1 BOEFJE Leeg Heerenhuis Venrerij en Chem. Wassctierij Jongste Bediende Melhlon BIHIAAIT. Groote Hootstraot, hooit Spekstraat CRONJÉ-APOTHEEK MAAG- EN SLIJM PILLEN TE HUUR: JOG. X6HLIHEER, Cuisinier, Parkiaan 10!, Haarlem. Telsf. 203Z De ex-Kroonprins in Duitschland. Ingezonden Mededeelingeii Boekhouden Stenografie Typen slotbrug inreed, werd oPre« zóó itt.t Minister Colijn over de Kabinetscrisis. Het standpunt onzer regeering. Artikele DE KABINETSCRISIS. TE KOOP Albertus Bij beschikking van den Reeh or-Commissaris d.d. 8 Novem ber 1923 in het faillissement: G. J. TIMMER, wonende te Haarlem, is bepaald 1. dat de indiening schuld vorderingen bij den curator moet geschieden vóór 30 Nov. 1923. 2. dat de verificatie- vergade ring zal worden gehouden op Vrijdag 2i December 1923 ten I ure in het Gerechtsgebouw a*n de Jansstraat No. 81 te Haar lem. Haarlem, Kinderhuisvest 13. Mr. F. M. HAGEMEIJER, Curator, NETTE MEISJES COSTUUMNAAISTER Zaterdag 17 November N,V. VEREENIGD R0TTERDAMSCH en H0FSTADT00NEEL. J. LOTTGERING Groote Houtstraat 5 a. Spoedige, goede aflevering. NIET DUUR. FLINK MEISJE NET KOSTHUIS BILJART EN KIN0-APPARAAT EEN HIT (.EG-KIPPEN Instituut „MERCURIUS" EIKEN PATHÉFOON TE KOOP TE KOOP BLADRIET TE KOOP Ter N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, Nassau* laan 49, Haarlem, kan geplaatst worden, een bekend met machineschrijven, oud IS a 16 jaar. Aan= melding in persoon op het Bedrijlskantoor. wegens ziekte een oude, beklante Brandstoffen»» zaak met Pakhuis en Bovenwoning, gelegen Sophiastraat 29, alhier. Inlichtingen omtrent verkoop bij D. SCHOEN, Anthoniestraat 60, alhier. Biedt te koop aan goheelon INVENTARIS, ook godoolton, te zien 's morgens voor 12 uur, aanvaarding na 10 December. een groote partij oude pannen, brandhout en diverse afbraak. Adres: G. METSELAAR ZOON, opslagterrein, Dubbele Buurt, Haarlem. te koop, 2 minuten van den Hout, bevattende 6 kamers, keuken, voor- en grooten achtertuin Koopsom f 11500. Dagelijks te bezichtigen en te bevragen bij den makelaar M. DE HEER KLOOTS, Raamvest 17. een groote partij smalspoor, kipwagens, lorrie's, motor lorrie's en diverse aannemers-materieel. Adres: G. METSELAAR Zoon, Heerensin gel 137, Haarlem. Ds Minister roept liefhebbers op voor 200 plaatsen ais Kommies. slaagt, wordt door het rijk aangesteld. DEJEUNERS, DINERS en SOUPERS Dagelijks uitzending van DINERS a f 1.2S Gelegenheid aan huis te Dineeren a f 1.20 van 5-8 uur zonder welkom. Zij achten alle vertoon in verband met de heerschende werkloosheid en armoede niet tactvol. Het vertrek van den gewezen kroonprins A'it ons land kwam niet geheel onverwachts. Er liepen in den laatsten tijd reeds hehhaal- delijk geruchten, dat hij aan zulk een ver trek dacht, en zoo kon men veronderstellen, dat het den een of anderen dag gebeuren zou. Het onverwachte ligt alleen in het uur van zijn vertrek, dat zelfs voor zijn om geving op Wieringen een verrassing is ge worden. Die verrassing geldt ook de geal lieerden, die met hun Nota aan de Neder- landsche regeering juist te laat kwamen. Toen de Nota werd overhandigd, had de ex- kroonprins het Nederlandsche gebied reeds achter den rug. Dat is het grappige in déze geschiedenis, ofschoon niet allen het geval als grappig zullen beschouwen. Onzen minister van Buitenlandsche Za ken bood de aanbiedig der Nota intusschen de gelegenheid, het standpunt der Neder landsche regeering in 't licht te stellen, een standpunt, dat even correct, als klaar en eenvoudig is. Zoolang de prins hier te lande Verblijf hield, trof onze regeering zekere maatregelen. Zij wees hem een vast verblijf aan. Maar zij had geen bevoegdheid hem te Verbieden, of te verhinderen naar Duitsch land terug te keeren, en hij is dan ook ver trokken na aan onze regeering daarvan me- dedeeling te hebben gedaan. Indien er thans nog kwesties te regelen, ^f te bespreken zijn, dan hebben de geal lieerden zich daarvoor enkel en alleen tot de Duitsche regeering te wenden. Ons re gardeert het verblijf en de positie van den Prins in 't geheel niet meer. Wij hebben hem niet gedwongen heen te gaan. Maar wij hebben hem ook niet kunnen of willen weerhouden te vertrekken. En nu hij ver trokken is, zien wij hem niet meer terug- keeren. Opmerkelijk is het wel, schrijft het „Cen trum", dat de Duitsche regeering een republikeinsche regeering dan toch geen bezwaar bleek te hebben tegen zijn weder komst. In andere landen men denlce slechts aan Frankrijk pleegt men ten aanzien van de leden eener van de regee ring vervallen verklaarde dynastie heel wat strenger te zijn. Zij worden verbannen, en er moeten doorgaans tal van jaren verloo- pen, alvorens het verbanningsbesluit wordt opgeheven, of niet meer toegepast. In Duitschland heeft men de onttroonde vorsten daar waren er zeer vele niet over de grenzen gedreven en hun alle vrij heid van beweging gelaten. Het is niet ge bleken, dat daarvan een verkeerd gebruik werd of wordt gemaakt. En daarin zal wel een der redenen zijn gelegen, dat men den kroonprins toestond zich weder in zijn „Hei mat" te vestigen. Of hij daar nu voortaan zal wonen en zich buiten alle. poli tieke en monarchistische actie zal hou den, is eert vraag, die wel verschillend zal worden beantwoord, maar waarmede wij ons niet verder hebben bezig te houden. De Duitsche regeering heeft hare voorwaar den gesteld en de prins heeft zich daaraan, luidens de berichten, onderworpen. Rest de vraag, welke houding thans de geallieerden zullen aannemen en of zij niet op hunne beurt met eischen voor den dag zullen ko men en verlangen, dat maatregelen worden getroffen. Dat de Franschen daarbij het luidst zullen spreken, is aan geen twijfel onderhevig. Vooral nu in Beieren pas een nieuwe „Putsch" zich afspeelde en de rust er nog verre van hersteld schijnt te wezen. Dat er geharnaste nota's naar Berlijn zul len gezonden worden, daarvan kan men zich wel verzekerd houden. Overigens schijnt ook de Duitsche regeering den te rugkeer van den prins later te hebben ver wacht, en had hij-zelf misschien een beter oogenblik kunnen kiezen, dan dat, waarop de Beiersche gebeurtenissen juist achter den rug zijn. Maar ook dit is een zaak, die niet ons, maar Duitschland aangaat. In ons land heeft de prins zich gedurende al de vijf jaren van zijn verblijf gehouden aan de hem gestelde voorschriften. Hij schikte zich ia zijn lot en hij wist zich op „zijn" eiland een zekere populariteit te verwerven. Hij vond er rust, zooals hij in zijn afscheids brief schrijft, en hij kwam er tot zichzel- ven. Zijn naam zal aan Wieringen verbonden blijven. En in de eenvoudige woning, de bescheiden levensomstandigheden en stille afzondering kreeg hij wellicht meer oog voor de eigenlijke waarde van het leven, dan in de schitterende omgeving van de jaren zijner macht en grootheid. Geen drukte te Oels. Volgens een telegram uit Oels aan de .Daily Chronicle" heeft de familie van den ex-kroonprins bekend laten maken, dat men rta de vijfjarige afwezigheid van den prins, drukte bij zijn terugkeer wil vermijden. Be vestigd wordt het bericht, dat de ex-kroon prins het voornemen zou hebben, eerst eeni- gen tijd te vertoeven in een jachthuis, gele gen op ongeveer vijf mijl afstand van het kasteel. Een kleine kring vrienden zou hier den banneling verwelkomen. In de stad van Oels wonen vele socialisten. De leden van de socialistische partij toonen zich evenwel niet vijandig ten opzichte van den terugkeer van Wilhelm Jr. Zij zullen niet protesteeren tegen zijn verblijf zoolang hij, volgens zijn belofte, zal blijven leven als een gewoon landjonker. Ook de getrouwen van de vroe gere keizerlijke regeering wenschen geen bij- Hoe de ex-ltroonprins de grens passeerde. Over de wijze, waarop de ex-kroonprins Zaterdag onze grens heeft overschreden, kwam de Tel. nog enkele bijzonderheden ter oore. Men weet, dat de prins om ongeveer half twaalf, juist op het oogenblik, dat de Entente-gezanten hun nota in Den Haag aanboden, de Duitsche grens bereikte. Bij de Nederlandsche grenspost was het pas- seeren al uitermate gemakkelijk geweest, doordat zich een onzer ambtenaren van de pascontrole en de prinselijke auto be vond, die op verzoek Van den garage-hou der der Diirkoppfabriek te Amsterdam, den heer Stuhr, van Almelo af- was meegereisd. Dit had de formaliteiten aan Nederlandsche zijde al zeer vergemakkelijkt, zelfs zoodanig, dat toen om 12.10 uit Oldenzaal naar de grenspost „De Poppe" werd getelefoneerd, om den prins niet door te laten, het ant woord luidde: „De prins is nog niet doorge komen" een mededeeling, welke geheel ter goede trouw gedaan werd. Aan de Duitsche grenspost, die een paar honderd meter verder gelegen is, scheen men omtrent de komst van den gewezen kroon prins, die overigens in het bezit was van een speciale „Empfehlung" van het Duit sche consulaat te Amsterdam, nog niets te weten. Toen bij het inzien der passen bleek, wie de auto-reiziger was, sprongen de Duit sche grensbewakers als geëlectriseerd in de houding. De kwestie der uitlevering. Een Havas-telegram uit Parijs meldt: Volgens in Frankrijk heerschende meening heeft Duitschland ontegenzeggelijk zijn ver antwoordelijkheid ten opzichte van den ge wezen Duitschen kroonprins in de waag schaal gesteld. Er wordt nog eens nadrukke lijk op gewezen, dat, nu hij in Silezië gaat vertoeven, de ex-kroonprins zeker als een gericht, dat het eerst in het donker zou plaats hebben. In Oels was het Dinsdag jaarmarkt en daardoor was het in de stra ten zeer druk. Men had een auto vooruit laten gaan om zoodoende het vermoeden te wekken, dat de kroonprins daarin zat, wat ook inderdaad iedereen dacht. Eenige minuten later kwam de groote toerwagen, waarin hij zat, het hek binnen, en een groote menigte, die zich voor de poort had verzameld, begroette den kroon prins met vreugde. Op het oude, groote plein voor het slot, dat door de sterke autolampen helder werd verlicht, was niemand bij zijn aakomst aan wezig. Toen echter de wagen stilhield, drongen zijn twee dochtertjes en zijn zoon prins 'Friedrich, naar buiten en vlogen hun vader tegemoet. De kroonprins omhelsde zijn kinderen, en hen hij de hand nemende, ging hij de stoep op naar den ingang, waar in tusschen de ex-kroonprinses verschenen was. Daarmedie was voor het publiek de thuiskomst van den ex-kroonprins afge loopen. De deur werd gesloten en de kroon prins was voor niemand te spreken. Naar uit zijn omgeving wordt verklaard, zal hij zich strikt aan de door hem aan vaarde voorwaarden houden. De ex-kroon prins wenscht geheel als particulier te leven, terwijl hij zelfs geen politieke inter views zal toestaan. Door de omstandigheid, dat hij de groot ste grondbezitter in 'het district is, zal de ex-kroonprins in het particuliere leven ver moedelijk wel een voorname plaats in nemen. De stemming in Parijs. Uit Parijs wordt aan de ,,N. R. Crt." ge-, meld: De ex-keizer en ex-kroonprins blijven in de Fransche hoofdstad de aandacht boeien. De „Débats" acht het volstrekt niet onmo gelijk, dat ook de eerste zich in Duitschland zou vestigen, zoogenaamd om rustig de fa milie-genoegens te smaken. Stresemann zou dien toelating te eer met het op den kroon prins toegepaste argument kunnen verdedi gen, daar hij rechtens afstand heeft gedaan. Ofschoon, beiden als zwak yerstand hebben, zou dit een gevaar voor den vrede zijn, daar De rechtsche samenwerking verbroken. De voorwaarden der Anti- Revolutionnairen tot herstel. Gisteren, Dinsdagavond, heeft Minister Colijn in de Raamkeik aan de Hugo de Grootkade te Amsterdam het woord ge voerd over het onderwerp: Rondom de cri sis. De toeloop was enorm groot. Honder den stonden te vergeefs voor de deuren te wachten. Er kon geen mensch meer in. Naar schatting waren 2500 personen aanwezig. Herhaaldelijk werd met krachtig applaus minister Colijn's betöog onderstreept. De normale gelegenheid aldus ving spr. aan voor een minister om 't woord te voeren en zijn beleid te verdedigen, is in de Statcn-Generaal. Toch kan een minister behoefte hebben van hart tot hart te spre ken tot degenen, die hem hun vertrouwen schonken en het was spr. dan ook een be hoefte des harten hier hedenavond het woord te voeren. De eerste vraag, welke beantwoord moet worden, is, waardoor de huidige regeerings- c.risis ontstaan is. En de tweede: welk het anti-rev. standpunt is ten aanzien van de oplossing van die crisis. We hebben te letten niet alleen op de directe aanleiding, maar ook op de diepere oorzaken van de crisis. De directe aanlei ding v^as j de militaire partij, die nu over groote macht der oorlogsmisdadigers, voor wie de gealli- Hcschikt, daardoor zou gestijfd worden. Men hoopt dus, dat Poincaré de gelegenheid zal eerden maatregelen genomen hebben, be schouwd moet worden. Men acht art. 228 van het Verdra-1 van Versailles volkomen van toepassing op den ex-kroonprins. Zeer waarschijnlijk is dat de geallieerden de uit levering of verbanning van Duitschland zul len eischen. Bij in gebreke blijven zouden de geallieerden sancties kunnen nemen. De „Indépendance beige" aan het woord. De „Indépendance Beige" wijdt een heftig artikel aan den terugkeer van den ex- kroonprins. Wij drukken het zonder com mentaar af. De Nederlandsche regeering al lus het Belgische blad is blijkbaar van meening geweest, aan den vrede in Europa niet den dienst 'e kunnen bewijzen, den kroonprins in deze woelige tijden te beletten naar Duitschland terug te keeren, terwijl toch alles er op wijst, dat hij er het zijne zal toe bijdragen, de verwarring in Duitschland nog te vergrooten cn dat hij zal trachten de -inarchie in Duitschland. te herstellen, wat zonder twijfel een aanstuwen op een nieu wen oorlog zou beteekenen. Waarom vraagt het blad was Neder land in deze onmachtig? Nederland had toch het recht, aan dezen oorlogsmisdadiger, toen hij naar dit land vluchtte, haar wil op te leg- gen? Dit was bovendien plicht, daar Nederland tetfenover de geallieerden er de verantwoor delijkheid voor op zich nam, den man van Verdun aan zijn gerechte straf te onttrek ken en het hem mogelijk te maken aan het welzijn van Europa nog verdere afbreuk te. •doen. Men veronderstelde, dat aan dezen krijgs man uit den „frischen fröhlichen Krieg" niet alleen een verblijfplaats was aangewezen, maar dat hij tevens bewaakt werd. Maar waarvoor dan deze verplichte verblijfplaats en deze bewaking als de Nederlandsche re geering nu verklaart, dat het hem vrij staat het land te verlaten, om opnieuw te begin nen met zijn gevaarlijke avonturen, die den vrede in gevaar zullen brengdn? De kalme onverschilligheid van Neder land, zijn neutraliteit, die het zelfs verbiedt den kroonprins te beletten zijn avontuurlij ke droomen te verwezenlijken, zijn bevreem dende feiten. Wanneer men niet begint met aan te nemen, dat sympathie ten grondslag ligt aan zooveel toegeeflijkheid. Te Oels aangekomen. Om zes uur Dinsdagavond is in een open toerwagen de ex-kroonprins 'te Oels aan gekomen. Hij was vergezeld van majoor Von Müldner en een persoonlijken vriend. Ook is de reis medegemaakt door een ambtenaar van de politieke politie 'te Berlijn. De kroonprins werd bij zijn aankomst bij den ingang van het slot door een talrijk publiek met „Hoch"-geroep verwelkomd. De ontvangst op het slot. Uit Oels wordt gemeld: De aankomst van den ex-kroonprins in hét slot teOels, die precies om z'es uur in de groote poort over de voormalige aangrijpen om de geallieerde eendracht te bezegelen. Hoe meer mogendheden aan de nieuwe sancties meewerken, des te beter. Frankrijk alleen kan geen nieuw gehjed be zetten. De kosten daarvan zouden voor Fransche rekening alleen komen en de arg waan in het buitenland nopens zijn plan nen nieuw voedsel vinden. De bladen schuiven argumenten naar vo ren, ten bewijze, dat de Nederlandsche re geering van de bedoeling van den kroon prins, om het land te verlaten, afwist. OOK DE EX-KEIZER? Twaalf paspoorten naar Doorn? De Tel. ontving het volgende curieuse te legram uit Brussel: „Volgens inlichtingen, uit verschillende bronnen te Doorn alhier fte Brussel) ver kregen, zijn twaalf paspoorten voor Duitsch land naar den ex-keizer toegezonden. Een gewichtige conferentie zou te Doorn reeds zijn gehouden door den ex-'keizer en eenige vooraanstaande personen uit diens omgeving. De „Gazette" waagt de voorspelling, dat de monarchie der Hohepzollerns op 4 Dec. zal worden hersteld en dat óf de ex-kroon prins óf de ex-keizer op troon zal komen." Het blad vermeldt dit telegram geheel voor rekening van de aangeduide bronnen. .Nader wordt uit Berlijn bericht, dat het geheel onjuist èh uit de lucht gegrepen is, als zou de Duisc'he regeering aan den ex- keizer een pas hebben uitgereikt. DE EX-KROONPRINS BIJ BERLIJN. Naar verluidt heeft de ex-kroonprins zich te Barulh bij Berlijn opgehouden. DE VERWERPING VAN DE VLOOTWET. Waarom werd juist nu die Vlootwet voor gesteld en wat was de beteekenis van het Vlootwet-voorstel voor de financiën van het land? Zou het denkbaar zijn, dat m«i een voor stel als het Vlootwetsontwerp deed alleen voor zijn genoegen of om politieke winst te halen? Of was t dat het voorstel moest ge daan worden, omdat de regeering slechts haar plicht wenschte te vervullen in deze wereld van afgunst en haat? Zulk een vraag is eigenlijk alleen in Nederland mogelijk. Op denzelfden dag, dat de Kamer hier de Vlootwet verwierp, sprak Baldwin ergens in Engeland en deelde hij mede, dat er nieu we kruisers zouden gebouwd worden. En 't volk juichte en zeide niet dat Baldwin ge hangen of in de kokende olie geworpen moest worden.... De regeering deed hier niets dan itaar plicht, een plicht, welke hier te landen nooit tot de aangenaamste heeft behoord. Alle politieke haat concentreert zich thans weer op den leider der anti-rev. partij, thans nu er een militaire kwestie aan de orde is ge komen. Spr. aanvaardde nu, zoowel als 11 jaar ge leden, dc volle verantwoordelijkheid voor hetgeen in militaristische richting is voor gesteld. Wat spr. wèl afwijst, is, dat men spreker zou. willen maken tot den geestelijken vader en doordrijver van de Vlootwet. Spr. wees mede af dat hij en zijn partij vóór alles het militaristisch streven steunen. De hanteekening van den minister van Financiën, welke onder dit ontwerp staat is niet die van minister Colijn, doch van mi nister De Geer. Het besluit om het ontwerp dit jaar aan de orde te stellen is genomen vóór spreker minister werd. In geenerlei functie noch rechtstreeks noch zijdelings is door spr. eenigen invloed uitgeoefend om de doorvoering van de Vlootwet te ver krijgen. Elk verwijt dat de anti-rev. het militarisme op' de spits hebben gedreven, wees spr. ten stelligste af. Men mag hieruit niet afleiden dat spr. 'I besluit om de wet aan de orde te stellen, ot ae ex aroon- Kleurde. Integendeel. Spr. heeft het van den is sc en toegejuicht als een daad van moed. Het zijn van een zelfstandigen staat gelijk Nederland is, legt ons plichten op jegens de gansche volkengemeenschap der wereld. Tot die plichten behoort de handhaving der neutraliteit. Daartoe mag gevorderd worden Wat gevorderd worden kan. Want h^eft men iets bemerkt van den nieuwen wereld geest na 1918, waardoor de handhaving der neutraliteit niet meer noodig zou zijn? Wat spr, er van gemerkt heeft is, dat de geest nog veel verdorvener is dan voor 1924. Ookj DE DEN MOGENDHEDEN TEGENOVER GEWEZEN KEIZER. Uit Londen wordt aan de „Msb." geseind: De „Daily Express" verneemt, dat geen diplomatieke actie gevolgd is op de vlucht van den gewezen kroonprins uit Nederland, daar de mogendheden van hem geen held of martelaar willen maken. Onmiddellijke stappen zijn echter gedaan met belrckkin'g tot den ex-keizer. Een hooge ambtenaar van de Nederland sche regeering, Mr. Kan, begaf zich naar Doorn om den keizer in kennis te stellen van het feit, dat de mogendheden tegen over zijn terugkeer naar Duitschland niet met dezelfde onverschilligheid zouden staan. De ex-keizer wondt, in tegenstelling met zijn zoon, in het vredesverdrag open lijk aangeklaagd als de persoon, die de voornaamste schuld iheeft aan den oorlog en aan de onwettige daden der Duitsche strijdkrachten tegen de geallieerden. Hem is duidelijk gemaakt, dat zijn eenige kans, om de ernstige gevolgen van zijn daden gedu rende den oorlog te vermijden, gelegen is in zijn bereidwilligheid om in zijn tegenwoor dig toevluchtsoord te blijven. kunnen de volkeren nog geen oogenblik de handhaving van hun recht toevertrouwen aan den Volkenbond. Ook op de arbeiders beweging valt geen staat te maken; zelfs aan de Roer heeft ten slotte de macht ge zegevierd over het recht. Aan het Cal vinisme ontleenen de Anti-Rev, de gave om de werkelijkheid te zien gelijk ze is, en van daar dat den Anti-Rev, zoo herhaaldelijk militarisme wordt verweten. Zoolang oorlogen nog waarschijnlijk 'Blijven te achten, blijft de Verplichting der neutralen bestaan om den krijg buiten zijn grenzen te houden. Gelijk minister Van Karnebeek nog in zijn laatste Kamerrede betoogde. Spr. constateerde dat in 1914 ons leger ons buiten den oorlog heeft gehouden. Maar nu tracht men de taak van ons leger in 1914 te verkleinen. Doch Churchill verklaarde in' zijn werk: „The World Crisis" dat hij de plannen van Ijmgeland met het Nederland sche leger als een substantioneelen factor rekening is gehouden! Het leger is voor een neutraal land het in strument om den vrede te bewaren. De An ti-Rev. wenschen vooral in dezen tijd te gaan tot het uiterste minimum dat in ver band met 's lands veiligheid het minimum is, maar daar ook niet beneden. Een onafwijs bare voorwaarde is dat dan ook voor deel neming aan een ministerie. En voor dit tijd perk beteekende zulks, dat het Vlootwets ontwerp aan de orde moest worden gesteld. Kon dit nog niet wat wachten? Aldus werd gevraagd, maar spr. stelde er tegenover: Waarom werd het eerst nu aan de orde gesteld? Ter beantwoording van die vraag gaf spr. een overzicht van de voorgeschiedenis van de Vlootwet. Zeventien jaren lang is de zaak besproken en beschreven: is cr dan niet de meeste aanleiding om ten aanzien van de be handeling van het ontwerp te vragen: „waar om eerst nu?" Ook van de technische bijzonderheden van de ontwerp-Vlootwet gaf epr. een overzicht, de ten slotte voorgestelde vloot vormde een volkomen éénheid en er zat absoluut niet aan vast, dat over zes jaren een tweede der gelijke vloot zou moeten worden gebouwd. Wat de linancieele zijde van het vraagstuk betreft, zeide spr., dat hetgeen hij de laatste weken beleefd (heeft met betrekking tot dc financieele consequenties van de Vlootwet, het wonderlijkste, dat hij ooit meemaakte, verre overtrof. Minister De Geer heeft reeds gezegd, dat aanneming of verwerping van de Vlootwet geen gulden verschil in de schatkist zou op leveren. De „verwarring" ten aanzien van de Vlootwet-kosten valt volgens spr. ten deele toe te schrijven aan de verkeerde meendng, dat de regeering slechts kwam met een halve vloot, waaraan over 6 jaar nog een tweede helft viel toe te voegen. Doch van dit alles was inderdaad geen sprake. Voorts stelde men 't voor alsof de jaariijksche vlootkosten ineens moesten worden opgebracht, men liet buiten be schouwing in hoeveel tijd de becijferde 300 millioen moesten worden opgebracht! Waarom begon men dan niet zijn bereke ning bij Tromp en De Ruyter! Thans betalen we 33 millioen gulden per jaar voor onze militaire marine. En ware de Vlootwet aangenomen dan zoil men eveneens 33 tnillioen hebben betaald. Van die 33 millioen was S'A bestemd voor het materieel en slechts dit bedrag werd vast gelegd, de 24/s, bestemd voor bedrijfskosten bleef object van bezuiniging. Doch in de Kamer, was het pleit beslecht: Barbertje moest hangen, en dat was niet alleen de Vlootwet, maar ook de Minister van Financiën. Er werd zelfs in de Haag- sche tram gezegd, dtit spr. het Vlootwet- geld in den zak zou steken. Mén kan daar om te lachen, maar zit toch ook een ern stige kant aan, Er is een vergif ingedrop- peld in ons volk om het volk het aloude besef 'te ontnemen, dat het een eerlijke regeering heeft. De gevaarlijke en vergif tige kant van de propaganda tegen het Vlootwet-ministerie was, dat gezegd werd, dat er persoonlijk winstbejag en voordeel in. 't spel zou zijn; daardoor werd de eerbied voor het gezag ondermijnd, daar door begon een kanker aan ons volksleven te knagen en werd alle achting op straat met voeten getreden. Dit alles zeide spr,, niet uit persoonlijk oogpunt, daarom zou hij ook verder zwij gen over de vele bedreigingen met moord, welke feem schriftelijk werden toegezonden: 's Menschenleven is immers in handen van God. Er is, vervolgde spr,, gespeculeerd op amenkoppeling der financieele bezuinigin gen mei de Vlootwet en er is gespeculeerd op die tweedracht in de katholieke staats partij. DE BEZUINIGINSPOLITIEK. Van de onderscheidene door de regee ring noodig geoordeelde bezuinigingen gaf spr. een overzicht. Het hooger belang van het volk in zijn geheel dwong hei ministe rie alle middelen aan ie grijpen om het financieel evenwicht te herstellen en voor dien dwang is de regeering gezwicht, hoewel 't haar hard viel. Men heeft niet het geduld gehad, dan zou men gezien hebben dal de regeering bij de salarisregeling van 1925 het element van de behoefte meer dan ooit het geval was op den voorgrond zou heb ben gesteld. En voorts zou men vernomen hebben, dat de regeering van plan was het gcheele belastingstelsel te herzien en daarbij o.a. het belastbaar minimum van 800 op 1200 te brengen. De druk der directe be lastingen zou worden verminderd, door luxe-belastingen zouden de tekorten gedekt worden. Met de toekomst diende rekening te worden gehouden: ^et lijkt er thans niet naar, dat er 500 millioen jaarlijksche kapi- taalsgroei plaats heeft, welke noodig is om iederen firbeider in de toekomst in eere brood te verschaffen. Op een tweetal punten staat de R.-K. Kamerfractie niet rneer op hel program dat zij in 1922 onderteekend heeft. In de eerste plaats wat betreft de Vloot wet. Tot op het laatst toe moest aangeno men worden dal de eenige tegenstander van 1922 (de heer Kuiper) niet tot een aantal van 10 zou zijn aangegroeid. Volgens de diagnose van den heer Engels komt daar nog bij dat het bezuinigingsprogram niet dien steun van de R.-K. Staatspartij heeft ver kregen als waarop de overeenkomst van" 1922 had mogen doen rekenen. Hetgeen nu dit jaar gebleken is schept in het politieke leven een onzekerheid, en zal moeten leiden, indien er geen ernstig redres komt, tot een verstoring der recht» sche samenwerking. j Hiermede kwam spr. tol DE OPLOSSING VAN DE CRISIS, waarbij hij voorop stelde zich in geen enkel opzicht te willen menger, in de verdeeldheid van de R.-K. fractie noch zich speciaal tö willen bezighouden met het feit dat een' katholiek ministerie viel door toedoen van verdeeldheid in de eigen katholieke partij. Het aftreden van dit kabinet betreuren de anti-revolutionnairen, daar hiermede vele voor hen dierbare regeeringsprogram-punten van de baan zijn. Sinds 26 October is er geen rechtsche meerderheid meer, de 60 zijn gedaald tot 49 Er is geen andere conclusie mogelijk dan deze; Zoolang de toestand van 26 October nie^ grondig gewijzigd is, is herstel der samen werking volstrekt uitgesloten. Aan lijmen en krammen doen we niet meer! Onder geen voorwaarde zijn we bereid mee te werken aan een kabinet dat zeker is van felle aanvallen van de vijanden en niet zeker is van den steun van zijn vrinden, Spr. begreep, dat men links graag zou zien, dat opnieuw een rechtsch kabinet op trad, dat van de eene in de ander» neder laag strompelt. Zulk een kabinet zou onder 'noogelach ten slotte dood moeten gaan.... Ook in de politiek is 't goed niet te doen wat de tegenstander graag zag! Twee punten stelde spr. voor samenwer king met een nieuw ministerie als onaiwijs- baren eisch: 1. Herstel van het financieel evenwicht op de door spr. geschetste wijze. 2. Het op de bres staan voor de vervdl- ling der Nederlandsche verplichtingen ah zelfstandigen staal. De naaste toekomst. Vraagt men spr.: Wat denkt gê dat nu gebeuren zal? dan antwoordt spr.: Ik weet het niet. Maar spr. gelooft niet dat een rechtsch kabinet met Anti-Rev. deelneming op dit oogenblik te verwezenlijken is. Wat dan? Een oude anti-rev. antwoordde spr. op ge lijke vraag: dan worden we weer jong. Dan gaan we weer terug naar den tijd dat de( a.-r. partij vrij voor haar idealen het strijd-, perk binnentrad. Had vroeger sprekers partij uitsluitend! hooge geestelijke idealen, op dit oogenblik ligt het centrum der politieke belangstelling in den bijna moeoeloozen financieel-econo- mischen toestand van West-Europa. Spr. wekte zijn gehoor op die zaak even-», wel ook te feezien van binnen uit, uit eeoi oogpunf van geestelijke waarde. Geen oogenblik heeft spr. er overigens spijt van) gehad dat de a.-r. partij de eerste is ge-' weest, die den moed heeft geluid de dingen1 onder de oogen te zien gelijk ze werkelijk zijn. Maar mr. Troelstra wilde spr. de eere niotf onthouden te zeggen, dat die de tweede is geweest om een programma te ontwerpenj waarmede hij voor het volk kwam. Doch dap programma hinkt: aan den eenen kant eeni reeks van beloften met bij vervulling tot ge-i volg een landsbankroel; ais die beloften niet' vervuld woeden, blijkt daaruit het gebrek aan ernst, waarmede het prograina is opgesteld.1 Het soc.-dem. program is een program van het heden, dat der anti-rev. is een pro-; gram voor de toekomst. Spr. wenschte dc toekomst van het vaderland niet op te offe ren aan de valsche rust van het heden. Dam verkoos spr. de strijd onde' goed en onder, kwaad gerucht om voort te gaan op den in geslagen weg om voor 't volk 't beste te zoéken. Niet op eigen kunnen, verstand en inzicht moet men daarbij bouwen, doch men moet zijn vertrouwen stellen op God. Altijd: weer zal dan van boven de hulpe kernen}; Men seint ons uit Den Haag: Het bezoek deri Koningin op heden aan Den Haag, heeft o.a. ten doel: besprekingen met verschillende ministers, in verband met de afdoening der loopende zaken. V 'n insluitvulhaard, model Jaarsma, waschmachine en een poppenwagen. Hebben gediend als monster. Lage pr. Te zien: OLIESLAGERSLAAN 44. Idwtentiên. Geboren: Zoon van W. J. STAM en H. G. STAM-BOS Haarlem, 13 Nov. 1923. ■Terftond gevraagd v°or de mangelkamer. BROUWERSVAART 134. volkomen met kindergoed op de o°ogte, nog eenige dagen disponibel ebbende zag die gaarne bezet. Brie- onder No. 11622 Bur. van dit blad. TEL. 189 na 12 uur. 8 uur precies. Tooneelbewerking in 5 bedr. naar het boek van M. J. BRUSSE, ANNIE VAN EES, COR VAN DER LUGT-MelSert. Prijzen van f 3.tot f 0 50 plus rechten. Plaatibespreken voor BOEFJE vanaf Donderdag 15 Nov. van 103 uur. TELEF. 771 Verven en tloomen van alle soorten Kleeding GORDIJNEN, TAPIJTEN, etc. gevr. circa 16 jaar, goed bek. met machinenaaien, voor opleiding, alle voork. naaiwerk en genegen met huis werk te helpen, van 8—12 en van \'A6 uur. Zondags vrij. Brieven m. inl. en referentiën onder No. 4771 Bur. van dit blad. gevr. door Wedn. op leeftijd, wegens ziekte der tegenw., alleen inw. bij goede R.-K. menschen of wed., in kl. gezin met vr. zit—slaapkamer. Eigen beddeg. en led. Centrum stad. Br. letter Z. Boekhandel H. COEBERGH, alhier. ter overname gevraagd. Brieven met prijsopgaaf onder No. 11626 Bur. van dit blad. voor de kost gevraagd, voor zeer lich te werkzaamheden. Aan hetzelfde adres 50 jonge hennen' te koop, aan en tegen den leg. Adres te bevragen Adv. Bur. van M. KOKKELKOREN, Over heen. broed 1922 in de nieuwe veeren, uit zoeken ƒ1.50. Waaronder Wit Leg horn en Barneveld. Ook genegen te ruilen voor oude kippen of jonge ha nen. DELFTSTRAAT 13. NIEUWE CURSUSSEN EN CLUBLESSEN Billijke conditiën Lange Begi,nestraat 22 Privó-lessen te koop, m. dubb. veerw. en 34 nrs. voor f 35. Op machine garantie. Dompvloedslaan 27, Overveen. een zeldzaam mooi klein dwerg Pin- chertje, met stamboom. Tentoonstel ling-hondje. ROLLANDSTRAAT 22. een nieuwe bakwagen met gebruikt onderstel. Te bevragen J. J. BALM, Spaarndam. circa 2 duizend bos, bij H. v. BRUG GEN, Zuid Schalkwijk 36 C, bij Haar lem. CRONJÉSTRAAT 127 Dag en nacht geopend TELEFOON 2222 Examens 29 April. Exameneischen; gewoon lager onderwijs. Iedereen kan nog klaar komen. Leeftijd 22-28 jaar, ongehuwd^ Vraagt onmiddellijk onze gratis inlichtingen INSTITUUT GALAND. r°^keS Rotterdam. Schriftelijke opleiding door geheel Neder land. Schrijft heoen briefkaart. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 3