SPAARNDAM. SANTPOORT, HILLEGOM. VOORHOUT. HAARLEM- R. K. Bond van Handels- en Kantoor en Winkelbedienden ,,Sint Fraeiscus van Assisië" De Postverbindingen met Den Haag. echter zoo gering hoogstens 15 stuks dar door mij niet aan den Heer Directeur Generaal der Posterijen en Telegrafie is voorgesteld tot de invoering daarvan over te gaan. Overtreding maximum-snel heid. De medewerking tot stichting eener school voor gewoon L, 0. Onze winkelstand. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. U.561/, BINNENLANDSCH NIEUWS - ME» NIEUWS. LANDBOUW EN VISSDHERIJ. r Pr. W. B. Smit. Dr. W. B. Smit, <Ke a.s. (Vrijdag ia het huwelijk treedt, hield Zondag »lhier receptie voor de dorpelingen, waarvan druk gebruik gemaakt werd. Vóór de receptie kwam een commissie namens de gemeente het bruidspaar compliimentoertpi. Dit geschiedde foij monde van Ds. V. A. Baljom, die het bruidspaar hartelijk gelukwenschte en tevens de geschenken uit naam van de gemeente nsmbood: een klok met 2 koperen candela- bres, een instrumentenkist, een Jaarsmahaard en een palm. Spreker hoopte, dat deze ge schenken stee&s aangename herinneringen aan de gemeente mochten zijn. Hij voegde er aan toe, dat de oommiasie zeer aange naam werk had verricht, daar overal geble ken was, dait dT. Smit de harlen bad ver overd. Dr. Smit dankte ook namens zijn aanstaan de vrouw hartelijk voor deze buitengewone (Verrassing. Op de receptie kwam officieel de Uerkeraad iier Ned. Herv. Gemeente, een dopulalie na mens het fanfarekorps „Kunstkring", die een .oorkonde aanlrood en een foto van een on- jderzoeksfoel, die later zal komen. Voorts wa ren er vele bloemstukken van patiënten. Hel. •was voor den dokter een schobne dag! Sint Maarten. Het bekende St. Maarten ds weer door de kinderen gevierd. Zij troffen heerlijk weer. In kleine troepjes gingen zij jnet uitgeholde, verlichte bieten langs de hui zen en zongen hun lied. Overal werden de kleinen onthaald. Mazelen. In het dorp alhier zijn zeer Tele gevallen van mazelen. Op de scholen js idit goed t« merken. fTcï duto-ongeluk op den Scho/ciweq. Naar wij vernemen, is Ida Groencwoul,uit Santpoort, die veertien dagen geleden op tien Schoterstraal-weg door een v.-oest rijdende auto werd gegrepen, in zooverre liersteld, dat ae op advies der doctoren hedenmiddag het gasthuis mocht verlaten en per auto naar huis vervoerd mocht worden om daar verder te worden verpleegd. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het Vncisje over eeltige maanden geheel hersteld zal zijig. ernstig ongeluk. Vrijdagavond had. al hier een ernstige botsing plaats lusschen de vrachtauto der firma MaasdorpMeijer en de paardenwDgen van Jen lieer A. Heems kerk alhier. De Chauffeur beweert, dat hij .verblind was door bet plotseling ontsteken van het licht van een stilstaand motorrijwiel bij hei Poskanloor, bclioorenac aan <lc firma Van Maris te Benn«broek. Mei gang reed dr auto op den wagen, die aan splinters werd gereden. De auto werd zwaar beschadigd. De inzittenden bleven ongedeerd, behalve de zoon van den heer Heemskerk die tierde ver wondingen opliep. Het paard schrok gewel- «dig en nam de boenen, holde door de Mn Ka straat en werd bij de remise tot slaan ge bracht. Het dier bekwam enkele verwondin gen. Door het voorbij hollen van hel paard van Heemskerk, schrok het paard voor den wa gen van bode Weber, dat ook op hol ging, doch spoedig werd gegrepen. De politie stelt een onderzoek in. Borg. Stand. Geboren: z. van G. S. Dek kersvan Druten. z. van M. Th. 'Lom- merseUitendaal. z. van E. Zweep— .Griffioen. d. van F. FlipphiVerhoeven. d. van P. HulsmanVan Asseld. z. van W. van den BoschRes. d. van E. Spic- ringsvan der Weijden. z. van E. J. Nc- jlerstigtLammers. Overleden: J, H. Spilker, m. 31 jaar. Gemeenteraad. Deze kwam Vrijdag 9 November, des avonds 7 uur, in openbare (vergadering bijeen, i Voorzitter: De burgemeester. Tot voorstemmer werd de heer v. d. Laan aangewezen. De notulen worden ongewijzigd vastge steld. Ingekomen zijn de volgende stukken: Bericht van de Commissie tot wering van Schoolverzuim, dat tot voorzitter iS benoemd de heer H. Langeveld, Aangeboden wordt het Hooger -onderwijs verslag en een overzicht van de" verrh-hg* werkzaamheden in deze gemeente, door den keuringsdiensf van waren in 't district Lei den; het gemeentebestuur van Leiden biedt balans, winst- en verliesrekening van ge noemden dienst over 1922 aan. Aangeboden wordt.het verslag over 1922 van de Gezondheidscommissie te Alphen aan den Rijn. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. De Kamer van Koophandel etc., Ie Leiden, vraagt de Gemeente, zoo noodig, Ne- derlandsch fabrikaat te betrekken. Dit zal zoo mogelijk geschieden. De R. K. Vroedvrouwenschool te Heerlen vraagt en verkrijgt een jaarlijksche subsidie ad 25, met ingang van 1924. Na in geheime zitting te zijn geweest, be de Raad een proces aan te gaan, tegen de onderhoudsplichtigen van de Rijnlandfsbrug, die weigerachtig blijven te betalen. Op advies van 'het Provinciaal bestuur, worden eenige wijzigingen van administratie- ven aard in de gemeenterekehing 1921 aan gebracht. De burgerwacht, die non-activiteit gewor den is heeft een nadeelig eindsaldo van 135,62; B. en W. willen dit voor gemeente rekening nemen. De heer Nijssen zag liever de burgerwacht actief. Er is echter geen geld en de gemeentenaren dragen niet bij. Er wordt besloten overeenkomstig het voorstel van B. en W. De gasleiding zal tot 't perceel van den heer P. v.,d. Nouland worden doorgetrokken. Hem zal een renteloos voovschot ad 250 .voor een gaszinker worden verstrekt. De heer v. d. Voet merkt hierbij op, verno men te hebben, dat de bewoners aan de Zandsloot, die in een adres om gasvoorzie- ning gevraagd hebben, het np niet willen. De begrootipg voor 1923 wordt met 1350 aangevuld en wel 100 voor de burgerwacht 'Sn f 1250 voor de gasvoorziening. Bij de rondvraag komt 't opleveren van 'den weg door de Leidsche lichtfabrieken en eenige palen, die in den weg staan, ter vprake. Dit beeft de aandacht van B. en W. Hierna geheime zitting. Verslag van het Seminarie Hageveld, cul tus 1922-23. Bij den aanvang van den cur sus waren aan hel seminarie verbonden: 1 Regent, 1 Sub-Regent, 1 Econoom en 17 Professoren Op 't eind van den cursus werd Prof. i'.onvolle tot Pastoor benoemd. De cur sus ving aan met 290 leerlingen; 29 vertrok ken naar elders en 30 naar 't Groct-Semena- rie te Warmond, zoodat op 't eind van den cursus nog 231 leerlingen overbleven. Voor den cursus 1923/24 meldden zich 89 nieuwe leerlingen aan. Hageveld ging op 15 September 1923 met 318 nieuwe leerlingen naar Heemstede over. De gezondheidstoestand was gunstig. Keuringsdienst. De Leidsche keurings dienst van waren, heeft in 't tijdvak 1 Jan. 29 Sept. 1923 in deze gemeente 't volgende verricht: Op het laboratorium werden 140 en ter plaatse 1051 monsters onderzocht. In 19 gevallen had proces-verbaal of waarschuwing plaats; 8 monsters werden afgekeurd. Roode Kruis-collecte. Deze heeft in deze gemeente opgebracht 39,40, De viering van het 3e lustram. Zondag is het 3e Lustrum, van den Ned. R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden plaatselijk gevierd ge worden. De herdenking is een mooi succes geworden. 's Morgens wisten vele trouwe leden de kapel van de Eerw.. Zusters in de Koning straat te vinden, om daar, onder de H. Mis, gezamenlijk een gebed te, stortea, om zegen over den arbeid van den bond af te smeeken en God te danken voor den zegen hem in 't 15-jarig bestaan geschonken. Jammer nog, dat vele leden in deze H. Mis niet tegenwoordig waren. Het bestuur ver trouwt echter, dat zij bij hun gebeden gis teren den Bond toch niet vergeten hebben. Des avonds vond de feestvergadering plaats. Ongeveer half acht kwamen reeds verschillende leden met hunne dames, in de gezellig opgesierde zaal, welke versiering door de goede zorgen van den administrateur van 't gebouw, den heer G. Scholte, was aan gebracht. Op ieder tafeltje stondeni bloemen, wat een keurig aanzien gaf. Ruim 8 uur klonk uit de goed bezette zaal het „Roomsche Blijdschap". Hierna opende dc voorzitter, de heer Stoelinga, deze feestelijke bijeenkomst, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den Geestelijken adviseur en het 7 weede Kamerlid den heer Ch. v. d. Belt, die de spreker van den avond was. De voorzitter wees er verder op, dat deze avond met alleen een feest-vergadering was, doch ook als propaganda-avond was bedoeld. Het 3e lustrum van den bond wordt gevierd met gevoelens van dankbaarheid. Er is in deze 15 jaar reden geweest, cm te juichen. Daarom brengen wij hulde en dank aan het Hoofdbestuur, in 't bijzonder aan den Bonds voorzitter. Er is veel bereikt, doch er zijn nog te veel, die achter zijn gebleven die zich nog niet georganiseerd hebben. Indien men zich or ganiseert, zooais' dat moet, dan zou er nog meer bereikt zijn geworden. Spr. spoorde allen tot propaganda-voering aan en wees er ten slotte op, dat de afd. Haarlem steeds zal blijven arbeiden voor de ontwikkeling harer leden. Een gezellig strijkje gaf dan een muziek- nummertje ten beste, waarna onder applaus de spreker van den avond den katheder be trad, om het onderwerp te behandelen „Dankbaar, r.iet voldaan." De heer v. d. Bilt wees er ia zijn inleiding op, uat de kennis, die de Jeden van onzen bond bezitten, ook behoort te worden aan gewend ten bate vin andere organisaties. Iedereen is in de organisatie verplicht, te doen wat hij kan. Op de leden rust een sociale hypotheek, zoo.ds spr. het noemde, om de Algemeene R. K. vakorganisatie te steunen. Na onzen Bond met bet 3e Justrum te hebben gelukgewenscht, deelde spr. mede, dat de Bdnd ontstaan is uit de vaksecretaria- ten. Veel is door het werken der organisaties in den loop der tijden verkregen, o.m. ver sterking van den godsdienstzin, oprichting van retraitehuizen, drankbestrijding, verbe tering van de rechtspositie der werknemers, betere huisvesting, eigen sanatoria, spaar banken, levensverzekeringsmaatschappijen, eigen dagbladen enz. De R. K. vakorganisatie in Nederland is voor andere Linden een voor beeld. •Ons doel, zeide spr., is, om langs den weg der liefde en gerechtigheid te komen tot sa menwerking tusschen de werkgevers en werknemers. Wij willen erkenningonzer rechten, geregeld door dewetgeving. Ieder mensch moet voldoende verdienen, om een huisgezin te kunnen onderhouden. Dit is alléén te verkrijgen door een sterke vereeni ging Onze kracht Ligt in saamhoorigheid, ook in het eins zijn met de geestelijke Overheid. Daarnaast erkennen wij ook plichten te heb ben, Roomsch zijn legt den plicht op om ge organiseerd te zijn. i easlotte huldigde spr. eenige mannen, die blijkens dc jaarverslagen zeer vee! voor den Bond gedaan hebben, o.w. vooral den Bonds voorzitter, den heer A. v. Hamersveld. Deze rede verwièrf een dankbaar applaus. Dan trad de bekende Prof. Antonini op. Hij vervulde zijn taak als conférencier weer opperbest', terwijl zijn goocheltoeren wel in- sloegen. Tenslotte vond nog een gezellig samenzijn plaats, wat voorzeker naar ieders genoegen zal geweest zijn. Velen tot nu toe ongeorganiseerden traden ais lid tot den bond toe, zoodat ook hierin de avond reeds succes had. Dankbaar mag het bestuur op- dezen zoo geslaagden avond terugzien en verwacht mag worden, dat nog meer ieder zijn steentje zal bijdragen tot bloei van de afd. Haarlem van den Bond. DE MELKPRIJS WEER VERHOOGD. Met ingang van vandaag is de prijs der melk wederom met een cent per liter verhoogd en thans op 19 cent gebracht. Dit staat, naar men ons mededeelt, in verband met het feit, dat eenige weken terug, bij de vernieuwing van het contract tusschen de melkhandel en de veehouders, de inkoopsprijs der melk met een cent per liter verhoogd is. De melkhan del heeft toen den verkoopprijs niet dadelijk verhoogd, maar is daar nu tce over moeten gaan Zaterdag, vermeldden we reeds in het kost de beslissing van den directeur van het post kantoor betreffende de postverbinding met den Haag. In een schrijven deelt de directeur ons*me- de, dat sinds de met 7 October j.l. ingevoerde winterdienstregeling .der spoorwegen, de verzending naar 's-Gravenhage in de ochtend uren plaats vindt met de treinen, vertrekkende uit Haarlem 6.41 m en 12.13 a. Ik meen als bekend te mogen veronder stellen, aldus schrijft de directeur, dat boven dien 's nachts om 3.05 een trein uit Haarlem vertrekt, welke uitsluitend voor de verzen ding van de brievenpost rijdt. Vóór 7 October kon bovendien naar 's-Gravenhage worden verzonden met den trein 237, die om 10.33 uit Haarlem vertrok. Het vervoer der post in dezen trein is ver vallen en overgebracht naar trein 213 uit Amsterdam om 9.52 m, welke niet in Haar lem stopt. Door mij is nog nagegaan of het aantal der te verzenden stukken groot genoeg zou zijn, om per treiu 211 uit Haarlem 9.28 m, een afzonderlijke verzending van mijn kantoor voor het postkantoor te 's-Gravenhage te doen plaats vinden. Deze^ending zou dan om 9.05 m het post kantoor moeten verlaten. Het aantal der brieven en briefkaarten is „Nu echter over dit onderwerp een klacht in het „Vaderland? is opgenomen, terwijl de in Haarlem uitgegeven bladen dit bericht ook hebben overgenomen, vind ik hierin aanleiding deze zaak ter kennis en beslissing van den Heer Directeur-Generaal te brengen. VERKIEZING LEDEN KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis dat formulieren van verklarin gen (candidaatscelüng en aanvaarding cap- didatuur) voor de op 27 November a.s. te houden verkiezing van 14 leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken van 13 November af voor de kiezers kosteloos verkrijgbaar zijn ter gemeente-secretarie 10c afdeeling. Terzake van overtreding der maximum snelheid heeft de moterbrigade', in de Wil- helminastraat, tegen een tweetal autobestuur ders proces verbaal'opgemaakt. De snelheid waarmee gereden is, was .35 K.M. per uur. ONVERANTWOORDELIJK. Zaterdagmiddag is door de motorbrigade eens een inspectie gehouden, onder de sta- tionnterende taxi's op het Stationsplein. Hierbij bleek dat van een viertal auto's de remmen niet voldoende werkten, terwijl zelfs van één auto de handrem absoluut zijn dienst weigerde. Op last der politie is deze auto buiten dienst gesteld en zaï eerst behoor lijk moeten worden hersteld, terwijl ook de overige auto's eerst zullen gerepareerd moe ten worden. DE KWESTIE TUSSCHEN DEN GEMEENTERAAD EN DE SCHOOLVEREENIGÏNG „DE HOUT". Bij raadsbesluit dd. 22 Maart 1922, werd de door het Bestuur van de „Neutrale School vereeniging de Hout", (gevestigd te Haar lem), van de gemeente gevraagde mede werking tot stichting eener school' voor ge woon lager onderwijs verleend in dien zin, dat, met gebruikmaking van de bevoegdheid, „den Gemeenteraad toegekend bij art. 77, „2e lid der lagere onderwijswet 1920, het „schoolgebouw aan de Gedempte Volders- „gracht no. 22 na verbouw ter beschikking „van genoemde vereeniging zal worden „gesteld, nadat de Inspecteur .van het lager „onderwijs in de inspectie Haarlem verklaard „zal hebben, dat daartegen naar zijn oordeei „geen bezwaar bestaat."' Ingevolge artikel 76 dier wet zijn de heeren C. Li de Liefde; Mï. M. D. K. S. van Lier en Dr. C. A. Götte, bestuursleden dier vereeni ging, daarvan bij Gedeputeerde Staten in beroep gekomen. Dat college heeft bij besluit van 16 Augus tus 1922, het raadsbesluit van 22 Maart 1922 vernietigd en te verstaan gegeven, dat, „na „door Burgemeester en Wethouders met het „Bestuur der Schoolvereeniging „de Hout" „gepleegd overleg, eene nieuwe beslissing „op de aanvrage van dat Bestuur dd. 23 .^December 1921 behoort te worden ge nomen." Met deze beslissing konden wij ons niet vereenigen, waarom wij U op 28.Augustus 1922 voorstelden, van vorengenoemd be sluit van Gedeputeerde Staten in hooger beroep te gaan bij Hare Majesteit de Konin gin, en daarbij te verzoeken genoemde be slissing van Gedeputeerde" Staten te ver nietigen overeenkomstig ons voorstel werd door U besloten op 6 September 1922. Op 23 Maart 1923 werd ons, door tusschen- komst van Gedeputeerde Staten, toegezonden het Koninklijk Besluit van 27 Februari 1923 waarbij het beroep van den Raad ongegrond werd verklaard, weshalve uitvoering moest worden gegeven aan het hierbij overgelegde besluit van Gedeputeerde Staten. Wij heb'oen toen overwogen in welke lichting het voorgeschreven overleg moest geleid worden. Nog steeds waren zij van meening, dat het schoolgebouw aan de Gedempte Voldersgracht no. 22 in bruik- baren toestand kon worden gebracht, al deelde de Inspecteur van het L. O. in de Inspectie Haarlem in eerste Jnstantie die meening niet. Het voorgeschreven overleg met het schoolbestuur werd aangevangen op 18 April 1923. Bij dat mondeling onderhoud gaf het schoolbestuur den wensch te kennen, liefst een school te doen bouwen in het zuiden der gemeente, waartegen bij ons bezwaar bestond, zoolang niet vaststond de onbruik baarheid van liét eertijds aangeboden ge bouw. Het kwam ons daarom gewertscht voor, alvorens het overleg te beëindigen, ons te overtuigen of sinds Maart 1922 de meening van den Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem omtrent dat school gebouw ongewijzigd was gebleven. Hoewel aanvankelijk nog bezwaren heb bend, bleek de Inspecteur niettemin bereid om na te gaan, of aan zijne bedenkingen kon worden tegemoet gekomen, waarom hij verzocht, hem nadere gegevens te verstrek ken, en o.a. mede te deelen, bij name of de zuivering van het gebouw afdoende en blij vende resultaten had opgeleverd. In verband met het laatstvermelde ver zochten wij den Gemeentereinigings- en Ontsroettingsdienst te Rotterdam, door wel ken de desinfectie van bet schoolgebouw was geschied, on! te bcrichien of de behandeling zonder voorbehoud afdoende zou blijken, hetgeen toestemmend werd beantwoord. Ten overvloede hebben wij nog het advies ingewonnen van den Iaspecteur van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, den heer Dr. H. Aldershof te Utrecht, die de conclusie .van d^n Gemeentereinigings- en Ontsmetting', dienst te Rotterdam gaarne onderschreef, Een en ander hebben wij ter kennis van den Inspecteur van het 1. o. gebracht, die, na eenige correspondentie, welke wij hierbij overleggen, mededeelde, geen bezwaar meer te hebben tegen de beschikbaarstelling van het schoolgebouw aan de Gedempte Volders gracht, mits na uitvoering der veranderingen, vermeld in den staat van den directeur van Openbare Werken, waarom hij het bestek en de teekeningen, waarin een en ander zou zijn opgenomen, ter goedkeuring tegemoet zag. Al vorens hiertoe over te gaan, meenden wij, ter voortzetting van het voorgeschreven overleg, (dat 18 April .1923 was aangevangen), het schoolbestuur met een en ander in kennis te moeten stellen, daarbij mededeelende, dat het in ons voornemen lag, Uw College voor te stgUen bedoelde verbeteringen te doen aanbrengen, en het verbouwde pand, in gevolge art. 77, 2e lid der 1. o. wet 1920, op nieuw ter beschikking te stellen. Bij schrijven d.d. ll October i.l. deelde het Bestuur mede, dat de ledenvergadering der Neutrale Schoolvereeniging „de Hout had besloten, het aangeboden schoolgebouw aan de Gedempte Voldersgracht niet te aan vaarden, daar dit gebouw ongeschikt werd geacht, en voor het overgroot gedeelte der aanstaande leerlingen zeer ongunstig was gelegen. Daarop hebben wij het schoolbestuur bericht, dat wij het overleg als afgeloopen beschouwden, en alsnu tet zake Uwe be slissing zouden inroepen. Nog steeds blijven wij van meening, dat de financieele lasten der gemeente, welke worden verzwaard door het vooruitzicht, dat in de naaste toekomst nog belangrijke som men voor het openbaar en bijzonder lager onderwijs zullen worden gevorderd, niet toelaten nieuwe scholen te doed bouwen, indien de gemeente nog bruikbare gebouwen bezit. Wij kunnen daarom niet instemmen met den wensch van het schoolbestuur, om eene school in het zuiden der stad te doen stichten. Desniettemin zal de medewerking tot liet stichten eener bijzondere school voor gewoon lager onderwijs in deze gemeente verleend moeten worden, omdat het schoolbestuur voldaan heeft aan de in artikel 73 (oud) om schreven vereisenten. Wij stellen U echter voor, daarbij tevens gebruik te maken var. art 77, 2e lid der 1. o. wet 1920, luidende - „Indien de gemeenteraad een bestaand „gebouw, geheel of ten deele, al of niet „verbouwd, als schoolgebouw beschikbaar „wil stellen, en de inspecteur verklaard heeft, „dat daartegen naar zijn oordeel geen bezwaar „bestaat, en het schoolbestuur weigert dat „gebouw te aanvaarden, roept de gemeente- „raad of het schoolbestuur de beslissing in „van onzen Minister. „Deze beslist, den inspecteur, den bouw kundige, bedoeld in artikel 69, tweede lid, „en den onderwijsraad gehoord." Wordt door U dus besloten, het school gebouw aan de Gedempte Voldersgracht no. 22 beschikbaar te stellen en meent het school bestuur daarna, bij zijn weigering te moeten volharden, dan zal in hoogste instantie de Minister van onderwijs, Kunsten en Weten schappen over de aanbieding van dat gebouw hebben te beslissen. Voor zooveel noodig brengen wij U in herinnering, dat op 12 Juli 1922 door den Raad werd besloten, omtrent het al- of niet aanvaarden van bovenbedoeld schoolgebouw door vermelde schoolvereeniging de beslis sing tvan den Minister in te roepen.Dc Raad is toen, bij beschikking dd. 21 Maart 1923, in zijn beroep niet ontvankelijk verklaard op grond, dat „de Inspecteur blijkens zijn „schrijven aan Burgemeester en Wethou ders van 20 Maart 1922, het gebouw aan „de Gedempte Voldersgracht no.. 22, vol komen ongeschikt achtte, om aan voor noemde schoolvereeniging te worden aan geboden en deswege liet nadien onder dag- „teekening van 22 Maart 1922, terzake „genomen raadsbesluit wettigen grondslag „miste," Nu echter het voorgeschreven overleg heeft plaats gehad, waarbij wij tot geen be vredigend resultaat zijn gekomen, en de Inspecteur van het lager onderwijs heeft verklaard, tegen de beschikbaarstelling van het verbouwde schoolgebouw geen bezwaar te hebben, meenen wij, dat de op 21 Maart 1923 door den Minister genomen beslissing buiten beschouwing kan blijven. B. er. W. stellen ten slotte voor I. Aan adressant medewerking toe te zeggen tot stichting eener school voor gewoon lager onderwijs, bestemd voor 200 leerlingen, met 7 klassen en een maximum-aantal leer lingen van 30 per klasse II. Overeenkomstig artikel 77, 2e lid der lager onderwijswet 1920, en ter uitvoering van de sub I vermelde toezegging, na ver bouw als omschreven is en onder voor waarden, als vermeld zijn bij de terzake dienende correspondentie tusschen Burge meester en Wethouders en den Inspecteur van het Lager onderwijs te Haarlem, beschik baar te stellen, (door in bruikleen te geven), het schoolgebouw aan de Gedempte Volders- gracht no. 22 te Haarlem III. Te bepalen, dat niet tot verlaging van het maximum-aantal leerlingen per klasse, laatstelijk bij raadsbesluit van 23 Februari 1921, vastgesteld op 40 voor de overeenkomstige openbare lagere schólen, zal worden overgegaan IV. Hen uit te noodigen, te zijner tijd een voorstel te doen tot beschikbaarstelling van de benoodigde gelden voor den sub II gè- noemden verbouw en voor kosten van eerste inrichting. ONVERBETERLIJK, Zondagmiddag is door de Politie-motor- brigade proces-verbaal opgemaakt tegen een 24-jarigcn automobilist, die op den Wagen weg 35 K.M. per uur reed. Op denzelfden middag werd hij nog eens verbaliseerd, voor dezelfde overtreding, doch nu reed hij met een snelheid van 45 K.M. per uur. OVERREDEN. Op het Verwulft, hoek Gedempte Oude Gracht is Zaterdagavond half 9 het 16-jarig ventje P. J. L. door eigen onoplettendheid door een autobus, komende uit de Koning straat, overreden. Het knaapje holde achter een tram om, juist toen'de auto passeerde. Hij kwam te vallen en werd door het linker voorwiel overreden. Naar het St. Elisabeth Gasthuis overgebracht zijnde, werd gecon stateerd dat hij een verwonding had gekregen in het onderlijf, terwijl hij tevens een losse rib heeft gekregen. Er bestaat geen le vens gevaar. De chauffeur van den auto treft geen schuld. Zaterdag 1.1. is in een perceel Lange Hce- renvest 80 een muziekhandel geopend, die zeker mag beschouwd worden als een aan winst voor de Lange Heerenvest. Een van de daar staande lage huisjes is afgebroken eu hiervoor is een werkelijk keurig winkel huis verrezen. De etalage is, hoewel niet groot, door zijn fijne arrangeering en keu rige stoffeering, een aangenaam gezicht voor de voorbijgangers. De winkel zelf is rijk aan afwiseling, zoo wel wat betreft de inrichting, als de ten toongestelde instrumenten. Gramophoons, manadoiines etc. zijn er te kusl^ en te keur voorradig, in alle soorten en modellen. Tevens zijn er gramophoonplaten zoowel voor klassieke muziek, als „Levensliedjes" van bekende artiste»./ Eer schat van bloe men, verhoogde nog het gezellig en aange naam interieur. Wij vyenschen dan ook mej. van Riemsdijk veel geluk in haar nieuwe zaak, wat, gezien haar jaren lange ervaring, zeker niet zal uitblijven. 13 NOVEMBER. EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN (p.billioen) 0.075 PARIJS 14.75 BRUSSEL 12.64 WEENEN 37.50 LONDEN STOCKHOLM. 69.40 KOPENHAGEN 45.— CHRISTIANS 33.30 BAZEL 46.40 NEW-YORK 2.64 V, W>ME 11.50 VOOR DE KATHOLIEKE SOCIALE ACTIE. Het Centraal-Bureau voor de K. S. A. te Leiden schrijft ons Wij vertellen niets nieuws, wanneer wij mededeelen, dat de financiën van de K.S.A. in ons land verre van schitterend zijn. Wan neer een instelling als de onze hare toev lucht nemen moet tot kerkcollecten en bloemenda gen, zooals in de laatste jaren voor de K.S.A. geschied is, dan weet iedereen wel, dat dit wijst op abnormale toestanden. De normale toestand zou natuurlijk zijn, dat deze vereeniging hare inkomsten had uit de contributies van de organisaties, die haar vormen, Welnu, in de jaren die achter ons liggen heeft de ervaring wel uitgewezen, dat de R.K. Vereenigingen die tezamen dc K. S. A. vormen niet in staat of genegen zijn, om voldoende bedragen beschikbaar te stel len. Iedereen is overtuigd van het nut der K. S. A. en iedereen zal dus willen medewer ken om de K. S. A. te voor zien van de zoo noodige financieele basis. De medewerking van Neerlands Katho lieken hebben wij ons willen verzekeren op een wijze, die zorg draagt, dat naar twee kan ten een belang geschapen wordt, om die me dewerking te verleenen. Vooreerst stellen wij ons ten doel, om blijvende inkomsten te verkrijgen voor de K. S. A. en daarnaast willen wij aan allen, die de K. S, A. daarbij helpen een waardevolle tegenpraestatie geven. Om dit dubbele doel te bereiken is een gelukkige oplossing gevon den door ons de medewerking te verzeken van de Hollandsche Grondkredietbank van 1904, die erin toestemde een deel van haar premie-aandeelen ten bate van dit doel uit te geven. Deze premie-aandeelen zijn wette lijk toegestaan, kosten 12.50 en worden met minstens ƒ15 afgelost. Ieder eigenaar van een premie-aandeel neemt, totdat dit wordt af gelost, ieder jaar 6 maal deel aan 'n uitloting. Bij iedere uitloting worden afgelost1260 premie-aandeelen met f 15.400 met f 24.- 200 met f 36.—, 82 merif 48.—, 40 met f 120, 10 met f 240.—, 5 met f 480.—, 1 met f 1200, 1 met f 4800.Terwijl bovendien bij iedere trekking een premie-aandeel met een hoofd premie wordt afgelost. Deze hoofdpremie bedraagt voor de trek king in Januari f 48.000 Maart f 36.000 Mei f 72.000 Juli f 60.000 September f 30.000 November f 120.000. Wanneer de door ons gevraagde medewer king in voldoende mate wordt geschonken waaraan wij niet twijfelen wordt het navol gend»" bereikt le De oogenblikkelijke financieele moei lijkheden der K. S. A. worden opgeheven 2e De bedragen benoodigd tot voortzetting van het werk der, K. S. A. zijn gedurende 40 jaar verzekerd. 3e De organisaties die de K. S. A. vormen, worden voor het geheel, althans voor het grootste deel ontheven van hare contributies aan de K. S. A. 4e De koopers der premie-aandeelen zijn in het bezit van een waardevol, solied effect, dat bovendien nog kans geeft op het trekken van een hoogen prijs. Wanneer dan ook binnenkort onze pro pagandisten de bedoelde premie-aandeelen komen aanbieden, dan vertrouwen wij erop, dat ons beroep op uwe medewerking niet te vergeefs geschied zal zijn. Onze propagandisten verstrekken monde ling nog alle gewenschte inlichtingen zij zijn voorzien van een schriftelijke aanstelling. DE KABINETSCRISIS. De Koningin heeft Vrijdag ten Paleize Het Loo in nader gehoor ontvangen mr. D. A. P, N. Kooien, voorzitter van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. DE BURGEMEESTER VAN UTRECHT Er loopen te Utrecht ernstige geruchten, dat de burgemeester mr. Fockema Andreae zou aangezocht zijn om een professoraat te Leiden te aanvaarden. Als opvolger van burgemeester Fockema we geven dit onder het grootste voorbe houd wordt genoemd Mr. Dr. Kooien, voorzitter der Tweede Kamer. (Centrum.) ONJUISTE INLICHTINGEN AAN WERKLOQSHEIDSKASSEN. De Min. v. Arbeid enz. heeft aan de ge- meèntebesturen en aan de besturen der over eenkomstig het Werkloosbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen de volgende cir culaire gezonden. In de reglementen der vverkloozenkassen van gesubsidieerde vereenigingen komt de bepaling voor, dat geen uitkeering wordt ver strekt aan leden, die weigeren inlichtingen te verstrekken welke voor eene juiste beoor deeling van het recht op uitkeering noodig zijn, hetzij aan het bestuur, het afdeelings- bestuur of aan door het Rijk en gemeenten met het toezicht belaste personen of com- missiën. In de praktijk komt het weigeren van in lichtingen door werklooze leden weinig of niet voor, des te meer is dit het geval met het verstrekken van onjuiste inlichtingen. Daarom vestig ik er nadrukkelijk uwe aan dacht op, dat onder het weigeren van het ver strekken van inlichtingen wordt begrepen het verstrekken van onjuiste inlichtingen. Een ander artikel in alle reglementen van werkioozenkassen voorkomende schrijft voor, dat als een lid de onrechtmatige uitkeering tengevolge, van ppzettelijk onjuiste opgave heeft verkregen, onverwijld royement zal volgen. Hiermede zal mede zijn te begrijpen het geval, waarin iemand onrechtmatig uit keering heeft verkregen, doordat hij opzette lijk iets heeft verzwegen, wat voor een juiste beoordeeling van het recht op uitkeering van belang had kunnen zijn. R. K. UNIVERSITEIT. In het Kon. besluit van den 9den October 1923, tot aanwijzing van de Sint Radboud- stichting, gevestigd te Utrecht, als bevoegd eene bijzondere Univers teit te hebben, die ten aanzien van eenige door haar te verleenen doctorale graden en uit te reiken getuig schriften gelijke rechten heeft als de Rijks universiteiten, is bepaald de Sint-Radboudstichting, gevestigd te Utrecht, aan te wijzen als bevoegd in de van die stichting uitgaande Roomsch-Katholieke Universiteit te Nijmegen eene bijzondere universiteit te hebben, die I. ten aanzien van de door haar te verlee nen doctorale graden in de rechtsgeleerdheid en in de letteren en wijsbegeerte II. ten aanzien van de door haar te verlee nen getuigschriften van 'met goed gevolg afgelegde doctorale examens in, de rechtsgeleerdheid, afgelegd in a. het Nederlandsch recht, b. de vrije stu dierichting ih de letteren en wijsbegeerte, afgelegd in a. de'klassieke taal- en letterkunde b. de Nederlandsche taal- en letterkunde c. de Romaansche taal- en letterkunded. de Germaansche taal- en letterkunde e. de Semitische taal- en letterkunde f. de Arische (Indo-Iraansche) taal- en letterkundeg. de Keltische taal- en letterkunde h. ae geschiedenis i. de kunstgeschiedenis en de archaeologie j. de algemeene taalwetenschap; k. de vergelijkende Indogermaansche taal wetenschap 1. de wijsbegeerte III. ten aanzien van de door haar uit te rei ken getuigschriften, waaraan de hoedanigheic van meester in de rechten werd ontleend gelijke rechten heeft als de Rijksuniver siteiten. as DE HUUR VAN WINKELWOONHUI ZEN. Een belangrijke beslissing". De Hooge Raad heeft een belangrijke be slissing genomen inzake de huurvaststelling van winkelwoonhuizen. Beknopt saamgevat is de kwestie deze De huizen-exploiteerende Maatschappij Gemeenschappelijk Eigendom te 's Hage, had voor verscheiden harer perceelen split sing van winkel en woning door de Haagsche Huurcommissie aangevraagd. Zij verzocht uitsluitend schatting van het woongedeelte; waardoor zij vrij zou zijn om voor het winkel gedeelte een ongelimiteerde huur te bedingen. De Huurcommissie weigerde deze splitsing, maar de aanvraagster ging in beroep bij den kantonrechter en deze vernietigde de uit spraak der huurcommissie. Hij bepaalde een huur voor het woongedeelte en liet de aanvraagster in de vaststelling van een huui voor het winkelgedeelte vrij. De kanton rechter grondde deze, voor de huurders on gunstige beslissing, op een arrest van den Hoogen Raad. De Haagsche Huurcommissie heeft het daarbij echter niet laten zitten. Zij wees op nieuw een aantal aanvragen tot splitsing af, omdat de gesplitste winkel- en woongedeelten aan één en denzelfden huurder werden ver huurd en van afzonderlijke verhouding in den zin van art. 13a sub 2 der Huurcommissiewet geen sprake was. Haars inziens was het per- ceelgedeslte waarvoor verzoekster schatting vroeg dus niet te beschouwen als een woning. Ook deze uitspraak heeft de kantonrechter vernietigd. Maar de Huurcommissie heeft toen in het belang der wet cassatie aange vraagd en thans heeft de Hooge Raad het kantonrechterlijk vonnis gecasseerd en de Huurcommissie in het gelijk gesteld. Voortaan zal dus zoodanige splitsing, waar door de huiseigenaar in 't bepalen van afzon- derl'ijke winkelhuur volledig vrij zou zijn, niet meer kunnen plaats vinden. BELANGRIJKE AANHOUDING. De politie te Weert heeft aangekhouden J. B., uit Aken, die niet minder dan 22 dief stallen meestal van geld, op zijn geweten schijnt te hebben. Laatstelijk zou hij zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van geld te Maasheeze,en eenigen tijd geleden zou hij, tezamen met zijn inmiddels iri verband met een kerkdiefstal te Nederweert gearres teerden dorpgenóot W. K., 16 jaar oud, te Maastricht een woning zijn binnengedrongen en daar uit een bedstede een tasch met Bel gische bankbiljetten, w.o. van 1000 francs, hebben gestolen. Ongeveer een jaar heeft het veelbelovende tweetal in Zuid- en Midden Limburg rondgezworven. Van tijd tot tijd te Houthem. De eigenaar van dit logement is, verdacht van heling, in hechtenis genomen. VALSCH GELD. Eenige dagen terug werd gemeld, dat te Sittard valsche guldens in omloop waren. Thans heeft de politie ook den omloop van valsche rijksdaalders geconstateerd. TUINBOUW-CURSUSSEN. Te Langendijk zijn vier cursussen geopend, alle op het gebied van den tuinbouw. Te Broek op Langendijk worden vanwege „Groentecultuur" aldaar, een cursus in bemestingsleer en een tuinbouwcursus ge hóuden, terv/ijl te Noord-Scharwoude en Oudkarspel ook een dergelijke cursus wordt gegeven. In de raadsvergadering van Zuid- Scharwoude werd op het ongemotiveerde van de rijkssubsidie voor alle cursussen ge wezen, daar men hier met twee cursussen alleszins kan volstaan. Daardoor kon jaar lijks voor het rijk f 1000 worden uitgespaard, zonder aan het beginsel en de degelijkheid van het onderwijs te raken. DE LANDBOUW-OMROEP. De Tel. verneemt, dat het Landbouw Comité de officieuze toezegging van de re geering ontving voor eene toestemming tot exploitatie van een draadloos telefonie- station voor landbouwdoeleinden. Deze Landbouw omroep staat geheel apart van den omroepdienst .voor Meteoro logische doeleinden, zooals Professor van Everdingen te De Bi(t die in 1924 hoopl tot stand te brengen. DE EIER-SPECULATIÉ. In verband met de klachten over het aan voeren van minder versche Hollandsche eieren op de markt, te Londen, schrijft een pluimveehouder in een plaatselijk blad te Barneveld, een met zijn naam onderteekend stuk, waarin te lezenstaat, dat handelaren iri deze gemeente eieren naar een export slachterij, gelegen onder Voorthuizen, brengen en ze daar laten staan totdat de prijzen steeds hooger worden. Woordelijk schrijft hij „Daar staat 'n partij eieren zeker 4 weken en 'n (andere) partij 3 weken af cn toe komen rij re even-schouwen, zeker om te zien, of ze nog een duwtje kunnen lijden." Mocht deze pluimveehouder niet overdrijven, dan is het voorzeker geen wonder, dat dit handelsartikel, eenmaal in Londen aange komen, niet meer op den naam van „melk- versche eieren" mag bogen. DE LANGENDIJKER UIEN- SORTEERING, Men schrijft uit Langendijk aan de Tel. t De doo: de Langendijker Groent:ncen- trale nieuw ingevoerde sorteering der uien dreigt een mislukking te worden, doordien de tuinbouwvereenigingen het besluit niet wenschen uit te voeren.. Nadat de tuinbouw- vereeniging te Zuid-Scharwoude besloot hel besluit niet uit te voeren, heeft Donderdag de groot: tuinbouwvereeniging „Groente- cultuur" (e Broek op Langendijk in eer) druk bezochte vergadering besloten het be sluit der L. G. C. te verwerpen, en zich hel recht voor te behouden om, wordt het be- slui(*niet teruggenomen, het niet uit te voe ren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2