u wMT' UIT DEN OMTREK. ELCK WAT WILS. m i'ê li fik j J'7 WARMOND. HILLEGOM. BLOEMEND AAL. OVERVEEN. EGMOND-BINNEN. LISSE. Een goede vangst. SASSENHEIM. VELSEROORD, NOORD WIJK. LEIDEN. IJMUIDEft. HALFWEG. SCHOTEN. ZAANDAM. OEGSTGEEST. BEVERWIJK. LISSE. IJMUIDEN. ky l v V/V ,,5/. Michael". Vrijdag vergaderde in „De Zon", onder voorzitterschap van den heer Kaas, do afdeelimg van den Xed. K.K. Poli tiebond „St. Michael". De ZeerEerw. lieer Pastoor A. G. Ouidejans woonde in zijn kwa liteit van geestelijk adviseur de vergadering bij, terwijl de penningmeester de heer Rro- cherman, bericht van verhindering gezonden had. Na het openingswoord van den voor zitter, werden door den secretaris de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Bij de behandeling der ingekomen stuk ken, kwam o.m. voor een adres aan den raad der gemeente Lisse, waarin werd ver zocht, de pensioenbijdragen voor de politie niet door hen zelf te laten betalen, en ook geen verlaging in te voeren, op grond, dat al* zouden de jaarwedden van de Rijksveld wachters ook verlaagd worden, de jaarwed den der Gemeente-veldwachters van thans er toch nog onder blijven. De voorzitter merkte echter op dat on danks alles, de Li'ssesche Raad toch foeslo- heeft, de veldachter 3.5 pet. voor hun eigen pensioen te laten betalen. Tevens is van bet hoofdbestuur een ver zoek ingekomen om de gegevens en jaarver slagen voor hel jaarboekje vóór 1 Januari op te zenden, teneinde die opgenomen te krijgen. Ook zullen de gebruikelijke adver tenties weer opgenomen kunnen worden en worden gaarne ingwacht. Daarna werd besloten de jaarvergadfering tegen Kerstmis te houden. Eenige leden wel ke schriftelijk eenige bezwaren hadden faige- iliend, zijn door het bestuur op princiaieelc gronden afgewezen moeten worden. Over den cursus van de politieschool werden eeni ge vragen gesteld. Hierover wachtte men ech ter nog mededeelingen van 't Hoofdbestuur. Een voorloopig verslag werd gegeven, over de resultaten welke het vaandelcomifé had bereikt met de inteekenlijsten. Dit verslag was zeer bevredigend en met de vele toezeg gingen van particulieren zal spoedig tot den aankoop overgegaan kunnen worden. Tevens werden thans officieel de functies verdeeld als voegt: Vermölen, voorz.; Steekers, War mond. secretaris: v. d. Aar, Oegstgeesf, pen ningmeester en Parlev'iiet, Noorchvijk, Com missaris va n Toezicht. Tot verificateurs voor de rekening en be scheiden bij den penningmeester, werden aangewezen, de heeren v. d. Aar en de Wit, Oegstgeest en van Noort, Warmond. Bij de rondvraag werd besloten dat aan den raad van Sassenheim zal geadresseerd om aanvulling der Weeding voor nachtdienst en aan dien van Oeigstgeest, om evenals el ders het diploma dr R.K. Politieschool er kend te krijgen voor de gewone toe. age. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze de ver gadering. t wee adressen. Door den Hillegomschen Bestuur ieTsbond is een tweetal adressen aan den Raad gericht. In het eene wordt ver zocht, aan minderbedeelden goedkoops brand stoffen te verstrekken en aan werk'loozen een gratis kwantum te doen verstrekken, terwijl in het andere gevraagd wordt voor de ge meentelijke inkomstenbelasting evenals voor het Rijk de contributie voor 'de vakvereeni- girgen te mogen aftrekken. Wer,verbreed', ng. Het trottoir hoek Hoofd straat-Meerstraat is aan beide zijden ver smald. Door vrachtauto's als anderszins wer den aanhoudend moeilijkheden ondervonden bij uit- of iurij. De verandering is een doel treffende verbetering. Bouwen. Aan den aannemer B. Zweihom is opgedragen het bouwien van een Burger- woonhuis aan den Stationsweg voor rekening van den heer J. van der Beid alhier, alsmede het verbouwen van een woonhuis aan den Loosterweg III voor rekening van den heer H. van Dijk, alhier. Tabaksbelasting. Tegen een drietal winke liers alhier is proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding der Tabaksbelastingwet. Naar men ons mededeelde, moet dit het werk zijn van den nieuwen controleur, terwijl de zaken zelf van doodonschutdigen aard zijn en er van belasting-ontduiking geen sprake is. Hel zal dus met de verbaliseering wel los- losloo en. Men zij intusscben gewaarschuwd. BJ'. Onderwijs. Aan den heer G. Steen voorden, onderwijzer aan de St. Joseph-.Ion- gerts school a h:er is met ingang van 1 Janu ari 1924 op verzoek eervol ontslag als zoo- daaiig verleend. De heer S. gaat het onder wijs verlaten. In zijn plaats is met ingang van den zelfden datum benoemd de heer J. Kroes te Haarlem. Bloemendaal Commando. Zondagavond f.a cl in hotel Vreeburg, alhier, do prijsuit- rekirag plaats van den gehouden wedstrijd op 3 en 4 dezer. De voorzitter memoreerde in zijn openings woord de groote praesttaties van de vereeni ging op de verschillende wedstrijden. Niet minder dan 2 zilveren bekers, 1 zilveren lauwerkrans en 21 medailles werden na feilen strijd mede naar Bloemendaal gebracht. Hij dankte de schutters, die deze overwinningen hebben helpen bevechten voor hun energie, tijd en kosten, die zij voor den goeden naam w.ii Bloemendaal Commando hebben over ge had. Eveneens werd een woord van dank gebracht aan de wedstrijd-commissie, bestaan de uit de heeren J. v. Buggenum, J. Linde- 'man, A. Hekker en Meerdink, alsmede aan de heeren J. Laan, A. Stoop, C. K. Honig, Schiefferdecker, D. H. Vettewinkel, Stockel- hausien, de vereeniging „Bloemendaal's Bloei" en andere gevers voor de door hun geschon ken kunstvoorwerpen of geldelijke bijdragen. Na de prijsuitreiking bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen en besloot een dansje dezengoed geslaagden avond. Chr. Zangverceniging. Alhier is opge richt de Christelijke Zangvereeniging „Gloria Dei". Tot directeur werd gekozen de heer J. Booda. Het bestuur bestaat uit de heeren N. VVamsteeker en P. L. Beversi'uys. Oudercommissie. De heer A. Aartsen, lid van de Ouderecmmissie van de 0. L. School, heeft als zoodanig bedankt. i Voor hen, die hongeren. Zondag werd aangekondigd, dat' er deze week een inzame ling van levensmiddelen zal gehouden wor den voor de noodlijdenden in het Rijnland. Ieder zal wel iels willen bijdragen, om den vreeselijken nood mede te lenigen. Ook gif ten in geld zullen welkom zijn. Jicht. Bij de Vrijdag gehouden jacht op faisainten werden hier 190 van deze vogels geschoten. Zangcursus. Deze week zal hier aanvan gen 'n cursus tot opleiding voor koorzanger. Zij, die hiervoor iets voeden, kunnen zich nog opgeven; ook oudexen kunnen er aan deel- nemen. Luchtverschijnsel. Vrijdagmiddag om streeks drie uur werd er aan den zuidelijken hemel een eigenaardig luchtverschijnsel waar genomen. Terwijl de hemel overigens helder was, waren er duidelijk lichtstrepen te zien, die volmaakt het cijfer 8 vormden. Onze afdeeling van den Nederi. R.K. Volksbond vierde het Patroonsfeest. De zaal van het Bondsgebouw was tot in de uiterste hoeken bezet. De voorzitter, de heer A. H. Schrama. opende de feestvergadering met den chxislelijken groet en heette de talrijke aanwezigen welkom. Hij zeide voorts dat het Patroonsfeest a.s. Zondag kerkelijk zal wor den gevierd met een H. Mis, waaronder ge nerale H. Communie voor de leden; hij spoorde de leden aan allen ter H. Tafel te naderen. Des "avonds heeft dan in het Bondsgebouw een plechtigheid plaats en wel de hernieu wing der Intronisalje van het H. Hart. Als spreker zal dan optreden de Z.Eerw. Pater Phiïlippona, voor de talrijke oud-retraitanten een goede oude bekende. Vervolgens spoorde hij de leden aan tot het nemen van een abon nement op en het lezen van de „Volkskrant" Binnen enkele dagen zal de oprichting van een ziekenhuis en verplegingsfonds plaats hebben. Hiervan moeten allen lid worden, zoowel vrouwen ais mannen, opdat dit fonds zal kunnen hloeien. Spreker hoopte bij de oprichting een even groote belangstel ting aanwezig te zijn. Nog spoorde hij aan dat zij, die tot heden nog geen lid zijn van St. Barbara, zich hierbij aan te sluiten. Verbol gens wees hij er op, dat we vandaag naast het Patroonsfeest nog een feest te herdenken hebben en wel het 25-jarig bestaan der Too- neelvereeniiging „Nut en Genoegen". Namens alle leden feliciteerde hij deze club en hij hoopte dat ze nog jaren den bloei der afdee- ling mocht helpen verhoogen. Onze afdeeling aldus ging de voorzitter verder, heeft nog een feit van beteekenis te herdenken en wel de verkiezing van ons Bondslid, de heer P. Warmerdam, tot wethouder der Gemeente. Ook hem feliciteerde hij namens alle léden met deze benoeming; hij vroeg den leden hun steun, opdat vriend Warmerdam deze werkelijk zware post zoo iiicht mogelijk zal worden gemaakt, terwijl hij den wench uit sprak dat de gekozene een reeks van jaren de Gemeente mocht helpen besturen tot wel zijn harer inwoners. Een luid applaus brak los als toeken van instemming met het gesprokene. Thans werd het woord gegeven aan de jubüeerende ver- eemiging „Nut en Genoegen" welke het Pa troonsfeest welwillend opluisterde. Allereerst werd door haar opgevoerd ..Pierre de Galei boef of Onschuldig Veroordeeld", drama dn vijf bedrijven met de volgende bedriitsverdee- ling: 1. De medeminnaar. 2. De diefstal. 3. Naar de Galeien. 4. De terugkomst (8 jaar later). 5. De booswicht ontmaskerd. Dit stuk werd op magnifieke wijze ten uitvoer ge bracht. Vooral de hoofdfiguren als Martin, Pierre, Ploury en Biichon voldeden ons uit stekend, terwijl ook de kleinere rollen goed 'bleken ingestudeerd te zijn. Costumes, grime en décors waren goed verzorgd,'weshalve het geheel goed tot zijn recht kwam. Met alle stilte werden de spelers gevolgd en een dankbaar applaus was 'hun deel. Na de pauze werd opgevoerd „Een Leuge naar die op 't laatst zelf gelooft dat hij de waarheid spreekt", klucht in één bedrijf. Hoewel goed gespeeld, voldeed 'teals blijspel niét! Aan 'het slot gaf de heer C. Elf ring een voordracht, waarvan ons de titel ontgaan is, ten beste, welke een onbedaarlijk applaus verwierf. Een strijkje, J. Reewijk, pianist, N. Mastenbroek, violist en Jos. Timmermans, fluitist, zorgden tusschen een en ander voor aangename afwisseling. Alzoo was 't een best gedaagd Patroonsfeest! Ter hoogte van de Jannetjesibnig kwam Zaterdagavond ide autobus LisseLeiden in botsing met de stilstaande (1) vrachtwagen i van bode Garrtisen. Men deelde ons mede, dat de chauffeur in den wagen zat en een der passagiers aan het stuur. Hoe het zij een botsing had plaats. Natuurlijk werd nog al schade aangericht. Ruim drie uur moest men werken vooraleer de auto weer rijden kon. De inzittenden, waaronder nogal vrouwen die boodschappen hadden gedaan op 't dorp, kwamen er met den schrik af. Wij verwachten dat op dit „lijntje" nog wel eens ernstiger ongevallen zuilen gebeuren' Men verzoekt ons mede te deeien, dat de retraite voor gehuwde mannen van Lisse zal gehouden worden van 1518 December, en niet zooals aanvankelijk was vastgesteld van 1720 December. Tegen dezen laalsten d'atuinr rezen nogal bezwaren, omdat 17 De cember op Maandag valt en er alzoo geen en kele Zondag invalt. De voorzitter van ons retraitefonds heeft zich daarop in verbinding gesteld met Rector JansenSmidt en Rec tor Hut' met den bovenvermelden uitslag. On zerzijds dienen we dit op zeer hoogen prijs te stellen en te zorgen, en spoedig te zorgen, dat deze retraite minstens vol komt. Laten we den ouden geest nog eens doen oplaaien en in groote getale optrekken naar het St. Glemenshuis. Daar toch kunnen we de wa pens. verkrijgen om als goede soldaten van Christus te 'strijden! Denkt er om, eiken Za terdagavond kan men Inleggen! A.s. Vrijdagavond zal in het Patro- naaisgobouw vanwege liet Kruisvtrbond St. Jan de Doopcr een Jongensbond worden op gericht. De jongens welke den ieeftijld van 12 jaar bereikt hebben en de 18 jaar niet zijn gepasseerd, kunnen tot dezen bond toetre den Do ouders worden inmiddels verzocht hunne jongens naar deze vergadering heen te sturen. HEEMSTEDE. Verbreeding Brug in de Kerklaan bij den Bleekersvaartweg. B. en W. schrijven den Raad Bij raadsbesluit van 17 Mei j.l. is besloten tot verbreeding van de Witte Brtjg in de Kerklaan. Omdat ook de andere brug in de Kerklaan niet meer berekend is voor het tegenwoor dige verkeer, hébben wij door den Gemeen te-Opzichter een plan met raming van kosten tot verbreeding en tevens tot verbetering la ten uitwerken. Ook zijn door ons onder handelingen gevoerd met de onderhouds plichtigen van de brug, om tot een goede op lossing te komen, daar dezen niet kunnen verplicht worden de brug te verbreeden. Deze onderhandelingen hebben ten slotte tot resultaat gehad, dat de onderhoudsplich tigen bereid zijn hun rechten op de brug om niet aan de gemeente af te staan en gezamen lijk f 450.bij te dragen in de kosten van verbetering. Zij stellen er evenwel prijs op om recht van doorvaart door de brug te be houden. Volgens het plan van den Gemeente-Op zichter zal de brug, die thans eene breedte heeft van 3.15 M., eene breedte van 7.35 M. verkrijgen, waarvan eene breedte van 4.35 M. is bestemd voor het rijverkeer en aan weerszijden een verhoogd dek van 1.50 M. is bestemd voor voetgangers. De kosten van dit werk worden geraamd p f 1650. Wij achten deze oplossing in het belang der Gemeente en ook de Commissie voor Openbare Werken oordeelt de verbreeding met het oog op de veiligheid van het verkeer van zeer groot belang. Daarom vragen B. en W. machtiging, 1. voor de Gemeente om niet over te ne men de rechten op de brug in de Kerklaan bij den Bleekersvaartweg van het R. K. Pa rochiaal Armbestuur van den H. Bavo te Berkenrode, van de Gebr. P. J, J. en J. H. H. van den Putten en van J. C. van der Eyken, allen alhier, onder bepaling dat dezen recht van doorvaart behouden 2. van genoemde onderhoudsplichtigen gezamenlijk in ontvangst te nemen een bedrag van f 450.— als bijdrage in de kosten van ver betering van bedoelde brug 3. deze brug te verbeteren en te ver breeden als hiervoor is aangegeven en hun daarvoor het benoodigde crediet ti verleenen. Gemeentezaken. B. en W. vragen een cre diet van f 8.500 aan voor het maten van een bovengronds Ie plaatsen gecombineerde bergruimte van gewapend beton met een in houd van 160 Mo. voor ammoniakwater en met een inhoud van 80 BS. voor teer. B. en VV. stellen voor. aan A. Stevens 916 M2. grond (c verkoopen, gelegen aan de. noordzijde van de Bosboom Toussaint'straat tegenover de speelplaats der Bsjz. Prof. School, voor den prijs van 68000; aan IB. Steenweg Jr. 120 M2. grond, tegen 11 per M2„ gelegen bij de Valkenburgenstraat. Gevaarlijke uit dc tram stapper. Hoe ge vaarlijk het is uit een in beweging zijnde tram. te stappen, is gisterenavond weer eens gebleken. Juffrouw Z.. wonende te Haarlem, stapte op het Raadhuisplein uit een nog rijdende tram, met hel gevolg, dat zij kwam te val len en eenige hoofdwonden en vermoedelijk inwendige kneuzingen bekwam. Op advies van Dr. Colenbrander is zij naar haar woning te Haarlem overgebracht. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: C. P. J. Winkels, Spnarnelaan 6, een 'bankbiljet; A. C. dc Wit, Iepenlaan 37, een klein wit bontje; Westendorp, Wilhelmina- plein 11, portemoflnaie met inhoud; G. P. Wijn, Kerklaan 73, een jongensjas; J. v. d. Blom, Raadhuisplein 12, een heerenhand- schoen; J. v. Tongeren, Iepenlaan 20, een gouden medaillon; H. C. Wit. Iepenlaan 37, een handschoen; mevr. van Heel, Van Mer- lenlaan 4, een schaar; N. v. d. Me»r, Koe- diefslaan 22, een zwarte baret, een sleutel en een kinderportemonnaie; W. Verstralen, Voorweg 14, twee riemen. Bij nader onderzoek is gebleken dat de politie te Heemstede met de aanhouding van R. B. uit Haarlem een goede vangst heeft gedaan. Niet alleen dat de Heemsteedsche poli tie hem tot bekentenis wist te brengen ten opzichte van twee alhier gepleegde inbra ken, maar ook werd op hem nog een recu gevonden van een te Leiden in bewaring gegeven heerijrijwiel waardoor ook tot klaarheid kwamen inbraken gepleegd te Bussum, Naarden, Watergraafsmeer en een drietal inbraken te Aerdenhout gemeente Bloemendaal, Gemeentezaken. B. en W. vragen een crediet van ten hoogste 700 aan voor de doortrekking van het gemeente-riool met bijkomende werken in den Heerenweg van de Oude Posthuisstraat af in noordelijke richting tot de noordelijke grens van per ceel Heerenweg 62. Begrooting gemeente duiuwaterbedriji. Verschenen is de begrooting van baten en voor 1924. Zij wordt in eindbedrag geraamd op 76.280. De schuldenlast van het bedrijf zal per 1 Januari 1924 bedragen 218.391,95'A. De aflossing in 1924 zal bedragen 4.050. Herwonnen Levenskracht". Men schrijft ons: Het plaatselijk comité van „Herwonnen Levenskracht" vraagt u te spreken. Wilt gij even luisteren? Zoo ja, wij vragen dan even uw welwillende aandacht voor het volgende: Wie kent niet dat mooie gebouw, gelegen achiej- het groene loover van het Apeidoorn- sche geboomte, met zijn heerlijke omgeving en geurige dennettbosschen, zijn ruim frisch ingerichte lig'ha'len, waar enze jeugdige lij ders en lijderessen de verkwikkende lucht in ademen en worden verpleegd, kortom, waar hun jonge levens worden ontrukt aan de vreeselijke ziekte, de Tuberculose? Wie weet niet, dat nog vele jeugdige lijders en ■lijderessen wachten op verpleging, daar-de ruimte in de sanatoria nog beperkt is? Wie heeft geen medelijden met d'ie jonge moeders, d'ie met den smeekenden blik eener Christenmoeder opzien naar hare laatste hope: „Herwonnen Levenskracht", welke het leven barer dierbaren kan redden? Wie beseft niet, wat het zeggen wil, jong te zijn en vol idealen, en te lijden, terwijl andere kiemen dartelen in Gods vrije natuur? Ja. wij kennen, weten, beseffen allen, dat hun hulpe moet wordien geboden. Wij kun nen tevreden zijn over de milde gaven voor „Herwonnen Levenskracht", maar mogen niet ophouden, u te verzoeken, ons te blijven steu nen met alle u ten dienste staande middelen. Laten we in de liefde voor zieken en zwak ken één zijn. Dezer dagen zullen u door ons plaatselijk comité inteekenlijsten voor een kalender wor den aangeboden, voor bovengenoemd doel; steunt ons door uwe inteekening en mocht u geen kalender van noode hebben, gedenk dan ons plaatselijk comité; het adres onzer pen- ningmeesteresse is; Mej M. van der Voort, Menneweg 51, Sassenheim, waar tevens de gelegenheid bestaat zich te abonneeren op ons mooi Maandschrift „Zonnebloemen" of zich op te geven als donateur (trice) van ons heer lijk werk „Herwonnen Levenskracht". Jongensbond. - Zondagmiddag vertoonde de heer Bon, uit Den Haag, een serie licht beelden, die duidelijk de gevolgen van hel drankmisbruik lieten zien, aan de jongens en meisjes van Velseroord, die de kleine zaal van het Patronaatsgebouw geheel vulden. Dc kinderen genoten met open menden van de mooie prentjes en de mooie verhaaltjes, die de heer Bon er bij vertelde. De leider van den Jongensbond is de heer F. van der Zee, Trompstraat, Velseroord, bij wien men dé noodige inlichtingen kan ver krijgen. R.-K. Vrouwenbond. Zondagavond gaf de R.-K. Vrouwenbond een feestavond in het Patronaatsgebouw. De groote zaal was goed ■bezet. Do presidente opcnd'e met eenige wel gekozen woorden de vergadering, waarna het Bondslied werd gezongen. Dan sprak Pater Alexander een korte rede, die, met 'n flinke dosis humor gekruid, er smakelijk inging. Op de voorwaarden wijzend, waaraan een goed lid van den R.-K. Vrouwen bond moet voldoen, wees spr. vooral op de goed gehumeurdheid en de godsvrucht; eigen schappen, die zeker de huisvrouw noodig heeft, om een goede sfeer in het huisgezin te scheppen. De mandolineclub „Santa Lucia", uit Haar lem, directeur de heer Hakkenberg van Gaas beek, luisterde uen avond op door mooi spel. Het dames zangclubje van den Vrouwenbond en de Derde Orde liet zich ook van haar beste zijde zien. O. a. werd heel goed gezon gen „O Jesu amor mi" en „De Moeder Gods kapelle". Eén der dames boeide met haar mooie stem de aandacht door het zingen van het „O Salutaris Hostia". Eenn kleine loterij werd nog op touw gezet tot dekking der onkosten, waarvoor aardige prijsjes beschikbaar waren. Tijdens de vergadering werden de huisvrou wen en de meisjes, die op 't punt van trou wen staan, aangespoord om deel te nemen aan den moedercursus. Ook werden deelne mers gevraagd voor een cursus in 't costuum- r.aaien. Hel was een Welgeslaagde avond. Alleen zou men aanmerking kunnen maken op de lage temperatuur, die in dc zaal heerschte. Derde Orde. Woensdagavond begint het triduum voor de leden van de Derde Orde, hetwelk Zondagavond zal gesloten worden. Maandagavond zal de jaarüjksche feestverga dering plaats hebben in 't Patronaatsgebouw. Onze plaatsgenoot, de heer W. de Ruyter is benoemd tot vice-voorzittcr van de ver eeniging „FinlandNederland." Als werkzoekenden staan bij de plaat selijke arbeidsbeurs ingeschreven 14 losse arbeiders, 7 landarbeiders, 14 visschers, 31 bouwvakarbeiders en 1 kok. Een geval van mond en klauwzeer is geconstateerd onder het vee van den land bouwer J. Plug te Noordwijk-aan-Zee. Aanrijding. Tusschen een vrachtauto van een brahdstoffenihandelaar en een paard en wagen van De W„ geladen met kisten en vaten, had Zaterdagmiddag op de Turfmarktsbrug een aanrijding plaats. De stuurinrichting van de auto raakte ge heel defect. De bestuurder van het gespan verkeerde in de meening, dat hij zou kun nen passeeren, doch dit lukte niet. Denk om de bananenschil! Mei. M. O. uit Noord wijk, kwam Zaterdagmiddag op dc Haarlemerstraat over een bananenschil te vallen. Daar zij een hoofdwonde bekwam, mc 2st zij zich laten Verbinden in de apo theek van den heer Van Driesum, aan de Mare, Ontvreemding. Door deuropening is Zondagmiddag in de woning van N„ aan de Uiterstegracht, toen niemand thuis was, 20.aan zilvergeld uit een kastje ont vreemd. De politie is met het geval in ken nis gesteld; deze zal een onderzoek doen. Aangereden. Op de Koornbeursbrug, werd Zaterdagmiddag, door eigen schuld de 60-jarige timmerman v. V. door een auto aangereden. Na zijn val klaagde hij over pijn in de rechterknie. Per politiebrancard is hij naar zijn woning vervoerd. Baldadig. Een zekere K. vond er zijn genoegen in, om in de woning van mej. S„ in dè St. Jorisstceg, eeigc ruiten te vernielen. Tegen K. werd proces-verbaal opgemaakt. Schoorsteenbrandje, Ten huize van den behanger De B, in de Heerenstraat, ontstond Zaterdagavond een schoorsteen brandje. De brand werd spoedig door den brandweer gebluscht. Stedelijke Werkinrichting. In de week van 410 Nov. 1923, werden er in de 'Stedelijke Werkinrichting opgenomen 229 volwassenen en 20 kinderen, totaal 249 personen. R.K. Verenigingsgebouw. Aan het R.K. Parochiaal Kerkbestuur St. Gregorius van Utrecht alhier, is vergunning verleend lot het bouwen van een tijdelijk- Vereenigingsgebouw aan de Mahustraat. Tuberculosebestrijding. De uitvoering van de Tooneeóvereen&ging Varia in den Schouw burg ten bate der Vereeniging tot bestrijding der TubeTculo-se in deze gemeente heeft een batig saldo van ruim f 284 opgebracht. SPAARNDAM. Een feest op school. Maandagmorgen was het opeens voor de schoolkinderen feest. Te gen half elf kwam Dr. Smit met zij,n bruid om du kinderen te tracteeren. Nadat de hoog ste klassen onder leiding van den heer Zuidweg een mooi toepasselijk lied gezongen hadden, werden namens de kinderen een tinnen kan en bloemen overhandigd. Dr. Smit dankte zeer, ook namens zijn a.s. vrouw en gaf ieder bind een keurig zakje met bruidsuikers. De tentoonsteJiling van Pluimvee enz., uit geschreven door de Pluimveevereeniging Halfweg en Omstreken, belooft door de groote deelneming, welke nu reeds is toege zegd, schitterend te worden. Beide Kerstdagen zal deze tentoonstelling plaats hebben in het St. Jozefsgebouw al hier, welks ruime zaal zich daartoe uitste kend leent. Van verschillende zijden komen nog steeds bewijzen vaif'belanigstelling in. O.m. zijn een drietal bekers aangeboden, respectievelijk door het Hoenderpark „de Leghorn" te Zwanenburg,; de Eerste Zwa nenburger Drukkerij, alsmede de Directie van het dagblad „De Courant", vervolgens circa 80 medailles en verscheidene diploma's. Aan deze tentoonstelling word't eveneens een loterij verbonden, welke 2e Kerstdag, na afloop der tentoonstelling plaats zal hebben. Aangifte van deelname kan alsnog geschie den tot uiterlijk 1 December bij den heer N. G. Scholten, Kerkhoflaan 35, te Zwanen burg. Goedkoops melk. Gisteren reed een vee houder door het Schoterkwartier met een wagen met ketels melk en 'bood de melk te koop aan voor 15 cent per liter. Dat hier van gretig werd gebruik gemaakt, spreekt vanzelf. Hij was spoedig uitverkocht. Burgerlijke Stand van 5 tot en met 11 November 1923. Geboren: z. van H. H. G. Blomvan Gennip. d. van A. M. SmitGhristiaans. d. van C. RoodRansiin. d. van H. Kulkvan Zandwijk. d. van A. J. Post- maVan der Wal. d. van M. T. Warners Roelfs. d. van P .RoestHeidveldt. z. van M. E. HoepSwart. Ondertrouwd: R. Hamdgraaf en A. H. Nessen. R. Scheffer en N. Kaarsgaren. A. P. Winnubst .en P. J. Lonnes. H. Zut en P. J. G. Huskes. Getrouwd: F. P. J. Odenthal met E. v. d. Hurk. W. Kiremers niet S Beijeman. G. J. Kraak met M. M. C. Timmers. Personalia. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen de dames G. Bergman en M. C. Maas. alhier. Personalia. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen vrije- en ordeoefeningen mej. G. A. Raebel, alhier. De nieuwe gashouder. Met den onder* bouw van den nieuwen gashouder is meo thans zoover gevorderd, dat aan de installa tie van den eigenlijken gashouder kan wor» den begonnen. Veiling van Gladiolen te Lisse, op lC dezer, onder directie van Holland's Bloem- bollenihuis: Hal'oy 12-op 1,25, idem 10-12 0.45; Glory of Holland 12-op 2.40, idem 10-12 0.85; Wilbrink 12-op 1.20; March. Foch f 1.80; Panama 14-op 2.80, id'em 12-op !.70, idem 10-12 0.60; Pink Beauty 12-op 1.90, idem 10-12 0.65; Empress of India 14-oj^ f 3.20, idem 12-op 2.20, idem 10-12 0.80; Prince of Wales 14-op 2.50, idem 12-op 1.40, idem 10-12 0.55; White Giant 14-op f 3.80, idem 12-op 2.90, idem 10-12 f 1.40; Bar. Jos. Hulot 12-op 2.40, 10-12 0.80; America 14-op 2.20, idem 12-op 1.25. idem 10-12 0.45; Willy Wigman 10-12 f 0.75; Anny Wigman 10-12 1.10; Roem van Kennemerland 14-op 2.75, idem 12-op 1.50, idem 10-12 0.55: War 14-op 2.70, idem 12-op 1.70, idem 10-12 0.75; Yellow Hammer 12-op 3.50, idem 10-12 1.30: Brenchlevnsis 12-op 1.30, idem 10-12 0.55; R'ed. Canna 12-op 2.10, idem 10-12 1; Captein Fryatit 12-op f 1.40, idem 10-12 0.63; Red. Émperor 12-op 4.50; idem 10-12 1.20; Liébesfeuea- 10-12 2.20; Gemengd 12-op 1.60. Alles per 100 stuks; Men schrijft ons uit Lisse: Zondag 1.1. is: onder alle H. H. Missen van den preek stoel afgelezen, dat door het R. K. Huis- vestings-Comité, alhier, in den loop dezes- week een inzameling gehouden zal worden, aan de huizen van alle Parochianen voor de arme Katholieke gezinnen in het Roer gebied en Rijnland. Het Comité stelt zich voor, een wagon levensmiddelen en kleeren voor dit doel te laden en doet daarom een dringend verzoek aan allen, die, hetzij aardappelen, erwten, boonen, kaas, vleesch, spek, busgroenten en alle mogelijke kruideniers- en grutters waren, alsmede gedragen kleeren, onder goed, schoenen, klompen, etc., willen be schikbaar stellen, dit aan de meisjes, die de Parochianen zullen bezoeken, op 'te geven. Een en ander zal dan op een nader aan te geven datum worden afgehaald. Zakken worden door het Comité beschikbaar ge steld en zullen worden medegebracht, als de goederen worden afgehaald. Het spreekt van zelf, dat het Comité zich ook gaarne belast met plaatsen van Duit- sche kinderen in de gezinnen der Lisser Parochianen. Indien zulks spoedig wordt opgegeven, kunnen de kinderen reeds met eerstvolgende transport medekomen. Mocht men er de voorkeur aan geven, zijn opgave van levensmiddelen enz. of eventueel giften in geld persoonlijk aan het Comité af te dragen, dan gelieve men zich te vervoegen bij de leden vai)f het Comité, Katholieken van Lisse, de nood is groot, spoedige hulp is dubbele hulp. Steunt in ruime mate het Comité in dit diefdadig werk. De spreekwoordelijke offervaardigheid der Katholieken van Lisse mag ook nu niet beschaamd worden en daarom, zorgt met elkander, dat spoedig een wagon levensmiddelen uit Lisse naar het nood lijdende gebied rollen kan. De heven. Op Vrijdag 30 dezer zal te Haarlem worden aanbesteed het onderhou den op diepte der Ncordzeehaven alhier, ge durende de jaren 1924—1926. De raming bedraagt 649500 per jaar. De Heemskerk. De bergers van den bij Wijk-aan Zee gestrandén stoomtrawlei-! ..Heemskerk" IJ M 5, hebben de berging op gegeven. Het schip is door den storm nog liooger op het strand geslagen en onder den ketel moet een groot gat zitten. Men is reeda bezig de uitgezette ankers binnen te brengen. HET LEGIOEN VAN EER. Het Legioen van Eer, de eenige Fransche ridderorde is op 19 Mei 1802 ingesteld, op voorstel van den eersten Consul Napoleon Bonaparte, en bestaat dus ruim een eeuw. De instelling werd destijds zeer bestreden, omdat vele republikeinen er een „monar chaal speelgoed in zagen. Napoleon ant woordde toen: „Men wijze mij een republiek uit den ouden tijd of van later, die geen onderscheidingen heeft gekend. En van „speelgoed" gesproken, met zulk „speel goed" leidt snen de menschenHet legi oen van eer zal weldra door ieder worden begeerd." De wetgevende macht nam het voorstel ten slotte aan, doch met slechts geringe meerderheid. Ofschoon vrouwen oorspronkelijk waren uitgesloten, verleende Napoleon zelf de orde aan Marie Schellinck, die in het Fransche leger dienst had genomen toen zij zich in den slag van Jena had onderscheiden en tot 2de luitenant was benoemd. Sedert hebben nog 81 vrouwen de orde gekregen, Rosa Bonkeur en mevr. FurtadoHeine zelfs het officierskruis. GOUD IN ZEEWATER. Dat zeewater goud bevat, is door de scheikundigen reeds lang uitgemaakt; de hoeveelheid wisselt volgens hunne verkla ring af van 5 tot 7 milligram per M3. Eerst 200 M3 zeewater zouden dus een gram goud geven, wanneer men het edele -metaal langs chemischen weg uit het zeewater wilde 'ha len. Dit is natuurlijk niet veel, en de vraag is maar hoe men het er uit moet halen; op deze vraag is het antwoord nog niet voldoende gegeven, en vooral niet zóó, dat <fe opbrengst de onkosten goed maakt. Een tfeograaf heeft infusschen eene aar dige berekening gemaakt omtrent de hoe veelheid goud, die in het zeewater zou zit ten, berekend naar bovenstaanden maatstaf. De oppervlakte van al de zeeën zou zijn 349 millioen K.M.2; de gemiddelde diepte op 3600 M. gesteld, geeft dit een rond getal van 1260 K.M.3 Rekenen wij nu, dat uit een M3 water 5 milligram goud kan worden ge haald, dan krijgen wij voor een K.M.3 6 millioen gram of 120 centenaar goud, dat is voor al de zeeën 1260 maal zooveel of 151 milliard cenienaar goud. Hoeveel dat is be grijpt men misschien beter als men bedenkt, dat daarmee 1200 kisten van de grootte van een flink woonhuis met vier verdiepingen zouden kunnen worden gevuld. En hoe veel bedraagt dat nu in baar geld? Om niet te hoog te rekenen zullen wij een kilogram goud op 1200 gulden stellen (tegenwoordig is het goud weer duurder), en dan komen we tot de conclusie, dat al de wereldzeeën te zamen in ronde som voor een waarde van 9000 millioen gulden aan goud bevatten. Dat is meer dan een millioen maal zooveel als al het. gemunte goud van de heele wereld! „vVaarom ben je zo„ .aai? lx uachf, dai je maar een oogenblikje de Bruin hier om den hoek spreken moest?' „Dat was ook zoo, lieve, maar de kerel stortort zoo". (London Opinion •RETTIG. Hij: 'f Is vreemd toch. De gekste kerels hebben soms de mooiste vrouwen Zij: O. jou vleier. RESERVES. Jonge vrouw: Wat jammer, dat we geen ham in huis hebben, anders hadden we spiegeleieren met ham kunnen bakken, als we eieren hadden. VRIENDELIJK. Droog: Ik geloof dat ik nogal laat weg ga. U neemt me toch nietkwalijk? Mevrouw Scherp: O, volstrekt niet hoor. Beter laat dan nooit. NOG NIET GOED TERECHT. Iemand in den diergaarde tot den oppas ser van den olifant: „Je schijnt nog niet goed terecht te kunnen met den olifant." De oppasser: „Dat geloof ik graag, mijn- hcér. Verleden week had ik nog een vlooientheater." EEN COMPLIMENT. Meijer: „Een knap jong meisje is dat! Die heeft hersens voor twee, hoor! Muller: „Dan is zij juist een vrouw voor jou." HET UITVLUCHT JE. „Ik geloof, dat ik daar een brandsignaal hoor. toch even gaan kijken, zei mijnheer A. tegen z'n eclifgenoote en glipte de thcaterloge uit. Na een goed kwartier kwain hij terug en zei terloops:, ,,'t Was toch geen grand." En zij antwoordde: „En 't was ook geen water." DROOGGELEGD. ii/t0' - a Schilder. Heb je hi ar rn den omtrek nog leuke plekjes Landelijke eenvoud. De rustende jager was er vroeger een, maar nou hebben dr niets dan van dat flauwe goed. EEN ANTWOORD VAN PRESIDENT LIN COLN. Gedurende den Amerikaanschen burgeroor- Jog kwam een j'cng Duiricher, d'ie een mili taire school in ziin vaderland had d'oorloo- pen, maar die in Amerika een nieuw vader land zocht, bij president Lincoln om dezen zijn diensten aan te bieden. De laatste, die zulke lui wel gebruiken kon, gaf hem een aanstelling als kapitein en bovendien mem- gén goeden raad. Teen hel bezoek ten einde liep, zei de Duit- scher: „Ik moei U doen opmerken, mijnheer 1 de president, dat mijn naam een der oudste en meest aristocratische van Duitschland is." De president zag den jongen man eenige oogenbUklkten aan en zei toen: „Wel, wanneer u zich goed gedraagt, zal u d'at hier in 't minst niet hinderen-" PESSIMISME. Schoolopziener „Welke zijn de beste leerlingen uwer klasse Onderwijzer „Beste mijnheer de school opziener, heb ik in 't geheel niet." VOORZORG. Een dichter zou voor eene commissie eek doof hem vervaardigd tooneelstuk ter beoor deeling voorlezen. Op het punt van te begin- nen, staat hij op en overhandigt aan ieder zij ner rechters een zakdoek met de woorden i „het stuk is een drama". ZEER JUIST. De aarde is in de meeste talen van het vrou« welijk geslachten dat is zeer juist, want men kan toch niet precies te weten komen hoe oud zij is. BEDELAARSTROTS. Bedelaar (tot eene dame die hem een cent geeft) „Hier heb je nog een cent, dan kan je ten minste den volgenden bedelaar wel staanshalve twee centen geven. TAALKENNIS. Een kaalhoofdig Pruisisch kapitein was ïrt den FranschDuitschen oorlog van 1870/71 met zijn twee paarden in een huis van de Fransche stad B. ingekwartierd. Zijn op passer, die gedurende den oorlog eenige woor den Fra 3ch had geleerd, schreef, om het do micilie van zijn chef aan te duiden, op de deur„Capitaine Sauerkraut avec deux cheveux." MEERVOUDSVORM. Meester die een strikvraag wil stellen: „Jantje, wat is het meervoud van suiker?'' Jantje, onmiddellijk: „Klontjes, mieneer.''.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 8