m hommer bestaat ubt bladzijden eerste blab Voor Schoenen: PRESBURG m 14 november Goed Chic Goedkoop Dinsdag 13 November 1923 46ste Jaargang No. 14586 Infaam. De Verkoop van Gemeentewege. STADSNIEUWS. ftSENDA Het adres van de Kamer van Koop handel en Fabrieken van Haarlem en Omstreken in zake Gemeente iijke Arbeidsvoorwaardn. Ce Uitvoering van den R K. Kring Gemeentezaken. Carl Flescft. Tudor Architecture. Een particuliere ophaaldienst. Haarlemsche „Orkest-Vereeniging. Waarschuwingen! Autobus-dienst. De eerste. Waarborg en belasting gouden en zilveren werken. De vorst. Rijkspostspaarbank. De Cursussen van Dr. Xavier Smits. De Uitbreiding van typhus. Op hol. De Laudbouwcursus. De slechte tijd en de Bank van Leening. Niet overdreven J. J. WEBER ZOON Onticieits Fabrikanfeu Koningstraat 10 Haarlem Telegraphiscb Weerbericht. GIJ BEVOORDEELT ZELF Idoor de Advertentiën der Nieuwe Haarl. Gouran* nauwkeurig en trouw te jjlkllllllll lezen DE TEYLERZAAK. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem, telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededecimg op de le Pagina 75 ct.. op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel Vraag- cn aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. De heer Kleereltooper, alias A. B. K„ alias de „Oproerige Krabbelaar" van „Het Volk", is een man, die erg graag poseert. Als kunstkenner, als artiest, als grappen maker, als verdrukte Jood, als flinke kerel, als man met een gevoelig hart, als goed mensch, en als nog honderden andere „interessante" dingen meer. Vooral echter als „goed mensch". Daar heeft A. B. K. een zwak voor. En zijn lezerskring laat hem poseeren; jer is, 'voor zoover wij weten, nog nooit iemand geweest, die A. B. K. in het publiek heeft .toegevoegd: „Allemachtig kerel! wat ben je vervelend- aanstellerig! Schei nou asjeblieft uit! Je pedanterie hangt me al lang de keel uit!" Dit wijst er op, dat in de kringen dér ■S. D. A. P. het vermogen des onderscheids van wat echt en onecht is nu juist niet bijzonder ontwikkeld is: in iedere an dere fatsoenlijke partij was zoo'n pedantje al lang eruit gegooid. Maar in de S. D. A. P. is en blijft hij ge vierd. Omdat hij zoo „geestig" is, 'n Keurig staaltje van die gerenommeerde geestigheid" heeft de groote A. B. K. Za terdag weer geleverd: hij phantaseert in „De Notenkraker" een brief, welken Minister Ruvs aan de redactie s der Roomsche bla den zou hebben toegezonden, en waaruit wij de volgende verheven strophen citeeren: „De baantjes, die mijn hand verdeelt, En in uw grage handen speelt, Gaan uwen neus passeeren, Als gij het kabinet verjaagt, Waaraan gij vele gunsten vraagt Die wij u graag, bescheren. Dsn kan ik niet meer overal Gelijk tot nu zoo'n groot getal Van eigen lui benoemen, Die in kommissies zitten gaan, En in hun hart het voortbestaan Der koalitie roemen. VVeet: als de Vlootwet nu niet slaagt En 't kabinet wordt weggevaagd, Zoo sterft de koalitie'. Dan is 't met onze macht gedaan, Dan vraagt gij mij vergeefs voortaan Om lintjes of positie." Ziedaar het soort „geestigheid", waarover :1e rechtgeaarde S. D. A, P.-ër gnuift. A. B. K. wéét dat, en gaarne slaafs den smaak van zijn publiek dienend, rijmelt hij „geestig". Zonder blijkbaar ook maar een moment te bedenken, hoe laag, hoe in-gemeen het is, een man hij zij dan ook katholiek minister zonder cenig bewijs in het pu bliek van oneerlijkheid en bevoorrechting te beschuldigen. 't Kan zijn. dat de morecle zintuigen van A. B. K. een beetje afgestompt zijn, zóó, dat hij het schandelijke van zijn „geestigheid niet mer aanvoelt, wij.voor ons achten een beschuldiging, als door A. B. K. tegen Minister Ruys geuit, een der grootste per soonlijke belcedigingen, welke men een per soon in het algemeen en een bewindsman in het bijzonder, kan aandoen. En des te grooter tegenover minister Ruys, die in zijn streven naar onpartijdigheid bij benoemin gen, onder eigen partijgenootcn vaak te scru puleus is geacht. Wellicht kan tot 'sheeren Kleerekooper's verontschuldiging dienen, dat hij in den komenden socialistischen heilstaat een baantjes-verg^verij als waarvan hij Ruys beticht niet anders dan vanzelfsprekend zal vinden. Doch ook onder die „verzachtende om standighedenblijft de beleediging "infaam. Sociëteit „Sint Bavo". Moedercursus, 8 uur. Hoofdbestuur Volksbond, half 8. Bevolkingsbureau, 810 uur. Toonccl Vrouwenbond, 8 uur. Bestuur Metaal bewerkers, 8 uur. Hanzegebouw. Haarl. ïnkoopcombinatic, half 9. Zaugvereen. „Klein a Capella Koor", 8 uur. Atlanta. Zijlstraat Bioscoopvoorstel- ling. Museum v. Kunstnijverheid Tentoonstel ling van dc ontwikkeling der boekdruk- kunst. Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en variété-voorstelling. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Peddemors Tentoonstelling Batiks, 10 tot 6 uur, Toonzaal Kruisweg 51. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van Ï012, van 25 en van 7—10 uur, b.- halve des Maandagsochtends en op Zoa- en Feestdagen. Uitleenen van boeken van half 39 uur. "1. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. •K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorin, van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 eu van half 8half 9 uur. Tele foon 2981. 'arthavereenijging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur Tel 1671. Sint Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Van 12 uur aanvragen om verster kende middelen voor arme zieken der S. E. v. Bloemendaal R. K. Leesbibliotheek Bloemendaalsche weg 48, Dinsdag mi Vrijdag van 24 uur- Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken, is een adres aan den Gemeenteraad gericht, waarin verzocht wordt, den verkoop van gemeentewege, voor zoover hij bestaat, te staken en daaraan geen verdere uit breiding te geven in de toekomst. B. en W. deelen den raad mede, dat in gevolge het bepaalde bij artikel 26 bis der verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van gas door de gemeente Haarlem, aan gasverbruikers huurkoopstel len van gemeentewege kunnen wonden verstrekt. Onder verwijzing naar het aldaar bepaal de, stellen B. en W. voor, het adres der Kamer van Koophandel voor kennis geving aan te nemen. Slechts een mededeeling van inzichten. De Kamer van Koophandel heeft het vol gende adres gericht tot den Raad der Ge meente Haarlem. Ons schrijven van 25 October j.l. aan Uwen Raad heeft B. en W. aanleiding ge geven U voor te stellen, het niet in behan deling te nemen, op grond van de overwe ging, dat genoemd college niet kan toege ven, dat het initiatief tot het voorstellen van dc in dit adres beoogde maatregelen tot de competentie van onze Kamer be hoort. Wij veroorloven ons, in verband met deze opmerking, van B. en W. onder Uwe aan dacht te brengen, dat ons schrijven niet an ders bedoelt te zijn, dan eene medeëreeling van onze inzichten ter zake, waartoe de Wet op de Kamers van Koophandel ons bij artikel 12 sub 2 de bevoegdheid verleent. Ten aanzien van de in ons schrijven ge noemde maatregelen in het bijzonder heeft Zijne Excellentie de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in antwoord op een desbetreffend adres van het Bureau der R. K. Vakorganisatie verklaard, dat de nijverheid (en in mindere mate ook de han del) ten nauwste bij de regeling der arbei- dersverhoudingen betrokken zijn, zoodat dergelijke aangelegenheden wel degelijk val len, onder de onderwerpen, waarover de Kamers van Koophandel, ter vertegenwoor diging van handel en nijverheid ingesteld, van advies mogen dienen. Uit het feit, dat B. en W. met geen en kel woord den inhoud van ons schrijven be strijden of ontzenuwen, mag misschien de gevolgtrekking worden afgeleid, dat dit college het met de strekking ervan eens is en dat het tot voorstellen in die richting weldra het initiatief zal nemen. Mochten dergelijke voorstellen hetzij van B. en W., hetzij uit Uw midden Uwen Raa.d bereiken: dan spreken wij uit naam van handel en nijverheid den wensch uit, dat zij van Uwen Raad een gunstig onthaal mogen vinden. Zooals we reeds meldden, heeft Vrijdag a. s. in den Stadsschouwburg de najaars uitvoering plaats van den R. K. Kring, waarbij opgevoerd wordt: „De Trompetter van Sökkingén," een costuumstuk, spelende in dc 17e eeuw, onmiddellijk na den 30- jarigen oorlog. We ontvangen - thans liet programma der uitvoering, dat, als altijd, er keurig ver zorgd uitziet en een practische indeeling heeft. Plaatsen voor de uitvoering kunnen aan den schouwburg besproken worden Don derdag en Vrijdag van 103 uur. B. en W. stellen voor. hen te machtigen in voortdurende erfpacht te geven een stuk grond gelegen aan de Oostzijde van den Kleverparkweg, de Kleverlaan en de Mo- lijnstraat, aan de N.V. maatschappij tot Expoitatie van vaste goederen „Dhococ" tegen een erfpachtsprijs, van 0.97ld per M2 per jaar en onder voorwaarde dat de gedeelten grond worden bestemd, om daarop te bouwen 35 Middenstandswonin gen, w.o. 2 winkelhuizen, terwijl de niet tc bebouwen grond ingericht moet worden als tuin. B. en W. stellen voor,' in voortduren de erfpacht uit tc geven aan J. Fortgens en P G. J. Sernée met dc bestemming om daarop drie arbeiderswoningen te bouwen, ongeveer 230 M2 grond, kadastraal be kend gemeente Haarlem sectie H. No. 2493 get. en zulks tegen een erfpachtscanon van 0.91 per M2 per jaar. 'B. en W. bieden ter vaststelling aan een staat, groot 10.917.01, tot beschik king op den post „Onvoorziene Uitgaven" der begrooting 1923, voor de afrekening met verschillende schoolbesturen van het sub sidie over 1921, ter uitvoering van de Nij verheidsonderwijswet. baron a. h. van HARDENBROEK en de nieuwe haarl. courant. In de Opr. Haarl. Crt. is sinds eenige dagen een polemiek gaande tusschen den heer A. H. Baron van Hardenbroék tot Ammerstol en eenige medewerkers van die krant. Een der inzenders heeft in het debat ook de N. Haarl. Crt. betrokken door het citee ren daaruit van een stukje, dat wellicht niet zeer aangenaam was voor den heer Baron A. H. van Hardenbroek en hem nu noopt eenige enormiteiten te debiteéren aan het adres der N. Haarl. Crt., die wij niet iangs ons heen kunnen laten gaan. Wij citeerden indertijd wat de heer v. Hardenbroek in de vergadering voor Staat huishoudkunde en Statistiek bij de debat ten (dat heeft dus weinig te maken met zijn praeadvies in die vergadering) gezegd heeft over de duurte, de hooge loonen en over de enorme winsten van bakkers, kleermakers, slagers, kruideniers, waschbazen e. d. De heer v. H. noemt het citaat minder juist, wat hij aan de N. Haarl. Crt. schijnt te wij ten. De heer v. H. kan weten dat de N. Haarl. Crt. niet bij die vergadering is vertegen woordigd geweest en wij dus aangewezen waren op de verslagen in de Groote Pers, wat ook in ons artikeltje te zien was. Wij endosseeren dus zijn bewering dat het citaat minder juist is aan het adres van de den heer v. H. geestverwante liberale bladen, waarin wij het gewraakte gesprokene von den. Intusschen mocht ieder aannemen, die zich herinnert wat de heer v. H. b.v. in de vergadering der Kamer van Koophandel aan het adres van slagers en waschbazen heeft gezegd, dat het door hem op die vergade ring voor Staathuishoudkunde gesprokene, wel ongeveer den gedachtengang van den heer v. H. weergaf. Maar dan vervolgt de heer v. H. zijn po lemiek in de „Opr% Haarl. Crt." als volgt: „Het aangehaalde blad (de „N. Haarl. Ct.") heeft de diepste minachting voor wat in die kringen heet de liberale-economie en staat op den neo-economischen grondslag van Prof. Veraart, welke nieuwe economie onlangs zoo treffend door Sphinx werd weergegeven, namelijk: hooge loonen en duurte is het belang der neringdoenden, dus.... voortzetten van alle dingen die sinds 1918 ons land te aanschouwen gaf." Tot zoover de heer v, Hardenbroek. Wij zijn ons niet bewust ooit „de diepste minachting" aan den -dag te hebben gelegd voor de aldus door baron v. H. genoemde liberale-economie. Wij zijn er geen bewon deraars van, maar als wij haar bestrijden, gebruiken wij geen dikke woorden, doch argumenten. Minachting betuigden wij nooit voor de liberale economische beginselen. Dat wij op den neo-economischen grondslag van Prof. Veraart zouden staan, is eenvou dig verbijsterend nieuws voor ons. Wij zijn ons er niet van bewust en wisten zelfs niet dat er een nieuw economisch stelsel was uitgevonden, wat de heer v. H. dan noemt neo-economie van Prof. Veraart. We zijn ook benieuwd wat Prof. Veraart daarvan zou zeggen en vooral wanneer hij zijn neo- economie aldus zag samengevat „hooge. loo nen en duurte is 't belang der neringdoenden, dus.... voortzetten van alle dingen die sinds 1918 ons land te aanschouwen gaf." Ons dunkt, Prof. Veraart gaf den econoom baron v. H. een nul. Maar laten we dit den heer v. H. zeggen, dat hij de Nieuwe Haarl. Crt. nooit heeft kunnen betrappen op de verdediging van iets anders dan die der zuivere beginselen van ons mooi solidariteits-principe. De solidariteitsleer gaat voor ons boven de liberale economie en wij hangen in de economie ook niets anders aan dan de leer der solidariteit. De zeldzame artist, naar uien wij sinds lang gewoon zijn, de kunst zijner rivalen af te meten, de nniverseeie kunstenaar Carl I'lehch, wiens optreden naast liet Concert gebouw-orkest. tol het allerbeste in ons mu ziekleven behoort, moest eigenlijk niet tot het spelen van een Tschaikowsky-ooncert zijn te bewegen, zoo de orkestpartitie in den kla- vicrklank slechts de harmonische en melodi sche sfeer kan aanduiden. Dc belcekenis van Flesch als solist ligt vooir mij altijd in de sfeer, die zijn prachtige mannelijk-expressieve viooltoon rond het orkest schept, waardoor alle klank, die uil het machtige instrumenten- ensemble opstijgt, aan de bron der schoonheid als onmiddellijk ontwelt. Ik bedoel dit: de orkcslmusicus mag artist zijn in den bestyij zin des woords, hij is dienaar, en bij sugges tieve leiding is 'liet geen slavenarbeid, zóó le dienen. Maar Flesch als solist beteekenl: Flesch dirigent, hij, de vir ingenlis spiritus, die allen noopt tot daden, tot zirh-uiten,'on middellijk door de aliesdwingende macht ran zijn suggeslievcn toon. Dit is voor mij de groote beteekenis zijner persoonlijkheid. Bil nu, wal is dat alles klein, hot orkest vervangen door de piano, en dit instrument bespeeld door een weliswaar uiterst slagvaar dig en volgzaam musicus, maar die dan ook alles wat in dn furieuse orkesiparlilin ligt be sloten, naar best vermogen zal moeien weer geven. Ik gelooi', dat Carl Flesch nooit en nim mer tc bewegen zon zijn, om b.v. Beethoven's vioolconcert aldus weer te geven, of wil men dit uiterste niet: 'n Bruch-ccneert al evenmin! 'tls waar. dc. kenners van het vioolspel mochten dubbel genieten, nu hij de verbluf fend virtuose weergave der solopartij bun aandacht hij dit machtige kunnen zich kon bepalen; hoe zijn cadens het summum van viool-techniek, het vivacissimo dc prachtigste versmelting was van rytinne en melos. Hun is zeer zeke niet ontgaan, hoe in het midden deel, de Canzonetta, zijn gevoels-exprcssie zender één zwak moment blijft. Bij welken violist hoort men dat? Wie is sterk genoeg, om althans niet één moment loc te geven aan hel scnlimeuleele, dat dan „gevoeligheid" heet? Men inpclit zijn Chaconne "beluisteren. Al deze superieure behcersohing van het tech nische in dienst gesteld cener schoonheid, die niei-van-deze-aarde is. Zijn stijlgevoel noopte hem voorheen wel eens bij Bac.li lol al ie groote toongevmg. Is het zijn sleedis-grocieiwlc volmaking, die hem ook dit middel doel ver smaden? De overgang in majeur, waar min dere grootheden al blij zijn, als ze rein viool spel lateti hooren en in zelf-cvvertreffing alles gevoeglijk in klank zetten: dit deel was in de souvercine beheersching bij Flesch van een meditatieve schoonheid. Laat de kleinen zich wachten, hem hier na te volgen: dit senza vibrato is gevaarlijker dan in het kwartet spel. Maar zij mogen tevreden zijn, wanneer zij althans zuiver spelen en nog eenige sfeer rond de noten kunnen scheppen. Wal is de kunstenaar Carl Flesch inderdaad oneindig hoven hen verheven! Sprak ik' niet onlangs bij een uitvoering van Korgold's suite uit „Viel Larm im nichts" den wensch uil dat die eerste uitvoering te vens de laatste mocht zijn? Er waren in Alma Moodie's spc-1 wel dingen, die te prijzen vie len: hier bij Flesch vergat men gansch de Niohtigkeit dezer muziek, en zoo mocht men wanen bij de „Gartenszene" een beeld gelijk in Mozarrt's Figaro te 'hervinden, hoe grond- verscheiden daar do muziek ook mag zijn. Andermaal in een bewerking, n.l. van Schu bert's Balletmuziek uit Rosamunde, kon men weten, dat aan de grootste kunstenaars veel geoorloofd is, maar de pianopartij "bij Paga- nini had ik toch wel willen missen. Een bril- lnnte vertolking van Pugnnni's Prueludium en Allegro besloot den avond, ivaavop van Johan Sebastian's g rooi en zoon Friedemann nog een prachtig „Grave" (blad geklonken. De laatste vier stukken waren alle in de be werking van Fritz Kreisler. In de bijvalsbetuigingen zijner toehoorders straalde door: dc groote vereering, waarmee men zijn hooge kunst \vap genaderd. Carl Flesch dankte daarvoor, zooals hij alleen dat vermag, met 'het „Abendlied" van Schumann, een toonstuk, dat hij in de zetting voor zijn instrument blijkbaar zeer vereert. Het was Louis Schnitzter, die begeleidde- Op uitnoodiging van de English Associa tion in Holland en van het Genootschap Ne- derland-Engeland, afd. Amsterdam, zal Arthur Straiten, docent in Architectuur aan de Universiteit te Londen, een vijftal le zingen houden over „Tudor Domestic Archi tecture", en hare ontwikkeling tengevolge van buitenlandsche invloeden, en wel te Vlissingen, 13 November, Nijmegen 14 Nov., Haarlem 15 Nov., Amsterdam 16 Nov, en Enschedé 17 Nov. Aan de hand van een serie lichtbeelden zal hij de ontwikkeling van den Tudor bouwstijl behandelen, mede in verband met den belangrijken invloed, dien de Nederlandsche bouwkunst op de Engel- sche huis-architectuur van de 16de tot de 18de eeuw heeft uitgeoefend. Arthur Stratton is de schrijver van een aantal verhandelingen over bouwkunst, o.a. „The work and influence of Sir Christopher Wren" (1897), „The domestic architecture of England during the Tudor period" (1909- 1911), „The English interior en the decoration óf English homes from Tudor times to the XIX century" (1920) en „Dutch influence on the work of Sir Christopher Wren" in het „Wren Memorial Volume", het vorige jaar uitgegeven door de Royal Institute of British Architects, waarvan hij „Fellow is. Als ar chitect heeft hij tal van landhuizen gebouwd en restauraties en verbouwingen van een groot aantal Tudor huizen uitgevoerd. Mei ingang van l December 1923 heeft «Ie Nuts-Spaarhank alhier een ophaaldienst in gesteld. De bedoeling van dien dienst is hel tien inleggers, Speciaal den bewoners van de afgelegen stadswijken, gemakkelijker Ie ma ken bij de Spaarbank in te leggen; daartoe zal de bode wekelijks bij dc Spaarders aan huis kosteloos gelden ophalen. Van de opgehaalde gelden wordt .3 pCt. rente vergoed, evenais bij gewone inlagen der Spaarbank. Evenals het vorig jaar heeft het 'bestuur •der H.O.V. <de .Burgemeester, wethouders en raadsleden vaji Haarlem uitgenoodi^d het lo den-concert van Donderdagavond a.s. met hunne dames te komen bijwonen. Het programma geeft in de eerste plaats de 5e Symphonic van Beethoven en voorts twee eomposilieën van den heer G. H. O. von Br deken F ook. waaraan een voor Orkest en zang. Ais soliste van dien avond zal zich doen hooren Jo Vincent, de bekende Sopraanzan geres te Amsterdam. De Commissaris van Politie le 3 eisen, waarschuwt dringend, in 't algemeen belang géén handelsrelaties aan te knoopen mei van Bremerkamp, wonende Hofgeest 17, te Santpoort (gem. Velsen), alvorens inlichtin gen le hebben ingewonnen bij den C. v. P. voornoemd, bureau van politie te lJmuiden (gem. Veisen). De Commissaris van Politie le Deventer waarschuwt, alvorens handelsrelaties aan te gaan met zekeren C. Feith, geboren le Rheden (Velp) op 7 Februari 1895, laatst gewoond hebbende te Arnhem, thans Ie Miihlhciui aan de Riihr (DuHschland). zich om inlichtingen aan zijn bureau te vervoegen. Dc aulobusdiensl Haarlem-—lJmuiden van den ondernemer C, Braam, heeft een wijziging ondergaan, die hoofdzakelijk bestaat uit het vervallen van den vroegdienst lJmuiden Haarlem, die te 7.40 aankomt en den dienst HaarlemlJmuiden, welke 8 uur vertrekt uit Haarlem. Dientengevolge vertrekt de eerste bus uit lJmuiden om 9 uur en komt aan le Haarlem 9.45; terwijl uit Haarlem liet eerste vertrekuur is gesteld op 10 uur. Uit de rijwielbewaarplaats van den Ilaar- lemschen Kegelbond is een heerenrijwiel ont vreemd. Het eerstel Bioscoop-taal. Of je, in Tilburg of 'n Winschoten of in de Hofstad éen bioscoop bezoekt, 't is overal hetzelfde liedje: liet Nederlandsch, dal men als verklarenden tekst tusschen de projecties te lezen krijgt, wordt er op zoo'n gruwelijke manier verlliasptód, dat men zich bijwijlen af vraagt, of 't wel Hollanders zijn, die met de samenstelling van de verklarende bijschriften belast worden? Het is een en ai inconsequentie, wat men tc lezen krijgt. Hel is geen phonelische, noch historische spelling, noch Ktollewijmche.noch minder een schrijfwijze, die op etymologie is tebaseerd. Het. is een onbeholpen landje a ia Aagje dc keukenmeid en hel is voor ons Nederlanders beschamend, dat men in bio- scooplok-aien, die vooral in den feat sten lijd door -den zwaren concurren tic-strijd een be denkelijke luxe hebben gekregen, niet berei ken kan, dat het publiek behoorlijk Hol- land'Sóh le lezen krijgt. Hel gehaspel met de geslachten is al even treurig." Waar kan men lezen: „iin den Ka mer, op den renbaan, van den bioscoop?Al leen' in de bioscoop maakt men kennis met dergelijke snufjes, die zelfs met de spreektaal geeneriei verband houden. Wat le zéggen van een zinnetje als het vol gende: „Do Hindoes bewonderen dezen vogel die male, dat ze als heilige vogel door hen betracht wordt." In plaats van Aardbevingen zagen we op het projectie-doek: „Aarbevingen". Deze •schrijfwijze zou lichtelijk doen vermoeden, dal 't hiér meer een beroering van een koren, veld, dan van den Kosmos geldt. En wat le denken van een afkapping van een woord als „na spelingen" op deOvolgende wijze: nas-poringen. Bovenstaande no.lities werden gemaakt in n en dezelfde bioscoop-voorstelling. In een land als hel onze, waar zoovele dia lecten bestaan en onderling zoo verschillend wordt gesproken (denk aan l ricscli. I Limburgseh) vormt de schrijf laai een baud tusschen hét volk als geheel. Daarom alleen is 't van belang, dal de algemeene schrijltaal zoo zuiver mogeijk worde afgebeeld en zeer zeker in instellingen van publiek vermaak als een bioscoop, die bezocht wordt zoowel dooi de opgroeiende jeugd, die tij 't zien van dei- gelijke wartaal zich de oogen uitwrijft als door de onderwijzers, die blauw van ergernis zich den kostbaren tijd moeten berouwen, dien zij jaar in jaar uit zoek brengen voor het aanleeren der schrijf- en spellingregels. GROOTE HOUTSTRAAT 88 Bij Kon. besluit is bepaald, dat met ingang van 1 Januari 1924 als gebied van de kanto ren van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken o.m. is vastge steld, het rechterlijk arrondissement Haar lem, met uitzondering van de gemeenten Alkemade, Hillegom, Leimuiden en Lisse; een en ander echter niet voor zooveel be treft de uit het buitenland aangevoerde goederen. Vele landbouwers en tuinders zijn door de invallende vorst verrast, omdat ei nog groote partijen aardappelen in den grond zitten, welke gerooid moeten worden. Ook de meeste landbouwers moeten hun voeder bieten nog rooien Het is dan ook te hopen, dat het vriezen niet aanhoudt, daar er an ders enorme schade geleden zal worden. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Haarlem en zijne bij- en hulp-post kantoren, maand October 1923. Aan bovengenoemde kantoren werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd: 213,194,77 en terugbetaald j 256.080,86 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 42,886,09 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 203. •Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal 4,600 en° afgeschreven150 Derhalve meer ingeschreven dan afgeschreven 4.450 Het aantal nieuwe staatsschuldboekjes bedroeg 2. Het succes van den eersten avond heeft tot gevolg gehad, dat verscheidene personen zich alsnog bij het bestuur van Geloof en Wetenschap hebben aangemeld voor deelneming aan den cursus „De Kunst der Christelijke Oudheid." Daar de benedenzaal in het R. K. Lyceum reeds Donderdag jJ. te klein bleek om de cursisten te herbergen, heeft Pater Dr. Vlaar voor de volgende cursusavonden de Gymnastiekzaal in genoemd Lyceum wel willend ter beschikking van het bestuur ge steld. Deze zaal leent zich ook beter voor het projecteeren van de lichtbeelden, waarmede Dr. Smits zijne volgende voor drachten zal illustreeren. Belangstellenden, die zich nog niet voor den cursus opgaven, kunnen dit aan de reeds opgegeven adressen alsnog doen, alsook op den cursusavond zelf in het Lyceum. Wij herinneren er aan, dat het cursus geld 3.voor de 6 avonden bedraagt. Voor leden van „Geloof en Wetenschap", ook voor hen, die zich als zoodanig -op geven, bedraagt het slechts 1. Donderdag 15 dezer 's avonds 8 ure heeft de tweede cursusavond plaats. In verband met de uitbreiding van den typhus in onze provincie (er zijn bijv. tc Edam thans 6 besliste en verscheidene ver dachte gevallen), is de aandacht van den hoofdinspecteur der volksgezondheid in Noord-Holland, Dr. Aldershoff, hierop ge vestigd. Deze zou vandaag met Dr. Mol, hoofd van den Keuringsdienst van waren te Alk maar, een onderzoek instellen. In verband met het typhusgevaar dringen we er nog eens krachtig op aan, de melk voor het gebruik toch vooral te koken, daar de meeste melk voor onze stad toch vanaf dc buitengemeenten aangevoerd wordt, Gisterenmiddag is op de Dreef een paard op hol geslagen, dat gespannen was voor een wagen. Het beest schrok van het ge toeter van een autohoorn. Bij de Hazepa- terslaan sloeg de wagen tegen een boom. waardoor het paard met behulp van twee voorbijgangers tot staan werd gebracht. Hel lemoen van deif wagen was echter gebro ken. Het Ministerie van Onderwijs heeft in de Onderwijsbladen een oproeping dien plaatsen voor opleiding tot land en luin- bouwonderwijs. Het voornemen beslaat om bij voldoende deelneming zoo'n cursus op te richten in één der plaatsen Amsterdam, Haarlem, Alk maar, Schagen of Hoorn. Het enderwijs is kosteloos, terwijl reiskosten boven j 1.30 kunnen worden vergoed. In Haarlem is ai eerder zoon landbouwcursus geweest. Door een der bladen in een onzer groote steden werd onlangs de opmerking gemaakt, dat, zoo de welstand der inwoners bepaald kan worden naar de inleggingen op spaar banken, zooals wel beweerd wordt, het thans wel een heele slechte tijd is, daar die inleg- gingen gestaag terug liepen. Met een klein variant hierop zouden wc v ijlen zeggen, dal dc welstand eener stad dan ook beoordeeld kan worden aan de hand van den inbreng ir. dc Bank van Leening. ir, onzen aan drukkende zorgen overrij- ken tijd zou het heusch geen verwondering behoeven te baren, indien de Bank van Lee ning het buitengewoon druk had; dat daar tegenwoordig ook menschen kwamen, die vroeger alleen maar van hooren zéggen wis ten, dat er een „lommerd" was; en dal er thans artikelen gebracht werden, welke voorheen zeiden of ooit er kwamen. We hebben onze voelhorens eens uitgesto ken en geinformeerd, hoe het te dien op zichte hier te Haarlem gesteld is. En hel min of meer verrassende antwoord hield in, Een bewoner van den Kleinen Houtweg heeft, niet wetende dal hij daarvoor vergun ning moest hebben van B. en W„ langs zijn tuin. die grenst aan de Badhuisstraat, een zijstraat van den Kleinen Houtweg, als af scheiding van de open-bare straat een houten schutting laten plaat-en. Dat schijnt in strijd le zijn met de Bouw verordening. die voorschrijft dat de afschei ding van tuinen en erven aan den openbaren weg moet geschieden door een muur of ijzeien hek. Itttus-xlien laat de Bouwverorde ning ld mogelijkheid open voor het plaatsen van afscheidingen anders dan van steen, maar B. en W. advisi eren den Gemeenteraad, lot vien adressant, dm anders de schutting moet laten afbreken en er een muur voor in de plaats d-oen stellen, hier geen uitzondering toe le laten. Uil een oogpunt van welstand. Eerlijk gezegd lijkt ons in dit geval vast houden aan bel houwen van een muurtje wat erg overdreven formalistisch. Wij kennen die schutting en kunnen be amen dal het een behoorlijke afscheiding is vah den apenbaren weg. Het is zelfs niet zeker, dat een muur aestbetischer zal aandoen op die plaats. Dal dan ook daar ter plaatse een muur zou moeten gebouwd worden, lijkt ons onnoodig. Is men bang' dat op den duur dc schutting er onooglijk gaat uitzien, laat men dan voor waarden stellen, die een goed onderhoud waarborgen, maar dat een dure mam moet gebouwd worden, waar een andere af scheiding even goed voldoet, lijkt iemand op kosten jagytv- voor niets. Een Bouwveror- ufening is prachtig, maar laat men tenminste, een soepele toepassing betrachten. Anders zou op al die kleinigheden moeten gelet worden hij het vaststellen der Verordening en het is bekend dal in die gevallen allen amendemen ten-voorstellers de mond wordt gesnoerd met de mededeeling dat natuurlijk niemand er aan denkt bepalingen in het leven te roe pen met hqt uitsluitend doel burgers onaan genaam te zijn. Wil trouwens de betrokkene formalistisch zijn, dan zet hij de schutting aan de binnen zijde van het hek en aan de letter der ver ordening is dan voldaan, want aan de open bare straat staal dan een hek. Barometerstand 9 uur v.m.: 755. Achteruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut tc De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 13 November. Hoogste Barometerstand 764.3 m.M. te München en Zurich. Laagste Barometerstand 721.3 m.M, tc Roost. Verwachting van den avond vad 13 tot den avond van 14 November: Stormachtige, later afnemende zuidelijke lot westelijker wind, zwaarbewolkt of be trokken met tijdelijke opklaring, waarschijn lijk regenbuien, aanvankelijk zachter. dat de Bank van Leening hier ter stede hei niets drukker heeft dan andere jaren. Ei wordt steeds met ongeveer hetzelfde jaar- lijksch bedrag gewerkt. Het eenigst op merkelijke verschijnsel is, dat de weekpan- den geregeld verminderen. De aard der in gebrachte artikelen heeft zich in deze slechten tijden ook niet gewijzigd. Het be drijf der Bank van Leening heeft geen noe menswaardige verandering ondergaan. Het spreekt wel van zelf, doch ten over vloede willen we het nog wel eens herha len, dat hieruit niet afgeleid moet worden, dat de tijden niet zoo s'echl zijn, als wel algemeen gedacht wordt. Men weet wel be ter natuurlijk. Maar als graadmeter heeft toch ook dc werking van de Bank van Leening wel eenig belang. Voor het geven van conclusie van ant woord op den gestclden eisch in de nieuwe Teylerzaak is wederom twee weken uitstel verleend,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1