MOGEN WIJ VRAAG- EN aanbod mm m school. Holland en het herstellende Oostenrijk- KANDEL EN NIJVERHEID. SPORT EN SPEL DAMMEN. Ingezonden Mededeelingm. nieuwe haarlemsche SARKTNIEUWS. Het a.s. Eucharistisch Congres te Amsterdam. RECHTSZAKEN. STOOMVAARTLIJNEN. RAADPLEEGT ONZE ADV&RTENTiËN ALVORENS GÜ UW 3NKOGPE&5 SSO£T 90ETB&L BILJARTEN. VRA6ENBUS. 60 cents per regel. COURANT ORDE EN ARBEID. De strijd in de Textiei-lndustrie, LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Het standpunt der Engelsche regeering. Uit Parijs wordt gemeld: De Gezanten- raad is Maandag niet bijeengekomen. De Britsche regeering heeft Poincaré doen we ten, dat zij de aangelegenheid van den te rugkeer van den ex-kroonprins niet van dien aard acht dat zij door een conferentie Jient te worden behandeld, doch langs den ge wonen diplomatieken weg moet worden ge regeld en wel door ten directe gedachten- wisseling tusschen de geallieerde kansela rijen. De Engelsche gezant naar Engeland. Naar de Tel. verneemt is de Engelsche gezant, Sir Charles Marling, Zaterdag met de nachtboot voor een kort verblijf naar Engeland vertrokken. Amerikaansche persstemmen. De „New York Tribune" noemt het ver trek van den kroonprins naar Duitschland een daad van „Hohenzollern-bravour." De „New York Times" acht de beteekcnis die aan den terugkeer van den ex-kroon prins wordt gehecht overdreven. Een interview met Jhr. Loudon. V. D. meldt uit Parijs: Jhr. Loudon, de Nederlandsche gezant te Parijs heeft in een interview verklaard, dat geen enkele Nederlandsche wet het ver trek van den kroonprins had kunnen ver hinderen. Het karakter van den Nederlandschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, zoo voeg de jhr. Loudon eraan toe, is van dien aard, dat men niet mag zeggen, dat hij van het vertrek op de hoogte was, toen hij de geal lieerden gezanten ontving. De conferentie van ambassadeurs zal de quaestie van den terugkeer van den ex- kroonprins naar Duitschland zoo spoedig mogelijk bespreken. Een' aantijging van „Het Volk" f gelogenstraft. Het Volk schrijft: „Men kan wel als zeker aannemen, dat de Ned. regeering van het vertrek van den ex-kroonprins op de hoogte was .Dat het vertrek niet vooraf is aangekondigd met mededeeling van „den weg, dien de'vorste lijke stoet zal volgen", valt te begrijpen, Maar de secretarisijgeneraal in algemeenen dienst, mr. Kan, verklaarde ons nog Zaterdagmiddag halféén, dat hem van de heele zajk niets bekend was .Hij heeft dat verschilende journalisten gezegd. Dat had de secretaris-generaal niet mogen doen. Wanneer hij meende inlichtingen te moeten weigeren, dan was het zijn recht, dat te doen. Maar ook een secretaris-generaal in algemenen dienst mag niet liegen. Met een leugenpolitiek kunnen wij ge vrede hebben. Het is ons voornemen, hij het bestuur van den Journalistenkring ons over mr. Kans leugens te beklagen." Naar aanleiding van dit bericht, schrijft de „Tel.": Op het departement van buiten landsche zaken ontkende men, dat reeds op 28 Oct. alles zou zijn afgesproken. Van een afspraak als in bovenstaand bericht bedoeld, is geen sprake geweest. Betreffende de wetenschap van het ver trek deelde men ons mede, dat toen mi nister van Harnebeek de gezanten ontving, hij in den loop van den ochtend vernomen had, dat de ex-krooprins van plan was dien dag (10 Nov.) te vertrekken, doch hij wist niet, dat de ex-kroonprins al onderweg was het land te verlaten. Het feit, dat de ex-kroonprins Wieringen had verlaten, kwam eerst ier kennis van den minister, i,oep de gezanten zijn kabinet reeds hadden verlaten. De Conferentie van Gezanten. Uit Parijs wordt gemeld, dat de confe rentie van gezanten de kwestie van den te rugkeer van den ex-kroonprins naar Duitsch land zoo spoedig mogelijk zal bespreken. 1 De Duitsche regeering en de gezantenxaad. Volgens een telegram uit Parijs, heeft de Duitsche regecring aan den secretaris van den gezantenraad haar antwoord laten over handigen op de nota, Vrijdagavond tot haar gericht, oven den eventueelen terugkeer van den voormaligen kroonprins. Onafhankelijk van dit antwoord zal de gezantenraad de rapporten onderzoeken vaq de gezanten der geallieerden te 's-Graven- hage in verband met de stappen, welke ge daan zijn bij de Nederlandsche regeering. Voorlichting of misleiding? Het „Hbld." schrijft: Bij de bespreking van den terugkeer van den ex-kreonprins naar Duitschland citeert „Le Journal" ook de passage uit het schrij ven van de Nederlandsche regeering aan de geallieerden van 2 Maart 1920, die ook in het „Handelsblad" van Zondagochtend, tweede blad is afgedrukt en die aldus luidt; „Indachtig aan zijn, lees: haar plichten te dien opzichte, heeft de regeering van H. M. de Koningin van den beginne af aan de verplichtingen nageleefd, die op haar rusten; zij zal dal blijven doen. Zelfs is zij voorne mens om, in de vrije uitoefening van Haar souvereiniteit, ter plaatse zelf alle noodza kelijke doeltreffende voorzorgsmaatregelen te nemen en de vrijheid van den ex-keizer te onderwerpen aan de vereischte beperkin gen." Maar in de lezing van „Le Journal" wordt in dezen passus in plaats van ex-keizer ge schreven: ex-Kroonprins; eveneens in het citaat uit Lloyd George's antwoord op deze nota. Terwijl in deze correspondentie, gevolg van het verzoek om uitlevering van den cx- keizer, de ex-kroonprins geen enkele maal genoemd wordt, past „Le Journal" deze op den ex-keizer betrekking hebbende onder handelingen gemakshalve, om stemming, dit maal tegen ons te maken, door de enkele substitutie van één ivoord voor een ander, op onzen vroegeren Wieringer gast toe. Voorlichting of misleiding? BESLUIT VAN DEN BELGISCHEN MINISTERRAAD. BRUSSEL, 13 Nov. De Belgische Minis terraad heeft gister besloten, dat de Belgi sche regeering zich zal aansluiten bij alle stappen der geall. mogendheden om de uit levering van den ex-kroonprins, van iDuitschland te eischen. OELS IN AFWACHTING. BERLIJN, 13 Nov. Gisteravond werd uit Oels gemeld: de belangstelling voor den te rugkeer van den ex-kroonprins was heden nog grooter dan Zondag. Zijn terugkeer wordt evenwel ook heden avond niet meer (verwacht. Tegen 4 uur Maandagmiddag is kroon- iprinses Cecile per motor van het kasteel vertrokken, om daar haar echtgenoot te ontmoeten. Volgens, een ander bericht, zou zij zich naar een buitenverblijf in de omge ving hebben begeven om den ex-kroón- prins te begroeten. De kinderen zijn te Oels gebleven. Omtrent het leven op het kasteel en de voorbereidingen voor den terugkeer van den ex-kroonprins kunnen geen inlich tingen word eningewonnen. Het dienstper soneel, voor zoover het met de buitenwe- rled in aanmerking komt, is niet geneigd iets mede te declen. Slechts kan men waarne men, dat er veel bloemen op hef kasteel word engebracht. De adjudant van den ex- kroonprins von Mulder, is Maandagmiddag uit Potsdam te Oels aangekomen. Hij heeft zich naar het landgoed Ludwigsdorf bege ven. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de ex-kroonprins eveneens bij z'n aankomst daarhene zal gaan en dat daar de eerste ontmoeting met den kroonprinses zal plaats hebben. Het verluidt, dat de ex-koning van Saksen op het landgoed vertoeft en aan- zig zal zijn bij de terugkomst van Wilhelm. Kroonprinses Cecile heeft zich tot de bevol king gewend met het verzoek bij de aan komst van haar echtgenoot geen demon straties te houden. Het tijdstip waarop de ex-kroonprins zal tergukeeren is nog niet bekend. Het staat vast, dat hij den nacht heeft doorgebracht op het landgoed v, Rassowitz ten N. van Berlijn. Of hij voornemens is direct naar het slot Oels te komen of nog een nacht dooi te brengen op de boerderij op het jacht huis van het slot, is niet bekend. Ook is het mogelijk, dat hij op 't oogenblik reeds op het slot Saba vertoeft. DE KABINETSCRISIS. Mr. Dr. D. Kooien Kabinetsformateur De „N. Crt." verneemt dat Mr. Kooien waarschijnlijk wel een poging zal doen, een kabinet te formeeren, maar daarin vrij zeker geen zitting zal nemen om de eerder genoem de (persoonlijke) redenen. De anti-revolutionnairen zouden zich be reid hebben verklaard, een rechtsch minis terie te leveren op voorwaarde, dat de be zuinigingsplannen van minister Colijn on verkort (dus met intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit voor rijksambtena ren) worden overgenomen. WONINGBOUW. Te Amsterdam zullen, naar Het Hbl, ver neemt, van gemeentewege, zoodra een nieuw kabinet zal .zijn opgetreden, de pogingen worden hervat, om met medewerking der regeering een regeling te treffen, waardoor op vlotte wijze kapitaal voor woningbouw kan worden verkregen. De bedoeling zou zijn, dat de drie grootste gemeenten een instituut zouden stichten, dat onder haar garantie en die van het Rijk gelden voor wo ningbouw zou kunnen verstrekken. KONINKLIJKE GIFT. H. M. de Koningin heeft aan het Centraal Comité tot steun van Nederlanders in den Vreemde een belangrijk bedrag doen toe komen ten bate van de hulpbehoevende Nederlanders in Duitschland. RIJKSBUREAU VOOR ONDERZOEK VAN HANDELSWAREN. Het bestuur Van den Middenstandsraad heeft aan den Minister van Waterstaat een adres gericht, waarin wordt gezegd, dat het heeft vernomen van een aandrang, die op den minister is uitgeoefend, om in verband met de noodig geachte aanstelling van tij delijke ambtenaren bij den postchèque- cn girodienst, de beschikking te krijgen over den vleugel van het gebouw van dien dienst, waarin thans is gevestigd het Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren. De Middenstandsraad verzoekt den Mi*- nister aan dien aandrang geen gevolg te ge ven, ten eerste om redenen van hooge ver bouwkosten en ten tweede omdat de raad meent, dat voor het Rijksbureau te 's-Gra-. venhagc nergens anders een gunstige gele genheid bestaat om zich te vestigen. Boven dien zal, naar de meening van den raad een verplaatsing van het bureau, dat zulke uit nemende diensten aan handel en nijverheid bewijst, noodzakelijk tot. gevolg hebben, dat de dienst gedurende langeren of korteren tijd gedesorganiseerd wordt. Volgens de N. R. Crt. is echter tot ont ruiming op korten termijn al besloten, EEN VOORBARIG BERICHT. „De Tijd" zegt, dat het bericht, als zou in de R.-K. Tweede Kamerfractie overeen stemming zijn bereikt op het stuk der ge- wenschte bezuiniging, voorbarig is. Een onderhoud met den bisschop van Namen. Aan een onderhoud dat de Redactie van de „Maasb." door Z.D.H Mgr, Th. L. Hey- Jen, bisschop van Namen werd toegestaan, is het volgende ontleend: Mijn overtuiging is, aldus de Belgische kerkvorst, dat het Amsterdamsch congres een groot succes tegemoet gaat, zoowel wat betreft het aantal deelnemers als de geeste lijke vruchten, welke het ongetwijfeld zal afwerpen. Het diocesaan congres van Am sterdam, wasrovéi ik vol lof ben, heeft mij deze blijde overtuiging geschonken. Ik heb internationale congressen bijgewoond, die het bij dit diocesaan congres bij lange na niet konden halen. Dat voorspélt dus veel goeds. In September j.i. was ik in Holland, waar ik met de leden van het comité heb gespro ken en ook bij hen was de geestdrift groot. lot nog toe is voor de algemeene inrich ting van het congres nog niet veel gedaan, omdat het oogenblik, om al de handen aan den ploeg te slaan, nog niet gekomen was. Maar den twintigsten van deze maand zal ons permanent comité te Parijs vergaderen en dan gaat het er definitief op los! Er zal dan moeten beslist worden, welk het hoofdmotief van het congres zal zijn en er zullen nog heel wat andere punten ter sprake dienen te worend gebracht. De Belgische deelneming zal, naar ik hoop, talrijk zijn. Persoonlijk sta ik alvast in voor de aanwezigheid, behalve van veel priesters, van al de Belgische abten der Witheeren en van de Benedictijner»abten uit mijn bisdom. Die neem ik allemaal me de! Verder heb ik op het liturgisch congres van Tongerloo de andere abten uilgenoo- digd, terwijl ik op de laatste' vergadering van het Belgisch episcopaat ook aan onze bisschoppen heb gevraagd zoo talrijk mo gelijk naar Amsterdam te willen gaan. Het spreekt vanzelf, dat tengevolge van den hoogen stand van den gulden veel Bel gen zullen worden afgeschrikt om den Hol- landschen bodem te betreden. Doch toen er spraak van was dit 27ste congres te Car thago te houden, morde niemand over de onkosten en deze zouden, alleen reeds door het reisgeld, proportioneel toch hooger zijn geweest dan voor een verblijf in Nederland. Dat moet door de Belgische aspirant-deel nemers in aanmerking worden genomen. Ook de deelneming uit andere landen zal zeer bevredigend zijn en ik reken op de aanwezigheid van veel kardinalen en bis schoppen. In Januari aanstaande ga ik naar Rome om met den H. Vader over het congres van Amsterdam te spreken en Zijne Heiligheid te verzoeken een kardinaal-legaat te willen aanduiden. De kardinaal van Westminster, Mgr. Bour ne, schreef mij dezer dagen, dat hij even eens naar Amsterdam hoopt te gaan, ïef- wijl verder de deelneming vaststaat van Italië, Spanje, Engeland, Nederland, Frank rijk, Duitschland, Canada en andere landen. In Canada is reeds een cojuité tot stand ge komen om een gezamenlijke reis naar Am sterdam te organiseeren. De Eucharistische Congressen zijn belang rijk voor de geheele wereld, doch zij wer pen vooral vruchten af voor het land waar zij gehouden worden. Het 27ste Eucharistisch Congres zal het eerste zijn, dat in Nederland plaats heeft, evenals het congres van 1926 te Chicago het eerste zal zijn voor de Vereenigde Sla- ten. Dit laatste werd ook reeds door den H. Vader goedgekeurd en men is ginds al vast aan 't werk gegaan. Op het congres van Amsterdam zal op nieuw. met sectie-vergaderingen gewerkt worden, wat op het congres te Rome niet het geval was. Ik hoop vóór het Amsterdamsche con gres ndg even in Holland met het comité te gaan praten. Het overlijden van Mgr. Bosman is voor ons een groot verlies geweest, welke leemte kan aaqgevuld worden door het i;verig wer ken der energieke Amsterdamsche geeste lijkheid en door het onophoudelijk op de bres staan van een comité, dat allen lof verdient voor de wijze, waarop het zijn taak opvat en volbrengt. Voor de personen, die er o.m. met het oog op de propaganda belang in stellen, zij terloops gezegd, dat het verslag van het congres van Rome zoo juist is verschenen. Op een vraag hoeveel Eucharistische con gressen hij reeds heeft gepresideerd, ant woordde Monseigneur lachend: Amsterdam zal het veertiende zijn. En Z.D.H. noemt op het rijtje af de congressen van Namen, An- goulême, Rome, Doornik, Metz, Keulen, Londen, Weenen, Madrid, Malta, Lourdes, Rome, Montreal en in 't verschiet: Amster dam, Hiermede was het gesprek over het Eucharistische Conrges van Amsterdam ge ëindigd. Monseigneur, die een vurig voorstander is van de Nederlandsch-Belgische toenadering, was verder zoo vriendelijk ons in verband met het stichten der Katholieke Universi teit van Nijmegen te zeggen, dat hij zich van harte daarover verheugt, welke, aldus. Z.D.H,, een der schoonste werken van het Nederlandsch Episcopaat is. Reeds lang hebben wij uit België naar die stichting uit gezien, vervolgt Mgr., om de vruchten, wel ke zij voor geheel Nederland moet afwer pen. Nijmegen zal voor Nederland worden, wat Leuven is voor ons. Tenslotte sprak Mgr. Heylen nog inciden ten over Paus Pius XI en toen wij hem op den man af zijn indruk over Z.- Heiligheid vroegen, zeide hij: Paus Pius XI is een bui tengewoon wetenschappelijk man, die bo vendien begaafd is men een sterke wils kracht. Hij weet wat Hij wil en wat H|j wil, komt tot stand. De meening van Mgr. Dr. Seipel. In „De Grondwet" komt een artikel voor, waarin Dr. Ign. Seipel, de Oostenrijksche Bondskanselier zijn meening over het her stel van Oostenrijk weergeeft en daarnaast dank brengt aan Holland, voor al hetgeen hier ten bate van Oostenrijk en de Oosten rijksche kinderen is verricht. Wij laten hieronder volgen: „Door dè onlangs gehouden Parlements verkiezingen was aan het Oostenrijksche volk gelegenheid gegeven, zich onbelem merd en definitief uit tc spreken, of dit, het in verstandhouding met den Volkenbond doorgevoerde Sanierungswerk, dat reeds zulke mooie vruchten droeg, zou willen zien voortgezet en ten einde gebracht. Op deze vraag heeft het Oostenrijksche volk een krachtig positief antwoord gege ven, dat alom verstaanbaar was. Het volk heeft het der Regeering mogelijk gemaakt, bij de doorvoering der Sanierungspolitiek op een voldoend sterke meerderheid in het Parlement ie steunen. De beteekenis van dit gegeven votum is des te grooter, waar het gegeven is in een tijd, waarin ons volk bereids ten volle bekend is met de zware lasten en offers, welke het Sanierungswerk van hem vordert. Wij weten zeker, dat met hetgene hier te lande nog moet worden verricht om van een volledigen wederop bouw te durven spreken, wij nog niet ge reed zijn en dat wij ons nog groote inspan ning zullen moeten getroosten. Alle vrien den in-het buitenland, die ons geholpen heb ben toen zij ons him geld cn wat nog meer is toen zij ons hun vertrouwen schonken, kunnen wij waar volledige te rugbetaling en intreslvergoeding toch van zelfsprekend is alleen op deze manier danken, door hen te beloven: Wij zullen onze pogingen in daden omzetten en zullen niet rusten, vóór wij aan Europa en de Ver eenigde Staten zullen hebben getoond, dat de internationale solidariteit, die zich in de bewilliging der geldleening voor Oostenrijk openbaarde, in staat is, duurzame en voor alles, vruchtdragende toestanden tc schep pen. Een groote aanmoediging voor ons, Oos tenrijkers, was daarin gelegen, dat het Hol- landsche volk, zoowel voor onzen aanvan- kelijken nood alsook voor onzen wederop bouw, zulk een groote deelname betoond heeft, niet te vergeten dc liefderijke hulp, die tonzen armen kleinen in onze kommer- vólste jaren heeft betoond. Daardoor zijn tusschen Holland en Oostenrijk hechte ban den van innige genegenheid gelegd, die nog versterkt worden door dezelfde idealen op zedelijk en geestelijk gebied, door eenzelf de liefde voor den Vrede. De gaven en vruchten van den Vrede immers zijn ner gens ook maar eenigermale mee te verge lijken, ook niet met datgene wat men door het zwaard zou kunnen verwerven. In onzen vreedzamen kamp en bij ons streven tot onzen volledigen economischen heropbouw schijnt het ons toe als een gun- sti-' voorteeken; dat het een Hallander (Mr. Zimmerman) is, dien de Volkenbond als zijn controle-orgaan voor de ten uitvoerlegging van het Geneefsche reconstructieplan naar hier heeft gezonden. Als hij eens weerkeert, zal hij den Hollanders kunnen mededcelen, dat zij hunne sympathie en hun hulp heb ben betoond aan een volk, dat door wèrk- lust en vredelievendheid zijn dank weet te brengen." MISSIE-ACTIE. Wal 'de Katholieken in Nederland bijeen brengen, Het zoo juist verschenen nummer van het interessante Missietijdschrift „Het Missie werk'' bevat de ontvangsten en uilgaven in 1922'23 van de drie pauselijke genootschap Pen. 1. Van liet Genootschap tot Voortplanting des Goloofs. Utrecht f 80.351.07 Breda 21.442.03 Haarlem 72.992.79 Den Bosch 59.917.70 Roermond 34.019.34 f 268.721.93 Netto 242.402.3454 2. Van de H. Kindsheid. Utrecht f 25.852.1854 Breda 12.340.34 Haarlem 26.263.08 Den Bosch 48.988.05/4 Roermond 41.191.86 3. Van hét Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus. Utrecht f 24.494. Breda 16.037. Haarlem 30.908. Den Bosch 26.853. Roermond 15.557. f 113.849 Netto 98.380.— Dat is zeker een prachtig cijfer, bijna een half mjflioen per jaar. Evenwel, men leze ook het bijschrift van „Missiewerk" „Bij de mededeeling van deze uitkomst over 19221923 herinneren wij aan hetgeen wij schreven naar aanleiding der verhoogde wereldo-pbiengst van da „Voortplanting (Missiewerk 1922—1923 blz. 236): „Zelfs de zoozeer toegenomen opbrengst ever de we- re'd is ternauwernood een vierde deel van wat de ridssies, matig gerekend, behoeven." Als wij daaraan toevoegen, dat in de op brengst san Voortplanting en Kindsheid dc stijging der laatste jaren is veranderd in stilstand, -dan zal'een ieder ons toegeven,dat er reden 1e over is, om met nieuwen ijver tc gaan werken aan een hernieuwden vooruit gang der Pauselijke Genootschappen. Allen moeten lid worden." DE BEATIFICATIE VAN BERNADETTE SOUBÏROUS. Naar de „Croix" meldt, zal Zondag a.s. 18 November in tegenwoordigheid van den Paus de plechtige voorlezing plaats hebben van het decreet over dé heldhaftige deugden- beoefening door de eerbiedwaardige Berna- dette Soubirous. SNEL RECHT. Mr. J.-H. G. Bekker alhier schrijft in het „Weekbl. v. h. Recht" Waar zoo dikwijls klachten worden ge hoord over den langen duuft van processen hier te lande,, moge het volgende staaltje van •snel recht hier gepubliceerd worden D.d. 26 October verleende de president der rechtbank, te 's Hage, verlof in een revin dicatie tot dagvaarding op verkorten termijn tegen 30 October. Op dien dag werd van antwoord gediend, terwijl een uur later par tijen tot pleidooi werden toegelaten. Den daarop volgenden dag werd des morgens 10 uur vonnis gewezen en heden reeds was de expeditie van het vonnis, uitvoerbaar bij voorraad, in mijn bezit. Het kan dus wel snel gaan, als rechtbank, procureur en griffie samenwerken. I HET SCHOENENWETJE EN DE WERKLOOSHEID. Men schrijft uit Waalwijk aan de Msb. Gaven wij voor eenige weken cijfers van den invoer, die de werking van de Schoenen- wet duidelijk demonstreerden, heden kunnen we de gunstige werking, die de wet op de werkloosheid uitoefent, met eenige cijfers in het licht stellen. Van de arbeiders, georganiseerd in den R.K. Lederbewerkersbond, waren de eerste week van Septembér 1922 1694 geheel werk loos de le week van October 1002 de 4e week van October 886. Over dezelfde weken in 1923 waren deze cijfers 985, 490 en 395. In Dongen en Kaatsheuvel, waarvan „De Schoenenindustrie" van deze week cijfers geeft, waren onderscheidenlijk in Jan. 1923 110 en 750 geheel en gedeeltelijke werk- loozen, terwijl einde October deze cijfers tot 80 en 125 waren teruggeloopen. Vooral naar vrouwelijke arbeidskrachten (stiksters) is algemeen een voortdurende vraag. Als de verlenging van de wet tot stand komt. mag op goeden grond verwacht worden, dat de werkloosheid tot het verleden zal gaan behooren. 154.635.p2 Netto 139.166.S614 NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. ALGORAB (R.Z.A. lijn) 11/11 van Ant werpen te R'dam. AMBON (H.W. Afr. lijn) 11/11 van Ham burg naar A'dam. AMSTERDAM (W.I.M.) 11/11 van King ston naar Cristobal. AURORA (K.N.S.M.) 11/11 van A'dam te Faro. BLITAR (R. Lloyd) thuisreis p. 11/11 Gibraltar. CRYNSSEP4 (W.I.M.) 11/11 van Hamburg te A'dam. EUTERPE (K.N.S.M.) Dantzig—A'dam p. 12/11 Brunsbuttel. FAUNA (K.N.S.M.) 11/11 van A'dam te R'dam. GELRIA (H. Lloyd) 11/11 van Buenos Ayres te A.dam. HEEMSKERK (H.O.Afr. lijn) uitreis p. 11/11 Vlissingen van Antwerpen. HECTOR (K.N.S.M.) 11/11 van Constan- tinope! n. Candia. JASON (W.I.M.) 12/11 van Hamburg te A'dam. KLIPFOftTEIN (H.Z. Afr. lijn) uitreis p. 11/11 Finisterre. MERCURIUS (K.N.S.M.) 11/11 van Pi raeus te Salonica. MOERDIJK (H.A.L.) 11/11 van Pacific I. v. Londen te R.dam. NEREUS (K.N.S.M.) A'dam—Kopenhagen p. 12/11 Brunsbuttel. ORANIA (H. Lloyd) thuisreis 11/11 van Pernambuco. ORPHEUS (K.N.S.M.) KopenhagenA' d^m p. 12/11 Holtenau. OUDERKERK (H.O.A.lijn) thuisreis 11/11 van Wladiwostock. POELDIJK (R.Z.A. lijn) 11/11 van R'dam t Hamb. RIJNDAM (H.A.L.) 11/11 van R'dam te New York. SITOEBONDO (H.O.Afr. lijn) 12/11 van Oost Afrika 1. v. Antwerpen te R'dam. SPRINGFONTEIN (H.Z.Afr. lijn) p. 11/11 Vlissingen naar Antwerpen. TJIKEMBANG (Java—China—Japan) U/11 v. Sanghae te Chinwangtao. ULYSSES (K.N.S.M.) 11/11 van Smyrna n. Samos. VEENDAM (H.A.L.) 11/11 van R'dam n. Tampico. VENUS (K.N.S.M.) 11/11 van Gibraltar n. Cadix. VESTA (K.N.S.M.) 11/11 van Beyrouth te Smyrna. VONDEL (Nederl.) uitreis 11/11 te Sou thampton. VULCANUS (K.N.S.M.) 11/11 van A'dam te Cuxhaven. ZAANLAND (H. Lloyd) 11/11 van Londen te Hamburg. ZOSMA (H.O.A. lijn) uitreis 11/11 van Penang. JAGERSFONTEIN (H.Z.Afr. lijn) thuis reis p. 10/11 Dakar. REMBRANDT, (Nederl.) thuisreis p. 11/11 Perim. ROTTERDAM (H.A.L.) wordt Maandag avond of Dinsdagochtend te R'dam ver wacht. WASSENAAR (Archangel—Cardiff) 10/11 60 mijl N. O. van Hernosand (verbetering). IJSELSTROOM (H.W.Afr. lijn) 10/11 van Koko naar Dakar. DEUCALION (K.N.S.M.) 11/11 van Vina- roz te Valencia. HEEMSKERCK (H.O.Afr. lijn) uitreis p. 11/11 Beachy Head. HEBE (K.N.S.M.) 12/11 van Livorno te Napels. JUNO (K.N.S.M.) 12/11 van Gibraltar te MEROPE (K.N.S.M.) Boston (Line.)— Barcelona p. 12/11 Gibraltar. OBERON (K.N.S.M.) 12/11 Van Malaga te Barcelona. ORPHEUS (K.N.S.M.) Aarhus—A'dam p. 12/11 Brunsbuttel. TABANAN (R. Lloyd) thuisreis 11/11 p. Kaap del Armi. NEDERLAND—ZWITSERLAND. De Boer doelverdediger. Naar wij vernemen is thans officieel be sloten. dat de doelverdediger van Ajax, De Boer, 25 November a.s. in den wedstrijd te gen Zwitserland tusschen de palen zal jtaan. Van Linge, van Be Quick, Groningen, die niet uitkegnt in den oefenwedstrijd, speelt ook in den landenwedstrijd niet mede en is vervangen door Bul (Feyenoorad). EEN LEAGUE-SPELER OVERLEDEN. De linksbinnen van Port Vale, Britier, is Zondag overleden. DE ZWALUWEN. i De jaarlijksche algemeene vergadering van de Algemeene Nederlandsche Voetbalver- eeniging De Zwaluwen zal Zondag 18 Nov. des morgens 11 uur in American-Hotel, Leid- scheplein te Amsterdam, ,worden gehouden. BILJARTCLUB DER SOCIËTEIT „VEREENIGING". Donderdag 15 November, 's avonds half 8 zal door de heeren J. Dommering uit Ara- hem, kampioen van Nederland, en H. J. Ro- bijns, uit Amsterdam, een biljartséance wor den gegeven. Gespeeld wordt op Match-biljart cadres 45 c.M. 500 caramboles en 50 driebandstoo- ten. WEGWEDSTRIJD. Evenals de beide vorige wedstrijden over afstanden van 3 en 6 K.M. is ook de laatste over een afstand van 14J4 K.M. uitstekend geslaagd. Hieraan hebben 16 loopers deelge nomen, waarvan 3 uitvielen. De uitslag was als volgt: 1. T. Sprong, Rot terdam, in 50 min. 31 sec.; 2. C. L. Brou wer, Rotterdam, 51 min. 4614 sec.; 3. T. Gia- comini, den Haag 52 min. 6 sec.; 4. H. van Campen 53 min. 5 Is sec. SIMULTAANSEANCE. Zaterdagavond gaf de lieer Th. A. Kok een simultaanseance in het patronaat St. Jozef, in de Jausstraaf, ten einde tot de oprichting van een R.-K. club aldaar te geraken. De heer Kok is hierin prachtig geslaagd. De volgende week zal de naam der'club worden bekend gemaakt cn zal zij waarschijnlijk tol den Dislirictsbond toetreden. De uitslag van deze séance is; 9.gewonnen, 2 gelijk en 1 verloren. Een mooi resultaat. Vr. Kan H.M. de Koningin een Kabinetsfor mateur benoemen die buitenlands is en er van eenigen macht staat, die ook geen le of 2e Kamerlid is, geen lid van Raad van State of Provinciale Staten, precies als Mr. Zim merman die in Oostenrijk is? Deze toch oefent ook geen functie uit van Ned. Macht. AnUv. De eenige voorwaarde om tot mi nister te worden benoemd is: dat men Neder lander is. Vr. Kunt U mij ook zeggen hoe men aen gekleurd zijdén jumpertje kan wasschen? Antw.: Neem 2 schotels of kommen met koud of lauw water, waarin een scheut spiri tus. Wrijf de jumper vlug met witte zeep en slaat ze los eerst door het eene dan door hel andere water. Niet wringen. Leg de jumper tusschen schoone doeken en strijk ze op, Ier- wijl ze nog vochtig is. onzen geachten lezers en lezeressen beleefd verzoeken bij het schry ven op de in onze Nieuwe Haarl. Courant voor komende advertentiën van in hun brieven de ZIJN UW HANDEN EN LIPPEN pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, getruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende PUROL, te vermelden? De Administratie. De uitsluiting. Uit Enschedé wordt gemeld De uitsluiting in de textielindustrie, het werkloos worden van nagenoeg alle textiel arbeiders te Enschedé en te Lonneker, door heel de bevolking van Enschedé met bange, zorg verwacht, ze is thans aangekondigd In die aankondiging heet het, dat wanneer de stakende wevers van Kremersmaten het werk niet hervatten, het dienstverband als gebroken wordt beschouwd. Maandag over 14 dagen staan dan 10.000 textielarbeiders op straat. Het aangezegde ontslag der arbeiders is iets nieuws en heeft zich bij vroegere conflic ten niet voorgedaan. Toen werd geen ontslag aangezegd, doch week na week het aantal werkdagen geleidelijk ingekrompen. De publieke opinie te Enschedé is over 't algemeen ten gunste der arbeiders, alhoewel het onverklaarbaar wordt geacht, dat slechts 35 tot 40% van hen georganiseerd zijn, terwijl hunne werkgevers zonder uitzondering bij de fabrikanten-vereeniging zijn aangesloten. Voor zoover thans te bezien is, beschikken dc organisaties, met uitzondering van de Lande lijke Federatie van Textielarbeiders, wel over voldoende middelen, om hunne leden maan denlang te ondersteunen daarnaast staat evenwel het groote aantal ongeorganiseerden, die straks, wanneer mocht blijken, dat ze niet door werkloozenkassen ondersteund wor den, op de publieke liefdadigheid zijn aange wezen. De loonen der arbeiders zijn steeds en on der alle omstandigheden laag geweest, waar bij nog komt, dat het loon van de waarde van de productie een gering deel uitmaakt, en dat boveqdien deze, hieronder in uit gedrukte waarde, dalende is. In 1901 bedroeg het loon 19%°/ van de waarde der productie en in 1904, Ï907, 1910, 1913, 1916, 1919, 1920 resp. 17.1,17.1,15 14.4, 14, 13.4 en 12.3%. Nu de loonen zelf. Hieromtrent beschikken we over de volgende gegevens, verzameld door één der arbeidersorganisaties, vóór de aangekondigde en reeds sedert 1 November ingevoerde loonsverlaging van 10%. Gemiddeld weekloon (over 3 weken) van ar beiders met groote middelmatige gezinnen Enschede f 21.02, 18.59, 25.24, 21.05, 24.19, 21.11. Winterswijk f 18.24, 16.94, 21.05, 20.61, 18.61. Haaksbergen f 11.02, 19.12, 13.78, 14.28, 18.31. Oldenzaalf 10.54, 14.61, 13.48, 15.14, 14.42. Borne f 13.72, 19.50, 20.60, 15.—, 16.—, 15.50, 14.80, 17.02, 16.—, 20.—. Neede f 13.—, 14.—, 15.—. Het meerendeel dezer locnen, waarvan thans nog weer 10% is afgegaan, vorderde geen volle werkweek. Bij een werktijd van 48 uur, noteeren we evenwel weekloonen van f 22.08, 21.40, 20.37, 21.38, 22.40, 23.75. WERKZAAMHEDEN VAN DEN R1JKS- ZUIVELCONSULENT OVER 1922. Verschenen is het verslag van de werk zaamheden van den i ijk szuiveloo nsulent in de provincie Noord-Holland over 1922. TIEL, 12 Nov. Fruit. (Veiling Tiel en Omstreken). Binderzoet 814 c., konings- rood 710 c., bellefleur 820 c., goudrei- netten 1016 c., winterjannen 20 c., beurré 34 c., paradijs 10—14 c., notarisappeis 1418 c., id. extra 24 c., goudreinetten extra 21 29 c., Gerrit Roelofs 812 c., boschappels 1418 c., zoete appels 1014 c„ jasappels 1215 c., Engelsche bellefleur 1821 c-, sterappels 1622 c., kaneelzuur 812 c., alles per K.G. Fabrieken. Kroet 2 c. per K.G. (Veiling Tielsche Veilingsvereeniging), Sterappels 1624 c., binderzoet 812 c.. bellefleur 1422 c., goudreinetten 818 c.t huismannen 710 c., handperen 3038 c^ paradijs 610 c., holgaten 46. c., tafel appels 1015 c., alles per K.G. Fabrieken. Kroet 2 c., val 25 n per K.F. TIEL, 12 Nov. (Weekmarkten). Granen. Bij minder aanvoer ruimden tarwe en rofgge langzaam op. Haver vlug verkocht. Erwten werden er meer verhandeld.Voederarti kelen vast gestemd. Tarwe f 10.2511.87%» rogge f 7.507.62i, gerst f 7.25—8, haver f 4.75— 5, groene erwten f 1416, alles per H.L. Varkens. Op 'de markt waren aangevoerd 631 biggen en 131 varkens. Prijzen lager. Varkens f 2245, biggen f 9.5C18. Vee. Op de markt was vet vee bij grooten ianvoer prijshoudend, le qual. 5560 c., 2e 5055 c. per pond. Kalfvee met veel vraag duurder kalfkoeien f 350450, id. vaarzen f 330—440. Vare koeien bij vaste prijzen duurder, f 260335. Hokkeüngen beste qual. duur, 2e qual. billijker, hokke üngen f 180250, kalfhokkelingen f 200 270. In kalveren bij grooten aanvoer flauwe handel, f 80110. Boter en eieren. Boter aangevoerd 30 K.G. 2.20—2.50 50.000 eieren 1215 c. R.-K. COöP. TUINDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND". Veilingnoteermg van 12 November. Spruiten per K.G. 1527; Wortelen 34; Schorsemeeren 1315; Uien 68; Aardappe-" len 710; Drielingen 34; Bloemkool per stuk 312; Roode Kool C8; Groene Kool 710; Gele kooi 810; Knolselderie 38; Boerenkool f Oüö1.16; Sla p. kist 22£5 Andijvie 90165; rapen 1050; Appelen 60 100; Wortelen per bos 1326; Selderie 38; Prei 918. GOOR, 10 Nov. Paarden. Op de eerste winterpaardenmarkt stonden 150 paarden aan de lijn. Werkpaarden brachten 400550 op, veulens 180300, ponnies f 100325» De handel was vlug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7