Patron?.:t meent, dat het in stand houder* van contract tuzschen het georganiseerd patro naat en georganiseerde arbeiders .in het Bouwbedrijf, regelende de arbeidstijden, de loonen en verdere arbeidsvoorwaarden voor het Bouwbedrijf, mi het streven naar ver betering daarvan, ondersteuning en mede werking verdient van allen, die prijs .stéllen op het scheppen en onderhouden van gere gelde toestanden, welke, met vermijding van vroeger bij herhaling voorkomenden strijd, thans door overleg worden verkregen. Onze onderneming, aldus het adres, leert echter, dat er sedert eenigen tijd een gróeiêhd gevaar is ontstaan voor het vóórtbestaan van dit contract en daardoor voor de natuurlijke ontwikkeling van geregelde arbeidsvoor waarden. Aan den eenen kant toch heeft de groote behoefte aan bouwers in de voorafgaande jaren het aanzien gegeven aan een groep Pa troons, die toen, midden in de buitengewone drukte, zich door een organisatie niet aan banden wilden gelegd zién, naar alle zijden vrijheid van beweging wilden behouden, maar waardoor zij voor een groot deel oor zaak zijn gewórden van den chaos, die door het georganiseerd Patronaat slechts met groote moeite éenigszins is kunnen worden beteugeld Aan den anderen kant verlaten tegenwoor dig vele arbeiders, om redenen buiten het contract gelegen, hunne organisaties en bie den zij zich aan eerstgenoemden op gunsti ger voorwaarden aan, can waaraan georgani seerde Patroons moeten voldoen. Voor deze laatste' wordt de concurrentie strijd daardoor steeds moeilijker en dreigt er eveneens gevaar voor eene zoodanige ver zwakking der Patroonsbonden, dat deze op den duur niet meer in staat zouden zijn het middelpunt te vormen, dat zorgt voor ge regelde toestanden in het Bouwbedrijf, die zich moeten aanpassen aan de tijdsomstan digheden van het oogenblik. Daarmede is echter de Gemeenschap op den duur toch nog het meest gediend en deze zijn voor haar van meer blijvende waarde, dan een slechts tijdelijk abnormaal neerdruk ken van alles, wat het Landelijk Contract inhoudt, daar dit toch weer, maar dan op ruwe wijze, herstel van evenwicht zoekt. Wij vertrouwen, zoo besluit het adres, dan ook, dat uw Raad onze zienswijze zal kunnen deelen en daarvan zal willen doen blijken, door in Gerneentebestekken hef naleven van het Landelijke Collectieve Contract voor. het Bouwbedrijf steeds voor te schrijvenen' het toe te passen bij het uitvoeren van Ge meente werken. Aangehouden. Te Amsterdam is door een tweetal rechercheurs aangehouden een 40-iarige koopman, verdacht van heling van tafelzilver, dat alhier is ontvreemd. B. en W. dragen voor ter benoeming aan schooi I j. de lieer S. Bosma, te' Amsterdam 2. de heer H. Busser, te Deventer, en 3. de heer C. de Bode, te Schiedam. De heer T. v. Lohuizer, verzocekt eervol ontslag als londerwijzer aan de Openbare Lagere School No. 2, met ingang van 1 Janu ari 1924:M ONVERBETERLIJK. Zondagmiddag is door de Politie-motor- brigade proces-verbaal opgemaakt tegen een 24-jarigen automobilist, die op den Wagen weg 35 K.M. per uur reed. Op denzelfden middag werd hij nog eens verbaliseerd,_ voor dezelfde overtreding, doch nu reed hij met een snelheid van 45 K.M. per uur. f OVERREDEN. Op net Verwulft, hóek Gedempte Oude Gracht is Zaterdagavond half 9 het 16-jarig ventje P. J. L. door eigen onoplettendheid door een autobus, komende uit de Koning straat, overreden. Het knaapje holde achter een tram om, juist teen de auto passeerde. Hij kwam te vallen en werd door het linker- vcorwiel overreden. Naar het St. Elisabeth Gasthuis overgebracht zijnde, werd gecon stateerd dat hij een ven. onding had gekregen in het onderlijf, terwijl hij tevens een losse rib heeft gekregen. Er bestaat geen le vens gevaar. De chauffeur van den auto treft geen schuld. DE KWESTIE TUSSCHEN DEN GEMEENTERAAD EN DE SCHOOLVEREENIGING „DE HOUT". Bijfraadsbesluit dd. 22 Maart 1322, werd de door het Bestuur van de „Neutrale .School- vereeniging de Kout", (gevestigd te. Haar lem), van de gemeente gevraagde mede werking tot stichting eener schooi voor ge woon lager onderwijs verleend in dien zin, dat, met gebruikmaking van ee bcvoegdh'en;, „den Gemeenteraad toegekend bij ar.. 77, „2e lid der lagere onderwijswet 1920,het „schoolgebouw aan de Gedempte Volders- „gracht no. 22 na verbouw ter beschikking „van genoemde vereeniging zal worden „gesteld, nadat de Inspecteur van het lager „onderwijs in dc inspectie Haarlem verklaard „Zal hebben, dat daartegen naar zijn gord cel „geen bezwaar bestaat." Ingevolge artikel 76 dier wet zijn de heeren C, L. de Liefde, Mr. M. D. K. S. van Lier en Dr. C, A. Götte, bestuursleden dier vereeni ging, daarvan bij Gedeputeerde Staten in beroep gekomen. Dat collese heef; bij bcsiuit van 16 Augus tus 1922, het raadsbesluit Van 22 Maart 1922 vernietigd en te verstaan gegeven, dat, „na „door Burgemeester en Wethouders met h.n „Bestuur der Schoolvereniging „de Hout" „gepleegd overleg, eene nieuwe beslissing „op de aanvrage van dat Bestuur dd. 23 .'.December 1921 behoor; tc worden ge nomen." Met deze beslissing kenden wij ons met vereenigen, waarom wij U op 28 Augustus 1922 voorstelden; van vorengenoemd be sluit van Gedeputeerde Staten in hooger beroep ..te gaan bij.Hare Majesteit de Konin gin, en daarbij te. verzoeken senoe.mdó be slissing van GadepuLe*dc Staten te ver nietigen overeenkomstig óns voo tel werd door U. besloten op 6' September ls'22. Cp 23 Maart 1923 werd ons, door tusschcn- kornst van Gedeputeerde Staten, toegezonden het Koninklijk Besluit van 27 Februari 1923 waarbij liet beroep van den Raad ongegrond werd verklaard, weshalve uitvoering moest worden gegeven aan het hierbij overgelegde besluit van Gedeputeerde Staten. Wij hebben teen overwogen in welke lichting het voorgeschreven overleg moest geleid worden. Neg steeds waren zij van meening, dat het schoolgebouwaan de Gedempte Voldersgracht no. 22 in bruik- baren toestand kon worden gebracht, al deelde de Inspecteur van het L. O. in de Inspectie Haarlem in eerste instantie die meeni'fig mêt. Het voorgeschreven overleg met het schoolbestuur werd aangevangen op 18 April 1923. Bij dat mondeling onderhoud gaf het schoolbestuur den wensch te kennen, liefst een school te doen bouwa in het zuiden der gemeente, waartegen bi; ons bezwaar bestond, zoolang niet vaststond de onbruik baarheid van het 'eertijds aangeboden ge bouw. Het kwam ons daarom gevvenscht voor, alvorens het overleg te beëindigen, ons te overtuigen of sinds Maart 1922 de meening van den Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem omtrent dat school gebouw ongewijzigd was gebleven, Hoewel aanvankelijk nog bezwaren heb bend, bleek de Inspecteur niettemin bereid om na te gaan, óf aan zijne bedenkingen kon worden tegemoet gekomen, waarom itfj verzocht, hem nadere gegevens te verstrek ken, en o.a. mede te dcelen, bij name of de Zuivering van het gebouw afdoende en blij vende resultaten had opgeleverd. In verband met het laatstvermelde ver zochten wij den Gemeente'-einigings- cn Ontsrhettingsdienst te Rotterdam, door wel ken de desinfeclie van het schoolgebouw was geschied, ont te berichten of de behandeling zonder voorbehoud afdoende zou blijken, hetgeen toestemmend werd beantwoord. Ten overvloede hebben wij r.og het advies ingewonnen van der. Inspecteur van hét Staatstoezicht op de Volksgezondheid, den heer Dr. H. Aldershof te Utrecht, die de conclusie van den Gemeentereinigings- en Ontsmettingsdienst te Rotterdam gaarne onderschreef. Een en ander hebben wij ter kennis van den na eenige overleggen, mededeelde, gesp bezwaar meer te he'oben tegen dé beschikbaarstelling van •het schoolgebouw aan de Gedempte Volders- gracht, mits na uitvoering der veranderingen, vermeld in den staat van den directeur van Openbare Werken, waarom hij het bestek en de r.eekeningen, Waarin een en ander zou zijn opgenomen, ter goedkeuring tegemoet zag. Alvorens hiertoe over te gaan, meenden wij, ter voortzetting van het voorgeschreven overleg, (dat 18 April 1923 was aangevangen), het schoolbestuur met een en ander in kennis te moeten stellen, daarbij mededeelende, dat het in ons voornemen lag, Uw College voor te stellen bedoelde verbeteringen te doen aanbrengen, en het verbouwde pand, in gevolge art. 77, 2e lid der J. o. wet 1920, op nieuw ter beschikking te stellen. i'j schrijven d.d. 11 October 1.1. deelde hér Bestuur mefle, dr.t de ledenvergadering der Neutrale Schoolvcrèeniging „de Hout" had besloten, het aangeboden schoolgebouw aan de Gedempte Voidersgracht niet te aan vaarden, daar dit gebouw ongeschikt werd geacht, en voor het overgroot gedeelte der aanstaande leerlingen zeer ongunstig was gelegen. Daarop hebben wij het schoolbestuur bericht, dat wij het overleg als afgeloopen beschouwden, en alsnu ter zake Uwe Be slissing zouden inroepen. Nog steeds blijven wij van meening, dat de financieele lasten der gemeente, welke worden verzwaard door het vooruitzicht, dat in de naaste toekomst nog belangrijke som men voor he\ openbaar en bijzonder lager onderwijs zullen worden gevorderd, niet toelaten nieuwe scholen te doed bouwen, indien de gemeente nog bruikbare gebouwen bezit. Wij kunnen daarom niet instemmen met den wensch van het schoolbestuur, om eene school in het zuiden der stad te doen stichten. Desniettemin zal de medewerking tot het stichten eener bijzondere school vcor gewoon lager onderwijs in deze gemeente verleend moeten worden, omdat het schoolbestuur voldaan 'heeft aan de in artikel 73 (oud) om schreven vereischteh. Wij stellen U echter voor, daarbij tevens gebruik te maken van. art '77, 2e lid der 1. o. wet 1920', luidende „.Indien de gemeenteraad een bestaand „gebouw, geheel of ten deeie, al of niet „verbouwd, ais schoolgebouw beschikbaar en en anuei waj Rwmia vau Inspecteur van het l, o. gebracht, die, :enige correspondentie, welke wij hierbij „Wil steilsn, ea de inspecteur verklaard heeft, „dat daartegen naar zijn oordeel geen bezwaar „bestaat, en het schoolbestuur weigert dat „gebouw te aanvaarden, roept de gemeente- „raad of het schoolbestuur de beslissing in „van onzen Minister. „Deze beslist, den inspecteur, den bouw- „kundige, bedoeld in artikel 69, tweede lid, „en der. onderwijsraad gehoord." Wordt door U dus besloten, het school gebouw aan de Gedempte Voldersgracht no. 22 beschikbaar te stellen en meent het school bestuur daarna, bij zijn weigering te moeten volharden, dan zal in hoogste instantie de Minister van onderwijs. Kunsten eti Vv'eten- schappen over de aanbieding van Jat gebouw hebben te beslissen. Voor zooveel liocdig brengen wij U in herinnering, dat op 12 Juli 1922 door den Raad werd besloten, omtrent het al- of nie; aanvaarden van bovenbedoeld schoolgebouw door vermelde schoolvereeniging de beslis sing van den ïvMiister in te roepen.De Raad is toer., bij beschikking dd. 21 Maart 1923, in zijn beroep niet ontvankelijk verklaard op grond, dat „de Inspecteur blijkens zijn „schrijven aan Burgemeester en Wethou ders van 20 Maart 1922, het gebouw nan „de Gedempte Voidersgracht no. 22, vol- „komen ongeschikt achtte, om aan voor- „noemde schoolvereeniging te worden aan- „gebcden en deswege het nadien onder dag- „teekening van 22 Maart 1922, terzake „genomen raadsbesluit wettigen grondslag „miste," Nu echter het voorgeschreven overleg heeft plaats gehad, waarbij wij tot geen be vredigend resultaat zijn gekomen, en de Inspecteur van het lager onderwijs heeft verklaard, tegen de beschikbaarstelling van het verbouwde schoolgebouw geen bezwaar te hebben, ..eener. Wij, dat de op 21 Maart 1923 dc-or cicii Minister genomen beslissing buiten beschouwing kart blijven. B. ens W. stellen ten slotte voor I. Aar. adressant medewerking toe te zeggen tot Stichting eener schoc'. voor gewoon 'sger onderwijs, bestemd voor 200 leerlingen, met 7 klassen en een maximum-aantrl leer lingen var. 30 per klasse 1L Overeenkomstig artikel 77, 2e lid der lager onderwijswet 1920, en ter uitvoering van de sub I vermeide toezegging, na ver bouw als omschreven is en onder voor waarden, als vermeld zijn bij de terzake dienende correspondentie tusschen Burge meester en Wethouders en den Inspecteur van het Lager onderwijs te Haarlem, beschik baar te stellen, (door in bruikleen te gevea), het schoolgebouw aan de Gedempte Voiders gracht nb. 22 té Haarlem III. Te bepalen, dat niet tot verlaging van het maximum-naniai leerlingen per klasse, laatstelijk bij raadsbesluit van 23 Februari 1921, vastgesteld op 40 voor de overeenkomstige openbare lagere scholen, zal worden overgegaan IV. Hen uit te «oodigen. te zijner tijd een voorstel te doen tot beschikbaarstelling van de ber.oodigde gelden voor den sub II ge noemden verbouw en voor kosten van eerste inrichting. De viering van het 3e lustrum. Zondag is het 3e Lustrum, van den Ned. R. K. Bond van Handels- Kantoor- en "Winkelbedienden plaatselijk gevierd ge worden. De herdenking is een mooi succes geworden. ;s Morgens wisten vele trouwe leden de kapel van de Eerw. Zusters in de Koning straat te vinden, om daar, onder de IT. Mis, gezamenlijk een gebed te storten, om zegen over den. arbeid, van den bond af te smeeken en God te danken voor den zegen hem in 'i 15-jarig bestaan geschonken. Jammer nog, dat vele ledèn in deze H. Mis niet tegenwoordig waren. Het bestuur ver trouwt echter, dat zij bij hun gebeden gis teren den Bond toch niet vergeten hebben. Des avonds vond de feestvergadering plaats. Ongeveer half acht kwamen reeds verscbiller.de leden met hunne dame.-, in de gezellig opgesierde zaai, welke versiering dóór de goede zorgen van der. administrateur van 't gebouw, den heer G. Scholte, was aan gebracht. Op ieder tafeltje stondeni bloemen, wat een keurig aanzien gaf. Ruim 8 uur klonk uit de goed bezette zaal bet „Roomsche Blijdschap". Hierna opende de voorzitter, de heer Stóelinga, deze feestelijke bijeenkomst, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den Geestelijken adviseur en het Tweede Kamerlid den lieer Ch. v. d. Belt, die de soreker van den avond was. De voorzitter wees er verder op, dat deze avond niet alleen een feest-veraadering was, j doch ook als propaganda-avond was bedoeld. Het ,3e lustrum van den bond wordt gevierd met gevoelens van dankbaarheid. Er is in deze 15 jaar reden geweest, om te juichen. Daarom brengen wij hulde en dank aan het Hoofdbestuur, in 't bijzonder aan den Bonds voorzitter. Er is veel bereikt, doch er fijn nog te veel, die achter zijn gebleven die Zich nog niet georganiseerd hebben. Indien men zich or ganiseert, zooals cat moet, dan zou er nog meer bereikt zijn geworden. Spr. spoorde allen tcK propaganda-voering aan en wees er ten slotte op, dat de afd. Haarlem steeds zal blijven arbeiden voor de ontwikkeling harer leden. Een gezellig strijkje gaf dan een muziek- nummertje ien beste, waarna ender applaus de spreker van den avond den katheder be trad, om het onderwerp te behandelen „Dankbaar, niet voldaan." De heer v. d. Bilt wees er Ir. zijn inleiding op, dat de kennis, die de leden van onzen bond bezitten, ook behoort te worden aan gewend ten bate van andere organisaties. Iedereen is in de organisatie verplicht, te doen wat hij kan. Op de leden rust een sociale hypotheek, zooals spr. het noemde, om de Algemeene R. K. vakorganisatie te steunen. Na onzen Bond met het 3e lustrum te hebben geiukgeweaseht, deelde spr. mede, dat de Bond ontstaan is uit de vaksecretaria ten. Veel is door het werken oer organisa ties in den loop der tijden verkregen, o.m. ver sterking van den godsdienstzin, oprichting van retraitehuizen, drankbestrijding, verbe tering van de rechtspositie der werknemers, betere huisvesting, eigen sanatoria, spaar- 133 nken, levensverzekeringsmaatscnappflen' eigen dagbladen enz. De R. K. vakorganisatie in Nederland is voor andere landen een voor beeld. Ons doel, zeide spr., is, om langs -den we> der liefde en gerechtigheid te komen tot sa menwerking tusschen de werkgevers en werknemers. Wij wiilen erkenning onzer rechten, geregeld door de wetgeving. Ieder mensch moet vc1 doende verdienen, om een huisgezin te jtunner onderhouden. Dit is alléén te verkrijgen door een sterke vereeni ging Onze kracht ligt in saamhoorigheid, ook in liét ééns zijn met de geestelijke Overheid. Daarnaast erkennen wij ook plichten te heb ben. Roomsch zijn legt den plicht op om ge organiseerd te zijn. Tenslotte huldigde spr. eenige mannen, die blijkens de jaarverslagen zeer veel voor den Bond gedaan hebben, o.w. vooral den Bonds voorzitter, den heer A. v. Hamersveld. Deze rede verwierf een dankbaar applaus. Dan trad de bekende Prof. Antonini op. Hij vervulde zijn taak als conférencier weei opperbest, terwijl "zijn goocheltoeren wel in sloegen. Tenslotte vond nog een gezellig samenzijn plaats, wat voorzeker naar ieders genoegen za! geweest zijn. Velen tot nu toe ongeorganiseerden traden als lid tot den bond toe, zoodat ook hierin de avond reeds succes had. Dankbaar mag het bestuur op dezen zoo geslaagden avond terugzien en verwacht mag worden, d-t nog meer ieder zijn steentje zal bijdragen tot bioei van de afd. Haarlem val den Bond. DE MELKPRIJS WEER VERHOOGD. Met ingang van vandaag is de prijs der melk wederom met een cent per liter verhoogd en thans op 19 cent gebracht. Dit staat, naar men ons mededeelt, in verband met het feit, dat eenige weken terug, bij de vernieuwing van het contract tusschen de melkhandel en de veehouders, de inkoopsprijs der melk met een cent per liter verhoogd is. De melkhan del heeft toen den verkoopprijs niet dadelijk verhoogd, maar is daar nu toe over moeten gaan. Zaterdag vermeldden we reeds in het kort de beslissing van den directeur van het post kantoor betreffende de postverbinding met den Haag. In een schrijven deelt de directeur ons me de, dat sinds de met 7 October j.l. ingevoerde winterdienstregeiing der spoorwegen, de verzending naar 's-Gravenhage in de ochtend uren plaats vindt met de treinen, vertrekkende uit H?arlem 6.41 m en 12.13 a. Ik meen als bekend te mogen veronder stellen, aldus schrijffi de directeur, dat boven dien 's nachts om 3.t>5 een trein uit Haarlem vertrekt, welke uitsluit: nd voor de verzen ding van de brievenpost rijdt. Vóór 7 October kon bovendien naar 's-Gravenhage worden verzonden met den trein 237, die om 10.33 pit Haarlem vertrok. Het vervoer der post in dezen trein is ver vallen en overgebracht naar trein 213 uit Amsterdam om 9.52 m, welke niet in Haar lem stopt. Door mij is nog nagegaan of het aantal der te verzenden stukken groot genoeg zou zijn, om per trein 211 uit Haarlem 9.28 m, een afzonderlijke verzending van mijn kantoor voor het postkantoor te 's-Gravenhage te doen plaats vinden. Deze zending zou dan om 9.05 m het post kantoor moeten verlaten. Het aantai der brieven en briefkaarten is echter zoo gering hoogstens 15 stuks dar door mij niet aan den Heer Directeui Generaal der Posterijen en Telegrafie is voorgesteld tot de invoering daarvan over te gaan. „Nu echter over dit onderwerp een .klacht in het „Vaderland" is opgenomen, terwijl Üe m Haarlem uitgegeven blad§n dit bericht ook hebben overgenomen, vind ik hierin aanleiding deze zaak ter kennis en beslissing van den Heer Directeur-Generaal te brengen. VERKIEZING LEDEN KAMER VA* KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis aat formulieren van verklarin gen (canclidaatsteliing en aanvaarding can- didatuur) voor de op 27 November a.s. te houden verkiezing van 14 leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken van 13 November af voer de kiezers kosteloos verkrijgbaa' zijn ter gemeente-secretarie 10e afdeeling OVERTREDING MAXIMUM-SNEL HEID. Terzake van overtreding der maximum snelheid heeft de motorbrigade, in de Wil- helminastraat, tegen een tweetal autobestuur ders proces verbaal opgemaakt. De snelheid waarmee gereden is, was 35 K.M. per uur. ONVERANTWOORDELIJK. Zaterdagmiddag is door de motorbrigaóe eens een inspectie gehouden, onder de sta" tionneerende taxi's op het Stationsplein. Hierbij bleek dat van een viertal auto's de remmen niet voldoende kerkten, terwijl zelfs van écn. auto de handrem absoluut zijn dienst weigerde. Op last der politie is deze auto buiten dienst gesteld en zal eerst behoor lijk moeten worden hersteld, terwijl ook de overige auto's eerst zullen serenareerd moe ten worden. 12 NOVEMBER. BERLIJN (p.billioen) PARIJS BRUSSEL WEEN EN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN. CHRISTIANS BAZEL NEW-YORK ROME EERSTE KOERS LATERE KOER' 0.01 0.0.81 14.70 14.68 12 72 y. 12.67 0.36! 3 0.37.50» 11.54'/, 11.55'/, 69.- 69.40 44.— 44.50 37.15 37.70 46.10 46.35 2.63% 2.64V, 11.45 1.47 i/t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 9